Hygiena

O všetkých príznakoch prvej menštruácie a ako dievča prechádza cyklom

Pin
Send
Share
Send
Send


Menštruácia je mesačná rejekcia endometria umiestnená vo vnútri maternice, ktorá je z tela odstránená krvou cez vagínu cez krčka maternice a diera v hymen. Všetko o prvej menštruácii (synonymum - menarche) sa dá naučiť od matky, alebo si ju môžete prečítať vo vzdelávacej literatúre o mesačníku. Proces začína po ovulácii, keď zrelé vajíčko nebolo oplodnené. Cyklus sa opakuje každých 21-35 dní.

Príprava tela na menštruáciu

Počas puberty u dievčat, mliečna tekutina začína prúdiť z pošvy (často vidieť v spodnom prádle). Výtok je mierne viditeľný alebo bohatý. Tieto orgány reprodukčného systému sa začínajú rozvíjať a malo by sa očakávať, že počas roka pôjdu prvé mesačné obdobia. Počas celého obdobia môžu dievčatá používať denné hygienické vložky bez vôní. Ale ak má výtok nepríjemný zápach, inú farbu (nazelenalú, žltkastú), dráždi pokožku, mali by ste ísť k lekárovi.

Na fyziologický vývoj dieťaťa, hoci nepriamo, ovplyvňujú aj klimatické podmienky. V južných a východných krajinách sú dievčatá považované za vek 9 rokov na nástup menštruácie. V severných štátoch prichádza neskôr. Je však dôležité, aby chodili mesačne do 14,5-16 rokov.

Poradie dievčat puberty:

 • vývoj prsníka
 • rast vlasov pod ramenami a ochlpením,
 • prvej menštruácie.

Celé obdobie zrenia trvá približne 2,5 roka. Po menarche sa však menštruácia často vyskytuje druhýkrát za niekoľko mesiacov. Cyklus je stabilizovaný v čase 3 roky. Diéta, premiestnenie, stresová situácia, zdravotné problémy môžu ovplyvniť pravidelnosť mesačného obdobia u dievčat. Trvanie závisí od dievčenskej fyziológie a pohybuje sa od 21 do 35 dní. Samotné mesačne by nemali ísť dlhšie ako 7 dní, byť príliš skromné ​​(mazanie) alebo hojné (pripomínajúce krvácanie). Objem vybranej krvi nepresahuje 150 ml.

Príznaky pred prvými menštruáciami:

 • hrudník sa stáva citlivým, mierne napučiava,
 • ťažkosť vo vaječníkoch,
 • nepohodlie alebo bolesť brucha,
 • niekedy nálady.

Telo sa pripravuje na menštruáciu: množstvo pohlavných hormónov sa zvyšuje v prsných žľazách a reprodukčných orgánoch, vaječníky sa zväčšujú a kanál sa rozširuje v krčku maternice. Vzhľadom k nedostatku estrogénu, jeden často chce jesť sladkosti, jeden by mal jesť potraviny bohaté na sacharidy s menštruáciou.

Ako prebieha menštruácia

Keď telo produkuje pohlavné hormóny v požadovanom množstve, v dievčenskom ováriu každý mesiac dozrieva 1 vajíčko a dochádza k ovulácii. Potom sa zlomí folikulová škrupina (ťah v dolnej časti brucha vpravo alebo vľavo) a biela priehľadná tekutina sa intenzívne vylučuje z pošvy. Zrelé vajíčko sa pohybuje pozdĺž vajíčkovodu do maternice, kde musí byť implantované (pripojené) k stene.

Celé obdobie ovulácie sa považuje za najlepší čas na počatie dieťaťa. Ak vaječná bunka nie je oplodnená spermatickou bunkou (mužská bunka), asi po 10-14 dňoch sa začnú horné vrstvy endometria odoberať (odlupovať) a sú odstránené spolu s menštruačnou krvou.

Dievča potrebuje psychologickú podporu v prebiehajúcom období, mala by povedať viac o menštruácii, uistiť sa. Menštruačný cyklus sa najprv rozbehne v čase medzi prvými dňami v mesiaci vždy v rôznom počte dní. So stabilným trvaním začne po rovnakom období.

Kritické dni pre dievča by mali bezbolestne pokračovať, prvá menštruácia je najprv rozmazaná, potom je tu červená krv, končí s mazaninou. Stáva sa to a inak sa menštruácia intenzívne alokuje a postupne sa znižuje. V prípade porušenia zdravia sa môžu vyskytnúť odchýlky od prijatých noriem, preto musia dievčatá chodiť na návštevu detského gynekológa aspoň dvakrát ročne.

Ako prežiť menštruáciu

Keď začne prvé menštruačné obdobie, čo vám povie matka? V poslednej dobe sa pediatrickí gynekológovia stále viac obracajú na pacientov s alergiami v oblasti stydkých pyskov. Pri prvej menštruácii sa odporúča používať hypoalergénne hygienické vložky. To všetko sú výrobky s absenciou chutí, mali by byť vyrobené z mäkkých materiálov. Okrem toho, s použitím, je ľahšie pre matku kontrolovať povahu menštruácie, farby, objemu, a tak ďalej.

Tampony sa odporúčajú používať po nástupe sexuálnej aktivity. Kým dievča nemá sex, môže poškodiť hymen počas vkladania do pošvy. Okrem toho sa vstrebáva do tela krvou, zväčšuje sa veľkosť a je ťažké ho extrahovať vonku.

Treba pripomenúť dcére, že tampony sa menia aspoň raz za 1,5 hodiny. To je nevyhnutné, aby sa infekcia v genitálnom trakte nevyvinula. Ak dievča ide do športu a musí používať tampony, matka by mala zvoliť minimálne veľkosti.

V minulom storočí boli pre dievčatá odporúčané iba podložky. Dôvodom je zadržiavanie krvi v blízkosti krčka maternice a komplikácie výstupu exfoliovaného endometria, ktoré spôsobuje ďalšiu bolesť. Či to tak bude v konkrétnom prípade dievčaťa, sa kontroluje na základe osobnej skúsenosti, ale jej matke sa odporúča, aby sa jej ešte raz opýtala, aby jej pomohla vybrať správne hygienické výrobky počas jej obdobia.

Čo robiť počas menštruácie:

 • každý deň sa osprchujte
 • Mal by sa umývať pri každej výmene tesnenia alebo tamponu (ak je to možné raz za 1,5-2,5 hodiny).

Endometrium je oddelené veľkými fragmentmi a tak, že prechádzajú cez krčka maternice, maternica je silne redukovaná, tlačí kusy. Kvôli tomu má dievča pocit bolesti. Odporúča sa piť horúci čaj, ľahnúť si späť alebo oprieť sa o kolená a lakte, aby sa znížilo nepohodlie.

Čo nerobiť počas menštruácie:

 • užívajte horúce kúpele
 • závažia
 • diéta,
 • cvičenie, ktoré zahŕňa brušné svaly,
 • používať iba tampony.

Po veku väčšiny, dievča nemôže piť silný alkohol počas menštruácie, mať sex, je zakázané vykonávať operácie chirurgie a salónu krásy.

Ak chcete znížiť bolesť, je nemožné znížiť nohy v horúcej vode, dať vyhrievaciu podložku na žalúdok - krvácanie sa otvorí. Ak použijete ľad, dievča môže dostať zápal vnútorných orgánov. Lieky pomáhajú nesteroidné lieky Ketonal, Nise. Užívajú sa, ak silná bolesť trvá viac ako 12 hodín. Na druhý deň, ak sa znovu vráti na konci pilulky, je vhodné ukázať jej dcéru lekárovi.

Prvé dni po menštruačnom období môže dievča pociťovať emocionálne výkyvy nálady, bolesť pretrváva v dolnej časti brucha alebo sa objavujú kŕče a hrudník stále zostáva citlivá. Tieto znaky zmiznú počas celého týždňa.

Odchýlky od noriem menštruačného cyklu

Ak sa po prvýkrát dievča začalo mať mesiac pred dosiahnutím veku 8 rokov, alebo keď neprišli do veku 15 rokov, považuje sa za patológiu. V tomto prípade by mala matka okamžite priviesť svoju dcéru na vyšetrenie. Príčinou odchýlky môžu byť ochorenia endokrinného alebo nervového systému alebo spojené s gynekológiou, ischémiou.

Ak sa menarche vyskytla skôr, ako sa vyvinuli prsia, dievča môže mať rakovinu. Ak sa menštruácia nekončí alebo je príliš hojná, je potrebné kontaktovať pediatrického gynekológa. Krvácanie môže byť spôsobené koagulačnou poruchou.

Keď sa hormonálna nerovnováha u dievčat objaví na koži strie v podobe červených pruhov. Oni sú zvyčajne umiestnené v hrudi, stehnách, zadku. Zlá nálada, závraty, nespavosť, porucha pamäti sú sprevádzané zlyhaním. Liečba hormonálnymi liekmi sa predpisuje na krátke obdobia. Pomáhajú telu prispôsobiť hladinu hormónov, ak sú žľazy, ktoré patria do endokrinného systému, produkované v nedostatočných množstvách.

Dievčatá s neuralgiou cítia oveľa väčšiu bolesť. Okrem toho môže nastať vracanie alebo nevoľnosť, mdloby. Odporúča sa zaregistrovať u neurológa a konzultovať s ním každých šesť mesiacov.

záver

Priame povinnosti matky zahŕňajú vyučovanie hygieny dievčaťa počas a po menštruácii. Dieťa tiež musí byť povedané, čo je to mesačník dievčaťa, ako si udržať kalendár, čo je plné skorého pohlavia a tak ďalej v dôverujúcom tóne, bez toho, aby to dieťa znechutilo nad všetkým, čo súvisí s jeho dospievaním. To všetko ovplyvňuje budúci rodinný život a súvisí s narodením detí.

Pin
Send
Share
Send
Send