Vitálny

Mesačne alebo krvácanie z maternice? 82

Pin
Send
Share
Send
Send


Aby nedošlo k menštruačnému krvácaniu z maternice, je potrebné mať jasnú predstavu o charakteristických mesačných parametroch (trvanie, strata krvi, atď.).

Väčšina žien má kalendár, v ktorom označujú dátumy začiatku a konca ich obdobia. To vám umožní prechádzať dĺžkou menštruačného cyklu a byť pripravený v čase nasledujúceho mesiaca.

Takže parametre zdravého menštruačného krvácania:

 • Doba trvania. Bežné mesačné obdobia trvajú 5-3 dni. Povolené trvanie menštruácie je až 7 dní. Toto je horná hranica trvania menštruácie.
 • Množstvo krvi stratené za deň. Indikátor je tak individuálny, že môžete pomenovať iba približný objem stratenej krvi. Množstvo stratenej krvi je 50 až 20 ml denne. Zhruba je to naplnenie maxi-padu alebo tamponu v 3-4 hodinách používania, ak sa plnenie uskutočňuje za 60 minút - mesačné obdobia sa môžu považovať za hojné.
 • Celkový objem stratenej krvi je približne 250 ml. Jednoducho povedané, pre jednu menštruáciu žena stráca 1 šálku krvi.

Stratený objem krvi sa skôr rýchlo doplní vďaka aktivácii adaptačných mechanizmov v ženskom tele.

ZAINTERESOVANÉ VEDIEŤ! Ženy sú odolnejšie voči strate veľkého množstva krvi a rýchlejšie sa zotavujú po krvácaní ako muži. Táto výhoda oproti silnejšiemu pohlaviu je žena povinná „menštruovať“, čo robí ženské telo „húževnatejším“ k výraznej strate krvi.

 • Trvanie menštruačného cyklu, Od 35 do 21 dní trvá normálny menštruačný cyklus. Pre väčšinu žien je toto obdobie 28 dní.
 • Menštruačné krvácanie zvyčajne začína "mdlo", ale po dni sa stáva hojným. Krv má jasne červenú farbu, nezráža sa a obsahuje zrazeniny (fragmenty odmietnutej sliznice maternice). V deň 3 sa uvoľňovanie krvi stáva miernym, získava tmavší odtieň av niektorých šťastných ženách končí obdobie na tretí deň. U väčšiny dievčat pokračuje vylučovanie krvi vo forme „mazaniny“ počas ďalších 3-4 dní, stáva sa tmavohnedou, niekedy čiernou.
 • Pred príchodom menštruácie väčšina žien pozoruje vzhľad charakteristických znakovako je pocit plnosti a brnenie v prsných žľazách, mierne ťahové bolesti v dolnej časti brucha av sakrálnej oblasti a labilita nálady (často je žena nadmerne podráždená, rýchlo temperovaná). Pozorne súvisia s ich zdravím, ženy si všimnú otravné bolesti v spodnej časti brucha av strede cyklu, ktoré sa zvyčajne zhodujú s nástupom ovulácie (uvoľnenie zrelého vajíčka z folikulu ovárií). Takéto pocity sa spravidla opakujú každý mesiac, pretože sú spojené s cyklickými hormonálnymi výkyvmi. Podľa týchto pocitov, mnoho dievčat presne určiť začiatok menštruácie, aj keď sa nezhoduje s kalendárom.
 • Počas gravidity mizne menštruačný tok. Akékoľvek krvácanie počas pôrodu je „budíkom“ a povie žene, aby okamžite navštívila lekára.

Čo by malo strážiť?

Výskyt akýchkoľvek príznakov môže naznačovať rozvoj krvácania.

 • Ak sa uvoľnenie menštruačnej krvi nezníži a v niektorých prípadoch sa zvyšuje niekoľko dní po začiatku menštruácie.
 • Ak sa po vytvorení trvalého mesačného harmonogramu nedostavia včas, je vylučovanie krvi veľmi hojné a nemá tendenciu ustupovať, zatiaľ čo uvoľnená krv je červená.
 • Výskyt krvavého výtoku z genitálneho traktu po abdominálnej traume.
 • Bohatá sekrécia šarlátovej krvi po dlhodobej absencii menštruácie u žien staršej vekovej skupiny počas menopauzy.

Príčiny krvácania z maternice sú veľmi početné, počnúc chorobami ženského reprodukčného systému, končiac poruchami v systéme zrážania krvi. V rôznych vekových skupinách sa frekvencia výskytu rôznych príčin značne líši.

 1. Choroby krvi (napríklad trombocytopenická purpura). Zvyčajne, v prípade porúch koagulácie, existujú ďalšie príznaky, ako napríklad dlhodobé nepretržité krvácanie z menších poranení (viac ako 10 minút), časté krvácanie z nosa, modriny, ktoré sa vyskytujú bez príčiny, a hojné dlhodobé krvácanie po extrakcii zubov. Takéto príznaky by nemali zostať bez povšimnutia. Dievča by sa malo vždy poradiť s lekárom a absolvovať príslušné testy. Porušenie hemostatického systému krvi prináša reálnu hrozbu pre život ženy. Ak takéto príznaky "zavrieť oči", potom je vysoké riziko umierania počas akejkoľvek operácie, pôrod, zranenia z vypuknutia krvácania.
 2. Zápalové ochorenia reprodukčných orgánov.
 3. endometrióza, Endometrium foci umiestnené mimo maternice počas menštruácie môžu viesť k silnému krvácaniu.
 4. Nádory genitálií. Novotvary značnej veľkosti môžu rásť do blízkych ciev, pričom ničia cievnu stenu, čo spôsobuje takú komplikáciu ako krvácanie.
 5. Vaginálne polypy, Polypy takejto lokalizácie sú najčastejšie zranené, napríklad pri pohlavnom styku alebo pri použití tamponov, čo vedie k nadmernému krvácaniu.
 6. lieky, Príjem liekov zo skupiny antikoagulancií a antitrombocytov (riedenie krvi) počas menštruačného cyklu môže tiež spôsobiť krvácanie.
 7. Teplá vaňa, sprchaNávšteva kúpeľov, sauny v prvých dňoch menštruácie je tiež častou príčinou krvácania u žien predisponovaných k nim.
 8. Spontánny potrat, Ak je žena tehotná, výtok krvi z genitálneho traktu môže naznačovať ohrozenie potratu, predčasné odlúčenie placenty atď. V každom prípade výskyt krvácania u tehotnej ženy vyžaduje hospitalizáciu v špecializovanej nemocnici.
 9. Vážne zranenia brucha.
 10. Mimomaternicové tehotenstvo. Fetálne vajíčko implantované do maternicovej trubice, ktoré zväčšuje veľkosť, nevyhnutne vedie k prasknutiu vajíčkovodu a vzniku krvácania. Vypúšťanie krvi z genitálneho traktu, žena je v extrémnej bolesti, ignorovať, čo nie je možné. Táto situácia si vyžaduje núdzovú hospitalizáciu.
 11. Užívanie lieku "Postinor" aby sa zabránilo nechcenému tehotenstvu, ak došlo k nechránenému pohlavnému styku. Krvácanie je vedľajším účinkom lieku a u žien s krvácaním z maternice v minulosti, „Postinor“ môže vyvolať krvácanie, ktoré vyžaduje, aby sa zastavila pohotovostná lekárska starostlivosť.

ZAINTERESOVANÉ VEDIEŤ. Aj u novorodencov dochádza k menštruačne podobnému krvácaniu z genitálneho traktu. Tento jav sa nazýva sexuálna (hormonálna) kríza. Tento stav sa vyskytuje asi 7 dní po narodení a prejavuje sa výskytom malého množstva krvi z pošvy novorodenca. Po niekoľkých dňoch sa krvácanie zastaví samo.

Tento fenomén sa vysvetľuje zvýšeným obsahom pohlavných hormónov matky v detskej krvi, po 9–10 dňoch sa hladiny hormonálnej rovnováhy ustupujú a krvácanie sa neopakuje. Stav je prispôsobivý, nevyžaduje žiadne terapeutické opatrenia.

Vylučovanie krvi môže byť sprevádzané príznakmi mastitídy (opuch prsných žliaz) a oddelením malého množstva belavej tekutiny od bradaviek.

Sexuálna kríza nie je bežná, len u 9-7% novorodencov.

Ako sa liečiť?

Krvácanie maternice, bez ohľadu na príčiny, by sa malo liečiť v stenách špecializovanej nemocnice, ale v žiadnom prípade doma.

Ak žena stratila významné množstvo krvi, môže byť predpísaná transfúzia krvných doštičiek alebo červených krviniek, ako aj čerstvá zmrazená plazma.

Predpisujú sa hemostatické lieky, ako napríklad Ditsinon, Tranexam, Vikasol (nie prvá pomoc, pretože účinkuje len po 18-12 hodinách), Etamzilat, Oxytocin (spôsobuje kontrakciu maternice, čo pomáha zastaviť krvácanie z maternice).

Po zastavení krvácania sa post-hemoragická anémia koriguje preparátmi železa.

V ťažkých prípadoch sa chirurgické krvácanie vykonáva kyretážou maternice. Ak takéto opatrenie zlyhá, vykoná sa extirpácia (odstránenie) maternice. Tento postup sa vykonáva v mimoriadne náročných prípadoch, keď použitie iných metód nie je účinné.

Menštruačný výtok

Menštruačný cyklus je v priemere 21-35 dní. Obdobie - od 3 do 7 dní. Čokoľvek, čo nespadá pod stanovené limity, sa považuje za patológiu.

U všetkých žien sú príznaky menštruácie podobné. Menštruácia zvyčajne začína vo forme skromných sekrétov, ktoré sa postupne zvyšujú. Do konca menštruačného cyklu výtok postupne ustupuje. Škvrnitosť je najprv jasne červená. Postupne sa menia na tmavohnedú alebo čiernu, čo sa podľa odborníkov považuje za normálne.

Zrážky počas menštruácie - to je tiež norma, pretože ženy v tomto období majú krvné zrazeniny. Farba zrazenín je tmavá alebo jasne červená. Ak sa krv vylučuje bez zrazenín, poraďte sa so svojím lekárom. Možno prítomnosť akejkoľvek patológie u žien. Lekárova pomoc je potrebná, ak má žena už pochybnosti: obdobie alebo krvácanie, ako aj v prípade trvalej bolesti počas kritických dní.

Bohatý mesačne

Nie vždy prebieha menštruácia normálne. V niektorých prípadoch dochádza k zmene vzhľadu, štruktúry a objemu krvácania. Ukazuje sa, že krvácanie sa vyskytuje počas menštruácie. V niektorých prípadoch to môže znamenať akúkoľvek patológiu.

Krvácanie počas menštruácie sa môže vyskytnúť v dôsledku mnohých nasledujúcich ochorení:

 • porušenie zrážanlivosti krvi (tendencia k trombóze),
 • patologické ohýbanie krčka maternice,
 • endometrióza,
 • myóm,
 • polypy,
 • tehotenstva
 • chronických ochorení
 • gynekologické ochorenia,
 • abscesy,
 • používanie vnútromaternicových pomôcok, t
 • nedostatok vitamínov skupiny B.

V medicíne existuje koncept - krvácanie počas menštruácie. Existujú nasledujúce stavy:

 • Menorágia - hojné a dlhotrvajúce obdobia,
 • Metroragia - nepravidelné krvácanie, ktoré sa môže vyskytnúť medzi menštruáciou,
 • Manometroragia - nepravidelný dlhodobý výtok krvi,
 • Polymenorea - keď kritické dni začínajú skôr ako 3 týždne od konca predchádzajúcich dní.

Ako rozlíšiť menštruáciu od patológie?

Existuje niekoľko charakteristických príznakov, ako rozlišovať menštruáciu od patologického krvácania. Naznačujú abnormálny výtok z maternice počas menštruácie:

 • tesnenie sa musí meniť veľmi často, asi jeden za hodinu alebo dve počas dňa,
 • trvanie mesiaca je viac ako jeden týždeň
 • množstvo krvných zrazenín
 • pocit nevoľnosti, veľmi unavený a slabý,
 • ťažká a opakovaná bolesť dolnej časti brucha,
 • vzhľad krvi po pohlavnom styku,
 • chudokrvnosť.

Ak má žena za týchto okolností: t

 • svetlá pleť
 • vypadávanie vlasov, krehké a bledé nechty,
 • rýchla únava, únava po bežnom cvičení,
 • nepravidelnosť menštruácie,
 • krvácanie medzi menštruáciou.

Výtok počas implantácie

Príznakom tehotenstva nie je len absencia menštruácie alebo ich minimálny počet, ale aj implantačné krvácanie, ku ktorému dochádza uprostred cyklu. Oplodnené vajíčko, prenikajúce povrchom maternice, môže spôsobiť mikrodamage. Avšak nie všetky tehotné ženy môžu pozorovať malé množstvo krvi, ale iba 20-30%.

Postpartum Lochia

Vylučovanie krvi po pôrode je normálny fyziologický proces a trvá oveľa viac ako menštruácia. Je to spôsobené oddelením placenty od maternice. Trvanie postpartum lohii je až 8 týždňov. Podozrivé patologické krvácanie z maternice, ktoré nie je spojené so sekréciou po pôrode, by malo byť v takýchto prípadoch, ak: t

 • po dokončení lohii, výber začal znova a ich farba sa stala jasne červenou,
 • Lochia má nepríjemný zápach
 • kvapalina, ktorá nemá zrazeniny,
 • horúčka, bolesť hlavy, pokles tlaku, celková slabosť a pomalý pulz,
 • výmena hygienických vložiek prebieha každú hodinu alebo dve,
 • žena pochybuje, čo sa jej stalo: menštruácia alebo krvácanie.

Čo robiť

Ak chcete zastaviť príliš ťažké obdobia, môžete robiť bez liekov a používať nasledujúce odporúčania:

 • pite veľa vody
 • nezaoberajú sa ťažkou fyzickou prácou, nezvyšujú závažia,
 • by mal veľa odpočinúť,
 • nemôžete sa kúpať v kúpeľni, navštíviť vaňu a parný kúpeľ,
 • Je potrebné odmietnuť alkoholické nápoje a kávu.

Aby ste znížili množstvo krvi, mali by ste k žalúdku pripojiť studenú vyhrievaciu podložku. Uchovávajte ho do 15 minút, aby nedošlo k prechladnutiu. Vyžaduje sa konzultácia s gynekológom.

Ako prebieha liečba?

Pri najmenšom podozrení z patologického krvácania z maternice je veľmi dôležité rýchlo a správne ho zastaviť. Krvácanie je nebezpečné pri anémii a iných komplikáciách. Pomoc gynekológa v takýchto prípadoch by mala byť rýchla.

V prípade závažného krvácania sa ako primárny prostriedok predpisujú hemostatiká a hormonálne látky. Tieto sú potrebné, keď je to absolútne nevyhnutné, a niekedy ako dlhodobá liečba. Najčastejšie ide o orálnu antikoncepciu, ktorú predpisuje len ošetrujúci lekár. Tieto lieky sú nevyhnutné na obnovenie zhoršenej hormonálnej rovnováhy. Ak sú prijaté nesprávne, môže sa objaviť nové krvácanie z maternice a iné negatívne dôsledky. V komplexe k hlavným metódam liečby môže vymenovať a ľudové prostriedky.

Na zastavenie krvácania v prípade akejkoľvek patológie z maternice sa maternica zoškrabuje. Tento postup je vhodný pre ženy v reprodukčnom a postmenopauzálnom veku, čo umožňuje nielen znížiť krvácanie, ale aj zistiť dôvod ich výskytu. Škrabanie v adolescencii a u žien, ktoré nedali pôrod, sa robia len pre tú najdôležitejšiu potrebu.

Symptomatická liečba sa vykonáva za účelom eliminácie krvácania z maternice. Pacientovi je predpísaná infúzna terapia na kompenzáciu straty krvi v tele. Tiež relevantné lieky na liečbu anémie. Ak je hemoglobín príliš nízky, žena má predpísané intramuskulárne podanie liekov av prípade menšej anémie sa odporúča perorálne podávanie.

V prípade silnej straty krvi je povinné predpísať priebeh všeobecnej posilňovacej terapie. Môžu to byť vitamíny, imunomodulačné činidlá a antioxidanty.

Niekedy je príčinou krvácania z maternice nesprávny životný štýl, emocionálne zmätky, stres a iné provokujúce okolnosti. Preto sú predpísané sedatíva.

záver

Je veľmi dôležité pravidelne navštevovať gynekológa, najmä ak má žena problémy v gynekologickej oblasti. Napriek tomu, že je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia, mnohé ženy nemajú čas na odstránenie problémov v ich zdraví. Častejšie idú k lekárovi, keď je jednoducho nemožné odložiť návštevu.

Je veľmi dôležité vedieť, ako rozlíšiť menštruáciu od krvácania, pretože tieto sú nebezpečné nielen anémiou a zhoršením celkového stavu. Krvácanie s ťažkou menštruáciou a hrozí vážnejšie následky. Všetko závisí od príčiny prílišného krvavého prepustenia. Preto je lepšie byť vyšetrený a začať liečbu v počiatočnom štádiu. Len takto: môžete sa zachrániť pred všetkými druhmi komplikácií, vrátane smrti.

Mesačné alebo implantované krvácanie, ako určiť?

Mesačný výtok a krvácanie z implantátu majú podobné prejavy, ale zároveň sú to dva úplne odlišné stavy. Krvácanie typu implantátu nastáva, keď je zavedené predplodené vajíčko. V tomto bode sa slizničná vrstva zničí, čo je potrebné na to, aby sa embryo mohlo konsolidovať na povrchu.

Menštruácia je len jednou z fáz menštruačného cyklu. V tomto čase je sliznica maternice odmietnutá a toto je sprevádzané krvácaním. Menštruácia prebieha v súlade s určitým časovým intervalom. Krvácanie trvá tri až osem dní. Sexuálne hormóny sú zodpovedné za reguláciu procesu.

V prípade menštruačného krvácania sa spolu s krvou uvoľňuje určité množstvo hlienu s hustou a viskóznou konzistenciou. K tomu nedochádza pri krvácaní z implantátu. Tiež počas menštruácie, na začiatku, krv môže ísť zrazeniny. Tiež je potrebné si uvedomiť, že počas menštruácie sa krv nezráža. Toto je hlavný rozdiel medzi takýmto krvácaním a krvácaním z implantácie.

Ako určiť krvácanie z maternice alebo menštruáciu

Na rozlíšenie medzi krvácaním z maternice a menštruáciou pomôže prítomnosť takýchto príznakov a symptómov.

 • dochádza k prudkému nárastu objemu krvi, ktorá sa uvoľňuje z pošvy, jej objem sa stáva viac ako 80 mililitrov,
 • významne predlžuje trvanie mesačného krvácania, trvá dlhšie ako týždeň, t
 • dochádza k poruchám pravidelnosti vylučovania krvi, krv trvá menej ako tri týždne alebo dlhšie ako 35 dní,
 • krv sa po menopauze začína prejavovať,
 • možné krvácanie po sexuálnom kontakte.

Prítomnosť jedného z opísaných príznakov alebo niekoľkých okamžite naznačuje, že dochádza k porušeniu mesačného krvácania. Krvácanie maternice majú tendenciu prúdiť medzi pravidelnými periódami. Ak sa tak stane, musíte prijať opatrenia na nápravu situácie. Aby ste objasnili príčiny toho, čo sa deje, musíte kontaktovať endokrinológa alebo hematológa, aby ste zistili príčiny toho, čo sa deje, a vymenovanie opatrení, ktoré sú v tomto prípade povinné.

Ako určiť ťažké mesačné alebo krvácanie

Pre správne oddelenie menštruácie od krvácania je potrebné starostlivo sledovať stav ženy. Pri krvácaní okrem menštruácie sú možné nasledovné zmeny stavu ženy: t

 1. V celom tele je pocit neodolateľnej slabosti.
 2. Dokonca aj tie najjednoduchšie, vždy známe akcie, začnú spôsobiť pocit veľkej únavy.
 3. Normálna pleť sa náhle zmení na bledú.

Ak sa krvácanie objaví okamžite počas menštruácie, tieto faktory naznačujú: t

 1. Nehty ženy sa blednú a získavajú krehkosť, ktorá predtým nebola zvyknutá.
 2. Začína vypadávanie vlasov, ktoré môže byť dosť intenzívne.
 3. Narušila pravidelnosť menštruácie.
 4. Medzi menštruáciou sa pozoruje krvácanie.

V takom prípade, ak sa jeden z týchto príznakov prejaví sám alebo niekoľko naraz, potom to nie je záležitosť menštruácie, môžeme hovoriť o krvácaní z iných dôvodov.

Mesačne alebo krvácanie, ako určiť počas menopauzy

Menopauza znamená úplnú absenciu menštruácie, takže aj menšie krvácanie počas tohto obdobia vyžaduje vyšetrenie. Najčastejšie takéto príznaky odhaľujú rakovinu. Toto je jeho takzvaný skorý symptóm. Včasne zistená príčina toho, čo sa deje, vám dáva možnosť vykonávať liečbu.

Krvácanie počas menopauzy sa môže vyskytnúť z hormonálnych dôvodov. Líšia sa od mesačného prepúšťania významnou nezrovnalosťou a nedostatočnou schopnosťou predpovedať začiatok každého nasledujúceho krvácania. Aj z tohto mesačného krvácania sa líši nadmerná hojnosť. V stave ženy nemusia byť významné zmeny.

Mesačne alebo krvácanie, ako určiť po pôrode

Po pôrode dochádza k zmene v celom hormonálnom pozadí ženy a následne sa mení charakter jej obdobia. Ich začiatok závisí od režimu ženy a začiatku kŕmenia jej dieťaťa.

Krvácanie po pôrode nie je nezvyčajné a ženy ich často mýlia s menštruáciou. Takéto krvácanie sa považuje za úplne normálny fyziologický jav a ženské telo je pre nich vždy pripravené.

Po pôrode sa placenta oddelí od steny maternice a to vysvetľuje tok krvi niekoľko týždňov po pôrode. Na stene maternice a krvácaní sa tvorí veľká otvorená rana. Farba týchto sekrétov sa líši farbou od menštruácie, mení sa z krvi na belavo-žltú s krvavými náplasťami. Ak sa takéto prepustenie vyskytne v priebehu jedného a pol alebo dvoch mesiacov po pôrode, nemali by sa zamieňať s menštruačným obdobím.

Mesačne alebo krvácaním, podľa farby

V prvých dňoch menštruácie, krv môže ísť zrazeniny, jeho farba je tmavá a hrubá. Po nejakom čase to trvá na šarlátovom odtieni. Ak je krvácanie po pôrode, farba krvi sa postupne mení z svetlej krvi na žltkastú bielu s krvavými odtieňmi. Počas mesačného obdobia nič podobné.

Bežné krvácanie sa líši od menštruácie vo farbe krvi. Krv je zároveň ľahšia ako tá, ktorá sa uvoľňuje v prvých dňoch menštruácie. Krvné zrazeniny, s ojedinelými výnimkami, nie sú prítomné. Najčastejšie sú tieto symptómy dosť veľké na to, aby odlíšili krv počas menštruácie od štandardného krvácania, ktoré je spôsobené inými príčinami.

Normálne mesačne

Známky, že menštruácia sa vyskytuje bez patológií:

 1. Obdobie, počas ktorého nastáva normálna menštruácia, je od 21 do 35 dní. Každá odchýlka smerom dole alebo hore vyžaduje dodatočné vyšetrenie.
 2. Výber trvá zvyčajne 3 dni až týždeň. Niekedy dlhšie obdobia (do 10 dní) tiež nie sú znakom odchýlky, ale gynekológ by mal túto skutočnosť stanoviť.
 3. Od začiatku až do stredu menštruácie sa množstvo vylučovanej krvi zvyšuje, potom sa postupne znižuje.
 4. Farba výboja z jasne červenej až hnedej, dokonca čiernej farby sa považuje za fyziologickú normu.
 5. Prítomnosť zrazenín tmavšieho odtieňa indikuje uvoľnenie oblastí epitelu maternice počas jeho obnovy. Neprítomnosť takýchto zrazenín by mala byť upozornená, ako aj ich nadmerný počet.

Nie vždy množstvo výboja pre celú menštruáciu zodpovedá priemernej rýchlosti 100 ml. Ak sa musí úplne vyplnená podložka vymeniť viac ako raz za 2 hodiny, takéto menses sa považujú za hojné.

Krvácajúce príznaky

Existuje niekoľko príznakov, ako rozlišovať medzi menštruáciou alebo nepravidelnou menštruáciou od krvácania z maternice. Hlavné príznaky ochorenia:

 • podložka alebo tampon sa úplne naplní do jednej hodiny,
 • farba výtoku je šarlátová, nie sú vôbec žiadne zrazeniny alebo je ich viac ako obvykle,
 • tretí deň v mesiaci sa množstvo krvi nezníži alebo výtok pokračuje viac ako 7 dní v mesiaci,
 • silná bolesť, únava, neustála slabosť.

Menštruačná krv obsahuje enzýmy, ktoré zabraňujú jej koagulácii a sú zodpovedné za špecifickú vôňu sekrétov. Pri abnormálnom krvácaní tento zápach chýba.

Abnormálny výtok môže začať v polovici cyklu, okamžite po menštruácii alebo počas menštruácie. Preto by ste mali pri každom z príznakov konzultovať s lekárom, aby ste zistili presnú diagnózu a odstránili príčiny krvácania z pošvy.

Klasifikácia a príčiny

Existuje chronické a akútne abnormálne krvácanie. Všetky typy atypických krvných výtokov z maternice, ktoré trvajú viac ako šesť mesiacov a nevyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť, sú klasifikované ako chronické.

Akútny stav zahŕňa náhle nadmerné krvácanie, ktoré sa vyskytlo na pozadí chronického alebo prvého výskytu. Akútna strata krvi maternice vyžaduje neodkladný lekársky zásah.

Krvácanie nie je samotná choroba, ale iba symptóm, že v ženskom tele došlo k určitému zlyhaniu. Len zastavením krvi, bez pochopenia príčin anomálie, problém nie je možné vyriešiť. Príčinou krvácania môžu byť organické poruchy (choroby) a funkčné poruchy bez viditeľných fyzických zmien.

Dysfunkčné krvácanie z maternice (DMK)

Príčiny patológie v tomto prípade môžu byť poruchy hypofýzy, hypotalamu, vaječníkov, v dôsledku čoho je vyvážená produkcia hormónov narušená. Nie je možné zistiť organické poškodenie tkanív a orgánov.

Diagnostikujte DMK dvoch typov:

 1. Ovuláciou. Výpary môžu byť skreslené, rozmazané, vyskytujú sa pred menštruáciou, po jej ukončení alebo v strede cyklu. K ovulácii dochádza, ale počatie a nesenie tehotenstva môže byť problematické v dôsledku hormonálnych porúch. Vyznačuje sa rôznymi porušeniami menštruačného cyklu, odchýlkami v trvaní, frekvenciou, množstvom výboja v ľubovoľnom smere od normy.
 2. Anovulačné. Mesačný cyklus prechádza bez ovulácie. Charakteristické je veľké, dlhotrvajúce krvácanie po oneskorení alebo pokračovaní obvyklých období.

Hormonálne príčiny krvácania u žien zahŕňajú aj funkčné poruchy štítnej žľazy so zvýšením alebo znížením produkcie hormónov štítnej žľazy.

Organické krvácanie

Choroby vnútorných orgánov alebo patologické zmeny v štruktúre tkanív, ktoré môžu vyvolať abnormálne vylučovanie krvi:

 • patológia endometria (hyperplastický proces),
 • nádory vaječníkov,
 • polypy,
 • myómy maternice,
 • zápalov a infekcií
 • malígne nádory rôznej lokalizácie,
 • systémové ochorenia ovplyvňujúce tvorbu krvi.

Klasifikácia krvácania z maternice z dôvodu výskytu je podmienená. Pri komplexnom vyšetrení možno súčasne diagnostikovať niekoľko príčin organickej aj nefunkčnej povahy.

Krvácanie z prieniku

Iatrogénne hemorágie, inak nazývané prielomy, sa vyskytujú pri užívaní hormonálnych liekov (vrátane antikoncepcie), antikoagulancií alebo iných liekov. Na vyvolanie rovnakej reakcie môže chirurgický zákrok alebo poranenie maternice s vytesnením vnútromaternicového zariadenia.

Nebezpečné hojenie alebo trvanie iatrogénneho krvácania sa nelíši, ale vyžaduje okamžitú konzultáciu s ošetrujúcim gynekológom, aby sa zmenila liečba liekom alebo okamžité odstránenie špirály.

Na rozdiel od prelomov, rýchlo sa vyvíja veľké krvácanie, strata krvi môže byť veľká. Charakteristickým rysom bohatého procesu je bezbolestnosť.

Krvácanie mladistvých

Táto patológia bola pozorovaná od prvej menštruácie (menarche) a je charakteristická pre dievčatá mladšie ako 18 rokov. Ak nepoznáte rozdiel medzi abnormálnym krvácaním z fyziologickej normy, je ľahké ich zamieňať.

V tomto veku je príčinou vaginálneho krvácania najčastejšie nezrelosť reprodukčného systému. Hormonálna rovnováha je len stanovená, menštruačný cyklus nie je pravidelný. Poruchy pri produkcii hormónov stimulujúcich progesterón, estrogén alebo folikuly môžu spôsobiť krvácanie. Keď sa stanú trvalými, vedú k anémii, ďalšej abnormálnej tvorbe reprodukčnej funkcie u dievčat a hormonálnej neplodnosti u žien.

Poruchy štítnej žľazy (hypertyreóza, hypotyreóza) môžu tiež spôsobiť stratu krvi v mladom veku aj vo vyspelejších ženách. Ale najčastejšie je príčinou patológie u dievčat vážne prenášaných infekčných chorôb, ktoré sú považované za „detské“: osýpky, ovčie kiahne, mumps, angína, alebo chrípka.

Krvácanie pred menarche u dievčat je extrémne zriedkavé a vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože môžu byť známkou zhubných nádorov.

Dôležité vedieť! Ak hormonálne poruchy počas puberty (počas puberty) nie sú diagnostikované a nie sú vyliečené, má to vplyv na reprodukčné zdravie v plodnom veku. Neskôr, v menopauze, problémy s gynekológiou spôsobujú závažné komplikácie až po onkológiu. Porušenie je postupnej povahy, nie je „vyrastené“ s vekom, ale je ešte viac zhoršené.

Krvácanie v reprodukčnom veku

Jedna tretina všetkých žien vo fertilnom veku čelí problému abnormálneho krvácania z maternice. Porucha normálnej funkcie vaječníkov je najčastejšou príčinou.

Medzi faktory, ktoré môžu vyvolať patológiu vaječníkov v reprodukčnom veku, gynekológovia poznamenávajú:

 • stres a nervové napätie
 • zvýšený výkon
 • škodlivé pracovné a životné podmienky, t
 • zmena klimatickej zóny,
 • obezita alebo podváha,
 • infekcie genitálií a zápalové procesy,
 • chronické ochorenia reprodukčných orgánov: endometritída, endometrióza, myóm, polypy, nádory,
 • endokrinné ochorenia.

Ukončenie tehotenstva (operatívne, lekárske, spontánne) môže tiež vyvolať rôzne gynekologické poruchy sprevádzané stratou krvi.

Špinenie počas tehotenstva poukazuje na ohrozenie života matky aj plodu. Takéto patologické stavy sa posudzujú oddelene.

Krvácanie z menopauzy

V období pred menopauzou (menopauza) môže pokles produkcie ženských hormónov spôsobiť závažné krvácanie okamžite po včasnom období. Takéto stavy, opakované periodicky u žien nad 40 rokov, sú prvými príznakmi blížiacej sa menopauzy, predtým ako sa objavia iné príznaky.

Prirodzený proces útlmu fertilnej (plodnej) funkcie neznamená, že takéto súvisiace javy môžu byť ignorované. Nadmerné krvácanie môže trvať dlhý čas a hrozí vážnou stratou krvi. Okrem toho niekedy poukazuje na prítomnosť alebo možný vývoj iných organických porúch.

V období najvýraznejších príznakov menopauzy sa môže vyskytnúť krvácanie v dôsledku nadmernej proliferácie endometria maternice a vyžaduje chirurgický zákrok. Bez liečby sa proces (adenomyóza, HPE) môže šíriť do susedných orgánov a viesť k malígnej degenerácii endometria.

Dávajte pozor! Akékoľvek postmenopauzálne krvácanie (keď nie sú menštruácie dlhšie ako jeden rok) by malo ženu okamžite navštíviť lekára. Nebezpečenstvo rakoviny v tomto veku je obzvlášť veľké.

Krvácanie počas tehotenstva

Existuje len niekoľko prípadov, keď vypúšťanie počas tehotenstva s prímesou krvi nepredstavuje hrozbu:

 1. Okamžik implantácie vajíčka do maternice.
 2. Likvidácia hlienovej zátky pred začiatkom pôrodu.

Takéto sekréty nie sú nebezpečné, ak sú vzácne (špinenie), bezbolestné, majú ružovú alebo hnedú farbu, rýchlo končia. Akýkoľvek iný výtok krvi z pošvy počas tehotenstva je nebezpečný signál. Naliehavá výzva na poskytnutie lekárskej pomoci sa vyžaduje kedykoľvek.

Možné príčiny krvácania počas tehotenstva, život ohrozujúce ženy a plody:

 • ektopická fetálna väzba,
 • spontánny potrat (potrat),
 • prasknutie maternice
 • prerušenie placenty,
 • poruchy koagulácie matky,
 • polypu krčka maternice.

Po narodení sa placenta oddeľuje a odchádza a kontrakty maternice. Tieto procesy sú sprevádzané hojným vylučovaním krvi - lochiou, ktorá trvá až 6 týždňov.

Akékoľvek zmeny farby, vôňa lohia, prudký nárast ich počtu, neprítomnosť zrazenín môže znamenať začiatok patologického krvácania z maternice. Abnormálny popôrodný proces je zvyčajne sprevádzaný horúčkou, bolesťami hlavy, nízkym krvným tlakom, príznakmi anémie.

Stav reprodukčných orgánov ženy akéhokoľvek veku je veľmi dôležitý a atypický výtok musí byť včas diagnostikovaný. V prípade ťažkej menštruácie alebo krvácania je potrebné určiť presnú príčinu a po zastavení výtoku eliminovať toto porušenie. Bez vyliečenia koreňa problému sa krvácanie z maternice opakuje, ochorenie sa stáva chronickým a vyvoláva vývoj nových patológií.

Pin
Send
Share
Send
Send