Zdravie

Prečo, po pôrode, môže bruško boleť ako počas menštruácie, čo je príčinou kŕčovej bolesti, keď odchádza?

Pin
Send
Share
Send
Send


Niektoré ženy po pôrode majú bolesť žalúdka ako počas menštruácie. Takéto bolesti sú spôsobené rôznymi dôvodmi. Niekedy je to spojené s fyziológiou ženského tela, ale môže to byť aj patológia. Je dôležité včas zistiť, čo diktujú bolesti.

Príčiny bolesti brucha

Ak je proces samotného pôrodu dosť bolestivý, potom nie je potrebné predpokladať, že k zotaveniu tela dôjde bez bolesti.

Príčinou ťahovej bolesti je aktivita oxytocínu. Tento konkrétny hormón sa produkuje intenzívnejšie po narodení a poskytuje dobrú službu. Maternice po pôrode sa otvára a zväčšuje veľkosť, a oxytocín pomáha získať požadovaný tvar.

V čase kontrakcie maternice sa bolesť často zvyšuje v dôsledku tlaku susedných orgánov na ňu. Je dôležité zabezpečiť, aby močový mechúr nepretekal. Inak bude vyvíjať tlak na maternicu a zhoršiť bolesť v spodnej časti brucha.

Niektoré ženy sú prešité, v prípade, že v tkanine je slza. Nájdenie cudzieho telesa v tele spôsobí nejaký čas nepohodlie.

Po pôrode môžu lekári v maternici zistiť zvyšky placenty, epitelu a vajíčka. Takže je potrebné urobiť zoškrabanie maternice. Po takomto zložitom zákroku bude žena v pôrode počas určitej doby sprevádzaná bolesťou v bruchu.

Pri pôrode sa môžu vyskytnúť poranenia kostí, ktoré následne spôsobujú bolesť v spodnej časti brucha. Postupom času prechádzajú.

Bolesť brucha až 1 mesiac je definovaná ako fyziologická a samy odchádzajú. Ak vás bolestivé pocity na mesiac alebo viac obťažujú, môže to byť patológia.

Prečo brucho pri dojčení

Niektorí sú počas dojčenia znepokojení bolesťou brucha. Prirodzená produkcia hormónu oxytocínu sa prejavuje. Zakaždým, keď dieťa jej, mama môže cítiť kontrakcia maternice. Toto je normálny prirodzený proces. V takýchto prípadoch nie je dôvod obávať sa bolesti v spodnej časti brucha. Spravidla to trvá dva týždne. Dojčenie tak prospieva dieťaťu aj telu matky. Čím častejšie je krmivo, tým skôr je proces kontrakcie maternice ukončený.

Bolesť žalúdka, a nie sú tam žiadne mesačné

V mnohých prípadoch, akonáhle sa ženské telo po pôrode zotavilo, menštruačný cyklus sa normalizuje a obdobie prechádza pravidelne. Existujú ženy, ktorých menštruácia sa vyskytuje v priebehu 2-3 mesiacov, a to sa považuje za normu. Stáva sa, že dojčiace matky medzi prvými dvoma menštruáciami prerušia 2-3 mesiace. niekedy

raz mesačne. Nie je dôvod sa obávať, ak v dolnej časti brucha nie je ťahová bolesť. Graf je zvyčajne stabilizovaný v 4. cykle.

Štandardný termín pre objavenie sa menštruácie u dojčiacich žien sa zvyčajne vyskytuje vtedy, keď je dieťa kŕmené menej často v dôsledku dodatočnej výživy. Pre matky, ktoré nedojčia - po 2 mesiacoch.

Stáva sa, že matka, ktorá začala kŕmiť dieťa menej často, stále nezačala menštruáciu. Ide o to, že po pôrode sa v ženskom tele vyrába veľké množstvo prolaktínu. V dôsledku tohto mlieka sa objaví. Mliečny hormón zabraňuje procesu ovulácie a tým aj vzniku menštruácie. U žien, ktoré nedojčia, sa znižuje prítomnosť prolaktínu a rýchlo sa obnovuje menštruačný cyklus.

Ak v ženskom tele nie sú žiadne patológie, potom pred nástupom menštruácie by nemala mať silnú bolesť v spodnej časti brucha. V častých prípadoch po narodení je prirodzený cyklus menej bolestivý. Je to spôsobené tým, že v priebehu pôrodu je ohyb maternice vyrovnaný. To prispieva k hladkému výstupu krvi.

Niekedy môže byť bolesť podobná bolesti, ktorá sa stane pred menštruáciou. Telo každej ženy je individuálne a niektoré faktory môžu ovplyvniť zotavenie menštruačného cyklu.

 1. Emocionálny stav. Ak je žena veľmi nervózna alebo zažíva akékoľvek životné problémy - môže vyvolať bolesť v spodnej časti brucha.
 2. Nesprávna strava a odpočinok nepriaznivo ovplyvňujú blahobyt žien v práci.
 3. Ak bol pôrod patologický a vyskytli sa komplikácie.

Čo keď žalúdok bolí veľmi dlho, ale nie sú žiadne menses. Môže to byť patológia.

 • Závažné hormonálne poruchy spôsobené poklesom množstva estrogénu.
 • Sheehanov syndróm. Toto ochorenie sa vyvíja po ťažkej a ťažkej práci. Jedným zo symptómov charakterizujúcich syndróm je absencia menštruácie. V dôsledku toho je hypofýza, ktorá je zodpovedná za produkciu hormónov, nedostatočne zásobovaná krvou.
 • Zápal genitálií a možné nádory.
 • Dôsledky po infekčných ochoreniach.

Čo robiť, keď to bolí a ťahá spodnú časť brucha po pôrode

Rovnako ako v iných prípadoch, keď sú sťažnosti, musíte sa poradiť s lekárom.

Po preskúmaní a absolvovaní potrebných testov predpíše gynekológ priebeh liečby. Lekár môže predpísať antibiotiká, protizápalové a antibakteriálne lieky. Niekedy musíte predpisovať lieky so sedatívnym účinkom. Účinné sú komplexné liečby.

Pred návštevou lekára nesmiete užívať antispazmodiká.

Ak sa bolesti v bruchu neprejdú po druhom narodení, potom vypustite také prostriedky ako Aspirín, Diclofenac, Dikloberl, Nise. Na zmiernenie bolesti môže lekár predpísať Ketoprofen, Ketones, Artokol.

Často ženy po pôrode predpisujú rektálne čapíky. Rýchlo sa vstrebávajú a majú minimálne vedľajšie účinky.

Ak sa v pôrode zistia akékoľvek pozostatky po pôrode a vykoná sa kyretáž, potom sa predpíšu antibiotiká.

Pri premiestnení stavcov sa predpisuje manuálna terapia.

Ak je diagnostikovaná peritonitída, môže byť potrebná operácia.

Ak bolesť brucha nie je diktovaná patológiou, potom môže pomôcť spánok a správna výživa.

Vykonávanie špeciálnych cvičení bude slúžiť ako pomocný spôsob redukcie maternice.

Po pôrode musíte byť monitorovaný gynekológom, aby ste včas zistili možné problémy a odstránili ich.

Fyziologické príčiny

Pri narodení dieťaťa začína ženské telo uvoľňovať veľké množstvá oxytocínu do krvného obehu. Tento hormón je zodpovedný za produkciu materského mlieka a obnovu maternice.

Reprodukčný orgán by sa mal vrátiť do normálneho stavu za pár mesiacov. Maternica potrebuje nielen obnoviť svoj tvar a veľkosť, ale tiež vziať svoje pôvodné miesto v panve. Je celkom prirodzené, že tento proces spôsobuje nepríjemné pocity - poškodenie väzov maternice.

Mnohí cítia kontrakcie svalov maternice pri kŕmení dieťaťa. Oxytocín sa aktívne produkuje počas stimulácie bradavky, čo je to, čo sa stane, keď dieťa saje prsník. Odborníci radia kŕmiť novorodenca mliekom na požiadanie, a to aj z tohto dôvodu. Čím častejšie žena dáva dieťa na prsia, tým rýchlejšie sa telo zotaví.

Najsilnejšie bolesti sú zaznamenané v priebehu niekoľkých hodín po pôrode, potom bolesť postupne ustupuje. V prvom týždni môže byť bolesť taká intenzívna, že dokonca vystraší ženu v práci, pretože sa podobá skúseným záchvatom. Potom sa bolesť vracia pravidelne, keď do krvi vstúpi potrebný hormón.

Susedné orgány, ktoré boli niekoľko mesiacov pod tlakom maternice, sa tiež musia vrátiť do svojho bývalého štátu. To platí aj pre močový mechúr, kvôli preplneniu, ktoré niekedy bolesť v dolnej časti brucha. Lekári poradia čo najčastejšie, aby ho okamžite vyprázdnili, keď je to želanie ísť na toaletu.

Tí, ktorí porodili cisárskym rezom, majú stále bolesti v oblasti švu. Ide o operáciu brucha, ktorá vyžaduje dlhú rehabilitáciu. Žena musí dodržiavať všetky odporúčania lekárov a kvalitnú starostlivosť o šev. Pri absencii komplikácií, bolesť prejde za 2-3 mesiace.

Keď časti placenty alebo iné predmety zostanú v maternici, lekár vám predpíše špeciálne kvapkadlo. S pomocou liekov, môže byť maternice čistiť, ale to nie je vždy prípad. Niekedy potrebuje žena vyčistiť maternicu - bolestivý zákrok vykonávaný v celkovej anestézii. Po aspirácii potrebuje telo zotavenie a bolesť môže byť pociťovaná po dlhú dobu.

Patologické procesy

Patologické príčiny bolesti v dolnej časti brucha po pôrode zahŕňajú poranenie stydkých kostí. Najčastejšie sa to deje s miniatúrnymi ženami. Dieťa, opúšťajúce maternicu, poškodzuje kosť, ale v čase narodenia to necíti. Prvé príznaky sa objavia neskôr, po 1-4 mesiacoch. Žena cíti nepohodlie a bolesť v spodnej časti brucha. V tomto prípade sa nepohodlie nenachádza v maternici, konkrétne v kosti. Často syndróm bolesti zmizne bez lekárskeho zásahu.

Počas prirodzeného pôrodu sa veľmi často vyskytujú slzy hrádze, vonkajších pohlavných orgánov a krčka maternice. Porodníci vykonávajú lekársky rez, po ktorom sa tkanivo hojí rýchlejšie. Ťažká bolesť sprevádza ženu v pôrode niekoľko dní po narodení dieťaťa. Sú koncentrovaní v oblasti poranenia a po týždni sami prechádzajú.

Niekedy pre bolesti v maternici, manželka berie poruchy tráviaceho traktu. Poruchy čreva sa vyskytujú u mladých matiek dosť často - pociťujú stres, nedostatok spánku a neustálu únavu. Stáva sa, že ošetrovateľka v starostlivosti o dieťa nemá ani čas na jedenie. Niet divu, že jej žalúdok začína bolieť. Dobrá výživa a pozornosť k vašej strave pomôže zbaviť sa nepríjemných príznakov. Ak syndróm bolesti neprejde, musíte navštíviť lekára a zistiť jeho príčinu.

Keď je nižšia abdominálna bolesť sprevádzaná hypertermiou, neprirodzenou belyah, krvácaním, existuje každý dôvod na podozrenie na zápalový proces. Vyskytuje sa v dôsledku infekcie operáciou alebo čistením, pričom biologický materiál zanecháva v dutine orgánov. V tomto prípade sa maternica neobnovuje podľa očakávania.

Najčastejšie je žena, ktorá porodila, diagnostikovaná s "postpartum endometritídou". Môže sa vyvinúť po prirodzenom pôrode a po cisárskom rezu. Cudzie častice nemôžu opustiť maternicu na vlastnú päsť a žena bude potrebovať pomoc lekárov. Táto choroba je veľmi nebezpečná, pretože ju môže komplikovať peritonitída, ktorá niekedy vedie k smrti. Terapia sa vykonáva v nemocnici pod neustálym dohľadom lekárov.

V procese pôrodu, žena môže dostať zranené stavce alebo štipka nerv. Symptómy charakteristické pre osteochondrózu budú pociťované po dlhú dobu. Hlavná bolesť je sústredená v chrbte a dolnej časti chrbta, ale dáva v spodnej časti brucha. S patológiou by sa mal zaoberať neurológ.

Prírodné príčiny bolesti brucha

V procese pôrodu sa veľmi často prestávky tkaniva, výrony. V niektorých prípadoch musia lekári uložiť partiu pacientom, ktoré po dlhú dobu spôsobujú nepríjemné pocity.

Hlavným dôvodom, prečo má žena po pôrode spodnú časť brucha, je kontrakcia maternice. Spastické javy sa zhoršujú, keď je dieťa dojčené, pretože oxytocín produkovaný v tomto procese spôsobuje intenzívnu kontrakciu svalov maternice. Čím častejšie bude žena dojčiť dieťa, tým rýchlejšie sa maternica obnoví. Spočiatku po narodení dieťaťa sú kontrakcie maternice počas kŕmenia také silné, že sa podobajú pracovným bolestiam. Ich intenzita však prudko klesá v intervale medzi aplikáciou novorodenca na prsník. Takéto kŕčové bolesti trvajú priemerne 1,5 až 2 týždne po pôrode.

Počas tohto obdobia, keď sa maternica uzatvára, spôsobuje bolesť, nemali by ste zabúdať, že tento proces ovplyvňujú aj vnútorné orgány vedľa neho. Napríklad pretekajúci močový mechúr, vyvíjajúci tlak na maternicu, môže zvýšiť bolesť v spodnej časti brucha, čo je dôvod, prečo lekári odporúčajú ísť na toaletu pri prvom nutkaní.

Ak sa pôrod vykonáva cisárskym rezom, potom po ňom zostane na maternici jazva. Podobne ako každý pooperačný steh, pripomína sa na dlhú dobu: ťahá, spôsobuje otravnú bolesť. Zvyčajne sa cesarean jazva zahojí za mesiac a pol po operácii. Na to, aby nebola vypredaná a nebola zapálená, mala by mladá matka pozorne dodržiavať osobnú hygienu a dodržiavať odporúčania lekárov.

Ťahová bolesť v bruchu po pôrode môže byť dôsledkom maternicovej kyretáže. V pôrodnici by mali všetky ženy podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie 2–3 dni po pôrode. To vám umožní určiť, či v maternici placenty, vajíčko, mŕtve epitel.

Ak vyšetrenie ukáže prítomnosť akýchkoľvek zrazenín v maternici, lekár predpíše žene IV, ktorá obsahuje lieky, ktoré zvyšujú kontrakciu maternice a podporujú jej "očistenie". Keď sa ukáže, že tieto opatrenia nestačia, rozhoduje sa o snahe o dosiahnutie cieľa. Tento postup je dosť nepríjemný a bolestivý, vykonáva sa v lokálnej alebo celkovej anestézii (v závislosti od typu kyretáže) a po dlhú dobu pripomína bolesť brucha.

Poranenie stydkej kosti počas pôrodu môže spôsobiť bolesť brucha. Táto bolesť odchádza sama po určitom čase.

Alarmujúce príznaky

Zvyčajne, keď žena má bolesti žalúdka po pôrode, potom je to úplne prirodzený a neškodný proces. Zároveň by sa však malo chápať, že všetka bolesť by sa mala stať menej a menej viditeľnou a krátkodobou.

V ideálnom prípade jeden mesiac po narodení by žena v pôrode nemala mať bolesti v bruchu. Prečo je po 1,5–2 mesiacoch žena stále znepokojená nepohodlím? Možno príčinou bolesti je rozvoj latentnej choroby alebo exacerbácia chronického problému. V každom prípade tento symptóm vyžaduje vyšetrenie a vhodnú lekársku opravu.

 • Príčinou bolesti brucha je často porucha gastrointestinálneho traktu. Stres, nedostatok spánku, zmena diéty, najmä v období dojčenia, spôsobujú poruchy čriev. Po prvé, mladé matky by mali korigovať svoju stravu a odstrániť z nej ťažké produkty na trávenie, ako aj všetko, čo môže spôsobiť nadúvanie, poruchy trávenia. Ak počas mesiaca úľavy nepríde - budete musieť znovu konzultovať so svojím lekárom.
 • Veľmi nebezpečným príznakom je zvýšenie telesnej teploty a zvýšenie bolesti v spodnej časti brucha v kombinácii s výskytom krvácania, najmä ak sa vyskytne mesiac po pôrode. V tomto čase sa endometritída môže vyvinúť v dutine maternice, spôsobenej bakteriálnou alebo plesňovou infekciou, ktorá bola vykonaná počas cisárskeho rezu alebo čistenia.
 • Postupne sa zvyšujúca bolesť brucha môže indikovať zápalové procesy v skúmavkách, krčka maternice. Zvyšné kúsky placenty, plodovej membrány v maternici môžu začať proces rozpadu, ktorý bude vyžadovať povinnú hospitalizáciu pod dohľadom lekára.
 • Ostré bolesti siahajúce až po chrbticu môžu byť spôsobené zraneniami alebo zvieraním stavcov. V tomto prípade je potrebné diagnostikovať chrbticu, aby sa identifikovala príčina bolesti. Potom lekár predpíše postup a v prípade potreby lekárske ošetrenie.

Ak sú prítomné nasledujúce príznaky, žena má vyhľadať lekársku pomoc: t

 1. trvanie bolesti dlhšie ako 1,5–2 týždne,
 2. zvýšenie intenzity bolesti,
 3. zvýšenie telesnej teploty,
 4. pocit nevoľnosti, slabosť.

Prax ukazuje, že všetky ženy po pôrode pociťujú bolesť v spodnej časti brucha.

Je to prirodzený proces spôsobený fyziologickými zmenami matky ženy.

Každá matka by však mala dbať na svoje zdravie a uistiť sa, že na pozadí menších bolestí nezačne vývoj skrytých chorôb. V skutočnosti je včas identifikovaný problém oveľa ľahšie liečiteľný ako zanedbávané ochorenie.

príčiny

Ak chcete tento problém vyriešiť, musíte zistiť, čo spôsobilo tento jav. Väčšina žien sa sťažuje na veľmi bolestivé obdobia pred pôrodom. To výrazne znižuje životnosť a znižuje výkon. Ak to trápilo predtým, mama tomu nebude venovať pozornosť. Dievčatá, ktoré predtým nemali sťažnosti, musia poznať faktory, ktoré prispievajú k nástupu bolestivej ovulácie po pôrode.

 1. Opakované tehotenstvo. Ak žalúdok bolí ako pri menštruácii, ale nie je tam žiadny výtok - toto je prvé znamenie.
 2. Použitie špirál ako antikoncepcie. Umiestnením cudzieho telesa do maternice môžete spôsobiť intenzívne svalové kontrakcie, nepohodlie a zvýšenie krvácania).
 3. Začiatok zápalového procesu. Súčasne bolí žalúdok ako pri menštruácii a je tu teplota, nepríjemný zápach z pošvy, slabosť.
 4. Варикозное расширение вен в малом тазу. От этого недуга после родов болит низ живота и присутствуют тянущие ощущения.
 5. Эндометриоз (характерны ощущения ноющего характера).
 6. Výsledné prestávky pri získavaní dieťaťa (jazvy, nesprávne zacelené stehy, staré zranenia).
 7. Cisárskym rezom alebo iným chirurgickým zákrokom.
 8. Zúženie krčka maternice (nie je možné vydržať, vyžaduje zásah lekára).
 9. Dojčenie (pravidelné pripútanie dieťaťa vyvoláva intenzívnu redukciu a často po pôrode bolesť žalúdka ako pri menštruácii).
 10. Močoviny maternice (vyžadujú chirurgický zákrok, sa môžu vyskytnúť pred narodením).
 11. Zmena prahu citlivosti na bolesť (pomerne často po pôrode v strese).
 12. Nádor vaječníkov.

Dievča nemusí mať sťažnosti na ženskej línii, ale stále bude problém opísaný v článku. Mama nie vždy odhaduje, že časti jej tela, ktoré ju rušia, úzko súvisia s výskytom a vývojom ochorenia.

Nepriame faktory sú tiež:

 1. Otázky vo fungovaní močového mechúra: choroba alebo poškodenie.
 2. Hemoroidy (ich prejavy sa najčastejšie prejavujú počas menštruácie).
 3. Panvová neuritída, osteochondróza a iné problémy so chrbtom.

Vlastnosti prvej menštruácie

Mnoho žien sa obáva, kedy sa cyklus obnoví. Tieto informácie dávajú jasne najavo, kedy môže nastať druhé tehotenstvo. Obnovenie kritických dní môže nastať v priebehu niekoľkých mesiacov alebo v prvom roku. Toto je normálna situácia a naznačuje, že sa telo úplne zotavilo.

 • pravidelnosť aplikácie dieťaťa na prsník,
 • vlastnosti cyklu skôr (ak bolo všetko normálne, existuje šanca vyhnúť sa chybám).

Dobré znamenie je, keď kritické dni po pridaní do rodiny sa stali menej bolestivé a hojné, rovnako ako pravidelné.

Nemali by ste sa báť, ak sa po prvýkrát počas vášho obdobia objavia zrazeniny, nepríjemné pocity a vysoká hojnosť. Ak chcete začať zotavenie ženského cyklu, je to celkom platná situácia. Ale ak si dievča všimlo, že tieto príznaky boli predĺžené, odporúča sa okamžite konzultovať s lekárom.

diagnostika

Pri riešení problému bude potrebné konzultovať skúseného gynekológa, ktorý vykoná potrebné vyšetrenie a diagnostiku. Pri vyšetrení by mal lekár venovať pozornosť tomu, ako sa nachádzajú vnútorné genitálne orgány, a tiež si na analýzu vyšetriť škvrnu z pošvy a krčka maternice. Takýto krok pomôže určiť prítomnosť vnútorného zápalu príveskov.

Ako ďalšiu diagnózu môže lekár predpísať:

 1. Ultrazvuk panvových orgánov (táto metóda je schopná určiť cysty, uzliny, zápaly, umiestnenie orgánov).
 2. Špeciálna diagnóza pre prítomnosť genitálnych infekcií.
 3. MRI, CT (vymenované, ak bolo zistené nejaké vzdelanie).
 4. Laparoskopia a hysteroskopia (v niektorých prípadoch, ak existuje podozrenie na konkrétne ochorenie).

Tieto diagnostické metódy vám pomôžu pochopiť, prečo bolestivá ovulácia obťažuje mladú mamu, vyrieši ťažké chvíle a vyberie vysoko kvalitné liečebné metódy.

Metódy spracovania

V žiadnom prípade nemôžete znášať problémy. Moderná medicína ponúka mnoho možností liečby. Dievča si môže vybrať vlastný spôsob liečby len po lekárskej konzultácii a individuálnom odporúčaní špecialistu. Ak chcete rýchlo odstrániť nepríjemné prejavy, musíte poznať svoju diagnózu a konať, dodržiavať jasný plán.

Aké možnosti liečby môžu byť:

 • Chirurgický zákrok. Bude vhodný pre malígne nádory, myómy, cysty a podobné diagnózy.
 • Príjem protizápalových liekov, analgetík a antispasmodík. Používajú sa, ak sú pocity tolerantné a majú trvalý charakter, pričom táto metóda nepredstavuje nebezpečenstvo, ale je potrebné, aby bola počas laktácie opatrná, presne podľa odporúčaní lekára.
 • Laparoskopia. Procedúra ľahko odstraňuje myóm, cysty a lieči prvý stupeň endometriózy.
 • Antibakteriálne činidlá (používané na zápal).
 • hormonálne lieky (prednostne vo forme antikoncepcie), dobrý spôsob, ako eliminovať ostré bolesti.

Každá z týchto manipulácií má moc vyriešiť znepokojujúcu situáciu a urobiť obdobie kritických dní pre mladú matku celkom prijateľnou.

Svojpomoc

Ak sa žena obáva bolesti počas menštruácie a neexistuje možnosť ísť k lekárovi, existuje množstvo tipov, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s chorobou doma. Takéto opatrenia môžu byť tiež pozorované ako profylaxia alebo odstránenie výrazných symptómov v najakútnejších okamihoch.

 • úplne odstrániť akúkoľvek fyzickú aktivitu (intenzívny tréning, domáce práce, aktívne hry s dieťaťom, intímna blízkosť - pod prísnym zákazom),
 • nemôžete zdvihnúť nič ťažké alebo namáhať vaše brušné svaly,
 • teplá sprcha alebo mierne teplá fľaša s teplou vodou pomôže zmierniť bolestivosť (ale neodporúča sa, ak je tendencia k veľkému vybitiu)
 • nemôžete si vziať horúce kúpele alebo parné obklady,
 • Môžete si vziať akékoľvek analgetikum alebo antispazmodikum z lekárničky (Analgin, Drotaverin, Spazmalgon, No-spa a podobne),
 • ak je potrebné utiecť, môžete použiť metódu meditácie alebo vykonať súbor dychových cvičení,
 • je lepšie odpočívať a ľahnúť si,
 • Ak sa obávate intenzívneho krvácania, môžete vypiť prirodzený odvar zo sušených lístkov žihľavy alebo pastierskej tašky.

Pomocou takýchto metód sa môžete na určitý čas zbaviť ťažkého obdobia menštruácie, zmäkčiť akútne prejavy alebo ich úplne odstrániť. Je dôležité pochopiť, že samoliečba by sa nemala odniesť. Ignorovanie takéhoto stavu môže viesť k neočakávaným komplikáciám. Konzultácia so skúseným lekárom a dôkladná diagnostika je najlepšou cestou z tejto nepríjemnej situácie.

Keď sa vyžaduje lekár

Bolesť počas menštruácie po pôrode môže byť nielen dočasným problémom, ale aj príčinou výskytu komplikácií a patológií. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa poradiť s lekárom pri najmenšej úzkosti. Existuje množstvo príznakov a symptómov, ktorých výskyt je absolútne nemožné ignorovať.

Dievča musí byť ostražité, ak:

 • existujú príznaky opätovného otehotnenia,
 • neexistujú žiadne zjavné dôvody pre nepríjemné príznaky,
 • predtým, ako sa to nepozorovalo
 • sklamanie diagnózy (fibroid, nádor, cysta) sa uskutočnilo skôr a liečba sa ignorovala,
 • existujú sťažnosti na nadmernú hojnosť,
 • lieky proti bolesti nedávajú požadovaný účinok
 • zdravotný stav sa rýchlo zhoršuje
 • existujú aj iné príznaky: vysoká teplota, prehnitý zápach, slabosť.

Takéto signály signalizujú, že situácia je omnoho závažnejšia a že sa vyžaduje lekárska pohotovosť.

Je dôležité si uvedomiť, že zdravie žien je veľmi dôležité pre každú mamu. Obdobie regenerácie je komplexné a môže byť sprevádzané množstvom komplikácií. Aby sa tomu zabránilo, nezabudnite podstúpiť pravidelné konzultácie a skúšky. Toto opatrenie prispieva k včasnej diagnostike a správnej metóde liečby. Neignorujte signály svojho vlastného tela a nechajte všetko ísť do šance.

Kedy sa to považuje za normálne

V priebehu tehotenstva bol progesterón hlavným hormónom ženského tela. Znížil tón maternice až do okamihu porodu, potlačil vylučovanie prolaktínu. Ale v deň podania sa jeho koncentrácia znížila, ale začala sa aktívna produkcia oxytocínu a prolaktínu. Oxytocin zvláda kontraktilitu hladkých svalov maternice, ale je tiež nevyhnutný v období po pôrode, ako aj počas celého obdobia laktácie.

Pri pôrode sú potrebné kontrakcie svalov maternice, nielen na otvorenie krčka maternice a na vylúčenie plodu. Po oddelení placenty sú steny maternice kontinuálnym povrchom rany s krvácajúcimi cievami. Na hemostázu nestačí len aktivácia koagulačného systému. Mali by sa objaviť kŕče ciev a zníženie ich lúmenu. Oxytocín poskytuje ďalšiu redukciu maternice po narodení dieťaťa, umožňuje zastaviť krvácanie.

Veľkosť maternice v období po pôrode sa veľmi rýchlo znižuje. Lekár ich denne vyhodnocuje počas prechádzky okolo výšky stojaceho dňa. Bežné miery zníženia sú tieto: t

 • ihneď po narodení - 4 cm nad pupkom (alebo 20 týždňov tehotenstva),
 • na konci prvého dňa - na pupku,
 • na druhý deň - šírka jedného prsta pod pupkom,
 • 3 dni - 2 prsty pod pupkom,
 • 4 dni - uprostred vzdialenosti medzi stydkou a pupkom,
 • 6 dní - až 9 cm nad pubis,
 • desiaty deň je trochu nad ňou,
 • 6-8 týždňov zodpovedá stavu pred tehotenstvom.

Kontrakcie počas pôrodu sú veľmi bolestivé, ale poporodné kontrakcie nie sú príjemné. Najčastejšie sú spojené s dojčením.

V mechanizme tvorby a vylučovania mlieka sa podieľajú dva hormóny. Prolaktín poskytuje syntézu mlieka v alveolách. Jeho eliminácia je regulovaná oxytocínom. Keď je dieťa pripojené k prsníku, dochádza k podráždeniu bradaviek, ktoré stimuluje uvoľňovanie oxytocínu hypofýzou. Hormon ovplyvňuje nielen myocyty prsníka, jeho stimulačný účinok siaha až do myometria. Počas prvých niekoľkých dní s každým dojčením žena zažíva kŕčové bolesti, ktoré sa podobajú bolestiam pri pôrode.

Koľko žalúdka bolí po pôrode?

Je to fyziologický proces, závisí od individuálnych charakteristík a rýchlosti kontrakcie maternice. Vo väčšine prípadov sa po 2 mesiacoch nepohodlie zastaví.

Tiež nezabudnite na tých, ktorí porodili cisárskym rezom. V tomto prípade bude fyziologická bolesť v spodnej časti brucha prirodzenou reakciou na porušenie integrity prednej steny brucha. Bolesť je pooperačná. Ale je krátka. V nemocničnom prostredí sa na zmiernenie bolesti používajú narkotické analgetiká, pretože majú výraznejší analgetický účinok. Asi po dvoch dňoch môžete prejsť na anestéziu roztokom dipyrónu, ktorý bude pri malých dávkach pre dieťa bezpečný.

endometritída

Počas prvého dňa výtoku z genitálneho traktu by sa mal stať hnedý, sliznica, menej pripomínajúca krv. Ale niekedy sa krvácanie neznižuje, ale náhle sa zvyšuje. Súčasne sú v dolnej časti brucha nepríjemné bolesti. Ďalšie indikácie sú nasledovné:

 • zvýšenie teploty
 • príznaky intoxikácie,
 • pussy prepustenie z genitálneho traktu,
 • príznaky subinvolúcie maternice,
 • tachykardia.

Tieto príznaky sú charakteristické pre popôrodnú endometritídu. Tento stav sa najčastejšie vyvíja po cisárskom reze, ale môže byť aj výsledkom prirodzeného pôrodu. Endometritída je infekčná komplikácia po pôrode a vyžaduje okamžitú reakciu lekára.

Príčina endometritídy a subinvolúcie sa stáva porušením kontraktility, ktorá je spojená s oneskorením častí placenty alebo fetálnych membrán. Zatiaľ čo sú v maternici, nie je schopný normálne sa uzatvárať, čo znamená, že patologický proces bude pokračovať.

Endometritída hrozí ísť do parametritis - zápal obehového tkaniva, pelvioperitonitída - poškodenie panvovej časti peritoneum, peritonitída - infekčný zápalový proces v dutine brušnej. Bolesť brucha sa v tomto prípade zvýši.

V niektorých prípadoch, aby sa zistilo, prečo dolná časť brucha naďalej bolí aj vo vzdialenom období po narodení, môže byť len rádiológ, spolu s traumatológom. Príčinou sa často stáva symfyzitída - divergencia kostí kostnej kosti.

Predpoklady pre vznik tejto patológie sú spojené s fyziologickými príčinami. Na vine je tiež ten istý progesterón, ako aj hormón relaxín vylučovaný placentou. Vedie k zmäkčeniu, divergencii kĺbov symfýzy. To je nevyhnutné, aby sa pôrodný kanál mohol najlepšie prispôsobiť parametrom plodu.

Za normálnych okolností vzdialenosť medzi dvomi kosťami tohto kĺbu nepresahuje 1 cm, stykový kĺb sa vzťahuje na polo-pohyblivé kĺby. To znamená, že je povolený minimálny stupeň posunutia jeho povrchov voči sebe navzájom. Počas pôrodu sa kĺb môže rozchádzať o ďalších 5-6 mm. Ale niekedy sa jedná o patologické procesy, potom posun dosahuje kritickú hodnotu a vedie k vzniku bolesti lokalizovanej v spodnej časti brucha.

 • 1 stupeň - odchýlka 5-9 mm,
 • 2 stupne - 10-20 mm,
 • 3 stupne - viac ako 20 mm.

Popôrodné bolesti spôsobené symfyzitídou sa najčastejšie objavujú 2-3 dni po pôrode. Žena, ležiaca v posteli, nemôže zdvihnúť nohy, bolesť prináša chôdzu. Presnú diagnózu je možné vykonať len po röntgenovej diagnostike.

Bolesť brucha po pôrode môže byť spojená s banálnejšou príčinou. Črevo po tehotenstve a pôrode nie je vždy rýchle. Niekedy to trvá nejaký čas. Ale po celú dobu sa výkaly hromadia, rozširujú sa sigmoidné hrubé črevo a rektálna ampulka. To je sprevádzané ťahom, boľavou, klenutou bolesťou v bruchu, ktorá sa prejavuje asi týždeň po pôrode. Ak nemáte prijať včasné opatrenia, potom zápcha pôjde do extrému.

Niektoré ženy po pôrode, ktoré idú na toaletu, sú spojené s určitým strachom z poškodenia existujúcich švov na hrádzi alebo hemoroidoch. Súčasne sa zhoršujú kongestívne procesy v črevách: tekutina z výkalov sa postupne vstrebáva späť do čriev, stáva sa suchou a vo väčšej miere môže viesť k poškodeniu dolnej časti čreva.

Prítomnosť porúch stolice je nielen škodlivá pre tráviaci trakt. To vedie k vytesneniu alebo kompresii maternice, narúša odtok lochia a môže viesť k subinvolúcii.

Placentárny Polyp

Oneskorenie častí placenty v dutine maternice pravdepodobne vyústi do krvácania v skorom období po pôrode. Ale niekedy malé časti, mikroskopické klky chorionu umožňujú, aby sa maternica úplne zmenšila a príznaky patológie sa objavia po dlhom čase.

Klinický obraz sa objavuje po 4-5 týždňoch. Bolesť brucha nie je charakteristickým znakom patológie, krvácanie je na prvom mieste, čo má za následok zníženie hemoglobínu, slabosť, závraty a tachykardiu. Bolesti maternice po pôrode sa objavujú po pridaní infekcie a vzniku endometritídy. Ďalej sa klinický obraz vyvinie podľa klasickej schémy zápalu maternice.

osteochondrosis

Počas tehotenstva sa mení postoj ženy. Je to spôsobené nárastom hmotnosti a jej prerozdelením v oblasti brucha. Ak tehotná žena nevyužila špeciálnu podpornú skupinu, bolesť sa prejaví.

Po pôrode nie je všetko okamžite na mieste. Niekedy počas tehotenstva dochádza k kompresii nervového plexu a po pôrode sa môžu prejaviť príznaky osteochondrózy alebo neuritídy. Bolesť brucha sa kombinuje s ožiarením do dutiny brušnej.

Kedy navštíviť lekára

Doba trvania bolesti závisí od individuálnych charakteristík a rýchlosti involúcie maternice. Vo väčšine prípadov sa počas prvých dvoch týždňov fyziologické ťažkosti spojené s kŕmením dieťaťa postupne znižujú. Bolesť sa neobjavuje pri každom kŕmení, jej intenzita sa znižuje. Keď sa maternica úplne uzavrie, tento príznak zmizne.

Existujú však náznaky, ktoré hovoria o možnom patologickom procese. Keď sa objavia, neodkladajte návštevu u lekára:

 • teplota môže byť najskôr malá a potom stúpnuť na 39 ° C,
 • porušenie všeobecnej pohody - slabosť, pretrvávajúce po odpočinku,
 • otravná bolesť v bruchu, ktorá je neustále prítomná,
 • zimnica ako príznak horúčky,
 • bolesť hlavy,
 • krvácanie z genitálneho traktu (môžu sa zvýšiť, zmeniť povahu slizníc na tekutejšie, pripomínajúce šarlátovú krv),
 • kŕčové bolesti pripomínajúce kŕče, po ktorých nasledujú krvné zrazeniny,
 • nie viac ako dva dni
 • neschopnosť ťahať päty z postele pri ležaní,
 • zmeniť chôdzu na brodenie, "kačica",
 • náhly výskyt krvácania po dlhom období po prepustení z nemocnice.

Pri placentárnom polype je krvácanie zvyčajne intenzívne, začínajúc mesiac alebo dva po narodení dieťaťa. Súčasne sa dá odlíšiť od menštruácie: počas menštruácie sa charakter krvácania mení denne, stáva sa menej intenzívnym. V prípade placentárneho polypu, šarlátovej sekrécie a len intenzívnejšie.

V prípade akýchkoľvek zmien, ktoré žena považuje za odlišné od fyziologických, sa môže konzultovať s gynekológom.

Spôsoby zlepšenia stavu

V prítomnosti bolesti, pripomínajúcej bolesť brucha, ako pri menštruácii, je potrebné stanoviť príčinu tohto stavu. Povinné štádiá sú vyšetrenia lekárom. To vám umožní posúdiť veľkosť maternice, pretože zodpovedajú termínu, konzistencia, mobilita orgánov, prevalencia bolesti.

Tiež nevyhnutne vykonáva ultrazvuk. S ním si môžete všimnúť, rozšírené maternice, prítomnosť zrazenín v ňom, zvyšky placenty. Ak je príčina v placentárnom polype, bude mať značnú hmotnosť. Zápalová infiltrácia okolo maternice hovorí v prospech rozvoja zápalového procesu.

Дополнительная диагностика зависит от сведений, полученных на первых двух этапах. Может потребоваться проведение гистероскопии, лапаротомии, рентгендиагностики.

Ak chcete zlepšiť stav ženy a znížiť bolesť, môžete v závislosti na príčinách bolesti.

V popôrodnom období sa lieky majú používať opatrne, väčšina z nich preniká do materského mlieka. Tieto minimálne koncentrácie pre malú hmotnosť plodu môžu postačovať na vyvolanie nežiaducich reakcií.

Bolesť spojená s prirodzeným procesom involúcie maternice nie je zmiernená antispasmodikami alebo nesteroidnými protizápalovými liekmi. Kontrakcie, ktoré sa podobajú predkom, sú prirodzeným procesom a objavujú sa len pri kŕmení dieťaťa. Sú krátkodobé a nenarušujú všeobecný blahobyt. Keď sa objavia, musíte urobiť niekoľko tichých dýchacích pohybov. Postupne tieto príznaky zmiznú samy od seba.

Subinvolúcia maternice, ktorá ešte neviedla k vzniku endometritídy, je liečená odstránením zvyškov miesta plodu z dutiny maternice. Ďalšou taktikou je vymenovanie redukčných činidiel, antibiotík na prevenciu infekcie.

Ak je syndróm bolesti spojený so zápalom, je potrebné posúdiť závažnosť a predpísať vhodnú liečbu. Pri endometritíde sa uskutočňuje antibiotická liečba, ktorá zabraňuje ďalšiemu šíreniu infekčného procesu a detoxikácii intravenóznymi infúznymi roztokmi.

Po úľave od akútneho zápalu, na prevenciu adhézií, čo vedie k vzniku chronickej bolesti panvy, je potrebné vymenovanie fyzických procedúr:

 • magnetickej terapie
 • laserová terapia
 • diadynamické prúdy
 • medicínskej elektroforézy.

Zápcha po pôrode sa musí liečiť diétou a laxatívami. Odporúčajú sa lieky, ktoré pôsobia jemne v črevnom lúmene. Niekedy stačí lyžica ricínového oleja na spustenie čriev. Používa sa tiež laktulóza, sladká chuť a žiadny nepríjemný zápach. Pre novorodencov je to bezpečné.

Strava na zápchu zahŕňa potraviny bohaté na vlákninu a majú laxatívny účinok. Je potrebné jesť niekoľko druhov sušených marhúľ alebo sušených sliviek denne, šalát z varenej repy alebo polievku z červenej repy. Ale nemali by ste to preháňať, zneužívanie laxatívnej diéty povedie k výraznému zrýchleniu peristaltiky a bolesti kŕčov.

Nesúlad stydkého kĺbu je dlhodobo liečený, je nutné udržiavať pokoj na lôžku. Ak je to možné, žena nie je v tradičnom lôžku, ale v špeciálnej hojdacej sieti, ktorá pomáha spojiť panvové kosti dohromady. Na anestéziu s použitím nesteroidných protizápalových liekov.

Na zmiernenie tohto stavu je nutné nosiť obväz na rovnomerné rozloženie telesnej hmotnosti pomocou trstiny. Pomôcť pri obnove krvného obehu a fyzioterapii fúznej symfýzy.

Mnohí veria, že v čase pôrodu sa telo ženy obnovuje a omladzuje. Tento názor je však skôr klam. Počas tehotenstva, ženské telo je pod obrovským tlakom, je prestavaný na potreby dieťaťa, niekedy na úkor matky. Po pôrode potrebuje obdobie na zotavenie, ktoré nie je vždy bezbolestné. Fyziologicky tolerovateľná bolesť by sa však mala odlišovať od príznakov patológie, aby sa včas poradil s lekárom a zabránilo sa vzniku komplikácií.

Čo spôsobuje bolesť?

Žena nesie dieťa pod srdcom v priemere 40 týždňov. Po celú dobu, plod rastie vo veľkosti, strečing maternice. Po narodení má telo počiatočný stav a vyznačuje sa nepríjemnými pocitmi.

Okrem toho, po určitom čase po pôrode sa maternica intenzívne redukuje a snaží sa vytlačiť extra tkanivo, ktoré chráni dieťa počas tehotenstva. V niektorých prípadoch doba pokusu prechádza s prasknutím maternice. Potom je žena v práci zošitá. Potrebujú nejaký čas na úplné uzdravenie a nespôsobujú ženám nepríjemné pocity.

Týždeň prešiel oblasťou porodu bolí dolné brucho, prečo?

Bolesť brucha po pôrode, podobná povahe menštruácie, je normálny jav, ktorý by nemal obťažovať ženu. Zvyčajne sú celkom tolerovateľné. V prvom týždni po narodení vychádzajú z maternice všetky nepotrebné veci. Tento proces by v žiadnom prípade nemal byť brzdený. Krvácanie tejto povahy sa nazýva lochia.

Môžu trvať viac ako jeden týždeň. Ich trvanie sa môže líšiť od prípadu k prípadu. Vypúšťanie je hlien s jasne červenou krvou. Postupom času sa stávajú menej, postupne sa rozjasňujú a farbia lohii. Pri absencii akýchkoľvek patológií, bolesť brucha ukončiť skôr ako lochia. Počas tohto obdobia by mala žena starostlivo sledovať hygienu genitálií.

1 mesiac po dodaní

Bolesti brucha v prvom mesiaci po pôrode by nemali vyvolávať veľké obavy. Postupom času sa stávajú menej nápadnými. Ak bolesť sprevádza horúčka, hnisavý výtok, mdloby atď., Potom môžeme hovoriť o infekcii. Ak máte tieto príznaky, poraďte sa so svojím lekárom.

Aby sa zabránilo výskytu infekčných chorôb počas tohto obdobia by ste mali dodržiavať niektoré pravidlá:

 • Vylúčte akúkoľvek formu sexuálnej intimity.
 • Starostlivo monitorovať hygienu pohlavných orgánov,
 • Včasné uskutočňovanie ciest potreby,
 • Nepoužívajte tampony.

Uplynulo 1,5 mesiaca

na úspešného procesu obnovy, mesiac a pol po pôrode by mala zmiznúť bolesť v spodnej časti brucha. Ak sú stále pozorované, pozornosť by sa mala venovať ich povahe. V prvom rade by nemali byť trvalé. Ak žena v tomto momente dojčí a pozoruje bolesť, potom nie je dôvod na obavy.

Neprítomnosť bolesti v maternici môže byť stále v norme. Nemalo by sa však vzťahovať na iné orgány.

Po 2 mesiacoch

Bolesť po pôrode, ktorá trvá o 2 mesiace neskôr, je dôvodom na získanie lekárskej starostlivosti. Tento alarmujúci príznak môže naznačovať o vývoji ochorenia na pozadí pôrodu. Existuje riziko, že kúsky placenty by mohli zostať v maternici. To vedie k ťažkému zápalu, ktorý je potrebné liečiť v čo najkratšom čase.

Popieranie problému je spojené so skutočnosťou, že zápal chytí prívesky. Ak sa nelieči, hrozí neplodnosťou v budúcnosti. V jednotlivých prípadoch možno predpokladať, že chrbát bol zranený pri pôrode. Bolesť v tomto prípade bude charakteristická.

Ak uplynuli 3 mesiace

Tri mesiace po pôrode, v neprítomnosti komplikácií, lekári už majú povolené cvičiť. Tento čas stačí na úplné uzdravenie tela. Preto, ak je bolesť v spodnej časti brucha, potom môžeme hovoriť o prítomnosti problémov. Niekedy sú tieto bolesti sprevádzané špecifické sekrétykrvácanie, bolesti chrbta atď.

Najčastejšie popôrodné ochorenia sú:

 • endometrióza,
 • salpingo,
 • Exacerbácia poporodného poranenia
 • Tvorba adhézií,
 • myómy,

Uplynuli 4 mesiace

Ak žena, ktorá porodí začne mať bolesti žalúdka 4 mesiace po pôrode, potom postúpenie na špecialistu by malo byť rýchle. V tomto prípade sa vykoná kompletné vyšetrenie, vykoná sa dôkladné vyšetrenie, vykoná sa ultrazvukové vyšetrenie a urobia sa rozbory a analýzy. Avšak bolesť, podobná pocitom počas menštruácie, v tomto období môže hovoriť o úplne normálnom stave fyziologických procesov.

Čo bolí žalúdok a dolná časť chrbta?

Proces pracovnej aktivity je pomerne traumatický. Ak je plod príliš veľký, žena môže mať dislokácia panvových kostí, Ktorý so sebou nesie nepohodlie v bedrovej oblasti. Rovnaká bolesť je charakteristická pre posunutie stavcov.

Je to pomerne častý jav, pretože plod kladie tlak na všetky orgány, a to počas tehotenstva aj počas pôrodu. To platí najmä pre chrbticu.

Ak bolesť najskôr obťažuje matku, potom je to normálne. Ak nezastavia dlhý čas, nemali by ste návštevu lekára odložiť. Je potrebné nájsť príčinu bolesti, pretože v tomto období je telo najzraniteľnejšie.

Dôsledky zanedbávaných chorôb môžu byť katastrofálne. Hlavnou úlohou ženy, ktorá práve porodila, je zabrániť možným zdravotným problémom. V blízkej budúcnosti bude pre Vaše dieťa veľmi potrebné. Po prvé, musíte o tom premýšľať. Správna hygiena, sexuálna abstinencia a včas navštíviť lekára pomôžu vám izolovať sa od nepríjemných reprodukčných chorôb.

Kedy je bolesť normálna?

Výskyt nepríjemných pocitov po pôrode nie je vždy spojený s rozvojom patologického procesu. Hrádza a dolná časť brušnej dutiny sa často môžu zraniť v dôsledku skutočnosti, že maternica sa v prvých týždňoch po pôrode výrazne znižuje, čo spôsobuje nepohodlie u mladej matky a pocit, že jej žalúdok bolí.

Nepríjemné pocity sa môžu vyskytnúť z nasledujúcich fyziologických dôvodov.:

 • nadmerná pohyblivosť bedrového kĺbu, spôsobená uvoľňovaním relaxínu počas tehotenstva, vedie k bolestivosti v oblasti stydkých plôch a spodnej časti brucha,
 • keď dieťa nasáva prsník, oxytocín sa uvoľňuje z matky, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu pôrodného kanála a kontrakcii maternice, čo tiež spôsobuje nepohodlie,
 • Preplnený močový mechúr vytvára tlak na orgány brušnej dutiny a v procese močenia môže žena pociťovať mierny pocit pálenia spôsobený mikrotraumami vonkajších pohlavných orgánov.


Ak má mladá matka bolesť žalúdka počas niekoľkých prvých týždňov, potom tieto bolesti majú často fyziologický charakter, ale keď sa nepríjemné pocity objavia mesiac alebo viac po pôrode, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste zistili dôvody.

Patologická bolesť

Bohužiaľ, obdobie popôrodného zotavenia nie vždy prechádza bez komplikácií, takže ak to bolí v hrádzi alebo podbrušku po pôrode, je lepšie navštíviť gynekológa na vyšetrenie a konzultáciu.

V tele ženy, ktorá nedávno porodila, sa môžu vyskytnúť rôzne patologické procesy:

 • S manuálnym oddelením placenty existuje možnosť, že časť miesta dieťaťa zostane v maternici - to môže viesť k rozvoju zápalového procesu.
 • Preháňanie stehov po cisárskom rezu. Žena má bolesti žalúdka, ako keby počas menštruácie, najmä po druhom narodení, ktoré sa uskutočnilo týmto spôsobom.
 • Zápal príveskov, postihujúci jeden alebo dva vaječníky.
 • Endometritída je ochorenie, ktoré ovplyvňuje vnútornú výstelku maternice. Toto ochorenie sa môže objaviť po pôrode: žalúdok bolí ako počas menštruácie, zvyšuje sa telesná teplota a vyvíja sa hnisanie.
 • Rozdiel medzi kĺbmi a posunutie stavcov počas pôrodu.
 • Peritonitída je zriedkavá komplikácia vyplývajúca z divergencie stehov v maternici, pri ktorej dochádza k infekcii pobrušnice.

Ak je endometritída príčinou nepohodlia v spodnej časti brucha, liečba sa má začať bezodkladne. Často je potrebné zostať v nemocnici na celý cyklus antibiotickej liečby, ale to závisí od štádia ochorenia a závažnosti jeho priebehu. Antibakteriálne lieky sa predpisujú na základe citlivosti mikroflóry (Gentamicín, Amoxicilín, Amoxiclav, Lincomycin). Metronidazol je tiež často zahrnutý do liečebného režimu na elimináciu anaeróbnych patogénov, multivitamínov, antihistaminík a imunomodulátorov.

Keď sa objaví bolesť v dôsledku poranení pri narodení alebo rozdielov v kostiach, liečbu vykonáva traumatológ. Často si vyžaduje obmedzenie pohyblivosti kĺbov a nosenie špeciálnych obväzov. Paracetamol alebo iné NSAID sa predpisujú na zmiernenie bolesti, ak žena nedojčí. Vápnik by sa mal tiež užívať v terapeutickej dávke.

Pri zápche na prvom mieste, aby sila. Ak to nepomôže, môžete začať užívať lieky. Pri dojčení sa poraďte so svojím lekárom o tom, aké lieky sú povolené na použitie. Zvyčajne dojčiace matky predpisovali laktulózu na báze Duphalac.

prevencia

Aby sa zabránilo situáciám, keď po pôrode žena má zlú bolesť žalúdka., Je potrebné dodržiavať odporúčania lekára, ktoré boli prijaté pri prepustení z nemocnice:

 • starostlivo monitorovať osobnú hygienu, počas obdobia, keď sa švy ešte nevyliečili, je potrebné ich po každom záchode umyť,
 • v prítomnosti švov vykonávajú svoje každodenné spracovanie Zelenko alebo iné antiseptikum,
 • počínajúc od skorého obdobia po pôrode, vykonajte špeciálne cvičenia, ktoré vám umožnia rýchlejší návrat
 • nezdvíhajte závažia
 • nezasahujú do sexuálnej intimity až do úplného obnovenia pôrodného kanála,
 • v určený čas, aby sa objavil na rutinné vyšetrenie lekárom v predporodnej klinike.

Bez ohľadu na údajný dôvod, prečo má matka po pôrode ťažkú ​​bolesť žalúdka, mala by kontaktovať gynekológa na vyšetrenie. Aj keď ide o bolesť fyziologickej povahy, je lepšie o nej vedieť, než špekulovať alebo vynechať začiatok vývoja závažnej komplikácie.

Autor: Violeta Kudryavtseva, lekár,
špecificky pre Mama66.ru

Po pôrode ťahá podbruško - príčiny

Existuje mnoho faktorov, ktoré spôsobujú bolesť brucha. Mnohé z nich patria priamo do pooperačného obdobia:

1. Porušenie práce alebo epiziotomia - kým švy môžu pôsobiť na stydké pysky, pošvy, krčka maternice. Percento takýchto chirurgických zákrokov je bohužiaľ vysoké.

Po týchto chirurgických zákrokoch dochádza k intenzívnej intenzívnej bolesti v hrádzi. Čoskoro tieto pocity úplne zmiznú. Spravidla tieto bolesti zmiznú bez stopy v priebehu niekoľkých dní. Ale niekedy žalúdok bolí mesiac a dlhšie. A potom vždy budú sťažnosti, ktoré po narodení ťahajú spodnú časť brucha. Je to spôsobené:

Infekcia je veľmi závažná komplikácia vyžadujúca lekársku starostlivosť.

2. Okrem sťažností, že spodná časť brucha bolí, je hnisavý výtok, teplota stúpa na 38 stupňov - cisársky rez, Operácia sa uskutočňuje v lokálnej anestézii. Akonáhle anestézia opustí, okamžite sa objaví bolesť. A v budúcnosti, bolesť v pooperačnej jazvovej oblasti až do jej úplného uzdravenia pacienta veľmi dlho ruší. Kompletné zjazvenie sa vyskytuje počas celého mesiaca.

3. Zo všetkých vyššie uvedených dôvodov je hlavným dôvodom skutočnosti, že po pôrode bolesť brucha - kontrakcia maternice pod vplyvom oxytocínu - hormónu, ktorý priamo ovplyvňuje tento proces. Oxytocín sa vylučuje pri dojčení. V týchto prípadoch sa nevyžaduje žiadny ďalší zásah. S kontrakciou maternice sa odstránia zostávajúce stopy krvi, tkaniva a placenty.

Najsilnejšie a najnepríjemnejšie tieto bolesti sa začínajú od prvých hodín, kedy dochádza k intenzívnej kontrakcii maternice.

4. Niekoľko, ale bežných prípadov, kedy v maternici sa zistia zostávajúce častice placenty, prípadne zvyšky vajíčka, akumulácie mŕtveho epitelu. Sťažnosti, že po narodení bolí spodnej časti brucha. Uistite sa, že je sprevádzaný vysokou horúčkou, často zimnicou.

5. Obnovenie zhoršená hormonálna rovnováha po pôrode.

6. Trauma k stydkej kosti. Bolesť spôsobená traumou zmizne nezávisle po určitom čase.

Žalúdok bolí mesiac po pôrode

Ak po pôrode žalúdok bolí jeden mesiac, bolesti sa zvyšuje, spolu s pridaním teploty až 38 stupňov a vyššie, je potrebné vylúčiť závažné komplikácie, ktoré vyžadujú neodkladnú lekársku pomoc.

1. Ak bolie žalúdok, endometritída sa eliminuje okamžite po diagnóze. Je to zápal maternicového epitelu. Môže sa vyvinúť kedykoľvek po pôrode.

Vzhľadom na to, že podmienečne patogénna mikroflóra, ktorá je normálne prítomná v tele každej ženy, sa môže stať patogénnym pri vývoji endometritídy. Dôvodom tejto aktivity môže byť znížená imunita - imunosupresia. Pre ženy v pôrode je to bežný stav, v niektorých prípadoch však pod vplyvom určitého faktora to vedie k vzniku endometritídy. Počas aspirácie alebo z iných dôvodov dochádza buď k bakteriálnej alebo plesňovej infekcii.

2. Po diagnostickom kyretáži bolesť brucha dlhodobo bolí. Tento nepríjemný postup sa vykonáva, ak máte podozrenie zvyšky placenty alebo pupočníkovej šnúry v maternici.

3. Môj žalúdok bolí takmer nepretržite mesiac po pôrode. viac pôrody.

Pri opakovanom pôrode sa maternica predlžuje, pretože jej steny stratili normálny tón. Prostaglandíny (hormóny, vrátane jedného z nich - oxytocín, ktorý je zodpovedný za rýchlu kontrakciu maternice) sa syntetizujú v oveľa väčších množstvách ako v primiparuse. V tomto ohľade, po pôrode ťahá spodnej časti brucha mesiac alebo viac. Pre mnohých to môže natiahnuť v čase takmer celé popôrodné obdobie.

4. Zápal v skúmavkách, vaječníkoch (salpingo-oophoritis alebo adnexitis). Klinicky sa prejavuje tým, že po narodení ťahá spodnú časť brucha. Tieto nepohodlie neprejdú časom, ale naopak sa zintenzívňujú. V intenzite - nie silná, ale konštantná, vyčerpávajúca.

5. Peritonitída — одно из опаснейших осложнений, возникающее также в результате попадания инфекции. Боли приобретают острый характер, повышается температура. Требует проведения неотложных мероприятий.

6. Poranenia chrbtice. Ak po pôrode bolí brucho a bolesť vyžaruje do chrbtice, je to prejav posunu stavcov, ktoré sa objavili počas procesu práce. To všetko môže nastať na diaľku - dokonca aj po niekoľkých mesiacoch. Fyzická námaha a dokonca i chôdza vyvolávajú bolesti. Ak sa to stane, je potrebné preskúmať chrbticu, aby sa objasnila patológia. Na základe predpísaných vyšetrení.

7. Vyprázdnenie bedrového kĺbu, strečing svalov a väzov vedie k tomu, že žalúdok bolí mesiac po pôrode a ďalšie. Vyliečenie kĺbového a svalového aparátu môže byť dlhý čas oneskorené.

8. Ak po pôrode bolí brucho, príčinou môže byť ochorenia tráviaceho systému. Bolesť v črevách môže byť vyvolaná počas kŕmenia dieťaťa s nedostatkom spánku, stresových situácií, zmeny v diéte a nedostatočného odpočinku. Preto je potrebné jesť veľa zeleniny a ovocia, mliečne výrobky. Ich neprítomnosť spôsobuje zvýšenú tvorbu plynu a fermentáciu v črevách, zápchu a v dôsledku toho ťahá spodnú časť brucha po pôrode.

Po pôrode bolesť brucha - čo robiť

Ak po pôrode bolesť brucha, bráni harmonickej existencii, spôsobuje rôzne nepohodlie. Človek by mal vždy vedieť, čo robiť v takýchto prípadoch. Taktika liečby závisí od faktorov vedúcich k vzniku bolesti.

1. Po pôrode bolesť v spodnej časti brucha - zápal

Používajú sa konzervatívne metódy liečby. Liečba by mala byť komplexná. V závislosti od závažnosti procesu sa skladá z antibakteriálnej, infúznej, detoxikačnej, sedatívnej, desenzibilizačnej a všeobecnej posilňovacej terapie. Povinné lieky na zníženie maternice.

Liečba začína menovaním antibiotík. Používajú sa hlavne cefalosporíny a chránené penicilíny.

Možno vymenovanie protizápalových liekov (NSAID) v neprítomnosti kontraindikácií a imunostimulačných liekov.

Tiež používa lieky, ktoré zvyšujú kontraktilitu maternice.

Akonáhle sa vám podarí odstrániť zápal, bolesť okamžite zmizne. Je dôležité si uvedomiť, že použitie antispasmodík je absolútne kontraindikované. Nemôžete sa medikovať.

2. Po pôrode bolí podbruško multiparózneho žalúdka - čo robiť

Pri bolesti v dolnej časti brucha po druhom, treťom rode je potrebné predpísať určité lieky, ktorých mechanizmus účinku je potlačenie tvorby prostaglandínov. Ide o prostaglandíny, ktoré spôsobujú bolesť, dráždivé špeciálne receptory. Tieto lieky sú liekmi skupiny NSAID (Diclofenac, Nise, Aspirin, Dicloberl, atď.).

Na zmiernenie syndrómu bolesti je možné použiť lieky na zmiernenie bolesti:

• „Artol“ a iní.

Je bezpečnejšie používať lieky vo forme rektálnych čapíkov. Výhodou tejto dávkovej formy je rýchla absorpcia liečiva a neprítomnosť vedľajších účinkov liečiva (výskyt žalúdočného vredu, eróznej gastroduodenitídy). Niekedy pomáha banálny analgin.

3. Po pôrode bolesť brucha - iné dôvody - čo robiť

1. Ak existujú podozrenia na kúsky po narodení alebo pupočníkovú šnúru, ktoré zostali v maternici, vykoná sa diagnostická kyretáž a odstránia sa z maternice, aby sa zabránilo infekcii. Po tomto zákroku sú potrebné antibiotiká.

2. Ak bol počas pôrodu diagnostikovaný výtok stavcov, je potrebné niekoľko cyklov manuálnej terapie.

3. Peritonitída je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžité vyšetrenie lekárom a prípadne operáciu.

4. Pri porušení funkcií tráviaceho systému potrebujú špeciálnu diétu v závislosti od identifikovanej patológie. Vzhľadom k tomu, závažnosť a bolesť v bruchu, vyplývajúce z patológie tráviacich orgánov, sa môže prejaviť donekonečna po pôrode, musíte okamžite diverzifikovať svoju stravu s produktmi kyseliny mliečnej a vlákniny, ktorá je obsiahnutá v zelenine a ovocí. Odstráňte pomaly stráviteľné potraviny.

5. Pri nezápalových bolestiach brucha je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania: t

• aby sa maternica čo najrýchlejšie vrátila do normálnej veľkosti, je potrebné nájsť čas na terapeutické cvičenia,

• piaty deň po prepustení musíte navštíviť gynekológa,

• dodržiavať špeciálnu diétu, vykonávať fyzickú aktivitu.

Úspešná liečba teda závisí od eliminácie faktorov spôsobujúcich bolesť.

Ak je čas prijať opatrenia na riešenie základných príčin, zníži bolesť a zabráni vzniku nebezpečných komplikácií. Potom je možná primeraná a účinná liečba, ktorá povedie k úspechu.

Normálne mesačne po pôrode

Menštruačný cyklus ženy po pôrode sa obnovuje v závislosti od mnohých faktorov. Normálna sa považuje za objav prvej menštruácie za mesiac a za dva roky. Načasovanie útoku závisí od:

 • Kojí žena dieťa a ako často? Čím dlhšie sú prestávky medzi dojčením, tým rýchlejšie sa cyklus zotaví. Je to spôsobené produkciou prolaktínu, ktorý inhibuje dozrievanie vajíčok a zmeny endometria. Jeho úroveň je priamo úmerná intenzite dojčenia.
 • Ako pravidelné mesačné boli predtým. Ak sa pred koncepciou vyskytli časté zlyhania, pravdepodobnosť je stále vysoká.

Môžete tiež vidieť opačný obraz, keď je bolesť bez zjavného dôvodu, zrazeniny sú často fixované, objem straty krvi sa zvyšuje. Platí to však v prvom alebo dvoch mesiacoch od začiatku cyklu obnovy. Ak takéto negatívne zmeny v cykle pokračujú ďalej, môže to byť dôkaz patológie. V takýchto prípadoch by ste sa mali obrátiť na špecialistu, aby ste zistili príčinu.

Odporúčame prečítať si článok o tom, kedy prichádzajú mesačne po pôrode. Z neho sa dozviete o období zotavenia, povahe menštruačného výtoku po pôrode, potrebe poradiť sa s lekárom.

Príčiny bolestivej menštruácie

Žena sa nebojí, ak aj pred tehotenstvom menštruácia priniesla hmatateľné nepohodlie a musela brať analgetiká alebo urobiť niečo iné. Ale ak nebola žiadna predtým významná bolesť, mali by ste pochopiť, čo môže spôsobiť takéto podmienky. Neexistuje žiadny zásadný rozdiel v tom, kedy je menštruácia obnovená po pôrode.

Kontrakcie maternice pri kŕmení

Počas pravidelného kŕmenia, ženy môžu ísť na obdobie, dokonca mesiac alebo dva po pôrode. Tento proces je veľmi individuálny. Najmä často prvé kritické dni sa objavujú po 6 - 8 mesiacoch od okamihu vzniku omrvinky. Je to spôsobené poklesom intenzity laktácie so zavedením doplnkových potravín.

Počas každej ďalšej aplikácie dieťaťa dochádza k podráždeniu bradaviek, čo vedie k reflexnému uvoľňovaniu oxytocínu a kontrakcie maternice. A to je v tomto období, že žena môže cítiť otravnú bolesť v spodnej časti brucha. Toto je obzvlášť zreteľné počas menštruácie, pretože prah citlivosti na bolesť sa znižuje a maternica a bez nej sa neustále zmenšuje, aby sa vyčistila jej dutina.

Ak mladá matka jasne nájde podobný vzor, ​​nemôžete sa báť, pretože neskrýva v sebe žiadnu patológiu. Bolesť počas menštruácie uplynie po ukončení dojčenia.

Po vykonaní operácií v práci

Takmer vždy niekoľko mesiacov po nástupe menštruačnej funkcie ženy, ktoré podstúpili cisársky rez, pociťujú bolesť brucha. Je to spôsobené tým, že počas menštruácie sa maternica znižuje, a to aj v oblasti jazvy, ktorá ešte nie je zahojená. V dôsledku toho je menštruácia bolestivá a hojná, čo by nemalo vystrašiť ženu, ale v rozumných medziach.

Podobne sa vyskytuje v prípade, ak sa počas cisárskeho rezu uskutočnilo ďalšie odstránenie myómových uzlín. Najmä, ak sú veľké a musíte dodatočne otvoriť maternicu.

Menej intenzívna, ale stále existuje bolesť po menej objemných zákrokoch. Napríklad po zoškrabaní, manuálnom oddelení po narodení atď. Ale ak sa spolu s niektorými ďalšími príznakmi objavia napríklad nepríjemný zápach výboja, určite by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

S rozsiahlymi prestávkami a zraneniami

Počas pôrodu majú ženy často veľmi vážne prestávky, výrony a svaly. Po šití môže telo reagovať inak ako na materiál na šitie, tak na všeobecný proces hojenia. V dôsledku toho môžu byť vo vagíne vytvorené stenózy, hrubé jazvy, ktoré spôsobia bolesť, vrátane menštruácie, ako aj počas pohlavného styku.

Niekedy po pôrode, vrátane po vykonaní cisárskeho rezu, s mnohými rupturami krčka maternice v budúcnosti môže dôjsť k stenóze krčka maternice. Externe a dokonca aj s ultrazvukom, patológia nebude viditeľná.

Zúžený kanál krčka maternice počas menštruácie prispeje k akumulácii menštruačnej krvi, ktorá bude tlačiť proti stenám a spôsobovať bolesť. Bolesť sa navyše zvyšuje so zvyšujúcim sa výtokom, niekedy sa môže stať neznesiteľnou. V tomto prípade je nutný lekársky zásah.

Tiež so stenózou cervikálneho kanála je jedným z príznakov predĺžený tmavý náter po menštruácii. Nie vždy prvé obdobia po pôrode sú v takýchto prípadoch bolestivé, najčastejšie sa patológia prejavuje v šiestich mesiacoch alebo roku.

Nediagnostikované nádory vaječníkov

Nádory vaječníkov nie sú diagnostikované zakaždým počas tehotenstva. A niekedy žena vie o ich prítomnosti a odkladá liečbu z určitých dôvodov. Môžu tiež spôsobiť syndróm bolesti rôznej závažnosti. Ale v prípade cysty, žena si všimne, že podobné príznaky sa objavujú nielen počas menštruácie, ale aj v iných dňoch cyklu. Vždy je potrebné sa báť akútnych a atypických bolestí, ktoré môžu indikovať prasknutie cysty.

Ovariálna cysta po pôrode

endometrióza

Endometrióza je najčastejšou príčinou bolesti v gynekologickej praxi. Choroba je pomerne častá. A v niektorých prípadoch môže pôrod vyvolať progresiu ochorenia alebo dokonca jeho nástup. Pravdepodobnosť je obzvlášť vysoká, keď sa vykonáva rez cisárskym rezom po manuálnom oddelení po narodení a ďalších patologických stavoch, keď sú potrebné ďalšie intervencie.

Endometriálne bolesti sú takmer vždy spojené s menštruačným cyklom, objavujú sa v predvečer kritických dní a pokračujú po celú dobu.i. Často tomu predchádza rôzne stupne závažnosti mdloby, a to pred menštruáciou aj po nej. Bolesť môže byť lokalizovaná v dolnej časti brucha, viac vpravo alebo vľavo, v perineu, atď. V druhom prípade sa dievča často cíti nepohodlne počas zaťaženia v tejto oblasti (pri jazde na bicykli, dokonca aj v sede).

Endometrióza prechádza komplexnou liečbou - chirurgickým odstránením lézií a následnou hormonálnou terapiou.

Endometrióza po pôrode

Maternicový myóm

Uteroidné myómy spôsobujú bolesť v prípade podvýživy uzla. Najčastejšie k tomu dochádza, keď je veľký., Počas menštruácie sa zároveň zvyšuje bolesť, pretože kontrakčná maternica vyvoláva ešte väčšiu kompresiu tkanív. Liečba je v tomto prípade konzervatívna, ale ak je neúčinná, je nutná operácia. To je dôvod, prečo je v prítomnosti veľkých myómov často ponúkaná súčasná cisársky rez a odstránenie uzlín.

Maternicové myómy po pôrode

Zmeňte prah citlivosti na bolesť

Ak po vyšetrení neexistujú žiadne objektívne dôvody pre vznik bolesti, potom je možné zvýšiť prah citlivosti na bolesť. Často sa to deje po ťažkom pôrode, čo prináša mladej matke určitý druh psychologickej traumy.

Pozrite sa na video o mesačníku po pôrode:

Ak bolesť bola predtým

Ak sú periódy bolestivé pred pôrodom, často zostávajú rovnaké. Napríklad, ak sú takéto stavy spojené so všeobecným infantilizmom a nedostatočnou odpoveďou myometria na prostaglandíny.

Podobne, kŕčové žily panvy môžu dať ďalšiu bolestivosť a ťahanie nepohodlie v dolnej časti brucha.

Retrofrécia maternice

Mnohí sa domnievajú, že poloha tela maternice s ohybom chrbta spôsobuje bolestivé a dlhotrvajúce obdobia. V skutočnosti to nie je len dôvod. Prudký ohyb sa dá kombinovať s endometriózou, myómom. V týchto prípadoch bude bolesť jasnejšia a silnejšia, ako keby bola maternica v klasickej polohe.

Po narodení nie vždy mení svoj sklon v panvovej dutine. V 80% prípadov, po 6 - 12 mesiacoch, maternica získava svoje správne miesto.

zápal

Hojné bolestivé obdobia po pôrode, najmä ak sú nepríjemné, alebo v prípade, keď je niektorý výtok narušený deň predtým, môžu indikovať zápal ako v maternici, tak v panve.

Preto, keď sa objavia tieto príznaky, ako aj keď sa objaví teplota, slabosť a iné príznaky intoxikácie, je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Tak sa zvyšuje šanca vyhnúť sa komplikáciám.

Po narodení si mnohé ženy vyberajú vnútromaternicové pomôcky ako prostriedok antikoncepcie. Zároveň môže byť inštalovaný aj 5-7 dní. Ale často to môže byť príčinou ťažkých bolestivých období po pôrode. Faktom je, že maternica sa snaží vylúčiť IUD ako cudzie teleso, čo vedie k jeho intenzívnejším sťahom. Z toho vyplýva bolesť a zvýšený objem menštruačnej krvi.

Iné ochorenia

Nemali by sme zabúdať na iné negenitálne ochorenia, ktoré môžu byť príčinou bolestivých období po pôrode. Najčastejšie sa príznaky môžu zmiasť v nasledujúcich prípadoch:

 • počas exacerbácie osteochondrózy, panvovej neuritídy a iných neurologických ochorení,
 • v prípade exacerbácie hemoroidov, ktorých epizódy najčastejšie spadajú do obdobia kritických dní a análnej trhliny, proktitídy atď.
 • s chorobami a zraneniami močového mechúra.

Dôvody urgentnej liečby u lekára

Nie je možné jednoznačne povedať, kedy je možné trpieť a vziať inú pilulku, av akých situáciách je potrebné urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Koniec koncov, aj pred tehotenstvom, môže byť obdobie dievčaťa dosť bolestivé, natoľko, že musíte robiť injekcie a analgetiká s nápojmi. V nasledujúcich situáciách však musíte venovať viac pozornosti sami sebe:

 • ak predtým neboli také bolesti a neexistujú žiadne objektívne dôvody na ich začatie,
 • v prípade, že žena má akékoľvek vzdelávanie v panve (cysty, myómy, atď.),
 • ak sú závraty, slabosť, nevoľnosť,
 • v prípade špecifického nepríjemného zápachu s menštruačným tokom,
 • ak sa bolesti nezastavia použitím analgetík, t
 • keď sa stav postupne zhoršuje,
 • bolesť na pozadí ťažkej menštruácie,
 • Ak existuje podozrenie na nové tehotenstvo.

Liečba bolestivej menštruácie

Menštruácia v žiadnom prípade nesmie spôsobiť zdravotné postihnutie ženy, nie je potrebné znášať bolesť. Moderné možnosti medicíny môžu výrazne znížiť akékoľvek nepohodlie počas kritických dní. Liečba bude čo najúčinnejšia, ak sa zistí príčina patologických chorobných stavov. Smery liečby sú nasledovné:

 • Analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky, antispasmodiká, ktoré by sa mali začať s malými bolesťami, ak majú tendenciu výrazne sa zvyšovať. Lieky a dávky sa majú používať podľa pokynov lekára. Napriek relatívnej bezpečnosti má byť pravidelné používanie iba podľa indikácií, najmä ak je žena dojčiaca. Z analgetík možno použiť analgín a jeho analógy, od antispasmodík - drotaverínu, bez sila, od NSAIDs - indometacínu (možné vo sviečkach), ketónov a ďalších.
 • Antibakteriálna terapia pre akékoľvek zápalové procesy.
 • Hormonálna terapia, ktorá pomáha znižovať bolesť pri endometrióze a iných ochoreniach. Najčastejšie je to zvyčajná perorálna antikoncepcia.
 • Hysteroresectoskopia, počas ktorej je možné odstrániť synechiu maternice a krčka maternice, elimináciu stenózy.
 • Laparoskopia s cieľom excízie cyst, myómov. Je to tiež najlepší spôsob prvej fázy liečby endometriózy, počas operácie, adhézie atď.
 • Klasická chirurgia je nevyhnutná pre rakovinu, veľké cysty, myómy av niektorých iných prípadoch.

Zo všeobecných odporúčaní o správaní sa žien s bolestivým obdobím možno rozlišovať nasledovné: t

 • musíte sa vyhýbať fyzickej námahe v týchto dňoch,
 • niekedy pomáha teplá sprcha alebo predmet pripojený k spodnej časti brucha, ale týmto spôsobom môže byť vyprovokované nejaké zintenzívnenie výboja,
 • rôzne relaxačné techniky, dychové cvičenia môžu znížiť prah citlivosti na bolesť, ak je to dôvod.

Odporúčame prečítať si článok o výtoku s nepríjemným zápachom po pôrode. Из нее вы узнаете о характере выделений в первые сутки после родов, в первую неделю и в последующее время, причинах и признаках патологии.

Боль – в любом случае патологическое состояние, в том числе во время менструаций у женщины. Ни в коем случае нельзя терпеть и привыкать к ней. Veľmi bolestivá menštruácia u ženy po pôrode, najmä ak nebola predtým pozorovaná, je jasnou známkou určitého ochorenia. Tomu sa dá porozumieť len so špecialistom, ktorý po stanovení diagnózy vyberie najvhodnejšiu liečbu.

Príčiny popôrodnej bolesti

Celý proces pôrodov pozostáva z troch období:

 • vyhladenie a otvorenie krčka maternice,
 • narodenie dieťaťa
 • narodenie detskej sedačky.

Reprodukčný orgán počas tehotenstva sa zvyšuje podľa rastu plodu, svaly sa natiahnu. Počas pôrodu sa rytmicky redukujú, vylučujú plod a potom placentu z maternice.

Patologické príčiny

Najčastejšie, jeden mesiac po narodení, je reprodukčný orgán obnovený, bolestivé pocity zmiznú. Tento proces sa oneskoruje v prípade komplikácií:

 • prítomnosť kusov detského priestoru v maternici,
 • zápal sliznice,
 • zápalový proces príveskov,
 • prechod zápalu do brušnej dutiny,
 • posunutie stavcov
 • divergencia kostí symfýzy,
 • črevnú patológiu,
 • dysfunkcia močového mechúra.

Niekoľko dôvodov, pre ktoré žalúdok bolí po pôrode, prejsť samostatne do jedného mesiaca a neprinášajú značné škody na zdraví ženy. Výskyt zápalových komplikácií však môže byť nebezpečný pre zdravie matky.

Bolí to v dolnej časti brucha po pôrode u všetkých žien. Spočiatku sú v dolnej časti brucha nepríjemné, nepríjemné bolesti. Počas dojčenia sa zvyšujú, môžu sa stať kŕčmi, ale tolerovateľné. Spočiatku sú výraznejšie, v budúcnosti príznaky opísané vyššie zmiznú, keď zmizne výtok. Keď sa vyskytnú komplikácie, bolesť nepresiahne 4 mesiace.

Príznaky endometritídy a zápalu príveskov

Krv je vynikajúcou živnou pôdou pre rast patogénnych mikróbov. Ak kúsky placenty zostanú v maternici, maternica sa nemôže úplne uzavrieť, baktérie stúpajú z vagíny do jej dutiny cez otvorený hltan. S cisárskym rezom sa infekcia môže dostať cez chirurgickú ranu.

Príznaky zápalových komplikácií:

 • bolesť kňučania je konštantná,
 • časom získava charakter kŕče,
 • vaginálny výtok sa stáva hnedý, nazelenalý,
 • hrčky hnisu, hrče hlienu v sekrétoch sú zaznamenané,
 • je tu nepríjemný zápach výboja

 • telesná teplota stúpa
 • všeobecný stav matky sa zhoršuje
 • mliečne žľazy sú bolestivé,
 • koža v oblasti bolesti je červená, horúca na dotyk,
 • pri vyjadrovaní mlieka môže z bradavky prúdiť hnis.

Ak sa dieťa objavilo operáciou:

 • šev a koža okolo neho sa zmenia na červenú
 • zahriať
 • z neho hlien začína vystupovať hnisom.

Ak matka pokračuje v dojčení svojho dieťaťa, stáva sa nepokojným, neustále plače a má malé nohy. Detská stolica sa môže stať tekutou s nepríjemným zápachom, objaví sa regurgitácia alebo zvracanie.

Príznaky mastitídy

Ak sa infekcia dostane do prsníkov ošetrovateľskej matky, môže pociťovať bolesť v brušnej dutine a meniť charakter výtoku. To sa často deje v situácii, keď 2 mesiace neprešli od dodávky.

Pacient bude narušený bolesťou a výtokom hnisu z hrudníka, boľavou bolesťou brucha, zvýšenou teplotou.

Príznaky peritonitídy

Prechod zápalového procesu do brušnej dutiny môže nastať z ohniska zápalu v maternici alebo jeho príveskov počas neskorej liečby pre lekársku pomoc. V tomto prípade sa stav pacienta zhoršuje:

 • celý žalúdok bolí,
 • sa zvyšuje dotykom,
 • stáva sa neznesiteľnou v čase roztrhnutia ruky z brucha,
 • telesná teplota skočí na najvyššie možné čísla,
 • pokles tlaku
 • urýchľuje pulz.

Ak od chvíle, keď sa objavilo dieťa, uplynuli dva mesiace, už nedošlo k žiadnemu výtoku s rozvojom takejto komplikácie, znovu sa objavili a stali sa zelenými s nepríjemným zápachom.

Príznaky posunu chrbtice

Ak bolesť nie je ľahká po 4 mesiacoch od narodenia dieťaťa, musíte premýšľať o vysídlení stavcov. Je to pre neho zvláštne:

 • bolesť je akútna
 • lokalizované v bedrovej oblasti,
 • zvyšuje pri zatáčaní, ohýbaní, pri snahe vychovávať dieťa,
 • Môže dôjsť k „rušeniu“.

Keď "rušenie" žena nemôže narovnať po neúspešnom naklonení alebo otočení. V závažných prípadoch je látka miechy stlačená. Potom bude žena obťažovaná necitlivosťou jednej alebo oboch nôh.

Táto komplikácia nebude fungovať. Pacient by sa mal poradiť s neurológom.

Príznaky črevnej patológie

Ako plod rastie, maternice tlačí čreva hore. Je tehotná počas celej uviaznutej pozície. Po pôrode majú ženy často zápchu. Na normalizáciu práce čreva je v priemere potrebných 4 až 6 mesiacov.

V tomto prípade je pacient znepokojený ťažkosťami v črevách, opuchom. Žalúdok môže ochorieť, ak chcete ísť na toaletu, bolesť môže zmiznúť po vyprázdnení čriev.

Pin
Send
Share
Send
Send