Vitálny

Je chirurgia vždy indikovaná pre myóm myómu?

Pin
Send
Share
Send
Send


Choroby ženského reprodukčného systému sú v niektorých prípadoch zistené celkom náhodne, napríklad pri ďalšom rutinnom vyšetrení alebo pri diagnóze sprievodných ochorení.

V tomto prípade ochorenie stále nemá závažné príznaky v počiatočnom štádiu priebehu. Príznaky sa začínajú objavovať, keď choroba postupuje.

Jednou z chorôb, ktoré sa nemusia objavovať po dlhú dobu, sú myómy maternice. Patológia je pomerne bežná, najmä u žien vo veku 30 až 40 rokov. Toto ochorenie sa často vyskytuje aj počas menopauzy.

Čo je to nádor?

Myóm je benígny rast lokalizovaný v tele maternice alebo oblasť krku telo, ktoré môže mať jednu formáciu a reprezentovať mriežku viacerých uzlov.

Benígny nádor môže mať rôzne veľkosti, môže rýchlo rásť alebo mať oneskorený vývoj.

Vývoj nodulárnej formácie začína bunkami myometria - bunkami vnútornej slizničnej vrstvy maternice. Okrem toho, myómy môžu byť rôznych typov, majú rôzne symptómy a štruktúru.

Myoma je rôznych typov. Môže byť klasifikovaný podľa rôznych charakteristík.

V závislosti od bunkovej štruktúry je nádor:

 • prostý, Má bunkovú štruktúru, ktorá sa nemôže rozdeliť,
 • množiť, 25% nádorových buniek je schopných deliť sa, zvyšné bunky majú bunkovú kompozíciu podobnú jednoduchému myómu,
 • predsarkoma, Mnohé uzliny sú koncentrované v jednom nádore, 75% buniek má mitotickú aktivitu.

Podľa miesta je novotvar benígnej povahy:

 • nástenná maľba(Intramuskulárne), Takéto myómy majú veľkú veľkosť a sú umiestnené vo svalovej vrstve maternice,
 • subserous. Tento typ fibroidu sa nachádza v myometriu, na hranici so seróznou vrstvou. Zvláštnosťou rastu takéhoto vzdelávania je silná proliferácia v brušnej dutine. Charakteristickým znakom štruktúry takého nádoru je tenká noha, ktorá drží rast,
 • submukozálnej(submukozálnej), Takýto nádor rastie v sliznici maternice v tele. Pri veľkých veľkostiach spôsobuje tento nádor závažné krvácanie a bolesť.

Zriedkavý prípad, keď fibroidy rastú v retroperitoneálnej oblasti.

V závislosti od štruktúry bunky sú myómy dvojakého typu:

 • fibromyómami, Pozostáva z spojivového tkaniva
 • leiomyóm, Štruktúra buniek tohto druhu má svalovo-vláknitú štruktúru.

V súlade so štádiom vývoja fibroidov existujú tri typy, z ktorých každý je charakterizovaný veľkosťou uzla v závislosti od času rastu a vývoja. Prvá etapa má malú veľkosť, tretiu veľkú, charakterizovanú rýchlym rastom.

Princíp dimenzovania

Aby bolo možné určiť veľkosť benígnej formácie, špecialisti berú ako základ nielen jej priemer, ale aj zodpovedajúce zväčšenie maternice.

S rastom benígneho nádoru dochádza k nárastu maternice. Zvýšenie tela je zaznamenané podobne ako jeho rast počas tehotenstva - v týždňocha rast nádoru sa často stáva viditeľným vizuálne - ženské brucho rastie ako počas tehotenstva.

Keď sa vykonáva ultrazvuk myómových uzlín, veľkosť nádoru sa uvádza v súlade s jeho priemerom a uvádza sa v cm alebo milimetroch.

Tiež označenie rastu myómov sa vyrába v týždennom rozmere. Ak je nádor malý a je menší ako 1-2 cm (10-20 mm), potom jeho veľkosť bude indikovaná menej ako štyri týždne.

Aké typy sú v súlade s veľkosťou

Ak sa riadi veľkosťou myómov, potom sa môže klasifikovať nasledovne:

 • petite, Jeho veľkosť nie je väčšia ako 2 cm (20 mm), nie viac ako 4 týždne. Zvyčajne takéto myómy nemajú žiadne výrazné príznaky, takže ich detekcia sa najčastejšie vyskytuje náhodne. Nevyžaduje chirurgický zákrok, ale vyžaduje neustále monitorovanie nádoru,
 • stredná, Je to od 2 do 5-6 cm, v týždňoch - 9-10, maximálne 11. Terapia v tomto prípade zahŕňa užívanie liekov a ďalších procedúr podľa potreby. Operácia je predpísaná v rozpore s prácou susedných orgánov, keď myómy rastú do brušnej alebo brušnej dutiny,
 • veľký, Charakterizované veľkosťou od 7-8 cm v priemere, zvýšenie maternice zodpovedá 12-16 týždňov tehotenstva. Najčastejšie sa musia prevádzkovať veľké myómy, pretože spôsobuje problémy s fungovaním susedných orgánov a tiež vedie k deformácii maternice.

Nepredvídateľný a rýchly rast myómov môže vyvolať rôzne faktory. Ak je fibroid je veľký alebo dokonca obrovský, potom to vyžaduje operáciu, pretože to je zväčšený nádor, ktorý sa môže transformovať do malígny.

Okrem toho veľké myómy spôsobujú bolesť v brušnej dutine, silné krvácanie a narušenie iných orgánov.

Keď je myóm nebezpečný

Ženy často podceňujú nebezpečenstvo myómového vzdelávania a nechcú ho prevádzkovať. V niektorých prípadoch môžu myómy vážne poškodiť telo.

Nebezpečenstvo, ktorým môže byť benígny nádor, je:

 • pri stlačení močového kanála alebo močového mechúra. V takejto situácii stagnácia močovej tekutiny v močovom mechúre alebo močovodoch, rozvoj pyelonefritídy, tvorba urolitiázy alebo akumulácia piesku v orgánoch močového systému,
 • tlaku na konečník. Súčasne dochádza k zápche, strate tela.

Okrem toho, s aktívnym rastom benígneho vzdelávania, môže prerásť v sarkóme.

Ťažké krvácanie počas menštruácie, ako aj počas obdobia medzi obdobiami môže viesť k posthemoragickej anémii sprevádzanej mdloby, únavy, nedostatku vitamínov a bolestivosti.

Nebezpečenstvo vzdelávania na nohe je torzia nôh, v dôsledku čoho môže nádor zomrieť. V tomto prípade sa v orgáne vyskytujú nekrotické procesy, ktoré môžu spôsobiť peritonitídu alebo všeobecnú sepsu.

Veľmi často môžu myómy vyvolávať neplodnosť (blokovaním dráh prechodu spermií), potratom alebo predčasným pôrodom.

Aké veľkosti sú odstránené

Veľkosť myómov je jednou z hlavných indikácií pre operáciu na jej odstránenie. Takže v akej veľkosti odstránia myóm?

Operácia sa vykonáva, keď veľkosť maternicových fibroidov presahuje 3 cm. Nádor tejto veľkosti sa najčastejšie prejavuje vo forme hlavných symptómov (ťažké krvácanie, syndrómy bolesti). Čím aktívnejšie nádor rastie, tým rýchlejšie ho treba prevádzkovať.

Existujú však prípady, ktoré vyžadujú chirurgický zákrok v prípade malých veľkostí myómov. Napríklad malý nádor na pedikule počas torzie spôsobuje silnú bolesť, v takom prípade nie je možné bez odstránenia myómov.

V extrémne zriedkavých prípadoch, keď biopsia zoškrabala rakovinové bunky aj v malom nádore, je potrebná okamžitá operácia.

Prečítajte si tiež, keď je maternica odstránená spolu s myómom.

Symptómy myómov sa spravidla vyskytujú, keď nádor prerástol latentné obdobie rastu, jeho veľkosť je viac ako 2 cm.

V tomto prípade sa môžu objaviť nasledujúce príznaky ochorenia:

 • porušenie menštruačného cyklu,
 • menštruačné krvácanie
 • nadmerne ťažké obdobia,
 • časté, niekedy bolestivé močenie,
 • zápcha,
 • pocit plnosti alebo tlaku v spodnej časti brucha,
 • bolesť brucha, niekedy v dolnej časti chrbta.

Rast nádoru v priebehu času sa stáva viditeľným voľným okom - v neprítomnosti zvýšenia celkovej telesnej hmotnosti sa objem brucha zvyšuje.

Nie je možné diagnostikovať myóm na základe ukazovateľov, pretože mnohé iné gynekologické ochorenia môžu mať podobné príznaky. Diagnostické opatrenia pomôžu nielen správne identifikovať chorobu, ale aj odstrániť smrtiace patológie, ako napríklad rakovinu.

Diagnostické metódy

Čo treba urobiť, aby sme odhalili maternicu?

Diagnostikovať benígny nádor v maternici môže byť rôznymi spôsobmi. Najjednoduchšími a najúčinnejšími metódami sú vyšetrenie na gynekológa sondovaním a ultrazvukom, ktorý určuje lokalizáciu uzlov, ich štruktúru a veľkosť.

Podľa svedectva lekára môže predpísať ďalší výskum na určenie taktiky liečby:

 • magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia, Vylučuje vnútornú endometriózu, rakovinu,
 • hysteroskopia. Definuje distribúciu uzlov
 • colposcopy, Určuje prítomnosť nešťastných nodulárnych útvarov.

Okrem gynekologického vyšetrenia a hardwarovej diagnostiky sa vykonávajú bioptické testy krvi, moču a nádorových buniek na stanovenie hormonálnej rovnováhy, vylúčenie rakovinových buniek, vylúčenie tehotenstva a odhalenie možných možných patológií a zápalových procesov genitálneho a močového systému.

V akých prípadoch je možná konzervatívna liečba?

Myomatózne uzly nie vždy vyžadujú okamžité odstránenie.

Ak má nádor veľkosť nie viac ako dvanásť týždňov, pomaly rastie, nemá výrazné príznaky, nebráni práci blízkych orgánov, najčastejšie sa predpisuje konzervatívna liečba.

Metódy konzervatívnej terapie zahŕňajú:

Okrem toho indikátory konzervatívnej liečby sú:

 • plánovanie tehotenstva,
 • lokalizácia uzlín vo svalovej vrstve tela
 • neexistuje submukózny typ nádoru.

V prípade neznášanlivosti anestézie alebo neschopnosti vykonávať operáciu z dôvodu zdravia konzervatívna liečba sa používa nedobrovoľne.

Odstráni sa maternica?

Operácie vykonávané, aby sa zbavili myómy, existuje niekoľko typov. Radikálna metóda - odstránenie orgánu alebo hysterektómii. Boli časy, kedy to bol jediný spôsob, ako sa operácia uskutočnila aj pre mladé ženy, ktoré ešte mohli mať deti. Veľa a teraz, keď sa dozvedeli o diagnóze, panike, mysleli si, že budú mať hysterektómiu.

Druhy myómy maternice

V skutočnosti tento spôsob liečby nie je vždy používaný. Existujú viac neškodných metód, ktoré poskytujú vynikajúce výsledky. Indikácia výberu typu intervencie však samozrejme nie je želaním pacienta, ale jasnejšími kritériami:

Účinky operácie

Obavy z radikálneho zásahu nie sú spojené len so samotnou operáciou, ktorá je samozrejme traumatickejšia ako odstraňovanie len nádoru. A nebojte sa prestať cítiť ako žena. Po hysterektómii sa u pacienta vyvinie celý komplex symptómov, nazývaný post-attritional syndróm:

 • Kardiovaskulárna patológia. Môže sa vyskytnúť, vrátane zachovania pohlavných žliaz. Odstránenie spolu s maternicou a vaječníkmi však s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k takýmto dôsledkom.
 • Zvýšená pravdepodobnosť vzniku rakoviny obličiek, štítnej žľazy alebo prsníka. Ide o druh „kompenzácie“ odstráneného nádoru.
 • Výskyt príznakov menopauzy, to znamená návaly horúčavy, depresia, nespavosť. Uchovanie vaječníkov z toho nezachráni, pretože ich krvné zásobovanie, a preto funkcie sú porušené.
 • Zvýšená únava. Prítomnosť ďalších príznakov zhoršenia pohody, ako aj imunosupresie vedie k nej.
 • Problémy v intímnom živote. Kvôli poklesu množstva hormónov, libido zmizne, ale počas pohlavného styku sa môže vyskytnúť bolesť, orgazmus sa stáva menej intenzívnym.
 • Vynechanie vaginálnych stien. Ich oslabenie je spôsobené hormonálnou poruchou.
 • Urologické problémy. To môže byť častá cystitída alebo jednoducho zvýšená aktivita močového mechúra, inkontinencia moču.
 • Problémy s kosťami a kĺbmi. Zmeny v rovnováhe hormónov vedú k osteoporóze. Kĺby začínajú bolieť, keď sa zrútia rýchlejšie.
 • Výskyt endokrinných ochorení. Metabolizmus je narušený, výsledkom čoho môže byť zvýšenie hmotnosti, narušenie funkcie štítnej žľazy a pankreasu.
 • Chronická bolesť panvy. Prispôsobenie sa absencii orgánu je často sprevádzané.

Vzhľadom na tieto ťažkosti sa abdominálne odstránenie myómov maternice, ako aj operácia cez vagínu určujú v extrémnych prípadoch, keď sú iné metódy zjavne zbytočné a život a zdravie pacienta sú ohrozené nádorom.

Obnovenie po

Rehabilitácia po hysterektómii je pomerne dlhá, má svoje vlastné nuansy:

 • Prvé 2 hodiny po prebudení z anestézie sa obávajú nevoľnosti. Ale to je normálne, aj keď pocity trvajú dlhšie. Po 3 až 4 hodinách môžu niektorí jesť alebo aspoň piť vodu.
 • Tiež bolesť v bruchu je hmatateľná, je zastavená medikáciou (5-7 dní). V budúcnosti oslabuje, ale dusenie v žalúdku, brnenie môže byť rušivé až mesiac.
 • V prvých dňoch sa teplota zvýšila na 37,5 stupňov. Stáva sa to po vypustení, ale nie je to nebezpečné, ak hodnoty neprekračujú stanovené hodnoty. Aby sa zabránilo vzostupu teploty, to znamená, že dochádza k rozvoju infekcie, predpisujú sa antibiotiká.
 • Povstanie v posteli by malo byť niekoľko hodín po laparoskopii. Ak bola operácia brucha vykonaná na odstránenie myómov, vstaňte po 2 dňoch. To je dôležité pre prevenciu komplikácií, rýchlejšiu obnovu.
 • Jesť prvýkrát bude mať tekuté jedlo, postupne sa sťahuje do pestrejšej stravy. Pitie veľkého množstva vody je potrebné, aby nedochádzalo k problémom so stolicou a napätím v procese pohybu čriev. Diéta 2 - 4 mesiace šetrné, to znamená, s minimom soli, žiaruvzdorných tukov, rozdelených jedál. Nemôžete jesť niečo, čo prispieva k nadúvaniu. Potrebujete vlákninu, vitamíny, chudé mäso, sušené marhule, šťavu z granátového jablka.
 • Je zakázané zdvíhať závažia a zaťažovať všetkými možnými spôsobmi 4 - 6 týždňov. A ďalšia fyzická aktivita by sa mala zvyšovať pomaly a postupne.
 • Mať sex nemôže byť aspoň mesiac a pol. Niekto môže trvať až šesť mesiacov.
 • Šev sa spracuje zlúčeninami obsahujúcimi alkohol. To je dôležité pre zabránenie infekcie. Ako sa sutra hojí, môže svrbieť a štipkať 2 mesiace po operácii.
 • Z vagíny sa vypustí krv, ktorá sa má zastaviť po 4-6 týždňoch. Tampony s nimi nemožno použiť kategoricky. Ak sa objem výtoku zvýši, zápach sa stane nepríjemným, hnisavým, bude potrebné ďalšie ošetrenie.

Odporúčame prečítať si článok o menštruácii myómom maternice. Z neho sa dozviete o chorobe a jej vplyve na charakter menštruácie, príčiny nedostatku alebo ťažkého výtoku, ako aj charakter menštruácie po operácii.

Existuje šanca zachrániť telo?

Väčšina pacientov sa obáva abdominálneho chirurgického zákroku, maternicové myómy sa im zdajú byť horšie, než fakt, že orgán bol odstránený rezom v brušnej stene. Panika pred zásahom a neochota získať problémy spojené s hysterektómiiou spôsobujú hľadanie príležitostí na zachovanie orgánu.

To možno vykonať pomocou:

 • Embolizácia maternice. Metóda je úvodom do kompozície, ktorá blokuje výživu myómov. Po strate stimulu sa nádor zníži.
 • Chirurgický zákrok na odstránenie len myómu. Zásah môže byť abdominálny, laparoskopický (cez malé rezy v brušnej stene) alebo hysteroskopický (prístup k uzlinám cez vagínu).

Ale všetky metódy majú zmysel len s malým myómom. Preto je dôležité v každom veku navštíviť gynekológa dvakrát ročne.

Včasné odhalenie problému, kontrola nad ním, je potreba odstrániť maternice minimálne. Ak lekár trvá na hysterektómii, stojí za to zistiť aj názor iných špecialistov. Je lepšie kontaktovať modernú kliniku, kde je viac príležitostí pre kvalitatívne vyšetrenie a skúsených, skúsených gynekológov.

Väčšina žien, ktoré nie sú ani mladé, sa boja chirurgie, najmä ak sa predpokladá, že maternicu nemožno zachovať. Niektorí sa obávajú hormónov, ktorí sa naučili, že lieky používané v myóme.

Ak existuje veľký multi-uzol maternice myómu, chirurgia je nevyhnutné. , Liečba myómy s maternicou bóru a červenou kefou. Myoma počas menštruácie Mesačne s myómovým myómom 7.

Pooperačné obdobie s bandpassovou operáciou uterinných myómov. , Preto chirurgický zákrok na lane, pri ktorom sa myómy maternice vyrezávajú, vyžaduje celé pooperačné obdobie na sledovanie výživy, s výnimkou niektorých produktov.

Ak konzervatívna terapia myómu maternice nedala očakávaný výsledok a špecialisti sa rozhodli vykonať operáciu, na výber je veľa.

Mesačne po odstránení myómy maternice po určitom čase (30-60 dní) sú obnovené. To sa deje pri hojení jaziev, závisí tiež od zložitosti operácie, miesta a typu neoplazmy.

Uteroidné myómy - jeden z najčastejších nádorov reprodukčného systému u žien. , FUS ablácia myómov je relatívne nová metóda v liečbe tejto patológie. Existujú nejaké výhody oproti prevádzke a koľko to je.

Obsah

Myterálne myómy sú nádor, ktorý rástol v myometriu (svalová vrstva) a pozostáva z spojivového tkaniva a žíl.Žena, ktorá bola diagnostikovaná s jedným alebo viacerými myómovými uzlinami, najprv požiada ošetrujúceho lekára, ak je potrebné orgán odstrániť.

Hlavné príčiny myómu sú:

 • hormonálnej nerovnováhy
 • narušenia imunity
 • dedičnosť.

Existujú tri typy myómových uzlín:

 • jantárová (pestovaná v tele),
 • poddruhý ("dostať von" do peritoneum),
 • mezhsvyazochnye.

Priemerná veľkosť uzla - 5 cm, niekedy dosahuje 10 cm, veľké myómy - vzácnosť.

Hlavné symptómy myómu (najmä viacnásobné alebo veľké) sú rozdelené do troch kategórií:

 • poruchy menštruačného krvácania,
 • bolesť brucha
 • neplodnosť (niekedy potraty alebo predčasné pôrody, kvôli ktorým dieťa zriedka prežije).

Pri neinfikovaných myómoch je indikovaná konzervatívna liečba. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov sa ukáže, že je neefektívny a pacientovi sa odporúča chirurgický zákrok.

Je možné urobiť bez zákroku?

V podstate je potrebné odstrániť maternicu po dosiahnutí veku 40 rokov, keď žena neplánuje mať viac detí a orgán už nebude potrebný. V tomto prípade sú lekári povinní vopred pozorovať stav nádoru (nádorov), zistiť, koľko postupujú a či stojí za chirurgický zákrok. Hlavnou indikáciou operácie je vek pacienta po 40 rokoch a veľkosť myómových uzlín, ktoré presahujú obdobie tehotenstva 12 týždňov a rýchlo rastú s časom (viac ako 4 týždne ročne)., Orgán sa musí odstrániť aj vtedy, keď lekári majú podozrenie, že myómy maternice začali degenerovať na malígnu rakovinu (sarkóm). Potom je povolená hysterektómia u mladých žien (do 40 rokov), ktoré nemali deti, aby zachránili svoje životy.

Ak sa zistí jeden alebo niekoľko myómových uzlín, je potrebné vykonať kompletné vyšetrenie, aby lekár, ktorý má úplný obraz o zdravotnom stave pacienta, rozhodol o vhodnosti operácie. U žien mladších ako 40 rokov sa lekári snažia odstrániť myómy pomocou zachovania orgánu alebo väčšiny z nich.

Po 40 rokoch sa lekári zhodujú v tom, že najlepšou možnosťou počas menopauzy by bolo úplné odstránenie maternice, aby sa zabránilo recidíve (recidíve myómov) a rakovine.

Indikácie pre operáciu

Nižšie sú opísané situácie, keď je potrebné vykonať operáciu na odstránenie fibroidu alebo orgánu ako celku (bez ohľadu na to, aká stará je žena):

 • Ak veľkosť myómového uzla zodpovedá obdobiu gravidity po 12. týždni,
 • Ak sa fibroidy maternice rýchlo zvýšia (o 4 týždne alebo viac tehotenstva),
 • Keď sa myomatózne uzliny prejavujú častým a silným krvácaním (menštruačným aj intermenštruačným), u pacienta sa vyvinie celková anémia na pozadí straty krvi, sprevádzaná bledosťou kože, zlým zdravotným stavom a mdloby.
 • Ak fibroid spôsobuje silnú bolesť (ťažké kŕče počas menštruačného krvácania, bolesť brucha v dôsledku kompresie susediacich orgánov a nervových zakončení v chrbtici nádorom),
 • Ak ultrazvuk odhalil ireverzibilné zmeny v myómovom uzle (jeho nekróza, ruptúra, infekcia),
 • Keď pacient má maternice fibroids suberous alebo sumbuzozny typu, rastie na dlhej nohe, cez ktorý sa spája s orgánom. Existuje vysoká pravdepodobnosť torzie nohy, kvôli ktorej môže začať vážne krvácanie z maternice (ak je myóm submukózny) alebo peritonitída (ak je peritoneálny uzol),
 • Ak sa fibroid nachádza v oblasti krku,
 • Ak sa myómový uzol nachádza submukózne na tenkej dlhej nohe a je viditeľný v lúmene krčka maternice, začína sa rodiť, môže byť chirurgicky odstránený otočením nohy,
 • V príprave na IVF,
 • Ak je pacientovi diagnostikovaná neplodnosť spojená s myómovým uzlom, jeho veľkosť alebo umiestnenie,
 • Keď myómy spôsobujú potraty alebo blednutie tehotenstva.

Ak sú diagnostikované poruchy vo fungovaní susedných životne dôležitých orgánov:

 • Močenie je poškodené, moč v močovom mechúre stagnuje, čo môže spôsobiť zápal alebo piesok s kameňmi,
 • Zadná stena močového mechúra je stlačená, moč je vyhodený späť do močovodu, čo môže vyvolať pyelonefritídu a iné zápalové ochorenia, spôsobiť expanziu obličkovej panvy (hydronefróza),
 • Proces defekácie je zlomený (konečník je upnutý), čo spôsobuje, že pacient má dlhodobú zápchu, ktorá ohrozuje telo otravou,
 • Nervové zakončenia sú stlačené v blízkosti konečníka, čo spôsobuje ischias (silná bolesť chrbta) a bolesť v srdci a dolných končatinách.

Chirurgická liečba myómových uzlín

Voľba spôsobu a rozsahu chirurgického zákroku priamo závisí od viacerých faktorov:

Vek pacienta.

 • V mladom veku sa skúma maternica, len myómový uzol môže byť odstránený,
 • Po 40 rokoch môže byť maternica odstránená - vykonáva svoju hlavnú funkciu v ženskom tele. Zároveň budú depresívne menštruačné a pôrodné funkcie.

Veľkosť novotvaru (viac ako 12 týždňov - je znázornená operácia).

Lokalizácia nádoru (myómy, umiestnené na zadnej stene, môže vyvolať potraty).

Dôležitá nuancia myomektómie spočíva v tom, že v určitom percente prípadov dochádza k relapsu ochorenia (návrat nádorov, objavenie sa v iných oblastiach).

Druhy operácií

 1. Laparotómia myómy sa vykonáva cez rez v brušnej dutine. Hlavnými indikáciami pre jeho realizáciu sú veľké rozmery nádoru alebo veľký počet z nich, vďaka čomu je maternica silne deformovaná. Pred zákrokom musíte podstúpiť špeciálny tréning, po ktorom sa musíte vyhnúť fyzickej námahe asi 2-3 mesiace a monitorovať stav švu. V ideálnom prípade, pár rokov po laomotómii myomektómie, môžete začať plánovať dieťa,

 2. Laparoskopické odstránenie myómových uzlín - odstránenie neoplázií cez diery v peritoneu (po operácii nie sú žiadne jazvy). Optimálne indikácie pre laparoskopiu myómov sú jeho priemerná veľkosť (približne 8–9 týždňov), laparoskopia veľkých nádorov, časté krvácanie z maternice,
 3. Hysteroskopické myómy - postup bez defektov a rezov v brušnej dutine. Všetky manipulácie sa vykonávajú cez krčka maternice a pošvy. Indikácie: malé uzly, submukózny myóm na nohe, súhrnné neoplazmy, sprevádzané silným krvácaním, ktoré sa znovuzrodí na rakovinu myómu,
 4. Hysterektómia je odstránenie orgánu s nádormi, buď cez rezy v peritoneu alebo cez vagínu. Hysterektómiu možno vykonať v extrémnych prípadoch pre ženy po 40 rokoch veku podľa dodatočných indikácií so súhlasom ošetrujúceho lekára (rakovina, nekróza uzla myómu, enormná veľkosť novotvaru, ktorá stláča susedné orgány).
 5. Embolizácia žíl nádoru (blokovanie hlavných ciev), v dôsledku čoho zomrie a zmenší sa veľkosť.

Postcastračný syndróm alebo následky hysterektómii

Dôsledky odstránenia maternice môžu byť:

 • depresie
 • Duševné poruchy (vyskytujú sa prípady, keď žena po operácii skrátila vlastný život)
 • Bolesť panvy,
 • Močová inkontinencia, poruchy močenia,
 • anorgazmia,
 • Strata sexuálnej príťažlivosti
 • Včasná menopauza (so zachovanými vaječníkmi).

  Je úplne nevyhnutné odstrániť maternicu len vtedy, ak existuje presvedčivý dôvod: v ľudskom tele nie sú žiadne „extra“ orgány!

  Rozmery pre chirurgiu maternicového fibroidu v milimetroch

  Absolútnymi indikáciami pre chirurgický zákrok je rýchly rast benígnych nádorov. Bolesť je prítomná v pokročilom štádiu ochorenia a je dôležité, aby sa takéto sťažnosti pacienta neignorovali. Operácia sa neuskutočňuje u všetkých žien s charakteristickým nádorom, lekár individuálne určuje prípustnú veľkosť pre činnosť myómy maternice v milimetroch. Parametre sú nasledovné:

  1. Malé myómy môžu byť veľké až 6 mm, 14 mm alebo viac, čo zodpovedá obdobiu tehotenstva 4-5 týždňov. Limit tohto štádia ochorenia je parameter priemeru nádoru 20 mm.
  2. Priemerná veľkosť mime je 40-60 mm, čo zodpovedá gestačnému veku 5-11 pôrodných týždňov.
  3. Väčšina myómy - od 60 mm v priemere, čo zodpovedá začiatku druhého trimestra.

  Veľkosť myómy v týždňoch a centimetroch

  Na stanovenie parametrov benígneho nádoru je možné klinicky dosiahnuť uskutočnením ultrazvuku. Veľkosť nádoru sa určuje podľa týždňov a centimetrov a lekári v tejto oblasti dodržiavajú štandardnú klasifikáciu. Ak sa v ženskom tele zameriava patológia na veľkú veľkosť, je potrebná operácia. Približné veľkosti fibroidov v týždňoch a centimetroch pre spoľahlivú diagnózu sú uvedené nižšie:

  • 5 pôrodníckych týždňov - do 5 cm
  • 7-týždňové pôrodnícke obdobie - od 6 cm,
  • 10-13 týždňov pôrodnícke obdobie - 10 cm
  • 18-19 týždňov pôrodnícke obdobie - 16-21 cm
  • 24-25 - týždenné pôrodnícke obdobie - 23-28 cm,
  • 30-32 pôrodnícky týždeň - 29-33 cm,
  • 40-41 - týždenné pôrodnícke obdobie - 34-35 cm.

  Ako používať myóm

  Ak je pozorovaný aktívny rast myómových uzlín, je potrebný diagnostický postup - ultrazvukové vyšetrenie. Ak je malý fibroid, lekár ponúka minimálne invazívny typ operácie s minimálnymi zdravotnými komplikáciami. Novotvary veľkej veľkosti podliehajú okamžitej excízii, takže lekári naliehavo operujú na myóm maternice. Predtým, ako to urobíte, sa odporúča, aby sa pacient podrobil úplnému vyšetreniu, aby sa určili vlastnosti klinického obrazu. Ak rastie patológia, lekári pracujú pri výbere jedného z nasledujúcich chirurgických zákrokov:

  • laparoskopia,
  • laparotómia,
  • hysteroskopia,
  • hysterektómii,
  • operáciu brucha.

  Indikácie pre operáciu myómu

  V praxi sa prípady líšia, ale veľké nádory podliehajú povinnej excízii. Indikácie pre chirurgický zákrok pre myóm maternice vyjadrený lekárom. Po pozorovaní zanecháva malé cysty, pacient je registrovaný u gynekológa. Odpoveď na hlavnú otázku, či je potrebné odstrániť myóm maternice, závisí od veľkosti novotvaru a rastových charakteristík. Ak sa vyvinú maternicové fibroidy, rozmery operácie určujú klinický obraz:

  • silná bolesť,
  • bohatá menštruácia rôznej etiológie,
  • krvácanie z maternice,
  • nekróza myómového uzla,
  • submukózny a submukózny myóm na nohe,
  • krútenie dlhej nohy uzla,
  • deformácia orgánu alebo skupiny susedných orgánov, t
  • intramurálny myóm,
  • neznášajúce tehotenstvo, neplodnosť,
  • dysfunkcia susedných orgánov, napríklad intestinálna obštrukcia,
  • príznaky a príznaky znovuzrodenia pri rakovine.

  Fibroidná chirurgia 8-9 týždňov

  Ak nádor získal charakteristiku stredného štádia, zatiaľ čo naďalej rastú, lekári odporúčajú operáciu. Najlepšou možnosťou pre operáciu myómu v 8-9 týždňoch je laparoskopická myomektómia, ktorá zahŕňa odstránenie cez malé vpichy do brušnej steny. Jazvy na koži nezostávajú, ale po takomto chirurgickom zákroku potrebuje žena dvojtýždňovú rehabilitáciu.

  Takáto chirurgická metóda je vhodná na bezpečné odstránenie 3-4 patogénnych uzlín s priemerom kĺbov nie väčším ako 1,5 cm Pre ťažko dosiahnuteľné uzly, komplikované klinické snímky a veľké formácie je lepšie zvoliť inú metódu liečby, ktorá už zahŕňa vytváranie rezov, prístup k nidusu cez vagínu , Alternatívou je hysteroskopia, ktorá je viac považovaná za diagnostický postup.

  Maternice - veľkosti pre operácie v milimetroch

  Děložné myómy sú benígne rasty v reprodukčnom orgáne, charakterizované rýchlym rastom a zväčšením veľkosti maternice. To je dôvod, prečo sa najčastejšie ženy, ktoré sú konfrontované s týmto problémom zaujímajú o otázku, aké veľkosti maternicových myómov sú nebezpečné a koľko milimetrov by malo byť pre operáciu. Pokúsme sa pochopiť tieto otázky.

  Ako je myóm klasifikovaný podľa veľkosti?

  Treba poznamenať, že malá veľkosť novotvaru spravidla vyžaduje iba lekárske pozorovanie, liekovú terapiu a hodnotenie objemu vzdelávania v dynamike.

  V diagnostike choroby, v prvom rade, dávajte pozor na veľkosť myómy. Obvykle sa počíta v mm a porovnáva sa veľkosť samotného tela, ktorá sa počas ochorenia zvýšila, s gestačným vekom. To je preto, že žena často podstúpi ultrazvukové vyšetrenie od lekára: "4 týždne veľkosti", "5 týždňov veľkosť".

  V závislosti od veľkosti nádoru sa zvyčajne vyberie:

  • malý myóm - veľkosť nádoru nepresahuje 20 mm. V tomto prípade maternica zodpovedá 4-5 týždňom tehotenstva,
  • stredné - od 20 do 60 mm. S týmto množstvom vzdelania hovoria o termíne od 5 týždňov do 11 rokov,
  • veľké myómy - viac ako 60 mm, alebo 12 alebo viac týždňov.

  Stojí za zmienku, že aj s veľkým vzdelaním, ženy nevedia vždy o svojej prítomnosti v tele. Často sa zistí počas rutinnej prehliadky a ultrazvuku.

  Vo väčšine prípadov však ženy s podobnou poruchou zvyšujú trvanie a hojnosť menštruácie, ktorá je tiež sprevádzaná bolestivými pocitmi. Pri väčších myómy sa zaznamenáva zvýšenie objemu brucha, zatiaľ čo celková telesná hmotnosť zostáva nezmenená. Môže dôjsť aj k narušeniu práce blízkych orgánov a systémov. V spodnej časti brucha je pocit tlaku. Často dochádza k zvýšeniu počtu močení, rovnako ako pri nosení dieťaťa.

  Ako sa lieči myóm?

  Existujú 2 zásadne odlišné spôsoby liečby ochorenia: konzervatívne a radikálne. V prvom prípade sa choroba lieči liekmi, v druhom sa vykoná operácia.

  Veľa žien, ktoré sa obávajú chirurgickej liečby, sa zaujíma o: v akej veľkosti maternicových fibroidov majú operáciu. Treba povedať, že okrem veľkosti existujú aj iné indikácie pre operáciu:

  • riziko transformácie vzdelávania na malígnu formu, t
  • plánuje tehotenstvo v blízkej budúcnosti,
  • výrazný syndróm bolesti
  • prítomnosť anémie pri patologickom krvácaní,
  • porušenie urinácie,
  • prítomnosť uzlov.

  Keď hovoríme konkrétne o veľkosti maternice myómy, potom pre operáciu musí byť aspoň 40-50 mm. Čo sa týka prípustnej veľkosti myómy maternice, lokalizovanej na krčku maternice, jej veľkosť by nemala prekročiť 12 týždňov.

  Čo je nebezpečné maternice fibroids veľké a čo robiť s takým porušením?

  Vo väčšine prípadov ženy, ktoré zistili malý nádor, nie sú v žiadnom zhone, aby podstúpili chirurgický zákrok. Ich nádeje však súvisia so skutočnosťou, že hormonálna terapia problém vyrieši. To je však možné len v počiatočných štádiách ochorenia. Lekári navyše často hovoria, že veľkosť myómov sa pri hormonálnej terapii nezvyšuje, ale keď ju prestanete užívať, vzrastie vzdelanie.

  Keď hovoríme o dôsledkoch ochorenia, je potrebné uviesť:

  • zvýšené riziko vzniku zápalu obličiek, t
  • prechod benígneho nádoru na malígny,
  • pokračujúci rast a stláčanie orgánov
  • neplodnosť.

  Pri veľkom zásahu maternice myómom laparoskopiou nie je možné. Operácia sa vykonáva cez brušnú stenu. Je tiež potrebné poznamenať, že liečba veľkých myómy maternice bez operácie je takmer nemožné.

  Ženy, ktoré požiadali o pomoc skôr, sa často zaujímajú o otázku, do akej miery je maternica odstránená. Takáto operácia sa spravidla vykonáva vtedy, keď tento orgán zaberá takmer celý retroperitoneálny priestor a vytvára tlak na susedné orgány v takom rozsahu, že v niektorých prípadoch je pre ženu ťažké dýchať.

  Veľkosť myómy maternice pre operáciu

  Myoma je benígny nádor, ale ak je veľký, komplikácie sú veľmi závažné. Bruško sa zvyšuje, ako počas tehotenstva, tvar maternice je narušený, objem dutiny je znížený. Možné prekrytie krčka maternice. Narušené fyziologické procesy vyskytujúce sa v reprodukčnom systéme. Všeobecné zdravie ženy sa zhoršuje. Pri výbere spôsobu liečby sa berú do úvahy rôzne faktory, vyberá sa najspoľahlivejšia a najjemnejšia metóda. Odhad veľkosti myómov je dôležitý, pretože musia existovať dobré dôvody pre operáciu.

  Druhy myómy

  Novotvar pochádza zo svalového tkaniva maternice, ktorého veľkosť sa postupne zvyšuje v dôsledku abnormálneho bunkového delenia. Na rozdiel od malígneho nádoru sa fibroidy nerozšíria do iných orgánov, zvyšuje sa oveľa pomalšie. Na začiatku sa bunky vyvíjajú abnormálne len vo svalovom tkanive a potom nádor prekračuje svoje limity. V závislosti od smeru, v ktorom rastie, sa rozlišujú tieto typy myómov:

  1. Submukózna - vzniká v hĺbke svalovej vrstvy (myometrium), rastie v smere sliznice maternice, preto sa nazýva "submukóza".
  2. Subserózna (subperitoneálna) vzniká vo vonkajšej svalovej vrstve, rastie smerom k seróznej membráne, ktorá oddeľuje maternicu od brušnej dutiny. Узлы могут иметь широкое основание или тонкую ножку.
  3. Интерстициальная (внутримышечная) – развивается в середине мышечного слоя, не выходя за его пределы.

  Pri posudzovaní stupňa nebezpečenstva nádoru a pri výbere spôsobu liečby zohľadňujú špecialisti jeho umiestnenie. Vo väčšine prípadov sa myomatózne uzliny nachádzajú v tele maternice (telesný vzhľad), ale niekedy aj v krčku maternice (maternice maternice).

  Nádor je jeden alebo viacnásobný, vo forme niekoľkých uzlov. Pre špecialistu, ktorý si zvolí spôsob liečby, majú myómy maternice veľký význam.

  Ako sa určujú veľkosti

  Rastúci nádor sa tiahne maternice, čo vedie k postupnému nárastu brucha (ako je jeho rast počas tehotenstva). Podľa toho, ktorý týždeň tehotenstva zodpovedá veľkosti brucha, sa odhaduje hodnota myómov.

  Presnú veľkosť nádoru v centimetroch možno stanoviť ultrazvukom. Týmto spôsobom sa získa aj myóm s veľkosťou menšou ako 1 cm, ultrasonografia sa uskutočňuje buď cez prednú stenu brušnej dutiny alebo cez vagínu. To vám umožňuje identifikovať a merať myóm akéhokoľvek miesta a veľkosti.

  V ťažkých prípadoch, keď sa nachádza malý nádor, napríklad medzi väzmi, sa používa metóda hysterografie (rôntgenová dutina so zavedením kontrastnej tekutiny). Hysteroskopia (vyšetrenie s endoskopom vloženým do dutiny maternice cez vagínu), diagnostická laparoskopia (optické zariadenie je vložené do dutiny maternice punkciou na prednej stene peritoneu) a MRI sa tiež používajú na štúdium myómov a stanovenie ich veľkosti.

  Všetky myomatózne uzly, v závislosti od ich veľkosti, sú rozdelené do troch kategórií:

  Niekedy myómy maternice dosahujú veľkosť, pri ktorej je žalúdok, ako v 37. týždni tehotenstva.

  Okrem veľkosti sa berie do úvahy aj rýchlosť rastu nádoru. Predpokladá sa, že nádor rýchlo rastie, ak sa jeho veľkosť zvýši o 2-2,5 cm (alebo 5-6 týždňov) za rok. Preto sa odhaduje rast malých a stredných myómov. Ak sú malé a pomaly rastú, potom je možná konzervatívna liečba. Pre veľkosti väčšie ako 8 cm (alebo 15 týždňov) sa uzly odstránia.

  Okrem veľkosti nádoru a rýchlosti vývoja sa pri predpisovaní liečby berie do úvahy závažnosť symptómov, vek ženy a jej úmysel mať deti.

  Nebezpečenstvo veľkých myómov

  Existujú nekomplikované a komplikované formy ochorenia. Možné komplikácie sú:

  • nekróza myómového uzla - akútny bolestivý stav, pri ktorom dochádza k torzii nôh, porušenie krvného zásobenia myómov,
  • tvorba cystických dutín (hrozba hnisavých zápalových procesov),
  • stláčanie krvných ciev a blízkych orgánov
  • malígne znovuzrodenie (v sarkóme).

  Fibroidy môžu dosahovať priemer 25 cm a veľký nádor umiestnený mimo prednej steny maternice, stláča močový mechúr, čo vedie k ťažkostiam pri močení alebo naopak môže spôsobiť inkontinenciu moču. Okrem toho môžu existovať fistuly spájajúce maternicu a močový mechúr.

  Ak sa na zadnej strane maternice nachádza veľký fibroid, pohyb čriev sa stáva ťažkým a dochádza k zápche.

  Veľký uzol môže stlačiť spodnú dutú žilu, čo sťažuje pohyb krvi z nižšieho tela do srdca. V tomto prípade má žena dýchavičnosť a búšenie srdca aj v pokoji. V prítomnosti mnohých stredných a veľkých uzlín (myomatóza) dochádza k trvalému krvácaniu z maternice, ktoré nie je spojené s menštruáciou. To vedie k anémii.

  Keď sa používa chirurgická liečba

  Chirurgický zákrok pre myóm maternice sa vykonáva nevyhnutne v prípadoch, keď dochádza k rýchlemu rastu - až 2 cm (4 týždne) priemeru počas roka, ako aj ak má nádor nohu a existuje nebezpečenstvo jeho skrútenia.

  Absolútnou indikáciou na chirurgické odstránenie myómov je objavenie sa maternicového krvácania u ženy a ťažkej anémie. To je možné kvôli porušeniu elasticity svalov pri vývoji veľkých myomatóznych uzlín v ňom, zhoršeniu kontraktility.

  Fibroidy sa musia operatívne odstrániť, ak spôsobuje neplodnosť alebo potraty. Operácia sa tiež predpisuje, ak má žena ťažkú ​​bolesť brucha. rektum, močový mechúr, keď sú stlačené, krvný obeh je narušený.

  myomectomy

  Ide o operáciu, pri ktorej sa odstraňuje len nádor, maternica sa zachováva. Najčastejšie sa táto metóda používa na liečbu žien mladších ako 40 rokov, ktoré by si chceli zachovať schopnosť porodiť dieťa.

  Odstránenie nádoru sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi.

  laparotómia - Jedná sa o odstránenie myómov, ktoré sa nachádzajú hlboko vo svalovom tkanive alebo pod vonkajšou výstelkou maternice tým, že sa odrezávajú brucho nad pubis. Vykonáva sa lúpanie nádoru. Riziko infekcie a výskyt komplikácií je minimálne. Táto metóda je obzvlášť účinná, keď existuje mnoho uzlov, existuje zvýšená pravdepodobnosť poškodenia veľkých ciev. Je oveľa ľahšie predísť krvácaniu počas otvorenej operácie. Okrem toho je možné rýchlo odstrániť odstránenie myómových uzlín.

  laparoskopia - odstránenie fibroidov cez 3 malé otvory v bruchu pomocou optických nástrojov. Oxid uhličitý sa predbežne zavádza do maternice, aby sa vytvorili podmienky pre voľnejšiu manipuláciu s nástrojmi a aby sa predišlo porezaniu. Obraz sa zobrazí na obrazovke, čo vám umožňuje kontrolovať proces.

  Výhodou metódy je, že rana sa hojí rýchlo, operácia je nízka, po nej nie je šev. Vykonáva sa v celkovej anestézii. Nevýhodou je, že minimálna pravdepodobnosť vnútorných rezov stále existuje, takže žena je pod dohľadom lekárov 3-4 dni. Niekedy, ak je myómový uzol umiestnený na zadnej alebo bočnej strane vonkajšieho povrchu maternice, je odstránený prepichnutím v zadnej stene pošvy.

  doplnenie: V prípade potreby môže táto metóda odstrániť veľké myómové uzliny u tehotných žien. V tomto prípade plod nie je zranený, tehotenstvo prebieha normálne.

  Hysteroskopická myomektómia. Spôsob, ktorý sa používa na odstránenie myómov v samotnej dutine. Vykonáva sa pomocou optického prístroja (resektoskopu) cez vagínu. Metóda sa nepoužíva, keď má žena zápalové ochorenia pohlavných orgánov alebo cervikálne defekty.

  hysterektómia

  Úplné odstránenie maternice alebo so zachovaním krčka maternice. Takáto operácia sa vykonáva v najzávažnejších prípadoch, keď je mnoho veľkých uzlín, myóm zaberá celú dutinu a dochádza k silnému krvácaniu. Súčasne je hladina hemoglobínu kriticky nízka, pravdepodobnosť degenerácie nádoru do sarkómu je vysoká. Najčastejšie sa takéto operácie vykonávajú pre ženy po 45 rokoch.

  Maternica sa odstráni niekoľkými spôsobmi: cez rez v spodnej časti brucha, cez prepichnutie v brušnej stene (laparoskopická metóda) cez vagínu. Po operácii menštruácia nemôže byť žena. Ak sa však vaječníky neodstránia, zostávajúce príznaky menopauzy môžu chýbať. Možnosť sexuálneho života po operácii zostáva.

  Niektoré fakty o myómom maternice

  Predtým, ako budete hovoriť o hysterektómii, musíte pripomenúť nasledovné:

  • Fyroidy maternice sa vyskytujú u 30-35% žien vo veku nad 35 rokov.
  • Benígny nádor podľa najnovších údajov nedegeneruje na rakovinu (sarkóm), ale je rizikovým faktorom pre rozvoj malígnych nádorov maternice,
  • Miesta malej veľkosti (do 2 cm) sú zvyčajne asymptomatické a nevyžadujú liečbu,
  • S myómom môžete počať, niesť a porodiť dieťa. Výsledok tehotenstva závisí od veľkosti, počtu a umiestnenia uzlov
  • Leiomyóm rastie v reprodukčnom veku a dnes konzervatívna terapia nie je schopná spoľahlivo zbaviť ženu choroby. Hormonálne lieky znižujú veľkosť uzla, ale po zrušení lieku sa nádor postupne vracia na svoju predchádzajúcu hodnotu,
  • Myoma sa vracia s nástupom menopauzy u približne polovice žien,
  • Benígny nádor je často kombinovaný s endometriózou, endometriálnou hyperpláziou, ovariálnymi cystami, mastopatiou a chorobami štítnej žľazy.

  Väčšina žien nevie o prítomnosti myómov - je asymptomatická a nemení kvalitu života.

  Všetky tieto faktory je potrebné vziať do úvahy pri výbere metódy liečby a hodnotení stupňa rizika pre každú konkrétnu ženu.

  Musím odstrániť maternicu myómom?

  Podľa lekárskej štatistiky sa operácia na odstránenie reprodukčného orgánu (hysterektómii) vykonáva hlavne vo veku 40-45 rokov a vo väčšine prípadov sa indikácia na operáciu stáva myómy. V Rusku sa každý rok vykonáva až milión takýchto operácií, čo je kolosálna postava.

  Moderné štandardy, 40 rokov je vek aktívneho spoločenského života, nové úspechy a zaujímavé udalosti. Niektoré ženy v tejto dobe už dojčia vnúčatá, iné sa konečne rozhodujú o svojom prvom dieťati. A jedna a druhá celkom nevhodne bude ochromujúca operácia na odstránenie maternice. Je vždy potrebná hysterektómia alebo sa možno vyhnúť radikálnym opatreniam?

  Existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť nádory maternice, ktoré nevyžadujú hysterektómiu, vrátane EMA a FUS ablácie.

  K dnešnému dňu, nie každý fibroid sa stáva dôvodom na odstránenie maternice. V posledných rokoch bolo revidovaných niekoľko indikácií týkajúcich sa hysterektómie:

  • Vek žien starších ako 40 rokov. Predpokladá sa, že počas tohto obdobia sa pacient blíži k menopauze a s nástupom menopauzy sa zvyšuje riziko rakoviny maternice. Z tohto dôvodu gynekológovia ponúkli odstránenie orgánu bez čakania na komplikácie. Dnes sú taktiky revidované a mnohí lekári poukazujú na to, že fibroid sa môže sám vyvrcholiť a operácia nebude potrebná,
  • Neochota ženy mať v budúcnosti deti. Zdá sa, že ak pacient už nepotrebuje maternicu, tak prečo ju opustiť? Tu sú len moderné ženy často porodia po 40 rokoch, takže neponáhľajte a ukončite ich reprodukčnú funkciu,
  • Rýchly rast myómov (viac ako 4 týždne za rok). A ak sa skôr verilo, že rýchly nárast veľkosti nádoru naznačuje jeho reinkarnáciu do sarkómu, dnes sa táto taktika reviduje. Existuje dôkaz, že rast leiomyómu môže byť spôsobený inými dôvodmi a nie je potrebné ponáhľať sa na odstránenie maternice bez predchádzajúceho histologického vyšetrenia uzla,
  • Viacpočetné myómy maternice. Pred niekoľkými rokmi lekár jednoducho fyzicky nemohol odlupovať veľké množstvo intersticiálnych uzlín bez rizika masívneho krvácania a musel odstrániť orgán. So zavedením embolizácie uterinných artérií (EMA) do praxe je táto indikácia minulosťou,
  • Veľké myómy maternice. Využívanie moderných hormonálnych liekov a implementácia EMA tiež pomáha riešiť tento problém bez radikálnej chirurgie.

  EMA je prekrytie špeciálnymi embóliami ciev, ktoré kŕmia myómový uzol, čo umožňuje zastavenie rastu nádoru a jeho výrazné zníženie.

  Indikácie pre operáciu sú stanovené individuálne pre každého pacienta, pričom sa berie do úvahy jej vek a reprodukčný stav, anamnéza ochorenia a prítomnosť komorbidít. Zohľadňuje sa aj technické vybavenie oddelenia. Ak zdravotnícke zariadenie nemá moderné metódy liečby myómov a nemá vyškolených špecialistov, môže pacienta odkázať na inú kliniku. V tomto prípade sa často jedná o vysoko postavenú zostavu, ktorá by bola postavená na špičkových technológiách, a nie každý pacient s klinicky exprimovaným myómom môže dlho čakať na liečbu. Niekedy žena nemá iné možnosti ako pripraviť sa na odstránenie maternice alebo podstúpiť liečbu na súkromnej klinike na vlastné náklady.

  Pred súhlasom s operáciou by ste sa mali opýtať lekára na možnú alternatívu a posúdiť vaše šance na priaznivý výsledok pri vykonávaní operácií na zachovanie orgánov.

  Správna diagnóza vám umožní urobiť výber v prospech jednej z minimálne invazívnych techník, alebo potvrdiť potrebu odstrániť nádor spolu s maternicou.

  Indikácie a kontraindikácie pre hysterektómiu

  V modernej gynekológii sa v takýchto situáciách vykonáva operácia na odstránenie maternice myómom:

  • Detekcia sarkómu - malígny nádor s podobnými príznakmi s leiomyómom,
  • Rast myómového uzla u postmenopauzálnych žien.

  V týchto situáciách je opustenie maternice nepraktické, pretože riziko pre zdravie a život ženy výrazne prevyšuje možné nežiaduce následky hysterektómii.

  Pridelenie a relatívne indikácie pre radikálnu operáciu myómu:

  • Veľkosť maternice viac ako 16 týždňov s viacerými uzlami alebo obrovským nádorom,
  • Cervikálne umiestnenie myómov, keď je technicky nemožné odstrániť vaginálny prístupový uzol, t
  • Časté a časté krvácanie, ktoré nie je možné korigovať inými metódami.
  • Opakovanie maternicových myómov s rýchlym rastom uzla
  • Kombinácia myómov s inou patológiou v pokročilom štádiu (hyperplastický proces endometria, adenomyóza),
  • Uzol s podvýživou s rozvojom nekrózy a poškodenia zdravých tkanív maternice,
  • Ťažká deformácia susedných orgánov s veľkými nádormi.

  Vyzerá to ako maternicové myómy veľké.

  V týchto prípadoch sa rozhodnutie robí individuálne, na základe požiadaviek pacienta a schopností kliniky. Ak môžete odstrániť myómy, udržať maternice, lekár ponúkne túto možnosť a pripraví pacienta na konzervatívny zákrok.

  Hysterektómia sa nevykonáva v prítomnosti akútnych infekčných ochorení av prípade exacerbácie chronickej patológie. Chirurgia je oneskorená až do zotavenia.

  Príprava na operáciu

  Ak sa rozhodlo vykonať hysterektómiu, pacient musí podstúpiť úplné vyšetrenie:

  • Všeobecné a biochemické krvné testy, test zrážanlivosti krvi, stanovenie Rh faktora a krvnej skupiny, t
  • rozbor moču,
  • Rozmazanie flóry a cytológie,
  • Testy na infekciu: syfilis, vírusová hepatitída, HIV,
  • Ultrasonografia maternice a príveskov s vyhodnotením myomatóznych uzlín,
  • Konzultačný terapeut a EKG.

  Pred operáciou sa vykonáva kompletné vyšetrenie tela, aby sa identifikovali súvisiace ochorenia a zhodnotil sa stav myómových uzlín.

  Podľa svedectva zo zoznamu testov možno rozšíriť.

  Odporúča sa okamžite pred operáciou:

  • 3 dni pred zákrokom odmietnuť potraviny spôsobujúce plyny,
  • Pred operáciou nejedzte a nepite: posledné jedlo by malo byť 12-14 hodín pred operáciou,
  • Urobte očistnú klystýr noc predtým,
  • Pred zákrokom si vezmite sedatívum (predpísané lekárom) na dobrý spánok a pokoj v duši,
  • Noste kompresné prádlo (pančuchy) v deň operácie ráno.

  Hospitalizácia v nemocnici sa vykonáva vopred. V predvečer operácie pacient vyšetrí anestéziológ a vyberie vhodný typ anestézie. Operácia sa zvyčajne uskutočňuje v endotracheálnej anestézii. Môže byť použitá spinálna anestézia.

  Mnohé ochorenia srdca, pľúc, pečene a obličiek sú relatívnou kontraindikáciou pre niektoré varianty anestézie, ale to neznamená, že operácia nebude vykonaná. Ak je potrebné odstrániť maternicu, gynekológ to urobí a anestéziológ si vyberie vhodný liek, berúc do úvahy chronické ochorenia pacienta.

  Voľba anestézie je založená na individuálnych charakteristikách organizmu a je prediskutovaná s anestéziológom v predvečer operácie.

  Technika prevádzky

  Hysterektómia sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

  • Supravaginálna amputácia - odstránenie len tela orgánu, krku zostáva,
  • Extirpation - odstránenie celého tela spolu s krkom.

  Posledne uvedený spôsob je ukázaný s nízkou polohou uzla, ako aj s vážnou sprievodnou patológiou krčka maternice. Čiastočné odstránenie orgánu (amputácia) je možné, ak sa fibroid nachádza len v tele a na dne maternice.

  • Laparotómia (abdominálna chirurgia) - odstránenie orgánu sa vykonáva abdominálnym rezom. Zobrazené s veľkou maternicou, cervikálnym umiestnením uzlín, výraznými zrastmi,
  • Laparoskopia - odstránenie cez prepichnutie v brušnej stene pomocou endoskopického zariadenia. Odporúča sa so zvýšením maternice na 16 týždňov,
  • Vaginálna hysterektómia je indikovaná pre veľkosť orgánov do 12 týždňov. Odporúča sa odstrániť maternicu cez vagínu, keď je vynechaná.

  Pri nezmenených vaječníkoch a vajíčkovodoch sa ich nedotýkajte, odstraňujte len maternicu. Pri súbežnej patológii končatín, ako aj v prípade metastáz sarkómu, sú odstránené.

  Na obrázku sú schematicky znázornené možnosti operácie.

  Keď sú vaječníky zachované, nástup umelej menopauzy sa odkladá, takže ak je to možné, gynekológovia sa snažia neodstraňovať prídavky maternice.

  Amputácia maternice

  • V závislosti od typu prístupu chirurg prepichne brušnú stenu a vloží tam nástroj alebo odreže kožu, podkožný tuk, svaly, fasciu a peritoneum vo vrstvách,
  • Väzy maternice sa pretínajú,
  • Hemostáza (zastavenie krvácania) v cievach, ktoré kŕmia maternicu,
  • Mobilizácia príveskov (priesečník a podviazanie vajíčkovodov, väzov, ktoré držia vaječníky),
  • Maternice je odrezaná od krčka maternice,
  • Telo maternice sa odstráni z brušnej dutiny,
  • Na päte krčka maternice steh.

  Schematické znázornenie priebehu operácie amputácie maternice bez prídavkov.

  V zriedkavých prípadoch sa v zostávajúcom krčku maternice časom vytvárajú nové myomatózne uzliny. Такое случается, если матка была ампутирована в довольно молодом возрасте, когда яичники еще работают в полную силу и происходит выработка гормонов. При рецидиве миомы показано ее удаление.

  Экстирпация матки

  Начальные этапы операции не отличаются от таковых при ампутации матки. Po prekročení väzov a mobilizácii príveskov sa otvorí vaginálny fornix. Maternica je postupne odpojená od oblúkov vagíny. Hemostáza sa vykonáva v rane, cievy sú zošité alebo koagulované. Odstránená maternica sa odstráni z brušnej dutiny.

  Technika vaginálnej hysterektómie je podobná abdominálnej. Všetky manipulácie sa vykonávajú pod povinnou laparoskopickou kontrolou. Vzdialená maternica sa odstráni cez vagínu.

  Metódy vaginálnej hysterektómie.

  Výber spôsobu chirurgického zákroku

  Voľba prístupu počas hysterektómie bude závisieť od mnohých faktorov: veľkosti myomatóznej maternice, prítomnosti stehov po predchádzajúcich operáciách, stavu brušných orgánov a panvy. Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody:

  Po konzultácii s lekárom si pacient môže vybrať vhodný a prijateľný spôsob vykonania operácie.

  • Ak existuje technická možnosť, uprednostňuje sa laparoskopický a vaginálny prístup. Operácia brucha v moderných podmienkach sa vykonáva zriedka
  • Trvanie operácie závisí od zvoleného prístupu, schopnosti chirurga, stavu brušných orgánov a objemu operácie. Prítomnosť adhézií, potreba odstrániť maternicu spolu s príveskami, rozvoj komplikácií (napríklad krvácanie) predlžuje čas chirurgického zákroku,
  • Podľa politiky OMS je vo všetkých gynekologických oddeleniach krajiny, kde pôsobia lekári, zaručená bezplatná operácia brucha. Endoskopické operácie vyžadujú ďalšie vybavenie a školenie personálu, preto sa nevykonávajú v každej rozpočtovej klinike.

  Nižšie uvedená fotografia ukazuje maternicu s viacerými myómami v lúmene chirurgickej rany. S nádorom sa odstráni maternica.

  Chirurgia odstrániť veľké maternice maternice.

  Komplikácie po hysterektómii

  V skorom pooperačnom období je možný vývoj takýchto stavov:

  • Krvácanie: vnútorné alebo z genitálneho traktu. Tento príznak indikuje nedostatočnú hemostázu a môže vyžadovať opätovnú operáciu,
  • Zápal pooperačného stehu. Sprevádzané sčervenanie a opuch kože, vzhľad hnisavý výtok, horúčka. Vyžaduje antiseptické ošetrenie stehu, antibiotiká,
  • Poruchy močenia spojené s poškodením tkanív močového traktu. Sprevádzaný bolesťou a bolesťou pri vyprázdňovaní močového mechúra. Je ukázané použitie antiseptík,
  • Peritonitída je nebezpečná komplikácia vyplývajúca z peritoneálnej infekcie. Sprevádzaný horúčkou, bolesťou. Ohrozené sepsou. Ukazuje sa predpis antibiotík, v závažných prípadoch sa vykonáva druhá operácia s umývaním brušnej dutiny antiseptikami a inštaláciou drenáže,
  • Pľúcna embólia - stav, pri ktorom oddelený trombus uzatvára lúmen cievy. Ohrozuje smrť žien. Použitie kompresného prádla počas chirurgického zákroku je hlavným meradlom prevencie takýchto komplikácií.

  V neskorom pooperačnom období sa rozvoj posthysterektomického syndrómu stáva najhroznejšou komplikáciou.

  Na korekciu syndrómu po hysterektómii sa vyžaduje použitie hormonálnej substitučnej terapie.

  Dlhodobé účinky odstránenia maternice

  Syndróm posthysterektómie je komplex príznakov, ktoré sa vyskytujú po odstránení maternice. Podľa profesora dm. N. Podzolkovoy, vedúci oddelenia pôrodníctva a gynekológie Ruskej lekárskej akadémie postgraduálneho vzdelávania, tento stav sa vyskytuje u 75% žien, ktoré podstúpili hysterektómiu. Podľa mnohých lekárov je posthysterektomický syndróm dostatočným dôvodom na to, aby sa zabránilo radikálnym riešeniam pri liečbe myómov a snažil sa zachovať maternicu v akomkoľvek veku.

  Syndróm posthysterektómie nastáva v priebehu niekoľkých rokov po operácii. Vývoj tejto komplikácie je spojený s objavujúcim sa nedostatkom estrogénu. Aj pri zachovaní vaječníkov sa ich výkon zhoršuje, znižuje sa syntéza hormónov a vzniká celý komplex nepríjemných následkov:

  • Odstránenie maternice pred dosiahnutím veku 40 rokov je spojené s rozvojom skorej menopauzy s výskytom charakteristických príznakov tohto stavu (návaly horúčavy, nadmerné potenie, výkyvy nálady atď.),
  • Zníženie koncentrácie estrogénu je nebezpečné pre fungovanie kardiovaskulárneho systému. V roku 2010 uverejnil European Heart Journal štúdiu, podľa ktorej ženy nad 50 rokov s odstránenou maternicou významne zvyšujú riziko mŕtvice, srdcového infarktu a srdcového zlyhania. 50% žien má arteriálnu hypertenziu po dobu 3-5 rokov po operácii,
  • Hysterektómia podľa rokov výskumu zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka a obličiek,
  • V neprítomnosti maternice u žien je štítna žľaza narušená a zvyšuje sa pravdepodobnosť malígnych nádorov.
  • Nedostatok estrogénu vedie k metabolizmu vápnika, čo ohrozuje rozvoj osteoporózy - zvýšenú krehkosť kostí. Tento stav prirodzene vedie k ťažkým zlomeninám,
  • Sexuálny život po odstránení maternice je výrazne ovplyvnený. Mnohé ženy naznačujú, že ich sexuálna túžba zmizne, zmizne možnosť získať vaginálny orgazmus. Podľa prieskumov je veľkým problémom suchosť v pošve, čo tiež komplikuje intímnu intimitu a vedie k bolestivým pocitom počas sexu,
  • Vynechanie stien vagíny, močového mechúra a konečníka je ďalším vážnym problémom, ktorý sa vyskytuje po hysterektómii. Prolaps panvových orgánov vedie k inkontinencii moču a stolice,
  • Podľa mnohých štúdií polovica žien po hysterektómii porušila vaginálnu biocenózu. Podľa posudkov sú svrbenie, pálenie a výtok s nepríjemným zápachom častými dôsledkami odstraňovania maternice,
  • Mnohé ženy, ktoré stratili maternicu, zaznamenali nárast hmotnosti. Je to prejav metabolického syndrómu - dôsledok hormonálnej nerovnováhy. V budúcnosti tento stav ohrozuje rozvoj diabetu.

  Po odstránení maternice sa často pozoruje prírastok hmotnosti v dôsledku hormonálnej nerovnováhy.

  Na základe všetkých vyššie uvedených skutočností je zrejmé, že maternica nie je vôbec nadbytočným orgánom a ani po 45 rokoch veku nie je nutné ju bezmyšlienkovite odstraňovať. Prenášaná hysterektómia narúša zdravie ženy a jej dôsledky ovplyvňujú všetky orgány a systémy. Srdce, obličky, štítna žľaza a iné štruktúry tela trpia. Existujú problémy v psychologickej sférePretože mnohé ženy sa po odstránení maternice cítia horšie. To všetko naznačuje, že radikálna operácia by sa mala vykonávať len podľa prísnych indikácií av situáciách, keď iné spôsoby riešenia problému nie sú možné.

  Osobitnú pozornosť si zasluhuje strata funkcie nesúceho dieťa. Po odstránení maternice, žena nemôže mať deti. A ak po 45 rokoch to nie je také kritické (mnohé ženy si dokonca všimnú, že ich sexuálny život sa stáva jasnejším, pretože strach z neplánovaného tehotenstva zmizne), potom v mladom veku sa odstránenie maternice môže stať vážnym problémom. Náhradné materstvo sa stáva východiskom z tejto situácie.

  Udržanie pooperačného obdobia

  V skorom pooperačnom období je pacient v nemocnici pod dohľadom lekárov nepretržite. Trvanie tohto štádia je rozdielne a v prípade laparoskopickej chirurgie trvá približne 3 až 7 dní a až 10 až 14 dní s abdominálnym zákrokom.

  V skorom pooperačnom období je potrebné sledovať stav pacienta, aby sa zabránilo vzniku komplikácií.

  Prvý deň po odstránení myómov s maternicou je žena na jednotke intenzívnej starostlivosti. Počas tohto obdobia cíti silnú bolesť v spodnej časti brucha. Analgetiká sa používajú na zmiernenie bolesti. Bolesť pretrváva do 7-10 dní, ale postupne sa znižuje. Spravidla v čase vypustenia už nie je potrebná anestézia.

  Odporúčania v pooperačnom období:

  • V prvých hodinách po laparoskopii sa praktizuje prax, keď sa predtým dostávame z postele. Po abdominálnej operácii je dovolené vstať po jednom dni. Motorická aktivita stimuluje črevá a je prevenciou tromboembolických komplikácií,
  • Aby sa zabránilo tromboflebitíde, neodporúča sa odoberať kompresný odev počas prvých dní po operácii,
  • V prvých dňoch po operácii je predpísaná šetriaca diéta: tekuté polievky a kaša. Odporúča sa piť ovocné nápoje, slabý čaj, nesýtenú vodu. Takáto diéta stimuluje črevnú aktivitu a zabraňuje rozvoju zápchy. Po objavení sa samostatnej stoličky sa pacient premiestni do bežného jedla (s obmedzením vyprážaných, slaných, korenených, plynotvorných produktov).

  Po operácii by ste nemali ihneď zaťažovať žalúdok ťažkou stravou - musíte dodržiavať diétu.

  Liečba liekmi po odstránení maternice zahŕňa:

  • Antibiotická terapia. Použité širokospektrálne lieky na 5-7 dní, ktoré sa vyhýbajú infekčným komplikáciám po operácii,
  • Finančné prostriedky, ktoré riedia krv a zabraňujú vzniku krvných zrazenín (antikoagulancií). Sú predpísané na prvé tri dni po hysterektómii,
  • Infúzna terapia na doplnenie objemu cirkulujúcej krvi, ktorá sa vykonáva počas prvých dní po operácii a potom podľa indikácií. Toto je povinný postup, pretože odstránenie maternice je vždy sprevádzané stratou krvi (asi 500 ml).

  Ženský život po odstránení maternice sa mení. Určité obmedzenia sa ukladajú na nasledujúcich 1,5 - 2 mesiace. Počas celého obdobia rehabilitácie nie je možné:

  • Viesť sexuálny život
  • Zdvihnite viac ako 3 kg
  • Robte tvrdú fyzickú prácu
  • Športovanie so značným zaťažením
  • Ak chcete navštíviť saunu, kúpeľ, bazén,
  • Použite tampony.

  Ťažká fyzická námaha počas rehabilitačného obdobia môže poškodiť zdravie.

  • Noste obväz. Hlavnou podmienkou je, že obväz by mal byť prispôsobený veľkosti a prekrývať jazvu na koži o 1 cm nad a pod (ak bola vykonaná operácia brucha),
  • Robte jogu, pilates bez intenzívneho zaťaženia brucha,
  • Chodiť na čerstvom vzduchu aspoň hodinu denne s dobrým zdravotným stavom,
  • Postupujte podľa diéty. Odporúča sa piť viac tekutín, jesť čerstvú zeleninu a ovocie, potraviny bohaté na vlákninu. Mali by ste odmietnuť mastné, vyprážané potraviny, rýchle občerstvenie.

  Po hysterektómii sa zastavia menštruácie - to je prirodzený výsledok operácie. V zriedkavých prípadoch sa objavujú škvrny v normálnych dňoch menštruácie. Takéto príznaky sa vyskytujú po amputácii uteru pri zachovaní vaječníkov, keď pahýľ orgánu zostáva. Nemali by ste sa ho báť, v tomto prípade musíte použiť absorpčné alebo denné podložky. Takýto výtok je vždy neskutočný, bezbolestný, nespôsobuje zvláštne nepohodlie. Ak sa objem výtoku zvýši, mali by ste sa poradiť s lekárom.

  Z lekárskej praxe liečby myómy maternice

  Chirurgia na odstránenie maternice s myómom a inými chorobami sa nazýva hysterektómii (tiež - amputácia maternice, hysterektómii). Ruskí gynekológovia vykonávajú každoročne asi milión takýchto operácií. Toto je druhá najčastejšia operácia u žien s aktívnym reprodukčným vekom po cisárskom rezu.

  Vo Švédsku je odstránenie maternice 38% všetkých gynekologických operácií brucha, v USA - 36% av Spojenom kráľovstve - 25%. V Rusku sa toto číslo pohybuje od 32 do 38% v rôznych regiónoch. Vo väčšine prípadov je indikáciou hysterektómie myómy maternice.

  Hysterektómia je najobľúbenejšia liečba myómov. Gynekológovia, napriek vývoju metód terapie, sú často konzervatívne. Veria, že nádory, aj benígne, by mali byť odstránené spolu so všetkými okolitými tkanivami.

  Okrem odstránenia maternice existujú metódy myomektómie (odstránenie len uzlov so zachovaním maternice), konzervatívna hormonálna terapia a embolizácia maternicových artérií. Posledné tri metódy umožňujú nielen zachovať maternicu a možnosť otehotnieť, ale aj vyhnúť sa operácii brucha.

  Absolútne indikácie na odstránenie maternice s myómom sú našťastie prehodnotené a významne znížené.

  Indikácie na odstránenie maternice myómom

  Absolútne indikácie hysterektómie pre myóm sú:

  • prolaps alebo prolaps maternice s myómom,
  • podozrenie zo zhubného procesu.

  To sú presne prípady, keď operácia umožňuje predchádzať komplikáciám a zachrániť život ženy.

  Rýchly rast uzla, krvácanie z maternice a bolesť brucha v súčasnosti nie sú považované za absolútne indikácie hysterektómie.

  V ktorých prípadoch môžete sledovať myóm a neprevádzkovať?

  Neexistuje žiadna univerzálna odpoveď. Pri riešení tejto otázky berieme do úvahy túžbu samotnej ženy, prítomnosť a intenzitu sťažností, vekové a reprodukčné plány ženy (túžba mať deti v budúcnosti), zníženú kvalitu života, veľkosť, umiestnenie myomatóznych uzlín atď. Rozhodnutie sa robí spoločne so ženou na základe komplexnej diskusie a zváženia možných alternatív. Môžete sa uchýliť k konzervatívnym metódam liečby. Je pravda, že dnes nie sú dostatočne účinné. Hormonálne lieky novej generácie môžu zastaviť rast myómov, ak sa nádor skladá hlavne zo svalových vlákien a keď sú receptory vo svalovej vrstve maternice, ktoré vám umožňujú "chytiť" tieto hormóny a dať odpoveď. Takáto terapia pomôže niekomu, ale nie niekomu. Liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi trochu znižuje bolesť a krvácanie.

  S nástupom menopauzy sa zvyčajne strácajú myómy. A ak žena s touto chorobou, ktorá má menopauzu, pristupuje k špecialistom na Oddelení gynekológie a onkogynekológie EMC, zvyčajne navrhujeme, aby ste si s operáciou neponáhľali. Mala by byť monitorovaná a kontrolovaná každých šesť mesiacov, aby sa zabezpečilo, že nemá rýchly rast.

  Uteroidné myómy: indikácie pre operáciu

  Absolútne indikácie chirurgickej liečby myómov maternice, bez ohľadu na vek pacienta, sú:

  veľkosť myómov, ktoré presahujú veľkosť maternice počas tehotenstva 12 - 14 týždňov, t

  rýchly rast myómy maternice (ročne o množstvo zodpovedajúce 4-5 týždňom tehotenstva),

  krvácanie z uteru s poklesom hemoglobínu v dôsledku nadmernej straty krvi,

  výrazný syndróm bolesti,

  sekundárne zmeny v uzle (nekróza, infekcia),

  - prítomnosť submukóznych alebo podružných uzlov akejkoľvek veľkosti na dlhých nohách, s vysokou pravdepodobnosťou náchylnosti ku skrúteniu,

  krčný, šitý, „rodiaci“ uzol,

  neplodnosť, potrat, vrátane na prípravu programu IVF, t

  výrazná dysfunkcia susedných orgánov (časté močenie, predĺžená zápcha). V dôsledku tlaku na zadnej stene močového mechúra dochádza k spätnému toku (moč je vyhodený do ureteru), zvyšuje sa riziko zápalových ochorení (napríklad exacerbácia chronickej pyelonefritídy), expanzia uretrov a renálnej panvy až do sekundárnej hydronefrózy.

  Chirurgická liečba myómov maternice

  Voľba objemu a prístupu chirurgického zákroku závisí od veľkosti a umiestnenia myómového uzla, veku pacienta, jej túžby zachovať plodnosť a menštruačnej funkcie. V každom prípade, pri liečbe mladých žien, sa riadime zásadou: „Odstráňte myóm - zachráňte maternicu!“. Nesmieme však zabúdať na to, že myomektómia, ktorá je konzervatívna, konzervujúca, rekonštrukčná plastická chirurgia, má určité percento recidívy myómu, čo v niektorých prípadoch vyžaduje druhú operáciu.

  Na klinike EMC pre gynekológiu a onkogynekológiu sa vykonáva laparoskopická myomektómia, ktorá nemá prakticky žiadne obmedzenia na veľkosť myómových uzlín maternice, hysteroresectoskopické odstránenie myómov myších submukóznych materníc a kombinovanú laparoskopickú hysteroskopickú myomektómiu. Otázka hormonálnej predoperačnej prípravy pacientov je riešená individuálne. S viacerými myomatóznymi uzlinami je stena maternice narezaná nad povrch každého z nich, uzly sú upevnené špeciálnymi nástrojmi a odstránené. Nádoby v lôžku uzla sú koagulované (konvertované na zrazeniny), po čom sa úplná rekonštrukcia steny steny po jednotlivých vrstvách vykonáva šitím pomocou moderného absorbovateľného stehu. Kľúčom k úspechu laparoskopickej myomektómie je adekvátne obnovenie integrity steny maternice po jednotlivých vrstvách. Pacienti, ktorí podstúpili myomektómiu, budú môcť začať s prípravou na tehotenstvo 6 - 12 mesiacov po operácii (problém sa rieši individuálne). Väčšina týchto zákrokov môže byť vykonaná laparoskopicky, s výnimkou veľmi veľkých uzlín, ktoré zaberajú celú brušnú dutinu.

  V niektorých prípadoch môže byť zvolenou metódou embolizácia (blokovanie) cievy zásobujúcej myóm, v dôsledku čoho sa zastaví rast uzla, ktorý sa „zmenšuje“. Je tiež možné zamerať miesto pomocou ultrazvuku s vysokou energiou. Женщинам в пре- и постменопаузе показаны эмболизация маточной артерии, экстирпация (полное удаление) матки с придатками или без них. Если же миома не растет и не причиняет дискомфорта, в этом случае лечение проводить не рекомендуется.

  Малоинвазивные методы лечения миомы

  При лечении миомы этими способами каких-либо разрезов или проколов не требуется.

  Эмболизация маточных артерий. Metóda spočíva v tom, že cez inguinálnu artériu pomocou katétra sa do ciev myómov privádzajú plastové alebo želatínové zátky, ktoré blokujú prietok krvi. Kvôli nedostatku výživy sa nádor postupne znižuje. Postup sa vykonáva v lokálnej anestézii.

  FUS ablácia (zameraný ultrazvuk). Odstránenie myómových uzlín sa uskutočňuje pomocou smerového ultrazvukového toku, ktorý spôsobuje zahrievanie a odparovanie uzlov nachádzajúcich sa vo svaloch. Proces sa monitoruje pomocou magnetickej rezonancie. Nevyžaduje anestéziu, funkcie maternice sú plne zachované. Metóda je účinná aj v prítomnosti veľkých uzlov.

  Možnosť tehotenstva u myómu

  Veľké myómy (viac ako 15 týždňov) spôsobujú neplodnosť, ak prekrývajú trubice alebo krk a vytvárajú prekážky pohybu spermií. Ak sú uzly, ktoré nie sú väčšie ako 3 cm v priemere (t.j. menej ako 8 týždňov), je možný nástup tehotenstva. Ak sa uzly nezvýšia, ich existencia neovplyvní priebeh tehotenstva a vývoj plodu. Komplikácie vznikajú, keď nádor rastie v maternici, zapĺňa ho, čo komplikuje vývoj plodu. Často končí potratom.

  Niekedy, ak je plod už dostatočne veľký a začína sa vyskytovať nedostatok výživy v dôsledku tlaku myómov na cievy, vykonáva sa cisársky rez a následné odstránenie maternice. Rez cisárskym rezom sa musí vykonať aj v prípade, že sa myóm vyskytuje v krčku maternice alebo sa prekrýva.

  Indikácie a kontraindikácie pre chirurgickú liečbu

  Chirurgická liečba je indikovaná za nasledujúcich podmienok:

  1. Rýchly rast nádorov, až niekoľko cm mesačne.

  2. Zvýšenie veľkosti nádoru na začiatku menopauzy.
  3. Veľkosť uzla presahuje 13 týždňov (13 cm).
  4. Závažné krvácanie z maternice počas menštruácie, ktoré spôsobuje anémiu.
  5. Príliš veľa bolesti v postihnutej oblasti, bez ohľadu na týždne.
  6. Súčasná prítomnosť vaječníkových formácií a endometriózy.
  7. Prechod fibroidov na rakovinu.
  8. Nedostatok tehotenstva alebo potratu.
  9. Nekróza maternicových uzlín, ktorých veľkosť nie je dôležitá.
  10. Narušenie fungovania orgánov nachádzajúcich sa v blízkosti "chorej" maternice.
  11. Umiestnenie uzla pod sliznicou alebo v krčku maternice.

  Kontraindikácie operácie na maternici sa nijako zvlášť nelíšia od operácií na iných orgánoch. Nemôžete vykonávať operáciu s nasledujúcimi poruchami, patológiami a stavmi:

  1. Je absolútne zakázané chirurgické ošetrenie pre ženy s hrubým porušením pľúc a srdca.

  2. Závažná patológia pečene a obličiek.
  3. Zápal panvových orgánov a priľahlého pobrušnice.
  4. Prítomnosť vredov a infekčných vyrážok akéhokoľvek miesta, aj keď ich veľkosť je možné merať v milimetroch.
  5. Všetky akútne ochorenia, či už ide o SARS alebo iné ochorenia.
  6. Chronická patológia v akútnom štádiu.
  7. Odchýlky v koagulograme (analýza zrážanlivosti krvi).
  8. Tehotenstvo, bez ohľadu na týždne.

  Je potrebné mať na pamäti, že ak má pacient život ohrozujúci stav v dôsledku myómy maternice, napríklad hojného trvalého krvácania, chirurgická liečba sa vykonáva z naliehavých dôvodov po stabilizácii stavu.

  Väčšina gynekológov-chirurgov verí, že s malými veľkosťami myómov, ktoré neovplyvňujú kvalitu života pacienta, nie je potrebné „dotýkať“ nádoru z niekoľkých dôvodov.

  1. Každá, dokonca aj najmenšia operácia, je pre telo obrovským stresom, má nežiaduce následky.

  2. Fibroidy, ktorých veľkosť je menšia ako 2 cm (týždne), sú prístupné konzervatívnej terapii, je vykonávaná liečba medikamentmi a menovanie fyzioterapie.
  3. Po dotyku malého myómu môžete získať nepredvídateľný výsledok v budúcom stave maternice.

  Ak sa u malého myómu prejavia príznaky (krv, spôsobí bolesť, atď.), Špecialista poradí žene, aby okamžite začala liečbu.

  Mnohí naši čitatelia na liečbu myomy maternice aktívne používajú novú metódu založenú na prírodných zložkách, ktorú objavila Natalia Shukshina. Skladá sa len z prírodných zložiek, bylín a výťažkov - neexistujú žiadne hormóny a chemikálie. Ak sa chcete zbaviť myómy maternice potrebujú každé ráno na lačný žalúdok.

  Operácie uchovania maternice

  Uzol Myoma možno resekovať niekoľkými spôsobmi:

  • Laparoskopická myomektómia. Najmodernejšia technika odstraňovania nádorov. Vykonáva sa malými punkciami v brušnej stene. Existujú pacienti, u ktorých nie je možné vykonať takýto zásah v dôsledku závažných komorbidít alebo štrukturálnych znakov nádoru. Takýmto pacientom môže byť ponúknutých mnoho ďalších scenárov. Výhody tejto operácie sú však zrejmé.

   • po prvé, menšia trauma (veľkosť vpichu je asi 1 cm),
   • po druhé, výrazné zníženie bolesti,
   • po tretie, krátke obdobie na zotavenie.
  • Hysteroresectoscopy. Podobnou technikou je udržiavanie špeciálneho zariadenia a vykonávanie manipulácií cez vagínu. Používa sa na diagnostické aj terapeutické účely. Hysteroresectoskopia sa odporúča u pacientov s polypy, adhéziami, malými fibroidmi (do 6 týždňov), onkopatológiou a inými poruchami. Tento typ liečby je absolútne kontraindikovaný pre všetkých pacientov, ktorí majú kontraindikácie podobné tým, ktoré sú vo všeobecnosti na chirurgickú liečbu.
  • Liečba cievnej embolizácie maternice. Podstatou embolizácie je podávanie špeciálnej látky do potrebnej nádoby, ktorá trombuje cievu a zasahuje do diéty myomatózneho uzla. Uzol teda v priebehu niekoľkých týždňov nezávisle ustupuje. Mali by ste vždy pamätať na to, že počas zákroku sa môže vyskytnúť nekróza uzla, čo si vyžaduje ďalšiu chirurgickú liečbu.

  • Laserové ošetrenie a chlad. Tieto dve techniky sú založené na absolútne opačných fyzikálnych účinkoch. V prípade lasera sa uzol odparí, v prípade chladu sa zničí pôsobením nízkych teplôt. Tkaniny niekoľko centimetrov od ohniska zostávajú nezmenené. Obidva zákroky sú nekrvavé a možno ich vykonávať na klinike bez hospitalizácie.

  Prezentované typy operácií súvisia s organicky šetriacimi manipuláciami - to znamená, že genitálny orgán zachováva av budúcnosti bude žena schopná počať dieťa.

  Ako som sa zbavil myoma maternice. Len každý deň pred spaním. Pre liečbu doma bude vyžadovať len jeden liek. Recenzie Dôležité fakty miomi.net

  Elena Malysheva: "Nenechajte sa ponáhľať, aby ste odstránili MYOMA!" Pozoruhodný objav v liečbe MYOMA ŽENY Webové stránky Eleny Malyshevovej Všetky videá Prevody malisheva.ru

  Ako som porazil problémy s predmenštruačnou bolesťou a nepríjemnými sekrétmi! Skutočný príbeh Marina Egorova. Môj život medzi nami dievčatá blogegorovoj.ru

  S odstránením reprodukčného orgánu

  Existujú prípady, keď je potrebné odstrániť maternicu. Indikácie pre toto riešenie sú nasledovné: t

  • príliš výrazné príznaky myómov,

  • neschopnosť žien niesť deti v budúcnosti
  • veku nad 40 rokov
  • prelaps maternice alebo jej opomenutie,
  • rýchly rast myómov (viac ako 1 cm alebo 2 týždne v mesiaci),
  • silné krvácanie,
  • podozrenia na malignitu.

  Problém je možné riešiť radikálne pomocou hysterektómie (úplné odstránenie maternice), ktorá sa vykonáva niekoľkými spôsobmi.

  1. Laparotómia. Najťažšia a traumatická metóda pre ženu. Maternica sa odstráni veľkým rezom v bruchu (13 cm alebo viac). V takejto situácii, celkový stav pacienta trpí výrazne, syndróm bolesti po operácii je pomerne silný, kozmetický efekt je najhorší. Okrem toho sa s vysokou pravdepodobnosťou môžu vyvinúť adhézie v panve. Napriek obrovskému množstvu mínusov existuje mnoho výhod. Laparotómia umožňuje najviac skúmať dutinu panvy a brucha, vylúčiť prítomnosť ďalších patológií a odstrániť ich, ak nejaké existujú. Po mnoho desaťročí bola hlavnou operatívnou metódou laparotómia.

  2. Laparoskopická chirurgia. Podobne ako resekcia uzla, je odstránená len celá maternica. Zvyšok operácie sa nemení.
  3. Odstránenie maternice vaginálnym prístupom. Maternica sa odstráni prirodzeným otvorením. Výhodou tejto operácie je absencia kozmetického defektu a rýchla regenerácia pacientov. Jediné, čo počas takejto operácie nie je možné primerane posúdiť stav orgánov a veľkosť vnútorného poškodenia v centimetroch.

  Na záver by som chcel povedať, že akýkoľvek zásah do odstránenia aj malého uzla je sprevádzaný stratou krvi a často vyžaduje, aby bol pacient v pooperačnom období na jednotke intenzívnej starostlivosti.

  Ak sa nevyžaduje odstránenie maternice

  Tieto kritériá nie sú indikáciami na odstránenie maternice:

  • Vek žien starších ako 35 - 40 rokov. Odstránenie maternice vedie k umelému nástupu menopauzy, zvýšeniu rizika kardiovaskulárnych a iných komplikácií.
  • Žena neplánuje tehotenstvo. Nedostatok plánov na narodenie dieťaťa nie je dôvodom na to, aby bola žena vystavená vážnemu zásahu do tela.
  • Viacnásobné uzliny v maternicovej svalovej vrstve. Použitie alternatívnych metód liečby zníži veľkosť uzlín a zachová reprodukčnú funkciu.
  • Stránka je veľká. Embolizácia maternicových artérií môže znížiť veľkosť uzla na polovicu, dokonca aj pri veľkom množstve myómov.

  Vo všetkých týchto prípadoch môže gynekológ trvať na vykonaní hysterektómie. Pred súhlasom s jeho argumentmi stojí za to starostlivo preskúmať možnosti alternatívnej liečby a riziká chirurgického zákroku.

  Indikácie pre chirurgickú liečbu myómy maternice

  Ak je formácia malá, nerastie a neobťažuje sa, potom sa najprv snaží liečiť liekmi, avšak v prítomnosti špecifických faktorov sa myómy odporúčajú liečiť chirurgickými metódami.

  Bezpodmienečné indikácie pre operáciu sú:

  1. Veľká veľkosť myómových nádorov, 12-týždňové tehotenstvo a ďalšie,
  2. V prítomnosti asociovaných patologických procesov, ako je onkológia vaječníkov alebo endometrióza,
  3. So smrťou myómového vzdelávania, spôsobeného torziou nôh alebo iným porušením výživy nádorov,
  4. Pri funkčných poruchách pri práci orgánov susediacich s maternicou (črevné alebo močové tkanivo),
  5. Ak nádor myómu spôsobuje výrazný syndróm bolestivej bolesti, t
  6. Riziko malignity myómového uzla,
  7. Ak je patológia sprevádzaná silným krvácaním, ktoré sa nedá eliminovať, alebo jednoducho krvácanie z maternice začalo obťažovať pacienta príliš často, čo vyvolalo závažnú formu anémie,
  8. Intenzívny rast vzdelávania myómov,
  9. Ak nádor narúša počatie alebo nosenie dieťaťa.

  Maternice myómy. Pravda a fikcia. - Online časopis PRO Health

  Maternice myómy - jedna z najčastejších chorôb. Vyznačuje sa rastom svalového tkaniva tohto orgánu vo forme uzlov, v osemdesiatich percentách násobku. Toto je benígny nádor. Každá tretia žena nad 30 rokov je „nositeľom“ myómov väčších alebo menších rozmerov. Najmä myóm sa objavuje, a čo je najdôležitejšie, náhle začína rásť po štyridsiatich rokoch v období hormonálnej úpravy spojenej s prístupom menopauzy. V mnohých krajinách je hlavnou liečbou myómov hysterektómia - odstránenie maternice.

  PRÍČINY MYOMY UTERIN

  Lekári už dlho veria, že myómy maternice - estrogén-dependentný nádor, a to je pravda. Avšak nedávne štúdie amerických, japonských, ruských vedcov dokazujú, že spoločná príčina myómov je iná. To je reakcia maternice na rôzne poranenia. V prvom rade je to ťažká práca, potrat, negramotné zavedenie vnútromaternicového telesa, neprofesionálna hysteroskopia (optické vyšetrenie dutiny maternice).

  Ruskí lekári sú medzi prvými, ktorí objavujú rôzne infekcie v myómových uzlinách - chlamýdie, ureaplasmy a patogénne vírusy. A aj oni môžu byť spúšťačom výskytu myómov. Promiskuitný sexuálny život, najmä bez použitia kondómu a iných prostriedkov ochrany, tiež vedie k vzniku nádoru.

  Príčinou jej vzniku môže byť naopak nepravidelný sexuálny život, ako aj anorgazmus počas pohlavného styku, keď krvné cievy krvného obehu bez sexuálneho výboja.

  Jedným z argumentov v prospech hysterektómie je často názor, že nádor môže byť malígny. To však nie je tento prípad. Fibroids sa skladajú zo svalového tkaniva a rakovina, podľa odborníkov, zvyčajne vzniká z epitelu.

  Ruskí lekári ukázali, že možnosť malignity (malignity) myómového uzla je takmer nulová. Sarkóm maternice sa vyskytuje tridsaťkrát menej ako ktorákoľvek iná rakovina a zvyčajne nemá žiadny vzťah k myómu.

  JE MOŽNÉ ŽIŤ S MYOMOM UTERUSOM

  Ak sa fibroidy nikdy nerozpadnú na rakovinu, je potrebné ju vôbec liečiť? Uistite sa, že. Nádor je abnormálny stav maternice a môže spôsobiť veľké problémy. Najmä ťažké krvácanie počas menštruácie - keď rastúci uzol deformuje maternicu, alebo silnú bolesť - ak uzol rastie na „nohe“, ktorá je skrútená. Po dosiahnutí veľkej veľkosti môže nádor narušiť funkciu susedných orgánov. Napríklad, tlačiť na močový mechúr, čo spôsobuje časté, bolestivé močenie, "štíhle" na konečník, čo spôsobuje zápchu.

  ČO ROBIŤ?

  Ako sme už povedali, dnes existuje alternatíva k hysterektómii. Ide o komplexnú konzervatívnu (konzerváciu) liečbu. Napríklad operácia je konzervatívna myomektómia, keď sú odstránené iba myómové uzliny. Ďalším sľubným spôsobom je farmakoterapia.

  Nie je to tak dávno, čo bolo známe, že nielen hormón estrogén a progesterón ovplyvňujú rast myómov. Ak si vyberiete lieky obsahujúce progestíny (tzv. Falošný progesterón je dostupný v antikoncepčných tabletkách), môžete spomaliť rast myómov a dokonca sa ho úplne zbaviť, ak je menej ako tri centimetre.

  Malé myómové uzliny počas tehotenstva sa zvyčajne vracajú samy, hoci lekári neodporúčajú porodiť tie veľké. A ženy staršie ako 40 rokov, ktoré majú myóm ešte väčšie, ak im to samozrejme nevadí, skúsení lekári odporúčajú vydržať až do menopauzy. Potom sa pohlavné hormóny už nebudú tvoriť v tele, a fibroid sa vráti sám.

  Indikácie pre hysterektómiu - veľkosť myómy 14-16 týždňov, rýchly rast, dysfunkcia susedných orgánov. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, je lepšie, ak sa používa laparoskopia.

  Lekári dôrazne odporúčajú ženám navštíviť gynekológa každých šesť mesiacov. A potom možno predísť mnohým vážnym problémom. Včasná diagnostika a správna liečba poskytujú vynikajúce výsledky.

  PREDCHÁDZANIE BUDÚCNOSTI

  Máme nové slovo v liečbe myómov - spôsob embolizácie tepien maternice. Toto je upchatie tepien kŕmiacich myóm maternice. Pod kontrolou röntgenovej televízie sa zavedie katéter s priemerom 1,5 mm cez punkciu do femorálnej artérie a prenesie sa do uterinnej artérie. Pomocou katétra sa zavedie embolizačná častica špeciálneho polyméru. Úplne prekrýva cievy obklopujúce a vyživujúce myóm. Potom nádor zmizne.

  Myoma: odstrániť alebo nie?

  Vypočutie diagnózy maternice myómy, nemali by ste panike - táto diagnóza je viac než obyčajná a určite nie smrteľná. Podľa štatistík sa myóm vyskytuje u každej piatej ženy na svete a po 30 rokoch sa zvyšuje riziko vzniku ochorenia. Dnes budeme hovoriť o tom, kedy sa toto benígne vzdelávanie stále oplatí a či stojí za to vôbec.

  Možnosti liečby pre myómy dnes sú oveľa rôznorodejšie ako predtým. Ak by sa pred pár desaťročiami, žena s myómom myóm by kategoricky ponúkla radikálne odstránenie celej maternice, teraz lekári sa stali opatrnejší a ponúknuť pacientom viac benígne metódy liečby s cieľom zachovať orgán a reprodukčné funkcie ženy. Okrem toho nie je nutné chirurgicky odstraňovať myómy.

  V závislosti od veľkosti novotvaru, stupňa nepohodlia a počtu uzlov, lekár predpíše hormonálnu terapiu pacientovi, čo pomôže myomu rozpustiť sa samostatne alebo aspoň zastaviť jeho rast. Táto možnosť je možná, ak plánujete tehotenstvo v blízkej budúcnosti.

  Najprogresívnejšou metódou liečby myómov je dnes EMA - embolizácia maternice. Prostredníctvom malého vpichu do stehna lekár vloží špeciálny katéter, ktorý vytvára kontrast tepien panvy a nechá cez neho látku, ktorá blokuje prietok krvi do myómu. Teda prietok krvi v myóme sa zastaví a zdá sa, že prirodzene umiera. EMA sa vykonáva pomerne rýchlo a môže sa vykonávať v lokálnej anestézii, preto je pre pacienta mimoriadne pohodlná.

  Tretia možnosť liečby myómov je chirurgická cesta, myomektómia. Dnes sa takéto postupy naučili robiť čo naj starostlivejšie, zachovať orgán, takže teraz odstránenie myómov zriedka ovplyvňuje fungovanie maternice a budúce reprodukčné plány žien.

  «Точной, подходящей для всех рекомендации об удалении или не удалении миомы быть не может, — считает акушер-гинеколог, врач II категории Центра хирургии «СМ-Клиника» Татьяна Александровна Юдина. — В каждом отдельном случае врач должен оценить размеры и локализацию миомы и рассказать пациентке о возможных вариантах лечения. Je to spravidla otázka chirurgickej liečby, ak myóm spôsobuje pacientovi nepohodlie alebo bolesť, spôsobuje krvácanie, zasahuje do tehotenstva alebo nejakým spôsobom narušuje normálne fungovanie ženského tela. Lekári tiež začínajú hovoriť o odstraňovaní, keď myóm dosiahne pomerne veľkú veľkosť, čo zodpovedá tehotenstvu 12-14 týždňov. V iných prípadoch sa zvolia nechirurgické metódy liečby myómov. Jediná vec, ktorú by som chcela upozorniť na pacientov, je neopodstatnená rada lekárov na liečbu myómu len odstránením maternice. Dnes v medicíne existuje oveľa humánnejšie metódy liečby a odstránenie maternice je predpísané len vo výnimočných prípadoch. Preto, ak lekár odporúča odstránenie maternice, je lepšie získať alternatívny názor od iného špecialistu. “

  Ak ste sa rozhodli, že by ste mali odstrániť myóm, mali by ste si uvedomiť, že po myomektómii musí uplynúť určité obdobie rehabilitácie, počas ktorého je lepšie zdržať sa tehotenstva. Zvyčajne je toto obdobie od šiestich mesiacov do jedného roka, po ktorom môže žena plánovať otehotnieť bez poškodenia zdravia a zdravia plodu. V opačnom prípade je operácia na odstránenie myómov nízko traumatická, vykonáva sa laparoskopicky a v niektorých prípadoch laparotomickým prístupom a umožňuje, aby sa maternica po intervencii pomerne rýchlo zotavila.

  Ak fibroid neinterferuje so životom a nerastie, potom môže lekár odporučiť pozorovanie - v niektorých prípadoch uzly prechádzajú nezávisle, zvlášť s nástupom menopauzy.

  Dátum vydania 04/20/2017 Autor článku: ***

  Musím odstrániť myóm

  Fibroids je benígny nádor, ktorý sa vyvíja zo svalového tkaniva maternice a skladá sa z množstva prvkov spojivového tkaniva. Táto choroba je najviac charakteristická pre ženy vo veku nad 35 rokov, ale v poslednej dobe, v dôsledku vážneho znečistenia životného prostredia, je kategória žien, ktoré sú náchylné na túto chorobu, čoraz mladšia.

  Dnes lekári identifikovali tri typy myómov, z ktorých každý sa môže tvoriť v určitých častiach maternice. Intersticiálne myómy sa nachádzajú v stenách maternice. Submukózne fibroidy rastú takým spôsobom, že časť nádoru sa vydáva do maternice a deformuje ju. Pod peritoneom sa tvoria podkožné fibroidy.

  Najúčinnejšia liečba myómov a či sa majú odstrániť myómy.

  Napriek všetkým úspechom modernej farmakológie nie je liečba pilulkami a rôznymi liekmi vždy účinná. Preto, keď sa pýtame, či odstrániť myóm, pacienti čoraz viac počúvajú kladnú odpoveď. Operácia je potrebná najmä na odstránenie fibroidov v prípade, že dochádza k rýchlemu rastu nádoru, myóm sa kombinuje s nádorom vaječníkov, ako aj s neplodnosťou alebo potratom.

  V závislosti od veku pacienta a umiestnenia myómov sa dnes volí jedna z metód chirurgickej liečby. V prípade exfoliácie myómových uzlín je predpísaná konzervatívna myomektómia. Tento spôsob operácie je abdominálny alebo laparoskopický. Takéto operácie vykonávajú najmä ženy, ktoré majú záujem o otehotnenie v budúcnosti.

  Ako sa môžete účinne zbaviť myómy?

  Myóm môže byť tiež odstránený hysterorektoskopiou, pomocou ktorej sa z horného povrchu maternice odstránia myomatózne uzliny. Tento typ chirurgického zákroku sa prejavuje predovšetkým u žien, u ktorých boli diagnostikované submikózne usporiadania uzlov.

  Hysterektómia je odstránenie maternice. Táto metóda sa používa primárne vtedy, keď fibroid už nie je prístupný odstráneniu inými dostupnými prostriedkami. Takéto operácie sa vykonávajú abdominálnou, vaginálnou alebo laparoskopickou metódou.

  Embolizácia artérií maternice je minimálne invazívna operácia, ktorá sa začala zavádzať do chirurgickej praxe nie viac ako pred desiatimi rokmi. Tento typ operácie spočíva v vložení embólie do ciev, ktoré pokrývajú cievy, ktoré dodávajú krv myómu. Bez prísunu krvi myómy umierajú. Takáto operácia je dosť komplikovaná, ale napriek tomu sú šance na otehotnenie čo najvyššie.

  Napriek všetkým výhodám a nevýhodám vyššie uvedených typov chirurgických zákrokov je najúčinnejšou metódou odstraňovania myómov kombinovaná metóda. Faktom je, že podľa tejto metódy sa používajú všetky dostupné metódy liečby myómov a prebieha rad aktivít, ktoré zabraňujú opätovnému výskytu problémov s nádormi.

  Okrem toho, pred odstránením myómu spolu s maternicou je potrebné vykonať úplné vyšetrenie, aby sme pochopili, či je možné opustiť vaječníky. Rozhodnutie závisí vo veľkej miere od veku pacienta, ako aj od zdravia vaječníkov.

  Ako viete, choroba je oveľa ľahšie predchádzať ako liečiť a myómy maternice nie sú výnimkou. Preto, aby sa predišlo takýmto problémom, je nevyhnutné pravidelne podstúpiť vyšetrenie gynekológom av prípade potreby dodržiavať všetky odporúčania a požiadavky lekára.

  Prenos Na najdôležitejšie je sledovať online kanál Ruska

  21. novembra 2014 Publikované v lekárskej histórii, súhrny, o najdôležitejšie 2014, O najdôležitejších poznámkach

  Maternice myómy - problém, ktorý znepokojuje mnoho žien. Lekári sa často pýtajú, či by mali odstrániť myómy, chcú vedieť, či sa fibroidy vyvinú na rakovinu, ak existuje fibroid, ak žena nemá sex.

  Program navštívi gynekológ, ktorý pomôže Dr. Myasnikovovi. Fibroid samotný nie je indikáciou na liečbu alebo odstránenie. Ak sa žena cíti dobre, ak nemá bolesť a krvácanie, anémia, potom by ste nemali liečiť ani odstraňovať myóm.

  Je to tak, že žena sa neobťažuje s myómy, je objavená náhodou počas inšpekcie. Ale existujú zvláštne nuansy. Gynekológ by mal urobiť ultrazvuk. Musí sa dodržiavať Myomu. Ak sa myóm rýchlo rozrastá, je potrebné konať a liečiť myóm.

  Pri rakovine, myómy nevyrastajú, musíte vedieť o tom, a nie strach. Rýchly rast nie je znakom niečoho zlého. Ak sa žena chystá porodiť v blízkej budúcnosti, potom taktiky myómy budú odlišné. S myómom môže byť tlak na močový mechúr alebo konečník.

  S myómy, môžu byť ťažké obdobia, ktoré vedú k anémii. Myoma rastie tak dlho, ako je menštruácia. Záleží na hormónoch. Myoma môže byť veľký. Uzly v maternici môže byť mnoho, ale existujú uzly, ktoré môžu deformovať steny maternice, dávajú príznaky.

  Divák prišiel do programu, má záujem o túto tému. Žena má myómy, ale chce porodiť. Jedno tehotenstvo s myómom bolo normálne. Ale dnes má žena obavy. Chce znovu porodiť. Lekár v štúdiu povedal, že nie sú žiadne myómy, bola malá, v žiadnom prípade neovplyvnila tehotenstvo.

  Časť myómy môže zomrieť, keď je tehotenstvo. Ale žena vôbec nemala myómy. 8 mm uzol nie je fibroidný. Môže to byť chyba. Ak bol myóm, ale pacient by plánoval tehotenstvo, lekári sa pozerajú na uzly, existujú uzly, ktoré nezasahujú do porodenia.

  Ak sa dajú odstrániť bez traumatizácie maternice, potom sa odporúča, aby sa odstránili a potom otehotneli. Ale v prípade, že tieto uzly môžu zasahovať do tehotenstva. Tam je lekárske ošetrenie pre myómy. Hormóny sú predpísané. Ale lieky dočasne znižujú myóm.

  Existuje minimálne invazívna operácia, ale je ukázaná žene, ak chce porodiť. Je tu embolizácia maternicových artérií. Metóda je dobre overená. Uzly zároveň strácajú silu. Uzol umiera, nezasahuje do ženy. Bolo to myšlienkové odparovanie.

  Ale existuje mnoho kontraindikácií, to je stará metóda. V extrémnych prípadoch sa celá maternica odstráni. To môže byť, keď žena nebude porodiť. Ale musíme sa snažiť zachrániť maternicu. Odstránenie maternice je nezdravé. Neprítomnosť maternice zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

  Pripomíname, že synopse je len krátkym výpisom informácií o tejto téme z konkrétneho programu, kde si môžete pozrieť celé video tu Najdôležitejšie je číslo 1131 zo dňa 21.11.2014

  Je operácia odstraňovania brucha nebezpečná?

  Odstránenie maternice v myóme, ako sme už povedali, je vážna operácia brucha. Pri použití akejkoľvek metódy a metódy exspirácie sa môžu vyvinúť rôzne patológie:

  • Anestetické komplikácie. Približne 95% úmrtí pri hysterektómii je spojených s komplikáciami počas anestézie.
  • Poškodenie susedných orgánov a neurovaskulárnych zväzkov. Dokonca aj najskúsenejší chirurg môže urobiť chybu. Najčastejšie, keď je maternica odstránená, je poškodený močový mechúr a ureter, čo vyžaduje druhú operáciu.
  • Krvácanie počas operácie. Často sa táto komplikácia vyskytuje počas laparoskopickej hysterektómie. Je ťažké vykonať dôkladnú ligáciu ciev a zastaviť krvácanie endoskopickými nástrojmi.
  • Obštrukcia čriev. Keď sa maternica odstráni, krv, mastenec z chirurgických rukavíc, mikroskopické prachové častice sa dostanú do dutiny brušnej. To všetko vedie k tvorbe adhézií v brušnej dutine a môže spôsobiť črevnú obštrukciu. V dôsledku toho je potrebná druhá operácia.
  • Zápal a peritonitída. Akékoľvek porušenie techniky operácie alebo liečby pooperačných rán môže viesť k hnisaniu, zápalu peritoneu (peritonitíde), tvorbe abscesov a iných komplikácií.

  Aj bez komplikácií trvá rehabilitácia po odstránení maternice v priemere 6-8 týždňov.

  Čo ohrozuje hysterektómiu v budúcnosti

  Ani po mesiacoch a rokoch po operácii riziká komplikácií neskončia. Postupom času sa vyvíja tzv. Posthysterektomický syndróm.

  Podľa Dr. med. N. M. Podzolkovaya, syndróm posthysterektómie sa vyvíja u 75-80% žien v priebehu niekoľkých rokov po odstránení maternice.

  Väčšina prejavov syndrómu posthysterektómie je spôsobená nedostatkom estrogénu. Odstránenie maternice vedie k zníženiu hormonálnej funkcie vaječníkov a celého ženského endokrinného systému.

  Podľa mnohých domácich výskumníkov, zachovanie oboch vaječníkov môže oddialiť rozvoj menopauzálneho syndrómu s hysterektómii po dobu 4-5 rokov. Ale čím mladší je pacient, tým skôr sa vyskytne nedostatok estrogénu.

  • Zníženie hladiny estrogénu vyvoláva rozvoj kardiovaskulárnych ochorení. U žien mladších ako 50 rokov s odstránenou maternicou sa významne zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody, ischemickej choroby srdca, srdcového infarktu a srdcového zlyhania. Tieto údaje boli uverejnené v roku 2010 v European Heart Journal.
  • Podľa lekárskeho výskumu sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka, obličiek a štítnej žľazy.
  • Existujú príznaky menopauzy: nespavosť, depresia, nadmerné potenie, "návaly horúčavy", pocit tepla. Žena, ktorá už má 40 rokov, sa môže stretnúť s príznakmi po menopauze.
  • V dôsledku metabolizmu vápnika dochádza k osteoporóze. Kosti sú krehkejšie a krehkejšie, zvyšuje sa riziko zlomenín.
  • Vzhľadom na nedostatok estrogénu, suchosť v pošve, bolesť pri pohlavnom styku, znížené libido, vaginálny orgazmus zmizne alebo jeho intenzita výrazne klesá.
  • Výrazne zvyšuje riziko vynechania vaginálnych stien, je narušené močenie. Inkontinencia moču sa vyvíja približne u 17% pacientov.
  • U 42,3% pacientov po hysterektómii sa vyvíja bakteriálna vaginóza, u 6,4% - nešpecifická vaginitída.
  • Vyvíja sa metabolický syndróm, objavujú sa endokrinné poruchy.
  • Arteriálna hypertenzia sa pozorovala v 52,2% prípadov, obezita sa pozorovala približne u jednej tretiny žien a metabolizmus lipidov sa zhoršil približne o 25%.

  Nie všetky ženy vedia, čo ohrozuje odstránenie maternice myómom. Odstránenie celého tela nemôže prejsť bez zanechania stopy na tele. Veľké množstvo komplikácií počas operácie a potom, čo boli nútené zlepšiť metódy liečby myómov.

  Hysterektómia teda postupne ustupuje do pozadia a zostáva „terapiou spásy“. Existujú alternatívne, účinnejšie a pokročilejšie metódy liečby tohto ochorenia.

  Alternatívna liečba odstraňovania maternice pre myómy

  Myomektómia a embolizácia maternicových tepien sú modernejšie spôsoby konzervovania orgánov na liečbu myómov. Mnohé kliniky tiež ponúkajú spôsob ablácie FUS, ale jeho použitie je obmedzené.

  • FUS ablácia - metóda experimentálneho spracovania. Jeho podstata - vplyv na uzliny myómu pomocou ultrazvuku pod kontrolou MRI. Metóda má vysoké riziko recidívy, pretože nie je zničených 100% nádorových buniek. Ablácia FUS je kontraindikovaná s 5 alebo viacerými uzlami, ak sú fibroidy umiestnené na zadnej stene maternice, ako aj v prípade, že objem uzlov je väčší ako 500 cm3.
  • myomectomy - operatívna liečba myómov. Myomatózne uzliny sú chirurgicky odstránené, zatiaľ čo maternica je zachovaná. Táto metóda má pri operácii rovnaké komplikácie ako odstránenie maternice. Nevýhodou tejto metódy je tiež výskyt jaziev na maternici, čo môže významne komplikovať počatie a tehotenstvo. Až 30% žien má recidívu po myomektómii.
  • Embolizácia maternicových tepien (EMA) , Toto je alternatíva k operácii. Emboly, najmenšie guľôčky, sa vložia do uterinnej artérie. Blokujú prietok krvi v myómových uzlinách, po ktorých sa nádor nekrotizuje. Tento proces je pre telo bezpečný. Metóda EMA pôsobí súčasne na všetky ložiská myómu a môže byť použitá pre akúkoľvek veľkosť a lokalizáciu uzlov. Embolizácia môže byť použitá takmer vo všetkých prípadoch, kde je indikovaná chirurgická liečba. Tento postup môže byť použitý u pacientov s vysokým operačným rizikom (s kardiovaskulárnymi ochoreniami, diabetom, obezitou). Riziko komplikácií je menšie ako 1%.

  Ak to nie je o záchrane života okamžite, mali by ste rozmýšľať dvakrát pred rozhodnutím o hysterektómii. Má zmysel uvažovať o alternatívnych moderných metódach liečby myómov bez odstránenia maternice. Pamätajte, že táto voľba vždy zostáva u pacienta.

  Veľkosti pre terapiu

  V súlade s veľkosťou myómových formácií sú: t

  • malý - podobne ako 5-týždňové tehotenstvo, nádor nie je väčší ako 2 cm,
  • sekundárne - veľkosť maternice 10-11 týždňov, nádor 2-6 cm,
  • vysoký - parametre maternice sú ekvivalentné 12-15 týždňom tehotenstva a veľkosť nádoru presahuje 6 cm,
  • obrie - keď je maternica zväčšená, ako u 16 týždňov alebo viac tehotenstiev.

  Všetky veľké a gigantické útvary sa podrobia chirurgickému zákroku. Inými slovami, ak veľkosť stránky prekročí veľkosť 12 týždňov, zobrazí sa, že ju chcete odstrániť. Niekedy je potrebné odstrániť menšie myómy, napríklad pri nekrotických procesoch v nádore, ktoré bránia počatiu alebo znášaniu, atď.

  Druhy pomoci

  Pri výbere lekárov prevažujú operatívne opatrenia na zachovanie orgánov, najmä u pacientov mladších ako 40 rokov a žien, ktoré nedali pôrod.

  Voľba chirurgickej taktiky je tiež determinovaná špecifickou klinickou situáciou, sprievodnými patológiami, umiestnením tvorby myómu, túžbou pacienta mať v budúcnosti potomstvo, veľkosťou uzlín, povahou myómov a ďalšími individuálnymi faktormi.

  Neexistuje tiež úplne chirurgická liečba fibroidov - arteriálnej embolizácie, avšak táto technika patrí do kategórie drahých a nie vždy odôvodnených liečebných metód. Podstatou tejto techniky je umelé blokovanie tepny, ktorá napája uzliny myómu, čo vedie k odumieraniu tkanív a zmršťovaniu.

  Chirurgické metódy

  Chirurgický zákrok na odstránenie myómového vzdelávania sa vzťahuje na kompletné chirurgické zákroky, ktoré sú ukázané len vtedy, keď je konzervatívna terapia bezmocná a neefektívna.

  Akýkoľvek chirurgický zákrok je sprevádzaný určitým rizikom pre ženu, pretože môžu byť pooperačné komplikácie, relapsy alebo neočakávané operačné alebo pooperačné reakcie.

  Medzi bežné chirurgické techniky na odstránenie myómových uzlín sa najčastejšie používajú abdominálne, laparotomické, laparoskopické, hysterektomické alebo hysteroskopické operácie. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

  Operácia brucha

  Operácia brucha sa zvyčajne vykonáva, ak neexistujú iné možnosti chirurgickej liečby, ako aj nekrotické procesy v myomatóznych uzlinách alebo torzie nôh nádoru.

  V praxi sa takáto terapia používa veľmi zriedka, pretože odborníci uprednostňujú šetrnejšie spôsoby chirurgického odstraňovania.

  Po abdominálnej intervencii musí pacient stráviť nejaký čas v nemocnici. Operácia brucha je v podstate laparotómia, pretože sa vykonáva pomocou rezov v brušnej stene.

  laparoskopia

  Laparoskopická myomektómia je jednou z najvýhodnejších metód chirurgického odstraňovania.

  Takáto technika zahŕňa vykonávanie chirurgických operácií prostredníctvom malých vpichov do brušnej steny. Takéto vpichy sa rýchlo hojia a nezanechávajú žiadne charakteristické znaky. Asi týždeň po operácii zostáva pacient zdravotne postihnutý.

  Indikácie pre laparoskopiu sú:

  1. Размеры узловых формирований не превышают 0,8-1 см,
  2. Матка не увеличена больше 15-16-недельного срока,
  3. Цель операции – удаление 3-4 узелков с общим диаметром не больше 1,5 см,
  4. Методика применима при интерстициальных и субсерозных опухолях не больше 5 см.

  Takáto operácia je nízka, nevyvoláva adhézne procesy. Prevádzka sa vykonáva pomocou špecializovaného zariadenia - laparoskopu. Zavádza sa prepichnutím do dutiny maternice.

  laparotómia

  Tento chirurgický zákrok zahŕňa odstránenie myómov malým rezom na stene peritoneu. Takéto operácie v gynekologickej chirurgickej praxi sú relatívne zriedkavé, pretože existujú menej invazívne chirurgické metódy na odstránenie myomatóznych nádorov.

  Typicky sa laparotómia myomektómia používa s rastom veľkých uzlín v dutine brušnej alebo svietidla, keď aktívna progresia nádorového procesu vyvoláva deformáciu tela maternice. Tiež laparotómia je indikovaná pre veľké nodulárne parametre (keď je nádor väčší ako 12-15 týždňov).

  Niekoľko dní po operácii musí byť pacient v nemocnici, proces hojenia rezu bude sprevádzaný špecifickým nepohodlím. Obdobie rehabilitácie je asi 2-4 týždne.

  hysteroskopia

  Hysteroskopická myomektómia pre myóm sa vykonáva pomocou hysteroskopu, špeciálneho nástroja zavedeného do maternice intravaginálnou metódou.

  Táto operačná technika je použiteľná v prípadoch, keď odstránenie jedného uzla, umiestneného na zadnej alebo prednej stene maternice.

  Zásah pacienta pacient ľahko toleruje a vykonáva sa ambulantne. Optimálny čas na vykonanie resektoskopie myómy maternice je obdobie v prvom týždni menštruačného cyklu.

  Alternatívne spôsoby

  Okrem chirurgického zákroku sa odstránenie myómov vykonáva alternatívnymi metódami, ako je napríklad laserová terapia, ablácia FUS alebo embolizácia atď.

  Laserové odstránenie myómy maternice je šetrná terapeutická metóda.

  Obnova po takejto operácii je minimálna a nepresahuje 3 dni. Táto technika je bezpečná a vysoko účinná, preto je obzvlášť obľúbená u pacientov.

  embolizácie

  EMA alebo embolizácia maternicových artérií je populárna, ale relatívne nákladná metóda myómovej terapie.

  V porovnaní s chirurgickým odstránením myómov, v ktorých sa nádor vracia v 40% prípadov, je účinnosť arteriálnej embolizácie asi 98%.

  V lokálnej anestézii prechádza mikrokatéter cez femorálnu tepnu k pacientovi, cez ktorú sa injikuje okluzívny roztok polyvinylalkoholu.

  Výsledkom je zablokovanie krvných ciev, ktoré dodávajú potravu a krv v uzloch, čo spôsobuje, že sa zmenšujú a umierajú.

  Po embolizácii pacient zaznamenal výskyt silnej bolesti v spodnej časti brucha, ktorá sa niekoľko hodín obáva.

  Postup pre nešikovné a neprofesionálne správanie je nebezpečné hnisavé procesy a infarkty v tele maternice, ktoré sa eliminujú len odstránením maternice. Postup embolizácie s uzlami subherous charakteru nie je účinný.

  Dlhodobé účinky a výsledky takejto liečby sa veľa neštudovali a účinok postupu na reprodukčné funkcie pacienta nie je známy. Odborníci poznamenávajú, že u 5% pacientov s EMA sa vyvinula amenorea (bez menštruácie).

  FUS ablácia

  Táto technika súvisí skôr s konzervatívnymi metódami terapie a zahŕňa cielené ultrazvukové odparovanie myómového vzdelávania pod kontrolou MRI. Metóda je založená na princípe prechodu ultrazvukových vĺn cez tkanivá bez narušenia ich štruktúry.

  Ultrazvukové vlny sa sústreďujú na uzol, ohrievajú jeho časti na 90 ° C, hoci už pri 60 ° C v dôsledku odparovania kvapaliny dochádza k aktívnej bunkovej deštrukcii, poškodeniu kolagénu a proteínovej štruktúry, ako aj vaskulárnej siete.

  Táto metóda je vysoko účinná, avšak nebola študovaná až do konca, takže sa zriedka používa a len v prípadoch, keď sú myomálne útvary lokalizované na prednej stene alebo na dno maternice. Táto liečba sa vykonáva len u pacientov s uzlinami strednej veľkosti 2-9 cm.

  FUZ-ablácia je kontraindikovaná pre nerealizovanú reprodukciu, neplodnosť alebo podvratné myómové uzliny s nohou.

  rehabilitácia

  Rehabilitácia po odstránení myómy zvyčajne trvá asi mesiac, s vážnymi operáciami brucha - 2 mesiace.

  Aby sa rana hojila rýchlejšie, v pooperačnom období sa odporúča vylúčiť sexuálne vzťahy na niekoľko mesiacov, prísne dodržiavať diétny príjem, aby sa zabránilo zažívacím ťažkostiam alebo zápche. Tiež je zakázané namáhanie počas pohybu čriev, aby sa eliminovala možnosť divergencie chirurgického stehu.

  Odporúča sa zahrnúť do vášho každodenného života ľahké fyzické aktivity, ako je gymnastika, tanec, každodenné prechádzky, plávanie atď.

  O rehabilitačných opatreniach, mali by ste sa poradiť s odborníkom, potom sa zotavenie stane rýchlo a bez komplikácií. Po myorektómii zachovávajúcej orgán je tehotenstvo celkom možné, avšak neodporúča sa porodiť pacientov samostatne, cisársky rez sa zvyčajne vykonáva, aby sa zabránilo prasknutiu stehov počas klasickej práce.

  Ošetrenie po odstránení

  Po operácii na odstránenie myómov sa môže vyskytnúť relaps, pretože príčinou tejto patológie je hormonálna nerovnováha.

  Až potom bude endokrinológ schopný určiť odchýlky hormonálneho pozadia a predpísať vhodnú terapiu. Okrem toho je potrebné vyhnúť sa faktorom, ktoré vyvolávajú vznik myomatózneho procesu.

  irina:

  V priebehu vyšetrenia vo veku 39 rokov bolo nájdených 6 uzlov rôznych veľkostí, ponúkli mi konzervatívnu myomektómiu. Počas operácie našli a odstránili 9 myómov, lekári potom navrhli odstrániť celé telo maternice, ale odmietol som. Teraz je tu „čerstvý“ uzol, ale toto je maličkosť! Vo všeobecnosti som s výsledkom spokojný, čakáme na pridanie do rodiny za dva týždne!

  Veronica:

  Mal som laparotómiu a dva stredné myomatózne maternice boli odstránené. Počas operácie sa zistila aj ovariálna cysta, ktorá ju nakoniec odstránila a moja endometrióza bola spálená na ľavom vaječníku. Operácia prebiehala dobre bez otvorenia dutiny maternice. Rehabilitácia bola ťažšia, ale nič ma neľutovalo, bol som prepustený 5. deň.

  Koľko to je?

  Náklady na chirurgické odstránenie myómov maternice závisia od stavu kliniky, regiónu, špecifického typu a objemu operácie.

  • Hysteroskopické odstránenie myomatóznych uzlín cez vagínu môže stáť 20 000 - 80 000 ₽,
  • Laparoskopická operácia bude približne 17 000-90 000 ₽,
  • Ablácia FUS bude približne 50 000 - 117 000 ₽,
  • Náklady na EMA sú 150 000 - 180 000 ₽.

  Kde robiť terapiu?

  Dnes, operatívne odstránenie myómov maternice je riešené mnohými štátnymi klinikami a existuje mnoho súkromných zdravotníckych centier, ktoré sú schopné ponúknuť vysoko kvalifikované gynekologické chirurgické služby.

  Dnes je v mestských klinikách špecializované vybavenie pre laparoskopické, laparotomické, hysteroskopické operácie.

  Pokiaľ ide o embolizáciu, abláciu FUS a odstránenie laserom, tieto metódy sú dostupné v úzkych gynekologických zdravotníckych centrách.

  Ako sa zbaviť nádoru bez chirurgického zákroku?

  Neoperačná liečba uzlín maternice je možná len s malými veľkosťami nádorov. Hormonálna terapia sa používa s použitím 19-norsteroidných derivátov, antigonadotropných liekov a perorálnej antikoncepcie.

  Takéto liečenie nezaručuje absenciu opakovaného výskytu nádoru v budúcnosti, takže je lepšie uchýliť sa k odstráneniu uzlov.

  Video o tom, ako odstrániť myóm maternice operáciou:

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send