Hygiena

Čo je menštruačný cyklus?

Pin
Send
Share
Send
Send


Predtým, ako hovorím o fázach menštruačného cyklu, musím povedať, čo to je. Menštruačný cyklus je mesačné fyziologické zmeny vo vaječníkoch a genitáliách ženy, ktoré sa vyskytujú s cieľom pripraviť telo na možné tehotenstvo. V tomto procese sa zúčastňujú nielen reprodukčné orgány, ale aj mozog a hormonálny systém hrajú dôležitú úlohu.

Celý cyklus môže byť rozdelený do štyroch segmentov. Niektorí vedci hovoria o nesprávnosti takéhoto rozdelenia a uvádzajú iba dve fázy menštruačného cyklu: folikulárne a luteálne. V skutočnosti sú obe klasifikácie takmer identické. Najpresnejšie odráža procesy prípravy na pravdepodobné tehotenstvo, prvá klasifikácia, ktorá rozlišuje štyri fázy menštruačného cyklu. O nich sa bude diskutovať nižšie.

Prvé dve fázy odrážajú prípravu na vytvorenie vaječnej bunky, posledné dve - tvorbu vaječnej bunky, prípravu na koncepciu a koncepciu / umieranie vaječnej bunky. Každý z nich zvážte samostatne.

Prvá fáza cyklu začína v prvý deň menštruácie. V tomto čase je endometrium odmietnuté a telo usmerňuje svoju pozornosť na tvorbu nového vajíčka. V čase, keď tento proces trvá tri až šesť dní, ale ešte pred koncom mesiaca prichádza ďalšia fáza, folikulárna.

Druhé obdobie cyklu trvá približne dva týždne po skončení mesačného obdobia. Cyklus na tomto segmente sa zameriava na vývoj folikulov pod vplyvom hormónu, v ktorom z nich (dominantná) vaječná bunka neskôr dozrie. Súčasne estrogén obnovuje výstelku maternice a robí cervikálny hlien imunitný voči spermiám.

Trvanie ďalšieho obdobia, fáza ovulácie, je približne tri dni. V tomto čase sa znižuje hladina folikuly stimulujúcich hormónov, čo vedie k luteinizácii, ktorá robí cervikálny hlien náchylný na spermie. Okrem toho tento hormón ovplyvňuje dokončenie dozrievania vajíčka, po ktorom sa uvoľňuje z folikulu (dochádza k ovulácii). Zrelé vajíčko sa presúva do vajíčkovodov, kde čaká na okamih oplodnenia asi dva dni.

Je nahradená štvrtou fázou menštruačného cyklu - luteálne. Potom, čo sa vajíčko uvoľní z folikulu, pošle sa na oplodnenie a folikul sám začne produkovať progesterón. Úlohou progesterónu je pripraviť endometrium maternice na absorbovanie oplodneného vajíčka. Zároveň je zastavená produkcia luteinizačného hormónu, čo opäť robí cervikálnu väzbu imunitou voči spermiám. Trvanie štvrtej fázy cyklu môže trvať až 16 dní. Telo čaká na maternicu, aby absorbovala oplodnené vajíčko, ku ktorému dochádza 6-12 dní po okamihu oplodnenia.

Ak maternica vezme vaječnú bunku, okamžite sa vytvorí špeciálny hormón, pod vplyvom ktorého bude corpus luteum fungovať počas tehotenstva. Je to tento hormón, že tehotenské testy sú citlivé.

Ak sa hnojenie nevyskytlo, vajce spolu s luteum corpus luteum odumrú, progesterón prestane byť produkovaný, čo je nevyhnutne nasledované deštrukciou a odmietnutím endometria. Inými slovami, začína menštruácia a všetky fázy menštruačného cyklu sú navzájom nahradené.

Nasledujúca skutočnosť je pozoruhodná. Všetky štyri fázy menštruačného cyklu sa vyvíjajú pôsobením hormónov, ktoré ovplyvňujú nielen fyziológiu, ale aj emocionálny stav ženy. Starovekí Číňania verili, že znalosť charakteristík každej fázy cyklu priamo súvisí s blahobytom žien. K akumulácii energie dochádza teda pred ovuláciou, preto ak žena zachránila energiu v prvej polovici cyklu, dovolila jej žiť v harmónii so sebou a so svetom okolo nej.

Trvanie menštruačného cyklu

Napriek tomu, že existuje mnoho fyziologických abnormalít, pôrodnícko-gynekológovia dospeli k záveru, že trvanie menštruačného cyklu by malo byť 28 +/- 7 dní. To znamená, nie menej ako 21 a najviac 35 dní. Aj cyklus by mal byť pravidelný. Ak jeden cyklus bol 23 dní a druhý 28, potom to nie je variant normy. V takýchto prípadoch by ste mali zistiť príčinu u lekára.

Trvanie menštruačného cyklu sa môže líšiť o jeden až dva dni, ale nič viac. To je prípustné, pretože ovuláciu ovplyvňuje mnoho faktorov (stres, vírusové ochorenie, cestovanie na dlhé vzdialenosti, aklimatizácia). Po ovulácii by malo prejsť 12 až 16 dní, po ktorých začne menštruačné krvácanie.

Trvanie menštruácie od 3 do 7 dní, pričom množstvo uvoľnenej krvi nesmie prekročiť 80 ml. Ak je menštruačné krvácanie dlhšie, potom je to dôvod ísť k lekárovi. Tiež je potrebné hovoriť o patológii, ak predtým bol cyklus tri dni a výtok bol mierny, potom menštruačné obdobie začalo ísť 6 dní a krvácanie sa výrazne zvýšilo. Menštruačný cyklus má právo byť nestabilný v období formovania v období dospievania av menopauze, keď sa končí reprodukčná funkcia ženy.

Menštruačný cyklus a koncepcia

Počítanie menštruačného cyklu je dôležité pre všetky dievčatá a sexuálne aktívne ženy. Pre niektorých to je spôsob, ako otehotnieť rýchlejšie, pre iných - spôsob, ako chrániť pred nechceným tehotenstvom. Priaznivé alebo nebezpečné dni menštruačného cyklu (pre tých, ktorí v súčasnosti nechcú deti) sú dni ovulácie, ktoré u zdravej ženy upadajú uprostred cyklu. Ak bol pohlavný styk dva dni pred ovuláciou alebo v deň ovulácie, pravdepodobnosť tehotenstva je veľmi vysoká.

Niekedy sa tehotenstvo začína kvôli pohlavnému styku, ktorý bol týždeň alebo viac pred ovuláciou. To sa deje z dvoch dôvodov:

 • Spermatozoa samci môžu zostať pohybliví v ženskom genitálnom trakte až 7 dní, takže koncepcia nastáva bezprostredne po uvoľnení vajíčka.
 • Ovulácia nastala skôr ako približný čas. Dátum ovulácie predpovedať na 100% je vždy ťažké.

Na základe vyššie uvedeného, ​​bezpečné dni menštruačného cyklu začínajú len deň po ovulácii. Do tejto doby, vajcia už zomrel, takže hnojenie je nemožné. Ale nechránený sexuálny život môžete mať len v prípade, že ovulácia bola presne (potvrdená meraním bazálnej teploty alebo pomocou testov na stanovenie ovulácie). Niekedy dozrievanie vajíčka nastáva neskôr, ako sa očakávalo, takže voľný sexuálny život v druhej polovici menštruačného cyklu môže tiež viesť k tehotenstvu.

Porušenie menštruačného cyklu

Celoživotná žena dostane zvyknúť na menštruačný cyklus. To vedie k tomu, že malé odchýlky od predchádzajúcich dátumov spôsobujú vznik paniky. Ale nie vždy zmeniť trvanie cyklu alebo množstvo menštruácie indikuje prítomnosť ochorenia. Napríklad menštruačný cyklus po pôrode nemožno nazvať stabilný. Nedostatočná menštruácia, nepravidelnosť a zmena charakteru výtoku vznikajú na pozadí dojčenia. Hormón prolaktín, ktorý je zodpovedný za plnú laktáciu, vedie k zlyhaniu menštruácie, takže by ste sa nemali báť.

Mnohé choroby sexuálnej sféry sa môžu prejaviť zmenami v cykle. Najčastejším prejavom je algomenorea - je to bolesť počas menštruačného cyklu, ktorá môže mať rôznu intenzitu. To je zvyčajne silná otravná bolesť v spodnej časti brucha, sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním a bolesťami hlavy. Podobný stav sa vyskytuje pri endometrióze. Slabšie prejavy algomenorea sa vyskytujú u žien so zápalom maternice alebo príveskom.

Dysmenorea je charakterizovaná výkyvmi v trvaní cyklu. V tomto prípade môže menštruácia začať skôr alebo neskôr ako očakávaná doba, to znamená, že trvanie menštruačného cyklu je vždy odlišné. K tomu zvyčajne dochádza z dôvodu nedostatku ovulácie, takže prvá fáza sa natiahne na neurčitý čas. Dysmenorea a bolesť počas menštruačného cyklu sa niekedy kombinujú. Tento stav sa nazýva algodysmenorrhea, a to sa stáva s častými rokmi, polycystických vaječníkov, zápal príveskov a endometriózy.

Najmä by sa mala prideliť oligomenorea a amenorea. Prvý stav sa vyznačuje zriedkavou a štíhlou menštruáciou, druhá je charakterizovaná absenciou menštruácie po dobu 6 mesiacov. V tomto prípade je menštruačný cyklus úplne narušený, pretože v maternici a vo vaječníkoch nedochádza k žiadnym cyklickým zmenám, alebo postupujú veľmi pomaly. Preto by sa v neprítomnosti dlhých časov nemal radovať, ale vyhľadať lekára. Takýto klinický obraz nastáva, keď sa neplodnosť vyskytuje, keď je narušená hormonálna hladina.

Ako liečiť poruchy?

Ak sa cyklus stal nestabilným v trvaní, mesačne hojným alebo vzácnym, potom je to dôvod, prečo chodiť do gynekológa. Nezávisle eliminovať oneskorenie menštruačného cyklu je takmer nemožné. Zvyčajne je takýto stav známkou chorôb ženskej genitálnej sféry a liečba by mala byť založená na vylúčení patológie, ktorá viedla k poruchám cyklu.

Gynekológ predpisuje vyšetrenie, ktoré zahŕňa detekciu infekcie, gynekologický ultrazvuk, ak je to potrebné, krvný test pre ženské pohlavné hormóny. Ak to nefunguje, potom príčinou môže byť extragenitálna patológia (ochorenie štítnej žľazy, nadobličky, autoimunitné ochorenia spojivového tkaniva, tuberkulóza genitálií). Ako obnoviť menštruačný cyklus v takýchto prípadoch? Je potrebné identifikovať chorobu a kontaktovať špecialistu, ktorý sa zaoberá touto patológiou (endokrinológ, reumatológ, špecialista na tuberkulózu atď.). Iba komplexná spoločná liečba pomôže vrátiť menštruačný cyklus do normálu. Zvyčajne sa takéto situácie vyskytujú u žien, ktoré sú vyšetrované na neplodnosť.

Znalosť regulácie menštruačného cyklu, jeho trvanie a vlastnosti umožnia identifikovať problémy z reprodukčných orgánov žien. To pomôže diagnostikovať ochorenia, ako sú myómy maternice, endometrióza, polycystické vaječníky. Nemalo by sa prehliadať žiadne narušenie menštruačného cyklu. Včasné hľadanie lekárskej pomoci zabráni komplikáciám ochorenia. Tieto vedomosti sú potrebné aj na plánovanie tehotenstva. Pomôžu vám otehotnieť oveľa rýchlejšie. Žena, ktorá chápe procesy prebiehajúce v jej tele, si bude môcť vybrať správnu metódu ochrany pred nechceným tehotenstvom. Tieto informácie by sa preto nemali zanedbávať.

Štruktúra cyklu

Menštruačný cyklus sa skladá zo 4 období. Tento časový interval sa počíta od prvého dňa menštruácie. Cyklus končí tesne pred začiatkom nového menštruačného cyklu. Jeho štandardná dĺžka je 28 dní, ale sú možné mierne odchýlky. Rozlišujú sa tieto fázy: t

 • menštruačné,
 • folikulárnej,
 • ovulácie,
 • luteálnej.

Názvy fáz odrážajú podstatu procesov prebiehajúcich v tele ženy. Často sa však uvažuje o dvojfázovom cykle. V tomto prípade sa študujú dva z jeho najdlhších štádií: folikulárne a luteálne.

Časový interval začínajúci od prvého dňa menštruácie a pokračujúci až do okamihu ovulácie sa nazýva fáza proliferácie. Zvyšok cyklu je sekrečná fáza.

Zmeny v rôznych štádiách sú kontrolované hormónmi hypotalamicko-hypofyzárneho systému. Práve na týchto štruktúrach pracujú vaječníky.

Hypotalamus a hypofýza kontrolujú fázy menštruačného cyklu

Menštruačná fáza

Prvá fáza cyklu je charakterizovaná prítomnosťou krvácania s rôznym stupňom intenzity. Táto fáza trvá normálne od 3 do 7 dní. Celková strata krvi by nemala prekročiť 80 ml. Odchýlka od špecifikovaných údajov môže indikovať poruchu reprodukčného systému. Výnimkami sú obdobia puberty a menopauzy.

Krvácanie je odmietnuté endometrium - vnútorná uterinná vrstva. V predchádzajúcom cykle rástla a zhutnila, aby sa oplodnené vajíčko mohlo konsolidovať v maternici. V prípade, že nenastane tehotenstvo, telo sa zbaví zbytočného endometria. Neplodené vajíčko vychádza s krvou.

Počas tohto obdobia sa môže vyskytnúť slabosť a bolesti hlavy. Prevažná väčšina žien sa sťažuje na bolesť v spodnej časti brucha.

Začiatok cyklu sa považuje za fázu mesačného

Druhá fáza menštruačného cyklu začína bezprostredne po ukončení krvácania. Niekedy sa menštruácia považuje za súčasť folikulárnej fázy. Odpočítavanie etapy začne od prvého dňa prepustenia a jej priemerná dĺžka bude 14 dní. Folikulárna fáza zodpovedá prvej polovici cyklu.

V tomto čase sa ženské telo začína pripravovať na plánované tehotenstvo. V hypofýze pod vplyvom hypotalamu začína aktívna sekrécia folikuly stimulujúceho hormónu. Tento proces spúšťa produkciu estrogénu vaječníkmi.

Vďaka týmto hormónom začínajú rýchlo rásť folikuly - štrukturálne jednotky vaječníkov. V jednom z nich dozrieva vajíčko. Folikulárna fáza je charakterizovaná postupným zhrubnutím endometria. Vytvára priaznivé prostredie pre implantáciu oplodneného vajíčka.

Koncentrácia estrogénu sa zvyšuje počas celej folikulárnej fázy a dosahuje svoj vrchol posledný deň pred ovuláciou. Tento jav je neoddeliteľne spojený s maximálnou sekréciou hypofyzárneho luteinizačného hormónu.

Vonkajšie prejavy hormonálnych výkyvov počas folikulárneho štádia siahajú od nadmernej dráždivosti ženy na začiatku až po emocionálny výťah na konci.

Folikulárna fáza je charakterizovaná zvýšeným rastom folikulov vo vaječníkoch.

Približne uprostred menštruačného cyklu dochádza k ovulácii. Toto je proces uvoľňovania zrelých vajec. Láma folikulu sa zlomí a oocyt sa začne pomaly pohybovať cez vajíčkovody. Fáza ovulácie je najkratšia. Jeho trvanie je dva dni a priemerná životnosť vajíčka nepresahuje jeden deň.

Z tejto fázy menštruačného cyklu sa zastaví intenzívna sekrécia estrogénu vaječníkmi. Hlavný účinok na ženské telo začína mať iný hormón - progesterón.

Proces uvoľňovania vajíčka je kontrolovaný hypofýzou. 14. deň cyklu je najintenzívnejšia sekrécia luteinizačných a folikuly stimulujúcich hormónov. Tento fenomén určuje maximálne šance ženy otehotnieť.

V tomto čase ženy zvyšovali libido. Vaginálne tajomstvo získava slizký charakter. Okrem toho môže nastať mierne krvácanie, ktoré je sprevádzané miernou bolesťou v bruchu. Toto je norma. Ďalším vonkajším prejavom ovulačnej fázy je mierne zvýšenie telesnej teploty.

Fáza ovulácie - optimálny čas na koncepciu

Luteálna fáza

Ak zrelé vajíčko nebolo oplodnené, prichádza čas do ďalšej fázy menštruačného cyklu. Trvanie luteálnej fázy u žien sa líši. Čím dlhšie je toto štádium, tým väčší je počet dní zahrnutých do celého cyklu.

Namiesto praskajúceho folikulu sa tvorí žlté telo. Pokračuje sekrécia luteinizačného hormónu hypofýzou. Spúšťa produkciu progesterónu vo vaječníkoch. Koncentrácia tejto látky sa prudko zvyšuje bezprostredne po ovulácii a zostáva konzistentne vysoká až do začiatku menštruačného cyklu v nasledujúcom cykle.

V dôsledku účinku progesterónu sa endometrium stáva drobivým. V tehotenstve to umožňuje ľahkú implantáciu embrya do jeho stien. Na konci luteálnej fázy dosiahne endometrium svoju maximálnu hrúbku. Začne odmietať od prvého dňa nasledujúceho cyklu.

Žena pod vplyvom progesterónu sa stáva podráždená. Zhoršenie nálady a pohody dosahuje svoj vrchol na samom konci luteálnej fázy. Tento stav sa nazýva predmenštruačný syndróm. Môžu byť pozorované ďalšie príznaky menštruácie:

 • opuch prsníkov,
 • opuch tváre a končatín
 • slabosť
 • zvýšená únava
 • svrbenie kože
 • akné,
 • nevoľnosť,
 • závraty.

Intenzita symptómov je individuálnym indikátorom.

Pravdepodobnosť tehotenstva určuje aktuálna fáza menštruačného cyklu. Okrem toho hormóny produkované vaječníkmi ovplyvňujú vzhľad ženy, jej emocionálny stav a pohodu. Je potrebné pripomenúť, že hlavnou podmienkou plánovania tehotenstva je stabilita cyklu. Pre akékoľvek zmeny v jednom z jeho štádií je potrebné konzultovať s gynekológom-endokrinológom.

Fázy menštruačného cyklu majú veľký význam nielen pri plánovaní tehotenstva, pretože ich správne striedanie charakterizuje celý ženský reprodukčný systém. Знание этих фаз по дням, позволяет более подробнее разбираться в потребностях организма женщины и исходя из этого планировать свои действия.

Во время каждой менструации в организме периодически происходят значительные изменения, которые предназначены природой для зарождения, сохранения и развития новой жизни. Za normálnych okolností je cyklus 28 dní, s malými odchýlkami v jednom alebo druhom smere. Dokonca aj s tou istou ženou s dobre zavedeným cyklom sa jej trvanie môže niekedy líšiť z rôznych dôvodov. Tieto výkyvy by sa však nemali vyskytovať často a nemali by prekročiť 3-4 dni. V súčasnosti sa vo vaječníkoch vyskytujú kontinuálne komplexné procesy, ktoré sa vyznačujú výskytom nového stavu - tehotenstva alebo očakávania ďalšej menštruácie. Začiatok cyklu je považovaný za začiatok menštruácie, teda za prvý deň, a koniec sa považuje za posledný deň pred nasledujúcou menštruáciou.

Fázy menštruačného cyklu vo dne sú nasledovné.

Folikulárna fáza

Cyklus pochádza z folikulárnej fázy, ktorá trvá v priemere približne 14 dní. V priebehu prvých 4 až 5 dní prechádza menštruácia, po ktorej sa telo začne pripravovať na možné tehotenstvo pod vplyvom folikuly stimulujúceho hormónu (FSH), produkovaného hypofýzou. Folikuly sa vyvíjajú vo vaječníkoch, ktorých škrupina produkuje estrogén. Súčasne sa v nich môže vyvíjať niekoľko folikulov, ale pod vplyvom luteinizačného hormónu (LH) a folikuly stimulujúceho hormónu len jedna z nich dosahuje dominantnú veľkosť a môže sa ďalej rozvíjať. Zvyšok sa vráti. Okrem vývoja folikulu sa v tomto období oddelí oddelená vrstva endometria z maternice, ktorá sa vylučuje sekrétmi, to znamená menštruáciou. V maternici sa vytvára nová vrstva endometria, určená na príjem oplodneného vajíčka.

Ovulačná fáza

Od 15. dňa začína ovulačná fáza menštruačného cyklu, podľa dní sa považuje za najkratšiu. Existencia vaječnej bunky schopnej oplodnenia je malá - len jeden deň, ale podľa niektorých zdrojov môže trvať až 2 dni. V tomto čase sa pozoruje zvýšenie hladiny hormónu LH a naopak koncentrácia FSH sa znižuje. V tomto čase je však vajíčko pripravené na oplodnenie. S pomocou epiteliálnych klkov sa pohybuje pozdĺž trubice. Ďalší osud ponúka dve možnosti: oplodnenie a ďalší vývoj, alebo bez čakania na oplodnenie, smrť a rozpustenie v sliznici endometria.

Napriek stanovenej krátkej dobe môže byť sledovanie presného času začiatku ovulačnej fázy na zvýšenej bazálnej teplote. Pri anovaskulárnom cykle sa táto fáza nevyskytuje. Folikul sa v tomto prípade vyvíja a dozrieva, ale nepraskne, ale rozpúšťa sa.

KTORÝ UŽÍVAL, ŽE LIEČBA ZNEŠKODŇUJE?

 • Chcete počať dieťa na dlhú dobu?
 • Mnohé spôsoby sa snažili, ale nič nepomôže.
 • Diagnostikované tenké endometrium.
 • Okrem toho odporúčané lieky sú z nejakého dôvodu neúčinné vo vašom prípade.
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám dá dlho očakávané dieťa!

Fázy menštruačného cyklu - časový interval, v ktorom dochádza k transformáciám v ženskom tele, zameraným na počatie, nástup tehotenstva a absenciu oplodnenia na začiatku menštruácie. Celý menštruačný cyklus trvá najviac 35 dní, najkratší je 21 dní. Ideálna možnosť je 28 dní. Vzhľadom k tomu, že počas mesiaca je ženské telo ovplyvnené viacerými faktormi, trvanie druhej fázy menštruačného cyklu môže byť znížené alebo znížené. Normálna sa považuje za odchýlku nie dlhšiu ako 7 dní v jednom smere alebo v druhom smere. Čo sa deje v ženskom tele počas mesiaca, ako vypočítať fázy menštruačného cyklu?

Začiatok prvej časti menštruačného cyklu spadá na začiatok menštruácie. V ten istý deň, hormonálne zmeny. Hlavnou vecou v tomto období je folikuly stimulujúci hormón - FSH. Začína vyvíjať nové vajce. Objaví sa 5-7 folikulov. Ale jeden z nich za 11-16 dní dosahuje veľkosť 14 mm, vyniká medzi ostatnými. Tento folikul, v ktorom vaječná bunka zrela, je pripravený ísť von. Okrem toho, pod vplyvom hormónov, maternice je odstránená z endometriálnej vrstvy, rast nového začína. Sexuálny orgán sa znovu pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka.

Trvanie prvej fázy menštruačného cyklu v neprítomnosti patológií, ochorení reprodukčného systému je 7-22 dní. Najlepšou možnosťou je, keď sú všetky potrebné prevody dokončené 10 - 15 dní od začiatku cyklu. Všeobecne platí, že trvanie celého menštruačného cyklu závisí od času dozrievania vajíčka. Končí nástupom ovulácie. 2-krát ročne však nie je povolená žiadna ovulácia. Potom sa cyklus nazýva anovulačný.

Počas prvej fázy je odstránená endometriálna vrstva, rast nového, dozrievanie folikulu s vaječnou bunkou.

Ako počítať mesačný cyklus

Aby ste pochopili, ako počítať cyklus menštruácie, musíte jasne pochopiť, čo to je. Ženy si myslia, že vedia všetko o menštruácii a fráza mesačný cyklus je im známa, ale mnohí, najmä mladí, nemajú žiadnu predstavu, ako vypočítať menštruačný cyklus.

V ženskom tele, alebo skôr v jeho reprodukčnom systéme, dochádza k pravidelným zmenám a obdobie medzi mesiacmi od začiatku jedného do začiatku nasledujúcej menštruácie sa nazýva menštruačný cyklus.

Je to krvný výtok, a nie škvrnitý hnedý mazanina, a je prvým dňom cyklu, z ktorého musíte počítať dni do prvého dňa krvného výboja počas nasledujúcej menštruácie.

Teraz chápem, ako vypočítať cyklus menštruácie. Zostáva však vidieť, ktorý cyklus menštruácie sa považuje za normu. To znamená, že je potrebné určiť jeho optimálnu dĺžku.

Trvanie menštruácie je zvyčajne 3 až 7 dní a cyklus sa považuje za optimálny, ak je dĺžka 28 dní. Avšak odchýlky do 5-7 dní, ak sú pravidelné, patria do normy. Ak je však cyklus kratší ako 21 alebo viac ako 35 dní, je potrebné zistiť príčinu kontaktovaním lekára.

Existujú výnimky, ak sa porušenia považujú za normu:

 • jeho inštalácia u adolescentov (môže trvať až 2 roky),
 • po pôrode, ako aj dojčenie,
 • hormonálne poruchy,
 • menopauza,
 • užívanie drog.

Všetky ostatné príčiny sú spôsobené patológiou, musíte sa poradiť s lekárom.

Čo by sa malo považovať za mesačný cyklus

Na počítanie menštruačného cyklu sú 4 dôvody:

 • vylúčiť tehotenstvo
 • dostať šancu otehotnieť,
 • udržiavať správnu hygienu,
 • včas identifikovať nové choroby.

Znalosť, ako počítať dni na určenie ovulácie, povedzte žene, koľko dní pred jej výskytom je potrebné začať sexuálny život. Až potom sa môžete spoľahnúť na koncepciu.

Ženy, ktoré neplánujú tehotenstvo, naopak budú slúžiť ako prirodzená metóda antikoncepcie. Budú schopní správne a presne vypočítať dni nazývané nebezpečné.

Žena je ozbrojená, ak vie, kedy očakávať kritické dni, čo znamená, že krvácanie ju neberie prekvapením. Cyklom, alebo skôr jeho pravidelnosťou alebo nepravidelnosťou, je ľahké si všimnúť možný problém, ktorý pomôže včas poradiť s lekárom.

Menštruačný kalendár

Každá žena je jedinečná, preto všetky výpočty by sa mali vykonávať podľa jej individuálnych údajov. Je ťažké si spomenúť, ktorý deň menštruácia začala 2, 3 alebo 4 mesiace. A to je dôležité. Existuje starý a spoľahlivý spôsob, akým naše babičky používali. Potrebujete si ponechať kalendár. K tomu je potrebné pripraviť kalendár, pero a poznámkový blok.

Prvý deň menštruácie by mal byť zakrúžkovaný a opakovaný každý mesiac. Vzhľad v kalendári 4-5 takýchto kruhov umožňuje vykonať analýzu a vypočítať všetko správne. Napríklad prvý deň menštruácie padol 8. septembra a v októbri 5., potom bol cyklus 28 dní. Táto hodnota by mala byť konštantná mesačne.

Niekedy môže zlyhať, čo môže zvýšiť alebo znížiť cyklus, napríklad o 3 dni. Takáto mierna zmena sa považuje za normálnu, ale je potrebné analyzovať váš stav, možno je to spôsobené stresom, klimatickými zmenami alebo liekmi. V prípade, že k zlyhaniu došlo znova a nebolo žiadne vysvetlenie, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Ako určiť priaznivé dni pre koncepciu

Vypočítajte vhodné pre početné dni pomôžu označiť kalendár, napríklad, po dobu 6 mesiacov. Musíme ho vziať a určiť najkratší a najdlhší cyklus. Bude to napríklad 27 a 30 dní. 18 dní by malo byť odpočítané od krátkeho a 11. malo by byť prevzaté z dlhého.

Takže určiť priaznivé obdobie pre koncepciu. V konkrétnom prípade to bude interval od 9 do 19 dní.

Dátum ovulácie je možné správne vypočítať iným spôsobom. Tu opäť potrebujeme kalendár. Zoberme si tento príklad: je známe trvanie menštruačného cyklu 6 mesiacov, je potrebné ich zhrnúť. Napríklad 27 + 29 + 28 + 27 + 29 + 28 = 168. Ďalej by sa mala vypočítať dĺžka priemerného mesačného cyklu: 168/6 = 28, a potom by sa mala vydeliť 2. Dostaneme 14. Toto je deň ovulácie, ku ktorej pridáme 5 dní v oboch smeroch 14-5 = 9 a 14 + 5 = 19. Od 9 do 19 dní prídu dni, ktoré sú priaznivé pre koncepciu.

Všetky ostatné budú nepriaznivé vo vzťahu k tehotenstvu. Ide o obdobia od 1 do 9 a od 19 do 28 dní.

V súčasnosti boli vyvinuté špeciálne programy na pomoc ženám, ktoré je možné inštalovať na mobilný telefón. Stačí zadať dátum začiatku a priemernú dĺžku menštruačného cyklu a na obrazovke sa zobrazia dni vhodné na počatie.

Fázy menštruácie a hormonálne pozadie

Menštruačný cyklus je rozdelený do troch fáz: folikulárna, ovulačná a luteálna (fáza žltého tela).

V tomto štádiu menštruačného cyklu sa vo vaječníkoch vyvíjajú folikuly. Spôsob je riadený folikuly stimulujúcim hormónom (FSH), luteinizáciou (LH) a estradiolom. Hladina hormónov rastie. Endometrium je v proliferačnej fáze.

Počas tejto fázy zrelé vajíčko opúšťa praskajúci folikul, najprv vstupuje do brušnej dutiny a potom do vajíčkovodov. K tomu dochádza na vrchole nárastu LH. Potom sa jeho úroveň začína znižovať. Endometrium sa v tomto čase pripravuje na príjem oplodneného vajíčka (sekrečná fáza). Hnojenie sa zvyčajne vyskytuje vo vajcovodoch.

Namiesto praskajúceho folikulu vo vaječníku vzniká tzv. Žlté telo. Hladina LH a estrogénu sa znižuje, hladina progesterónu v tehotenstve sa zvyšuje. Táto fáza pokračuje až do nástupu menštruácie.

Ak nedôjde k oplodneniu, počas menštruácie je funkčná vrstva endometria odmietnutá. Pri menštruácii môže žena pociťovať fyzické a emocionálne nepohodlie. Jedným z príznakov je nevoľnosť počas menštruácie. Ak si žena všimla tzv. Čierne periódy, mala by sa poradiť s lekárom.

Možné sú aj rôzne ochorenia počas menštruácie. Napríklad cystitída pri menštruácii - zápal močového mechúra. Ak si žena všimne, že sa táto choroba vyskytne počas menštruácie, mali by ste okamžite kontaktovať gynekológa.

Pokiaľ ide o možnosť otehotnenia, je to takmer v každom okamihu cyklu. Dúfajte, že počas menštruácie nemôžete otehotnieť. Ako dokazuje prax gynekológov, ženy môžu počas menštruácie dobre otehotnieť.

Prvá menštruačná fáza

Začiatok prvej menštruačnej fázy môže byť považovaný za prvý deň menštruačného cyklu. Pre prvé fázy menštruačného cyklu často charakterizované bolestivou menštruáciou - algomenorea. Spravidla sú bolestivé pocity spôsobené zápalovými a infekčnými chorobami malej panvy. Preto je lepšie liečiť tieto choroby raz a zabudnúť na bolesť, ako trpieť každý mesiac a ohroziť vaše zdravie.

V prvej menštruačná fáza Lekári odporúčajú ženám vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej námahe, odpočinúť viac, používať potraviny s vysokým obsahom železa.

V priemere prvé menštruačné fázy trvajú od 3 do 6 dní.

Druhá menštruačná fáza

Druhá fáza menštruačného cyklu pokračuje až dva týždne po ukončení menštruácie. Pod vplyvom signálov z mozgu, ktoré vysiela impulzy, hormón stimulujúci folikuly vstupuje do vaječníkov ženy, čo podporuje rozvoj folikulov. Po určitom časovom období sa vytvorí dominantný folikul, v ktorom následne prechádzajú všetky stupne dozrievania vaječnej bunky.
Druhá fáza menštruačného cyklu je charakterizovaná uvoľňovaním hormónu estrogénu, ktorý obnovuje výstelku maternice. Tento estrogén ovplyvňuje hlien krčka maternice, v dôsledku čoho sa stáva imunitný voči účinkom spermií.

Napätia a rôzne choroby často prispievajú k predĺženiu trvania druhej fázy menštruačného cyklu, čím sa oneskoruje nástup tretej fázy. Súčasne, možnosť, čo sa často nazýva "otehotnenie po menštruácii."

Andrey Stepanov - lekár, kmn

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je 29 dní, takže menštruácia sa tradične označuje aj mesačne. Je zrejmé, že tento termín bol vytvorený historicky kvôli jednoduchej zhode trvania biologických a astronomických rytmov. Avšak v roku 1986 sa preukázalo, že v 28% žien sa vyskytla ovulácia počas obdobia úplňku. V ostatných siedmich fázach mesačného cyklu, každý z nich ovuloval iba 8 až 12% žien.

Po analýze zmeny koncentrácie melatonínu v krvi žien dospeli autori k záveru, že pokles fotosenzitívneho hormónu v úplňku odblokuje syntézu estrogénu a iniciuje ovuláciu. Ako však môžu menštruačné cykly každodenného života človeka súvisieť s fázami mesiaca? Odpoveď na túto otázku možno nájsť v dávnej minulosti predkov cicavcov, ktorí boli kedysi výlučne nočnými zvieratami!

Prvé cicavce boli nočné zvieratá.
Už pred 230 miliónmi rokov žili prví cicavci na ďalších 160 miliónov rokov s dinosaurami. V týchto dňoch, veľké dravé dinosaury stále dominujú na planéte, ale nie 24 hodín denne. Ako noc klesala, v dôsledku zníženia okolitej teploty sa metabolizmus chladnokrvných dinosaurov spomalil. medzitým jašterice podobné šelme (rod. Synapsy), aby sa nekonkurovali o výklenok s väčšími dinosaurami, začali sa v noci adaptovať na aktivitu a získali schopnosť udržiavať vysokú telesnú teplotu bez ohľadu na okolitú teplotu a prvýkrát získané vlasy.

V dôsledku toho prežili najmenšie bylinožravé synapsie, ktoré sú schopné rýchlo zohriať svoje malé telo v noci a počas dňa sa skrývali v dierach, aby sa nepozorovali veľké dravé dinosaury. Prispôsobenie sa jedinečným podmienkam tak zmenilo veľké, studené a plešaté plazy na malé nadýchané teplokrvné zvieratá, ktoré sa podobali na moderné veveričky:

Tieto evolučné akvizície budú opakovane užitočné pre cicavcov na ceste k dominancii na planéte, ale teraz budeme venovať pozornosť zmenám súvisiacim s ich prispôsobením sa životu v súmraku a lunárnych cykloch.

Adaptácia orgánu videnia na nočný životný štýl
Pre maximálnu fotosenzitivitu v noci sa orgán videnia prvých cicavcov postupne zmenil smerom k zväčšeniu plochy rohovky. Okrem toho, okrem kužeľových fotoreceptorov v očiach nočných cicavcov, sa v evolúcii po prvý raz v evolúcii objavili vysoko citlivé fotoreceptorové tyčinky, ktoré poskytujú schopnosť vidieť za súmraku. Ďalšia fotosenzitivita bola umožnená zvýšením počtu gangliových buniek umiestnených v povrchovej vrstve sietnice. Toto usporiadanie poskytuje týmto fotoreceptorom vyššiu fotosenzitivitu ako tyčinky a čapíky, ktoré sú na samom dne sietnice:

Vplyv fotoperiódy Slnka a Mesiaca na biorytmy
Na rozdiel od tyčiniek a kužeľov, ktoré poskytujú videnie, gangliové bunky sú zodpovedné za prenos informácií o stupni svetla do tela. Dokonca aj minimálna stimulácia svetlom cez uzatvorené viečka stačí na aktiváciu gangliových buniek a prenos signálu pozdĺž optického nervu do hypotalamu. Výsledkom je, že impulzy hypotalamu sú blokované v epifýze (epifýze), čo v reakcii na tieto zastavuje syntézu melatonínu:

Na druhej strane, pokles koncentrácie melatonínu odblokuje syntézu hormónov hypofýzy, čo vedie k aktivácii pohlavných žliaz (zrenie zárodočných buniek a syntéza pohlavných hormónov), štítnej žľaze (urýchlenie metabolizmu a zvýšeniu telesnej teploty) a nadobličiek (mobilizácia sacharidov a odolnosť proti stresu). Pod podmienkou svojvoľného prebudenia po svitaní môžeme pozorovať účinky takéhoto hormonálneho prepínania každé ráno vo forme vysokej fyzickej a sexuálnej pripravenosti, dobrej chuti do jedla, vaskulárnej a imunologickej tolerancie na chladné počasie atď. Napríklad, po svitaní na jar av lete a s ťažkosťami až do svitania koncom jesene a zimy som sa oveľa ľahšie zobudil. Slnko tak určuje denný biorytmus moderných zvierat a ľudí a ovplyvňuje aj ich sezónnu aktivitu.

Аналогичным образом происходили переключения режимов активности и в организме первых млекопитающих, но в следствии ночного образа жизни оптическим осциллятором их биоритмов являлась Луна с принципиально иными фотопериодами нежели у Солнца. В полнолуние отражаемый Луной солнечный свет имеет интенсивность всего 0,3-1 люкс, но этого более чем достаточно для влияния на биоритмы ночных животных. Toto svetlo blokovalo syntézu melatonínu, čo viedlo k zvýšeniu metabolickej, fyzickej a sexuálnej aktivity. U samíc prvých cicavcov sa teda dozrievanie a ovulácia vajíčka pravdepodobne zhodovali s obdobím úplného mesiaca, pričom sa aktivovala spermatogenéza a sexuálna aktivita samcov. Okrem toho vyššie osvetlenie v úplňku prispelo k hľadaniu potravy a aktivity vo všeobecnosti. Ale ako teraz vieme, nebolo to navždy.

Prechod cicavcov na denný život
Asi pred 65 miliónmi rokov, ako výsledok globálneho chladenia, veľké chladnokrvné dinosaury vyhynuli a vzdali sa denného výklenku teplokrvným cicavcom. Prechod väčšiny cicavcov na denný životný štýl vyvolal búrlivý druh a urýchlil ich vývoj. V dôsledku teplokrvnosti, cicavce bezpečne obývali všetky prostredia biosféry - dungeon, krajinu, vodu, atmosféru a dokonca aj priestor.

Biorytmy denných cicavcov sa už začali určovať hlavne Slnkom a periodicita reprodukčnej aktivity sa výrazne zmenila u prevažnej väčšiny druhov. Napríklad u mnohých voľne žijúcich cicavcov sa ovulácia vyskytuje len raz ročne na jar, keď sa zvyšuje denná dĺžka, čo naznačuje, že hlavnou úlohou melatonínu pri regulácii sexuálnej aktivity zostáva. Vo všeobecnosti sa frekvencia a trvanie sexuálnych cyklov u moderných cicavcov veľmi líši. Vrátane medzi primátmi, trvanie menštruačného cyklu nie je rovnomerné, ale u 80% druhov primátov sa tento ukazovateľ sústreďuje v rozmedzí 20-40 dní.

Prečo si mužský menštruačný cyklus zachováva nielen svoju vysokofrekvenčnú, ale aj jeho trvanie, približne rovný lunárnemu mesiacu, ako aj synchrónnosť s fázami zemského satelitu? Je možné, že táto synchronizácia prispieva k reprodukčnej aktivite a druh a jednotlivci, ktorí ju zachovávajú, majú evolučnú výhodu. V dôsledku toho, napriek nízkej miere reprodukcie (jedno tehotenstvo = jeden plod), ale aj vďaka celoročnej plodnosti a vysokej sexuálnej aktivite, osoba bezpečne usídlila celú planétu a stanovila rekordný počet (priemerná populácia zvierat podobná telesnej hmotnosti je 100 000) ,

V tejto práci je viacero štúdií. Po prvé, bolo preukázané, že čím dlhšie je trvanie menštruačného cyklu 29,5 ± 1 deň, tým vyššia je plodnosť ženy. V iných štúdiách sa ukázalo, že ženy s dlhým menštruačným cyklom 30 ± 3 dni sú sexuálne aktívnejšie, majú sex pred menopauzou a neskôr. Ďalšia štúdia umožnila stanoviť, že u žien s menštruačným cyklom 29,5 ± 1 deň je bežnejšia synchronizácia fáz cyklu s fázami mesiaca.

Vyššie uvedené by bolo presvedčivejšie, keby osoba viedla nočný životný štýl bez použitia umelého svetla, ktorého intenzita je o niekoľko rádov vyššia ako svetlo odrazené Mesiacom. Sme však stvoreniami dňa, a dokonca aj tí z nás, ktorí sú sovy, vidia mesiac, s výnimkou widgetov počasia.

Ako vysvetliť zachovanie tohto biorytmu po miliónoch rokov vývoja v podmienkach denného životného štýlu a používania umelého osvetlenia? Je zrejmé, že v neuroendokrinnom systéme musí byť s Mesiacom iné - optické spojenie.

Hypotéza gravitačných senzorov
Tradične sa predpokladá, že gravitačný vplyv Mesiaca na živé organizmy je sprostredkovaný výlučne odlivom a prúdením svetových oceánov. Prílivová amplitúda je maximálna počas období nového mesiaca a úplňku, keď sa slnko a mesiac nachádzajú oproti Zemi a ich gravitačné sily sú zhrnuté (1 a 2 v diagrame nižšie). Počas fáz vzostupného a klesajúceho Mesiaca, prílivové sily Mesiaca a Slnka smerujú v pravých uhloch čiastočne na seba, preto prílivy v týchto časových obdobiach sú výrazne slabšie (3).

Počas periódy úplňku a nového mesiaca tak nepriamo nepriamo (napr. Zmena prístupu k potravinám) nepriamo (napríklad zmena prístupu k potravinám) na Mesiaci a Slnku ovplyvňuje živé organizmy žijúce v doslovnom pásme (pôda vystavená počas období odlivu). Je zrejmé, že v prípade primátov, ktorých vývoj sa odohrával hlavne vo vnútri kontinentu, nemôže byť vplyv gravitácie na biorytmy odôvodnený ebbs a tokmi.

Napriek tomu hypotéza gravitačných účinkov na ľudský endokrinný systém je nepriamo potvrdená v štúdiách. V roku 2013 časopis Cell uverejnil výsledky dvojito slepej štúdie dobrovoľníkov, ktorí strávili noc v miestnosti izolovanej od svetla. Koncentrácia melatonínu, rýchlosť spánku a trvanie spánku boli výrazne vyššie počas obdobia nového mesiaca, keď gravitačné sily Slnka a Mesiaca sú jednosmerné, a teda sčítané. V inej štúdii sa frekvencia práce zvýšila v období minimálnej gravitácie Mesiaca (apogee lunárnej orbity), podobný vzťah sa ukázal v štúdii frekvencie potratov. Zaujímavé je aj to, že podľa niektorých autorov ovulujú častejšie ženy na novom mesiaci a podľa iných v úplňku, to znamená v období maximálnych gravitačných účinkov. Pre autorov je však ťažké vysvetliť mechanizmus implementácie zistených závislostí.

Existujú teda dôkazy v prospech prítomnosti gravitačného poľa Mesiaca na ľuďoch, ktoré sa realizuje priamo, a nie nepriamo prostredníctvom ebbs a tokov. V tomto prípade by mal byť v tele prítomný senzor s dostatočnou citlivosťou na relatívne slabé gravitačné pole.

Je známe, že vestibulárny aparát (orgán rovnováhy) prenáša do centrálneho nervového systému informácie o zrýchlení tela a jeho polohe vzhľadom na sily gravitačného poľa Zeme, ale jeho citlivosť je dostatočná len na vnímanie vysoko amplitúdových oscilácií s frekvenciou okolo 1 Hz. Medzitým amplitúda a frekvencia oscilácií gravitačných síl Slnka a Mesiaca v blízkosti zemského povrchu sú o niekoľko rádov nižšie ako tieto hodnoty. Prístroj a princíp pôsobenia vestibulárneho aparátu však viedli výskumníkov k hľadaniu podobného hypotetického gravitačného senzora v endokrinnom systéme.

V roku 2005 bol známy biológ Alexej Olovnikov prvý, kto hypotézu určil ako gravitačné senzory, podľa ktorého mediátormi prenosu energie gravitáciou môžu byť kryštalické inklúzie zlúčenín vápnika (zaoblené kalcifikácie - sféroidy), ktoré sa nachádzajú v epifýze všetkých zdravých ľudí. V vestibulárnom aparáte sú za snímanie polohy a zrýchlenia tela v priestore zodpovedné len podobné útvary (ušný kameň - otolit). V vestibulárnom aparáte av epifýze sa teda nachádzajú podobné útvary, ktoré sú prinajmenšom v prvom orgáne jednoznačne zodpovedné za vnímanie gravitácie. Najzaujímavejším je však navrhovaný mechanizmus práce hypotetického gravisensora.

V prípade vestibulárneho aparátu, so zmenou polohy hlavy v priestore, sú otolity premiestnené a vyvíjajú tlak na procesy senzorických buniek, ktoré sú v reakcii na to aktivované a prenášajú signál do centrálneho nervového systému. V prípade epifýzy počas periódy úplňku dochádza k posunu sférolitov od stredu bunky k jej procesom - priamo k membráne. Tu sa sférulity v podmienkach nižšieho pH uvoľňujú ióny vápnika, ktorých koncentrácia určuje aktivitu sekrécie melatonínu v krvi. To vysvetľuje vyššiu amplitúdu koncentrácie melatonínu počas období zvyšujúcej sa gravitácie. Okrem analógií medzi vestibulárnym aparátom a epifýzou nie sú rozdiely v obdobiach tvorby a veľkosti kalcifikácií v týchto orgánoch o nič menej informatívne.

V prípade vestibulárneho aparátu sú otolity stále v utero, dosahujú veľkosti 3-6 mikrónov a sféroidy epifýzy sa začínajú zisťovať len v predvečer puberty a postupne dosahujú 47 ± 28 mikrónov:

Väčšie veľkosti sférolitov epifýzy sú pravidelné: čím väčšia je veľkosť a / alebo hustota kalcifikácie, tým vyššia je jej citlivosť na gravitáciu, čo je dôležité pre posúdenie slabého gravitačného poľa Mesiaca a Slnka. Ako sa zväčšuje veľkosť sférolitov, spájajú sa navzájom a vytvárajú agregáty do veľkosti 1 mm:

Tieto agregáty postupne vytláčajú endokrinné bunky epifýzy, čo vedie k poklesu sekrécie melatonínu s vekom. Prečo je to také dôležité? Faktom je, že vysoká denná koncentrácia melatonínu u detí inhibuje pubertu a zníženie dennej amplitúdy jeho sekrécie odstraňuje túto inhibíciu a začína pubertu. Podľa hypotézy teda kalcifikácia pravdepodobne vedie na jednej strane k zníženiu sekrécie a puberty melatonínu a na druhej strane k zvýšeniu amplitúdy hormónu počas úplného mesiaca a / alebo nového obdobia mesiaca, čo spôsobuje výskyt mesačných hormonálnych cyklov nielen u žien, ale aj u žien. men.

Gravitačná hypotéza je mimoriadne odvážna a kontroverzná, ale chcem vám pripomenúť, že Olovnikov je autorom telomerická hypotéza bunkové starnutie, ktoré im bolo navrhnuté v roku 1971. Potom sa mu jeho kolegovia zasmiali, ale v roku 1998 existenciu telomérov experimentálne dokázali americkí vedci, pre ktorých v roku 2009 získal Nobelovu cenu. To znamená, že hypotéza gravitačných senzorov patrí renomovanému autorovi. Možno, že niekto už čaká na ďalšiu Nobelovu cenu za objav mechanizmu biologických hodín alebo dokonca metódy zvrátenia procesu starnutia!

V budúcnosti plánujem širšie otvoriť tému biorytmy v kontexte problémov spomalenia procesu starnutia a zachovania mládeže. Medzitým budem pokračovať v téme menštruačných cyklov av ďalších článkoch budem hovoriť o príčinách zhoršenia nálady s PMS a príčinách menštruačného krvácania. Aby ste si nenechali ujsť - objednajte si najpopulárnejší blog o medicíne v Rusku! Ak nemáte účet v službe LiveJournal, prihláste sa na odber aktualizácií v službe Facebook, Vkontakte, Telegram a Twitter.

Zdieľajte zaujímavé informácie s priateľmi v sociálnych sieťach:

Pin
Send
Share
Send
Send