Zdravie

Kolposkopia krčka maternice počas erózie

Kolposkopia je postup, pri ktorom lekár skúma steny vagíny, krčka maternice a vulvy. Na tento účel použite špeciálne zariadenie vybavené optickým prvkom na konci. Nazýva sa kolposkop. Video sa zobrazí na špeciálnej obrazovke, navyše lekár ho môže vidieť v 30-násobnom zvýšení.

Test je úplne bezbolestný, ak lekár vyšetruje len sliznicu. Ak však počas zákroku lekár urobí analýzu biopsie (biopsia), tento proces môže byť sprevádzaný skôr nepríjemnými pocitmi. A potom niekoľko dní po kolposkopii žena zažije nepohodlie a z jej pošvy bude vytekať malé množstvo krvi.

Prečo je kolposkopia predpísaná na podozrenie na eróziu krčka maternice?

Kolposkopia na eróziu krčka maternice sa indikuje, ak vyšetrenie cytologického rozkladu odhalilo odchýlku od normy. Lekár môže tiež predpísať postup, ak vidí akékoľvek anomálie v procese zrkadlového vyšetrenia.

Vďaka kolposkopii vidí lekár stav slizníc pošvy a krčka maternice. Ak existujú odchýlky od normy, lekár vám môže poskytnúť presnú diagnózu. Počas štúdie môže lekár rozlíšiť zdravé bunky od atypických. Navyše, ak sa v oblasti krčka maternice nachádza nádor, kolposkopia umožňuje stanoviť jeho typ - benígny alebo malígny.

Odhaľuje kolposkopia eróziu?

Pomocou kolposkopie možno identifikovať všetky typy erózie - pravú, vrodenú a pseudo-eróziu (ektopia). Okrem toho lekár počas vyšetrenia vidí zmeny na sliznici, ale vykonáva postup na objasnenie diagnózy. Zvonka sa erózia prejavuje začervenaním postihnutej oblasti, ako aj tvorbou vredov a rán. S 30-násobným nárastom lekár dobre vidí eróziu. Ak existuje podozrenie z nástupu rakovinového procesu, predpíše sa aj biopsia.

Príprava postupu

Kolposkopia sa uskutočňuje pred menštruačným cyklom aj po ňom. Je dôležité dohodnúť sa s lekárom na presnom termíne, aby sa postup nezhodoval s mesačným. Pred odchodom k lekárovi musíte pripraviť. Postupujte takto:

 • Nemôžete mať sexuálnu intimitu 2-3 dni pred kolposkopiou.
 • Neodporúča sa používať tampony, používať vaginálne čapíky alebo vykonávať výplach niekoľko dní pred zákrokom.
 • Ak je žena veľmi citlivá, môže užívať anestetikum (napríklad Ibuprofen).

Ak sú v určený deň stále mesačné obdobia, postup by sa mal odložiť.

Výkonová technika

Zvyčajne kolposkopia netrvá dlho, len 15-20 minút. Žena sedí v gynekologickej stoličke a roztiahne nohy. Potom sa postup vykoná v nasledujúcom poradí:

 • Do vagíny vloží lekár gynekologické zrkadlo. V lekárni si musíte vopred zakúpiť jednorazové zariadenie. Proces jej zavedenia nespôsobuje nepríjemné pocity.
 • Potom aplikuje Lugolov roztok (jód s vodou) na povrch krčka maternice. Po kontakte s jódom postihnuté miesta menia farbu. V tomto prípade roztok nemá vplyv na zdravé oblasti.
 • Potom je kolposkop nainštalovaný vo vzdialenosti niekoľkých cm od pošvy. Lekár môže vidieť zväčšenie krčka maternice (až 30-násobné zvýšenie).
 • Ak sa zistia abnormálne oblasti, lekár vykoná biopsiu - vezme malú plochu tkaniva s chirurgickým prvkom. Biopsia krčka maternice nespôsobuje silnú bolesť, pretože v tomto orgáne nie sú žiadne nervové zakončenia. Potom sa u pacienta môže vyvinúť nevyjadrená bolesť v spodnej časti brucha. Lekár môže tiež zadať špeciálny nástroj, ktorý zastaví krv. To je nevyhnutné, aby rana z miesta odobraného materiálu nezačala krvácať.

Niekoľko dní po zákroku je možný krvavý výtok z pošvy (ak bola vykonaná biopsia). Po kolposkopii žena nepociťuje nepohodlie.

Výsledok po biopsii sa získa približne 2 týždne po zákroku. Presnosť výsledku bude veľmi vysoká - 99%. O niekoľko týždňov neskôr, po nasledujúcom menštruačnom cykle, sa odporúča, aby sa vyšetrenie vykonalo u gynekológa, aby sa vyhodnotil stav krčka maternice. Ak bola diagnostikovaná erózia, predpisuje liečbu. Potom sa po niekoľkých mesiacoch liečby opäť vykoná kolposkopia, aby sa vyhodnotilo, ako účinná je liečba.

výsledok

Vaginálna časť zdravého krčka maternice je pokrytá vrstveným skvamóznym epitelom (MPE), ktorý má štyri vrstvy a je ružovej farby. Cervikálny kanál je lemovaný jedinou vrstvou glandulárneho epitelu (jasne červená). Hranica medzi nimi by normálne mala byť v oblasti externého os.

Skutočná erózia - keď kolposkopia vykazuje známky zápalu v MPE a podkladovom tkanive, postihnutý povrch je opuchnutý, viditeľné sú usadeniny fibrínových vlákien. Dochádza k odmietnutiu postihnutých oblastí epitelu.

Pseudo-erózia (ektopia) - MBE je nahradená cylindrickým epitelom. Na kolposkopii sa určujú zhluky jasnočervených papíl, ktoré pri aplikácii s kyselinou octovou blednú a vyzerajú ako hrozno, cievy žiaria cez jednovrstvový cylindrický epitel. Tento obraz môže byť jednotný alebo vo forme ostrovov.

Počas hojenia erózie vidí lekár transformačnú zónu - keď sa na pozadí patologického umiestnenia cylindrického epitelu objaví viacvrstvová vrstva vo forme ostrovčekov a plameňov (neúplná transformačná zóna). Ak to úplne pokrýva krčka maternice, a pod ním sa objavia cysty a žľazy - transformačná zóna sa nazýva úplná. Toto štádium hojenia erózie si vyžaduje veľkú pozornosť, najčastejšie sa v týchto zónach vyskytujú atypické bunky.

Metaplázia - obraz nahradenia jednovrstvového cylindrického epitelu na najväčšej dovolenej chybe.
Pri diagnostike ESHM sa majú vylúčiť malígne procesy. Kolposkopia umožňuje identifikovať podozrivé oblasti, z ktorých sa odoberajú odtlačky prstov, a vykonať biopsiu. Cytologické vyšetrenie škvŕn v ektopii odhaľuje bunky povrchového a stredného typu, ploché a cylindrické epitel všetkých vrstiev.

Cervikálna erózia - je diabol desivý, keď je maľovaný? Prečo je potrebná kolposkopia, či je potrebné kauterizovať samotnú eróziu a niekoľko otázok, ktoré je potrebné požiadať lekára, aby si otestoval jeho spôsobilosť.

ahoj Za posledných 3,5 rokov som jedol psa na tému gynekológia - keď moja matka bola diagnostikovaná s karcinómom vaječníkov, štádium 4, šváb hovoril v mojej hlave, ktorý opakoval každý deň, že táto diagnóza by sa na mňa tiež. Vyhadzoval som toľko informácií, toľko webinárov a čítal som články z lekárskych základov založených na dôkazoch, že by som mohol ísť na univerzitu a ticho absolvovať skúšky v gynekológii. Mama zomrela presne 3 roky po operácii a potreba aplikovať moje vedomosti netrvala dlho. Ale bol som úplne ozbrojený a teraz sa s vami podelím o informácie, ktoré by mohli niekomu pomôcť. Dúfam, že niekto pomôže. Nie som lekár, nemám diagnostikovať, neliečim, nebudem argumentovať a dokázať.

Tento rok na jar som musel vydať lekárske osvedčenie pre kurzy jazdnej praxe. Išiel som na súkromnú kliniku, ktorá je vzdialená dve minúty od práce. Medzi povinnými lekármi - gynekológ. Lekár sa posadil na túto stoličku a pozrel sa na môj vnútorný svet a vyhrnul - "Áno, máte obrovskú eróziu! Musíte vykašľať! Bude to rakovina!".

Rakovina krčka maternice je ochorenie RARE. Zriedkakedy sa to považuje za ochorenie, ktorého jeden prípad diagnostikuje bežný lekár (ktorý sa na túto chorobu nezaoberá) najviac raz za rok pri návšteve lekára od 20 000 do 200 000 pacientov. Je na treťom mieste po rakovine prsníka a rakovine vaječníkov (pokiaľ viem, podľa niektorých zdrojov je rakovina endometria na druhom mieste).

Vstal som, obliekol sa a odišiel. Vrátil som sa k tomuto lekárovi? Nie. A utekáš z takých lekárov. Nevykonala testy, len sa pozrela na také svetlo v zrkadle a postavila ma komerčná diagnóza, Potom som išiel ku svojmu osvedčenému a milovaný lekárovi na kolposkopiu.

Krk sa nachádza na križovatke vonkajších pohlavných orgánov a vnútorných pohlavných orgánov. Existuje miesto ako prechodová zóna, miesto bariéry. Vo všeobecnosti sa vnútorné a vonkajšie genitálie ženy vyvíjajú z rôznych embryonálnych výhonkov. To znamená, že embryonálne tkanivo je odlišné. Uterus, trubice sú tvorené z Mullerian kanálov, ktoré rastú spolu a potom tvoria jednu maternicu, jeden krk, vajcovody a vaječníkov. A vagína rastie z urogenitálneho sínusu a rastie, ako keby smerovala k krčku maternice. Normálne sú spojené a spojenie týchto dvoch embryonálnych pukov je prechodová zóna. Existuje niekoľko takýchto prechodových zón a sú veľmi dôležité pre lekárov. Epitel vaginálnej sliznice je hrubá vrstva a prechádza do jednovrstvového epitelu. Tieto tkaniny majú rozdielnu štruktúru, funkciu. Existujú takzvané polypatentné bunky, ktoré môžu rásť v jednom type tkaniva alebo v druhom. Z hľadiska onkológie je to veľmi nebezpečné.

Prečo je krčka maternice červená?

Červený epitel, ktorý vyzerá zapálený, je len preto, že je tenký, jednoradový, takže nádoby sú tak priesvitné. Krk sa skladá zo strómy, ktorá nie je sval. Sval začína iba tam, kde začína maternica. Toto je spojivové kolagénové tkanivo. Krk sa nemôže uvoľniť, zmenšiť, nie je ovplyvnený noshpa, ktorá je vztýčená počas pôrodu

Ektopia krčka maternice - čo to je?

Okrem toho niektorí lekári nazývali eróziu ektopiou. Ektopia je, keď je červená škvrna viac, ako chce lekár vidieť, prechodová zóna je jednoducho posunutá von. A ak sú škvrny a cytologické parametre normálne, potom by sa nemala liečiť žiadna erózia, najmä ak je dievčatko mladšie ako 25 rokov a nedala pôrod. Ako mi môj lekár potvrdil, kto pre mňa urobil kolposkopiu, ak dievča začalo mať neskoré obdobia, potom o 25 rokov neskôr bude takýto obraz pozorovaný a očistený úplne normálne. Neskôr stratifikovaný skvamózny epitel narastá a po 40 rokoch nedochádza k žiadnej ektopii, bude to takmer celý biely krček maternice, pravdepodobne so zmenami dysplázie. V tomto rastúcom epiteli môžu byť problémy.

Ako sa objavil termín "erózia krčka maternice"?

Čo som nazval hrozný horor, normálny "krásny" krk xD Odkiaľ pochádza "erózia"? V dávnych dobách, keď sa takmer nikto nepozrel na krk, keď ešte neboli žiadne stoličky, a bolo tam veľa rakoviny, pretože to jednoducho nemohli nájsť, predstavte si, že tam lekár konečne pozrel. Ale ako? Potreboval zdroj svetla, nástroje. A možno to bolo odtiaľto, že "áno, držala som mu sviečku." A potom lekár videl vnútorný svet ženy a zvolal - Erosio! (Scratch) Zdalo sa mu, že ho niekto poškriabal na krku, jeho meno sa zosilnilo, hoci bol neskôr odstránený a diagnóza bola odstránená, pretože to nič neznamená. Komunikácia začína na fórach - „ale povedali mi, vypálili“, „a povedali sen, vyplienili to“, „a takto pôjdem, bude to samo o sebe.“ A v našich hlavách začína zmätok. BEZ DIAGNOSTIKY, A musíte ísť k lekárovi, ktorý nemá kauterizáciu, nie preto, že je láskavý, ale preto, že dostáva nové vedomosti a nepozerá sa na vás sviečkou. Strach nie je potrebný na eróziu a možnú dyspláziupretože je to už diagnóza. Dysplázia z dysplázie je narušená bunková štruktúra. Keď sa bunky nachádzajú v nátere, s niektorými nie takýmito vlastnosťami - dve jadrá, zväčšené jadrá, bez jadier. A to je už problém a toto je diagnóza. A v závislosti od stupňa, je tu taktika - čo zdvojnásobiť, akú analýzu dokončiť, ako zaobchádzať. Ale nebudem hovoriť o dysplázii, poviem vám viac o kolposkopii.

Ako kolposkopia?

Kolposkopia je technika na kontrolu krčka maternice na gynekologickom kresle, vyšetrenie so špeciálnym zariadením nazývaným kolposkop. Vymyslel Dr. Hans Ginzelman v roku 1925, keď sa chcel pozerať na krk postihnutý rakovinou pomocou lupy. Zvýšenie v moderných zariadeniach je možné od 3 hodín do 40 krát, s zobrazením obrazu na obrazovke a fixáciou obrázkov v databáze.

Ide o rutinnú kontrolu, ktorá sa vykonáva aspoň u nás počas úvodnej skúšky. Príďte k gynekológovi, vyzlečte si oblečenie a sadnite si na bežnú gynekologickú stoličku. Nie je to vôbec desivé, kolposkopia - to bolí? Nie. Nedotýkajte sa, neubližujte. Áno, toto nie je váš obľúbený muž, tento lekár tam vychystáva. Ale necítil som žiadne zvláštne nepohodlie.

Vzorka s octom - ak niektoré oblasti nie sú natreté v bielej farbe - nie veľmi dobré, pretože tkanivá zmenili svoje chemické vlastnosti.

Jódový test - roztok obsahujúci jód. Ak epitel nemá glykogén a nezanecháva škvrny, epitel s inými chemickými vlastnosťami.

Ide o dyspláziu dignosy. A taký krk potrebuje viac pozornosti a možno aj biopsiu.

Kolposkopia počas tehotenstva - zbytočný výskum No, niečo také, pretože dievča je už tehotné. Rakovina krčka maternice je viditeľná voľným okom, to je rakovina, ktorá má dlhé vývojové obdobie, inscenácia a preskočenie - dajte "2" do karty lekára. Ak pred tehotenstvom bol dobrý obraz o colposcopy, potom čo pre zranenie krku, aby to von? Ak bola rakovina, potom už nie je kolposkopia a tehotenstvo, existujú už vážne udalosti. Kolposkopia je výskum pri počiatočnom vyšetrení a je to často plytvanie peniazmi, keď sa vykonáva často a pri prvom kýchnutí.

Ak nie je možné vykonať kolposkopiu:

- pri menštruácii je nežiaduce, uprostred cyklu sa vyskytujú ťažkosti s kolposkopiou (a pokúšate sa pozrieť sa na niečo tam, keď je na obrázku japonská vlajka a počas ovulácie bude toľko hlienu, že sa budete snažiť vybrať si ju, pretože )

- v odporúčaniach medzinárodných spoločenstiev sa neodporúča, aby sa vykonávali súčasne s cytologickým plotom

- nemožno vykonať, ak je alergia na jód (Potrebujete anafylaxiu priamo na gynekologickej stoličke?

Najlepší čas je hneď po vašom období.

Prirodzene, radím kolposkopiu, ale musíte nájsť adekvátneho a kompetentného lekára, ktorý nie je ochromený, vyliečiť z neexistujúcej diagnózy.

Podstata choroby

K erózii krčka dochádza v dôsledku zmien v tejto oblasti. Tento proces môžu vyvolať hormonálne poruchy, poškodenie slizníc, zápalové a infekčné ochorenia. Súčasne sa modifikujú normálne bunky v určitej oblasti. Zrakovo postihnuté miesto vyzerá ako červená škvrna.

Patológia často prebieha asymptomaticky, v dôsledku čoho vznikajú určité problémy v procese diagnostiky. Absencia viditeľných znakov vývoja ochorenia vedie k tomu, že žena nie je v žiadnom zhone hľadať pomoc od gynekológa a liečba erózie začína v zanedbávanej forme.

Postup a účel jeho implementácie

Kolposkopia je nevyhnutná na diagnostiku gynekologických ochorení, pri ktorých sa vyšetrenie krčka maternice vykonáva pomocou špeciálneho optického zariadenia (kolposkopa), ktoré viackrát zväčšuje obraz. Lekár tak dostane najpresnejšie informácie o stave slizníc reprodukčného systému.

Kolposkopia sa predpisuje počas erózie v prípadoch, keď sa zistili abnormality ako výsledok cytologického vyšetrenia alebo pri vyšetrení na gynekologickej stoličke, sa zistili abnormality.

Vďaka kolposkopickému vyšetreniu je možné identifikovať rôzne ochorenia:

 • erózne formácie
 • endometrióza,
 • dysplázia endometria,
 • proces nahradenia viacvrstvového epitelu bunkami krčka maternice,
 • Erytroplakie,
 • HPV
 • zmena štruktúry krčka maternice,
 • rakoviny a prekanceróznych stavov.

Metóda pre kolposkopiu

Kolposkopia cervikálnej erózie sa považuje za bezbolestný zákrok a preto sa vykonáva bez anestézie. V počiatočnom štádiu diagnózy sa odstránia vaginálne sekréty, čo môže ovplyvniť výsledok. Použite na tento účel Lyugol alebo roztok octu.

Vyšetrenie krčka maternice je jednoduché a pokročilé. Jednoduchou kolposkopiou začne kontrola ihneď po odstránení výboja. V prípade použitia pokročilej metódy sa krk dodatočne spracuje s činidlami a po niekoľkých minútach začne vyšetrenie. Je teda možné určiť rozsah lézie a rozhodnúť o potrebe kauterizácie cervikálnej erózie.

Po nanesení roztoku sa zistí opuch epitelu a zníži sa prívod krvi do tkanív. Vďaka tomu je možné identifikovať všetky patologické zmeny.

S cieľom diagnostikovať prekancerózne stavy sa uchyľujú k používaniu Lugolu.Tento postup sa nazýva Schillerov rozpad. Atypické bunky sa nachádzajú v dôsledku skutočnosti, že nie sú natreté tmavou farbou, ale stávajú sa svetlými. Odporúča sa biopsia. Tento postup môže spôsobiť bolesť, ako pri použití špeciálnych klieští pri odbere materiálu.

Indikácie a kontraindikácie postupu

Цель кольпоскопии шейки матки – выявление патологий влагалища и цервикального канала. К этой процедуре прибегают при необходимости выполнения следующих задач:

 • определение типа эрозии,
 • detekcia polypov, kondylomov a endocervicitídy,
 • diagnóza endometriózy,
 • stanovenie cervikálno-vaginálnych patológií,
 • zistenie prekanceróznych stavov v ranom štádiu vývoja,
 • biopsia tkaniva krčka maternice,
 • vyšetrenie v pooperačnom období.

V procese vyšetrenia na gynekologickej stoličke gynekológ zistí prítomnosť zmien v membránach krčka maternice. Potom odporúča kolposkopiu, aby sa určila malígna alebo benígna povaha erózie a detekcia pridružených ochorení.

Neexistujú žiadne kontraindikácie pre kolposkopiu pre cervikálnu eróziu per se. Je to spôsobené tým, že postup sa považuje za jednoduchý a bezbolestný. Jediným obmedzením, keď nie je možné vykonať inšpekciu, je obdobie menštruácie. Dokonca aj tehotenstvo sa nepovažuje za dôvod na odmietnutie vykonať prieskum.

Ako sa určuje výsledok štúdie?

Kolposkopia v gynekológii je považovaná za jednu z najjednoduchších a najúčinnejších metód diagnostiky gynekologických patológií. V dôsledku tohto postupu je možné určiť povahu ochorenia a miesto jeho lokalizácie. Počas vyšetrenia lekár hodnotí vzhľad a štruktúru slizníc.

Normálne má škrupina svetlo ružovú farbu, ktorá sa v druhej fáze cyklu mení na modrastú. Lugol zároveň farbí hnedo, proti ktorému sú jasne viditeľné všetky anomálie.

Ak sa počas kolposkopického vyšetrenia zistili hladké, jemnozrnné škvrny červenkastého odtieňa, diagnostikovala sa erózia krčka maternice. Malé papily nasýtenej červenej farby naznačujú prítomnosť pseudo-erózie.

Papilómy sa detegujú aplikáciou roztoku octu na novotvar. Súčasne dochádza k redukcii krvných ciev a blanšírovaniu postihnutých oblastí. Diagnóza „endometriózy“ sa uskutočňuje v prípade zistenia nepravidelných ružových alebo modrastých purpurových útvarov, ktorých farba sa mení počas vyšetrenia.

V prípade detekcie slizničných pečatí vo forme hrubých škvŕn alebo tenkých svetlých dosiek, oddelených od povrchu s malým úsilím, je diagnostikovaná leukoplakia.

Pomocou kolposkopie je tiež možné stanoviť prítomnosť rakoviny. Ide o edematózne, sklovité oblasti s výstupkami a zreteľne viditeľnými nádobami, ktoré nereagujú na činidlá.

Vlastnosti obdobia obnovy

Po kolposkopii žena spravidla nepociťuje žiadne nepríjemné pocity a okamžite sa vracia do svojho zvyčajného života. V niektorých prípadoch sa vyskytujú komplikácie:

 • krvácanie. Takéto zmeny sa vyskytujú v prípade odberu biopsie a vaginálneho tkaniva alebo z oblasti krku na ďalšie vyšetrenie. Krvný výtok, keď sú od niekoľkých dní do dvoch týždňov. Zastavia sa po obnovení povrchu tkaniva.
 • nedostatok apetítu a apatie
 • bolesť a horúčka,
 • výtok krvných zrazenín.

V procese biopsie dochádza k poškodeniu epitelu a vzniká otvorená rana. Z tohto dôvodu, po tomto postupe, by ste sa mali vyhýbať intimite, používať tampony po dobu dvoch týždňov a neuchýliť sa k douchingu.

Kolposkopia je jednou z najúčinnejších a najjednoduchších metód na diagnostiku erózie krčka maternice. Ako preventívne opatrenie sa tento postup odporúča všetkým ženám aspoň raz ročne. Týmto spôsobom bude možné identifikovať zmeny v ranom štádiu vývoja a zabrániť nežiaducim komplikáciám.

Aký je účel kolposkopie?

Ak má žena cervikálnu eróziu, je potrebná kolposkopia:

 • získavanie materiálu na analýzy,
 • objasniť príčinu choroby,
 • predpisovanie správnej liečby.

Kolposkopia sa tiež používa na potvrdenie diagnóz, ako sú:

 • onkologické ochorenia pošvy a krčka maternice,
 • prekancerózne patologické zmeny,
 • stanovenie lokalizácie zápalového ohniska.

kontraindikácie

Postup nemá nepriaznivý vplyv na zdravie ženy. Počas rutinných prehliadok u gynekológa je menovaná do všetkých bez výnimky. Pre diagnostický postup nie sú žiadne osobitné kontraindikácie. Neodporúča sa len v prvých dňoch po chirurgických zákrokoch av prípade precitlivenosti na jód a kyselinu octovú, ktoré sa používajú počas štúdie.

Ako viesť školenie pre kolposkopiu?

Aby sme z tohto postupu získali viac informatívny a správny výsledok, musí byť žena najprv pripravená. Na prípravu kolposkopie je potrebné:

 • počas niekoľkých dní postupu, aby sa zabránilo pohlavnému styku,
 • nepoužívajte vaginálne lieky,
 • nepoužívajte syntetické výrobky na intímnu hygienu.

metodika

Samotný postup trvá v priemere 15 minút, žena by mala byť umiestnená na gynekologickej stoličke.

Spočiatku sa do vagíny vkladajú porodnícke zrkadlá z kovu alebo plastu. Kolposkop je nainštalovaný čo najbližšie k gynekologickej stoličke. K dnešnému dňu má mnoho diagnostických gynekologických skriniek nainštalované obrazovky, na ktorých sú vysielané všetky stupne postupu. Na žiadosť ženy sa môže postarať o výkon postupov alebo o odmietnutie vysielania.

Za účelom vizuálneho vyhodnotenia stupňa a lokalizácie patologicky modifikovaných tkanív sa sliznice upravia roztokmi kyseliny octovej alebo roztokom lugolu, pričom žena môže pociťovať mierny pocit pálenia. Patologicky zmenené bunky prechádzajú farbením, zatiaľ čo zdravé bunky zostávajú nezmenené. K dnešnému dňu je metóda kolposkopie považovaná za najviac informatívnu, spoľahlivosť jej výsledkov je takmer 98%.

Ako sa žena cíti po zákroku?

Ak sa uskutočnila kolposkopia na eróziu krčka maternice bez toho, aby sa odobral tkanivový materiál na biopsiu, potom sa stav ženy po zákroku vôbec nemení. Ak cervikálna erózia dosiahla veľkú veľkosť a bola vykonaná biopsia, žena môže po niekoľko dní pociťovať určité nepohodlie v spodnej časti brucha so sekrétmi steru.

Ak sa nedodržiavajú pravidlá osobnej hygieny, povrch rany po biopsii sa môže infikovať rozvojom závažných bakteriálnych komplikácií.

Aby sa zabránilo bakteriálnej infekcii genitálneho traktu, odporúča sa:

 • nepoužívať tampony na menštruačné krvácanie,
 • odmietnuť mať sex sedem alebo viac dní,

 • Bez súhlasu gynekológa nepoužívajte douching a iné metódy vlastnej liečby.

Dôvodom pre pohotovostnú liečbu lekára po kolposkopii v kombinácii s biopsiou sú také príznaky ako:

 • intenzívna bolesť v dolnej časti brucha a vonkajších pohlavných orgánov,
 • horúčka,
 • počiatočné príznaky intoxikácie.

Patologický diagnostický obraz

Patologické zmeny počas kolposkopie sa prejavujú ako poškodené oblasti epitelového tkaniva a zmeny konfigurácií cievnych plexusov. Po ošetrení diagnostickými roztokmi na krčku maternice sa zaznamenajú ložiská erozívnych zmien. Pri použití kyseliny octovej budú erózne ložiská natreté belavou farbou, keď sa ošetria s lugolom - v tmavohnedej farbe.

Ak sa počas kolposkopie nájdu erozívne povrchy s elementmi ďalšieho tkaniva, potom existuje predpoklad o rozvoji onkologického procesu v krčku maternice.

Kolposkopické vyšetrenie a správne vysvetlenie výsledkov závisí výlučne od kvalifikácie gynekológa, ktorý postup vykonáva. Lekár musí mať primerané zručnosti, musí byť schopný posúdiť vonkajší stav pohlavných orgánov, správne vykonať zber diagnostického materiálu.

Účel takejto diagnózy?

Veľmi často je to pri erózii krčka maternice, dôležitým diagnostickým postupom je kolposkopia. Používa sa na rýchlu diagnostiku a včasnú liečbu takých ochorení ženských pohlavných orgánov, ako sú:

 • Genitálne bradavice, papilomy
 • Rakovina krčka maternice
 • Prekancerózne stavy vulvy, vagíny, cervikálneho tkaniva
 • Cervicitída - zápal krčka maternice
 • Vaginálny alebo vulvárny karcinóm
 • Cervikálne polypy

Preto indikácia na vykonanie postupu je akákoľvek odchýlka od normy počas vyšetrenia alebo analýzy šmuhy a neexistujú žiadne kontraindikácie jej správania, s výnimkou obdobia menštruácie. Na základe výsledkov diagnostiky Vám lekár predpíše vhodnú liečbu.

Príprava na kolposkopiu krčka maternice

Spravidla sa odporúča vykonať postup po skončení mesiaca v prvých 2-4 dňoch. V prípade, že je vyšetrenie naplánované a žena začala mať menštruačný cyklus, postup by sa mal odložiť. Na prípravu kolposkopie krčka maternice by ste mali:

 • 2 dni pred kolposkopiou stojí za to vzdať sa pohlavného styku.
 • To isté platí pre použitie rôznych čapíkov, sprejov, vaginálnych tabliet, ak lekár neodporučil niečo na použitie.
 • Nepoužívajte intímnu hygienu a genitálie umývajte iba vodou.
 • Nie je možné urobiť nezávislé douching niekoľko dní pred kolposkopiou, najmä preto, že samotný douching nie je bezpečný spôsob liečby (pozri Všetko o douching - poškodenie alebo prospech, ako sa robí douching).
 • Pred kolposkopiou sa nevyžadujú žiadne lieky proti bolesti - to je absolútne bezbolestné vyšetrenie, rovnako ako pred vyšetrením gynekológa, zrkadlá sa jednoducho vložia a krčka maternice sa vyšetruje pri zväčšovaní, nič sa ho netýka.

Ako sa vykonáva kolposkopia

Takéto faktory, ako je hlien a prehmatanie maternice a príveskov, môžu ovplyvniť kolposkopický obraz a deformovať ho k lepšiemu, preto:

 • Lekár odstráni hlien z krku a je ošetrený octom a Lugolom vatou, nie gázovou podložkou.
 • Kolposkopia sa vykonáva pred palpáciou maternice a príveskov (to isté platí pre vylúčenie pohlavného styku deň predtým).

Kolposkopia môže byť rozšírená a jednoduchá.

Jednoduchá kolposkopia - keď sa kontrola vykonáva bezprostredne po odstránení výtoku z povrchu krčka maternice.

Predĺžená kolposkopia - po ošetrení vaginálnej časti krčka maternice 3% roztokom kyseliny octovej a po 2 minútach vyšetrenie začína kolposkopom. Po tomto ošetrení sa jasne identifikujú akékoľvek patologické zmeny, pretože na povrchu krčka maternice dochádza ku krátkodobému opuchu sliznice, krvný obeh tkanív klesá. Na určenie onkologického umiestnenia buniek sa použije Lugolov roztok (Lugol v angíne.) Táto metóda sa nazýva Schillerov test, pre prekancerózne ochorenia sú bunky krčka maternice v glykogéne slabé a pri použití jódu alebo Lugolu sa nezmiznú. Preto počas onkologického procesu sú belavé škvrny sledované na pozadí hnedastého tkaniva. Lekár môže zároveň zobrať biopsiu - kúsok tkaniva na histologické vyšetrenie.

Biopsia je trochu bolestivý zákrok, pretože sa vykonáva so špeciálnymi kliešťami. Biopsia krčka maternice sa považuje za málo bolestivú, niekedy môže byť len slabý pocit tlaku a kŕčovitá bolesť. Ale s biopsiou vagíny alebo vulvy môže byť bolestivé, pre toto použitie lokálne anestetikum. V niektorých prípadoch môže lekár použiť špeciálny nástroj, ktorý znižuje krvácanie. Počas biopsie gynekológ oddelí malý kúsok krčka maternice, vloží ho do skúmavky a nasmeruje do laboratória. Po kolposkopii s biopsiou zostane malý 3-5 mm škrabanec, ktorý sa za niekoľko dní rýchlo hojí. Niekedy v prípadoch, keď sa do ďalšej menštruácie ponechá menej ako 14 dní, sa môže predpísať biopsia na ďalší deň.

Po 10-14 dňoch, zvyčajne výsledky biopsie sú pripravené, takže po kolposkopii, musíte súhlasiť so svojím lekárom o vašej ďalšej návšteve, keď je analýza pripravená prijímať odporúčania týkajúce sa výsledkov vyšetrenia.

Čo znamená krčka maternice?

Ak lekár s rozšírenou kolposkopiou zistí zmenené oblasti, v niektorých prípadoch sa odoberie biopsia. S eróziou krčka maternice (ektopia) nie je postihnutá oblasť zafarbená Lugolom, čo len dokazuje prítomnosť ektopie a biopsia nie je znázornená.
Ale ak:

 • viditeľné patologicky zmenené cievy (spletité, prerušované, vo forme čiarky atď.) t
 • interpoty sú bodkované interspoty v oblasti, ktorú namaľoval Lugol
 • mozaika je vo forme štvoruholníka v inom tvare, opäť na nenatretej ploche
 • belavé oblasti nezmenené - leukoplakia

potom sa vyžaduje biopsia.

Aj pri zistených zmenách, iba o jeden vzhľad, lekár nebude schopný stanoviť diagnózu, všetko bude závisieť od laboratórnych údajov po 2 týždňoch. Keď histologická analýza zistí zmenu tkaniva, na základe výsledkov analýzy budú potrebné ďalšie vyšetrenia a liečba.

Čo nemožno urobiť po kolposkopii a biopsii?

Ak bola kolposkopia bez biopsie, potom je možné všetko, čo chcete.

A ak kolposkopia bola s biopsiou, potom po zákroku je možné:

 • po biopsii môže mať žena otravnú bolesť v spodnej časti brucha počas 4-10 dní
 • javí sa ako špinavé nazelenalé alebo hnedé vybitie (pozri Hnedý výboj v strede cyklu). Nepanikárte, toto sú štandardné možnosti.

Aby sa predišlo komplikáciám po kolposkopii s biopsiou počas 2 týždňov, mali by ste dodržiavať niektoré pravidlá:

 • Vylúčiť sex
 • Nemôžete sprchovať, používať tampony a používať iba podložky
 • Nemôžete piť lieky, ktoré zahŕňajú kyselinu acetylsalicylovú
 • Obmedzte akékoľvek ťažké cvičenie, cvičenie
 • Nemôžete ísť do vane, sauny, vylúčiť kúpanie, mali by ste mať len sprchu

Kolposkopia počas tehotenstva a biopsie

Pri kolposkopii nie je gravidita kontraindikáciou. Pretože je to bezbolestná a bezpečná metóda. Pri kolposkopii len jedna kontraindikácia - obdobie menštruácie.

Ale biopsia je najlepšie nerobiť, pretože:

 • To môže spôsobiť krvácanie, potrat, predčasný pôrod, najmä v situáciách, keď sa zistí placenta previa.
 • A nielen preto, ale aj kvôli možným falošne pozitívnym výsledkom patologických zmien v krčku maternice pôsobením hormónov počas tehotenstva.
 • Okrem toho, k liečbe, ak vôbec niečo, stále nie je možné, kým žena porodí (výnimka môže byť krčka maternice, a potom je zanedbaná).

Preto lekári často neuskutočňujú biopsiu krčka maternice počas tehotenstva a odkladajú procedúru až po pôrode. Kolposkopia bez biopsie počas tehotenstva je bezpečná a aj keď sa zistia zmeny v krčku maternice, už 6 týždňov po narodení dieťaťa, bude možné kolposkopiu zopakovať a vykonať potrebnú biopsiu.

Výhody metódy

Kolposkopia je moderná diagnostická metóda, ktorá umožňuje presne vidieť stav tkanív krčka maternice a začať liečbu včas.

Aké ďalšie výhody:

 1. Schopnosť diagnostikovať skoré štádiá rakoviny alebo prekanceróznych štádií s eróznymi zmenami krčka maternice.
 2. Diagnostiku je možné vykonať bez ďalšieho tréningu - pri prvom vyšetrení lekára.
 3. Kolposkopia môže byť vykonaná niekoľkokrát - bez poškodenia zdravia pacienta.
 4. Metóda je bezpečná a bezbolestná.
 5. Môže byť použitý počas operácie, čo zaručuje úspech operácie na odstránenie poškodených oblastí krčka maternice.
 6. Pomocou kolposkopie je možné pozorovať aj najmenšie fragmenty malígnych novotvarov, čo znamená, že liečba rakoviny krčka maternice je možná nechirurgickým spôsobom.

Indikácie pre

Kolposkopia na cervikálnu eróziu sa uskutočňuje podľa indikácií a na profylaxiu. Je vhodný pre ženy, ktoré nedali pôrod alebo ktoré porodili. Tento typ diagnózy sa zvyčajne používa v prípade potreby:

 • určiť typ erózie krčka maternice maternice,
 • zistiť, či sú na krčku maternice polypy, bradavice alebo endocervicitída,
 • diagnostikovať endometriózu,
 • určiť akýkoľvek typ cervikálno-vaginálnych ochorení,
 • na včasné odhalenie prekanceróznych stavov,
 • vykonať biopsiu tkaniva
 • erózia horenia
 • vyšetriť pacienta po operácii.

Počas typického vyšetrenia môže gynekológ vidieť vonkajšie membrány krčka maternice a zmeny v nich. Kolposkopia umožňuje stanoviť benígnu alebo malígnu povahu erózie a to, či sú s ňou spojené patologické stavy.

Ako sa pripraviť

Aby bol výsledok testu presnejší, musí sa pacient pripraviť. Samotná príprava nie je zložitá a nevyžaduje veľa úsilia. Tri dni pred konaním nemôže:

 • vaginálny sex
 • používať vaginálne čapíky, tampóny, sprchy,
 • používať hygienické obrúsky, podložky a syntetické tampóny.

Fázy kolposkopie

Ako kolposkopia pre eróziu krčka maternice nepozná každú ženu. Je lepšie byť pripravený vopred na všetky fázy procesu. Сначала гинеколог осматривает шейку матки, с помощью гинекологического зеркала. Кольпоскопия не болезненна, но дискомфорт может вызвать введение во влагалище зеркала.U obzvlášť citlivých pacientov môže lekár vykonať lokálne anestetikum, ale zvyčajne sa to nevyžaduje.

Po prvé, plocha krčka maternice je ošetrená roztokom farbiva a vazokonstriktorom. Zvyčajne ide o trojpercentné roztoky kyseliny octovej a jódu pre pigmentačný roztok. Sú absolútne neškodné, nespôsobujú bolesť, s výnimkou pálenia z liečby octom. Jód maľuje poškodené krčné tkanivo v jasnej farbe. Potom lekár vezme kolposkop a začne dôkladné vyšetrenie. V prípade potreby môže pomocou kolposkopického štipku odobrať vzorky z rakovinových buniek z poškodených tkanív.

Následky po

Obvykle sa po kolposkopii žena cíti dobre a nevadí jej. Niekedy sa však vyskytnú komplikácie:

 1. Krvácanie - ak bola vykonaná biopsia (kolposkopické stlačenie), potom môže začať. Obdobie krvácania zo dňa na dva alebo tri týždne. Ak to nie je hypertermia, potom sa nemusíte báť. Symptóm prechádza sám.
 2. Slabosť a letargia. nedostatok chuti do jedla, bledosť
 3. Bolesť a teplota do 38 stupňov
 4. Krvné zrazeniny

Počas biopsie sa epitel poškodí, vytvorí sa otvorená rana. Preto po zákroku určitý čas nemôže:

 • mať sex dva týždne, poškodzuje epitel a môže spôsobiť infekciu, ak je partner infikovaný niečím,
 • počas mesiaca používať hygienické tampóny,
 • douche - takže môžete infekciu priviesť do otvorenej rany.

Čo je kolposkopia na eróziu krčka maternice

Aby sme zvážili určitý postup nazývaný „kolposkopia“, je potrebné začať trochu hlbšie v koncepcii erózie krčka maternice.

Erózia je porušenie alebo nahradenie epiteliálneho tkaniva v krčku maternice. V niektorých prípadoch sa ochorenie vyskytuje vrodené, ale väčšina žien má tento typ získanej choroby, to znamená, že niektoré vonkajšie faktory ovplyvnili jeho vzhľad. Choroba má spravidla povahu patológie.

Teraz je čas ísť na kolposkopiu erózie krčka maternice. Moderná medicína má mnoho spôsobov, ako diagnostikovať zdravie žien, ale najbežnejšou metódou je kolposkopia.

Kolposkopia na eróziu krčka maternice je hlavným postupom na kontrolu maternice ženy. Procedúra sa vykonáva pomocou špecializovaného zariadenia - kolposkop.

Tento postup je testamentom, keď skúmame dievča na neskoršiu diagnózu. Musia to byť určité indikácie, ktoré naznačujú negatívne prostredie ženského genitálneho traktu. Pred takýmto prieskumom sa vykonajú rôzne šmuhy, ktoré môžu pomôcť pri identifikácii a vytvorení prostredia reprodukčného systému.

Ak v čase kolposkopie gynekológ vidí atypické tkanivá, abnormality, potom môže odobrať časť postihnutých slizníc na ďalšie vyšetrenia.

Bolelo to

Takmer všetky ženy sa bojí podstúpiť tento postup, pretože majú nepravdivé informácie o bolesti, ktorá môže byť spôsobená. Je potrebné tieto myšlienky rozptýliť.

Kolposkopia nie je úplne bezpečný postup, ale neprináša žiadnu bolesť. Treba však poznamenať, že bolesť môže vyvolať kyselinu v otvorenejšom štúdiu maternice. Ide o ďalší typ konania, na ktorý bude samozrejme upozornená žena. Počas reakcie kyseliny a sliznice sa môžu objaviť nepríjemné pocity. Ale nebudú trvať dlho.

Existuje aj niekoľko komplikácií, ktoré sú zriedkavé, ale stále sa vyskytujú u žien:

 • Krvácanie.
 • Infekciu.
 • Ťahanie bolesti v spodnej časti brucha.

Krvácanie v prvých dňoch je úplne normálnym pozitívnym príznakom, čo naznačuje rýchle hojenie tkaniva.

Ale spolu s pozitívnymi príznakmi sú negatívne príznaky:

 • Zvýšená bazálna telesná teplota.
 • Zmena stavu osoby. Hodí sa do chladu alebo tepla.
 • Ťahanie bolesti v spodnej časti brucha.

Gynekológovia odporúčajú zavolať sanitku na nezvyčajné pocity po zákroku. V tomto prípade žena potrebuje okamžité vyšetrenie lekárky.

Všetky negatívne príznaky sa môžu objaviť po 2-3 po takomto zásahu.

Ešte raz, negatívne príznaky sa môžu objaviť až po dlhšej procedúre, pretože počas nej gynekológ používa množstvo látok na nasiaknutie epitelových tkanív. Symptomatológia je druh reakcie na takéto látky.

Prevádzka zariadenia

Na pochopenie významu postupu je potrebné pochopiť, čo je to kolposkop. Kolposkop na báze zväčšovacích a svetelných základov. Bol vytvorený na kontrolu prostredia a stavu ženského genitálneho traktu.

Prístroj vyzerá ako jednoduchý mikroskop. Má zväčšovacie sklo, ktoré je postavené v jasnej baterke na dodanie svetla. Ide teda o to, že zariadenie pomáha kontrolovať ženu bez kontaktu, bez toho, aby jej ublížila dotykom zariadenia.

Existujú dva typy postupov. Začnime s obvyklou kolposkopiou. Spočíva v štandardnom jednoduchom vyšetrení sliznice tkaniva genitálneho traktu. Pred zákrokom je potrebné predstriekať genitálny trakt nejakým rastlinným roztokom bez chemikálií, ktorý očistí steny vagíny od sekrétov, ktoré sa môžu uzavrieť a zabrániť vyšetreniu tkanív orgánov.

Druhý typ - rozšírená kolposkopia.

Rozšírený pohľad na postup je o niečo zložitejší. Pred tým ženský genitálny trakt ženského lekára lieči roztokom octovej kyseliny alebo Lugolu na vodnej báze. Práve kvôli tejto liečbe môže dievča zažiť nepríjemné a bolestivé pocity, ktorých sa každý tak bojí. Ale v skutočnosti sa nie je čoho báť, netrvajú dlhšie ako pár sekúnd. Takéto spracovanie je potrebné nielen na zobrazenie integrity epitelových tkanív, ale aj na zobrazenie a pozorovanie procesov v ňom. Látka, ktorá bola ošetrená genitálnym traktom, sa vstrebáva do sliznice, kvôli tomu, čo napučiava a vystavuje všetky svoje rany. Na tkanivách vzniká edém, z ktorého prechádzajú všetky prebytočné krvné bunky. V tomto bode môžu nápoje epiteliálnej látky jasne vidieť miesta, kde sú jazvy. Na stanovenie ich povahy, lekári, najčastejšie, odštiepiť tieto škvrny epiteliálneho tkaniva a poslať ich na biopsiu. Takáto analýza by sa mala uskutočniť na včasnú detekciu možnej tvorby rakovinových buniek, nádorov, infekcií. Na stanovenie typu erózie je potrebná analýza, pretože vrodené a získané typy erózie sa líšia v povahe epitelu.

Gynekológ odhalí nezrovnalosti v bunkách podľa ich farby. Napríklad bunky, ktoré nemajú glykogén, dobre absorbujú roztok, čím získajú vhodnú farbu.

Čo sa používa

Okrem kolposkopie na cervikálnu eróziu sa tento postup používa aj pri iných ženských ochoreniach. V prípade erózie postup zisťuje stupeň poškodenia epitelových tkanív a miernejší, bezbolestný spôsob liečby, ktorý môže vyhovovať žene. Samozrejme, pre tento postup musí potvrdiť prítomnosť takejto diagnózy. Okrem toho kolposkopia potvrdzuje prítomnosť nasledujúcich ochorení ženy:

 • Rakovina ženského genitálneho traktu.
 • Zápalové procesy v maternici.
 • Rakovina krčka maternice.
 • Rakovina / huba / infekcia vulvy a iných vonkajších genitálnych častí orgánu.
 • Možné rakoviny alebo nádory krčka maternice. To je predčasná prevencia.
 • Patologické zmeny v genitálnom trakte.