Zdravie

Pozitívne a negatívne stránky hormonálnej substitučnej terapie

Pin
Send
Share
Send
Send


Menopauza je nevyhnutným obdobím fyziologických zmien v tele pre každú ženu. Ako viete, počas menopauzy reprodukčná schopnosť ženy ustupuje a tento proces je, žiaľ, nezvratný. Každá žena vie, že skôr alebo neskôr sa to stane jej ...

Podľa prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 1 000 žien vo veku 30 rokov a starších, keď sa ich pýtali na to, čo je najviac znepokojujúce (alebo dokonca desivé) z nich v nevyhnutnej menopauze, viac ako 90% respondentov uviedlo symptómy menopauzy.

Je známe, že v období menopauzy dochádza k postupnému znižovaniu hladiny pohlavných hormónov (estrogén a progesterón) v ženskom tele, čo je spôsobené potlačením sekrečnej funkcie vaječníkov. Práve tieto fyziologické procesy vedú k množstvu nežiaducich (a často aj bolestivých) symptómov.

 • Prvým príznakom menopauzy je nepravidelný menštruačný tokTento príznak však pravdepodobne nie je taký nepriaznivý (vzhľadom na počet nepríjemností, s ktorými sa žena počas tohto obdobia stretla).
 • Takmer 100% žien v menopauze pociťovalo nepríjemné pocity z náhleho objavenia sa "Tides" (pocit tepla, spravidla v oblasti tváre, krku, hrudníka, rúk, ktoré sú sprevádzané hypertermiou, hyperhidrózou, sčervenaním tváre, nedostatkom kyslíka). Tento stav môže byť tiež sprevádzaný závratmi, prudkou slabosťou, nevoľnosťou, nervovým nepokojom atď. vyvoláva zimnicu po horúčke.
 • Silné potenie v noci objavuje sa v dôsledku porúch termoregulácie v dôsledku nedostatku pohlavných hormónov a tiež prináša nepríjemné pocity.
 • Rovnaká hormonálna nerovnováha spôsobuje zmenu emocionálny stav ženy, Zvýšená podráždenosť, časté zmeny nálady, irascibility, citová citlivosť a citlivosť, stavy paniky, poruchy spánku, znížená pozornosť a schopnosť zapamätať si informácie, depresívne stavy.
 • Inhibícia sekrečnej funkcie vaječníkov má spravidla za následok zníženie sexuálnej aktivity ženyavšak hormonálne procesy, ktoré sa vyskytujú v tele, môžu tiež spôsobiť krátke obdobia zvýšenej sexuálnej túžby (najmä v počiatočnom období menopauzy).
 • Tam je výrazný hyposekrécia a strata pružnosti sliznice pošvyčo je nepriaznivým faktorom sexuálnych vzťahov, pretože sex pre ženu sa stáva nielen menej príjemným, ale prináša aj nepríjemné pocity a dokonca bolestivé pocity. Prudká zmena sexuálnej aktivity a nepohodlie počas pohlavného styku výrazne ovplyvňuje vzťah ženy s partnerom. Často nedostatok porozumenia ďalej zhoršuje emocionálny stav ženy počas tohto obdobia.
 • Aj žena sa cíti zvýšená únava, chronický únava a úplná impotencia.
 • Nie je obídené a viditeľné na prvý pohľad vonkajších zmienJe narušená pružnosť a pružnosť kože, dochádza k vypadávaniu vlasov a krehkým nechtom a je možná zmena telesnej hmotnosti. Počas obdobia menopauzy prebieha proces starnutia veľmi intenzívne, pretože ho predtým brzdila intenzívna produkcia pohlavných hormónov.
 • Veľmi výrazné porušenie zo strany kardiovaskulárny systém: zmeny srdcovej frekvencie, zmeny krvného tlaku, sprevádzané bolesťami hlavy a kardiomyopatiou.
 • V období menopauzy pozorované muskuloskeletálne poruchyspôsobené zníženým metabolizmom vápnika v tele (znížená hustota kostí, rôzne patologické stavy kĺbov, chrupavka, svalový tonus, kŕče dolných končatín). Z rovnakého dôvodu sa objavujú výrazné zubné patológie.
 • Porušenie gastrointestinálneho traktu tiež sa vyskytujú (flatulencia, poruchy trávenia, patológia žlčových ciest, dyspeptické poruchy).

Je potrebné poznamenať, že intenzita a vzhľad vyššie uvedených príznakov menopauzálneho obdobia má výrazný individuálny charakter. Zároveň aj mierne, indikované symptómy podstatne ovplyvňujú kvalitu života ženy.

Žiaľ, nie všetky ženy si uvedomujú možnosť zmeniť túto situáciu!

Ženy! Existuje spôsob! Existuje spôsob, ako predĺžiť mladosť a minimalizovať zákerné príznaky menopauzy - a to je hormonálna substitučná liečba (HRT)!

Dnes je farmaceutický trh široko zastúpený rôznymi liekmi a doplnkami stravy, ktoré pomáhajú minimalizovať symptómy menopauzy, z ktorých mnohé majú relatívnu účinnosť.

V tomto článku nie je zmienka o žiadnych špecifických liekoch obsahujúcich pohlavné hormóny, pretože ich použitie by malo byť odporúčané výlučne ošetrujúcim gynekológom, ktorý pre vás vyberie vhodný liek, pričom zohľadní individuálne vlastnosti organizmu.

Avšak použitie hormonálnej substitučnej terapie je nepochybne najúčinnejší. Ako už bolo spomenuté, ženské telo prechádza týmito zmenami v dôsledku poklesu produkcie endogénnych pohlavných hormónov a získaním potrebných hormónov zvonku sa dá vyhnúť mnohým nepriaznivým symptómom a výrazne sa môže zlepšiť kvalita života ženy a predísť mnohým chronickým ochoreniam. Existuje obrovské množstvo vedeckých publikácií, v ktorých bolo toto vyhlásenie experimentálne potvrdené.

Bohužiaľ, v súčasnosti nie je metóda HRT široko rozšírená a dôvodom je nedostatočná informovanosť žien o pozitívnych aspektoch tejto metódy a zveličovaní negatívnych. Bohužiaľ, mnohí predstavitelia pohlavného styku považujú hormonálnu terapiu a jej následky za oveľa nebezpečnejšie ako menopauza a čakajú, kým sa tento proces neukončí roky a dokonca desaťročia.

Prirodzene, pri používaní hormonálnych liekov existuje určité riziko vedľajších účinkov, ale správne zvolený liek môže predĺžiť vašu mladosť a znížiť pocity nepohodlia spôsobené znížením funkcie vaječníkov.

Len lekár zistí možnosť použitia hormonálnej substitučnej liečby pre menopauzu po predbežných diagnostických testoch av neprítomnosti kontraindikácií. Použitie hormonálnych činidiel by sa malo vykonávať pod dohľadom ošetrujúceho lekára.

Hormonálna substitučná liečba menopauzy

Hormonálna terapia pre menopauzu je liek, ktorého účinok zvyšuje koncentráciu ženských pohlavných hormónov. V určitom veku organizmom sa už nevyrába v správnom množstve. Preto sa tento typ liečby nazýva hormonálna substitučná liečba, skrátene ako HRT. Rozhodnutie o liečbe gynekológa-endokrinológa preberá výsledky komplexného vyšetrenia s povinným vykonávaním laboratórnych krvných testov na hladiny hormónov. Lekár odporúča pacientovi, aby dostal hormonálne lieky až po získaní kompletného klinického obrazu.

Dôkladné predbežné vyšetrenie pred začiatkom HSL je nevyhnutné, pretože nekontrolovaný príjem liekov obsahujúcich hormóny je plný vážnych problémov, pretože hormonálna nerovnováha môže spôsobiť rozvoj rôznych patológií ženského tela, vrátane rakoviny.

Pozitívne účinky hormónov

Hormonálna liečba môže eliminovať takéto prejavy a následky menopauzy, ako je menopauzálny syndróm, ktorý sa prejavuje v nasledujúcich podmienkach:

 • zmeny hormonálnych hladín (zníženie alebo úplné zastavenie syntézy estrogénov vo vaječníkoch),
 • metabolické poruchy (ako výsledok, prírastok alebo redukcia hmotnosti, rozvoj hyperhidrózy, ako aj degeneratívne patologické stavy kĺbov a osteoporózy),
 • poruchy moču (exacerbácie chronických gynekologických ochorení, vaginálna atrofia, dyspareunia, noktúria, cystitída, znížené libido),
 • autonómne poruchy (opakujúce sa zimnice, bolesť na hrudníku, tlakové skoky, návaly horúčavy počas menopauzy),
 • psycho-emocionálne poruchy (emočná labilita - výkyvy nálady, depresie, poruchy spánku),
 • psychosomatických ochorení.

Sprievodné ťažkosti sú také "maličkosti" ako zhoršenie vlasovej a nechtovej kože:

 • riedenie a krehkosť nechtových platničiek,
 • zvýšená strata vlasov
 • vzhľad vrások na tvári.

Na odstránenie týchto hrozieb je predpísaná hormonálna terapia na zvýšenie hladiny estrogénu.

Vedľajšie účinky hormonálnej substitučnej terapie

Pri používaní HSL s menopauzou môžu hormonálne lieky spôsobiť množstvo vedľajších účinkov:

 • migréna,
 • exacerbácia gastrointestinálnych ochorení (nevoľnosť, ochorenie pečene, biliárna dyskinéza, poruchy trávenia),
 • zvýšenie chuti do jedla (výsledkom je zvýšenie telesnej hmotnosti)
 • silná únava a slabosť
 • výskyt akné a seborrhea,
 • kŕče končatín
 • rozvoj trombózy alebo tromboembolizmu,
 • zadržiavanie tekutín v tele (výskyt opuchu tváre a tela),
 • bolestivé prekrvenie prsníka a riziko rakoviny (nádorov),
 • degeneratívne zmeny vo vaginálnej sliznici (suchá alebo zvýšená sekrécia hlienu, krvácanie z pošvy),
 • výskyt periodického krvácania z menštruačnej maternice,
 • rozvoj hyperplázie.

Kto potrebuje hormonálnu substitučnú liečbu pre menopauzu

Keďže klimakterické obdobie postihuje takmer celé ženské telo, všetky jeho orgány a systémy reagujú do určitej miery na hormonálnu nerovnováhu. Climax je rozdelený do 4 fáz:

Hormonálna substitučná liečba menopauzy v každom štádiu sa vykonáva na základe zdravotného stavu ženy, hormonálnych hladín v tele a stupňa rozvoja sprievodných ochorení.

Lekári venujú osobitnú pozornosť liečbe žien trpiacich začiatkom menopauzy (vek do 40 rokov). Pre túto skupinu pacientov priebeh podávania ženských hormónov do tela pri terapeutických dávkach spomaľuje vývoj stavov charakteristických pre prejavy menopauzy.

Najmä HRT je účinná v boji proti prílivu a odlivu.

Príliv je výraznou zložkou menopauzálneho syndrómu. Vyjadruje sa pri náhlych paroxyzmálnych zvýšeniach telesnej teploty, stáva sa pre ženu neznesiteľne horúcou, je ťažké dýchať. Takýto útok trvá niekoľko minút a spravidla ustupuje do zimnice alebo slabosti.

Spúšťačom menopauzy je deplécia rezerv folikulárnych vaječníkov, čo spôsobuje pokles produkcie progesterónu a potom estrogénu. Mozog reaguje na tieto signály zvýšenou produkciou folikuly stimulujúceho hormónu a luteotropínu pôsobením hypofýzy. V dôsledku toho mozog pracuje s napätím, aby zabezpečil správnu hladinu hormónov v krvi. Toto je počiatočná fáza menopauzy - premenopauza.

V priebehu času estrogény všeobecne prestávajú byť produkované vo vaječníkoch, a preto hypofýza prestáva kompenzovať ich nedostatok. Ženské pohlavné hormóny počas menopauzy prestanú byť produkované, menštruácia sa zastaví.

Je čas vyvinúť rôzne narušenia v tele spôsobené takýmto napätým stavom. Zmeny v hormonálnom pozadí, nerovnováha sa objavuje vo všetkých systémoch a orgánoch, vyjadrená v poruchách uvedených v tomto článku skôr. V závažných prípadoch sa u pacientov diagnostikujú také patologické stavy, ako sú závažné poruchy metabolizmu tukov a minerálov (osteoporóza - zmäkčenie kostného tkaniva a zubov). Aj na pozadí menopauzy sa môžu objaviť závažné stupne hypertenzie, ischemickej choroby srdca, cukrovky, Alzheimerovej choroby.

HRT pomáha predchádzať, eliminovať alebo spomaľovať vývoj takýchto patológií. V tomto prípade je úlohou ošetrujúceho lekára posúdiť, do akej miery je riziko vedľajších účinkov porovnateľné so zmiernením stavu ženy a prevenciou vzniku ochorení spôsobených nedostatkom pohlavných hormónov. Preto je liečba hormonálnych liekov vždy vykonávaná pod prísnym dohľadom lekárov.

Hormonálne lieky

Na vykonávanie HSL v rôznych štádiách menopauzy sa predpisujú lieky, ktoré obsahujú rôzne hormóny v rôznych dávkach. Hormonálna substitučná liečba je založená na nasledujúcich ustanoveniach:

 • lieky obsahujú prírodné hormóny alebo ich analógy,
 • použitie najmenšej prípustnej dávky, ktorá obsahuje estradiol, je jeho koncentrácia rovná množstvu tohto hormónu u mladej ženy od 1 do 5 až 7 dní menštruačného cyklu,
 • kombinácia estrogénu s progestogénmi, aby sa zabránilo vzniku hyperplázie endometria.

V počiatočnom štádiu menopauzy prevažujú estrogénové prípravky. Používajú sa v troch verziách:

 • monoterapia - výhradne liečba estrogénom,
 • kombinovaná kontinuálna liečba - estrogén a gestagén,
 • kombinovaná cyklická liečba - estrogén a progestogén.

Pri výrobe hormonálnych liekov sa používajú rôzne typy a formy liekov:

 • orálne: tablety a dražé (Femoston, Klimonorm, Estrofarm, Cyclo-Proginova, Angelique, Trisequens),
 • lokálne: sadra (Klimara, Dermestril), gél (Divigel), čapíky (Ovestin),

Hormonálne tablety na menopauzu sa používajú všade, ale v posledných rokoch ženy stále častejšie začínajú používať náplasť na menopauzu a gélové formulácie (podávané intravaginálne alebo na kožu hrudníka, brucha alebo stehien).

Relatívne nová forma hormonálnej terapie sa stáva čoraz obľúbenejšou - subkutánna injekcia injekcií alebo implantátov obsahujúcich potrebné dávky potrebných hormónov.

Treba spomenúť aj pomocnú liečbu, ktorá využíva liečivé rastliny. Obsahujú látky obsahujúce estrogén alebo fytoestrogény. Spravidla ide o homeopatické prípravky alebo potravinové doplnky. Sú odporúčané pre ženy s anamnézou stavov, v ktorých je konvenčná HRT kontraindikovaná. Môžu to byť nasledovné tablety alebo kapsuly: t

 • Remens,
 • Ladys Formula Menopause,
 • Chi-Klim,
 • Estrovel,
 • Menopace,
 • Klimadinon,
 • Červená kefa (kvapky alebo bylinkový čaj).

Je potrebné pripomenúť, že produkty na báze rastlinných fytoestrogénov majú predĺžený účinok a výsledok liečby sa objaví niekoľko týždňov po jeho začatí.

Farmaceutický trh v súčasnosti ponúka rôzne lieky, ale aj tie, ktoré obsahujú rastlinné hormóny, žena by sa mala užívať len po konzultácii s gynekológom.

Kontraindikácie použitia HRT

Použitie HRT je prísne kontraindikované u žien s nasledujúcimi ochoreniami a patológiami v anamnéze, v ktorých hormóny môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie a urýchliť vývoj ochorenia:

 • onkologické ochorenia a nádory (prsné žľazy, vnútorné genitálie),
 • krvácanie z maternice neznámej etiológie,
 • endometrióza, adenomyóza,
 • ochorenie pečene,
 • ochorenie obličiek, urolitiáza,
 • diabetes mellitus
 • tendencia k trombóze, zvýšené zrážanie krvi,
 • metabolizmus lipidov,
 • predchádzajúce operácie na reprodukčných orgánoch.

Dôvodom na zrušenie estrogénu môže byť aj rozvoj nasledujúcich stavov a exacerbácií existujúcich ochorení:

 • alergie,
 • bronchiálna astma,
 • prsníka,
 • reumatizmus,
 • epilepsie,
 • autoimunitné ochorenia.

Medzi ženami je mylná predstava, že hormonálna náplasť na menopauzu je menej škodlivá ako tabletky a pilulky. Ale to nie je tak, pretože jeho použitie iba eliminuje nežiaducu reakciu gastrointestinálneho traktu na hormonálne prípravky orálnou cestou.

Obvykle gynekológovia-endokrinológovia predpisujú hormonálne lieky opatrne po dôkladnom vyšetrení:

 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • biochemický krvný test,
 • krvný test na hormóny stimulujúce folikuly,
 • cervikálny náter,
 • konzultácia a vyšetrenie endokrinológom,
 • konzultácia a vyšetrenie cicavcom,
 • konzultácia s flebologom,
 • vyšetrenie terapeutom.

V prípade potreby môže gynekológ objednať ďalšie vyšetrenia a konzultácie s odborníkmi.

Ako dlho môže HRT trvať?

V medicíne existujú dva hlavné typy HSL s menopauzou:

Название «кратковременная» говорит само за себя – ее назначают в тех случаях, когда нужно устранить или минимизировать те или иные неблагоприятные климактерические проявления, связанные с дисбалансом прогестерона и эстрогена, мешающие нормальному образу жизни женщины. Обычно это средства на основе прогестерона и эстрогена. Termín terapie je určený ošetrujúcimi gynekológmi a endokrinológmi, môže trvať jeden až dva roky.

Dlhodobá liečba zvyčajne trvá 4-10 rokov v závislosti od závažnosti prejavov menopauzy. Potrebu dlhodobej liečby môže určiť len lekár a dávka sa vyberie na základe výsledkov prieskumu. Takéto liečenie sa uskutočňuje nielen v počiatočnom štádiu menopauzy (premenopauza), ale aj počas menopauzy, a to aj neskôr, počas postmenopauzy a ďalej. Lekár tiež zvolí vhodné zloženie liečiva požadovaného pre konkrétnu klimakterickú fázu.

Na záver treba poznamenať, že moderná medicína sa neustále vyvíja a vymýšľa nové spôsoby, ako zbaviť ženy ťažkostí spojených s nevyhnutným a prirodzeným obdobím v každom živote - menopauze.

Výhody hormonálnej substitučnej terapie

Predtým bola HRT predpisovaná hlavne formou krátkodobého priebehu na zmiernenie príznakov prechodu na menopauzu. Teraz sa táto metóda zvyčajne používa dlhú dobu. Predpokladá sa, že prevencia osteoporózy vyžaduje najmenej 5 rokov terapie estrogénom.

Z krátkodobého hľadiska je HRT účinným prostriedkom na návaly horúčavy, nočné potenie, poruchy spánku a suchosť pošvy (zvyšuje sa hrúbka a pružnosť výstelky, ako aj množstvo vylučovaných sekrétov). Posilňovaním tkanív močových ciest a hrádze pomáha proti stresovej inkontinencii, cystitíde a uretritíde.

Konzistentná hormonálna substitučná liečba

Dlhodobá perspektíva je menej jasná. Hormonálna substitučná liečba spomaľuje rýchlosť kostnej resorpcie a znižuje riziko osteoporózy, hoci tento účinok je zaručený len pri dlhodobom používaní.

A účinok HRT na kardiovaskulárny systém zostáva nejasný. Niektoré štúdie naznačujú, že chráni pred ischemickou chorobou srdca, iné naznačujú tendenciu estrogénu zvýšiť riziko mŕtvice a infarktu myokardu. Okrem toho HRT prispieva k potenciálne nebezpečnej intravaskulárnej koagulácii.

Použitie HRT po dobu najmenej piatich rokov zvyšuje riziko rakoviny prsníka a vaječníkov, hoci v oboch prípadoch je riziko nevýznamné.

Ak zhrnieme všetky vyššie uvedené, rozhodnutie o hormonálnej substitučnej terapii by mala robiť každá žena, berúc do úvahy jej individuálne charakteristiky - históriu a životný štýl, t. ďalšie faktory ovplyvňujúce pravdepodobnosť rakoviny prsníka a vaječníkov, trombózy, infarktu myokardu a mŕtvice.

Indikácie hormonálnej substitučnej liečby

HRT je kontraindikované pri vaginálnom krvácaní neznámeho pôvodu, aktívnej hepatitíde a niektorých ďalších ochoreniach pečene, ako aj pri zvýšenej zrážanlivosti krvi.

Vyvíjajú sa nové verzie tejto terapie, ktoré prinášajú menej výhod, ale minimalizujú riziko.

"Hormonálna substitučná terapia: klady a zápory, indikácie" a ďalšie články zo sekcie Poruchy menštruačného cyklu

Včasné menopauzálne symptómy

Včasné príznaky sa zvyčajne delia na vazomotorické (návaly horúčavy, nočné potenie, palpitácie atď.) A psycho-emocionálne (labilita nálady, poruchy spánku, podráždenosť, nemotivovaná úzkosť, znížená sexuálna túžba, poškodenie pamäte atď.). U väčšiny žien sa tieto príznaky vyskytujú v prvých dvoch rokoch po menopauze a ich frekvencia sa časom znižuje.

V priebehu veľkého počtu kontrolovaných klinických skúšok bola potvrdená výrazná účinnosť substitučnej terapie estrogénom pri liečbe vazomotorických porúch až do ich úplnej eliminácie. Na pozadí nepretržitej liečby estradiolom (2 mg) alebo konjugovaným estrogénom (0,625 mg) sa do konca prvého mesiaca liečby znížia vazomotorické symptómy, trvalý terapeutický účinok sa dosiahne v treťom mesiaci liečby, pri psycho-emocionálnych symptómoch - vo štvrtom alebo piatom mesiaci od začiatku liečby. Väčšina nedostatočne informovaných žien však používa HRT len vtedy, ak sa zaujímajú o vazomotorické symptómy, a potom liečbu nezávisle zruší.

Urogenitálna atrofia

Pokles hladín estrogénov vedie k cytologickým, bakteriologickým a fyziologickým zmenám v urogenitálnom trakte. Tieto zmeny zvyšujú pravdepodobnosť poranenia, infekcie a bolesti. Je dobre známe, že pri menovaní cytologických zmien HRT zmien vagíny sa pH znižuje, krvný obeh v panvových orgánoch sa aktivuje, mení sa kvalita vaginálneho hlienu.

Vymenovanie HSL bezprostredne po menopauze zabraňuje vzniku urogenitálnych ochorení. Ak má pacient už príznaky atrofickej vaginitídy (suchosť pošvy, dyspareunia, pruritus, kontaktné krvácanie), samostatne alebo v kombinácii so symptómami atrofickej uretritídy (pollakiuria, cystalgia, noktúria), HRT sa predpisuje na terapeutické účely. Pri liečbe atrofických procesov majú lieky a zariadenia na miestne použitie nepochybnú výhodu, najmä ak vek ženy v čase prvej liečby presahuje 65 rokov. K lokálnej hormonálnej substitučnej terapii patria lieky obsahujúce estriol (sviečky, smotana). Zavedenie estriolu do vagíny zabezpečuje optimálnu dostupnosť v mieste vpichu injekcie. Prítomnosť porúch moču u ženy (skutočná stresová inkontinencia moču, inkontinencia moču) vyžaduje kombinovaný predpis liekov na HST a jedného z dlhodobo pôsobiacich anticholínesteráz.

Osteoporóza, osteoartritída a zubný kaz

Strata kostí sa zvyšuje s vekom. V tomto ohľade je frekvencia primárnej osteoporózy v rozvinutých krajinách 25-40% a toto ochorenie prevláda u bielych žien. Vo veku 70 rokov má 40% bielych žien aspoň jednu osteoporotickú zlomeninu. Nedostatok estrogénu hrá dôležitú úlohu pri deštrukcii kostného tkaniva a trabekulárna časť kosti je zničená viac ako kortikálna. Približne 20% kostného tkaniva sa stráca v prvých 5-7 rokoch po menopauze, preto sa má estrogénová liečba predpísať čo najskôr po menopauze, pretože nie je možné obnoviť už zničenú mikroarchitektúru kostí.

HRT s estrogénom inhibuje kostnú resorpciu a tým znižuje rýchlosť jej straty, zatiaľ čo zmena kostnej hmoty závisí od dávky liečiva. Osvedčený a nepochybný účinok estrogénu na zníženie frekvencie zlomenín. Podľa výsledkov štúdií, pri ktorých sa hodnotil profylaktický účinok estrogénov na zlomeninu krčka femuru, podávanie estrogénu znižuje riziko zlomenín o 20 - 60%. Účinok trvá tak dlho, kým liečba trvá, po ukončení liečby sa strata kostnej hmoty obnoví.

Hustota minerálov, kvalita kostného tkaniva, tendencia k pádu sú hlavnými faktormi vyvolávajúcimi výskyt zlomeniny. Postmenopauzálna HRT znižuje riziko pádov (okrem pádov na ľade), pretože pomáha udržiavať rovnováhu a koncentráciu pozornosti pacientov.

NOF (National Osteoporosis Society of United States) odporúča, aby sa meranie IPC uskutočňovalo u všetkých postmenopauzálnych žien, ktoré mali zlomeniny. Okrem toho sa odporúča štúdia BMD (densitometria) u všetkých postmenopauzálnych žien mladších ako 65 rokov, ktoré majú jeden alebo viac rizikových faktorov a všetky ženy staršie ako 65 rokov. Ženy s nízkou BMD by mali dostať vhodnú liečbu na zníženie rizika zlomenín.

Vzhľadom na zvýšenú citlivosť starších žien na estrogén im môže byť ponúknutá nízkodávková terapia (1 mg estradiolu denne alebo 0,3 mg konjugovaného estrogénu denne).

V súčasnosti existuje niekoľko dôkazov o úlohe kombinačnej terapie pri liečbe osteoporózy. Alendronát a estrogény majú podobný účinok na množstvo BMD. Použitie alendronátu alebo estrogénu v priemere zvyšuje BMD o 4–5%, čo sa ukázalo ako zlepšenie T-kritéria iba o 0,3–0,5.

A kombinovaná liečba estrogénmi a bisfosfonátmi je účinnejšia (8,3%) ako ich izolované použitie.

Estrogény hrajú významnú úlohu pri udržiavaní periodontálnych tkanív. Asi 32% Američanov vo veku 65 rokov nemá zuby. Estrogén pravdepodobne poskytuje ochranu pred týmito chorobami. Štúdia zdravotných sestier pre zdravotné sestry napríklad ukázala, že relatívne riziko vzniku zubného kazu u ľudí užívajúcich HSL v čase štúdie bolo 0,76 (95% CI-0,72–0,80). Tento ochranný účinok zmizol s časom po ukončení HRT.

HRT a rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva a konečníka je tretia najčastejšia onkologická choroba a úmrtnosť pozorovaná u žien. Riziko vzniku kolorektálneho karcinómu sa zvyšuje po 40 rokoch. Vrchol výskytu sa vyskytuje za 60-70 rokov. Prevažná väčšina štúdií skúmajúcich súvislosť medzi minulosťou alebo prítomnosťou HRT a rakovinou hrubého čreva odhalila jedno tretinové zníženie rizika vzniku tohto ochorenia.

HRT a očné problémy

V priebehu posledných štúdií sa zistili ďalšie prínosy HSL u žien po menopauze. Tak napríklad vývoj senilnej makulárnej degenerácie je spojený s postmenopauzálnym deficitom estrogénu. Najmä Rotterdamská štúdia ukázala, že ženy, ktoré majú skorý nástup menopauzy, riziko vzniku tohto ochorenia sa zvyšuje o 90%. Výsledky rozsiahlej kontrolovanej štúdie, počas ktorej sa skúmala frekvencia výskytu konečného štádia senilnej makulárnej degenerácie v štúdii kontroly prípadov ochorenia očí, ukázali, že HRT znižuje riziko vzniku tohto ochorenia (relatívne riziko 0,3, CI = 0,1–0,6).

HRT a centrálny nervový systém

Pochopenie účinkov pohlavných steroidov na mozog otvára nové horizonty vo výskume zmien spojených s menopauzou. Štúdie preukázali pozitívny účinok estrogénov na funkciu neurónov (ich rast, synaptická aktivita, atď.). Estrogény tiež znižujú akumuláciu amyloidu v mozgovom tkanive a zvyšujú cholinergnú aktivitu. Okrem toho majú pozitívny vplyv na náladu, pamäť a kvalitu života žien, zatiaľ čo progestíny oslabujú niektoré z týchto pozitívnych účinkov.

Alzheimerovej choroby a HRT

Údaje o účinkoch estrogénu na priebeh Alzheimerovej choroby sú protichodné. V priebehu piatich štúdií sa teda zistilo zníženie rizika Alzheimerovej choroby u žien užívajúcich HRT o 60%. Zníženie rizika vzniku Alzheimerovej choroby je priamo úmerné dĺžke príjmu estrogénu. Treba však poznamenať, že tieto štúdie kontroly prípadov boli malé, preto je pravdepodobnosť štatistickej chyby veľmi vysoká. Sú potrebné ďalšie hĺbkové štúdie o tejto otázke.

HRT a kardiovaskulárne ochorenia (CVD)

Frekvencia ischemickej choroby srdca u žien sa zvyšuje hlavne po menopauze. Okrem toho sa medzi príčinami úmrtia zvyšuje podiel (CHD) s vekom. Podľa štatistík je ischemická choroba srdca hlavnou príčinou smrti u žien po menopauze. Jedna z dvoch žien, ktoré dosiahli vek 50 rokov zomrie na srdcový infarkt alebo mŕtvicu, zatiaľ čo iba jeden z 25 žien má rakovinu prsníka.

Primárna prevencia CHD

Známa skutočnosť, že pokles hladín estrogénov súvisí so zvýšením CVD u žien, viedla výskumníkov k tomu, aby venovali veľkú pozornosť kardioprotektívnej úlohe estrogénov u žien po menopauze. Väčšina pozorovacích štúdií preukázala 30 - 50% zníženie relatívneho rizika CVD v dôsledku podávania estrogénu. Tento ochranný účinok je spôsobený hlavne účinkom estrogénu na metabolizmus cholesterolu, ktorý poskytuje viac ako 25% úspechu. Podľa najnovších údajov HRT ovplyvňuje postprandiálny metabolizmus lipidov a inhibuje ich oxidáciu. Všeobecne estrogény zvyšujú hladiny HDL a znižujú hladiny LDL cholesterolu o 10%. Okrem toho majú estrogény pozitívny vplyv na metabolizmus sacharidov, aterogenézu a hemodynamiku, obnovujú endotelovú funkciu, zvyšujú srdcový výdaj, znižujú periférnu rezistenciu, systolický a diastolický krvný tlak.

Sekundárna prevencia CHD

Niekoľko štúdií o sekundárnej prevencii ischemickej choroby srdca pomocou estrogénov ukázalo, že HRT znižuje riziko úmrtia a relapsu o 50 - 90%, čo je v zásade porovnateľné s účinkom úspešnej liečby znižujúcej lipidy. Ženy, ktoré užívali postmenopauzálne estrogény, mali menej výraznú stenózu koronárnej artérie a lepšie miery prežitia po operácii bypassu koronárnych artérií, najmä pri ťažkých formách ischemickej choroby srdca.

Výsledky prvej prospektívnej kontrolovanej štúdie, počas ktorej sa skúmal vplyv HRT na možné výsledky IHD (HERS), však neboli také jednoduché. Podľa HERS bolo použitie HRT spojené s vyšším rizikom vedľajších účinkov, najmä tromboembolických komplikácií, ktoré sa vyskytli v prvom roku liečby. Do štvrtého a piateho roka pozorovania však došlo k významnému poklesu frekvencie vedľajších účinkov a relatívneho rizika srdcových ochorení.

Široká diskusia sa objavila v literatúre o štúdii HERS. Štúdia sa týkala pomerne starších žien s výraznými príznakmi ischemickej choroby srdca, ktorých priemerný vek bol 67,7 rokov. Len 46% z nich dostalo statíny a nasledovalo diétu počas užívania HSL. Väčšina pacientov v skupine užívajúcej statíny nedosiahla potrebnú normalizáciu metabolizmu lipidov. Príjem HRT s takou horšou liečbou nemohol spôsobiť zlepšenie v prvých dvoch rokoch. Okrem toho, HRT režim používaný počas HERS bol rovnaký pre každého a zahŕňal estrogény s progestínmi. Nebola žiadna kontrolná skupina, ktorá dostala iba estrogén.

Na základe výsledkov tejto štúdie sa dospelo k záveru, že v súčasnosti existuje dôkaz účinnosti HRT na primárnu prevenciu ochorenia koronárnych artérií. Pri predpisovaní HSL musia byť staršie ženy s ťažkou CHD opatrné. Na objasnenie účinnosti použitia HRT na sekundárnu profylaxiu sú potrebné ďalšie štúdie.

Vplyv HRT na riziko hlbokej žilovej trombózy

Získané údaje nám umožňujú dospieť k záveru, že na pozadí kontinuálnej HSL sa zvyšuje riziko hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embólie. Celkové relatívne riziko tromboembolizmu hlbokých žíl je 2,1 u pacientov, ktorí stále užívali HSL, v porovnaní so ženami, ktoré nikdy neužívali postmenopauzálne estrogény (20-30 prípadov na 100 tisíc žien). Počas tehotenstva sa toto riziko výrazne zvyšuje a predstavuje 60 prípadov na 100 tisíc žien. Pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami, tromboembolizmom v anamnéze, exacerbáciou tromboflebitídy sú vystavení väčšiemu riziku venózneho tromboembolizmu. Tieto faktory sa musia zvážiť pred vymenovaním HRT.

HRT a hyperplastické procesy endometria

Relatívne riziko karcinómu endometria s monoterapiou estrogénom per os u žien s intaktnou maternicou sa zvyšuje na 5,0, v porovnaní s kombinovanou HRT (estrogény plus progestíny) relatívne riziko je 0,9 v porovnaní so ženami, ktoré nikdy neužívali HSL. Preto je estrogén HRT kontraindikovaný u žien s intaktnou maternicou.

Účinok HRT na mliečnu žľazu

Strach z rakoviny prsníka je jedným z hlavných dôvodov odmietnutia HSL. Protichodné údaje dostupné v literatúre tiež neumožňujú lekárom poskytnúť jasné odpovede na otázky pacientov.

Po analýze viac ako 90% všetkých epidemiologických údajov týkajúcich sa tohto problému vedci dospeli k záveru, že čím dlhšie sa používa HRT, tým väčšie je riziko rakoviny prsníka. Relatívne riziko jeho vývoja sa každoročne zvyšuje o 2,3% pri používaní HRT. Po zrušení HSL sa relatívne riziko postupne znižuje a dosahuje svoju počiatočnú úroveň po piatich rokoch. Avšak medzi rizikovými faktormi rakoviny prsníka, ako je nadváha, neskorá menopauza, príjem alkoholu, neskoré tehotenstvo, dokonca aj vyššie vzdelanie, je príjem HRT posledný. Použitie piatich alebo viacerých gramov etylalkoholu denne významne zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka, keď sa používa v kombinácii s HSL. Došlo k lineárnemu nárastu výskytu rakoviny so zvýšením dávky konzumovaného alkoholu. Na druhej strane existuje vzťah závislý od dávky medzi použitím HRT a vývojom rakoviny prsníka s priaznivou histológiou, s expresiou estrogénových receptorov. To významne ovplyvňuje výsledok ďalšej liečby tohto ochorenia a nižšiu úmrtnosť.

Takáto vysoká detegovateľnosť rakoviny prsníka v pozadí HRT s estrogénmi môže byť spôsobená pravidelnejším vyšetrením prsných žliaz u žien užívajúcich HSL.

Nedávne štúdie kombinovanej terapie ukázali, že pridanie progestínov k estrogénom neznižuje, ale môže dokonca zvýšiť riziko rakoviny prsníka.

Pozitívne aspekty používania HRT

 • ЗГТ в 80-90% случаев устраняет патологические симптомы дефицита эстрогенов (приливы жара, повышение артериального давления, перепады настроения, утомляемость, раздражительность и т.д.).
 • Препятствует развитию атрофического вагинита, снижает риск развития мочеполовых инфекций, у 50% пациенток устраняет симптомы стрессового недержания мочи, развившегося в менопаузе.
 • Zlepšuje funkciu mozgu, zvyšuje koncentráciu a pozornosť, zlepšuje pamäť a prispieva k normalizácii psychického stavu pacientov. Okrem toho sa v mnohých klinických štúdiách dokázalo, že príjem HRT zabraňuje vzniku a progresii Alzheimerovej choroby.
 • Dvakrát znižuje riziko aterosklerózy, ischemickej choroby srdca, koronárnej insuficiencie a znižuje riziko úmrtia na srdcový infarkt a mozgovú príhodu o 50%. Tento faktor je obzvlášť dôležitý, ak príbuzní ženy mali takéto ochorenia.
 • Dlhodobé užívanie HRT znižuje riziko osteoporózy, zvyšuje hustotu kostí a normalizuje rovnováhu medzi osteogenézou a resorpciou kostí.
 • Normalizuje celkový metabolizmus narušený hormonálnou nerovnováhou a aktivitou žliaz s vnútornou sekréciou. Znižuje riziko endokrinopatie (diabetes, tyreotoxikóza, obezita, atď.). V prítomnosti endokrinné patológie uľahčuje jeho priebeh.
 • Znižuje riziko senilnej makulárnej degenerácie, prispieva k zachovaniu zrakovej ostrosti v menopauze.

Negatívne momenty HRT

 • Podávanie čistých estrogénov prispieva k zvýšenému riziku hyperplastických procesov endometria a rakoviny endometria. Tento nedostatok môže byť eliminovaný predpísaním progestínových liekov.
 • Použitie väčšiny liekov na HSL môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka. Názory vedcov v tejto oblasti sa líšia, výskumné údaje sú radikálne odlišné. Pri správnom posúdení rizikových faktorov a výbere liekov, ktoré znižujú riziko proliferačných procesov v prsných žľazách, je však možné vymenovanie HRT aj u pacientov s rakovinou prsníka v anamnéze.
 • Použitie HSL je spojené s vysokým rizikom tromboembolických komplikácií.

Toto sú hlavné pozitívne a negatívne aspekty použitia hormonálnej substitučnej terapie.

Pre každú ženu by sa malo riziko komplikácií a prognóza pozitívnych účinkov posudzovať individuálne pre každú ženu na základe dôkladného vyšetrenia a vyhodnotenia existujúcich ochorení.

Pošlite svoju dobrú prácu do znalostnej bázy je jednoduchá. Použite nižšie uvedený formulár.

Študenti, študenti postgraduálneho štúdia, mladí vedci, ktorí využívajú vedomostnú základňu vo svojom štúdiu a práci, vám budú veľmi vďační.

Publikované dňa http://www.allbest.ru/

farmakoterapiamenopauzálnych porúch

1. Etiológia a patogenéza

2. Klinický obraz

3. Diferenciálna diagnostika menopauzálneho syndrómu a syndrómu deplécie vaječníkov

4. Korekcia klimakterických porúch pomocou hormonálnej substitučnej terapie a alternatívnych metód

Referencie

menopauzálny diagnostický syndróm vaječníkov

Pojem "menopauza" - "symbióza" dvoch slov. Jedným z nich je grécke slovo pre rebrík, z ktorého bola časť Kli zdedená, druhá - anglický „vrchol“, ktorý dal „max.“ Tieto ženy však nemajú pravdu, keď považujú menopauzu za rebrík vedúci nadol, alebo ešte viac, za chorobu. Climax je absolútne normálny prirodzený stav. Lekári povedali: "Ak žena úspešne prešla menopauzou, potom má každú šancu žiť do 90 rokov."

Climax prebieha v období od 45 do 55 rokov. Climax vo veku 45 rokov sa považuje za skorý. Po 55 rokoch - neskoro. Ale toto sú štatistické údaje, proces každej ženy ide k jednotlivcovi podľa povahy stanovených termínov.

A jeho prvé prejavy sa považujú za rozvoj neuropsychiatrického syndrómu: zmena nálady, podráždenosť, zníženie pracovnej kapacity a koncentrácie. Ženy si začínajú všimnúť, že drobnosti v domácnosti, predtým vnímané dosť pokojne, prinášajú slzy a nemotivovanú agresiu, objavujú sa poruchy spánku a zvyšuje sa únava. Nasledujú vegetatívne prejavy, tzv. „Návaly horúčavy“: náhle sa objaví horúčka, ruky a tvár „blaze“, potenie stúpa. Takéto príznaky, do určitej miery alebo iné, sú postihnuté väčšinou žien. Mnohí majú búšenie srdca. Niektorí ľudia vyvíjajú prejavy artériovej hypertenzie (hypertenzie), ktorá je jedným z najzávažnejších prejavov menopauzálneho stavu, pretože na tomto pozadí sa zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice. Preto by ženy, ktoré už majú „základné“ chronické ochorenia kardiovaskulárnych a endokrinných systémov, mali venovať osobitnú pozornosť zdraviu.

Ďalším z najnepríjemnejších príznakov menopauzy je oslabenie svalov panvového dna a vyčerpanie receptorového aparátu močového mechúra, ktorý sa môže prejaviť vo vývoji močovej inkontinencie, tzv. Hyperaktivity.

Samozrejme, nie všetky ženy zažijú celý rad problémov. V prevažnej väčšine je všetko obmedzené na mierne výrazný neuropsychiatrický syndróm a autonómne zmeny, ktoré vymiznú s nástupom menopauzy. Ak je však v klimakterickom období žena už „vlastníkom“ endokrinných, kardiovaskulárnych ochorení, trpiacich poruchami obličiek a močových ciest, atď., Potom je v období hormonálnej úpravy možné exacerbácia týchto ochorení.

V súčasnosti sa nasledujúce termíny používajú na označenie období menopauzy:

premenopauza - obdobie od začiatku poklesu funkcie ovárií súvisiaceho s vekom až po koniec menštruácie (pred menopauzou), trvanie premenopauzy je od 2 do 10 rokov,

menopauza - posledné krvácanie z maternice spôsobené hormonálnou funkciou vaječníkov (posledná menštruácia), prirodzená menopauza môže byť stanovená retrospektívne, 12 mesiacov po ukončení menštruácie (priemerný vek menopauzy je 51,4 roka),

chirurgické (umelé zastavenie menštruačnej funkcie v dôsledku odstránenia vaječníkov alebo maternice alebo maternice a vaječníkov), t

iatrogénne (po chemoterapii alebo rádioterapii),

predčasná menopauza - ukončenie menštruácie do 40 rokov,

skorá menopauza - ukončenie menštruácie vo veku 40-44 rokov,

postmenopauza - obdobie od menopauzy až po úplné ukončenie funkcie vaječníkov predchádza nástupu staroby.

Perimenopause - obdobie, ktoré kombinuje premenopauzu a približne 2 roky po menopauze.

Hlavným znakom týchto období, najmä pre premenopauzu, je „hormonálny chaos“, hormonálna nerovnováha.

1. Etiológia a patogenéza

Publikované na Allbest.ru

Hlavným regulátorom menštruačného cyklu je hypotalamus. Vyrába uvoľňujúce hormóny. Predpokladá sa, že hypotalamická regulácia produkcie adenohypofýzy FSH a LH sa uskutočňuje jedným hormónom - gonadoliberínom, produkovaným hypotalamom.

Systém hypotalamus-hypofýza-vaječník funguje po mnoho rokov ako samoregulačný systém založený na princípe spätnej väzby. S vekom však dochádza k evolučným zmenám hypotalamu, čo sa prejavuje zvýšením prahu citlivosti na pôsobenie estrogénov a zvýšenou produkciou gonadotropných hormónov, predovšetkým folitropínu. Taktiež sa porušuje cyklický charakter ich vypúšťania. Vzhľadom na rastúcu stimuláciu vaječníkov hypotalamom, vylučujú veľké množstvo nielen hormónov, ktoré pracujú v krvi, ale aj medziproduktov ich syntézy. Avšak od určitého bodu množstvo hormónov produkovaných vaječníkmi nepostačuje na inhibíciu excitovanej hypotalamickej aktivity a vysokej produkcie folitropínu. Uvoľňovanie folitropínu sa neznižuje, a preto k ovulácii nedochádza. Pri zastavení ovulácie sa žlté telo nevyvíja, reprodukčná funkcia sa zastaví.

S vekom dochádza k progresívnemu poklesu počtu primordiálnych folikulov, hoci malý počet sa nachádza v postmenopauzálnych vaječníkoch. Najcharakteristickejším z tohto obdobia je odolnosť týchto folikulov voči účinku FSH a LH, ktorých vzostup v sére prebieha vždy počas menopauzy.

Pre menopauzu sa vyznačuje porušením sekrécie mnohých hormónov, najmä gonadotropných a pohlavných. Napriek takmer úplnému ukončeniu hormonálnej funkcie vaječníkov hladina estrogénu v sére neodráža tento stav. Je to spôsobené tým, že ďalším zdrojom estrogénu, najmä vo forme estrónu, všeobecne a najmä v období menopauzy, je androsténdión, ktorý sa v periférnych tkanivách premieňa na estrón.

Pokles hladiny klasického estrogénu v tele prispieva k rozvoju osteoporózy. Nedostatok estrogénu urýchľuje rozvoj aterosklerózy. Zvýšenie koncentrácie gonadotropínov pravdepodobne prispeje k rozvoju rakoviny vaječníkov. Zníženie obsahu dopamínu v hypotalame vedie k vegetovaskulárnym reakciám, ktoré sa prejavujú návaly horúčavy, autonómne krízy a zvýšený krvný tlak.

Pocit tepla je dôsledkom paroxyzmálnych vegetatívnych sympatikotonických prejavov. Charakteristické pocity vznikajú ako výsledok centrálnej hypertermie a objavujú sa 30 - 50 minút po spastickom stave kapilár a vzniku venóznej stázy.

V patogenéze klimakterického syndrómu sú významné zmeny funkčného stavu hypotalamu. Pri narodení má dievča primordiálne folikuly od 300 do 500 tisíc, ale postupne sa znižuje počet primordiálnych folikulov a vo veku od 40 do 5 000. V dôsledku toho sa znižuje fertilita, mení sa sekrécia estrogénu, ktorá sa znižuje. Okrem toho sa mení kvalitatívne zloženie produkovaných estrogénov. Hlavné aktívne frakcie estrogénu - estrónu, estrodiolu, estriolu. V menopauze je najaktívnejším estriolom. V staršom veku retikulárna zóna kôry nadobličiek produkuje časť pohlavných hormónov a niektoré ženy prechádzajú menopauzou veľmi pokojne a niektoré ženy nemajú žiadne pocity a prejavy menopauzálneho obdobia (pretože tieto ženy majú najmenej nadobličky). Nadledviny preberajú funkciu vaječníkov, keď táto funkcia zomrie. Okrem toho sa mení obsah gonadotropínu. Ak estrogén klesá, mechanizmus spätnej väzby zvyšuje gonadotropíny (viac ako 10-krát). Mení pomer luteinizačného hormónu a FSH. V reprodukčnom veku sa tento pomer rovná jednému, v klimakterickom období sa uvoľňuje viac FSH (pomer 0,43). Moderný koncept patogenézy klimakterického syndrómu prikladá veľký význam zmenám v hypotalamických štruktúrach súvisiacich s vekom.

Okrem vazomotorických sympatikotonických prejavov charakteristických pre menopauzálny syndróm je prítomnosť menopauzy preukázaná zmenami v gonadotropíne. Aj v tomto veku sa spravidla zvyšuje krvný tlak, často obezita, hypercholesterolémia, čo naznačuje porušenie funkcie hypotalamu. Podľa Akadémie Baranov sa menopauzálny syndróm vyznačuje zvýšenou excitabilitou hypotalamických centier. Mnohé klinické a fyziologické štúdie teda ukazujú komplexnú a rôznorodú patogenézu klimakterického syndrómu, ktorého výskyt je spojený s porušením adaptívnych mechanizmov a metabolickej rovnováhy počas reštrukturalizácie súvisiacej s vekom.

Postmenopauza je jedným z najdôležitejších štádií ontogenetického cyklu ženy. Pri analýze hlavného spektra patologických procesov ženskej genitálnej sféry postmenopauzálneho obdobia je možné poznamenať jednu paradoxnú okolnosť: v niektorých prípadoch dominujú v postmenopauze invazívne-atrofické procesy, v iných prípadoch sa vyskytujú hyperplastické procesy a rakovina. tj vektor patogenetických mechanizmov má inú orientáciu. Pokus o vysvetlenie tohto faktoru vyžadoval vyšetrenie dvoch skupín pacientov.

Skupina 1 (312 žien) zahŕňala pacientov s normálnym indexom telesnej hmotnosti, so symptómami atrofie vulvy, vagíny a endometria.

V skupine 2 (360 žien) boli zaradení pacienti s vysokým indexom telesnej hmotnosti, klinicky normálnym stavom vonkajších pohlavných orgánov as hyperplastickými procesmi endometria. U všetkých pacientov sa skúmali hladiny gonadotropných a steroidných hormónov, úroveň mineralizácie kostného tkaniva, úroveň špecifických receptorov estrogénu v cieľových tkanivách (vulva a endometrium). Analýza celého objemu štúdií, berúc do úvahy hormonálnu homeostázu a hladinu receptorov v cieľových orgánoch, nám umožnila vyjadriť sa k možným 4 patogenetickým variantom postmenopauzy:

Možnosť 1 - absencia alebo nízka úroveň receptorov v cieľových tkanivách na pozadí hypoestrogenizmu,

Možnosť 2 - vysoká úroveň receptorov na pozadí hypoestrogenizmu,

Možnosť 3 - absencia alebo nízka úroveň receptorov na pozadí hyperestrogénie,

Možnosť 4 - vysoká úroveň receptorov na pozadí hyperestrogénie.

Je známe, že 20-30% postmenopauzálnych žien nemá návaly horúčavy a niektoré majú hladiny estradiolu (E2), ktoré presahujú limity postmenopauzálnej „normy“ - 150 pmol / l.

U 44 z 50 pacientov sa obsah E2 pohyboval od 0,001 do 144 pmol / l (med = 47 pmol / l), u zvyšných 6 (12%) presiahol 150, pohyboval sa od 160 do 327 pmol / l (med = 234), nelíšila od svojho obsahu v skorej folikulárnej fáze reprodukčného obdobia. Ženy s vyšším obsahom E2 boli staršie, mali dlhšie trvanie menopauzy (p0,05). V porovnaní s očakávanými boli častejšie vystavené návalu horúčavy a mali hypertenziu, mali vyšší systolický krvný tlak (p 150 pmol / l bol nespoľahlivý viac, ale medzi ženami s vysokým E2 boli ženy s nízkym BMI a medzi tými, ktorí mali E 2, bol nízky ženy s obezitou, ženy s vysokým obsahom E2 mali nižšie hladiny LH, FSH, prolaktínu, testosterónu (p0,05), mali nespoľahlivé nižšie hladiny OX, LDL, hladiny hormónov, lipidy sú ľahko meniteľné parametre, sme zaznamenali vyššie úrovne a E2 nie je prechodný jav, preukázať vyššie úrovne kostnej minerálnej hustota u bedrových stavcov

Väčšina žien po menopauze má návaly s rôznou intenzitou, ale 20-30% žien ich nemá. Snažia sa vysvetliť rozdiely v pocitoch a hodnotení prílivu a odlivu rozdielmi v úrovni vzdelania žien, sociálno-ekonomických podmienkach, postojoch k menopauze, stupni obezity.

Boli študované vzťahy medzi intenzitou prílivu, veľkosťou vaječníkov, hladinami gonadotropínov, pohlavnými steroidmi, hormónmi nadobličiek a štítnou žľazou, hustotou minerálov v kostiach (BMD) a lipidovým profilom.

Prvým bolo 30 žien, ktoré nikdy nemali príliv,

v druhom - 23 pacientov, ktorí v minulosti mali návaly horúčavy,

v tretej - 25 žien so slabými a strednými prílivmi, vo štvrtej - 20 s častými a intenzívnymi prílivmi.

Vaječníky žien 4. skupiny, mladšie (p0.05), 17a-OP (s

1) intenzita prílivu závisí od veľkosti vaječníkov (objem stromatu produkujúceho androgén) a je pravdepodobne geneticky determinovaná, ako je vek menopauzy a počet folikulov,

2) nedostatok návalov horúčavy pri postmenopauzálnej chorobe môže byť spôsobený niektorými poruchami funkcie nadobličiek a štítnej žľazy a nie je známkou blaha. Tieto ženy sú náchylné na osteoporózu a aterosklerózu.

Nie všetky menopauzálne ženy majú nedostatok estradiolu.

2. Klinický obraz

Hlavné prejavy klimakterického syndrómu sú:

2. Ťažké potenie

3. Parestézia, necitlivosť končatín, pocit plazenia v rukách a nohách, pálenie, brnenie a vágna bolesť, ktorá sa vyskytuje častejšie v noci.

4. Vestibulárne poruchy.

5. Diencephalic (hypotalamické) krízy, zvyčajne sympathoadrenal, je častým príznakom menopauzálnej neurózy.

6. Neuropsychiatrické poruchy sú vyjadrené ako podráždenosť, slznosť, bolesti hlavy, nespavosť, depresívna nálada, depresia, hypochondrové nálady, niekedy sú zaznamenané straty pamäte.

8. Obezita vzniká ako dôsledok bežných funkčných porúch centier hypotalamickej oblasti.

9. Atrofia pohlavných orgánov a ich trofických porúch.

Existujú tri závažnosti menopauzálneho syndrómu: mierne, stredné, závažné.

Prítomnosť vegetatívne-cievnych porúch u žien vo forme návalov horúčavy v kombinácii s bolesťou v srdci je najpravdepodobnejšou diagnózou menopauzálneho syndrómu.

Rozhodujúce príznaky, ktoré umožňujú zvážiť diagnostiku menopauzálneho syndrómu, sú:

1. Poruchy vegetatívno-cievneho systému.

2. Psychoneurotické poruchy.

3. Porušenie menštruačného cyklu.

4. Obdobie menopauzy.

5. Eliminácia prejavov ochorenia v dôsledku použitia patogénnej hormonálnej terapie.

3. Diferenciálna diagnostika menopauzálneho syndrómu a syndrómu deplécie vaječníkov

Syndróm vaječného vyčerpania je komplex patologických symptómov. Časté príznaky: amenorea, neplodnosť, "návaly horúčavy", nadmerné potenie, podráždenosť. Rozlišuje ženy mladšie ako 37-38 rokov, ktoré majú v minulosti normálne menštruačné a generatívne funkcie. В генезе заболевания ведущее значение имеет истощение фолликулярного аппарата яичников и резкое снижение продукции ими эстрогенов. У женщин с синдромом истощения яичников отсутствуют обменно-трофические нарушения, характерные для климакса, заместительная циклическая терапия приводит к исчезновению всех симптомов.Vývoj amenorey a symptómov klimakterickej neurózy u žien mladších ako 37-38 rokov, u ktorých predtým nedošlo k zhoršeniu menštruačných a generatívnych funkcií, by sa mal považovať za syndróm vyčerpania vaječníkov a nie za predčasnú menopauzu, pretože vzorky s luliberínom naznačujú, že systém hypotalamus-hypofýza je neporušený.

Diferenciálna diagnostika s tyreotoxikózou.

Časté príznaky: nervozita, podráždenosť, pocit tepla, potenie, menštruačné poruchy, palpitácie. Rozdiely. Pacienti s tyreotoxikózou sú charakterizovaní úbytkom hmotnosti, neustálym pocitom tepla, potením, búšením srdca, horúcou, hyperinflačnou elastickou kožou, pozitívnym Mariho symptómom, exoftalmom, Grefe, Kocherom, Mobiovými symptómami, vysokými hladinami Tz a T4 v krvi, pozitívnym účinkom liečby proti steroidom.

Diferenciálna diagnostika s neurocirkulačnou dystóniou.

Všeobecné príznaky: závraty, paroxyzmálne palpitácie, bolesti a pocit vyblednutia v srdci, slabosť, vysoký krvný tlak, potenie, parestézia, znecitlivenie končatín, husia koža v rukách a nohách, nešpecifikované bolesti, studené končatiny. Rozdiely: v neurocirkulačnej dystónii nie je narušená funkcia vaječníkov, nie je krvácanie z maternice. Obsah tropických hormónov - folitropínu, lutropínu, prolaktínu v krvi sa nezvyšuje a nedochádza k poklesu krvného estrogénu.

Program liečby zahŕňa tieto oblasti:

1. Racionálny spôsob práce a odpočinku.

2. Výživa, umiestnená na Allbest.ru

3. Racionálna psychoterapia, autotraining.

4. Liečba sedatívami, sedatívami, neuroleptikami, antidepresívami.

5. Fyzioterapeutická liečba a fyzikálna terapia.

6. Liečba B-blokátorov.

7. Metabolická terapia.

8. Hormonálna terapia.

9. Liečba osteoporózy.

10. Liečba sanatória.

Klinické prejavy nedostatku estrogénu sú: t

nervový systém a neuropsychiatrické poruchy - tzv. skoré príznaky,

organické zmeny (atrofické zmeny kože a dolných častí genitourinárneho systému, osteoporóza, ateroskleróza, Alzheimerova choroba - mierne a neskoré symptómy).

Premenopauza je charakterizovaná nepredvídateľným typom menštruačného cyklu - ovuláciou, nedostatkom luteálnej fázy, anovuláciou, menom- a metroragiou, oligomenoreaou.

O hormonálnej nerovnováhe v ženskom tele hovorí, že vzhľad - tuk je uložený hlavne v strednej časti tela, takže postava vyzerá ako jablko a je signálom, že telo potrebuje vyvážiť hormonálne pozadie.

Hormonálne zmeny v menopauze sú spravidla sprevádzané komplexom neurovegetatívnych, endokrinne metabolických a psycho-emocionálnych porúch, ktoré sa vyznačujú nasledujúcimi príznakmi:

kolísanie krvného tlaku

prírastok hmotnosti,

znížené libido, atď.

Neuro-vegetatívne, metabolicko-endokrinné a psycho-emocionálne poruchy patria medzi skoré prejavy menopauzálneho syndrómu. Urogenitálne poruchy, ktoré sú mierne, sa objavujú v priemere 4 až 5 rokov po menopauze. Neskoré prejavy syndrómu - ochorenia kardiovaskulárneho systému a osteoporóza.

V súčasnosti je menopauzálny syndróm u viac ako polovice žien ťažký a len v jednej tretine - so stredne ťažkými prejavmi.

Len malý počet žien má prejavy klimakterického syndrómu, ktoré sú eliminované v priebehu prvých dvoch rokov, pričom zvyšok vydrží až 5-10 rokov a dokonca pretrváva dlhšie.

Prechodné prejavy menopauzálneho syndrómu u 75-85% žien po chirurgickej menopauze sa objavujú v prvých dňoch pooperačného obdobia. Po prvé, návaly horúčavy do hlavy a hornej časti tela, nadmerné potenie (najmä v noci) začnú rušiť. Tieto príznaky sú najskoršími a najkonkrétnejšími príznakmi vypnutia funkcie vaječníkov. Bolesti hlavy, závraty, srdcové infarkty v pokoji, parestézia, celková slabosť a rýchla únava sa vyskytujú o niečo neskôr, ale už v prvých týždňoch po totálnej ooktóktómii (45-70%). U väčšiny žien sa poruchy prejavujú vo forme emocionálnej lability, podráždenosti, slznosti, poruchy spánku, chuti do jedla, zníženia alebo straty libida.

U pacientov s chirurgickou menopauzou v 25-29% prípadov sa zistila arteriálna hypertenzia, až 70-72% - menopauzálna myokardiodystrofia. Pacienti s klimakterickou myokardiodystrofiou sa sťažujú na tlak, bodnutie, ostré, prenikavé, stláčajúce sa bolesti v oblasti srdca. Prevládajúcou lokalizáciou bolesti je oblasť vrcholu srdca alebo lokalizácia vľavo od hrudnej kosti, v medzikrvovom priestore IV-V. Vo väčšine prípadov je bolesť u žien dlhotrvajúca, niekedy trvajúca niekoľko hodín, zhoršujúca sa a oslabujúca, bez ohľadu na fyzickú aktivitu alebo úsilie o zmiernenie bolestivej epizódy.

Psycho-emocionálne zaťaženie patrí medzi najčastejšie faktory vyvolávajúce výskyt bolesti.

Psychologické (psychopatologické) a behaviorálne symptómy depresie:

strata schopnosti užívať si život (angónia),

nemotivovaný pocit melanchólie, smútok, smútok (so sklonom k ​​slzám),

porucha nálady, podráždenosť, obavy, nespokojnosť,

dojem, že čas plynie pomaly,

strata duševnej energie, spomaľovanie myšlienok, myšlienky, ktoré sa točia „v kruhu“, bledosť myšlienok, absentujúce myslenie, subjektívne poruchy pamäti,

hypochondria, pesimizmus, vina, tmavé myšlienky,

strata záujmov, iniciatíva, strata schopnosti riešiť ťažkosti, t

samoizolácie a vyhýbania sa kontaktu s ostatnými

odraz v mimike a gestách apatie, úzkosti a strachu,

nedbalosť v oblečení a vzhľadu.

Somatické symptómy maskovanej depresie:

nespavosť uprostred noci alebo skoršie prebudenie

psychosomatické poruchy spojené s kardiovaskulárnymi, respiračnými, tráviacimi systémami, ako aj kĺbmi, kožou,

bolesť (v oblasti hlavy, srdca, neuralgia atď.).

V počiatočných štádiách tvorby depresívneho syndrómu prevažuje v klinickom obraze somatická úzkosť, ktorá sa prejavuje ako pocit konštantného vnútorného napätia s rôznymi premenlivými nepríjemnými telesnými pocitmi, striedajúcimi sa so všeobecnou fyzickou slabosťou. Vegetatívna paroximóza vyjadrená v rôznych stupňoch, sprevádzaná obskurným telesným nepohodlím, "prílivmi", palpitáciami, napätím a niekedy "životne dôležitým" strachom, sú známe. Tam sú poruchy spánku, často intrasomatic povahy. So zvyšujúcimi sa depresívnymi symptómami sa „somatická úzkosť“ nahrádza „duševnou úzkosťou“. Toto obdobie je charakterizované zmenou vegetatívnych symptómov - somatovegetatívne prejavy sú menej intenzívne a výrazné a zmeny nálady, fobické reakcie sa stávajú perzistentnými, niekedy dosahujú výraznú úroveň. Výkyvy nálad sú charakterizované hĺbkou a trvaním, pričom ich spojenie s provokujúcimi faktormi nie je vždy stanovené.

4. Korekcia klimakterických porúch pomocou hormonálnej substitučnej terapie a alternatívnych metód

Publikované na Allbest.ru

Hormonálna substitučná terapia (HRT) sa najčastejšie používa na liečbu patologickej menopauzy s rôznymi analógmi pohlavných hormónov - estrogénov a progestínov. Avšak v niektorých prípadoch je menovanie hormonálnej substitučnej terapie obmedzené na množstvo medicínskych kontraindikácií, navyše nie všetky ženy súhlasia s prijímaním hormónov z jedného alebo druhého dôvodu. V tejto situácii môžu alternatívne metódy liečby pomôcť žene prispôsobiť sa novým podmienkam existencie v podmienkach nedostatku estrogénu, medzi ktoré patria:

liečivá nehormonálna liečba (antidepresíva, trankvilizéry, kardiovaskulárne, antihypertenzíva, vápnik, horčíkové prípravky),

metódy fyzikálneho spracovania

gymnastika, šport, úprava vody,

vitamíny a antihypoxanty,

Avšak HRT má svoje výhody a nevýhody.

čisté estrogény takmer úplne eliminujú návaly horúčavy,

normalizovať prekrvenie mozgu,

znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení,

podporovať rast kolagénových vlákien kože,

zlepšiť trofizmus sliznice pošvy, trojuholník Lete (močový),

prevencia vzniku osteoporózy.

Nevýhodou je predovšetkým prítomnosť pomerne významných kontraindikácií hormonálnej substitučnej terapie estrogénmi:

prítomnosť patológie na časti prsných žliaz, a to ako v samotnej žene, tak v histórii príbuzných,

anamnéza tromboembolizmu, kŕčové žily, porušenie systému zrážania krvi,

dedičnosť, zaťažená rakovinou vaječníkov, hrubého čreva,

prítomnosť alebo indikácia závažných kardiovaskulárnych a cerebrovaskulárnych ochorení v anamnéze,

ťažký diabetes,

ťažké svrbenie kože

cholelitiáza, cholestitída.

Na vylúčenie kontraindikácií z prsníka sa odporúča urobiť mamogram, ultrazvuk. Teraz sa však zistilo, že v prítomnosti rakoviny prsníka s veľkosťou iba 0,5 mm (viac ako 1000 buniek) už existuje šírenie nádorových buniek cez vaskulárny endotel, to znamená, že je takmer nemožné detekovať nádorový proces vyššie uvedenými metódami vo veľmi skorých štádiách vývoja. Vymenovanie estrogénu prispeje k rýchlejšiemu rastu nádoru.

Vzhľadom na kontraindikácie a možné komplikácie HSL sa má predpisovať pri ťažkom menopauzálnom syndróme, výraznom poruche spánku, vysokom riziku osteoporózy, kardiovaskulárnych ochoreniach (infarkt myokardu, mŕtvica, ťažká ischemická choroba srdca).

Prírodný ľudský estrogén je 17-in-estradiol, estrón a estriol. Vaječníky produkujú 17-o-estradiol, oxidujú sa v pečeni na estrón a už sa vylučujú močom ako estriol.

Pri predpisovaní tabliet s estrogénom je potrebné mať na pamäti, že sú metabolizované gastrointestinálnym traktom a iba 10% z nich sa vstrebáva do krvi v tenkom čreve. Vzhľadom na vyššie uvedené, spoločnosti vyvinuli transdermálne formy - absorpcia potom prechádza cez kožu, podkožné tukové tkanivo, vaginálny epitel, nosovú sliznicu alebo ústnu dutinu. To umožňuje obísť metabolizmus pečene a čriev a znížiť dávku estrogénu.

Tieto lieky zahŕňajú:

Náplasť Estderm TTS-50 sa aplikuje 1 krát denne alebo 2 krát týždenne na spodnú časť prednej brušnej steny.

Estrozhel - gél, aplikovaný na kožu brucha, dolnej časti chrbta, predlaktia alebo ramena tenkou vrstvou samotnej ženy 1 krát denne (ráno alebo večer). Jedna dávka gélu obsahuje 1,5 mg 17-in-estradiolu.

Ovestin - vaginálne čapíky v prípade cystalgie a suchosti vaginálnej sliznice.

Klimara - náplasť, obsahuje estradiol 50 mcg / deň, aplikovaný počas 7 dní v balení 4 náplasti. Indikované pre monoterapiu estrogénom po ooktóktómii s hyperectómiou. Climara sa môže používať v kombinácii s progestogénom v pooperačnom periole o endometrióze.

Progestozhel 1% (25 mg prírodného progesterónu) - gél, aplikovaný na prsnú žľazu s mastopatiou každý deň až do úplného vstrebania.

Ginodian depot - v 1 ml olejového roztoku obsahuje 4 mg estradiol valerátu a 200 mg dehydroepiandrosterón acetátu, intramuskulárne vstreknutý 1 krát za 30 dní. Účinné pri liečbe menopauzálneho syndrómu u žien podstupujúcich hysterektómiu.

Progestogény sú niekoľko: prírodný progesterón, deriváty 19-nortestosterónu (noretisterón, norgestrel, levonorgestrel, gestodén, desogestrel) a deriváty 17-a-hydroxyprogesterónu (medroxyprogesterón acetát a didrogesterón).

Odporúčajú sa nasledujúce režimy estrogénu a progestogénu: cyklické, sekvenčné, kontinuálne kombinované.

Pri cyklickej HRT sa odporúča estrogén po dobu 3 týždňov a progesterón - 10-12 dní.

Sekvenčný cyklický - mesačný príjem estrogénu počas 21 dní (trisequens, Estrapak) alebo Proginova 2 mg počas 21 dní a progestogén (Provera 10 mg) počas 10-12 dní.

Nepretržitá kombinovaná liečba - odporúča sa po menopauze. Progesterón sa užíva denne spolu s estrogénom, čo spôsobuje amenoreu potlačením proliferácie endometria. Prípravy: klimess, premik, femoston 1/5, evorel.

Pri prevencii hyperplazie endometria sa pri kombinovanej HSL odporúča použiť medroxyprogesterón acetát (Provera), Didrogesterón (Duphaston) 5 mg, Noretisterón (Micronor, Primolyut nory).

Klimodien - 28 tabliet, z ktorých každá obsahuje 2 mg estradiol valerátu a 2 mg dienogestu. V kontinuálnom režime sú znázornené ženy staršie ako 50 rokov po ohoroktómii so zachovanou maternicou, ako aj endometrióza, histologicky potvrdená, spolu s gestagénmi v kontinuálnom režime.

Femoston je unikátnou kombináciou prírodného 17-estradiolu a didrogesterónu.

poskytuje účinnú elimináciu klimakterických symptómov (návaly horúčavy, podráždenosť, nespavosť) a liečbu urogenitálnych porúch,

udržuje pokožku a vlasy v dobrom stave

účinné pri liečbe a prevencii postmenopauzálnej osteoporózy, t

obzvlášť prospešné pre lipidy a krvný cukor,

podporuje chudnutie pri obezite a metabolických poruchách,

pacientmi dobre tolerovaný.

Doposiaľ sa v arzenáli gynekológov pôrodníkov objavila nová metóda selektívnej alebo selektívnej regulácie entrogénnej aktivity, ktorá umožňuje veľmi tenké a jemné dosiahnutie hormonálnej rovnováhy v tele ženy. Táto metóda je určená ženám s prirodzenou alebo umelou menopauzou (odstránenie maternice, vaječníkov alebo odstránenie jedného z nich), v ktorých sa v tele vyskytuje nerovnováha hormónov. Optimálnu hormonálnu rovnováhu je možné obnoviť metódou selektívnej regulácie estrogénovej aktivity pomocou Liviálnej prípravy. Na rozdiel od jednoduchých hormónov má niekoľko výhod:

pôsobí odlišne v rôznych orgánoch a tkanivách, selektívne obnovuje stratenú hormonálnu aktivitu len tam, kde je to potrebné,

žiadne nežiaduce hormonálne účinky na maternicu a prsné žľazy,

pozitívny vplyv na svalové tkanivo

aktivuje produkciu endorfínu v tele - vnútorný „hormón radosti“, ktorý je veľmi dôležitý pre boj s latentnou depresiou, jedným z faktorov prejedania.

Klimadinón, ktorý obsahuje špeciálny extrakt cimicifugy (vysoko špecifický a organoselektívny fytoestrogén), tiež patrí k selektívnym modulátorom estrogénových receptorov.

Klimadinon eliminuje vegetovaskulárne a psycho-emocionálne poruchy, má pozitívny vplyv na zachovanie kostného tkaniva a nespôsobuje proliferáciu endometria.

Liek "Remens" je prírodný nehormonálny liek, ktorý má účinok podobný estrogénu v dôsledku schopnosti jeho aktívnych zložiek viazať sa na estrogénové receptory. V akútnych prípadoch je možné menovať 10 kvapiek každých pol hodiny alebo hodinu pred nástupom zlepšenia, ale n viac ako 8-krát denne, po čom nasleduje 3-krát denne. Vezmite 30 minút pred alebo 1 hodinu po jedle. Odporúča sa, aby bol nejaký čas držaný v ústach pred prehltnutím. Po stabilizácii, prechod na 1-2 jediný príjem. Liečba je predpísaná na 6 mesiacov. K dispozícii v 20, 50 a 100 ml dávkovačoch.

Väčšina autorov súhlasí s tým, že spolu s vymenovaním hormónov, homeopatických liečiv, najnovších liečebných technológií bez liekov, by sme nemali zabúdať na vymenovanie fyzickej námahy na zmiernenie hypotézy, vhodnej diéty a ďalších aktivít na zmiernenie stresových momentov, ktoré sa vyskytujú v každodennom živote a vo výrobe.

Aby sa normalizoval metabolizmus tukov, všetci poprední moderní odborníci na výživu odporúčajú, aby sa v racionálnom systéme výživy dodržiavali nasledujúce zásady:

odmietnutie "rýchlych" sacharidov (cukor, sladkosti, múka), ktoré spôsobujú ostré uvoľnenie inzulínu, ktorý aktivuje proces ukladania tukov v tele,

zníženie príjmu soli, stimulácia chuti do jedla, zvýšenie krvného tlaku. Namiesto soli sa odporúča konzumovať viac korenia (zázvor, sušená zelenina), sójovú omáčku,

konzumujú dostatok vody, čo je nevyhnutné pre normálny proces štiepenia tukov a aktiváciu metabolizmu.

Naliehavosť nájdenia najlepších metód liečby menopauzálneho syndrómu (CS) v súčasnosti nie je pochybná, pretože problém zdravia žien v perimenopauzálnom období nie je len lekársky, ale má tiež veľký spoločenský význam v dôsledku zjavnej zmeny v demografickej štruktúre spoločnosti, ktorá sa vyznačuje zvýšením dĺžky života žien. obyvateľstva. To určuje medicínsko-sociálny a vedecký a praktický význam problému kvality života a zdravotného stavu žien v staršej vekovej skupine.

Особая важность сохранения здоровья женщин позднего репродуктивного возраста подчеркивается тем, что к этому периоду жизни женщины имеют высокий профессиональный и социальный статус и в то же время проблемы со здоровьем. Именно сочетание жизненного опыта, профессиональных навыков с высокой активностью позволяет женщинам этой возрастной группы максимально проявлять свои способности, приносить пользу обществу и быть удовлетворенными жизнью. Безусловно, это осуществимо только в том случае, если они здоровы.

V uplynulých desaťročiach sa uskutočnilo mnoho rozsiahlych štúdií v krajinách blízkeho a ďalekého zahraničia, ktorých cieľom bolo skúmať problémy menopauzy a hľadať účinné metódy na ochranu zdravia a zlepšovanie kvality života žien. V súčasnosti pri liečbe klimakterických porúch existujú dva smery: nehormonálne a hormonálne spôsoby liečby. Hormonálnu korekciu možno pripísať adekvátnej a patogeneticky zdôvodnenej terapii, ale donedávna nebola dostatočne účinná z dôvodu nedostatku farmakologických činidiel so smerovým účinkom s optimálnym zložením aktívnych zložiek.

Hodnotenie tohto typu liečby je nejednoznačné, napriek tomu, že nie je spochybnená vhodnosť použitia iných hormónov (inzulín, tyroxín, prednizón atď.). Rovnako ako všetky lieky, má svoju vlastnú oblasť použitia, kontraindikácie a vedľajšie účinky, ktoré môže určiť len kvalifikovaný špecialista. S príchodom nových hormónov na farmaceutický trh sa situácia zmenila. Možnosť fyziologickejšieho zásahu do patogenézy menopauzálneho syndrómu, t. predpisovať najefektívnejšiu a najbezpečnejšiu

Osvedčený terapeutický a profylaktický účinok hormonálnych liečiv pri liečení menopauzálnych porúch bol základom pre zavedenie hormonálnej substitučnej terapie (HRT) estrogén-gestagénnymi liečivami do klinickej praxe. Prítomnosť somatických ochorení a kontraindikácií môže zároveň obmedziť výber liekov. V tejto súvislosti je veľmi dôležité používať lieky prírodného prírodného pôvodu, ktoré neobsahujú hormonálnu zložku.

Účelom štúdie je komparatívna analýza klinickej účinnosti lieku obsahujúceho 17V-estradiol a didrogesterón, Femoston 2/10 a homeopatický liek Klimaktoplan.

Štúdia sa týkala žien s klinickou diagnózou "menopauzálneho syndrómu", bez ohľadu na závažnosť ochorenia, ktoré dostalo ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť v mestskej pôrodnici Borisov.

Na základe nemocnice po dobu 18 mesiacov. 143 pacientov bolo pozorovaných, vyšetrených a liečených pred a po menopauze s rôznymi prejavmi menopauzálneho syndrómu vo veku 48 - 57 rokov (55,4 ± 1,48 rokov) a trvaním menopauzálnych porúch 1-3 roky. Prejavy menopauzálneho syndrómu po 1-6 mesiacoch. po zmene charakteru menštruačnej funkcie bolo zaznamenaných 80,48% po ukončení menštruácie - 19,52% pacientov.

Pri skúmaní žien sa zistili rôzne formy menopauzálneho syndrómu:

1) typické - pri 7,3%,

2) atypické: transformované z premenštruačného syndrómu - v 11,4%, s prejavmi menopauzálnej hyperlipidémie - v 20,3%, so sympatoadrenálnymi krízami - v 4,1%,

3) v kombinácii (s arteriálnou hypertenziou, ochoreniami gastrointestinálneho traktu, kĺbov atď.) - v 56,9%.

Na liečbu CS u 58 pacientov (prvá skupina) sme použili HRT - Femoston 2/10. Druhú skupinu tvorilo 58 pacientov s relatívnou kontraindikáciou HRT, ktorí užívali homeopatický liek Klimaktoplan. 27 žien užívalo HRT a Klimaktoplan, umiestnené na Allbest.ru

Femoston je liek s množstvom farmakologických znakov. Mikronizovaný 17b-estradiol je aktívnejší absorbovaný z gastrointestinálneho traktu a jeho metabolity (estrón a sulfát estrónu) prispievajú k zlepšeniu estrogénového účinku. Didrogesterón, známy ako retroprogesterón, má predvídateľnú biologickú dostupnosť, je charakterizovaný selektívnymi progestogénnymi vlastnosťami, nedostatkom androgénnej aktivity, anabolickými, glukokortikoidnými a anti-mineralokortikoidnými účinkami. Liek si zachováva pozitívne vlastnosti estrogénu vo vzťahu k metabolizmu uhľovodíkov a lipidov a vo svojich farmakologických parametroch prekonáva progesterón. Vyššie uvedené definuje výhody lieku Femoston pri jeho predpisovaní ženám s rizikom dehormonálnych ochorení prsných žliaz, endometria a metabolických porúch.

Klimaktoplan - komplexný homeopatický liek, ktorý obsahuje množstvo látok. Tsimitsifuga obsahuje biologicky účinné látky, ktoré selektívne znižujú koncentráciu luteinizačného hormónu v krvi. Jedna zo zložiek sépia-melanínu obsahuje medziprodukt rozkladu dihydroxyfenylalanínu, ktorý je zase medziproduktom syntézy katecholamínov. Ignácia vďaka svojmu strychnínu zvyšuje svalový tonus, má pozitívny vplyv na sexuálnu a emocionálnu sféru. Sanguinaria alebo kanadský koreň krvi obsahuje alkaloidy, ktoré pôsobia na centrálny a vegetatívny nervový systém, na transport draslíka a sodíka v nervových bunkách. Lachesis je vyrobený z hadího jedu. Biologicky aktívne zložky sú peptidy a enzýmy. Peptidy majú neurotoxický účinok, blokujú iónové kanály a receptorové membrány, enzýmy majú proteolytické, koagulačné a hemolytické vlastnosti.

Pri použití lieku Femoston bol do konca tretieho mesiaca liečby zaznamenaný pretrvávajúci pozitívny účinok hormonálnej liečby pre tých, ktorí dostávali Klimaktoplan - do 5. až 6. mesiaca. To nám umožňuje dospieť k záveru o kľúčovej úlohe 17-estradiolu pri normalizácii diencefalických porúch, ktoré sú základom vaskulárnej neurózy, ako jedného z prejavov CS. Metabolické prejavy CS sa znížili v dôsledku liečby Femostonom 2-krát v porovnaní s indikáciami u žien užívajúcich Climactoplan. Ako viete, s vekom zvyšuje riziko aterosklerózy, čo prispieva k výskytu kardiovaskulárnych ochorení. V našej štúdii mala väčšina pacientov abnormality metabolizmu lipidov. Najviac informatívny ukazovateľ - aterogénny koeficient - prekročil normu u 65,4% žien. Významný pokles aterogénneho indexu, ako aj hladina celkového cholesterolu sa pozorovali len u pacientov, ktorí užívali Femoston: do 3. mesiaca liečby došlo k významnému zníženiu hladiny celkového cholesterolu v krvnom sére. V tejto súvislosti sa pozorovala priaznivá dynamika zmien v spektre lipoproteínov vo forme zvýšenia antiaterogénnych frakcií (HDL) a poklesu hladiny aterogénnej frakcie LDL. Mechanizmus Femostonovho normalizačného účinku na metabolizmus lipidov je podľa nášho názoru realizovaný prostredníctvom ochranného účinku lieku na funkciu pečene a periférnych ciev. Úroveň TG sa nepodrobila významným zmenám. Pokiaľ ide o Klimaktoplan, liečba týmto liekom nespôsobila významne pozitívnu dynamiku zmien v lipidovom spektre.

Podľa ultrazvuku panvových orgánov a prsných žliaz, obe drogy nespôsobili proliferatívne zmeny. Biopsia endometriálnej aspirácie si zaslúži samostatnú analýzu.

Môžeme teda zaznamenať pozitívny účinok lieku Femoston na priebeh klimakterického syndrómu, ktorý sa prejavuje výrazným poklesom neurovegetatívnych, psycho-emocionálnych a metabolických porúch. Alternatívou k HSL v prípadoch, keď je predpisovanie hormonálnej liečby nežiaduce alebo kontraindikované, je Klimaktoplan, ktorý významne znižuje závažnosť prejavov COP a zlepšuje kvalitu života týchto pacientov.

Vzhľadom na nedostatočný počet pozorovaní (výskum pokračuje) nemôžeme argumentovať, ale predbežné údaje naznačujú, že kombinácia hormonálnych a homeopatických liekov je veľmi účinná v atypických a kombinovaných formách CS.

Dnes je rozšírená metóda korekcie symptómov menopauzy pomocou hormonálnej terapie. Mnohí odborníci uvádzajú ako príklad „rázne západné staré ženy“, ktoré už roky „sedia“ na hormónoch.

Mimochodom, hormonálna terapia pre menopauzu, hormonálna antikoncepcia má pozitívne aj negatívne stránky. V každom prípade môže nadmerné nadšenie pre oboch z nich spôsobiť škody. Faktom je, že účinky podávania hormónov sa žena okamžite necíti, môžu sa prejaviť v piatich, desiatich, pätnástich rokoch. Hormóny by sa nemali liečiť „dôverne“ a hormóny nie sú všeliekom, sú to lieky, ktoré sa môžu užívať len v dávkach určených ošetrujúcim lekárom.

Viera v „všeliek“ bola v nás vychovávaná farmakologickými spoločnosťami vyrábajúcimi určité lieky, ako aj nedostatkom objektívnych informácií o výsledkoch ich použitia, nedostatočnej informovanosti. Táto „viera“ často vedie k negatívnym dôsledkom. Napríklad si pripomíname výsledok šialenstva pre antibiotiká a ich nekontrolované použitie, ktoré začalo pred dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi. Čo máme dnes? Prudký pokles prirodzenej imunity, neschopnosť tela vyrovnať sa s infekciami, komplikácie infekčných chorôb a zvýšený výskyt sepsy, ktorej liečba si vyžaduje viac a viac účinných liekov. Nekontrolované predpisovanie antibiotík „zvýšilo“ sepsu a „zabilo“ prirodzenú imunitu.

Preto pokus zasiahnuť do prirodzených procesov pomocou hormónov môže tiež spôsobiť vážne negatívne zmeny v tele. Dnešná všeobecne akceptovaná hormonálna terapia v žiadnom prípade neznamená jej jednoznačnú uskutočniteľnosť pre všetkých. Hormóny sú predpísané len lekárom a tieto stretnutia musia byť prísne individuálne.

Referencie

1. Balan V.E., Vikhlyaeva E.M., Zaidieva Ya.Z. a iné Menopauzálny syndróm. M., 1996. S. 64.

2. Vikhlyaeva E.M. Sprievodca endokrinnou gynekológiou. M .: Med. Inf. agentúra, 1998.

3. Duda I.V., Duda V.I., Duda V.I. Klinická gynekológia: v 2 tonách, Mn., 1999.

4. Krylov A.A. Homeopatie. Arkhangelsk: Sev.-Zap. vydavateľstvo kníh, 1994. s. 157-190.

5. Michael T. McDermott. Tajomstvo endokrinológie. Moskva: Vydavateľstvo Binom, 1998.

6. „Patogenéza“ menopauzy, štyri patogenetické varianty zmien genitálií u žien po menopauze / L.A. Ashrafyan, N.V. Kharchenko, S.B. Ivashina, N.B. Akopova, N.A. Babaeva, N.I. Sergeeva. N3, 2001, str. 7-8

7. Nie všetky ženy v menopauze majú nedostatok estradiolu / T.L. Rubchenko, S.Yu. Lukašenko. Moskovský regionálny výskumný ústav pôrodníctva a gynekológie, Moskva. 2004.

8. Niektoré aspekty vazomotorickej nestability u žien po menopauze / T.I. Rubchenko, S.Yu. Lukašenko. Ruské vedecké centrum pre röntgenovú rádiológiu Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie, Moskva. Z roku 2003.

9. Dhont M. Súčasné perspektívy hormonálnej terapie počas menopauzy. Londýn 1992.

Publikované na Allbest.ru

Podobné dokumenty

Fyziologické účinky estrogénu. Frekvencia príznakov menopauzálneho syndrómu. Účel a ciele hormonálnej substitučnej terapie. Patogenéza cholesterolových kameňov. Diagnostika a liečba porúch pečene.

prezentácia [5,9 M], pridané 24.09.2012

Vývoj neuropsychiatrického syndrómu s menopauzou. Oslabenie svalov panvového dna a vyčerpanie receptorového aparátu močového mechúra. Určenie období menopauzy. Diferenciálna diagnostika menopauzálneho syndrómu a syndrómu deplécie vaječníkov.

Overovacie práce [31,4 K], pridané dňa 01/12/2010

Botanické charakteristiky, distribučná oblasť, chemické zloženie, vlastnosti sušenia a zberu liečivých rastlín používaných na liečbu menopauzálnych porúch. Farmakologické účinky liečivých rastlín a mechanizmus ich pôsobenia.

seminár [1,5 M] pridaný dňa 11/02/2015

Definícia "neuroendokrinných syndrómov". Definícia, patogenéza, klinika, diagnostika a liečba premenštruačného syndrómu, syndrómu polycystických ovárií, menopauzálneho syndrómu. Cieľové príznaky nedostatku estrogénu.

abstrakt [38,9 K], pridané 26.10.2015

Hlavné predispozičné príčiny vedúce k SDR. Vedúca väzba v patogenéze SDR. Clinic. Všeobecné príznaky. Stupnica na hodnotenie závažnosti respiračných porúch u novorodencov. Priebeh syndrómu respiračných porúch. Diagnóza. Liečbu. Prognóza.

prednáška [6.4 K], pridaná dňa 02/25/2002

Podstata syndrómu respiračných porúch alebo syndrómu respiračnej tiesne novorodenca. Hlavné príčiny jej vývoja, patogenéza, rizikové faktory. Klinický obraz, hodnotenie závažnosti, prevencia a terapeutické lieky používané v nej.

prezentácia [296,6 K], pridaná dňa 04.02.2012

Etiológia a patogenéza chronickej autoimunitnej tyreoiditídy, aspekty neliečebnej terapie ochorenia. Využitie počítačovej reflexnej terapie pri komplexnej liečbe pacientov. Distribúcia pacientov s HAIT v závislosti od metód jeho korekcie.

práca [1,4 M], pridané 31.3.2018

Rodinné a vrodené formy nefrotického syndrómu. Difúzne ochorenia spojivového tkaniva. Zriedkavé príčiny nefrotického syndrómu. Poškodenie obličiek pri reumatoidnej artritíde. Prejav nefrotického syndrómu v hydatidnej forme echinokokózy.

abstrakt [22,7 K], pridané 01/05/2010

Etiopatogenéza, klinická prezentácia a diagnostika syndrómu tukovej embólie, jeho pľúcnych a cerebrálnych foriem. Metódy prevencie a liečby. Princípy intenzívnej starostlivosti o akútne poranenie pľúc a syndróm akútnych respiračných ťažkostí. Zníženie pľúcneho edému.

abstrakt [23,1 K], pridané dňa 24.11.2009

Etiológia, symptómy a štádiá syndrómu respiračnej tiesne. Typické rádiologické znaky a röntgen hrudníka v priamej projekcii v horizontálnej polohe. Ne respiračná liečba syndrómu parenchymálnych pľúcnych lézií.

prezentácia [545,5 K], pridaná dňa 10.09.2014

Pin
Send
Share
Send
Send