Zdravie

Testy na hormóny: od „A“ po „Z“

Pin
Send
Share
Send
Send


Hormonálne testy sú základom gynekologickej diagnózy.

Hormón (staro-grécky. Άρμάω - excite, impel) - organické zlúčeniny, ktoré produkujú naše žľazy. Vstupom do krvi vytvárajú väzby s receptormi, čím regulujú fyziológiu a metabolizmus v tele.

Koncentrácia hormónov v tele sa nazýva hormonálne pozadie. Hormonálne pozadie sa môže počas krátkeho časového obdobia, počas menštruačného cyklu a počas nosenia dieťaťa niekoľkokrát meniť.

Je mimoriadne dôležité rýchlo reagovať na zmeny hormonálnych hladín, včas určiť abnormality v koncentrácii hormónov, aby sa budúca matka a dieťa ochránili pred nežiaducimi následkami. Na to je potrebné otestovať tehotné ženy.

Pohlavné hormóny - skupina hormónov, ktoré sú zodpovedné za výkon systémov a orgánov, ktoré ovplyvňujú produkciu potomstva a regulujú celkovú rovnováhu hormónov (hormónov) v ženskom tele. Aké sú pohlavné hormóny:

 • Androgénny (skupina mužských hormónov),
 • Estrogénne (skupina ženských hormónov),
 • Progestín (vytvorený počas tehotenstva).

Aké testy je potrebné preniesť na hormóny?

V normálnom stave zdravé telo produkuje mužské aj ženské hormóny s rôznou intenzitou. Je logické, že ženské telo syntetizuje hlavne estrogény, zatiaľ čo v mužskom tele sa syntetizuje malé množstvo estrogénu, ale vzniká množstvo testosterónu. Keď je narušený normálny pomer androgénov a estrogénov, telo je vystavené riziku výskytu rôznych patológií. Napríklad nadhodnotená koncentrácia testosterónu v ženskom tele vedie k vzniku sekundárnych mužských príznakov (alopécia alebo naopak intenzita rastu vlasov na tvári a tele).

Hormóny stimulujúce folikuly (FSH) a luteinizačné (LH) hormóny

FSH a LH - pár pohlavných hormónov, ktoré ovplyvňujú sexuálne potreby, regulujú ovulačnú funkciu tela. Syntéza FGS a LH sa vyskytuje v hypofýze.

Malá časť estrogénu je syntetizovaná nadobličkami, hlavná časť je produkovaná vo vaječníkoch. Estrogény umožňujú dievčatám stať sa dievčaťom a kontrolovať schopnosť tela niesť deti. Estrogénová skupina zahŕňa estradiol, hormón zodpovedný za cyklickú povahu menštruácie a kontrolu funkcií obehového systému. Nízky estradiol môže spôsobiť osteoporózu.

Progesterón.

Počas tehotenstva sa v placente tvorí progesterón, pretože jeho obsah v tele je nevyhnutný pre bezpečný priebeh tehotenstva. Znížený progesterón môže spôsobiť akékoľvek komplikácie až do spontánneho ukončenia tehotenstva. U žien, ktoré neplánujú mať dieťa, sa progesterón syntetizuje vo vaječníkoch a nadobličkách.

Rovnako ako niektoré iné pohlavné hormóny, hypofýzy tiež produkuje prolaktín, hormón, ktorý spôsobuje výskyt prsníkov v prechodnom období u dospievajúcich dievčat. Keď žena má dieťa, je to prolaktín, ktorý umožňuje dojčenie, reguluje prácu prsných žliaz.

Potrebujete vedieť!

Prolaktín a FGS - konfliktné hormóny. Zvýšená koncentrácia prolaktínu blokuje produkciu FGS, ktorá je zodpovedná za možnosť oplodnenia vajíčka. Z tohto dôvodu, ak žena dojčí, možnosť otehotnenia počas tohto obdobia je veľmi malá.

Testosterón a dehydroepiandrosterónsulfát

Testosterón a DHEA sú považované za mužské pohlavné hormóny, ale v ženskom tele sú tiež produkované, aj keď v oveľa nižších koncentráciách. Testosterón kontroluje sexuálne potreby. Ak má žena nízku hladinu testosterónu, v tom čase nebude mať aktívny sexuálny život. S vysokou koncentráciou testosterónu v tele ženy prevládajú sekundárne príznaky mužského pohlavia (strnisko, fúzy, vlasy vypadávajú na hlavu).

Analýza hormónov u žien Ako prejsť? Ako sa pripraviť?

Je potrebné správne vypočítať dátum pred štúdiou pomocou kalendára vlastného menštruačného cyklu. Je potrebné pripraviť sa tak, aby v čase analýzy mala žena správne hormonálne pozadie. Akékoľvek zmenené hormonálne pozadie spôsobí skreslené výsledky, na ktoré sa bude lekár spoliehať pri stanovení diagnózy pacienta.

Aké sú dátumy a ako sa testujú hormóny?

Lekár sám oznámi pacientovi správne vypočítaný deň pred analýzou podľa nasledujúcich zásad:

 • Analýza FSH a LH sa vykonáva na štvrtý deň menštruačného cyklu,
 • Estradiol a progesterón by sa mali testovať na konci tretieho týždňa cyklu, plus alebo mínus jeden deň alebo siedmy deň po ovulácii.
 • Štúdium obsahu DHEA a testosterónu sa vykonáva správne na 4. alebo 9. deň cyklu.
 • Na určenie správnej diagnózy, lekár niekedy prijať niekoľko testov na hormóny v jednom mesiaci.

Ako sa pripraviť na dodanie analýzy hormónov?

Hormonálny systém funguje v spojení so všetkými vnútornými orgánmi a systémami tela, preto na získanie spoľahlivých výsledkov pri testoch hormónov je potrebné, aby ste sa na test riadne pripravili:

 • Nemôžete jesť tesne pred analýzou,
 • Po určitú dobu pred vykonaním analýzy je potrebné zdržať sa fyzickej námahy,
 • Niekoľko dní pred analýzou odstráňte nezdravé potraviny zo stravy. Nepite alkohol, nefajčite,
 • Zreteľne dodržiavajte odporúčania svojho lekára.

Aký je proces testovania hormónov?

V laboratóriu sa zo žily pacienta odoberá vzorka krvi pomocou sterilných lekárskych prístrojov. Odobratá vzorka sa potom umiestni do špeciálnej utesnenej nádoby a prepravuje sa na mikroskopické vyšetrenie. Výsledok analýzy sa zvyčajne získa nasledujúci deň po pôrode.

Čo je výsledkom analýzy považovanej za normálnu?

Je lepšie zveriť dekódovanie výsledkov analýzy skúsenému lekárovi príslušného profilu, pretože pre správnu diagnózu je dôležité mať všeobecný obraz o zdravotnom stave pacienta.

Aké sú normálne hladiny hormónov:

 • Rýchlosť LH závisí od toho, v ktorý deň cyklu sa biomateriál zhromaždil. Ak by v deň počiatočného štádia mala byť koncentrácia v rozmedzí 1,1 - 8,7 mIU / ml. Ak v deň ovulácie - od 13,2 do 72 mIU / ml. V deň poslednej fázy - 0,9 - 14,4 mIU / ml.
 • Analýza FSH na začiatku cyklu by mala byť v rozsahu 1,8 až 11,4 mIU / ml.
 • Norma estradiolu je od 13 do 191 mg / ml.
 • Rýchlosť progesterónu u žien je od 7 do 468 nmol / l a počas pôrodu sa hladiny progesterónu významne zvyšujú.
 • Prolaktín. Jeho koncentrácia by mala byť 67 - 726 mIU / ml.

Potrebujete vedieť!

Normálne hladiny pohlavných hormónov v tele sa menia počas obdobia zrenia, to znamená, že jedna žena má rôzne hladiny hormónov v rôznych obdobiach života.

Hormonálne testy: kedy a prečo sú predpísané?

Hladina hormónov sa najčastejšie určuje v krvi, menej často - v moči. Štúdie o hormónoch môžu byť predpísané napríklad v nasledujúcich prípadoch:

 • porušenia určitých orgánov, t
 • tehotenská diagnóza,
 • neplodnosť,
 • tehotenstvo hrozí potratom
 • dysfunkcie obličiek
 • metabolické poruchy
 • problémy s vlasmi, nechtami a kožou,
 • depresívne stavy a iné mentálne problémy
 • nádorových ochorení.

Pediater, terapeut, endokrinológ, gynekológ, gastroenterológ, psychiater môže poskytnúť odporúčanie na analýzu.

Príprava na testovanie hormónov

Aké pravidlá by sa mali dodržiavať pri podávaní krvi na analýzu hladiny hormónov, aby boli výsledky čo najpresnejšie? Pred odberom krvi je potrebné zdržať sa jedla 7-12 hodín. Počas dňa pred štúdiou by sa mal vylúčiť alkohol, káva, fyzická námaha, stres, sexuálne kontakty. Možnosť užívania liekov počas tohto obdobia sa má prediskutovať so svojím lekárom. Pri štúdiu hormonálneho stavu žien je dôležité vedieť, ktorý deň cyklu sa má testovať. Takže krv na folikuly stimulujúce, luteinizačné hormóny a prolaktín sa podáva počas 3 až 5 dní cyklu, pre testosterón - pre 8-10, a pre progesterón a estradiol - počas 21-22 dní.

Ak darujete denne moč, mali by ste striktne dodržiavať systém jeho odberu a dodržiavať podmienky uchovávania.

Laboratórne diagnostické metódy

Je to len špecialista (endokrinológ, gynekológ, praktický lekár, gastroenterológ, atď.), Ktorý môže na základe výsledkov vyšetrenia rozhodnúť, aké testy sa majú vykonať pre hormóny. Okrem toho je počet analýz úmerný počtu hormónov a v tele je ich viac ako 100. V článku sa zaoberáme len najbežnejšími typmi výskumu.

Hodnotenie somatotropnej funkcie hypofýzy nevyhnutné pre ľudí, ktorí majú gigantizmus, akromegáliu (zvýšenie lebky, rúk a nôh) alebo trpaslík. Normálny obsah somatotropného hormónu v krvi je 0,2–13 mU / l, somatomedín-C - 220–996 ng / ml vo veku 14–16 rokov, 66–166 ng / ml - po 80 rokoch.

Patológia systému hypofýzy a nadobličiek prejavuje sa porušením homeostázy v tele: zvýšené zrážanie krvi, zvýšená syntéza sacharidov, znížený metabolizmus proteínov a minerálov. Na diagnostikovanie takýchto patologických stavov je potrebné stanoviť obsah nasledujúcich hormónov v tele:

 • Adrenokortikotropný hormón je zodpovedný za pigmentáciu kože a štiepenie tuku, norma je nižšia ako 22 pmol / lv prvej polovici dňa a nie viac ako 6 pmol / lv druhom.
 • Kortizol reguluje metabolizmus, norma je 250-720 nmol / lv prvej polovici dňa a 50–250 nmol / lv druhej polovici (koncentračný rozdiel by mal byť aspoň 100 nmol / l).
 • Voľný kortizol - vzdáva sa, ak je podozrenie na Itsenko-Cushingovu chorobu. Množstvo hormónu v moči je 138–524 nmol / deň.

Tieto testy sú často predpisované endokrinológmi pre obezitu alebo nedostatok hmotnosti, sú odovzdané na určenie, či existujú závažné hormonálne zlyhania a ktoré z nich.

Porucha štítnej žľazy prejavuje sa zvýšenou podráždenosťou, zmenami telesnej hmotnosti, zvýšeným krvným tlakom, plná gynekologických ochorení a neplodnosti. Aké testy by sa mali vykonať pre hormóny štítnej žľazy, ak sa zistí aspoň niekoľko z vyššie uvedených príznakov? V prvom rade ide o štúdium hladiny trijódtyronínu (T3), tyroxínu (T4) a hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH), ktoré regulujú metabolické procesy, mentálnu aktivitu, ako aj funkcie kardiovaskulárneho, sexuálneho a tráviaceho systému. Normálne hladiny hormónov vyzerajú takto:

 • T3 je bežný - 1,1–3,15 pmol / l, voľný - 2,6–5,7 pmol / l.
 • T4 spolu - 60–140 nmol / l, voľný - 100–120 nmol / l.
 • TSH - 0,2–4,2 mIU / L.
 • Protilátky proti tyreoglobulínu - do 115 IU / ml.
 • Protilátky proti tyroperoxidáze - 35 IU / ml.
 • T-Uptake - 0,32 - 0,48 jednotiek.
 • Tireoglobulín - do 55 ng / ml.
 • Protilátky proti tyrozocytovému mikrozomálnemu antigénu - menej ako 1,0 U / l.
 • Autoprotilátky receptorov hormónu stimulujúceho štítnu žľazu - 0–0,99 IU / L.

Poruchy v regulácii metabolizmu vápnika a fosforu viesť k osteoporóze alebo zvýšenej mineralizácii kostí. Paratyroidný hormón podporuje vstrebávanie vápnika v črevnom trakte, ako aj reabsorpciu v obličkách. Obsah hormónu prištítnych teliesok v krvi dospelého človeka - 8-24 ng / l. Kalcitonín prispieva k ukladaniu vápnika v kostiach, spomaľuje jeho absorpciu v gastrointestinálnom trakte a zvyšuje vylučovanie v obličkách. Štandardný obsah kalcitonínu v krvi je 5,5–28 pMmol / l. Pri začatí menopauzy sa odporúča darovať krv na analýzy tohto typu, pretože ženy v tomto období sú najviac citlivé na osteoporózu.

V tele akejkoľvek osoby sa produkujú mužské aj ženské hormóny. Ich správna rovnováha zabezpečuje stabilitu reprodukčného systému, normálne sekundárne sexuálne charakteristiky, dokonca aj duševný stav. Vývoj určitých pohlavných hormónov môže byť narušený v dôsledku veku, zlých návykov, dedičnosti, endokrinných ochorení.

Reprodukčná dysfunkciaspôsobené hormonálnymi poruchami, vedú k mužskej a ženskej neplodnosti, ako aj k potratom u tehotných žien. V prítomnosti takýchto problémov sa krv testuje na analýzu ženských hormónov, ako napríklad:

 • Makroprolaktín je normou pre mužov: 44,5–375 µIU / ml, pre ženy: 59–619 µIU / ml.
 • Prolaktín - rýchlosť je 40 až 600 mU / l.
 • Gitadotropné hormóny hypofýzy a prolaktín - pred menopauzou je pomer 1.
 • Hormón stimulujúci folikuly: jeho obsah vo folikulárnej fáze je zvyčajne 4 - 10 U / l, počas ovulácie - 10 - 25 U / l, a počas luteálnej fázy - 2 - 8 U / l.
 • Estrogény (norma vo folikulárnej fáze je 5–53 pg / ml, počas obdobia ovulácie 90–299 pg / ml a 11–116 pg / ml počas luteálnej fázy) a progestínu.
 • Luteinizačný hormón - norma vo folikulárnej fáze - 1–20 U / l, v období ovulácie - 26–94 U / l, počas luteálnej fázy –0,61–16,3 U / l.
 • Estradiol - norma vo folikulárnej fáze - 68–1269 nmol / l, obdobie ovulácie - 131–1655 nmol / l, počas luteálnej fázy - 91–861 nmol / l.
 • Progesterón - norma vo folikulárnej fáze - 0,3-0,7 μg / l, obdobie ovulácie - 0,7–1,6 μg / l, počas luteálnej fázy 4,7–8,0 μg / l.

Vyhodnotenie androgénnej funkcie s neplodnosťou, obezitou, vysokým cholesterolom, vypadávaním vlasov, mladistvým akné a zníženou silou. takže:

 • Testosterón - normálny obsah u mužov je 12–33, u žien 0,31–3,78 nmol / l (ďalej prvý ukazovateľ je normou pre mužov, druhý u žien).
 • Dehydroepiandrosterónsulfát - 10 - 20 a 3,5 - 10 mg / deň.
 • Globulín viažuci pohlavný hormón –13–71 a 28–121 nmol / l.
 • 17-hydroxyprogesterón - 0,3 - 2,0 a 0,07 - 2,9 ng / ml.
 • 17-ketosteroidy: 10,0–25,0 a 7–20 mg / deň.
 • Dihydrotestosterón - 250–990 a 24–450 ng / l.
 • Voľný testosterón - 5,5 - 42 a 4,1 pg / ml.
 • Androstenedione - 75–205 a 85–275 ng / 100 ml.
 • Androstendiol glukuronid - 3,4–22 a 0,5–5,4 ng / ml.
 • Anti-Müllerov hormón - 1,3–14,8 a 1,0–10,6 ng / ml.
 • Inhibujte B - 147 - 364 a 40 - 100 pg / ml.

Diagnóza diabetu a hodnotenie endokrinnej funkcie pankreasu potrebné na bolesť brucha, nauzeu, vracanie, prírastok hmotnosti, sucho v ústach, svrbenie kože, opuch. Nižšie sú uvedené názvy a regulačné ukazovatele pankreatických hormónov:

 • C-peptid - 0,78-1,89 ng / ml.
 • Inzulín - 3,0–25,0 µED / ml.
 • Index indexu rezistencie na inzulín (HOMA-IR) je menší ako 2,77.
 • Proinzulín - 0,5 - 3,2 pmol / l.

Monitorovanie tehotenstva sa vykonáva za účelom prevencie patológie vývoja a smrti plodu. Na pôrodnej klinike pri registrácii podrobne rozpíšu, aké hormonálne testy by sa mali vykonať a prečo by mali darovať krv na analýzu hormónov počas tehotenstva. Vo všeobecnom prípade sa vyšetrujú:

 • Choriónový gonadotropín (hCG) - jeho koncentrácia závisí od gestačného veku: od 25 - 200 mU / ml po 1 - 2 týždňoch po 21 000 - 300 000 mU / ml v 7-11 týždňoch.
 • Voľný b-hCG - od 25 - 300 mU / ml v 1 - 2 týždňoch gravidity až po 10 000 - 60 000 mU / ml za 26 - 37 týždňov.
 • Estriol voľný (E3) - od 0,6 do 2,5 nmol / lv 6–7 týždňoch na 35,0–111,0 nmol / l za 39–40 týždňov.
 • Plazmatický proteín A spojený s tehotenstvom (PAPP-A) - test sa vykonáva od 7. týždňa do 14. týždňa, norma je od 0,17 do 1,54 mU / ml v 8–9 týždňoch až po 1,47–8,54. med / ml počas 13 - 14 týždňov.
 • Placentárny laktogén - od 0,05–1,7 mg / lv 10–14 týždňoch do 4,4–11,7 mg / l v 38. týždni.
 • Prenatálny skríning trizómie trizómu (PRISCA-1) a 2 trimestrov gravidity (PRISCA-2).

Poruchy v sympatoadrenálnom systéme by sa mali hľadať v prítomnosti záchvatov paniky a iných autonómnych porúch. Na to musíte darovať krv na analýzu a skontrolovať, ktoré hormóny zo zoznamu sú mimo normálneho rozsahu:

 • Adrenalín (112–658 pg / ml).
 • Noradrenalín (menej ako 10 pg / ml).
 • Metánefrin (menej ako 320 mcg / deň).
 • Dopamín (10–100 pg / ml).
 • Kyselina homovanilová (1,4 - 8,8 mg / deň).
 • Normetaneprin (menej ako 390 mcg / deň).
 • Kyselina vanilimylová (2,1 - 7,6 mg / deň).
 • Kyselina 5-hydroxyindol octová (3,0 - 15,0 mg / deň).
 • Plazmový histamín (menej ako 9,3 nmol / l).
 • Serotonínové sérum (40–80 µg / l).

Stav systému renín-angiotenzín-aldosterónktorá je zodpovedná za udržiavanie cirkulujúceho objemu krvi, umožňuje vyhodnotiť hormóny, ako je aldosterón (v krvi) - 30 - 355 pg / ml a renín (v plazme) - 2,8 - 39,9 µIU / ml v polohe ležiacej na lôžku a 4 , 4–46,1 µMU / ml - stojace.

Regulácia chuti do jedla a metabolizmu tukov To sa robí pomocou hormónu leptínu, ktorého koncentrácia v krvi normálne dosahuje u mužov hodnotu 1,1–27,6 ng / ml a u žien 0,5–13,8 ng / ml.

Hodnotenie stavu gastrointestinálnej endokrinnej funkcie stanovením hladiny gastrínu (menej ako 10–125 pg / ml) a stimulovaného gastrínu-17 (menej ako 2,5 pmol / l)

Vyhodnotenie hormonálnej regulácie erytropoézy (tvorba červených krviniek) sa robí na základe údajov o množstve erytropoetínu v krvi (5,6–28,9 IU / l u mužov a 8–30 IU / l u žien).

Rozhodnutie o tom, ktoré testy sa musia vykonať pre hormóny, by sa malo vykonať na základe existujúcich príznakov a predbežnej diagnózy, ako aj zohľadnenia súvisiacich ochorení.

Kde môžem darovať krv na analýzu hormónov?

Získať smer na analýzu hladiny hormónov môže byť v akejkoľvek verejnej alebo súkromnej kliniky, nemocnice, predporodné kliniky.Počet moderných laboratórií je však malý a najlepšie z nich sú často preťažené, najmä pokiaľ ide o bezplatnú analýzu. Efektívne riešenie, ktoré si mnohí pacienti vyberajú, je kontaktovať súkromné ​​laboratórium v ​​sieti, nájsť lekársku ordináciu v blízkosti svojho domova alebo pracovať a prihlásiť sa na vhodný dátum.

Napríklad v nezávislých laboratóriách INVITRO sa vykonávajú hlavné analýzy hormónov v krvi. Výsledky je možné získať ručne alebo e-mailom čo najskôr. Náklady na jednu analýzu sa pohybujú od 500 do 2700 rubľov. Toto sú trhové priemery. Okrem toho môžu karty invitro získať hmotné zľavy.

Prečo potrebujem krvný test na hormóny

Normálne sú hormonálne poruchy pred pôrodom alebo po ňom alebo počas menopauzy, ale aj vtedy by mala byť úroveň týchto látok v tele pod kontrolou, pretože aj najmenšie odchýlky naznačujú problémy v tele. Postup pri odoberaní vzoriek hormónov nie je zahrnutý do rutinných vyšetrení a je predpísaný na kontrolu patologického stavu endokrinného systému u pacienta, gynekologického ochorenia alebo v iných nevyhnutných prípadoch:

 • nadváha, čo naznačuje zmenu hormonálnych hladín,
 • zlyhanie menštruácie, ktoré nemá dobrý dôvod,
 • problémy s počatím dieťaťa, t. neplodnosť,
 • podozrenie na poruchy vývoja plodu, t
 • akné,
 • plánovania tehotenstva, keď sa potrebujete pripraviť na počatie,
 • benígnych neoplaziem prsníka, ako je fibrocystická mastopatia,
 • pokles sexuálnej túžby
 • potrat,
 • sexuálny infantilizmus,
 • sklon k dedičným chorobám,
 • poškodenie vlasov alebo pokožky,
 • zvýšenia krvného tlaku,
 • závažný premenštruačný syndróm
 • poruchy tráviaceho systému,
 • prítomnosť nádorov vaječníkov alebo maternice,
 • tehotenstva
 • nadmerné chlpatie na tele.

Testovanie hormónov

Hormóny sú vylučované endokrinnými žľazami, potom po vstrebaní do krvi začnú regulovať metabolizmus prospešných látok v tele, medzi ktoré patria soli a proteíny s tukmi a sacharidmi. Potom sú zničené špeciálnymi enzýmami. Kontinuita takéhoto cyklu zabezpečuje kontinuálne fungovanie biochemických procesov. Analýzy hormónov u žien umožňujú včas odhaliť nerovnováhu s cieľom začať liečbu a obnoviť, t. znížiť alebo zvýšiť ich úroveň.

Testy na hormóny: ženy a muži

V ženskom tele produkuje rôzne typy hormónov. Úroveň tradične mužského - testosterónu a androgénov má tiež veľký význam pre zdravie a koncepciu.

Na produkcii sa podieľajú hypofýza, nadobličky, vaječníky a placenta (počas tehotenstva).

Na stanovenie úrovne týchto biologicky aktívnych látok je potrebné prejsť analýzou ženských hormónov. Miera závisí od veku, fázy menštruačného cyklu, tehotenstva.

Výsledok je ovplyvnený aj vonkajšími faktormi (stres, strava, zlé návyky), užívaním určitých liekov a chorôb vnútorných orgánov a endokrinného systému.

O pravidlách prípravy na dodávanie hormónov sa píše v článku.

Aké testy musia preniesť ženské hormóny

Zvážte hlavné typy hormónov a pravidlá ich dodania.

Hlavným predstaviteľom tejto skupiny hormónov je estradiol. To, že ovplyvňuje:

 • Vývoj ženského tela.
 • Zrenie vajíčka.
 • Tvorba vaginálneho mazania.
 • Pravidelné obdobia.
 • Tvorba postavy na ženskom type.
 • Mood.

Jeho nedostatok výkonu vedie k narušeniu menštruačného cyklu, slznosti, opuchu a zhoršeniu vzhľadu. Nadbytok vedie k ukladaniu tukov a tvorbe neoplaziem vaječníkov. Zvyčajne sa krv zo žily odoberá v dňoch 21-22 menštruačného cyklu, pokiaľ lekár nepredpisuje iný čas.

Ďalším členom tejto skupiny hormónov je estriol. Je nevyhnutný pre normálny priebeh tehotenstva, prispieva k tvorbe kanálikov prsných žliaz. Placenta a fetálna pečeň sa podieľajú na výkone estriolu. Hladina tejto látky je nevyhnutná na stanovenie práce systému fetoplasty a vnútromaternicových patológií.

Vykonať štúdiu od 14 do 20 týždňov tehotenstva, pokiaľ lekár neurčí inak.

Luteinizačný a folikuly stimulujúci hormón

Tieto hormóny sú produkované hypofýzou a spôsobujú ovuláciu. FSH podporuje dozrievanie vajec a tvorbu folikulov. Ovplyvňuje syntézu estrogénu. LH podporuje tvorbu corpus luteum a stimuluje vylučovanie progesterónu. Ich ukazovatele sú dôležité pre určenie schopnosti ženského tela oplodniť a udržať tehotenstvo.

Analýza sa môže uskutočniť v prvom týždni cyklu alebo v 19-21 dňoch.

Krvný test na hormóny pre ženy s menopauzou

Prírodná menopauza sa vyskytuje vo veku 45-55 rokov. Toto obdobie je charakterizované preskupením hormonálneho pozadia ženy a zánikom plodných funkcií. Koncentrácia estrogénu sa znižuje, hladina folikuly stimulujúceho hormónu sa zvyšuje.

Pretože corpus luteum nie je produkovaný v menopauze, obsah progesterónu je redukovaný na minimum. Výsledky týchto štúdií spolu s ukončením menštruácie hovoria o nadchádzajúcom vyvrcholení.

V prípadoch genitálnych ochorení a problémov s koncepciou môže lekár predpísať analýzu ženských hormónov. Dekódovanie výsledkov dáva predstavu o problémoch gynekologickej povahy a spôsoboch ich riešenia.

Včasné oslovenie špecialistu pomôže zlepšiť blahobyt a poskytne šancu zdravému potomkovi, aby sa objavil.

Dôvody pre gynekologické testy na hormóny

Analýza by sa mala vykonať v určitej fáze alebo dni cyklu a mala by sa na ňu pripraviť osobitným spôsobom, aby sa dosiahli čo najspoľahlivejšie výsledky.

Kontrola hormonálnej rovnováhy v gynekológii by sa mala vykonávať nielen ako preventívne opatrenie. Pomáha monitorovať vývoj pohlavných orgánov, zmeny vaječníkov súvisiace s vekom. Sledujte stav žien počas tehotenstva a po pôrode.

Porušenie koncentrácie hormónov má príčiny a príznaky odchýlky. Poruchy v endokrinnom systéme musia byť okamžite identifikované a liečené, spôsobujú vážne ochorenia, čo je impozantný zoznam.

Aké hormóny sa študujú

Prácu žliaz s vnútornou sekréciou ovplyvňujú mnohé vonkajšie faktory - výživa, cvičenie, prepracovanie, denný režim, stres, alkohol, fajčenie.

Nemožno brať do úvahy potraty, pohlavné choroby, nízku imunitu, časté bolesť hrdla, akútne vírusové respiračné infekcie, patologické stavy endokrinného systému.

Vzhľadom na životný štýl pacienta, vnútorné faktory, gynekológ môže vymenovať, aby sa testy na hormóny, určiť stav orgánov reprodukčného systému a upraviť ich funkčnosť.

Väčšina problémov súvisiacich s reprodukčným zdravím u žien súvisí hormonálnej nerovnováhyV tomto prípade analýza hormónov v gynekológii poskytne vyčerpávajúcu odpoveď. Hlavnou skupinou skúmaných účinných látok sú tyreotropné a iné hypofyzárne hormóny, pohlavné hormóny:

 • luteinizačný hormón (LH),
 • folikuly stimulujúci hormón (FSH),
 • estradiol,
 • prolaktín,
 • progesterón,
 • testosterón
 • choriový gonadotropín (hCG).

Vlastnosti analýzy a príprava na laboratórny výskum

Lekár pošle na určenie koncentrácie špecifického pohlavného hormónu, pričom zohľadní deň cyklu, dátum nástupu ovulácie..

Pred odoslaním analýzy vykoná gynekológ dôkladné vyšetrenie pacienta, pohovorí s ním a potom rozhodne, či je potrebné určiť koncentráciu jednej alebo inej účinnej látky:

Hormóny sa testujú v špecializovanom laboratóriu. Príprava na gynekologické testy na hormóny zahŕňa implementáciu pravidiel:

 • Odber vzoriek venóznej krvi na gynekologické hormonálne testy sa vykonáva nalačno.
 • Darovanie krvi na analýzu je potrebné ráno. Hladina účinných látok sa mení v priebehu dňa, "ranná" hodnota účinných látok sa považuje za najpresnejšiu.
 • Nezabudnite vziať do úvahy odporúčanie lekára o tom, ktorý deň cyklu sa má vykonať.
 • Pred štúdiom vylúčiť aktívne zaťaženie.
 • Deň pred odberom krvi je neprijateľné fajčiť a piť alkohol.
 • Informujte sa u svojho lekára, koľko dní sa musíte zdržať intimity.
 • Týždeň pred testami prestaňte používať hormonálne lieky.

Odchýlka od normy

Rozlúštenie gynekologických hormónových testov by mal vykonávať lekárktorí riadili laboratórny výskum. Odchýlka koncentrácie látky naznačuje určité patologické stavy: t

 1. LH zabezpečuje normálne fungovanie ženského genitálneho systému. Jeho vysoký obsah je spojený s hypofunkciou alebo polycystickými vaječníkmi, skorou menopauzou. Zranenia, nádory, nevyvážená výživa, fyzické preťaženie spôsobujú zníženie množstva látky.
 2. FSH je zodpovedný za sekréciu estrogénu, zdravie vaječníkov. Oneskorená puberta, zápalové procesy v genitáliách, frigidita, sterilita, indikujú nedostatok tohto hormónu.
 3. Estradiol - hlavný pohlavný hormón u žien. Počas menopauzy, s menopauzou, jej počet prudko klesá. Nedostatok tejto látky u žien vo fertilnom veku spôsobuje porušovanie maternicového cyklu, dysfunkciu maternice, vajíčkovodov, abnormality vo vývoji pohlavných orgánov.
 4. Prolaktín je zodpovedný za fungovanie mliečnych žliaz, zabezpečuje ich tvorbu a rast u dievčat, stimuluje dojčenie u žien v práci. Vysoký obsah tejto látky indikuje ovariálnu dysfunkciu, autoimunitnú patológiu, patológiu štítnej žľazy.

Zvýšené hladiny prolaktínu sú spojené so stresom, poranením hrudníka, nedostatkami vitamínov a zlyhaním obličiek. Prolaktín sa zvyšuje po potrate. Prebytočná látka vyvoláva poruchu maternicového cyklu, neplodnosť, tvorbu cyst, zhubných nádorov v prsných žľazách, frigiditu.

Znížená hladina prolaktínu sa zaznamenáva počas tehotenstva po ukončení tehotenstva, čo je spôsobené príjmom určitých farmaceutických prípravkov.

 1. Vysoká hladina testosterónu (hlavný pohlavný hormón u mužov) spôsobuje kožné problémy. Norma pre ženy vo fertilnom veku je iba 0,290-1,67 nmol / l. Ale na štúdium hormonálneho stavu je nevyhnutne stanovená koncentrácia testosterónu. Odchýlky od normálnych hodnôt môžu byť príčinou zhoršenej reprodukčnej funkcie u žien.
 2. Hormón stimulujúci štítnu žľazu je vylučovaný hypofýzou a je zodpovedný za úplné fungovanie štítnej žľazy. Množstvo tejto látky závisí od úrovne pohlavných hormónov. Metabolické procesy v tele ženy, ktoré sú kontrolované štítnou žľazou, poskytujú možnosť počatia a nosenia dieťaťa.
 3. Progesterón je hormón tehotenstva, jeho normálny priebeh závisí od neho. U negravidných žien jej vysoký obsah vyvoláva nadváhu.


Existuje mnoho gynekologických hormónov testov. Nie vždy je potrebné priradiť všetko. Lekár po objasnení klinického obrazu urobí odporúčanie. Na získanie spoľahlivých výsledkov je dôležité dodržiavať pravidlá prípravy na laboratórny výskum. Pre vymenovanie a interpretáciu analýz kontaktujte iba kvalifikovaných odborníkov.

DHEA a testosterón

Jedná sa o mužské hormóny, ktoré sa v ženskom tele zvyčajne prakticky syntetizujú. Tieto látky sú však veľmi dôležité pre správne fungovanie všetkých systémov. Okrem toho testosterón ovplyvňuje úroveň sexuálnej túžby, ak je príliš nízka, ženské libido sa zníži. Keď je však príliš veľa tohto hormónu pre telo nepoužiteľné, telo sa začne formovať podľa mužského princípu.

Skontrolujte si stav DHEA a testosterón potrebuje nasledujúce príznaky:

 • prebytočné vlasy na tele,
 • alopécia,
 • stratený cyklus
 • pravidelné potraty
 • výskyt myómov
 • nádory hrudníka.

Čo kontrolovať počas tehotenstva?

Vzhľadom k tomu, tehotné ženy hormonálne zmeny výrazne, hormóny by mali byť starostlivo monitorované. Jedným z hlavných markerov tehotenstva je hCG, produkujú ho bunky, z ktorých sa neskôr vytvorí placenta. Analýza hCG umožňuje zistiť prítomnosť tehotenstva už druhý týždeň od oplodnenia.

Je to dôležité! Ak je stav budúcej matky a plodu normálny, HCG sa exponenciálne zvýši až do druhého mesiaca tehotenstva. Ale v období 10-11 týždňov sa syntéza hCG zastaví a postupne sa začne vracať do normálu.

Tehotné ženy sú dôležité pre monitorovanie množstva progesterónu, je to najdôležitejšia látka zodpovedná za ochranu plodu. Je to kvôli progesterónu, že sa maternica zvyšuje, svaly sa uvoľňujú a prsia rastú. Narušenie syntézy estrogénu môže byť znakom prítomnosti abnormalít plodu alebo vyvolať potrat. A hladina laktogénu môže byť sledovaná späť do normálu, ak vývoj dieťaťa a placenty.

Porucha reprodukcie

Problémy s reprodukčným systémom hovoria:

 • porušenie cyklu alebo úplná absencia ovulácie,
 • po dlhú dobu nie je možné predstaviť si dieťa
 • v prípade úspešného počatia sa tehotenstvo systematicky neuchováva,
 • endometrióza.

Ak nemôžete otehotnieť dlho, hladiny progesterónu, estrogénu alebo prolaktínu môžu byť príliš vysoké alebo nízke. Pred vykonaním testov na tieto hormóny je vždy potrebné informovať lekára o tom, či sa liek užil a ktoré lieky, najmä pre rôzne hormonálne lieky.

Aké hormóny dávajte pozor na menopauzu

Keď sa zastaví ovulácia, hormóny sa veľmi menia, v dôsledku toho sa objavujú bolesti hlavy, výkyvy nálady, podráždenosť, depresie, narušenie telesnej termoregulácie. Ak však sledujete hladinu hormónov, možno sa vyhnúť negatívnym vedľajším účinkom menopauzy alebo aspoň minimalizovať všetky riziká. Pre psychickú a fyzickú prípravu na obdobie menopauzy je potrebné absolvovať testy na nasledujúce hormóny:

 1. FSH. Hladina tejto látky v krvi indikuje prítomnosť estrogénu. Čím vyššia je hladina FSH, tým menej estrogénu a naopak.
 2. Estradiol. Akonáhle jeho koncentrácia v krvi klesne pod 35 jednotiek, je to istý znak nástupu menopauzy. Spolu so znížením množstva estradiolu však zvyšuje riziko aterosklerózy a kosti sú krehkejšie.
 3. Progesterón. Keď menopauza u zdravej ženy úplne chýba.
 4. Luteinizačný hormón. Počas menopauzy sa jej množstvo vždy zvyšuje, čo výrazne presahuje normu.

Kedy vziať?

Presné načasovanie testov na hormóny by mal stanoviť lekár. Správnosť svedectva je však silne ovplyvnená menštruačným cyklom, takže ho musíte veľmi starostlivo sledovať a v ideálnom prípade viesť kalendár na papieri alebo v elektronickej forme, napríklad prostredníctvom mobilnej aplikácie. Presnosť diagnózy závisí od času testovania ženských hormónov.

 • FSH a LH je žiaduce kontrolovať 3 až 5 dní cyklu,
 • estradiol a progesterón sa podávajú počas 21 - 22 dní alebo jeden týždeň po ovulácii (presné obdobie ovulácie možno určiť pravidelným testovaním v priebehu mesiaca),
 • DHEA a testosterón sa kontrolujú 8-10 dní, niekedy skôr po dobu 3-5 dní.

Ak je menštruačný cyklus ženy nepravidelný, je potrebné niekoľkokrát mesačne testovať hormóny.

Hormonálne pozadie je niečo, na čo si musí každá žena starostlivo dávať pozor. Odchýlka v hladine hormónu vedie k zdravotným problémom, najviac ohrozený je reprodukčný systém tela. Aby ste predišli mnohým chorobám, mali by ste byť pravidelne vyšetrení na hladinu hormónov.

Cyklus je dôležitou súčasťou.

Prvou nulou, ktorá je dôležitá pre každú dievčinu, je pochopenie koncepcie mesačného cyklu. Čo je to? Táto zložka pomôže zistiť, v ktorý deň sa hormóny (ženy).

Mesačný cyklus je obdobie medzi začiatkom dvoch kritických dní. To znamená, že tentoraz, ktorý začína prvým dňom menštruácie pre ženu. Končí prvým dňom nasledujúcich kritických dní. Zvláštny referenčný bod, ktorým môže žena pochopiť, koľko zostáva do nasledujúceho menštruačného obdobia.

Z biologického hľadiska je mesačným cyklom obdobie zrenia, života a smrti folikulu. V tele ženy po rovnakých (alebo podobných hodnotách) časových úsekoch dochádza k určitým zmenám.

To je na menštruačný cyklus bude riadiť pri prijímaní testov na ženské hormóny. Kedy ich vziať? Aký výskum sa má vykonať v tomto prípade? To všetko ďalej.

Indikácie na dodanie

Stojí za to venovať pozornosť tomu, že akékoľvek analýzy prechádzajú z jedného alebo druhého dôvodu. Len tak by ste nemali o tejto otázke opäť uvažovať. Aké ženské hormóny musia prejsť za určitých okolností? Prvá vec, ktorú musíte pochopiť v akých situáciách by sa mala o tejto otázke zamyslieť.

K dnešnému dňu testy na ženské hormóny prejdú, keď:

 • problémy s váhou (zníženie alebo nastavenie),
 • kožné problémy (akné, akné),
 • nepravidelného mesačného cyklu
 • ťažká a bolestivá menštruácia,
 • neplodnosť,
 • tehotenstva
 • krvácanie z maternice,
 • zníženie sexuálnej túžby
 • sexuálny vývoj,
 • spomalenie rastu
 • endometrióza,
 • syndróm polycystických vaječníkov,
 • prítomnosť ochorení ženských pohlavných orgánov (nie vždy),
 • беременности (уже наступившей),
 • аменорее,
 • иных заболеваниях (врачи сами назначат исследования, если они нужны).

Соответственно, поводов для сдачи женских гормонов очень много. Анализов тоже достаточно. A pre všetkých, ako už bolo spomenuté, budete musieť zapamätať si svoje pravidlá a dátumy. Aké ženské hormóny musia prejsť jedným alebo druhým spôsobom?

Zoznam hormónov

Aby ste to pochopili, musíte starostlivo preskúmať úplný zoznam hormónov. Nie všetky z nich musia prejsť nejakým spôsobom. Niekedy stačí niekoľko štúdií. Aké ženské hormóny sú tam?

Medzi nimi sú:

 • luteinizačný hormón (LH),
 • FSH (folikuly stimulujúce),
 • prolaktín,
 • estradiol,
 • progesterón,
 • testosterón
 • Deja sulfát,
 • DHA-S,
 • TSH (celkový a voľný tyroxín),
 • kortizol,
 • TK-free,
 • T4,
 • protilátky proti TSH.

Všetky tieto hormóny, ktoré musia prejsť v určitých situáciách. Dá sa povedať základné. Čo av akých situáciách treba skontrolovať? Aké hormóny užívajú ženy na niektoré choroby? Napríklad pri problémoch s váhou alebo počas plánovania tehotenstva.

nadváha

Veľmi časté sú metabolické poruchy u ľudí. Ak vykonáte dôkladnú štúdiu tela, ukáže sa, že celá vec (väčšinou) v hormónoch. Preto je dôležité pochopiť, aké testy majú prejsť napríklad na dievčatá trpiace dystrofiou. V skutočnosti veci nie sú také ťažké, ako sa zdá. Aké hormóny (ženy) darujú s prírastkom hmotnosti alebo prudkým poklesom?

V súčasnosti sa odporúča vykonať nasledujúce štúdie:

Pre počiatočnú diagnózu je dosť prvých dvoch testov. Okrem toho sa vyžaduje, aby sa hormóny štítnej žľazy. Testosterón a LH sa zvyčajne predpisujú mužom. Ale pre viac informácií o pôvode problémov s hmotnosťou ženy, môže tiež prejsť.

tehotenstvo

Čo robiť, ak chcete vyliečiť neplodnosť? Potom musíte prejsť dlhú cestu analýzy, liečby, diagnostiky a lekárskej konzultácie. Aké ženské hormóny majú prejsť pri plánovaní tehotenstva alebo problémov s koncepciou?

Tu je najlepšie vykonať kompletnú diagnostiku tela. Preto všetky predtým uvedené hormóny budú musieť prejsť. Okrem nich je predpísaná ďalšia skúška pre 17-ketosteroidy. To je ďalší typ ženského hormónu, ktorý hrá veľmi dôležitú úlohu.

Preto je lepšie premýšľať o tom, ako presne sa testy vykonávajú. Aké hormóny v tomto alebo tomto prípade vyšetrovať nie sú také dôležité. Koniec koncov, so skutočnými zdravotnými problémami bude pacient stále prinášať výsledky celého výskumu. Čo by ste mali vedieť o tom, v akých obdobiach máte tieto alebo iné testy vykonať?

FSH je hormón, ktorý sa nachádza u mužov aj žien. Krásna polovica s pomocou dostane produkciu estrogénu v tele, a tiež vďaka nej dochádza k rastu a rozvoju folikulu. V skutočnosti je FSH zodpovedný za ovuláciu. U mužov sa tento hormón používa na rast spermií. Silná polovica spoločnosti nemôže myslieť na deň doručenia analýzy. Jeho muži sú schopní stráviť kedykoľvek.

Musí byť dievča testované na ženské hormóny? Kedy darovať krv získať výsledky o obsahu FSH v krvi? Tu je niekoľko možností vývoja. Najlepšie je určiť čas u ošetrujúceho lekára. Ale spravidla môžete byť testovaný na FSH:

 • od 3 do 8 dní cyklu,
 • od 19. do 21. dňa menštruácie.

Krv sa podáva nalačno. Prítomnosť výboja počas testovania na FSH je normálna. Hoci niektorí lekári radia čakať na koniec kritických dní. Problémy s darcovstvom krvi na FSH sa môžu vyskytnúť u žien s nepravidelným cyklom. Ponúkame Vám prehľad 3-8 dní.

LH je špeciálna látka, ktorá sa vytvára v tele cez hypofýzu. U žien poskytuje ovuláciu. Vďaka tomuto hormónu folikul dozrieva a je plne pripravený na oplodnenie. Jeho maximálny obsah v krvi sa spravidla pozoruje priamo počas ovulácie.

Je jasné, aké hormóny pre zdravie žien by mali byť presnejšie určené na zistenie príčin určitých problémov. Ale v akých časoch sa poradiť s lekárom? LH v krvi sa najlepšie stanoví počas rovnakých období ako FSH. To znamená, že príslušná analýza sa uvádza buď na začiatku cyklu (3-8 dní), alebo na konci (19-21 dní vrátane). Inak, informačný obsah štúdie nemusí byť taký presný, ako sa vyžaduje.

Ak hovoríme o mužoch, tak ako v predchádzajúcom prípade môžu kedykoľvek darovať krv na analýzu obsahu LH v krvi. Hlavnou podmienkou je dodávanie biologického materiálu na prázdny žalúdok.

Čo bude ďalej? Ďalším hormónom je prolaktín. Pri plánovaní tehotenstva je mimoriadne dôležité. Podporuje ovuláciu. Prolaktín tiež produkuje mlieko u dojčiacich žien. Preto, ak sa novo razená mama obáva, že nemá dostatok mlieka, je možné vykonať túto štúdiu.

Základné pravidlo, ktoré musíte mať na pamäti - musíte vziať ženské hormóny na prázdny žalúdok. V prípade prolaktínu sa pridáva ďalšia dôležitá podmienka. Ktorý z nich presne? Človek by mal byť pokojný. Odporúča sa, aby bol v pokoji aspoň 30 minút predtým, ako odoberú krv na analýzu. To znamená, že aby ste dosiahli čo najpresnejší výsledok, musíte byť odpočívať.

Na ktorý deň vziať ženské hormóny, a to obsah prolaktínu? Presný dátum nie je nastavený, ako je to v prípade LH alebo FSH. Existujú však určité obmedzenia. Ide o to, že analýza prolaktínu sa vyžaduje, aby prešla výlučne vo fáze 1 a 2 menštruačného cyklu. Je to približne 14 dní po začiatku menštruácie. V poslednej fáze cyklu nie je test informatívny.

Je jasné, čo musíte brať ženské hormóny tak či onak. Ako už bolo zdôraznené, vyžaduje sa najkomplexnejší obraz zdravotného stavu, ktorý sa má testovať na všetky hormóny. Nasledujúca analýza je obsah estradiolu.

U dievčat je to práve táto látka, ktorá sa vytvára v čase zrenia, alebo skôr v období, keď je folikul v tele. Zvláštny signál nástupu ovulácie.

Na ktorý deň vziať ženské hormóny tohto typu? Lekári vykonávajú podobnú analýzu počas celého mesačného cyklu. Pri plánovaní tehotenstva alebo liečbe neplodnosti sa odporúča venovať osobitnú pozornosť testom počas 12-15 dní menštruačného cyklu. Ide o to, že ovulácia nastáva približne jeden deň po dosiahnutí vrcholu estradiolu. V niektorých prípadoch budete musieť počkať 36 hodín. Estradiol je ženské hormóny. Aké testy sa majú vykonať okrem všetkých predtým uvedených? A v akom časovom období? Na pochopenie to pomôže skúsenému lekárovi. Nezávisle je lepšie experimentovať.

Deja sulfát

Nasledujúca štúdia sa tiež vyskytuje u mužov a žien. Ide o to, že sulfát DEA je produkovaný nadobličkami. Podobne ako v predchádzajúcom prípade nejde o ženské hormóny. Kedy vziať analýzu obsahu deja-sulfátu?

Neexistuje presný časový limit. Dievča môže darovať krv na analýzu kedykoľvek počas cyklu. Počas menštruácie sa však neodporúča konzultovať s lekárom. Takže bude možné vyhnúť sa chybám v získaných údajoch. Mužské a ženské hormóny, ktoré prechádzajú na úplnú diagnostiku tela? Zoznam štúdií bol predložený skôr.

Mimochodom, príliš veľa koncentrácie tohto hormónu u dievčaťa je jasnou príčinou neplodnosti a narušenia ovárií. Preto v prípade problémov s koncepciou sa odporúča začať testovanie presne z tohto hormónu.

T3 zadarmo

T3-voľný sa vyrába pod vplyvom TSH. Vyrába sa bunkami štítnej žľazy. Existujú muži aj ženy. Zabraňuje hypoxii v budúcom dieťati. Pri plánovaní tehotenstva alebo jeho výskytu sa odporúča zistiť hladiny T3 a T4 u oboch rodičov.

V ktorý deň cyklu je táto analýza predložená? Neexistujú žiadne priame pokyny. Takže môžete požiadať o výskum každý deň. Najlepšie je upokojiť sa a odpočinúť si nejaký čas pred vykonaním analýzy. Doba odpočinku by spravidla mala trvať aspoň pol hodiny. Najlepšie je vykonávať výskum na začiatku cyklu.

Ďalším hormónom je T4. Rovnako ako T3-generické, vyrobené pod vplyvom TSH. Je potrebné poznamenať, že koncentrácia tejto látky v krvi zdravého človeka je na začiatku vyššia ako T3. Je zodpovedný za výmenu tepla, absorpciu kyslíka pokožkou a tiež zvyšuje rýchlosť metabolizmu v tele.

Prenájom kedykoľvek. Existujú 2 podmienky - to je predbežný pobyt v pokoji na nejakú dobu, rovnako ako hladovka po dobu najmenej 8 hodín pred prijatím biologického materiálu pre ďalší výskum. Preto, ak má človek záujem o to, keď je lepšie užívať ženské hormóny (testy), potom sa odporúča kontaktovať laboratórium ráno. A začať analýzu v prvej fáze menštruačného cyklu.

TSH je mimoriadne dôležitý hormón. Spolu s T4 a T3 pomáha predchádzať hypoxii v budúcom dieťati. Je súčasťou ženského tela a muža. Pomáha eliminovať anémiu u matky aj plodu.

Skôr ako začnete testovať tento hormón, odporúča sa obmedziť príjem liekov. Tiež by ste mali kontaktovať laboratórium až po hladovke.

Hlavné ženské hormóny, ktoré je potrebné testovať v určitých prípadoch, sú už známe. Obdobia zmien vo všetkých štúdiách sú však odlišné. TTG je možné vykonať kedykoľvek. Tak ako vo všetkých ostatných prípadoch, počas obdobia kritických dní sa odporúča zdržať sa výskumu. Presný čas odberu krvi na TSH je určený ošetrujúcim lekárom. Niekedy je koncentrácia tejto látky pozorovaná v dynamike. Najbežnejšia analýza TSH sa uskutočňuje v 5-6 deň cyklu, po skončení kritických dní.

Pred plánovaním tehotenstva alebo liečbou určitých chorôb (ktoré boli uvedené skôr) musíte užívať ženské hormóny. Alebo skôr krv na koncentráciu niektorých hormonálnych zložiek dievčaťa v tele. Existuje hormón ako kortizol. Uskutočňuje sa tak u mužov, ako aj u žien. Produkovaný kôrou nadobličiek počas stresu. Podporuje stimuláciu mozgu. Vďaka kortizolu sa telo vyrovná s týmto alebo takým stresom.

Kedy testujú tento hormón? To všetko sa rieši individuálne. Najčastejšie sú však dievčatá zaradené do štúdie o obsahu kortizolu v prvej polovici menštruačného cyklu. Môžete si vziať 3-5 dní, rovnako ako 7-9. Hoci druhá možnosť je najlepšia. Lekár môže ponúknuť analýzu v inom čase menštruačného cyklu. Opustiť to nestojí za to. Ak chcete obísť lekársku konzultáciu, je najlepšie samostatne kontaktovať laboratórium na odber krvi až do 9 dní nového cyklu, vrátane.

17 ketosteroidov

17-keteosteroidy sú produktom výmeny mužských hormónov. Umožňuje posúdiť stav nadobličiek. Pre tehotenstvo je mimoriadne dôležitou zložkou. U mužov sa štúdia vykonáva kedykoľvek. A u žien?

Malo by byť jasné, že na 17-ketosteroidy sa vzťahujú osobitné pravidlá. Ide o to, že ženy budú musieť dôkladne premýšľať o tom, kedy túto analýzu podniknúť. Prečo?

Na rozdiel od všetkých predtým uvedených štúdií sa 17-ketosteroidy určujú analýzou moču. Dievča by preto malo dbať na to, aby v moči nebola žiadna nečistota. Nemôžete si vziať analýzu v období menštruácie. Pre ostatné neexistujú žiadne obmedzenia. Odporúča sa obrátiť sa na laboratórium počas 5 - 7 dní cyklu. Moč musí byť ráno.

Na to, aby analýza 17-keterosteroidov poskytla čo najpresnejší výsledok, sa odporúča obmedziť ho na niekoľko týždňov pred tým, než sa uskutoční, a je lepšie úplne odstrániť príjem liekov a liekov. A vzdať sa zlých návykov, a to, nefajčiť a nepiť alkohol najmenej 3-4 dni pred testom. To pomôže zlepšiť presnosť výsledkov. Kedy je najlepšie testovať ženské alebo mužské hormóny tak či onak? Všetko závisí od konkrétnej štúdie.

DHA-S je hormón štítnej žľazy. Nie je príliš dôležitý pre problémy s kožou alebo s váhou, ale pre tehotenstvo a jeho plánovanie je veľmi vážna štúdia. Nie sú to len ženské hormóny. Akým dňom musíte vykonať analýzu na DGA-S?

Odporúča sa užívať spolu so zvyškom hormónov štítnej žľazy. Menovite od 3 do 5 dní menštruačného cyklu. Muži sa nestarajú, v akom časovom období sa tento hormón užíva. Je dôležité si pamätať.

Protilátky proti TSH

Ženské pohlavné hormóny, keď darovať? Ak hovoríme o protilátkach proti TSH, odporúča sa obrátiť sa na laboratórium na dodanie biologického materiálu (krvi) kedykoľvek počas menštruačného cyklu. Koniec koncov, táto zložka je zodpovedná za prácu štítnej žľazy. Nie je to naozaj "pohlavný" hormón, ale je to mimoriadne dôležité pre plánovanie tehotenstva, liečbu neplodnosti a iných chorôb.

Ako ukazuje prax, zvyčajne sa v dynamike pozorujú protilátky proti TSH. Odporúča sa užívať hormóny na začiatku cyklu (2-5 dní), uprostred (12-14) a na konci (21-22 dní cyklu).

Teraz je jasné, čo môžu byť mužské a ženské hormóny. Keď im to tak či onak odovzdať, už nie je záhadou. Stojí za to venovať pozornosť tomu, že dievčatá si môžu pripraviť malú poznámku pre seba. Pomôže orientovať sa v načasovaní testovania.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že biologický materiál na prítomnosť jednej alebo druhej koncentrácie hormónov by sa mal užívať v nasledujúcich obdobiach:

 • začiatok menštruačného cyklu (do 5 dní): FSH, TSH, T3, T4, LH,
 • stredný mesiac (od 7 do 9 dní): kortizol, testosterón, DEA-S, ACTH, 17-SNP,
 • koniec cyklu (od 19 do 26 dní): estradiol, progesterón.

V každom prípade je najlepšie ísť k lekárovi pred vykonaním akýchkoľvek testov. Iba skúsený špecialista bude schopný presne určiť dátum krvi alebo moču pre prítomnosť a koncentráciu ženských a mužských pohlavných hormónov. Nezávisle sa takéto otázky neodporúčajú.

Memo pomôže priblížiť časovanie testov mužských a ženských hormónov v tele. Nielen počas tehotenstva, ale vo všetkých ostatných prípadoch. Je lepšie byť testovaný na ženské hormóny ráno.

Folikuly stimulujúci hormón

Tvorí ju hypofýza a je zodpovedná za reguláciu aktivity pohlavných žliaz.

Dopad nastáva v časti:

 • podpora vzniku zrelých genitálnych buniek,
 • proces vytvárania estrogénu,
 • aktívnu úlohu v procese ovulácie,
 • účasť na tvorbe folikulov.

Vysoká hladina hormónu v tele sa často pozoruje pri zápalových reakciách v pohlavných žľazách, ako aj pri krvácaní do maternice.

Nízky obsah sa často vyskytuje v dôsledku polycystickej hmotnosti alebo nadváhy ľudského tela.

Nevýhodou väčšiny liekov sú vedľajšie účinky. Lieky často spôsobujú ťažkú ​​intoxikáciu a následne spôsobujú komplikácie obličiek a pečene. Aby sme predišli vedľajším účinkom týchto liekov, chceme venovať pozornosť špeciálnym fytoamónom. Prečítajte si viac tu.

Luteotropný hormón

Týka sa hormónov tvorených hypofýzou.

Zodpovedá za:

 • produkciu progesterónu
 • zvýšená produkcia estrogénu
 • účasť na tvorbe tela žltého typu.

Obrovské množstvo hormónu môže byť s procesom ovulácie (norm) alebo s neoplazmami v mozgu, predĺženým vysadením z potravy, emocionálnym stresom, ako aj syndrómom vaječníkov.

Sú to hormóny mužského typu, ale produkujú sa aj u žien.

Stimulujú vývoj chlpov na ochlpení, v podpazuší, stimulujú rast v časti veľkých stydkých pyskov a klitorisu.

S vysokým stupňom androgénov u žien sa tvoria sekundárne príznaky pohlavného typu mužov. Preto ženy niekedy majú plešatosť a hrubosť hlasu.

V tomto prípade sa hormóny ženského typu tvoria v menších množstvách, vajcia sa nevyvíjajú. Takéto príznaky môžu viesť k strate reprodukčnej funkcie.

Prečo testovať hormóny?

Tento typ analýzy je schopný identifikovať kľúčové body, aké účinky pochádzajú z hormónov na stav pokožky a vlasov človeka, jeho hmotnostné charakteristiky.

Často, ak sú v týchto častiach problémy, osoba má problémy s hormónmi a ak sa vyriešia, potom dôjde k zlepšeniu.

Krvný test, napríklad, je určený lekármi špecialisti určiť stav na počesť štítnej žľazy, hypofýzy, a ďalšie základné prvky tela.

V prítomnosti tehotenstva je tento proces povinný, pretože umožňuje diagnostikovať potenciálne ochorenia nenarodeného dieťaťa.

Počas tehotenstva

Tento typ analýzy je jednou z mnohých metód určených na diagnostiku rôznych chorôb v ľudskom tele.

V prítomnosti tehotenstva je táto analýza mimoriadne potrebná, pretože vám do veľkej miery umožňuje povedať, či je blahobyt zástupkyne a jej nenarodeného dieťaťa v bezpečí.

Hormóny sú zodpovedné za kontrolu rôznych ľudských procesov - všeobecný vývoj, rast, metabolické procesy, reprodukciu.

Aby ženské telo fungovalo správne, pomer hormónov by sa mal zhodovať s normalizovanými hodnotami, až potom nebude mať žiadne zdravotné problémy.

Гормональный уровень у женщин зависит не только от возрастных характеристик, но и ряда других факторов. Наличие или отсутствие беременности является одним из них. При этом происходят скачки гормонов от нормированных значений в сторону повышения либо понижения.

Na pochopenie zmien hladín hormónov a na odhalenie choroby je možné analyzovať laboratórny typ. Následne lekársky špecialista so skúsenosťami v gynekológii bude schopný vydať príslušné stanovisko k výsledkom tejto analýzy. V prípade potreby sa predpíše požadovaná liečba.

Najčastejšie sa v prítomnosti tehotenstva analyzujú nasledujúce hormóny:

 • hypofýzy - prolaktín, FSH, TSH (hormón stimulujúci štítnu žľazu), LH,
 • sexuálneho typu - testosterón, estriol, estradiol,
 • štítnej žľazy - bez T3 a T3, bez T4 a T4, t
 • nadobličiek - kortizol, DHEA sulfát, progesterón, ACTH (adrenokortikotropný hormón),
 • protilátky proti tyroperoxidáze, tyreoglobulínu.

Skríning prenatálneho typu je mimoriadne dôležitý postup v prítomnosti tehotenstva a jeho testovanie je do značnej miery priradené.

S menopauzou

Na zistenie ukončenia menštruácie sa vyžaduje dodanie testov, čo sa prejavuje poklesom aktívnej aktivity vaječníkov. Najčastejšie sa takýto proces začína vo veku štyridsaťpäť.

Po dosiahnutí tohto veku nedôjde k vytvoreniu nevyhnutných prvkov, ktoré sú potrebné pre správny tok menštruácie.

Je to normálny jav, ale niekedy je zastavenie menštruácie spojené s patológiami a analýzami, ktoré nám umožňujú s istotou určiť.

Ak je to patologický proces, potom absolvovanie testov vám umožní určiť kľúčové príčiny patologického procesu a vybrať potrebné lekárske ošetrenie.

Estrogény sú zodpovedné za vývoj fyziologickej štruktúry ženy, najmä prispievajú k rozvoju výstelky maternice.

Progestíny sú zodpovedné za utesnenie endometria uprostred cyklu a jeho aktualizáciu v záverečnej časti cyklu.

Tieto hormóny sú tvorené hypofýzou v dôsledku syntézy FSH a LH počas jeho práce. Ich objemy sú vzájomne závislé od počtu ženských pohlavných hormónov. Počas vyvrcholenia sa ich úroveň mení. Dodávanie testov na hormóny môže určiť prítomnosť nástupu prirodzenej menopauzy u ženy alebo patologického procesu.

Pri absolvovaní testov sa stanovuje:

 • hladiny estradiolu
 • množstvo FSH a LH.

To je najlepšia informácia pre stanovenie diagnózy "menopauzy", ako aj vymenovanie, ak je to potrebné, hormonálnej substitučnej terapie.

Ak máte problémy s reprodukčným systémom

Ak máte takéto problémy, mali by ste sa obrátiť na príslušného zdravotníckeho špecialistu, ktorý bude po pohovore a analýze schopný predpísať testy na stanovenie hormónov jedného z nasledujúcich typov:

 • Sexuálne hormóny
 • Hormóny štítnej žľazy,
 • Hormóny hypofýzy.

V rozpore s androgénne funkcie

Androgénna funkcia tela je zodpovedná za mužské sexuálne charakteristiky primárneho a sekundárneho typu. Testosterón hrá kľúčovú úlohu pre takéto príznaky. Ženské telo tiež produkuje tento hormón, ale v menšej miere.

Pri zvýšenej produkcii hormónov u ženy môže nastať strata reprodukčnej schopnosti, neplodnosť.

Normalizované hladiny hormónov:

 • pre mužov - 12–33 nmol / l,
 • pre ženy - 0,26 - 1,30 ng / ml.

Zníženie obsahu hormónu v tele vedie k zníženiu libidinálneho indexu, k pevnostným charakteristikám svalov, ako aj k nadbytku hmotnosti.

Pri testoch na testosterón je potrebné, aby ste konzumovali potravinové výrobky najmenej osem hodín pred okamžitým dodaním. Samotná zmena, ktorá sa má vykonať ráno.

Pre obezitu

Leptín je zodpovedný za ľudskú chuť k jedlu, a tiež dáva mozgu impulz, že telo dosiahlo nasýtenie a príjem potravy by mal byť zastavený.

Pri nesprávnej produkcii tohto hormónu existujú rôzne problémy s hmotnosťou (tvorba nadbytku alebo naopak jeho ostrá strata).

Menovité ukazovatele:

 • pre mužov - 0,5 - 13,8 ng / ml,
 • pre ženy - 1,1 - 27,6 ng / ml.

S poklesom obsahu hormónov v tele človek výrazne zvyšuje pocit hladu.

Iné hormóny zodpovedné za hmotnostné charakteristiky tela: kortizol a adrenalín, aktívne sa podieľajú na metabolizme.

Pred darovaním krvi na analýzu obsahu leptínu, človek by nemal jesť jedlo asi 8 hodín, a jeden deň pred zákrokom jeden by nemal "preťaženie" žalúdka s množstvom potravín.

S cukrovkou

cukrovka - Ide o ochorenie, ktoré je spojené s nerovnováhou hormonálneho systému. Najmä s nedostatočnou hladinou hormónu, ktorý syntetizuje pankreas - inzulín.

Ak sa táto látka nevytvára, potom sa premena glukózy na energiu nevyskytuje a cukor sa hromadí v tele.

Normalizovaný inzulínový priemer pre ľudí: 2,7–10,4 MCU / ml.

Na analýzu a stanovenie množstva hormónu bude potrebné darovať krv zo žily. Osem hodín pred tým by ste mali upustiť od používania potravín a tekutých látok.

Problémy s hormónmi často vedú k vzniku kožných vyrážok.

Najčastejšie k tomu dochádza v mladom veku, ako aj u dospelých, krátko pred nástupom menštruačného procesu u ženy.

Tieto obdobia sú charakterizované zvýšením obsahu steroidných hormónov, čo vedie k vzniku kožných vyrážok.

Je to spôsobené modifikáciou zloženia produkovanej sekrécie, ktorej zmena vedie k blokovaniu pórov a tvorbe folikulov typu vlasov. Je to normálne a nevyžaduje samostatné ošetrenie.

S vypadávaním vlasov

Tento účinok vedie k zvýšeným hladinám androgénov v krvi. Ich zvýšená hladina ovplyvňuje štruktúru pokožky hlavy a tiež vedie k krehkým vlasom a ich aktívnej strate.

Ak to navyše ukazuje pokles libida a tvorbu hlasu hrubšieho, je okamžite potrebné prejsť testami na stanovenie obsahu androgénu v krvi.

Možné príčiny zvýšeného obsahu androgénu:

 • po pôrode
 • menopauzálneho obdobia
 • emocionálny stres
 • endokrinné problémy
 • problémy s vaječníkmi.

Príprava na analýzu

Kľúčové body na sledovanie:

 • Pri štúdiu analýz na úkor ELISA Je prísne zakázané vystavovať sa fyzickému preťaženiu, nadmernému emocionálnemu stresu, podstúpiť fyzioterapeutický typ liečby, používať lieky (okrem tých, ktoré boli úmyselne predpísané lekárom) alebo antikoncepciu perorálneho typu. Okrem toho sú zakázané alkoholické a tučné potraviny. Fajčenie niekoľko hodín pred testovaním sa tiež odporúča, aby sa zabránilo.

 • Darovanie krvi sa musí vykonať ráno., zatiaľ čo nemôžete jesť dvanásť hodín pred okamžitým darovaním krvi.
 • Pred okamžitým darovaním krvi musí pacient odpočívať pätnásť minút., jeho telo musí byť uvoľnené.
 • Pri štúdiu stavu endokrinného systému pri použití hormónov štítnej žľazy ako liečby sa analýza vykonáva najmenej jeden deň po poslednom podaní hormónov. Tri dni pred darovaním krvi sa majú lieky obsahujúce jód zastaviť.
 • Pri štúdiu na PSA 7 dní pred analýzou by mala byť prostatická žľaza ponechaná samostatne a nemali by sa s ňou vykonávať žiadne opatrenia.
 • Pri analýze ACTHdarovanie krvi renín / angiotenzín sa najlepšie vykonáva ráno, v intervale: 7-9. To umožňuje získať ukazovatele referenčného typu. Pred priamym odberom krvi musí byť pacient ponechaný hodinu odpočinúť.
 • Pri analýze kortizolu a aldosteran darovanie krvi by sa malo vykonať pred desiatou hodinou ráno.
 • Pri analýze pohlavných hormónov pre ženy v reprodukčnom veku je dôležité zvážiť informácie o čase a dátume darovania krvi, ako aj o spodnej časti a fáze menštruácie. V prítomnosti tehotenstva by sa malo brať do úvahy aj jeho termín.
 • V prítomnosti liečby zdravotníckymi pomôckami Je dôležité uviesť názvy použitých liekov a dátum posledného použitia.

Miera pohlavných hormónov u žien

Kľúčová úloha v živote každej dievčatá je priradená stavu jej hormonálneho pozadia. Všeobecná pohoda, reprodukčné schopnosti, vonkajšia pohoda - to všetko závisí od neho.

Hormonálna úroveň určuje kvalitatívne charakteristiky procesov, ktoré sa vyskytujú v tele dievčaťa. Existujú normalizované ukazovatele, pre ktoré sa žena cíti dobre. Hormonálna úroveň sa však často odchyľuje od výkonu dekódovania.

Kľúčové faktory, ktoré ovplyvňujú hormonálnu úroveň:

 • Vekové charakteristiky.
 • Fázy menštruácie.

Hormonálna hladina u žien s menopauzou bude tiež veľmi odlišná od toho, čo sa považuje za normu.

V prítomnosti menštruácie sa každý mesiac pravidelne objavujú zmeny v ženskom tele. Menštruácia je regulovaná folikuly stimulujúcim hormónom (FSH), prolaktínom, luteinizačným hormónom (LH).

Folikulárna fáza

Folikulárna fáza je charakterizovaná zvýšeným rastom folikulov, dozrievaním vajíčok a nástupom krvácania. Priemerná doba trvania týchto procesov je štrnásť dní, prípustné odchýlky: od 7 do 22 dní.

Zmeny v hormonálnej hladine v priebehu tejto fázy:

 • Zvýšené hladiny FSH.
 • Zvýšená koncentrácia estrogénu (prispieva k príprave endometria na pripojenie oplodneného vajíčka).

Ovulačná fáza

Ovulačná fáza je najdlhšia, vyznačuje sa uvoľňovaním typu luteinizačného hormónu. Zvyčajne to netrvá dlhšie ako päť dní. Na konci fázy je dominantný typ folikulu rozbitý a uvoľňuje vaječnú bunku (ovulácia).

Počas tejto fázy dochádza k nasledujúcim zmenám:

 • Zvýšený LH a FSH.
 • Zvýšená koncentrácia estradiolu.

Luteálna fáza

Luteálna fáza sa redukuje na tvorbu tela žltého typu.

Keď k tomu dôjde, nasledujúce zmeny v ženskom tele:

 • Zvýšené hladiny progesterónu (vďaka tomu sa endometrium pripravuje na zavedenie embrya).
 • Znížené hladiny FSH.
 • Znížená koncentrácia estrogénu.

Ak sa proces oplodnenia nevyskytne, endometrium a telo žltého typu sa odmietnu. Tento proces je charakterizovaný krvácaním počas menštruácie.

Pomer FSH a LH

Normalizované ukazovatele FSH, v závislosti od fázy, medu / ml:

 • Od 1,3 do 9,9 a viac pre folikulárne.
 • Od 6,16 do 17,2 a viac pre ovuláciu.
 • Od 1,1 do 9,2 a viac pre luteálne.

Normalizované ukazovatele LH v závislosti od fázy, med / ml:

 • Od 1,67 do 15,0 alebo viac pre folikuly.
 • Od 21,8 do 56,5 a viac pre ovuláciu.
 • Od 0,60 do 16,2 a viac pre luteal.

Hormón DHEA

Normalizovaná hodnota hormónu podľa vekových charakteristík:

 • od 6 do 9 rokov - 0,23 - 1,50 μmol / l,
 • od 9 do 15 rokov - 1,00 - 9,20 µmol / l,
 • od 15 do 30 rokov - 2,40 - 14,50 μmol / l,
 • od 30 do 40 rokov - 1,80 až 9,70 μmol / l,
 • od 40 do 50 rokov - 0,66 až 7,20 µmol / l,
 • od 50 do 60 rokov - 0,94 - 3,30 μmol / l,
 • po 60 rokoch - 0,09 - 3,70 µmol / l.

Normalizované hodnoty hormónov v prítomnosti tehotenstva:

 • v prvom trimestri - od 3,12 do 12,48 μmol / l,
 • v druhej - od 1,7 do 7,0 µmol / l,
 • v tretej - od 0,86 do 3,6 µmol / l.

Poznámka: u novorodencov sú indexy androgénov extrémne zvýšené, ale hneď po narodení ich hladina rýchlo klesá. Dosiahnutie limitných ukazovateľov sa vykonáva po puberte a neskôr spolu s procesom zrenia klesá.

Kde môžem testovať hormóny?

Voľný spôsob, ako ísť a získať výsledky testov môže byť v lekárskych organizáciách štátneho typu po tom, čo lekár predpíše štúdiu.

Viac operatívne, môžete prejsť a získať výsledky testov v súkromných zdravotníckych organizácií.

Za to, budete musieť zaplatiť požadovanú sumu peňazí, náklady môžu byť odlišné, však nebudete musieť ísť cez zdĺhavý proces s jedným špecialistom, aby si postúpenie na ďalšie.

Poznámka: tento typ organizácie by sa mal vyberať opatrne, aby sa nestal obeťou podvodníkov.

Čo je najlepšie pre ženské choroby?

Nevýhodou väčšiny liekov, vrátane liekov opísaných v tomto článku, sú vedľajšie účinky. Často lieky značne poškodzujú telo a následne spôsobujú komplikácie obličiek a pečene.

Aby sme predišli vedľajším účinkom týchto liekov, chceme upozorniť na špeciálne fytoamóny BEAUTIFUL LIFE.

V ich zložení sú prírodné liečivé byliny - dáva obrovské účinky na očistenie tela a obnovu zdravia žien.

Prečítajte si viac o tom, ako táto droga pomohla iným ženám čítať tu v našom článku o fytoamákoch.

Hormóny v tele.

Aké sú hormóny, pre ktoré orgány sú zodpovedné a za čo sú zodpovedné?

Hlavnými regulátormi tela sú hormóny, ktoré produkuje endokrinný systém a predstavujú špeciálnu skupinu biologicky aktívnych látok.

Hlavné orgány zodpovedné za produkciu hormónov sú:

Aj na produkciu hormónov sú zodpovedné jednotlivé endokrinné bunky rozptýlené po celom tele.

hormóny:

- sú zodpovedné za rast a vývoj tela,

- zabezpečiť riadne fungovanie všetkých orgánov a systémov ľudského tela, t

- prispievať k primeranej reakcii na zmeny vonkajšieho prostredia, t

- aktívne a priamo sa zúčastňovať na ľudskej duševnej činnosti, t

- pomoc pri vytváraní emocionálnych reakcií na určité situácie.

Hladina určitých hormónov v krvi osoby má určité normy, ktorých ukazovatele závisia od veku, pohlavia, miesta bydliska a iných faktorov.

Porucha hormonálneho pozadia sa uvádza, ak hladina hormónov nie je v normálnom rozsahu, ale nad alebo pod povolenými limitmi.

Hormonálne pozadie osoby môže byť narušené z rôznych dôvodov a môže sa vyskytnúť s rôznymi príznakmi.

Príčiny zlyhania v hormonálnom systéme

Príčiny hormonálneho zlyhania môžu byť:

- časté, silné a dlhotrvajúce napätie,

- zneužitie hormonálnych liekov,

- jesť potraviny alebo nápoje bohaté na fytohormóny,

- veľké fyzické preťaženie,

- nepriaznivá ekologická situácia, t

- prítomnosť parazitov v tele.

Symptómy hormonálnych porúch.

Symptómy, ktoré indikujú stav hormonálnych hladín zahŕňajú:

- prudký nárast hmotnosti,

- prebytočné vlasy na tele ženy,

- zlyhanie menštruačného cyklu,

- ťažký predmenštruačný syndróm,

- pokles výkonnosti školy,

- nekontrolovateľné výkyvy nálady,

- chudnutie s dobrou apetítom,

- zhoršenie spánku alebo dokonca nespavosť,

- svrbenie, začervenanie a vyrážka na koži neznámej etiológie atď.

Takéto príznaky môžu naznačovať nerovnováhu v práci hormonálneho systému, čo v konečnom dôsledku povedie k vzniku rôznych patologických procesov, exacerbácii chronických ochorení atď.

Porucha hormonálneho systému vážne ovplyvňuje prácu všetkých orgánov a systémov ľudského tela, ovplyvňuje fyzické, psychické a psycho-emocionálne zdravie osoby.

Preto pri prvých príznakoch svedčiacich o nerovnováhe v práci hormonálneho systému je potrebné dohodnúť si stretnutie s endokrinológom, ktorý zasa po rozhovore s pacientom pošle potrebné testy na kontrolu fungovania niektorých hormonálnych orgánov, dodržiavania regulačných ukazovateľov.

Aké testy musia prejsť?

Aké testy musíte absolvovať na kontrolu hormonálneho pozadia: zoznam

Analýzy ženských pohlavných hormónov zahŕňajú štúdiu nasledujúcich hormónov:

- luteinizačný hormón (LH),

- folikuly stimulujúci hormón (FSH),

Analýza mužských pohlavných hormónov:

Analýza hormónu hypofýzy

- STG. Rastový hormón

- ACTH. Adenokortikotropný hormón

- TTG. hormón stimulujúci štítnu žľazu

Test adrenálneho hormónu

Testy hormónov štítnej žľazy zahŕňajú:

Ako a kedy sa majú testovať hladiny hormónov?

Po prvé, hormonálne testovanie sa vykonáva na lačný žalúdok. Materiál na analýzu je krv odobratá zo žily.

Po druhé, deň pred vykonaním testov na hormóny je potrebné vylúčiť pohlavie, alkohol a fajčenie.

Po tretie, deň pred uskutočnením testov na hormóny je potrebné obmedziť fyzickú námahu.

Po štvrté, deň pred vykonaním testov na hormóny je potrebné vyhnúť sa stresovým situáciám.

Ak užívate hormonálne lieky - informujte svojho lekára, pretože to ovplyvňuje interpretáciu výsledkov testov.

Pohodlné lokalizačné centrá.

Centrá sú v blízkosti staníc metra Námestie Marx, Zaeltsovskaya a ďalej Stanislavského námestie, žiadne fronty, žiadne stretnutie, vysoká kvalita a nízke ceny!

Štúdie sa vykonávajú podľa medzinárodných noriem kvality.

Ako sa dostať do centra Kalinin Square? - od 8.00 do 12.00 pracovných dní, sobota od 8.00 do 12.00

Ako sa dostať do centra Marx Square? - od 8.00 do 12.00 pracovných dní, sobota od 8.00 do 12.00

Ako sa dostať do centra na Stanislavskom námestí? - od 8:00 do 12:00 pracovných dní.

V nedeľu sa odber vzoriek neuskutoční.

Ak chcete absolvovať testy v našom centre, musíte k nám prísť od 8.00 do 12.00 hod. (Na lačný žalúdok), predbežné nahrávanie a volanie nie sú potrebné.

Trochu teórie

Hormóny sú úžasné látky, na ktorých všetko závisí. Doslova všetko.Chceme jesť alebo spať, cítiť sa priťahovaný alebo nepáči niekto, dostať strach, užívať si, mať radosť z čokolády alebo obľúbenej hudby ... Matka cíti náklonnosť k novo narodenému dieťaťu, pár, objímanie, zabudne na hádku ... Aké sú tieto pocity a pocity? túžby? Samozrejme. Ale hormóny kontrolujú pocity a túžby človeka a každá emócia, potreba, túžba je len kombináciou niekoľkých z nich. Biochémia - všetko je jednoduché.

U ľudí sú tieto látky produkované žliaz s vnútornou sekréciou. Patria medzi ne také anatomické štruktúry:

 • hypotalamus,
 • hypofýzy
 • epiphysis,
 • štítnej žľazy
 • nadobličiek
 • vaječníky u žien, semenníky u mužov,
 • štítnej žľazy a prištítnych teliesok,
 • brzlík,
 • paraganglia,
 • pankreas.

Ak hovoríme o pohlavných hormónoch, konkrétne o téme tohto článku, mali by ste mať záujem o vaječníky. A hypotalamus, hypofýzy a nadobličky, pretože sa tiež zúčastňujú sekrécie.

Medzi ženské hormóny patria estrogén, progesterón, folikuly stimulujúci, luteinizačný hormón, prolaktín. Každý z nich reguluje prácu reprodukčného systému vlastným spôsobom. A ich úroveň chce zistiť gynekológa, ktorý vydá odporúčanie na analýzu.

Môžu byť nazývané hormóny ženskosti. Prečo v množnom čísle? Pretože pod týmto menom kombinujte tri ženské pohlavné hormóny:

Estrogény zabezpečujú vývoj a rast reprodukčných orgánov, tvorbu sekundárnych sexuálnych charakteristík, ženskú postavu a prejav sexuality. Okrem toho regulujú menštruačný cyklus, stimulujú dozrievanie vajíčka - ich najvyššia hladina je pozorovaná tesne pred ovuláciou.

Po uvoľnení oocytu hladina estrogénu klesá, aby sa zvýšila so začiatkom nového cyklu.

Všetky tri hormóny sú produkované ovariálnymi folikulami av menšej miere kôrou nadobličiek. Malé množstvo estrogénu je produkované tukovým tkanivom. A regulujú syntézu hypofýzy a hypotalamu. Tieto dve žľazy však regulujú produkciu všetkých hormónov.

Ak má žena nedostatok estrogénu, tieto príznaky sa môžu prejaviť:

 • podráždenosť, výkyvy nálady,
 • bolesti hlavy
 • prírastok hmotnosti
 • znížené libido
 • krehkosť kostí
 • poruchy spánku
 • znížená elasticita pokožky
 • amenorrhea.

Ale nadbytok hormónov poškodzuje telo. Ženy môžu tiež priberať na váhe, trpia podráždenosťou a nespavosťou, bolesťami hlavy. Nevoľnosť, prekrvenie a citlivosť hrudníka, vypadávanie vlasov, výskyt akné, edém. Prirodzene, bude tiež prerušený menštruačný cyklus.

Ak má žena vyššie uvedené príznaky, mala by byť testovaná na hladiny estrogénu. Môže sa vykonávať v ktorýkoľvek deň cyklu, najlepšie nalačno, ako mnohé iné testy. Neexistujú žiadne špecifické požiadavky na odbornú prípravu.

Nízka produkcia týchto hormónov sa pozoruje s prísnou diétou, podváhou, nadmernou fyzickou aktivitou. Pokiaľ ide o choroby, ide o ochorenia hypofýzy a hypotalamu, dysfunkciu alebo hypoplaziu vaječníkov, hypofunkciu kôry nadobličiek.

Zvýšenie estrogénu v krvi môže hovoriť o takých poruchách, ako sú nádory, polycystické vaječníky, novotvary kôry nadobličiek, cirhóza pečene, určité ochorenia maternice. Okrem toho môže byť táto nerovnováha spôsobená užívaním OK, vlastností stravy.

Luteinizačný hormón

Táto účinná látka je produkovaná hypofýzou so zvýšením koncentrácie estrogénu. Spolu s FSH stimuluje luteinizačný hormón uvoľňovanie zrelého vajíčka z folikulu.

S poklesom alebo zvýšením hladín LH dochádza k nedostatku menštruácie alebo slabosti, krátkeho krvácania, zníženého libida, sterility, potratov. V adolescencii sa nízke hladiny PH prejavujú ako retardácia rastu a sexuálny vývoj.

Dôvodom poklesu hladín LH je spravidla vrodená genetická patológia a vývojové poruchy, čo však môže byť vyvolané aj obezitou, zlými návykmi, určitými liekmi, stresom a operáciou. Prirodzene, hladina LH klesá počas tehotenstva, toto je norma.

Zvýšená koncentrácia tohto hormónu môže byť dlhodobá záťaž, stres, poruchy v hypofýze, polycystický, ovariálne vyčerpanie.

Na ktorý deň ísť vzdať, ak poslal na analýzu? Zvyčajne to robia 3–8 alebo 19–21 dní.

Aké hormóny prejsť, ak nie je dostatok mlieka po pôrode? Alebo naopak, mlieko sa vylučuje, aj keď v malých množstvách, ale nedošlo k žiadnemu zrodeniu a nie je tehotenstvo. V tomto prípade musíte preskúmať úroveň prolaktínu - je to on, kto je zodpovedný za produkciu mlieka. Okrem toho prolaktín poskytuje nástup orgazmu, znižuje citlivosť na bolesť.

Vyrába sa hormón hypofýzy a tiež ho syntetizuje embryo, pretože môže byť potrebná ochrana pred účinkami imunitného systému matky a poskytuje ho prolaktín.

Ak chcete odovzdať ženské hormóny, alebo skôr krv na ich výskum, je potrebné, aby sa predpokladalo zvýšenie aj zníženie hladiny prolaktínu.

V prvom prípade žena nemá ovuláciu, preto je diagnostikovaná neplodnosť. Môžu nastať potraty, častým príznakom je amenorea. Uvoľňuje sa mlieko z bradaviek, hirsutizmu, frigidity, je narušená štítna žľaza, vyvíja sa osteoporóza.

Dôvody zvýšenia prolaktínu: poruchy hypofýzy, hypotyreóza, autoimunitné ochorenia, prolaktinóm, polycystický vaječník, cirhóza pečene, zlyhanie obličiek, nedostatok vitamínu B6.

Nedostatok prolaktínu sa prejavuje neprítomnosťou alebo malým množstvom mlieka po pôrode, skorými potratmi, poruchami cyklu, hirsutizmom, edémom, migrénami. Dôvodom poklesu tohto hormónu môže byť ochorenie hypofýzy, traumatické poškodenie mozgu (traumatické poranenie mozgu), predĺžené tehotenstvo a hojné krvácanie.

V každom prípade musia byť hormóny analyzované tak, aby nemuseli dlhodobo identifikovať príčinu symptómov. Procedúra sa uskutočňuje v ktorýkoľvek deň prvej a druhej fázy cyklu, ako obvykle, na prázdny žalúdok.

Pin
Send
Share
Send
Send