Hygiena

Hypogonadotropná amenorea

Pin
Send
Share
Send
Send


Amenorea je charakterizovaná absenciou menštruácie u žien v reprodukčnom veku počas 6 mesiacov alebo viac. Pri rôznych typoch amenorey sa môže gonadotropná funkcia hypofýzy zúčastniť tak či onak a podľa zmien v hypofýze sa amenorea tiež delí na normogonadotropné, hypogonadotropné a hypergonadotropné.

Normogonadotropná amenorea je amenorea, ktorá môže byť spôsobená vrodenými alebo získanými zmenami v maternici a genitálnom trakte, ale vaječníky zvyčajne produkujú normálne množstvá estrogénu a progesterónu a hypofýza poskytuje normálne hladiny gonadotropínov.

Hypogonadotropná amenorea je diagnostikovaná u pacientov v prípadoch, keď je tvorba gonadotropínov hypofýzou znížená alebo úplne zastavená. Medzi ne patria luteinizačné a folikuly stimulujúce hormóny. Zároveň je zachovaná produkcia iných hormónov hypofýzy. Hypogonadotropná amenorea je zvyčajne sekundárna - výsledok akéhokoľvek účinku na ženské telo.

Hypergonadotropná amenorea - čo to je? Tento typ amenorey je vždy primárny a je spojený s chromozomálnymi a genetickými defektmi, pri ktorých je potlačená sekrécia gonadotropínov.

Príčiny ochorenia

Hypogonadotropné formy amenorey sa vyskytujú z nasledujúcich dôvodov:

 1. Dedičný faktor.
 2. Prítomnosť fyzického alebo psycho-emocionálneho preťaženia.
 3. Nesprávna strava, podvýživa.
 4. Nervové vyčerpanie.
 5. Prítomnosť objemových útvarov hypofýzy.
 6. Syndromes Sheehan alebo Simmonds.
 7. Sarkoidóza alebo hemochromatóza.
 8. Príjem perorálnych kontraceptív, ganglioblokatorov a tiež antihypertenzív.
 9. Žiarenie a chemoterapia.

Väčšina pacientov je náchylná k zaťaženej rodinnej anamnéze: majú skôr neskorú prvú menštruáciu a niektorí z ich príbuzných trpia neplodnosťou. Okrem toho boli počas tehotenstva pozorované komplikácie u matiek takýchto pacientov.

Vlastnosti liečby

Hypogonadotropná amenorea je typ amenorey, v ktorej je hladina gonadotropínov nízka v dôsledku narušenia fungovania centier regulácie steroidov na akejkoľvek úrovni. Najčastejšou príčinou je stres, cvičenie, infekcie, zápal, otrava škodlivými látkami na mozgové bunky, hypofyzárne nádory, abnormality štítnej žľazy, hlad alebo prejedanie, lieky, ktoré ovplyvňujú nervový systém, ako aj traumatické hlavy. Niekedy príčinou tejto amenorea je dedičnosť alebo krvácanie do predného laloku hypofýzy.

Liečba: hypogonadotropná amenorea vyžaduje dlhodobú liečbu, pretože ide o veľmi ťažké a závažné porušenie, ktoré vo všetkých prípadoch nevedie k priaznivému výsledku.

Aká je liečba žien s diagnózou hypogonadotropnej amenorey? Liečba závisí od cieľa pacienta. Ak má záujem otehotnieť, ale bola diagnostikovaná s hypotalamickým ochorením, liečba by mala byť zameraná na obnovenie ovulácie pomocou gonadotropínu uvoľňujúceho hormón gonadotropín, ako aj ľudského menopauzálneho gonadotropínu. V súčasnosti sa syntetické analógy gonadoliberínov účinne používajú na stimuláciu ovulácie, ako aj na zvýšenie možnosti koncepcie. Aj ženy, ktoré sa chcú stať matkami, sú stimulované ovuláciou pomocou Clomiphenu.

Hypogonadotropná amenorea - liečba zahŕňa súbor opatrení. V prvom rade je to:

 • normalizácie práce a odpočinku
 • normalizácia výkonu
 • stabilizovať fyzickú námahu
 • eliminovať účinky stresu a psychogénnych faktorov na organizmus
 • vitamínová terapia
 • hormonálnej liečby.

Čo sa týka hormonálnej liečby, má priaznivý účinok. V adolescencii sa používajú drogy zo skupiny estrogénov, čo vedie k tomu, že maternica a prsné žľazy dosahujú svoj plný vývoj ďalším cyklickým liečením hormónov pod hormonálnou kontrolou. Dnes je pregonálny univerzálny estrogén, ktorý má v tejto situácii pozitívny vplyv.

diagnostika

Všetci pacienti s amenoreou musia byť vyšetrení na gynekologickej stoličke. Ak máte podozrenie na dysfunkciu hypofýzy, určujú hladiny hormónov v krvi (estrogén, progesterón, ACTH, FSH, LH).

Pacienti musia tiež podstúpiť röntgenové vyšetrenie tureckého sedla av prípade potreby aj CT alebo MRI hypofýzy. Niektoré ženy majú tiež panvový ultrazvuk, karyotypizáciu a stanovenie pohlavného chromatínu.

Takýto prieskum pomáha zistiť povahu amenorea a zistiť jej príčinu.

Podstata lekárskej liečby patológie spočíva v umelej stimulácii ovulácie. Na tento účel môžu ženy predpisovať 2 skupiny liekov. Menopauzálne gonadotropíny patria k prvým, agonisti hormónu uvoľňujúceho gonadotropín (GnRH) patria do druhého. Účinnosť tejto terapie sa môže vopred vyhodnotiť na základe výsledkov testu s luliberínom.

Všimnite si, že všetky prípravky predpisuje žena po úplnom vyšetrení gynekológ. V prípade úspešnej liečby liekom, pacient obnoví ovuláciu, aby mohla znovu otehotnieť. Nanešťastie, liečba hypogonadotropnej amenorey nie vždy umožňuje dosiahnuť dobré výsledky.

Príčiny, príznaky ochorenia

Ženské telo je každý deň vystavené mnohým stresovým situáciám, ktoré môžu viesť k hormonálnemu posunu, ktorý spôsobí amenoreu. Hlavné príčiny hypogonadotropnej aminopatie sú:

 • nestabilné potraviny (diéta, anorexia, bulímia),
 • onkologické ochorenia mozgu,
 • chemoterapia
 • chronického stresu
 • autoimunitné ochorenia (ascariasis, systémový lupus erythematosus),
 • genetická predispozícia (dedičnosť zvyšuje riziko tohto ochorenia o 30%),
 • genetické ochorenia.

Pre ženské telo sú dôležité stabilné hormóny. Ak nedodržíte pravidelnosť cyklu a vynecháte amenoreu, môžete si všimnúť predčasné starnutie ženského tela.

Ako rozpoznať prvé príznaky?

Hlavným príznakom hypogonadotropnej amenorey je absencia menštruácie. Existuje množstvo sprievodných prejavov, ktoré môžu pacienta upozorniť na nestabilitu hormonálneho systému, po ktorej nasleduje konzultácia s gynekológom. Uvádzame ich:

 • absencia menštruácie (aminrea) počas šiestich mesiacov,
 • obezita (nesúvisiaca so zmenou stravy),
 • narušenie vegetatívnych funkcií tela (spazmické zníženie alebo zvýšenie tlaku, zvýšené potenie, gastrointestinálna nevoľnosť),
 • vzhľad vlasov na mužskom základe (ovolosenena tvár, brucho, chrbát),
 • častá úzkosť vo večernom a nočnom období.

Tradičné metódy liečby

Hlavnou úlohou ľudových receptov je stabilizovať hormonálny a nervový systém. Pred začatím liečby tradičnými metódami by ste mali získať podrobnú lekársku konzultáciu. Keď hormonálne narušenie ľudových prostriedkov môže len zmierniť príznaky amenorea, ale nevyrieši tento problém. Často používajte koreňové manžety a listy petržlenu. Robia vývar a nálev. Tu je niekoľko jednoduchých receptov, ktoré sa stanú ďalším prostriedkom boja proti Aminorrhea:

 1. Vezmite malú banda petržlenu, jemne nakrájame, aby sme dostali 3 polievkové lyžice kopca. Naplňte dve poháre vriacej vody, trvajte 12 hodín. Tinktúra užívaná 100 gramov pred jedlom 3 krát denne počas 3 týždňov. Tento recept pomáha nielen obnoviť menštruačný cyklus, ale môže tiež zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu. Takéto prínosy tejto rastliny možno vysvetliť tým, že obsahujú látky podobné hormónom, najmä apicol, ktorý je vo svojej štruktúre podobný ženskému pohlavnému hormónu estrogén.
 2. Vezmeme jeden koreň z manžety obyčajné, trieť (môže byť rozdrvené v mixéri), ​​nalejte výslednú hmotu s 1 liter vriacej vody. Trvať 6 hodín, potom kmeň. Výsledný bujón sa naleje do horúceho kúpeľa. Vykonajte postup viac ako 20 minút. Bežná manžeta má priaznivý vplyv na ženský urogenitálny systém, stimuluje produkciu hormónov a kontrakcie maternice. Vlastnosti tohto vývaru: priaznivý účinok na pokožku, vyhladenie jemných vrások, vysoký tonizujúci účinok.

Liečba liekmi

Pri liečení hypogonadotropnej amenorey sa používajú hlavne hormonálne prípravky, ktoré sú založené na ženských pohlavných hormónoch a ich derivátoch. Drogom voľby je Pergonal, ktorý obsahuje hormóny stimulujúce folikuly a lutenzy. Liek stimuluje rast a zrenie ovariálnych folikulov, stabilizuje menštruačný cyklus a generickú aktivitu.

Liečba hypogonadotropnej amenorey.

Najúčinnejšia liečba neplodnosti u pacientov s hypogonadotropnou amenoreou je pergónna (menopauzálny gonadotropín) a agonisti luteinizačného hormónu - uvoľňujúci hormón, ktorého použitie umožňuje stimulovať tehotenstvo u 70-90% pacientov. Najúčinnejšia liečba u žien s pozitívnou vzorkou s luliberínom.

Uskutočňuje sa diagnostický test s luliberínom na stanovenie stupňa citlivosti hypofyzárnych gonadotropov na endogénnu hypotalamickú stimuláciu, ktorá je ďalej dôležitá pri výbere najvhodnejšieho spôsobu stimulácie ovulácie.

Schéma vzorky: odber krvi z kubitálnej žily na stanovenie počiatočnej hladiny gonadotropných hormónov, zavedenie lyuliberínu v dávke 0,1 μg intravenózne, následné vzorky krvi na stanovenie koncentrácií hormónov v krvi po 15-30-45-60 120 minútach a 24 hodinách. Vzorka sa považuje za pozitívnu, ak v hodnotách 30 až 60 minút dochádza k 3-násobnému zvýšeniu koncentrácie gonadotropínov v porovnaní s pôvodom.

Najúčinnejší spôsob podávania pergónie je individuálny denný výber dávky lieku v závislosti od výsledkov denného dynamického klinicko-hormonálneho a ultrazvukového vyšetrenia. Keď je hladina estradiolu v krvi pred ovuláciou 800-1200 nmol / l, pre-ovulačná veľkosť dominantného folikulu má priemer 18 mm, raz sa intramuskulárne vstrekne ovulačná dávka choriového gonadotropínu 8-10 tisíc jednotiek. V luteálnej fáze stimulovaného cyklu sa majú aplikovať udržiavacie dávky CG - I500 - 2000 IU počas 6-7 dní bazálneho zvýšenia teploty.

Komplikácie stimulácie ovulácie s hypogonadotropnou amenoreou by sa mali zvážiť možnosť vzniku hyperstimulácie vaječníkov, ktorá sa pozoruje u 2-4% liečebných cyklov a proliferácie, ktorej frekvencia je 10-25%.

Samozrejme, pacienti s touto formou amenorey sa môžu liečiť len v dobre vybavených pôrodníckych a gynekologických zariadeniach.

Hypogonadotropná amenorea

Pri tomto type amenorey sa produkcia a uvoľňovanie gonadotropínov hypofýzou výrazne znižuje, takže vôbec nie sú v moči detegované. Sekrécia estrogénu je tiež veľmi nízka, ako u žien po menopauze (6-10 µg / 24 h). Takéto ostré potlačenie funkcie hypofýzy môže byť dôsledkom inhibičných účinkov mozgovej kôry na hypotalamické centrá zodpovedné za reguláciu gonadotropnej funkcie hypofýzy. Takéto formy amenorey sa pozorujú pri psychogénnej amenorei. Tak napríklad, podľa údajov v psychogénnej amenorey vojny, bolo pozorované nízke vylučovanie gonadotropínov a estrogénov v moči, ktoré bolo potom nahradené ich cyklickým vylučovaním. Existuje hypogonadotropná amenorea s psychotraumou v 34-44%.

Okrem toho, hypogonadotropná amenorea môže byť výsledkom priameho poškodenia hypotalamických centier (ako napríklad pri zápalových procesoch, Simmondsovej chorobe, kraniofaryngióme, hydrocefalus atď.) V prípade poškodenia hypofýzy (nádor hypofýzy). Porušenie hypotalamickej regulácie funkcie hypofýzy však nie je vždy znížené len na úplné zastavenie produkcie gonadotropínu. Mnohí autori zistili, že vo väčšine prípadov amenorey je zachovaná normálna hladina sekrécie gonadotropínov močom. Ale zároveň je narušená cyklistika vo výrobe gonadotropínov - ich úroveň zostáva monotónna, neexistujú žiadne výkyvy v pomere FSH a LG, čo je typické pre normálny cyklus. U mnohých žien s amenoreou zostáva sekrécia estrogénu na úrovni, ktorá je charakteristická pre začiatok proliferačnej fázy normálneho cyklu - v priemere 24 µg / 24 h. V dôsledku nedostatku cyklickej sekrécie gonadotropínu sa nevyskytuje ovulácia a v exkrécii estrogénu chýbajú vrcholy ovulácie. Korpus luteum sa nevytvára, čoho dôkazom je stále nízka úroveň vylučovania pregnandiolu.

Porušenie gonadotropnej funkcie hypofýzy, čo vedie k porušeniu cyklu alebo k úplnej amenorey, môže byť tiež dôsledkom porušenia endokrinných korelácií. Pri hyperprodukcii androgénov (napríklad vrodená virilizujúca hyperplázia kôry nadobličiek) je amenorea u žien sprevádzaná dostatočnou produkciou gonadotropínov, ale cyklická sekrécia gonadotropínov je potlačená a ovulácia sa nevyskytuje.

Pri nedostatočnej funkcii štítnej žľazy je rozvoj amenorey dôsledkom potlačenia uvoľňovania LH hypofýzou.

Príčiny hypogonadotropnej amenorey

Znížená gonadotropná funkcia hypofýzy môže byť z rôznych dôvodov:

 • Psycho-emocionálne alebo fyzické preťaženie
 • Slabá strava
 • Porucha príjmu potravy (mentálna anorexia)
 • Objemové útvary hypofýzy
 • Sheehanov syndróm
 • Hypofýzová kachexia
 • hemochromatóza
 • Simmondsov syndróm
 • sarkoidóza
 • Príjem liekov (ganglioblokátory, perorálne kontraceptíva, niektoré antihypertenzíva atď.)
 • Použitie rádioterapie a chemoterapie

Odborníci sa domnievajú, že vo väčšine prípadov je hypogonadotropná amenorea dedičná a je spôsobená vrodenou nedostatočnosťou hypotalamicko-hypofyzárneho systému. Mnohí pacienti majú zaťaženú rodinnú anamnézu: neskorý nástup menarche (prvá menštruácia) u matky, neplodnosť u blízkych príbuzných. Okrem toho ženy často uvádzajú komplikácie počas tehotenstva, ako aj stresu. Negatívne predispozičné faktory sú

Liečba neplodnosti hypogonadotropnou amenoreou

Neplodnosť je spôsobená významným poklesom alebo úplným zastavením produkcie gonadotropínov (FSH a LH), pod vplyvom ktorých folikuly rastú a vyvíjajú sa vo vaječníkoch, ako aj následnou ovuláciou (výstup zrelého oocytu do brušnej dutiny). Stimulácia ovulácie môže byť možná použitím menopauzálnych gonadotropínov a agonistov GnRH (hormón uvoľňujúci gonadtropín alebo inak lyuliberín). Účinnosť takejto liečby možno predpovedať na základe výsledkov testu s luliberínom.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa hypogonadotropnej amenorey, môžete sa opýtať ich lekárov Nova Klinik.

Aby sa zabránilo nebezpečným komplikáciám, je veľmi dôležité včas diagnostikovať patológiu a podstúpiť priebeh liečby. Môžete sa dohodnúť s lekárom zavolaním na číslo uvedené na webovej stránke alebo pomocou tlačidla nahrávania.

Urobte si schôdzku

Váš prehliadač nepodporuje iframes!

klasifikácia

Menštruačný cyklus je komplexná hra hormónov, v ktorej sa zúčastňujú žľazy a nervový systém. Vyššie centrá endokrinného systému syntetizujú určité látky a nasmerujú ich do krvného obehu. Vaječníky to vnímajú ako signál k akcii a začínajú produkovať určité pohlavné hormóny.

Až potom sa vytvoria podmienky pre dozrievanie vaječných buniek vo vaječníkoch a sliznica rastie v maternici na rozvoj možného tehotenstva. Nedostatok koordinácie medzi všetkými časťami tohto reťazca vedie k neúspechu a ukončeniu obdobia.

 • pravda,
 • false,
 • fyziologické,
 • patologické,
 • primárne - cyklické krvácanie nezačalo,
 • sekundárne - mesačne zastavené po chvíli.

Skutočná forma ochorenia sa vyznačuje tým, že v tele pacienta nie sú žiadne cyklické zmeny.

Intrauterinálna synechia

Táto podmienka sa vzťahuje na falošnú formu. S ním sa vyskytuje hra hormónov v tele, ale mesačné krvácanie sa neobjaví. Dôvodom môžu byť patologické procesy (vynechané potraty, kyretáž, rôzne operácie na maternici), pri ktorých vagína, maternica alebo panenská membrána prerastajú. Krv sa hromadí v maternici.

Centrálna forma ochorenia

Amenorea centrálnej genézy je spojená s patológiou vyšších centier endokrinného systému a mozgovej kôry. V závislosti od počtu gonadotropných hormónov sa delí:

 • s vysokou hladinou - hypergonadotropná amenorea,
 • normálna hladina - normogonadotropná amenorea,
 • stav s nízkou gonadotropnou sekréciou.

Hypergonadotropná amenorea môže byť spôsobená nádormi hypofýzy. Tajomstvo žľazy sa vytvára v nadbytku a nadmerne stimuluje vaječníky. Через какое-то время после такой стимуляции яичники истощаются и прекращается менструация.

Гипогонадотропная форма патологии

Ide o dosť nepríjemné a závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poruche v centrách regulácie tvorby pohlavných hormónov. Sú v mozgu. V tomto prípade sa všetky ostatné hormóny tvoria v normálnom množstve. Porucha môže nastať na akejkoľvek úrovni hypotalamu (hypotalamická amenorea), hypofýzy, vaječníkov alebo maternice.

Príčiny tohto zlyhania sú rôzne:

 • nervového stresu
 • tvrdá fyzická práca
 • infekčné zápalové procesy, ktoré sú dlhodobo rušivé,
 • akékoľvek choroby prenášané v detstve
 • otrava toxickými látkami ovplyvňujúcimi mozgové bunky,
 • nádory hypofýzy,
 • ochorenia hypofýzy alebo štítnej žľazy,
 • hladovanie,
 • nadmerný príjem potravy
 • lieky, ktoré ovplyvňujú nervový systém,
 • ťažké poranenia hlavy
 • Skienov syndróm.

Dedičný faktor záleží aj na tom, či existuje rovnaký problém u blízkych príbuzných alebo v rodine boli predkovia s chromozomálnymi problémami. Možno, že zastavenie menštruácie po pôrode v dôsledku krvácania do predného laloku hypofýzy (Skien syndróm) v ich ťažkej priebeh.

Hlavnou sťažnosťou tohto pacienta bude absencia menštruácie. S cieľom urobiť správnu diagnózu a zvoliť taktiku liečby špecialista vyšetrí pacienta. U týchto pacientov sú príznaky amenorey nasledovné: t

 • často vysoké
 • telo je relatívne krátke,
 • neobvykle dlhé ruky a nohy,
 • prsia nerozvinuté
 • vonkajšie genitálie sú nerozvinuté.

V závislosti od príčiny utrpenia môžu mať ženy nadváhu. Pri pohovore sa ukazuje, že nemajú záujem o zástupcov silnejšieho pohlavia. Navonok môžu vyzerať ako muži. Často majú mastnú pleť, rôzne pustulárne problémy s ňou.

Hormonálna liečba

Hormonálna terapia s vysokou pravdepodobnosťou vám umožňuje dosiahnuť pozitívny účinok. U dospievajúcich dievčat sa vykonáva estrogénová terapia. Účelom ich vymenovania je poskytnúť príležitosť na vytvorenie mliečnych žliaz, na rozvoj maternice. Po dosiahnutí tohto cieľa sa terapia uskutočňuje v cykloch. V súčasnosti sa už chýbajúce látky nahrádzajú.

Najefektívnejšie je použitie Pergonalu. Po menopauze sa izoluje z moču žien. Tento liek sa skladá z dvoch hormónov, ktoré majú nasledujúci účinok na žľazy:

 • podporovať dozrievanie vajíčok vaječníkov,
 • pomáhať pri lámaní folikulu a uvoľňovaní vajíčka z neho,
 • zvýšenie počtu estrogénov v krvi
 • posilniť prípravu maternice na tehotenstvo.

Dávka liečivej látky je vybraná pre každého pacienta. Za týmto účelom, každý deň re-vykonať štúdiu ich úrovne v krvi, ultrazvuku vaječníkov a pohlavných orgánov.

V niektorých prípadoch liečebný režim zahŕňa analógy sekrécie hypofýzy, nadobličiek, štítnej žľazy.

Keď sú genetické abnormality niekedy nájdené semenníky. Namiesto maternice môžu byť umiestnené do obsahu trieslovej prietrže.

záver

Amenorea centrálneho Genesis je vážny patologický stav, pri ktorom je absencia menarche spojená s patológiou centrálnych orgánov endokrinného systému. Terapia tohto stavu je komplexná schéma hormonálnej liečby, ktorú možno aplikovať až po dlhom štúdiu. Niekedy sa títo pacienti môžu cítiť ako matka až po adopcii.

Primárna amenorea

Pozoruje sa výlučne a dievčatá vo veku 15 rokov. Inými slovami, ak pacient nemal krvný výtok (menses). Podľa štatistík 2/3 dievčat trpí primárnou amenoreou.

dôvody

 • dedičnosť,
 • psycho-emocionálny faktor
 • anatomické poruchy.

Podľa výsledkov prieskumu sa zistilo, že pacienti trpia častejšie ako primárny v prípadoch intrauterinálnych vývojových porúch, ovariálnych ochorení a endometriózy. Pri diagnostikovaní jasnejšej príčiny prispieva k produktívnej liečbe a rýchlej regenerácii.

Odborník by mal objasniť príbuzným (matkám, sestrám) nástup menštruácie, stav dieťaťa pri narodení, výživu, stres. To môže naznačovať prítomnosť dedičnej patológie. Anatomické faktory zahŕňajú (nízka hmotnosť, úzka panva, abnormality vo vývoji genitálií, tenkosť). Hlavnými dôvodmi sú fyzické preťaženie, stresové situácie a anorexia.

Sekundárna amenorea

Sekundárne sa pozoruje podľa štatistík u 10 žien zo 100. Dôvodom môže byť:

 • skorá menopauza,
 • drastická strata hmotnosti alebo anorexia
 • polycystické vaječníky,
 • vysoký obsah hormónu prolaktínu.

Včasná menopauza sa môže vyskytnúť u žien, ktoré ešte nie sú 40 rokov. Dôvodom sú stresové situácie alebo problémy s vaječníkmi.

V prípade polycystiky dochádza k predĺženej neprítomnosti tehotenstva, vyrážke na koži (akné), zmenám metabolizmu tukov.

Anorexia prispieva k pravidelnej strave, výzve umelého vracania, pričom preháňadlá.

Keď sa zistí vysoký obsah prolaktínu (hyperprolaktinémia), pozoruje sa svetlý výtok z prsných žliaz. Je to prolaktín v krvi, ktorý vyvoláva tvorbu sekundárnej amenorey.

V zriedkavých prípadoch je sekundárnym javom dočasný prejav. Dôvodom sú nervové poruchy a stresové situácie. Po obnovení psycho-emocionálneho stavu sa menštruácia vracia.

Ako liečiť amenorea

Ak je anorexia príčinou amenorey, špecialista predpisuje progestogénnu antikoncepciu, ktorá neobsahuje estrogény. Niekedy sa používa neliečivá liečba, predpisuje sa správna výživa, vytvára sa denný režim, psycho-emocionálny stres sa znižuje.

V prípade polycystického ochorenia sa najprv lieči samotná choroba a potom amenorea. Vykonáva sa chirurgická stimulácia vaječníkov, čo prispieva k normalizácii ovulácie.

Ak sa zistí vysoký obsah prolaktínu, lekár predpíše priebeh lekárskych prípravkov - agonistov dopamínu, ktoré znižujú a kontrolujú hladinu hormónu. Pozitívnym výsledkom je zvýšenie bazálnej teploty, ktorá prispieva k normálnej ovulácii.

Pri včasnej menopauze sa vykonáva hormonálna liečba.

Trvanie liečby sekundárnymi liekmi závisí od závažnosti. Niektoré sú predpísané celé kurzy, zatiaľ čo iní si ich berú pred menopauzou.

Homeopatické lieky pomáhajú normalizovať menštruačný cyklus, majú upokojujúci účinok. Patrí medzi ne: remens, mastodion, klimadinon. Absencia vedľajších účinkov vám umožňuje čerpať finančné prostriedky na dlhšie obdobie.

Amenorrhea Central Genesis

Amenorea tohto typu sa vyskytuje so zhoršenou funkciou mozgovej kôry. Vyskytuje sa z niekoľkých dôvodov:

 • nepriaznivých účinkov vonkajších faktorov
 • vplyv stresu
 • ťažké tehotenstvo
 • opojenie
 • mentálnych abnormalít
 • fyzickú aktivitu
 • endokrinné ochorenia.

Menštruácia

Menštruácia u žien je pomerne častá. Môže byť vrodená alebo získaná.

Dôvodom je nesprávny vývoj krčka maternice, vagíny. Čo zase porušuje výtok menštruačnej krvi v dôsledku absencie diery v plesoch, defektov samotnej maternice, vaginálnej fúzie. V tomto prípade je pacient pozorovaný normálnu prácu hormonálneho systému. Krv, ktorá musí odtekať, sa hromadí v dutine a spôsobuje bolesť a nepohodlie.

Po ťažkom pôrode dochádza k hromadeniu krvi v maternici v dôsledku poranení sliznice, výskytu jaziev, endometritídy spôsobenej baktériami.

Počas adhézie v maternici sa vykonáva chirurgická liečba. Na endometritídu sa používa terapia tuberkulózy.

Video: Amenorea

záver

Odporúča sa, aby všetky ženy pravidelne navštevovali gynekológa. Zdravý životný štýl a pravidelná telesná výchova, správna výživa a psycho-emocionálna stabilita pomôžu vyrovnať sa s možnosťou vzniku ochorenia. A samozrejme, nikto nezrušil normálny sexuálny život s pravidelným partnerom.

Farmakoterapia (hlavná liečba) t

Pergonal-500 - denne v individuálne zvolenej dávke, berúc do úvahy klinické, laboratórne a ultrazvukové vyšetrenie. Podmienky administrácie:

 • plazmatickej hladiny estradiolu (E2) od 900 do 1200 nmol / l (1200–2700 pmol / l),
 • veľkosť dominantného folikulu podľa ultrazvuku, s priemerom najmenej 15 mm.

Najúčinnejšia indukcia ovulácie s pomocou menopauzálnych gonadotropínov (pergónna, neopergonálna, Humsgon) v kombinácii s choriovým gonadotropínom (CG). Hlavné princípy zavádzania ľudského menopauzálneho gonadotropínu (HMG) sú nasledujúce. Liečba začína bez toho, aby spôsobila predchádzajúcu menštruačnú reakciu, t.j. na pozadí amenorey. Jedna ampulka liečiva obsahuje 75 IU LH a 75 IU FSH. Počiatočná denná dávka podávaného liečiva je 2–3 ampulky, po 5–7 dňoch (latentné obdobie) sa parametre, ktoré sa majú vyšetriť, určia znovu (vyšetrenie krčka maternice v zrkadlách, odhad počtu krčka maternice, bimanálne vyšetrenie, ultrazvuk, estradiol v krvi). Zvolená denná dávka podávaného liečiva je adekvátna, ak je trojnásobné zvýšenie koncentrácie Er v krvi, zvýšenie počtu krčka maternice až o 5 až 6 bodov a vo vaječníkoch sú detegované folikuly s priemerom 0,8-1 cm.

Ak tieto údaje chýbajú, denná dávka lieku by sa mala zvýšiť o 1 ampulku, ak sa zistia príznaky hyperstimulácie, mala by sa znížiť o 1 ampulku. Od 5. do 7. dňa liečby je potrebné denné sledovanie stavu pacienta. Keď sa dosiahne predovulačné obdobie (napr. V krvi je 900–1500 nmol / l, prítomnosť dominantného folikulu s priemerom 1,5 cm alebo väčším vo vaječníkoch, cervikálne číslo je 10–12 bodov), zastaví sa priebeh HMG a raz sa podá ovulačná dávka CG - 5000, 7500, 10 000 IU / m, čo umožňuje vyvolať ovuláciu a vytvoriť aktívne žlté telo. V 5. až 7. deň bazálneho zvýšenia teploty sú predpísané malé udržiavacie dávky CG pri intramuskulárnom podaní (1500–2000 U) 2–3 krát.

V hypotalamickej forme amenorey je vysoko účinným spôsobom liečby s riadnym výberom pacientov pulzujúce podávanie LH-WG s použitím prístroja Cyclomat (Nemecko), ktorý je posilnený na tele ženy pomocou elastického pásu. Zariadenie sa naplní prípravkom LH-WG obsahujúcim účinnú látku v dávke 0,8 až 3,2 mg, rozpustenej v 10 ml fyziologického roztoku chloridu sodného. Prostredníctvom systému elastických trubíc, liek automaticky vstupuje do pacientovej kocky žily cez permanentný teflónový katéter. Režim podávania je regulovaný časovačom zariadenia: po 90 minútach počas 20 minút sa dodáva 20 μg látky. Počas 10 dní prevádzky zariadenia sa spotrebuje celková dávka naplneného prípravku. Následne pulzujúce podávanie LH-WG pokračuje v luteálnej fáze (10 - 12 dní) alebo sa zariadenie odstráni, ale CGH sa podáva v dávke 3500 - 4000 U 3 - 4 dni po ovulácii.

Pri hypotalamo-hypofyzárnej amenorei je veľmi dôležité dokončenie somatického sexuálneho vývoja pacienta v čase nástupu ochorenia. , V závislosti od toho má amenorea primárnu alebo sekundárnu povahu. Primárna amenorea sa vyskytuje v hypofýzovom nanizme, hypofyzárnom gigantizme, hypofyzárnom eunuchoidizme, sekundárnom - vyvíja sa po nástupe puberty u pacientov s akromegáliou, Symondsovou chorobou, Sychnovým syndrómom, Itsenko-Cushingovou chorobou.

Pin
Send
Share
Send
Send