Hygiena

Fyziologické otázky: prečo potrebujeme mesačne?

Pin
Send
Share
Send
Send


Veľmi často sa mladé dievčatá obávajú primárnej epizódy menštruácie a vzniká otázka, prečo potrebujeme mesačné obdobia. Najmä keď začínajú v ranom veku (10-11 rokov). Prirodzene, keď žalúdok bolí, na nohavičkách je krv a dievča naozaj nemá čas vysvetliť podstatu menštruácie, potom sa k pocitu strachu pridáva hanba a nešikovnosť. V školách gynekológovia čítajú prednášky o reprodukčnej funkcii žien niekde v 8. alebo 9. ročníku, ale veľmi často dochádza k menštruácii oveľa skôr. Zvážte, čo sú mesačné v dievčatách, akú funkciu vykonávajú.

Veľmi často sa mladé dievčatá obávajú primárnej epizódy menštruácie a vzniká otázka, prečo potrebujeme mesačné obdobia. Najmä keď začínajú v ranom veku (10-11 rokov). Prirodzene, keď žalúdok bolí, na nohavičkách je krv a dievča naozaj nemá čas vysvetliť podstatu menštruácie, potom sa k pocitu strachu pridáva hanba a nešikovnosť. V školách gynekológovia čítajú prednášky o reprodukčnej funkcii žien niekde v 8. alebo 9. ročníku, ale veľmi často dochádza k menštruácii oveľa skôr. Zvážte, čo sú mesačné v dievčatách, akú funkciu vykonávajú.

Anatomické vlastnosti ženského tela

Predpokladá sa, že pôvodným účelom ženy je mať deti. Jeho biologickou funkciou je koncepcia, gestácia a pôrod. Keď dievča dosiahne pubertu, najprv sa stretne s takým javom ako menštruácia. Menštruačný cyklus je regulovaný gonadotropnými hormónmi.

Pri narodení, dievčatá vaječníky už obsahujú stovky vajec. Aby sme pochopili, prečo príroda vytvorila menštruáciu, je potrebné zvážiť fázy menštruačného cyklu.

Obdobie od začiatku jednej menštruácie až po začiatok druhej je dievčenský menštruačný cyklus (v priemere 28-35 dní). Prvá fáza MC - menštruácia. Druhá fáza - postmenštruačná, keď ženské telo začína produkovať hormóny - signál pre vývoj novej vnútornej výstelky maternice (zahusťovanie a proliferácia endometria) na prijatie vajíčka na následný vývoj tehotenstva.

Tretia fáza sa nazýva ovulácia, keď vajíčko opúšťa vaječník. A v najbližších dňoch (3-4 dni) sa pohybuje cez vajíčkovod do dutiny maternice. Ak dôjde k oplodneniu vajíčka, zapustí sa do steny maternice (nastane implantácia) a začne sa proces bunkového delenia - rozvoj nového života. Ak počas tejto doby spermie neoplodní vajíčko, rozpustí sa. Vo väčšine prípadov nedochádza k oplodneniu, preto nie je potrebné ďalšie zvyšovanie endometria. Prichádza predmenštruačná fáza, kedy sa výrazne zníži prívod krvi do sliznice maternice (prestane rásť). Potom prichádza menštruačná fáza - odmietnutie výstelky maternice vo forme menštruácie. Slizničná rejekcia je sprevádzaná miernym krvácaním, pretože oddelenie endometria spôsobuje mierne poškodenie krvných ciev. Vaječná bunka a vnútorná výstelka maternice zostávajú nažive až do ďalšej menštruácie. Každý mesiac sa proces opakuje.

Vzniká otázka, prečo je táto sliznica maternice odmietnutá. Práve tak, aby sa v období nasledujúceho cyklu opäť vytvorili ideálne podmienky (zhrubnutie endometria) pre možnú implantáciu oplodneného vajíčka.

Štátna norma

Mesačne - to je prvá fáza menštruačného cyklu, vyjadrená krvavý výtok z genitálneho traktu (vagína). Normálne menštruačné krvácanie je zvyčajne 3-7 dní.

Počas menštruácie sa vyskytuje malé, normálne a ťažké krvácanie. Za normálnych okolností by žena nemala mať pridelených viac ako 80 ml krvi denne, to znamená, že žena by nemala používať viac ako 6-7 podušiek denne s intervalom najmenej 3-4 hodiny.

Stav počas menštruácie môže byť trochu bolestivý. Ťahové pocity v bruchu, znížený výkon, slabosť by sa nemali brať ako odchýlka od normy, keď nastane menštruácia.

Prvé 3 dni začínajú mazať, pohybujú sa k výberu strednej intenzity. Po 3 až 4 dňoch je vrchol množstva sekrétov. Môžu sa objaviť krvné zrazeniny (endometriálne zvyšky). Po 5 dňoch sa výtok znižuje a stáva sa rozmazaným. Niekedy môže byť menštruácia meniteľná. Najprv sú mesačné obdobia hojné, 2-3 dni - skromné, o 5 dní sa opäť stávajú hojnými, o 7 dní sa zastavia. Toto je tiež variant normy.

Výkyvy v trvaní menštruačného cyklu a samotná doba menštruácie tiež nie sú vždy dôvodom na obavy. Takéto javy sa pozorujú počas klimatických zmien, pretože reprodukčný systém potrebuje čas na prispôsobenie sa. Významnými faktormi budú prepracovanosť, stres, prítomnosť súčasných a chronických ochorení, ekológia.

Dievčatá sa pýtajú, prečo potrebujú mesačne a prečo musia podstúpiť toľko nepríjemností. Menštruácia je regeneračný proces v maternicovej dutine, čistenie tela. Ak dievča chodí mesačne pravidelne, nie sú sprevádzané silnou bolesťou, nie sú príliš hojné, potom tento prirodzený proces nevytvára mladú dámu zbytočné problémy a nepríjemnosti.

V takom prípade by ste sa mali poradiť s gynekológom?

Menštruácia je nevyhnutným procesom v živote každej dievčatá a ženy. Aj keď nie ste nadšení menštruáciou, sú veľmi naštvaní, keď chodia, ich absencia nie je normou. To je veľmi zlé.

Pamätajte, že obdobie začína plynúť medzi 11 a 15 rokmi. V každom inom prípade je to dôvod na kontaktovanie gynekológa.

V mladom veku môžu byť obdobia nestabilné. Ale ak už v dospelosti, máte neustále zlyhania v menštruačnom cykle, časté oneskorenia, potom je to tiež dôvod na konzultácie s odborníkom.

Ak sa pýtate, prečo sa tieto menštruačné periódy vyskytujú u žien, potom vedia, že ženy často upadajú do hlbokej depresie, keď príde menopauza (ukončenie menštruácie). Je to jasné znamenie, že žena už nemôže mať deti. Preto, mesačne, možno môžu pekne pokaziť vaše plány, ale cítite sa mladý a schopný rodiť. Preto od útleho veku sledujte pravidelnosť a trvanie toku menštruácie. Pravidelný menštruačný cyklus je indikátorom toho, že hormonálny systém tela a vaječníky sú normálne. Menštruácia je proces, ktorý dáva žene príležitosť stať sa najšťastnejšou matkou na svete.

Pin
Send
Share
Send
Send