Zdravie

Adenomyóza a endometrióza - aký je rozdiel

Pin
Send
Share
Send
Send


Pacienti, u ktorých sa vyvinie nadmerný rast endometria alebo vnútorného epitelu dutiny maternice v maternici, majú často takúto diagnózu ako „endometrióza“ a niekedy ich gynekológovia diagnostikujú s „adenomyózou“.

V medicíne môžu mať veľmi podobné slová niekedy úplne iné významy. V niektorých prípadoch môžu dve rôzne slová znamenať veľmi podobnú diagnózu. Budeme sa zaoberať týmito dvoma pojmami: adenomyóza a endometrióza. Čo znamenajú tieto diagnózy a aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou?

Najprv sa musíte vysporiadať s koncom týchto diagnóz, konkrétne s koncom "-toz". Takto končia diagnózy, ktoré označujú ochorenia nezápalové povahy, ale indikujú prítomnosť nadbytku určitého druhu tkaniva alebo nejakej látky.

Samotný koniec „-goz“ označuje prítomnosť bohatstva, zvýšené množstvo niečoho. Takže diagnóza "amyloidózy" hovorí o vývoji patologického amyloidného proteínu, dobre známy termín "osteochondróza" hovorí o prerastaní tkaniva, ktoré stláča medzistavcové platničky, o výskyte osteofytov ao porušovaní trofizmu chrupavky.

V gynekológii, diagnóza endometriózy, samozrejme, indikuje patologickú a nadmernú proliferáciu endometria, tkaniva, ktoré lemuje vnútornú dutinu maternice.

endometrióza

Pri endometrióze endometrium vyrastá z maternice. Táto poloha endometria na neobvyklom mieste sa nazýva ektopická poloha alebo „poloha mimo normálnej lokalizácie“. Endometrióza je dosť vážne ochorenie.

Nebolo by nič zvlášť zlé na tom, že sa jednoducho rozšíri akékoľvek tkanivo, ak tento rast nie je nádor. Tak, tam je hypertrofia, napríklad svaly u športovcov pod zaťažením, a tento rast je celkom odôvodnené. S endometriózou nedochádza k rastu nádoru, ale všetky škody spočívajú v skutočnosti, že endometrium je mimoriadne nepokojné tkanivo. Mesačne, kvôli zmene hormonálneho pozadia ženy, je odmietnutá.

V prípade, že sa endometrium nachádza na svojom normálnom mieste, vo vnútornej vrstve maternice, jeho zvyšky pokojne nájdu prirodzenú cestu von, pretože menštruácia nie je ničím iným ako endometriálnymi zvyškami.

V tom istom prípade, ak je endometrium na mieste, ktoré nemá žiadnu komunikáciu s vonkajším prostredím, môžu sa vyskytnúť rôzne komplikácie. Ide o endometriálne alebo čokoládové cysty. Podobne ako všetky cysty, môžu spontánne prasknúť a tekutina v nich obsiahnutá môže byť zdrojom infekcie peritoneum, močového mechúra a ďalších orgánov. Existuje dokonca aj endometrióza oka, ale toto je jedna zo zriedkavých lokalizácií.

Takýto rast endometria sa nazýva hyperplázia alebo zvýšenie bunkového počtu prvkov akéhokoľvek tkaniva, v tomto prípade epitelu maternice. Čo je adenomyóza? Adenomyóza Čo sa líši od endometriózy?

Ak pozorne počúvate toto slovo, môžete vidieť, že diagnóza pozostáva z troch častí: "adeno" + "myo" + "(o) s". Tento pojem sa vzťahuje na prerastanie glandulárneho tkaniva a vo svojej druhej časti sa vzťahuje na svalové tkanivo, pretože pojem „myo“ - (myozitída, myometrium, myológia) súvisí so svalmi.

V tomto prípade hovoríme o rôznych endometrióze. A v prvej aproximácii, pacienti, ktorí majú endometriózu alebo adenomyózu maternice, môžu predpokladať, že trpia rovnakou chorobou, len ak lekár používa termín adenomyóza, potom presnejšie hovorí o lokalizácii endometria na neobvyklom mieste.

V tomto procese sa endometrium ponáhľa dovnútra steny maternice a vykľuje hranicu medzi ňou a svalmi maternice. Pri adenomyóze sa endometrium jednoducho „berie do hĺbky“. A maternica, ako každý orgán, začne reagovať na túto inváziu.

Výsledkom je, že okolo ložísk implantovaného endometria je tesnenie svalovej zóny, toto tesnenie a zahusťovanie je určené na kompenzáciu priebehu a pozastavenie tohto procesu. Vzhľadom k tomu, svalov sa zvyšuje a maternice sa zvyšuje, s adenomyóza, zvýšenie maternice je charakteristický príznak.

Aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou? Skutočnosť, že žiadna endometrióza je sprevádzaná dlhými a bolestivými obdobiami. Menštruácia môže spôsobiť len tie ložiská endometriózy, ktoré sú vo vnútri maternice a komunikujú s kanálom krčka maternice. V tom istom prípade, ak existujú ohniská endometriózy, napríklad vo vaječníkoch, potom nebude samozrejme žiadna bolestivá a ťažká menštruácia, samozrejme za predpokladu, že nie je v maternici.

A pre adenomyózu, práve tak dlho, počas týždňa, je charakteristická bohatá menštruácia. Sú tak hojné, že sa často objavujú krvavé zrazeniny a počas niekoľkých dní pred samotným menštruačným procesom sa môžu vyskytnúť rôzne krvavé výboje krvavého charakteru.

Krvácanie medzi menštruáciou a rôznymi náhlymi výbojmi v strede ovariálneho cyklu tiež nie je vylúčené. Ťažká adenomyóza môže viesť k anémii, zníženiu hladiny hemoglobínu v krvi, ako aj k závažnému syndrómu bolesti.

Bolesť zvyčajne označuje začiatok odmietnutia zvyčajného normálne fungujúceho endometria, ale hlboko sa nachádza medzi svalmi maternice. To je to, čo spôsobuje bolesť. Vyskytuje sa 3–4 dni pred „kritickými dňami“ a zostáva po rovnakom období po ich ukončení. V dôsledku toho sa ukazuje, že žena trpiaca adenomyózou strávi takmer polovicu svojho života s bolesťou brucha.

Na záver treba povedať, že existuje rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou, ale je nepravdepodobné, že by pacient mal veľký význam. Koniec koncov, abnormálne umiestnenie tkaniva, kde by nemal byť, spôsobuje vážne problémy v tele.

Niečo iné môže viesť k anémii, sterilite a dokonca k vzniku akútnej chirurgickej patológie. Aby sa zabránilo vzniku takýchto chorôb, je potrebné podrobiť sa včasnému vyšetreniu gynekológom a vykonať všetky potrebné testy. Pamätajte, že vaše zdravie a zdravie budúcich generácií je vo vašich rukách.

Adenomyóza a jej prejavy

Toto ochorenie postihuje svalové vrstvy maternice. Ochorenie sa začína prejavovať v dôsledku hormonálneho narušenia ženského tela. S nárastom tela týchto hormónov ako estrogénov začína patologický rast endometria do maternicovej svalovej membrány. Takáto penetrácia slizničnej vrstvy pomáha zvyšovať objem tela a objavovať bolesť maternice. Tento patologický proces možno rozdeliť do niekoľkých foriem:

Fokálna forma je charakterizovaná léziami malých oblastí svalových vrstiev a nemusí sa prejavovať žiadnym spôsobom.

Difúzna forma zachytáva veľké oblasti svalových vrstiev maternice a prejavuje silnú bolesť.

Nodulárna forma sa vyznačuje výskytom malých uzlíkov v maternici.

Zmiešaná forma môže kombinovať niekoľko foriem ochorenia.

Choroby vývoja patologických procesov sú rozdelené do nasledovných štádií:

Hlavný dôvod, ktorý môže spôsobiť ochorenie, je považovaný za nadhodnotenie hormónov v tele žien, nie je výnimkou a genetickou predispozíciou. Fyzická a psychická únava, početné stresové situácie a nervové poruchy sú tiež silným faktorom ovplyvňujúcim vývoj ochorenia.

Hlavné príznaky ochorenia sa prejavujú zlyhaním v období menštruačného cyklu. Veľmi často sa môže objaviť špinenie počas celého menštruačného cyklu. Ich vzhľad však môže byť obzvlášť častý v období pred začiatkom navrhovaných období a pokračovať aj po ich ukončení.

V ohromujúcom počte prípadov sa pociťuje bolesť v dolnej časti brucha, ako aj v bedrovej oblasti počas menštruácie, ako aj počas normálnych dní. Bolesť sa často šíri do rozkroku a rozkroku. Pri styku je nepríjemný pocit. Väčšina zástupcov slabšieho pohlavia nie sú zriedkavými prípadmi neplodnosti, alebo je spontánny potrat.

V počiatočných štádiách adenomyózy a endometriózy je asymptomatická a aký je rozdiel medzi klinickými prejavmi? Len v období menštruácie, alebo po ťažkej fyzickej námahe, pacienti majú bolesť v spodnej časti brucha, ťažké krvácanie počas ťažkých dní, krvné zrazeniny sa objavujú v menštruačnom prúde. Niekoľko dní pred začiatkom cyklu a po jeho ukončení dochádza k rozmazaniu. S veľmi silným krvácaním môžu byť prejavy anémie, celková slabosť, závraty.

definícia

Prvá vec, ktorá upúta pozornosť pri porovnávaní týchto diagnóz, je všeobecný koniec „-toz“. Tento koniec je typický pre všetky patologické stavy, pri ktorých sa v organizme v nadbytku hromadí každá zlúčenina, chemická látka alebo rastie štruktúra tkaniva. Nie je to malígny alebo benígny nádor (všetky nádory majú koniec "-ome").

Snáď najznámejším príkladom takejto kumulatívnej diagnózy je ateroskleróza, pri ktorej sa v cievach akumulujú aterosklerotické plaky. Čo sa týka gynekológie, už sme spomínali vyššie endometriózu, že ide o prerastanie maternicového epitelu alebo endometria.

Lokalizácia ložiska endometriózy v maternici. Zdroj: tubemusic.xyz

Okrem toho, každá neobvyklá lokalizácia sa nazýva ektopická, to znamená, že nie je na správnom mieste. Je nevyhnutné rozlišovať rast tkanív od nadmernej reprodukcie. Existujú dva samostatné termíny - hypertrofia a hyperplázia.

Hypertrofia je nárast v jednotlivých bunkách bez zvýšenia ich počtu, to znamená bez reprodukcie. Príkladom by mohla byť hypertrofia myokardu s vysokým krvným tlakom alebo hypertrofia kostrových svalov u športovcov a kulturistov.

Hyperplázia sa nazýva zvýšenie počtu buniek alebo ich reprodukcia. S hyperpláziou sa gynekológovia najčastejšie zaoberajú, keď hovoria o prekanceróznych ochoreniach krčka maternice a endometria.

Pokiaľ ide o endometriózu, zdá sa, že neexistuje žiadny patologický proces, pretože tkanivo rastie a vyvíja sa podľa hormonálnych zákonov, poslušných voči prírode a nelíši sa od rastu normálneho endometria. Tu všetky škody sú len v tom, že endometrium nie je na jeho mieste.

Ak je epitel maternice umiestnený tam, kde by mal byť, potom s každým cyklom rastie a je odmietnutý, pričom maternica prechádza prirodzenými spôsobmi vo forme menštruácie. Ak sa endometrium rozširuje v uzavretom priestore, potom tiež začína menštruovať, pretože ho hormóny ovplyvňujú, dostávajú sa do prúdu kapilárnej krvi, ale v neprítomnosti komunikácie s vonkajším prostredím zostáva tekutý obsah vymedzených dutín vo vnútri tela.

Tak sa napríklad tvoria čokoládové alebo endometriálne cysty vaječníkov. Nebezpečenstvo týchto stavov spočíva v tom, že tieto objemy tekutín sa môžu nakaziť, prasknúť, spôsobiť závažné a často život ohrozujúce komplikácie.

Aká forma endometriózy sa nazýva adenomyóza a ako sa odlišuje adenomyóza od endometriózy?

Táto diagnóza má tiež koncovku „-oz“, ale prvá časť slova („adeno-“ nám hovorí o prítomnosti glandulárneho tkaniva. Výsledkom je komplexný termín 3 slová: „adeno“, „myo“, „-oz“). Alebo žľazy + svaly + nadmerný rast.Všetky tieto zložky, spoločne, nám umožňujú pochopiť, že v tomto prípade ide o svalové a žľazové tkanivo.

Endometrium (to znamená, že je žľazové, pretože endometrium má fázu nielen proliferácie, ale aj sekrécie) začína rásť vo vnútri steny maternice, do jej hĺbky a ponáhľa sa medzi vrstvami svalov.

Ale svaly maternice nie sú pasívne, začínajú odolať zavedeniu blízkeho, ale, bohužiaľ, „neprívetivého“ tkaniva. Svaly začínajú zvierať, zhrubnúť a zhrubnúť.

Toto zhrubnutie svalov ako výsledok spomaľuje ďalší postup endometria a proces sa začína stabilizovať. Ale po zvýšení hustoty svalov sa maternica sama zvyšuje ako výsledok, pretože jednoducho pridáva tkanivo. Symptóm zväčšenia maternice pri adenomyóze je veľmi charakteristický a vyskytuje sa takmer vždy. Aké ďalšie príznaky tento typ endometriózy, ako adenomyóza maternice?

Aký je rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou? Predpokladá sa, že väčšina odrôd endometriózy sa prejavuje primárne v dlhých a bolestivých obdobiach alebo algomenorey.

Treba však pripomenúť, že menštruácia, vrátane zbytočne hojnej, môže spôsobiť len tie miesta ektopickej lokalizácie endometria, ktoré sú priamo spojené s krčným kanálom, alebo jednoducho majú prístup von. Ak sa ložiská nachádzajú v hrúbke steny maternice, alebo hlboko vo vaječníkoch, alebo dokonca v panvovej dutine, kde sa nachádza vlákno, potom takýto príznak nebude taký bohatý ako menštruácia.

Samozrejme, že bude bolesť, ale táto bolesť môže byť umiestnená v miestach neobvyklých pre menštruáciu. Ale len pre adenomyózu len hojnú, dlhšiu ako týždeň, bolestivé, s prítomnosťou krvavých zrazenín, menštruácia je veľmi charakteristický príznak. Súčasne, pred menštruáciou, asi týždeň, a po ich ukončení, tieto hojné menštruácie sú sprevádzané krv rozmazanie.

Ale pretože endometrium rastie medzi svalovými plexusmi a vrstvami maternice, rozširuje ich, krvácanie sa môže vyskytnúť medzi obdobiami menštruácie, ktoré sú špecificky spojené s rastom endometria počas jeho proliferačnej fázy, keď sa zvyšuje.

Uprostred cyklu môžu byť rôzne možnosti sekrétov, vrátane krvavých. To všetko vedie k tomu, že žena tak či onak stráca krv nielen počas fyziologického obdobia menštruácie, ale aj medzi týmito obdobiami. Výsledkom je, že klinicky exprimovaný adenóm alebo svalová endometrióza maternice vedie k anémii, poklesu hladiny hemoglobínu.

V ťažkých prípadoch sa tento stav môže prejaviť ako závrat počas námahy, bledosť, dýchavičnosť, tinitus, letargia, strata chuti do jedla, denná ospalosť a všetky príznaky, ktoré sú charakteristické pre chronickú posthemoragickú anémiu v dôsledku konštantnej straty krvi.

Čo sa týka bolesti, obzvlášť silná bolesť sa zvyčajne vyskytuje v procese odmietnutia endometria, ktoré sa nachádza hlboko vo svaloch maternice. To zvyčajne zodpovedá obdobiu pred začiatkom mesiaca, približne 3-4 dni.

Ak vezmeme do úvahy, že presne rovnaká doba bolesti pretrváva aj po ukončení menštruácie, potom môžeme predpokladať, že starí gynekológovia majú pravdu v tom, že "ženy s endometriózou maternice majú polovicu života bolesti brucha".

Najjednoduchší spôsob, ako predpokladať, že závažnosť stavu a prognóza závisí od hĺbky klíčenia epitelu maternice vo svalovej vrstve. Je to tak a existujú nasledujúce stupne rozvoja adenomyózy:

 • lézia submukóznej vrstvy, ktorá nasleduje po endometriu,
 • vyklíčenie svalovej vrstvy alebo myometria, ale nie viac ako 50% jeho hrúbky, t
 • poraziť viac ako polovicu hrúbky svalovej vrstvy v mieste najväčšej klíčivosti,
 • plné klíčenie svalových vrstiev maternice s uvoľnením menštruujúceho endometria na jeho seróznej membráne a potom na skúmavkách, brušnej stene, peritoneu, močovom mechúre a ďalších anatomických štruktúrach.

V tomto prípade je štvrtá etapa adenomyózy maternice už zvyčajne charakterizovaná ako rozšírená endometrióza, ako maternicová, tak ektopická lokalizácia.

Samozrejme, dve ženy rovnakého veku a dokonca ten istý klinický obraz nemôžu mať úplne identické lokalizované ložiská adenomyózy. Rast endometria závisí od mnohých faktorov, napríklad od dedičného vývoja svalových vlákien. Rast môže byť na jednom mieste, vo forme viacnásobných ohnísk, vo forme uzlov, v kombinácii s kvapalnou alebo cystickou zložkou.

Existuje tiež difúzne rozšírenie epitelu maternice, v ktorom takmer celá maternica získava heterogénnu bunkovú štruktúru a stráca svoju funkciu pri nosení a pri pôrode. Existujú aj zmiešané formy šírenia adenomyózy.

Liečba a diagnostika

Jediným diagnostickým rýchlym a presným spôsobom určenia štádia je najprv vykonať gynekologický ultrazvuk a potom - a hysteroskopiu s biopsiou. V tom istom prípade, ak hovoríme o poslednom štádiu adenomyózy s endometriálnym klíčením mimo maternice, bude potrebná diagnostická laparoskopia.

Mnohé ženy sa mylne domnievajú, že iba s ťažkou ťažkou adenomyózou bude silná bolesť, strata krvi a kvalita života sa zníži, ale nie je to tak. Závažnosť syndrómu bolesti závisí od mnohých faktorov, napríklad od blízkosti nervových kmeňov a možnosti ich kompresie cystickými ložiskami, od stupňa nasýtenia tela estrogénmi, nakoniec od individuálneho nociceptívneho prahu, od stupňa pocitu bolesti v rôznych emocionálnych farbách.

Встречаются такие случаи, при которых тяжёлое течение аденомиоза протекает практически без боли, только лишь проявляясь выделениями и обильными кровотечениями.

Princípy liečby adenomyózy, najmä konzervatívne, sa nelíšia od konvenčných metód liečby endometriózy. Aktívny rast endometria je potlačený rôznymi hormónmi, ktoré blokujú estrogénovú fázu a zabraňujú proliferácii (Duphaston), používajú sa symptomatické lieky, vrátane korekcie straty železa a nedostatku hemoglobínu, antispazmodických a analgetických liekov a prostriedkov, ktoré zastavujú krvácanie.

Rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou leží v rovine lokalizácie patologického procesu, ale má malý vplyv na hlavné klinické symptómy a prognózu. Tieto rozdiely majú preto pre operujúceho gynekológa najväčší význam pre ultrazvukové lekárov, ktorí si musia jasne predstaviť riziko následného roztrhnutia maternice počas pôrodov, vzhľadom na lokalizáciu, smer rastu a stupeň rozvoja adenomyózy, ako aj na lekárov histologického laboratória.

Práve pre týchto špecialistov zohráva kľúčovú úlohu jemnosť, o ktorej sme hovorili. Nezabudnite však, že akákoľvek lokalizácia mimomaternicového zamerania v endometrióze môže viesť nielen k symptómom, ako sú bolesť, príznaky anémie a znížená kvalita života, ale aj k neplodnosti, výskytu zápalových ochorení a dokonca aj riziku zhubných nádorov ženského genitálu. ,

Aby sa tomu zabránilo, každá zdravá žena by mala byť okamžite vyšetrená gynekológom, bez ohľadu na to, aká rutina sa môže zdať, a s výskytom aj minimálnych príznakov, ktoré sú alarmujúce, nemali by ste odkladať návštevu gynekológa na dlhú dobu.

Čo je adenomyóza

Táto patológia sa pripisuje veľmi častým ochoreniam ženských orgánov. Adenomyóza je patologický stav maternice, ktorý je vyvolaný šírením endometria na svalovú hmotu pohlavného orgánu. Takéto porušenia vedú k zvýšeniu objemu maternice a tiež často spôsobujú závažné krvácanie. Symptómy ochorenia môžu byť vo forme silnej bolesti brucha a dolnej časti chrbta.

V lekárskej praxi existujú tri hlavné typy ochorenia:

 1. Fokálne - menšie lézie svalov maternice.
 2. Difúzia - porážka veľkých oblastí reprodukčného orgánu.
 3. Nodulárny - charakterizovaný tvorbou zvláštnych uzlín v tele maternice.

Lekári tiež rozlišujú niekoľko štádií priebehu ochorenia. Patrí medzi ne:

 • mierne preniknutie endometria do tkaniva maternice,
 • hlbšie rozloženie, avšak poškodenie svalovej vrstvy nie je väčšie ako 50%,
 • silná penetrácia endometria, viac ako 50%,
 • hlboká lézia s rozšírením endometria v celej vrstve reprodukčného orgánu.

Je to dôležité! Pri kontaktovaní nemocnice v skorých štádiách ochorenia je možné predchádzať komplikáciám patológie a zachovať reprodukčnú funkciu maternice.

Prečo sa choroba vyskytuje

Presné príčiny vývoja ochorenia zatiaľ neboli identifikované. Podľa laboratórnych štúdií však bolo možné nájsť jasné spojenie medzi zvýšením hladiny ženských hormónov a výskytom ochorenia. Dôležitý je aj faktor genetickej predispozície. Vo väčšine prípadov pacienti trpiaci chorobou mali ženy svojho druhu s rovnakou patológiou. Faktory, ktoré môžu vyvolať ochorenie, sú tiež nasledovné stavy:

 • psychických porúch
 • stres a depresia
 • nadmerné cvičenie
 • ťažké prepracovanie
 • Nervové šoky.

Príznaky adenomyózy

Symptómy ochorenia sú dosť nepríjemné. Zahŕňajú tieto prejavy:

 1. Bolestivé pocity v dolnej časti brucha. Nepohodlie sa zvyšuje počas pohlavného styku, pred nástupom menštruácie, ako aj počas fyzickej námahy.
 2. Veľké krvácanie počas menštruácie.
 3. Prítomnosť krvných zrazenín.
 4. Zvýšenie objemu reprodukčného orgánu.
 5. Vývoj anémie.

Je to dôležité! Často choroba prebieha bez viditeľných príznakov. Patológia sa zistí počas rutinného vyšetrenia gynekológom.

Príznaky patológie

Prejavy patológie sú veľmi podobné vyššie opísanému ochoreniu. Zreteľnejšie však pokračujú príznaky choroby. U žien trpiacich patológiou sa môžu vyskytnúť nasledujúce stavy:

 • ťažké menštruačné krvácanie
 • prítomnosť špinenia krvavého výboja mimo menštruácie,
 • výskyt útvarov, benígny charakter, bolesť a zvýšenie objemu postihnutého orgánu,
 • zvýšenie telesnej teploty,
 • nepohodlie a bolesť pri močení a vyprázdňovaní,
 • menštruačný cyklus.

Je to dôležité! V prípadoch nemožnosti otehotnieť prirodzenými prostriedkami vykonávajú ženy umelú insemináciu. Adenomyóza a endometrióza u IVF často nie sú absolútnou kontraindikáciou a ženám sa podarí znášať a porodiť zdravé dieťa.

Často sa pacienti pýtajú, čo je horšie, adenomyóza alebo endometrióza. Aby sme získali odpoveď, pokúsime sa zistiť hlavné podobnosti a odlišujúce sa choroby.

Aký je rozdiel medzi patológiami

Podobnosťou ochorenia je prítomnosť proliferácie endometria, ktorá siaha do oblasti maternice a ďalších vnútorných orgánov. Tiež veľmi podobné príznaky patológií. Existujú však rozdiely. Patrí medzi ne:

 1. Endometrióza môže byť provokujúcim faktorom vo vývoji ženskej neplodnosti. Pri adenomyóze je toto riziko oveľa nižšie.
 2. Zoznam symptómov endometriózy je širší a priebeh patológie prebieha s akútnejšími prejavmi.
 3. Endometrióza sa nachádza aj u mužov, ale to sa stáva veľmi zriedkavo.

Je to dôležité! Diagnostika oboch typov chorôb je dosť zložitá. Často je ťažké zistiť povahu zápalu, ktorý vyvoláva ďalší rozvoj ochorenia.

Liečba liekmi

Pri diagnostikovaní ochorenia môže byť pacientovi predpísaná nasledujúca liečba:

 1. Lieky proti bolesti na zníženie nepohodlia (spazmalgon, no-spa, tempalgin).
 2. Účel antikoncepcie. Prípravky a dávky sa vyberajú individuálne pre každého pacienta ošetrujúcim lekárom.
 3. Prípravky na normalizáciu hladín hormónov.
 4. Protizápalové lieky (polygynax, terzhinan, hexicon).

Ľudová medicína

Liečba ľudových prostriedkov môže byť vykonaná pomocou douching. Na tento účel sú vhodné odvary byliniek s protizápalovými a analgetickými účinkami. V takýchto prípadoch je vhodné použiť harmanček, medovky, citrónovník, šalvia, nechtík, struny a iné rastliny. Vývar sa pripravuje celkom jednoducho: na 500 mg vody musíte pridať 2 polievkové lyžice. l. byliniek a priviesť prostriedok do varu nad nízkym teplom. Potom, čo vývar vychladol, kmeň a použitie pre douching.

Typy posudzovaných chorôb majú podobnosti a rozdiely. Je veľmi dôležité vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc v raných štádiách patológie. Tým sa odstránia komplikácie a pomôže sa zachovať reprodukčná funkcia žien.

Všeobecné charakteristiky

Adenomyóza a endometrióza sú takmer rovnaké ochorenie. Oba patologické procesy sú charakterizované tvorbou endometriálnych foci (uterinná výstelka) v atypických ložiskách. Pri adenomyóze sú postihnuté hlbšie vrstvy maternice. S endometriózou - akýkoľvek orgán ženského tela z reprodukčného systému a končiaci kamerou oka. Endometriálne bunky s prietokom krvi alebo lymfy môžu preniknúť do najvzdialenejších častí tela od primárneho ohniska.

Je potrebné pochopiť, že adenomyóza a endometrióza je benígny nádorový proces, hoci je charakterizovaný klíčením patologického zamerania v stále zdravých tkanivách. Endometrióza sa odlišuje od miesta malígneho nádoru neprítomnosťou atypických (rakovinových) buniek a závislosti klinických symptómov na menštruačnej funkcii.

Endometrióza a adenomyóza by sa nemali považovať len za lokálny proces, v ktoromkoľvek mieste patologického zamerania sa zaznamenali významné neurohumorálne zmeny.

Endometrióza je bežná u žien všetkých krajín a kontinentov. Najčastejšie zaznamenané lézie reprodukčných orgánov sú extragenitálna endometrióza len v 6-8% prípadov. Je to tento benígny nádor, ktorý spôsobuje ženskú neplodnosť.

Príčiny endometriózy a adenomyózy

Doteraz neexistuje zhoda odborníkov o pôvode a mechanizmoch vývoja endometriózy. Existuje niekoľko teórií, ktoré uvádzajú údajné príčiny vzniku endometriózy (adenomyózy) v ženskom tele. Medzi možné provokujúce faktory patria: t

 • rôzne chirurgické zákroky s porušením integrity maternice (rez cisárskym rezom, enukleácia myómového uzla, kyretáž), v dôsledku čoho prenikajú endometriálne bunky do hlbších vrstiev,
 • dedičný faktor (choroba sa často prenáša z generácie na generáciu),
 • hormonálne poruchy,
 • opakujúci sa stres, nervové vyčerpanie,
 • preťaženie, duševné a fyzické,
 • imunitného systému (vrodená a získaná imunodeficiencia).

Predpoklad o možnej etiológii endometriózy (adenomyózy), bohužiaľ, neumožňuje vyvinúť účinnú stratégiu na jej prevenciu.

Klinické príznaky

Hlavný rozdiel medzi adenomyózou a endometriózou je prevalencia patologického procesu. Rozširujúce sa ložiská sliznice maternice nepresahujú hranice tohto orgánu, preto niektorí gynekológovia považujú adenomyózu za špeciálny prípad endometriózy.

Pri adenomyóze, sliznica vykryje vo vnútri - vo svalovej a vonkajšej pošve. V hrúbke steny maternice sa vytvárajú početné cystické dutiny, ktoré sú naplnené krvavým obsahom. Existujú 4 stupne adenomyózy:

 • 1. - klíčenie iba do svalovej vrstvy,
 • 2. - uprostred hĺbky svalového tkaniva,
 • 3. - porážka celej steny k vonkajšiemu plášťu,
 • 4. - lézia vnútorného letáku peritoneum pokrývajúceho maternicu.

Klinika adenomyózy sa postupne zvyšuje, závažnosť jednotlivých príznakov je určená stupňom klíčenia patologického tkaniva.

Pre adenomyózu charakteristické pre tieto príznaky:

 • bolesť v dolnej časti brucha, ktorá je slabo zmiernená analgetikami a môže byť dosť významná,
 • zvýšenie trvania menštruácie,
 • výtok tmavého tieňa niekoľko dní pred skutočným krvácaním a niekoľko dní po jeho ukončení,
 • neplodnosť (primárna a sekundárna), ktorá sa stáva dôvodom pre kontaktovanie špecialistu.

Klinické príznaky endometriózy sa zvyšujú počas menštruácie a ustupujú počas iných fáz cyklu.

Pin
Send
Share
Send
Send