Vitálny

Climax a osteoporóza - robia dve choroby vždy „bok po boku“?

Ženy, ktoré si všimli postmenopauzálnu osteoporózu, veľmi zriedka idú k lekárovi o pomoc alebo radu. Neznalosť charakteristík tohto obdobia môže zhoršiť priebeh chronického ochorenia alebo vyvolať vznik nových patológií spojených so znížením vápnika. Estrogény sa prestávajú vylučovať, čo má negatívny vplyv na ODA u ženy, preto by ste mali venovať pozornosť aj najmenším nepríjemným príznakom.

Zmeny v tele počas menopauzy

Žena sa začína meniť cyklickou menštruáciou. Počas menopauzy klesá hladina pohlavných hormónov (testosterón), vaječníky pracujú. Postupom času dochádza k postupnému vymiznutiu menštruácie spojenej s estrogénom. V tejto súvislosti sa vyskytujú patologické poruchy, ktoré vedú k rôznym chorobám. Postmenopauzálna osteoporóza je jednou z najnebezpečnejších chorôb, ktoré sa vyskytujú u žien počas tohto obdobia.

Príčiny osteoporózy u žien s menopauzou

Výskyt patológie je uľahčený nasledujúcimi faktormi:

 • nedostatočná a / alebo nevyvážená výživa,
 • nerovnováha hormónov v tele,
 • sedavý spôsob života
 • metabolizmus vitamínu D,
 • dedičný faktor
 • alkoholizmus.

Ženy, ktoré majú predpoklady pre patológiu, by mali byť opatrnejšie pri prevencii.

symptomatológie

Príznaky osteoporózy v menopauze sa vyskytujú ako časté zlomeniny končatín, ako aj výskyt charakteristickej krivky v kĺboch. V menopauze je ochorenie sprevádzané svalovaním, bolesťou kostí, rýchlou únavou. Spanie v jednej polohe prináša nepohodlie a bolesť. Patológia spôsobuje celkovú slabosť svalov, zakrivenie chrbtice a bolesť v oblasti kostí alebo dolnej časti chrbta. Osteoporóza u žien s menopauzou je dlhodobo skrytá. Patologický proces postupuje v závislosti od genetiky a štádia ochorenia a je zhoršený v postmenopauze.

Liečba pre menopauzu

Lekári odporúčajú nasledujúce lieky na patológiu:

 • Prípravky obsahujúce vápnik „Calcium D3 Nycomed“, „Miacalcic“, „Kalcemin“. Lekári radia ľuďom, aby užívali lieky s mliekom tak, aby boli lepšie absorbovaní.
 • Hormonálne látky, deriváty protegesterónu a estrogénu "Atarax", "Szigetin", "Grandaxin".
 • Homeopatické lieky a bylinné prostriedky "Klimaksan", "Klimaktoplan", "Remens", "Inoklim".
 • Korektory metabolizmus chrupavky a kosti "Osteochin".
 • Analytické steroidy. Stimulovať regeneráciu štruktúry kostí.

fyzioterapia

Magnetická rezonančná terapia. Fyzioterapia stimuluje urýchlenie regenerácie kostného tkaniva, nevykazuje negatívne vedľajšie účinky a znižuje bolesť. Počas 10-12 mesiacov po zákroku sa objem tkaniva obnovil o 4-10%. Výrazne sa zlepšuje zdravotný stav pacientov po fyzioterapii.

Ľudové prostriedky

Škrupina obsahuje veľa vápnika. Pred použitím sa musí dobre umyť teplou vodou, očistiť od filmu, vysušiť, vložiť do rúry na 10 minút. Po tom, brúsiť na prášok s nožom alebo v mlynčeku na kávu. Pred použitím musí byť prášok zmiešaný s citrónovou šťavou. Vezmite 12 krát denne po dobu 1 lyžice.

V počiatočnom štádiu

Prevencia osteoporózy v menopauze by mala začať pred prvými prejavmi. Ženy nad 40 rokov musia venovať osobitnú pozornosť svojej strave, životnému štýlu a prítomnosti určitých zlých návykov. Pre dobrý výsledok, musíte vylúčiť fajčenie, alkohol a kofeín z vášho života. Zabraňujú absorpcii vápnika v kostiach. Vo výžive sa musíte sústrediť na potraviny obsahujúce vápnik. Jedzte veľa mliečnych potravín, rýb a orechov. Nemôžete sedieť na diéte alebo prejedať. Poškodzuje tiež výmenu vápnika v tele. Nezabudnite na šport. Pravidelná fyzická aktivita pomáha udržiavať svalový tonus a vyhnúť sa nástupu ochorenia.

Odporúčania pre neskoré obdobie

Prevencia osteoporózy počas menopauzy zahŕňa spomalenie procesu opotrebovania kostí. Rovnako ako odstránenie celkových príznakov menopauzy. Napríklad nespavosť, prepracovanosť, nervozita a bolesti hlavy. Prevencia zahŕňa užívanie hormonálnych liekov a používanie fyzických cvičení, ktoré pomôžu predchádzať patologickým zmenám. Pri komplexnej liečbe možno namiesto hormónov aplikovať homeopatické prípravky, ktoré pomôžu spomaliť rozvoj osteoporózy.

Čo je osteoporóza

Osteoporóza označuje patologický pokles hustoty kostí, sprevádzaný zmenou mikroarchitektúry (vnútorná štruktúra) a zvýšenou krehkosťou. To sa odráža v samotnom názve choroby, ktorá sa prejavuje ako „kostná pórovitosť“. Vonkajšie obrysy kostry však zostávajú rovnaké, všetky zmeny ovplyvňujú iba vnútorné štruktúry.

Patologické procesy pri osteoporóze sú generalizované a progresívne a rýchlosť úbytku kostnej látky prekračuje vekové normy. Okrem toho, najväčšie zmeny sa zvyčajne zisťujú v telách stavcov a vo veľkých tubulárnych kostiach, čo vysvetľuje typické miesta osteoporotických zlomenín. Kostné tkanivo na inom mieste je však vystavené charakteristickému vákuu, ktoré sa používa pri diagnostike ochorenia a pri príprave prognostického hodnotenia.

Patológia sa vzťahuje na choroby pohybového aparátu, ale v skutočnosti je dismetabolická. Príčinou charakteristických zmien kostí je skutočne kumulatívne porušenie metabolizmu minerálov s nerovnováhou medzi prácou osteoblastov a osteoklastov. A to je spôsobené najmä dyshormonálnymi poruchami rôzneho pôvodu.

klasifikácia

Základná moderná klasifikácia osteoporózy je založená na etiologickom faktore. S týmto vedomím existuje niekoľko typov ochorenia.

primárny

Zodpovedá až 85% prípadov. Je rozdelená do niekoľkých nosologických foriem:

 1. Po menopauze sa tiež uvažuje o osteoporóze typu I.
 2. Senilná (senilná) alebo osteoporóza typu II.
 3. Mladistvý, typický pre mladých ľudí. Jedna z najvzácnejších foriem ochorenia.
 4. Idiopatická, detegovateľná u jedincov stredného veku.

sekundárne

Vyvinutý ako dôsledok alebo komplikácia iného primárneho ochorenia. Primárnou príčinou môžu byť endokrinné patológie, systémové ochorenia spojivového tkaniva, patológia tráviaceho traktu so zhoršenou absorpciou, poškodením obličiek a rad ďalších patologických stavov.

Okrem toho sa používajú ďalšie klasifikácie na objasnenie povahy zmien v kostrovom systéme. Teda, morfologicky je osteoporóza rozdelená na kortikálne (s prevládajúcou léziou kortikálnej kosti), trabekulárne (s progresívnou hubovitosťou špongiovej látky) a zmiešané. Podľa aktivity kostného metabolizmu sa rozlišujú typy s vysokou intenzitou, normálnou intenzitou a nízkou intenzitou.

U žien sa prevažná väčšina prípadov týka osteoporózy typu I (po menopauze). Zmeny kostí sa pritom vyskytujú nielen v klimakterických a postmenopauzálnych obdobiach života, ale aj patogeneticky v dôsledku vznikajúceho a progresívne sa zvyšujúceho nedostatku estrogénu.

Patogenéza menopauzálnej osteoporózy

Najdôležitejším faktorom pri rozvoji osteoporózy je nástup menopauzy a následné obdobie prudkého vymiznutia funkčnej aktivity reprodukčného systému u žien. Kľúčovým patogenetickým prepojením tohto procesu je výrazný nedostatok estrogénov. Funkcia tohto hormónu totiž nie je len prípravou maternice na možné počatie počas prvej fázy vaječníkovo-menštruačného cyklu, ale aj účasti na priamej a nepriamej regulácii mnohých procesov v tele. Hladina estrogénu tiež ovplyvňuje stav kostného tkaniva.

Ako sa to deje?

Kosti nie sú v žiadnom prípade stabilné v zložení a vnútornej štruktúre. Sú to dynamicky sa meniaci systém, v ktorom sa neustále vyskytuje osteosyntéza (tvorba nových kostných štruktúr) a osteorezorpcia (deštrukcia starých miest). Tieto kľúčové procesy sa navzájom vyvážia a úzko súvisia s metabolizmom minerálov. To všetko poskytuje takzvanú remodeláciu kostí. Je nevyhnutné pre "úpravu" kostrového systému v neustále sa meniacich podmienkach vnútorného prostredia tela, prispôsobenie sa objemu a povahe fyzickej námahy. Rekonštrukcia je tiež základom regenerácie pravidelne sa vyskytujúcich mikrodamage.

Ak z nejakého dôvodu začína prevládať osteoresorpcia, kostné tkanivo sa riedi, stáva sa poréznejším a krehkejším. To je to, čo je základom vzniku osteoporózy. Dôvodom pre posun v rovnováhe medzi syntézou a resorpciou však môže byť odlišnosť, s menopauzou, hlavnou úlohou je nedostatok estrogénu.

Kľúčové mechanizmy a príčiny osteoporózy v menopauze zahŕňajú:

 • Aktivácia aktivity osteoklastov. Je to spôsobené výrazným znížením inhibičného účinku estrogénov so znížením ich koncentrácie v tele ženy. Osteoklasty sú bunky, ktoré poskytujú osteorezorbtsiyu, to znamená proces deštrukcie kostného tkaniva.
 • Zvýšená citlivosť kostného tkaniva na účinok hormónu prištítnych teliesok, ktorý sa vytvára v prištítnych telieskach. Táto zlúčenina poskytuje kumulatívny nárast hladiny iónov vápnika v krvnej plazme v dôsledku zahrnutia niekoľkých mechanizmov: kostnej resorpcie, aktívneho transportu vápnika cez črevnú stenu a zvýšenej reabsorpcie tohto minerálu z primárneho moču. Táto patologická citlivosť je tiež spôsobená nedostatkom estrogénu.
 • Sekundárny (vyvolaný hypoestrogénnym) poklesom vylučovania špeciálneho hormónu štítnej žľazy kalcitonínu, ktorý pôsobí ako funkčný antagonista parathormónu. Prispieva tiež k zvýšeniu aktivity osteoklastov počas menopauzy.

Hypoestrogenizmus je často doplnený inými mechanizmami. V prípade menopauzálnej osteoporózy sa však javia skôr ako priťažujúci moment. Dôležitá je napríklad subatrofia črevného epitelu as tým spojené zhoršenie absorpcie vápnika, nedostatok syntézy vitamínu D v dôsledku obmedzenia staršej ženy na slnku, významný pokles fyzickej aktivity a dynamické zaťaženie pohybového aparátu.

Ťažký menopauzálny hypoestrogenizmus vysvetľuje významné rozdiely v prevalencii osteoporózy u starších ľudí rôznych pohlaví. U žien starších ako 50 rokov je toto ochorenie diagnostikované takmer 3-krát častejšie v porovnaní s mužmi rovnakej vekovej skupiny. A v premenopauzálnom období sa takýto rozdiel prakticky nepozoruje, úbytok kostnej hmoty v nich nastáva približne v rovnakom tempe.

Prečo je tento problém tak naliehavý?

Osteoporóza je veľmi častým a vo väčšine prípadov v poslednej dobe diagnostikovaným patologickým stavom. A to sa cíti len s rozvojom zlomenín. Sú kľúčovou komplikáciou, ktorá určuje závažnosť a medicínsko-sociálny význam tohto ochorenia.

Faktom je, že v prevažnej väčšine prípadov osteoporotické zlomeniny pacienta znehodnotia, a to aj v rozsahu, v akom je jeho schopnosť samostatného pohybu a samoobsluhy obmedzená. A hlavné bremeno starostlivosti pripadá na plecia bezprostredného okolia: príbuzní, zamestnanci penziónu, opatrovatelia ... To výrazne zvyšuje fyzické a materiálne náklady na obsluhu staršej osoby. A v niektorých prípadoch je potrebné rozhodnúť, či sa použijú moderné moderné metódy liečby, pretože nízka aktivita osteoblastov je príčinou vysokej pravdepodobnosti zlomenín pri nekonaní.

Všeobecný trend starnutia spoločnosti znamená neustály nárast prevalencie menopauzálnej osteoporózy na celom svete as ňou spojených nákladov. Do popredia preto prichádza potreba čo najskoršej možnej diagnostiky a následnej korekcie zmien kostného tkaniva u žien počas menopauzy av postmenopauzálnom veku. Veľmi dôležitá je aj prevencia osteoporózy a jej komplikácií.

Symptómy osteoporózy u žien v menopauze sú vlastne príznakmi komplikácií, ktoré sa už vyvinuli. Pretože až do okamihu zlomeniny sa proces zriedenia kostného tkaniva klinicky neprejavuje. Choroba je už dlhú dobu skrytá a preto sa často nazýva „ticho“. Miera progresie patologického procesu závisí od mnohých faktorov. Dôležitým z nich je aj geneticky determinovaná vlastnosť štruktúry receptorov na rôznych bunkách kostného tkaniva a stupeň aktivity látok podieľajúcich sa na regulácii procesu osteormodelácie.

Kosti v krku, telo hrudného a bedrového stavca patria medzi najcitlivejšie kosti pri osteoporóze. Ide o lokalizáciu poškodenia, ktorá sa považuje za typickú a je zaznamenaná vo väčšine prípadov. Možné sú však aj zlomeniny rebier, radiálna kosť nad zápästným kĺbom, chirurgický krk ramena. Ich medicínsko-sociálny význam je však oveľa menší.

Typické prejavy osteoporotických zlomenín zahŕňajú:

 • Pretrvávajúca dorzalgia v dôsledku porušenia koreňov chrbtice v oblasti kompresnej zlomeniny stavca a rozvoj svalového tonického syndrómu.
 • Kyfotická deformita hrudnej chrbtice, často s tvorbou jasného klinovitého hrbola v zlomovej zóne niekoľkých priľahlých stavcov.
 • Zníženie výšky o niekoľko centimetrov, nie je spojené s kyfoskoiotickými deformitami chrbtice.
 • Pri zlomenine krčka femuru - bolesť v bedrovom kĺbe, funkčná "off" poranená končatina a charakteristická zmena polohy nohy, spôsobená vytesnením fragmentov femuru pôsobením silných viacsmerných svalových skupín. Najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy je zlomenina bedra.

Zlomeniny pri osteoporóze sa vyskytujú s veľmi malou závažnosťou vonkajšieho škodlivého faktora. Nie je teda vždy možné v anamnéze identifikovať epizódu pádu alebo lokálny vplyv, ktorý si pacient pamätal. Napríklad zlomenina krku stehennej kosti sa niekedy vyskytuje, keď je nastavená nepríjemná noha, pričom noha je zastrčená. Poranenia stavcov sa často vyskytujú pod vplyvom vlastnej hmotnosti pacienta, pri kýchaní, kašľaní. Zároveň hovoria o komprimácii charakteru poškodenia. Bočné posuny nie sú preň typické. Teleso stavca sa skladá ako harmonika, čím získava charakteristickú klinovitú deformáciu.

diagnostika

Diagnostika má niekoľko úloh:

 • Skontrolujte redukciu hustoty kostí. Na tento účel sa používa kostná denzitometria. Ide o neinvazívny spôsob kvantitatívneho hodnotenia kostnej hmoty a jej hustoty, čo umožňuje predpovedať riziko zlomeniny. V súčasnosti sa aktívne využíva röntgenová a ultrazvuková denzitometria a je možná aj kvantitatívna počítačová tomografia. MRI nie je pripisovaná základným vyšetreniam pre osteoporózu, hoci táto technika umožňuje presné posúdenie mikroarchitektúry kostí a vytvorenie matematických modelov zmien pacienta.
 • Potvrďte, že došlo k zlomeninám. Na tento účel sa použije vhodná rádiografia a počítačová tomografia.
 • Identifikácia patogeneticky významných odchýlok hladín hormónov a porúch metabolizmu minerálov, charakteristika menopauzy a postmenopauzálneho obdobia. Na tento účel môžu byť testy priradené estrogénu, paratyroidnému hormónu, kalcitonínu, hormónom štítnej žľazy, vitamínu D, na stanovenie hladiny vápnika a fosforu v rannom moči av krvnom sére.
 • Posúdenie povahy kostného metabolizmu a aktivity procesu kostnej resorpcie. Biochemickými markermi sú osteokalcín, kostná alkalická fosfatáza, pyridnolín, oxypronolín a množstvo ďalších zlúčenín. Ale takáto diagnóza v každodennej klinickej praxi sa používa zriedka.
 • Vylúčenie iných príčin osteoporózy. Na tento účel je možné priradiť štúdie na posúdenie stavu gastrointestinálneho traktu, aktivity existujúcich systémových ochorení, funkcie obličiek a ďalších.

Čo s tým robiť

Nanešťastie, v každodennej klinickej praxi sa často vyskytuje situácia, keď aj po potvrdení už dosiahnutej zlomeniny osteoporózy pacient nedostáva žiadnu liečbu. To je spojené s pokračovaním progresie patologického procesu, nedostatočnou regeneráciou poškodenej kosti, opakovanými zlomeninami.

Ale dobre zvolená liečba osteoporózy počas menopauzy môže zlepšiť procesy prestavby kostí, znížiť bolesť u pacienta a rozšíriť jej pohybové schopnosti. Preto sa má liečba podávať všetkým ženám s potvrdenou diagnózou, a to aj pred rozvojom ich komplikácií. Такая тактика служит профилактикой инвалидизации и помогает поддерживать социально-бытовую независимость пациенток преклонного возраста (при отсутствии у них других причин беспомощности).

Какой врач лечит остеопороз во время климакса?

Ortopéd, traumatológ, endokrinológ, reumatológ môže vykonať vyšetrenie a predpísať adekvátnu liečbu, vyžaduje sa ďalšie poradenstvo od gynekológa. Základom liečby je predpisovanie liekov, všetky ostatné metódy majú pomocný charakter. Použité lieky na osteoporózu s menopauzou môžu patriť do rôznych farmakologických skupín. A často je potrebná ich vzájomná kombinácia, aby sa ovplyvnili rôzne odkazy na patogenézu.

Hlavné smery liečby osteoporózy menopauzy:

 • Hormonálna substitučná terapia. Dlhodobé nízke dávky estrogénu v kombinácii s progestínmi alebo liečivami s estrogénovými látkami prírodného pôvodu. Ale po amputácii alebo extirpácii maternice je postačujúca estrogénová monoterapia.
 • Použitie iných prostriedkov s antiresorpčným účinkom: bisfosfonáty a kalcitoníny.
 • Použitie aktívnych metabolitov vitamínu D, ktoré pri komplexnej terapii napomáhajú k úbytku kostnej hmoty, zlepšujú regeneračné procesy po zlomeninách a dokonca postupne zvyšujú minerálnu hustotu kostí.
 • Použitie nástrojov, ktoré zlepšujú proces osteosyntézy. Patrí medzi ne fluorid, somatotropný hormón, androgény, anabolické steroidy. Táto terapia sa používa zriedka.
 • Použitie osteochínu (ipriflavon) je rastlinného pôvodu, ktorý má výrazný analgetický účinok a môže mať priaznivý účinok na rovnováhu osteosyntézy a osteoreorpcie.

Pre osteoporózu sa tradične predpisujú preparáty vápnika, hoci klinický účinok takejto monoterapie je dosť nízky. Môžu byť použité na aktiváciu procesu osteosyntézy pôsobením iných patogenetických činidiel. Ale nemali by ste zabudnúť na častý vedľajší účinok vo forme tendencie k ukladaniu solí v močovom trakte.

Ako sa vyhnúť osteoporóze s menopauzou

Prevencia osteoporózy s menopauzou zahŕňa: t

 1. Včasne zahájená racionálna estrogénová substitučná liečba. Príjem takýchto prostriedkov sa prejavuje v prvých 5-10 rokoch postmenopauzálneho obdobia. Estrogény sú kľúčovými a účinnými liečivami na prevenciu menopauzálnej osteoporózy.
 2. Dobrá výživa na zabezpečenie adekvátneho príjmu vitamínov, základných minerálov (najmä vápnika a fosforu), proteínov.
 3. Dávajte pravidelné cvičenie, cvičenie terapia.
 4. Včasná korekcia iných endokrinných porúch.
 5. Dostatočná intenzita slnečného žiarenia a v prípade potreby užívanie prípravkov vitamínu D v profylaktických dávkach.
 6. Odmietnutie zlých návykov.

Osteoporóza je veľmi časté ochorenie. A aj keď jeho diagnóza nepredstavuje významné ťažkosti, detekovateľnosť tejto patológie zostáva veľmi nízka, najmä v skorých, predklinických štádiách ochorenia. Je to spôsobené nedostatkom denzitometrie kostí, čo sa týka povinného lekárskeho vyšetrenia žien v menopauze a nízkej samovoľnosti pacientov pre túto štúdiu. Ale s včasnou profylaxiou je možné nielen zabrániť rozvoju zlomenín, ale aj výrazne zlepšiť stav kostí aj pri osteoporotickom procese, ktorý už začal.

Na ochorenie a mechanizmus jeho výskytu v menopauze

Pevnosť kosti dávajú minerály, z ktorých prvý je vápnik. Jeho vstup a retencia v tkanivách závisí od správnosti metabolických procesov, ktoré sú do značnej miery kontrolované hormónmi. Puberta v dievčatách znamená nielen rozvoj pôrodného systému. V tomto časovom intervale kosti aktívne rastú.

Keďže mladé ženy starnú, stabilné, aj keď cyklicky sa meniace zloženie hormónov si zachováva silu tkaniva. Niektoré kostné bunky majú estrogénové receptory. Tento súbor látok poskytuje schopnosť vnímať a zachovávať vápnik.

Osteoporóza je diagnostikovaná v neskorom štádiu menopauzy. Proces straty vápnika a oslabenie kostnej štruktúry však existuje už od počiatočnej fázy. Potvrdzujú to aj lekárske štatistiky, ktoré označujú väčšinu zranení u žien vo veku 45 rokov a starších.

Znížená aktivita vaječníkov je hlavnou príčinou osteoporózy u žien počas menopauzy

O konkrétnych príčinách problému

Hlavný vinník v oslabení kostného tkaniva už bol pomenovaný - pokles objemu estrogénu. Ale niektoré ženy trpia chorobou ťažšie a nachádzajú ju pred svojimi rovesníkmi. Niekedy si ho priblížia, zhoršia prejavy.

V iných prípadoch existujú objektívne okolnosti mimo kontroly osoby. Iné príčiny osteoporózy u žien s menopauzou:

 • Nevyvážená výživa. V prvom rade ide o nedostatok výrobkov, ktoré nesú vápnik a vitamín D, bez ktorých je jeho vnímanie tkanivom nemožné. Tento minerál vytvára silné kosti a jeho nedostatok aj v mladom veku, keď nie je problém s pohlavnými hormónmi, je schopný ich formovať nesprávne. Vitamín D sa tvorí v ľudskej koži vplyvom ultrafialových lúčov. Ďalším aspektom výživy vyvolávajúcej osteoporózu je nadmerné množstvo tuku a sacharidov. Prenáša extra váhu, to znamená, že vytvára nadmerný tlak na kosti,
 • Problémy s trávením. Neschopnosť čriev v prípade chronických ochorení asimilovať užitočné prvky znamená nemožnosť získania potrebného pre silu vápnika kostným tkanivom,
 • Reumatoidná artritída v minulosti alebo v súčasnosti. Toto ochorenie samo osebe zbavuje kosti nevyhnutných látok, nezdravé kĺby tiež vytvárajú zvýšené zaťaženie,
 • Choroby štítnej žľazy. Podieľa sa na regulácii metabolizmu minerálov v celom tele vrátane kostného tkaniva. Problémy, ktoré sú spôsobené poruchou žľazy, nie sú dobré pre silu kostry,
 • Dedičnosť. Krehkosť kostí babičky a matky zvyšuje riziko toho istého problému u vnučky a dcéry dvakrát. To by malo presvedčiť ženu, že jej prevencia osteoporózy je obzvlášť potrebná počas menopauzy,
 • Tabak a alkohol. Obidve škodlivé závislosti narážajú na kostné tkanivo, čím sa jeho zničenie zrýchľuje a narúša absorpciu vápnika v čreve,
 • Nútené dlhodobé podávanie glukokortikoidov. Tieto hormóny, na rozdiel od pohlavia, interferujú s regeneračnými procesmi v kostiach a tiež inhibujú funkciu čreva, zasahujú do jeho absorpcie stenami vápnika a zavedením minerálnej zložky do krvi.

Ako vypočítať osteoporózu?

Informovanosť o nástupe ochorenia je obmedzovaná skutočnosťou, že príznaky osteoporózy v menopauze na jej začiatku sú vymazané. Problém môže odhaliť najmä odborná diagnostika, najmä denzitometria. Táto metóda bude merať hustotu kostnej štruktúry, ktorá má normálne určité hodnoty.

Niektoré ženy môžu pociťovať:

 • Slabé pocity napätia a bolesti v chrbtici, končatinách, nepohodlie aj pri odpočinku,

 • Nemožnosť predchádzajúcej úrovne motorickej aktivity, rýchla únava,
 • Nepohodlie pri dlhodobom pobyte v jednej polohe, aj keď leží.

V priebehu času sa osteoporóza počas symptómov menopauzy zintenzívňuje a pridáva nové k vyššie uvedeným:

 • Chronická bolesť chrbtice,
 • Porušenie držania tela až po vzhľad hrbolu alebo aspoň zakrivenie chrbtice,
 • Poškodenie kostí za okolností, ktoré predtým neviedli k vážnemu zraneniu. Niektorí si zlomia ruky alebo nohy viac ako raz. Najslabšie časti kostrového systému sú zápästia, kľúčna kosť, krčka stehennej kosti, krížovka, rebrá, hrudná kosť, panva a ramená,
 • Pomalé hojenie tkaniva. Napríklad zlomenina krčka femuru v menopauzálnom veku, tretina žien sedí na invalidnom vozíku. Niekedy adhézia kostí bez chirurgického zákroku zlyhá.

Odporúčame prečítať si článok o vypadávaní vlasov počas menopauzy. Dozviete sa o príčinách problémov s kaderami, vzťahu menopauzy a rastu vlasov, ako obnoviť hustotu vlasov.

Ako sa vysporiadať s chorobou?

Vzhľadom na mnohé nešťastia spôsobené poklesom sily kostí sa prevencia osteoporózy počas menopauzy stáva základným aspektom života žien. Všetky akcie sú na rade, sú rozdelené na primárne a sekundárne.

Pri približovaní sa k tomuto vekovému segmentu, ktorý sa počíta od 35 rokov, je dôležité:

 • Zabezpečte adekvátny príjem vápnika v kostnom tkanive s jedlom a znížte množstvo bielkovín. Potrebná minerálna zložka sa nachádza v mliečnych výrobkoch, mandľách, lieskových orechoch, sezamových semenách, sardinkách a žerucha. Je potrebné opustiť kávu, ktorá zabraňuje jej vstrebaniu. Vyvážená strava bez prejedania a pôstu je dôležitá pre udržanie optimálnej hmotnosti. Prebytočný tuk nepomáha zachovať kosti pred poškodením,
 • Udržať svalový tonus. Na to potrebujeme šport, ale mierny, bez náhlych pohybov, riziko pádu. Svalnatý rám pomôže podporiť kosti, tiež pomáha zlepšovať metabolizmus, tj vstrebávanie vápnika,
 • Prestať fajčiť a alkohol, ktorý môže neutralizovať všetky ostatné snahy o zachovanie hustoty kostí,
 • Užívajte lieky s vápnikom v množstve 900-1000 mg denne, ako aj 2,5 μg vitamínu D.

Osteoporóza sa môže oddialiť, zmierniť jej príznaky pomocou liečivých bylín. Vplyv kompozícií na ich základe spočíva v normalizácii pohlavných žliaz, stabilizácii hormonálnych hladín.

Pomáhajú znižovať vylúhovanie vápnika z kostí, čajov zo žihľavy alebo dogrose pomáhajú. Lžička jednej z rastlín v sušenej forme sa varí so 150 ml vriacej vody, infunduje sa 5 minút a opije sa raz denne. Existujú zložitejšie recepty:

 • Rovnomerné podiely Černobylu, trávy na spanie a voňavého dreva sú zmiešané. Užívanie 2 polievkové lyžice. zloženie, zalejeme 500 ml horúcej vody, trváme 2 hodiny. Niekoľkokrát je potrebné vypiť pol pohára za deň. Nástroj spomaľuje zničenie kostného tkaniva a zmierňuje bolesť pri pohybe,
 • 1 polievková lyžica kozia kaša a jelšové kužele, zmiešané, varené 500 ml vriacej vody. Trvať 30 minút, je potrebné piť štvrť šálky trikrát denne po jedle. Tento recept bude obzvlášť užitočný v prípade problémov so štítnou žľazou.

Sekundárna prevencia

Prevencia osteoporózy v neskorej menopauze by mala byť závažnejšia, hoci primárne opatrenia nestratia význam. Je potrebné nielen zachovať hustú štruktúru kostí, ale aj pokúsiť sa spomaliť ich nevyhnutné oslabenie.

Vyžaduje si to súbor liekov a podmienok, ktoré určí špecialista:

 • Užívanie drog

  so syntetickými hormónmi, ktoré nahrádzajú miznúci estrogén a progesterón. Môže to byť Divina, Klimonorm, Proginova, Premarin, Estriol. Okrem prevencie deštrukcie kostného tkaniva, zmierňujú nervozitu, odstraňujú nespavosť, závraty, to znamená, odstraňujú možnosť pádu a zranenia. Keď je zakázané užívať tieto lieky, fytoestrogény Klimadinon, Remens, Chi-Klim, Klimaksan,

 • Príjem biofosfonátov. Prípravky aktívne stimulujú regeneračné procesy v bunkách kostí, vyrovnávajú metabolizmus minerálov a potláčajú prácu látok, ktoré poškodzujú štruktúru tkanív. Niektoré produkty majú analgetické vlastnosti. Biofosfonáty sú rozdelené do dvoch skupín: obsahujúce dusík (Zolendronát, Clodron, Bonefos, Bondronat) a bez neho (Tiludronat, Xidiphon, Pleostat). Posledný prostriedok sa však používa najmä pri ťažkých patológiách, nádoroch. Všetky biofosfonáty dobre obnovujú kostné tkanivo, ale majú zlý vplyv na trávenie a majú mnoho vedľajších účinkov. Preto ich výber, dávkovanie predpisuje len lekár,
 • Použitie vitamínových súprav s vápnikom Natekal, Vitrum Calcium, Calcium D3 Nycomed, Kaltsinova. Jedná sa o komplexné produkty, ktoré majú vitamín D a ďalšie užitočné prvky. Existujú silnejšie lieky, ktoré môžu doplniť telo vápnikom: Bonviva, Osteogenon, Akvadetrim.

Osteoporóza u žien v menopauze je nevyhnutná. Ale neodsudzujte sa na invalidný vozík. Činnosti na prevenciu ochorenia môžu znížiť účinok hormónu na organizmus tak, aby bol zrelý vek vnímaný ako iná mládež.

Komunikácia osteoporózy s menopauzou

Kvalita, menovite hustota kostného tkaniva, je variabilná. Počas života sa mení pod vplyvom fyzickej námahy, výživy a hormonálnych hladín. Kostná hmota dosahuje svoj fyziologický vrchol o 25 až 30 rokov. Počnúc 40 rokmi začína kostné tkanivo starnúť, čo sa prejavuje poklesom jeho hustoty. Tento proces je zvlášť aktivovaný počas menopauzy, čo je vysvetlené poklesom hladiny pohlavných hormónov.

Toto ochorenie je charakterizované ako progresívna patológia, v ktorej nielen znižuje kostnú hmotu, ale tiež narúša štruktúru kostného tkaniva. To často vedie k patologickým neprimeraným zlomeninám.

Samotný proces je spojený s neschopnosťou tela pod vplyvom nedostatku hormónov v dostatočnom množstve absorbovať vápnik - najdôležitejší prvok nevyhnutný pre štruktúru kostí. Okrem toho sú narušené ďalšie metabolické procesy, ktoré zabraňujú normálnej absorpcii proteínov a dôležitých stopových prvkov.

Bez kontroly estrogénov sú aktivované osteoblasty. Tieto častice zničujúce kosti boli vždy prítomné v tele, ale ich aktivita bola regulovaná hormónmi. Keď sa produkcia estrogénu v menopauze úplne zastaví, zničenie kostných prvkov začne presahovať ich syntézu, ktorá sa prejavuje ako progresívna forma ochorenia. Samozrejme, takéto procesy nie sú stanovené na samom začiatku menopauzy. Zvyčajne sa ťažká forma vyvíja 10 - 15 rokov po poslednej menštruácii. Preto sa táto patológia nazýva postmenopauzálna osteoporóza.

Čo môže urýchliť patologický proces

Takéto faktory, ako sú dedičnosť, zmeny súvisiace s vekom a poruchy súvisiace s hormonálnymi problémami, sa považujú za neprekonateľné. Preto sú ženy s takýmto postihnutím ohrozené. Prevencia je mimoriadne dôležitá pre pacientov, ktorí majú problémy vo forme:

 • neskorý nástup menštruácie - viac ako 16 rokov,
 • s predčasnou alebo predčasnou menopauzou,
 • menštruačné poruchy,
 • sekundárna amenorea,
 • neplodnosť na pozadí porúch ovulácie,
 • nízka hmotnosť
 • operácie odstraňovania vaječníkov.

Existujú však aj neprekonateľné faktory. Urýchľujú rozvoj osteoporózy, čo zhoršuje závažnosť jej prejavov. Medzi týmito príčinami, ktoré urýchľujú vývoj ochorenia v menopauze, ale nie vždy závisia od ženy, je možné identifikovať faktory vo forme:

 1. Nevyvážená výživa. Nedostatok produktov, ktoré poskytujú prirodzený príjem vápnika, vedie k úbytku kostného tkaniva, dokonca aj bez hormonálnych problémov. Druhým dôležitým prvkom je vitamín D. Je to on, kto je zodpovedný za efektívnu absorpciu vápnika.
 2. Obezita. Nadváha, ktorá sa javí ako pozadie nedostatku estrogénu a je spojená so zneužívaním jednoduchých sacharidov a tukov, spôsobuje nadmerný tlak na celú kostru.
 3. Problémy s trávením. Chronické črevné ochorenia odolávajú normálnej absorpcii prospešných prvkov, takže ich kosti nedostávajú.
 4. Fajčenie a pitie. Takéto závislosti prispievajú k urýchleniu deštrukcie kostí a zabraňujú absorpcii potrebného vápnika.
 5. Choroby štítnej žľazy. Takéto patológie ovplyvňujú metabolizmus minerálov, ktorý sa najlepšie neodráža v stave kostí.

Je to dôležité! Ženy, ktoré majú takéto problémy, by sa mali starať o prevenciu osteoporózy dlho pred menopauzou.

Ako sa ochorenie prejavuje v menopauze?

U polovice žien je osteoporóza, najmä v počiatočnom štádiu, takmer asymptomatická. Neprítomnosť charakteristických sťažností počas menopauzy vedie k ignorovaniu poradenstva o potrebe špecifickej liečby počas progresie ochorenia. Niektorí pacienti s menopauzou začínajú pozorovať:

 • napätie a bolesť v chrbtici, končatinách, prejavuje sa aj v pokoji,
 • nepohodlie počas dlhšieho pobytu v rovnakej polohe,
 • pokles motorických schopností
 • únava.

Neskôr, keď osteoporóza vstúpi do pokročilejšieho štádia, nové svetlejšie príznaky sa spájajú s podobnými príznakmi počas menopauzy, ktoré sa vyslovujú:

 • chronická bolesť chrbtice,
 • narušenie držania tela, ktoré môže byť vyjadrené nadmerným trápením, zníženým rastom, zakrivením chrbtice, výskytom hrbolu,
 • patologické zlomeniny vyplývajúce z najmenšieho zranenia alebo bez zjavného dôvodu,
 • pomalé hojenie kostného tkaniva.

Je to osteoporóza, ktorá spôsobuje menopauzu. U tretiny pacientov sa krčka femuru po zlomenine vôbec neobnoví. Niekedy pre kompletné spájanie kosti vyžaduje zložitú operáciu.

Poškodené sú zápästia a ramená, chrbtica, rebrá a hrudná kosť, krk stehna, kľúčna kosť a krížnica. Vzhľadom na nebezpečenstvo vzniku osteoporózy musí každá žena premýšľať o prevencii, nečakajúc na charakteristické prejavy.

Primárna prevencia

Je potrebné začať preventívne opatrenia dlho pred začiatkom menopauzy. Ženám sa odporúča, aby od 35 rokov venovali veľkú pozornosť:

 1. Power. В этом возрасте лучше уменьшить потребление белковой пищи, а делать упор на продуктах с содержанием кальция. Этот элемент в достаточном количестве можно получить из молочных продуктов, сардин, кресс-салата, лесных орехов и миндаля, семян кунжута. Придется убрать из рациона кофе, который препятствует усвоению кальция.Je potrebné sa vyhnúť prejedaniu a pôstu, aby sa udržala optimálna hmotnosť.
 2. Fyzická aktivita. Počas tohto obdobia je potrebné mierne cvičenie, ktoré je schopné udržať svaly vo forme. Vďaka svalovému rámčeku je možné udržiavať kosti a zlepšovať metabolické procesy, ktoré sú potrebné na vstrebávanie vápnika.
 3. Odmietnutie zlých návykov. Tabak a alkohol sú schopné negovať všetky snahy zamerané na zachovanie kostí.

Pri jasnom nedostatku stopových prvkov môže byť potrebné lekárske ošetrenie. Môžete užívať lieky s obsahom vápnika, čo si vyžaduje 900-1000 mg denne. Budete potrebovať lieky s vitamínom D, potrebné denne najmenej 2,5 mikrogramov.

Neskorá prevencia

V neskorom vyvrcholení, primárne opatrenia na boj proti deštrukcii kostného tkaniva nestačí. Nestrácajú však svoj význam. V tomto období sa už začal proces zrýchleného vyčerpávania kostí, takže preventívne opatrenia sú zamerané na spomalenie ich oslabenia. Na tento účel sú predpísané špecifické lieky rôznych smerov:

 1. Hormonálne lieky, ktoré kompenzujú nedostatok estrogénu. Na liečbu liečiv sa používa Divine, Proginova, Estriol, Klimonorm. V dôsledku pôsobenia takýchto liekov sa znižuje nielen zničenie kostného tkaniva, ale eliminujú sa aj iné negatívne symptómy menopauzy vo forme nervozity, nespavosti a závratov. V skutočnosti takéto lieky odstraňujú faktory, ktoré spúšťajú náhle pády a zranenia.
 2. Homeopatické lieky Klimadinona, Remens, Klimaksana. Lieky obsahujúce fytoestrogény v ich účinku sú podobné hormonálnym liekom, ale majú omnoho menej kontraindikácií a nebezpečných následkov. Takéto lieky pôsobia trochu merane, takže sa uchýlia k tomu, keď nie je možné vykonávať liečbu umelými hormónmi.

Samozrejme, aby sa úplne zabránilo osteoporóze počas menopauzy nebude fungovať. To však neznamená, že je nevyhnutné prispôsobiť sa nevyhnutným zraneniam a invalidite. Vďaka prevencii ochorenia je možné výrazne znížiť účinok hormónového deficitu na stav tela a zdravia kostí.

Podrobné informácie o opatreniach na prevenciu osteoporózy počas menopauzy sú uvedené nižšie:

Príčiny osteoporózy u žien

Odborníci dospeli k záveru, že osteoporóza sa najčastejšie vyskytuje u ľudí z Mongoloidu a belochov, u ľudí s krehkou postavou, nízkou hmotnosťou a kritickým rastom.

1. Metabolizmus je narušený, najmä ak ide o vitamíny a minerály potrebné na budovanie kostného tkaniva (vitamíny A, E, K, D, vápnik, horčík, fosfor, fluór, kremík, mangán, bór).

2. Nadmerný príjem bielkovín, ktorý vedie k strate vápnika.

3. Hormonálna nerovnováha (napríklad kvôli cukrovke, skorej menopauze, tyreotoxikóze).

4. Nedostatok fyzickej aktivity, sedavého životného štýlu alebo dlhodobejšej ležiacej polohy.

Choroba sa neobjaví naraz, osteoporóza sa vyvíja postupne, dlhodobo. Príznaky nástupu ochorenia u starších žien sú spojené so zmenami množstva hormónov, zánikom plodných funkcií.

Estrogén je zodpovedný za metabolický proces v kostrovom systéme. Pri jeho nedostatku sa u ženy môže vyvinúť osteoporóza počas menopauzy.

Odrody ochorenia

Existujú dva typy osteoporózy:

 1. Invazívna alebo primárna osteoporóza. Zvyčajne sa vyskytuje u osôb starších ako 50 rokov.
 2. Sekundárna osteoporóza. Tento druh zahŕňa mnoho faktorov, ktoré kombinujú a tvoria ochorenie.

Primárna osteoporóza sa ďalej delí na dve klinické možnosti: senilnú alebo senilnú a postmenopauzálnu. Rizikové faktory pre involučnú osteoporózu sú veľmi často genetickou predispozíciou a vlastnosťami osobnej a rodinnej anamnézy:

 • veku po 50 rokoch
 • ženy s fair-kože s krehkou postavou a malým vzrastom
 • prípady zlomenín v rodinnej anamnéze,
 • neskorá menštruácia a skorá menopauza,
 • poruchy neplodnosti a ovulácie,
 • veľký počet pôrodov a tehotenstiev (viac ako tri).

Senilná osteoporóza sa začína rozvíjať po 70 rokoch. Ovplyvňuje hlavne tubulárne kosti a zvyšuje riziko zlomenín. U starších žien s rovnakou mierou úbytku kostnej hmoty závisí závažnosť jej nedostatku priamo od stavu jeho maximálnej hmotnosti.

Pre sekundárnu osteoporózu sú charakteristické nasledujúce faktory:

 • genetických dôvodov
 • nedostatok pohybu,
 • dlhodobé používanie kortikosteroidov, t
 • endokrinné príčiny
 • nedostatočná výživa a v dôsledku toho nedostatočný príjem vápnika v tele,
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie, závislosť na káve,
 • zlyhanie obličiek.

Procesy deštrukcie a tvorby sa nepretržite uskutočňujú v kostných tkanivách. Príčiny tvorby kostného tkaniva sú bunky osteoblastov a príčiny deštrukcie sú bunky osteoklastov.

V menopauze dochádza k strate kostnej hmoty prevažne v kostiach, v ktorých prevláda špongiová substancia.

Osteoporóza je rozdelená do nasledujúcich typov:

 • Primárne. Vyvinutý prirodzeným starnutím tela.
 • Sekundárne. Je to komplikácia iného ochorenia. Táto skupina zahŕňa osteoporózu s menopauzou.

Príznaky osteoporózy

Po dlhú dobu sa osteoporóza neprejavuje, podozrenie z existencie problému sa objaví, keď žena začne pociťovať bolesť chrbta. Porušenie jedného stavca môže zostať bez povšimnutia, okrem bolesti postupne prechádza.

Aby sa zabránilo progresii ochorenia, je potrebné čo najskôr navštíviť lekára a začať liečbu.

Ako sa progresia tela vertebrálne deformuje, objavuje sa svalová slabosť, zmena polohy sa mení. Tieto javy sú sprevádzané poklesom rastu ženského tela.

Ak rast rastie o viac ako dva centimetre za rok, môže byť podozrenie na osteoporózu. Najčastejšie sú postihnuté stavce hrudnej oblasti, polomer a stehenná kosť, bederná oblasť a členok.

Liečba patológie

Je potrebné zapojiť sa do prevencie osteoporózy už od útleho veku, len takto sa môžete chrániť. V detstve a dospievaní sa telo akumuluje a absorbuje veľké množstvo vápnika.

Je potrebné jesť toľko fermentovaných mliečnych výrobkov, mäsa, vajec, všetkých potravín, ktoré obsahujú vápnik. Okrem toho by ste mali vylúčiť akékoľvek sýtené nápoje, pretože vymývajú nahromadený vápnik a zbavujú telo potrebných látok.

Snažte sa tráviť čo najmenej času sedením, pohybovať sa viac, pretože fyzická aktivita podporuje krvný obeh a zlepšuje vstrebávanie vápnika.

Hlavnou úlohou sú akcie zamerané na zachovanie hustoty kostného tkaniva, zabránenie jeho deštrukcii a prevenciu zlomenín. Liečba sa skladá z nefarmakologickej starostlivosti, použitia liekových komplexov a iných liekov.

Hormonálna substitučná liečba má dobrý vplyv na stav kostného tkaniva. Lieky zabraňujú vzniku osteoporózy počas menopauzy a po menopauze.

Liečivá zvyčajne obsahujú estrogén alebo komplex progesterónu a estrogénu. Tento prostriedok na orálne použitie alebo náplasti.

Liečba pozostáva z troch skupín liekov - liekov, ktoré ovplyvňujú metabolizmus, inhibujú proces deštrukcie kostí a liečiva, ktoré stimuluje tvorbu kostí.

Prostriedky pôsobiace na metabolizmus obsahujú vápnik, flavonoidy a vitamín D, proteín, ktorý inhibuje osteoklasty a stimuluje osteoblasty.

Prípravky, ktoré zastavujú kostnú resorpciu, sú reprezentované bisfosfonátmi, selektívnymi modulátormi, non-pohlavnými hormónmi. Tieto prostriedky sú zamerané na zníženie ničenia kostí, zníženie úbytku kostnej hmoty, zlepšenie štruktúry.

Na stimuláciu tvorby kostí patria činidlá obsahujúce parathormón. V starobe s osteoporózou sú predpísané soli somatotropného hormónu a fluóru. Vzhľadom na výrazné kontraindikácie sa tieto nástroje používajú v obmedzených množstvách.

Diéta a zaťaženie

Ženy, u ktorých bola diagnostikovaná osteoporóza, potrebujú aj nefarmakologickú pomoc. Spočíva predovšetkým v správnej výžive, korekcii spôsobu života. Zobrazená vyvážená strava, bohatá na morské plody a mliečne výrobky.

Mal by zvýšiť príjem potravín obsahujúcich vápnik. Pokiaľ ide o vitamín D, telo ho môže syntetizovať pod vplyvom slnečného žiarenia v koži, alebo ho dostať s výrobkami v zime.

Na posilnenie svalového korzetu je potrebné pravidelné uskutočniteľné cvičenie. Chôdza je užitočná, môže trochu prerušiť katastrofálny priebeh deštrukcie kostí.

Ľudové cesty

Nekonvenčné hojenie ponúka otepľujúci obklad z harmančeka naplneného vodkou na bolesť kostí. Suché suroviny, 150 gramov sušených kvetov, trvajú na 500 ml vodky na tri dni. Rovnakým spôsobom pripravte tinktúru z vlašských orechov (listov).

Na požitie pripravte 200 gramov zelených surovín, berte rovnako petržlen a kôpor, pol litra horúcej vody (70 °), uchovávajte vo forme tepla po dobu 3 hodín, použite 100 ml trikrát denne. Bylinná terapia sa používa ako doplnok k liekom a po konzultácii s lekárom.

Ako súčasť liečby osteoporózy s menopauzou sa pacientovi odporúča obohatiť diétu o mliečne výrobky, ryby, strukoviny. Mali by ste prestať fajčiť a alkohol, vyhýbať sa náhlym pohybom a vzpieraniu.

Na posilnenie kostí a prevenciu zlomenín predpísať lieky s estrogénom. Prípravky na osteoporózu s menopauzou by mali trvať aspoň 3-5 rokov pred výsledkom: zníženie frekvencie zlomenín a zlepšenie kvality života.

Lekár po potvrdení diagnózy predpisuje lieky viacsmerného pôsobenia:

 • selektívne modulátory a bisfosfonáty na spomalenie poškodenia kostí, t
 • fluoridy, androgény na zvýšenie tvorby kostí, t
 • komplexné lieky s posilňujúcim účinkom.

Primárna prevencia osteoporózy sa odporúča začať vo veku 35 rokov.

Komplikácie po osteoporóze

V neprítomnosti prevencie osteoporózy môže ochorenie výrazne ovplyvniť organizmus. Kostné tkanivo sa stáva tak krehké, že aj menšie zranenie môže spôsobiť zlomeniny kostí.

Okrem toho by ste mali byť opatrní pri zlomenine bedra, ktorá postihuje mnoho ľudí po 60 rokoch. V tomto prípade môžete získať zdravotné postihnutie, a ak neexistuje náležitá starostlivosť o pacienta, môžu byť preležaniny a sepsa, ktoré môžu viesť k smrti.

Opatrenia na prevenciu osteoporózy

Prevencia osteoporózy v menopauze je eliminácia uvedených rizikových faktorov, ako aj dodržiavanie niektorých pravidiel a odborných odporúčaní opísaných nižšie.

Je veľmi dôležité, aby ste do svojho jedálnička zahrnuli správne výrobky, pretože takto získavate všetky potrebné látky. V potravinách by malo byť veľa vitamínov a minerálnych solí.

Je potrebné sledovať rovnováhu vápnika v tele, aby nedochádzalo k nedostatku alebo prebytku. Môže to viesť k osteoporóze, ukladaniu solí na kĺboch ​​alebo k rozvoju aterosklerózy v starobe.

V starobe, u mužov a žien, denná potreba vápnika je asi 1200-1500 mgr, ale nie viac. Pomer fluóru a vápnika v potravinách by mal byť v rozsahu: 1,5-2 až 1.

Snažte sa piť kávu alebo znížiť jej používanie, nepite alkoholické nápoje a nefajčite. Vedie zdravý životný štýl, aby sa chránil pred zdravotnými problémami.

Prineste do svojho života fyzickú aktivitu, aspoň chôdzu, tanec, plávanie. Ale pozor na opatrenie.

Pre prevenciu osteoporózy s menopauzou, jesť čo najviac z tvarohu, jogurtu, mlieka, akejkoľvek zeleniny s tmavozelenými listami.

Vo vašej strave musia byť fermentované mliečne výrobky, tvaroh, pretože obsahujú veľa vápnika, potrebné pre silné kosti. Z týchto produktov sa najjednoduchšie vstrebáva.

Aby sa vápnik lepšie vstrebal do tela, je potrebné konzumovať tuk: približne 1 gram tuku pomáha absorbovať 10 mg vápnika. Nezabudnite zahrnúť do svojho diéta horčík, pretože pomáha absorbovať vápnik, a bez neho, telo nemôže dostať všetky potrebné látky.

Pre absorpciu horčíka je potrebné použiť vitamíny A, D. B6.

Teraz chápete, že všetko v tele je prepojené a na prevenciu osteoporózy potrebujete dobrú výživu. Okrem toho, vápnik a iné stopové prvky môžu byť získané z minerálnej vody, ktorá môže byť spotrebovaná, na rozdiel od nápojov sýtených oxidom uhličitým.

Denná dávka vápnika môže byť získaná len z 1 lyžičky sezamového oleja, ktorý môže byť naplnený zeleninovým šalátom.

Snažte sa vylúčiť z potravinárskych výrobkov, ktoré obsahujú príliš veľa fosforu (sýtené nápoje a červené mäso), pretože v dôsledku toho môžu v žalúdku vytvárať nerozpustné zlúčeniny vápnika, ktoré podporujú odstraňovanie vápnika z tela.

Prevencia osteoporózy je veľmi dôležitá, ak beriete do úvahy závažnosť ochorenia. Je však oveľa jednoduchšie predísť vzniku choroby, ako sa zbaviť následkov.

Prevencia osteoporózy by sa mala vyskytovať počas celého života ženy, pretože je oveľa ľahšie udržiavať tkanivo kostrového tkaniva ako liečiť a opravovať.

Pri pôste a menopauze potrebuje žena od 1200 mg do 1500 mg vápnika denne. Táto denná dávka môže byť kompenzovaná potravou.

Veľké množstvo vápnika sa nachádza v mliečnych výrobkoch. Ak má človek na tieto produkty alergie alebo individuálnu neznášanlivosť, potom môže byť vápnik dodaný do tela pomocou tabliet.

Prevencia osteoporózy bude úspešná, ak budete dodržiavať nasledujúce odporúčania:

Pri všetkých chorobách pohybového aparátu sa odporúča predovšetkým chudnutie.

Zníženie hmotnosti vedie k zníženiu zaťaženia slabých kostí, čo zase pomáha udržiavať ich hustotu a vyhnúť sa zlomeninám. Prevencia osteoporózy s menopauzou je mnohostranným zamestnaním a zahŕňa mnoho rôznych metód.

Revízia jedla, vylúčenie z menu mastných, korenistých, slaných, kyslých a údených jedál, jesť dostatok čerstvej zeleniny, ovocia a zelenín, zavádzanie mliečnych výrobkov, najmä prírodného tvarohu a jogurtu, do stravy, odmietanie veľkého množstva silnej kávy a liehovín je schopné zlepšiť príjem a absorpciu vápnika prirodzeným spôsobom.

Aby sa vápnik dobre absorboval, okrem estrogénov, je potrebný aj vitamín D. Je nezávisle syntetizovaný naším telom pod vplyvom ultrafialového žiarenia.

To je dôvod, prečo chodenie na čerstvom vzduchu, najmä v ranných a večerných hodinách, môže priniesť komplexné výhody pre celé telo. Dôležitou podmienkou je ochrana pred priamym slnečným žiarením, používanie opaľovacích krémov, klobúkov, okuliarov.

Rozptýlené slnečné svetlo stačí na výrobu užitočného vitamínu.

Rozumná a normalizovaná fyzická aktivita je veľmi užitočná pre organizmus ako celok a najmä pre pohybový aparát. Kúpanie, ktoré je predpísané aj pre pacientov s už vyvinutou osteoporózou, má veľmi dobrý účinok.

Ako udržiavaciu liečbu môžete užívať doplnky vápnika, najlepšie v ľahko stráviteľnej forme - vo forme citrátov. Prevencia osteoporózy v menopauze by sa mala začať dlho pred nástupom reprodukčnej funkcie, pretože už dlho sa uvádza, že fyzicky aktívny a správny príjem ľudí trpí touto chorobou oveľa menej často.

Climax - je prirodzený zánik sexuálnej funkcie žien. Začína vo veku 45 - 50 rokov a je charakterizovaná postupným poklesom produkcie estrogénov - ženských pohlavných hormónov.

Menštruácia sa stáva nerovnomernou, môže „zmiznúť“ na mesiac alebo dokonca na niekoľko, potom sa vrátiť, stať sa bohatým alebo naopak veľmi vzácnym. Cyklus sa posúva, krvácanie môže nastať medzi menštruáciou alebo špinením tmavého výboja, ktorý sa najčastejšie vyskytuje tesne pred začiatkom a bezprostredne po ukončení menštruácie.

Climax postupuje odlišne pre každú zo žien. Niektoré šťastné ženy to tolerujú veľmi ľahko, takmer bez toho, aby si všimli jeho nástup a príchod menopauzy, zatiaľ čo iní trpia „návaly tepla“ - prudký nárast teploty, sprevádzaný pocitom tepla, potenia a sčervenania tváre.

Jednou z mimoriadne nepríjemných vlastností menopauzy je podpora vylúhovania vápnika z kostí a tvorba osteoporózy, pórovitosti kostí. Kostra ženy, najmä veľké masívne kosti, sa stáva ľahšou a krehkejšou.

Choroba môže postupovať veľmi rýchlo, ak má žena akékoľvek iné ochorenia spojené so zhoršenou absorpciou vápnika.

lieky

Osteoporóza s menopauzou sa lieči nasledujúcimi liekmi:

 • Anabolické steroidy na opravu kostí.
 • Homeopatické lieky pre ženy v menopauze, napríklad Chi-Klim.
 • Estrogén a progesterón.
 • Vápnikové prípravky.

Заболевания мышц и суставов при климаксе требует дополнительно приема следующих групп препаратов:

 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • Кортикостероиды.
 • Хондропротекторы.
 • Инъекции гиалуроновой кислоты в сустав.
 • Иммунные препараты.
 • Spazmolytiká.
 • Миорелаксанты и др.

Все лекарства назначают в индивидуальном порядке врачом.

Ženy s menopauzou a osteoporózou musia užívať doplnky vápnika. Odporúčajú sa aj tieto vitamíny a minerály:

 • Vitamind D,
 • fosfor
 • Vitamíny skupiny B, t
 • Vitamín E,
 • Kyselina askorbová
 • Vitamín A a ďalšie.

Ak chcete získať všetky potrebné vitamíny, vo väčšine prípadov, jesť dosť je pestrá a užitočná. Ale kvôli problémom stráviteľnosti látok po menopauze, lekár môže odporučiť užívať komplex multivitamínov. Komplexy obsahujú dennú sadzbu všetkých potrebných látok.

Najdôležitejšou časťou liečby osteoporózy a artikulárnych patológií v menopauze je diéta. Správna výživa pomôže znížiť vylúhovanie vápnika, nasýtiť telo prospešnými látkami a tiež zabrániť rozvoju obezity. V období menopauzy sa výrazne zvyšuje riziko získania nadmernej hmotnosti, pretože metabolizmus klesá.

Nejedzte tieto potraviny:

 • sladkosti,
 • káva a kakao
 • sóda,
 • majonéza a margarín,
 • klobása, konzervované potraviny,
 • rýchle občerstvenie
 • jogurtový obchod
 • potraviny a iné sporné a škodlivé potraviny.

Najlepšou možnosťou by bolo variť sa z čerstvých produktov. Je lepšie variť, variť a piecť jedlo. Mierne vyprážanie je možné s malým množstvom masla, ale je lepšie znížiť počet takýchto jedál v potrave.

Odporúča sa používať nasledujúce produkty:

 • mlieko a kyslé mlieko,
 • morské plody, ryby, mäso, nízkotučné odrody hydiny, t
 • vajec,
 • obilniny,
 • nerafinovaný rastlinný olej, bez kúrenia, t
 • zelenina, zelenina,
 • ovocie,
 • bobule, orechy, t
 • huby,
 • med
 • otrubový chlieb
 • prírodné ovocné nápoje, kompóty bez cukru, zelený čaj.

Menu by malo byť čo najrozmanitejšie a vyvážené. Odporúča sa 5-6 krát denne v malých porciách. Príklad optimálnej diéty pre ženu v menopauze počas 2 dní:

 • Raňajky: kaša s mliekom, zelený čaj. / Jačmeňová kaša, kompót.
 • Snack: Ovocie doska.
 • Obed: polievka s teľacím mäsom, plátok celozrnného chleba / dusená zelenina a kurčatá.
 • Snack: Hrsť orechov. / Ovocie.
 • Večera: Omeleta s paradajkami, paprikou, kúskom syra / Otrokmi alebo kuracie mäso, dusená zelenina.
 • Druhá večera 2 hodiny pred spaním: Podiel nízkotučného tvarohu do 5%, s hrozienkami alebo ovocným pyré / pohár prírodného jogurtu alebo kefíru s čerstvým ovocím.

Aby ste sa vyhli prejedaniu, musíte sa sústrediť na porcie: 150 gramov mäsa, 200 gramov príloh. Ak je medzi jedlami hlad, musíte vypiť pohár vody. Tiež počas dňa, nezabudnite vypiť aspoň 2 litre čistej vody bez plynu.

Mimochodom, existuje názor, že sóda obsahuje zložky, ktoré prispievajú k vylúhovaniu vápnika z kostí. Napríklad zloženie známeho Coca-Cola obsahuje kyselinu ortofosforečnú, ktorá prispieva k rozvoju osteoporózy, ak ju pijete neustále. Preto sú tieto nápoje prísne kontraindikované u žien počas menopauzy, náchylné na rozvoj osteoporózy.

Ak ženy s menopauzou majú bolesti v kĺboch ​​a svaloch, potom sa najprv zamyslia, ako používať ľudový liek na odstránenie nepríjemných príznakov. Neexistuje žiadna túžba a čas ísť k lekárovi, to je najjednoduchšie pripojiť plantain alebo kapusta list, a všetko bude prejsť - takže pacienti si myslia.

Ľudové lieky sú vynikajúcim doplnkom k hlavnej terapii, pomáhajú zmierniť príznaky, zatiaľ čo lekárske ošetrenie eliminuje príčinu ochorenia a zastaví jeho rozvoj. Preto je nemožné zanedbávať liečbu osteoporózy lekárom, je plná závažných komplikácií. Čím dlhšie žena zotrváva pri návšteve špecialistu, tým vyššia je jej šanca stať sa zdravotne postihnutými v najbližších rokoch.

Tradičné recepty, ktoré možno použiť na liečbu osteoporózy a bolesti kĺbov počas menopauzy:

 • Je potrebné umývať čerstvé vajcia štetcom v studenej vode, odstrániť bielu a žĺtok, opláchnuť škrupinu a odstrániť vnútorný film. Rozbite na kúsky a vysušte od slnka. Suchý plášť rozdrviť na prášok a miešať s citrónovou šťavou. Vezmite až 2 gramy prášku denne.
 • Osteoporóza s menopauzou je liečená bylinkami s fytoestrogénmi. Patrí medzi ne bór maternice, koreň zázvoru, červená kefa, kurkuma, harmanček, atď. Pre prevenciu a liečbu osteoporózy sa používajú odvar, infúzie a čaje s týmito zložkami.
 • Z bolesti v kĺboch ​​použite medové koláče, obklady s listami kapusty, kúpele s harmančekom, šalvia, nechtíka a iných bylín, ktoré majú analgetický a protizápalový účinok.

Pred použitím lieku sa musíte uistiť, že žena netrpí stavmi, ktoré sú kontraindikácie:

 • alergické reakcie
 • ateroskleróza, vaskulárna trombóza,
 • rakovinové nádory,
 • závažná patológia pečene a obličiek.

V prítomnosti týchto ochorení sú ľudové prostriedky kontraindikované. Vo všetkých ostatných prípadoch sa pred začiatkom liečby musíte poradiť so svojím lekárom. Pretože nie všetky lieky sú kompatibilné s liekmi predpísanými špecialistom.

prevencia

Prevencia osteoporózy v menopauze je nevyhnutnou podmienkou pre všetky ženy nad 50 rokov, ktoré chcú udržiavať zdravé kosti a kĺby čo najdlhšie. Aby ste zabránili vzniku bolesti v kĺboch ​​počas menopauzy, musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Aspoň raz za rok podstúpiť vyšetrenie celého organizmu, ktorý sa má vyšetriť, aby sa vylúčil alebo potvrdil vývoj patológie.
 • Požiadajte svojho lekára, aby si vybral doplnky vápnika, pretože po menopauze sa zvyšuje riziko osteoporózy. Neodporúča sa začať užívať vápnik na prevenciu sám, jeho prebytok je tiež veľmi škodlivý.
 • Dodržiavajte zásady správnej výživy, opísané vyššie v časti „Diéta“.
 • Robiť cvičenia, chodiť viac, ísť do bazéna, športovať. To je potrebné na posilnenie svalov. Potom, pri nástupe osteoporózy, bude zaťaženie kostí minimálne a niekoľkokrát pomalšie.
 • Vzdať sa zlých návykov, to znamená nebrať alkohol a nefajčiť.

Climax nie je choroba, ale fyziologický stav, takže by ste sa nemali dostať do depresie a myslieť si, že život v tomto štádiu je u konca. Nástup menopauzy nezaručuje rozvoj závažných patológií, ale žena by mala byť ostražitá a venovať viac pozornosti jej fyzickému zdraviu. Správny životný štýl a včasné vyšetrenie je všetko, čo je potrebné na prevenciu rozvoja osteoporózy a mnohých ďalších patológií.

Osteoporóza u žien

8. apríl 2015

Prevencia osteoporózy u žien

6. Nedostatok vitamínu D, pretože pomáha vstrebávať vápnik. To môže nastať v dôsledku nesprávnej stravy alebo v ľuďoch, ktorí žijú na Ďalekom severe.

Delmas P.D., Garnero P. Biologické markery kostného obratu pri osteoporóze // Osteoporóza / Eds. J. Stevenson, R. Lindsay. - Londýn: Chapman & Hall Medical, 1998. - R. 117-136.

Príčiny rednutia kostí

FRAX - desaťročný systém hodnotenia rizika zlomenín, t

 • Pre prevenciu osteoporózy u žien vo vyššom veku sa dnes odporúča používať bisfosfonátové lieky. Tieto látky inhibujú aktivitu buniek, ktoré ničia kostné tkanivo u žien a mužov. Takéto lieky sú vysoko účinné a vyznačujú sa jednoduchým použitím (niektoré sa môžu užívať raz za 30 dní).
 • Ak ste v ohrození vy alebo niekto v blízkosti, je rozumné prijať určité preventívne opatrenia na zabránenie vzniku osteoporózy.
 • Cvičenie posilňuje svalový systém
 • Najviac informatívna metóda diagnostiky je röntgenová denzitometria - stanovenie kostnej hmoty.
 • Po 35 rokoch sú ženy vystavené riziku vzniku osteoporózy.
 • 22. august 2013
 • Vitajte! Ukazuje sa vám diéta s vysokým obsahom vápnika a bielkovín, pravidelné cvičenie, komplexné prípravky obsahujúce vápnik a vitamín D3. Je tiež vhodné urobiť denzitometriu (určujúcu hustotu kostí) a konzultovať s reumatológom o potrebe intenzívnejšej liečby proti osteoporóze (napríklad prípravky zo skupiny bisfosfonátov). Postarajte sa o svoje zdravie!
 • - celý rad aktivít, o ktorých by mala každá žena uvažovať v predvečer menopauzy.

Diagnostické a liečebné metódy osteoporózy

Vyrábajú sa aj doplnky s fytohormónmi - analógy hormónov štítnej žľazy a hormónov prištítnych teliesok, ktoré prispievajú k správnemu metabolizmu vápnika. Tento druh liekov je možné zakúpiť aj bez lekárskeho predpisu.

Prvým preventívnym opatrením pre akékoľvek ochorenie je udržanie zdravého aktívneho životného štýlu. A musíte sa vysporiadať so sebou nie vo veku 50 rokov, keď sa ochorenie už prejavuje, ale v mladosti, alebo aspoň v zrelosti.

Ak budete sledovať stav svojho zdravia, nenechajte si ujsť plánované prehliadky u lekárov, častejšie ísť na čerstvý odpočinok, jesť správne, zbaviť sa zlých návykov - osteoporóza sa nenechá poznať na dlhú dobu.

Ako zabrániť chorobe?

Skôr ako sa porozprávame o prevencii, je potrebné zistiť, čo je osteoporóza a ako hrozí?Údaje, ktoré ste nám poskytli, nanešťastie nestačia na to, aby sme dospeli k záveru o potrebe liečby a jej povahe. Na základe akého typu výskumu ste boli diagnostikovaný? Ako dlho ste mali gynekologické vyšetrenie a aké výsledky? Máte nejaké chronické ochorenia a ktoré? Má niekto z vašich blízkych osteoporózu? Máte zlé návyky? O potrebe liečiť tento stav sa dá dospieť len vtedy, ak máme všetky informácie.

6. septembra 2013

Prečo je to také dôležité? Menopauza sa vyznačuje nielen takýmito príznakmi ako návaly horúčavy, variabilita nálady, podráždenosť. Vyčerpanie funkcie vaječníkov vedie k zníženiu produkcie ženských pohlavných hormónov - a to zase spúšťa kaskádu zmien v tele, ktoré ovplyvňujú nielen endokrinnú sféru.

8. Prítomnosť ochorení endokrinného systému, ktoré prispievajú k rozvoju osteoporózy. Okrem toho systémové ochorenia (ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus), ochorenia tráviaceho systému, porucha adsorpcie, chronické zlyhanie obehu a zlyhanie obličiek. Po transplantácii orgánov existuje aj riziko osteoporózy v dôsledku porušenia metabolizmu organizmu.

Mann V., Ralston S.H. Meta-analýza polymorfizmu COL1A1 Sp1 vo vzťahu k minerálnej hustote kostí a osteoporotickej zlomenine / Kosti. - 2003. - Zv. 32, č. 6. - P. 711-717.

Laboratórna diagnostika zvýšenej kostnej resorpcie.

Pravidelné cvičenie tiež pomáha udržiavať hustotu kostí u žien a mužov. Je potrebné pripomenúť, že telesná výchova je dobrá na účely prevencie, ale nie vždy na liečbu osteoporózy.

Kostné tkanivo sa aktívne regeneruje na 30-35 rokov. Je to až do tejto doby položiť pevné kostné základy, ktoré nebudú rýchlo plytvanie v starobe a menopauze u žien. Z tohto dôvodu zdravá vyvážená strava a úplné odmietnutie škodlivých návykov zachráni ľudské telo pred mnohými chorobami v starobe.

Osteoporóza je ochorenie charakterizované rednutím kostí so zvýšeným rizikom zlomenín. Jeho príznaky sa zvyčajne začínajú prejavovať až v starobe, hoci osteoporóza sa môže začať vyvíjať dlho pred starobou. Ale ak človek pozorne sleduje svoje zdravie a vykonáva prevenciu osteoporózy, bude schopný vyhnúť sa všetkým problémom opísaným nižšie.

Diagnóza môže tiež vyžadovať výsledky ultrazvuku, počítačovej tomografie. Vyšetrenie moču a krvné testy sú povinné.

Nedá sa povedať, že táto choroba je striktne ženská, ale hlavnou štatistikou pacientov ortopedického chirurgie sú ženy v období menopauzy. O dôvodoch budeme hovoriť neskôr, ale teraz sa zaoberáme diagnózou - osteoporózou.

15. júl 2013

Ahoj, doktor. Volám sa Marina, mám 48 rokov, nedávno som diagnostikoval premenopauzu. Len pred pár dňami som vzala matku z nemocnice, ktorá mala zlomeninu bedra a bola diagnostikovaná osteoparóza. Traumatológ mi poradil skontrolovať stav kostí, najmä keď som sa dozvedel, že v našej rodine je to tretí prípad zlomeniny bedra. Jedna vec ma mýli a moja mama a myšlienky rodiny mojej tety vo chvíľach zlomeniny už boli hlboko za hranicou 70. Prečo by som mal teraz strácať čas a energiu, aby som zistil bolesť, ktorá sa vyskytuje až po 50 rokoch, a nie každý má - napr. a nič som nerozbila.

Pokles hladiny estrogénu je teda hlavným faktorom vo vývoji osteoporózy u žien po menopauze. Nedostatok estrogénov vedie k urýchleniu úbytku kostného tkaniva a v dôsledku toho k rozvoju osteoporózy a patologických zlomenín.

9. Dlhodobé užívanie niektorých liekov. Medzi ne patria glukokortizidy, hormóny stimulujúce štítnu žľazu, cytostatiká (tj lieky na liečbu nádorov), antikonvulzíva, diuretiká.

Kategórie ohrozených osôb

Dlhodobá svalovosť vedie k demineralizácii kostry. Porovnanie: nedostatok fyzickej aktivity po dobu troch až štyroch mesiacov znižuje kostnú hmotu až o 15%. Počas rovnakého obdobia môže bežná gymnastika zvýšiť kostné tkanivo len o pár percent.

 • Každý by mal pamätať na to, že alkohol, dokonca s mierou, pomáha znižovať osteogenézu a narušuje metabolizmus vápnika. Tabakové výrobky vedú k predĺženej kompresii krvných ciev, čo zabraňuje vstupu minerálnych látok do kostného tkaniva, najmä v hrebeni. Kofeín vyvoláva vylúhovanie vápnika z kostnej hmoty a jeho vylučovanie močom.
 • Počas života v ľudskom tele sa neustále vyskytuje resorpcia (deštrukcia) kostného tkaniva a jeho osteogenéza (obnova). U zdravého človeka sa vytvára rovnováha medzi týmito dvoma procesmi: množstvo vytvoreného kostného tkaniva sa rovná množstvu zničeného tkaniva. Osteoporóza sa začína vyvíjať, keď prevláda počet zničených kostných hmôt nad obnovenou.
 • Hlavnými liečivami pri liečení sú tie, ktoré sú zamerané na tvorbu kostí a zastavenie deštrukcie kostí.
 • osteoporóza
 • Žiadam vás, aby ste objasnili, či všetky ženy v období menopauzy trpia osteoporózou? A ako si nenechať ujsť tento dôležitý okamih začiatku svojho vývoja? A všeobecne, môže prevencia robiť?
 • 6. septembra 2013

Hormonálna substitučná terapia (HRT) je liečba, ktorá kompenzuje nedostatok ženských pohlavných hormónov, ktoré postupujú s každým rokom menopauzy. HRT je určená na odstránenie príznakov menopauzy (návaly horúčavy, suchosť a svrbenie pošvy atď.) A na zlepšenie kvality života ženy. Na takúto liečbu sa však kladú ešte vážnejšie nádeje - HRT je účinná pri prevencii osteoporózy u žien.

 • 10. Ostré chudnutie a diéta.
 • OMIM * 120150 Base http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/dispomim.cgi?id=120150
 • Nakreslite závery o štádiu osteoporózy, rýchlosti úbytku kostnej hmoty,
 • Nie je potrebné usilovať sa o majstra športu, len aby sa zabránilo osteoporóze s menopauzou. Zaťaženie svalov by malo byť mierne. Môžu to byť triedy v tanečnej triede, aerobik, Pilates - masové možnosti. Dobre ovplyvnite silové cvičenia. Najdôležitejšia vec je, že triedy by mali byť systematické a výsledok bude viditeľný v starobe.
 • Vyvážená strava na prevenciu osteoporózy, bohatej na vitamíny a minerály, je primárne zameraná na nasýtenie tela vápnikom. Ak sa počas zrýchleného rastu telo bude cítiť nedostatok tejto zložky, potom v starobe a počas menopauzy, negatívny účinok je možný.
 • V prvom rade, aby sa zabránilo osteoporóze, je potrebné vyhodnotiť pravdepodobnosť jej prejavu. Pri analýze je potrebné zohľadniť niekoľko skutočností:
 • Vyliečiť osteoporózu je dosť ťažké, takmer nemožné. Môžete len spomaliť zničenie kostného tkaniva. Prevencia osteoporózy počas menopauzy je preto veľmi dôležitá.

Ako je možné vidieť na obrázku, pri osteoporóze dochádza k porušeniu štruktúry a poklesu hustoty kostí, čo zase vedie k krehkosti kostí. Po prvé, chrbtica, bedrový aparát a zápästia sú ovplyvnené. Je to spôsobené vylúhovaním vápnika z kostí. Tento proces je tiež pozorovaný u starších mužov, ale hlavnou rizikovou skupinou sú ženy v menopauze.

Ako zabrániť chorobe

15. júl 2013

Dobré popoludnie, Marina. Lekár očividne upozornil na vašu rodinnú históriu. Okrem toho, pre ženy v premenopauze alebo už v menopauze bude vždy dobré testovať hustotu kostí. A bude ľahšie pochopiť logiku lekára, ak si prečítate článok Osem mýtov o osteoporóze prostredníctvom odkazu.

Na začiatku 80. rokov minulého storočia sa dokázala účinnosť hormonálnej substitučnej liečby počas menopauzy. Podstatou liečby HRT je vyplnenie nedostatku estrogénov - to nielen pomáha odstrániť symptómy menopauzy, ale tiež pomáha udržiavať úroveň minerálnej hustoty kostí po menopauze. С того времени была проведено множество исследований подтверждающих эффективность заместительной гормональной терапии для остеопороза у женщин в период после менопаузы. Применение заместительной гормональной терапии не только предотвращает потерю костной массы, но и повышает минеральную плотность кости.V mnohých štúdiách, počas 1 roka HRT, došlo k zvýšeniu inertnej hmoty v bedrovej chrbtici v rozsahu od 2 do 6%. Táto terapia však mala menej výrazný účinok na femur.

Správna strava

11. Silný stres.

Lee J. a kol. J. Clin. Endocrinol. METABO. - 2006. - Zv. 91. - P. 1069-1075.

 • Predpovedať vývoj ochorenia,
 • Výhody slnečnej energie sú už dlho známe. Tento bod je obzvlášť dôležitý pre tých ľudí, ktorí žijú tam, kde telo nemá slnko. Na doplnenie slnečného žiarenia sú žiaduce každoročné výlety do teplých krajín. Pri absencii takejto príležitosti môžete využiť vynikajúcu alternatívu - opaľovať sa pomocou ultrafialových kremenných lámp.
 • Okrem jedla bohatého na vápnik by človek mal každý deň jesť potraviny s vysokým obsahom fosforu a horčíka. Ich prítomnosť je potrebná spolu s vitamínom D. Všetky vyššie uvedené prvky sú obsiahnuté vo veľkom množstve v nasledujúcich výrobkoch:
 • Vlastnosti ústavy
 • ​.​
 • Táto vlastnosť je spôsobená prudkým poklesom produkcie estrogénu v ženskom tele. Nebezpečenstvo osteoporózy je, že príliš krehké kosti sú náchylné na zlomeniny aj bez predchádzajúcich pádov a podliatín. U starších žien sa môžu vyskytnúť vertebrálne zlomeniny pri normálnom ohnutí smerom nadol.

Dobrý deň, Gloria! Príčinou primárnej osteoporózy je skutočne prudký pokles hladiny ženských pohlavných hormónov. To však neznamená, že všetky ženy, ktoré vstúpili do menopauzy, budú trpieť touto chorobou. Riziko je veľké - to je nesporné, ale ak je včasné začať prevenciu osteoporózy, potom sa s touto patológiou nikdy nestretnete. Takže, viesť zdravý životný štýl, dobre jesť a minimalizovať používanie alkoholu a kofeínu. Diskutujte s gynekológom o vhodnosti hormonálnej substitučnej terapie. Okrem toho skontrolujte stav štítnej žľazy a prištítnych teliesok. Okrem toho, poraďte sa so svojím lekárom o potrebe ďalších doplnkov vápnika a špeciálnych liekov, ktoré regulujú metabolické procesy v kostnom tkanive. Kyselina ibandrónová je teda vysoko účinným anti-osteoporotickým činidlom, ktoré potláča kostnú resorpciu, samotný vápnik a iné stopové prvky sú lepšie absorbované a zadržiavané v kostiach a kostná štruktúra je obnovená. Tak sa mineralizácia kostí zvyšuje a riziko osteoporózy a patologických zlomenín sa stáva minimálnym. Ďalšie informácie je možné získať tu: Patologické zlomeniny: liečba a prevencia

3. september 2013

Podľa moderných myšlienok, najúčinnejším spôsobom, ako predchádzať osteoporóze u žien, bude skorý začiatok hormonálnej substitučnej liečby, to znamená predpísanej počas perimenopauzy. Na začiatok však nie je neskoro: existuje dôkaz o pozitívnom účinku HRT na kostnú denzitu a na postmenopauzálne ženy. Čím dlhšie je hormonálna substitučná liečba - tým lepšie výsledky. Účinnosť hormonálnej substitučnej liečby je priamo závislá od trvania liečby a dávok estrogénov u žien v ranných postmenopauzálnych ženách (vrátane použitia nízkych a ultra nízkych dávok hormónov u žien po menopauze).

Uvedené príčiny osteoporózy sú veľmi často prítomné u starších ľudí.

lieky

Vyhodnoťte účinnosť liečby.

Treba však pripomenúť, že príliš dlhý pobyt na slnku, najmä v lete na poludnie, môže viesť k katastrofálnejším následkom ako osteoporóza. Preto nie je potrebné v letnom horúčave zostať na plážach. Ráno alebo popoludnie sa môžete vydať na pešiu turistiku a cyklistiku.

Prítomnosť osteoporózy u najbližších príbuzných,

Fyzická aktivita

Po prvé, ženy sa musia objavovať každých 6 mesiacov na vyšetrení u gynekológa a endokrinológa, aby sa zabránilo nástupu menopauzy a súvisiacich problémov štítnej žľazy. Okrem toho je potrebné podrobiť sa röntgenovej denzitometrii, aby sa kontrolovala hmotnosť kostného tkaniva.

Okrem hormonálnej úpravy ženského tela počas menopauzy existuje niekoľko ďalších dôvodov, ktoré tiež prispievajú k rozvoju ochorenia:

15. júl 2013

Dobrý deň, mama mala veľkú váhu na pozadí menopauzy, šla na diétu, neublížila jej prísnej strave, pretože som sa stretla s informáciami, že chudnutie môže spôsobiť osteoporózu?

Lieky založené na dôkazoch potvrdili pozitívny účinok kombinovanej HSL na kostné tkanivo: relatívne riziko celkových zlomenín sa znížilo o 23%, zlomeniny stavcov a bedrového kĺbu - o 34%. Hormonálna substitučná terapia spoľahlivo potláča depléciu kostí, zabraňuje úbytku kostnej hmoty, zvyšuje hustotu kostí - u zdravých žien aj pacientov v počiatočných štádiách osteoporózy. Vo všeobecnosti má HRT pozitívny vplyv na minerálnu hustotu kostí a kvalitu organickej kostnej matrice u žien po menopauze. HRT sa tiež považuje za vysoko účinnú ako prevencia postmenopauzálnej osteoporózy.

Terapia chronickej choroby

Choroba môže byť určená aj na základe vzhľadu osoby, ak ste dostatočne pozorný. Pacienti sa skrátia kvôli zníženiu vzdialenosti medzistavcových platničiek. Okrem toho sa objaví slouch.

Život ľudí je usporiadaný tak, že čím starší človek sa stáva, tým krehkejšie sa stáva jeho telom. Zvlášť ak sú náchylné na osteoporózu, chronické ochorenie, ktoré narúša hustotu kostí. V období menopauzy sa v tele často vyvíjajú závažné poruchy.

 • Podrobnosti o týchto metódach možno nájsť v článku "Diagnóza osteoporózy: laboratórne testy, markery, typy vyšetrení a testov."
 • Ak máte patológie, ktoré vedú k porušeniu metabolizmu vápnika, mali by ste sa pokúsiť zbaviť sa týchto ochorení. V porovnaní s inými chorobami sa môže vyvinúť tzv. Idiopatická osteoporóza, ktorá je ich dôsledkom.
 • Vaječné žĺtky,
 • Všeobecné zdravie,

Počas menopauzy sa vykonáva hormonálna substitučná liečba.

Pravidelné lekárske vyšetrenie

age. Dokonca aj keď žena aktívne pomáha svojmu telu vyrovnať sa s menopauzou, pričom berie množstvo hormonálnych liekov, vekové charakteristiky sú také, že vápnik je slabo absorbovaný a jeho nedostatok vedie k rednutiu kostí,

Dobré popoludnie, moje chrbát začal bolieť v dôsledku nástupu menopauzy, navyše som si všimol, že sa zdalo, že sa znížil na výšku a začal sa kráčať. Chcem sa narovnať, ale nemôžem. Čo je so mnou?

3. september 2013

Výživa a osteoporóza u žien tiež úzko súvisia. Potraviny dodávajú nielen energiu (kalórie) - dodávajú do nášho tela mnoho ďalších živín (živín). Zdravie kostry je predovšetkým dôležité vápnik a vitamín D - a ich žena by mala dostať z potravy a ... slnko. Vitamín D je syntetizovaný naším telom pod vplyvom ultrafialového žiarenia, takže životný štýl upíra nie je najlepší spôsob pre ženu počas menopauzy a po nej.

 • Keď stlačíte chrbticu, objaví sa bolesť a svalový tonus v chrbte sa zvýši, pretože napnuté chrbtové svaly.
 • Osteoporóze možno predísť a dokonca zastaviť, bez ohľadu na to, kedy sa liečba začne. Ak v budúcnosti neurobíte žiadne opatrenia na prevenciu osteoporózy, Vaša vyrážka bude čeliť vážnym komplikáciám, vrátane zlomenín a následnej invalidity. Prevencia osteoporózy sa má vyskytnúť počas života ženy.
 • Na základe výsledkov vyšetrenia Vám lekár povie, ako vo Vašom konkrétnom prípade zabrániť osteoporóze, predpísať profylaktickú alebo terapeutickú diétu, vitamínové, minerálne alebo špeciálne prípravky, poradiť v otázke prípustnej fyzickej aktivity. V prípadoch zistenia vysokého rizika zlomenín je pacient registrovaný u ortopeda a traumatológa.
 • Medzi takéto ochorenia patria:

 • Funkcie životného štýlu,
 • Hormonálna substitučná liečba počas menopauzy
 • Odstránenie maternice a vaječníkov umelo spôsobuje menopauzu, opäť vyvoláva rozvoj osteoporózy,

15. júl 2013

Dobré popoludnie, Irma! Ostré a veľké chudnutie môže skutočne zvýšiť riziko straty a kostnej hmoty, najmä v menopauze. Ale vzhľadom na obrovský pozitívny vplyv normalizácie telesnej hmotnosti na zdravie, nemôžete odmietnuť chudnutie. Je dôležité včas prijať všetky možné opatrenia na zabránenie vzniku osteoporózy. Odporučil by som Vašej matke, aby šla na konzultáciu s lekárom na mieste, podstúpila kompletné vyšetrenie (kostná denzitometria, biochemické markery, röntgenové snímky, atď.) A zistila, aký je stav pohybového aparátu, či už vyžaduje špeciálnu korekciu alebo či je to dostatočné na to, aby vyhovelo opatrenia na prevenciu osteoporózy. Takže medzi odporúčaniami lekára sa v každom prípade domnievam, že sa objavia nasledujúce odporúčania: - jesť potraviny bohaté na vápnik a iné mikroprvky, - odstrániť alkohol, nikotín a nezneužívať kávu, - cvičiť (pod dohľadom špecialistu), - brať drogy vápnik a vitamín D - použitie modulátorov kostného metabolizmu. Kyselina ibadrónová je napríklad najviac študovaná a klinicky testovaná látka. Vyznačuje sa vysokou účinnosťou, bezpečnosťou a pohodlnou formou aplikácie. Prečítajte si viac tu: Ako liečiť osteoporózu. Všetko najlepšie!

Pokiaľ ide o produkty, musíte byť prítomní vo vašej strave ...

 1. Na boku kože v blízkosti brucha sa objavujú záhyby.
 2. Najprv musíte pochopiť túto chorobu a pochopiť, s čím je spojená. Ochorenie sa týka pohybového aparátu a spojivového tkaniva, je spojené s metabolickými poruchami (najmä kostným metabolizmom). Vzhľadom na to, že látky potrebné na budovanie kostného tkaniva sa z tela vymyjú, vyvíja sa osteoporóza. Výsledkom je, že kostné tkanivo stráca svoju tvrdosť, stáva sa krehkou a nevydrží ťažké zaťaženia.
 3. zdroj:
 4. Hormonálne poruchy,
 5. Morské ryby,
 6. diéta,
 7. Pretože počas menopauzy v ženskom tele dochádza k poklesu produkcie estrogénov, ktorý sa podieľa na procese tvorby kostí, dochádza k postupnému vyluhovaniu vápnika z nich a tým k osteoporóze. Preto použitie hormonálnych liekov môže slúžiť ako prevencia tohto ochorenia.
 8. Prítomnosť ochorenia štítnej žľazy, diabetes mellitus a iných, pri ktorých dochádza k zlyhaniu hormonálneho hormónu,
 9. Dobré popoludnie, Anelja! Tieto sťažnosti vás premýšľajú o prítomnosti patologického procesu v kostiach chrbtice, ktorý je s najväčšou pravdepodobnosťou degeneratívny a dystrofický. Môže to byť osteoporóza. A spojenie ochorenia s menopauzou, t. S poklesom produkcie estrogénov sú nútení v prvom rade premýšľať o tejto chorobe. Potvrdiť alebo vyvrátiť môj predpoklad môže byť len špecialista po priamom vyšetrení a vyšetrení (kostná denzitometria, definícia špeciálnych biochemických markerov v krvi). Návštevu lekára neodkladajte, pretože pri absencii liečby je proces náchylný k rýchlej progresii a môže viesť k nežiaducim následkom a komplikáciám (patologické zlomeniny a predĺžený odpočinok na lôžku môže byť komplikovaný pneumóniou, preležaninami, tromboembolizmom atď.). Liečba osteoporózy je primárne zameraná na potlačenie procesov resorpcie kostí, urýchlenie mineralizácie a stimuláciu tvorby kostí. Spolu s doplnkami vápnika je potrebná kyselina ibandrónová. Vzhľadom na svoju spoľahlivú účinnosť a vysoký bezpečnostný profil je v súčasnosti liekom voľby osteoporózy. Je potrebné poznamenať, a pohodlie svojho príjmu: 1 tableta 1 krát mesačne. Viac v článku Patologické zlomeniny: liečba a prevencia. Všetko najlepšie!
 10. 31. august 2013
 11. Zelení sú predovšetkým brokolica, špenát a šalát: obsahujú veľké množstvo vápnika.
 12. V neprítomnosti prevencie osteoporózy môže ochorenie výrazne ovplyvniť organizmus. Kostné tkanivo sa stáva tak krehké, že aj menšie zranenie môže spôsobiť zlomeniny kostí. Okrem toho by ste mali byť opatrní pri zlomenine bedra, ktorá postihuje mnoho ľudí po 60 rokoch. V tomto prípade môžete získať zdravotné postihnutie, a ak neexistuje náležitá starostlivosť o pacienta, môžu byť preležaniny a sepsa, ktoré môžu viesť k smrti.
 13. V skorých štádiách ochorenia sa necíti sám - nie je tam žiadna bolesť, nepohodlie a človek jednoducho nevie o svojom probléme. Ale prvá rana je dodaná do vitálnej časti tela - chrbtice. To je dôvod, prečo je často zaznamenaný u pacientov s kompresnými zlomeninami stavca. Spočiatku nie je žiadna bolesť, ale čím ďalej sa choroba vyvíja, tým častejšie sa môže vyskytovať pravidelná bolesť s miernym ohybom a otočením tela.
 14. Benevolenskaya L.I. Všeobecné zásady prevencie a liečby osteoporózy // Consilium medicum. - 2000 - 2. - 240-244 sek.
 15. Ochorenie pečene,

Diéta a cvičenie

Snažte sa piť kávu alebo znížiť jej používanie, nepite alkoholické nápoje a nefajčite. Vedie zdravý životný štýl, aby sa chránil pred zdravotnými problémami. Prineste do svojho života fyzickú aktivitu, aspoň chôdzu, tanec, plávanie. Ale pozor na opatrenie. Pre prevenciu osteoporózy s menopauzou, jesť čo najviac z tvarohu, jogurtu, mlieka, akejkoľvek zeleniny s tmavozelenými listami.

1. Metabolizmus je narušený, najmä ak ide o vitamíny a minerály potrebné na budovanie kostného tkaniva (vitamíny A, E, K, D, vápnik, horčík, fosfor, fluór, kremík, mangán, bór).

 • Nasonov E.L. Nedostatok vápnika a vitamínu D: nové fakty a hypotézy Osteoporóza a osteopatia. - 1998. - 3. - 42-47 s.
 • Osteoporóza je spravidla asymptomatická a je detegovaná v neskorom štádiu po zlomenine. V tomto prípade je potrebná dlhodobá liečba a riziko opätovného poškodenia je vysoké. Aby sa zabránilo problémom, odporúča sa podrobiť sa lekárskej prehliadke. Lekárska služba sa poskytuje bezplatne raz za tri roky na klinike v mieste bydliska.
 • Mnohé dievčatá a ženy sa mylne domnievajú, že ak úplne odmietnu mastné potraviny, prídu o tie kilá navyše. V skutočnosti, jesť veľké množstvo živočíšneho tuku (ryby - výnimka) je zdraviu škodlivé. A olej obsiahnutý v rastlinných výrobkoch, ako sú olivy, orechy, atď., Pomáha budovať štruktúru tela a regulovať mnohé procesy.
 • Ženy, ktoré majú nedostatok estrogénu,
 • Nezabudnite na iné vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie. Všeobecne možno povedať, že správna výživa by sa mala stať normou, pretože zneužívanie tukových potravín, kávy a iných škodlivých produktov môže spôsobiť ďalšie závažné ochorenia. Mali by ste sa tiež vzdať alkoholu a fajčiť. Okrem toho, že alkohol aktívne spláchne vápnik z tela, aktívne prispieva aj k jeho upchávaniu troskami. Ak sú problémy s váhou, potom musia byť odstránené.

Podrobné informácie o otázkach, ktoré vás zaujímajú, nájdete v článku: http://menopause.health-ua.org/articles/categories/2163/2176-Retcepty-blyud-soderzhashih-kaltcij

Pýta sa nina

Výrobky s umelo vysokým obsahom vápnika (napr. Kukuričné ​​lupienky, tyčinky) alebo doplnky budú tiež pomáhať pri prevencii osteoporózy.

Vo vašej strave musia byť fermentované mliečne výrobky, tvaroh, pretože obsahujú veľa vápnika, potrebné pre silné kosti. Z týchto produktov sa najjednoduchšie vstrebáva. Aby sa vápnik lepšie vstrebal do tela, je potrebné konzumovať tuk: približne 1 gram tuku pomáha absorbovať 10 mg vápnika. Nezabudnite zahrnúť do svojho diéta horčík, pretože pomáha absorbovať vápnik, a bez neho, telo nemôže dostať všetky potrebné látky. Pre absorpciu horčíka je potrebné použiť vitamíny A, D. B6.

Marina sa spýta

Tí, ktorí chcú podstúpiť lekárske vyšetrenie, sú odkázaní na terapeuta. Špecialista hodnotí riziko zlomenín vo vzhľade, životnom štýle a sťažnostiach pacientov. Vo veku 45 rokov sa osteoporóza prejavuje počas hormonálnych porúch, chronických a dedičných ochorení. Neskôr tento problém môže postihnúť prakticky zdravých ľudí a po osemdesiatich rokoch sa osteoporóza nachádza v každej druhej osobe.

S nadbytkom solených potravín v potrave sa vápnik môže vylúhovať z kostí človeka. Preto by sa mali zdržať aj príliš slané potraviny.

Zodpovedný lekársky konzultant Portál "Zdravie Ukrajiny"

2. Nadmerný príjem bielkovín, ktorý vedie k strate vápnika.

Nasonov E.L. Профилактика и лечение остеопороза: современное состояние проблемы // Рус. med. časopisu. – 1998. – 6. – 1176-1180 с.​

Спрашивает Марина

​Желающие пройти диспансеризацию обращаются к терапевту. Специалист оценивает риск переломов по внешнему виду, образу жизни и жалобам пациента. Vo veku 45 rokov sa osteoporóza prejavuje počas hormonálnych porúch, chronických a dedičných ochorení. Neskôr tento problém môže postihnúť prakticky zdravých ľudí a po osemdesiatich rokoch sa osteoporóza nachádza v každej druhej osobe.

S nadbytkom solených potravín v potrave sa vápnik môže vylúhovať z kostí človeka. Preto by sa mali zdržať aj príliš slané potraviny.

Zodpovedný lekársky konzultant Portál "Zdravie Ukrajiny"

Ženy, ktorých menštruácia sa zastavila skôr (do 45 rokov)

Pri osteoporóze môže akákoľvek deformácia kostí viesť k zlomeninám a nad jej majiteľom visí nadváha, ako napríklad Damoclesov meč. Ale tu musíte byť opatrní. V žiadnom prípade nemôže sedieť na pevnej diéte, ktorá vyvolá stresujúce situácie v tele, rovnako ako zbaviť potrebné množstvo vitamínov. Potravinová kultúra pomôže vyrovnať sa s problémom prejedania sa. K tomu, rozdeliť príjem potravy 4-5 krát denne, jesť v malých porciách, žuvanie potravín dôkladne. Je žiaduce venovať viac času tomuto procesu tak, aby mozog mal čas dať žalúdku signál saturácie.

Spýta sa Irma

Pri nástupe ochorenia sa príznaky nevyjadrujú, ale môžu sa prejaviť v krehkých nechtoch a vlasoch, skorých šediveniach, reakciách kĺbov na zmeny počasia (často sa môžu vyskytnúť sťažnosti, ktoré „prekrúcajú kĺby počas počasia“), kŕče v nohách, zubný kaz a chĺpky. zhoršenie držania tela, silná únava.

01.07.2013

Tatiana sa pýta

Teraz chápete, že všetko v tele je prepojené a na prevenciu osteoporózy potrebujete dobrú výživu. Okrem toho, vápnik a iné stopové prvky môžu byť získané z minerálnej vody, ktorá môže byť spotrebovaná, na rozdiel od nápojov sýtených oxidom uhličitým. Denná dávka vápnika môže byť získaná len z 1 lyžičky sezamového oleja, ktorý môže byť naplnený zeleninovým šalátom.

3. Hormonálna nerovnováha (napríklad kvôli cukrovke, skorej menopauze, tyreotoxikóze).

Pýta sa Evgeny Maslov

Ak z nejakého dôvodu človek nemôže dostať požadovanú dennú dávku vápnika s konzumovanou potravou, môže začať užívať vysoko absorbovateľný vápnik (glukonát, laktát atď.). Takéto látky sú predpísané ako pri liečbe osteoporózy v starobe a počas menopauzy a ako preventívne opatrenie.

Ľudia trpiaci nedostatkom slnečného žiarenia, v dôsledku čoho telo stráca vitamín D,

Pýta sa Helen Elena

Dobré popoludnie, povedz mi, kde v meste Odessa môžem ísť cez densystomériu?

Dobré popoludnie, Eugene. Bohužiaľ, aby sa znížilo riziko osteoporózy, nestačí len prestať fajčiť. Niekedy musíte zmeniť iné návyky a dokonca aj spôsob života vo všeobecnosti. Ak sa chcete dozvedieť viac o všetkom, čo ovplyvňuje vzhľad a vývoj osteoporózy, pozrite si: Rizikové faktory osteoporózy u žien.

Spýta sa Anelja

Ľudia, ktorí užívajú látky vylučujúce vápnik (umelé kortikosteroidy, kofeín, alkohol, nikotín atď.),

Fyzická aktivita je vynikajúcou prevenciou nielen osteoporózy, ale aj mnohých ďalších ochorení. Musíte sa pravidelne venovať gymnastike, aerobiku alebo inému športu. Môžete ich nahradiť dennými dlhými prechádzkami, turistikou v bazéne - hlavná vec je urobiť to aspoň trikrát týždenne. Potom budú svaly v dobrom stave a stanú sa spoľahlivou kostrou pre kosti. Nemali by ste sa príliš prepracovať a preťažiť sa fyzickou námahou, mali by ste dodržiavať prípustné opatrenie vo všetkom.

Účinok estrogénu

Biologickou funkciou estrogénu je zachovanie integrity kostného tkaniva. S ich nedostatkom v období menopauzy sa kostné tkanivo začína rozkladať a tenké. Kosti sú zdeformované a často sa zlomia. Tieto príznaky poukazujú na výskyt osteoporózy, skôr závažného a nebezpečného ochorenia. Celá kostrová sústava ženy je v nebezpečenstve. Zlomenina sa môže stať úplne náhodou, dokonca aj pri kašľaní, kýchaní alebo náhlom pohybe.

Najnebezpečnejšia zlomenina krčku femuru predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie a dokonca aj pre život ženy. Smutné štatistiky sú známe: každá piata žena zomiera na zlomeniny bedra. To sa deje v prvých šiestich mesiacoch po operácii. Pretože v tejto chorobe je najviac ovplyvnená tubulárna substancia kosti, nazýva sa „tretím cieľovým orgánom“ (maternica a prsník sú považované za prvé) pre pohlavné hormóny. S menopauzou sa často objavujú mnohé problémy so zubami a ústnou dutinou.

Osteoporóza kostí: vľavo je znázornená zdravá kosť, vpravo je osteoporóza

Čo spôsobuje osteoporózu

Hlavné a príčiny osteoporózy, lekári volajú:

 • Odstránenie ženských vaječníkov (jeden alebo dva) alebo maternice. Po takejto operácii dochádza k chirurgickej menopauze. Hustota kostí klesá bezprostredne po operácii. Rýchlosť úbytku kostnej hmoty je 1,5% v priebehu roka a počas chirurgickej menopauzy je táto strata až 15%.
 • Keď je menopauza charakterizovaná poklesom sekrécie pohlavných steroidov.
 • Dlhodobé používanie glukokortikosteroidov.
 • Blednutie sexuálnej funkcie.

Obdobie menopauzy si vyžaduje osobitnú pozornosť zdravia ženy. Pri najmenšom podozrení na osteoporózu sa poraďte s lekárom. Pomocou denzitometrického postupu môžete kontrolovať problémy s kosťami. Každá žena, ktorá dosiahla vek 65 rokov, by mala podstúpiť dve energetické absorpcie na prevenciu ochorenia.

Medzi hlavné príčiny osteoporózy patria:

 • nesprávna diéta
 • vplyv zmien veku
 • nedostatok vápnika
 • nízka fyzická aktivita
 • stresujúce situácie.

Osteoporóze možno predísť odstránením všetkých rizikových faktorov.

Denzitometria - metóda diagnostiky problémov s kosťami

Športové aktivity

Šport je najlepšou prevenciou osteoporózy. Musíte vedieť, že choroba nemôže byť vyliečená fyzickým cvičením, je to len jej prevencia. Bremená by nemali byť nadmerné. Všetko je dobré v miernosti a pravidelne. Individuálne lekcie neprinášajú výsledky. Fyzikálna terapia je dobrým preventívnym opatrením.

Zdravý životný štýl

Zlé návyky spôsobujú veľké škody. Fajčenie, alkohol a káva by sa mali udržiavať na minime. Škodlivé látky prispievajú k rednutiu kostí. Od detstva musíte dodržiavať diétu. Potom môže kostné tkanivo akumulovať minerály potrebné pre telo. Je známe, že minimálna dávka alkoholu zabraňuje tvorbe buniek. Fajčenie vyvoláva kŕče kapilár. Blokuje tok minerálov. Obzvlášť ovplyvnená je chrbtica.

Milovníci kávy by mali vedieť, že keď sa nadmerne konzumuje, vymyje sa vápnik. To je hlavná príčina ochorenia.

Káva má schopnosť prepláchnuť vápnik z tela.

Správna výživa

Je dôležité dodržiavať diétu. Žena by mala jesť potraviny bohaté na vápnik a stopové prvky. Medzi nimi sú najdôležitejšie horčík, fosfor, draslík a zinok. Nedostatok vápnika je obzvlášť nebezpečný v mladom veku, keď sa tvorí kostný systém. To môže vyvolať chorobu po mnohých rokoch. Vo veku 40 rokov, na posilnenie kostného tkaniva, je potrebné užívať lieky s vápnikom. Diéta by mala obsahovať potraviny, ktoré obsahujú horčík a fosfor.

Užitočné morské ryby a vyklíčené obilniny. Výhody obilnín je, že sú zdrojom estrogénu.

Zabraňuje zničeniu kostí. Škodlivé sú diéty, ktoré priťahujú mladých ľudí. Množstvo spotrebovanej soli by malo byť kontrolované. Jeho nadbytok prispieva k vylúhovaniu vápnika a tým prispieva k rozvoju ochorenia.

Správna výživa - dobrá prevencia osteoporózy

Užívanie drog

Nepoužívajte drogy, pod vplyvom ktorých sa z kostí vymyjú dôležité minerály. Tieto lieky zahŕňajú protirakovinové liečivá, glukokortikoidy a veľkú skupinu antibiotík. Ženy s menopauzou sú odporúčané prípravky obsahujúce fytoestrogény, ktoré sú bylinnými náhradami estrogénu. Ich použitie je úplne bezpečné pre zdravie. Pomáhajú predchádzať bisfosfonátom osteoporózy. Tieto lieky sa užívajú raz mesačne, čo je veľmi výhodné. Pri použití doplnkov stravy sa pozoruje dobrý účinok. Obsahujú analógy hormónov potrebné na výmenu vápnika. Kúpia sa bez lekárskeho predpisu, ale je potrebné konzultovať ich použitie.

K úplnej absorpcii vápnika dochádza vtedy, keď je látka, ako je fluorid sodný, dostatočne obsiahnutá v tele. Mala by byť súčasťou denného menu, denná dávka je približne 2 mg. Tento stopový prvok je obsiahnutý vo fluorovanej soli, ktorá sa pridáva do potravy.

Na prevenciu osteoporózy sú užitočné slnečné kúpele na jar av lete. Mali by ste vedieť, že nemôžete byť na priamom slnečnom svetle dlhšie ako 1 hodinu. Ak existuje niekoľko slnečných dní v mieste bydliska, potom odpočinok pri mori je užitočné.

Všetky preventívne opatrenia budú účinnejšie, ak sa v procese liečby použijú hormonálne lieky. Obsahujú analógy estrogénov, ale mali by sa užívať len po porade so svojím lekárom.

Ženy by mali vždy dbať na svoje zdravie, ale počas menopauzy je potrebná osobitná pozornosť. Dodržiavanie preventívnych opatrení pomôže predísť takejto závažnej chorobe ako je osteoporóza.