Zdravie

Príčiny zlyhania menštruačného cyklu: čo hovoria nepravidelne "v týchto dňoch"

Pin
Send
Share
Send
Send


Narušenie menštruačného cyklu sa teraz pozoruje oveľa častejšie ako pred 20 rokmi. Dôvodom je slabá ekológia, nekvalitné potraviny s geneticky modifikovanými organizmami a chemickými prísadami, veľká fyzická a psychická záťaž ženy. Moderné tempo života robí ženy prevádzkujú domácnosť, vychovávajú deti, sledujú vzhľad, zarábajú peniaze. Ale na vlastné zdravie vždy zostáva minimum času. Porušenie mesačného cyklu nastáva často. Mesačne ísť dopredu alebo oneskorené. Povaha menštruácie sa mení. Vypúšťanie sa javí ako malé alebo hojné. Pochopiť dôvody je dosť ťažké. Napokon, zlyhanie môže nastať bez zjavných patológií a gynekologických ochorení.

Pravidelný mesačný cyklus

Pravidelné obdobia - sen každej ženy. Vždy načas, načas. Absencia odchýlok naznačuje dobré zdravie žien. A ženy medzi sebou hovoria, že menštruácia ide ako hodiny. Normálne sa mesačný cyklus skladá z 28-30 dní. Počas tejto doby sa podarí dozrieť vajíčko z folikulu, podstúpiť oplodnenie alebo odmietnutie v prípade menštruácie. Systém ženského tela je však zložitý. Je ovplyvnený mnohými faktormi. Dokonca aj taký bežný jav, ako je príjem potravy, diéta môže predĺžiť alebo skrátiť cyklus. Norma sa teda považuje za odchýlku v jednom smere alebo v druhom za 7-10 dní.

Trvanie menštruácie je normálne od 3 do 7 dní. Súčasne sa má prideliť 50 až 150 ml krvi počas celého obdobia menštruácie. Všetko, čo presahuje normu, sa považuje za odchýlku, porušenie menštruačného cyklu.

Vonkajšie príčiny porušenia mesačného cyklu

Sú situácie, keď zlyhanie cyklu z hľadiska fyziológie je plne odôvodnené a vo všeobecnosti sa nepovažuje za patológiu. K tomu dochádza po potrate, pôrode, v období menštruačného cyklu, počas menopauzy. U žien v reprodukčnom veku sú vonkajšie príčiny spojené s menštruačnými poruchami.

 1. Vplyv hormonálnej antikoncepcie

Účelom antikoncepčných tabletiek je zabrániť oplodneniu. Všetky snahy sú zamerané na inhibíciu funkcie vaječníkov a neschopnosť maternice vytvárať endometriálnu vrstvu. Tá je nevyhnutná pre uchytenie oplodneného vajíčka, zachovanie tehotenstva. Druhá časť menštruačného cyklu maternice tvorí endometrium a pri absencii oplodnenia robí všetko preto, aby ho odmietla. Genitálny orgán vykonáva kontraktilné pohyby, endometriálna vrstva sa odstraňuje spolu s mesačným krvácaním. Prvý deň v mesiaci sa považuje za začiatok nového cyklu.

Antikoncepcia mení hormonálnu rovnováhu. Nedostatok hormónov potrebných pre reprodukčný systém znemožňuje zrenie vajíčka, jeho ovuláciu a inhibíciu rastu endometria. Výsledkom je oneskorenie menštruácie alebo ich absencia. Alebo trvajú veľmi dlhú dobu, výtok krvi sa nezastaví až do ďalších kritických dní. Táto situácia sa vo všeobecnosti považuje za normu. Aj keď spolu so skromným mesačne môže byť dokonca krvácanie. Ak sa situácia do troch mesiacov nezmení, mali by sa prijať opatrenia. Porušenie menštruačného cyklu nastáva pri zrušení hormonálnych liekov s dlhodobým užívaním. Neprítomnosť menštruácie po dobu približne 6 mesiacov alebo viac je už považovaná za patológiu.

 1. Vplyv poruchy nervového systému

Všetky transformácie menštruačného cyklu sú riadené centrálnym nervovým systémom. Pod jeho vplyvom sa vytvára požadovaná hladina hormónov a vytvára sa vrstva endometria. Ak zlyhá, ovplyvňuje menštruačný cyklus. Vyhnite sa stresu, depresii, nervovému napätiu, vyčerpaniu nervového systému. Takéto frázy, ktoré žena počuje neustále, ale nepriznáva to veľký význam. Medzitým sú odchýlky v práci CNR bežnou príčinou spojenou s menštruačnými nezrovnalosťami. Upokojiť prípravky, normalizácia spánku, odpočinok, práca pomôže priviesť telo do poriadku. S vylúčením nepriaznivých faktorov sa situácia môže zlepšiť v nasledujúcom menštruačnom cykle.

 1. Užívanie liekov

Lieky, ktoré sa používajú na liečbu rôznych ochorení vnútorných orgánov, systémy môžu ovplyvniť charakter menštruácie. Napríklad niektoré z nich menia zloženie krvi, schopnosť zrážania. V tomto prípade môže nastať krvácanie alebo výtok vo forme mastí. So zrušením drog by sa situácia mala zlepšiť sama. Liečba hormonálnymi liekmi, napríklad alergiami, by sa mala vykonávať pod dohľadom lekára. Pretože hormonálna nerovnováha je priamo spojená s menštruačným cyklom.

S porušením menštruačného cyklu je potrava spojená. Alebo skôr, úroveň vitamínov, minerálov, ktoré sú potrebné pre plný prúd menštruácie. V procese tvorby menštruačného cyklu sú potrebné náklady na energiu a niektoré vitamíny a stopové prvky priamo ovplyvňujú charakter menštruačného cyklu. Takže nedostatok železa vedie k krvácaniu. Veľké množstvo vitamínu C môže spôsobiť menštruáciu, ako príčinu, tak oneskorenie. Tvrdé diéty vyčerpávajú telo. Rýchla strata nadváhy vedie k poklesu hladiny hormónov. Pretože tieto zložky sú koncentrované v telesnom tuku. Táto situácia nemôže prejsť bez stopy. Krvácanie alebo menštruácia sa vôbec nevyskytuje. Endometrium sa tvorí v nedostatočných množstvách. V období, keď musí prísť menštruácia, nie je čo odmietnuť.

Oneskorenie aj predčasný výskyt kritických dní môže signalizovať prítomnosť tehotenstva. Mesačne dopredu je krvácanie implantátu. Keď sa oplodnené vajíčko zavedie do dutiny maternice. Menštruácia s oneskorením môže byť signálom spontánneho potratu, mimomaternicového tehotenstva.

Toto sú hlavné príčiny spojené s nepravidelnou menštruáciou. Stále však existujú rôzne druhy chorôb a patológií, ktoré menia charakter menštruácie.

Patologické príčiny porušenia

Endokrinné ochorenia a diabetes mellitus vedú k zmenám hormonálnych hladín. V dôsledku toho zlyhanie kritických dní. Vírusové infekcie, katarálne ochorenia a chrípka tiež spôsobujú zlyhanie menštruácie. Častejšie je skôr oneskorenie a skromný výtok než krvácanie. Okrem toho gynekologické ochorenia priamo ovplyvňujú tento proces.

 • Choroba vaječníkov,
 • Maternicové myómy,
 • Erózia krčka maternice,
 • novotvary,
 • Zápal genitálií,
 • Polypóza endometria,
 • endometrióza,
 • Choroby nadobličiek, pečene, gastrointestinálneho traktu,
 • Porucha zrážanlivosti krvi.

Ak sa situácia opakuje po dobu 2 cyklov v rade, je tu bolesť v spodnej časti brucha, nevoľnosť, nepríjemné pocity v genitáliách, neobvyklý výtok, horúčka, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Nezávisle určiť príčinu indispozície je ťažké. Žena musí podstúpiť vyšetrenie a terapiu. Situácia, keď sa krvácanie otvorí, vyžaduje núdzovú reakciu.

Čo sa považuje za normu

Ak chcete zistiť príznaky zlyhania menštruačného cyklu, musíte pochopiť, čo je zahrnuté v koncepte normy. Pre každú ženu - to je individuálne, ale existujú obmedzenia, v rozpore s ktorými musíte hľadať patológiu.

 • Čas cyklu Priemerná doba je 28 dní. Lekári ho riadia, keď vypočítavajú fázy cyklu, deň ovulácie, menštruácie. Cykly od 21 do 35 dní tiež zapadajú do normálneho parametra.
 • Mesačne. Menštruačné krvácanie predstavuje v priemere štyri až päť dní celkového času cyklu. Ale môže to byť tri-sedem menštruácie. Hlavnou podmienkou je rovnaké trvanie každý mesiac.
 • Množstvo krvácania. Strata krvi by nemala vyčerpávať telo. Fyziologické sa považuje za krvácanie nepresahujúce 100 ml. Existujú špeciálne tabuľky alebo grafické schémy, pomocou ktorých môžete vypočítať stratu krvi so zameraním na vzhľad podložiek a ich počet za deň.
 • Ovulácie. Normálne nastáva uprostred cyklu. Len u mladých dievčat s nestabilnými cyklami au žien pred menopauzou väčšina menštruačných období bez ovulácie. U zdravých žien môžu byť tiež cykly bez dozrievania vajíčka, ale oveľa menej.
 • Alokácie. Fyziologický leucorrhoea nie je viac ako 20 ml belavého hlienu za deň. Pred ovuláciou sa jeho množstvo zvyšuje. Je potrebné upozorniť na výskyt krvácania, nepríjemný zápach, zvýšenie objemu.

Poruchy menštruačného cyklu: typy

Porušenie ovariálneho menštruačného cyklu môže byť v smere jeho redukcie a zvýšenia. A niekedy krvácanie vo všeobecnosti prestáva sledovať rytmus a prichádza zakaždým v novom čase. V medzinárodnej klasifikácii MKN-10 zapadá menštruačná nepravidelnosť do položky N92. Zahŕňa časté, hojné, nepravidelné menštruácie. To zahŕňa krvácanie v puberte (N92.2), počas ovulácie (N92.3) a pred menopauzou (N92.4).

Hypermenštruačný syndróm

Každý typ porušenia má svoje vlastné meno. Pri hypermenštruačnom syndróme, keď sa zvýši trvanie alebo objem straty krvi, sa budú rozlišovať nasledujúce typy patologických stavov: t

 • polymenorea - predĺžené krvácanie počas menštruácie, ktorá prechádza do maternice,
 • hypermenorea - veľké množstvo straty krvi počas menštruácie,
 • Projumenorea - časté, dlhé a hojné obdobia.

Hypomenštruačný syndróm

Zmeny v menšej strane sa spájajú pri hypomenštruačnom syndróme. Obsahuje nasledujúce pojmy:

 • oligomenorea - krátke menštruačné krvácanie jeden alebo dva dni,
 • hypomenorea - skromný výtok počas menštruácie,
 • opsomenorea - 40-50 dní medzi krvácaním,
 • amenorrhea - nie mesačne počas šiestich mesiacov alebo dlhšie.

Dôvody zmeny

Príčiny zlyhania menštruačného cyklu môžu byť vonkajšie aj vnútorné. Ženské hormóny závisia od všeobecnej úrovne zdravia, emocionálneho stavu, pretože existuje jemné spojenie s kortikálnymi štruktúrami mozgu. Hladiny serotonínu a melatonínu, koncentrácia adrenalínu môže ovplyvniť pohlavné hormóny a viesť k zmenám v cykle. Pri každom zlyhaní sa však mechanizmus vývoja patológie bude líšiť, čo si bude vyžadovať rôzne prístupy k liečbe.

Akútne alebo chronické infekčné ochorenia panvových orgánov môžu viesť k vážnym následkom. Menštruačné krvácanie môže byť intenzívnejšie, intervaly medzi nimi sú nepravidelné. S chlamýdiami, chronickou kvapavkou sa mení stav endometria, stáva sa viac voľným, edematóznym. Oddelenie endometria počas obdobia menštruácie sa preto oneskoruje na dlhšie obdobie, objavujú sa bolesti, krvácanie sa stáva hojným. Pri chronických infekciách reprodukčného traktu sa môže vyskytnúť mesačná retencia a dyscirkulačné maternicové krvácanie.

endometrióza

Endometriálne ložiská majú vlastnú hormonálnu aktivitu, ale podliehajú rovnakým cyklickým zmenám ako normálne tkanivo. Ak endometrióza zasiahla telo maternice, ložiská rastú do hĺbok svalov a tvoria dutiny pripomínajúce voštiny. Sú vyprázdnené dlhšie ako samotná maternica, takže menštruácia trvá dlho, na konci sa krv stmavne.

Pri endometrióze dochádza k zvýšeniu počtu receptorov bolesti v okolí lézií. Mesačne a intervaly medzi nimi sú sprevádzané bolesťou. Zvýšené množstvo estrogénu vedie k hyperplázii endometria, takže môže tiež krvácať medzi periódami.

Zlyhanie menštruačného cyklu v myómom maternice malej veľkosti je spojené s porušením pomeru hormónov. Ak novotvar narastie do veľkej veľkosti, deformuje maternicu, kontraktilita myometria je zhoršená, sliznica je horšia oddelená. Intersticiálne alebo submukózne uzliny zväčšujú plochu vnútorného povrchu maternice. Endometrium rastie výrazne viac, bude to 10-12 dní pre jeho oddelenie, nie päť až sedem dní.

Polycystický vaječník

Syndróm polycystických vaječníkov je hormonálne ochorenie, pri ktorom nedochádza ku konečnému dozrievaniu folikulu. Zostávajú na povrchu vaječníkov vo forme malých cyst. Nedostatok ovulácie nevedie k zvýšeniu progesterónu, endometrium nepodlieha potrebným transformáciám. Menštruácia sa preto vyskytuje zriedka, s dlhým oneskorením.

Porušenie menštruačného cyklu s menopauzou nastáva v dôsledku postupnej inhibície funkcie vaječníkov. Syntéza estrogénu sa znižuje, takže intervaly medzi menštruáciou sa zvyšujú, dochádza k oneskoreniam. Postupne mesačne prichádzajú každých pár mesiacov a na jednom mieste úplne prestanú. Ak sa krvácanie neobjaví počas celého roka, potom sa za posledný menštruačný čas považuje čas menopauzy.

Potrat a pôrod

Ukončenie tehotenstva, bez ohľadu na metódu a čas, je ťažké pre telo. Čím dlhšie je obdobie, v ktorom došlo k potratu alebo došlo k potratu, tým vyššia je pravdepodobnosť zlyhania. Tehotenstvo je komplexný proces reštrukturalizácie celého tela. Ak má žena potrat, hormonálny systém stráca svoje kritériá. Z krátkodobého hľadiska vedie odstránenie vajíčka a trofoblastu k prudkému poklesu progesterónu. To si vyžaduje reakciu hypofýzy - stimuláciu produkcie estrogénov na obnovu endometria a začatie rastu nového folikulu. Niekedy sa tento proces oneskorí, cyklus sa stratí.

Po narodení trvá aj obnova hormonálneho pozadia. A ak bol pôrod sprevádzaný masívnou stratou krvi, potom existuje riziko vzniku Sheehanovho syndrómu. Toto je patológia, ktorá je spojená s prudkým poklesom prietoku krvi v hypofýze a poklesom produkcie hormónov. Prejavy syndrómu sú rôznorodé, často však chýba LH (luteinizačný hormón) a FSH (folikuly stimulujúci hormón), čo znemožňuje nástup ovulácie a následných tehotenstiev.

Endokrinné patológie

Všetky endokrinné žľazy sú vzájomne prepojené. Preto poruchy štítnej žľazy vedú k zmenám menštruačného cyklu. Pri hyperfunkcii sa často pozoruje skrátenie cyklu, hojnosť a dlhé obdobia. Môžu však nastať oneskorenia, špinenie uprostred cyklu. Hypofunkcia často vedie k nedostatku ovulácie a hypomenstruačného syndrómu.

Hodnota nadobličiek. Hyperkortizolizmus je sprevádzaný tvorbou nadbytku androgénov a zlyhaním hormonálneho pozadia. Často sa vyvíja amenorea a neplodnosť.

Na pozadí diabetu môžu byť anovulačné cykly, špinenie, oneskorená menštruácia. Čím silnejšia je závažnosť základného ochorenia, tým horší je reprodukčný systém.

Porucha príjmu potravy

Pre zdravie žien je nebezpečné prejedanie, ktoré vedie k obezite a drastickému úbytku hmotnosti, ktorý vyčerpáva zásoby tukového tkaniva. Je to hormonálne aktívna formácia. V tukových bunkách dochádza k ďalšej tvorbe estrogénu z androgénov. Prebytok ženských hormónov je však zlý ako nevýhoda.

Tvrdé diéty, ktoré vedú k náhlemu úbytku hmotnosti, sú sprevádzané nedostatkom lipidov a cholesterolu, ktoré sú základom pre syntézu pohlavných hormónov. Hypovitaminóza, nedostatok vitamínov A a E, ovplyvňuje hormóny.

Stres a stres

Stresové hormóny, ktoré sú produkované so silným psychickým stresom, ťažkou fyzickou námahou narušujú tvorbu hypofýzových kinínov. Preto nie je žiadna stimulácia vaječníkov, dozrievanie vajíčka je narušené.

Niektoré mentálne poruchy a ochorenia sú sprevádzané porušením produkcie endogénnych amínov. To vedie k nesprávnej produkcii pohlavných hormónov.

lieky

Lieky môžu tiež spôsobiť zlyhanie. Pre niektoré lieky je to jeden z vedľajších účinkov. Oneskorenie môže nastať pri užívaní antidepresív, hemostatík. Antikoncepčné tabletky (OK) vo fáze závislosti môžu viesť k špineniu počas obdobia zamýšľanej ovulácie. A správny príjem OK je často sprevádzaný poklesom množstva výtoku.

Porucha Iatrogénneho cyklu sa môže vyskytnúť, ak glukokortikoidné hormóny nie sú predpísané správne. Súčasne sa vyvíja Itsenko-Cushingov syndróm a zastaví sa menštruácia.

Ako môžem ovplyvniť cyklus

Liečba menštruačných porúch závisí od príčin ochorenia. Preto je potrebná kvalitatívna diagnóza, ktorá zahŕňa:

 • lekárske vyšetrenie,
 • hormonálne testy
 • Ultrazvuk panvy.

Ďalšie metódy závisia od údajov získaných v počiatočnom štádiu. Liečba využíva integrovaný prístup.

 • Tablety. Lieky predpísané na porušenie menštruačného cyklu, najčastejšie patria do skupiny hormónov. V prípade nedostatočnosti luteálnej fázy sa používajú injekcie Duphaston, Utrogestan alebo progesterón. Keď hyperprolaktinémia aplikovať "Bromokriptín", "Dostinex". Если развился синдром Шихана, то необходимо комплексное гормональное лечение.
 • Vitamíny. Vitamínová terapia v rozpore s menštruačným cyklom zahŕňa vymenovanie komplexu účinných látok alebo jednotlivých vitamínov A, E, C, ako aj kyseliny listovej. Niektorí lekári navrhujú ich distribúciu podľa hormonálnej fázy.
 • Ľudové prostriedky. Bylinková terapia sa môže použiť na normalizáciu cyklu. Borovaya maternice môže zvýšiť objem a trvanie krvácania. Kopřiva, naopak, znížiť. Harmanček sa používa ako protizápalové činidlo. Ale s vážnymi hormonálnymi abnormalitami, bylinné prostriedky sú bezmocné.
 • Hirudotherapy. Podľa recenzií, pijavice môžu byť účinné v endometriózy. Na túto techniku ​​však nie je potrebné pripisovať vysoké nádeje. Môže len dopĺňať hlavné ošetrenie. Podobne ako homeopatia, aj hirudoterapia má placebo účinok, preto sa diskutuje o jej účinnosti.

Aby nedošlo k prejavom nezrovnalostí menštruácie, musíte sa obávať prevencie. Zahŕňa ochranu pred infekciami genitálií, ochranu pred neželanými tehotenstvami namiesto následných potratov. Správna výživa, emocionálna rovnováha a liečba súvisiacich chorôb ušetrí reprodukčné zdravie.

Začal som tento problém asi pred 1 rokom. Cyklus sa stratil. Mesačne neprichádzajú na 4 mesiace. Keď som začal chodiť okolo lekárov, bolo mi povedané, že problémy sú buď hormóny alebo vaječníky.

Alyona Sinica, http://detkam.su/forum/57-606-1

Myslím, že hormonálne. Mal som to po nervozite, keď som študoval na univerzite, meškanie bolo 2 týždne, už som bežal na gynekológa, myslel som si, že som tehotná, ale všetko fungovalo. Nepravidelné obdobia môžu byť spôsobené depresiou, nervmi a problémami iných žien.

Môj menštruačný cyklus bol obnovený, keď som začal jesť potraviny obsahujúce jód (morský kale, atď.) Som vegetarián viac ako štyri roky.

Pin
Send
Share
Send
Send