Hygiena

Čo znamená výskyt hnedého výtoku pred menštruáciou u žien?

Pin
Send
Share
Send
Send


Počas celého menštruačného cyklu sa hlien vylučuje z pošvy u žien. Toto je normálne, ak nie je sprevádzané zmenou textúry, farby a iných výstražných značiek. Tmavý výtok pred menštruáciou, väčšina žien nepovažuje za niečo neprirodzené, ale v zriedkavých prípadoch môže takáto nedbanlivosť voči vášmu telu viesť k smutným následkom.

Čo znamená tmavý výtok pred menštruáciou?

Ak je niekoľko dní pred nástupom menštruácie v hliene vznikajúcom z genitálneho traktu malé množstvo hnedých náplastí, potom je príliš skoro hovoriť o patológii. Tmavý výtok v tomto časovom období hovorí o prístupe menštruačného krvácania. Tento jav sa považuje za normálny v gynekológii. Keď sa žena prvýkrát stretne s tmavohnedým výtokom, nemala by panikať, je lepšie si spomenúť, či bola predchádzajúca noc búrlivá? Ak je odpoveď áno, znamená to, že počas pohlavného styku bolo v jej genitálnom trakte príliš málo prirodzeného mazania. Z tohto dôvodu by sa v krčku maternice mohla vytvoriť mikrotrauma. Sú príčinou tmavých zrazenín.

Normálne sa tmavý výtok v malých množstvách objavuje uprostred menštruačného cyklu priamo počas obdobia ovulácie. Takže telo signalizuje priaznivý čas na počatie dieťaťa. Ale ak príde príliš veľa hlienu, potom sa odporúča vylúčiť možné patológie s pomocou gynekológa. Zvlášť dôležité je zistiť príčinu neštandardného výboja pred menštruáciou, keď existuje aj najmenšie podozrenie z tehotenstva. V počiatočných štádiách, keď si žena ani nie je vedomá svojho postavenia, môže byť otrávenie z genitálneho traktu znakom potratu.

Príčiny neštandardných sekrétov

U zdravých žien sa hnedý mazanec za pár dní prirodzene premení na plnohodnotné obdobia. Je to úplne iná vec, keď hnedý výtok začne týždeň pred očakávaným začiatkom menštruácie. Dôvody tohto javu pred menštruáciou môžu byť:

 • Zápalové procesy v močových orgánoch, t
 • hormonálne poruchy,
 • gynekologické ochorenia

 • zneužitia perorálnych kontraceptív, t
 • lieky na báze estrogénu,
 • operácii v genitáliách.

Ženy často používajú vnútromaternicové pomôcky na prevenciu neplánovaného tehotenstva. Tieto zariadenia vylučujú hormóny, ktoré bránia počatiu. Pod ich vplyvom dochádza k zmene menštruačného cyklu a farby šmuhy.

Výtok z pošvy pred menštruáciou je tiež ovplyvnený psychickým stavom ženy. V stresovej situácii je telo vystavené silnému tlaku, ktorý ovplyvňuje mnoho procesov vrátane hormonálneho pozadia. Objaví sa čierny výboj menštruácie, jej trvanie sa zvyšuje.

Sprievodné ochorenia

Tmavo hnedý výtok je varovanie pre ženu o vývoji závažného patologického procesu v jej tele.

 1. Endometrióza maternice alebo krčka maternice, Spolu s hnedými sekrétmi v rôznych dňoch cyklu sa objavujú boľavé bolesti v spodnej časti brucha a panvy. V havarijnom stave má žena čiernu menštruáciu. Najčastejšie sa tieto abnormality vyskytujú po potrate, kauterizácii krčka maternice a poranení samotného orgánu.
 2. endometritída, Zápal sliznice maternice, ktorý má infekčný pôvod, sa prejavuje v krvácaní pred menštruáciou. V chronickej forme, ísť tmavo hnedý výtok. Žena cíti slabosť, závraty, nepríjemný zápach šíriaci sa z genitálneho traktu.
 3. Pohlavné choroby. Chlamydia, kvapavka, trichomoniáza a iné infekciepohlavným partnerom môže viesť k čiernemu výboji menštruácie. Ďalšími príznakmi ochorenia sú: pálenie, svrbenie, bolesť pri močení.

 4. Malígne a benígne lézie - najnebezpečnejšie príčiny, ktorých prvým príznakom môže byť čierny výtok menštruácie. U menšiny žien sú ďalšími príznakmi kŕčové bolesti v panve, menštruačné abnormality a výskyt mdloby v ktorýkoľvek deň cyklu. Ale častejšie sa žena dozvie o prítomnosti nádoru len počas rutinného vyšetrenia gynekológom, príznaky zmiznú bez bolesti.

Brown vypúšťanie sa môže objaviť z mnohých dôvodov, z ktorých niektoré sú dosť vážne. Je dôležité včas rozpoznať symptómy a preskúmať ich.

Možno je to znak tehotenstva?

Vaginálny výtok mení svoju konzistenciu a farbu okamžite po počatí dieťaťa. Žena si ešte nie je vedomá tehotenstva a výtok už začína zhnednúť. Neprítomnosť v skorých štádiách iných príznakov ju robí premýšľaním o začiatku obvyklej menštruácie. V skutočnosti, hnedý výtok je krvácanie z implantátu. Vyskytuje sa v dôsledku skutočnosti, že 12. deň po počatí embryo začína proces pripájania na steny maternice. Aktivita vajíčka počas tohto obdobia zvyšuje tvorbu hlienu, získava krémovú konzistenciu a farba sa môže zmeniť zo žltkastej na svetlo hnedú.

Implantácia výtok prichádza pred menštruáciou, a veľmi často je žena zamieňa. Ale rozdiel je významný - v čase vloženia embrya, výtok nie je bohatý (len pár kvapiek), ich farba by nemala byť tmavá. Ak sa vyskytla koncepcia a vaginálny výtok pripomínajúci hojnú menštruáciu, žena by mala okamžite kontaktovať gynekológa. Včasný tmavý hlien znamená nesprávne pripojenie vajíčka na steny maternice, mimomaternicové alebo zmrazené tehotenstvo, hrozbu potratu z rôznych dôvodov.

Pridelenie menštruácie je normálne

Ženské telo dáva signály o akomkoľvek porušení v rôznych smeroch a jedným z nich je hnedý výtok. V gynekológii sa považuje za normu výboja pred menštruáciou bielej alebo žltej farby. Sú bez zápachu, husté a sliznice, ich hojnosť nepresahuje niekoľko kvapiek, zmiznú 2 - 3 dni po ukončení menštruácie. K zmenám vaginálneho výtoku dochádza v dôsledku hladín hormónov, ktoré závisia od fáz menštruačného cyklu. Pri normálnych sekrétoch nedochádza k nepríjemným pocitom - svrbenie, pálenie, podráždenie vonkajších tkanív.

Tmavo hnedé sekréty obťažujú ženy, ktoré práve začali alebo už ukončili užívanie hormonálnych liekov. Tieto lieky sa majú užívať len na odporúčanie ošetrujúceho lekára a podľa špecifickej schémy. Po troch mesiacoch užívania hormonálnych piluliek by sa mal menštruačný cyklus vrátiť do normálu a prepustenie by sa malo vrátiť do svojho pôvodného stavu. Aj po ich zrušení potrebuje telo 2-3 mesiace na stabilizáciu všetkých procesov. Počas tohto obdobia, výber tmavej farby - normálny jav. Ak sa proces vaginálnych sekrétov pri užívaní hormonálnych prípravkov nestabilizuje, potom by sa mali nahradiť. Nie je však možné odmietnuť konkrétny druh liekov sám o sebe, prudký pokles hormónov môže vyvolať silné krvácanie. Tmavo hnedý výtok - znamenie zlyhania v ženskom tele.

Čo robiť

Ženy, aby si zachovali svoje zdravie, je žiaduce navštíviť gynekologickú kanceláriu aspoň raz ročne. Zvlášť, keď sa občas javí ako neobvyklý výtok hnedej alebo čiernej farby pred menštruáciou. Vyhľadajte pomoc v predporodnej klinike, ak by vaginálny výtok v kombinácii s bolesťou a nepríjemným zápachom. Nečinnosť v tomto prípade má vážne následky, ako je neplodnosť, rozvoj rakoviny a odstránenie postihnutého orgánu. Vďaka včasnej diagnóze môže moderná medicína znížiť a v niektorých prípadoch dokonca eliminovať výskyt následkov.

Pri liečbe tmavohnedého výtoku lekár odpudzuje celkový klinický obraz. Infekčné ochorenia sú predmetom antimikrobiálnej liečby (vaginálne čapíky, masti a liečivé roztoky na douching). Zápalové procesy v ženskom genitálnom trakte sa liečia protizápalovými čapíkmi a podobnými tabletami - Hexicon, Betadine a ďalšie. Hormonálna terapia je určená na stabilizáciu reprodukčnej funkcie zvýšením hladiny estrogénu.

V ľudovom liečiteľstve, aby sa odstránili škvrny pred menštruáciou, sa používajú liečivé rastliny - ľubovník bodkovaný, harmanček, nechtík. Môžete použiť jeden typ trávy, a to je lepšie, aby sa decoctions naraz. S jeho prospešné vlastnosti, dary prírody zlepšiť metabolické procesy v tele, pomôcť cítiť nárast sily. Tieto bylinky pôsobia na zdravie žien ako protizápalové, antiseptické a hojivé činidlo. Odvar z harmančeka ženy môžu dokonca výplata po dobu 10 dní pred nástupom menštruácie. Tým sa eliminuje zápal a výskyt patologických sekrétov.

1. Pojem normy

Menštruácia je regulovaná hormónmi. Je ovplyvnený účinnými látkami hypofýzy, hypotalamu, vaječníkov. Nepriamo sa týkali hormónov nadobličiek a štítnej žľazy.

Cyklus sa počíta od prvého dňa menštruácie, keď začína endometriálna rejekcia. Približne 20 hodín po začiatku krvácania sa začína vylučovať sekrétmi.

Krvácanie je podporované cievami maternice. Približne 2-3 dni sa endometrium začína zotavovať. Do konca mesiaca je jeho hrúbka 1-2 mm.

Ďalšie procesy, ktoré sa vyskytujú v maternici a vaječníkoch, sú zamerané na vytvorenie podmienok pre implantáciu oplodneného vajíčka. Zvyšuje sa hrúbka endometria pri pôsobení estrogénu. Rastú folikuly vo vaječníkoch, vyniká dominantne. Vyskytuje sa ovulácia.

Z prasknutého dominantného folikulu sa vajíčko posiela do vajíčkovodov. Ak sa ovulácia vyskytla na 14. deň cyklu, najlepšie obdobie na implantáciu bude 20-21 dní. V tomto čase sa pod vplyvom progesterónu akumuluje dostatočné množstvo glykogénu v bunkách endometria, ktoré bude kŕmiť embryo počas prvých dní.

Ak sa hnojenie nevyskytlo, potom žlté telo (predtým dominantný folikul) postupne ustupuje. Zníženie koncentrácie progesterónu a estradiolu vedie k degeneratívnym zmenám v endometriu. Odtok žilovej krvi klesá, arterioly expandujú.

V tomto okamihu (1-2 dni pred nástupom menštruácie) sa často objavuje hnedá hnedá farba.

Vývoj ischémie endometria spúšťa jej odmietnutie. Krvácanie začína z arteriol bazálnej vrstvy. Keď sa zužujú, menštruácia sa zastaví.

Vzhľad mazaniny 1-2 dni pred začiatkom menštruácie je povolený na zváženie variantu normy. Mal by však ísť do plnej menštruácie. Prvý deň výskytu takýchto sekrétov možno považovať za začiatok cyklu.

Za normálne sa považuje aj vypúšťanie maziva na začiatku menštruácie u adolescentov. Po menarche môže tvorba cyklu trvať rok.

Niekedy sa intervaly medzi menštruáciami môžu skrátiť alebo predĺžiť, periódy môžu začínať zmatkami alebo sa javiť ako malé tmavé škvrny. Prvý sexuálny zážitok môže tiež spôsobiť hnedý výtok.

Príčiny krvácania môžu byť v charakteristike sexuálnych vzťahov. Ak pár rád neobvyklé experimenty, používa rôzne zariadenia pre agresívnejší sex, najmä keď vaginálna suchosť, potom žena môže zažiť mikrotrauma. To je tiež možná príčina tmavo hnedých škvŕn.

Ich výskyt niekoľko (5-6) dní pred menštruáciou môže byť spôsobený prirodzenými príčinami.

Neskoré ovulácia, oplodnenie vajíčka a jeho následná implantácia môžu byť sprevádzané malým uvoľňovaním krvi.

Proces pripojenia embrya k stene maternice je štiepenie endometriálneho tkaniva. Nádoby sú poškodené, takže sa môže uvoľniť malé množstvo krvi.

Ženy, ktoré začnú užívať kombinovanú perorálnu antikoncepciu (COC), musia byť pripravené na výskyt hnedých sekrétov v prvých troch mesiacoch.

2. Čo sa považuje za patológiu?

V iných prípadoch krvácanie pred menštruáciou hovorí o patológii. Dôvody ich výskytu môžu byť nasledovné stavy a ochorenia:

 • premiestnenie vnútromaternicového zariadenia,
 • tehotenstva
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • endometritída,
 • endometrióza,
 • myóm a iné neoplazmy.

2.1. Intrauterinálne zariadenie

IUD je dobrým prostriedkom antikoncepcie, ale v prvých mesiacoch po jeho inštalácii existuje riziko jeho vytesnenia alebo straty.

To je dôležité najmä pre ženy, ktoré často zbierajú ťažké predmety. Vytesnenie IUD sa zriedkavo prejavuje bolesťou, najčastejšie sa žena zaoberá iba krvácaním z genitálneho traktu. Táto situácia si vyžaduje lekársku pomoc.

2.2. Abnormálne tehotenstvo

Nie všetky ženy sa môžu pochváliť stabilným cyklom. Niektorí navrhujú iba termín nasledujúcej menštruácie. Pre takéto ženy je ťažké plánovať tehotenstvo.

Ak tma začala pred menštruáciou, môže to byť znamenie začiatku potratu.

V niektorých prípadoch sa takzvané biochemické tehotenstvo dokončí týmto spôsobom, keď sa embryo ani neimplantovalo, a tento stav by mohol byť podozrivý len z krvných testov na hCG a progesterón.

2.3. Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo je závažná patológia. Jej prerušenie je často sprevádzané vnútorným krvácaním. Pre ženy s nestabilným cyklom je ťažké odhadnúť čas oneskorenia, preto môžu považovať začiatok tmavého hnedého výboja za začiatok menštruácie. Akútna bolesť brucha by však mala nútiť vyhľadať pohotovostnú lekársku starostlivosť.

Niekedy je tehotenstvo ukončené typom potratu. To znamená, že vajíčko nepoškodilo vajcovod, ale išlo do brušnej dutiny. V tejto situácii sa nevyskytuje silná bolesť brucha a uvoľňovanie krvi môže trvať približne týždeň.

2.4. Chronická endometritída

Chronický zápal sliznice maternice sa prejavuje pred a po menštruačnom krvácaní. Je to spôsobené porušením procesov separácie a regenerácie endometria.

Chronický zápal sa zvyčajne vyvíja po predchádzajúcom akútnom. Ďalšie príznaky ochorenia sú:

 • bolestivé, matné bolesti v spodnej časti brucha, ktoré sú trvalé,
 • výtok s nepríjemným zápachom
 • neplodnosť,
 • spontánne potraty.

2.5. endometrióza

Ohniská endometriózy - patologická proliferácia endometria sa môže nachádzať v samotnej maternici aj mimo nej. Niekedy rastú do svalovej vrstvy, potom sa choroba nazýva adenomyóza.

Endometriálne tkanivá môžu byť implantované do vaječníkov, väzov maternice, prostaty, krčka maternice, pupka. V závažných prípadoch sa nachádzajú v očiach, pľúcach, brušnej dutine.

Ohniská endometriózy sú tiež predmetom cyklických zmien počas mesiaca. Počas cyklu sa pred menštruáciou (u 60% žien) a po nej (u 20% pacientov) môže objaviť tmavý "čokoládový" výtok. To je dôkaz odmietnutia takýchto ohnísk.

Klinické prejavy ochorenia sú rôzne. Nie vždy závažnosť symptómov koreluje s veľkosťou lézií: malé môžu poskytnúť živý klinický obraz a naopak.

Fibromyóm označuje dyshormonálne ochorenia postihujúce ženy v reprodukčnom veku. Hnedý výtok môže nastať s hyperpláziou endometria - častým spoločníkom myómov.

Veľké uzliny deformujú dutinu maternice. Normálna endometriálna rejekcia trpí, tak pred menštruáciou trochu škvrny.

2.7. Iné ochorenia

Ženy, ktoré zanedbávajú pravidelné návštevy gynekológa, si nemusia všimnúť výskyt nádoru. S patológiou krčka maternice niekedy krvavý kontakt výtok po každom pohlavnom styku. Môžu sa vyskytnúť po vyšetrení lekárom.

Je tiež potrebné upozorniť ženy v období pred menopauzou. Ak sa menštruačný cyklus stal nepravidelným, namiesto plnohodnotných mesačných náterov, je lepšie poradiť sa s lekárom.

Po kauterizácii krčka maternice počas erózie vzniká rana, ktorá sa postupne hojí. Po asi 10 až 14 dňoch sa chrasta oddelí, čo je sprevádzané výskytom tmavohnedého vaginálneho výtoku. Postupne sa stávajú svetlom a miznú.

3. Metódy diagnostiky a liečby

Množstvo vyšetrenia ženy závisí od ďalších klinických príznakov, anamnézy. Okrem vyšetrenia stoličky, užívania náterov pre flóru a onkocytológiu môžete potrebovať nasledujúce štúdie:

 • kolposkopia pre podozrenie na patológiu krčka maternice,
 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • krvný test na pohlavné hormóny a hCG,
 • nádorové markery,
 • diagnostická kyretáž
 • hysteroskopia,
 • diagnostická laparoskopia.

Liečba je predpísaná v závislosti od diagnózy:

 • Mimomaternicové tehotenstvo vyžaduje neodkladný zásah. Operácia sa vykonáva na zastavenie vnútorného krvácania. Ak je to možné, vajcovodová trubica je zachovaná, ale keď sa roztrhne, mala by byť odstránená.
 • Abnormálne tehotenstvo, S včasnou diagnózou a túžbou ženy zachovať ju, antispasmodiká, progesterón lieky "Duphaston", "utrogestan" sú predpísané na udržanie normálnej hladiny hormónu. Prerušenie nechceného tehotenstva sa vykonáva kyretážou maternice.
 • Chronická endometritída v remisii liečia sa v komplexe: fyzioterapeutické a tonické metódy, antibiotiká. Vykonáva sa desenzibilizácia. Chirurgický zákrok je nevyhnutný len pri detekcii intrauterinných adhézií.
 • endometrióza Lieči sa pomocou liekov, ktoré vyvolávajú „umelý vrchol“: Danazol, Gestrinon, Zoladex, Buserelin. Toto je dočasné opatrenie, po ukončení liečby sa lézie zvyčajne vracajú. Pre veľké endometriotické lézie, ako aj pre cysty vaječníkov je indikovaná chirurgická liečba. Po operácii môže byť predpísaná lekárska podporná liečba.
 • myóm, U malých veľkostí a jednotlivých uzlov je pacient pozorovaný (kontrola + ultrazvuk). Ak nádor rýchlo rastie, narúša funkciu susedných orgánov, vedie k závažnému krvácaniu a má tiež submukózu na pedikule, potom je hlavnou metódou na korekciu ochorenia chirurgická liečba.

Ak je potrebné zachovať reprodukčnú funkciu, môže sa použiť embolizácia uterinnej artérie alebo ablácia FUS. Sú považované za najmodernejšie metódy liečby. Nechajte zachrániť maternicu.

Pred chirurgickou liečbou hormonálne látky, ktoré blokujú funkciu vaječníkov a spôsobujú "umelú menopauzu". V poslednom čase sa tento prístup považuje za kontroverzný.

Nádory reprodukčných orgánov vyžadujú špeciálnu liečbu. Prístrojová diagnostika umožňuje určiť typ vzdelania, charakter bunkovej atypie, prevalenciu, prítomnosť metastáz. Vo väčšine prípadov je liečba kombinovaná a zahŕňa použitie liekov, radiačnú terapiu a operáciu. V počiatočných štádiách je miera prežitia pomerne vysoká.

Vzhľad krvavého, hnedého výboja pred menštruáciou neznamená vždy patológiu. Ak sa však vyskytujú často, stojí za to včas sa poradiť s gynekológom a nie s liečbou.

Hnedý výboj pred menštruáciou - dôvod na obavy alebo normu?

Mnoho žien má hnedý výtok z pošvy niekoľko dní pred nástupom menštruácie. Postupne sa tieto sekréty zvyšujú a vyvíjajú do úplného menštruačného krvácania. Toto je normálny stav a nevyžaduje lekársky zásah.

Ďalšia vec, ak hnedý výtok z genitálneho traktu začína 5-7 dní pred nástupom menštruácie. Často tento príznak indikuje prítomnosť zápalových ochorení maternice, erózie, hyperplázie endometria alebo polypov krčka maternice. Hnedý výtok pred menštruáciou môže byť pozorovaný v dôsledku hormonálnych porúch v tele, spôsobených napríklad nedostatočným príjmom perorálnych kontraceptív.

V prítomnosti erózie alebo polypov na krčku maternice, žena môže tiež zažiť vzhľad hnedého výboja. Potvrdiť prítomnosť patologického procesu na krčku maternice gynekológ, skúma ženu v kresle v zrkadlách. Výskyt hnedých sekrétov možno pozorovať po hrubom pohlavnom styku alebo vaginálnom výplachu v dôsledku vnútorného zásahu a poranenia sliznice.

Príčiny hnedého výboja

Veľmi často je výskyt hnedého výtoku pred nástupom menštruácie spôsobený použitím finančných prostriedkov z nechceného tehotenstva, ktorým môžu byť orálne kontraceptíva a vnútromaternicové pomôcky a vaginálny krúžok. Najčastejšie hnedé sekréty sa objavujú pri podávaní nízkych dávok perorálnych liekov.

Normálne sa vaginálny výtok pri užívaní perorálnych kontraceptív môže opakovať 3 mesiace od začiatku používania. Avšak, ak po 3 mesiacoch výtok pokračuje, žena by mala povedať gynekológovi o tom, možno tento liek nie je vhodný pre ňu a lekár si vyberie inú.

V žiadnom prípade nie je možné ponechať hnedý výtok pred menštruáciou bez lekárskej starostlivosti. Napríklad výskyt takýchto sekrétov v dôsledku patologickej proliferácie sliznice maternice môže viesť k potratom, pretože defektný epitel uteru nedovoľuje, aby sa vaječník priľnul a vyvíjal normálne. Endometritída sa spravidla vyskytuje v dôsledku patogénnych infekčných agensov vstupujúcich do maternice počas zásahov do ženského tela. K tomu zvyčajne dochádza, keď:

 • Umelé potraty (najmä po 7 týždňoch tehotenstva),
 • Patologická práca
 • Manuálne odstránenie placenty počas pôrodu
 • Diagnostická kyretáž maternice,
 • Dievčatá znejúce.

V počiatočnom štádiu vývoja môže byť endometrióza takmer asymptomatická, čo zvyšuje riziko chronického ochorenia.

Najčastejšie žena navštívi lekára, keď sa objavia menštruačné nepravidelnosti, sú tu hnedé výboje pred menštruáciou, bolesť v brušnej dutine.

Jedným z dôvodov vzniku hnedého výboja niekoľko dní pred nástupom menštruácie je hyperplázia endometriálnych polypov. Charakteristickým prejavom tejto patológie je výskyt hnedého vaginálneho výtoku nielen pred nástupom menštruácie, ale aj uprostred cyklu. Okrem hlavných príznakov endometriálnych polypov majú ženy kŕče v dolnej časti brucha v predvečer menštruácie. Prítomnosť polypov maternice je možné potvrdiť ultrazvukovým vyšetrením panvových orgánov, hysteroskopiou a hysterografiou.

Hnedý výtok z vonkajšieho genitálneho traktu pred menštruáciou môže indikovať prítomnosť myómov maternice. Fibroids je benígny nádor maternice, ktorý sa najčastejšie vyvíja u žien vo fertilnom veku. Charakteristickým príznakom tejto patológie je výskyt krvácania uprostred cyklu a hnedý výtok pred menštruáciou.

Je potrebné pred menštruáciou liečiť vzhľad hnedých sekrétov?

Pred predpísaním akejkoľvek liečby musí lekár určiť príčinu hnedého výboja pred menštruáciou.

Ak sa hnedý výtok, ktorý sa objavil 1-2 dni pred nástupom menštruácie postupne vyvíja do úplného menštruačného krvácania, potom tento stav nevyžaduje žiadny lekársky zásah.

Ak je hnedý výtok pred menštruáciou príznakom patologickej proliferácie sliznice maternice, potom sa žena zvyčajne predpisuje hormonálne lieky na normalizáciu hormonálnych hladín. Lieky na lieky si vyberá iba gynekológ samostatne a individuálne pre každú ženu, v závislosti od rozsahu patologického procesu, zanedbávania choroby, histórie pracovnej aktivity, veku pacienta a mnohých ďalších faktorov.

Ak sa zistí endometritída - zápal sliznice maternice, žena musí mať predpísané antibiotiká, na ktoré je patogén citlivý. Po ukončení liečebného cyklu je pacientovi ukázaný rad fyzioterapeutických postupov a rehabilitačnej liečby (probiotiká, vitamíny, imunomodulátory).

Ak je hnedý výtok z pošvy pred menštruáciou výsledkom polyposis, potom je žena predpísaná hormonálne lieky. Opäť sa liek vyberie individuálne pre každý jednotlivý prípad, v závislosti od vlastností ženského tela a rozsahu patologického procesu.

Dynamiku liečby hormonálnymi liekmi možno pozorovať až po troch mesiacoch od začiatku užívania tabliet. Ak liečba hormonálnymi liekmi nepriniesla žiadny výsledok, pacientovi sa ukázala chirurgická intervencia pomocou laparoskopickej metódy.

Pridelenie pred mesačne

Po prvé, hnedý výtok indikuje prítomnosť koagulovanej krvi v nich. To znamená, že v systéme dochádza k malej strate krvi. V čase odchodu z pošvy krv prechádza určitými zmenami. Vypúšťanie sa stáva hrubým, mení farbu z béžovej na takmer čiernu, môže mať nepríjemný zápach. Takéto znaky vystrašujú mnohé ženy, robia z nich starosti a nervozitu.

Je dôležité stanoviť príčiny, zistiť, či ide o patológiu. Tmavý výtok naznačuje, že ženský reprodukčný systém zlyhal. Môže to byť fyziologické zmeny a príznaky zápalového procesu. Mali by ste venovať pozornosť prítomnosti súvisiacich príznakov a podrobne o nich informovať lekára. Môže to byť porušenie všeobecného zdravia, malátnosť, zmeny telesnej teploty, slabosť, ospalosť.

Norma alebo patológia

Keď béžová výtok žena pozoruje pred menštruáciou bez zmeny rozvrhu a narušenia všeobecnej pohody - to je považované za normu. Rovnaký proces môže byť na samom konci menštruácie, ktorá signalizuje konečné čistenie maternice. U niektorých žien je to signál ovulácie.

Béžový výtok sa považuje za normálny, ak žena začala užívať iné perorálne kontraceptíva. Ak takáto reakcia trvá niekoľko cyklov, pri výbere iného lieku je potrebná rada gynekológa. Rovnaké príznaky sú pozorované po zavedení vnútromaternicového zariadenia. Týmto spôsobom maternica reaguje na existujúce cudzie teleso.

Tmavý krvný výtok môže byť výsledkom zmien v hormonálnom pozadí ženy. Každá stresujúca situácia, hádka, strach, strata blízkych môže viesť k takémuto javu. Hnedý výtok pred menštruáciou sa môže objaviť ako dôsledok prudkej zmeny telesnej hmotnosti, napríklad počas pôstu alebo prísnej diéty.

Pre ženy nad 45 rokov to môžu byť prekurzory menopauzy. Bez ohľadu na dôvod vzniku tmavých sekrétov, je lepšie nezaoberať sa vlastnou liečbou. A ak je výtok bohatý, sprevádzaný nepohodlím a bolesťou, je naliehavé kontaktovať gynekológa.

Príčiny patologických zmien

Normálne je väčšinou hnedý výtok krátko pred menštruáciou. Existujú však situácie, keď existujú patologické aspekty tohto javu. Zvlášť ak sú súčasne príznaky ako porušenie cyklu, ostrá bolesť, pálenie alebo svrbenie. Neplodnosť je možná, pretože zarastená vnútorná vrstva maternice odmieta vajíčko. Kauzálne faktory temných sekrétov môžu byť nasledovné:

 • bakteriálne zápaly sliznice pošvy a vnútorný povrch maternice,
 • hormonálne ochorenie - endometrióza,
 • cystický rast na vaječníkoch,
 • benígne a malígne nádory v maternici,
 • pohlavne prenosných infekcií.

Dôvodom tejto farby výtoku je koagulovaná krv, ktorej zdrojom môžu byť sliznice pošvy, krčka maternice alebo maternice. Hnedý výtok môže byť niekedy prítomný u tehotných žien v ranom štádiu. Okrem toho, možné zápalové povahy procesu v maternici, infekcie - endometritis. Sekrécia Provocateur môže byť chlamydia, herpes genitálií alebo kvapavka. Na pochopenie príčin a určenie diagnózy sú potrebné lekárske konzultácie a vyšetrenia.

diagnostika

Pre presnú diagnózu bude potrebné prejsť na analýzu krvi, moču a výkalov. Na stanovenie prítomnosti patogénnej flóry je potrebný rozter. Vyšetrenie panvových orgánov a urogenitálneho systému sa vykonáva pomocou ultrazvuku.

Najčastejšou patológiou, pri ktorej dochádza k tmavo hnedému výtoku, je porucha, ako je endometrióza. Výtok nastáva, keď je choroba zanedbaná a stáva sa chronickou. Vyznačuje sa pretrvávajúcimi boľavými bolesťami v dolnej časti brucha, vyžarujúcimi do dolnej časti chrbta. Množstvo výtoku je veľmi malé - „mazanica“ má takmer čiernu farbu s pretrvávajúcim nepríjemným zápachom. Vyskytuje sa porucha menštruačnej funkcie.

Endometritída vzniká zavedením mikroorganizmov do dutiny maternice. Zapálená sliznica s hnisavým kvetom sa odmietne, pred alebo po menštruácii sa objaví slabý tmavý výtok. Charakterizované horúčkou, potením, apatiou, bolestivosťou maternice pri pohmate.

Pri infekcii genitálií je výtok podobný čiernemu hlienu s pachom čiernej. Súčasne je celkový nepohodlie sprevádzaný nepríjemnými pocitmi a svrbením vonkajších pohlavných orgánov. Pre benígne formácie podobné nádoru, ktoré sa vyznačujú porušením menštruačného cyklu, výrazná bolesť v panve. Tmavé výboje sa objavujú pred mesačným aj uprostred cyklu.

Možné komplikácie

Žena sa musí starať o svoje zdravie. Vyšetrenie na gynekológovi je potrebné absolvovať pravidelne dvakrát ročne, a to aj pri úplnej pohode. Cytologické šmuhy poskytujú príležitosť na detekciu rakoviny v prvom štádiu a včasnú liečbu.

Dlhé tmavé výboje, ťahanie bolesti v spodnej časti brucha a dolnej časti chrbta môže znamenať mimomaternicové tehotenstvo. Takýto stav ženy si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Podobné príznaky u tehotných žien sú plné smrti plodu alebo potratu.

Jedna z najčastejších chorôb - ulcerózne defekty krčka maternice, často asymptomatická. Hlavným znakom je prítomnosť hnedého výboja pred a namiesto menštruácie. Cervikálna erózia sa môže degenerovať na rakovinu.

Benígne výrastky sú charakterizované tmavým výbojom pred menštruáciou, zvyšok času nie sú žiadne príznaky. Začaté prípady endometritídy vedú k šíreniu zápalového procesu na rúre, čo v konečnom dôsledku ohrozuje ženu s neplodnosťou.

Pin
Send
Share
Send
Send