Zdravie

Príčiny vertiga počas menštruácie a metódy eliminácie závratov

Pin
Send
Share
Send
Send


Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý! 458 zobrazenie

Závraty, ktorých príčiny sú spojené s porušením vestibulárneho aparátu alebo s rozvojom srdcových ochorení, psychiky, krvných ciev, sú istou ilúziou mobility okolitého sveta alebo vlastného tela. Veľmi často sa objavujú závraty spolu s príznakmi ako sú vracanie a nevoľnosť. Pozrime sa podrobnejšie na to, aké choroby sú sprevádzané podobným príznakom a ako sa dá liečiť.

Prečo sa vyskytujú závraty?

Dôvody môžu byť mnohé. Mladí ľudia pociťujú príznaky, ako je bolesť hlavy a závraty, keď pijú veľkú dávku alkoholu, alebo keď nastane náhla zmena polohy tela. U starších ľudí môže príznak naznačovať vývoj závažnejšieho ochorenia. Preto sa pri systematickom prejave závratov a spoločného výskytu iných nepríjemných príznakov odporúča konzultovať s odborníkom.

Hlavné dôvody, ktoré sú sprevádzané podobným príznakom, sú nasledovné:

 • rozvoj neurologického ochorenia
 • otolaryngologické ochorenie,
 • vývoj patologickej patológie,
 • prítomnosť srdcových ochorení alebo krvných ciev
 • vývoj metabolických ochorení a liekov, t
 • diagnostika psychogénneho ochorenia.

Vývoj neurologických a otolaryngologických ochorení

S takýmito patológiami je závraty dôsledkom porušenia vestibulárneho aparátu vo vnútornom uchu, poškodenia nervového vlákna, ktoré vedie signály do mozgu, porušenia vestibulárneho jadra, iných štruktúr nervového systému, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu. Je potrebné poznamenať, že závraty sa môžu objaviť len s jednostrannou léziou, a ak je lézia bilaterálna, symptóm sa nevyskytuje.

Mnohí výskumníci súhlasia, že existuje spojenie medzi neurologickými a otolaryngologickými príčinami. Existuje rozdelenie príčin na centrálne a periférne, berúc do úvahy umiestnenie príčinných orgánov.

Periférne príčiny sú:

 • poranenie vnútorného ucha (môže to byť napríklad otras mozgu, perilymfatická fistula, vzniknutá po poranení),
 • zápal vo vnútornom uchu a vestibulárnom aparáte možno považovať za komplikáciu chrípky, ktorej závraty sú príznakom (vyskytujú sa aj nevoľnosť a vracanie, ktoré sú prítomné 2-3 dni),
 • rozvoj vestibulárnej neuritídy (príčinou výskytu je účinok vírusu, autoimunitných alebo vaskulárnych patológií),
 • novotvar, ktorý je lokalizovaný v oblasti vnútorného ucha,
 • ischemické ochorenie vnútorného ucha,
 • vývoj Menierovej choroby a tekutín sa hromadí v oblasti vnútorného ucha, dochádza k podráždeniu vestibulárneho aparátu, závratom, nevoľnosť,
 • rozvoj otosklerózy, s rastom kostí v strednom uchu, ktorý môže zahŕňať léziu a vnútorné ucho.

Dôvody, ktoré sú spojené s centrálnym nervovým systémom, zahŕňajú rozvoj mozgovej mŕtvice, novotvary vestibulárneho aparátu, priebeh roztrúsenej sklerózy, migrény, epilepsie, vertebro-bazilárnej insuficiencie v tele.

Vývoj ochorení chrbtice

Ďalšou príčinou takýchto príznakov, ako je závrat, je osteochondróza krčnej chrbtice.

Cervikálna osteochondróza je sprevádzaná výskytom závratov nielen s ostrým otočením hlavy, ale aj s miernym pohybom, nepohodlnou polohou, aktívnym cvičením alebo po spaní na vysokom vankúši. Vertigo s osteochondrózou sa najčastejšie vyskytuje v epizódach, ale môže byť prítomný na trvalom základe.

Osteochondróza krčka maternice je spravidla sprevádzaná takými príznakmi, ako sú nevoľnosť, bolesť hlavy, mdloby, zvonenie v ušiach, bledá koža v tvári alebo naopak sčervenanie, zvýšené potenie. Závrat môže trvať niekoľko minút a niekoľko hodín, čo možno vysvetliť zvláštnosťami celkového stavu osoby, ako aj zdrojom ochorenia.

Stavce v krčnej chrbtici sú príliš malé, čo sa nedá povedať o stavcoch v iných oddeleniach. Napriek tomu, stavce krku sa na veľmi veľké zaťaženie, a to, zadržiavanie hlavy, takže krčka je vystavená osteochondróza, jeden z príznakov, ktoré sú závraty. Dokonca aj s malým napätím svalov alebo miernym posunom stavcov sa cievy stlmia a nervové zakončenia sa stlačia. Výsledok - závraty.

Vývoj kardiovaskulárnych ochorení

Často sú bolesť hlavy a závraty prvými príznakmi ochorenia srdca alebo ciev. Hlavná príčina symptómov spočíva v nedostatočnom zásobovaní mozgu potrebným objemom krvi, čo vysvetľuje neúplné zásobovanie mozgu kyslíkom. Súčasne sú mozgové bunky otrávené rozpadovými látkami, ktoré nie sú vymyté krvou.

Bolesti hlavy sú sprevádzané zvýšeným tlakom pri kardiovaskulárnych ochoreniach. V niektorých prípadoch sa hypertenzia vyskytuje bez príznakov, ale to neznamená, že sa nemusí liečiť, pretože takéto ochorenie môže spôsobiť infarkt myokardu.

Okrem závratov sa môže teplota zvýšiť, vyskytne sa horúčka, ktorá je typická pre také patologické stavy, ako je myokarditída, perikarditída, endokarditída. Tiež človek môže stratiť chuť do jedla a záujem o akékoľvek jedlo, spať zle v noci, byť nepokojný a úzkosť, a nevoľnosť môže byť prítomný.

Ak sa vyskytnú takéto príznaky a podozrenie na kardiovaskulárne ochorenie, neodporúča sa čakať, kým sa objavia komplikácie, ale okamžite sa spojte so špecialistom.

Vývoj metabolických porúch a užívanie určitých liekov

Takéto príznaky metabolických porúch, ako sú závraty, sú zriedkavé a ak áno, je veľmi ťažké určiť ich príčinu. Ako priaznivá bude prognóza závisieť od povahy patológie a stupňa korekcie metabolickej poruchy.

Ak je závrat spôsobený diabetes mellitus, tento symptóm môže byť eliminovaný len správnou liečbou základného ochorenia. Pomocou korekcie diabetu je možné znížiť závažnosť symptómu av niektorých prípadoch ho úplne eliminovať.

Po užití určitých liekov sa môže vyskytnúť závrat. Ide spravidla o antikonvulzíva, tabletky na spanie a niektoré trankvilizéry. V takom prípade, ak účinok lieku znižuje tlak, má osoba závraty a pocit prázdnoty v hlave, čo predstavuje porušenie koordinácie pohybu. Takéto príznaky sú prítomné počas celého obdobia užívania lieku a zmiznú po ukončení jeho užívania.

Aby sa zabránilo rozvoju príznakov, ktoré sa môžu vyskytnúť pri užívaní liekov, je potrebné študovať všetky vedľajšie účinky lieku. Všeobecne akceptovaná taktika sa považuje za postupné ukončenie užívania lieku s týmto účinkom.

Ak je závrat spôsobený príjmom antikonvulzív, ktoré regulujú epileptické záchvaty, lieky sú nahradené alternatívnymi. Ak existuje závislosť na použitom lieku zo skupiny benzodiazepínov, odporúča sa jeho zrušenie veľmi pomaly.

Po vysadení alebo nahradení lieku, ktorý spôsobuje príznaky, ako sú závraty, symptómy ustúpia.

Vývoj psychogénnych ochorení

Duševný šok je spravidla sprevádzaný výskytom závratov a bolestí hlavy. Po silných skúsenostiach, napätiach, depresii, skúsenostiach zo strachu, strate milovaného človeka sa môže vyskytnúť symptóm, a ak má človek vrodené fyziologické problémy, je to len impulz k rozvoju mnohých patológií.

Samotnému človeku sa neodporúča, aby sám riešil svoje problémy a úzkosti. Je potrebné zdieľať skúsenosti s blízkymi, ktorí môžu pomôcť vyriešiť problém a odstrániť nepokoje.

Psychogénne vertigo je charakterizované takými príznakmi, ktoré sú rozhodujúce:

 • "Intoxikácia" vedomia
 • úzkosť, úzkosť,
 • napätia,
 • zatemnenie, závoj pred očami,
 • nekoordinovanosť, strach z pádu,
 • hučanie v ušiach,
 • pocit nedostatku dychu.

Výskyt takýchto príznakov je spravidla neočakávaný, ale časom, keď sa psychogénna situácia opakuje, osoba si všimne, prečo a v akom okamihu sa objaví závrat.

Liečba Vertigom

Ak náhle začnete pociťovať závraty, prvým pravidlom je upokojiť sa. Panika v tomto prípade nepovedie k ničomu dobrému.

Ak je ťažké závraty, musíte sedieť na stoličke, zamerať sa na akýkoľvek objekt pred vami. Zavreté oči sa neodporúčajú. Ak táto metóda nie je účinná, a okrem toho, bolesť v srdci, bruchu, znecitlivenie končatín, musíte zavolať lekára. Pred príchodom sanitky sa odporúča ľahnúť si, nepohybovať sa, nie otáčať hlavou.

V prípade silného závratu sa z pacienta odstránia všetky pevné odevy, čím sa zabezpečí prúdenie vzduchu. Po pacientovi položenom na posteli tak, aby hlava, krk, ramená ležali na vankúši. Táto situácia pomáha predchádzať inflexii tepien chrbtice.

Systémové vertigo sa lieči antihistaminikami, trankvilizérmi, sedatívami. Tiež predpísané prostriedky, ktoré eliminujú zvracanie a nevoľnosť.

Jedným z účinných spôsobov eliminácie tohto príznaku je vestibulárna gymnastika v prípade závratu, ktorá je efektívnejšia v neprogresívnom stave, ako aj v periférnom závrate.

Účinok kurzu gymnastiky bude závisieť od nasledujúcich faktorov:

 • veku pacienta
 • čas, ktorý uplynul od predchádzajúceho útoku, t
 • kvalifikácia gymnastického lekára,
 • prítomnosť alebo neprítomnosť úzkosti.

Prevencia symptómov

Na prevenciu vestibulárnych porúch sa odporúča pozorovať zdravý životný štýl, vylúčiť látky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú telo, ako aj alkohol, fajčenie, drogy. Denné cvičenie a ranné cvičenia majú pozitívny vplyv na ľudské zdravie vo všeobecnosti.

Hlavným pravidlom pre prevenciu takéhoto symptómu je včasná detekcia a liečba ochorení, ktoré môžu byť sprevádzané závratmi.

Príčiny Vertigo

Hlavným dôvodom neustáleho pocitu závratov je práca týchto centier v mozgu, ktoré sú zodpovedné za rovnováhu a orientáciu v priestore. Tieto divízie sú centrami v mozgovej kôre a mozočku. Z koncov periférnych nervov vo svaloch, kĺboch ​​a koži, informácie vstupujú do mozgu, kde sa spracúvajú rýchlosťou blesku a vysiela sa signál odozvy.

Ak sa v jednom zo systémov, ktoré sa podieľajú na prenose alebo spracovaní informácií o svete a stave tela, vyskytne porucha, potom nastane závrat. Toto ochorenie je teda rozdelené na periférne a centrálne.

Mozog však nie je vždy príčinou závratov. Niekedy sú niektoré choroby tela sprevádzané silným závratom:

 • Zápalový proces vo vnútornom uchu.
 • Chudokrvnosť.
 • Barotrauma.
 • Menierova choroba.
 • Choroby krčnej chrbtice, napríklad osteochondróza.
 • Vestibulárna neuronitída.
 • Benígne pozičné paroxyzmálne závraty.
 • Holeastoma.
 • Paroxyzmálne stavy.
 • Posttraumatický syndróm.
 • Porážka vestibulárneho nervu.
 • Poškodenie štruktúry zadného lebečného fossa.

Musíte byť vyšetrené endokrinológom, neurológom, terapeutom a otolaryngológom, aby ste zistili príčiny závratov.

Centrálne závraty

Centrálne vertigo je konštantné, postupne sa vyvíja a mierne. Jeho príznaky - búšenie srdca, nevoľnosť, potenie - sú mierne a nie je strata sluchu. Pri liečbe tohto typu závratov dochádza k pomalému a postupnému zotaveniu.

Príčiny centrálneho vertiga sa nazývajú:

 1. Migréna.
 2. Poranenie.
 3. Skleróza multiplex.
 4. Nádory.
 5. Syringomyelia.
 6. Epilepsia.
 7. Porucha cirkulácie mozgu.

Mnohí vedci sa zhodujú v tom, že centrálne závraty môžu byť spôsobené aj úzkosťou a silným stresom, to znamená, že majú psychogénny charakter.

Periférne závraty

Periférne vertigo začína veľmi rýchlo a jasne a príznaky sú pre pacientov ťažké vydržať. Je charakterizovaná stratou sluchu, hučaním v ušiach, nevoľnosťou a zvracaním, zvýšeným potením, častým tepom srdca a nízkym krvným tlakom.

Dôvody pre rozvoj periférneho vertiga, vedci nazývajú rôzne patológie vo vnútornom uchu:

 • Ukladanie vápenatých solí do štruktúr vnútorného ucha, ktoré vedú k pozičnému benígnemu vertigu v určitej polohe tela na niekoľko minút.
 • Poškodený krvný obeh.
 • Zvýšenie tlaku vo vnútornom uchu (ktoré sa doteraz mohlo vyskytnúť vo forme straty sluchu a tinitu).
 • Toxický účinok na škrupiny vnútorného ucha s tabakom, alkoholom, aspirínom, furosemidom, niektorými antibiotikami.
 • Poranenia uší.
 • Nádory.
 • Zápal v labyrintu vnútorného ucha po nedávnom infekčnom alebo zápalovom ochorení.
 • Rozmazané videnie
 • Poškodenie sluchového nervu.
 • Artróza krčnej chrbtice.

Ak sa zistí periférne závraty, pacient musí podstúpiť vyšetrenie ORL špecialistom.

Časté príznaky vertiga sú:

 1. Blanšírovanie kože.
 2. Tlakové skoky.
 3. Nadmerné potenie.
 4. Tachyarytmia alebo bradykardia.
 5. Hyperhidróza.

Pred liečbou je potrebné ochorenie diagnostikovať pomocou:

 • Jadrová magnetická rezonancia.
 • Oftalmologické vyšetrenie.
 • Audiovizuálna štúdia.
 • X-lúče krčnej chrbtice.
 • CT.
 • Dopplerov ultrazvuk hlavných častí hlavy.
ísť hore

Liečba Vertigom

Ideálnym spôsobom liečby vertiga je odstránenie príčiny, ktorá vyvolala patologický stav. To si však vyžaduje veľké množstvo štúdií a vzoriek, ktoré nie vždy pomáhajú stanoviť presnú príčinu. Preto sú lekári nútení uchýliť sa k všeobecným opatreniam bez ohľadu na príčinu. Zaoberajú sa odstraňovaním patologických príznakov, zlepšovaním krvného obehu v mozgu, odstraňovaním emocionálneho stresu a nevoľnosťou.

Pacient bude užitočný na vykonávanie špeciálnych cvičení na udržanie rovnováhy, koordináciu a rozvoj sily. Môžu byť vykonávané nepretržite, a to nielen v bolestivých chvíľach.

Chirurgický zákrok môže byť predpísaný pre periférne závraty, keď je potrebné vyliečiť patológiu vnútorného ucha:

 • Labyrint chirurgia
 • Chirurgia na sluchovom a vestibulárnom nervu.
 • Odvodňovací endolinf.

Odporúča sa tiež dodržiavať určitú diétu, ktorá pomáha odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela:

 1. Vylúčte čokoládu, alkohol, kávu, tabak, čaj.
 2. Vypite tekutinu až do 1,5 litra denne.
 3. Obmedzte príjem soli a solených potravín na 2 gramy denne.
ísť hore

Závrat môže byť jedným javom, ktorý zvyčajne sám zmizne, ak osoba rýchlo odstráni príčinu svojho výskytu (odpočinok, jedenie atď.). Avšak patologické procesy v mozgu alebo vnútornom uchu musia byť odstránené pomocou liekov, čo zlepšuje prognózu zotavenia. Pacienti musia neustále dodržiavať diétu a cvičenie na udržanie rovnováhy pri identifikácii stále sa objavujúceho závratu.

Čo to je?

Závrat nesystémovej povahy je spôsobený fyziologickými alebo psycho-emocionálnymi dôvodmi. Inak sa nazýva bibliografickým závratom. Vo vnútornom uchu človeka je zvláštny orgán rovnováhy - vestibulárny aparát. Je zodpovedný za stabilitu tela. Ak je vertigo v systéme nesystémové, nemá to nič spoločné s patológiami vnútorného ucha. Vestibulárny systém zostáva normálny. Človek však často pociťuje pocit závratu.

Samotné vertigo sa nepovažuje za ochorenie. Môže to byť len príznak rôznych patológií alebo znak vplyvu rôznych nepriaznivých faktorov na organizmus.

Rozdiel od systémovej formy vertiga

Aký je rozdiel medzi nesystémovým závratom a systémovým závratom? Ak je vertigo systémové, je spojené s rôznymi léziami vestibulárneho analyzátora. V prípade nesystémového vertiga diagnostika neodhalí žiadne abnormality rovnovážneho orgánu.

Rôzne typy závratov sa líšia v prejavoch. V systémovej forme sa osoba sťažuje na nasledujúce príznaky:

 1. Tam je falošný pocit rotácie okolitých objektov.
 2. Je tu pocit kruhového pohybu vlastného tela.

Такие проявления отмечаются при болезни Меньера, лабиринтите и других поражениях внутреннего уха.

Головокружение несистемного характера никогда не сопровождается ощущением вращения и движения. По этой причине его называют ложным вертиго. Útok takéhoto štátu je však dosť zložitý. Pacienti sa sťažujú na tieto prejavy:

 1. Tam je slabosť a nevoľnosť, ako pred mdloby.
 2. Je tu pocit nestability a straty rovnováhy.
 3. Pacient je úzkosti a strachu z pádu.
 4. Človek sa zatmí v očiach.
 5. Niekedy je tu pocit závoja pred očami a pocit intoxikácie.

V lekárskej praxi sú nesystémové typy závratov diagnostikované oveľa častejšie ako rovnovážné orgánové patológie.

Typy bibliotických závratov

Symptómy a liečba nesystémového vertiga závisia od jeho formy. Existuje niekoľko typov bibliopulárnych závratov:

 1. Omdlieť. Súčasne prichádza stav blízky predmračeniu, človek sa obáva straty vedomia. Rôzne príčiny môžu viesť k lipoterapii, na ktorú sa pozrieme ďalej.
 2. Psychogénna forma. Objavuje sa na pozadí psycho-emocionálnych zážitkov.
 3. Zmiešaná forma. V tomto prípade je vertigo jedným zo symptómov patológie chrbtice a centrálneho nervového systému.

Príčiny nesystémového vertiga budú závisieť od typu nerovnováhy.

Najčastejším prípadom vertiga je lipotimia (stav v bezvedomí). Môže mať fyziologické aj patologické príčiny. Tento stav sa môže vyskytnúť pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 1. Ortostatický kolaps. V tomto stave človek stráca rovnováhu, keď sa zmení poloha tela. Je to spôsobené dočasným poklesom krvného tlaku. Tento príznak je často zaznamenaný u starších ľudí. Ortostatický kolaps je tiež vedľajším účinkom mnohých liekov.
 2. Tehotenstvo. Zvyčajne sa v prvých troch mesiacoch objavia závraty. Je spojená s hormonálnymi zmenami v tele.
 3. Cievne ochorenia mozgu. Choroby, ako je ateroskleróza, sú sprevádzané poruchami mozgového obehu. V dôsledku toho je výživa mozgu prudko narušená a dochádza k nerovnováhe.
 4. Chudokrvnosť. S nízkym obsahom hemoglobínu a červených krviniek v krvi je tiež narušený prívod kyslíka do mozgu.
 5. Diabetes mellitus. V dôsledku nesprávneho podávania inzulínu u diabetikov sa môže vyskytnúť hypoglykémia - pokles hladiny glukózy. Tento stav je sprevádzaný vážnym zhoršením zdravia a závratov.
 6. Menopauza. Počas menopauzy sa zhoršuje pohodlie žien v dôsledku hormonálnych zmien. U niektorých pacientov existuje nerovnováha s pocitom nevoľnosti.
 7. Otravy. Nesystematické závraty v prípade otravy jedmi sú celkom bežné. Vyskytuje sa pri intoxikácii rôznymi chemikáliami, zastaralým jedlom a alkoholom. Vertigo je často sprevádzané nevoľnosťou a vracaním. Rovnaká etiológia má závraty pri infekčných ochoreniach. Je spôsobená otravou tela bakteriálnymi a vírusovými toxínmi.

Ďalšia bežná forma vertiga je spojená s psycho-emocionálnymi faktormi. Nasledovné okolnosti môžu vyvolať útok závratu:

 • podmienky alarmu
 • zdôrazňuje,
 • depresie
 • neurocirkulačnú dystóniu sprevádzanú záchvatmi paniky.

V takýchto prípadoch je niekedy veľmi ťažké identifikovať etiológiu nesystémového vertiga. Koniec koncov, prieskum neodhalil žiadne organické patológie u pacienta.

Tam je tiež vertigo so zmiešanými príznakmi. Často sa pozoruje u pacientov s osteochondrózou a inými degeneratívnymi ochoreniami chrbtice. Závraty sprevádzajú rôzne bolestivé prejavy. Zvlášť často je toto závrat pozorované v patológii krčnej oblasti.

Ďalším dôvodom tohto typu závratov je Arnold-Chiariho syndróm - vrodená mozgová patológia. Tento orgán je zodpovedný za koordináciu pohybov a rovnováhy. Kvôli abnormálnemu vývoju kostí lebky je mozoček stlačený. V dôsledku toho sa u pacienta vyvinie pretrvávajúce závraty.

Pre-unconscious štáty

Lipotimia je často sprevádzaná poklesom krvného tlaku. Keď sa to stane, pacient má nasledujúce príznaky nesystémového vertiga:

 • nevoľnosť,
 • závažná slabosť
 • potenie,
 • stmavnutie očí
 • nevoľnosť,
 • pocit blížiacej sa straty vedomia,
 • blanšírovanie kože
 • hučanie v ušiach,
 • zhoršené laterálne videnie
 • strata rovnováhy.

Ak je útok spojený s ortostatickým kolapsom, potom sa stav pacienta rýchlo normalizuje. Ak je však závrat spôsobený patologickými príčinami, potom sa takéto stavy môžu vyskytovať dlhú dobu.

Vertigo psychogénna povaha

Pacienti majú často závraty každý deň. Nesystémové vertigo môže narušiť osobu na mnoho mesiacov a dokonca rokov. Súčasne neurologické vyšetrenie neodhalí u pacienta žiadnu neurologickú alebo vaskulárnu patológiu. V týchto prípadoch má nerovnováha zvyčajne psychogénnu etiológiu.

Vertigo útok pokračuje ako záchvat paniky. Sú sprevádzané nasledujúcimi prejavmi:

 • pocit intenzívnej úzkosti a strachu
 • potenie,
 • nepríjemné pocity v srdci,
 • tachykardia,
 • ťažkosti s dýchaním
 • strata stability
 • nevoľnosť,
 • dýchavičnosť.

U pacientov s neurocirkulačnou dystóniou sa takéto záchvaty nemusia vyskytovať po celú dobu, ale iba za určitých okolností, napríklad so silným nepokojom alebo strachom. U ľudí trpiacich rôznymi fóbiami sa môže objaviť psychogénny závrat, keď sú vo výške alebo na otvorenom priestranstve.

Závraty so zmiešanými príznakmi

Pri osteochondróze sa závraty zvyčajne kombinujú s bolesťou v krku a hlave. Chôdza pacienta je neistá a nestabilná. Zvyčajne sa závrat vyskytuje len počas pohybu a zmizne v stave pokoja.

S Arnold-Chiariho syndrómom je závrat sprevádzaný bolesťou v zadnej časti hlavy, rozmazaným videním, stratou koordinácie a tinnitom.

Aké nebezpečné je to

Je nesystematické závraty nebezpečné? V niektorých prípadoch môže tento príznak signalizovať vážne problémy tela. Ako už bolo uvedené, vertigo môže znamenať problémy s chrbticou, centrálnym nervovým systémom a cievami. A takéto patológie vyžadujú okamžitú a včasnú liečbu. Preto nerovnováhu v žiadnom prípade nemožno ignorovať. Vertigo by mal byť vážnym dôvodom na návštevu u lekára.

Ak považujeme závraty za samostatný jav, často to vedie k pádom. Vždy existuje riziko zranenia.

Okrem toho pocit nestability nepriaznivo ovplyvňuje psychický stav pacienta a kvalitu života. Mnoho ľudí s poruchami rovnováhy pociťuje úzkosť a často sa bojí opustiť dom na prechádzku.

diagnostika

Ako identifikovať nesystémové vertigo? V prvom rade je potrebné túto patológiu oddeliť od vestibulárnej formy závratu. Je potrebné povedať neuropatológovi o jeho pocitoch pri útoku závratu v detaile. Pre špecialistu je dôležité vedieť: je závrat sprevádzaný zmyslom rotácie okolitých objektov a vlastného tela? Je to tento symptóm, ktorý umožňuje rozlišovať vestibulárnu patológiu od benzhebybularu.

Pacient však nie je vždy schopný adekvátne zhodnotiť svoje pocity počas útoku. V tejto chvíli cíti pocit strachu a úzkosti. Preto v neurológii existujú špeciálne techniky, ktoré vám umožnia určiť povahu závratov. Lekár môže navrhnúť pacientovi, aby absolvoval nasledujúce testy: t

 1. Nosový test. Pacient je požiadaný, aby zavrel oči, natiahol ruky a ukazovákom sa dotýkal špičky nosa. Pri závratoch stráca pacient počas testu rovnováhu.
 2. Ukážka Dix-Hallpayka. Pacient sedí na stoličke a narovnáva si chrbát. Lekár otočí hlavu pacienta a potom navrhne, aby si rýchlo ľahol. Ak sa v tomto prípade objavia závraty a chvenie skléry, potom takýto znak označuje vestibulárne poruchy.

Okrem toho sú predpísané röntgenové vyšetrenie chrbtice, dopplerografia mozgových a krčných ciev, MRI a CT mozgu, elektroencefalogram. Pomáha identifikovať neurologickú patológiu.

Liečba liekmi

Voľba liečby nesystémového vertiga závisí od etiológie tohto symptómu. Ak je závrat spôsobený patológiami mozgu, mozgových ciev alebo chrbtice, treba liečiť hlavné ochorenie.

Na zastavenie záchvatov vertiga lekári vykonávajú aj symptomatickú liečbu. Predpisujú sa tieto skupiny liekov:

 1. Nootropné liečivá: Piracetam, Zinnarizin, Fezam, Cavinton, Phenibut. Tieto lieky zlepšujú cirkuláciu mozgu a výživu mozgu.
 2. Sedatíva a antidepresíva: "Seduxen", "Phenazepam", "Amitriptylín". Takéto lieky sú užitočné pre závraty spôsobené úzkosťou a stresom.
 3. Antihistaminiká: „Pipolfen“, „Dramina“, „Dimedrol“. Znižujú nevoľnosť a majú upokojujúce vlastnosti.
 4. Antiemetics: Ondansetron, Motilak. Počas útoku zmierňujú nevoľnosť a vracanie.

Zvyčajne je prístupný symptomatickej liečbe psychologického pôvodu vertiga. V iných prípadoch je možné úplne sa zbaviť závratov až po odstránení jeho príčiny.

Sada cvičení

Ako už bolo spomenuté, tento typ závratu nie je spojený s patológiami orgánu rovnováhy. Lekári však odporúčajú vykonávať cvičenia na tréning vestibulárneho analyzátora. To pomôže znížiť nepríjemné prejavy závratov.

Je vhodné pravidelne vykonávať nasledujúce cvičenia:

 • otočí hlavu a trup,
 • svahy,
 • otočí sa okolo neho
 • hojdačka na hojdačke,
 • dychové cvičenia.

Je dôležité si uvedomiť, že pred vykonaním vestibulárnej gymnastiky by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Starší pacienti s cévnymi ochoreniami sa môžu vykonávať len šetrne. Intenzita tréningu by sa mala postupne zvyšovať, počúvať vašu pohodu.

Ľudové prostriedky

Môžem sa zbaviť závratov pomocou domácich liečiv? Spoľahnite sa na tradičnú medicínu v tomto prípade je nemožné. Avšak, domáce recepty môžu dopĺňať drogovú terapiu:

 1. Čaj s melissou. Je potrebné vziať lyžicu nasekaných byliniek a umiestniť ju do pohára s vriacou vodou. Potom nápoj trvá 15-20 minút. Pomáha zlepšovať krvný obeh v mozgu a redukuje bolesť hlavy. S nástupom závratov by ste mali pomaly vypiť pohár takéhoto čaju.
 2. Masáže s olejmi. Je potrebné užívať kafr (100 ml), jedľu (30 ml) a borievkový olej (10 ml) a dobre premiešať. Táto zmes sa aplikuje na plochu hlavy a na zem.
 3. Nápoj z medu a jablčného octu. V pohári vriacej vody rozpustiť 2 lyžičky jablčného octu a 1 lyžičku medu. Tento nástroj by mal byť opitý ráno alebo pred jedlom. Pomáha nielen pri závrate, ale tiež znižuje hladinu cholesterolu.

Takéto činidlá sú zvlášť užitočné v psychogénnej forme vertiga. Pomáhajú upokojiť nervový systém a odstrániť úzkosť.

prevencia

Ako zabrániť záchvatom závratov? Neurológovia vám odporúčajú dodržiavať nasledujúce pokyny:

 1. Pravidelne vykonávajte gymnastiku pre tréning rovnováhy.
 2. Vyhýbajte sa kontaktu s toxínmi a alkoholom.
 3. V čase liečiť cievne a neurologické patológie.
 4. S emocionálnou labilitou si vezmite sedatíva a navštívte psychoterapeuta.
 5. Pravidelne absolvujte preventívne vyšetrenia u neurológa.

Dodržiavanie týchto opatrení pomôže predísť chorobám sprevádzaným takým nepríjemným javom, ako je závrat.

Všeobecná koncepcia závratov

Príčina závratov môže ležať v hĺbke ľudskej hlavy. Tam, v oblasti vnútorného ucha, sa nachádza vestibulárny aparát, ktorý je zodpovedný za pocit rovnováhy človeka vo vesmíre. Keď dôjde k porušeniu vestibulárneho aparátu, dochádza k nezrovnalostiam v prenose nervových signálov, mozog nesprávne prijíma a spracúva informácie, a preto človek pociťuje nepríjemný pocit straty rovnováhy spôsobený nestabilitou v polohe tela voči okolitým objektom.

V prípade patológie vestibulárneho aparátu, lekári hovoria o závrate - skutočné závraty, keď sa človek sťažuje na zmysel rotácie okolitých objektov okolo neho, alebo pacient pociťuje pocit vnútornej rotácie. Okrem toho sa u pacienta vyskytnú charakteristické príznaky malátnosti:

 • jeho kroky a kroky vo vesmíre sú nekoordinované,
 • príležitostne sa môže vyskytnúť nevoľnosť, vracanie nie je vždy prítomné, t
 • hodí muža do studeného potu, zdá sa mu, že podlaha sa mu pošmykne pod nohami.

Lekári často počúvajú sťažnosť pacientov, ktorí s prudkou zmenou polohy tela majú v očiach zatemnenie, závraty. Prečo je závrat pri rýchlom vstávaní z postele? V tomto prípade ide o ortostatický kolaps.

Klasifikačná rôznorodosť

Tam môže byť mnoho typov závratov, to všetko závisí na dôvodoch, ktoré ich spôsobujú. Klasifikácia je nasledovná: t

 1. Pri chorobách mozgu sa môžu vyskytnúť závraty, nazývané centrálne. Ich vzhľad môže byť spôsobený traumatickým poranením mozgu, mozgovým krvácaním alebo vývojom nádoru v ktorejkoľvek časti mozgu.
 2. Periférny typ závratov je spojený s poruchami práce vnútorného ucha, ako aj s vestibulárnym nervom.
 3. Ak je závrat spôsobený poruchou niektorého zo systémov (svalového, zrakového, vestibulárneho), potom sa diagnostikuje - systémový závrat. Bude to trvať veľa ďalšieho výskumu, aby sa objasnilo, čo presne sú zmeny v hlave, aké sú skutočné príčiny závratov a aká liečba bude potrebná.
 4. Fyziologické závraty nie sú spojené so systémovými poruchami. Môže spôsobiť neurogénne príčiny. Napríklad, mentálna únava, stresová situácia, depresia - hlavné príčiny závratov u žien. Niekedy sa hlava otáča kvôli nedostatku glukózy v tele. Tento dôvod je prítomný aj u žien, pretože milujú sedieť na rôznych diétach a telo trpí nedostatkom vitamínov a živín.

Čo sa nepovažuje za patológiu

Keď závraty, človek cíti pocit strachu pre seba a svoje zdravie. To je celkom prirodzené, ale vyžaduje si každý druh závratov vyšetrenie a liečbu? Ukazuje sa, že niektoré typy vertiga nie sú patologické, takže sa nemusia liečiť:

 1. Mnohí ľudia po dlhej ceste k doprave (napríklad vlakom alebo loďou) zažijú stratu rovnováhy. Zdá sa, že Zem sa skĺzne z ich nôh, predmety okolo nich strácajú svoje jasné hranice, začnú sa rozmazávať pred očami. Osoba zažíva nestabilitu pri chôdzi.
 2. Jazdecké atrakcie pre mnoho ľudí spôsobujú eufóriu, ale pre niektoré takéto zábavy neskončí veľmi dobre: ​​je slabosť a závraty.
 3. Niekedy, keď sa ľudia vyšplhajú do vyššej nadmorskej výšky, majú pocit straty rovnováhy. Toto je normálna reakcia tela, keď oči nemali čas sústrediť sa na objekty v okolí po odvrátení.
 4. Silný stres spôsobený pozitívnymi alebo negatívnymi udalosťami vedie k kŕčom mozgových ciev. Krvný prietok prudko klesá, je tu krátkodobá hypoxia, ktorá umožňuje vznik závratov.

Príčiny patologického stavu

Ak pocítite závraty raz, nie je to dôvod na paniku, ale neustály závrat si vyžaduje liečbu na klinike, pretože dôvody môžu byť vážne, zvážte tie hlavné:

 • vírusové infekcie môžu spôsobiť roztrasenú chôdzu, pocit rotácie objektov v okolí,
 • záchvat migrény je sprevádzaný porušením krvného obehu v mozgu, čo je príčinou závratov,
 • Ochorenia CNS, depresívne stavy, strach, emocionálne výrony, epileptické záchvaty,
 • poranenie mozgu,
 • otrava jedlom, alkoholickými nápojmi, omamnými látkami,
 • závraty a slabosť sú spôsobené antibiotikami, ako aj liekmi používanými pri liečbe hypertenzie,
 • zmeny v hormonálnych hladinách (tehotenstvo, menštruácia, menopauza) - to sú hlavné príčiny závratov u žien,
 • nádorové nádory v mozgu,
 • dlhodobá abstinencia od jedla, nesprávna diéta,
 • vaskulárna dystónia,
 • práca spojená s dlhodobým pobytom na jednom mieste (za počítačovým monitorom, riadením vozidla) vedie k stagnácii a poruchám krvného obehu,
 • pred cievnou mozgovou príhodou a mozgovou príhodou môže spôsobiť závraty, stratu koordinácie, zmeny v reči, čo si vyžaduje včasnú diagnostiku a správnu liečbu,
 • závrat hlavy sa môže stať závratou, pri tejto chorobe sa človek sťažuje na stratu sluchu, v ušiach je vonkajší hluk, zvonenie,
 • Menierova choroba je tiež sprevádzaná tinnitom, s závratmi,
 • vonkajšie faktory môžu byť aj provokatéri vertiga. Napríklad pri úpale človek pociťuje zhoršenie zdravia, je tu nepríjemný pocit straty rovnováhy, predmetov
  začnú pred mojimi očami rozmazávať,
 • choroba krčnej chrbtice - dôvod, prečo sa hlava môže otáčať,
 • záchvat vertiga je spôsobený vestibulárnou neuritídou. Osoba sa sťažuje na zvýšené príznaky pri otáčaní krku a hlavy.

Ako prejsť diagnózou

Čo keď sa moja hlava točí dosť často? Zasahuje do normálnej existencie, práce, navštevuje lekára. Vzhľadom na to, čo môže byť závrat, špecialista musí zistiť. Spočiatku sa môžete obrátiť na terapeuta alebo neurológa a pošle otolaryngológa, traumatológa a ďalších špecialistov na ďalšie vyšetrenie.

Pri návšteve neurológa bude musieť osoba podstúpiť určité testovacie testy. Sú zamerané na identifikáciu problémov vestibulárneho aparátu.

Na správne diagnostikovanie sa môžu vyžadovať nasledujúce diagnostické opatrenia:

 1. Keď sa pacient sťažuje na stratu sluchu, vykoná sa audiometrický test. Pacient je ponechaný v špeciálnej komore, ktorá má na sebe slúchadlá, pomocou ktorých sa reprodukujú zvuky rôznych frekvencií. Pacient musí stlačiť tlačidlo v okamihu, keď počul reprodukovaný zvuk.
 2. Electronistagmography (ENG) a video vyšetrenie (VNG) vám umožňujú sledovať nedobrovoľné pohyby očných buliev. Na tento účel sú k časovej zóne hlavy pacienta pripevnené špeciálne elektródy alebo zariadenie vo forme okuliarov vybavených snímačmi pohybu.
 3. Na testovanie vestibulárneho aparátu predpísané provokatívne testy. Aby ste to mohli urobiť, musíte nakloniť hlavu pacienta na stranu a potom ho vrátiť tak, aby hlava pacienta ležala na gauči pacienta o 30 stupňov nadol.
 4. MRI a CT vyšetrenie odhalia problémy mozgovej cirkulácie.
 5. Rýchlosť prietoku krvi sa určuje počas Dopplerových štúdií.
 6. Môže byť predpísané röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice.

Prvá pomoc

Silný záchvat závratov nie je dôvodom na paniku. Strach a panické správanie len zhoršujú stav, takže by ste sa mali upokojiť a je vhodné sadnúť si, aby ste nepadli náhodou.

Čo robiť so závratmi? Posaďte sa a musíte sa pokúsiť zastaviť pohľad na pevný objekt. Niektorí sa snažia zavrieť oči, ale zvyčajne sa závraty len zvyšujú. Ak pokus o zameranie očí neviedol k zmierneniu stavu, objavili sa ďalšie nepríjemné príznaky:

 • necitlivosť končatín
 • poruchy reči
 • bolesť v srdci, brucho,
 • mali by ste čo najskôr zavolať záchranný tím a zaujať horizontálnu pozíciu. Odporúča sa nerobiť žiadne náhle pohyby, ak je to možné, aby sa nepohyboval hlavou.

Ak sú v blízkosti pacienta ľudia, môžu trochu zmierniť svoj stav. Pacient musí rozopnúť tesný odev a poskytnúť kyslík. Obeť je potrebné položiť tak, aby horná časť tela bola v miernom zdvihu (na vankúš). Môžete dať chladný obklad na hlavu, lieky ako: seduxen, andaksin, atropín.

Liečba liekmi

V systémovej forme ochorenia sa môžu použiť nasledujúce skupiny liekov: t

 • sedatíva pomáhajú posilňovať nervový systém a zmierňujú úzkosť. Môžu sa použiť rôzne lieky, ale diazepam sa predpisuje častejšie ako iné.
 • ako antihistaminiká predpísané diphenhydramin, pipolfen,
 • sedatíva sa používajú v terapii, napr.
 • ak sú záchvaty sprevádzané emetickými nutkaniami, používajú sa antiemetické tabletky: cerkulovaný, metoklopramid.
 • kardiovaskulárne lieky sú predpísané pre vaskulárne ochorenia.

V nemocnici s predĺženými záchvatmi môže byť predpísaná dehydratačná liečba (eufillín, manitol, diazepam).

Tradičné metódy terapie

Populárne odporúčania nenahrádzajú hlavnú liečbu, ale pomáhajú zlepšiť stav pacienta. Ľudové lieky majú minimálne vedľajšie účinky, takže môžu byť dokonca použité na liečbu ťažko oslabených pacientov, starých ľudí, detí, tehotných žien. Pred použitím tohto alebo tohto nástroja by ste sa mali poradiť s lekárom.

Čo robiť, ak pravidelne závrat? To je to, čo tradičná medicína odporúča pre závraty:

 1. V dopoludňajších hodinách, pred raňajkami by ste mali mať čerstvé zeleninové šťavy. Najvhodnejšie šťavy mrkva, repa, tekvice.
 2. Hroznová šťava alebo granátové jablko môžu pomôcť zlepšiť kvalitu krvi. Môžete používať granátové jablko denne, zvyšuje hemoglobín a zlepšuje krvný obeh.
 3. Veľmi užitočné pre časté závraty šalát z morských rias. Obsahuje užitočné stopové prvky, ktoré zlepšujú fungovanie vestibulárneho aparátu.
 4. Ako profylaktický prostriedok, ktorý zlepšuje krvný obeh, sa odporúča piť čaj s prídavkom kúskov zázvoru.
 5. Známky vertigo pomôže odstrániť bylinnú zbierku (lipa, medovka, mäta). Dosť polievkovej lyžice zbierania pohára vriacej vody. Odporúča sa piť nejaký čas po obede a vždy pred spaním. Namiesto tejto kolekcie môžete použiť odvar z ďateliny.
 6. Čerstvá petržlenová vňať a infúzia jej semien môže nasýtiť telo užitočnými látkami a znížiť nepríjemné príznaky závratov.

Preventívne odporúčania

Môže niekedy zdravý človek závrat? Ak sa to stane zriedkavo a je spôsobené cestovaním, únavou, potom je to prípustné. Ak chcete zlepšiť pohodlie a podporiť zdravie, musíte dodržiavať nasledujúce tipy:

 • vzdať sa zlých návykov (drogy, alkohol, cigarety),
 • znížiť spotrebu kávy a kávových nápojov, t
 • počas práce musíte absolvovať prestávky a sprevádzať ich gymnastiku,
 • znížiť spotrebu konzervovaných výrobkov
 • postupne preniesť telo na slané potraviny,
 • upraviť režim práce a odpočinku.

Liečba Vertigom

Závrat je považovaný za pocit spontánneho pohybu tela v priestore alebo pohybu predmetov vo vzťahu k nemu.

Pocit závratov je spojený so zdanlivou nestabilitou, stratou rovnováhy av niektorých prípadoch sa niekedy zdá, že povrch pod nohami odchádza.

Závrat je zvyčajne neškodný pocit a je pozorovaný takmer u každého, ale keď je zaznamenaný neustále, najmä ak je intenzívny, je nevyhnutné kontaktovať špecialistu, pretože to indikuje prítomnosť akýchkoľvek ochorení.

Závraty sa často vyskytujú počas náhlej zmeny polohy tela, úrazu hlavy, účinkov toxických látok (alkohol, tabak, drogy) na organizmus, stresu atď.

Liečba závratov je komplexná a zahŕňa vytvorenie provokatívneho faktora pre túto chorobu.

Niekedy sa tento problém môže vyskytnúť neočakávane v dôsledku prírodných faktorov, napríklad dlhé jazdy na koni, strach z výšok.

V tejto situácii sa nazýva vertigo, pocit rotácie okolitých objektov. Psychogénne vertigo má rovnakú povahu.

Tento stav sa často vyskytuje počas dedičnej hypertenzie.

Príznaky vertiga:

 • pocit otočenia, najmä pri zdvíhaní alebo otáčaní hlavy,
 • dvojité videnie,
 • strata rovnováhy
 • všeobecná malátnosť,
 • nevoľnosť, reflex rán,
 • hyperhidróza,
 • pocit ťažkosti v hlave,
 • rozmazané oči
 • zvýšenie teploty
 • hučanie v ušiach, porucha sluchu.

Okrem toho, počas určitých chorôb je závrat spojený s:

 • nepríjemné pocity, nepohodlie a stuhnutosť pohybov v krku (pri osteochondróze),
 • poruchy reči, svalová citlivosť a strata rovnováhy (počas mŕtvice),
 • intenzívne závraty v niektorých polohách tela s nepohodlím v hlave s hluchotou na jednej strane (počas nádorov v mozgu),
 • závažné závraty, ktoré sú spojené s nevoľnosťou, depresívnym stavom a premenlivou náladou, vrátane bezvedomia (počas menštruácie, počas menopauzy, tehotenstva počas 1 - 3 mesiacov).
na obsah ↑

Pred liečbou závratov musíte zistiť jeho príčiny.

Táto patológia môže naznačovať nekonzistentné informácie, ktoré vstupujú do centrálneho mozgu z 3 fyziologických systémov zodpovedných za koordináciu.

Z tohto dôvodu existuje mnoho provokujúcich faktorov závratov. Hlavné sú:

 • konzumácia alkoholu, fajčenie, užívanie drog,
 • ťažká intoxikácia potravou,
 • používanie určitých liekov, najmä antibiotík alebo iných liekov na hypertenziu, t
 • kinetóza
 • menštruačný cyklus, menopauza,
 • tehotenstvo,
 • diétna strava, pôst,
 • poranenia hlavy alebo poranenia chrbtice
 • infekčných chorôb
 • migréna,
 • epileptické záchvaty,
 • Menierova choroba
 • psycho-emocionálne poruchy, stresové situácie, úzkosť, depresívne stavy a iné neurologické poruchy,
 • nádoru mozgu
 • VSD alebo neurocirkulačná dystónia,
 • vplyv na telo negatívne vonkajšie faktory: zvýšenie alebo zníženie teploty, vysoká vlhkosť.

Okrem toho bežné príčiny patológie zahŕňajú:

 • Práca v sede. Najmä, keď je sedadlo dosť nepohodlné, je na chrbticu a krk umiestnená podstatná záťaž, v dôsledku čoho dochádza k zhoršeniu prietoku krvi do mozgu. Ak osoba vstane, závraty sa objavia mierne.
 • Mŕtvica. Závrat počas podobného javu je spojený s poruchami reči, stratou koordinácie, nevoľnosťou, v niektorých prípadoch reflexom rán, letargiou v končatinách a pravdepodobne v bezvedomí.
 • Zápal stredného ucha. Počas tohto ochorenia je závrat spojený so zhoršeným sluchom, hlukom alebo zvonením v ušiach.
 • Vestibulárna neuritída. V tejto situácii dochádza k zvýšeniu závratov v procese stúpania a pohybu hlavy. Ochorenie sa objavuje neočakávane, po 2-3 dňoch sa pacient cíti lepšie. Po určitom časovom období však po zrýchlení zostáva pocit rotácie.
 • Osteochondróza v krčnej oblasti. Závrat sa stáva silnejším v procese motorickej aktivity hlavy, najmä intenzita sa zvyšuje počas náhlych otočení a vzostupov. Pacienti v niektorých situáciách, tam je šitie chôdze a porušenie priestorovej orientácie. To môže byť spojené s bolesťou a stuhnutosťou motorickej aktivity krku.
 • Perilymfatická fistula. Výrazné príznaky závratov, zvonenia v ušiach a silná hluchota na jednej strane. Okrem toho sa pacienti sťažujú na nevoľnosť a reflex.
 • Prechodné zlyhanie prietoku krvi v mozgu,
 • Agorafóbia. Závrat sa vyskytuje v dôsledku strachu z otvoreného priestoru, najmä veľkého počtu ľudí. V tom čase sa pacientova hlava točí len z jednej zmienky, že je potrebné opustiť dom.
na obsah ↑

Liečba závratov sa musí dohodnúť s lekárom. Len dodržiavaním lekárskych predpisov je možné dosiahnuť správny výsledok a odstrániť nepríjemný patologický proces.

Pod tlakom

Na liečbu závratov pri nízkom krvnom tlaku je potrebné zvýšiť krvný tlak a posilniť telo.

Za týmto účelom je únavné odstrániť stres, ísť do športu, byť na ulici a zapájať sa do kalenia. Dôležitú úlohu zohráva vyvážená strava a správny spánok.

Počas zvýšeného krvného tlaku sa závraty neobjavujú vo všetkých prípadoch - často sú tieto príznaky charakteristické pre štádium 2 a 3 ochorenia.

Na odstránenie týchto príznakov je potrebná regulácia tlaku. Okrem toho je mimoriadne dôležité odstrániť psycho-emocionálne otrasy, častejšie na čerstvom vzduchu, aby sa znížil príjem soli.

Počas pozičného závratu

Na liečbu takéhoto stavu je potrebné kombinovať užívanie liekov so špeciálnou gymnastikou.

Odporúča sa vykonávať naklápacie hlavy rotátorov, ktoré pomáhajú eliminovať ťažkosti počas motorickej aktivity. Už po niekoľkých dňoch je táto liečba pozitívna.

Benígny paroxyzmálny pozičný závrat je pomerne populárny patologický proces. Vyznačuje sa prudkými záchvatmi závratu, trvajúcimi menej ako minútu.

Tento typ závratu sa prejavuje v situácii, keď pacient zmenil polohu hlavy.

Počas psychogénneho vertiga

Psychotropná liečba sa používa na liečbu tejto patológie. Spočiatku predpísané antidepresíva. V niektorých prípadoch sa používa "ľahká" antipsychotiká.

Pomocným liekom je betahistín. Pomáha znížiť excitabilitu vestibulárneho aparátu.

Medzi neliečebné metódy liečby patria:

 • vestibulárna gymnastika,
 • dychové cvičenia
 • psychologickú pomoc.
na obsah ↑

Počas vestibulárneho vertiga

V procese tvorby takéhoto stavu je predpísaná symptomatická liečba, ktorej cieľom je eliminácia intenzívnych závratov.

Potom sa zameriava na rehabilitáciu pacienta a obnovenie správneho fungovania.

Na zastavenie akútneho záchvatu musí byť pacient zadržaný. Ako protidrogová liečba sa používajú protizápalové a vestibulárne supresory.

Tieto zahŕňajú antihistaminiká, anticholinergiká a benzodiazepíny.

Čo je to závrat?

Tento nepríjemný bolestivý syndróm je charakterizovaný falošnou nestabilitou, pocitom pocitu vlastného pohybu, krúžením blízkych objektov. Pre závraty, ktoré nie sú patológiou, je príkladom situácia s neočakávanou inhibíciou karuselu. Osoba náchylná k závratom, stále sa cíti, ako sa točí na nej a vidí pohyb okolitých vecí.

Stojí za to venovať pozornosť tomu, že závraty pri stúpaní, pohybe, ktorá je sprevádzaná zhoršením zdravia a slabosti, sa nemôžu vyskytnúť bez dôvodu. Ak vás podobné príznaky začali obťažovať, potom sa všetkými prostriedkami poraďte s terapeutom. V ordinácii presne popíšte vaše zdravie a rôzne príznaky okrem závratov, pretože vaša budúca liečba a zotavenie závisí od presnosti symptómov.

Závraty: príčiny

Pre zdravého človeka stav prirodzenej pozície v priestore a koordinácia pohybov dáva pocit rovnováhy, kde vníma veci okolo seba s primeranosťou a včas ovplyvňuje zmeny, ktoré sa vyskytujú. To všetko je spôsobené signálmi, ktoré pochádzajú z proprioceptívnych pocitov, ako aj zrakových a vestibulárnych senzorických systémov v mozgovej kôre.

Svaly očí a tkaniva kostrového svalstva prijímajú signály, ktoré sú odoslané z mozgu. Stabilita držania tela a poloha očných svalov pre dobré fungovanie ľudského tela závisí od týchto impulzov. Ale ak signály z vestibulárnych oblastí nevstúpia do mozgovej kôry, objavia sa slabosť a závraty, ako aj falošný pocit, že sa pohybujú okolité objekty.

Dôležité vedieť! Pacienti môžu často zamieňať závraty s kinetózou, nerovnováhou a nestabilným telom. Ale takéto príznaky nemožno nazvať závraty, to je viac inherentné príznaky abnormalít v nervovom systéme.

Faktory, ktoré spôsobujú závraty

 1. Zápalový proces vo vnútornom uchu. Prítomnosť zápalu v uchu vyvoláva sekréciu, znížený sluch, závraty a nevoľnosť. Môžete uniknúť z závratov, ak eliminujete zameranie zápalu.
 2. Mozog je poškodený. Závažné závraty sú spôsobené mozgovou dysfunkciou v dôsledku poranení kraniálnych alebo vertebrálnych orgánov, abnormalít mozočka a nádorov. V mnohých prípadoch sa môžu vyskytnúť symptómy mozgového infarktu.
 3. Migréna. Ak máte negatívnu reakciu na hluk a jasné svetlo, máte obavy z ťažkých bolestí hlavy, nevoľnosti a závratov, potom sú tieto príznaky jasne spôsobené migrénami. Je sprevádzaná nerovnováhou, silnou týlnou bolesťou a zvracaním. Najčastejšou príčinou vzniku závratov je často migréna. Je neoddeliteľne spojený s nepríjemnou bolesťou hlavy a zhoršenou hemodynamikou mozgu, čo vedie k zlyhaniu funkcie vestibulárneho aparátu.
 4. Závažné závraty sa v niektorých prípadoch môžu vyskytnúť v dôsledku expozície otolitovýchktoré excitujú nervové zakončenia vestibulárneho aparátu vo vnútornom uchu človeka. Môže sa náhle vyskytnúť u ľudí vo veku 50 rokov. Pacient pociťuje závrat pri otočení hlavy, ako aj po infekčnom ochorení alebo poranení hlavy.
 5. Závraty v dôsledku nestabilného emocionálneho pozadia. Keď sa človek dostane do stresovej situácie, vydržal silné skúsenosti alebo sa cítil zle a veľmi unavený, môže sa objaviť závrat. Môže byť sprevádzaná depresiou, úzkosťou alebo slabosťou, ako aj hmlou v hlave.
 6. Vestibulárna neuritída je tiež provokujúcim faktorom pri vzniku závratov. Proces zápalu prebieha vo vestibulárnom nervu, pohybujúc sa od vnútorného ucha k mozgu. Hlavným príznakom je závrat pri normálnom tlaku.Keďže hlavnou príčinou sú vírusové infekcie, stav pacienta sprevádza bolestivé príznaky - nevoľnosť, slabosť, kašeľ, nádcha, horúčka. Pacient trpí aj psycho-vegetatívnymi poruchami - potením, úzkostným syndrómom, bledosťou.

 • Menierova choroba je najneobvyklejším faktorom vyvolávajúcim závraty. Toto ochorenie je charakterizované pravidelnými alebo prerušovanými záchvatmi hluchoty a závratov, ktoré môžu viesť k úplnej strate sluchovej funkcie. Silný útok je sprevádzaný tlakom a hlukom vo vnútri ucha, vegetatívnymi poruchami, nevoľnosťou, panikou, trvajúcou niekoľko hodín alebo dokonca dní. Ochorenie môže byť spôsobené vírusovými infekciami, traumou hlavy alebo alergickou reakciou.
 • Menštruácie. Ženy sa často sťažujú na závraty počas menštruácie, ktorých výskyt je na vine za nízky krvný tlak a nízky hemoglobín.
 • závrat počas tehotenstva doplnené o pocit slabosti, pocit nestability a blízkosť mdloby. Spôsobené oslabením tela budúcej matky, nízkym tlakom a znížením hladín glukózy v krvi. Preto budúce matky musia kontrolovať kolísanie krvného tlaku, riadiť sa odporúčaniami lekára. Dobrý efekt prináša pohár teplej vody s 2 polievkovými lyžicami. l. cukru opitý ráno.

Ak sa hlava začne točiť na pozadí depresie, hypochondrie, duševného úpadku, potom príčina by mala byť hľadaná na psychiatrickej alebo neurologickej strane ochorenia.

Závraty: liečba

Pravidelné a opakujúce sa závraty sa podľa štatistík udiali väčšine ľudí. Ale väčšina z tých, ktorí trpia touto chorobou, nechcú hľadať pomoc od lekárov, veriac, že ​​im nepomôžu. Ale zdravotnícki pracovníci sú si dobre vedomí toho, že existuje liek na závraty, len to je individuálne pre každú osobu a je predpísané až po objasnení jeho príznakov.

V lekárskej praxi existujú lieky, ktoré pomáhajú liečiť závraty. Lekári môžu predpísať lieky, ktoré ovplyvňujú vestibulárne lieky alebo závraty tablety, ktoré zlepšujú hemodynamiku - Sermion, Memoplant, Cavinton. Pri Menierovom syndróme sa predpisuje Betahistine, okrem toho sú predpísané vitamíny skupiny B.

Ošetrenie sa môže uskutočniť aj pomocou techník, ako sú:

 • manuálna terapia
 • fyziatria,
 • vákuová terapia (konzervovaná masáž),
 • akupunktúrna reflexológia,
 • Kúpeľná liečba.

S vertigo môžete vyrovnať bez uchyľovania sa k lekárskej starostlivosti. Je potrebné uchýliť sa k rozsiahlemu množstvu receptov tradičnej medicíny, súboru cvičení, súboru metód zameraných na odstránenie tohto ochorenia. Ale pre rýchle zotavenie je žiaduce, aby bol spôsob liečby koordinovaný so svojím lekárom.

Všeobecné odporúčania, ako sa zbaviť závratov

1. Použite ľudové prostriedky na závraty. Kombináciou medikamentóznej liečby s tradičnými receptami medicíny môžete dosiahnuť maximálny účinok v boji proti závratom.

 • Číslo receptu 1. Zmiešajte 1 diel repnej šťavy, 2 diely šťavy z granátového jablka a 3 časti mrkvovej šťavy. Pite pred jedlom.
 • Číslo receptu 2. Sušená kelp sa rozomelie na prášok. Pred jedlom, vezmite 1 lyžičku. prášok z morských rias, opláchnutý vodou.

2. Vykonajte nabíjanie. Na zmiernenie nepríjemného stavu pacienta a na predchádzanie závratom sa odporúča systematické vykonávanie nasledujúcich cvičení:

 • Postavte sa rovno, rovno. Odbočte vpravo na päte pravej nohy, vráťte sa do stojacej polohy, tak 10 krát. Urobte podobné cvičenia vľavo.
 • Posaďte sa na gauč, otočte hlavu doľava o 45 °, presuňte sa na pravú stranu, niekoľko sekúnd držte hlavu v pôvodnej polohe. Urobte to isté s opačnou stranou, opakujte každý deň niekoľkokrát.
 • Sedenie na podlahe s predĺženými nohami, rýchlo si ľahnite na chrbát, pohybujte sa na pravej strane rovnakou rýchlosťou. Prejdite na ľavú stranu, potom späť na chrbát a vráťte sa do východiskovej pozície počas sedenia. V tomto cvičení je dôležité vykonať všetky pohyby rýchlo, aby sa dosiahol dobrý účinok z cvičenia.

Takýto nepríjemný stav, ako je závrat, je charakterizovaný pacientmi ako pocit opustenia zeme pod nohami, strata rovnováhy. Takmer každý človek mal pocit nestability, zmysel rotácie objektov. Tieto príznaky sú spôsobené rôznymi chorobami, patológiami alebo prirodzenou reakciou, napríklad pri hojdaní v aute, v mestskej pozemnej doprave.

Ak je závrat spôsobený jazdou na hojdačke, potom je to prirodzená reakcia. Bolestivý zdravotný stav prejde sám, čas je žiaduci. Ak je však nepríjemný stav vyvolaný patologickým prejavom alebo chorobou, okamžite sa skontaktujte s lekárom s otázkou: „Čo mám robiť, keď cítim závraty?“.

Vertigo a vertigo: ako si pomôcť

Vertigo je stav, v ktorom má človek pocit, že sa okolo neho točí. (objektívne závraty), alebo sa točí (subjektívne vertigo) Spravidla je závrat sprevádzaný pádmi alebo stratou rovnováhy.

Vertigo je spojené so zapojením vestibulárneho systému a môže byť:

centrálnej (postihnutie vestibulárnych jadier v mozgovom kmeni, mozočkovej kôre) alebo

periférne (za účasti labyrintu vestibulárneho aparátu alebo vestibulárneho nervu).

Náhle sa ukáže, že v niektorých každodenných situáciách (častejšie jazda) sa stratí rovnováha. To môže byť spôsobené porušením polkruhových kanálov vnútorného ucha, nervových ciest, ktoré pochádzajú z nich alebo z očí.Žalúdočné podráždenie, ušné infekcie alebo migrény môžu tiež spôsobiť závraty.

ale pri závrate - zvyčajne sa vyskytuje pri vedení vozidla - závraty sa stávajú intenzívnejšími a chronickými, sprevádzanými inými príznakmi.

Príčiny, ktoré môžu spôsobiť závraty, sú početné: zápal stredného ucha, vestibulárna neuritída, labyrintitída (náhle závraty so zvracaním a nestabilitou), Menierov syndróm (s náhlym závratom, môže dokonca spadnúť na zem), vaskulárne poruchy (periodická ischémia), neurologické, oko, lieky (streptomycín), hystéria, alkohol, nádory atď. Útoky na závraty sú sprevádzané silným vracaním, tinnitom, nystagmom (nedobrovoľné časté pohyby očí) a nestabilitu.

Vertigo je často spôsobené zápalom orgánu rovnováhy vo vnútornom uchu.ale môže to byť aj dôsledok častej kinetózy a Menierovej choroby, pri ktorej sú záchvaty závratov sprevádzané tinnitom a čiastočnou hluchotou.

V zriedkavých prípadoch je závrat spôsobený benígnym nádorom sluchového nervu.a starší ľudia sú dôsledkom mŕtvice, Vertigo tiež môže byť symptómom hypertenzie, aterosklerózy a ochorenia ucha.

Ďalšou možnou príčinou vertiga je prítomnosť zmien v centrálnom nervovom systéme. Závažné ochorenia, ako sú nádory mozgu, alebo benígnejšie ochorenia, ako sú nízke koncentrácie cukru v krvi, ktoré neposkytujú dostatok energie pre mozog, môžu spôsobiť závraty.

Príznaky periférneho závratu sa zlepšujú pri zatváraní očí. Závrat môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, zvracaním, potením, bledosťou, hypotenziou, tinnitom so zníženou prechodnou a jednostrannou stratou sluchu, mimovoľnými pohybmi očí (nystagmus) horizontálne a poruchou chôdze, strachom z pádu z výšky.

V závislosti od symptómov bude skúsený terapeut schopný určiť, či je problém v senzorických stimuloch alebo na úrovni riadenia pohybu. (strata nervovej alebo svalovej kontroly organizmom), nekonzistentnosť.

Závraty a závraty môžu byť prvými príznakmi aterosklerózya, ktorá znižuje prietok krvi a kyslíka do určitých oblastí mozgu. Lieky a niektoré špecifické potravinové alergény môžu tiež ovplyvniť vnímanie zmyslových podnetov alebo kontroly pohybu mozgom., Okrem prípadov, keď je príčina zrejmá, tieto príznaky by mal vyhodnotiť lekár.

Východná filozofia verí, že závrat je „bytia na zemi“ alebo nadmerný priestor / vzduch. Liečba je teda sústrediť pozornosť alebo umiestniť telo na zem, pre ktoré je podľa čínskej medicíny prospešné vyživovať alebo pôsobiť na poludník žalúdka.

Ak máte závrat alebo pretrvávajúce závraty, poraďte sa so svojím lekárom. Váš lekár Vám zmeria krvný tlak, vyšetrí vaše uši, aby zistil príčinu ochorenia, nariadil krvný test a test moču, a ak sú normálne, môžu vám byť ponúknuté iné testy.

Ak je podozrenie na nádor sluchového nervu, pravdepodobne vám bude pridelená počítačová tomografia (CT) mozgu na potvrdenie alebo vylúčenie závažnejšieho stavu. Liečba bude závisieť od výsledkov výskumu a diagnózy.

Lekári predpisujú rôzne lieky na zmiernenie závratov, ale ak je to Menierov syndróm, potom je spravidla potrebný chirurgický zákrok.

Pri akútnom závrate by ste mali vypiť malé poháre ovocnej šťavy, vodu s nerafinovanými sacharidmi, ako je napríklad kúsok chleba (čím sa zvýši hladina cukru v krvi).

Vyhnite sa alkoholu, kofeínu a rafinovaného cukru.

Ak je príčinou hypoglykémia alebo artérioskleróza, treba tieto problémy riešiť.

Odpočívaj v posteli

Vyhnite sa náhlym pohybom.

Odporúča sa ležať v tmavej alebo slabo osvetlenej miestnosti, zakryť hlavou a očami zatvorenými.

Schioslerove biosoly

Síran sodný (číslo soli 10): závraty spôsobené žalúdočným vredom alebo ochorením žlčových ciest, neuralgiou a bolesťou hlavy s nevoľnosťou po jedle.

Fosforečnan draselný (soľ číslo 5): závraty v kombinácii so všeobecným nervovým stavom, zhoršené v stoji alebo v ležiacej polohe, závraty v dôsledku cerebrálnej anémie a únavy

Homeopatické lieky

Nasledujúce homeopatické lieky môžu byť užitočné, ak sa užívajú každých 15 minút, kým príznaky spontánne nezmiznú alebo skôr ako sa poradia s lekárom.

Uhličitan draselný, ak sa symptómy zhoršujú pohybom alebo sa zlepšujú s otvorenými oknami.

Ak sa príznaky zhoršia v polohe na bruchu, objaví sa hemlock.

Gelzemium, ak je závrat sprevádzaný slabosťou a pocitom nestability.

Adam koreň (biely kríž), keď keď závraty, keď sme vstať.

Cocculus - pri cestovaní autom

Gagging matice, ak závraty sa často stáva po jedle

Tobakum s morskou chorobou, v aute alebo lietadle.

V niektorých prípadoch prospešné zmeny v strave: rezaný kofeín, cukrovinky, vyprážané jedlá a soľ.

Príčiny závratov počas menštruácie

Vertigo sa zvyčajne vyskytuje v súvislosti s dysfunkciou vestibulárneho aparátu, kvôli poruchám centrálneho nervového systému, ale u žien sa to deje nielen kvôli poruchám v mechanizmoch prenosu senzorických signálov do mozgu.

Príčiny závratov:

 • vedľajší účinok liekov
 • zmeny pri začatí nového menštruačného cyklu,
 • zníženie krvného tlaku
 • nedostatočná hladina glukózy v krvi,
 • PMS
 • stres.

Závrat počas menštruácie sa vyvíja v dôsledku nedostatku prospešných látok v tele. Príčiny tohto stavu sú najčastejšie v tom, že žena je na pevnej strave alebo konzumuje málo sacharidov, vitamínov a mikroprvkov, v dôsledku čoho dochádza k poruche.

Ak závraty trvajú dlho alebo sú sprevádzané bolesťou, nevoľnosťou, tlakovými výkyvmi a inými príznakmi, je potrebné vyšetriť neurológa, ORL, kardiológa, terapeuta, vestibulológa.

Druhy závratov počas menštruácie

Vertigo môže mať systémový a nesystémový charakter. Prvý typ závratov sa objavuje periodicky, napríklad pred začiatkom cyklu, po menštruácii alebo počas ovulácie, ale potom sa sám zastaví až do ďalšieho cyklu. Prečo závrat so systémovým závratom? Dôvody sú spojené s hormonálnym zlyhaním, nerovnováhou progesterónu a estrogénu, poklesom atmosférického tlaku.

Nesystémové vertigo vzniká v dôsledku porúch metabolických procesov, napríklad pri nerovnováhe vody a soli, nedostatku glukózy, nedostatku vitamínov, po vyčerpaní fyzickej námahy. Počas obdobia liečby, korekcie diéty, trvania práce a odpočinku sa vyžaduje dodržiavanie pitného režimu.

Vertigo má dva poddruhy, ktoré sa líšia symptómami a vznikajú z rôznych dôvodov. Rozlišujú sa fyziologické (menštruačné) a patologické (vestibulárna neuritída, hypotenzia, zápal stredného ucha, osteochondróza a iné ochorenia, ktoré nesúvisia s gynekológiou) vertiga.

Typy závratov s mesačnou frekvenciou:

Prvý typ sa vyskytuje, keď sú v mozgu poškodené tkanivá a krvné cievy. Ide o zranenia, mŕtvicu, opuch, cukrovku. Počas menštruácie sa tiež objavujú závraty spôsobené PMS. Súčasne sa môžu vyskytnúť vaskulárne kŕče, nedostatočné množstvo kyslíka vstupuje do mozgu, dochádza k edému tkaniva, k nevoľnosti a dochádza k poklesu intrakraniálneho alebo arteriálneho tlaku.

Periférne poddruhy vertiga sú spojené s narušením vestibulárneho aparátu alebo patológie a nie s menštruáciou. Vertigo v tomto prípade môže byť sprevádzané teplotou, bolesťou v oblasti tragusu, ktorá sa zvyšuje s PMS. Vyžaduje sa ENT vyšetrenie.

Metódy eliminácie závratov

Pri závrate sa odporúča pravidelne merať krvný tlak. Ak závraty začali, mali by ste si ľahnúť alebo sadnúť tak, aby vaša hlava a ramená boli na rovnakej úrovni. Zlepšuje krvný obeh v mozgu a tkanivá tak získavajú viac kyslíka. Okrem toho je užitočné zakryť si oči na niekoľko minút a opierať sa o niečo alebo zaostriť oči na jeden predmet. Musíte merať tlak, pulz a užívať lieky alebo zavolať lekára.

Odporúča sa podrobiť sa úplnému vyšetreniu, aby sa presne určilo, prečo závrat počas menštruácie.

Ak lekári nezistili žiadne patologické príčiny, fytopreparácie sa môžu použiť na odstránenie závratu: tinktúra maternice alebo Eleutherococcus, valeriána, Grandaxine, Persen. Z ľudových prostriedkov odvar z ďateliny, medovky, citróna, javor, javor, hloh, petržlen, listy žihľavy sú účinné. Jemne zmierňujú príznaky PMS, vyhladzujú krvný tlak a majú upokojujúci účinok na nervový systém.

Vitrum +, Multibion, Berrok sú predpísané z vitamínových komplexov pre závraty. Obsahujú tokoferol, pyridoxín, vápnik, železo, horčík, užitočné pre kardiovaskulárny systém.

Musíte sa obrátiť na výživu, aby ste si vybrali správnu diétu. Počas menštruácie sa odporúča piť viac tekutého, bylinného čaju, prejsť na rozdelené jedlá. Aby nedošlo k prejedaniu, nemali by ste jesť jedlo trikrát denne, ale rozdeliť dennú sadzbu 5-6 krát. Je vhodné piť šťavu z mrkvy a granátového jablka, používať dostatok čerstvých plodov, ovocia, zeleniny. Odporúča sa opustiť kávu, alkoholické nápoje, obmedziť solené a údené potraviny.

Počas kritických dní sú kontraindikované výrazné cvičenie, tréning, prenášanie hmotnosti atď. Pre závraty, bod a všeobecné masáže budú užitočné. Účelom fyzioterapie je zlepšenie krvného obehu v mieche av mozgu na rýchle dodanie tkanív kyslíkom.

Akupresúru možno vykonať nezávisle. Po 4 minútach je potrebné stlačiť podložku prstom a otáčať v smere hodinových ručičiek v oblasti medzi obočím, pod nosom, okolo uší, v zadnej časti hlavy a potom trieť laloky.

S závratmi, dychové cvičenia vyvinuté A. N. Strelnikova účinne pomôcť. Vykonávajú sa v jednom tempe a striktnom slede.

Ak závrat počas menštruácie, pomôže komplexné dychové cvičenia. V sede sú s nosom vytvorené 4 krátke hlučné inhalácie, ako keby sa vzduch plnil do pľúc po častiach a zaťal dlane do päste. Potom jeden tichý výdych cez slabo uzavreté pery so súčasným predĺžením prstov. Zostaňte 10 sekúnd a zopakujte to znova. Bude potrebných celkom 24 prístupov (96 dychov).

Nasledujúce cvičenie sa vykonáva pri státí s vačkami po stranách. Vdychujú krátko nosom 8 krát za sebou, namáhajú ramená a hádzajú ruky od pása nadol. Počas tichého výdychu sa vrátia dlane. Zopakujte 12 krát.

Pri závrate sa tieto dve cvičenia, ráno a večer, môžu vykonávať nezávisle, bez prítomnosti lekára a najprv v neúplnej sile, kým sa telo prispôsobí. Celkovo má komplex 12 cvičení, ktoré majú kontraindikácie na vykonanie, preto sa terapeutická gymnastika odporúča pod dohľadom lekára, aby sa eliminovali nepriaznivé výsledky z praxe.

Aby sa zabránilo závratu, je užitočné ísť na prechádzku pod šírym nebom pred spaním, robiť pravidelné cvičenia pravidelne, a mať kontrastnú sprchu. Odporúča sa tiež niekoľkokrát denne vetrať miestnosti a udržiavať teplotu v miestnosti nie vyššiu ako 24 ° C.

záver

Závraty počas menštruácie sa liečia ľudovými metódami v prípade, že sa zistia presné príčiny ich vzniku.Všetky lekárske a rastlinné prípravky sa odporúčajú užívať po konzultácii s lekárom av dávke uvedenej na lekárskom predpise. Silný a dlhodobý účinok liečby závratov sa dosahuje po komplexných metódach liečby a pri každodennom vykonávaní preventívnych opatrení.

Príčiny závratov u žien

Stav, pri ktorom človek zažíva ilúziu pohybu tela alebo predmetov okolo neho, sa nazýva závrat alebo závrat. Tento proces je spôsobený porušením prenosu impulzov z mozgu do hlavných systémov tela, ako aj poruchy krvného zásobovania mozgu, metabolických porúch, práce vestibulárneho aparátu, chorôb vnútorných orgánov a iných patológií.

Vertigo v medicíne sa nepovažuje za ochorenie, ale za symptóm. Môže zmiznúť po odstránení príčiny ochorenia. Vertigo sa vždy prejavuje v kombinácii s inými znakmi. Závrat sa delí na:

 • Periférne - v dôsledku vegetatívnych porúch. Sprevádzaný rýchly tep, zvýšené potenie. Útok prechádza rýchlo, bez ovplyvnenia vestibulárnych funkcií.
 • Centrálne možné odchýlky v mozgu. Útok prichádza náhle, reč, motívne funkcie, zrak môže byť zlomený.

Za normálneho tlaku

Vertigo u žien s normálnym krvným tlakom sa môže prejaviť v dôsledku mnohých faktorov. Patrí medzi ne:

 • osteochondróza krčka maternice,
 • obehové a cirkulačné poruchy mozgu,
 • anémia,
 • migréna,
 • patológie miechy
 • v období menopauzy alebo hormonálnej úpravy počas puberty,
 • traumatické poranenie mozgu
 • menštruačného cyklu
 • chronická deprivácia spánku,
 • psychickej alebo fyzickej námahy.

Príčiny závratov, nevoľnosť, slabosť

Ženy môžu pociťovať nepríjemný stav, ktorý je sprevádzaný nevoľnosťou a slabosťou. Vyskytuje sa za určitých podmienok alebo môžu byť príznakmi chorôb. Príčiny nevoľnosti a závratov u žien:

 • intoxikácie tela vplyvom alkoholu, jedla, otravy drogami,
 • hypertenzných záchvatov,
 • diabetes mellitus
 • infekcie, poranenia mozgu,
 • vestibulárnej neuronitídy (prejav vertiga v dôsledku náhlej zmeny polohy tela),
 • reakcia na magnetické búrky,
 • tehotenstvo,
 • ťažké napätie
 • poruchy obehového systému v mieche,
 • menštruácie,
 • syndróm hyperventilácie
 • stavy predinfarktu (infarkt myokardu).

Časté závraty

Epizódy závratov, ktoré sa vyskytujú s určitou frekvenciou, môžu naznačovať porušenie fyzickej a psychologickej povahy. Dôvody častého nepohodlia sú:

 • anémia s nedostatkom železa,
 • zvýšený vnútroočný tlak
 • neurocirkulačná dystónia v dôsledku častého stresu, emocionálnej nestability,
 • osteochondróza,
 • kardiomyopatia,
 • poranenia ucha
 • počiatočné štádium onkológie,
 • zvýšenia krvného tlaku,
 • nevyvážená výživa
 • chronickej únavy.

Výskyt silného závratu naznačuje vážne narušenie fungovania systémov tela. Dôvody pre túto podmienku sú:

 • mozgový nádor (sluchovo postihnutí, krv alebo hnis),
 • epilepsie,
 • poškodenia hlavy
 • poruchy vestibulárneho systému (kinetóza),
 • predávkovanie drogami (antibiotikami),
 • nádor nervového nervu
 • Menierova choroba (zápal vnútorného ucha).

Príčiny ľahkého závratu u žien sú porušením orgánov zodpovedných za kontrolu tela vo vesmíre. Tieto podmienky zahŕňajú:

 • strava nalačno (kvôli nedostatku glukózy),
 • mierny otras mozgu
 • autonómne abnormality
 • infekcie ucha (otitis),
 • zhoršené prekrvenie mozgu,
 • vaskulárna dystónia,
 • migréna,
 • ischemických záchvatov
 • pohybová choroba v doprave, na karuseli.

Tento stav je spôsobený náhlym zastavením toku krvi do mozgu alebo periférnych systémov. Príčiny náhleho závratu u žien:

 • vestibulárnej neuritídy (zápal vestibulokochleárneho nervu),
 • Menierova choroba (bolesť, hluk, zvonenie v ušiach),
 • zápal stredného ucha, zápal stredného ucha,
 • akútna labyrintitída (poškodenie nervových receptorov vo vnútornom uchu, zodpovedné za zvuk a koordináciu),
 • poškodenie ušného bubienka,
 • poranenie vnútra ucha.

S nedostatkom koordinácie

Tento typ závratov sa vyznačuje povinnou zmenou polohy tela v priestore. Vinníkmi tohto typu závratu môžu byť:

 • mozgová mŕtvica,
 • abnormality v štruktúre a práci chrbtice (syndrómy Kimmerle a Kiare)
 • diplopia (rozdelenie viditeľného obrazu),
 • vestibulárna neuritída,
 • meningitída, encefalitída,
 • hypoglykémia,
 • ortostatický kolaps (závrat počas náhlej zmeny polohy tela),
 • bilaterálna vestibulopatia (silné fluktuácie objektov vo vesmíre v noci pri šoférovaní),
 • poruchy v činnosti srdca (arytmia, porucha),
 • centrálne vestibulárne poruchy.

Po 40 rokoch

Vo veku 40-55 rokov ženy pociťujú závrat v dôsledku degeneratívnych procesov menopauzálneho obdobia. To ovplyvňuje stav ciev a celého obehového systému. Môže sa vyskytnúť celková slabosť a zhoršená koordinácia. Vertigo sa v tomto veku prejavuje v dôsledku:

 • ateroskleróza,
 • vnútroočného tlaku
 • cievnych patológií
 • hypertenzia,
 • roztrúsená skleróza
 • vestibulárna neuritída,
 • otoskleróza,
 • kraniovertebrálna patológia (porucha reči, funkcia prehĺtania).

U žien po 60 rokoch

V starobe dochádza k zmene v zložení krvi, akumulácii aterosklerotických plakov, čo vedie k zhoršeniu krvného obehu v mozgu a porúch motorického systému. Príčiny závratov u žien po 60 rokoch: t

 • neurogénne poruchy (prepracovanie, stres)
 • podvýživa,
 • očné ochorenia (glaukóm, astigmatizmus),
 • diabetes mellitus
 • Parkinsonovej choroby
 • opuch alebo degenerácia štruktúry mozočka,
 • preymfatická fistula,
 • ateroskleróza,
 • hypertenzia,
 • choroby stredného a vnútorného ucha,
 • dyscirkulačná encefalopatia (poškodenie ciev mozgu),
 • srdcovej patológie (mŕtvica, srdcový infarkt).

V starobe

Pri liečbe závratov u starších ľudí sú predpísané lieky. V tejto situácii sa často používajú lieky obsahujúce dihydrochlorid betahistínu.

Účinnosť liečby závisí priamo od správnej kombinácie tohto lieku s inými liekmi.

Starší ľudia majú predpísané vitamíny, protidoštičkové látky, látky, ktoré zastavujú depresiu, a lieky, ktoré znižujú príznaky.

Okrem toho musíte vykonať psychologickú liečbu, liečebnú gymnastiku atď.

Výber liečby závratov u detí závisí priamo od faktorov, ktoré ju vyvolali.

Keď sú tieto stavy zaznamenané neustále, predpisujú sa lieky, ktoré pomáhajú posilniť vegetatívny systém:

 • vitamín b6,
 • lieky, ktoré rozširujú cievy
 • lieky, ktoré zlepšujú prietok krvi v mozgu.

Okrem toho budú účinné aj rehabilitačné a liečebné cvičenia, ktoré podporia tréning vestibulárneho aparátu.

Po mŕtvici

V takejto situácii je potrebné zastaviť provokujúce faktory závratov a liečba bude závisieť priamo od diagnózy.

Hrá dôležitú úlohu pri mozgovej mŕtvici, ktorá je prejavom hlavného patologického procesu - aterosklerózy, hypertenzie atď.

Preto môžeme konštatovať, že liečba vertiga je zameraná na elimináciu patológie a symptómov.

Počas nevoľnosti a závratov

Tento symptóm je znakom veľkého počtu patologických procesov.

Aby ste ich mohli diagnostikovať, musíte sa obrátiť na špecialistov - hlavne ORL lekárov, očných lekárov a neurológov sa zaoberajú takýmito poruchami.

Na výber správnej liečby sú potrebné rôzne diagnostické opatrenia: audiogram, CT alebo MRI.

Okrem toho sa odporúča urobiť röntgen chrbtice a hlavy, urobiť oftalmologickú diagnózu a urobiť ultrazvuk-Dopplerovu štúdiu artérií.

Až po výbere špecialistu. Zvyčajne sa závraty liečia betahistínom, cinnarizínom, motiliom. Na odstránenie nevoľnosti a reflexu rán sa predpisuje metoklopramid.

Počas slabosti a závratov

Malátnosť sprevádza prakticky všetky patologické procesy, ktoré sa vyznačujú závratmi. Preto je na odstránenie takýchto podmienok mimoriadne dôležité vykonať potrebnú diagnostiku.

V dôsledku toho špecialista vytvára provokujúci faktor pre takéto príznaky a predpisuje liečbu.

Závrat je často spoločníkom nebezpečných chorôb. Pomerne populárny stav je závrat pri krčnej osteochondróze.

Táto patológia sa často objavuje ráno a je pozorovaná u pacientov, ktorí spia na vysokom vankúši.

Prvá pomoc

Nepanikárte. Úzkosť počas náhleho závratu sa stáva provokujúcim faktorom mdloby alebo straty rovnováhy.

Keď sa človek obáva takýchto nepríjemných príznakov, musíte si sadnúť alebo si ľahnúť.

S cieľom zlepšiť prietok krvi v mozgu, mali by ste sa snažiť udržať hlavu a ramená na rovnakej úrovni. Musíte tiež vetrať miestnosť a zabezpečiť čerstvý vzduch.

To poskytne príležitosť na zvýšenie prísunu kyslíka do mozgu, čo výrazne zlepšuje stav pacienta.

Okrem toho nezabudnite na jednoduché odporúčania. Poskytujú možnosť zabrániť vzniku závratov:

 • V horúcom počasí je povinné používať slnečné okuliare a klobúk.
 • Vezmite si so sebou pitnú vodu.
 • Noste voľné oblečenie. Aby sa zabránilo kompresii ciev, ktoré prechádzajú cez cervikálnu oblasť do mozgu, v dôsledku ktorých sa objavia závraty.

V situácii, keď sa podobné príznaky prejavujú na verejných miestach, musíte nájsť oporu. Sústreďte sa na pevný predmet.

To poskytne príležitosť na zabránenie mdloby. Keď sa závraty zaznamenávajú neustále, musíte nosiť amoniak.

Tento nástroj pomáha v čo najkratšom čase získať vedomie v tejto situácii.

Obľúbené nástroje

Najbežnejšie metódy liečby tejto patológie:

 • Odvar z ďateliny lúk. Zvyšuje tón, odstraňuje cievy a odstraňuje závraty. 1 lyžička sušené kvety nalial pol šálky vriacej vody a naplnil. Je potrebné použiť tento liek dvakrát denne, 50 g pol hodiny pred jedlom.
 • Šalátový čaj. Tóny a zlepšuje stav. V 0,5 litra vriacej vody hodíte 4 polievkové lyžice. l. kvety rastliny. Infundovaný liek najmenej 30 minút a spotrebovaný pred jedlom. V čaji môžete pridať malé množstvo medu.
 • Tinktúra koreň devyasila. Odstraňuje únavu, čistí telo baktérií, zlepšuje fungovanie vestibulárneho aparátu a zastavuje závraty. Suroviny sa drvia a 1 štipka sa naplní 0,2 l vriacej vody. Po 30 minútach sa tinktúra prefiltruje. Používa sa 4 krát denne, pričom sa výrobok rozdelí na rovnaké časti.
 • Tinktúra petržlenu. Účinné pri závrate. Semená je potrebné rozomlieť na mlynček na kávu. Na 1 lyžičky. surovina sa odoberá 0,2 litra vriacej vody. Po 8 hodinách sa médium prefiltruje. Jedzte 50 g denne pred jedlom.
 • Jednoduchá riasa. Zlepšuje imunitný systém, čistí telo toxínov a posilňuje centrálny nervový systém, spôsobuje závraty, ktoré zmiznú. Musí sa konzumovať každý deň. V suchej forme, morská kapusta sa spotrebuje v 1 lyžičky. za deň, vymačkaná tekutina.
 • Čaj z medovky, mäty piepornej, imelou a lipy. Počas porušovania funkcie vestibulárneho aparátu odporúčajú odborníci používať tento nástroj.
 • Keď sa takáto zmes neustále užíva, zmizne malátnosť a intenzívne závraty. Vezmeme cibuľu, rozdrvíme v mlynčeku na mäso a naplníme hmotou pol pohára. Zvyšok je naplnený medom. Zmes sa mieša a 5 dní sa prenesie do chladničky. Potom sa tento liek používa každý deň na prázdny žalúdok 2 lyžice. l. Počas intenzívnych závratov sa táto zmes konzumuje 2-krát denne.
 • Infúzne byliny Veronica. Nápoje počas nervového vzrušenia a závratov. Na 0,25 g vriacej vody sa berie 1 polievková lyžica. l. suché suroviny. Infúzia v termoske. Odoberá sa pred jedlom v 100 g vo forme tepla.
 • Infúzia kvetov hloh. V prítomnosti patologického procesu spôsobeného kardiovaskulárnymi ochoreniami je potrebné použiť tento liek namiesto čaju. 5 polievková lyžica. l. suroviny sa nalejú 1 liter vriacej vody a naplnia sa. Po 60 minútach je potrebné tinktúru vypiť. Odporúčame pridať med.
na obsah ↑

Efektívne používanie tinktúr:

 • Cesnak. Z nepríjemných príznakov, ktoré spôsobili toxické látky v tele, ochorenia srdca a krvných ciev, bude účinná cesnaková tinktúra. Odoberie sa 300 g lúpaného cesnaku, 0,5 litra vriacej vody sa rozdrví a naleje. Kompozícia sa podáva v chladničke na chladnom mieste počas 1-2 týždňov.
 • Hawthorn. S nesprávnym fungovaním kardiovaskulárneho systému mozgu s cieľom odstrániť nepríjemné príznaky pomáha táto tinktúra. Zmiešajú sa púčiky hloh (150 g), lipový med (50 g) a 700 g vriacej vody. Pridajú sa vanilka a škorica. Používa 1 polievková lyžica. l. 10 minút pred jedlom.
 • Chestnut. Zlepšuje stav a reguluje fungovanie krvných ciev v mozgu. Kaštanové puky sú rozdrvené a naplnené ohrievanou vodou. Na 2 polievkové lyžice. l. surovina sa odoberá 0,5 litra horúcej vody.

Vložte do vodného kúpeľa a zmes varte 15 minút. Po vychladnutí pridajte malé množstvo vanilky a 2 polievkové lyžice. l. med. Jedzte pred jedlom po dobu 50 g.

Závrat je často príznakom nebezpečných patologických procesov.

Preto, aby bola terapia účinná, je mimoriadne dôležité vykonávať takúto diagnózu, aby sa stanovil provokujúci faktor podobného stavu.

Iba v takejto situácii je možné eliminovať nepríjemnú patológiu.

Štruktúra a funkcia mozgu

Rozlišujú sa nasledujúce časti mozgu - terminálny mozog, diencephalon, stredný mozog, zadný mozog, dreň.

Konečný mozog
Konečný mozog je reprezentovaný hemisférami mozgu, ako aj štruktúrami, ako je corpus callosum, čuchový mozog a striatum. Hemisféry z funkčného hľadiska sú najdôležitejšími časťami mozgu v dôsledku prítomnosti veľkého počtu centier regulácie rôznych funkcií. Pologule sú tvorené sivou a bielou hmotou. Šedá hmota tvorí mozgovú kôru a biela hmota sa nachádza pod ňou. Biela hmota obsahuje aj sivú hmotu vo forme jadier. V tejto časti mozgu sa nachádza dutina terminálnych mozgovo-laterálnych komôr. Veľké množstvo brázdy a zvlnenia tvoria komplexný reliéf hemisfér.

Na každej pologuli existujú akcie, ktoré regulujú výkon určitých funkcií:

 • predný lalok - pohyb, reč, myslenie, emócie,
 • temporálny lalok - sluchové vnemy, zápach, dlhodobá pamäť, porozumenie reči,
 • okcipitálny lalok - spracovanie vizuálnych informácií, t
 • parietálny lalok - vnímanie tepla a chladu, bolesť.
diencephalon
Diencefalon sa nachádza priamo pod mozgovými hemisférami.

Táto časť mozgu zahŕňa nasledujúce oblasti:

 • Talamická oblasťktorý zahŕňa talamus, epithalamus a metatalamus. Prostredníctvom talamu prechádza informácia z rôznych receptorov, ktorá potom ide do mozgovej kôry. Talamus sa teda podieľa na tvorbe pocitov.
 • hypotalamusv ktorých sú také formácie ako optická chiasma, optický trakt, sivý tuberkul a telá mastoidov. V tejto oblasti sú centrom termoregulácie, hladu a smädu, sexuálneho správania, bdelosti a spánku.
 • Tretia komora je dutina diencefalonu.
stredný mozog
Stredný mozog sa skladá z dvoch častí - strechy stredného mozgu a mozgových nôh. Je zodpovedný za binokulárne videnie (schopnosť vnímať obraz oboma očami a „zložiť“ ho do spoločného obrazu), regulácia svalového tonusu, ubytovanie (adaptáciaa) pohyb oka pri otáčaní hlavy.

Zadný mozog
V zadnom mozgu sa nachádzajú také časti ako most a cerebellum. Most je pokračovaním miechy. Z mosta sa vynorí veľké množstvo nervov - trigeminálne, abducentné, tváre, vestibulokochlear (predné dvere). Cerebellum je oddelenie, ktoré je zodpovedné za koordináciu a reguláciu pohybov, svalovú pamäť. Vďaka mozočku môže ľudské telo udržiavať rovnováhu.

Medulla oblongata
Medulla sa nachádza medzi zadnou a miechou. To je tiež nazývané žiarovky. Tu sú centrá, ktoré poskytujú také vitálne funkcie, ako je činnosť srdca, dýchanie a vytvorenie ochranných reflexov.

Mozgové mušle
Mozgové membrány sú pokračovaním membrán miechy a majú podobnú štruktúru.

Mozog je obklopený nasledujúcimi mozgami:

 • Tvrdá škrupina - toto sú vonkajšie meningy.Na niektorých miestach vytvára procesy, v mieste ktorých sa vytvárajú sinusy tvrdej škrupiny. Venózna krv vstupuje do dutín zo žíl mozgu, ktoré sa potom posielajú do krčných žíl.
 • Pavučina je dreň. Tento obal vytvára granuláty (výrastky).
 • Mäkké (cievnea) škrupina, V mäkkej škrupine sú cievy, ktoré sú poslané do mozgu a vyživujú ho.
Často je arachnoidná a mäkká škrupina považovaná za jedinú štruktúru - leptomeninky. Pod arachnoidom je subarachnoidný priestor obsahujúci cerebrospinálnu tekutinu. Pomocou granulácie arachnoidnej membrány dochádza k reabsorpcii (spätné odsávaniea) likér (mozgovomiechového moku) do dutín dura mater mozgu.

Krv do mozgu

Pri udržiavaní funkčnosti mozgu má mimoriadny význam zásobovanie krvou. Prívod krvi do mozgu je usporiadaný tak, aby rovnomerne rozložil prietok krvi vo všetkých častiach mozgu. V prípade porúch obehového systému zahŕňajú kompenzačné mechanizmy.

Prívod krvi do mozgu je zabezpečený dvoma hlavnými pármi ciev - vnútornými karotickými a vertebrálnymi artériami. Približne 80% prietoku krvi do srdca je zabezpečené karotickými artériami a ich vetvami. Vetvy vertebrálnych artérií tvoria vertebrobazilárny systém, ktorý sa podieľa na prekrvení zadnej oblasti mozgu.

Odtok krvi z mozgu sa uskutočňuje venóznym systémom, ktorý zahŕňa povrchové a hlboké žily. Povrchové žily sú potrebné na odber krvi z mozgových hemisfér mozgu. Krv z centrálnych šedých jadier a mozgových komôr je poslaná do hlbokých žíl. Mozgové žily spadajú do dutín nachádzajúcich sa v dura mater. Znakom dutín je, že neobsahujú ventily, sú v tesnom stave napätia a nespadajú. Táto vlastnosť umožňuje odtok krvi bez ohľadu na zmeny intrakraniálneho tlaku. Z dutín maternice sa krv nasmeruje do vnútorných krčných žíl. Ďalej dochádza k odtoku krvi do systému hornej dutej žily.

Vestibulárny analyzátor, štruktúra a funkcie

Vzhľadom k tomu, že veľmi často závraty sú spôsobené poškodením vestibulárneho analyzátora, je dôležité vedieť, ako to funguje a aké funkcie vykonáva. Vestibulárny aparát je orgán, ktorý je súčasťou vnútorného ucha a je zodpovedný za vnímanie zmeny polohy tela v priestore. Vestibulárny aparát je zodpovedný za rovnováhu.

Periférna časť vestibulárneho analyzátora je reprezentovaná vestibulom a tromi polkruhovými kanálmi. Centrálna časť vestibulárneho analyzátora pozostáva z nervových vlákien, ciest, vestibulárnych jadier, subkortikálnych a kortikálnych centier.
Na prahu sa nachádza otolitový aparát, v ktorom sú vrecká lemované endolymfou a receptorovými bunkami. Nad receptorovými bunkami je membrána otolitu, ktorá obsahuje otolity (kryštály). Otolity mechanicky dráždia receptorové bunky, ktoré vysielajú signály do mozgu o zmene polohy tela. Receptory aparátu otolitu vnímajú informácie o lineárnom zrýchlení a gravitácii. Každý polkruhový kanál má vzdelanie na konci - ampula, ktorá obsahuje receptorové bunky. V ampulke je cupula, ktorá má rovnakú hustotu ako endolymph. Receptory polkruhových kanálov sú navrhnuté tak, aby vnímali informácie o uhlovom zrýchlení.

Z receptorov vestibulu a polkruhových kanálikov sú impulzy nasmerované cez vestibulárny nerv do vestibulárnych jadier, umiestnených medzi medulla oblongata a most, k cerebellu, mieche a mozgovej kôre.

Choroby vestibulárneho aparátu ako príčina závratov

Závrat spôsobený chorobami vestibulárneho aparátu sa nazýva vestibulárny (pravdivý). Lézia vestibulárneho aparátu môže byť centrálna aj periférna.

Najčastejšie príčiny vestibulárneho vertiga sú:

 • benígne pozičné paroxyzmálne závraty,
 • vestibulárna neuritída,
 • bilaterálna vestibulopatia,
 • vestibulárny paroxyzmus,
 • Menierova choroba.
 • centrálne vestibulárne poruchy (syndrómy).
 • labyrinthitis.
Benígne pozičné paroxyzmálne závraty
Benígne pozičné paroxyzmálne závraty (DPPGJe patologický stav charakterizovaný záchvatmi závratov spôsobenými zmenou polohy tela. DPPG je takmer dvojnásobne častejšie u žien ako u mužov. S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu tohto stavu. Vo väčšine prípadov nie je možné určiť príčinu ochorenia. Možné príčiny tohto ochorenia môžu byť zranenia, infekčné ochorenia, komplikácie chirurgických zákrokov. Je známe, že mechanizmus výskytu DPPG je spojený s procesmi vyskytujúcimi sa v polkruhových kanáloch ucha, menovite lítiovými meditáciami (prítomnosť častíc, ktoré sú v kontakte so šupkou polkruhového kanála) a canalolitiázy (prítomnosť otolitov, ktoré sú voľne v lúmene polkruhového kanála).

Typické prejavy DPPG sa považujú za:

 • záchvaty závratov trvajúce približne 30 sekúnd,
 • nevoľnosť,
 • bledosť,
 • nystagmus (nedobrovoľné rytmické oscilačné pohyby očných buliev),
 • oscilopsia (ilúziu, že objekty sa pohybujú),
 • vyššie uvedených príznakov pri otáčaní hlavy alebo tela (najmä ráno).
DPPG sa považuje za najčastejšiu formu vestibulárneho vertiga. Toto ochorenie však často nie je diagnostikované z rôznych dôvodov.

Vestibulárna neuritída
Vestibulárna neuritída (vestibulárnej neuropatie) - akútna alebo chronická dysfunkcia vestibulárneho aparátu v dôsledku zápalu vestibulárneho oddelenia vestibulokochleárneho nervu, ktorý je zodpovedný za prenos informácií z vnútorného ucha do vyšších divízií (mozog). Choroba môže byť jednostranná alebo obojstranná. Etiológia (z dôvodu vzhľadu) je nevysvetlené. Existujú predpoklady o relatívnej vírusovej etiológii tohto ochorenia.

Klinické prejavy vestibulárnej neuritídy sú:

 • náhly závrat,
 • trvanie závratov môže byť niekoľko hodín až týždeň,
 • oscillopsia,
 • zvýšená závrat pri otáčaní hlavy,
 • nevoľnosť a zvracanie
 • žiadne poškodenie sluchu,
 • spontánny horizontálny nystagmus.
Bilaterálna vestibulopatia
Bilaterálna vestibulopatia je obojstrannou léziou štruktúry a funkcie vestibulárneho aparátu.

Dvojstranná vestibulopatia môže byť dvojakého typu:

 • Idiopatická vestibulopatia (keď príčina nie je známa). Je možné, že vestibulopatia je spojená s dysfunkciou mozgu, polyneuropatiou (viacnásobné poškodenie periférnych nervov v rozpore s ich funkciami).
 • sekundárne pri meningitíde sa môže vyskytnúť vestibulopatia (ototoxický účinok).viesť k narušeniu sluchu) drogy, Menierova choroba.
Bilaterálna vestibulopatia sa klinicky prejavuje nasledujúcimi príznakmi - závraty pri pohybe, neistá a nestabilná chôdza, oscilopsia so zníženou ostrosťou zraku pri pohybe alebo chôdzi, narušená priestorová pamäť.

Vestibulárny paroxyzmus
Vestibulárny paroxyzmus sa vyskytuje v dôsledku kompresie (drvený) ôsmy pár lebečných nervov (kochleárny nerv). Toto ochorenie je pomerne zriedkavé. Toto ochorenie sa často vyskytuje v dôsledku kompresie nervu cievami alebo nádorom po operácii.

Klinicky sa tento stav prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • závraty, ktoré trvajú až niekoľko minút
 • akútne a spontánne závraty,
 • strata sluchu počas útoku,
 • výskytu útoku, keď sa zmení poloha hlavy,
 • "Tikot" tinnitus.
Menierova choroba
Menierova choroba je ochorenie vnútorného ucha, ktoré sa vyznačuje zvýšením počtu endolymf (tekutina, ktorá je v ušnom bludisku). Diagnóza Menierovej choroby sa zistila v približne 6% prípadov pacientov, ktorí sa sťažovali na závraty. Vo väčšine prípadov je ochorenie charakterizované jednostrannou léziou.

Charakteristické prejavy Menierovej choroby sú:

 • paroxyzmálne závraty s trvaním od niekoľkých minút do niekoľkých hodín, vo vzácnejších prípadoch závraty môžu trvať niekoľko dní,
 • nevoľnosť a zvracanie
 • strata sluchu na postihnutej strane,
 • tinnitus (Sonitus),
 • poškodenie sluchu
 • pocit tlaku v uchu.
Príčiny a mechanizmus vzniku tohto patologického stavu nie sú úplne pochopené, preto liečba nie je zameraná na jeho elimináciu, ale na zmiernenie stavu pacienta a závratov.

Centrálne vestibulárne poruchy
Centrálne vestibulárne poruchy zahŕňajú patológie rôznych častí mozgu a krvných ciev.

Najčastejšie sa vyskytujú medzi centrálnymi vestibulárnymi poruchami:

 • Mozgová mŕtvica, Toto ochorenie je pomerne zriedkavé, ale je veľmi závažné. Keď dôjde k mozgovej mŕtvici, je nedostatočné zásobovanie tkanív krvou, čo vedie k bunkovej smrti. Tento stav vzniká ako dôsledok trombózy ciev, ktoré kŕmia mozoček, prasknutie aneuryzmy v oblasti a poranenia. Mozgová mŕtvica môže byť rozpoznaná nasledujúcimi príznakmi - poruchou motorickej koordinácie, trasom (vzrušenie), zhoršená zraková funkcia.
 • Rozptýlené (násobok), Roztrúsená skleróza - chronické autoimunitné ochorenie s poškodením nervových vlákien mozgu a miechy. V počiatočných štádiách môže byť choroba asymptomatická. Je to spôsobené tým, že s malým poškodením funkcie postihnutej oblasti vykonávajú zdravé bunky. S progresiou ochorenia sa vytvára rozvinutý klinický obraz, ktorý sa prejavuje bolesťou hlavy, ataxiou, parézou, paralýzou, zhoršenou citlivosťou vibrácií, poklesom inteligencie.
 • Nádory zadnej lebečnej fossy. Nádorové procesy v zadnej kraniálnej fosse môžu ovplyvniť mozoček, štvrtú komoru, mozgový kmeň (dreň, stredný mozog a most). Môžu byť primárne a sekundárne. Primárne nádory zadnej kraniálnej fossy sa objavia, keď nádor rastie z mozgového tkaniva. Sekundárne nádory sa vyskytujú v prítomnosti metastáz nádorov iných orgánov a tkanív. Medzi nádormi zadnej kraniálnej fossy sa nachádzajú hemangioblastómy (nádor, ktorý sa vyskytuje v tkanivách centrálneho nervového systému), medulloblastómy (zhubného nádoru, ktorý sa vyvíja z embryonálnych buniek), neurómy (benígneho nádoru v myelínovom puzdre nervov). Prejavom je zvýšený intrakraniálny tlak, cerebelárna lézia, bolesť hlavy, závraty, nystagmus, nepresnosť pohybov, poruchy chôdze a nestabilita, vracanie a nevoľnosť. Nádory zadnej kraniálnej fossy sa často vyskytujú u detí.
 • Trombóza zadnej cerebelárnej artérie, Tento stav sa prejavuje poruchou reči, ataxiou, závratmi, ptózou očných viečok, zúžením zornice a zatiahnutím očnej buľvy na postihnutú stranu.
 • Nádor v rohu medzi mozočkom a mostom, Príznaky tohto ochorenia spolu so závratmi sú zvýšený intrakraniálny tlak, hypotenzia, ataxia (nedostatok súdržnosti pri pohybe rôznych svalových skupín), pyramidálne symptómy, príznaky podráždenia trojklaného a tvárového nervu, strata sluchu.
labyrinthitis
Labyrintitída je zápal vnútorného ucha. Závrat je hlavným príznakom labyrintitídy a je charakterizovaný nasledovne - náhly vzhľad, vznik pocitu pohybu okolitých predmetov v smere poškodenia. Zvyčajne je závrat sprevádzaný nevoľnosťou, vracaním, bledosťou, potením, nystagmom. Toto ochorenie je charakterizované horúčkou, tinnitom alebo stratou alebo stratou sluchu.

Labyrintitída sa vyskytuje ako dôsledok vírusovej (cytomegalovírus, chrípka, rubeola, herpes vírus) a bakteriálne (Streptococcus, Staphylococcus, Meningococcus, Mycobacterium) infekcií. Do zápalu labyrintitídy môže byť zapojený aj zápal, trauma, ochorenia stredného ucha a autoimunitné procesy.

Vnútorné ochorenia ako príčina závratu

Medzi príčinami závratov je veľmi dôležitá prítomnosť rôznych vnútorných chorôb. Vnútorné ochorenia, ktoré môžu viesť k závratom, môžu byť srdcové a nekardiálne.

Patologické stavy, pri ktorých sa objavia závraty sú:

 • poruchy srdcového rytmu
 • infarkt myokardu,
 • kardiomyopatia,
 • srdcové chyby,
 • ortostatická hypotenzia
 • syndróm hyperventilácie
 • anémia,
 • diabetes mellitus
 • infekčných chorôb
 • užívanie určitých liekov.
Poruchy srdcového rytmu
Medzi srdcovými arytmiami, ktoré môžu spôsobiť závraty, sú najčastejšie bradykardia a tachykardia. Bradykardia je pokles srdcovej frekvencie menej ako 60 / min. Tachykardia - zvýšenie srdcovej frekvencie nad 100 / min.

Poruchy srdcového rytmu sa zvyčajne vyskytujú z nasledujúcich dôvodov:

 • poškodenie štruktúr srdca,
 • toxických účinkov určitých látok ( ts intoxikáciou, predávkovaním drogami),
 • srdcové chyby,
 • funkčné zmeny srdca v dôsledku psychogénneho faktora,
 • nerovnováha elektrolytov.
V rozpore s rytmom srdcovej činnosti, pacienti sa sťažujú na silný tep, závraty, dýchavičnosť, nepohodlie v oblasti srdca.

Infarkt myokardu
Infarkt myokardu je nekróza srdcového svalu spôsobená nedostatočným prívodom krvi. Táto patológia vzniká v dôsledku rozporu medzi potrebou a dodaním kyslíka do srdcového svalu, v dôsledku čoho nastáva proces hladovania kyslíkom. Hlavným príznakom infarktu myokardu je bolesť v oblasti srdca, ktorá trvá viac ako 20 minút a môže dať ramenu, ramenu, lopatke, krku.

Bolesť môže byť sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • dýchavičnosť
 • závraty,
 • bledosť kože.

kardiomyopatia
Kardiomyopatia je ochorenie srdcového svalu, ktoré vedie k zhoršenej srdcovej aktivite. Existuje päť foriem kardiomyopatie - dilatovanej, hypertrofickej, reštriktívnej, arytmogénnej kardiomyopatie pravej komory a neklasifikovateľnej kardiomyopatie.

Hlavné prejavy tohto ochorenia sú:

 • dýchavičnosť
 • závraty,
 • opuch,
 • únava,
 • palpitácia (búšenie srdca),
 • mdloby,
 • bolesti na hrudníku
 • bledý alebo modrastý nádych kože.
Srdcové defekty
Srdcové defekty sú vrodené alebo získané defekty v štruktúre srdca. Srdcové chyby sa môžu týkať ventilov, priečok, stien dutín, nádob. Spočiatku sa môžu srdcové chyby vyskytnúť bez povšimnutia. Ale po chvíli začnú dysfunkcie, ktoré sú niekedy veľmi nebezpečné. Prvé príznaky srdcového ochorenia sú dýchavičnosť, závraty, bledosť, modrastý nádych kože, vývojové oneskorenie u detí.

Ortostatická hypotenzia (ortostatický kolaps)
Tento stav sa vyvíja s prudkou zmenou polohy tela, čo vedie k nedostatočnému prietoku krvi do mozgu a zníženiu krvného tlaku. Pozadie vzniku ortostatického kolapsu je porušenie (zmierneniea) vaskulárny tonus. Pri prudkom vzostupe dochádza k redistribúcii krvi hlavne dolným končatinám. Ako kompenzačný mechanizmus sa zvyšuje srdcová frekvencia a vazokonstrikcia. Ak je táto reakcia oneskorená, krvný tlak klesá. To spôsobuje závraty, "stmavnutie v očiach", stav mdloby a mdloby je možné.

Symptómy ortostatickej hypotenzie sa často vyskytujú ráno, po jedle, po kúpaní. Táto podmienka neohrozuje ľudský život. Ak však stratíte vedomie a spadnete, môžete byť zranení. Výskyt ortostatickej hypotenzie sa zvyšuje s vekom.

Hyperventilačný syndróm
Hyperventilácia sa nazýva rýchle dýchanie, čo vedie k nerovnováhe medzi kyslíkom a oxidom uhličitým v krvi. Provokujúcim faktorom hyperventilácie je šok, stres, hystéria. Viac ako 50% pacientov s panickou poruchou má tento syndróm. Klinicky sa hyperventilácia prejavuje dýchavičnosťou, závratmi, slabosťou, trasom, necitlivosťou končatín a poruchami zraku.

anémia
Anémia je patologický stav charakterizovaný poklesom hladiny hemoglobínu v krvi. Anémia sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch - zhoršená syntéza hemoglobínu a červených krviniek, nadmerná deštrukcia červených krviniek, strata červených krviniek.

Najčastejšie príznaky anémie sú:

 • bledosť kože,
 • závraty,
 • dýchavičnosť
 • únava,
 • slabosť
 • tinnitus.
Závraty v prípade anémie sa vyskytujú v dôsledku nízkej hladiny hemoglobínu, ktorý sa podieľa na transporte kyslíka do tkanív.Výsledkom je, že mozgové tkanivo nedostáva požadované množstvo kyslíka.

diabetes mellitus
Diabetes mellitus je ochorenie endokrinného systému, ku ktorému dochádza v dôsledku nedostatočnosti inzulínu pankreatického hormónu. Nedostatočné množstvo inzulínu vedie k zvýšeniu hladín glukózy v krvi.

Hlavnými príznakmi diabetu sú:

 • konštantný smäd
 • neustály pocit hladu
 • hojné a časté močenie,
 • bolesť hlavy,
 • závraty,
 • xerostómia (sucho v ústach),
 • všeobecná slabosť.
Spolu s klinickými príznakmi je určitým príznakom diabetu zvýšenie hladín glukózy v krvi.

Diabetes mellitus má však niekedy pokles hladín glukózy v krvi. Tento stav sa vyskytuje počas obdobia začatia liečby inzulínom, pri predávkovaní týmto liekom, pri nedostatočnej výžive, pri užívaní alkoholu.

Príznaky nízkej hladiny glukózy v krvi (hypoglykémie) Sú to:

 • tras,
 • nadmerné potenie,
 • závraty,
 • úzkosť a strach
 • pocit hladu
 • dezorientácia a zmätenosť,
 • nedostatočná koordinácia pohybov.
Významnú úlohu pri výskyte závratov pri diabetes mellitus hrajú aj vaskulárne lézie (diabetickej angiopatie) a zvýšený krvný tlak.

Infekčné ochorenia
Závrat sa môže vyskytnúť u takmer všetkých infekčných ochorení. Závraty sú obzvlášť výrazné pri infekciách postihujúcich centrálne alebo periférne časti vestibulárneho analyzátora. Príkladmi takýchto ochorení môžu byť meningitída, encefalitída. Závrat sa objavuje pri infekčných ochoreniach ako súčasť toxického syndrómu. Často sa vyskytuje závrat v cysticerkóze. Cysticerkóza je helmintiáza spôsobená cysticerkom (bravčová pásomnica). V tejto chorobe, v asi 50 - 60% prípadov, dochádza k poškodeniu mozgu.

Prijatie niektorých liekov
Prakticky každý liek môže spôsobovať závraty ako vedľajší účinok. Lieky môžu spôsobiť závrat v dôsledku predávkovania, nesprávny predpis liečby. Tiež môže dôjsť k závratom v dôsledku individuálnej neznášanlivosti lieku.

Existujú lieky, ktoré majú toxický účinok na rôzne časti ucha. Táto vlastnosť liekov sa nazýva ototoxicita.

Nasledujúce skupiny liekov môžu byť ototoxické:

 • aminoglykozidy,
 • lieky proti tuberkulóze
 • niektoré protizápalové lieky
 • lieky používané na chemoterapiu.
Ototoxicita sa môže prejaviť tinnitom, stratou sluchu až do úplnej straty.

Zhoršenie zraku ako príčina závratu

Orgán videnia sa tiež nepriamo podieľa na udržaní rovnováhy spolu s vestibulárnym aparátom. Zrakové postihnutie môže v niektorých prípadoch spôsobiť závraty.

Patológie oka, ktoré môžu spôsobiť závraty zahŕňajú:

 • škúlenie priamo súvisí s porušením práce očných svalov. Hlavným príznakom strabizmu je porušenie koordinovanej práce očí a v dôsledku toho jedno alebo obe oči nemôžu byť fixované na rovnaký objekt. Sprievodnými príznakmi strabizmu sú závraty, bolesti hlavy, únava, zhoršenie zrakovej ostrosti.
 • nystagmus - Toto je ochorenie prejavujúce sa nedobrovoľnými oscilačnými pohybmi očných buliev. Nystagmus môže byť fyziologický (pri pozorovaní rýchlo sa pohybujúcich objektov) a patologické (v prítomnosti ochorení nervového systému, v prítomnosti vrodených problémov s očami, v prípade otravy). Tiež nystagmus môže byť rozdelený na horizontálne, vertikálne a rotačné. Podľa charakteristík nystagmu môžete robiť predpoklady o príčinách závratov.
 • glaukóm - Ide o ochorenie charakterizované konštantným alebo periodickým zvýšením vnútroočného tlaku, akumuláciou vnútroočnej tekutiny, ktorá vytvára tlak na sietnicu a zrakový nerv. Glaukóm sa prejavuje hlavne v dvoch formách - otvorený a uzavretý. Progresia tohto ochorenia vedie k nezvratnej strate zraku.
 • šedý zákal - Ide o čiastočnú alebo úplnú stratu priehľadnosti šošovky. Zakalená šošovka nie je schopná odrážať svetelné lúče, čo vedie k zhoršeniu alebo strate zraku. Najčastejšie je šedý zákal ochorenie, ktoré sa vyskytuje u starších ľudí a je spojené so zmenami v štruktúre šošovky súvisiacimi s vekom.
 • Znížená zraková ostrosť, Zraková ostrosť je jedným z hlavných indikátorov funkčného stavu očí. Je to schopnosť očí rozlišovať objekty a ich detaily v určitých vzdialenostiach. Ak sa táto schopnosť zhorší, potom hovoríme o znížení zrakovej ostrosti. Preťaženie v dôsledku rozmazaného videnia
 • astigmatizmus - Toto je zhoršenie zraku v dôsledku porušenia tvaru oka. Astigmatizmus sa prejavuje únavou očí, závratmi, bolesťou hlavy, vizuálnym skreslením objektov.
 • diplopia (paralýza očných svalov) v súvislosti s rozpadom lomu svetla. Diplopia sa prejavuje dvojitým videním, závratmi, dezorientáciou orientácie v priestore.
Všetky vyššie uvedené stavy môžu byť sprevádzané závratmi. Dôležitú úlohu zohrala včasná diagnostika a liečba zrakového postihnutia.

Poškodenie krčnej chrbtice ako príčina závratov

Cervikogénne vertigo je závrat, ktorý sa vyskytuje ako dôsledok problémov na úrovni krčnej chrbtice. Faktory, ktoré prispievajú k vzniku tohto patologického stavu, sú dlhodobý pobyt v jednej polohe (na počítači) poranenia chrbtice. Pri osteochondróze krčnej chrbtice sa najčastejšie vyskytuje cervikogénny vertigo. Cervikogénne vertigo môže byť tiež spôsobené abnormálnym vývojom niektorých častí chrbtice a lebky - anomálie Arnold-Chiariho, anomálie Kimmerle.

Osteochondróza krčnej chrbtice
Osteochondróza je ochorenie charakterizované dystrofickými poruchami medzistavcových platničiek krčnej chrbtice.

Pri osteochondróze sa vyskytuje závrat v dôsledku kompresie vertebrálnych artérií. V tomto prípade je nedostatočný prietok krvi do mozgu a hladovanie kyslíkom.

Osteochondróza krčnej chrbtice sa môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • poranenia chrbtice
 • sedavý spôsob života
 • nadváha
 • ploché nohy,
 • porušenie držania tela (hrbiť),
 • vzpieranie.
Kostné výrastky, hernia disku, výstupok (výčnelok) disk, viesť ku kompresii nervových koreňov a krvných ciev, ktoré sa živia mozgom a spôsobujú charakteristické príznaky.

Symptómy osteochondrózy krčnej chrbtice sú:

 • bolesť hlavy,
 • bolesť krku
 • závraty,
 • hučanie v ušiach,
 • mdloby počas ostrého zatáčania hlavy,
 • rozmazané videnie
 • poruchy spánku
 • slabosť.
Chiariho anomália
Chiariho anomália je vrodená anomália, ktorá sa vyznačuje nesúladom medzi veľkosťou zadnej kraniálnej fossy a veľkosťou mozgových štruktúr umiestnených v tejto oblasti, čo môže viesť k ich prenikaniu do veľkého okcipitálneho foramenu. S touto patológiou je cirkulácia mozgovomiechového moku obmedzená a jej odtok je narušený. Symptomatológiu predstavujú závraty, bolesti hlavy, tinitus, nystagmus, zvýšený intrakraniálny tlak, diplopia, strata vedomia.

Anomaly kimmerle
Anomália Kimmerle sa vyznačuje výskytom ďalších útvarov na oblúku prvého krčného stavca, ktoré stláčajú vertebrálne artérie, čím narušujú cirkuláciu mozgu. Klinicky sa táto patológia prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, náhlym "zatemnením v očiach", omdlením, slabosťou.

Poškodené zásobovanie mozgu krvou ako príčina závratov

Krv do mozgu je zložitý proces. V prípadoch, keď dochádza k poruche dodávky krvi, sú zahrnuté mechanizmy, ktoré kompenzujú nedostatok krvného zásobovania. V ťažkých situáciách nie sú kompenzačné mechanizmy schopné zabezpečiť normálny krvný obeh a vyvíja sa patológia.

Narušenie zásobovania mozgu krvou môže byť:

 • akútna - ischemická alebo hemoragická mŕtvica,
 • prechodný (prechodný ischemický záchvat), pri ktorom kompenzačné mechanizmy rýchlo pracujú a trvanie príznakov nie je dlhšie ako 1 deň, t
 • chronický (dyscirkulačná encefalopatia).
Rizikové faktory, ktoré môžu viesť k zhoršenému prekrveniu mozgu, sú fajčenie, nezdravá strava, obezita, genetická predispozícia, fyzická nečinnosť (nečinnosť). Rizikové faktory spúšťajú mechanizmy obehových porúch, ktoré sú v rozpore s rovnováhou lipidov, výskytom aterosklerózy, poškodením stien krvných ciev.

Najčastejšie príčiny zhoršeného prekrvenia mozgu sú:

 • dyscirkulačná encefalopatia,
 • cerebrálna artérioskleróza,
 • mŕtvica
 • arteriálnej hypertenzie.
Dyscirkulačná encefalopatia
Dyscirkulačná encefalopatia je pomaly progresívny stav, ktorý je charakterizovaný léziami mozgových ciev. Lézia môže byť difúzna alebo multifokálna. S progresiou ochorenia sa zhoršuje zásobovanie mozgového tkaniva krvou.

Nasledujúce príčiny môžu viesť k dyscirkulačnej encefalopatii:

 • cerebrálna artérioskleróza,
 • hypertenzia,
 • vaskulitída (zápalové ochorenia cievnych stien),
 • vegetatívna vaskulárna dystónia,
 • porušenie venózneho odtoku, stláčanie žíl mozgovými nádormi.
Najčastejšie sa táto patológia vyvíja v dôsledku aterosklerózy, hypertenzie alebo kombinácie týchto dvoch príčin.

V súvislosti s vyššie uvedenými patologickými stavmi dochádza k porušeniu mozgového obehu, čo vedie k nedostatočnému prívodu kyslíka do mozgových tkanív. Stanoví sa stav hladovania kyslíkom, ktorý sa s časom zvyšuje. V oblastiach, kde bol nedostatočný trofizmus (bunkovej výživy) sa tvoria ložiská leukoarea (zmena hustoty bielej hmoty v mozgu v dôsledku chronických obehových porúch).

Medzi prejavy dyscirkulačnej encefalopatie patria:

 • vestibulárne poruchy (závraty, tinitus),
 • bolesť hlavy,
 • únava,
 • poškodenie pamäte
 • poškodenie sluchu
 • porucha orientácie v priestore,
 • triaška, kŕče.
Ateroskleróza mozgových ciev
Ateroskleróza mozgových ciev je ochorenie, pri ktorom sa na stenách mozgových ciev vytvárajú aterosklerotické plaky. V tomto stave dochádza k postupnému zužovaniu lúmenu cievy, čo vedie k zhoršenému krvnému obehu a hladeniu kyslíka a buniek a tkanív.

Charakteristické znaky aterosklerózy mozgových ciev sú:

 • poškodenie pamäte
 • závraty,
 • hučanie v ušiach,
 • bolesť hlavy rôznej intenzity,
 • rozmazané videnie
 • zvýšená únava
 • poruchy spánku.
Pre počiatočné štádiá ochorenia charakterizované únavou, zníženým výkonom, takže v tomto štádiu môže tento stav zostať bez povšimnutia. S progresiou ochorenia sa zhoršuje stav pacienta, ktorý potrebuje pomoc iných na vykonávanie základných činností.

urážka
Mŕtvica je stav charakterizovaný ako akútne porušenie mozgového obehu. Mŕtvica môže byť ischemická (spojené so zhoršeným prietokom krvi) a hemoragickej (mozgové krvácanie). 80% mozgových príhod je ischemických. Podľa štatistík je mŕtvica druhá po CHD (ischemickej choroby srdca) spôsobiť celosvetovú úmrtnosť. Mŕtvica je stav, ktorý často vedie k invalidite.

Prejavy mŕtvice závisia od jej štádia a lokalizácie postihnutej oblasti mozgu. V niektorých prípadoch môže byť choroba asymptomatická, keď je aktivovaný kolaterálny prietok krvi, to znamená, že zásobovanie mozgu krvou sa uskutočňuje obvodovo.

Najcharakteristickejšie znaky mŕtvice sú:

 • amauróza - čiastočná alebo úplná strata zraku v dôsledku poškodenia sietnice alebo zrakového nervu,
 • hemiparéza (oslabenie pohybov a svalovej sily v končatinách pravej alebo ľavej polovice tela),
 • bolesť hlavy,
 • nevoľnosť, vracanie,
 • porucha reči (ataxiophemia),
 • poruchy vedomia
 • závraty,
 • rozmazané videnie, nystagmus.

Pre mozgovú príhodu je veľmi dôležité priviesť pacienta do zdravotníckeho zariadenia čo najskôr, pretože s každou minútou sa zvyšuje riziko vážnych komplikácií.

arteriálnej hypertenzie
Hypertenzia je zvýšenie krvného tlaku. Arteriálna hypertenzia môže byť primárna alebo sekundárna. Primárna hypertenzia sa nazýva zvýšenie krvného tlaku, ktorého príčinu nemožno zistiť. Sekundárna hypertenzia sa vyvíja v dôsledku ochorenia a je jedným z jeho symptómov. Zvýšený krvný tlak vedie k porušeniu krvného obehu mozgu a srdca.

Hlavné prejavy vysokého krvného tlaku sú:

 • bolesti hlavy, najmä v zadnej časti hlavy,
 • blikanie "lietať" pred očami,
 • závraty,
 • zvonenie v ušiach
 • dýchavičnosť.

Fyziologické závraty

Závraty nie vždy sprevádzajú ochorenia. V niektorých prípadoch je tento príznak dočasný, čo predstavuje reakciu orgánu na niektoré faktory. V takýchto prípadoch miznú závraty s elimináciou týchto faktorov a ich pôsobením.

Fyziologické závraty sa môžu vyskytnúť v nasledujúcich prípadoch:

 • chudobné diéty
 • hladovanie,
 • kinetóza
 • darcovstvo krvi
 • zmena atmosférického tlaku
 • intoxikácie alkoholom.
Nesprávne dodržiavanie stravy
Pri dlhodobej strave je telo vyčerpané, čo "zbavuje" prvky potrebné na udržanie normálneho fungovania. Nejde o terapeutické diéty, ktoré majú mimoriadny význam v určitých patológiách. Liečebné diéty nemôžu viesť k závratom, pretože majú dostatok kalórií a odrody potravín a sú zamerané na zlepšenie stavu pacienta. Závraty sa často vyskytujú pri diéte na chudnutie bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkmi v tejto oblasti. Diéty založené na jednom potravinovom výrobku vedú k závratom, ako aj k diéte, ktorá zabezpečuje veľmi malé množstvo potravy, ktorá nepokrýva potreby tela.

hladovania
Pôst sa prejavuje hlavne závratmi, stratou vedomia, celkovou malátnosťou. To je spôsobené tým, že potraviny nevstúpia do tela a zásoby energie sú vyčerpané. Počas pôstu nie sú zahrnuté náklady na energiu, ktoré človek vytvára v dôsledku fyzickej a duševnej činnosti, a objavujú sa charakteristické príznaky. Teoreticky môže mať terapeutický pôst pozitívny výsledok v niektorých patologických stavoch, ale všetky tieto body je potrebné prediskutovať so svojím lekárom.

Pohybová choroba
Pohybová choroba (choroba, kinetóza) - je to pomerne bežný problém. Tento stav je sprevádzaný závratmi, nevoľnosťou, vracaním, malátnosťou. Spravidla sa pohybová choroba vyskytuje pri cestovaní autom, loďou alebo lietadlom. Deti sa hojdali častejšie ako ktokoľvek iný. Je to spôsobené tým, že detský vestibulárny analyzátor ešte nie je úplne vytvorený. Všeobecne je mechanizmus nástupu kinetózy pohybom nerovnováhy medzi impulzmi vstupujúcimi do centrálneho nervového systému z vestibulárneho aparátu a vizuálneho analyzátora.

Nedodržanie určitých pravidiel pri darovaní krvi
Ide o darcovstvo a dodávanie venóznej krvi pre rôzne testy. Na krvné testy sa zvyčajne používa malé množstvo krvi (niekoľko mililitrov), ktoré nemôžu nepriaznivo ovplyvniť ľudský stav. V niektorých prípadoch však po tomto postupe môže pacient ochorieť, môže sa objaviť závrat, dokonca aj mdloby. To je zvyčajne spojené so strachom z procedúry alebo typu krvi a táto situácia je obzvlášť častá u detí.

Niekedy môže darovanie, napriek všetkým pozitívnym aspektom, viesť k takým nepríjemným následkom, ako je závrat. Spravidla sa to deje preto, že v krátkom čase sa stratí relatívne veľké množstvo krvi. Odporúča sa nerobiť náhle pohyby po uvedení, nie preťažení, piť sladký čaj.

Zmeny atmosférického tlaku
Ľudské telo je citlivé na zmeny atmosférického tlaku. Zvyčajne s prudkým poklesom atmosférického tlaku začína bolesť hlavy, slabosť, únava, závraty, znížený výkon. Takéto príznaky sa môžu vyskytnúť ako pri zvyšujúcom sa, tak pri klesajúcom tlaku. Nárast do väčšej výšky môže byť sprevádzaný závratmi kvôli skutočnosti, že so vzrastom atmosférického tlaku klesá parciálny tlak kyslíka v atmosférickom vzduchu. To zase vedie k zníženiu saturácie hemoglobínu kyslíkom, čo vedie k stavu hypoxie a závratov.

Alkoholické intoxikácie
Závraty v tomto stave nastávajú v dôsledku prerušenia fungovania mozočka.Závraty a nerovnováha môžu byť akútnymi prechodnými javmi v dôsledku konzumácie nadmerného množstva alkoholu a môžu byť chronickými príznakmi v dôsledku chronického zneužívania alkoholických nápojov. Akútny účinok alkoholu sa prejavuje nedostatkom koordinácie pohybov a chôdze. Je to spôsobené narušením interakcie štruktúr mozgu zodpovedných za koordináciu pohybov a udržiavaním rovnováhy.

Konzumácia alkoholu môže spôsobiť nystagmus alkoholu a závraty, ktoré sa prejavujú v dvoch fázach. V prvej etape alkohol difunduje (dostane) vo vnútornom uchu, najmä v šupke, v dôsledku čoho dochádza k zmene jeho špecifickej hmotnosti, pretože hustota alkoholu je nižšia ako hustota vody. V priamej polohe hlavy sa nič nestane, ale stačí zmeniť polohu tela, závraty a nystagmus. Po určitom čase sa dosiahne rovnaká koncentrácia alkoholu v kopuli a endolymfe. V tomto bode príznaky zmiznú. Po približne 6–8 hodinách sa alkohol vstrebáva zo systému vnútorného ucha, primárne zo šupky, ktorá sa stáva ťažšou ako endolymph. V tomto bode sa znovu objavia závraty a nystagmus (druhej etape).

Chronický účinok alkoholu na organizmus poškodzuje štruktúry nervového systému, najmä centrá a spôsoby regulácie rovnováhy a koordinácie pohybov. To zase vedie k zlej koordinácii pohybov, rovnováhy, neistých a neistých chôdze.

Aký lekár mám kontaktovať, ak mám vertigo?

Závraty môžu byť symptómom ochorení rôznych orgánov a systémov. V tomto ohľade sa problém závratov môže vysporiadať s veľkým množstvom rôznych odborníkov.

Lekári, ktorí môžu byť konzultovaní v prípade vertiga zahŕňajú:

 • rodinný lekár,
 • terapeut
 • ORL lekár (otolaryngologist),
 • neurológ,
 • hematológ,
 • oftalmológ.
Najprv by ste sa mali obrátiť na svojho rodinného lekára, ktorý má všeobecnejšiu predstavu o stave pacienta, jeho chronických ochoreniach a rizikových faktoroch. Rodinný lekár môže diagnostikovať a predpísať ambulantnú liečbu. V niektorých prípadoch je potrebné konzultovať s odborníkmi užšieho profilu. Na objasnenie ochorenia vestibulárneho aparátu je napríklad potrebná konzultácia s neuropatológom a otorinolaryngológom. Ak je závrat spôsobený anémiou, mali by ste sa poradiť s hematológom, aby ste objasnili príčiny a mechanizmus výskytu a účelu liečby. Terapeut môže tiež riešiť problém závratov, ak je spojený s ochoreniami vnútorných orgánov (ochorenia srdca, cukrovky). Na identifikáciu očnej patológie ako príčiny závratov je potrebná kompletná diagnostika zrakového orgánu.

Spôsob liečby patológie, vedúci k závratom

Metódy liečby patológií, ktoré vedú k závratom, sú zamerané na zlepšenie stavu pacienta, zabránenie relapsu (znovuobjavenie) záchvaty vertiga.

Vo všeobecnosti možno všetky spôsoby liečby ochorení vedúcich k závratom rozdeliť do dvoch skupín:

 • konzervatívne metódy
 • chirurgických metód.
Konzervatívna liečba príčin vertigo sú lieky a špeciálne manévre.

 • dimenhydrinát,
 • difenhydramín,
 • Prometazín.
 • metylprednizolón.
 • metoklopramid,
 • domperidón
 • ondansetron.
 • skopolamín,
 • platifillin.
 • diazepam,
 • klonazepam,
 • lorazepam.
 • cinnarizine,
 • Vinpocetín.
 • furosemid,
 • hydrochlorotiazid.
 • betahistín hydrochlorid.

Spolu s užívaním liekov majú manévre väčšiu účinnosť, ktorých cieľom je zlepšiť stav pacienta.

Pri liečbe závratov pomocou nasledujúcich manévrov:

 • Epleyho manéver - používa sa na liečbu benígnych pozičných paroxyzmálnych závratov. Tento manéver nemôže úplne odstrániť problém s touto chorobou (otolitiaz), ale umožňuje im presunúť sa do iných oblastí, čo pomáha pri odstraňovaní závratov. Tento manéver je vykonávaný špecializovaným zdravotníckym personálom, ale môže byť vykonávaný doma len s opatrnosťou. Na začiatku by mal pacient sedieť rovno na gauči. Potom musíte otočiť hlavu smerom k postihnutému uchu o 45 stupňov a ľahnúť si. V tejto polohe musíte ležať asi 60 - 120 sekúnd. Potom otočte hlavu v smere zdravého ucha o 90 stupňov. Spolu s otočením hlavy a otočením tela. V dôsledku toho muž leží na boku a jeho tvár je otočená k podlahe. V tejto polohe musíte ležať 1 - 2 minúty. Potom sa pacient opäť pomaly dostane do počiatočnej polohy. Počas vykonávania manévru pod chrbtom musíte vložiť valček. Tento manéver sa vykonáva tak, aby sa otolity pohybovali od zadného polkruhového kanála k prahovej hodnote a tam sa podrobili reabsorpcii.
 • Semontov manéver môže byť tiež vykonaná s pomocou lekára alebo nezávisle. Pacient je v pôvodnej polohe sedenia, otočí hlavu smerom k zdravému uchu a sedí v tejto polohe. Počas celého postupu zostáva poloha hlavy pevná, mení sa iba poloha tela. Ďalej pacient leží na postihnutej strane a je v tejto polohe 1 - 2 minúty. Potom by si mal pacient ľahnúť na druhú stranu a tiež čakať jednu až dve minúty. Potom musíte vziať východiskovú pozíciu a len potom narovnať hlavu.
 • Metóda rotácie ako "grilovanie" alebo metóda Lempert je modifikovaná verzia manévru Epley. Účelom tohto manévru je presun otolitov, ktoré sú umiestnené v horizontálnom polkruhovom kanáli na prahu. Spočiatku je pacient v polohe na chrbte s hlavou otočenou v smere zdravého ucha. Táto poloha sa udržiava 30 - 60 sekúnd. Potom sa pacient otočí postupne na bok (smerom k zdravému uchu), na zadnej strane, na druhej strane a opäť je vo východiskovej polohe. Odporúča sa opakovať niekoľkokrát. Pri každom otočení tela je potrebné pauzu na 30 - 60 sekúnd.
Chirurgická liečba sa predpisuje v neprítomnosti účinku konzervatívnej liečby.

Chirurgickú liečbu príčin závratov je možné vykonať nasledujúcimi metódami:

 • Disekcia vestibulárneho nervu. Vestibulárna vetva vestibulokochleárneho nervu sa odreže, aby sa zastavil prenos prúdu impulzov o rovnováhe. Táto funkcia je však kompenzovaná zdravým uchom. Operácia môže byť komplikovaná stratou sluchu, pretože vestibulárny a sluchový nerv sú v tesnej blízkosti, preto vyžaduje vysokú kvalifikáciu a špecializáciu lekára.
 • Posun endolymfatického vaku. Účelom operácie je oddeliť endolymfatický vak a endolymfatický kanál, čo vedie k zníženiu tlaku endolymfy. Operácia sa zvyčajne vykonáva v prípade Menierovej choroby.
 • Klasická labyrintektómia, Táto operácia sa vykonáva v neprítomnosti benígnejších liečebných metód, v skutočnosti je to posledná cesta z tejto situácie. Táto operácia je radikálna a zahŕňa úplné odstránenie bludiska. Potom mozog už nemôže prijímať informácie zo zložky vnútorného ucha zodpovedného za pocit gravitácie a zmien v pohybe.
 • Chemická labyrintektómia. Počas tejto intervencie v strednej ušnej dutine (dutina bubna) zavádzajú sa lieky, ktoré sú toxické pre citlivé bunky vestibulárneho aparátu. Keďže tieto lieky sa zvyčajne používajú antibiotiká (gentamicín, streptomycín). Liek je absorbovaný okrúhlym oknom a vedie k deštrukcii (zničenie) citlivé bunky vestibulárneho aparátu, v dôsledku čoho tieto bunky už nemôžu posielať informácie do mozgu.
 • Deštrukcia lasera otolitické receptory vestibulu a receptory polkruhových kanálov umožňujú zbaviť sa závratov.
 • Blokovanie lúmenu polkruhového kanála prispieva k blokovaniu pohybu otolitov.
 • Korekcia zraku so zrakovým postihnutím ako príčinou vertiga, tento symptóm môže byť eliminovaný.
 • Odstránenie nádorov ako radikálny spôsob liečby príčin závratov.
 • Prevádzka Ginsbergu vykonáva sa v hnisavom labyrintu. Začína otvorením slimáka a vestibulu a potom polkruhových kanálov.
 • Labyrintotómia Neumann leží v otvorení polkruhových kanálov a predsieň s nekomplikovaným labyrintom.
 • Vestibulárny implantát. Zavedenie vestibulárneho implantátu je jednou z najnovších metód liečby vestibulárneho závratu. Táto metóda ešte nie je dostupná pre masy. V súčasnosti sa vo svete uskutočňoval malý počet takýchto operácií, ale ich vysoká účinnosť sa potvrdila.
 • Chiariho anomália je zvýšenie zadnej lebečnej fossy, čím sa eliminuje kompresia mozgových štruktúr a normalizácia odtoku mozgovomiechového moku.
 • Kimmerle Anomálie Liečebná technika Spočíva v dodatočnom odstránení luku, čo prispieva k normalizácii prietoku krvi a prekrveniu mozgu.

Tradičné metódy liečby závratov

Existuje mnoho odvarov, čajov a infúzií, ktorých účinnosť bola preukázaná dlhoročnými skúsenosťami s používaním. Praktizujúci lekári schvaľujú liečbu vertigo ľudových prostriedkov, ale odporúča sa kombinovať s užívaním liekov a až po konzultácii s odborníkom.

Najznámejšie sú tieto tradičné metódy, ktoré majú pozitívny vplyv na liečbu závratov:

 • Citrónový čaj, Ak chcete, musíte grind jeden polievková lyžica čerstvých alebo sušených lístkov citrónu a nalejte 1 šálka vriacej vody. Piť nápoj by mal byť pri závrate. Melissa normalizuje mozgový obeh, zlepšuje funkciu mozgu, zmierňuje bolesti hlavy.
 • Hawthorn tinktúra, Je potrebné jemne nakrájať 100 g hlohových pukov, pridať k nim 30 g medu, 1 g škorice, 1 g vanilky a 700 ml akéhokoľvek brandy. Všetko dobre pretrepte a skladujte na teplom a tmavom mieste. Pite jednu polievkovú lyžicu pol hodiny pred jedlom počas 2 - 3 mesiacov. Hlohové plody obsahujú vitamíny, organické kyseliny, mastné oleje, cholín. Účinné látky hlohu zlepšujú koronárny a cerebrálny obeh, odstraňujú závraty. Častý príjem hloh spôsobuje ospalosť. Tehotné ženy by nemali užívať hloh.
 • Jablkový ocot a medový čaj, Nápoj sa pripravuje s nasledujúcimi pomermi - na jednu šálku vriacej vody sú dve lyžičky jablčného octu a lyžička medu. Odporúča sa vypiť nápoj ráno, hneď po prebudení alebo pred jedlom. Čaj má upokojujúci účinok na centrálny nervový systém, pomáha znižovať hladinu cholesterolu.
Keď závraty tiež pomáha masáž esenciálnymi olejmi. Je potrebné odobrať 100 ml 10% gáforu, 10 ml borievky a 30 ml jedľového oleja, dobre pretrepať a ihneď aplikovať zmes na všetky lymfatické uzliny hlavy.

Pomáha akupresúre. Je potrebné pritlačiť body umiestnené na vnútorných okrajoch obočia, na zadných a spodných okrajoch ušných lalokov, na spodnej strane nosa, nad hornými okrajmi uší a uprostred podpery (malý chrupavkový výstupok na vonkajšom uchu). Musíte stlačiť 4 až 5 minút, potom môžete masírovať celú oblasť týlneho hrče.

Liečba ľudovými metódami má tieto výhody:

 • neškodnosť a neprítomnosť vedľajších účinkov (s výnimkou prípadov individuálnej neznášanlivosti),
 • možnosť dlhodobého užívania
 • relatívne lacná cena liečivých bylín,
 • dostupnosť (možno nájsť v takmer každej lekárni).
Len s pomocou tradičnej medicíny nemôže prekonať závraty, ale tieto metódy sú veľmi dobrou doplnkovou terapiou. Je potrebné mať na pamäti, že spolu s pozitívnymi vlastnosťami tradičných metód liečby môže tiež poškodiť zdravie, takže by ste sa nemali angažovať v samoliečbe av tomto ohľade sa poraďte s odborníkom.Prečo sa počas tehotenstva vyskytujú závraty?

Závrat počas tehotenstva môže nastať z mnohých dôvodov, ktoré môžu byť patologické alebo fyziologické. V niektorých prípadoch sa tento príznak vyskytuje ako dôsledok abnormálneho správania sa tehotnej ženy, ktoré môže spočívať v prejedaní sa, alebo naopak, v dôsledku podvýživy, pasívneho životného štýlu, fajčenia a pitia škodlivých nápojov (alkohol, energia). Závrat môže nastať aj vtedy, keď je teplota okolia vysoká, v dusnej miestnosti, ktorá môže viesť k mdloby.

Podmienky, ktoré môžu spôsobiť závrat počas tehotenstva sú: t

 • Toxikóza tehotenstva. Tento stav sa vyskytuje takmer u polovice tehotných žien. Toxikóza sa prejavuje nauzeou, vracaním, závratmi, slabosťou. Tehotenstvo toxikóza zvyčajne zmizne v druhom trimestri. U väčšiny žien sú tieto príznaky krátkodobé a mierne vyjadrené a nepovažujú sa za patológiu. Ak sú príznaky veľmi výrazné, celkový stav ženy sa prudko zhoršuje, je tu veľký úbytok hmotnosti, môže to byť znak závažných metabolických porúch. V tomto prípade musíte vyhľadať lekársku pomoc.
 • Chudokrvnosť. Anémia je stav, ktorý často sprevádza tehotenstvo. Vo väčšine prípadov u tehotných žien je anémia nedostatkom železa. Jej vzhľad prispieva k zvýšenej potrebe železa v tele ženy v tomto období. Veľkú úlohu pri výskyte anémie počas tehotenstva zohráva aj nedostatočný príjem látok potrebných na erytropoézu (tvorba erytrocytov). Tento stav sa vyznačuje slabosťou, únavou, závratmi, dýchavičnosťou, bledosťou, suchou pokožkou a krehkými nechtami.
 • TORCH infekcie, Infekcie tejto skupiny zahŕňajú toxoplazmózu, rubeolu, cytomegalovírus, herpes a iné infekcie, ktoré môžu viesť ku komplikáciám v tehotenstve, poškodeniu plodu, vývoju vnútromaternicových infekcií, malformáciám plodu. Odporúča sa vykonať testy na prítomnosť týchto ochorení pred tehotenstvom alebo aspoň v počiatočnom štádiu.
 • preeklampsia - Toto je stav, ktorý môže ohroziť život plodu a ženy. Tento stav sa prejavuje výrazným zvýšením krvného tlaku, nevoľnosťou, vracaním, závratmi, bolesťou hlavy, zrakovým postihnutím. Preeklampsia môže byť komplikovaná eklampsiou, ktorá sa vyznačuje kritickým zvýšením krvného tlaku, poškodením CNS (centrálneho nervového systému) obličiek.
 • Mimomaternicové tehotenstvo - Toto je tehotenstvo, v ktorom sa objavuje vývoj oplodneného vajíčka mimo maternice. Lokalizácia mimomaternicového tehotenstva môže byť vo vaječníkoch, vajíčkovodoch, brušnej dutine. Tento stav je veľmi nebezpečný kvôli tomu, že spôsobuje krvácanie. Klinický obraz predstavuje ostrá a ťažká bolesť brucha, slabosť, závraty, bledosť. Hlavnou liečbou mimomaternicového tehotenstva je chirurgický zákrok.
Ak sa objavia závraty, tehotná žena by sa mala nevyhnutne poradiť s lekárom s cieľom diagnostikovať a vylúčiť závažné ochorenia, ktoré môžu ohroziť život tehotnej ženy a plodu alebo viesť ku komplikáciám počas a po pôrode.

Aby sa zabránilo výskytu takéhoto nepríjemného príznaku ako je závrat u tehotnej ženy, môžu sa prijať nasledujúce preventívne opatrenia: t

 • racionálnej výživy
 • časté prechádzky na čerstvom vzduchu
 • časté vysielanie priestorov
 • vylúčenie zlých návykov
 • včasné vyšetrenie lekárom
 • vyhýbanie sa stresovým situáciám.

Prečo sa vyskytujú závraty a bolesť brucha?

Kombinácia bolesti brucha a závratov sa často vyskytuje pri chorobách orgánov brucha, poranení, nádorov. V niektorých prípadoch sa takéto príznaky vyskytujú v stresových situáciách, s dlhodobým duševným stresom. V každom prípade tento stav vyžaduje lekársky zásah. Treba vylúčiť samoliečbu a samodiagnostiku, pretože to môže viesť k nežiaducim následkom.

Bolesť brucha je často sprevádzaná závratmi v nasledujúcich patologických stavoch:

 • Ostré brucho - Ide o skupinu akútnych chirurgických ochorení charakterizovaných poškodením brušných orgánov s rizikom peritonitídy (zápal pobrušnice). Takéto ochorenia zahŕňajú akútnu apendicitídu, akútnu pankreatitídu, akútnu cholecystitídu, akútnu intestinálnu obštrukciu, prasknutie sleziny, perforáciu žalúdočných a dvanástnikových vredov a iné ochorenia. Klinické príznaky sú veľmi rôznorodé a najčastejšie sa prejavujú ostrými bolesťami v rôznych oblastiach brucha, horúčkou, tachykardiou, nevoľnosťou a zvracaním, bolesťou hlavy a závratmi, slabosťou.
 • Nádory. Nádory brucha môžu prejavovať bolesť a závrat, najmä v posledných štádiách nádoru s prítomnosťou metastáz v orgánoch gastrointestinálneho traktu a centrálnom nervovom systéme.
 • Gastrointestinálne krvácanie.GI krvácanie (gastrointestinálneho traktua) zvyčajne klasifikované ako krvácanie z horných častí a krvácanie z dolných častí gastrointestinálneho traktu.Najčastejšie príčiny krvácania z gastrointestinálneho traktu sú žalúdočné a dvanástnikové vredy, gastritída, varixy pažeráka. Krvácanie v dolných častiach je zvyčajne spojené s kolitídou, hemoroidmi, análnymi trhlinami, nádormi hrubého čreva. Pri krvácaní sa stráca veľké množstvo krvi, čo vedie k rozvoju anémie, ktorej jedným z prejavov je závrat.
 • Choroby tráviaceho traktu. Medzi takéto ochorenia patrí gastritída, cholecystitída, pri ktorej dochádza k reflexnému závratu.
 • Črevné infekcie. Najčastejšie bolesti brucha a závraty sú charakterizované nasledujúcimi črevnými infekciami - rotavírusovou infekciou, dyzentériou, salmonelózou.
 • Otrava jedlom.K otrave jedlom môže dôjsť v dôsledku konzumácie potravín obsahujúcich toxíny rôzneho pôvodu, častejšie bakteriálnych. Otrava jedlom môže byť spôsobená aj používaním jedovatých húb a rastlín.

Čo spôsobuje ženy závraty?

Vzhľadom k anatomickým a fyziologickým vlastnostiam ženského tela sú vystavené špecifickým fyziologickým a patologickým stavom, ktoré sú často sprevádzané závratmi.

Príčiny závratov u žien môžu byť:

 • Menštruačné poruchy, ako je dysfunkčné krvácanie z maternice, algomenorea, môže spôsobiť závrat u žien. Dysfunkčné krvácanie z maternice môže viesť k anémii a postupnému oslabeniu tela. Algomenorea môže byť primárna a sekundárna. Primárna algomenorea je spojená s funkčnými zmenami genitálií. Sekundárna algomenorea sprevádza patologické zmeny panvových orgánov. Tento patologický stav je charakterizovaný ťažkou a neznesiteľnou bolesťou v spodnej časti brucha počas prvých dní menštruácie, ktoré sú sprevádzané nevoľnosťou, vracaním, závratmi, meteorizmom, mdloby.
 • Premenštruačný syndróm - Ide o komplex príznakov, ktoré sa objavia niekoľko dní pred menštruáciou a zmiznú počas prvých dní. Klinický obraz predmenštruačného syndrómu zahŕňa bolesť hlavy, závraty, apatiu, depresiu, agresivitu.
 • anémia, spojené s menštruáciou. U niektorých žien je prietok krvi počas menštruácie hojný a samotná menštruácia je dlhá (viac ako 5 - 6 dní), čo postupne vedie k rozvoju anémie.
 • Infekčné ochorenia ženských pohlavných orgánov môžu byť spôsobené patogénnymi a podmienečne patogénnymi mikroorganizmami a môžu byť sprevádzané obidvoma symptómami, ktoré sa prejavujú lokálne, ako aj všeobecnými príznakmi (horúčka, slabosť, závraty).
 • Klimakterické obdobie - Ide o prechodné obdobie od reprodukčného obdobia ženy po reprodukčné obdobie. V tomto období sa ženské telo podrobí hormonálnej úprave. Všeobecne platí, že toto obdobie je ľahko tolerovať, ale v niektorých prípadoch je nevyhnutné uchýliť sa k hormonálnej terapii.
Aby ste predišli závratom spojeným s opísanými stavmi, musíte pravidelne absolvovať preventívne lekárske vyšetrenia.

Prečo sa u dieťaťa môžu vyskytnúť závraty?

Závrat u dieťaťa je vážny a ťažký problém, pretože niekedy je ťažké pochopiť, že dieťa má závraty, najmä u detí. Vo všeobecnosti sú príčiny závratov u detí podobné ako u dospelých. Závraty u detí môžu byť spôsobené vestibulárnymi a biblio-vaskulárnymi príčinami.

Najčastejšie príčiny, ktoré môžu u detí spôsobiť závraty, sú:

 • zvýšený intrakraniálny tlak
 • zápal stredného ucha,
 • vestibulárna neuritída,
 • poranenia hlavy
 • ostrá labyrintitída,
 • epileptické záchvaty,
 • anémia,
 • morskú chorobu.
Aj dieťa má často závratnú hlavu s intrakraniálnou hypertenziou (zvýšenie intrakraniálneho tlaku). Tento stav je sprevádzaný závratmi, silnými bolesťami hlavy. Často sa objavujú nevoľnosť a zvracanie. U dojčiat, fontanels napučiavať a pulz silne. Dieťa sa stáva ospalosťou, alebo naopak podráždené.

Závraty často sprevádzajú epileptické záchvaty. Ide o náhle a opakujúce sa záchvaty kŕčov, ktoré vyplývajú z porúch elektrickej aktivity mozgu.

Dlhodobé vystavenie dieťaťa teplu alebo priamemu slnečnému žiareniu môže spôsobiť úpal. Úpal je dôsledkom porušenia termoregulačného procesu. Tento stav sa prejavuje zvracaním, náhlym závratom, slabosťou, tachykardiou, dýchavičnosťou.

Závrat u dieťaťa môže byť z fyziologických dôvodov. Dieťa sa cíti zle, keď cestuje po vode, v aute, v autobuse, v lietadle. Tento stav sa nazýva kinetóza alebo morská choroba. Čím viac praskne, tým viac sa zhoršuje stav dieťaťa. Provocateur závraty je čítanie alebo hranie na telefóne pri cestovaní. Falošný pocit závratov sa môže objaviť, keď sa cítite hladný. Tento stav vyplýva zo zníženia hladín glukózy v krvi. Po jedle tento stav zmizne.

Ak dieťa začalo podivné správanie s neistotou chôdze, závratmi, pádom (nehovoríme o deťoch, ktoré sa len učia chodiť) je potrebné okamžite sa poradiť s lekárom. Aj keď bol záchvat závratu jednorazový. Nie je potrebné čakať na opakované útoky. Je lepšie zabezpečiť, aby nič ohrozilo stav dieťaťa. Ak má dieťa viac ako pol hodiny závratné kúzlo, mali by ste zavolať sanitku.

Prečo sú závraty u starších ľudí?

Závraty sú bežnou sťažnosťou starších ľudí pri konzultáciách lekárov. V starobe má väčšina ľudí chronické ochorenia, ktoré môžu v rôznej miere ovplyvniť orgány a orgánové systémy. V tomto období života sa telo stáva slabším a náchylnejším na rôzne choroby.

Vertigo u starších ľudí sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov:

 • Poruchy obehového systému. Riziko obehových porúch s vekom sa niekoľkokrát zvyšuje. Štáty, ako je ochorenie koronárnych artérií, mŕtvica, dyscirkulačná encefalopatia, zvýšený krvný tlak, ktoré sú dôsledkom zhoršeného zásobovania krvou a objavujú sa častejšie v starobe, často sprevádzané závratmi.
 • Choroby vestibulárneho analyzátora. Vestibulárny analyzátor sa skladá z centrálnej a periférnej časti. Porážka akéhokoľvek oddelenia tohto analyzátora je sprevádzaná závratmi. Príkladmi takýchto lézií sú labyrintitída, benígne pozičné paroxyzmálne závraty, Menierova choroba. Často sú vestibulárne závraty sprevádzané nystagmom, nevoľnosťou, vracaním, slabosťou.
 • Degeneratívne zmeny chrbtice viesť k stláčaniu koreňov nervov a ciev. Takéto stavy sa pozorujú pri medzistavcovej prietrži, osteochondróze krčka maternice.
 • Neurologické ochoreniaz ktorých najbežnejší je Parkinsonova choroba. Toto ochorenie sa klinicky prejavuje tremorom, nestabilitou, závratmi, zníženým svalovým tónom.
 • Hormonálne zmenyvyskytujú hlavne u žien s vekom počas menopauzy.
 • Porucha zraku, Frekvencia zhoršenia zraku sa zvyšuje v dôsledku zmien súvisiacich so starnutím. Tieto poruchy zahŕňajú presbyopiu (nedostatok schopnosti zobraziť objekty na krátku vzdialenosť), katarakta, diabetická retinopatia, glaukóm.
 • Sociálna nerovnováha, čo zahŕňa výskyt fóbií, zníženie fyzických schopností a zmenu sociálneho postavenia. Vyvoláva sa úzkosť, depresia, podráždenosť. Starší ľudia sa sťažujú na závraty, nestabilitu pri chôdzi, ťažkosti v hlave.
Príčina závratov nie je ľahké stanoviť. Je však potrebné identifikovať faktor, ktorý vedie k výskytu patológie a nájsť správnu liečbu. Ak máte obavy z častých záchvatov závratov, mali by ste sa poradiť s odborným lekárom, aby ste sa podrobili včasnému vyšetreniu.

Pin
Send
Share
Send
Send