Vitálny

Sú tampony škodlivé pre ženy?

Pin
Send
Share
Send
Send


Je ťažké predstaviť si modernú ženu, ktorá nikdy nepoužíva gynekologické tampóny. Z nejakého dôvodu máme mylné predstavy, že boli vynájdené v minulom storočí. V skutočnosti ich používali staroveké egyptské ženy pred 25 storočiami. Teraz je technológia výroby týchto hygienických prostriedkov úplne iná a papyrus už neplatí.

Pre mladé dievča je ťažké zistiť, či sú tampony škodlivé počas menštruácie. Existuje veľa názorov na túto tému, a to ako falošných, tak pravdivých. Pozrime sa na všetky nuansy tohto problému, pochopiť, kedy sa môžu použiť tampóny, a kedy môžu poškodiť telo.

Moderné gynekologické tampóny

Pred dvadsiatimi rokmi ľudia hovorili o tampónoch a menštruácii hanebne, aby nikto nepočul. Teraz tento výrobok nájdete v lekárňach a na pultoch obchodov. Každý vie, ako vyzerajú, ale nie každý vie, ako ich správne používať.

Valcový tvar predmetu je vložený do vagíny a potom, po niekoľkých hodinách, so závitom, ktorý je súčasťou konštrukcie, je odstránený. Vo svojom zložení prevažuje bavlna alebo celulóza (viskóza).

Odpoveď na otázku o tom, čo je škodlivé tampony v kritických dňoch, stojí za zmienku nepoctivosť niektorých výrobcov. Hygienický výrobok je niekedy impregnovaný rôznymi kvapalinami, aby sa mu dodala farba, vôňa alebo požadované vlastnosti. Tieto látky môžu zle ovplyvniť vaginálnu mikroflóru, čo vedie k určitým negatívnym dôsledkom.

Harm prichádza viac od výrobcu, ktorý sa rozhodol ušetriť na výrobe. Moderné tampóny pre menštruáciu sú často impregnované rôznymi éterickými olejmi a inými rastlinnými zložkami, pre ktoré môže mať žena individuálnu alergiu.

Výhody a nevýhody

Uvažujme podrobnejšie, aké sú výhody a nevýhody tamponov, aby sme pochopili existujúce riziká. Začnime s pozitívami.

 1. Nevyvoláva nepohodlie pri zavádzaní a odstraňovaní.
 2. Skryje sa pod oblečením a nevypláca sa ako tesnenie. Môže sa nosiť s akýmkoľvek oblečením.
 3. Pohyb nie je obmedzený ničím, môžete sedieť v akejkoľvek polohe a robiť jogging.
 4. Kompaktný a zaberá málo miesta v kabelke.
 5. Menštruačné sekréty nejdú von, ale sú absorbované bavlnou alebo viskózou. Dokonca ani rozširovanie v dôsledku vybíjania nespôsobuje nepríjemné pocity.
 6. Krv neprichádza do styku so vzduchom, kvôli čomu sa neobjavuje charakteristický zápach.

Škody a výhody tampónov sú veľmi nejednoznačné koncepty, pretože závisia od mnohých faktorov. Tie isté hygienické výrobky môžu často postihnúť dve dievčatá inak.

Teraz zvážte niektoré negatívne body:

 • nedoporučuje sa používať v dievčatách v prvom roku začiatku ich t
 • v hygienickom produkte môžu byť použité toxické látky, t
 • existujú prípady syndrómu toxického šoku,
 • nesprávne zvolený tampon pre menštruáciu je nebezpečný kvôli problémom s absorpciou sekrétov,
 • Ak zabudnete včas zmeniť hygienický výrobok (ženy si ho niekedy nevšimnú a zabudnú na neho), potom je to pre telo veľmi negatívne.

Aká je skutočná škoda

Toto nie je všeliek, takže by ste mali podrobne hovoriť o poškodení tampónov pre ženy počas menštruácie. Prečo sa táto téma stala relevantnou, pretože tampony sa používajú viac ako tisíc rokov? Tento produkt sa stal masívnym a cenovo dostupným pre každého. Okrem toho, technológia výroby už niekoľko desaťročí prešla významnými zmenami a chemický priemysel pomáha znížiť náklady na akékoľvek výrobky nahradením prírodných prvkov.

Prvé nebezpečenstvo sú v materiáloch, z ktorých sa vyrábajú hygienické výrobky.

Ak sa používa bavlna, nie je čoho báť. Hoci odporcovia modifikácie génu tvrdia, že výrobcovia nepoužívajú prírodnú bavlnu. Predpokladá sa, že geneticky modifikovaná bavlna znižuje citlivosť ženských reprodukčných orgánov na antibiotiká. Výsledkom je, že liečba bakteriálnych ochorení je menej účinná.

Používa sa na lepšiu absorpciu menštruácie, viskóza obsahuje mnoho chemických zlúčenín. Je ťažké predvídať, aká reakcia môže byť na tieto zložky.

Ak je dioxín súčasťou výrobku gynekologickej hygieny, otázka, či sú tampony škodlivé pre menštruáciu pre ženy, by mala samo zmiznúť. Dioxín sa používa na bielenie výrobku, pretože potom sa lepšie predáva.

Dioxíny majú karcinogénny účinok na organizmus a sú tiež zodpovedné za umelé potlačenie imunity. Oni sa hromadia v tele ženy, pretože sú veľmi ťažké rozobrať. Predpokladá sa, že jednou z príčin endometriózy je použitie dioxínov. Letálna dávka látky je 10-6 g (jedna milióntina) na 1 kg hmotnosti.

Mesačná krv sa hromadí v tampóne a je v tele dievčaťa. V krvi sa množia rôzne mikróby a baktérie, čo nie je veľmi dobré.

Syndróm toxického šoku

Samostatne by som sa rád zaoberal takým znepokojujúcim poňatím ženských myslí ako syndróm toxického šoku (TSS). Keď hovoríme o tom, prečo sú tampony škodlivé, často znamenajú nebezpečenstvo z TSS. Koncept vznikol asi pred 30 rokmi. Dôvodom paniky bola rýchla proliferácia baktérií v dôsledku použitia tampónov počas menštruácie.

Ženy začali s týmto problémom zamotávať, pretože zneužívali hygienické výrobky alebo trpeli rôznymi zápalovými ochoreniami.

Staphylococcus, streptococcus a clostridia sú mikróby, ktoré sú prítomné v malom množstve na ľudskom tele. Začnú sa však aktívne množiť, ak počas obdobia menštruácie žena dlho nemení tampon. V dôsledku toho sa zobrazia nasledujúce príznaky:

 • závraty,
 • kŕče,
 • zvracanie,
 • vysoká teplota
 • vyrážka.

Pri týchto syndrómoch je nutná pohotovostná lekárska starostlivosť a nemali by ste čakať, kým sa mesačné prihrávky neprejavia. Veľmi rýchlo sa rozvíjajú a posilňujú.

Ako používať tampóny

Po preskúmaní nebezpečných tampónov, môžete ľahko odhadnúť, že veľmi často problémy vznikajú vinou samotnej dievčatá. Mnohým problémom sa dá vyhnúť pozornosťou a dodržiavaním všetkých pokynov.

Ak chcete začať, musíte si vybrať hygienický nástroj so správnou absorpciou mesačného výtoku. O úrovni absorpcie hovoria o kvapkách na obale.

 1. Ak sa kvapky 1-2, potom sa používa hygienický nástroj na skenovanie.
 2. Tri kvapky poukazujú na potrebu použitia produktov s normálnym množstvom výboja.
 3. Ak na balenie 4-5 kvapky, potom je potrebné použiť výrobok s bohatými sekrétmi.

Pokyny a kompozícia hovoria veľa. Ak kompozícia používa škodlivé a sporné látky, je lepšie odmietnuť nákup bez ohľadu na to, ako lacné sú tieto hygienické prostriedky ponúkané. Prečítajte si pokyny a postupujte podľa nich. Štandardné pravidlá pre používanie tampónov počas menštruácie sú:

 • musíte si umývať ruky pred a po použití hygienických výrobkov,
 • v prípade potreby, po zmene tamponu, pranie sa vykonáva,
 • v prvých dňoch cyklu dochádza k silnému výtoku, preto sa odporúča použiť tampón spolu s tesnením (len v prípade) alebo len tesneniami,
 • aby sa chránili pred šírením baktérií, je potrebné meniť hygienické prostriedky každé 2 až 4 hodiny. Tento čas je približne a závisí od množstva výboja. Je škodlivé používať tampony dlhšie? Áno, čím viac času sa nezmenia, tým nebezpečnejšia je situácia.

Ak pravidelne používate tampony počas menštruácie, môžu začať dráždiť sliznicu pošvy, čo spôsobuje suchosť v intímnej oblasti. Preto sa odporúča používať tesnenia v menštruácii paralelne, aby sa vaše intímne miesto oddýchlo.

Zrušte mýty

 1. Tampon sa môže stratiť a poškodiť telo. Nie je to tak, pretože tam je špeciálny kábel, pre ktorý môžete vždy ťahať. Je bezpečne upevnený, takže sa nevypne. Do maternice neprenikne nič, pasáž je na to príliš malá.
 2. Po dodaní by sa mali použiť iba podložky. Tampony počas menštruácie po pôrode nespôsobujú škodu, ale jednoducho sa nedokážu vyrovnať s bohatými sekrétmi, ktoré sa vyskytujú u žien po pôrode.
 3. Ak v noci nepoužívate vankúšiky, poškodí to telo. Nie je to tak, pretože v noci sa stávajú spásou pre každú ženu.
 4. Menštruácia v pošve bude zablokovaná, pretože krv nemôže vytiecť. Ak hygienický výrobok absorbuje maximálne množstvo krvi, ktoré dokáže, začne unikať. Takže škoda tamponov v tejto situácii je jasne prehnaná.
 5. Môže poškodiť hymen. Štúdie preukázali, že poškodenie hymen s tamponom je možné len vtedy, ak sa to robí špecificky s vytrvalosťou, a ani potom nie všetci budú úspešní. Náhodne hymen sa nezlomí.
 6. Môžete trieť krčka maternice, čo spôsobuje podráždenie. Vedecké štúdie potvrdili, že to nie je možné.

Keď je lepšie tampony odmietnuť

Aj keď je ideálne vybrať si intímnu hygienu a správne ju používať, nie vždy stojí za to. Existujú situácie, keď sa tampony nedajú použiť:

 • pred a po období absorbovať normálne vylučovanie, t
 • bola suchá vagína,
 • vzhľadom na osobitný tvar hymen, môže gynekológ odporučiť používanie iba vankúšikov až do nástupu sexuálnej aktivity,
 • telo je náchylné na alergické reakcie
 • Tampony počas menštruácie sú škodlivé, keď má žena v reprodukčných orgánoch zápalové procesy.

Tampony: škody a výhody pre ženy

Tampony vo forme, v akej ich poznáme, sa objavili na trhu začiatkom dvadsiateho storočia. Neboli populárne, pretože boli nepríjemné a dokonca nebezpečné. Tampony boli zabalené do gázy, s ktorou museli byť vytiahnuté.

Na konci toho istého storočia vzali modernejší vzhľad. Po ich použití bolo zaznamenaných niekoľko úmrtí žien, preto sa otázka stala naliehavou: je škodlivé používať tampony a do akej miery. Ako sa ukázalo, príčinou smrti bol infekčný toxický šok, ktorý sa vyvinul v dôsledku uvoľňovania exotoxínov rôznych baktérií. Syntetické vlákna, z ktorých boli vyrobené výrobky, sa stali živnou pôdou pre existenciu baktérií.

Moderné tampóny sú vyrobené z materiálov ako bavlna a viskóza, takže riziko ITH je pomerne nízke. Ale keďže v dejinách ľudstva existuje epizóda charakterizovaná úmrtnosťou z používania tampónov, medzi lekármi a špecialistami sa stále diskutuje o nebezpečenstvách a výhodách.

 1. Deflowering. Nepoškodzujú hymen, takže ich môžu používať aj dievčatá. Samotná pena počas menštruácie sa stáva pružnejšou a rozširuje sa.
 2. Stagnujúca tekutina. Počas používania tamponu nedochádza k nahromadeniu tekutiny vo vnútri vagíny, pretože materiál, z ktorého hygienický produkt pozostáva, absorbuje sekréty a prechádza cez seba.
 3. Strata tampónu vnútri reprodukčného systému. Po správnom vložení tampónu sa upne svaly vagíny, takže sa nevysunie dovnútra ženy a po použití sa dá ľahko odstrániť špeciálnym závitom.

Všeobecné informácie o moderných tampónoch

V modernom svete sú tampony nenahraditeľným predmetom intímnej hygieny ženy, pretože počas menštruácie umožňujú nosiť otvorené, priliehavé oblečenie, kúpať sa v rybníkoch a cítiť sa chránený pred únikom.

Tampony sú vyrobené z mäkkých materiálov, vyznačujúcich sa vysokou absorpciou vlhkosti. Sú vsunuté do vagíny, kde absorbujú sekréty vo forme orgánu. Tieto hygienické výrobky by sa mali používať len počas menštruácie, pretože v ostatných dňoch spôsobia suchosť v pošve alebo sa stanú rizikovým faktorom pre rozvoj zápalového procesu infekcie.

Mali by sa meniť každé dve hodiny, aby sa baktérie nemali čas usadiť a množiť. Pre prevenciu infekcií by si mali vybrať tie správne tampóny, nie tie, ktoré majú nadmernú absorpciu.

Ďalšou možnosťou, čo škodlivých tampónov, môže byť rad bylinných alebo syntetických prísad. Je lepšie kupovať takéto prostriedky opatrne, pretože reakcia tela na ne nie je známa. Je možné, že sa objavia príznaky alergií alebo intoxikácie.

Dôležitou zložkou je aplikátor, ktorý je dodatočnou ochranou proti infekcii a zvyšuje jednoduchosť podávania. Taktiež tampóny s aplikátorom sú považované za mäkšie.

Sú tampony škodlivé pre ženy?

Napriek tomu, že väčšina obáv o tampony sú mýty, ešte stále škodia. To, ktoré tampóny sú v kritických dňoch škodlivé, je súčasťou ich zloženia. Pri výrobe týchto hygienických výrobkov sa používajú tri hlavné látky, ktoré ovplyvňujú ženské telo: t

 • Dioxín. Tento materiál sa používa na dodanie tamponu bielej farby a je potenciálne nebezpečnou látkou, ktorá spôsobuje degeneráciu rakovinových buniek. Predpokladá sa, že dioxín môže spôsobiť endometriózu v maternici alebo viesť k zníženiu reprodukčnej funkcie u žien. Existujú aj informácie, že látka sa môže hromadiť v tkanivách tela. Množstvo dioxínu v tampónoch je nešikovné, avšak nie je možné s istotou povedať, že to nestačí na poškodenie.
 • Viskóza. Viskóza sama o sebe nespôsobuje žiadnu škodu, ale aj po odstránení tampónu zostávajú jeho častice v pošve. Viskóza počas hygieny výroby impregnovaná dioxínom, takže tie vlákna, ktoré zostali v tele po odstránení tampónu, naďalej poškodzujú zdravie žien.
 • Bavlna. Existujú informácie, že GMO bavlna sa používa na výrobu, ktorá je odolná voči antibakteriálnym liečivám. Preto, či sú tampony škodlivé, stáva sa evidentným, keď žena začne liečiť akúkoľvek infekciu a v tele sa utvorila odolnosť voči drogám. Predpokladá sa tiež, že zvyšná bavlna v pošve môže spôsobiť mikrotraumy, erózie a vredy, ktoré môžu viesť k infekcii.

Kontraindikácie pre použitie tampónov

Existuje skupina žien, ktoré sú prísne zakázané alebo sa im neodporúča používať tampony ako výrobky osobnej hygieny. Kontraindikácie pre použitie sú:

 1. Zápalové procesy v genitálnom a močovom systéme ženského tela, t
 2. Tendencia k alergiám (je zakázané používať aromatické tampóny a prímesi byliniek),
 3. Panenstvo (aj keď ho tampon nepoškodzuje, pre niektoré dievčatá, vlastnosti konštrukcie nedovoľujú zaviesť tampon bez zranenia),
 4. Vaginálna suchosť (idiopatická a najmä spúšťaná tampónmi)
 5. Liečba lokálnych prípravkov akýchkoľvek ochorení pošvy, maternice, t
 6. Prvé 3 mesiace po pôrode (vysoké riziko šoku),
 7. História ITSH akejkoľvek etiológie.

Je tiež nežiaduce používať tampony v noci, pretože nie je možné ich včas a každý deň nahradiť, čo nevyhnutne povedie k rozvoju suchosti vagíny.

Prevencia ITSH a všeobecné tipy

Aby sa predišlo toxickému šoku a všeobecne sa zdravie ženy minimálne poškodilo, mali by sa pri používaní tampónov dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Čítanie pokynov na obale pred vložením tampónu (a najlepšie pred jeho zakúpením) je povinné,
 • Pozorovanie asepsy (t.j. umývanie rúk pred vložením a po použití tamponu),
 • Má sa používať iba v prípadoch, keď sa neodporúča používať podložky (pláž, dátum atď.),
 • Použitie superabsorbčných tampónov je nežiaduce (riziko ITS sa zvyšuje), t

Dodržiavanie návodu na použitie, ako aj zohľadnenie ich individuálnych vlastností, môže žena bezpečne používať tampony. Informácie o tom, ako všeobecne sú tieto hygienické výrobky škodlivé, sú však až do konca nejasné, takže je lepšie ich nepoužívať bez zbytočnej potreby.

Správna voľba

Prvá vec, ktorú musíte mať na pamäti pri nákupe tohto hygienického výrobku je správny výber veľkosti. Faktom je, že ak si vyberiete tampon s vysokým stupňom absorpcie pri prvom použití, táto skúsenosť môže mať za následok nepríjemné pocity a dokonca menšie traumy vaginálnych stien. Preto je žiaduce začať ich použitie s minimálnou veľkosťou. To pomôže zvládnuť techniku ​​hladkého zavádzania a odstraňovania.

Počas menštruácie má každý deň iný výtok. Je lepšie kúpiť niekoľko balení naraz s rôznymi stupňami absorpcie, ktoré môžu byť vykonané v závislosti na množstve krvi. Stupňovanie, ako v prípade tesnení, v kvapkách:

 • Na menšie krvácanie sa používajú 2 kvapky.
 • 3 kvapky s priemerným objemom kvapaliny
 • 4-5 sú určené na intenzívny výtok krvi (zriedkavo vhodné pre tých, ktorí sa nenarodili).

Okrem toho existuje odroda špeciálne pre nočné použitie.

Нужно сразу сделать оговорку, что основной вред тампонов происходит от длительного ношения (больше 6 часов), поэтому применение тампонов в ночное время серьезно критикуется гинекологами. Získajte názor lekárov na tampóny a podložky.

Preferujte lepšie výrobky bez chuti. Takže tam nebude žiadny nepríjemný zápach, pretože vstup do vagíny je tesne uzavretý - to je hlavnou výhodou produktu. Alergie alebo podráždenie sú často dôsledkom účinkov rôznych parabénov a vonných látok používaných vo výrobe. Je tiež vhodné vybrať si produkt z prírodných materiálov.

Použité materiály vo výrobe

Deklarované vlastnosti balenia môžu lákať každú ženu. Rozsah, v akom zodpovedajú realite, je však veľká otázka. Výrobcovia teda neuplatňujú relatívne škodlivé účinky niektorých komponentov, ktoré sú prakticky v každom výrobku.

 • Dioxín je bieliaci prvok, ktorý je škodlivý karcinogén. Pri výrobe tampónov sa používa na dosiahnutie snehobielej farby výrobku. Predpokladá sa, že aj malé množstvo môže mať toxický účinok na ľudské telo. Látka má tendenciu sa hromadiť v tkanivách. Vo vedeckých kruhoch naznačujú jeho vzťah s vývojom endometriózy u žien a pokles počtu spermií u mužov.
 • Viskóza je zložka z prírodného dreva, ktorá je spracovávaná počas spracovania rôznymi chemickými zlúčeninami. Používa sa ako absorpčný materiál v tampóne. Predpokladá sa, že po odstránení produktu vlákna látky zostávajú v pošve a dráždia jej sliznicu.
 • Bavlna - v tomto prípade ide o jej geneticky modifikovaný analóg, ktorý je často nahradený prírodným materiálom. Odborníci identifikovali spojenie tejto zložky s rozvojom rezistencie na rad antibiotík. Takéto vlastnosti významne znižujú účinnosť liečby rôznych gynekologických ochorení, najmä infekčného typu.

Dnes nie je možné s istotou povedať, či je škodlivé používať tampony, pretože diskusie lekárov sú založené na množstve predpokladov. Možno povedať jednu vec - človek sa musí striktne riadiť pravidlami pre ich používanie, inak sa zdravotným problémom nedá vyhnúť.

Odporúčania na použitie

Ženské telo poskytuje systém purifikácie menštruačnej krvi, podľa ktorého by sa nemalo udržiavať v tele. Použitie tamponov znamená, že tento proces je trochu narušený, pretože sekréty zostávajú v kontakte so sliznicou niekoľko hodín.

Skutočnosť, že výrobok absorbuje všetku tekutinu a zostáva na jednom mieste, je nebezpečná z dôvodu vytvorenia priaznivého prostredia pre reprodukciu mikroorganizmov. Tieto, mimochodom, začínajú prejavovať aktivitu už po dvoch hodinách nosenia príslušného hygienického výrobku. Na tomto základe je odporúčaný čas na použitie jedného tamponu 2-4 hodiny, nie viac.

Pred vložením nového nástroja sa odporúča umyť teplou vodou bez použitia čistiacich prostriedkov. Pokyny pre postup pri zavádzaní a odstraňovaní sú obsiahnuté v každom balíku, takže sa na to nebudeme zameriavať. Jediné, čo stojí za to sa zamerať, je, že je lepšie umiestniť pravidelnú podložku na posteľ v noci, aj keď výrobcovia a skúsenosti niektorých žien ukazujú bezpečné používanie tampónov v noci.

S rozvojom hygienického priemyslu sa na trhu začali objavovať nové typy výrobkov, vrátane denného používania. V tomto ohľade majú ženy často otázku, či môžu po celý čas používať tampony. Odpoveď určite nie.

Takéto produkty sú pre ženské telo neprirodzené a narúšajú normálne vylučovacie procesy. Použitie takéhoto nástroja mimo menštruačného cyklu ohrozuje suchú vagínu, mikrotraumu a všeobecné porušenie mikroflóry.

Škodlivé účinky

Negatívne účinky tampónov súvisia najmä s tým, ako presne sa dodržiavali pravidlá ich používania. Medzi najčastejšie účinky patria:

 1. Mikrotrauma na sliznici - môže nastať v dôsledku nesúladu s technológiou zavádzania (odstránenie) alebo nesprávnym výberom veľkosti.
 2. Zmena mikroflóry pošvy - tomu sa dá vyhnúť, ak neprekročíte optimálny čas nosenia tamponu.
 3. Syndróm toxického šoku (TSS) je extrémne zriedkavý a najnebezpečnejší dôsledok pre zdravie ženy. TSS sa vyvíja v dôsledku zvýšenej reprodukcie infekčných baktérií. Podobná situácia môže nastať, ak sa zanedbáva pravidlo, že počas používania akéhokoľvek zápalu pohlavných orgánov je používanie tamponov zakázané.

Na základe uvedeného môžeme povedať, že tampony sú pre ženy škodlivé len vtedy, keď sa neberú do úvahy základné odporúčania na ich použitie. Rozhodnutie je tvoje!

Výhody a poškodenie tampónov

Tampony majú prívržencov a oponentov ich použitia: niektoré ženy sa domnievajú, že toto je najvhodnejší hygienický prostriedok počas kritických dní, iní tvrdia, že tampony majú viac škody ako úžitku. Použitie tampónov má svoje výhody. Pri použití počas menštruácie je možné udržiavať aktívny životný štýl, navštevovať cvičenia, plávať a kúpať sa. V niektorých prípadoch, napríklad pri cestovaní, sa tampon stáva nevyhnutným.

Použitie tampónov počas kritických dní, môžete aj naďalej nosiť krátke sukne a tesné oblečenie.

Pretože tampon absorbuje tekutinu vo vagíne, špecifický zápach menštruačnej krvi sa pri použití tohto hygienického produktu neobjaví. Tampon je neviditeľný a nie je cítiť, za predpokladu, že je správne umiestnený v pošve.

V tampónoch obsahujú dve nebezpečné látky - dioxín a umelý hodváb. Dioxín je chemikália, ktorá sa používa na bielenie. Je to karcinogén toxický pre reprodukčný a imunitný systém. Dioxín sa akumuluje v tkanivách a pomaly sa rozpadá, čo predstavuje hrozbu pre zdravie. Viskóza je silná absorpčná látka, jej vlákna sa po odstránení tamponu dlho zdržujú vo vagíne, takže dioxín ovplyvňuje telo ženy dlhšie.

Bavlnené tampóny nie sú oveľa bezpečnejšie. Na výrobu mnohých z nich sa používa geneticky modifikovaná bavlna, ktorá spôsobuje rezistenciu voči účinkom niektorých antibiotík. Ak používate tieto tampony po celú dobu, je pre ženy ťažšie liečiť pohlavne prenosné choroby. Po odstránení týchto hygienických výrobkov vlákna zostávajú v pošve, čo môže spôsobiť vredy a rany.

Z dlhodobého používania alebo tamponu zabudnutého vo vnútri sa môže vyvinúť toxický šok. Pri odstraňovaní tamponu niťou je niekedy pocit nepohodlia.

Tampony by sa mali používať správne, aby sa znížilo riziko škodlivých účinkov na organizmus. Odporúča sa aplikovať ich len v prvých dňoch menštruácie, pretože dlhšie užívanie môže spôsobiť suchosť pošvy, reprodukciu nebezpečných baktérií, podráždenie slizníc. Odporúča sa meniť tampony každé dve hodiny, aby sa zabránilo reprodukcii patogénnej mikroflóry vo vagíne. Nemôžete ich používať pri zápalových ochoreniach genitourinárneho systému.

 • Tampony: poškodenie alebo dobré v roku 2018

Pin
Send
Share
Send
Send