Zdravie

Ako sa meria bazálna teplota počas menopauzy

Pin
Send
Share
Send
Send


Keď nastane menopauza, v ženskom tele sa vyskytnú hormonálne zmeny. Aby sa znížila pravdepodobnosť chronických ochorení, musíte pravidelne merať bazálnu telesnú teplotu. BT odráža patologické zmeny v tkanivách nachádzajúcich sa v panvovej oblasti. Pri zvýšení rektálnej teploty (bazálnej) môžeme predpokladať, že žena má menopauzu, hormonálnu nerovnováhu alebo dysfunkciu vaječníkov. Počas menopauzy chýba ovulácia. V dôsledku toho sa bazálna teplota pri menopauze blíži 37 ° C.

Čo je bazálna teplota

Bazál sa nazýva teplota, ktorá sa meria v pokoji, najčastejšie po nočnom odpočinku. Každá fyzická aktivita vedie k skresleniu normálnych ukazovateľov.

Postup sa vykonáva v rôznych dňoch cyklu. BT sa meria rôznymi spôsobmi, ale najčastejšie sa do konečníka vkladá teplomer. Preto sa predpokladá, že bazálna a rektálna teplota sú ekvivalentné koncepty.

Čo je bazálna teplota počas menopauzy, musíte najprv zvážiť všetky ženy, ktoré si všimli tieto príznaky:

 • bolesť pri močení,
 • svrbenie okolo pošvy,
 • bolesti v intímnej intimite
 • znížená elasticita prsníka,
 • prírastok hmotnosti
 • bolesť hlavy,
 • zhoršenie spánku

Tieto nežiaduce príznaky sa často vyskytujú 2-3 roky po ukončení menštruácie.

Meranie sa odporúča pre mladé ženy. V reprodukčnom veku je potrebné zistiť dni dozrievania vajíčok, nastaviť fázu cyklu a identifikovať patologické stavy panvových orgánov. V počiatočnej fáze menštruačného cyklu BT zvyčajne nepresahuje 36,6 ° C, s nástupom ovulácie môže vzrásť na 37 ° C.

BT sa meria pred určitými mesiacmi určitým spôsobom, pre viac podrobností si prečítajte o tom v našom samostatnom článku na našej webovej stránke.

Ak žena v blízkej budúcnosti neplánuje stať sa matkou, stojí za to odmietnuť pohlavný styk niekoľko dní pred plánovanou ovuláciou.

Ako vykonávať merania počas menopauzy

Bazálna teplota v menopauze sa meria bežnou ortuťou a modernejším elektronickým teplomerom.

 1. Aby ste dosiahli maximálnu presnosť, musíte do análneho otvoru vložiť teplomer. Jeho tip sa neodporúča zadávať viac ako 2 cm.
 2. Žena by mala používať rovnaký teplomer.
 3. Trvanie procedúry je približne päť minút. V tomto prípade by mala byť žena v pevnej polohe.
 4. Meranie sa vykonáva najskôr štyri hodiny po intimite.

Prečo majú ženy zmenu v menopauze?

Pravdepodobnosť gravidity v neprítomnosti ovulácie je nulová. Súčasne existuje mnoho dôvodov, z dôvodu ktorých sa bazálna teplota počas menopauzy zvyšuje.

Sú to najčastejšie príznaky menopauzy. Pri prílivu, žena cíti nedostatok vzduchu, potenie sa zvyšuje. Po piatich minútach zvyčajne mizne. V niektorých prípadoch zvýšenie bazálnej teploty (až na 38 ° C).

Aby sa zmiernil stav ženy, odporúča sa zastaviť fajčenie a alkoholické nápoje počas menopauzy. Spravodlivé sex je potrebné, aby sa vitamín a minerálne komplexy a jesť správne.

Počas menopauzy sa oplatí zahrnúť do vášho programu denný príjem liekov obsahujúcich vápnik. Táto látka zvyšuje pevnosť kostí a zubov. Vápnik pomáha vyrovnať sa s prílivom a odlivom, zabraňuje vzniku nekvalitných buniek, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáha čistiť cievy a zlepšuje stav nervového systému.

Vysoký krvný tlak

S vekom sa znižuje sila ciev. Vzhľadom na nedostatok estrogénu sa ich stav výrazne zhoršuje. Cholesterol sa vytvára na stenách, zvyšuje sa viskozita krvi. To môže vyvolať rozvoj hypertenzie.

Zvýšené BT často poukazuje na blížiacu sa hypertenznú krízu. Prírodné aj patologické príčiny môžu spôsobiť komplikácie.

Výskyt klimakterickej artritídy u ženy

Pri tomto ochorení je postihnuté tkanivo chrupavky, znižuje sa pohyblivosť končatín. Žena sa sťažuje na slabosť, malátnosť a bolesť v končatinách. V niektorých prípadoch sa zvyšuje telesná teplota.

Hlavnou príčinou menopauzálnej artritídy je zápalový proces, ku ktorému dochádza v dôsledku hormonálnej nerovnováhy počas menopauzy. Autoimunitné ochorenia, ktoré prispievajú k deštrukcii tkaniva chrupavky, tiež vedú k rozvoju ochorenia.

Zvýšená bazálna teplota sa pozoruje nielen počas menopauzy. U mladých žien sa indikátory BT menia v prítomnosti rôznych ochorení reprodukčného systému, napríklad pri vaginitíde.

Počas premenopauzy sa BT môže mierne zvýšiť v prvý deň menštruačného cyklu. Takéto zmeny sú normou.

Potreba vykonať vhodné merania počas menopauzy

Teplota v menopauze sa môže zvýšiť v prítomnosti endometriózy v menopauze, maternicových fibroidoch alebo rakovine. Žena, ktorá pravidelne vykonáva merania, bude môcť včas zistiť negatívne zmeny v činnosti panvových orgánov a zistiť dôvody zmeny bazálnej teploty.

Keď sa pocit suchosti v pošve alebo prudké zhoršenie pohody, pacient sa odporúča, aby sa hormóny. Pomáhajú odstraňovať zmeny v genitáliách a vytvárať prácu hormónov. Bazálna teplota indikuje reakciu ženského tela na vhodné liečivá. Ak sa pri užívaní lieku výrazne zvyšuje BT, mali by ste znížiť dávkovanie alebo zvoliť iný nástroj.

Pomocou bazálnej teploty sa môžete dozvedieť o bezprostrednom prístupe menopauzy. Preto ženy vo veku nad 45 rokov musia merať BT s nepravidelným menštruačným cyklom a prítomnosťou hormonálnych porúch.

Čo sa určuje pri meraní bazálnej teploty

Pomocou bazálnej alebo rektálnej teploty môžete zistiť teplotné ukazovatele v tkanivách genitálií. Získané údaje sú významne odlišné od výsledkov merania získaných axilárnou metódou (v podpazuší). Z hľadiska bazálnej teploty je ľahké odhaliť aj menšie nepravidelnosti v ženskom tele.

Ak bazálna teplota počas menopauzy veľmi kolíše, môže to byť znakom takýchto procesov:

 • začiatok menopauzy
 • nesprávna práca vaječníkov,
 • hormonálne poruchy.

V niektorých prípadoch zmena rektálnej teploty počas menopauzy zabraňuje vzniku nebezpečných chorôb.

Kto je v ohrození

Odchýlky rektálnej teploty od normy sú spojené s nedostatočným množstvom steroidných hormónov. Na pozadí ich nedostatku dochádza k zmene cyklu „kritických dní“ a nie je vylúčený vývoj chorôb.

Riziková skupina by mala zahŕňať ženy z nasledujúcich kategórií: t

 • Prvé „kritické dni“ prišli veľmi skoro,
 • porušovanie cyklu,
 • majú endokrinné ochorenia
 • prvé tehotenstvo nastalo po tridsiatich rokoch
 • došlo k spontánnym potratom,
 • boli diagnostikované metabolické ochorenia, t
 • krvného tlaku.

Ďalším závažným faktorom je prítomnosť blízkych príbuzných, u ktorých sa v prsníku a orgánoch reprodukčného systému našli benígne nádory. Osobitnú pozornosť treba venovať ich zdraviu ženami, ktoré diagnostikovali myomatózne uzliny.

Hlavné príčiny kolísania teploty

Má teplota počas menopauzy? V prípade bazálnej teploty, ak hormonálny systém pracuje normálne, potom by indikátory BT nemali byť vyššie alebo nižšie ako 37 stupňov. Pri menopauze je táto značka pomerne stabilná a vysvetľuje ju nedostatok ovulácie. Je známe, že v predvečer uvoľnenia zrelého vajíčka z folikulu sa BT zvyšuje a znižuje pred menštruáciou. Počas menopauzy sa tieto procesy nepozorovali, rovnako ako kolísanie rektálnej teploty.

Okrem toho môže byť bazálna teplota zvýšená alebo nižšia ako 37 ° C. V prvom prípade je pravdepodobný vývoj takýchto nebezpečných patológií, ako sú myómy maternice, endometrióza a hyperplázia.

Pokles bazálnej teploty sa zaznamenáva pri chronických patologických stavoch ovplyvňujúcich sexuálnu sféru. Niekedy nízke alebo vysoké miery naznačujú prítomnosť „chronického“ psychického nepohodlia. Zvýšenie alebo zníženie rektálnej teploty nastáva počas umelého prerušenia tehotenstva alebo neprítomnosti laktácie.

Nebezpečné značky

Symptómy menopauzy môžu byť prítomné niekoľko rokov, takže bazálna teplota sa má pravidelne merať. 1-3 roky po ukončení menštruácie sa objavia prvé príznaky významných zmien v ženskom tele.

To môže spôsobiť sťažnosti na bolesť pri močení, sexuálny kontakt sa tiež stáva bolestivým. Vaginálne steny vysychajú, je tu silné svrbenie. Mliečne žľazy strácajú svoju elasticitu, stávajú sa menej pružnými. Štítna žľaza môže byť menej účinná, čo často vedie k nárastu telesnej hmotnosti. Bolesti hlavy sú spojené s nespavosťou.

Vlastnosti správneho merania

Na meranie bazálnej teploty sa môže použiť ľubovoľný teplomer. Zariadenie môže byť obvyklé, ortuťové a elektronické. Inštalácia je nutná v anus. Meranie by nemalo presiahnuť päť minút.

Postup by sa mal vykonať ráno. Trvanie nepretržitého spánku pred meraním by nemalo byť kratšie ako 5 hodín, ideálne od 8. Teplomer sa vloží do zúženého konca o dva centimetre. Žena v tomto prípade musí byť v statickom postoji, nepohybovať sa, pretože to môže skresliť hodnoty.

Musíte byť pripravení na postup. Ak je to možné, mali by ste sa vyhnúť emocionálnym otrasom a prepracovaniu. Športová aktivita v predvečer merania je žiadúca na zníženie. Odporúča sa dočasne odmietnuť prijať antikoncepciu. Šesť hodín pred meraním sa musíte zdržať sexu a pitia.

Je dôležité si uvedomiť, že v pozadí nie úplne vyliečených zápalových patológií môže byť obraz skreslený, nižšia teplota je možná v porovnaní s normou.

Gynekológovia odporúčajú udržiavať rektálnu teplotu grafu. Malo by byť vyrobené v notebooku. Vertikálna os grafu zodpovedá teplotným hodnotám v horizontálnej rovine - je označený deň cyklu. Nový bod je stanovený denne a je spojený s ostatnými.

Získané údaje si môžete vziať so sebou na gynekológa. Lekárovi to v prípade potreby pomôže stanoviť diagnózu a predpísať vhodnú liečbu alebo vyšetrenie pacientovi.

Preventívne opatrenia

Kontrola bazálnej teploty sa odporúča kombinovať s preventívnymi opatreniami. Je veľmi dôležité neustále podstúpiť fyzioterapeutické procedúry. Ak sú potrebné aj malé podozrenia z odchýlky rektálnej teploty od normy, obráťte sa na svojho lekára.

Okrem toho je dôležité upustiť od tabaku a alkoholu. Dodávanie vitamínov v tele by sa malo včas dopĺňať. Žena by sa mala starať o zdravie kostí. Počas menopauzy sa tento problém stáva veľmi akútnym.

Monitorovanie stavu lymfatických uzlín by malo byť včasné. Žena musí pravidelne navštevovať špecialistu na prsia a riadiť sa jeho odporúčaniami. Veľmi užitočné mierne cvičenie.

Pin
Send
Share
Send
Send