Hygiena

Prečo pri užívaní antikoncepčných tabletiek dochádza ku krvácaniu

Pin
Send
Share
Send
Send


Antikoncepčné lieky sa používajú na prevenciu vzniku nežiaduceho tehotenstva alebo na normalizáciu hormonálnych hladín vo vývoji určitých ochorení, ako sú cysty vaječníkov, endometrióza atď. Ale často, keď sú prijaté, je hojné vaginálne prepustenie, ktoré, samozrejme, znepokojuje každú ženu. Môžu to byť buď biele sliznice alebo krvavé. Výber pri užívaní antikoncepčných piluliek môže nastať z rôznych dôvodov. Je veľmi dôležité, aby sme ich vytvorili včas, pretože pri užívaní nesprávne zvolených perorálnych kontraceptív (ďalej len „ok“) môžu vzniknúť vážne zdravotné problémy, ktoré sa v krátkom čase ťažko dajú vyriešiť.

Aby sme pochopili, prečo sa pri užívaní antikoncepcie vyskytuje výtok, je potrebné zvážiť ich mechanizmus účinku. Všetky ok v podstate obsahujú hormóny, ktoré inhibujú ženskú funkciu. To znamená, že zabraňujú tvorbe vajec na povrchu vaječníkov, čím zabraňujú jeho vzniku, ale nemenia menštruačný cyklus. Naopak, pri užívaní antikoncepcie v tabletkách, mesačníci idú „o hodinu“ a zároveň sú pre ženu menej bolestiví.

Antikoncepčné lieky je potrebné užívať prísne podľa pokynov súčasne. Ak sa užívajú v rôznych časoch, povedie to k závažným hormonálnym poruchám, proti ktorým môžu začať patologické procesy v tkanivách reprodukčných orgánov. A často sú sprevádzané vaginálnym výtokom, ktorý môže byť inej povahy.

Najčastejšie sa ženy obávajú krvavého a hnedého výboja, keď si berú OK, ktoré sa vyskytujú mimo menštruácie. Existuje niekoľko príčin - návyk organizmu, nedodržiavanie režimu podávania liekov alebo náhle čerpanie finančných prostriedkov. A prečo sa to deje a čo s tým robiť, budeme teraz diskutovať podrobnejšie.

Biely vaginálny výtok, ktorý sa vyskytuje pri užívaní antikoncepčných tabletiek, je úplne prirodzený. Neuvádzajú vývoj patologických procesov a nevyžadujú špeciálnu liečbu.

Posilnenie belšieho pri prijímaní OK je spôsobené zmenou mikroflóry vagíny. Pod pôsobením hormónov žľazy, ktoré sa nachádzajú na povrchu maternice a jej krčka maternice, začínajú aktívne produkovať ochranné tajomstvo, ktoré žena môže označiť na nohavičkách na dennej báze. Nemá ostrý zápach a nespôsobuje nepríjemné pocity.

Podľa lekárov sa fyziologické leucorrhoea u žien môže zvýšiť v určitých obdobiach cyklu. Konkrétne na začiatku ovulácie a niekoľko dní pred nástupom menštruácie. A aj keď užívate antikoncepciu, objavujú sa aj vo veľkých množstvách. V prvom prípade je ich výskyt zapríčinený supresívnymi procesmi vo vaječníkoch (rast vaječnej bunky je spomalený a proces jeho uvoľňovania z folikulu je zabránený), v druhom - príprava maternice na nadchádzajúcu menštruáciu.

Všetky tieto procesy sú úplne prirodzené, keď beriete OK a nevyžadujú liečbu. Ale ak sa povaha belšie zmenil (začali vyčerpávať nepríjemný zápach, provokovať vzhľad svrbenia a pálenia), potom by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ide o to, že všetky tieto príznaky sú príznakmi vývoja drozd, ktoré sa v tomto prípade môžu často objaviť v dôsledku zmien vo vaginálnej mikroflóre.

V ženskom tele sú konštantné hormonálne skoky v smere estrogénu, potom progesterónu. To vám umožňuje kontrolovať menštruačný cyklus. Keď je aktívna produkcia estrogénu, endometrium maternice sa pripravuje na nadchádzajúcu ovuláciu a keď nastane zvýšenie syntézy progesterónu - pre menštruáciu.

Antikoncepčné tabletky obsahujú malé dávky hormónov a na samom začiatku ich príjmu nemusia stačiť na zastavenie aktívnej syntézy estrogénu, čo má za následok intermenštruačné krvácanie.

Najčastejšie sa to deje len v prvých 1-2 mesiacoch začiatku liečby, keď je pozorovaná adaptácia organizmu. Súčasne môže dôjsť k krvácaniu uprostred cyklu a jeho začiatku. Za normálnych okolností sú skreslené (začína sa takzvaná mazanica) a nie sú sprevádzané bolestivými pocitmi v spodnej časti brucha. Ich vzhľad neznamená, že antikoncepčné tabletky nie sú pre vás vhodné. Je potrebné ich naďalej prísne piť podľa schémy a hneď po skončení adaptačného obdobia sa zastaví odtok krvi po ďalšej menštruácii.

Je to dôležité! Nepanikárte, ak ste práve začali dostávať OK a vy ste z vagíny vytečili trochu krvi. Je to prirodzené, pretože telo zažíva ťažké hormonálne napätie!

Ak krvácanie pri užívaní antikoncepcie trvá 3 - 4 mesiace a je sprevádzané: t

 • Bolesť brucha.
 • Nepohodlie v dolnej časti brucha počas intimity alebo počas ťažkej fyzickej námahy.
 • Zaplavenie a bolestivosť prsníkov.

V takomto prípade, ak sa adaptačné obdobie už skončilo a pri užívaní antikoncepčných tabletiek je stále viac a viac krvácania, je potrebné, aby sa nahradila približne. V závislosti od presných období cyklu sa pri užívaní antikoncepcie vyskytne krvácanie.

Napríklad, ak žena pije pilulky a má efekt špinenia bezprostredne po menštruácii alebo uprostred cyklu, môže to znamenať, že nedostatok estrogénu sa vyskytuje v jej tele a potrebuje lieky obsahujúce vyššie dávky tohto hormónu.

Ak má žena pred menštruačným krvácaním krvavý alebo hnedý výtok, znamená to už nedostatočné množstvo progestogénu v tele a v tomto prípade je potrebné užívať vysokú koncentráciu tohto hormónu.

Krvácanie uprostred cyklu môže signalizovať rozvoj atrofických procesov v tkanivách epitelu a vyžaduje okamžitú liečbu, pretože pri veľkej strate krvi sa môže vyskytnúť fatálny výsledok. Tiež krvácanie sa môže objaviť ako dôsledok nesprávneho príjmu ca, proti ktorému došlo k hormonálnemu skoku.

Ak krv vyteká z pošvy uprostred cyklu, keď je odobratá, potom je nepochybne najlepšou voľbou tu ísť k lekárovi. Ak si však pozorne preštudujete pokyny týkajúce sa antikoncepčných liekov, jasne uvádzajú, že vzhľad takýchto sekrétov je úplne normálny a ak sa vyskytnú, stačí zdvojnásobiť dennú dávku OK (to znamená, že by ste mali užívať dve tablety namiesto jednej). Je potrebné tak urobiť, kým sa hormonálne pozadie normalizuje a výtok sa nezastaví.

Je to dôležité! Nemôžete prestať piť ok uprostred cyklu! To môže zvýšiť krvácanie, viesť k zhoršeniu celkového stavu a anémii. Pri silnom krvácaní je vysoké riziko straty vedomia a straty veľkého množstva krvi, čo môže viesť k tomu, že môžete skončiť v nemocničnej posteli.

Vzhľad sekrétov pri užívaní OK môže súvisieť nielen s adaptačným obdobím alebo s nesprávne zvoleným liekom. Na rozmazanie z pošvy, zatiaľ čo užívanie antikoncepčného lieku môže byť z iných dôvodov. Napríklad:

 1. Prítomnosť takýchto zlých návykov ako fajčenie. Nikotín má negatívny vplyv na hormóny, znižuje produkciu estrogénu v tele.
 2. Prijatie určitých liekov. Nie všetky lieky môžu byť použité v kombinácii s antikoncepčnými tabletkami. Preto, ak užívate akékoľvek lieky, informujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
 3. Vývoj infekčných alebo zápalových ochorení reprodukčného systému. Môžete ich rozpoznať takými príznakmi, ako sa objavila bolesť v spodnej časti brucha, výtok nadobudol ostrý nepríjemný zápach, ich konzistencia sa zmenila.

Pamätajte, že ak sa vyskytnú odchýlky od normy, mali by ste okamžite navštíviť gynekológa. Iba on bude schopný určiť presnú príčinu výskytu takýchto sekrétov a predpísať liečbu, ktorá im umožní zbaviť sa ich v krátkom čase.

Med za imunitu dieťaťa: užitočné recepty

Ak vaša voľba padla na perorálnu antikoncepciu a toto je vaša prvá skúsenosť. To, pravdepodobne, budete čeliť takémuto problému ako: vaginálny výtok pri užívaní antikoncepcie. To môže byť ako špinenie krvácanie, a malé menštruačné krvácanie. Výskyt takýchto príznakov sa vyskytuje najčastejšie v období, keď ste práve začali užívať antikoncepciu. Tieto sekréty sú v podstate normálnou reakciou tela, ale po dlhšiu dobu stojí za to zvážiť, že tento liek nemusí byť pre vás vhodný.

Čo je príčinou prepúšťania pri užívaní antikoncepčných tabletiek?

U asi 30 - 40% žien dochádza k špineniu počas prvých 3 mesiacov od začiatku užívania tabletky. U niektorých žien môže obdobie tzv. Adaptácie trvať až šesť mesiacov. Existujú aj ženy, u ktorých výtok trvá 6 mesiacov a ani po opakovanej náhrade tabliet neprejdú.

Hlavným dôvodom vzniku výtoku spojeného s menštruačným cyklom ženy. Toto je jemne vyladený hormonálny transformačný proces. V tejto dobe existuje komplexná transformácia niektorých hormónov inými. Spočiatku sa telo začne vylučovať čo najviac estrogénu, čím sa pripraví vnútorná sliznica maternice na ovuláciu. Potom začína posun hormonálneho pozadia v smere progesterónu. Vzhľadom k tomu, moderné antikoncepčné pilulky obsahujú malú dávku hormónov, a spočiatku to nemusí stačiť na vyplnenie vašich prírodných hormónov. Preto sa objavuje menštruačná krv, oveľa skôr, než je od prírody.

V prípade, že krvácanie je malé a končí po období adaptácie. Môžeme s istotou povedať, že ste si správne vybrali orálnu antikoncepciu a stojí za to ich použitie v budúcnosti bez akýchkoľvek problémov. Hlavná vec je sledovať správne a včasné podávanie tohto lieku.

Ak sa pri užívaní antikoncepčných piluliek objaví krvácanie, a to je sprevádzané takými príznakmi ako: ťahové pocity v dolnej časti brucha, bolesť a intenzita krvácania sa zvyšuje, potom by ste sa mali obrátiť na príslušného špecialistu.

Druhy a vlastnosti sekrétov v rôznych fázach cyklu

Keď ubehlo adaptačné obdobie vášho tela, ale krvácanie po užití perorálnej antikoncepcie ešte neskončilo, obdobie ich výskytu môže ukázať špecialistovi, aký hormón máte v tele prevládajúci a predpísať iné lieky, ktoré vám budú vyhovovať viac.

Hnedý výtok v strede alebo na začiatku cyklu môže naznačovať, že v týchto liekoch nie je dostatok estrogénu a musíte si vybrať antikoncepciu so zvýšeným dávkovaním.
Vypúšťanie na konci cyklu indikuje nedostatok hormónu progestogénu v týchto prípravkoch.

Veľký počet sekrétov, ktoré majú prelomovú povahu, indikujú zrýchlenú atrofiu buniek vnútornej sliznice maternice počas adaptačného obdobia. To môže znamenať, že pilulka bola narušená a hormonálne hladiny boli posunuté. S týmito príznakmi je lepšie poradiť sa s lekárom. Tiež by ste mali venovať pozornosť skutočnosti, že sa neodporúča náhle prerušenie užívania tabletky uprostred cyklu. To môže viesť k zvýšenému krvácaniu, čo vedie k indispozícii a anémii.

Môžem tiež spôsobiť krvácanie z nasledujúcich dôvodov:

 • Porucha antikoncepčnej pilulky. Napríklad, nebral pilulku vo vhodnom čase uvedenom v pokynoch
 • Výskyt hnačky alebo zvracania, ktoré spôsobili slabú absorpciu lieku,
 • Súčasné užívanie antibiotík alebo liekov, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém,
 • Užívanie liekov, ktoré obsahujú ľubovník bodkovaný,
 • Fajčenie, ovplyvňuje hormóny a tiež inhibuje produkciu estrogénu,
 • Gynekologické ochorenia.

Ak sa objavia akékoľvek abnormality, je potrebné okamžite sa poradiť s lekárom. Na vykonanie vhodných analýz. Na základe výsledkov testu zvolí príslušný lekár účinnú liečbu.

Pin
Send
Share
Send
Send