Zdravie

Známky a príčiny vzniku oligomenorea, spôsob liečby ochorenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Pravidelná menštruácia indikuje normálne fungovanie ženského tela. Ak žena nemá žiadne zdravotné problémy, potom je normálny menštruačný cyklus 28 dní, niekedy sú možné výkyvy od 21 do 35 dní. Cyklus však zlyhá pomerne často. Ak sa stretnete s takýmto problémom, bude užitočné, ak sa dozviete o oligomenorey, čo to je, aké sú príčiny ochorenia, príznaky, liečebné režimy.

Čo je oligomenorea

Táto choroba je najčastejšia u mladých dievčat. S sťažnosťami na zriedkavú menštruáciu diagnostikujú gynekológovia svojim pacientom oligomoreu. Oligomenorea je ochorenie, pri ktorom dochádza k menštruačným poruchám. Zástupcovia spravodlivého pohlavia medzi menštruáciou majú veľké intervaly, ktoré môžu trvať viac ako 40 dní. Stáva sa, že žena má menej ako osem menštruácií ročne, v niektorých prípadoch výtok trvá len dva dni. Niekedy sa vyskytnú menštruačné poruchy v dôsledku chorôb, ako sú:

 • Endometritída - zápal sliznice maternice,
 • Endometrióza je gynekologické zlyhanie ochorenia, v dôsledku ktorého vzniká benígne uzliny v maternici. Môžu byť umiestnené v tele alebo mimo neho,
 • Syndróm polycystických vaječníkov - v tomto prípade sa zväčšujú vaječníky a naplňujú sa liekovkami s tekutinou.

príčiny

Oligomenorea má dva typy: fyziologické - vyskytuje sa u dospievajúcich dievčat, ktoré majú stále menštruačný cyklus alebo keď sa u žien vyskytuje premenopauza. Počas tohto obdobia dochádza k zániku reprodukčnej funkcie a menštruácia sa postupne zastaví. Druhým typom je patologický syndróm, ktorý je rozdelený do dvoch typov:

 1. Primárna oligomenorea - výskyt primárnych príznakov ochorenia sa vzťahuje na obdobie vzniku menštruačného cyklu. Zvyčajne by ste sa nemali v tejto situácii báť, pretože časom sa menses stane pravidelným. Ale ak má dievča vrodené ochorenia pohlavných orgánov, bude potrebný chirurgický zákrok.
 2. Sekundárna oligomenorea - vyskytuje sa po obnovení menštruačného cyklu. Zobrazuje sa z viacerých dôvodov:
 • aklimatizácia,
 • Vrodené abnormality pohlavných orgánov,
 • Choroba vaječníkov,
 • Stresové stavy
 • Dedičné faktory
 • Akútne infekčné ochorenia, ako je encefalitída a meningitída,
 • Endokrinné ochorenia,
 • Nedostatok telesnej hmotnosti
 • Patológia maternice,
 • onkológie,
 • Infekcie pohlavných orgánov.

Oligomenorea sa často vyskytuje u adolescentov, pretože telo prechádza zmenami u dievčat a reprodukčný systém ešte nie je úplne vytvorený. Odborníkom môže byť ťažké určiť závažnosť zlyhania. Preto lekári diagnostikujú:

 • Po prvé, lekár sa pýta na to, či sa začali obdobia, o ich pravidelnosti, o dennom režime pacienta,
 • Vykoná sa vyšetrenie, aby sa zistilo, či existujú vrodené ochorenia pohlavných orgánov,
 • Pacient musí byť testovaný na krv a moč. Uskutočňuje sa ultrazvuk panvových orgánov.

Keďže reprodukčný systém ešte nie je úplne vytvorený, špecialistovi by mala byť pridelená kompetentná liečba. Zvyčajne dospievajúci odporúčajú:

 • Upraviť režim dňa,
 • Špecialisti predpisujú pacientom užívajúcim vitamíny skupiny B a E,
 • Pite minerálnu vodu
 • Lekári pristupujú k hormonálnej terapii veľmi opatrne, pretože existujú lieky, ktoré majú vedľajšie účinky na krehké dospievajúce telo. Obvykle menované fondy, ktoré majú zloženie estradiol a progesterón.

Oligomenorea má nasledujúce príznaky:

 • Prvé znamenie, že spravodlivý sex by mal venovať pozornosť, je interval medzi menštruáciami (to môže byť viac ako 40 dní). Ak je trvanie menštruácie kratšie ako tri dni a množstvo výtoku je vzácne, potom to môže byť vážny dôvod pre návštevu lekára.
 • Neplodnosť znížila sexuálnu túžbu
 • Vznik nadváhy,
 • Niekedy ženy zažívajú intenzívny rast vlasov na tvári, chrbte a hrudníku. Tento jav sa nazýva hirsutizmus, môže sa vyskytnúť pri zlyhaní menštruačného cyklu,
 • Vzhľad akné. S týmto ochorením sa môže objaviť silná vyrážka na tvári a tele.

diagnostika

Lekár urobí diagnózu potom, ako požiada pacienta o pravidelnosť menštruačného cyklu a sťažnosti, vykoná všeobecné a gynekologické vyšetrenie funkčného, ​​inštrumentálneho a laboratórneho. Dodatočne sa meria bazálna teplota a vytvára sa graf. Pacient prechádza transvaginálnym ultrazvukom panvy. Je tiež potrebné darovať krv pre pohlavné hormóny a študovať priechodnosť tubálu. Odporúča sa tiež konzultovať s psychoterapeutom alebo psychológom, pretože duševný stav hrá v reprodukčnom systéme aj významnú úlohu.

Liečbu oligomenorea, hľadanie účinného liečiva a komplexnej terapie vykonáva gynekológ-endokrinológ. Lekári zvyčajne predpisujú ženám liek na stimuláciu ovulácie "Clomiphen" alebo gonadotropných látok, perorálnych kontraceptív. Okrem toho by ste mali dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára o diéte. Fyzioterapia, sedatíva a antidepresíva sú užitočné pri liečbe.

Imunostimulácia, akupunktúra, homeopatická liečba urýchľuje regeneráciu. Ak sa opatrenia uskutočnia včas, časom sa môže oligomenorea úplne vyliečiť a menštruačný cyklus sa obnoví. Toto bude indikované poklesom intervalov medzi mesačnými obdobiami, normalizáciou trvania vypúšťania počas roka. Počas tejto doby by ste mali udržiavať menštruačný kalendár, a tiež navštíviť gynekológa raz za tri mesiace.

Oligomenorea a tehotenstvo

Tehotenstvo s touto chorobou nie je možné. V prípade, že nedôjde k ovulácii, vyskytujú sa problémy s odmietnutím a obnovou sliznice maternice, tehotenstvo by sa malo naplánovať po odstránení všetkých príznakov.

K tomu je potrebné obnoviť hormonálnu rovnováhu, ako aj vziať lieky predpísané ošetrujúcim lekárom, ktoré pomáhajú pri uvoľňovaní vajíčka. Predtým, ako sa pokúsite otehotnieť dieťa, musíte podstúpiť vyšetrenie, ktoré ukáže, či môžete plánovať tehotenstvo alebo nie.

K dnešnému dňu je choroba úspešne liečená. Hlavnou vecou je neodkladať cestu gynekológovi a riadiť sa jeho odporúčaniami. Kompetentná liečba pomôže obnoviť zdravie žien a poskytne príležitosť na narodenie zdravých detí v budúcnosti.

Kristina, 30 rokov

Môj manžel a ja sme sa snažili počať dieťa už rok, ale všetko bez úspechu. Veľmi sa obávali neplodnosti, ale po absolvovaní vyšetrenia a absolvovaní potrebných testov urobil lekár diagnózu: „oligomenorea“. Ukázalo sa, že problém spočíva v hormónoch. Bola mi predpísaná kombinovaná perorálna antikoncepcia a ja som potreboval sledovať diétu a zmeniť režim dňa. O šesť mesiacov neskôr sa hormonálna rovnováha vyrovnala, mesačné obdobia sa stali pravidelnými a podarilo sa mi otehotnieť a mať zdravé dieťa bez problémov.

Bol som schopný rýchlo obnoviť menštruačný cyklus. Ale mal som primárny oligomenorrhea vo veku 12 rokov. Na odporúčanie gynekológa úpravou stravy, znížená fyzická námaha. Len pri dodržiavaní zdravého životného štýlu sa mi podarilo zbaviť sa tejto choroby. Teraz žijem plný život a cítim sa skvele. Hlavnou vecou je neodkladať a včas kontaktovať svojho lekára.

Nedávno sa sťažovali na gynekológa, že menštruačný cyklus zmizol. Prestávky medzi mesačnými obdobiami boli 45 dní a boli veľmi zriedkavé. Špecialista mi pridelil Utrozhestan, poradil mi viesť zdravý životný štýl, pokúsiť sa jesť potraviny bohaté na vitamíny a zahrnúť ľahké fyzické aktivity v mojom každodennom živote. Dúfam, že sa mi čoskoro vráti zdravie, pretože v blízkej budúcnosti plánujem mať dieťa. Som rád, že som šiel včas na špecialistu!

Príčiny oligomenorea

Oligomenorea môže byť primárna alebo sekundárna. Závisí od veku pacienta a prítomnosti normálneho menštruačného cyklu pred nástupom patológie. Primárna oligomenorea sa vyskytuje u dospievajúcich dievčat. V prvých rokoch po menarche (príchod prvej menštruácie) sa začína formovať menštruačný cyklus a krvácanie môže byť nepravidelné a zriedkavé.

Okrem toho, ak je primárna oligomenorea, môže to byť spôsobené hypoplaziou (infantilizmus) maternice. Hypotalamická dysfunkcia puberty často prispieva k oligomenorea. Nakoniec môže zohrávať svoju úlohu dedičný faktor.

Sekundárna oligomenorea je nepochybne odchýlkou. Pred jej vystúpením mala dievča stabilnú pravidelnú menštruáciu, ale každá choroba vyvolala poruchu. Vývoj oligomenorea často prispieva k dysfunkcii vaječníkov. Ona je zase z nasledujúcich dôvodov:

 • hormonálna porucha,
 • fyzická námaha
 • zdôrazňuje,
 • vyčerpávajúce diéty
 • klimatických zmien
 • užívanie určitých liekov
 • nástup menopauzy,
 • nádorov v panvových orgánoch.

Ak je oligomenorea sekundárna, lekár sa určite opýta, či pacient mal nejaké potraty. Takéto intervencie často spôsobujú nepravidelnú menštruáciu.

Symptómy oligomenorea

Hlavným prejavom oligomenorea je interval medzi menštruáciami. A ak oligomenorea u adolescentov môže pokračovať bez povšimnutia, potom si dospelá žena všimne veľa nepríjemných príznakov, ktoré ju sprevádzajú. Po prvé, je to hirsutizmus - nadmerný rast mužských vlasov. Vegetácia sa objavuje na tvári, hrudníku, bruchu, vnútorných stehnách - to znamená v miestach, kde by to nemalo byť.

Hirsutizmus je zvyčajne spôsobený prebytkom mužských pohlavných hormónov v krvi, čo tiež spôsobuje:

 • zmena ústavy: ženská postava sa stáva podobnou mužskej,
 • nadváha
 • akné,
 • znížené libido
 • problémy s koncepciou.

Vo väčšine prípadov je to posledný faktor, ktorý spôsobuje, že ženy začnú liečbu.

Oligomenorea - zákerná ženská patológia

Oligomenorea je typ menštruačnej poruchy. Preklad názvu choroby z gréčtiny znamená menšie, krátke mesačné krvácanie. Najčastejšie sa táto ženská patológia prejavuje krátkymi a vzácnymi obdobiami.

Klasifikácia chorôb

V závislosti od príčin porušenia sa rozlišujú tieto typy oligomenorea:

Primárna oligomenorea môže nastať v období tvorby menštruácie.

Sekundárna forma patológie sa vyskytuje na pozadí rôznych ochorení nejaký čas po normálnej menštruácii, keď už bol cyklus stanovený.

Sekundárna oligomenorea sa prejavuje u dospelých žien na pozadí akejkoľvek patológie a menštruačný cyklus bol predtým normálny

Existuje iná kategória ochorenia - nešpecifikovaná. Tento typ zahŕňa oligomenorea spôsobenú depléciou vaječníkov, nedostatočným rozvojom, poruchami imunitného systému a inými poruchami vaječníkov nevysvetliteľnej povahy.

Krátkodobé zriedkavé periódy môžu mať fyziologický charakter - po menarche (prvá menštruácia) u dievčat, cyklus ešte nebol stanovený v období pred menopauzou (predmenopauzálna fáza), kedy dochádza k postupnému poklesu menštruačnej funkcie.

Príčiny a faktory rozvoja

Hlavnou príčinou patológie je nedostatok syntézy pohlavných hormónov, ktoré regulujú menštruačný cyklus.
Vznik primárnej oligomenorea je spojený s vrodenými malformáciami ženského reprodukčného systému, spôsobenými genetickými abnormalitami, ako je infantilizmus maternice.

Sekundárna forma patológie sa vyvíja v dôsledku akútnych gynekologických ochorení alebo chronických infekcií, ako sú:

 • polycystické vaječníky,
 • endometritída,
 • endometrióza,
 • hypoplazie maternice.

Toto ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku nádorov alebo chirurgického zákroku, a to:

 • potraty
 • zoškrabanie endometria.

Príčinou môžu byť endokrinné poruchy:

 • dysfunkcia štítnej žľazy,
 • patológia nadobličiek,
 • ochorenia pankreasu.

Okrem toho môže spôsobiť rozvoj menštruačných porúch:

 • nepriaznivé environmentálne faktory, t
 • úbytok hmotnosti v dôsledku anorexie alebo naopak obezity,
 • úplné vyčerpanie tela
 • vitamínové nedostatky,
 • ťažké napätie
 • náhle zmeny klímy
 • nesprávne používanie hormonálnych liekov, napríklad perorálnych kontraceptív alebo glukokortikosteroidov, t
 • nádory hypofýzy,
 • poranenia príveskov a maternice.

Jednou z príčin oligomenorea môže byť polycystická rakovina vaječníkov alebo nádor hypofýzy, ktorý syntetizuje hormóny regulujúce sexuálnu funkciu.

Zriedkavo vedie k oligomenorea patológii hematopoetických a kardiovaskulárnych systémov.

Riziková skupina zahŕňa profesionálnych športovcov a ženy s psychologickými poruchami príjmu potravy - bulímiou a anorexiou.

Zaujímavý fakt. Fungovanie ženského reprodukčného systému priamo súvisí s telesnou hmotnosťou. Ženské pohlavné hormóny sú uložené (nahromadené) v tukovom tkanive, takže by to malo stačiť. Ak je vrstva tuku vyvinutá veľmi slabo, potom má žena vážne porušenia, až po úplnú absenciu menštruácie a neplodnosti.

Ochorenie nespôsobuje pacientovi ťažkosti s jeho hlavným príznakom, naopak, mnoho žien vidí iba krátkodobé menštruačné krvácanie. Skutočne, skromné ​​periódy trvajúce maximálne 2 dni naznačujú, že vnútorná vrstva, endometrium, nerastie dobre v maternici. A to je spojené s tým, že na tenkej, slabej uterinnej vrstve oplodnené vajíčko nie je schopné získať oporu a tehotenstvo nepríde. Okrem toho existuje vysoká pravdepodobnosť, že produkcia estrogénu u ženy je znížená a ovulačná funkcia je narušená, to znamená, že dozrievanie vajíčka vo vaječníkoch sa vyskytuje veľmi zriedkavo alebo sa vôbec nevyskytuje. Takýto stav v skutočnosti hovorí o zmenách, ktoré sú charakteristické pre premenopauzu.
U pacientov s oligomenoreaou sa často vyvíja porušenie metabolizmu lipidov, ktoré je sprevádzané obezitou a kožnými ochoreniami (akné). Akné nereaguje dobre na liečbu.

Približne 20% žien má hirsutizmus - zvýšený rast vlasov u mužov a vlasy sú tvrdé a hrubé nielen na nohách a ramenách, ale aj na bruchu, hrudníku, chrbte a tvári. Telo pacienta súčasne pripomína mužskú siluetu - úzke boky a široké ramená, dobre vyvinuté svaly.

Oligomenorea je často sprevádzaná hirsutizmom - rastom vlasov mužského typu

Libido (sexuálna túžba) s oligomenorea sa znížila.

Všeobecné odporúčania

Predpis imunostimulačných liekov, vitamínov (A, E, skupina B) je široko používaný.

Špeciálna gynekologická masáž zlepšuje krvný obeh a odstraňuje stagnáciu v panvových orgánoch, posilňuje svalový systém, podporuje resorpciu adhézií a zápalových infiltrátov. Bimanálne masírovanie maternice sa vykonáva gynekológom s použitím dvojručných techník, jednou rukou masíruje maternicu z pošvy alebo konečníka a druhú ruku zo žalúdka.

Gynekologická masáž normalizuje krvný obeh v panvových orgánoch, podporuje resorpciu adhézií a zápalových infiltrátov

Diéta pre oligomenorea je predpísaná individuálne lekárom v každom prípade. Všeobecné princípy výživy počas choroby sú obmedzenie soli, živočíšnych tukov, ľahko stráviteľných sacharidov v potrave a používanie bylinných čajov.

Cvičenie terapia je zameraná na zlepšenie celého tela a zlepšenie krvného obehu panvových orgánov.

Je veľmi dôležité prispôsobiť denný režim, tráviť viac času vonku, vyhnúť sa stresu a prepracovaniu, kedykoľvek je to možné.

Liečba liekmi

Vedúcu úlohu v liečbe sekundárnej formy ochorenia u dospelých žien zohráva hormonálna terapia, ktorá je predpísaná na reguláciu cyklu a stimuláciu procesu ovulácie.
Ak oligomenorea spôsobila polycystickú ovariálnu chorobu, pacientovi sa predpíše progesterón - Vert, Duphaston, Utrogestan, Inzhest. Priebeh liečby týmito látkami trvá 10 - 12 dní a je predpísaný mesačne alebo štvrťročne až do normalizácie menštruačného krvácania.

Zvyčajne sa užívanie liekov s progesterónom strieda s použitím iných liekov - antikoncepcie. Táto kombinácia vedie k najefektívnejšej regulácii cyklu a pomáha uľaviť pacienta od súvisiacich symptómov, ako je hirsutizmus a akné.

Aby sa obnovila ovulácia, predpísané hormonálne lieky - Clomiphene, Clomid, Pergonal.

Chirurgická liečba

V niektorých prípadoch sa operácia používa na liečbu oligomenorea. V prípade polycystických ovárií, aby sa normalizoval ovulačný cyklus, je predpísaná diatermokoagulácia (kauterizácia ovariálneho tkaniva vysokofrekvenčným prúdom). Takáto liečba je kontraindikovaná u nenarodených žien. Dievčatám, ktoré majú v budúcnosti v úmysle mať deti, je pridelená jemnejšia metóda koagulácie rádiových vĺn.

Физиотерапевтическое лечение

Fyzioterapia je kontraindikovaná v období exacerbácie chronických zápalových procesov, s endometriózou, rakovinou, závažnými poruchami cirkulácie, zlyhaním obličiek alebo pečene.

Pri folikulárnej dysfunkcii je predpísaná elektroforéza s meďou, ultrazvukom, fototerapiou a magnetoterapiou. Tieto metódy sú zamerané na zlepšenie prekrvenia, posilnenie a obnovu pohlavných orgánov, zmiernenie kŕčov, zápal, stimuláciu produkcie estrogénu. S rovnakým účelom môže byť predpísané ošetrenie parafínom a ozokeritom.

So zníženou funkciou vaječníkov sú uvedené sírovodíkové a dusíkaté termálne kúpele, ako aj kúpeľná liečba v meste Pyatigorsk, Anapa, Evpatoria, Saki, Goryachiy Klyuch.

Ukázalo sa, že sirovodíkové kúpele obnovujú reprodukčnú funkciu.

V niektorých prípadoch je akupunktúra, ktorá je určená na obnovenie funkčnej schopnosti genitálií, veľmi účinná.

Ľudové prostriedky

Použitie byliniek možno použiť len po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a použiť ako doplnok k hlavnej terapii.
Tradičná medicína odporúča použitie čerstvého šťovíku a húb, pláštenky, eleutherococcus, ženšenu, ako aj bylinných čajov, odvarov a infúzií pre pacientov s oligomenorrhoea.

Fyziológia regulácie menštruačných cyklov

Menštruačné cykly sú opakované cyklické zmeny v ženskom tele, najmä v rôznych častiach reprodukčného systému. Vyvrcholením vonkajšieho prejavu je menštruácia, ktorá sa opakuje s určitým intervalom počas celého reprodukčného obdobia, s výnimkou tehotenstva a dojčenia. Zlyhanie týchto procesov vedie k rozvoju porúch, vrátane oligomenorea. Po prvej menštruácii (menarche), ktorá sa spravidla objavuje za 10-12 rokov, je možné stanoviť pravidelnosť cyklov 1-1,5 roka.

Normálny priebeh a cyklický charakter týchto procesov, sprevádzaný zmenami v celom tele, je zabezpečený jedným neurohormonálnym systémom, ktorý sa skladá z centrálnych (zjednocujúcich) a periférnych efektorových (výkonných) štruktúr, ako aj z medziľahlých väzieb. V mechanizme regulácie reprodukcie sa konvenčne rozlišuje 5 úrovní, ktoré vzájomne pôsobia v súlade so zásadami pozitívnych a negatívnych priamych a spätných väzieb.

Vyššia alebo prvá úroveň

Reprezentovaný mozgovou kôrou a niektoré ďalšie štruktúry. Podieľajú sa na vnímaní a primeranom vplyve na iné časti reprodukčného systému, v závislosti od frekvencie, závažnosti a trvania expozície externým (silný stres, nestabilita psycho-emocionálnej sféry, atď.) A vnútorných podnetov. V druhom prípade k tomu dochádza prostredníctvom špecifických receptorov pre estrogén, androgén a progesterón. V reakcii na pôsobenie stimulov v týchto štruktúrach mozgu sa syntetizujú, uvoľňujú a podstupujú biologicky aktívne látky, ktoré ovplyvňujú zodpovedajúcu funkciu ďalšej tvorby mozgu, hypotalamu.

Druhá úroveň

Hypotalamus, ako neuroendokrinná štruktúra, je druhou úrovňou regulácie. Má vlastnosti oboch neurónov, ktoré reprodukujú elektrické impulzy, a buniek, ktoré uvoľňujú hormonálne látky Liberin (stimulujúce) a statíny (blokovanie). Aktivita hypotalamu závisí jednak od regulačného vplyvu štruktúr prvej úrovne, jednak od obsahu pohlavných hormónov v krvi. Hypotalamické gonadotropné liberíny sú kombinované názvom gonadotropín uvoľňujúci hormón (GnRH). Jeho sekrécia je naprogramovaná geneticky a má cychorálnu (pulzujúcu) povahu. Maximálna aktivita hypotalamu trvá niekoľko minút, intervaly aktivity sa pohybujú od 1 do 3 hodín, čo je tiež ovplyvnené koncentráciou estradiolu v krvi v luteálnej alebo folikulárnej fáze menštruačného cyklu.

Tretia úroveň

Predný lalok hypofýzy je treťou úrovňou neuroendokrinnej regulácie. Hormóny sú vylučované touto časťou mozgu:

 • FSH (folikuly stimulujúci), ktorý stimuluje rast a dozrievanie folikulov vo vaječníkoch,
 • LH (luteinizácia), ktorá spolu s prvým prispieva k produkcii progesterónu,
 • prolaktín, ktorý reguluje uvoľňovanie progesterónu corpus luteum do krvi, ako aj stimuláciu rastu prsných žliaz a reguláciu laktácie, t
 • TSH (tyrotropné), STH (somatotropné) a ACTH (adrenokortikotropné).

Len s vyváženým vylučovaním týchto hormónov môže adekvátne fungovanie reprodukčného systému, zavedenie pravidelného menštruačného cyklu a absencia takých porúch ako oligomenorea, amenorea, hypomenorea, atď.

Štvrtá úroveň

Pozostáva z periférnych endokrinných orgánov, medzi ktoré patria vaječníky, štítna žľaza a nadobličky. Hlavnými úlohami sú vaječníky, v ktorých folikuly rastú a dozrievajú, pohlavné hormóny, žlté telesné formy. Hormóny syntetizované vo vaječníkoch určujú nielen funkčné zmeny v samotnom reprodukčnom systéme, ale majú tiež aktívny vplyv na metabolické procesy v tkanivách a orgánoch, ktoré majú receptory pre pohlavné hormóny, aminopeptidy, inzulín a glukagón.

Piata úroveň

Sliznica pošvy, maternica, najmä jej sliznica (endometrium), v ktorej sú cyklické procesy vyjadrené na maximum, tvoria vajcovody a mliečne žľazy. Cyklické zmeny v endometriu, ktoré spočívajú priamo v bunkovej proliferácii, sekrécii a menštruácii, závisia od koncentrácie pohlavných hormónov v krvi a od stavu tkanivového receptorového aparátu k pohlavným hormónom.

Tieto hladiny tvoria os hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Princípy priamej a reverznej interakcie prostredníctvom špecifických receptorov hormónov na všetkých úrovniach zabezpečujú cyklickosť a adekvátne fungovanie reprodukčného systému.

„Priama“ komunikácia znamená stimulačný účinok hypotalamickej oblasti mozgu na hypofýzu, po ktorej nasleduje syntéza pohlavných hormónov vo vaječníkoch, „reverzným“ účinkom koncentrácie pohlavných hormónov na hypotalamus a hypofýzu.

Jedným z hlavných zovšeobecňujúcich ukazovateľov, ktorý odráža interakciu rôznych úrovní osi hypotalamus-hypofýza-vaječník a možnosť realizovať hlavnú funkciu reprodukčného systému tela, je menštruačný cyklus. Jeho charakter umožňuje klinicky určiť úroveň stavu reprodukčného systému v dôsledku správnych vzťahov v systéme hypotalamus-hypofýza-vaječníky.

Teda, oligomorfóza typu nmc, podobne ako iné typy týchto porúch, môže byť spustená faktormi spôsobujúcimi poruchy v interakcii divízie neuroendokrinného systému na jednej alebo viacerých úrovniach.

Príčiny oligomenorea

Oligomenorea môže byť fyziologická a patologická. Fyziologická oligomenorea je porucha, ktorá sprevádza fyziologické stavy. Vyskytuje sa v období dospievania, keď sa menštruačný cyklus začína formovať, a počas obdobia premenopauzy, to znamená zániku funkcií reprodukčného systému (čo je a kedy začína obdobie menopauzy, čítajte v našom článku). V druhom prípade predchádza menopauzálna amenorea.

Patologický syndróm sa líši podľa:

 1. Primárna oligomenorea - vyskytuje sa počas tvorby menštruačného cyklu. V tomto prípade ide o vonkajší znak začiatku vývoja procesu, ktorý v plodnom období určuje narušenie neuroendokrinnej funkcie reprodukčného systému tela. Do konca dospievania, poruchy v systéme hypotalamus-hypofýza-vaječníky, ktoré sú spočiatku funkčné, získavajú relatívnu stabilitu a zachovávajú si svoje hlavné znaky už v plodnom veku.
 2. Sekundárna oligomenorea - vyvíja sa po etablovanom pravidelnom menštruačnom cykle.

S predstavou úrovne fyziologickej regulácie menštruačného cyklu je zrejmé, že príčinou oligomenorea môže byť akékoľvek organické alebo funkčné narušenie na jednej z úrovní. Tieto dôvody môžu byť:

 1. Anatomické zmeny v mozgu spôsobené traumou, hypofýzou a inými nádormi rôzneho charakteru, ochorením a Itsenko-Cushingovým syndrómom.
 2. Chronické negatívne psychogénne napätie alebo ťažké stresové podmienky.
 3. Nadmerná dlhodobá fyzická námaha a prudká zmena klímy alebo časového pásma.
 4. Akútne infekčné ochorenia komplikované neuroinfekciou, ako aj meningitídou alebo encefalitídou.
 5. Endokrinné ochorenia (hypotyreóza, ochorenia pankreasu, nádory nadobličiek, niektoré formy menopauzálnych a premenštruačných syndrómov).
 6. Rodinná citlivosť na poruchy reprodukčnej funkcie (viac informácií o ženskej neplodnosti nájdete tu).
 7. Vrodené chyby pohlavných orgánov.
 8. Poruchy metabolizmu pri obezite, rýchla strata telesnej hmotnosti, nevyvážená strava, dlhodobý nedostatok telesnej hmotnosti.
 9. Dlhodobé používanie perorálnych kontraceptív obsahujúcich estrogény, opioidné lieky, metoklopramid (antiemetiká), halucinogény a niektoré lieky, dlhodobá alebo nedostatočná liečba hormonálnymi (glukokortikosteroidmi) liekmi.
 10. Ochorenia vaječníkov (cysty, syndróm polycystických ovárií, nádory).
 11. Príčinou oligomenorea môže byť časté infekčné ochorenie v detstve av dospelosti, vrátane chronických zápalových procesov a pozápalových zmien v endometriu, ako aj nádorov, endometriózy, chirurgického zákroku na maternici a vaječníkoch, traumy (potraty).
 12. Choroby pečene a kardiovaskulárneho systému (zriedkavé).

Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-10) tiež zaviedla takúto kategóriu ako „nešpecifikovaná oligomenorea“. Patrí do triedy ochorení genitourinárneho systému, bloku "Nezápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov". Do tejto kategórie patrí oligomenorea, ktorá môže byť spôsobená syndrómom vyčerpania, dysgenézou, hyper-retardáciou vaječníkov alebo imunitnými poruchami, ktoré zahŕňajú humorálnu a bunkovú imunitu a môžu sa prejavovať autoimunitnou ooporitídou alebo inými poruchami vo vaječníkoch nejasnej príčiny.

Môžem otehotnieť s oligomenorea?

Z veľkej časti závisí od príčin vzniku syndrómu. Ak sa to stane hormonálne poruchy, nie je ovulácia, porušovanie odmietnutie a obnovenie sliznice maternice, potom samozrejme tehotenstvo stáva nemožným. V prípadoch infantilizmu závisí možnosť tehotenstva od stupňa hypoplazie maternice, od stupňa hormonálnej funkcie vaječníkov a od prítomnosti sprievodných patologických stavov.

V súlade s údajmi Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 1985, medzi všetkými príčinami neplodnosti, 14,7% sprevádza tento typ patológie. Medzi všetkými neplodnými ženami, ktoré trpia porušením menštruačného cyklu, je frekvencia oligomenorea 41,6%. Nezávislé tehotenstvo sa vyskytuje približne u 20% žien s týmto syndrómom.

Primárna oligomenorea

Diagnóza primárnej oligomenorea je uskutočnená u pacientov v mladom veku, ak koniec puberty nie je sprevádzaný zavedením normálneho rytmu menštruácie (obdobie 21-35 dní a trvanie 8, ale nie menej ako 2 dni).

Primárna oligomenorea je najčastejšie výsledkom retardácie vnútromaternicového rastu, ktorá sprevádza hypoplaziu a / alebo infantilizmus genitálií. Ak veľkosť maternice nezodpovedá vekovej norme, hovorí o sexuálnom infantilizme. Závažnosť sexuálneho infantilizmu je determinovaná prítomnosťou alebo neprítomnosťou zlyhania vaječníkov a úrovňou zaostalosti maternice:

- Prvý stupeň infantilizmu je veľmi zriedkavý a vzťahuje sa na anomálie vývoja, ktoré sa vyznačujú prítomnosťou maternice. Menštruácia je prakticky neprítomná. Obnovenie normálnej štruktúry ženských pohlavných orgánov s takouto štruktúrou je nemožné.

- Druhý stupeň zaostalosti zodpovedá „detskej“ veľkosti maternice a je sprevádzaný oligomenorea. Primeraná dlhodobá liečba pomáha obnoviť normálnu anatomickú štruktúru tela.

- Tretím stupňom infantilizmu je hypoplazia maternice. Maternica má normálnu štruktúru, ale jej veľkosť nekoreluje s vekovou normou. Príčiny hypoplazie môžu byť závažné infekcie alebo zápalové ochorenia pohlavných orgánov počas puberty. Oligomenorea pri hypoplazii je dočasná a trvá až do času, kedy maternica „vyrastie“ pod vplyvom terapie. Hyplázia maternice môže sama zmiznúť v dôsledku vnútorných hormonálnych zdrojov.

Ultrazvuk v prítomnosti primárnej oligomenorea umožňuje určiť prítomnosť abnormalít vo vývoji pohlavných orgánov a laboratórne testy určia povahu hormonálnych porúch.

Sekundárna oligomenorea

Sekundárna oligomenorrhea nikdy nesprevádza pubertu, je inherentná pre viac dospelých žien. Toto je uľahčené z rôznych dôvodov - od „najjednoduchších“, ako sú napr. Výskyt krátkodobého porušenia menštruačného cyklu s jeho následným nezávislým zotavením je úplne normálna situácia.

Ak oligomenorea existuje dlhodobo, sprevádzaná takými alarmujúcimi príznakmi, ako je neplodnosť, hirsutizmus, obezita, znížená sexuálna túžba alebo endokrinné poruchy, vyžaduje sa hĺbkové vyšetrenie.

Liečba sekundárnej oligomenorea zahŕňa elimináciu základného ochorenia.

Liečba oligomorey

Pre úspešnú elimináciu oligomenorea je nevyhnutné stanoviť jej príčinu. Liečba oligomorey sa nevykonáva:

- Keď sú pacienti mladé dievčatá bez príznakov abnormálneho vývoja pohlavných orgánov a endokrinnej patológie, pozorovanie je povolené dva roky.

- v období vymiznutia menštruačnej funkcie (menopauza),

- Ak je oligomenorea spôsobená krátkodobými príčinami. Napríklad, ak príčiny oligomenorea sú nadmerné fyzické námahy alebo prepracovania, oligomenorrhea self-deštrukcie.

Prítomnosť endokrinnej patológie vyžaduje liečbu spolu s endokrinológom. Menštruačný cyklus môže byť normalizovaný až po adekvátnej liečbe základného ochorenia.

Po úspešnom ukončení liečby základného ochorenia sa menštruačný cyklus obnoví hormonálnou korekciou. Je možné, že menštruačný cyklus sa obnoví bez lekárskeho zásahu.

Pin
Send
Share
Send
Send