Zdravie

Bolesti bradaviek po menštruácii

Pin
Send
Share
Send
Send


Bolesť prsných žliaz je označovaná termínom "mastalgy". U zdravých žien dochádza k nepríjemnému pocitu v dôsledku vplyvu fyziologických faktorov. Vyskytuje sa pred kritickými dňami, počas uvoľnenia zrelého gametu. Počas tohto obdobia sú mnohí rušení nepohodlím. Ale ak po menštruácii, bradavky bolí, mali by ste venovať pozornosť svojmu zdraviu.

Normálny proces alebo znak patológie?

Ženský reprodukčný systém je navrhnutý tak, že v určitých obdobiach v ňom dochádza k zmenám, ktoré sú nevyhnutné pre počatie a tehotenstvo. Príprava na možné oplodnenie a tehotenstvo embrya je zvýšenie veľkosti vnútornej dutiny maternice, rozšírenie kanálikov prsníka. Tieto procesy sú spôsobené hormónmi, ktoré telo produkuje predstaviteľov slabšieho pohlavia. Pred začiatkom kritických dní sa takéto javy vyskytujú u všetkých žien. Sú sprevádzané nepohodlím v prsných žľazách. Avšak, ak po menštruácii bradavky bolí, dôvodom indispozície je často vážna patológia.

Mastodinia, ktorá má cyklický charakter

Ide o ochorenie, pri ktorom pacient pociťuje nepohodlie v oblasti prsných žliaz. Spravidla je tento stav spôsobený hormonálnou nerovnováhou. Môžu ho však spustiť aj iné faktory. Toto sú viaceré prerušenia procesu tehotenstva, chirurgie, depresívneho stavu, emocionálneho preťaženia, zápalových patológií, poranení.

Príznaky mastodynie zahŕňajú:

 1. Pocit ťažkosti v prsných žľazách.
 2. Zvýšte veľkosť týchto orgánov.
 3. Prítomnosť nepohodlia, ktorá má charakter ťahania.
 4. Zvýšená citlivosť bradavky.
 5. Bolesť pri dotyku.

Mastodynia je zvyčajne dvojstranný patologický proces. V tomto stave sa nepohodlie prejavuje obzvlášť v období kritických dní. Okrem toho, po menštruácii, bradavky bolí, prsné žľazy sa opuchy. Pacienti si všimnú zvýšenú nervozitu, podráždenosť.

Možné príčiny nepohodlia

Pred kritickými dňami je nepohodlie hrudníka normálnym stavom. Je to spôsobené prípravou tela na hnojenie. Tento proces je spôsobený výrobou určitých látok. Ak sa koncepcia nevyskytne, bolesť samotných prsných žliaz zmizne. Hormonálna rovnováha sa však môže zmeniť aj z dôvodov, ktoré nesúvisia s prípravou na oplodnenie. Tento stav je pozorovaný u dospievajúcich dievčat a žien v dospelom veku. Ak sa však po menštruácii bradavky začali zraniť, iné okolnosti nie sú vylúčené, napríklad:

 1. Nástup koncepcie.
 2. Benígne novotvary (uzliny, cysty).
 3. Zápalový proces v prsných žľazách.
 4. Mechanické poškodenie.
 5. Zhubné nádory.

Presné určenie príčiny nepohodlia je možné len po konzultácii s lekárom a vykonaní diagnostických postupov.

Prirodzené zmeny v rovnováhe hormónov

Počas menopauzy sa u žien vyskytuje bolesť v oblasti hrudníka. Tento jav je spôsobený transformáciou glandulárneho tkaniva v spojive a tukovom tkanive. Okrem toho, v tomto období predstavitelia slabšieho pohlavného styku:

 1. Poruchy v cykle menštruácie.
 2. Pocit horúceho, hojného potu.
 3. Častá zmena krvného tlaku.
 4. Zrýchlenie srdcového rytmu.
 5. Neustály pocit únavy.

Zmeny v rovnováhe hormónov sú charakteristické aj pre pubertu. V tomto období sa u adolescentov vytvára cyklus. Kritické dni sú nepravidelné. Pacienti v prechodnom veku často po menštruačných bradavkách bolí. Toto je norma. Po stabilizácii cyklu tento príznak sám zmizne.

Použitie liekov obsahujúcich hormóny

Použitie takejto antikoncepcie vyvoláva nepohodlie a opuch v oblasti prsných žliaz.

Okrem toho, niektoré ženy majú výtok krvi rozmazanie krvou, nepohodlie v spodnej časti peritoneum. Použitie hormónov je jednou z pravdepodobných odpovedí na otázku: „Prečo sa bradavky zranili po menštruácii?“ Približne 14 dní po začatí užívania takýchto piluliek sa dievčenské telo prispôsobuje a nepohodlie zmizne.

Hnojenie

Po počatí môže mať žena výtok podobný menštruácii. Sú však krátkodobé, vzácne, majú tmavohnedú farbu. Niekoľko dní po oplodnení začínajú zmeny v štruktúre mliečnych žliaz. Napučiavajú, zvyšujú objem, ktorý je spojený so zvýšeným krvným obehom v tkanivách. Žena, ktorá nevedela o koncepcii, si myslí, že po jej období jej prsia a bradavky z iných dôvodov ublížili. Ak máte podozrenie, že tehotenstvo by malo venovať pozornosť nielen tomuto symptómu, ale aj iným príznakom:

 1. Nepohodlie v dolnej časti brušnej dutiny, ktoré je sprevádzané malými sekrétmi hnedého odtieňa.
 2. Tmavá farba pleti v oblasti bradavky.
 3. Pocit nevoľnosti.
 4. Únava.

Na objasnenie príčiny týchto príznakov musí byť žena testovaná na prítomnosť tehotenstva.

Benígne neoplazmy

Táto patológia sa nazýva mastopatia. Pacienti s touto chorobou po menštruácii zranili bradavky. Choroba sa vyvíja v dôsledku nerovnováhy hormónov a postupuje v dvoch fázach:

 1. Difúzna patológia. Žena sa obáva o nepohodlie pred kritickými dňami. Tesnenia, ktoré majú malú veľkosť, sa nachádzajú v prsiach. Sú umiestnené v hornej časti orgánov.
 2. Mastopatia s tvorbou uzlov. Choroba je sprevádzaná výrazným nepohodlím. Bolesť po skončení kritických dní nezmizne. Z bradaviek sa môže uvoľniť bezfarebná kvapalina.

Mastopatia je bežná patológia. Je diagnostikovaná v 60% spravodlivého pohlavia od 18 do 45 rokov. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je ochorenie závažné a vyžaduje včasnú liečbu. Preto, v prítomnosti jeho príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť diagnózu.

Akútny zápalový proces

Ak má žena silné bradavky, príčinou môže byť mastitída. Patológia sa vyvíja pod vplyvom rôznych mikróbov. Pri infekcii v iných orgánoch prenikajú cez tkanivo žliaz cez krv alebo lymfatickú tekutinu. Mastitída sa spravidla vyskytuje počas laktácie.

Zobrazuje sa z nasledujúcich dôvodov:

 1. Vystavenie nízkym teplotám.
 2. Trhliny v bradavke.
 3. Infekčný proces v maternici.
 4. Neúplná expresia mlieka.
 5. Nedodržiavanie hygienických noriem.

Keď sa objaví zápal v žľaze, stáva sa veľmi horúci. V spodnej časti peritoneu je červený odtieň tkaniva, opuch, nepohodlie. Tmavo zelená tekutina vytečie z bradavky. Žena má horúčku. Zápalový proces spravidla ovplyvňuje iba jednu žľazu.

Malígne nádory prsníka

Tento stav je považovaný za najnebezpečnejší.

V prípade, že bradavky ublížia po týždni ukončenia kritických dní, môžete mať podozrenie na rakovinu, ak máte nasledujúce príznaky:

 1. Zmeny v koži. Dostanú tmavší odtieň alebo červenať sa. Na povrchu žliaz sa objavujú oblasti pripomínajúce citrónovú kôru.
 2. Zmeny v štruktúre tkaniva prsníka.
 3. Ťahanie v oblasti bradavky.
 4. Výtok, niekedy zmiešaný s krvou.
 5. Prítomnosť tuleňov, zvýšenie objemu lymfatických uzlín v podpazuší.

Zhubné nádory prsníka sú bežné a berú životy veľkého počtu žien. V počiatočných štádiách je však ochorenie liečiteľné. Včasná návšteva špecialistu a adekvátna terapia pomôžu pacientovi prekonať túto chorobu.

Mechanické poškodenie

Nepohodlie v oblasti prsných žliaz často vyvoláva rôzne poranenia (podliatiny, rany, stláčanie). Môžu sa vyskytnúť počas tvrdého pohlavia, zatiaľ čo nosia nepohodlné spodné prádlo. Môže bradavky bolesť po menštruácii kvôli zlej podprsenke? Odpoveď na túto otázku je určite kladná. Syntetické materiály, príliš malé, prispievajú k podráždeniu pokožky, narušeniu prekrvenia žliaz. Preto by ste mali nosiť veci vyrobené z prírodných a nenatretých tkanín. Okrem toho sa počas hygienických postupov neodporúča používať sprchové gély alebo iné výrobky obsahujúce alkohol. Zabránite tým negatívnym reakciám a nepríjemným pocitom.

Iné faktory nepohodlia

Existuje niekoľko ďalších príčin, ktoré spôsobujú bolesť v oblasti prsných žliaz. Patrí medzi ne:

 1. Zmeny klimatických podmienok. Platí to najmä vtedy, keď ženy žijúce na severe odchádzajú za účelom odpočinku na juh. Ak používajú lietadlo ako vozidlo, zvyšuje sa pravdepodobnosť narušenia hormonálnych funkcií. Zmena časových pásiem spôsobuje oneskorenie kritických dní a nepohodlie v oblasti hrudníka.
 2. Ostré chudnutie, množina nadbytočných kilogramov, metabolické poruchy.
 3. Emocionálne preťaženie.

Diagnostické opatrenia

Ak má žena po menštruácii týždeň bolesti bradaviek a táto situácia sa opakuje počas niekoľkých cyklov, mala by sa poradiť s lekárom, aby zistila príčinu patológie.

Prieskum zahŕňa:

 1. Mamografia.
 2. Vyhodnotenie prsníkov ultrazvukom.
 3. Biopsia.
 4. Rôntgenové priechodky.
 5. Štúdium povahy cyst.

Terapia je predpísaná lekárom v závislosti od výsledkov týchto postupov.

Ak je príčinou bolestivosti bradaviek závažná patológia, potom len špecialista môže predpísať liečbu v závislosti od povahy priebehu ochorenia. Koniec koncov, je dôležité, aby sme neodstránili bolesť, ale aby sme liečili príčinu, ktorá viedla k podobnému symptómu. Mechanické poškodenie a fyziologické nepohodlie môžu byť odstránené pomocou mastí ako „Bepanten“ alebo „Mustela“.

Príčiny

V niektorých prípadoch žena po menštruácii pociťuje bolesť v hrudníku a bradavkách. Ak však nemá žiadne špecifické abnormality vo svojom zdravotnom stave, potom by sa takéto príznaky nemali cítiť. Bolesť prsných žliaz po ukončení menštruácie, ako aj v bradavkách, je s najväčšou pravdepodobnosťou známkou abnormalít zdravia alebo abnormálneho životného štýlu.

Tento stav sa najčastejšie vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 1. Nepravidelný sexuálny život, Ak žena nie je vydatá alebo nemá trvalého sexuálneho partnera, jej pohlavie nie je stabilné. Kvôli tejto nezrovnalosti zažíva hormonálnu nerovnováhu s nadmerným hromadením určitých hormónov. Takéto porušenia môžu priniesť vážne abnormality vo všeobecnom stave tela, niekedy dokonca závažnejšie ako bolesť v bradavkách.
 2. Endokrinné poruchy, Poruchy v systéme riadenia výroby

  hormóny, ktoré môžu viesť k zvýšeniu hladiny niektorých hormónov a významnému nedostatku iných. Bolesť bradaviek s podobným stavom po menštruácii môže byť známkou rozvoja fibrocystickej mastopatie. To sa považuje za dosť závažnú patológiu, ktorú nemožno ponechať bez liečby.

 3. Bolesť v bradavkách počas menštruácie, Ženy často pociťujú obvyklú bolesť v bradavkách, ktorá sa zvyčajne považuje za príznak nástupu menštruácie, upokojujú sa a čakajú na nástup kritických dní, ale neprichádzajú. Takéto oneskorenia sú najpravdepodobnejším dôkazom tehotenstva. Existuje jedna cesta z tejto situácie - urobiť tehotenský test a potom navštíviť gynekológa.

A ak nie je tehotenstvo potvrdené?

Čo robiť v takých prípadoch, keď bolestivé pocity v mliečnej žľaze a bradavkách počas oneskorenia neboli potvrdené výsledkami testov, že tehotenstvo bolo prítomné? Určite v takomto prípade len jedna vec - návšteva gynekológa nie je v žiadnom prípade zrušená, ale naopak - musíte sa ponáhľať s návštevou špecialistu. Iba s jeho pomocou môžeme presne určiť príčinu takéhoto porušenia a prijať vhodné opatrenia. Prieskum pomôže upokojiť a načrtnúť ďalšie opatrenia, ktoré môžu byť použité rôznymi metódami - od tých najnevinutejších až po užívanie drog.

Existujú rôzne dôvody na vytvorenie situácie, v ktorej sa v prsiach a bradavkách objavuje nepríjemný pocit, ako napríklad:

 • Zmena klímy, To sa často stáva, keď ženy žijúce v severných zemepisných šírkach trávia svoju dovolenku v južných zemepisných šírkach. Ak sa tam navyše dostane lietadlom, citlivý reprodukčný systém je v šoku. Telo nie je schopné sa niekoľko hodín prispôsobiť novým podmienkam, v dôsledku čoho dochádza k oneskoreniu menštruácie. A keďže v tejto dobe sa očakáva začiatok kritických dní, potom sa v mliečnych žľazách odohrali charakteristické zmeny.
 • Ostrá zmena hmotnosti, Kolísanie hmotnosti v jednom alebo druhom smere môže spôsobiť bolesť v hrudníku a bradavkách po ukončení menštruácie. Hormonálny systém sa podieľa na metabolických procesoch a poruchy hormonálnej rovnováhy ovplyvňujú stav mliečnej žľazy.

 • Stresová expozícia, Nepriaznivý psychologický stav môže spôsobiť zmeny v menštruačnom cykle, čo vedie k bolesti na hrudníku a oneskorenej menštruácii.
 • Gynekologické ochorenia, Takéto porušenia v tele sú považované za najzávažnejšie abnormality, ktoré môžu spôsobiť bolesť na hrudníku. Najpravdepodobnejšie ochorenia, ktoré vedú k vzniku bolestivých príznakov na hrudníku, ktoré sa vyskytujú po ukončení menštruácie: nádory krčka maternice, myómy, zápalové ochorenia orgánov močových ciest. Takéto patológie narušujú prirodzené procesy menštruačného cyklu a sú schopné vyvolať oneskorenú menštruáciu.
 • Hormonálna antikoncepcia, Použitie antikoncepcie s vysokým obsahom estrogénu môže narušiť prirodzenú hormonálnu hladinu, ktorej obnovenie nie je okamžite. Takéto zmeny v určitom časovom období sa odrážajú vo všeobecnom stave tela, najmä vo výskyte nepohodlia v spodnej časti brucha a vo forme bolesti v hrudníku a bradavkách. Zvlášť tieto pocity rastú po menštruácii.
 • Polycystický vaječník, Vážna patológia, ktorá môže viesť k ešte závažnejším následkom. Môže spôsobiť predĺženú menštruáciu a bolesť v prsných žľazách po menštruácii.

Definícia symptómov

Snáď najcitlivejšou časťou ženského tela sú prsia a bradavky. Vyžadujú si osobitnú pozornosť a starostlivosť a sú tiež schopné slúžiť ako ukazovateľ rôznych zdravotných problémov. Preto, ak máte pocit, nepohodlie v mliečnej žľaze, je dôležité určiť, prečo bradavky bolí po menštruácii a čo nasleduje tieto príznaky.

V prípade, že lekár počas vyšetrenia neodhalil žiadne abnormality a nezistili sa žiadne patológie v prsníku, potom sú bradavky s najväčšou pravdepodobnosťou citlivé, pretože

banálne dôvody. Často, aby sa zbavili nepríjemných príznakov, stačí zmeniť oblečenie, ktoré je nepohodlné alebo má príliš hrubé švy, dráždivé bradavky.

Bohužiaľ, v tele môžu byť vážne poruchy, ktoré môžu spôsobiť podobné príznaky. Lekári tvrdia, že ani pri tých najpozitívnejších testoch nestačí zabudnúť na možný vývoj akýchkoľvek ochorení.

Ak sa bolestivosť bradaviek objaví až po menštruácii, potom budú potrebné ďalšie informácie o tom, ako intenzívne to ide, ako dlho trvá, či sú výtoky z bradaviek atď. Presnosť odpovedí závisí od presnosti odpovedí. , Okrem toho, manuálne vyšetrenie prsníka, ako aj stav axilárnych lymfatických uzlín. Na diagnostiku sa vyšetruje cicavcom a ak sa zistia pečate, vykoná sa ultrazvukové vyšetrenie.

Zvyčajne bolestivé príznaky na hrudníku a v oblasti bradavky sa vyskytujú pred menštruáciou a potom pokračujú po jej ukončení. Osobitná pozornosť stavu ich prsných žliaz by sa mala vyplácať mladým ženám, ak ešte nedali pôrod a bolestivosť bradaviek sa po dlhšej menštruácii po dlhú dobu pociťuje. V tomto prípade môže byť takýto stav individuálnou vlastnosťou, ale aby sa vylúčili nepriaznivé symptómy, je lepšie poradiť sa s gynekológom.

Ako zmierniť stav s bolesťou na hrudníku

Ak nie je zistená patológia prsníka, potom môžete mierne zmierniť nepríjemné príznaky prsníka a bradaviek. Pokiaľ ide o liečbu a lieky, takéto metódy sú nadbytočné. Подобные состояния, как правило, со временем проходят сами, при условии отсутствия уплотнений и деформации.Môžete zlepšiť svoju pohodu tým, že budete dodržiavať odporúčania lekárov, to znamená, že budete mať na sebe pohodlnú, správne vybranú podprsenku, dostatok vitamínov atď.

V prípadoch, keď príčinou negatívnych príznakov je nádor alebo vývoj cysty, potom sa spravidla používajú chirurgické zákroky a pri malígnych procesoch sa uskutočňuje chemoterapia. Je však lepšie zabrániť rozvoju patologických procesov až do takého finále a včas absolvovať preventívne vyšetrenia.

Norm alebo odchýlka?

Normálne, bradavky môžu byť citlivé a bolestivé pred menštruáciou, a viac o tom možno nájsť v článku "Bradavky sú boľavé pred menštruáciou." Niekedy prejavy pretrvávajú počas kritických dní a ak bolesť pokračuje aj po nich, stojí za to premýšľať a hľadať dôvody. Môžu spočívať v dopade určitých faktorov, určitých stavov ženského tela alebo patológií.

Aké faktory spôsobujú bolesť?

Miernosť prsníkov po ukončení menštruácie môže byť vyvolaná vplyvom týchto faktorov:

 • Hrubé zaobchádzanie s bradavkami, napríklad počas sexuálnych vzťahov.
 • Stláčanie hrudníka pevne podprsenku. Tiež prsné žľazy môžu štipka pri spaní na bruchu, najmä na tvrdých povrchoch.
 • Trenie o podprsenke. Ak je vyrobený z nepríjemného na dotyk, tvrdého alebo hrubého materiálu a má tiež výrazné vyduté švy, bradavky budú pri nosení takéhoto spodného prádla neustále vystavené mechanickému namáhaniu.
 • Dojčenie. Tento faktor tiež spôsobuje bolesť, pretože dieťa môže uhryznúť a vytiahnuť bradavky, čo spôsobuje vznik prasklín a dokonca aj malých hematómov.
 • Nevyjadrujte osobnú hygienu. Ak nechcete sprchovať pravidelne, potom so silným znečistením môžu patogénne mikroorganizmy preniknúť do mäkkých tkanív cez mikrotrhliny kože. Okrem toho, keď sa použijú agresívne alebo nevhodné čistiace prostriedky, bradavky sa prehrejú, začnú prasknúť a stanú sa citlivými.

 • Poranenie. V prsných žľazách nie je žiadne svalové tkanivo, ale tukové a spojivové tkanivá sú citlivejšie, preto sú náchylnejšie na mechanické namáhanie. Po podliatinách môže hrudník poškodiť zle, najmä pri stlačení.
 • Alergické reakcie. Epidermis bradaviek a dvorca je tenká a zraniteľná, takže môže spôsobiť podráždenie a alergické reakcie na tkaninu podprsenky, podstielky alebo prášku, ktorý umyl podprsenku.

Je to dôležité! Pod vplyvom týchto faktorov je bolestivé, aby sa bradavky na určitý čas dotýkali, po čom žena prestane trpieť, bolesť začína plynúť. Ak sa príznaky objavia mesačne alebo sú neustále pozorované, je to varovný signál.

Hormonálne poruchy

Ak vaše obdobia už uplynuli a vaše bradavky sú boľavé, môže to signalizovať hormonálne zlyhanie. Zmeny v pozadí sa vyskytujú z rôznych dôvodov, napríklad v dôsledku dramatického úbytku hmotnosti alebo úzkej diéty, meniacich sa klimatických podmienok, vážneho stresu, minulých chorôb, dlhodobého užívania perorálnych kontraceptív a iných hormonálnych liekov, nepravidelného sexuálneho života, odložených potratov alebo potratov.

U dospievajúcich dievčat dochádza ku globálnej reštrukturalizácii počas puberty, ktorá môže byť sprevádzaná aj bolestivými pocitmi v bradavkách. Dokonca aj hormóny vystúpiť po pôrode, a to trvá niekoľko mesiacov obnoviť. Jednotlivé prípady - menopauza a menopauza, pri ktorých dochádza ku globálnej zmene.

Základom hormonálnych porúch je často zvýšenie hladiny estrogénu, ktorý pripravuje ženské telo na tehotenstvo a mení štruktúru prsníka, takže v budúcnosti plní svoje funkcie - syntetizuje mlieko. Ak existuje príliš veľa z týchto hormónov, tkanivá mliečnej žľazy začínajú rýchlo rásť, stláčajúc nervy a cievy, ktoré ich prepichujú.

Okrem bolesti bradaviek spôsobujú hormonálne poruchy poruchy menštruačného cyklu, dysmenoreu (bolestivé obdobia), zmeny libida, zmeny nálady, zvýšenú chuť do jedla a zvýšenie telesnej hmotnosti.

Mastitída sa často vyvíja u dojčiacich matiek kvôli prasklinám v areolách a bradavkám, ktoré sa objavujú počas aktívneho a dlhodobého dojčenia alebo stagnácie mlieka v dôsledku neúplného vyprázdňovania kanálov. Príznaky: pečate a hrče, hyperémia a sčervenanie, silná bolesť, hnisanie, zvýšená telesná teplota.

Je to dôležité! Ak po týždni nezmiznú hrudky, mastitída je ťažká a prsia sa nevyprázdňujú, hrubé a tvrdnú, okamžite navštívte lekára!

Gynekologické a endokrinné ochorenia

Bolestivosť môže sprevádzať rad gynekologických a endokrinných patológií:

 • Cysty vo vaječníkoch, ktoré narúšajú fungovanie žliaz.
 • Choroba polycystických ovárií je patologický stav, pri ktorom sa štruktúra príveskov mení na pozadí endokrinných problémov.
 • Ovariálna dysfunkcia je charakterizovaná zhoršenou funkciou týchto orgánov, kvôli ktorej sa hormóny menia: hormóny nie sú syntetizované správnym spôsobom, ich rovnováha je zmätená.
 • Mastopatia sa vyvíja na pozadí hormonálnej nerovnováhy (s výrazne zvýšenou koncentráciou estrogénov) a je sprevádzaná patologickými zmenami v štruktúre tkanív, najmä ich rastom, zvýšením počtu spojovacích zložiek.

V prípade takýchto ochorení dochádza k nepríjemným pocitom v bradavkách bez ohľadu na fázy cyklu, vrátane počas kritických dní. Dozviete sa viac o tomto v článku "Moje bradavky bolesť počas menštruácie."

Dermatologické ochorenia

Prečo môžu boľavé bradavky ochorieť? V dôsledku dermatologických ochorení chronickej povahy: ekzém, dermatitída, psoriáza. Lokalizované do hrudnej oblasti (najmä okolo bradaviek) môžu byť herpetické erupcie alebo symptómy kandidózy (drozd). Tieto infekcie sa zvyčajne vyvíjajú so zníženou imunitou. V prípade kožných ochorení, kože šupiny a stáva sa suché, praskliny, krusty alebo pľuzgiere, svrbenie a svrbenie.

novotvary

Ak je bolestivosť bradaviek po menštruácii zachovaná a sprevádzaná induráciou, existuje riziko vzniku onkológie. Rakovina nemusí byť pociťovaná po dlhú dobu, ale ako sa vyvíja, objavujú sa nasledujúce príznaky: retrakcia a praskanie bradaviek, zmeny farby kože, asymetria prsných žliaz, zväčšené axiálne lymfatické uzliny.

Nádor je možné detegovať palpáciou. S malígnym charakterom bude tvrdý, nepohybujúci sa v tkanivách hrudníka, hustý a nie pružný. V prípade mastopatie sa objavujú uzly, ale majú tvar šnúr, pohybujú sa ľahko a sú prítomné v množstve niekoľkých kusov. Vzdelávanie o rakovine je zvyčajne jediná vec.

Pravdepodobnosť tehotenstva

Prsia napučiavajú, zväčšujú sa a stávajú sa bolestivými a citlivými po nástupe tehotenstva. Ale je pravdepodobné, že v prípade, že mesačný prešiel nedávno? To je možné. Prvý prípad: počas neskorej ovulácie, ku ktorej došlo na samom konci menštruačného cyklu, bolo oplodnené vajíčko fixované v stene maternice buď počas kritických dní, alebo bezprostredne po nich. V tomto prípade budú ďalšie menštruácie pretrvávať, budú ďalšie skoré príznaky: časté močenie, otravná bolesť brucha, nevoľnosť, malátnosť, zmena chuti do jedla.

Druhý prípad: nariadenia (menštruácia) v počiatočných štádiách môžu pokračovať počas tehotenstva. Zriedka, ale stáva sa to. Vypúšťanie sa zvyčajne stáva menej hojným, meniacim sa charakterom.

Ak tehotenský test ukázal dva prúžky, a mesačne pokračovať, choďte na gynekológa a povedzte o probléme.

Kedy zaznie alarm

Ako dlho čakať, kým pôjdete k lekárovi? Všetko závisí od situácie. Ak v minulom cykle nebola žiadna bolesť a v súčasnom cykle sú vyvolané vplyvom faktorov, neexistujú dôvody na prežívanie. Ak sa bolesť vyskytuje pravidelne alebo pretrváva neustále, je sprevádzaná ďalšími príznakmi a spôsobuje nepohodlie a utrpenie, okamžite choďte k cicavcovi! Oneskorenia sú spojené s následkami.

Riešenie problémov

Ako liečiť bolesť v bradavkách? Ak sú slobodné a nevadí, neprijímajte žiadne opatrenia. Odborné poradenstvo je však žiaduce a každoročne by sa mal navštíviť cicavec, a to aj bez viditeľných dôkazov a zhoršenia zdravia.

Niektoré stavy vyžadujú lekársku pomoc. Napríklad pri gynekologických ochoreniach, po skúmaní a objasnení hladiny hormónov, sú vybrané hormonálne prípravky, vybrané osobne a brané v individuálne predpísaných dávkach. Pre zápal a silnú bolesť sa odporúčajú NSAIDs, nesteroidné protizápalové lieky. Keď zmeny v štruktúre prsníka obnoviť normálnu štruktúru, rovnako ako zranenia, lekár poradí fyzioterapiu.

Je možné vyrovnať sa s bolesťou a domácimi metódami:

 • Ak sú bradavky prasknuté a citlivé, namažte ich detským krémom alebo rakytníkovým olejom. Tiež vhodný "Panthenol."
 • Účinné teplé vane, sprchy. Takéto postupy znižujú intenzitu bolesti, majú antispazmodický účinok.
 • Keď sa mastitída môže aplikovať na postihnutú hrudník, mäkčený kapustový list.
 • Medové obklady sú užitočné. V mede môžete pridať múmiu, rakytníkový olej, aloe šťavu.
 • Postarajte sa o hrudník, aby ste nevyvolali nepríjemné pocity. A nosiť voľné spodné prádlo.

Odporúčania pre všetky ženy

Aby ste sa po menštruácii nezaobchádzali s bolesťou v bradavkách, postupujte podľa týchto odporúčaní:

 1. Dajte si pozor na hygienu prsníkov.
 2. Buďte opatrní pri výbere podprsenky tak, aby sa nestláčala alebo trieť bradavky. Kúpiť podprsenku vo veľkosti!
 3. Použite hypoalergénne čistiace prostriedky na telo a bielizeň.
 4. V prípade zlyhania menštruačného cyklu a iných porúch reprodukčného systému kontaktujte včas svojho gynekológa.
 5. Vyhnite sa zraneniam hrudníka.

Bradavky - citlivá časť ženského prsníka. Ak sa po menštruácii zrania, nájdite a opravte príčinu. Zaobchádzajte so svojimi prsnými žľazami zodpovedne tak, aby zostali zdravé.

Aký je problém

Menštruačný cyklus je veľmi zložitý fyziologický proces, v ktorom je zapojených mnoho systémov a orgánov. Je to potrebné, aby bolo telo ženy pripravené na možné plodenie. To znamená, že cyklus je zodpovedný za reprodukčné schopnosti zástupcu krásnej polovice ľudstva.

Pravidlom je, že bolesť v hrudníku a najmä bradavkách sa objaví asi týždeň pred začiatkom menštruácie. Celkovo sa to považuje za normu, pretože týmto spôsobom telo reaguje na zmeny, ktoré sa v ňom vyskytujú, najmä rýchlym zvýšením hladiny hormónov v krvi. Keď prídu kritické dni, hormonálne pozadie sa stabilizuje, a tým aj bolesť v hrudi zmizne.

Ale toto je len normálne. Rôzne ochorenia a patologické procesy často vedú k tomu, že syndróm bolesti pretrváva počas celého mesiaca a nezmizne ani po skončení mesiaca. K dnešnému dňu existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu spôsobiť trvalú bolesť v oblasti bradavky po menštruácii.

Medzi patologické stavy patria provokačné faktory

 • Hormonálne poruchy

Takmer hlavný dôvod. To spočíva v tom, že rovnováha hormónov nie je obnovená s príchodom menštruácie, respektíve bradavky môžu ublížiť počas a po nich. Hormonálne problémy sú spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 • užívanie vhodných antikoncepcií. Dlhodobé užívanie takýchto liekov môže spôsobiť značné škody na zdraví žien,
 • potraty
 • menopauza alebo menopauza,
 • predmenštruačný syndróm.

Akékoľvek hormonálne poruchy vyžadujú okamžitú liečbu. Problémy s hormónmi sa môžu postupne prejavovať pri závažných komplikáciách - zlyhaniach menštruačného cyklu, raste vlasov mužského tela, nemožnosti niesť dieťa, nedostatku ovulácie atď.

Podráždenie nervových receptorov na bradavkách môže byť vyvolané faktormi, ktoré nemajú nič spoločné s menštruačným cyklom. V tomto prípade nebude bolesť po menštruácii nič iné, ako pravidelná náhoda. Pod zraneniami sa rozumie nielen mechanický účinok na hrudník, napríklad úder, ale aj stláčanie, ku ktorému dochádza najmä pri nosení úzkej podprsenky alebo pri intímnom kontakte s príliš expresívnym partnerom.

Je známe, že menštruácia počas tehotenstva (čo znamená jeho skoré obdobia) nie je nezvyčajná. Vzhľadom k tomu, že telo už začalo znovu stavať pre ďalšie kŕmenie dieťaťa - prsia zväčšuje, stáva sa hustší a objemný, respektíve, a bradavky môžu bolieť.

 • Podráždenie pokožky na bradavkách

Po prvé, aby ste odstránili túto príčinu, musíte starostlivo preskúmať všetky podprsenky, ktoré nosíte. Ak sú vyrobené z nekvalitných materiálov a sú pokryté tým istým farbivom, potom sa dôrazne odporúča aktualizovať túto časť skrine zakúpením predmetov z prírodných materiálov a nie nevyhnutne farebných.

Chemická farba s dlhodobým nosením podprsenky sa môže odlupovať a preniknúť do hornej vrstvy epidermy prsníka. V tejto súvislosti sa vyvíja alergická reakcia, ktorá sa prejavuje výrazným podráždením bradaviek. V tomto prípade by sme tiež mali hovoriť o zhode okolností, ak sa tento moment objaví po menštruácii.

To isté platí aj pre nesprávne vybrané výrobky osobnej starostlivosti. Musíte starostlivo pristupovať k výberu sprchového gélu, tonikov obsahujúcich alkohol a ďalších produktov. Vďaka tomu bude možné vyhnúť sa podráždeniu kože bradaviek a chrániť sa pred nepríjemnými následkami.

Možné ochorenia

Množstvo ochorení má priamy vplyv na výskyt bolesti v oblasti bradavky po ukončení kritických dní alebo počas nich. Tu musíte najprv hovoriť o nasledujúcich chorobách:

 • ochorenie prsníka

Podstatou tejto choroby, ktorá je jedným z najbežnejších, je proliferácia prsného tkaniva. Choroba je spôsobená najmä hormonálnymi poruchami, ale príčiny môžu byť aj ochorenia endokrinného systému, stresové stavy, potraty alebo potraty, dedičný faktor.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je mastopatia závažným ochorením. Preto sa musí zaobchádzať bezchybne.

Medzi príznaky mastitídy možno rozlíšiť prítomnosťou tuleňov v prsných žľazách, bolesť v bradavkách, vzhľad charakteristického výtoku.

Ide o zápal tkaniva prsníka spôsobený pôsobením patologických mikroorganizmov. Bakteriálna povaha ochorenia spôsobuje rôzne spôsoby infekcie - cez kanály, krv alebo lymfu.

Výrazné príznaky mastitídy sú sčervenanie mliečnej žľazy, zvýšenie lokálnej a všeobecnej teploty, zimnica a hnisavý výtok z bradavky. Je samozrejmé, že je to sprevádzané pretrvávajúcou bolesťou.

Je známe, že mastitída sa môže objaviť z mnohých dôvodov. Najbežnejšie sú:

 • infekcia v maternici,
 • nesprávna starostlivosť o prsia (nedostatočná hygiena, predčasná výmena spodnej bielizne, dlhodobé používanie jednorazových nohavičiek počas dojčenia,
 • neuskutočnenie požadovaného procesu dekantácie zvyškov mlieka zo žľazy po ukončení kŕmenia dojčiat, t
 • podchladenie prsníka, čo vedie k zníženiu imunity,
 • mechanické poškodenie vsuvky, ako sú trhliny.

Liečba mastitídy je potrebná včas. Pri absencii adekvátnej terapie sa infekcia rozšíri ďalej a ovplyvní zdravé tkanivá a šíri sa cez telo pomocou krvi.

Najnepríjemnejší dôvod, prečo bradavky môžu ublížiť, nielen po menštruácii, ale aj počas nich alebo ešte predtým, ako začnú. Tieto javy sú spočiatku periodické, ale postupne, ako sa nádor vyvíja, stávajú sa permanentnými. Pri stlačení bradavky charakteristickej čírej kvapaliny sa uvoľní, ako aj krv. Na časti hrudníka pacienta v podpazuší sa zväčšujú lymfatické uzliny. Jednostrannosť je charakteristická pre rakovinu prsníka, to znamená, že je ovplyvnená iba jedna žľaza.

Je potrebné pripomenúť, že onkológia v prípade prsníka sa prejavuje dosť neskoro. Jediným príznakom je bolesť v bradavkách a všeobecne v hrudníku po menštruácii. Ak sú takéto pocity, mali by ste sa určite poradiť s lekárom. Čím skôr sa zistí malígny nádor, tým vyššia je šanca na vyliečenie, niekedy dokonca aj so zachovaním postihnutého prsníka.

Prečo bradavky bolí po menštruácii? Je možné, že dôvod spočíva v jednej z nasledujúcich chorôb, ktoré sú celkom bežné:

 • osteochondróza v hrudnej chrbtici,
 • poruchy fyziologických procesov spôsobených klimakterickými zmenami v tele,
 • problémy s funkciou vaječníkov,
 • ochorenia endokrinného systému, najmä štítnej žľazy,
 • kardiovaskulárnych patológií,
 • zápal lymfatických uzlín
 • pásový opar.

Nakoniec - niektoré užitočné odporúčania. Je nutné nosiť len kvalitné, vyrobené z prírodných materiálov spodnej bielizne. При появлении любых побочных действий от использования тех или иных косметических или гигиенических средств, их нужно немедленно заменить. Душ настоятельно рекомендуется принимать только с той водой, которая надлежащим образом очищается от солей.

Если наступила долгожданная беременность, можно начинать готовить соски к кормлению. Na tento účel je vhodné ich denne utierať pomerne hrubou handričkou. To bude stimulovať kožu na mierne hrubnutie, čo ďalej pomôže zabrániť mechanickému poškodeniu bradaviek, vzniku trhlín a ďalších negatívnych následkov.

Akékoľvek bolestivé pocity v oblasti bradavky, najmä tie, ktoré sa objavia po ukončení menštruácie, by mali spôsobiť návštevu gynekológa, mamológa a ďalších špecialistov, ak sa zistí akékoľvek sprievodné ochorenie.

Príčiny tohto javu

Ak je telo ženy normálne, potom by mala hrudník prestať bolieť ihneď po začiatku menštruačného cyklu.

V budúcnosti sa nepohodlie prejaví len niekoľko dní pred nasledujúcou menštruáciou. Ak sa po skončení mesačného obdobia vyskytne bolesť, môže to byť spôsobené nasledujúcimi poruchami:

 • hormonálnej poruchy, ktorá sa vyskytla na pozadí zvýšených hladín estrogénu, t
 • poranenie hrudníka,
 • použite úzku podprsenku, ktorá stláča nervové zakončenia.

Okrem toho, bolesť v oblasti bradavky môže byť spôsobená vážnymi chorobami, ktoré v prípade oneskorenej liečby k lekárovi môže predstavovať ohrozenie zdravia.

Typicky, bolesť sa vyskytuje 5-7 dní pred menštruáciou, je spôsobená prirodzeným cyklom ovulácie v dôsledku zvýšenia hladiny hormónov v ženskom tele. Keď však nastane menštruácia, hormonálna hladina by sa mala stabilizovať a bolesť by mala prejsť.

V niektorých prípadoch môže byť bolesť, ktorá sa vyskytne po menštruácii, spôsobená tehotenstvom, pretože hladina hormónov zostáva počas menštruácie zvýšená. Táto situácia je typická pre 15% všetkých tehotných žien.

 • Hormonálne poruchy.

Hormonálne poruchy môžu byť spôsobené tehotenstvom, užívaním hormonálnych liekov, antikoncepčných prostriedkov, antidepresív, menopauzálnych zmien, stresu a chorôb hrudníka alebo iných orgánov.

Patológia je spojená s rastom tkanív prsných žliaz spôsobených hormonálnymi poruchami. Príčinou mastopatie môže byť ukončenie tehotenstva, ochorenia endokrinného systému a pečene, odmietnutie dojčenia, stres.

Ak sa začne mastopatia, môže sa vyvinúť do onkologického ochorenia.

Toto ochorenie môže byť spôsobené zápalom prsníka spôsobeným bakteriálnymi infekciami. Mastitída sa zvyčajne vyskytuje počas laktácie alebo počas laktácie. Toto ochorenie môže byť spôsobené hypotermiou, prasklinami v oblasti bradavky, infekčnými chorobami, nesprávnou starostlivosťou o prsník počas kŕmenia.

Príznaky ochorenia, prejavujúce sa počas kŕmenia: zvýšenie, sprísnenie prsníkov, koža na hrudi sa začervenáva a stáva sa horúcou, je tu ťažná bolesť v spodnej časti brucha, horúčka, zimnica a nazelenalý výtok z bradavky.

Rakovinový nádor sa spravidla rýchlo zvyšuje, pretože prsník neustále bolí celý mesiac, dochádza k jasnému alebo krvnému výtoku z bradavky, dochádza k zahusťovaniu a pozoruje sa aj nárast lymfatických uzlín v blízkosti hrudníka.

Pretože charakteristické príznaky tohto ochorenia sa objavujú neskoro, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom v prípade bolesti po menštruácii.

Bolestivé pocity na hrudníku môžu byť spojené s menopauzálnymi poruchami, ochoreniami vaječníkov, chorobami endokrinných orgánov, osteochondrózou chrbtice v hrudníku, srdcovými ochoreniami alebo hrudníkom, pásovým oparom, zápalom lymfatických uzlín.

Odporúčania odborníkov

Pri prvom výskyte bolestivého pocitu v oblasti bradavky by ste sa mali okamžite obrátiť na pôrodnú kliniku. V prípade potreby vás môže gynekológ odkázať na iných špecialistov, napríklad na cicavca.

Budúca matka by tiež mala pripraviť prsia na dojčenie počas tehotenstva, denne si utierať bradavky hrubou tkaninou, aby sa uľahčilo dojčenie.

Je potrebné chrániť pred nechceným tehotenstvom, aby sa zabránilo umelému prerušeniu.

Je potrebné nosiť podprsenku vo veľkosti tak, aby nedošlo k zovretiu hrudníka, spodná bielizeň by mala mať vysokú kvalitu.

Bolesť bradavky pred menštruáciou

 • Nepravidelný sexuálny život (hormóny sa hromadia v tele),
 • Nesprávna funkcia vaječníkov alebo zápal pohlavných orgánov,
 • Fibrocystická mastopatia je patológia prsníka, rast jej tkanív (bolesť po menštruácii nezmizne, len sa zvyšuje),
 • Nedostatočné hladiny progesterónu (kvôli obtiažnosti počatia).

Ako bojovať:

 • Noste prírodnú bielizeň svojej veľkosti bez švov,
 • Vyhnite sa poraneniam bradavky a hrudníka, hrubým dotykom (aj počas intimity),
 • Nepovoliť podchladenie, stres,
 • Minimalizovať spotrebu alkoholu, škodlivých potravín (najmä korenistých, mastných, nakladaných),
 • Urobte si relaxačný kúpeľ, odpočiňte si svoje telo,
 • Pite bylinné dekorácie (žihľava, ľubovník bodkovaný, vlak). Sója a maliny obsahujú aj prírodné fytoestrogény.

Po menštruácii

Ak sa bolesť po menštruácii nezastaví, môže to byť znak:

Menopauza alebo jej prístup, potrat, antikoncepcia, stres, klimatické zmeny. Je potrebné odstrániť príčinu, inak sa problém zhorší len časom - objavia sa poruchy v menštruačnom cykle, neplodnosť atď.

Beat hrudník, na sebe úzku podprsenku, príliš agresívne pohladenie partnera.

Niekedy menštruácia po počatí pokračuje - ich charakter sa jednoducho mení (skromný, rozmazaný, hnedočervený). Žena si myslí, že je to menštruácia, ale v skutočnosti sa plod už vyvíja. Opuch prsníkov, bolesť v bradavkách (kvôli progesterónu), zmeny nálady, nevoľnosť, ťahanie spodnej časti brucha - príznaky, ktoré môžu znamenať len tehotenstvo. Urobte si test a poraďte sa s lekárom.

Ochorenie prsníka je proliferácia jeho tkanív. Príčiny zahŕňajú endokrinné poruchy, potraty alebo potraty, dedičnosť, stres. Ostatné znaky - transparentný výtok z bradaviek, tesnosť na hrudi, jeho bolesť po menštruácii.

Zápal prsných žliaz spôsobený baktériami. Vzniká v dôsledku nesprávnej hygieny, podchladenia, poškodenia bradavky alebo infekcií v maternici. Je nevyhnutné liečiť ochorenie, pretože infekcia ovplyvní zdravé tkanivo.

Bradavky bolia pred, po a počas menštruácie. Najprv sa bolesť vyskytuje pravidelne a potom neustále. Pozorovaný výtok z bradaviek, zväčšených lymfatických uzlín, zranenia jedného alebo oboch prsníkov.

O správnej diagnostike a liečbe sa poraďte s mamológom alebo gynekológom.

Prečo bradavky bolí v rôznych fázach cyklu

Mliečna žľaza ženy je orgán určený na kŕmenie dieťaťa. Tento účel ho robí veľmi citlivým na kolísanie hladiny hormónov v tele. Samotná bradavka, ako aj oblasť okolo nej, je hojne posiata receptormi, preto je veľmi citlivá na akékoľvek vplyvy. Keď dieťa začne popíjať bradavky, žena produkuje mlieko, zatiaľ čo maternica je znížená.

Bolesť sa môže vyskytnúť pri rôznych patológiách prsných žliaz a iných orgánov. Výskyt nepohodlia v bradavkách vyžaduje konzultáciu gynekológa a cicavca.

Cyklická mastodynia

Ide o patologický stav, pri ktorom je žena narušená nepríjemnými bolestivými pocitmi v oblasti prsných žliaz. Medzi príčinami jeho vzniku sa dostávajú hormonálne poruchy. Častý stres, depresia, viacnásobné potraty, zápalové ochorenia, zranenia a operácie prispievajú k rozvoju mastodynie.

 • pocit ťažkosti v prsníku,
 • zvýšiť ich objem
 • ťahanie bolesti na hrudníku,
 • bolesť v oblasti bradavky, jej precitlivenosť,
 • nepohodlie pri dotyku hrudníka.

Pri mastodynii trpia obe žľazy súčasne. Takéto stavy majú jasné spojenie s menštruačným cyklom. Nepohodlie môže ženu neustále rušiť, ale menštruácia prispieva k jej posilneniu. Mliečna žľaza sa stáva opuchnutá, bolestivá. Pacient v tomto čase má zvýšenú podráždenosť, irascibilitu.

Tehotenstvo a dojčenie

Od prvých týždňov tehotenstva sa prsia začínajú pripravovať na kŕmenie dieťaťa. Vzrastajú veľkosťou v dôsledku proliferácie kanálikov, zvýšenia objemu glandulárneho tkaniva. V prvom mesiaci počatia môže žena už cítiť, že jej bradavky sú boľavé.

Veľké kŕmenie bradaviek je umiestnené pri kŕmení dieťaťa. Počas tohto procesu je bradavka často mokrá od detských slín. Sliny sú bohaté na rôzne enzýmy, ktoré pomáhajú stráviť mlieko. Tieto bradavky sa rozbijú týmito enzýmami, stanú sa červenými, po kŕmení môže byť krvácanie kvôli výskytu malých prasklín. Každé kŕmenie je pre matku veľmi bolestivé. Obidve žľazy môžu naraz ochorieť.

Podráždenie pokožky bradavky

Koža bradavky je často podráždená pri nosení spodnej bielizne vyrobenej z kvalitných syntetických tkanín. Existuje niekoľko možných dôvodov:

 • podprsenka je tvrdá, mechanicky poškodí bradavku,
 • maľovať, že farebné podprsenky, zlá kvalita,
 • príliš tesné spodné prádlo
 • alergickú reakciu na farbivo.

Zlá chemická farba môže obsahovať lacné agresívne zložky a preniknúť do horných vrstiev kože, sfarbiť ju alebo spôsobiť alergické reakcie. Nepohodlie v oblasti bradavky v tomto prípade má jasné spojenie s nosením určitých odevov. Nebezpečenstvo tejto situácie je, že časom môžu zložky farby spôsobiť rakovinu.

Príčinou bolesti v oblasti bradavky môže byť použitie nevhodne vybraných výrobkov osobnej starostlivosti. Napríklad sprchový gél, ktorého aktívne zložky umývajú vrchnú ochrannú vrstvu tuku z kože. Tonikum pre telo, ktoré obsahujú alkohol, vysušuje pokožku. To všetko vedie k zníženiu ochranných síl kože. To sa stáva náchylné k faktorom životného prostredia. Okrem toho voda obsahujúca veľké množstvo solí nepriaznivo ovplyvňuje pokožku.

Zriedkavé sex

So vzácnym sexuálnym kontaktom v tele ženy sa zvyšuje obsah pohlavných hormónov. Ovplyvňujú sliznicu pošvy, čo prispieva k rozvoju hlienu. Ovplyvnené sú aj bradavky. Napučiavajú, stávajú sa veľmi citlivými na akékoľvek podráždenie, bolia, ťahajú spodnú časť brucha.

Táto situácia pripomína tehotenstvo, ale test je negatívny. Jeden až dva týždne pred menštruáciou sa tieto príznaky zhoršia.

ochorenie prsníka

Patológia mliečnej žľazy, v ktorej spojivové tkanivo v orgáne začína rásť. Choroba má hormonálnu príčinu. Jeho vývoj ovplyvňuje aj genetický faktor.

Žena sa obáva o tieto príznaky:

 • vznik bolestivých hrudiek prsníka
 • sa objavia počas alebo bezprostredne po menštruácii,
 • veľkosť tesnení sa líši v závislosti od fázy cyklu.

Nebezpečenstvo mastopatie je, že sa môže premeniť na rakovinové ochorenia.

Zápal tkaniva prsníka môže vyvolať rôzne mikroorganizmy. Preniknú telom nasledujúcimi spôsobmi:

 • cez kanály,
 • krvou zo zdroja infekcie v inom orgáne,
 • cez lymfatické cievy.

Najčastejšie sa mastitída vyskytuje u dojčiacich matiek. Dôvody sú nasledovné:

 • hypotermiu
 • praskliny bradavky
 • infekcia v maternici,
 • nedostatočné čerpanie mlieka po kŕmení,
 • nesprávna starostlivosť (predčasná výmena prsných vankúšikov nasiaknutých mliekom).

U dojčiacich matiek sa mastitída stáva horúcou, hustou, zväčšujúcou sa veľkosťou. Koža nad ohniskom zápalu reddensuje, jej kontúry sú neostré a začína sa ťahať do brucha. Teplota pacienta stúpa, objaví sa zimnica. Z bradavky začína vystupovať hnis zelenkastého odtieňa. Najčastejšie je postihnutý jeden prsník.

Rakoviny môžu po menštruácii spôsobiť bolesť v hrudníku. Postupom času sa bolesť stáva trvalou. Z bradavky začne stáť čistá tekutá krv. Pri snímaní upchávky sa nachádza tesnenie. Lymfatické uzliny sú zväčšené pod ramenom a na úrovni tretieho rebra na časti chorej žľazy. Je to spravidla jednosmerný proces.

Sú takéto bolesti normálne

Mnoho žien čelí premenštruačnému syndrómu. Jeho príznaky sú mnohé a rôznorodé a jedným z nich je bolestivosť bradaviek a hrudníka. Všetky prejavy PMS sú spôsobené hormonálnymi zmenami vyskytujúcimi sa v ženskom tele av prsných žľazách a vo väčšine prípadov sú normálne. Symptómy môžu mať rôznu intenzitu a môžu byť vnímané a tolerované odlišne, ale takmer nikdy nie sú alarmujúce.

Mesiac však prešiel a zdá sa, že všetky príznaky by mali zmiznúť. Mnohí naozaj zmiznú a objavia sa, keď sa blíži ďalšia menštruácia. Čo to znamená, ak boľavé bradavky pretrvávajú?

V prvých fázach menštruačného cyklu je hormonálne pozadie čo najstabilnejšie a pokojnejšie, preto by v hrudníku nemali byť žiadne pocity. A napriek tomu, hoci bolesť v oblasti bradavky je považovaná za odchýlku od normy, nehovorí vždy o závažných patológiách.

Možné príčiny bolesti

Príčiny bolesti v bradavkách po menštruácii môžu byť odlišné. Zvážte tie hlavné:

 • Použitie perorálnych kontraceptív. Zvyčajne sa ich príjem v čase menštruácie preruší a pokračuje približne po jeho ukončení. Hormóny začínajú vstupovať do tela, a hoci ich množstvo v moderných prípravkoch je zanedbateľné, stále môžu ovplyvniť genitálie a prsné žľazy, najmä bradavky.
 • Ostré kolísanie hmotnosti. Môže sa zdať, že bradavky s tým nemajú nič spoločné, ale v skutočnosti to tak nie je. Samice prsníka sa väčšinou skladajú z tukových tkanív, a preto sa so zvýšením telesnej hmotnosti zvyšuje a niekedy aj na prvom mieste. Zmena veľkosti, ktorá je veľmi rýchla, vyvoláva rozťahovanie kože a trochu mení štruktúru prsných žliaz, čo môže spôsobiť bolestivosť prsníkov a bradaviek.
 • Hormonálne poruchy. Mliečne žľazy sú orgány závislé od hormónov a vo väčšej miere sú ovplyvnené estrogénmi a prolaktínom. Posledne menovaný je zodpovedný za laktáciu, ale môže byť tiež produkovaný mimo jeho obdobia počas rôznych porúch. Estrogény sú hlavnými ženskými pohlavnými hormónmi, ktorých hladina sa môže meniť a kolísať počas porúch a gynekologických ochorení. Sú schopné vyvolať proliferáciu prsného tkaniva a spôsobiť citlivosť na hrudníku, vrátane oblasti bradavky.
 • Ak sa počas menštruácie a nejaký čas po nich bradavky nebolí, a asi po 1-1,5 týždni sa náhle začali cítiť, čo môže byť spôsobené nástupom ovulácie. Zrenie a uvoľnenie vajíčka z prasknutého folikulu nastáva pod vplyvom hormónov a približne v 12. alebo 14. deň menštruačného cyklu dochádza k skutočnému nárastu. Prsia a bradavky môžu na takéto zmeny reagovať. Niektoré ženy majú zvýšenú citlivosť, opuch, bolesť. Tieto príznaky sú výsledkom nejakej prípravy ženského tela na možné tehotenstvo.
 • Podchladenie. Prsia a najmä bradavky sú ukazovateľmi environmentálnych podmienok. Reagujú na zmeny teploty, najmä pri znížení teploty. Keď sa podchladia, môžu sa stať veľmi citlivými, zranenými, „vstávať“ a silne vystupovať.

Vonkajší vplyv

Nízka alebo tesná spodná bielizeň s vydutými švami. Vzhľadom k tomu, bradavky sú najvýznamnejšie časti ženského prsníka, často sú vystavené treniu spojené s nosenie nepríjemné podprsenku. Pozrite sa pozorne dovnútra a zistite, či sú nejaké časti, ktoré sú v kontakte s bradavkami.

Hrubé mechanické vplyvy na prsia a bradavky, napríklad poskytované partnerom počas pohlavného styku. A aj keď to môže zostať bez povšimnutia, keď nadšený, alebo sa zdajú byť príjemné, po určitom čase, výrazné stláčanie a deformácia mäkkých tkanív prsných žliaz sa bude cítiť a pravdepodobne spôsobí bolesť.

Patologické príčiny

Mastopatia je považovaná za jednu z najčastejšie diagnostikovaných chorôb ženského prsníka a je spôsobená patologickým rastom tkanív. Takéto zmeny v štruktúre prsných žliaz zvyčajne nepoznajú bez povšimnutia a spôsobujú množstvo symptómov, vrátane zvýšenej citlivosti bradaviek a bolestivosti. Niekedy sa bolesť pred menštruáciou zintenzívňuje, ale niekedy pretrvávajú a nezmiznú počas celého cyklu.

Alergické reakcie, ktoré sa môžu vyvinúť v dôsledku kontaktu pokožky s bradavkami s alergénmi. Takéto látky sú obsiahnuté napríklad v materiáloch, z ktorých je vyrobené spodné prádlo, v pracích prostriedkoch používaných na pranie, v krémoch a iných kozmetických výrobkoch na hrudník.

Novotvary lokalizované v blízkosti bradaviek sa môžu stať príčinou bolesti, ktorá trvá takmer nepretržite a nezmiznú: benígne aj malígne.

Ako odstrániť bolesť

Чтобы устранить боли в сосках, возникшие после месячных, нужно выяснить причины их появления и воздействовать на них. Ak to chcete urobiť, najprv analyzujte najnovšie udalosti: zmenili ste spodnú bielizeň, nepoužívali ste nový prací prostriedok, zranili ste hrudník? Ak ste nemohli zistiť dôvody sami, choďte na špecialistu na prsia. Bude kontrolovať a predpisovať potrebné diagnostické postupy, ako je mamografia, krvné testy na hormóny, ultrazvuk.

Eliminácia bolesti bude priamo závisieť od jej príčin. Takže pri trení nepohodlným spodným prádlom stačí len zmeniť ho na pohodlnejší a vhodnejší. Alergické reakcie sa zastavia zabránením kontaktu s alergénmi a pri zjavných príznakoch sa môžu odporučiť antihistaminiká.

Hormonálne poruchy sú eliminované pomocou vhodných hormonálnych prípravkov predpísaných lekárom. Mastopatia nemusí vždy vyžadovať liečbu, ale niekedy s touto chorobou sa môže uskutočniť komplexná liečba (cicavec by mal vybrať lieky a vytvoriť schému na základe výsledkov testov). Niektoré neoplazmy lokalizované v hrudníku by sa mali odstrániť.

Preventívne opatrenia

Ak chcete zabrániť bolesti v bradavkách a neobťažujte, postupujte podľa niekoľkých pravidiel prevencie:

 1. Používajte len vhodné a pohodlné spodné prádlo, ktoré nemá výrazné švy a iné detaily, ako aj vyrobené z hypoalergénnych a vysoko kvalitných materiálov.
 2. Pravidelne navštevujte cicavca. Plánované kontroly umožnia včasné zistenie odchýlok, ich odstránenie a zabránenie vážnym následkom.
 3. Dávajte pozor na výber pracieho prášku a kozmetiky pre prsia.
 4. Nedovoľte hypotermiu, obzvlášť silnú a predĺženú.
 5. Užívajte akékoľvek hormonálne lieky po konzultácii s lekárom a pod jeho neustálym dohľadom.
 6. Snažte sa sledovať hmotnosť a vyhnúť sa jej silným a ostrým výkyvom.
 7. Vyhnite sa hrubým mechanickým vplyvom na prsia a bradavky.

Ak sa bradavky zrania po menštruácii, pokúste sa zistiť a odstrániť príčiny tohto príznaku.

Pin
Send
Share
Send
Send