Zdravie

Čo je to umelá menopauza?

Pin
Send
Share
Send
Send


Život ženy závisí od jej menštruačného cyklu. Menštruácia je ukazovateľom zdravia. Rovnakým prírodným javom je menopauza. Avšak v medicíne existuje taká vec, ako je umelá menopauza. Čo to je a prečo to nazýva? Pozrime sa na podstatu tohto procesu a pochopíme, pre koho a pre čo je určený.

Definícia koncepcie

Čo je to umelá menopauza? To je lekárske zníženie hormónov zastaviť menštruáciu. Ide o druh núdzového stavu, ktorý by sa nemal zbytočne používať, pretože v tele existuje zásah, ktorý ovplyvňuje fyzický a emocionálny stav ženy. Tak prečo potrebujeme takýto postup?

Označenia postupu

Hormóny u žien sa produkujú vo vaječníkoch. Počas umelej menopauzy sa vaječníky uvoľňujú, rovnako ako celý reprodukčný systém ako celok. Pre takýto krok existujú špeciálne indikácie:

 • Myómy. Ide o nádor v maternici, ktorý má riziko vzniku rakoviny. S umelým vyvrcholením, myómy sa zvyčajne zmenšujú. O tom, či urobiť takýto postup počas menopauzy, rozhodne lekár, pretože niekedy neprináša výsledky.

 • Ovariálna cysta. Fenomén spôsobený hormonálnym zlyhaním. S umelým zastavením menštruačnej cysty sa môžu vyriešiť sami.
 • Fibróm. Nádor v maternici, ktorého indikácie liečby sú podobné myómu. Lekári niekedy odporúčajú zastaviť menštruáciu.
 • Krvácanie maternice sú tiež spojené so zlyhaním hormónov. Umelá menopauza zlepšuje proces.

Sekréty maternice môžu byť znakom vážnej choroby. Pri prvých prejavoch sa poraďte s lekárom, aby ste sa vyhli zhubným nádorom.

 • Neplodnosť. Ak lekári skontrolovali a odstránili všetky možné príčiny neplodnosti a tehotenstvo sa nevyskytuje, lekári odporúčajú, aby si oddýchli reprodukčnú funkciu prostredníctvom umelej menopauzy.
 • Endometrióza. V tomto prípade sa postup používa zriedka.

Možno konštatovať, že umelá menopauza je odpočinok pre ženský systém, čo vedie k dočasnému zastaveniu výroby:

 • vajcom,
 • ovulácie,
 • sliznice maternice,
 • menštruácie.
na obsah ↑

chirurgický

Toto je najradikálnejšia metóda. Spočíva v úplnom odstránení vaječníkov a zastavení plodnej funkcie. Používa sa pri onkológii. Po tomto spôsobe obnovy tela je nemožné a žena už nebude mať deti. Pre mladé ženy sa používa veľmi zriedka, takmer nikdy nepoužíva. Niekedy je maternica odstránená, ale vaječníky sú ponechané. Ale v tomto prípade, čoskoro príde na začiatku menopauzy, v dôsledku nedostatočného krvného obehu vo vaječníkoch.

Drogový vyvrcholenie

Najbezpečnejší druh umelej menopauzy. Po ňom je úplné uzdravenie a je tu príležitosť mať deti. Zvyčajne predpísaná liečba alebo tabletky alebo injekcie. Bežné lieky na zastavenie menštruácie:

Schéma predpisuje lekár. Zvyčajne je to 27-30 dní. Prípravky existujú vo forme injekcií. Injekcie sa podávajú subkutánne alebo intramuskulárne. Pred zákrokom zohrejte striekačku v ruke. Je lepšie robiť ich v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu.

V prípade protidrogovej liečby sú ženy predpisované vitamíny paralelne. Zvyčajne je Aevita dosť pre dobré zdravie.

Nikdy nezastavujte menštruáciu nákupom drog sami. Bez vymenovania špecialistov môžete v tele vykonávať nezvratné procesy.

Možné dôsledky konania

Samozrejme by sa nemalo očakávať, že takýto vážny zásah bude pre organizmus prechádzať bez stopy. Dôsledky budú. Ich závažnosť závisí od individuálnych vlastností organizmu.

Po liečbe dochádza k vysadeniu umelej menopauzy. Menopauza končí okamžite po tom, čo žena prestane užívať tabletky. Obnovenie však trvá oveľa dlhšie.

Keď dôjde k falošnej menopauze, hormóny náhle klesnú takmer pod nulu. Bude to telo nepozorované? Samozrejme, že nie. Môže okamžite upadnúť do šoku a zažiť silný stres. Podľa štúdií asi 60% žien, ktoré podstúpili umelú menopauzu, má množstvo komplikácií. Možné následky:

 • prílivy,
 • poruchy spánku
 • migréna,
 • depresie
 • podráždenosť,
 • bolesť nôh a rúk
 • nedostatok libida,
 • suchú vagínu
 • alokácie,
 • exacerbácií chronických ochorení
 • vlasy, nechty, koža menia svoj vzhľad,
 • bolesť močového systému.

Nemali by ste sa báť, ale nemusíte ignorovať. Takéto ťažké následky nie sú všetky. 14% žien tento postup ľahko toleruje. Všimnite si, že nie všetky vyššie uvedené prejavy prichádzajú okamžite.

Včasné príznaky

Okamžite sa prejavil najdôležitejší príznak menopauzy - návaly horúčavy. Pozoruje sa u takmer 80% všetkých žien v ranom období. Útoky prílivov prídu až 30 krát denne! Medzi ďalšie skoré príznaky patria emocionálne zmeny: podráždenie, únava, ospalosť, oslnenie očí. Spolu so zvyškom prichádzajú bolesti hlavy, závraty, poruchy spánku. Čím mladšia je žena, tým ľahšie znáša prvé príznaky menopauzy.

Neskoré znamenia

Pri umelej menopauze prichádzajú neskoršie príznaky oveľa skôr, ako keby sa menštruácia prirodzeným spôsobom zastavila. Najčastejšie:

 • častým chodením na záchod malým spôsobom
 • problémy s krvným tlakom
 • osteoporóza,
 • starnutie kože, vlasov, problémy s nechtami (kvôli nedostatku estrogénu).

Pri umelej menopauze môžete tieto príznaky oddialiť, ak správne určíte liečbu.

Vlastnosti liečby

Terapia je zvolená v závislosti na spôsobe umelej menopauzy. Ak hovoríme o chirurgickej menopauze, liečba je veľmi dôležitá, ktorá nahrádza chýbajúce hormóny. Schéma je zvolená individuálne, liečba nemôže byť náhle prerušená. S depresiou v dôsledku straty schopnosti porodiť, je súčasťou liečby aj návšteva psychológa.

Keď menopauza lieky predpísané homeopatické lieky, vitamíny, minerály, sedatíva. S týmto druhom menopauzy nedosiahne neskoré príznaky a žena sa ľahko vráti do normálneho rytmu života.

Stav tela po liečbe

Ako sa dostať z umelej menopauzy je to, čo trápi väčšinu žien, ktoré sa uchýlili k tomuto typu liečby. V skutočnosti trvá úplné obnovenie systému maximálne 4 mesiace alebo dokonca skôr. Tí, ktorí boli liečení na neplodnosť, zažívajú, kedy príde ovulácia? Boli prípady, keď tehotenstvo prišlo v druhom cykle. A mesačne začal 6 týždňov po štarte.

Tí, ktorí boli liečení na nádorové procesy, si všimli, že novotvary a ložiská sa znížili, liečba poskytla požadovaný výsledok.

Menštruácia po opustení menopauzy

Ako už bolo spomenuté, menštruácia určite príde: kto je skôr, kto je neskôr, ale bude. V priemere ovulácia nastáva za dva až štyri mesiace. Reprodukčný systém po takejto prestávke je plný sily a pripravený na počatie.

Povaha menštruácie po umelej menopauze sa zvyčajne mení. Nie sú tak bohaté, nie bolestivé. Ich trvanie sa znižuje.

Aj napriek väčšine predsudkov a obáv z umelej menopauzy vedie tento postup k dobrému výsledku a pre niektorých je to jediná šanca stať sa rodičmi.

Čo je to umelá menopauza?

Pravdepodobne mnohé ženy počuli o takejto koncepcii ako o umelej menopauze. Žena potrebuje vedieť, aký je postup, aký je jej účel a vplyv na ženské telo. Najprv musíte povedať, že pre mladú ženu je koncept umelej menopauzy najhorší. Uznáva sa, že vo veku 45-50 rokov bude každá žena čeliť takýmto zmenám v tele, ale táto menopauza bude mať prirodzený charakter a bude ukazovať blednutie a stratu schopnosti reprodukčných funkcií, prudký pokles telesnej hladiny pohlavných hormónov, ktoré mladé dievčatá neustále vyvíjajú. , Umelé vyvrcholenie však neznamená, že vaša ženská funkcia je navždy stratená.

Existujú niektoré ženské choroby, ktoré je ťažké alebo nemožné vyliečiť bez umelého zníženia úrovne pohlavných hormónov. Tento postup sa nazýva umelá menopauza. Táto technika sa používa hlavne pri ochoreniach, ako sú fibromy, endometrióza, prítomnosť malígnych nádorov v reprodukčnom systéme, myómy maternice, krvácanie z maternice a iné patologické stavy, ktoré závisia od hladiny hormónov. Dnes sa takéto ochorenia nepovažujú za raritu a endometrióza zaujíma vedúce postavenie medzi všetkými možnými ženskými gynekologickými ochoreniami. Avšak zlyhanie alebo neskorá liečba môže spôsobiť neplodnosť. Umelá menopauza v lekárskom termíne znamená ukončenie funkcie vaječníkov. Nazýva sa pomocou špeciálnych liekov, ktoré tiež zastavujú tvorbu ženských hormónov.

Počas tohto obdobia žena zastaví menštruačný cyklus. Hlavným rozdielom medzi umelou a prirodzenou menopauzou je to, že prvá môže byť vykonaná u žien v reprodukčnom veku a má terapeutický účinok na svoje telo. Ak je žena zavedená do umelej menopauzy, po liečbe a zastavení účinku liekov, vaječníky obnovia svoju funkciu, menštruačný cyklus sa vytvorí a reprodukčná schopnosť sa vráti. V tomto prípade má samotná doba liečby najviac šesť mesiacov. V poslednej dobe lekári používali operáciu a úplné odstránenie vaječníkov, kvôli ktorým sa ženy stali neplodnými a prirodzená menopauza nastala pred predpísaným obdobím. Lekárske pokroky teraz dokázali nájsť spôsob, ako dočasne a umelo zastaviť uvoľňovanie ženských hormónov a eliminovať všetky choroby spojené so zvýšenými hladinami estrogénu.

Hlavné príznaky a symptómy nedobrovoľnej menopauzy

Pri umelej menopauze má takmer 80% žien nasledujúce príznaky a príznaky nedostatku funkcie vaječníkov. Nepretržité nočné potenie a náhle návaly tepla. V tomto prípade sa môžete zahriať ako raz denne a až tridsať prípadov. Tento symptóm sa však vyskytuje takmer okamžite po nútenej menopauze a po roku takmer zmizne. Existujú však výnimky, keď aj po piatich rokoch žena naďalej pociťuje kolísanie telesnej teploty. Ihneď po operácii alebo po niekoľkých týždňoch môže byť pacient obťažovaný závratmi, bolesťou hlavy, zvýšeným tepom srdca, nepríjemnými pocitmi mravenčenia. Tento obraz je typický pre 50-70% žien. Zároveň sa výrazne znižuje ich pracovná kapacita, cíti sa slabá, unavená rýchlo. Tento stav je spôsobený nedostatkom ženského tela estrogénov a androgénov, ktoré boli predtým produkované vaječníkmi.

Emocionálna nestabilita, podráždenosť, časté výkyvy nálady, strata chuti do jedla, spánok, zníženie alebo úplná strata libida. Všetky tieto príznaky nie sú prekvapujúce, pretože operácia je pre telo ženy veľa stresu, najmä ak je pacient stále v reprodukčnom veku. Uvedomenie si tejto skutočnosti spôsobuje mnoho strachu, úzkosti, prázdnoty a pochybností o sebe. Ak čas neodstráni tento stav, potom pravdepodobnosť depresie.

Okrem toho všetky vyššie uvedené príznaky umelej menopauzy môžu byť výraznejšie, ak je žena v depresívnom stave.

Nedostatok estrogénu v ženskom tele sa tiež prejavuje fyzickými pocitmi, menovite suchosťou a svrbením vagíny.

S poklesom koncentrácie ženských hormónov v krvi sa sliznice tiež stávajú slabo hydratovanými a tenkými.

To vedie k bolesti, suchosti, svrbeniu a nepríjemným pocitom počas pohlavného styku. Keď nastane menopauza a zhoršenie pamäti. Zdá sa, že pokles estrogénu môže ovplyvniť ženský mozog. Pokles koncentrácie hormónov však vedie k zhoršeniu metabolických procesov v mozgu, a to v oddelení, ktoré je zodpovedné za kognitívne funkcie a pamäť človeka. Preto umelá menopauza môže spôsobiť zlú pamäť, zníženú schopnosť učiť sa.

Druhy umelej menopauzy

Umelé vyvrcholenie u ženy možno rozdeliť do troch hlavných typov:

 • chirurgická menopauza,
 • rádiologická menopauza alebo ožarovanie,
 • liečiva alebo liečiva.

Prvá metóda, chirurgická, je najradikálnejšia. V tomto prípade je funkcia vaječníkov ukončená z dôvodu ich odstránenia. Táto operácia sa vykonáva v prípadoch rakoviny vaječníkov, nádorov v maternici alebo prsných žliaz. Druhou metódou, rádiologickou, je ožarovanie vaječníkov röntgenovým zariadením, ktoré vyvoláva nástup umelej menopauzy. Táto metóda umožňuje v budúcnosti obnoviť hlavné funkcie vaječníkov, bohužiaľ, nie vždy úplne.

Metóda liečby je najviac benígna, pretože po liečbe je reprodukčná schopnosť ženy plne obnovená.

Zároveň sa do organizmu pacienta zavádzajú špeciálne prípravky, ktoré sú umelými náhradami hormónov. Lekári používajú hormonálne lieky ako Lukrin-Depot, Zoladex, Diferelin atď. Na nútenú menopauzu, v tomto prípade sa lieky na liečbu chorôb musia vybrať podľa veku ženy a existujúcich patológií. Existujú metódy dodatočnej liečby, keď po eliminácii ochorenia žena stále pokračuje v užívaní hormónových náhrad až do nástupu prirodzenej menopauzy.

Pri umelej menopauze cíti žena takmer rovnaké zmeny vo svojom tele, ako to robí s prirodzeným. Toto zvýšené potenie, suchosť slizníc genitálií, výkyvy nálady, vzhľad tepla. Okrem toho, prirodzená menopauza sa vyskytuje u žien postupne, telo sa dokáže pripraviť na nové obdobie života a umelé je druh stresu. Aby ste pre vás a vaše telo uľahčili prenos takýchto zmien, musíte dodržiavať určité pravidlá.

Musíte normalizovať svoju stravu, odstrániť škodlivé, vyprážané, údené a korenené jedlá, pridávať čerstvú zeleninu a ovocie, obilniny, mliečne výrobky a morské plody. Snažte sa konzumovať menej nápojov a zmeniť ich na čistú vodu. Oddych často, ale tiež nechať svoje telo cvičiť, aby sa vo forme. Nenechajte sa uniesť tepelnými postupmi, odmietnite vziať horúce kúpele a iné prehriatie. Ak máte tepelný útok, potom chladné obklady, zvlhčovač a veľa nápojov pomôže normalizovať stav. Aj ženy v takých obdobiach potrebujú zbaviť podráždenosť a vyhnúť sa depresii. To pomôže sedatív alebo čaj s odvar z bylín. Požehnaj ťa!

(Zatiaľ žiadne hodnotenie) Nahrávanie.

Čo je to?

Umelá menopauza je zámerne indukovaný stav tela, v ktorom je potlačená tvorba ženských pohlavných hormónov (menovite estrogénu).

Vstúpiť do ženského tela v takom stave je potrebné pre nasledujúce patológie:

 • Endometrióza je proliferácia vnútornej výstelky maternice. Jeho zahusťovanie môže spôsobiť neplodnosť a iné patologické zmeny v tele. V závažných pokročilých prípadoch môže endometrium rásť do orgánov susediacich s maternicou (črevá, vaječníky). Keď nastane prirodzená menopauza, produkcia estrogénu, ktorá je zodpovedná za tvorbu endometria, sa spomaľuje (a potom úplne zastaví). V prípade, že lekársky alebo chirurgický zákrok nedáva požadovaný výsledok, uchýliť sa k umelému vyvrcholeniu.
 • Malígne neoplazmy - v tomto prípade sa umelá menopauza používa na redukciu nádoru pred operáciou.
 • Močomný myóm je benígny nádor, v ktorom sa bunky myometria aktívne množia v dutine ženského orgánu. Ich tvorba závisí od hormonálneho pozadia, preto sa odporúča použiť stav umelej menopauzy.
 • Ovariálna cysta je bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u žien všetkých vekových kategórií. Ide o nádor s tenkou stenou naplnenou tekutinou vnútri (alebo endometria). Ich vzhľad závisí na úrovni hormónov, takže sa môžete zbaviť ich reprodukcie pomocou určitého stavu tela.

Aj stav umelej menopauzy môže byť použitý na liečbu neplodnosti. Pretože ak nie je možné počať dieťa, vajíčko nevychádza z folikulu, tento proces môže stimulovať prudká zmena v hormonálnom pozadí. Niekedy sa uchýli k IVF.

S vývojom nových technológií sa objavili mnohé spôsoby, ktoré môžu dosiahnuť stav umelého vyvrcholenia. Najčastejšie sa to robí pomocou chirurgickej metódy a lekárskych prípravkov. Эти лекарственные средства являются гормонами типа «гонадотропин-рилизинг» (от англ. release – освобождать).

Gonadotropné hormóny (luteinizácia a stimulácia folikulov) regulujú tvorbu progesterónu a estrogénu vo vaječníkoch. Ich chemické analógy sa používajú na liečbu ochorení závislých od hormónov, a teda na zavedenie do stavu umelej menopauzy.

Najbežnejšie používané metódy a prípravky sú:

 1. Buserelín je syntetický analóg GRG. Jeho použitie počas dvoch týždňov spôsobuje prudký nárast produkcie hormónov, ďalšia spotreba vedie k úplnému zastaveniu produkcie zodpovedajúcich hormónov. Používa sa pri liečbe endometriózy a myómy maternice. Dostupné vo forme nazálneho spreja.
 2. Triptorelin je iný názov pre Diferelin, chemický analóg hormónu gonadotropínu. Jeho použitie spôsobuje prirodzenú reakciu na hormón v tele: stimuláciu a potom inhibíciu gonadotropnej funkcie. Vyrobené vo forme lyofilizátu na prípravu injekčnej suspenzie.
 3. Zoladex je ďalší analóg GRG. Jeho použitie vedie k prudkému nárastu a potom k zníženiu produkcie estradiolu. K dispozícii vo forme ampuliek na subkutánnu injekciu.
 4. Goserelín - analóg luteinizačného hormónu uvoľňujúceho gonadotropín. Aplikujte do brušnej steny 6 mesiacov.
 5. Chirurgická metóda je najradikálnejšia. Spočíva v úplnom odstránení vaječníkov, používa sa na rakovinu maternice, vaječníkov a prsných žliaz. Následky takejto umelej menopauzy sú nezvratné.

Okrem toho sa na boj proti chorobám závislým od hormónov používa rádiologická metóda. Spočíva v ožarovaní vaječníkov alebo iných orgánov postihnutých nádorom. Je potrebné poznamenať, že aj pri použití liekov na potlačenie funkcie vaječníkov, nejaký čas po ukončení ich príjmu, funkcie, spravidla sú obnovené.

Prudká zmena hormonálnych hladín nemôže ovplyvniť zdravie a pohodu. Preto je stav umelej menopauzy sprevádzaný niektorými príznakmi:

 • V prvom rade existujú poruchy v práci autonómneho nervového systému. Sú to emocionálna labilita, výkyvy nálady, slznosť, nervozita, podráždenosť, nespavosť.
 • Medzi prvé príznaky môžu byť aj pocity tepla, návaly horúčavy, znížené libido a prírastok hmotnosti.
 • V niektorých prípadoch sa znížil výkon a zvýšila únava.
 • V oblasti genitálií sa v genitáliách objavuje svrbenie umelej menopauzy, pocit suchosti v nich, výskyt nepohodlia a bolesti počas pohlavného styku.
 • Porušenie hormonálneho pozadia môže spôsobiť hypertenziu.
 • Pokles hladiny estrogénu prispieva k rýchlemu vylúhovaniu vápnika z kostí, čo sa prejavuje únavou v nohách, pocitmi kŕčov a kŕčmi u teliat.

Oveľa menej časté príznaky maskulinizácie, zvýšená vegetácia, suchá koža a depresia.

Ukončite menopauzu

Liečba gynekologického ochorenia, pre ktoré bola žena zavedená do umelej menopauzy, trvá spravidla od troch do šiestich mesiacov. Po celú dobu by mal byť pacient pravidelne vyšetrovaný gynekológom, aby zistil patologické stavy a určil účinnosť liečby.

Po úplnom vyliečení ochorenia začína obnovenie normálnej funkcie vaječníkov.

 1. Postupné znižovanie dávky liekov.
 2. Hormonálna substitučná terapia.
 3. Skríning hormóny určiť ich úroveň a úprava výstupu z menopauzy.

Mesiac sa obnovuje už nejaký čas po ukončení priebehu prijímania analógov GRG. V prvých troch mesiacoch, pred normalizáciou hormonálneho pozadia, môžu nastať poruchy cyklu, ktoré potom prechádzajú. Ukončenie menopauzy sa vykonáva pod lekárskym dohľadom.

Správne správanie

Počas liečby ochorenia, keď je žena v stave umelej menopauzy, môže žena robiť niektoré veci, ktoré pomôžu telu vyrovnať sa s prejavmi hormonálnej nerovnováhy:

 • Prestať piť alkohol a nikotín.
 • Viac sa na čerstvom vzduchu, skúste chodiť aspoň hodinu denne.
 • Jedzte správne: vyhnite sa vyprážanej, korenistej a škodlivej, preferujúcej zeleninu a ovocie.
 • Ak chcete uľahčiť stav tela počas návalu horúčavy, môžete naliať studenú vodu.
 • V prípade potreby môže žena užívať lieky, ktoré pomôžu znížiť nepríjemné prejavy menopauzy. Pred ich použitím je nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

Nemenej dôležitá je psychologická podpora. Najlepšie je využiť služby profesionálneho terapeuta, ktorý vám pomôže prejsť týmto utrpením.

Umelé vyvrcholenie znie strašidelne. Každá žena sa ho bojí a nechcela by zažiť tento proces. A napriek tomu, s využitím moderných liekov, tento spôsob liečby niektorých chorôb vám umožní zbaviť sa ich a obnoviť produkciu hormónov funkcie v krátkom časovom období.

V prípade potreby

Umelá menopauza je spôsobená rôznymi metódami, v závislosti na diagnóze, ktorá bola poskytnutá pacientovi. Hlavným cieľom lekárov je maximálne zníženie obsahu ženského hormónu estrogénu. V dôsledku toho sa menštruácia nevyskytuje.

Indikácia nedobrovoľného prerušenia menštruácie je liečba:

 • benígnych a malígnych nádorov ženských reprodukčných orgánov,
 • rôzne krvácanie,
 • nádory v konečníku,
 • komplikácie hemoroidov,
 • neplodnosť.

Keď je maternica úplne odstránená, práca vaječníkov postupne ustupuje. V radikálnych prípadoch, keď sú všetky ženské orgány úplne odstránené: maternice, krčka maternice, vaječníkov a vajíčkovodov, menopauza nastane okamžite. Dôvodom pre toto všetko je zníženie hladiny estrogénu pri vystavení vaječníkov, ktoré ho produkujú, špeciálnych liekov. V prípade umelej menopauzy u žien, ktoré prežili amputáciu pohlavných orgánov, sú príznaky podobné.

Späť na obsah

Počas umelého vyvrcholenia majú ženy, u ktorých je dočasná skúsenosť, rovnaké pocity ako pri podobnom prirodzenom procese. Viditeľne znížené libido, sú návaly tepla, zimnica, nadmerná suchosť pohlavných orgánov, pálenie v pošve, nadmerné potenie, najmä v noci. Poruchy spánku, časté bolesti hlavy a závraty.

Pre dočasné zastavenie menštruácie používa lekársku metódu. Predpisujú sa špeciálne lieky, ktoré významne znižujú produkciu estrogénu vaječníkmi. Umelo vytvorená menopauza nastáva, keď sa liečba ženských pohlavných orgánov, najmä nádorov rôznych etiológií, uskutočňuje chirurgicky.

V počiatočnom štádiu, okrem vyššie opísaných patológií, v dôsledku prudkej zmeny hormonálneho pozadia a takmer úplnej neprítomnosti estrogénu sa v tele pozorujú ďalšie prejavy. Ide o psycho-emocionálne poruchy, ktoré sa niekedy javia veľmi jasne.

V dôsledku poklesu sexuálnej túžby a tiež z dôvodu nepríjemných pocitov v pošve a bolesti v pohlavných orgánoch počas sexu je komunikácia so sexuálnymi partnermi často prerušená. Žena sa stáva mrzutou, vyzerá ako komplex. Často sa stáva sebestačnou, začína depresia. V iných prípadoch sa ženy stávajú podráždenými, hlučnými, plačiacimi nad maličkosťami. Takéto podmienky môžu trvať viac ako 5 rokov. V neskorších štádiách menopauzy, niekedy niekoľko rokov, dochádza k rýchlemu starnutiu pokožky. Problémy s endokrinný systém, urologické ochorenia rozvíjať. Osteoporóza sa môže vyvinúť, keď sa kosti stanú veľmi krehkými.

Späť na obsah

Lekári odporúčajú, aby ženy, ktoré mali náhlu menopauzu v dôsledku chirurgickej liečby ich reprodukčných orgánov, užívali lieky s náhradou hormónov.

Obsahujú estrogén a iné hormóny potrebné pre zdravie žien. V závislosti od veku ženy a stupňa chirurgického zákroku sa dávka takýchto liekov prísne upravuje. Niekedy ženy musia brať lieky už mnoho rokov. Keď vek, v ktorom sa začína prirodzená menopauza, je vhodný, dávka hormónov sa postupne znižuje, ako keby sa to stalo prirodzene.

V čase nástupu údajne prirodzenej menopauzy vo vhodnom veku zmizne náhradná hormónová terapia. Vďaka tomuto jemnému ošetreniu si ženské telo postupne zvykne robiť bez ženských hormónov. Takáto terapia značne uľahčuje fyzický a psychický stav pacientov. Predlžuje ich mladosť, dáva im to isté šťastné chvíle v živote, ktorými prechádzajú zdravé ženy.

Pacienti s inými ochoreniami, u ktorých je potlačenie práce vaječníkov umelo podporované užívaním špeciálnych liekov, je takáto hormonálna liečba zbytočná. Napokon, najneskôr pri ukončení liečby to bude za šesť mesiacov. Pacienti budú opäť žiť normálny život. Obnovenie menštruácie, normálne hormóny.

Preto počas obdobia umelej menopauzy na zmiernenie tohto stavu sa ukázalo, že vedú zdravý životný štýl, nie piť alkohol aj občas, pretože iba zvyšujú prílivy charakteristické pre menopauzu. Odporúča sa tiež, aby ste si oddýchli viac, neprevádzkujte sa fyzicky, snažte sa spať. Je potrebné jesť racionálne a úplne. Jedzte viac bielkovinových potravín, vrátane mliečnych výrobkov. Snažte sa opierať o prírodné vitamíny - orechy, semená, ovocie, zeleninu. Potom všetky príznaky menopauzy sa nezdajú byť obzvlášť jasné. A dopredu bude čakať na plný zdravý život.

Indikácie pre umelú menopauzu

Mnohé gynekologické ochorenia sú v priamom vzťahu s hormonálnym pozadím ženy. Keď porušenie začne vývoj patologických procesov v tele. Môžu to byť vážne ochorenia alebo problémy súvisiace s reprodukčným systémom.

Ženské hormóny produkujú viaceré orgány, ale hlavnú úlohu zohrávajú vaječníky. Vďaka nim sa však reprodukčný systém neustále aktualizuje. Hlavnou úlohou umelej menopauzy je ostré zastavenie fungovania vaječníkov.

Hlavné indikácie postupu sú: t

 • myómy maternice,
 • fibróm,
 • endometrióza,
 • nádor,
 • krvácanie z maternice.

Inými slovami, umelá menopauza dáva telu odpočinok. V oblasti zastavenia výroby estrogénov sa reprodukčný proces zastaví.

Možné komplikácie

Vážny zásah do tela nie je vždy bez stopy. Terapeutické opatrenia potrebné na vyvolanie umelej menopauzy môžu byť často sprevádzané komplikáciami, ktorých závažnosť bude ovplyvnená vlastnosťami ženského tela.

Na konci liečby vychádza z umelej menopauzy. Zastavenie menopauzy nastáva v čase, keď sa drogy neužívajú. Doba zotavenia trvá oveľa dlhšie.

S nástupom falošnej menopauzy klesá produkcia hormónov, čo vedie k takmer nulovým ukazovateľom a na základe toho je telo vystavené silnému stresu alebo pádu do šoku.

Medzi bežné komplikácie vyžarujú:

 • bolesť v hornej a dolnej končatine,
 • depresie
 • prílivy,
 • migréna,
 • nespavosť
 • podráždenosť,
 • výtok
 • zmeny stavu vlasov, nechtov a kože,
 • pocit sucha v pošve.

Podľa štatistík len v 14% prípadov proces pokračuje bez vývoja vyššie uvedených dôsledkov.

Príznaky zastavenia mesačne

Menopauza spôsobená umelými prostriedkami je charakterizovaná rýchlym priebehom a výraznými príznakmi. Počas chirurgického zákroku sa zaznamenáva okamžité blokovanie produkcie hormónov. Takéto postupy zdôrazňujú ženské telo, pretože sa nemôžu rýchlo prispôsobiť práci v neprítomnosti hormónov. To vysvetľuje zvýšenú závažnosť klinických príznakov.

Prvé príznaky sa prejavia v priebehu niekoľkých dní po začiatku terapeutického pôsobenia. Zároveň je možné pozorovať:

 • neurovegetatívne poruchy,
 • nespavosť,
 • nedostatok chuti do jedla
 • všeobecná slabosť a únava
 • úzkosť,
 • neopodstatnené obavy
 • bolestivý pohlavný styk,
 • roztržitosť,
 • znížené libido.

Mladé ženy trpia týmito príznakmi o niečo ľahšie, čo je vysvetlené zvýšenými rezervami adaptácie tela.

Tieto prejavy zahŕňajú:

 • ochorenia urologického systému: inkontinencia moču, časté nutkanie na odumieranie, infekcia močových orgánov,
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému: krvný tlak, trombóza, tvorba cholesterolových plakov, vaskulárne kŕče,
 • strata pružnosti a pružnosti pokožky, zhoršenie vzhľadu nechtov a vlasov,
 • osteoporóza, vývoj na pozadí porúch vysadenia vápnika z tela.

Ak sa však terapeutické akcie začnú okamžite, závažnosť symptómov sa môže priblížiť k prírodným procesom.

Ako zmierniť stav

Výstup z umelej menopauzy je ovplyvnený nielen vekom a vlastnosťami organizmu, ale aj psychologickou náladou pacienta. Ak s liečbou zaobchádzate pozitívne, budete môcť tento proces prejsť s minimálnymi stratami, ako aj zabrániť negatívnym dôsledkom.

Po prvé Odporúča sa prehodnotiť jedlo, Základom stravy by mali byť zdravé a zdravé potraviny.

Okrem toho je dôležité nevystavovať telo skúsenostiam a stresovým situáciám. Je potrebné stráviť viac času na čerstvom vzduchu, čítať, robiť svoje obľúbené podnikanie a šport.

Ako sa dostať z umelej menopauzy

Aby sa predišlo vzniku nepríjemných komplikácií, je potrebné prejsť z menopauzy správne. Ak chcete plne obnoviť reprodukčné funkcie, bude to trvať veľa času a úsilia.

V niektorých prípadoch mesačne prichádzajú len za 10-12 mesiacov.

U mnohých žien začína prvá ovulácia 60-90 dní po liečbe. Tehotenstvo sa môže objaviť hneď, ako začnú fungovať vaječníky. V zriedkavých prípadoch sú však situácie, keď žena otehotnie pred druhým cyklom po opustení umelej menopauzy.

Stojí za zmienku, že bez ohľadu na situáciu sa šance na počatie dieťaťa výrazne zvyšujú. Po odpočinku začne reprodukčný systém fungovať oveľa lepšie ako pred menopauzou.

O niekoľko mesiacov neskôr, odborníci odporúčajú vziať analýzu, ktorá vám umožní preskúmať hormóny. Ak je to potrebné, môže byť pridelená na opravu liekov.

záver

V niektorých prípadoch je umelý vrchol jediným spôsobom liečby porúch reprodukčného systému spôsobených hormonálnymi poruchami. V prípade správneho výberu terapeutických intervencií je prognóza obnovy veľmi priaznivá. Choroby sa dostávajú do štádia remisie a tiež sa pozoruje normalizácia hormonálneho stavu. Hlavná vec, ktorú žena potrebuje, je prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy.

Umelá menopauza: lieky na volanie a odchod

Umelá menopauza je zníženie hladiny hormónov pomocou špeciálnych liekov. Treba poznamenať, že takýto postup je povolený len podľa indikácií, pretože spôsobuje zmeny celého ľudského tela, vrátane menštruačného cyklu.

Niekedy môže byť menopauza vyvolaná liečivom prospešná pre človeka, pretože umožňuje, aby reprodukčný systém na chvíľu odpočíval: nie sú žiadne obdobia, rast endometria sa zastaví, hormóny sa nevytvárajú. Tí ľudia, ktorí sa nikdy nestretli so závažnými gynekologickými problémami, nevedia, čo je umelá menopauza pre ženy. Podobný postup sa vykonáva len za vážne pokánie.

Pre koho je tento postup určený?

Ženské hormóny sú produkované rôznymi orgánmi a vaječníky sú najviac zapojené do tohto procesu. Umelé vyvrcholenie je časové obdobie, v ktorom ich funkcie prestanú fungovať. Táto podmienka je nevyhnutná v nasledujúcich prípadoch:

 • myóm,
 • cysta,
 • fibróm,
 • krvácanie z maternice,
 • neplodnosť,
 • endometrióza.

Počas tohto postupu nádor zmenšuje jeho veľkosť. Ale niekedy sa takáto terapia neodporúča, pretože menopauza po chemoterapii sa môže vyskytnúť nezávisle, ale nie umelo, ale reálne.

Existujú aj také prípady, keď takýto stav začal po 35-40 rokoch. Nezabudnite, že maternice myómy - nebezpečné ochorenie, ktoré sa môže vyvinúť do nádoru, a potom pacient bude potrebovať chemoterapiu a iné žiarenie.

Nezačínajte ochorenie, keď existujú spôsoby, ako ho vyliečiť bezpečným spôsobom.

Pri vyššie uvedených chorobách majú deformujúce orgány negatívny vplyv na estrogén. Tieto hormóny nevykonávajú svoje sexuálne funkcie, ale zvyšujú počet buniek benígneho nádoru.

Искусственный климакс при миоме необходим для того, чтобы предотвратить эту болезнь, так как опухоль начинает увеличиваться из-за женских половых гормонов. Для их снижения необходимо искусственно вызвать подобное состояние.

Ak hovoríme o závažných ochoreniach, potom nie je potrebná lekárska metóda na vyvolanie menopauzy. Títo pacienti musia odstrániť vaječníky alebo pôsobiť na röntgenové lieky.

Injekcie na umelú menopauzu sa používajú oveľa častejšie ako iné formy tohto lieku. Táto forma je dámy oveľa jednoduchšie a rýchlo má požadovaný účinok. Čo si vybrať: injekcie alebo pilulky, osobná záležitosť pre každého pacienta, pretože ľudia rôznymi spôsobmi tolerujú tieto formy medicíny.

Druhy konania

Hormon, ktorý spôsobuje menopauzu, môže byť niekedy uvoľňovaný v rôznych množstvách a vyvoláva vážne následky. V tomto prípade sa ukázalo, že umelá indukcia zastavuje rast rakovinových buniek. Stojí však za to vedieť, že to možno urobiť pomocou jednej z troch metód:

 1. Chirurgický zákrok, pri ktorom sú vaječníky úplne odstránené, je indikovaný pre onkológiu. V tomto prípade nebude možné rýchlo vystúpiť z menopauzy, pretože doba zotavenia vyžaduje dlhú údržbu. V tomto prípade sú uvedené tablety na umelú menopauzu, ale iba na obnovenie hladín hormónov. Vďaka tejto technike je celý proces menej bolestivý.
 2. Rádiologické (ožarovanie), pri ktorom sa ožarujú vaječníky. Orgány po takomto zásahu sú obnovené, ale nie všetky ich funkcie. Svojím princípom pripomína chemoterapiu.
 3. Lekárske, ktorý je považovaný za jednu z najbezpečnejších metód. Opk shot a menopauzálne pilulky môže podpísať len ošetrujúci lekár. Po vykonaní tejto metódy sa vaječníky úplne obnovia. Hormóny spôsobujúce menopauzu, najprv stimulujú vaječníky a potom dočasne zastavia svoju funkciu.

Je potrebné poznamenať, že liek na umelú menopauzu môže pochádzať z rôznych skupín liekov. Lekár v prvom rade predpisuje agonistov na liečbu: hormón uvoľňujúci gonadotropín. Aby ste pochopili, čo treba vziať s umelým vyvrcholením, mali by ste vedieť, že musíte vybrať také lieky, ktoré zastavia tvorbu hormónov zodpovedných za vykonávanie základných funkcií vaječníkov.

Ako je umelé vyvrcholenie?

Ako je uvedené vyššie, hlavným príznakom umelej menopauzy je absencia menštruácie. Táto podmienka má však iné znaky:

 • bolesti hlavy
 • migréna,
 • zhoršenie zdravia,
 • bolesť na hrudníku, brucho,
 • suchá koža a sliznice,
 • závraty,
 • bolestivosť v sexuálnom živote
 • nedostatok túžby po sexuálnej intimite
 • "Tides"
 • emocionálne zmeny
 • svrbenie,
 • peeling.

Stojí za zmienku, že príznaky a bolesti s umelou menopauzou sú podobné tým, ktoré sa objavujú u žien po 45-50 rokoch. Ale každý by mal vedieť, že nie je potrebné piť lieky proti bolesti na zmiernenie bolestivých príznakov - potom účinnosť liečby nemusí byť. Okrem tohto zlepšenia môže lekár čúrať vitamíny, vápnik, estrogén.

Umelá menopauza je nebezpečná, pretože prichádza nečakane a ženské telo nie je pripravené na takéto zmeny. Jej prvé príznaky môžu byť nešpecifické, ale najčastejšie dochádza k zmenám nálady.

Aké lieky môžu spôsobiť umelú menopauzu?

Je potrebné poznamenať, že je možné vyvolať umelú menopauzu až po konzultácii s lekárom. Napriek tomu, že lieky sa na tento postup predávajú bez lekárskeho predpisu, odporúča sa, aby sa liek vykonával len so súhlasom lekára. Gynekológ môže predpisovať takéto lieky na umelé vyvrcholenie:

Tieto prostriedky sú k dispozícii v rôznych formách: injekčná injekcia pre umelú menopauzu a sprej. Spreje by sa mali nastriekať do nosovej dutiny a injekcie sa majú používať každých 30 dní. Táto liečba by mala trvať 2 až 6 mesiacov. Lekár často predpisuje svojim pacientom počas menopauzy optické injekcie, ktoré sa považujú za najúčinnejšie.

Niekedy môže byť liečba odlišná, lekár predpisuje pacientovi perorálnu antikoncepciu, ktorá sa má užívať bez prerušenia. Prípravky na umelú menopauzu môžu byť nasledovné:

Stojí za to vedieť, že injekcie pre menopauzu sú odlišné v závislosti od odporúčania gynekológa a diagnózy. Všetky sú však zamerané na zníženie množstva pohlavných hormónov. Ak hovoríme o menopauze pilulky, potom by sme nemali zabúdať na kontraindikácie a trvanie liečby.

Aké zmeny sa vyskytujú v tele po liečbe?

Takéto vážne zaobchádzanie ovplyvňuje celé telo. A väčšina žien sa zaujíma o to, ako sa z tohto stavu dostanú. Tí pacienti, ktorí zápasia s neplodnosťou, musia vedieť, či ich reprodukčná funkcia bude obnovená?

Obnovenie tela sa uskutoční skôr alebo neskôr, ale ako dlho to bude trvať, ani ten najskúsenejší špecialista nebude schopný odpovedať. Je potrebné pamätať na jednotlivé vlastnosti. V priemere zotavenie z umelej menopauzy trvá od 2 do 4 mesiacov, keď človek pociťuje bolesť v mnohých orgánoch.

Ak hovoríme o ovulácii, je to 2-3 mesiace po poslednom dni užívania lieku.

Niektorí už v druhom cykle zvládajú otptavyvat všetky "kúzla" tehotenstva. Koniec koncov, potom, čo reprodukčný systém spočíva, začne pracovať s novou silou.

Stojí za zmienku, že nie vždy umelá menopauza u žien môže vyliečiť existujúce ochorenia, ale je možné zaručiť, že zlepšenia sú 100% isté. Ak bol menštruačný cyklus pred tým nestabilný, po neskutočnej menopauze sa cyklus stane poriadnym. Prvé obdobia môžu byť skromné ​​a bezvýznamné.

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že po umelej menopauze sa objavuje nadváha a libido sa znižuje. V skutočnosti je to mylná predstava. Ak chcete pochopiť, ako sa dostať z menopauzy je potrebné poradiť sa s lekárom.

Ukončite umelú menopauzu

Každá žena sa vymaní z umelej menopauzy inak, pretože ide o individuálny proces. Menopauza injekcií sa zastaví ihneď po ukončení liečby, ale proces zotavenia trvá dlho.

Stojí za to vedieť, že tabletky na umelú menopauzu môžu narušiť hladinu hormonálnych hladín. Preto sa odporúča skontrolovať len niekoľko mesiacov po rehabilitačnej terapii. Ak chcete byť testovaní na hormóny a uistite sa, že vaše zdravie je zlepšené, musíte chvíľu počkať.

Keď žena cíti, že neopustila umelú menopauzu, je potrebná pomoc odborného lekára. Niekedy je to len samo-hypnóza, a pacient nemá podozrenie, že jej telo je takto obnovené. Nezávisle na tom, aby sa nedostali z umelej menopauzy, uspejú tí, ktorí trpia viacerými diagnózami, alebo keď takáto liečba nebola úspešná.

Keď pacient hovorí: Nemôžem sa dostať z umelej menopauzy, znamená to, že nezačne menštruáciu a jej zdravie sa nezlepší. Takéto prípady sú možné, ale veľmi zriedkavé a vyžadujú radu skúseného lekára.

Ak sa chcete dostať z menopauzy bez bolesti, môžete užívať liek len po konzultácii so špecialistom a nie samostatne.

Dôsledky falošnej menopauzy

Niekedy nie je možné sa dostať z menopauzy, v takom prípade hovoríme o vývoji komplikácií. Pri nesprávnej liečbe dochádza k atresii vaječníkov. V tomto prípade zotavenie trvá dlho. Ale ak počas celého zotavenia lekár sledoval stav svojho pacienta, potom by nemali vzniknúť komplikácie.

Umelá menopauza je jednou z účinných metód liečby vážnych ochorení. Pre niektorých je to jediný spôsob, ako sa zbaviť neplodnosti.

Ak chcete opustiť zdravé dieťa, ale nemôžete otehotnieť, musíte kontaktovať gynekológa. Tí zo slabšieho pohlavia, ktorí môžu povedať: Vyšiel som z umelej menopauzy, vedia, že je to dlhý proces, počas ktorého sa objavujú nepríjemné príznaky.

Bez ohľadu na liek na umelú menopauzu je potrebné, aby bol pozorovaný u lekára a oboznámil sa s pokynmi na použitie zvoleného lieku. S výskytom alarmujúcich príznakov by návšteva u lekára nemala byť odložená. Nemali by sme zabúdať, že akýkoľvek liek vrátane injekcie na menopauzu má kontraindikácie a vedľajšie účinky.

Čo potrebujete vedieť o umelej menopauze

Climax je vekové obdobie, ktoré sa vyskytuje v živote každej ženy a je spojené s zánikom reprodukčných funkcií tela.

Zástupkyňa ženy zastaví ovulačné a menštruačné fázy, eliminuje možnosť tehotenstva.

V gynekológii odborníci spôsobujú umelú menopauzu, keď je potrebné upraviť hladinu ženských pohlavných hormónov za účelom liečby niektorých gynekologických porúch.

Pri umelej menopauze sa hormonálne zmeny významne menia. Odborník by mal starostlivo sledovať ženské telo, aby sa zabránilo patologickým zmenám v orgánoch a systémoch.

Druhy menopauzy

Oficiálne v medicíne existuje taká klasifikácia menopauzy:

 • predčasné - od 30 do 40 rokov,
 • skoré - od 41 do 45 rokov,
 • fyziologický alebo prirodzený - prichádza vo veku 45-55 rokov,
 • neskôr - po 55 rokoch.

Je známe, že čím dlhšie je menštruačný cyklus ženy zachovaný, tým lepšie pre telo. S včasným nástupom menopauzy sa proces zmien súvisiacich s vekom zrýchľuje.

Predčasné a neskoré ukončenie menštruačného cyklu považujú gynekológovia za patológiu. Takéto stavy vyžadujú úplné lekárske vyšetrenie a ďalšiu liečbu. Keď nastane menopauza počas normálneho obdobia, je možné len použitie liekov na zmiernenie priebehu súvisiacich symptómov.

Známa v gynekológii a tento typ menopauzy, ako umelá menopauza. Toto je stav, keď z určitých dôvodov odborníci spôsobujú zlyhanie vaječníkov. Liečba niektorých chorôb vedie k rozvoju umelej menopauzy, je považovaná za vedľajší účinok liečby.

Na dosiahnutie umelej menopauzy môžete použiť niekoľko metód. Platia experti:

 • liečba hormonálnymi liekmi,
 • chirurgická technika - resekcia vaječníkov,
 • rádiologická metóda - ožarovanie vaječníkov.

Chirurgická menopauza - odstránenie vaječníkov v prítomnosti benígnych a malígnych nádorov, ako aj ich poranenia.

Spôsob ožarovania je nevyhnutný v onkológii, keď sa chirurgické odstránenie postihnutého orgánu stane nemožným. Keď žena ožaruje alebo odstraňuje dva vaječníky, končí menštruačný cyklus, začína menopauza. Tento proces je ireverzibilný a vyžaduje hormonálnu substitučnú liečbu.

Mechanizmus výskytu

Patogenéza vývoja umelej menopauzy je takmer vo všetkých prípadoch identická. Tento proces nastáva, keď potlačenie produkcie ženských pohlavných hormónov estrogénu.

Hlavné liečivá, ktoré spôsobujú umelú menopauzu, patria do skupiny agonistov, gestagénov a antigonadotropných činidiel uvoľňujúcich gonadotropné faktory.

Keď tieto lieky vstupujú do tela, produkujú sa statíny, ktoré inhibujú produkciu estrogénu a progesterónu.

V dôsledku liekovej terapie dochádza k poklesu hladiny týchto ženských pohlavných hormónov v krvi.

Na potlačenie funkcie ovárií sú predpísané takéto lieky:

 1. "Buserelin", "Zoladex", "Diferelin". Keď sú prijaté, dochádza k poklesu hladiny estradiolu v krvnom sére. Dlhodobé užívanie týchto liekov spôsobuje amenoreu - úplnú absenciu menštruačného toku a umelú menopauzu.
 2. Lieky 17 OPK, "Duphaston" - lieky, ktoré sú syntetickými analógmi progesterónu. Pod vplyvom týchto liekov sa znižuje riziko hyperplázie endometria.
 3. "Danazol" - znižuje tvorbu folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov hypofýzy ženským telom. Pri dlhodobom používaní sa potláča ovulácia a dozrievanie folikulov vo vaječníkoch.

Trvanie expozície reprodukčnému systému, tieto lieky sú rozdelené do dvoch hlavných foriem:

 • Depotná forma - injekčne a raz, ich pôsobenie trvá priemerne 2 mesiace,
 • Denná forma - postupný účinok na telo v malých dávkach, aplikovaný denne v špecifickej dávke účinnej látky, zvyčajne vo forme tabliet.

Trvanie terapie pre každého pacienta sa stanoví individuálne. Zvyčajne je ženské telo zavedené do stavu umelej menopauzy po dobu 3 až 6 mesiacov. Záleží na závažnosti ochorenia a na konečnom cieli, ktorý stanovil ošetrujúci lekár.

Bez ohľadu na typ patológie a jej závažnosť však liečba takýmito liekmi nemôže trvať dlhšie ako 6 mesiacov. Súčasne sa vykonáva krycia terapia zameraná na zmiernenie priebehu symptómov menopauzy.

U závažných ochorení, keď sú lieky a radiačná terapia bezmocné, je predčasná menopauza spôsobená odstránením maternice a vaječníkov.

Hlavné príznaky a príznaky umelej menopauzy

Umelo vyvolaná menopauza je sprevádzaná symptómami, ktoré sú charakteristické pre fyziologickú menopauzu. Všetky znaky a príznaky podľa času ich vzniku od začiatku vývoja procesu sú rozdelené na skoré a neskoré. Prvá skupina je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • návaly
 • potenie počas noci,
 • bolesti hlavy, závraty,
 • búšenie srdca
 • slabosť
 • zvýšená únava
 • ospalosť,
 • znížený výkon
 • poškodenie pamäte
 • roztržitosť.

Nevyhnutne trpí psycho-emocionálnou sférou. Porušenia sa prejavujú v nadmernom sentimente, podráždenosti, zníženej sexuálnej túžbe a depresívnych stavoch.

Mesačne po indukcii umelej menopauzy úplne zastaviť, čo tiež nepriaznivo ovplyvňuje duševné zdravie žien. Okrem nedostatku menštruačného toku, svrbenia a suchosti v pošve v dôsledku nedostatku estrogénu.

Odborníci tiež zdôrazňujú neskoré príznaky umelej menopauzy, ktoré sa objavujú o niečo neskôr. Po takomto zásahu do reprodukčného systému ženského tela sú narušené všetky metabolické a endokrinné procesy. Takéto porušenia sa prejavujú v nasledujúcich príznakoch:

 • skoré starnutie pokožky,
 • poruchy urogenitálneho systému,
 • kardiovaskulárnych ochorení
 • prejavom osteoporózy a aterosklerózy.

Vzhľadom na možné dôsledky umelej menopauzy by mal odborník zabrániť rozvoju týchto nebezpečných patológií.

Môžem otehotnieť s umelým vyvrcholením

Po zavedení ženského tela v stave menopauzy začne reprodukčný systém pracovať v pomalom režime. Na začiatku medikácie, ktorá potláča funkciu vaječníkov, vajce stále dozrieva, ale počet folikulov sa výrazne znižuje. V prvých mesiacoch liečby môže žena otehotnieť.

Tehotenstvo, ku ktorému dochádza počas umelej menopauzy, odborníci odporúčajú prerušiť. Faktom je, že vajíčko, oplodnené počas obdobia vyhynutia reprodukčného systému, je s najväčšou pravdepodobnosťou horšie. Ak by došlo k porušeniu jeho štruktúry počas oplodnenia, je možný vývoj Downovho syndrómu, mozgovej obrny a ďalších genetických porúch.

Typy liečby umelej menopauzy

Výstup z umelej menopauzy sa môže vykonávať len pod dohľadom lekára. 2-3 mesiace po vysadení liekov, ktoré potláčajú funkciu vaječníkov, sa žene odporúča, aby vykonala testy na kontrolu hladiny hormónov.

Pri absencii gynekologických a endokrinných porúch sa telo obnovuje nezávisle. Lekár sa rozhodne zrušiť lieky na umelú menopauzu vzhľadom na zdravotný stav ženy. Zrušenie liečby sa môže uskutočniť s úspešným zotavením alebo s neúčinnosťou liečby.

Zvyčajne sa obnovenie menštruačného cyklu po prerušení liečby objaví po 1-4 mesiacoch. U niektorých žien však menštruačný tok nemusí prísť do jedného roka. V tomto prípade gynekológovia predpisujú lieky na ukončenie umelej menopauzy s cieľom obnoviť všetky funkcie reprodukčných orgánov.

Ak chcete normalizovať prácu vaječníkov, môžete použiť nasledujúce lieky:

Tieto lieky môžete užívať len po konzultácii so špecialistom. Niekedy, keď sa používa liečba, ako je umelá menopauza, môže sa narušiť rast endometria ženy, znižuje sa hladina estrogénu alebo sa zvyšuje koncentrácia iných hormónov v krvi. Na odstránenie takýchto vedľajších účinkov môže gynekológ pacientovi predpísať hormonálnu terapiu.

Liečba umelou menopauzou

Všetky gynekologické ochorenia sú nejakým spôsobom viazané na pravidelné zmeny, ku ktorým dochádza v reprodukčnom systéme. Exacerbácie a rozvoj ochorení sa zvyšuje s menštruáciou.

Preto sa pri liečbe niektorých z nich používa lekárske potlačenie funkcie vaječníkov, tj umelej menopauzy. Этот метод применяют и у приближающихся к менопаузе женщин, и у тех, кого только ждет материнство.

Суть лечебного климакса

Большинство гинекологических заболеваний имеют гормональную природу. Tieto látky v každom štádiu vývoja organizmu sú prítomné v určitom množstve. Akékoľvek zlyhanie môže spôsobiť nástup ochorenia, potom pohlavné hormóny prispievajú k jeho rozvoju. Závislosť môže byť opačná, keď aktívne zložky menia rovnováhu pod vplyvom ochorenia.

Ženské hormóny sú produkované niekoľkými orgánmi, ale vaječníky v tom hrajú prevažnú úlohu. Poskytujú tiež normálny cyklický vývoj reprodukčného systému, to znamená dozrievanie zárodočnej bunky a obnovu vnútornej výstelky maternice.

Umelá menopauza je ostrá dočasná suspenzia vaječníkov. Táto potreba je spôsobená:

Ochorenia sa vyskytujú pri priamom vystavení estrogénom, ktoré namiesto normálneho vývoja genitálnych orgánov prispievajú k množeniu buniek sliznice maternice alebo k benígnym novotvarom. Zníženie hladiny hormónov pomocou liekov zbavuje zarastené tkanivá kŕmenia, ale tiež ovplyvňuje menštruačné funkcie.

Pri ťažkých chorobách sa predčasná menopauza uskutočňuje odstránením vaječníkov alebo ich vystavením röntgenovým lúčom. V druhom prípade je možné obnoviť prácu orgánov.

Príznaky umelej menopauzy

O hlavnom prejave tohto spôsobu liečby už bolo povedané, je to absencia menštruácie. Ženy, ktoré dostávajú takúto liečbu, sa však obávajú zhoršenia zdravia a znepokojujúcich myšlienok, pretože každý si myslí, že by to malo byť jednoduchšie.

Faktom však je, že prostriedky používané na tento účel minimalizujú množstvo pohlavných hormónov. Umelé príznaky menopauzy sú preto porovnateľné s tými, ktoré žena trpí a prirodzeným vývojom tela v priebehu 45 - 55 rokov:

 • Návaly horúčavy a bolesti hlavy dosahujú migrény. Občas sa zdá, že horná časť tela, vrátane tváre, je oparená vriacou vodou, koža sa zmení na červenú, je tam bohatý pot,
 • Ostré emocionálne kvapky. Žena chce roztrhať a hodiť bez zjavného dôvodu, potom vzlyknúť z akéhokoľvek dôvodu. Od tohto kroku k depresii,
 • Suché sliznice a koža. Umelo vyvolaný nedostatok estrogénov, ktorý spôsobuje, že vonkajšie membrány tela sú pružné a v prípade potreby vlhké, vedie k odlupovaniu a svrbeniu,
 • Znížená sexuálna túžba. Umelá liečebná menopauza robí z tejto strany života nezaujímavú, „manželskú povinnosť“ v negatívnom zmysle slova a samotný proces je bolestivý kvôli nedostatku prirodzeného vaginálneho mazania.

Aké lieky spôsobujú menopauzu?

Ak žena, ktorá trpí chorobami, príde na myseľ o tomto spôsobe liečby, je záujem o to, ako spôsobiť menopauzu. Prirodzene, toto sa vykonáva vymenovaním špecialistu.

Lieky, ktoré znižujú koncentráciu pohlavných hormónov, sa predávajú voľne, ale musia sa používať pod najprísnejšou kontrolou, inak je ľahké získať nezvratné komplikácie.

Gynekológovia predpisujú nasledujúce lieky na umelú menopauzu:

Existujú pre injekcie každých 27 až 30 dní alebo vo forme spreja, ktorý sa injikuje na nosovú sliznicu. Pôsobenie liekov na základe potlačenia hypofýzy FSH a LH.

Ich dostatočné množstvo zabezpečuje vývoj vaječníkov a deficit ho inhibuje. Telo je akútne chýba v estradiole, čo vedie k uvedeným príznakom a absencii menštruácie.

Liečba týmito liekmi trvá 2 mesiace až 6 mesiacov.

Niektoré ženy na depresiu menštruačnej funkcie nie sú antagonistami hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, ale gestagény (Norcolut, Duphaston, Vizanna), antigonadotropné lieky (Danazol, Danol, Danogen, Danodiol) alebo kombinované perorálne kontraceptíva užívané bez prerušenia.

Maximálne, čo lekár môže dovoliť, fytoestrogény, doplnky vápnika, vitamíny. Je lepšie zatknúť negatívne prejavy zdravého životného štýlu, správnej výživy, prijateľnej fyzickej aktivity.

Menštruácia po ukončení menopauzy

Zvyčajne sú ochorenia vyžadujúce zavedenie do stavu drogovej menopauzy narušené ťažkou menštruáciou s bolestivými prejavmi. Tam sú tiež krvácanie medzi nimi, ktoré odoberajú veľa energie.

Mesačne po umelom vyvrcholení v porovnaní s tým, čo bolo predtým, získať viac objednaný charakter. Objem výboja je normalizovaný, rovnako ako trvanie kritického obdobia.

Menopauza vyvolaná umelým hormónom v mnohých prípadoch spôsobuje strach a odmietnutie. Ženy sa bojí starnúť skôr alebo nenesú bremeno tohto obdobia. Tam je málo radosti v ňom, ale každý je k dispozícii prežiť príznaky pod dohľadom lekára. Ale táto liečba pomáha niektorým vyhnúť sa operácii, zatiaľ čo pre iných sa stáva jedinou šancou na materstvo.

Umelá menopauza alebo menopauza

Climax je postupný zánik reprodukčnej funkcie na pozadí poklesu produkcie hormónov. Počas tohto obdobia žena zažíva mnoho rôznych nepríjemných symptómov, od zlej nálady až po bolesť srdca. K tomu dochádza vo veku približne 40-45 rokov, takže každá žena sa obáva, že čaká na obdobie menopauzy, a snaží sa odložiť tento moment rôznymi spôsobmi.

Ale v niektorých prípadoch je nevyhnutné umelo potláčať funkciu vaječníkov, v takom prípade vzniká podobný stav - umelá menopauza. Umelá menopauza je proces potlačenia produkcie ženských pohlavných hormónov - estrogénov prostredníctvom lekárskeho zásahu.

Spôsoby, ako dosiahnuť tento stav:

 • chirurgická - resekcia vaječníkov,
 • rádiologické ožarovanie vaječníkov,
 • drogy - pomocou liekov, ktoré potláčajú funkciu vaječníkov.

Odstránenie vaječníkov sa vykonáva benígnymi a malígnymi nádormi, poranením vaječníkov.

Radiačná terapia sa používa v onkológii, v prípade nemožnosti chirurgického zákroku, ako aj v kombinácii s liečbou liečivom.

Ak sú obidva vaječníky odstránené alebo ožiarené, prirodzený cyklus maternice je narušený, dochádza k menopauze. Tieto zmeny sú nevratné, je potrebná ďalšia substitučná liečba.

Indikácie pre hormonálne zmeny

Endometrióza je výskyt ložísk tkaniva podobného endometriu na atypických miestach mimo maternice. Toto tkanivo podlieha rovnakým cyklickým zmenám, ktoré sa vyskytujú v maternici. Umiestnenie fokusu rozlišuje medzi genitálnou a extragenitálnou endometriózou. V druhom prípade sú okrem vnútorných a vonkajších pohlavných orgánov postihnuté aj iné orgány a systémy tela.

Predpokladá sa, že vnútromaternicové chirurgické operácie (potraty, kyretáž, cisársky rez) podporujú klíčenie endometria v hrúbke steny maternice a šíria sa do ďalších orgánov reprodukčného systému a pri prietoku krvi a lymfy bunky vstupujú do iných tkanív.

Toto ochorenie závislé od hormónov sa vyskytuje vo veku 20-45 rokov, teda v reprodukčnom období. Ako v typickom endometriu, v ložiskách endometriózy existujú estrogénové receptory a pri pôsobení estrogénov rastie.

Potlačiť produkciu estrogénu a spôsobiť umelú menopauzu.

Myóm je benígny nádor závislý od hormónov svalového tkaniva maternice. Rast myometria sa spúšťa nadbytkom estrogénov a progesterónu.

Rast svalového tkaniva je podobný ich hypertrofii počas tehotenstva. Existujú jednoduché myómy a proliferácia (s možnosťou rastu myómových uzlín).

Uteroidné myómy sú tiež indikáciou na indukciu umelej menopauzy.

Neplodnosť - neschopnosť počať a porodiť dieťa v reprodukčnom veku počas 12 mesiacov. Môže sa vyskytnúť v dôsledku nedostatku ovulácie s nedostatkom progesterónu. Môžu byť tiež použité lieky na umelú menopauzu, pretože potláčajú produkciu estrogénu, dochádza k zvýšeniu koncentrácie progesterónu a dochádza k ovulácii.

Lieky používané na potlačenie produkcie estrogénu

Lekárska menopauza prispieva k zmene normálneho menštruačného cyklu. Odborníci odporúčajú použitie troch skupín liekov. Analógy hormónu uvoľňujúceho gonadotropín (GnRH), gestagény a antigonadotropné lieky:

 1. Buserelin, Zoladex, Diferelín - lieky, ktoré spôsobujú zníženie koncentrácie estradiolu v krvnom sére. S neustálym používaním prichádza amenorea - absencia menštruácie a stav umelej menopauzy.
 2. Drug 17 OPK, Duphaston - syntetické analógy progesterónu. Pod ich vplyvom znižuje riziko hyperplázie endometria.
 3. Danazol - znižuje tvorbu folikuly stimulujúcich a luteinizačných hormónov hypofýzy, potláča ovuláciu.

Trvanie expozície týmto liekom je rozdelené do nasledovných foriem: t

 • Depo-forma - používa sa raz injekčne vo veľkej dávke, jej účinok trvá v priemere dva mesiace.
 • Denná forma - postupná expozícia malým dávkam vo forme denného užívania lieku obsahujúceho účinnú látku.

Trvanie liečby je osobného charakteru, ide o termíny od 3 do 6 mesiacov, ktoré stanovuje odborník individuálne.

Všetko závisí od závažnosti ochorenia a konečného výsledku, ktorý chce ošetrujúci lekár dosiahnuť. Použitie takýchto liekov po dobu dlhšiu ako 6 mesiacov sa nevykonáva.

Na zmiernenie stavu a odstránenie nepríjemných príznakov umelej menopauzy sa paralelne vykonáva prídavná liečba (krycia liečba).

Použitie týchto liečiv môže znížiť proliferáciu (bunkovú proliferáciu), čím sa redukujú prejavy endometriózy a prispieva k regresii hormónov závislých nádorov. Predpokladá sa, že agonisti GnRH neovplyvňujú len hypofýzu, znižujú sekréciu gonadotropných hormónov, ktoré regulujú prácu vaječníkov, ale tiež priamo na nádore na medzibunkovej úrovni.

Symptómy menopauzy

V stave umelej menopauzy, rovnaké zmeny sa vyskytujú v tele, ako v prípade prírodného, ​​ale vzhľadom k tomu, že menopauza spôsobená liekmi dochádza oveľa rýchlejšie, príznaky môžu byť citlivejšie. Žena sa obáva návalu horúčavy, nadmerné potenie, závraty, tachykardiu, podráždenosť a suchosť v pošve.

V procese prirodzeného zániku sexuálnej funkcie, ktorá je sprevádzaná najprv nezrovnalosťou, a potom úplným zastavením menštruácie sa vyskytujú zmeny v tele a ďalších orgánoch a systémoch:

 • Osteoporóza sa vyskytuje, charakterizovaná krehkosťou kostí.
 • Kardiovaskulárny systém trpí, môže prejavovať arteriálnu hypertenziu, tachykardiu, ataky angíny pectoris.
 • Porucha neuropsychickej sféry sa tiež jasne prejavuje u väčšiny žien, ktoré vstúpili do obdobia menopauzy.

Droga menopauza nespôsobí také závažné zmeny v tele, je dočasná. Normálny menštruačný cyklus sa obnoví po ukončení liečby a všetky zmeny, ku ktorým došlo počas menopauzy, postupne vymiznú.

Zmiernenie symptómov

V období prirodzenej menopauzy sa hormonálna substitučná liečba používa na zmiernenie symptómov menopauzy. V prípade umelo vyvolaného stavu sa vykonáva krycia terapia. Zlepšenie stavu sa dá dosiahnuť aj nepriamymi metódami zameranými na zmiernenie každého jednotlivého symptómu.

Na zmiernenie pocitu horúčavy a návaly horúčavy nie je potrebné horúco kúpať, chodiť do kúpeľa alebo sauny, je lepšie umyť pod chladnou sprchou.

Prechádzka na čerstvom vzduchu, športovanie, styk s priateľmi a blízkymi pomáha zabrániť nadmernej podráždenosti. Môžete sa zbaviť stresu vytvorením pohodlných životných podmienok okolo vás. No, ak v miestnosti, kde žena žije a pracuje, je klimatizácia alebo zvlhčovač.

Úprava vašej stravy, musíte odstrániť mastné, vyprážané, korenené, káva a alkohol, pretože tieto výrobky môžu spôsobiť pocit stúpajúcich teplôt. Odporúča sa prestať fajčiť.

Bude užitočné jesť čerstvú zeleninu a ovocie, ryby a morské plody, piť studené nápoje, čistá voda je lepšia.

Počas pohlavného styku môžete použiť špeciálne mazivá, ktoré sú absolútne bezpečné, ale veľmi dobre zvlhčujú vaginálnu sliznicu, ktorá pomáha získať potešenie, na rozdiel od pocitov počas pohlavného styku počas sucha. Dlhotrvajúca predohra, pokojná atmosféra a príjemná relaxácia vám umožnia cítiť radosť zo života aj napriek chorobe a vážnej liečbe.

Voľba oblečenia a ľanu by mala byť zameraná na výrobky vyrobené z prírodných materiálov pohodlného strihu, spodné prádlo zo syntetickej čipky, tesné modely a vyrezané popruhy.

Čo bude ďalej?

Ukončenie umelej menopauzy by malo byť postupné.

Po zrušení predpísaných liekov sa normálne fungovanie vaječníkov obnoví po 1-3 mesiacoch v závislosti od formy použitého lieku.

Cyklus maternice opäť vstupuje v obvyklých podmienkach, žena môže dobre otehotnieť a porodiť dlho očakávané zdravé dieťa. Pre niektorých sa to môže stať už pri prvej alebo tretej ovulácii, v iných o niečo neskôr.

Po umelom vyvrcholení sa život ženy vracia do normálneho priebehu, ochorenie je porazené alebo pozastavené. Preto sa nebojte použiť tento spôsob liečby závažných ochorení.

Vyhlásenie, že klimakterické obdobie neskončí, libido a reprodukčná funkcia nebudú obnovené, hlboké a nezvratné patologické procesy sa začnú v tele, dlho sa vyvrátili a preložili do kategórie mýtov.

Ak sa dodržiavajú predpisy a odporúčania lekára, pri absencii stresu a strachu, s pozitívnym výhľadom na život, liečba prebehne bez povšimnutia a pokojne, a zároveň závažná choroba ustúpi a umožní vám splniť veľa plánovaných alebo nedokončených činností.

Čo je podstatou liečby s umelou menopauzou

Existujú gynekologické ochorenia, ktoré majú hormonálny charakter. Zdravie spravodlivého pohlavia závisí od hormonálnych úrovní. Ženské pohlavné hormóny estrogén a progesterón produkujú vaječníky v ohromujúcom množstve. Tieto hormóny ovplyvňujú normálny priebeh menštruačného cyklu a tehotenstva.

Dokonca aj malé hormonálne zlyhanie môže vyvolať nástup ochorenia. Ďalej pod vplyvom pohlavných hormónov sa choroba bude vyvíjať. Lekári preto musia umelo znížiť množstvo týchto hormónov v ženskom tele. Na tento účel sa používa postup umelej menopauzy - dočasné zastavenie vaječníkov. Pani má príznaky prirodzenej menopauzy a zastavenie menštruácie.

Na pozadí prudko zníženej hladiny estrogénu a progesterónu sa uskutočňuje terapia výsledného ochorenia alebo neplodnosti. Je veľmi dôležité, aby trvanie liečby netrvalo dlhšie ako šesť mesiacov. Po ukončení procedúry sa obnoví aktivita vaječníkov. Žena ide raz mesačne. V prípade potreby môže otehotnieť a porodiť zdravé dieťa.

Ak je indikované a kontraindikované

Liečba s umelou menopauzou je indikovaná pre takéto ochorenia:

 • krvácanie z maternice,
 • myómy maternice - benígny novotvar na stene orgánu,
 • endometrióza - patologická proliferácia endometria - vnútorná vrstva maternice a tvorba ložísk endometriálnych buniek mimo orgánovej dutiny,
 • ovariálna cysta je benígny novotvar vaječníkových folikulov,
 • malígne neoplazmy v reprodukčných orgánoch,
 • neplodnosť.

Príčinou týchto ochorení sú hormonálne poruchy. Preto je veľmi ťažké liečiť takéto patológie chirurgickým zákrokom. Nakoniec, estrogény sú zodpovedné za zvýšenie počtu buniek, vrátane slizníc. Pod ich neustálym vplyvom choroba postupuje.

Ak hladina estrogénu v tele klesá, potom rast endometriálnych buniek v maternici nebude tak intenzívny. Znížením množstva estrogénu a progesterónu v tele ženy bude možné zastaviť rast myómy maternice, cysty vaječníkov alebo iné neoplazmy. Niekedy neoplazma s takouto liečbou zmizne sama. Ak sa tak nestane, potom sa okamžite odstráni.

Existuje malý zoznam kontraindikácií na zavedenie žien v stave umelej menopauzy:

 • ochorenia kardiovaskulárneho systému,
 • ochorenie pečene,
 • akútnej tromboflebitídy a trombózy.

Tento postup je tiež kontraindikovaný u žien, ktoré dojčia deti.

Spôsoby podávania pri umelej menopauze

Žena môže byť zavedená do umelého klimakterického obdobia niekoľkými spôsobmi:

 1. Chirurgicky.
  Najradikálnejšia možnosť, ktorá sa uplatňuje len ako posledná možnosť. Počas operácie, ktorá sa nazýva oforeaktómii, pani odstráni vaječníky. Žena okamžite a navždy stratí funkciu, ktorá nesie dieťa. Takáto operácia je indikovaná u pacientov s diagnózou malígnych novotvarov v prsných žľazách, vaječníkoch alebo maternici.
 2. Beam.
  Táto metóda je jemnejšia ako tá predchádzajúca. Žena zachovala genitálie. Umelá menopauza je spôsobená röntgenovým žiarením vaječníkov. После завершения лечения функции яичников восстанавливается, но в некоторых случаях только частично. Этот метод применяется, когда у представительницы женского пола диагностированы онкологические болезни половых органов, заболевания крови, а также при некоторых других патологиях.
 3. Медикаментозным.
  Toto je najšetrnejší spôsob. Pacientovi sú predpísané špeciálne lieky, ktoré môžu dočasne zastaviť hormonálnu aktivitu vaječníkov. Po ukončení pôsobenia liekov sú vaječníky úplne obnovené. Táto metóda sa používa pri liečbe endometriózy, myómov maternice a iných ochorení. Je tiež účinný pri liečbe neplodnosti a pri príprave ženy na in vitro fertilizáciu (IVF). S IVF je vajíčko oplodnené v skúmavke, v ktorej je vytvorené špeciálne živné médium pre jeho rast. O niekoľko dní neskôr sa embryo prenesie do maternice ženy. S úspešným splývaním všetkých okolností, dlho očakávaný tehotenstva nastane.

Ako vidíte, spôsob zavedenia ženy do umelého klimakterického obdobia závisí od jej choroby alebo plánovania IVF postupu.

Zmena v živote: čo potrebujete vedieť o vyvrcholení

Menopauza je posledná menštruácia v živote ženy. Ak sa mesačne neobnoví do jedného roka, potom už hovoria o nástupe postmenopauzy alebo menopauzy. klimakterický - prirodzený proces v tele každej ženy - znamená ukončenie menštruačného cyklu a plodného obdobia. Vyskytuje sa, keď vaječníky prestanú produkovať progesterón a estrogén - hormóny zodpovedné za reprodukciu.

Vekový faktor a menopauza

Je akceptované rozdeliť provokovanú a prirodzenú menopauzu. V prvom prípade vaječníky prestanú fungovať v dôsledku vonkajšieho zásahu (napríklad operatívne, keď boli odstránené vaječníky), v druhom prípade má rozhodujúci význam vekový faktor.

V období prirodzenej menopauzy žena vstupuje do priemeru po dosiahnutí 50 - 51 rokov. Ale pre niektorých klimakterický príde oveľa skôr - vo veku 35 rokov, alebo neskôr - pri 60. Ak sa posledná menštruácia vyskytuje v rozsahu od 40 do 44 rokov, potom hovoria o skorom vyvrcholení, a ak sú vo veku 38 - 40 rokov, potom hovoria o predčasnom. Vek, v ktorom dochádza k menopauze a následná menopauza závisí od mnohých faktorov, ale jedným z určujúcich faktorov je genetika.

Menopauzálna fáza

pred menopauzou
Zlom v ženskom tele, keď vaječníky postupne prestanú produkovať hormóny. Menštruačný cyklus je neistý, keď sa menštruácia stáva nepravidelnou a čas sa javí menej a menej. Existujú návaly horúčavy, výkyvy nálady, poruchy spánku.

menopauza
Kľúčová fáza procesu hormonálneho prispôsobenia v ženskom tele. Na zistenie jeho výskytu je možné len rok po úplnom ukončení menštruácie. Dátum posledného mesačného obdobia po roku a bude východiskom menopauzy. Krvný výtok, ktorý sa objavil počas tohto obdobia, je dôležitým dôvodom návštevy ordinácie gynekológa.

postmenopause
Rok, ktorý uplynul od nástupu poslednej menštruácie, je začiatkom postmenopauzálneho obdobia. V ňom musí žiť zvyšok života žena. Nemali by ste sa báť: sexuálny život je celkom možný, hlavná vec je uvedomiť si nevyhnutnosť nástupu tohto fyziologického faktora a vyrovnať sa s ním.

Ako zmierniť menopauzu

Existuje mnoho spôsobov, ako uľahčiť tok menopauzy.

Zdravý životný štýl
Veľký význam pri stabilizácii pohody a nálady ženy v menopauze má správny životný štýl: vyvážená strava a mierne cvičenie. Je racionálne vzdať sa zlých návykov, zmierniť spotrebu alkoholu, korenistých, vyprážaných a mastných jedál, slanosti a sladkostí. Mali by ste jesť potraviny bohaté na vápnik a horčík, bielkoviny, vitamín E, vlákninu.

Použitie maziva
Mazivá obsahujúce estrogény, ako napríklad KY Jelly a Replens, pomôžu zbaviť sa vaginálnej suchosti a normalizovať sexuálny život. Tiež, gynekológ môže odporučiť čapíky obsahujúce estrogén.

Hormonálna substitučná terapia
Pre oneskorenie a uľahčenie nástupu menopauzy sú navrhnuté umelo syntetizované hormóny. Spravidla sa predpisuje hormonálna substitučná liečba (HRT) k článku, aby sa zabránilo nástupu menopauzálnych symptómov - „návaly horúčavy“, osteoporózy, zníženému libidu, kardiovaskulárnym ochoreniam, prolapsu pohlavných orgánov a porúch močových ciest. Gynekológ si vyberie dávkovací režim a typ liekov podľa výsledkov vyšetrenia pacienta v súlade s jej želaniami av neprítomnosti kontraindikácií.

Menopauza sa vyskytuje u mužov. S vekom sa znižuje produkcia mužského hormónu testosterónu v tele zástupcov silnejšieho pohlavia, čo vedie k exacerbácii chronických ochorení a zníženiu libida. S výraznými príznakmi "mužskej menopauzy" sa často predpisuje hormonálna substitučná liečba androgénmi.


Autor: Natalya Karpova

expert: Irina Isaeva, gynekológka

Pin
Send
Share
Send
Send