Hygiena

AKO spočítať oneskorenie

Pin
Send
Share
Send
Send


Mesačné oneskorenie - Ide o porušenie menštruačného cyklu, ktorý sa prejavuje neprítomnosťou cyklického krvácania viac ako 35 dní. Každá žena aspoň raz v živote čelila takémuto problému mesačné oneskorenie, Toto je najčastejšia sťažnosť, s ktorou ženy chodia na lekárov - gynekológov. Napriek tomu nie každý vie, ako konať správne v prípade takejto odchýlky od normy. Nižšie uvádzame fyziológiu ženy, príčiny tejto patológie, opatrenia, ktoré treba prijať v prípade tohto problému.

Prvé menštruačné obdobia u adolescentných dievčat začínajú spravidla vo veku približne dvanásť až štrnásť rokov. V nasledujúcich rokoch je ich cyklus nestabilný a menštruácia sa často oneskoruje. V tomto prípade nie je dôvod na obavy, pretože dievčatá sa podrobujú hormonálnemu prispôsobeniu tela a prítomnosť oneskorení sa považuje za normálnu. Ale ak po tomto čase mesačných meškaní aby sa o sebe dozvedeli - to je dôvod, prečo sa poradiť s lekárom.

Menštruačný cyklus je čas od začiatku jednej menštruácie k druhej. Keď sú tieto časové intervaly rovnaké - to je norma. Začiatok ďalšieho cyklu pripadá na prvý deň menštruácie, ktorého normálne trvanie je 21-35 dní. Vo väčšine prípadov je táto lehota 28 dní. Ak je trvanie menštruačného cyklu dlhšie - považuje sa za mesačné oneskorenie.

Na začiatku menštruačného cyklu dochádza k nárastu hormónu estrogénu, začína sa aktívna zmena v endometriálnej výstelke steny maternice, ktorá vytvára optimálne podmienky pre následné uvoľnenie vajíčka. Zrelé vajíčko opúšťa vaječník v 12-14 dňoch menštruačného cyklu. Tento moment je charakterizovaný nástupom ovulácie a je najpriaznivejším obdobím pre úspešné počatie. Tam, kde bolo predtým vajíčko, sa tvorí žlté telo, ktoré prispieva k rozvoju progesterónu. Kvôli nedostatku tohto hormónu v ženskom tele často dochádza k potratom. Proces oplodnenia sa vyskytuje v vajíčkovodoch a vývoj embrya - v maternici.

Ak dôjde k otehotneniu, prítomnosť mesačných meškaní plne odôvodnená a je normou. Ak nedošlo k oplodneniu, potom hladina hormónov estrogénu a progesterónu klesá, vaječná bunka zomrie a spolu s odmietnutými bunkami, ktoré pokrývajú steny maternice, sa vylučuje cez genitálny trakt. Prichádza ďalšia menštruácia. Ak teda vylúčime prítomnosť tehotenstva, príčiny oneskorenia menštruácie u žien sú najčastejšie spojené so zlyhaním hormonálneho pozadia tela.

Dôvody oneskorenia menštruácie.

hlavná dôvodov oneskorenej menštruácie - Ide o tehotenstvo, stres, silnú úzkosť, nadmernú únavu, gynekologické ochorenia, endokrinologické príčiny, závažné výkyvy hmotnosti. Najčastejšou príčinou oneskorenej menštruácie u žien je nástup tehotenstva, ktorý je sprevádzaný radom ďalších príznakov (nevoľnosť, ospalosť, únava, zmena chuťových preferencií atď.). Mesačne neprítomné počas celého obdobia tehotenstva a nejaký čas po pôrode. Po narodení sa hladina hormónu prolaktínu, ktorý je zodpovedný za laktáciu, zvyšuje v tele. Ak matka dojčí dieťa, oneskorenie menštruácie sa pozoruje počas celého obdobia laktácie. Aj keď nemôžeme vylúčiť prítomnosť situácií, kedy by ošetrovateľské ženy pozorovali obnovenie menštruačného cyklu v druhom mesiaci po pôrode. Dôvodom toho je - individualita ženského tela. V prípade, že žena z akéhokoľvek dôvodu nedojčí, oneskorenie menštruácie trvá najviac osem týždňov.

Ešte jeden dôvodom na oddialenie menštruácie možno označiť za narušenie vaječníkov - to sú dva pojmy, ktoré úzko súvisia. Poruchy vaječníkov sa vyskytujú u žien s nepravidelnými mesačnými cyklami. Prítomnosť abnormalít vo vaječníkoch je spôsobená mnohými faktormi. Ak tehotenstvo nie je pozorované, a oneskorenie je vlastné - musíte podstúpiť lekárske vyšetrenie a absolvovať také testy ako: ultrazvuk maternice, štítnej žľazy, nadobličiek a mozgovej tomografie.

Gynekologické ochorenia - jedna z príčin oneskorenej menštruácie.

Spolu s porušovaním endokrinného systému ženy sú ochorenia pohlavných orgánov častým dôvodom oneskorenia menštruácie. Ochorenia vaječníkov môžu ovplyvniť choroby maternice, zápaly (ako vnútorné orgány pohlavných orgánov, tak aj samotné ováriá), adenomyóza, dysplázia krčka maternice a rakovina. Všetky tieto podmienky si vyžadujú okamžitú liečbu, pretože môžu viesť k negatívnym dôsledkom.

Polycystické vaječníky a oneskorená menštruácia.

Ochorenie polycystických ovárií spôsobuje hormonálne poruchy a je jednou z najbežnejších diagnóz u žien mesačných meškaní, Diagnóza syndrómu polycystických ovárií môže byť vykonaná externým vyšetrením ženy. Nadváha, nadmerný rast vlasov, mastná pleť, vzhľad akné. Prítomnosť týchto externých indikátorov však neumožňuje stanoviť s 100% pravdepodobnosťou prítomnosť takéhoto ochorenia ako polycystického vaječníka. Často sú tieto príznaky individuálnym znakom ženského tela a nie patológiou. Prítomnosť polycystických vaječníkov okrem vonkajších symptómov je sprevádzaná zvýšenou hladinou hormónu testosterónu (mužského hormónu). Jeho zvýšený obsah v ženskom tele vedie k zlyhaniu menštruačného cyklu, nedostatku ovulácie av konečnom dôsledku je príčinou neplodnosti. Na reguláciu hormonálnej rovnováhy v tele ženy predpisuje lekár perorálnu antikoncepciu vo forme liečby. S ich pomocou sa množstvo testosterónu obnoví, vonkajší stav ženy sa zlepší, menštruačný cyklus sa zlepší.

Prvá fáza je menštruácia.

Trvá spravidla od troch do šiestich dní.

Je dôležité určiť, v akom okamihu sa počíta prvý deň regulácie. Nie je výnimkou, keď začínajú s drobným nahnedlým výbojom, ktorý sa až po jednom dni premení na krvavé.

Gynekológovia odporúčajú začať cyklus počítať nie od tohto "mazanica", ale len od dňa, kedy sa objaví hojná krv.

Druhá fáza, folikulárna

Po skončení výboja, keď zvyšky „nevhodné“ vaječnej bunky vyjdú z tela, začne vyrastať nový.

Neexistujú žiadne pravidlá, trvanie folikulárneho štádia, počas ktorého (ako počas menštruácie) je veľmi ťažké otehotnieť, môže byť ovplyvnené mnohými faktormi.

Ale "dátum" uvoľnenia zrelého vajca do vajcovodu sa dá nazvať celkom presne. So štandardným 28-dňovým cyklom je to 14. deň. Maximálna príležitosť na počatie je práve v tomto čase.

Ako viete (a kto pochybuje), pravidelný mesačný cyklus je znakom zdravia žien. Ak žena stále udržiava menštruačný kalendár a monitoruje trvanie menštruačného cyklu, neberie do úvahy oneskorenie jej času a bude tak môcť včas konzultovať s gynekológom, aby sa zabránilo vážnejším problémom.

Záťaž, choroba

Menštruácia je ovplyvnená ťažkými bremenami a profesionálnymi športmi, vyčerpávajúcimi povolaniami a ťažkou fyzickou námahou pri vzpieraní. Zvyšujú hladinu adrenalínu a mužského hormónu testosterónu v tele, potláčajú ženské hormóny, čím spomaľujú menštruáciu.

Silný vplyv na rovnováhu hormónov má ochorenia pečene a obličiek, pretože sa podieľajú na metabolizme hormónov a ich zničení a eliminácii z tela. Okrem toho, chronické problémy s vaječníkmi, maternicou a endometriózou hrajú dôležitú úlohu v práci vaječníkov.

Pri zvažovaní stresu ako hlavnej príčiny menštruačných nezrovnalostí, otázka, ktorá mesačná miera oneskorenia sa nazýva bezpečná, je rovnaká odpoveď - 5 dní alebo viac. V dôsledku silného nervového šoku je narušená práca hypotalamu a mozgovej kôry, ktoré kontrolujú reprodukčný systém ženy. Výsledkom bude prerušenie cyklu na neurčitý čas - kým sa nervový systém neobnoví.

Fyzickú a psychickú únavu možno pripísať aj stresovým situáciám: konštantné nervové napätie spôsobené problémami v rodine alebo v práci je bežnou príčinou nielen menštruačných porúch, ale aj mnohých iných chorôb.

Pin
Send
Share
Send
Send