Zdravie

Všetky informácie o cystách endometria vaječníkov

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometriálna ovariálna cysta - tvorba patologickej dutiny na povrchu vaječníka, pozostávajúca z nahromadenej menštruačnej krvi obklopenej puzdrom endometriálnych buniek. V niektorých prípadoch sa endometriálna ovariálna cysta nemusí dlhodobo prejavovať, v iných môže byť sprevádzaná abnormálnou menštruáciou, neplodnosťou, bolesťou až po kliniku „akútneho brucha“. Diagnóza endometrioidnej ovariálnej cysty je založená na ultrazvukových a laparoskopických údajoch. Liečba endometriálnej ovariálnej cysty zahŕňa chirurgické odstránenie abnormálnej tvorby a dlhodobú hormonálnu terapiu.

Príčiny endometriálnej cysty vaječníkov

Napriek veľkému množstvu teórií o vzniku endometriózy, stále nie sú známe presné príčiny ochorenia. Podľa implantačnej hypotézy sa endometrióza a endometrioidné vaječníkové cysty môžu vyskytnúť v priebehu retrográdnej menštruácie, keď endometriálne bunky migrujú s krvou a odoberajú korene v tkanivách vajíčkovodov, vaječníkov a brušnej dutiny.

Krvácanie výstrižkov endometria je možné aj pri chirurgických zákrokoch, ktoré traumatizujú sliznicu maternice: gynekologické a pôrodnícke operácie, diagnostická kyretáž, medabort a diatermokoagulácia krčka maternice. Predpokladá sa tiež, že endometriotické ložiská môžu byť výsledkom metaplázie zvyškov embryonálneho tkaniva, genetických defektov (familiárne formy endometriózy) alebo oslabenia imunitných odpovedí.

Existuje súvislosť medzi vývojom endometriálnej ovariálnej cysty a endokrinných porúch v tele: pokles hladiny progesterónu, zvýšenie hladiny estrogénu (hyperestrogénizmus) a prolaktínu, dysfunkcia štítnej žľazy a kôry nadobličiek. Provokatívne momenty vo vývoji endometriózy môžu byť: akýkoľvek emocionálny stres, dlhodobé užívanie IUD, endometritída, oophoritída, abnormálna funkcia pečene, obezita, nepriaznivá ekológia.

Príznaky endometriálnej cysty vaječníkov

Závažnosť klinických prejavov endometriálnej cysty vaječníkov závisí od mnohých faktorov: stupňa šírenia endometriózy, prítomnosti komorbidít, psychologického stavu pacienta atď. V niektorých prípadoch je tvorba endometriálnej cysty vaječníkov asymptomatická alebo prejavuje poruchu reprodukčnej funkcie (neplodnosť). Endometriálna cysta vaječníkov môže byť sprevádzaná bolesťou v dolnej časti brucha av bedrovej oblasti, ktorá sa zvyšuje počas menštruácie počas pohlavného styku. Niekedy môže byť bolesť veľmi silná, a ak je kapsula cysty veľká a kapsula ruptúry cysty, vyvíja sa akútna klinika brucha.

Endometriálne cytosy vaječníkov sú charakterizované hojnými periódami, predĺžením menštruačného cyklu so stenčením výtoku pred a po menštruácii. Možné príznaky intoxikácie: slabosť, nevoľnosť, horúčka.

Proliferácia endometriálnej ovariálnej cysty môže viesť k lokálnym zmenám v ovariálnom tkanive: degenerácii vaječníkov, folikulárnym cystám, vzniku jaziev, ktoré narúšajú normálnu funkciu vaječníkov. S dlhodobou existenciou endometrioidnej ovariálnej cysty sa môžu zistiť adhézie v panve s poruchou funkcie čriev a močového mechúra (zápcha, plynatosť a močenie). Endometriálna ovariálna cysta je závažná gynekologická patológia, ktorá môže byť komplikovaná hnisaním, prasknutím stien cysty s vyliatím jej obsahu do brušnej dutiny a rozvojom peritonitídy.

Diagnóza endometriálnej ovariálnej cysty

Gynekologické vyšetrenie nie vždy odhaľuje príznaky endometriózy. Endometriotická ovariálna cysta môže detegovať prítomnosť sedavej, bolestivej lézie vo vaječníkoch a jej zvýšenie pred menštruáciou. Diagnóza endometrioidnej ovariálnej cysty sa uskutočňuje podľa výsledkov panvového ultrazvuku s Dopplerovým uteroplacentálnym prietokom krvi, MRI a laparoskopiou.

Dopplerov ultrazvuk detekuje neprítomnosť prietoku krvi v stenách cysty endometria vaječníkov. Pri určovaní hladiny nádorového markera CA-125 v krvi môže byť jeho koncentrácia normálna alebo mierne zvýšená. V prítomnosti neplodnosti sa vykonáva hysterosalpingografia a hysteroskopia. Diagnostická laparoskopia je najpresnejšia metóda diagnostiky endometriálnej cysty vaječníkov. Biopsia a následné histologické vyšetrenie zamerania endometriózy v ovariálnom tkanive je nevyhnutné na stanovenie pravdepodobnosti jeho malignity.

Liečba endometriálnej ovariálnej cysty

Liečba endometrióznej ovariálnej cysty môže byť konzervatívna (hormonálna, nešpecifická protizápalová a analgetická terapia, užívajúca imunomodulátory, vitamíny, enzýmy), chirurgická (odstránenie endometrioidných ložísk s laparoskopickým alebo laparotomickým prístupom) alebo kombinované. Komplexná liečba endometriózy je zameraná na elimináciu symptómov, prevenciu progresie ochorenia a liečbu neplodnosti. Taktika liečby endometrioidnej ovariálnej cysty závisí od štádia, symptómov a trvania endometriózy, veku pacienta a prítomnosti problémov s koncepciou, sprievodnými genitálnymi a extragenitálnymi patológiami.

Pri malom množstve endometriálnej cysty vaječníkov je možné vykonávať dlhodobú hormonálnu terapiu s použitím nízkodávkových monofázických COC, derivátov norsteroidov (levonorgestrel), predĺženej MPA, derivátov androgénov, syntetických agonistov GnRH. Bolesť spojená s rastom endometriálnej ovariálnej cysty, zastavená užívaním NSAID, antispazmodík a sedatív. S neúčinnosťou konzervatívnej liečby endometriálnych ovariálnych cýst väčšej ako 5 cm, kombinácia endometriózy a neplodnosti, riziko komplikácií a onkologická ostražitosť ukazuje len chirurgickú liečbu.

U žien v reprodukčnom veku, ktoré chcú mať deti, sa snažia vyhnúť radikálnym operáciám (oohorectomia, adnexektómia). Výhodnými metódami endometriálnej cystovej chirurgie sú enukleácia heterotopických formácií alebo resekcia vaječníkov. Odstránenie ložísk endometriózy a endometrióznych ovariálnych cyst by sa malo uskutočniť s predbežnou a pooperačnou hormonálnou terapiou.

Predoperačná hormonálna terapia môže redukovať ložiská endometriózy, ich prekrvenie a funkčnú aktivitu, zápalovú odozvu okolitých tkanív. Po chirurgickom odstránení endometriálnej cysty vaječníkov vhodná hormonálna liečba podporuje regresiu zostávajúcich endometriálnych foci a zabraňuje opätovnému výskytu patológie.

V pooperačnom období účelné účel fyzioterapii pre korekciu endokrinné nerovnováhu, prevenciu a Komisurální infiltratívny procesy relapsu endometriotic cysty ovárií (elektroforéza, ultrazvuk, fonoforézou, endonazální zinkovanie CMT-terapia, magnetoterapia, laserová terapia, akupunktúra, radónové kúpele a kol.).

Prognóza endometrioidnej cysty vaječníkov

Po odstránení endometriálnej ovariálnej cysty vo väčšine prípadov sa výrazne zníži bolesť, obnovia sa normálne menštruačné a fertilné funkcie. Po liečbe endometriálnej ovariálnej cysty sa odporúča dynamické pozorovanie gynekológom ultrazvukom - kontrola a vyšetrenie hladiny CA-125.

Ovariálna cysta: príčiny

Vzniká v dôsledku prenikania endometriálnych buniek maternice do vaječníkov. Je to spôsobené ochorením endometriózy, ktorá závisí od hormonálneho pozadia tela. Príčina tejto patológie zostáva nejasná. Keď sa môžu objaviť bunky ochorenia sliznice maternice. Drift takýchto endometriálnych úlomkov je možný s niektorými manipuláciami, ako je potrat, diagnostická kyretáž a koagulácia krčka maternice. Krvné bunky sa šíria po celom tele a môžu sa usadiť vo vajíčkovodoch, pobrušnici. Ak sa taká šmyk vyskytol vo vaječníku, potom sa vyvíja endometriálna cysta.

Tieto ložiská endometria vykonávajú svoju funkciu rovnakým spôsobom ako v maternici. Pri absencii oplodnenia je zarastená vrstva odmietnutá a začína "menštruovať". Ale pretože nie je miesto, kde by mohla krv prúdiť, akumuluje sa a tvorí cysty (nedochádza k žiadnemu krvácaniu).

Príčiny cysty vaječníkov a predispozičné faktory pre rozvoj tejto patológie môžu byť:

 • Zápalové ochorenia vaječníkov, maternice / adnexitídy, endometritídy /.
 • Obezita 2 - 3 stupne.
 • Maternice, polypy, hyperplázia endometria.
 • Dlhodobé zistenie špirály v maternici.
 • Vnútromaternicové štúdie.
 • Rez cisárskym rezom, odstránenie myómov maternice.
 • Endokrinné ochorenia.
 • Genetická predispozícia.
 • Hormonálna dysfunkcia.

Pravidelne sa vyvíja endometriálna cysta pravého a ľavého vaječníka rovnomerne a najčastejšie na oboch stranách. Patológia v jednom orgáne je zriedkavá. Počas cystickej formácie sa rozlišuje niekoľko typov, ktoré závisia od stupňa vývoja cysty.

 1. I st, - počiatočné prejavy patologického procesu vo forme malých bodov na oboch vaječníkoch, ktoré sú spôsobené endometrioidnými heterotopiami. Diagnóza tohto stupňa je ťažká. Ultrazvuk nie vždy určuje patologický proces.
 2. II, - na pravej alebo ľavej vaječníku sa deteguje cystická hmota s veľkosťou 5-6 cm, ktorá je sprevádzaná malými adhéziami v brušnej dutine.
 3. III, - Patologický proces postupuje a cysta presahuje 6 centimetrov a abdominálne adhézie sú výraznejšie. Endometrióza sa šíri do maternice.
 4. IV Čl. - proces pokračuje ďalej a cysty rastú do značnej veľkosti. Porážka endometriózy sa rozširuje na peritoneum, močový mechúr, hrubé črevo.

Príznaky ochorenia

Malá endometrioidná cysta je asymptomatická, nemusí vôbec ublížiť a nespôsobuje žiadne sťažnosti. Takýto kurz môže trvať dosť dlho. S nárastom cystickej tvorby sa objavujú klinické príznaky.

V prvom rade je to bolesť, ktorá je zaznamenaná v dolnej časti brucha alebo v chrbte, ktorá má ťah alebo boľavý charakter. Bolestivý syndróm sa zvyšuje s menštruáciou a oslabuje ich zastavením. Táto závislosť umožňuje podozrenie na vývoj endometrioidnej cysty na pozadí klinických príznakov priebehu ochorenia. Je to spôsobené natiahnutím kapsuly cysty v dôsledku jej naplnenia krvou. Veľmi často je tento proces sprevádzaný porušením menštruačného cyklu. Vylučovanie krvi sa stáva hojné a dlhé.

Rytmus menštruačného cyklu je zmätený, endometrióza sa často považuje za neplodnosť, ktorá sa vyvíja na pozadí hormonálnych porúch. Samotná cysta ako príčina rozvoja ženskej neplodnosti je však veľmi zriedkavá.

Najčastejšou komplikáciou endometrioidnej cysty je situácia, keď kapsula môže prasknúť z tejto tvorby, ako aj zrasty v brušnej dutine. V tomto ohľade možno maternicu a postihnutý vaječník spojiť a príznaky sa objavia na časti vnútorných orgánov. Táto zápcha, plynatosť, močenie. Ruptúra ​​kapsuly cysty je sprevádzaná symptómami „akútneho brucha“ a vyžaduje núdzovú chirurgickú pomoc. Inak to môže byť život ohrozujúce alebo dokonca smrteľné.

1. Výskum cieľa.

S rozšírením procesu a zvýšením cysty pri skúmaní pacienta na stoličke je možné identifikovať bolesť ľavého vaječníka a vpravo. S dostatočným množstvom cystickej formácie môže byť prehmataný. Rast nádoru, pri pohmate, sa javí ako tesná, tesná guľa. Endometriózu nie je možné diagnostikovať len klinickými príznakmi.

2. Technické metódy diagnostiky.

Nevyhnutným doplnkom prieskumu je ultrazvuk. Ultrazvuk poskytuje obraz patologickej dutiny s jasnými hranicami, nie väčšími ako 12 centimetrov a naplnený jemným tajomstvom, ktoré indikuje prítomnosť krvi v cyste. Ak je ťažké stanoviť diagnózu, laparoskopia sa vykonáva na diagnostické účely. Ak je prítomnosť cysty vizuálne potvrdená, je lúpaná s následným histologickým vyšetrením. V niektorých prípadoch sa na diagnostické účely vykoná cystická punkcia s tajným odberom na laboratórnu diagnostiku. Obsah sa nasaje z cystickej hmoty ďalším zavádzaním alkoholu do jeho dutiny. Opakovanie cysty po takejto diagnóze a liečbe je mimoriadne zriedkavé. Je tiež možné diagnostikovať vzdelávanie pomocou MRI.

Endometriálna cysta a tehotenstvo

Veľmi často je príčinou neplodnosti u žien starších ako 25 rokov endometrióza. Klinický obraz ochorenia a jeho následky často závisia od miesta lokalizácie, stupňa narušenia hormonálneho pozadia tela, stresových situácií. Nie vždy endometrioidná cysta na vaječníkoch môže zabrániť tehotenstvu. S amg nad 1 je pravdepodobnosť tehotenstva vysoká. Niekedy, keď sa už vyskytla koncepcia, počas kontrolného prechodu ultrazvukového vyšetrenia sa rutinne detekuje cystická tvorba. Počas tehotenstva nastáva zmena v hormonálnom pozadí, v dôsledku čoho endometrióza prestane progredovať a niekedy sa cysty úplne rozpúšťajú. Akonáhle je tehotenstvo ukončené, je možné nové ochorenie. Preto má tehotenstvo priaznivý vplyv na priebeh endometriózy, čo obmedzuje jej vývoj. V niektorých prípadoch je nutnosť chirurgického zákroku.

Indikácia:

 • Rýchly rast cysty a zvýšenie jej veľkosti nad päť centimetrov.
 • Nebezpečenstvo prasknutia cysty s rastúcou tehotnou maternicou. To je spojené s rozvojom akútneho stavu vyžadujúceho okamžitú chirurgickú starostlivosť.

Ako liečiť cysty vaječníkov

Liečba endometriózy je dlhý a komplikovaný postup. Keďže choroba sa vyvíja na pozadí hormonálnej patológie, liečba je predovšetkým zameraná na umelé obnovenie hormonálnej rovnováhy. Terapia endometrioidnej ovariálnej cysty môže byť konzervatívna alebo chirurgická.

V závislosti od priebehu ochorenia lekár zvolí určitú stratégiu liečby.

1. Konzervatívna liečba.

Pred vymenovaním takejto terapie, úplné vyšetrenie pacienta. Laboratórne krvné testy sú potrebné na stanovenie hormonálneho pozadia, klinických testov krvi a moču, krv sa kontroluje na cukor, cholesterol. Povinný postup pre ultrazvuk. V každom prípade sa výber priebehu liečby uskutočňuje individuálne a závisí od nasledujúcich faktorov:

 • Vek pacienta
 • Klinické prejavy cystickej tvorby,
 • Plánovanie plánovania tehotenstva
 • Objektívne údaje laboratórnych a inštrumentálnych štúdií, t
 • Veľkosť endometriálnej cysty. Dobrý účinok je daný konzervatívnou liečbou v počiatočných štádiách endometriózy za prítomnosti malých cyst,
 • Symptomatická liečba - menovanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov (aspirín, ibuprofén).
 • Vitamíny skupiny B, C, PP - na zvýšenie imunity. Hormonálna terapia pre
 • baňky rastové cysty - perorálne kontraceptíva, gestagény (PREMELUTES, NORKOLUT).
 • rozvoj menopauzy umelými prostriedkami s cieľom znížiť objem cystickej formácie (ZOLADEKS, DANAZOL, BUSERILIN).
 • potláčať šírenie patologických ohnísk (JANIN). Liek, aktívne pôsobiaci na miestach endometriózy, ich vedie prakticky k úplnej regresii (vzdelávanie sa môže rozpustiť). Ako liečiť cysty vaječníkov, ak konzervatívne metódy neprinášajú výsledky? V tomto prípade sa pri absencii účinku terapie a pri náraste symptómov uchýli k chirurgickej metóde.

2. Chirurgická liečba.

Odstránenie endometriálnej cysty sa uskutočňuje laparoskopicky. Chirurgické odstránenie je indikované za určitých podmienok:

 • Funkčná cysta presahuje veľkosť päť centimetrov.
 • Nedostatok výsledkov v konzervatívnej liečbe počas šiestich mesiacov.
 • Šírenie patologického procesu na susedné orgány.
 • Infekcia hnisavého charakteru v mieste patologického procesu.
 • Nemožnosť koncepcie z výrazných zrastov.
 • Kontraindikácie hormonálnej terapie / alergickej reakcie na lieky /.
 • Výrazný syndróm bolesti, ktorý bráni dobrej kvalite života, laparoskopická operácia na odstránenie cysty metódou laparoskopie v nemocnici (hospitalizácia) sa vykonáva v dvoch modifikáciách. Toto je lúpanie útvaru z jeho lôžka s následným odstránením tajomstva, ktoré je v dutine, a jeho kapsuly v anestézii.

Pred laparoskopickou operáciou musí chirurg vykonať diagnostiku brušnej dutiny na diagnostické účely. Если, кроме кисты значительных размеров, визуально определяются мелкие образования не только на яичнике, но и на трубах, брюшине, матке, то они подлежат устранению. Обычно их прижигают с помощью лазера.

Как правило, длительное присутствие кисты в органе, дает вокруг себя воспалительный процесс с изменением структуры окружающей ее ткани. Proces zápalu je sprevádzaný výraznými adhéziami. V tomto prípade sa klinická resekcia cysty vykonáva s odstránením zmeneného tkaniva vaječníkov. Ak je tvorba zrastov hrubej povahy, čo je prekážkou vylučovania cysty, potom v tomto prípade by sa mal odstrániť celý vaječník. V pooperačnom období pokračuje hormonálna liečba.

3. Ľudové prostriedky.

Dobrým doplnkom k lekárskej liečbe endometriotických cyst sú prostriedky tradičnej medicíny. Zvlášť pozitívny výsledok dáva použitie ľudových receptov v počiatočných štádiách ochorenia. Je potrebné vykonávať procedúry doma len po konzultácii so svojím lekárom a súbežne s užívaním liekov. Z najúčinnejších byliniek pre cystovú terapiu možno rozlišovať nasledovné:

 • Loptová šťava - z listov rastliny, s pomocou odšťavovača, stlačte šťavu. Vezmite jeden po druhom - dve polievkové lyžice trikrát denne pred jedlom. Priebeh liečby je mesiac. Po dvoch až troch týždňoch, ak je to potrebné, sa príjem šťavy opakuje.

 • Akátová tinktúra - príprava tinktúry kvetov alebo suchej arabskej gumy. 2 lyžice sušených kvetov alebo 2 lyžičky kôry sa nalejú na 200 gramov vodky. Liek sa nechá stáť 3 až 4 týždne na tmavom mieste. Vezmite 1 polievkovú lyžicu 3 krát denne po dobu jedného mesiaca.
 • Odvar z ďateliny - Na ošetrenie sú vhodné len ružové kvety. 4 suché vetvy s kvetmi nalejeme liter vriacej vody a necháme asi 3 - 4 hodiny. Pite celý variť po celý deň. Priebeh liečby je dva mesiace • žížalka - pohár rozdrvených listov a stoniek nalejte 0,5 litra vriacej vody a vývar nechajte niekoľko minút variť. Trvajte na 30 minútach. Recepcia na štvrtine pohára ráno a večer. Až 10 dní. Priebeh liečby je tri mesiace.
 • Výrobky z medu - Použitie v neprítomnosti alergie na med! Mieša sa v rovnakých množstvách medu, lepšej kvetinovej a kalciovej šťavy. Pite počas mesiaca podľa schémy: prvý týždeň - 1 ml ráno a večer, druhý týždeň - 3 ml, tretí týždeň - dezertová lyžica, štvrtý týždeň - lyžica.
 • Príprava zmesi 650 ml Cahors, 600 g medu a 400 g listov Kalanchoe. Zmes sa počas týždňa nechá stáť na tmavom mieste. Recepcia na 1 lyžičku 3 krát denne 1,5 - 2 mesiace.
 • Zber trávy - pripravené zo suchého podbehu, ďateliny a harmančeka. Zložky sa zmiešajú v rovnakých množstvách a 2 polievkové lyžice sa nalejú do pol litra vody, zmes sa privedie do varu, potom sa odstráni zo zahrievania a naplní sa 2 až 3 hodiny. Akceptované 100 ml 5 - 6 krát denne.

4. Alternatívne metódy.

Okrem tradičnej medicíny sa pri liečbe endometrioidných cyst používa hirudoterapia - liečba pijavicami. V počiatočných štádiách ochorenia táto metóda poskytuje dobré výsledky.

Pre liečbu je však potrebné skúmať telo, aby sa vylúčili kontraindikácie hirudoterapie:

 • Nízka zrážanlivosť krvi.
 • Hypotenzia.
 • Nízka hladina hemoglobínu v krvi.
 • Prítomnosť rakoviny, bez ohľadu na lokalizáciu.
 • Alergická reakcia.
 • Početné obdobia.

Pri absencii kontraindikácií môžete začať liečbu, ale až po vypočutí odporúčaní lekára. Slinky pijavice majú množstvo užitočných vlastností, takže táto terapia má pozitívny vplyv na liečbu mnohých ženských ochorení. Pijavice sú umiestnené na určitých miestach lekárom hirudoterapie. Pol hodiny pijú krv a poskytujú užitočné enzýmy, ktoré prispievajú k resorpcii patologického procesu.

Procedúra trvá asi hodinu. Priebeh liečby je 7 až 10 procedúr, v závislosti od závažnosti procesu. Pijavice sú umiestnené lekárom v pošve na 10 kusov na sedenie. Pred liečbou sa vykonáva povinné laboratórne štúdium hormonálneho pozadia pacienta, ktoré je indikované pre ženy vo vekovej skupine od 20 do 60 rokov. Hirudoterapia je uznávaná ako oficiálny liek a môže byť použitá na rôzne ochorenia.

Endometrioidná cysta nevyhnutne vyžaduje určitú liečbu. Často ide o komplexnú liečbu, ktorá kombinuje liekovú terapiu s tradičnou liečbou alebo alternatívnymi terapiami. Nezávisle táto patologická formácia neprechádza.

Prevencia cysty

Veľký význam pri prevencii tejto patologickej cystickej formácie zohráva liečba zápalových ochorení ženských reprodukčných orgánov, rôznych menštruačných porúch, genitálnych infekcií. Ženy musia navštevovať gynekológa na rutinné vyšetrenie na stoličke dvakrát ročne s ultrazvukovým vyšetrením panvových orgánov. Včasné odhalenie patologického procesu umožňuje úspešne liečiť a predchádzať vzniku komplikácií.

Čo je endometriálna cysta

Endometrioidná ovariálna cysta je na svojom povrchu dutým rastom, ktorý má puzdro endometriálneho tkaniva a je z neho vyplnený menštruačnou krvou. Krv v kapsule stagnuje, objaví sa hnis. Obsah sa stáva tmavohnedým. Preto sa táto cysta nazýva aj „čokoláda“. Môže rásť až do priemeru 10-12 cm. Takáto neoplazma sa často vyskytuje u žien v reprodukčnom veku, najmä po 30 rokoch a pred menopauzou.

Existujú 4 štádiá vývoja ochorenia, pri ktorom sa tvoria endometriálne cysty vaječníkov.

Stupeň 1 Malé častice endometrioidného tkaniva sa objavujú na povrchu orgánu.

Stupeň 2 Na jednom z vaječníkov sa objaví cysta, ktorá nie je väčšia ako 6 cm a súčasne sa môžu zistiť adhézie v brušnej dutine a prívesky.

Fáza 3 Na oboch orgánoch sa objavujú novotvary väčšie ako 6 cm. Častice endometria sa nachádzajú v skúmavkách a vytvárajú sa adhézie medzi peritoneom a vnútornými orgánmi.

Fáza 4. Na oboch vaječníkoch sú veľké cystické útvary (viac ako 10 cm), celá brušná dutina je ovplyvnená adhéziami, v dôsledku čoho sú panvové orgány narušené.

Na vaječníku sa spravidla tvorí jediná endometriálna cysta. Len príležitostne je možné pozorovať prítomnosť niekoľkých takýchto dutín na jeho povrchu. Cystická neoplazma sa často objavuje na pravom vaječníku, pretože je aktívnejšia, lepšie zásobovaná krvou kvôli zvláštnostiam jej polohy.

Čokoládové cysty sa spravidla objavujú, keď má žena endometriózu (klíčenie endometria v iných orgánoch). Často sa vyskytujú s hyperpláziou endometria (abnormálne zvýšenie jeho hrúbky a objemu), ako aj v prítomnosti myómy maternice.

Možné komplikácie

Nádor môže mať predĺženú tenkú nohu. S ostrým náklonom alebo otočením tela je skrútenie, zastavenie dodávky krvi. To vedie k nekróze tkaniva a výskytu peritonitídy.

Preplnenie krvou vedie k prasknutiu a prenikaniu obsahu do brušnej dutiny, čo tiež spôsobuje peritonitídu a sepsu. Môže spôsobiť vážne krvácanie. Krvácanie sa môže vyskytnúť v dutine vaječníka, čo vedie k jeho apoplexii (ruptúra). Pri všetkých týchto komplikáciách vzniká stav „akútneho brucha“, ktorý vyžaduje neodkladnú operáciu na odstránenie cysty, často spolu s vaječníkom.

Novotvar môže byť zdrojom poškodenia bakteriálnych orgánov, čo spôsobuje zápal. Veľká endometriálna ovariálna cysta stláča pánevné orgány, čo vedie k narušeniu ich práce. K tomu prispieva aj tvorba adhézií.

Pri neprítomnosti liečby a rozvoji ochorenia pred štvrtým štádiom je možná cystová degenerácia do malígneho nádoru. Cysta blokuje vstup do vajíčkovodov. Rast endometria a adhézie znemožňuje nástup tehotenstva. Žena sa stane neplodnou.

Príčiny vzniku endometriálnej cysty

Predpokladá sa, že endometrioidná cysta je výsledkom nasledujúcich abnormalít.

Implantácia častíc endometria vo vaječníkoch. Ak endometriálne častice zasiahnu ovariálnu membránu, môžu byť spojené a cystická dutina sa môže vytvoriť. Častice pokračujú v procesoch spojených s cyklom menštruácie a zmenou pomeru estrogénu a progesterónu. Následkom toho sa menštruačná krv periodicky uvoľňuje a endometriálna ovariálna cysta sa postupne zväčšuje.

Odlievanie takýchto častíc sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:

 • počas menštruácie, keď je maternica naplnená krvou v dôsledku prítomnosti adhézií v nej, záhybov, ak sa odchýli od normálnej polohy,
 • pri vývoji ochorení (endometrióza, myómy) spojených s uvoľňovaním, deštrukciou a rejekciou endometria,
 • počas krvácania z maternice, ktoré nesúvisí s menštruáciou,
 • počas operácií súvisiacich s kyretážou maternice.

Poznámka: Zvýšenie tlaku v maternici, ku ktorému dochádza, keď je žena zapojená do ťažkej fyzickej práce alebo pohlavia počas menštruácie, môže prispieť k uvoľneniu menštruačnej krvi.

Poškodenie imunitného systému. Náhodné zasiahnutie častíc endometriálneho tkaniva na vaječníkoch sa vyskytuje pomerne často, ale ich implantácia sa vyskytuje len v 10% prípadov. Dôvodom je, že v dôsledku oslabenej imunitnej obrany, jej membrána nie je schopná odmietnuť cudzie bunky.

Hormonálne poruchy. Zvýšené hladiny hormónov estrogénu a hypofýzy, ktoré stimulujú ich produkciu, ako aj zníženie obsahu progesterónu vedie k menštruačným poruchám. Súčasne sa vnútorná výstelka maternice vyvíja nesprávne, dochádza k silnému krvácaniu z maternice. V dôsledku toho sú vytvorené podmienky na tvorbu endometriálnej cysty vaječníkov.

Metaplázie tkanív. Existuje predpoklad, že niektoré tkanivá orgánov sa môžu zmeniť pod vplyvom hormónov na iné. Pravdepodobne nastáva výskyt dutiny v dôsledku transformácie ovariálnych membránových buniek na epitelové bunky.

Fetálna vývojová porucha. Epiteliálne bunky sa môžu objaviť vo vaječníkoch dokonca aj v čase, keď sú v embryu položené genitálne orgány.

Genetická predispozícia. Patológia je spôsobená vlastnosťami organizmu vloženého do génov.

Nasledujúce faktory vyvolávajú poruchy a tvorbu endometriálnej cysty vaječníkov:

 • zápalové procesy v maternici a končatiny (endometritída, salpingitída, adnexitída),
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov, nesprávne používanie antikoncepčných tabletiek, inštalácia vnútromaternicového t
 • metabolické poruchy, obezita,
 • ochorenia pečene a orgánov endokrinného systému, t
 • a zlá ekológia.

Symptómy tvorby endometriálnej cysty

Povaha a sila symptómov závisí od štádia ochorenia, povahy a stupňa závažnosti sprievodných ochorení, charakteristík nervového systému a psychologického stavu ženy. Často žena nemá žiadnu predstavu o existencii endometriálnej cysty vaječníkov na dlhú dobu, nevenujúc pozornosť drobným porušeniam cyklu. Keď sa obrátim k lekárovi o neplodnosti, dozvie sa, že príčinou je cystický novotvar.

Avšak niekedy sú príznaky dosť bolestivé a výrazné. Rast cyst a tvorba adhézií vedie k bolesti vo vaječníkoch a priľahlých orgánoch, ako aj v dolnej časti chrbta. Bolesť sa zvyšuje počas menštruácie a počas pohlavného styku. Keď sa cysta roztrhne alebo prekročí noha, bolesť je ostrá a neznesiteľná.

Tvorba cystickej dutiny vedie k tomu, že menštruácia sa stáva hojnou, bolestivou a dlhotrvajúcou. Škvrny sa vyskytujú pred menštruáciou aj po nej. Teplota tela sa môže periodicky zvyšovať, vyskytuje sa nevoľnosť, cíti sa slabosť.

doplnenie: Žena môže cítiť veľkú cysty v polohe na chrbte na vlastnú päsť.

Liečba liekmi

Umožňuje obmedziť rast nádorov, eliminovať zápal a zlepšiť hormonálne hladiny. Vykonáva sa pomocou nasledujúcich liekov:

 • perorálne kontraceptíva s nízkou hladinou estrogénu (regulon, novinet),
 • deriváty mužských pohlavných hormónov, neutralizujúce účinok estrogénu (levonorgestrel a iné),
 • antibiotiká,
 • protizápalové a analgetiká (indometacín, ibuprofén, diklofenak),
 • sedatíva a antidepresíva
 • lieky na zníženie tonusu maternice (baralgin, spasmalgon),
 • vitamíny C, E, skupina B.

Odrody cyst endometria

Obvykle sú endometriotické cysty (alebo ako sa nazývajú „čokoládové cysty“ kvôli farbe obsahu) lokalizované na oboch vaječníkoch, unilaterálne lézie sú oveľa menej časté.

Podľa umiestnenia rozlíšiť cysty:

 • Endometriálna cysta pravého vaječníka. Hlavným prejavom tejto patológie sú nepravidelné obdobia. Okrem toho sa ženy sťažujú na poruchy tráviaceho a močového systému. Takáto cysta môže tiež spôsobiť, že žena nebude dlho otehotnieť.
 • Endometriálna cysta ľavého vaječníka dosahuje 15 cm, ženy si sťažujú, že majú nižšiu bolesť brucha a dochádza k oneskoreniu menštruácie. Symptómy sú podobné príznakom na pravej strane cysty. Počas ultrazvuku môžete presnejšie určiť lokalizáciu cysty a jej veľkosť.
 • Cysty postihujúce obidva vaječníky. Najčastejšie sa diagnostikujú a indikujú prítomnosť hormonálnej nerovnováhy. Každá z cyst je opísaná samostatne.

Rozlišujú sa tieto štádiá cysty:

 • Spustenie. Cysty menšie ako centimeter, postihujúce jeden z vaječníkov,
 • Stredne ťažké. Veľkosti cyst nepresahujú 6 cm, sú lokalizované na jednom z vaječníkov. Môže byť niekoľko formácií
 • Ťažký. Formácie sú lokalizované na oboch vaječníkoch a dosahujú 6 cm alebo viac. Lézie endometriózy postihujú okolité orgány.
 • Komplikované, majú veľkosť asi 10 cm, okrem vaječníkov sú do procesu zapojené aj blízke orgány.

Poďme sa pozrieť, aké sú príčiny cysty, môže endometriotická cysta zmiznúť bez chirurgického zákroku, odstrániť ju alebo nie, ako liečiť túto patológiu a aké následky môžu vzniknúť.

Mechanizmus vzdelávania

Endometriálne cysty sú zbierkou endometriálnych buniek, ktoré lemujú maternicu v iných orgánoch. Najčastejšie dochádza k porážke vnútorných reprodukčných orgánov s rozšírením procesu v brušnej dutine. Tieto zhluky buniek podliehajú určitým mesačným hormonálnym zmenám, ktoré sa prejavujú menštruačnou reakciou. Tkanivo endometria sa neustále rozširuje a tvorí endometriálnu cystu v kortikálnej vrstve vaječníkov. Táto formácia je naplnená hnedým tajomstvom.

Terapeutické metódy

 1. Malé cysty sa odporúča liečiť konzervatívnou metódou. Na zníženie bolesti sa predpisuje protizápalová liečba (účinné užívanie ibuprofénu, aspirínu). Tiež predpísané vitamínovej terapie a sedatív.
 2. Hormonálna terapia sa používa na spomalenie aktívneho rastu cyst. Spravidla ide o kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, ktorej dávkovanie a trvanie menovania sú určené množstvom vzdelania a reakciou na liečbu (napríklad menovanie zhanínu). Predpis liekov obsahujúcich gestagén (premialuta, norcolute, isanna, utrozhestan) tiež ukázal svoju vysokú účinnosť.
 3. Umelá menopauza môže byť vytvorená pomocou antiestrogénov (buserilín, danazol, zoladex). Táto terapia tiež pomôže znížiť veľkosť cysty.

Nie je vždy možné odstrániť príznaky ochorenia predpísaním hormónov, preto je predpísané odstránenie endometriálnej cysty vaječníkov.

Operácia odstraňovania cysty

Predoperačná príprava vyžaduje odobratie hormónov, aby sa mierne zmenšila veľkosť tvorby. Prioritou je laparoskopická metóda odstraňovania, pretože poškodenie vaječníkov je minimálne.

Laparoskopia endometrioidnej cysty zahŕňa odstránenie tvorby exfoliaciou, po ktorej nasleduje uzavretie orgánu. Pre veľmi veľké cysty sa odstráni celý vaječník.

Po laparoskopii a vyrezaní vzdelávania prestanú klinické prejavy tejto patológie obťažovať ženu. Po odstránení cysty sa odstránia endometrioidné heterotopy a adhézie.

Počas obdobia zotavovania naďalej dostávajú fondy obsahujúce hormóny.

Tehotenstvo po operácii je najlepším prostriedkom rehabilitácie. Po odstránení malých cýst je možné dieťa okamžite naplánovať a pre veľké formácie po 6 mesiacoch po operácii.

Pacienti sa často pýtajú, či endometriotická cysta by mala byť odstránená pred IVF? Odporúča sa prevádzkovať a až potom sa zapojiť do plánovania tehotenstva.

Či sa má odstrániť endometriálna cysta, každá žena sa rozhodne pre seba.

Ľudová medicína

Môžete sa pokúsiť liečiť ľudovými prostriedkami.

Byliny na liečbu endometrioidných cyst

Výhodné prostriedky niektorých rastlín sú dobre známe. Sú schopní znížiť zápalové prejavy a bolesť, rovnako ako normalizovať hormóny, čo vedie k cyst bude riešiť.

 • púpavy
 • Borovoy uterus,
 • Loptová šťava,
 • Kvety harmančeka a akácie,
 • kalina,
 • Dubová kôra,
 • pelargónie,
 • Vtáčie čerešne a ďalšie

Absolútna kontraindikácia takejto liečby je obdobie čakania na dieťa a dojčenie.

Veľmi užitočná je aj návšteva kryosauny a hirudoterapie.

Vymenovanie ďalších liečebných metód je uvedené len po konzultácii s odborníkom.

Čo je nebezpečné endometriálne ovariálne cysty

Ak sa nezaoberáte včas diagnostikou a následnou liečbou endometriálnej cysty, je to spojené s rozvojom niektorých nebezpečných komplikácií, medzi ktoré patria:

V neprítomnosti adekvátnej liečby ochorenia cysta dosiahne slušnú veľkosť a potom praskne. Ak praskne, tekutina v ňom vytečie a vyvolá výskyt peritonitídy. Je to nebezpečné pre život ženy a vyžaduje neodkladný lekársky zásah.

 • Dysfunkcia priľahlých orgánov

S veľkými cystami vyvíja značný tlak na orgány nachádzajúce sa v jeho blízkosti, čo sa prejavuje ako porucha močenia a zhoršená stolica.

Endometriálna ovariálna cysta veľká

 • Otočte nohy cysty

Nohy sa nazývajú špeciálne štruktúry, pomocou ktorých je cysta fixovaná na vaječníku. Keď dosiahnu určitú veľkosť, ich torzia je možná, čo vedie k nekróze. Následne sa vyžaduje chirurgický zákrok a odstránenie cysty.

Endometriálne cysty sú často znovuzrodené s tvorbou rakoviny vaječníkov, čo je obzvlášť nebezpečné, ak je neliečená patológia po dlhú dobu.

Včasná liečba patológie zabráni vzniku komplikácií endometriálnej ovariálnej cysty.

Čo to je?

Normálne by mali byť endometriálne bunky prítomné len v dutine maternice. Podstupujú mesačné zmeny - rastú v prvej fáze cyklu, potom sú odmietnuté a idú von spolu s menštruačnou krvou. V dutine sa neakumulujú, ale pravidelne chodia von.

V patológii prenikajú bunky histologicky podobné endometriu do iných miest, kde by normálne nemali byť. Najčastejšie sa nachádzajú:

 • v svalovine maternice, na krku,
 • na vajíčkovodoch,
 • vo vaječníkoch,
 • na peritoneum (pokrýva všetky vnútorné orgány),
 • na črevných slučkách.

Tu prechádzajú rovnakými transformáciami ako v maternici. Problém je však v tom, že často neexistuje žiadna komunikácia s prostredím a celé tajomstvo spolu s odmietnutými bunkami sa celé roky akumuluje. Výsledkom je, že sa z lézie vo vaječníkoch niekoľko milimetrov vytvorí cysta päť a ešte viac centimetrov. A mesačná sekrécia menštruačnej tekutiny vedie k neustálemu zvyšovaniu formácií a jasnej klinike - bolesti, mazanlivosti.

Endometriotické cysty sú množstvom mladých žien, pretože samotná endometrióza je ochorenie závislé od hormónov. V menopauze sa akékoľvek ohniská podrobia regresu a nezávisle prejdú, pretože pre nich neexistuje „doplňovanie“ (dostatočné estrogén-progestínové pozadie). Z týchto princípov prichádzajú pri liečbe ochorenia - pomocou hormónov dočasne potláčajú funkciu vaječníkov, čo pomáha dosiahnuť dlhodobú remisiu patológie a vymiznutie symptómov.

Kto sa vyvíja častejšie

Dnes je endometrióza jednou z bežných gynekologických patológií. V rôznej miere sa nachádza v každej štvrtej alebo piatej žene. Je to spôsobené zvýšenou úrovňou diagnózy a zvýšenou frekvenciou chirurgických zákrokov na reprodukčných orgánoch žien v reprodukčnom období. Nasledujúce ženy sú vystavené riziku vzniku endometriózy.

 • So zaťaženou dedičnosťou. V 80% prípadov endometriózy je ochorenie sledované v blízkych príbuzných: sestrách, matkách a babičkách. To naznačuje, že ženy, ktoré trpia endometriózou, majú niektoré vlastnosti imunitného systému a celého tela, čo vedie k migrácii buniek endometria "na koreňoch" na nesprávnych miestach.
 • Po cisárskom rezu. Počas šijania maternice a extrakcie plodu môžu endometriálne bunky voľne vstupovať do ďalších orgánov, ku ktorým často dochádza, najmä ak sa nedodržiavajú pravidlá na ochranu tkanív. Endometriálne cysty a lézie na iných miestach sa vyskytujú niekoľko rokov po zákroku.
 • Po iných operáciách. Všetky činnosti, počas ktorých chirurg kontaktuje vnútornú vrstvu maternice (napríklad pri odstraňovaní uzlín), tiež zvyšujú riziko endometriózy.
 • Keď imunodeficiencia. Predpokladá sa, že menštruačný reflux krvi a migrácia endometriálnych buniek sa vyskytujú u všetkých žien, avšak klinické prejavy endometriózy nie vždy existujú. To všetko závisí od reaktivity imunitných buniek - v prípade poruchy v práci, telo umožňuje, aby sa endometrium zapustilo do patologických miest. Dôkazom toho sú imunologické zmeny v analýze žien s endometriózou.

Endometrióza sa klasifikuje nasledovne.

 • Prvý stupeň Detekujú sa malé malé ohniská na peritoneum.
 • Druhý stupeň Endometrióza príveskov sa vyskytuje s mnohými adhéziami okolo príveskov.
 • Tretí stupeň Progresia endometriálnych ložísk na orgánoch susediacich s maternicou - močový mechúr, konečník, uretre, dodatok.
 • Štvrtý stupeň Šírenie endometriózy v peritoneu a mimo malej panvy.

Čo môže viesť

Vaječníková endometrióza je sprevádzaná závažnými zmenami v ženskom tele. Závažnosť ochorenia nie je determinovaná ani tak veľkosťou cysty, ako prítomnosťou foci na susedných orgánoch a peritoneu. Čím je tento proces aktívnejší, tým je proces lepenia výraznejší. To vedie k obštrukcii vajíčkovodov a neplodnosti. Okrem toho endometrióza príveskov môže vyvolať nasledujúce stavy.

 • Hormonálne poruchy. Existuje anovulácia a zmeny menštruácie podľa typu algomenorea (bolesti) a predlžovania cyklu.
 • "Absorpcia spermií." Endometrióza nezávisle zvyšuje aktivitu zápalových reakcií v panve, čo vedie k tomu, že mužské zárodočné bunky sú absorbované spolu s inými a dochádza k neplodnosti.
 • Menejcennosť druhej fázy. Hormonálne a zápalové zmeny vedú k rôznym endometriálnym transformáciám, ako je tvorba polypov a hyperplázia. Okrem toho, že spôsobuje ženám problémy (ťažké obdobia, bolesť), menejcennosť druhej fázy vedie k neplodnosti.

Čo je komplikované

Endometriálne cysty vaječníkov môžu mať rovnaké komplikácie ako bežné podobné formácie.

 • Zlomiť. Vyskytuje sa s prudkým zvýšením intraabdominálneho tlaku, zvyčajne na pozadí fyzického napätia alebo náhlych pohybov. Okrem toho, že obsah cysty ide do dutiny brušnej, začína vnútorné krvácanie, ktoré ohrozuje život ženy. V takýchto prípadoch je nutný neodkladný chirurgický zákrok.
 • Zápal. Keď je infekcia pripojená (napríklad sexuálna alebo nešpecifická), cysta sa zapáli a stáva sa náchylnejšou na traumu. To zvyšuje pravdepodobnosť jeho roztrhnutia. Okrem toho, keď sa aktivuje zápal, môže sa vytvoriť absces.
 • Otočte to. V prípade podvýživy cysty (torzia nôh, kde sa kŕmia cievy) sa jej tkanivá umierajú, čo je spojené s rozvojom peritonitídy.

Môže byť rakovina?

Endometrióza, niektorí výskumníci pripisovali ochoreniam na pozadí vzniku rakoviny. Štatistika uvádza, že v 10% prípadov sa rozvíja rakovina pohlavných orgánov a podiel malígnych nádorov vaječníkov v tejto štruktúre je najväčší.

Je to spôsobené tým, že endometriotické cysty stimulujú konštantné reparatívne procesy vo vaječníkoch, čím sa zvyšuje frekvencia spontánnych mutácií a pravdepodobnosť regenerácie rakoviny.

Je možné sa navždy zbaviť

Ak žena tvrdí, že vyriešila endometriálnu cysty vaječníkov, s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k chybe v diagnóze a nejde o endometriózu. Malé nádory môžu prejsť samé o sebe len počas menopauzy (pretože neexistuje hormonálna podpora), ako aj počas laktácie a počas tehotenstva, keď prispieva gestagénne pozadie. U mladých žien v reprodukčnom veku bez chirurgického zákroku alebo aspoň pri liečbe drogami postupuje endometrióza.

Liečba liekmi

Liečba liekmi je založená na hormónoch, ktoré vytvárajú stav podobný menopauze v ženskom tele (niekedy nazývaný umelá menopauza). Môžu to byť nasledujúce skupiny.

 • Antikoncepčné tabletky. Na pozadí ich príjmu sa znižuje vlastná funkcia vaječníkov, čo vedie k regresii lézií. Endometrióza zanecháva niekoľko milimetrov, ale dúfam, že cysty prejdú v niekoľkých centimetroch, nestojí za to, len spomalia ich rast. Menovaný, napríklad, "Regulon", "Novinet", "Jess", "Yarin". Nevýhodou tejto liečby sú lieky vo forme tabliet a treba ich užívať denne.
 • Analógy gestagénu. Vytvárajú špeciálne hormonálne pozadie, ktoré zabraňuje rastu buniek endometria. Utrozhestan, Duphaston, Byzanna. Tieto lieky sa tiež musia užívať neustále.
 • Antigonadotropné liečivá. Znižujú produkciu FSH, LH, estrogénu a progestogénu, čo vedie k zníženiu funkcie vaječníkov. Zástupca skupiny - "Danazol".
 • Analógy gonadotropných hormónov. Táto skupina zahŕňa "Zoladex", "Buserelin". Znižujú produkciu FSH a LH v dôsledku umelo vytvorenej koncentrácie týchto hormónov. Lieky sa ľahko používajú - existujú injekčné alebo intranazálne formy (na injekciu do nosa). Okrem toho je potrebné liek podávať raz za jeden alebo tri mesiace podľa harmonogramu.

Okrem toho sa používa symptomatická liečba:

 • protizápalové lieky - „Indometacín“ vo forme čapíkov alebo tabliet, „Diclofenac“, „Ibuprofen“,
 • zníženie tvorby adhézií - "Lidaza", "Wobenzym"
 • vitamínové prípravky - najčastejšie skupiny B, A, E a C.

Komplikácie po laparoskopii

Počas laparoskopie endometrioidnej ovariálnej cysty musí lekár kauterizovať oblasti zmeneného tkaniva. Čím väčšia je teda veľkosť vzdelávania, tým menej funkčných funkčných prvkov zostáva. Ak sú na oboch vaječníkoch cysty, aj po jednej laparoskopickej operácii sa môže následne vyskytnúť zlyhanie vaječníkov a včasná menopauza. Pri každej ďalšej operácii klesá funkcia vaječníkov. Preto je v záujme ženy vykonávať čo najmenej zákrokov a doplniť liečbu liečebnou terapiou.

Kedy plánovať tehotenstvo

Mnohé ženy zažívajú endometriózu pri plánovaní tehotenstva neúspešné. Toto ochorenie môže vyvolať neplodnosť. Ak je to tak, je potrebné komplexne liečiť endometriózu vo fáze plánovania. Ak sa endometriálne cysty detegujú prvýkrát a žena chce tehotenstvo, odporúča sa ich odstrániť ešte pred počatím.

V prípade, že ide o relaps, mali by ste starostlivo zvážiť výber liečby, aby nedošlo k syndrómu vaječníkov a skorej menopauze, ktorá sa môže vyskytnúť ešte pred 35 rokmi.

Ako zabrániť chorobe

Prevencia endometriózy je posilnenie imunitného systému a minimalizácia počtu intervencií na genitáliách (napríklad kyretáž, cisársky rez). Pre dievčatá s predispozíciou k endometrióze alebo s jej minimálnymi prejavmi, je užitočné použiť čo najdlhšie hormonálne prípravky.

Príčiny endometriálnych cysty vaječníkov sú stále nejednoznačné. Neznalosť základu ochorenia vedie k častým recidívam ochorenia aj po komplexnej laparoskopickej a liekovej liečbe. Takéto formácie majú riziko malignity, môže sa vyskytnúť ruptúra ​​alebo zápal endometriálnych cysty vaječníkov. Preto si vyžadujú nielen pozorovanie, ale aj aktívnu, kompetentnú a dlhodobú liečbu.

Príčiny endometriálnej ovariálnej cysty

Jedinou príčinou endometriózy vaječníkov je implantácia endometriálnych buniek do tkaniva vaječníkov. Najpravdepodobnejšími príčinami vyvolávajúcimi podobnú patológiu sú:

- Hormonálna dysfunkcia, menovite kvantitatívne zmeny v koncentrácii hormónov: zvýšenie podielu estrogénov, hormónov stimulujúcich folikuly (FSH) a luteinizačných (LH) hormónov, prolaktínu a zníženie koncentrácie progesterónu. Hormonálna nerovnováha sa často vyskytuje za účasti androgénnych nadobličiek.

- Menštruačné krvácanie. Existuje možnosť retrográdneho šírenia menštruačného prúdu mimo dutiny maternice, to znamená, keď sú elementy endometria s krvou "odhodené" do dutiny vajíčkovodov a potom sa dostanú do vaječníkov. Na tomto predpoklade je založená teória implantácie vzniku endometriózy vaječníkov.

- Genetická predispozícia. Existujú prípady prítomnosti endometriózy rôznych foriem u žien viazaných rodinnými väzbami, a dokonca aj špecifický marker takejto dedičnosti je zvýraznený.

- Imunitné poruchy. Endometrium môže spadnúť na vaječníky bez ďalších patologických zmien, ku ktorým dochádza u väčšiny zdravých žien. A len v 10% v tejto situácii sa endometriálne heterotopy objavujú vo vaječníkoch. Správne fungujúca imunitná ochrana pomáha zničiť prvky „cudzieho“ tkaniva, ktoré dopadlo na prívesky z dutiny maternice. Imunitná dysfunkcia zanecháva endometriálne bunky mimo ich normálnej lokalizácie.

- Možnosť metaplázie (transformácia). Existuje verzia o možnosti transformácie niektorých tkanív do iných, v tomto prípade do endometriidu.

- Poruchy plodu. Po identifikácii prípadov endometriózy u 11 - 12-ročných dievčat sa objavila teória o možnom spojení endometriózy a vývojových porúch ženského plodu.

Endometrióza patrí k patológiám závislým od hormónov, preto hlavnú úlohu v jej výskyte pripisujú porušeniam normálneho vzťahu v systéme „hypotalamus-hypofýza-vaječníky“, ktorý je zodpovedný za normálnu hormonálnu funkciu.

Všetky uvedené dôvody zostávajú iba teóriami. S najväčšou pravdepodobnosťou má každý z nich menej nezávislú hodnotu pre vývoj patológie ako ich kombinácia.

Situácia, ktorá uľahčuje prienik endometria do vaječníkov, je schopná vyvolať rozvoj endometriálnej cysty. Podobné veci sa môžu stať:

- s inštrumentálnymi manipuláciami: cisársky rez, hysteroskopia, operácie maternice a podobne, t

- v prípade poškodenia sliznice počas kyretáže dutiny maternice na diagnostické a / alebo terapeutické účely alebo na umelý potrat,

- ak pretrváva hormonálna dysfunkcia alebo imunitné poruchy.

Určitú negatívnu úlohu vo vývoji endometriózy, vrátane vaječníkov, zohrávajú zápalové ochorenia genitálnej sféry, ktoré poškodzujú imunitné obranné mechanizmy a vyvolávajú hormonálnu dysfunkciu.

Symptómy a príznaky endometrióznych cysty vaječníkov

Klinicky sa endometrioidná cysta ľavého vaječníka nelíši od pravého. Niekedy malé cysty s ovariálnou endometriózou existujú asymptomaticky, ale ich nevyhnutné zvýšenie vždy vyvoláva syndróm bolesti.

Symptómy vyvolané endometriotickými cystami sú rôznorodé, často zamaskované ako klinika inej patológie a ich závažnosť je určená lokalizáciou a stupňom šírenia.

Endometrióza vo vaječníkoch sa môže vyvinúť asymptomaticky, pokiaľ proces mikroperforácie nezačne v stene zväčšujúcej sa cysty. Cez mikroskopické otvory, obsah cysty spadá mimo jeho limity, zahŕňajúce panvové peritoneum alebo susedné orgány v patologickom procese. Aseptický zápal začína okolo vaječníkov, môžu sa tvoriť adhézie, ktoré „spájajú“ vaječník s okolitými štruktúrami, čo ho robí nehybným. Tam sú matné bolestivé bolesti v projekcii maternice, a ak je proces jednostranný, na strane vaječníkov s endometrioidnou cystou. S nástupom menštruačného krvácania sa bolesť zvyšuje u takmer 80% pacientov.

Niekedy sú prejavy ovariálnej endometriózy mylne považované za algomenorrhea iného genézu, zápalového procesu v končatinách (salpingoophoritis).

Iné príznaky endometriálnej cysty súvisia s jej príčinami. Napríklad, ak má pôvod endometriózy vaječníkov hormonálnu dysfunkciu, endometriálna cysta bude kombinovaná s menštruačnými poruchami.

Aj endometrióza vaječníkov je často spojená s neplodnosťou. Avšak samotná endometriálna cysta ju zriedka provokuje. Ako viete, endometrióza sa objavuje na pozadí hormonálnej nerovnováhy, čo tiež vedie k anovulácii. Okrem hormonálnych príčin môže byť ženská neplodnosť na pozadí ovariálnej endometriózy spôsobená adhéznym procesom alebo zápalom.

Charakteristiky syndrómu bolesti u endometrioidnej cysty spočívajú v jej spojení s menštruačným krvácaním, keď sa intenzita bolesti zvyšuje v období menštruácie a ustupuje po jej ukončení. Menštruácia môže byť dlhšia, stráca zvyčajný rytmus.

Najčastejšie komplikácie endometriálnej cysty vaječníkov sú adhézie a prasknutie kapsuly. Roztrhnutá endometriálna ovariálna cysta provokuje príznaky akútnej chirurgickej patológie („akútne brucho“) súvisiace s život ohrozujúcimi stavmi.

Спаечный процесс при эндометриозе яичников может привести к сращиванию матки и пораженного яичника в единый болезненный конгломерат, напоминающий при пальпации миому. Иногда спайки настолько сильно разрастаются, что «подтягивают» к матке смежные органы, провоцируя нарушение их работы, появляются проблемы с дефекацией и/или мочеиспусканием.

Endometrióza často existuje v rôznych formách, keď je u jedného pacienta diagnostikovaná prítomnosť endometriálnych ložísk rôznej lokalizácie. Endometrioidná cysta teda môže súčasne existovať s endometriózou maternice, skúmaviek, peritoneu a tak ďalej. Kombinované formy ochorenia ovplyvňujú klinické, diagnostické a liečebné metódy.

Endometrióza vaječníkov je tvorená v etapách, preto je vzniku cysty predchádzať rad štrukturálnych zmien. Bežne sa vyberá niekoľko stupňov vývoja endometriózy vaječníkov:

- Stupeň 1: malé, bodkovité ložiská endometria na povrchu vaječníkov, ktoré sa môžu objaviť aj na peritoneu,

- 2 stupne: stále existujú malé heterotopy na peritoneum a malá (menej ako 6 cm) cysta sa objavuje vo vaječníku na pozadí miernych adhézií v oblasti postihnutého prívesku,

- Stupeň 3: „čokoládové“ cysty s priemerom väčším ako 6 cm sú už prítomné na oboch vaječníkoch a lézie endometriózy sa šíria do skúmaviek, ďalej infikujú peritoneum, adhézie sa zhoršujú,

- Stupeň 4: veľké bilaterálne endometriálne cysty vaječníkov a endometrióza priľahlých orgánov.

Počas gynekologického vyšetrenia nie je možné identifikovať endometriózu vaječníkov. Prítomnosť bolestivého zväčšeného vaječníka alebo konglomerátu v projekcii maternice počas palpácie nie je typickým znakom endometriózy, takže diagnóza vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

Ultrazvukové vyšetrenie odhalí charakteristické znaky endometriálnej cysty vaječníkov. Počas vyšetrenia sa spravidla vytvára obraz dutiny v projekcii jedného alebo oboch vaječníkov s jasnými obrysmi, nie väčšou ako 12 cm. Jemný obsah cysty ukazuje prítomnosť koagulovanej krvi v nej.

Laparoskopia endometrioidnej ovariálnej cysty kombinuje prvky diagnózy a liečby. Táto technika vám umožňuje priamo vidieť ovariálnu cysty, určiť (ak je to možné) jej typ charakteristickými vonkajšími znakmi a potom ju odstrániť.

Dokončenie diagnostického vyhľadávania je záver histologický, vykonaný na základe štúdie cystových tkanív získaných laparoskopicky.

Liečba endometriálnej cysty bez chirurgického zákroku

Ako už bolo uvedené, endometrióza je založená na hormonálnej dysfunkcii, preto sú hormonálne prípravky široko používané v terapii ktorejkoľvek z jej foriem. Pred začiatkom konzervatívnej terapie sa vykonáva podrobná laboratórna štúdia hormonálneho stavu pacienta, aby sa určil stupeň hormonálnych porúch.

Pre liečbu endometrioidných ovariálnych cyst neexistujú žiadne univerzálne režimy. Odborník robí zoznam potrebných hormonálnych prostriedkov individuálne tak, aby umelo obnovil fyziologickú hormonálnu rovnováhu. Častejšie sa pri liečbe gestagénov endometriózy vaječníkov odporúča (Danazol, Danol, Dekapeptil a analógy).

Konzervatívna liečba je schopná vyrovnať sa s ochorením len v počiatočnom štádiu vývoja patológie. Avšak aj pri pozitívnom účinku terapie nie je endometrióza úplne vyliečená a má sklon k relapsu. Najpriaznivejšia situácia je pozorovaná u žien v predvečer menopauzy, keď na pozadí prirodzeného poklesu koncentrácie estrogénu prestávajú ložiská endometriózy aktívne a klesajú. Na pozadí menopauzy mizne endometrióza.

Hormonálna terapia je podporovaná symptomatickou liečbou, ktorá pomáha zmierniť bolesť, zvýšiť imunitnú obranu a obnoviť nedostatok vitamínov.

Bohužiaľ, odborníci často narazia na bežnú formu endometriózy, keď sa endometrioidné heterotopy nachádzajú mimo vaječníkov. V takejto situácii je vhodné uvažovať o operácii a pokračovať v liečbe po odstránení endometriálnej cysty konzervatívne.

Endometrióza nepatrí k úplne liečiteľným chorobám, a preto vyžaduje, aby pacienti liečili svoju chorobu svedomito a na základe odporúčaní špecialistov.

Vlastnosti endometriózy

Aby bolo pre vás jednoduchšie pochopiť zmeny vyskytujúce sa v endometrióze, najprv vám poviem podstatu tejto patológie.

Vnútorný povrch maternice sa nazýva "endometrium". V priebehu menštruačného cyklu sa roztaví, zahustí a pripraví sa na prijatie oplodneného vajíčka. Ak sa tehotenstvo nevyskytne v priebehu jedného mesiaca, potom sa celá hmotnosť zarasteného endometria odmietne a začne sa menštruácia. Takže ak endometriálne bunky (alebo presnejšie identické s nimi) NIE sú v maternici, ale na iných miestach, tento stav sa nazýva „endometrióza“.

Takýto typ zápalu (neinfekčný, bez mikróbov) sa začína tvoriť okolo takýchto endometriálnych ohnísk, čo vedie k tvorbe adhézií, bolesti a neplodnosti.

Tvorba endometriálnej cysty začína malým endometriotickým zameraním na povrchu vaječníkov. Pod vplyvom ženských pohlavných hormónov, počas každého menštruačného cyklu, sa toto zameranie zväčšuje (približne ako endometrium rastie v maternicovej dutine každý mesiac). Počas menštruácie sa vnútri nidusu hromadí malé množstvo krvi a začína sa tvoriť cysta. Postupom času sa hromadenie krvi mení na tmavohnedú hmotu, pripomínajúcu čokoládu (teda iný názov pre endometrioidnú cysty - „čokoládová cysta“).

Vaječníková endometrióza (endometriálna ovariálna cysta), retrocervikálna endometrióza, endometrióza maternice a čriev

endometriálna ovariálna cysta

Obsah endometriálnej vaječníkovej cysty

Príčiny endometriotických ovariálnych cyst.

Pretože endometrióza je úplne závislá od ženských pohlavných hormónov, endometrioidná cysta sa vyskytuje hlavne v mladom veku (najčastejšie je to 25-40 rokov). Dôležitá úloha patrí genetickej predispozícii k tomuto ochoreniu. Hlavnou rizikovou skupinou sú však ženy, ktoré nedali pôrod (alebo tie, ktoré odkladajú tehotenstvo „na neskôr“). To je spojené s veľkým počtom menštruácie po celý život. Geneticky ženské telo je naprogramované len na malý počet menštruácií. A väčšinu času by mal byť buď v stave tehotenstva alebo dojčenia. Moderný život mení prirodzený priebeh udalostí, čo nevyhnutne vedie k zvýšeniu počtu hormonálne závislých gynekologických ochorení (endometrióza, maternicový myóm atď.). Prečítajte si viac o tomto v článku spôsobuje cysty vaječníkov.

Ako sa vyhnúť recidíve (opätovnému rastu) endometriálnej cysty.

Bohužiaľ, endometrióza je chronické ochorenie, takže sa môže vrátiť a dať nový rast cysty. Aby sa toto riziko znížilo, musíte mať dobrého chirurga a kompetentného gynekológa (lepšie ako gynekológ-endokrinológ). Toto sú dve väzby jedného reťazca. Aj keď je endometrioidná cysta kvalitatívne odstránená, operácia je doplnená excíziou všetkých endometriálnych foci, potom chirurg v skutočnosti eliminuje účinok, ale nie príčinu ochorenia.

Po chirurgickom zákroku sú pre pacienta s endometriózou naliehavo potrebné dve veci: tehotenstvo (prednostne) alebo hormonálne lieky. Pôsobia na príčinu vzniku endometriózy a dnes sú najlepším spôsobom, ako zabrániť primárnemu vzhľadu a opätovnému výskytu cysty. Nezanedbávajte to a endometrióza sa nikdy nevráti do vášho života.

Ak plánujete tehotenstvo po operácii, potom vaše aktivity závisia od prevalencie endometriózy. V malých formách endometriózy, keď sa odstráni iba endometrioidná cysta a malý počet povrchových endometriálnych fokusov na peritoneum, je možné tehotenstvo naplánovať okamžite (aj bez liečby). Ale snažiť sa otehotnieť sama by nemala prekročiť 1-2 roky. Po tomto období je potrebné urobiť IVF.

S rozšírenou endometriózou, okamžite po operácii, je potrebná dobrá hormonálna liečba a je lepšie okamžite uvažovať o IVF. Podľa svetových štatistík je to najoptimálnejší spôsob, ako riešiť problém tehotenstva v ťažkej endometrióze. Dlhé pokusy otehotnieť samotné dieťa vedú len k oneskoreniu a relapsu ochorenia. Navyše, pri každom relapsu je priebeh ochorenia (a chirurgický zákrok) oveľa komplikovanejší ako v predchádzajúcom prípade.

Riešenie problému.

Vzhľadom na skutočnosť, že endometrioidná cysta je najčastejšia v mladom veku, na základe zahraničných skúseností, náš tím zaviedol techniku ​​na starostlivé odstránenie takejto cysty. Hlavnou úlohou je zachovať maximum zdravého ovariálneho tkaniva a odstrániť všetky viditeľné endometriálne ložiská.

V praxi to prináša množstvo nepopierateľných výhod:

 • Možnosť mať deti, pretože je zachovaná folikulárna zásoba vaječníkov
 • Žiadny prírastok hmotnosti, pretože vaječníky naďalej udržujú normálne hladiny hormónov
 • Elasticita pokožky a mládež, pretože za to sú zodpovedné ovariálne estrogény
 • Zachovanie sexuality a dobrých vzťahov so svojím partnerom, pretože bolesť zmizne
 • Vynikajúca pohoda, nedostatok depresie a výkyvy nálady, pretože sa nevyskytujú žiadne zmeny v hladine hormónov
 • Zabrániť rozvoju mnohých závažných ochorení (kardiovaskulárne, cukrovky, ochorenia kĺbov), pretože ovariálne estrogény chránia vaše telo
 • Rýchla rehabilitácia po operácii, pretože používame modernú anestéziu
 • Znížené riziká operačných komplikácií, pretože používame jednorazové a vysoko kvalitné nástroje
 • Dobrá prenosnosť operácie, pretože praktizujeme len netraumatické techniky
 • Vynikajúci kozmetický efekt, pretože ukladáme intrakutánne šijacie materiály, ktoré sa nemusia ani odstrániť.
 • Prevencia onkológie, pretože odstraňujeme všetky potenciálne nebezpečné ložiská

Ak je to presne to, čo potrebujete, potom môžete vidieť podrobnosti. tu.

Čo sú nebezpečné endometriálne cysty vaječníkov?

Medzi všetkými formáciami panvy (cysty, nádory) je 10-14% presne cysty endometria vaječníkov. Nebezpečenstvo týchto cýst vo vývoji neplodnosti, časté recidívy cyst po liečbe, vývoj masívneho adhézneho procesu v panve a tvorba pretrvávajúcej panvovej bolesti. Existuje tiež nebezpečenstvo roztrhnutia cysty s veľkou veľkosťou alebo náhlym fyzickým namáhaním a zraneniami.

Prečo sa tvoria endometriálne ovariálne cysty?

Príčina endometriózy zatiaľ nebola identifikovaná. Na tom pracujú pôrodníci-gynekológovia a endokrinológovia, histologici, cytologici a patológovia. Tam je dokonca špeciálne združenie, kde slogan je "Keď endometrióza je boľavé miesto."

Čo sa nám podarilo zistiť, je hormonálna citlivosť niektorých žien na endometriózu a niektoré ďalšie faktory:

 • hormonálna nerovnováha s prebytkom estrogénu a nedostatok progestínov. Za týmito podmienkami sa skrýva skutočnosť, že prvá fáza menštruácie (až do 15. dňa cyklu) prechádza nadbytkom hormónov a druhá fáza (od 15. dňa do menštruácie) je nedostatočná.
 • potraty chirurgickým zákrokom, to znamená lekárskym potratom. Počas potratu sa používa ostrá kovová kyreta, ktorá sa používa na natáčanie vnútornej steny maternice. Počas kyretáže sa poškodia vrstvy steny maternice a môže nastať migrácia buniek.
 • dedičnosť. Ak matka alebo iní blízki príbuzní trpeli prejavmi endometriózy, potom sa to môže prenášať geneticky.
 • chronické zápalové ochorenia panvových orgánov (PID). Ak je v skúmavkách a / alebo vaječníkoch prítomný chronický zápal, tkanivá sa stávajú zraniteľnejšími a drobivejšími. Toto tkanivo je vždy horšie odoláva poškodeniu, vrátane zavedenia cudzích buniek.
 • iné ochorenia súvisiace s dihormonálnym a metabolickým ochorením. Všetky hormonálne systémy sú spravidla vzájomne prepojené. Preto sú ohrození pacienti s ochoreniami štítnej žľazy (najmä s hypotyreózou, keď je funkcia štítnej žľazy znížená), poruchami cyklu a diabetes mellitus akéhokoľvek typu.

Typy cyst endometria

V niektorých zdrojoch sú endometriotické cysty rozdelené do štádií ochorenia:

 • Štádium I - porážka jedného vaječníka, veľkosť cyst je nevýznamná (do 3 cm),
 • Štádium II - porážka jedného vaječníka, veľkosť cyst až 5 - 6 cm,
 • Štádium III - porážka jedného alebo viacerých vaječníkov, veľkosť cyst až 5 - 6 cm, aktívna tvorba adhézií v panve a počiatočné známky poškodenia iných orgánov (črevo, močový mechúr, atď.),
 • Štádium IV - poškodenie oboch vaječníkov, veľkosť cyst je veľká, viac ako 6 cm Tieto cysty sa už nazývajú cystómy. Cystóm je veľká cysta, ktorá je vždy podozrivá z onkológie v počiatočnom štádiu diagnózy.

Ale častejšie sa používa všetko, používa sa čisto klinická klasifikácia endometriálnych cyst, kde sa indikuje, ktorý vaječník je ovplyvnený, veľkosť cysty a komplikácie. To pomáha nepozorovať sa od hlavného bodu a formulovať v diagnóze len to najdôležitejšie.

Príklad formulácie diagnózy:

 1. Častá endometrióza. Endometriálna cysta ľavého vaječníka. Ruptúra ​​cyst. Vnútorné krvácanie. Stupeň hemoragického šoku I.
 2. Častá endometrióza. Endometriálna cysta pravého vaječníka s veľkou veľkosťou (5 cm). Sekundárna neplodnosť.

Ako vidíme, prítomnosť cysty má rôzne dôsledky. Nižšie sa o ňom dozvieme podrobnejšie.

Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk)

Ultrazvuk je cenovo dostupná, bezpečná a bezbolestná metóda na diagnostiku rôznych ochorení. Okrem toho táto metóda umožňuje okamžite získať výsledky. Ultrazvuk detekuje aj veľmi malé cysty, presnosť detekcie závisí od úrovne rozlíšenia ultrazvukového prístroja, ako aj od skúsenosti lekára. Často vidíme popis útvarov od 5-8 mm.

 • jednostranné cysty sa zistili u približne 80% pacientov, t
 • bilaterálne cysty v približne 20%
 • jedna cysta v postihnutom vaječníku sa nachádza vo väčšine, približne 80%
 • dve cysty v jednom vaječníku - v 16%,
 • tri cysty v 2,5%,
 • štyri cysty sú veľmi zriedkavé, až do asi 0,5%.

Ultrazvukové vlastnosti endometriálnych cyst:

 • hrubá kapsula (vonkajšia škrupina alebo stena cysty)

Stena endometriálnych cyst nielenže obmedzuje jej obsah, ale tiež funguje. Vnútorná vrstva cysty škrupiny pokračuje "menštruovať", obsah sa hromadí, takže cysta rastie.

 • relatívne malý priemer cyst, hlavne cyst s veľkosťou do 7-8 cm
 • hrubý, "nepriehľadný" pre obsah ultrazvuku. Ultrazvuk lekári to nazývajú "zvýšená echogenita."

Vzhľadom k tomu, že vnútorný obsah cyst je veľmi hustý a hustý, malé cysty sú niekedy mylne považované za nádory.

 • na ultrazvuku má cystová stena niekedy dvojitý obrys
 • cysty sa najčastejšie nachádzajú na strane maternice alebo za maternicou.
 • Endometriotické cysty sú najčastejšie detegované v plodnom veku, keď je menštruačný cyklus už stanovený.
 • cysty rastú smerom von od vaječníkov

To znamená, že cysta „nenafúkne“ vaječník, ale od neho sa vyvíja. Pre veľké cysty sa teda tkanivo vaječníkov „šíri“ a rozkladá sa pozdĺž povrchu cysty.

 • okolo cysty sa často vytvárajú adhézie

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) a počítačová tomografia (CT) t

Toto sú ďalšie výskumné metódy, ktoré môžu objasniť štruktúru cysty, jej súdržnosť so susednými orgánmi a ďalšie jemnosti, ktoré môžu byť potrebné na rozhodnutie o ďalšej taktike liečby.

Tieto metódy sú veľmi nákladné a počítačová tomografia tiež nesie významné radiačné zaťaženie. CT je metóda z rádiologickej skupiny, takže ju nemožno používať počas tehotenstva.

laparoskopia

Laparoskopia je vyšetrenie brušnej dutiny z vnútra pomocou nástrojov (laparoskop a manipulátory).

Toto je operácia, ktorá sa vykonáva v anestézii. V závislosti od klinickej situácie sa používa spinálna anestézia alebo celková anestézia. V prednej stene brucha sa vytvárajú otvory, cez ktoré sa vkladajú nástroje. Vzduch sa núti do brucha, orgány sa mierne posúvajú od seba a môže sa vyšetriť zaujímavá časť brušnej dutiny.

V ideálnom prípade sa diagnostická laparoskopia dostane do liečby, ako bude opísané nižšie.

V závislosti od symptómov a štádia procesu sa môže diagnóza vykonať a dokončiť na úrovni ultrazvuku alebo pokračovať.

Ak sa vyskytnú prejavy (bolesť, hojná nepravidelná menštruácia atď.), Ultrazvukom vidíme endometrioidné cysty malej veľkosti a endometriózy maternice, potom je logické vykonávať lieky, vyhodnocovať účinok a sledovať ultrazvuk.

Ak pacientka otehotnie. ťažkú ​​bolesť brucha pred a počas menštruácie, možno budete potrebovať viac high-tech metód z odsekov 3 a 4.

Syndróm bolesti

Bolesť je narušená pred a počas menštruácie, niekedy dosahuje intenzitu, ktorú ženy označujú ako „neznesiteľné“ a „vyčerpávajúce“.

Bolesť najčastejšie má charakter ťahania a kňučania, častejšie je narušená bolesť v spodnej časti brucha av dolnej časti chrbta.

Menej často sa u žien vyskytuje rovnaká bolesť uprostred cyklu, približne 14-16 dní menštruačného cyklu, tj počas obdobia ovulácie (uvoľnenie vajíčka z vaječníka).

Počas pohlavného styku môže byť aj bolesť, spravidla sú lokalizované zo strany, kde sa tvorila cysta.

Нарушение менструального цикла

Если киста деформирует яичник, имеет большие размеры и вытесняет нормальную ткань яичника, то овуляция в этом яичнике может не случиться. Тогда цикл нарушается.

Menštruácia môže byť oneskorená a potom veľmi hojne.

Samy o sebe cysty narušujú dozrievanie vajíčok. Je potrebné brať do úvahy príčiny endometriózy. Jedným z dôvodov je nadbytok estrogénu, ženských pohlavných hormónov, ktoré prevládajú v prvej fáze cyklu. Ak existuje veľa estrogénov a existuje len málo progestínov (hormóny druhej fázy cyklu), potom je celý proces koncepcie a pripojenia embrya v maternici narušený.

Neplodnosť v prípade cyst môže byť primárna a sekundárna. Primárna neplodnosť je stav, kedy nikdy neboli tehotenstvo. Sekundárne - ak boli tehotenstvá s akýmkoľvek výsledkom (normálna práca, predčasný pôrod, potrat alebo vynechané potraty) a potom viac ako 1 rok bez antikoncepcie, nenastane žiaduce tehotenstvo.

Nešpecifická liečba

Nešpecifická liečba - to znamená, že liečba neodstráni endometriózu a cysty z tela, ale pomôže zmierniť symptómy (bolesť, silné krvácanie). NSAID (nesteroidné protizápalové lieky):

Tieto lieky sa používajú situačne, zvyčajne v období pred a počas menštruácie, v prípade potreby v polovici cyklu. Mali by ste vedieť, že nekontrolované používanie týchto liekov nie je neškodné a môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene.

COC (kombinované perorálne kontraceptíva)

COC sa používajú u žien s endometriózou na zmiernenie symptómov (bolesť, silné krvácanie) a zotavenie sa z operácie.

Problém prítomnosti antikoncepcie cyst nevyrieši. Nie je možné "liečiť" výlučne KOK, ale môžu byť použité v kombinácii s inými metódami.

V súčasnosti je optimálnym režimom COC kontinuálny režim po chirurgickej liečbe. Možnosť opätovného výskytu endometriálnych cyst je teda maximálne potlačená.

Z rôznych kombinovaných estrogén-progestínových antikoncepcií pre pacientov s endometriózou sú vhodnejšie tie, ktoré obsahujú zložku dienogest: Janine (alebo jej analógy Siluela a Bonade) alebo Clyra (v súčasnosti nemá obdobu).

gestagény

Sú to lieky, ktoré sú analógmi ženských hormónov, ktoré prevládajú v druhej fáze menštruačného cyklu.

Ženy s endometrioidnými cystami majú spravidla nadbytok estrogénu. Progestogény "vyrovnávajú" túto nerovnováhu, a tým pomáhajú potlačiť rast ohnísk a cyst.

Existujú progestogénové prípravky v pilulkách a injekciách, každý typ má svoje výhody a nevýhody.

Drogy v tabletkách sa ľahšie dávkujú a rušia v prípade alergií, ale musia piť každý deň, na to nezabudnúť a zároveň sledovať príjem.

Injekcie sú ľahšie použiteľné, vyrábajú sa raz za niekoľko dní alebo dokonca raz za mesiac. Ale zároveň, ak liek nesedí, potom jeho činnosť nemôže byť prijatá a "zrušená", pretože už bola zavedená a jej receptúra ​​je taká, že bude absorbovaná pomaly a postupne. V prospech intramuskulárnych liekov možno povedať, že alergické reakcie na ne sú stále zriedkavé.

Z tabletových prípravkov sa používajú: didrogesterón (Duphaston), noretisterón acetát (Norkolut), dienogest (Vizanna), oveľa menej často megestrol (Megace).

Z intramuskulárnych liečiv sa používajú: medroxyprogesterón acetát (Depo-Provera alebo Medroxyprogesterone-Lance).

Duphaston sa používa od 1 do 3 tabliet denne, režimy a trvanie liečby sa líšia v závislosti od závažnosti symptómov ochorenia a ďalších súvisiacich ochorení.

Norkolut sa aplikuje na 1 tabletu (5 mg) od 5 do 25 dní cyklu do 6 mesiacov, ďalej opakovaný príjem u gynekológa na stanovenie taktiky udržiavania. Liek sa prísne neodporúča predpisovať si samostatne, pretože nemôžete brať do úvahy mnohé vedľajšie účinky a riziko trombózy.

Megace sa používa veľmi zriedka, ale doteraz sa objavuje v klinických usmerneniach. Dávkovanie a trvanie podávania je regulované výlučne pôrodníkom-gynekológom.

Vizanna je v súčasnosti liekom voľby alebo liekom prvej línie liečby. Je to hormonálny liek skupiny gestagénov, ktorý reguluje hormóny ženy spôsobom, ktorý eliminuje a vyvažuje nadbytok estrogénov. Prebytok (absolútny alebo relatívny) totiž slúži ako vážny dôvod pre rozvoj a ďalšie šírenie endometriózy. A ako výsledok, vývoj endometrioidných vaječníkov cysty a zrasty v panve.

Dienogest 2 mg (Vizanna) sa aplikuje nepretržite od akéhokoľvek dňa cyklu, 1 tableta denne. Trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár. Primárny cyklus podávania je spravidla 3 alebo 6 mesiacov. Na konci liečebného obdobia sa ultrazvukové vyšetrenie zobrazí s vyhodnotením dosiahnutého účinku. Chceme vidieť zníženie alebo vymiznutie ovariálnych cyst, zníženie veľkosti maternice. Vyžaduje tiež čisto klinickú kontrolu. Sťažnosti pacienta by sa mali hodnotiť v dynamike. Vždy je potrebné vedieť, či zmizli bolesti (ak boli), hojné menštruačné krvácanie a koľko sa strata krvi znížila.

Na pozadí užívania drogy menštruácia mení svoj charakter, môže úplne zmiznúť v druhom alebo treťom mesiaci podávania, alebo sa môže prejaviť skromným vylučovaním stier bez zjavnej cyklickosti. To nie je veľmi pohodlné, ale keď je pacient zvyknutý na mesačné päť až sedem dní (niekedy aj viac) ťažkého krvácania, keď sa tesnenie mení 1 krát za hodinu a častejšie, práca je narušená a trpíte, zvyčajne sa toleruje.

Pri užívaní lieku musí byť človek pripravený na nepríjemné pocity. Môžu sa vyskytnúť príznaky nedostatku estrogénu, ako sú návaly horúčavy na tvár a telo, epizódy potenia a búšenie srdca, suché sliznice. Všetky tieto prejavy sú dočasné a po vysadení zmiznú.

Depo-Provera (Medroxyprogesterone-Lance) sa podáva injekčne intramuskulárne, rovnako ako koľkokrát mesačne Vám lekár predpíše liek. Tieto lieky majú významný vedľajší účinok - prelomové krvácania, ktoré sa nezhodujú s cyklom, sú takmer nemožné predvídať a nie je vždy možné rýchlo zastaviť.

Existuje aj vnútromaternicový terapeutický systém s hormónom levonorgestrel. V bežnom živote pacienta sa často nazýva "špirála".

Existuje však zásadný rozdiel medzi obyčajnou špirálou z medi, ktorá je určená len na antikoncepciu, a vnútromaternicovým systémom.

Systém vnútromaternicovej terapie (Mirena) denne vylučuje malú dávku hormónu, ktorý pôsobí na vnútornú stenu maternice a inhibuje rast endometriálnych foci a cyst.

Miren je spravidla zavedený po chirurgickej liečbe cyst v prípade, že pacient neplánuje tehotenstvo. Mirena má významnú nevýhodu - to je jej cena, v rôznych lekárňach sa pohybuje od 10 do 15 tisíc rubľov. Naraz, nie každý môže zaplatiť túto sumu, ale pri výpočte výhody je zrejmé, pretože Mirena je stanovená na najmenej 5 rokov.

Agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín

Sú to lieky, ktoré inhibujú syntézu vlastných hormónov. prenášajú sa pomerne tvrdé, suché sliznice, návaly horúčavy a iné príznaky. podobné menopauze. Lieky v tejto skupine (diferelín, buserelín) nie sú predpisované adolescentom a ženám, ktoré nedali pôrod.

Ale v schémach IVF u žien s endometriózou a po odstránení endometriotických cyst, tieto lieky, krátkodobý priebeh av kombinácii s inými liekmi, sú jednoducho nenahraditeľné.

Endometriálne cysty a chronická panvová bolesť

Chronická panvová bolesť je vždy prítomná. a uprostred cyklu pred menštruáciou av čase, keď sa zvyšuje. niekedy je bolesť tak výrazná. že žena je zdravotne postihnutá. trvá veľké množstvo liekov proti bolesti, čo môže zvýšiť krvácanie a nepriaznivo ovplyvňuje pečeň.

V prípade, že cysty interferujú s tehotenstvom, je indikovaná chirurgická liečba. Ak sú k dispozícii technické možnosti, odporúča sa laparoskopická chirurgia.

Objem operácie sa volí individuálne, v závislosti od veľkosti cyst a zachovania ovariálneho tkaniva.

Aby mohla žena otehotnieť neskôr, musíme zachovať maximálne množstvo ovariálneho tkaniva.

Odporúča sa použitie rôznych druhov moderných technológií (laserové nože, ultrazvuk), umývanie brušnej dutiny. Ak je to možné, je potrebné sa vyhnúť šitiu vaječníkov, čo preruší prietok krvi a môže narušiť funkciu zostávajúcej časti vaječníkov.

Kompresia susediacich orgánov

Cysty môžu dosiahnuť impozantnú veľkosť (8-12 cm alebo viac). Samozrejme, že takéto "doplnky" v brušnej dutine nemôže ovplyvniť fungovanie iných orgánov. Vedľa maternice a vaječníkov sú močový mechúr, konečník, slučky tenkého čreva.

V závislosti od smeru, v ktorom cysta rastie (tam a späť), práca orgánu trpí. Ak cysty / cysty rastú dozadu, môžu stlačiť konečník.

V tomto prípade je proces defekácie narušený, to znamená ťažkosti pri prechode na toaletu "veľký". Je potrebné namáhať, vynakladať väčšie úsilie, WC sa stáva menej častým a výkaly sú ťažšie kvôli stagnácii. Kvôli neustálemu namáhaniu sa môže vytvoriť análna trhlina alebo zápal hemoroidov (hemoroidov).

Problémy s toaletou sú zriedkavo spojené s gynekológiou, pokiaľ sa nevyskytnú iné sťažnosti (poruchy cyklu alebo bolesť brucha počas menštruácie). Preto pacienti často užívajú preháňadlá roky a potom prichádzajú do gynekológie s cystami impozantnej veľkosti.

Ak sa cysta / cysta nachádza v prednej časti, môžu stlačiť močový mechúr. Ak je cysta veľká, potom je kompresia močového mechúra významná, jej možný objem sa znižuje. To je napríklad priemerná žena s maximálnym objemom močového mechúra 750 ml. A ak cysta vyvíja tlak na bublinu, potom jej objem klesá, je oveľa menej „tolerovaný“ a je potrebné bežať na toaletu oveľa častejšie.

Zriedkavo sa pacienti obávajú o takýto problém ako stresovú inkontinenciu moču. V dôsledku malého objemu močového mechúra sa napätie v ňom zvyšuje a pri náhlom pohybe (stúpaní, nakláňaní), kašľaní, kýchaní dochádza k strate malých častí moču.

To výrazne porušuje kvalitu života, pacient musí neustále nosiť podložky s vysokou nasiakavosťou, počítať čas na pohyb po meste, piť menej tekutín, než chcete.

Tiež (menej často) cysty môžu stlačiť slučky tenkého čreva, ktoré zostupujú do panvy a spôsobujú bolesť a zhoršenú stolicu.

Ako vidíme, problémy susediacich orgánov niekedy prichádzajú do popredia a významne narušujú obvyklú činnosť. Preto je tu indikovaná chirurgická liečba.

Laparotomický prístup

Laparotómia je operácia s časťou brušnej steny. S endometriotickými cystami sa vykonáva oveľa menej často. Otvorená laparotomická chirurgia môže byť vybraná zo žien, berúc do úvahy individuálne charakteristiky. Napríklad, ak už boli abdominálne operácie (nie nutne gynekologické) a existuje riziko adhézie, potom všetky oddelenia jednoducho nemôžu prejsť s laparoskopom. Buď došlo k neúspešnej laparoskopickej operácii, alebo ak lekár mal podozrenie na malígnu degeneráciu cysty.

Súvisiace manipulácie

Počas ktorejkoľvek z týchto operácií sa môžu dodatočne vykonať tieto operačné akcie: t

 • ablácia (kauterizácia) endometriálnych ložísk na peritoneu a črevách (pozri vyššie)
 • ablácia sakro-uterinného nervu (na zníženie alebo úplnú elimináciu panvovej bolesti)
 • presakrálna neyrektómia (odstránenie niektorých nervov na zníženie panvovej bolesti).

Ako sa zotaviť po operácii

Doba zotavenia po operácii závisí od množstva chirurgického zákroku. Po laparoskopickej operácii sa stehy odstránia po dobu 7-9 dní, bolesť v bruchu a hojenie stehov sú pomerne rýchle. V čase vyprázdnenia (rovnaké 7-9 dní) sa pacient zvyčajne cíti celkom dobre. Po otvorenej operácii môže bolesť pretrvávať dlhšie, až dva alebo tri týždne v zostupnom poradí.

Na zotavenie sa z operácie a prípravu na tehotenstvo sa odporúča použitie COC s dienogestom alebo Vizanou (pozri časť o konzervatívnej liečbe).

Tradičné metódy liečby endometrioidných cyst

Bohužiaľ, ani bylinky, ani žiadne "prírodné" prostriedky pomôžu zbaviť sa cyst a bolesti / ťažké nepravidelné menštruácie. Preto nestrácajte čas na kurzoch pochybnej liečby. Niekedy pacient príde k lekárovi s takým pokročilým procesom, že je potrebné hovoriť o tehotenstve alebo o regulácii cyklu s veľmi malou nádejou.

záver

V našom dnešnom článku sme sa vám snažili povedať čo najviac a čo najviac o tom, aké sú endometriálne cysty vaječníkov, čo ohrozujú a ako sa liečiť. Vyzývame vás, aby ste včas kontaktovali gynekológa, ktorému dôverujete, a dodržiavajte jeho odporúčania. Postarajte sa o seba a buďte zdravý!

Mechanizmus rozvoja

Cystická tvorba je častým prejavom ovariálnej endometriózy. Mechanizmus jeho vývoja má rad významných rozdielov v porovnaní s funkčnými cystami. Najčastejšie sa vyskytujú lézie v oboch vaječníkoch.

Proliferácia patologických endometriálnych buniek lemujúcich dutinu genitálneho orgánu vedie k porážke vajíčkovodov a príveskov. Tieto tkanivá sú závislé od hormónov a funkčne aktívne, vďaka čomu začínajú krvácať na začiatku menštruačného cyklu.

V dôsledku vývoja patologického procesu sa vytvorí kapsula, v ktorej sa akumulujú krvné zrazeniny. Tak vzniká cysta ľavého vaječníka, vpravo alebo oboch orgánov. Retrográdne predpisy sú schopné vyvolať také zmeny, pri ktorých menštruácia nemôže vystúpiť cez kanál krčka maternice a sú pretlačené cez vajcovody do príveskov.

Často provokujúcim faktorom je ukončenie tehotenstva, operácia v orgánoch reprodukčného systému.

Typy cyst endometria

Bez ohľadu na to, či je lézia jedného vaječníka alebo dvoch naraz, cysty endometria sú rozdelené do niekoľkých typov vzhľadom na stupeň ich vývoja:

 • lézie sú bodové štruktúry. Sliznice maternice sa nerozširujú do priľahlých orgánov,
 • cysty nepresahujú veľkosť 50 mm. V tkanivách pobrušnice sú už pozorované inklúzie endometriálnych buniek. Začína tvorba adhézií v gonádach
 • Rasty vo veľkosti 5 - 6 cm Patologický rast tkaniva je zaznamenaný v oblasti vonkajšej vrstvy maternice a vajíčkovodov. Adhézie ovplyvňujú črevá
 • nádory dosahujú 8 cm, ložiská endometria sa nachádzajú v čreve, ako aj v močovom mechúre. Výkyvy aktívne rastú.

Patologická diagnostika

Lekár najprv vykoná vyšetrenie na gynekologickej stoličke. Zároveň je možné odhaliť zvýšenie veľkosti príveskov, bolestivosť štruktúr organu, rozruch. Tiež s endometrioidnou ovariálnou cystou sa vykonáva ultrazvuk. S jeho pomocou je možné zistiť nádory s hustou stenou a presne určiť absenciu tehotenstva. Priemer cysty môže dosahovať až 12 cm a okrem ultrazvuku sa uskutočňujú nasledujúce štúdie:

 • na úrovni nádorového markera CA-125. S rozvojom endometriózy dosahuje jej výkon až 100 jednotiek / ml,
 • magnetická rezonancia. Pomocou tejto metódy je možné diferencovať endometroidnú cysty od iných typov neoplaziem a presne určiť rozsah lézie,
 • diagnostická laparoskopia. Postup sa vykonáva pomocou laparoskopu vybaveného videokamerou. V dôsledku toho môžu byť orgány reprodukčného systému vyšetrené s viacnásobným zvýšením.

Je možné otehotnieť

Vaječníková endometrioma je častou príčinou problémov s koncepciou. Riziko neplodnosti v prítomnosti cystickej lézie vaječníkov vo veľkej miere závisí od umiestnenia patologického procesu, stupňa jeho vývoja, hormonálnej hladiny a prítomnosti komplikácií.

Hnojenie ako výsledok sexuálneho styku je stále možné. Niekedy sa vyskytujú patologické lézie u žien počas gravidity v priebehu plánovaného ultrazvuku. Hormonálne poruchy môžu tiež pomôcť znížiť veľkosť nádoru. Po narodení najčastejšie začína patologický proces znova.

V niektorých prípadoch, pri úspešnom oplodnení, začína novotvar rásť ešte intenzívnejšie, čo vedie k vzniku silnej bolesti a komplikovanému priebehu ochorenia. Zväčšený genitálny orgán začína stláčať cystickú formáciu, ktorá môže viesť k jej prasknutiu.

Keď je nutná operácia

Prípady, keď sa cysta vyriešila nezávisle, sa stretávajú veľmi zriedka. Niekedy dochádza k recidíve po komplexnej terapii. Zároveň sa najčastejšie uchyľujú k chirurgickému zákroku. Existujú aj absolútne indikácie pre operáciu:

 • veľkosť endometriálnej cysty vaječníkov presahuje 5 cm,
 • neúčinnosť protidrogovej liečby, ktorej trvanie je viac ako šesť mesiacov, t
 • do patologického procesu boli zapojené susedné orgány,
 • поражение правого или левого яичника сопровождается скоплением гноя в новообразованиях.

При разрыве кистозного образования операцию проводят в экстренном порядке.

Najčastejšie sa v procese eliminácie patologických lézií používa metóda laparoskopie. Operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii. V oblasti pupku robia defekty, cez ktoré vstrekujú plyn a všetky potrebné nástroje. Vzhľadom k tomu, že zariadenie používané počas procedúry, vybavené kamerou, lekár vizuálne monitoruje celý proces. Novotvary sa v priebehu operácie kauterizujú a poškodené cievy sa okamžite.

Často sa tiež vykonáva laparotómia. V tomto prípade sú steny peritoneum narezané. Používa sa na realizáciu takýchto manipulácií pri tvorbe adhézií v dôsledku predchádzajúcich operácií a pri podozrení na vznik malígneho procesu.

Dôsledky a núdzové situácie

Endometrióm vaječníkov bez riadnej liečby môže viesť k vážnym následkom. Medzi hlavné patria: t

 • degenerácia vajíčok plodu,
 • rast folikulárnych cyst,
 • zjazvenie a dysfunkcia ovariálnych tkanív.

V dôsledku vývoja patológie sa v reprodukčnom systéme vyskytuje porucha. V dôsledku toho - neplodnosť.

Novotvary môžu spôsobiť nebezpečné stavy, vrátane:

 • zápalových a hnisavých procesov, ktoré siahajú do susedných orgánov,
 • prasknutie cysty vaječníkov, v ktorej krv vstupuje do peritoneálnej dutiny a vedie k nekróze a tiež vyvoláva rozvoj peritonitídy.

V nebezpečných podmienkach sú zaznamenané nasledujúce klinické prejavy:

 • výrazný syndróm bolesti v bruchu,
 • búšenie srdca a prudký pokles krvného tlaku,
 • bledosť kože, studený pot a pot,
 • hypertermia,
 • svalové napätie peritoneum,
 • zvracanie, nevoľnosť a slabosť
 • abdominálna distenzia a zápcha.

Výskyt týchto príznakov je zámienkou pre urgentnú hospitalizáciu a operáciu. Ak nebudete konať včas, je to dokonca fatálne.

Proliferácia cysty endometria je nebezpečný stav, ktorý vyžaduje liečbu. Lieky sa používajú v procese liečby, ale lekári sa často uchyľujú k operácii a odstráneniu postihnutých tkanív. Z tohto dôvodu sa riziko recidívy a rozvoj komplikácií znižuje na minimum.

obsah

 • Stručne o patológii: endometrióza vaječníkov - čo to je?
 • Postihnutie pravého alebo ľavého vaječníka: aký je rozdiel?
 • Prečo vám endometrioidná cysta vaječníkov (vpravo, vľavo) bráni otehotnieť?
 • Je tehotenstvo možné bez odstránenia endometriálnej cysty?
 • Aké sú príznaky a príznaky endometriózy vaječníkov?
 • Spektrum potrebných štúdií pre ECA
 • Musím liečiť patológiu, vymazať alebo nie?
 • Možnosti konzervatívnej liečby endometriózy
 • Chirurgická liečba: plánované a núdzové odstránenie endometriálnej cysty vaječníkov
 • Čo robiť po operácii?
 • Tehotenstvo s endometrioidnou cystou a po operácii
 • Cvičenie u žien s vaječníkovou endometriózou
 • Prečo je cystická ruptúra ​​nebezpečná?
 • Znovuzrodenie ECA pri rakovine a jej markeroch
 • video

Porucha endometrioidnej cysty pravého alebo ľavého vaječníka

Porážka vaječníkov je zriedka jednostranná. Dokonca aj s diagnózou vzdelávania na jednej strane, naopak, zameranie je minimálne a momentálne nemusí byť viditeľné.

Endometrioidná cysta ľavého a pravého vaječníka je benígnym novotvarom, v počiatočných štádiách sa neoplazmus neprejavuje a pre ženu nie je takmer pozorovateľný.

Umiestnenie endometriotickej cysty vľavo alebo vpravo je dôležité len pre jej symptómy. S dlhodobou existenciou a veľkou bolesťou v bruchu prevláda na strane patológie tvorba adhézií.

Často sa vyskytuje kombinovaná lézia maternice, príveskov a vaječníkov. Zvláštnosť hormonálneho pozadia v endometrióze vaječníkov ovplyvňuje vývoj iných endokrinných patológií pohlavných orgánov. Preto sú myómy, endometriálna hyperplázia a jej polypy často diagnostikované súčasne.

Endometriálna cysta ľavého vaječníka je menej častá ako pravá.

Prečo endometrioidná cysta interferuje s otehotnením?

Neplodnosť je jednou z hlavných charakteristík endometrioidnej cysty. Hormonálne pozadie je v stave nerovnováhy: relatívne vysoká hladina estrogénu s nedostatkom progesterónu určuje ďalší priebeh patológie. Endometrióza, bez ohľadu na umiestnenie, je schopná vylučovať estrogény samotné. Jeho vysoká bazálna hladina inhibuje uvoľňovanie hormónu stimulujúceho folikuly, čo narúša dozrievanie folikulu.

Ďalším mechanizmom je včasné uvoľňovanie luteinizačného hormónu. Preto nezrelý folikul obchádza fázu ovulácie a premieňa sa na corpus luteum. Každá z možností pre priebeh hyperestrogenémie je sprevádzaná absenciou ovulácie, čo znamená, že oplodnenie nie je možné.

Zvýšené množstvo estrogénu vedie k hyperprolaktinémii. Prolaktín vedie k chronickej anovulácii niekoľkými spôsobmi:

 • viaže sa na receptory FSH a LH vo vaječníkoch a inhibuje syntézu steroidných hormónov,
 • znižuje citlivosť hypofýzy na estrogén,
 • inhibuje syntézu gonadotropínov v bunkách hypofýzy.

Aké sú príznaky rozpoznávania endometriálnej cysty vaječníkov?

Symptómy endometriálnej cysty závisia od jej veľkosti, distribúcie a súvisiacich patológií. Malé ložiská sú asymptomatické. Výraznejšie endometriotické cysty môžu viesť k zhoršenej reprodukčnej funkcii.

Impregnácia znemožňuje dyspareuniu. Chronické panvové bolesti sa počas pohlavného styku zhoršujú, žena nenachádza žiadne sexuálne vzťahy, ktoré by boli pre seba možné.

Adhézie v panve počas jej dlhej existencie vedú k zapojeniu do procesu črevných slučiek, močového mechúra. To sa prejavuje zápchou, zhoršenou defekáciou, nadúvaním. Všeobecný stav tela môže tiež trpieť. Lokálny zápal vedie k zvýšeniu telesnej teploty. Peritoneálne podráždenie môže byť sprevádzané nevoľnosťou alebo jednorazovým zvracaním.

Menštruačná funkcia s endometriózou vaječníkov sa tiež mení. V čase krvácania, mnoho žien oznámenia nadúvanie. Bolesti panvy sa zvyšujú s nástupom menštruácie. Súčasne s normálnym endometiom odmieta vnútorný povrch cysty, natiahne kapsulu a vedie k bolesti. Menštruácia s endometrioidnou ovariálnou cystou sa predlžuje, pričom sa zvyšuje výtok.

Niektoré ženy uvádzajú nepravidelné menštruácie, časté oneskorenia. Je to spôsobené zmenami v hormonálnom pozadí. Nadbytok estrogénu stimuluje uvoľňovanie prolaktínu, ktorý inhibuje pôsobenie FSH a LH. S dlhotrvajúcou patológiou sa menštruačný cyklus stáva nepravidelným.

Fungovanie endometrioidnej cysty je spočiatku podporované nerovnováhou hormónov, ktorá je prítomná v tele. Postupom času však dokáže samostatne a nezávisle udržiavať vysokú hladinu estrogénu. Preto sa samoliečba stáva nemožnou. Reverzný vývoj cysty je možný len s nástupom menopauzy.

Spektrum potrebných štúdií pre ECA

Ak počas gynekologického vyšetrenia a na základe sťažností týkajúcich sa typu menštruácie, bolesti brucha, neschopnosti otehotnieť, sme predpokladali cysty vaječníkov - ECV, potom sa vykoná ultrazvuk panvy.

Endometrioidná cysta na ultrazvuku má vzhľad oválnej dutiny s hladkými stenami a nehomogénnym inklúziou. Hrúbka steny sa pohybuje od 2 do 8 mm. Na strane patológie vaječníkov nie je definovaná. Maternica môže byť rozšírená na 5-6 týždňov tehotenstva. Tvar a štruktúra myometria sa nezlomí a endometrium sa môže trochu zahusťovať.

Zdravý vaječník môže byť mierne zväčšený, obsahuje niekoľko folikulov. Narušenie ovulácie vedie k tvorbe nevybuchnutého folikulu a tvorbe folikulárnych cyst.

MRI má veľké diagnostické schopnosti. Procedúra trvá 25 až 30 minút a nevyžaduje použitie kontrastného činidla. Endometriálne cysty sa definujú celkom jasne ako vytvorenie oválneho tvaru v parametrickom vlákne. Vnútorná štruktúra endometriálnej cysty je homogénna a hyperechoická inklúzia.

Možnosti konzervatívnej liečby endometrioidných cyst

Efektívna liečba endometriózy znamená elimináciu cyst a iných existujúcich ohnísk. Niektorí lekári považujú liečbu drogovou závislosťou za prvú fázu liečby. Predpisujú sa hormonálne prípravky, ktoré blokujú produkciu estrogénov, napríklad agonistov hormónu gonadotropínu a rilleasu. Stav, ktorý sa podobá menopauze sa vyvíja, žena prestane menštruovať. Ale toto všetko je reverzibilné, po stiahnutí liekov sa mesačný cyklus postupne stáva normálnym.

Takáto liečba je možná v nasledujúcich situáciách:

 • veľkosť cysty do 5 cm
 • nedostatok neplodnosti,
 • Nie sú žiadne údaje o znovuzrodení pri rakovine.

Ak je konzervatívna terapia neúčinná, chirurgické odstránenie cysty sa uskutočňuje po hormonálnej liečbe.

Použitie hirudoterapie, ľudových liečebných metód nie je odôvodnené, pretože nevylučujú príčinu endometriózy.

Chirurgická liečba: laparoskopia

Moderná koncepcia liečby poskytuje kombináciu rýchleho odstránenia všetkých ložísk endometriózy a následnej hormonálnej terapie, ktorá umožňuje potlačenie aktivity zvyšných patologických buniek a obnovenie normálneho hormonálneho pozadia.

Operácia na odstránenie endometrioidných cyst sa uskutočňuje laparoskopicky (po niekoľkých punkciách v brušnej stene, pod kontrolou videokamery) alebo laparotómii - disekcia prednej brušnej steny. Prístup je vybraný individuálne.

Keď endometrioidná ovariálna cysta počas operácie vyžaduje úplné odstránenie patologickej formácie spolu s kapsulou. Ak sa vyprázdni, zostávajúce bunky na membráne spôsobia recidívu.

Príprava na operáciu poskytuje štandardné vyšetrenie na posúdenie telesných funkcií. Zásah sa vykonáva plánovaným spôsobom na gynekologickom oddelení.

Priebeh laparoskopickej chirurgie zahŕňa nasledujúce body:

 1. Po vstupe do brušnej dutiny sa vaječník zbaví zrastov. To sa vykonáva pomocou nožníc alebo elektródy, ktorá súčasne spaľuje krvné cievy a zabraňuje krvácaniu tkanív.
 2. Resekcia vaječníkov do zdravého tkaniva a lúpanie cysty. Manipulácia sa vykonáva opatrne, ak dôjde k prasknutiu plášťa endometrioidnej cysty, "čokoládový" obsah spadne do brušnej dutiny. Potom sa dutina cysty a brucha premyje roztokom chloridu sodného.
 3. Po ošetrení cysty sa jej lôžko ošetrí elektrokoagulátorom alebo laserom, aby sa zaistila spoľahlivá hemostáza a zabránilo sa relapsu.
 4. Pri veľkom vzdelaní a významných defektoch v ovariálnom tkanive je prišitý.
 5. Cysta sa umiestni do polyetylénového zásobníka a vyberie sa z brušnej dutiny. V budúcnosti sa zasiela na histologické vyšetrenie.
 6. Brušná dutina sa starostlivo vyšetruje, malé ložiská endometriózy sa kauterizujú. Potom sa žalúdok premyje fyziologickým roztokom.

Staršie ženy, ktoré sa blížia k menopauze pre veľké endometriomy alebo relapsy, vykonávajú odstránenie vaječníkov, aby sa zabránilo malígnej degenerácii.

Čo robiť po operácii?

Po laparoskopickom odstránení endometriálnej cysty vaječníkov je doba zotavenia kratšia ako po operácii s disekciou prednej brušnej steny. Resekcia vaječníkov neznamená úplné uvoľnenie z patológie. Vždy existuje riziko recidívy z endometrioidných buniek, ktoré môžu zostať v žalúdku. Preto sa vykonáva hormonálna liečba zameraná na potlačenie aktivity patologických ohnísk.

Účinok liekov sa znižuje na imitáciu menopauzy alebo odstránenie hypofýzy, ale je reverzibilný. Hlavnými liečivami sú Danazol, Zoladex, Sinarel. Ich podávanie môže byť vo forme injekcií, nosného spreja alebo tabliet. Priebeh liečby trvá 3 až 6 mesiacov. Po vysadení hormónov sa menštruačný cyklus obnoví do 28-35 dní.

Fyzioterapia sa odporúča aj na prevenciu tvorby adhézií. Jeho vymenovanie sa však vykonáva až po získaní výsledkov histologického vyšetrenia, v ktorom nie sú žiadne známky atypie buniek.

Tehotenstvo s cystou a po operácii

Ženy, ktoré plánujú otehotnieť, sa odporúča urobiť ihneď po operácii. Hormonálna terapia sa nevykonáva. Tehotenstvo mení pozadie, čo vedie k postupnému zvyšovaniu progesterónu. To slúži na prevenciu opätovného výskytu endometriózy.

Ak sa gravidita vyskytla na pozadí endometrioidnej ovariálnej cysty, potom v počiatočnom období je jej uchovávanie problematické - zápalová reakcia a zvýšená kontraktilita myometria predstavujú hrozbu spontánneho prerušenia.

Zachovanie tehotenstva umožňuje regresiu cysty pôsobením vlastných hormónov.

Cvičenie u žien s vaječníkovou endometriózou

Mnoho žien sa nesnaží prestať hrať šport po diagnostikovanej endometrióze vaječníkov. Mierne cvičenie bude prínosom, ale intenzívne cvičenia budú musieť byť opustené. Endometriálna cysta vaječníkov je sprevádzaná bolesťou spôsobenou adhéznym ochorením.

Komplikáciou môže byť ruptúra ​​cysty počas intenzívneho tréningu. Taktiež je potrebné upustiť od metód, ktoré spôsobujú vibrácie - jogging, skákanie, ako aj tréning, ktorý zvyšuje prekrvenie malej panvy. Optimálne pre pacientov s vaječníkovou endometriózou, plávanie, niektoré jogy ásany, fitness.

Čo je nebezpečná medzera

Porušenie integrity cystínovej kapsuly môže nastať dvoma spôsobmi. V prvom prípade sa objaví malý perforovaný otvor, cez ktorý obsah postupne prúdi do brušnej dutiny. To spôsobuje peritoneálne podráždenie a zvyšuje panvovú bolesť. Postupne sa však defekt steny lemuje novými bunkami a zarastá.

V inom variante dochádza k spontánnemu zlomu s obsahom „čokolády“ prúdiacim do brušnej dutiny. Vyvíja sa chemická peritonitída - zápalová reakcia peritoneu bez osudu mikroorganizmov. To je sprevádzané prudkou bolesťou a zhoršením celkového stavu. Symptómy šoku sú sprevádzané poklesom tlaku a tachykardiou. Spojí sa so studeným potom, závratmi, možno vracaním. Podmienka ohrozuje život ženy.

Tento stav je indikáciou pre núdzovú operáciu. Počas nej sa odstráni roztrhnutá cysta, brušná dutina sa premyje a kontroluje sa na ďalšie lézie. Pre prevenciu infekčných komplikácií predpísal priebeh antibiotík, infúzie a symptomatickú liečbu.

Degenerácia endometriózy vaječníkov na rakovinu a jej markery

Onkologickí gynekológovia sú toho názoru, že ženy s endometriózou vaječníkov majú zvýšené riziko vzniku malígnych nádorov. Rakovina sa vyvíja u 11% pacientov s predchádzajúcou endometriózou a lokalizácia nádorov vo vaječníkoch sa vyskytuje najčastejšie. Vzhľadom na stav imunitného stavu, vysokú schopnosť foci pre autonómny rast a fungovanie, je chirurgické odstránenie endomethoidnej cysty ovárií (ECV) metódou voľby.

Nádorový marker CA-125 je zaradený do zoznamu nevyhnutných štúdií v diagnostike endometriózy. Jeho normálna rýchlosť pre ženy je 35 U / ml. Jeho zvýšenie neznamená vždy ovariálne nádory. Táto reakcia sa pozoruje pri endometrióze vaječníkov, pri zápaloch končatín, pri cystických zmenách. Marker nie je špecifický len pre rakovinu vaječníkov. K zvýšeniu dochádza, keď je nádor lokalizovaný v takýchto orgánoch:

 • mliečna žľaza,
 • slinivky brušnej,
 • rakovina endometria, prídavky,
 • nádory žalúdka, pečene, konečníka,
 • rakovina pľúc

Diagnostikovaná CA-125 vyššia ako 100 U / ml neindikuje rakovinu vaječníkov, čo je jeden z príznakov patologického stavu, ktorý vyžaduje ďalšie vyšetrovacie metódy.

Pin
Send
Share
Send
Send