Zdravie

Zmeny pohlavných hormónov u žien s menopauzou: hormonálne zlyhanie

Pin
Send
Share
Send
Send


Po 30 rokoch sa vo vaječníkoch produkuje menej a menej estrogénu a v predvečer menopauzy sa hladiny progesterónu znižujú. Zníženie hladiny pohlavných hormónov môže spôsobiť hormonálne zlyhanie počas premenopauzy a počas menopauzy.

Zmenené hormóny počas menopauzy môžu spôsobiť benígne nádory maternice a vaječníkov, prekancerózne stavy, cysty vaječníkov a rakoviny, takže akékoľvek poruchy by sa mali liečiť veľmi opatrne a ženské pohlavné hormóny s menopauzou sa môžu predpisovať na liečbu len skúmaním hladín hormónov. Keď menopauza nielen mení hormóny, ale aj blaho ženy, liečba by mala brať do úvahy tak hladinu hormónov, ako aj jej celkový stav.

Hormonálne zmeny v menopauze - symptómy

Po prvé, počas menopauzy je narušený vzťah medzi hypofýzou a hypotalamom mozgu, čo spôsobuje poruchy v autonómnom nervovom systéme: nočné potenie, návaly horúčavy, celková slabosť, búšenie srdca.

Príliv je sprevádzaný zvýšeným krvným tlakom, pocitom tepla a návalu krvi do hornej polovice tela, hlukom a zvonením v ušiach. Niekedy sú tieto príznaky kombinované s rôznymi psychickými poruchami: záchvaty paniky alebo hnevu, výkyvy nálady, zvýšená podráždenosť, poruchy spánku. U žien sa môže vyvinúť depresia. Počas tohto obdobia sa navyše zhoršujú všetky chronické ochorenia, poruchy kardiovaskulárneho, endokrinného systému a vnútorných orgánov, objavuje sa pohybový aparát (osteoporóza), ktoré sa neskôr premieňajú na ich ochorenia.

Diagnostika hormonálnych porúch

Úroveň pohlavných hormónov v menopauze je znížená, a to je normou pre ženy. Ale ženské hormóny počas menopauzy nezmiznú okamžite, a nerovnováha spôsobená v tele týmto poklesom môže zhoršiť zdravie a zdravie ženy. Aké hormóny sa užívajú počas menopauzy - lekár ukáže v smere, zvyčajne sa určujú ukazovatele týchto hormónov v krvi počas menopauzy, ako je pomer LH / FSH: čím je jednotka menšia, tým je menopauza závažnejšia. Pri menopauze určte testy na tieto hormóny, pretože ich hladina v krvi stúpa, tiež určujú hladinu estrogénu.

Liečba hormonálnych porúch v menopauze

Potom, čo sa lekár pozrie na výsledky testov na hormóny, s ťažkou menopauzou a rôznymi porušeniami práce ženských pohlavných orgánov, môže predpísať náhradnú liečbu menopauzy. Zvyčajne predpisujú ženské pohlavné hormóny: estrogén a progesterón. Kombinované prípravky obsahujúce nízke množstvá pohlavných hormónov (až do 30-35 mg estrogénu a až 50-150 mg progestínov) sú vytvorené špeciálne pre menopauzu. Malé dávky hormonálnych liekov môžu znížiť riziko vedľajších účinkov hormonálnej liečby.

U žien, ktoré boli podľa indikácií odstránené maternice, sú predpísané lieky, ktoré obsahujú len estrogén, pričom maternica je zachovaná, hormonálne prípravky by mali byť kombinované. Ale na vymenovanie hormonálnej terapie by nemali byť kontraindikácie:

 • trombóza, tromboflebitída, žilový tromboembolizmus teraz alebo v histórii,
 • rakovina nielen ženských pohlavných orgánov, ale aj t
 • ťažký diabetes mellitus
 • vážne poškodenie pečene a obličiek, t
 • krvácanie rôznych etiológií,
 • možné tehotenstvo.

Je potrebné pripomenúť, že hormonálne lieky majú množstvo vedľajších účinkov: edém, obezitu, bolesti hlavy, narušenie pečene a žlčníka, zvýšené krvné zrazeniny.

Ak existujú kontraindikácie hormonálnej terapie alebo existujú komplikácie v procese jej používania, potom ako možná náhrada ženských pohlavných hormónov počas menopauzy sa môžu použiť fytopreparácie, ktoré majú podobný účinok ako pohlavné hormóny.

Bylinná medicína už dlho používa ženy na zmiernenie menopauzálnych symptómov. Na tieto účely sú vhodné rastliny, ktoré vo svojom zložení obsahujú látky podobné hormónom, napríklad ďatelina červená, bohatá na fytoestrogény.

Hormonálna substitučná liečba nie je jediným typom liečby menopauzy. Populárne sú všetky druhy nehormonálnych liekov, ktoré sú zamerané na odstránenie nepríjemných príznakov a zlepšenie kvality žien v menopauze.

Symptómy menopauzy môžu začať u žien niekoľko rokov pred hormonálnou úpravou a toto obdobie sa nazýva premenopauzálna. Ak chcete prežiť tento čas tak ľahko, ako je to možné - postupujte podľa našich odporúčaní.

Ženy, ktoré vstúpia do menopauzy, kladú otázku, ako dlho toto nepríjemné obdobie vydrží. Jednoznačná odpoveď na túto otázku je nemožná, pretože trvanie menopauzy, vrátane dedičnosti, ovplyvňujú mnohé faktory.

Ako sa hormonálne zmeny počas menopauzy

Ženské telo je pripravené na menopauzu od určitého veku. V asi 35-38 rokov, množstvo estrogénu, ktorý je potrebný pre menštruáciu a tehotenstvo začína klesať. V predvečer menopauzy sa tiež znižujú hladiny progesterónu. Zmeny v množstve týchto hormónov ovplyvňujú celé telo ako celok. Stav zdravia a zdravia ženy zhoršuje nerovnováhu hormónov LH (luteinizačný hormón) a FSH (hormón stimulujúci folikuly).

Keď nastane menopauza, je narušený vzťah medzi hypotalamom a hypofýzou mozgu. Z tohto dôvodu existujú dysfunkcie autonómneho nervového systému: návaly horúčavy, nočné potenie, infarkt myokardu, celková slabosť, inkontinencia moču, suchosť vagíny. Niekedy je tu bolesť v hrudníku a dolnej časti brucha. Medzi ďalšie prejavy menopauzy patria pocity krvi v hornej polovici tela, horúčka, zvýšený krvný tlak, výskyt hluku a zvonenie v ušiach. Suchosť a svrbenie v pošve počas tohto obdobia sú spôsobené nízkymi hladinami estrogénu v tele. Steny vagíny strácajú svoju elasticitu, stenčujú a vylučujú menej sekrécie. Tieto príznaky vedú k nepríjemnému pocitu počas pohlavného styku.

Na pozadí hormonálnych zmien sú všetky chronické ochorenia zhoršené, endokrinný kardiovaskulárny systém, muskuloskeletálny systém a vnútorné orgány sú narušené, metabolizmus sa spomaľuje a objavuje sa nadváha. V období menopauzy sa môžu objaviť závažné ochorenia (ochorenie srdca, genitál, diabetes). Veľmi často sa v tejto dobe vyvíja endometrióza. Toto ochorenie sa prejavuje nadmerným rastom sliznice maternice. Hyperplázia endometria sa vyvíja so silnou fluktuáciou hladín hormónov. Z rovnakého dôvodu sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Často sa pri menopauze objavili myómy.

Duševné zdravie ženy je počas tohto obdobia najviac vystavené negatívnym zmenám. Somatické prejavy menopauzy v mnohých prípadoch sú spojené s atakmi hnevu alebo paniky, výkyvmi nálady, poruchami spánku, zvýšenou podráždenosťou. Môže sa vyvinúť depresia. Priamym dôsledkom hormonálnych zmien je hystéria. Žena reaguje násilne na všetko, čo sa deje, a berie jej málo vecí do srdca. Často v tomto období existuje strach zo samoty, existujú myšlienky o ich zbytočnosti.

Testy na hormóny počas menopauzy

Hormonálne testy v menopauze pomáhajú lekárovi určiť štádium zmien súvisiacich s vekom a vybrať náhradnú liečbu pre pacienta. O nástupe menopauzy hovoria nasledujúce prejavy:

 • viac ako tri mesiace
 • návaly horúčavy, potenie,
 • emocionálna nestabilita
 • prírastok hmotnosti
 • poškodenie kože a vlasov,
 • pokles sexuálnej túžby
 • vaginálnej suchosti.

Tieto príznaky sa zvyčajne objavujú u žien vo veku 45-55 rokov. Včasná menopauza môže byť spojená s:

 • vyčerpanie vaječníkov alebo opuch,
 • porucha funkcie štítnej žľazy,
 • chemoterapiu alebo ožarovanie.

S včasnou diagnózou, včasnou alebo umelou, je menopauza reverzibilná. Príjem analógov pohlavných hormónov vám umožňuje normalizovať funkciu vaječníkov a menštruačný cyklus.

Ženy vo veku nad 35 rokov s oneskorením menštruácie na viac ako 3 mesiace by mali byť vyšetrené na prítomnosť FSB krvi. Úroveň tejto látky sa niekoľkokrát zvyšuje s nástupom menopauzy. FSH test eliminuje umelú alebo skorú menopauzu.

Výber terapie

Hormonálna substitučná liečba pomôže normalizovať pohodlie počas menopauzy. Gynekológ si vyberá dávky biologicky aktívnych látok pre každého pacienta individuálne a len podľa výsledkov komplexného vyšetrenia. Počas kurzu by mala byť žena pravidelne testovaná na hormóny. To pomôže lekárovi včas upraviť termín.

Na výber HRT sa uskutočňujú štúdie na:

Okrem hormonálnych testov počas menopauzy by mala žena pravidelne podstúpiť testy na metabolizmus lipidov, enzýmy vápnika, fosforu a pečene. Koncentrácia týchto látok v tele je priamo závislá od hormonálnych hladín. Napríklad absorpcia vápnika klesá s nedostatkom estrogénu. Príznaky sú vypadávanie vlasov, zvýšená krehkosť nechtov, poškodenie zubov. Príjem syntetických analógov ženských pohlavných hormónov normalizuje metabolizmus a eliminuje nepríjemné príznaky menopauzy.

Na štúdium hormonálneho pozadia na jednom alebo viacerých ukazovateľoch je potrebné prejsť krvným testom zo žily. Ak žena má stále menštruáciu, testy sa vykonávajú v priebehu 5-7 dní cyklu. Optimálny deň štúdie môže určiť len svojho lekára.

Ak chcete získať testované pohlavné hormóny počas menopauzy, vyberte si laboratórium a dohodnite si schôdzku. Pravidlá prípravy prieskumu si môžete overiť u našich administrátorov.

Zdroje: http://womanadvice.ru/gormony-pri-klimakse, http://www.kakprosto.ru/kak-867161-kak-menyaetsya-gormonalnyy-fon-pri-menopauze, http: //www.analyz24. com / articlesanalyz_72.htm

Zatiaľ žiadne komentáre!

Climax u žien: hlavné príčiny

Príroda odmenila ženu schopnosťou produkovať potomstvo. Táto funkcia však nie je konštantná. Priamo závisí od fázy, do ktorej sa ženské telo nachádza. Reprodukčný systém aktívne funguje od okamihu puberty do obdobia menopauzy. Toto obdobie je dosť dlhé. Vyznačuje sa postupným zánikom sexuálnych funkcií ženy a symbolizuje koniec plodného obdobia. Climax sa nevyskytuje náhle. Jeho vzhľadu predchádza rad vnútorných zmien v ženskom tele.

Žena môže určiť nástup menopauzy v mnohých ohľadoch.

Hormonálne zmeny v tele počas menopauzy

Výskyt menopauzy nemá jasný časový rámec. Jeho ofenzíva je normálna vo veku 45 až 50 rokov. Existujú také abnormality ako skorá alebo neskorá menopauza.

Najzjavnejším príznakom menopauzy je zastavenie menštruačného toku. Toto je obdobie menopauzy. Menštruácia sa postupne stáva menej a menej pravidelnou, ale plodnosť ženy ešte nejaký čas pretrváva. Tento proces je riadený na hormonálnej úrovni. Hlavnou príčinou menopauzy u žien je teda zmena v práci orgánov a žliaz, ktoré produkujú látky hormonálnej povahy.

Prvé zmeny sa týkajú štruktúr mozgu. Kontrolné centrum všetkých procesov reprodukčnej aktivity sa sústreďuje v hypotalame. U žien vo fertilnom veku táto časť mozgu kontroluje produkciu a dozrievanie vajec. Hypotalamus je nerozlučne spojený s inou štruktúrou - hypofýzou, ktorá postihuje vaječníky. Tieto dva prvky endokrinného systému ovplyvňujú hladinu pohlavných hormónov v ženskej krvi.

Normálne existuje určitá rovnováha progesterónu a estrogénu pred menopauzou. Prvý hormón zvyšuje svoju koncentráciu až do okamihu ovulácie. Potom sa začne zvyšovať množstvo produkovaného estrogénu.

Počas menopauzy hypofýza obnovuje aktivitu vaječníkov, takže koncentrácia pohlavných hormónov sa postupne znižuje. V každom cykle prestanú vajíčka dozrievať, čo vedie k nepravidelnému menštruačnému toku. V určitom čase je koncentrácia produkovaných estrogénov taká malá, že sa syntéza vajíčok úplne zastaví. To je dôvod, prečo s nástupom menopauzy, plodné funkcie zmizne.

Ženská hypofýza je zodpovedná za nástup menopauzy.

Dôvody na spustenie zmien

Climax - nevyhnutné obdobie pre každú ženu. Ale môže prísť v rôznych časoch. Hormonálne zmeny v tele sú vyvolané rôznymi faktormi. Najbežnejšie sú:

 • prítomnosť chronických ochorení (endokrinné poruchy, diabetes mellitus),
 • tvrdá práca
 • pravidelný stres a emocionálny stres
 • ženský životný štýl
 • majú zlé návyky
 • psychických porúch
 • bydliska
 • genetická predispozícia.

Všetky tieto dôvody, či už priamo alebo nepriamo schopné upraviť čas začiatku hormonálnych zmien.

Podľa štatistík ženy, ktoré žijú v teplých oblastiach, majú menopauzu o niečo neskôr. To isté možno povedať o ženách, ktoré vedú úplný intímny život a dodržiavajú zdravý životný štýl. Dôležitú úlohu zohrávajú pracovné podmienky. Ťažká fyzická práca prináša čas nástupu menopauzy a duševná aktivita v pohodlných podmienkach vám umožňuje udržať plodnú funkciu dlhšie.

Tvrdá pracujúca žena vstúpi do menopauzy pred zvyškom.

Príčiny skorej menopauzy

V niektorých prípadoch sa prvé príznaky menopauzy môžu objaviť skôr. Dôvody predčasnej hormonálnej úpravy môžu byť viaceré. Včasná menopauza je veľmi často geneticky determinovaná. Je to dôsledok defektu v jednom páre X chromozómov. Podstatou tejto patológie je redukcia zásob vajec v porovnaní s normou. To znamená, že žena s podobným defektom v prírode chromozómu má naprogramovaný nižší počet menštruačných cyklov.

Budúce vajcia sa tvoria vo fáze vnútromaternicového vývinu, tento proces nie je možné ovplyvniť. Čas menopauzy u žien s genetickou predispozíciou sa posunie v priemere o 5-7 rokov dopredu.

Ďalšou príčinou skorej menopauzy je rýchla puberta. Prvé menštruačné krvácanie sa čoraz častejšie objavuje vo veku 10 - 11 rokov a nie 14 rokov, ako to bolo pred niekoľkými desaťročiami. Zásoba vajec je na genetickej úrovni stále obmedzená, takže menštruačné cykly sa zastavia o 3-4 roky skôr.

Ďalšie faktory môžu vyvolať skorý príchod menopauzy. Špecialisti

 • endokrinné poruchy
 • autoimunitné poruchy
 • obezita
 • fajčenie,
 • nevyvážená strava (prísna strava, podvýživa),
 • nesprávny výber hormonálnej antikoncepcie,
 • gynekologické ochorenia
 • slabá imunita
 • znečistené životné prostredie.

Nezdravé jedlo môže viesť k skorej menopauze

Príčiny neskorej menopauzy

Existuje opačná situácia, ktorá je tiež za hranicami normy, keď sa čas príchodu menopauzy posunie dozadu. Symptómy menopauzy sa začínajú objavovať až po 55 rokoch.

Často je táto vlastnosť ženského tela zdedená. V tomto prípade neskorý príchod menopauzy nebude vážnou patológiou. Na druhej strane, menopauza je výsledkom hormonálnych zmien. Ak žena pokračuje v menštruačnom období a nové vajcia pravidelne dozrievajú, telo si na to udržiava dostatočné hladiny estrogénu. Mal by byť vyšetrený, pretože pohlavné hormóny môžu byť syntetizované nádormi: nádory prsných žliaz alebo reprodukčné orgány. Silné antibiotiká môžu tiež oddialiť nástup menopauzy. To je dôvod, prečo ženy podstupujúce dlhodobý priebeh liečby s takýmito liekmi môžu mať dlhšiu plodnosť.

Vyšetrenie prsníka - povinný postup v prípade neskorej menopauzy

Príčiny patologickej menopauzy

Nie vo všetkých prípadoch žena vstupuje do novej fázy bez ťažkostí. Niekedy je patologický priebeh menopauzy, komplikovaný ďalšími príznakmi. Okrem absencie menštruácie sa vyskytujú návaly, časté močenie, svrbenie v pošve. Tieto prejavy sú dosť silné a nakoniec vedú k chorobám močového a reprodukčného systému. Patologický priebeh menopauzy je spravidla charakteristický pre ženy so zníženou imunitou, ako aj pre nedostatok množstva vitamínov.

Domácnosť, materiál alebo akékoľvek iné ťažkosti môžu tiež zvýšiť závažnosť symptómov menopauzy. Ťažká menopauza je charakteristická pre ženy s hormonálnymi a metabolickými poruchami.

Silný stres a emocionálne poruchy, ako aj individuálne charakteristiky tela môžu vyvolať nástup patologickej menopauzy. Hrá úlohu a dedičný faktor.

S nástupom menopauzy sa mení život ženy. Ak pocítite nepríjemné príznaky, skorú alebo neskorú menopauzu, mali by ste sa poradiť s lekárom.Musíte jesť správne, znížiť fyzickú námahu, chrániť sa pred stresom. Potom bude čas hormonálnych zmien pre ženu menej viditeľný a nespôsobí vážne zdravotné problémy.

Čo sa stane s ženským telom s nástupom menopauzy?

Človek sa rodí s určitým súborom hormónov a sprevádza ženu po celý život. Hormonálna úprava začína u dievčat ako teenager. Hormóny sú zapojené do jeho puberty, regulujú menštruačný cyklus, sú zodpovedné za tehotenstvo a plodnosť všeobecne.

Počas menopauzy však hormóny začínajú klesať. Zdá sa, že estrogén a progesterón pre menopauzu nie sú vôbec potrebné, pretože v tomto veku deti zvyčajne nedávajú pôrod, ale to nie je úplne pravda, pretože hormóny sú zodpovedné nielen za pôrod, ale aj za prácu mnohých orgánov a ich systémov. Keď má žena menopauzu, hormóny začnú prudko klesať a hormonálna nerovnováha spôsobuje mimoriadne nepríjemné symptómy, s ktorými musíte nejako žiť.

Aké sú typy menopauzy?

V lekárskej vede existujú dva typy menopauzy, fyzickej a patologickej, z ktorých každá je charakterizovaná určitými príznakmi a symptómami.

 • zvyčajne fyziologický vrchol pre ženu prechádza pomerne jemne: jej príznaky sú takmer neviditeľné. Žena môže žiť celý život a nepotrebuje ďalšiu závažnú liečbu.
 • patologická menopauza to dáva svojim majiteľom oveľa viac problémov, pretože to zvyčajne trvá ťažký kurz a vyčerpá ženu, ktorá musí ísť k lekárom a dostať vážne zaobchádzať tak, že táto podmienka nie je úplne podkopať jej zdravie. Okrem toho, niektoré z príznakov môžu byť vyhladené, a niektoré zostávajú so ženou takmer do konca svojho života.

Ako sa prejavujú hormonálne zmeny u žien počas menopauzy?

Existuje pomerne pôsobivý počet príznakov, ktoré vám hovoria o nástupe menopauzy. Nie všetky ženy sa okamžite prejavia: niektorí sa budú môcť dostať okolo nej, ale po 40 rokoch musíte byť neustále ostražití, pretože tie isté zmeny sa môžu vyskytnúť o niečo skôr a objaviť sa v najneočakávanejšom momente.

Varovanie! Skorší nástup menopauzy prispieva k zlým návykom, alkoholizmu a fajčeniu, operácii na odstránenie maternice alebo iných reprodukčných orgánov, ako aj dedičnému faktoru.

Ak váš najbližší príbuzný (matka, babička, sestra) má menopauzu skôr, potom nemôžete uniknúť rovnaký osud. Menopauza tiež začína skôr u tých, ktorí nedávajú porod alebo porod, ale viac ako trikrát. Príležitostne je tento stav významne ovplyvnený potratom.

Existujú nasledujúce príznaky menopauzy a hormonálnych porúch.

 1. Príliv počas menopauzy u žien.
 2. Ťažké potenie, ktoré nenecháva ženu ani v noci.
 3. Zvyšuje sa riziko aterosklerózy a iných ochorení srdca a ciev.
 4. Migrény a bolesti hlavy.
 5. Srdcové palpitácie: pocit, že srdce sa chystá vyskočiť z hrudníka. Tento stav nastáva aj pri minimálnej námahe.
 6. Atrofia sliznice pošvy. To možno chápať svrbením a nepohodlím na intímnom mieste, krvácaním a bolesťou počas a po sexuálnom kontakte s mužom.
 7. Všetky orgány reprodukčného systému strácajú svoju elasticitu, stávajú sa ochabnutými, zmenšujú sa veľkosťou, časom strácajú atrofiu, pretože už nevykonávajú žiadnu funkciu.
 8. Vodný výtok z pošvy.
 9. Tam je potreba bežať na záchod oveľa častejšie. Je to spôsobené slabosťou stien močového mechúra. U niektorých žien ide tento problém do kategórie veľmi závažných, pretože majú inkontinenciu počas akejkoľvek fyzickej námahy.
 10. Počas menopauzy sa zvyšuje riziko infekcie cystitídou a inými zápalovými ochoreniami močových ciest. Je veľmi ťažké úplne sa zotaviť z týchto chorôb, pretože sa často vyskytujú ich recidívy.
 11. Bolesť kostí, kĺbov a svalov.
 12. Existuje zvýšené riziko osteoporózy a iných ochorení kostí. Zlomeniny kostí vznikajú aj z jednoduchého pádu alebo príliš nedbalého pohybu.
 13. Mliečne žľazy sú atrofované, ich citlivosť klesá.
 14. Pokožka je cítiť na koži.
 15. Riedenie kože po celom tele, stáva sa suchšou, ľahšie poškoditeľnou.
 16. Emocionálna stránka života trpí: objavuje sa depresia, úzkosť, únava a podráždenosť.
 17. Existujú sťažnosti na psychologické procesy: pamäť sa zhoršuje, koncentrácia klesá, myslenie sa stáva slabším.
 18. Libido sa znižuje, ťažkosti pri dosahovaní orgazmu.

Prečo sa vyskytujú hormonálne zmeny počas menopauzy?

Faktory, ktoré môžu vyvolať porušenie menopauzy:

 • Genetická predispozícia k skorému nástupu tohto stavu, ktorý by sa mal liečiť v detstve.
 • Choroba reprodukčného systému alebo jeho jednotlivých orgánov.
 • Prenos infekcií, ktoré sa prenášajú pohlavne (chlamydia, tlieskanie, mykoplazmóza, kvapavka, syfilis).
 • Antikoncepčné hormonálne lieky, ktoré nie sú kontrolované nikým, čo sa okrem iného vykonáva náhodne.
 • Ochorenie štítnej žľazy.
 • Nesprávne nadobličky.
 • Pacienti pankreasu.
 • Chirurgické zákroky, ktoré ovplyvňujú brušnú dutinu.
 • Časté potraty.
 • Príliš skoro alebo príliš neskorý nástup sexuálnej aktivity.
 • Predĺžená sexuálna abstinencia v dospelosti.
 • Nedostatok spánku alebo iné poruchy spánku.
 • Nesprávna výživa.
 • Časté napätie.
 • Fyzická pasivita.

Dôsledky hormonálnych zmien počas menopauzy

Je dôležité si uvedomiť, že ľudský endokrinný systém sa podobá veľkému zariadeniu, kde jedna malá závada znamená iné. Preto pokles hladiny pohlavných hormónov počas menopauzy často vyvoláva poruchy v práci iných orgánov a ich systémov. Hormonálne zlyhanie u žien nastáva vo veku 42-50 rokov, trvá asi 5 rokov a potom klesá.

Pre mnohé ženy spôsobuje pokles hladiny pohlavných hormónov poruchy v hypofýze a hypotalame a tieto časti mozgu sú zodpovedné za komunikáciu nervových a endokrinných systémov. Aj tieto časti mozgu sú zodpovedné za termoreguláciu, takže počas menopauzy sú návaly horúčavy. Tento stav sa vyznačuje sčervenaním oblasti hlavy, krku a dekoltu, horúčka dramaticky stúpa k nim, zvyšuje sa tlak, nauzea a vracanie. Príliv je sprevádzaný nadmerným potením, po ktorom často musí ísť na výmenu oblečenia.

Ak sa patologická menopauza nelieči, môže viesť k rozvoju nervového zrútenia, ktoré sa vyznačuje panickým strachom zo smrti, úzkosťou, depresiou a výbuchmi neprimeraného hnevu.

Diagnostika hormonálnych porúch v menopauze

Aby bolo možné stanoviť hladinu hormónov, je potrebné vykonať krvný test zo žily do ženských pohlavných hormónov, progesterónu a estrogénu, v závislosti od menštruačného cyklu, ak je stále uložený. Pre presnejší výsledok je potrebné niekoľkokrát prejsť analýzou, pretože hormonálne pozadie osoby sa môže zmeniť počas procesu života.

Pre presnejší výsledok, ultrazvuk reprodukčného systému, počítačová tomografia mozgu.

Analýzy hladín hormónov môžu byť vykonané v akomkoľvek laboratóriu, pripravte sa na to, čo za to musíte zaplatiť.

Liečba hormonálnych zmien v menopauze

Ak chcete vyriešiť hormonálne problémy v menopauze, musíte sa poradiť s lekárom a prediskutovať s ním uskutočniteľnosť liečby.

Niekedy na liečbu príznakov menopauzy chirurgia je nutná, pretože úroveň hormónov počas menopauzy v takýchto prípadoch nebude vyriešený liekmi.

Menopauzu možno liečiť pomocou liekov, ktoré obsahujú hormóny v ich zložení, ako aj pomocou hormónov obsahujúcich rastlinné hormóny obsahujúce fytoestrogény.

Zmiernenie príznakov hormonálnej nerovnováhy v menopauze je dosiahnuté požitím odvar zo špeciálnych liečivých bylín, ktoré zahŕňajú borovicový les, rebrík, ďatelina, šalvia, lekáreň harmanček kvety. Tieto bylinky obsahujú estrogény a sú ich prirodzeným zdrojom.

Pamätajte, že hormonálne zlyhanie je veľmi vážny stav, v ktorom je nevyhnutné, aby ho monitoroval lekár, a to pravidelne a nie občas. Samoobsluha takéhoto problému je neprijateľná.

Prevencia hormonálnych zmien v menopauze

 1. Udržujte kalendár menštruačného cyklu so všetkými zlyhaniami.
 2. Ak spozorujete krvácanie z pošvy, ktorá sa nevzťahuje na menštruačný cyklus, okamžite sa poraďte s lekárom.
 3. Snažte sa zanechať zlé návyky dobre, alebo ich aspoň udržiavať na minime.
 4. Vytvorte kompletnú a pravidelnú stravu, ktorá bude obsahovať iba kvalitné produkty obohatené o vitamíny a minerály.
 5. Dodržiavajte spôsob práce a odpočinku, snažte sa neprepracovávať.
 6. Návšteva gynekológa raz za šesť mesiacov na rutinnú prehliadku, aj keď sa cítite dobre a nemáte žiadne sťažnosti.
 7. Venujte veľkú pozornosť vášmu zdraviu, nezanedbávajte žiadne príznaky.
 8. Snažte sa dostať zo stresových situácií: vyriešte ich pokojne, z akéhokoľvek dôvodu neporušujte, pretože hormóny počas menopauzy priamo závisia od emocionálneho stavu ženy.
 9. Uskutočniteľná fyzická námaha veľmi dobre ovplyvňuje stav ženy počas menopauzy. Vyberte si lekciu podľa svojich predstáv, skúste chodiť do bazéna, posilňovne, fitness, jogy alebo aerobiku. Ak to nie je možné, potom len robiť gymnastiku v dopoludňajších hodinách, skúste ak je to možné opustiť výťah a verejnej dopravy, chodiť pár zastávok. Veľa chôdze na čerstvom vzduchu, na to môžete začať psa, a chodiť to niekoľkokrát denne.
 10. Aby ste neboli v depresii, snažte sa pre vás nájsť nové hobby. Začnite kresliť, vyšívať, vyšívať, zaregistrovať sa na kurzy poézie, v kruhu divadelných zručností. Hlavnou vecou je, aby bol pre vás zaujímavý, aby ste mali možnosť získať nové dojmy a komunikovať so zaujímavými ľuďmi. Potom nebudete musieť sedieť doma a byť smutný. Pamätajte si, že váš život iný ako vy, nikto neurobí jasný a šumivý kľúč.

Takže pohlavné hormóny v menopauze a ich obsah v krvi je neuveriteľne vážna otázka, na ktorej závisí budúci život a zdravie ženy, ktorá vstúpila do menopauzálneho veku. Preto je potrebné v tejto veci konzultovať s lekárom, ktorý vám povie, čo máte robiť a ako s ním zaobchádzať, ak vám takéto porušovanie zabráni žiť celý život. Môžete vyrovnať rovnováhu hormónov rôznymi spôsobmi, takže by ste nemali zúfalstvo vopred.

Prečítajte si viac o nerovnováhe a liečbe každého jednotlivého hormónu počas menopauzy, prečítajte si ďalšie články na našich webových stránkach.

Kognitívne video na túto tému:

Poruchy počas menopauzy

Počas menopauzy sa ženské telo podrobuje povinným zmenám v hormonálnej rovnováhe, ktorá je charakterizovaná odchýlkou ​​indikátorov od všeobecne akceptovaných noriem. Spravidla sa najprv vyskytuje nedostatok estrogénu (estradiol).

Tento hormón je spolu s progesterónom priamo zapojený do zmien vyskytujúcich sa v ženskom tele. Už vo veku 35 rokov sa produkcia estrogénov spomaľuje, čo sa vysvetľuje vyčerpaním dodávok vajec. Pretože hormonálne procesy navzájom úzko interagujú, dochádza v tejto súvislosti k poklesu syntézy iných látok. Mesačne prichádzajú menej a menej a vajce nevyzrel v každom cykle.

Na tomto pozadí hladiny progesterónu začínajú klesať, ktorých koncentrácia ovplyvňuje aktualizáciu endometria v tele maternice. V priebehu času dochádza k vyčerpaniu slizničnej vrstvy a tkanivová regenerácia sa zastaví. V konečnom štádiu klimakterického obdobia dochádza k úplnej absencii produkcie estrogénu vaječníkom. Výsledkom je, že menštruácia sa zastaví, vnútorné genitálie sa zmenšia a vyskytnú sa aj poruchy vo výrobe iných hormónov.

Keď sa žena začne starať o špecifické príznaky, je nevyhnutné, aby absolvovala hormonálny test.

Obdobie menopauzy je spravidla sprevádzané prejavom výrazných znakov indikujúcich hormonálne zlyhanie. Medzi najbežnejšími odborníkmi rozlišujeme:

 • časté prílivy a odlivy
 • poruchy spánku
 • suché sliznice na intímnom mieste,
 • podráždenosť,
 • rýchla tvorba vrások.

Ak chcete kontrolovať koncentráciu hormónov (estradiol, progesterón, prolaktín a testosterón), musíte sa najprv poradiť so špecialistom, podrobiť sa vyšetreniu, najmä vyšetriť hladiny hormónov a porovnať výsledky s normou. Len na základe týchto údajov lekár predpíše primeranú liečbu.

Analýza hormónov počas menopauzy

Počas menopauzy je nevyhnutné vyšetrenie hormónov, pretože absencia menštruácie môže byť známkou vážneho ochorenia.

Všetky poruchy, ktoré sa vyskytujú počas menopauzy, sú priamo závislé od hormonálnych porúch. Na normalizáciu je potrebné prejsť špecifickou terapiou. Predtým je potrebné priradiť analýzu krvných tekutín na výpočet koncentrácie nasledujúcich hormónov u žien:

 1. Estradiol. Odber vzoriek krvi počas menopauzy sa vykonáva kedykoľvek. Na dosiahnutie čo najpresnejšieho výsledku sa odporúča štúdiu zopakovať po 20 dňoch. Predtým, ako začnete test, musíte opustiť sexuálny kontakt, zvýšený stres, užívanie antikoncepcie, čo zvyšuje koncentráciu hormónu v krvi.
 2. Progesterón. V normálnom stave by indikátor nemal presiahnuť 0,64 nmol / l.
 3. FGS - hormón, ktorý sa podieľa na stimulácii folikulov, čo ovplyvňuje zrýchlené uvoľňovanie vajíčka. Hypofýzová žľaza sa priamo podieľa na jej vývoji, kontrola sa vykonáva procesom tvorby estrogénu. S dostatkom z nich bude úroveň FGS nízka. Nemali by sme však zabúdať, že počas menopauzy indikátor stúpa na kritickú úroveň v dôsledku poklesu obsahu estrogénu.
 4. LH - hormón zapojený do ovulácie. Spravidla sa pohybuje od 16 do 54 mIU / ml.

Ak chcete vykonať testy na hormóny je potrebné nielen pri zhoršení zdravia.

Podmienky testovania

Ak chcete vziať krv na hormóny, musí byť riadne pripravený. Postupujte podľa určitých odporúčaní:

 • odmietnuť mať sex
 • odstrániť alkohol a fajčenie,
 • Nevystavujte telo stresu
 • ak je to možné, prestať užívať lieky na HSL,
 • Nejazdite do športových hál a nezdvíhajte ťažké predmety.

Na zistenie príchodu menopauzy sa vykoná analýza v rôznych dňoch menštruačného cyklu. Keď nastane menopauza, hormonálne poruchy sú zvyčajne vyvolané zmenou koncentrácie ktoréhokoľvek hormónu. Na zistenie abnormalít v tele je možné naplánovať niekoľko testov.

Miera hormónov u žien počas menopauzy

S menopauzou sa hladina folikuly stimulujúceho hormónu zvyšuje na 40 mmol / ml. V niektorých prípadoch môže prípustná hodnota dosiahnuť 135. Ak prekročíte koncentráciu viac ako jeden a pol krát, menopauza príde veľmi skoro.

Minimálna hodnota estradiolu by sa mala rovnať 6-9 pg / ml. Prípustný horný limit - 82 pg / ml.

Vlastnosti liečby žien s menopauzou

Po 50 rokoch odborníci odporúčajú nahradiť hormonálnu terapiu substitúciou. Pri používaní drog je dôležité dodržiavať určité pravidlá:

 • brať pilulky a sviečky presne podľa schémy,
 • vezmime si pohlavné hormóny cyklicky alebo denne,
 • Nenechajte si ujsť dávku
 • akékoľvek prostriedky na použitie len s vymenovaním špecialistu a pod jeho prísnou kontrolou,
 • pravidelne navštevovať gynekológa,
 • raz za 12 mesiacov na testovanie hormónov.

Trvanie hormonálnej substitučnej terapie trvá až tri roky. V niektorých prípadoch sa lehota môže predĺžiť na 10 rokov.

Lieky na HST

Základom lieku je estrogén. Progestíny sa používajú ako ďalšia terapia na prevenciu hyperplázie výstelky maternice, ako aj na monitorovanie stavu orgánu.

Tablety obsahujú nasledujúce skupiny estrogénov:

 • syntetické,
 • éterové deriváty,
 • prirodzené,
 • mikronizované formy.

Medzi liekmi, ktoré obsahujú gestagén, emitujú:

 • "Femoston" alebo "Djufaston" - nemajú androgénne a metabolické účinky,
 • "Tibolón" - predpísané na prevenciu a liečbu osteoporózy, t
 • "Norkolut" - odporúča sa aj pri osteoporóze,
 • "Klim" alebo "Diane-35" - má antiandrogénny účinok.

Kombinované HRT zahŕňajú "Ovestin", "Triaklim" a ďalšie.

Kontraindikácie pri užívaní HSL

Užívanie liekov na substitučnú liečbu je zakázané, ak:

 • anamnéza rakoviny prsníka alebo endometria,
 • pečeňové patológie,
 • печеночной недостаточности,
 • zvýšenie koncentrácie triglyceridov v zložení krvnej tekutiny,
 • hlboká žilová trombóza,
 • endometrióza.

Obmedzenie HRT je tiež prítomnosť polypov alebo maternice maternice tela.

Vedľajšie účinky

Použitie hormonálnej substitučnej terapie nevylučuje prejav nežiaducich účinkov. Niektoré z nich nepredstavujú nebezpečenstvo pre zdravie žien a po určitom čase zmiznú, iné môžu byť dôvodom na zastavenie hormonálnej liečby.

Medzi najbežnejšie patria:

 • krvácanie (menštruácia),
 • zvýšenie mliečnych žliaz alebo zvýšenie ich citlivosti.

Ak je v tele zadržaná voda, môže nastať opuch a prírastok hmotnosti.

fytohormóny

Bylinné liečivá sú schopné nahradiť substitučnú liečbu. Ak menopauzálne príznaky nemajú výrazný charakter, potom fytohormóny pomôžu vyrovnať sa s indispozíciou bez prejavu vedľajších účinkov.

Výber liečiva a výpočet dávky vykonáva výlučne špecialista. Zloženie prírodných liečiv obsahuje estrogény podobné ženám, čo umožňuje udržiavať telo počas obdobia reštrukturalizácie.

Preventívne opatrenia

Stav zdravia žien počas menopauzy závisí nielen od liekov, ale aj od životného štýlu. Preto v prvom rade je potrebné venovať pozornosť potravinám, Ako viete, v priebehu rokov sa metabolické procesy spomaľujú, čo prispieva k nárastu telesnej hmotnosti. Aby sa zabránilo takémuto stavu, je dôležité monitorovať nielen to, čo sa konzumuje, ale ako často av akom množstve sa vyskytuje. Po prvé, musíte zabrániť prejedaniu v noci. Ak je to možné, odstráňte sladké, vyprážané, mastné a múčne jedlá. V dennej strave by mala byť viac čerstvej zeleniny a ovocia, mliečne výrobky. Je tiež žiaduce úplne opustiť kávu a silný čaj.

Voda zohráva rovnako dôležitú úlohu. Stav ženských systémov a orgánov bude priamo závisieť od jeho objemu. Nedostatok tekutiny nepriaznivo ovplyvňuje stav krvi, pohyb živín. Koža sa tiež zhoršuje. Aby sa tomu predišlo, je potrebné vypiť aspoň 1,5 litra čistej vody denne.

Dokonca aj vo veku 50 rokov nemôžete ignorovať šport, Aktívny život:

 • zlepšuje metabolické procesy a krvný obeh,
 • odstraňuje prebytočnú tekutinu z tkanív
 • zlepšuje stav pokožky,
 • pozitívny vplyv na chrbticu a kĺby,
 • zvyšuje syntézu prirodzených hormónov
 • pomáha zvýšiť náladu.

Ak to nemôžete urobiť, môžete obmedziť svoje prechádzky.

Reštrukturalizácia hormonálneho pozadia kladie ďalší dôraz na nervový systém. Preto je dôležité sledovať režim spánku a odpočinku. Telo musí úplne odpočívať.

Aby bola nálada vždy len pozitívna, je dôležité komunikovať viac s blízkymi, ktorí dávajú radosť a vieru do budúcnosti.

Pre včasné zistenie vývoja patológie v ranom štádiu alebo elimináciu obáv je potrebné pravidelne navštevovať špecialistu ako preventívne opatrenie. Okrem gynekológa musíte mať aj mamológa, kardioterapeuta, psychológa, zubára a iných.

záver

Žiadne ženy nie sú poistené proti hormonálnym poruchám, najmä počas menopauzy. Preto je dôležité sledovať stav hormónov a prejsť určitými testami. Len s včasnou detekciou abnormalít môžu byť hladiny hormónov upravené, čo chráni každého pacienta pred nepohodou a nepohodlím počas menopauzy.

Ako hormóny u žien počas menopauzy?

Celý život ženy podlieha stavu hormonálneho pozadia. U mladých dievčat regulujú vývoj prsných žliaz a reprodukčných orgánov pohlavné hormóny, ktoré stúpajú na vysokú hodnotu. Cyklické hormonálne výkyvy spôsobujú menštruáciu mesačne. Mesačné zmeny ovplyvňujú estrogén, progesterón, folikuly stimulujúce a luteinizačné zlúčeniny.

Práve tieto látky spôsobujú transformácie v ženských systémoch a orgánoch počas menopauzy. Inhibícia syntézy estrogénu začína vo veku 35 rokov. Je to spôsobené znížením počtu vajec v pohlavných žľazách. Hormonálne transformácie v tele sú v úzkom vzťahu, preto sa po produkcii estrogénu iných biologicky aktívnych zlúčenín zhoršuje. To vedie k porušeniu cyklickej povahy menštruácie, ovulácia sa nevykonáva každý mesiac.

Hormonálne zmeny v menopauze zahŕňajú pokles syntézy progesterónu, ktorý reguluje cyklickú zmenu endometria. Sliznica maternice sa stáva tenšou, prestáva byť aktualizovaná každý mesiac. Menštruačný tok sa stáva nemožným. Keď nastane postmenopauza, produkcia účinných látok vaječníkmi je kompletne ukončená, reprodukčné orgány prestanú fungovať a zmenšujú sa.

Aké sú dôsledky hormonálnych zmien v menopauze?

Endokrinné žľazy fungujú v silnom väzive, zlyhanie fungovania jednej žľazy vedie k narušeniu práce mnohých orgánov. Preto, keď sa zmenia hormonálne zmeny, objavia sa problémy v celom ženskom tele. Hormonálne transformácie začínajú v 45 - 50 rokoch, trvajú asi 5 rokov, potom sa stav postupne stabilizuje.

Zníženie hladín hormónov v menopauze spôsobuje zhoršenie hypofýzno-hypotalamického systému, ktorý reguluje spoločné fungovanie nervového systému a žliaz s vnútornou sekréciou. Preto u žien je narušená termoregulácia, je horúčka krvi do hornej časti tela, sprevádzaná horúčkou, zvýšeným krvným tlakom, nadmerným potením a niekedy aj nevoľnosťou.

Ak vyššie uvedené príznaky menopauzy nie sú liečené, potom kvôli hormonálnej deficiencii sa objavia príznaky nervového zrútenia.

Aké hormóny chýbajú v tele počas menopauzy?

Aby sa žena nestala obeťou patológií spojených s menopauzou, musí neustále udržiavať pod kontrolou hormóny. V menopauze dochádza k významným zmenám estrogénov, progesterónov, folikuly stimulujúcich a luteinizačných zlúčenín.

PHG kolíše cyklicky u mladých žien, ale s nástupom klimakterického štádia koncentrácia látky stúpa na maximálne hodnoty. Počas obdobia fertility je veľkosť hormónu normálne 10 mIU / ml, 30 až 40 mIU / ml sa stáva normálnym indikátorom počas menopauzy. V niektorých prípadoch môže koncentrácia látky v postmenopauzálnom štádiu skočiť na 135 mIU / ml. Ak je staršia žena má krvný test, ktorý ukazuje vysokú úroveň folikuly-stimulujúce zlúčeniny, potom môžeme hovoriť o začiatku menopauzy.

Estrogény sú určené fyzickou kondíciou a vzhľadom ženy, schopnosťou počať a niesť dieťa. Kvôli nedostatku estrogénov v dôsledku menopauzy sa pozorujú nasledujúce príznaky:

 • častá bolesť v hlave,
 • skoky krvného tlaku
 • nevoľnosť,
 • nedostatočná koordinácia pohybov,
 • vysušenie kože,
 • výskyt hlbokých vrások a senilných pigmentových škvŕn,
 • vznik návalov tepla sprevádzaný začervenaním tváre a hornej časti tela, nadmerným potením.

Závažnosť symptómov menopauzy je určená hladinou estradiolu v krvi. Nedostatok tohto hormónu vyvoláva zvýšené prejavy vymiznutia reprodukčnej schopnosti. Najnižšia koncentrácia látky v krvi je 6 až 9 pg / ml. Keď estradiol klesne na veľmi nízku hodnotu, je naliehavo potrebná hormonálna substitučná liečba (HRT).

Kedy je potrebné kontrolovať krv na hormóny?

Keď menopauzálne hormóny začínajú kolísať okolo 45 - 50 rokov, počas tohto obdobia by mala žena podstúpiť pravidelné vyšetrenia gynekológom a darovať krv na hormonálnu analýzu. Skutočnosť, že je čas ísť k lekárovi a nechať sa vyšetriť, žena môže pochopiť, že sa objavujú nasledujúce príznaky:

 • pravidelné a ťažké záchvaty tepla,
 • sušenie slizníc genitálneho traktu,
 • nadmerné potenie,
 • poruchy spánku
 • zmena charakteru k horšiemu
 • rýchla tvorba hlbokých vrások.

Na základe výsledkov testov lekársky špecialista predpisuje pacientovi priebeh hormonálneho lieku na báze syntetických alebo prírodných zložiek. Lekár tiež stanovuje optimálne dávkovanie so zameraním na závažnosť symptómov ochorení spojených s menopauzou.

Aké hormóny sa majú užívať počas menopauzy?

Terapia hormonálnymi liekmi (HRT) sa volí na základe intenzity fluktuácií ženských hormónov počas menopauzy. Veľkú úlohu pri výbere liekov zohráva aj vek a fyzický stav pacienta. Hormonálne tablety na menopauzu sú indikované pre ženy trpiace vážnymi príznakmi. Hormóny počas menopauzy vyberá lekár pre každého pacienta individuálne.

fytoestrogény

Po menopauze nasleduje prudký pokles koncentrácie estrogénu, čo vedie k akumulácii škodlivého cholesterolu v krvných cievach, oslabeniu imunitného systému, zhoršeniu metabolizmu lipidov. Na zníženie rizika výskytu patologických stavov súvisiacich s vekom lekári radia pacientom, aby počas menopauzy vysadili hormóny. Fytoestrogény neovplyvňujú hormóny počas menopauzy, ale oslabujú symptómy. Liečba menopauzy sa uskutočňuje hlavne nasledujúcimi liekmi.

 1. Klimadinon, Liek je založený na extrakte z koreňa zimitsifugi. Oslabuje prejavy návalov horúčavy, odstraňuje nedostatok estrogénov.
 2. Femikaps, Komplexný nástroj, ktorý obsahuje extrakty Vitex a Passiflora, pupalkový olej, vitamíny E a B6, horčík, lecitín. Normalizuje estrogénovú rovnováhu, obnovuje duševný stav.
 3. Remens, Komplexný homeopatický liek na báze extraktov cimicifuga, sanguinaria a pilocarpus, sekrečných sekrétov sépia, látok z hada jedu suukukuk. Posilňuje organizmus, odstraňuje nedostatok estrogénov, znižuje pravdepodobnosť mentálnych, nervových, metabolických, autonómnych porúch v menopauze, potláča zápalové reakcie v endometriu a v maternicovom výbežku.

Bioidentické hormóny

Ženské hormóny v menopauze sa dopĺňajú užívaním bioidentických hormónových liekov. Je potrebné použiť tieto prostriedky do 5 rokov, pred vymiznutím príznakov vyvrcholenia. Nižšie sú najúčinnejšie a cenovo dostupné lieky.

 1. Duphaston, Náhrada prírodného progesterónu. Neposkytuje estrogény negatívny vplyv na endometrium, znižuje pravdepodobnosť výskytu malígnych nádorov reprodukčných orgánov po menopauze.
 2. Femoston, Komplexné liečivo, vrátane estradiolu a didrogesterónu. Eliminuje mentálne a vegetatívne prejavy menopauzy, pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi.
 3. Janine, Antikoncepčné komplexné liečivo na báze dienogestu a etinylestradiolu. Je určený na inhibíciu ovulácie, ale počas menopauzy eliminuje nedostatok estrogénov.

Lieky s estrogénom

Lieky, ktoré obsahujú len estrogén, pomáhajú normalizovať menopauzu. Hormóny obsiahnuté v týchto prípravkoch obnovujú činnosť nervového systému, stimulujú syntézu kolagénu. Najlepšie lieky sú uvedené nižšie.

 1. Klimonormu, Liečivo na odstránenie nedostatku estrogénu. Normalizuje stav slizníc močových orgánov, znižuje pravdepodobnosť vzniku srdcových a cievnych patológií.
 2. PREMARIN, Zmierňuje príznaky menopauzy, zabraňuje osteoporóze.
 3. Ovestin, Normalizuje stav vaginálnych stien, zabraňuje zápalovým ochoreniam močových orgánov.

Negatíva hormonálnej terapie

Ak chcete prijímať hormonálne lieky by mali začať až po povolení lekára. Keď začne menopauza, hormóny s nesprávnym výberom a nekontrolovaným príjmom môžu vyvolať vážne vedľajšie účinky: od alergií až po onkologické genitálie.

Je zakázané dopĺňať ženské pohlavné hormóny menopauzou liekmi, ak má pacient tieto patologické stavy:

 • zhubné nádory genitálnych a prsných žliaz,
 • vaginálne krvácanie,
 • poruchy pečene a obličiek, t
 • diabetes mellitus
 • endometrióza a adenomyóza,
 • zhoršenie metabolizmu lipidov
 • zvýšená zrážanlivosť krvi,
 • rozvoj mastopatie a ich zhoršenie, t
 • bronchiálna astma,
 • reumatizmus,
 • epilepsie.

Lekári predpisujú hormonálne lieky pacientom v extrémnych prípadoch, radšej predpisujú ľahšie a bezpečnejšie homeopatické a bylinné prípravky, ako aj komplexy, ktoré zahŕňajú tokoferol, kyselinu askorbovú, kalciferol, retinol, antihemoragický vitamín K1 a vitamíny B.

Etiológia menopauzy

Počas menopauzy má žena zmenu menštruačného cyklu. Cyklus ženy je formovaný prácou ženských pohlavných žliaz. Tieto žľazy produkujú určité látky, ktoré sú zodpovedné za každú fázu menštruačného cyklu.

Pri zmenách súvisiacich s vekom dochádza k zániku produkcie hormónov žľazami. V období vstupu do menopauzy sa výrazne znižuje hladina látok v ženskom tele. Na pozadí týchto zmien sa vyskytujú príznaky menopauzy:

 • zvyšuje potenie,
 • pacient sa stáva ľahko excitabilným
 • zmeny libida,
 • cyklicky mesačne.

Tieto znaky sa objavujú na pozadí narušenia rôznych systémov tela. Na zníženie ich prejavu je potrebné podrobiť sa dôkladnému preskúmaniu.

Aké látky produkujú telo

Menštruačný cyklus ženy je formovaný prácou rôznych látok. Cyklus pozostáva z troch období. V prvom období žena aktivuje rast folikulu. Na to, ženské telo produkuje estrogén. Táto látka stimuluje rast folikulov. Je to miesto uskladnenia vajíčka. Počet folikulov v každej žene je prísne individuálny. Ak je množstvo hormónu vysoké, potom niekoľko folikulov môže dozrieť v rovnakom čase. Ak táto žena v tomto čase počne, porodí dve alebo viac detí.

V strednom období menštruačného cyklu vyvíja žena luteinizačný hormón. Táto látka je potrebná na otvorenie puzdra folikulu. Ak tento hormón v krvi pacienta nestačí, potom vajíčko nevychádza. Folikul sa odfúkne alebo sa vyvinie do folikulárnej cysty.

Po uvoľnení vajíčka na mieste folikulu sa môže objaviť žlté telo. Obsahuje veľké množstvo progesterónu. Progesterón pomáha maternici budovať endometrium a živiť plod počas prvých 12 týždňov.

Ak žena nepochopí, potom zväčšené endometrium opustí maternicu vo forme menštruačného toku.

Dodatočné funkcie látok

Estrogén je hlavným ženským hormónom. Je zodpovedný za objavenie sa sekundárnych sexuálnych charakteristík dievčat. Pod jeho vplyvom sa panvové kosti pohybujú od seba a tvoria sa prsné žľazy. Ak je úroveň tejto látky nedostatočná, potom dievča nemá ženský telesný tuk.

Estrogén má aktivačný účinok na žírne bunky, ktoré sa nachádzajú na zadku a bruchu. Začnú sa aktívne hromadiť tuk. Tieto zásoby majú ochrannú funkciu v tele ženy. Spodná časť brušnej dutiny je pokrytá tukovou vrstvou, ktorá chráni maternicu pred hypotermií. Ak sa žena aktívne zapája do športu a sedí na určitých diétach, potom sa ochranná vrstva stráca. U takýchto pacientov sa často zisťujú chronické zápalové ochorenia reprodukčného systému.

Luteinizačný hormón je hlavným znakom plodnosti ženy. Je nevyhnutné pre výskyt ovulácie u pacienta. Pod jeho vplyvom vajcia opúšťajú folikuly a pripravujú sa na počatie. Ak je hladina hormónu u ženy nedostatočná, žena stráca schopnosť niesť deti. Tento stav vyžaduje hormonálnu liečbu.

Progesterón je nevyhnutný pre ženské telo pre normálne fungovanie pohlavných žliaz. Zodpovedá za normálnu trofickú výživu tkanív a kože. S normálnou hladinou v krvi ženy si pokožka zachováva svoju elasticitu a dlhú dobu zadržiava molekuly vody. Ak sa hladina tejto látky znižuje, objavujú sa vrásky, nechty sú krehké a tenká, farba kože sa mení.

Diagnóza pozadia

Hormonálne zmeny počas menopauzy možno zistiť len v laboratórnych podmienkach. Treba mať na pamäti, že sa mení hladina hormónov počas menštruačného cyklu. Hormóny stimulujúce folikuly sa hromadia vo veľkých množstvách na 5. až 7. deň menštruačného cyklu. Odporúča sa ich analýza na 7-9 dní. Ak je toto pravidlo porušené, analýza stratí svoj informačný obsah. Je potrebné ho znova zopakovať.

Progesterón sa najčastejšie deteguje v krvi pacienta v dňoch 19 - 20 menštruačného cyklu. Počas tohto obdobia jeho hladina v krvi dosahuje svoj vrchol. Odporúča sa darovať krv počas menštruačného cyklu 22–24 dní.

Ak je menštruačný cyklus ženy kratší ako 24 dní, potom sa hormonálna hladina posúva. V tomto prípade sa krv kontroluje na estrogén po dobu 5-7 dní. Progesterón sa podáva v 19. deň cyklu.

Dodanie testov vyžaduje ďalšiu prípravu od pacienta.Žena musí dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • krv sa odoberá nalačno,
 • je potrebné vzdať sa nápojov obsahujúcich alkohol,
 • odmietnutie hormonálnej terapie,
 • presný výpočet menštruačného cyklu.

Niekoľko hodín pred odberom krvi na hormóny musíte prestať jesť. Používa sa voda. Čas by nemal byť kratší ako 8 hodín. Počas tohto obdobia sa v krvi akumuluje potrebná koncentrácia látky.

Nápoje obsahujúce alkohol majú škodlivý účinok na cievny systém tela. Keď k tomu dôjde, silná expanzia cievnych stien. Zmeny krvného tlaku. Látka sa neakumuluje v požadovanom množstve. Odmietnutie alkoholu sa vykonáva 2 - 3 dni pred odberom krvi na hormóny.

Pri menopauze je dôležité, aby žena presne poznala dĺžku svojho menštruačného cyklu. Ak sa vyskytne chyba, štúdia sa považuje za neplatnú. Ak má žena pochybnosti o presnosti výpočtov, je potrebná pomoc lekára. Ultrazvuk poskytne presný obraz cyklu.

Ak chcete poznať hormóny v období menopauzy, každá žena potrebuje. To pomôže ľahko preniesť jeho nepríjemné prejavy.

Pin
Send
Share
Send
Send