Vitálny

Všetky nuansy premenopauzy

Pin
Send
Share
Send
Send


Starnutie ženského tela je sprevádzané hormonálnymi zmenami, ktoré ovplyvňujú všetky orgány. Reprodukčný systém, mozog, kosti a kĺby, močové orgány reagujú na postupné vypnutie vaječníkov z práce a zníženie koncentrácie estrogénu. Preto sú príznaky premenopauzy s rôznou závažnosťou a intenzitou.

Trvanie fázy

Načasovanie nástupu menopauzálnej fázy je individuálne. Premenopauza je obdobie od objavenia sa prvých príznakov menopauzy až po poslednú nezávislú menštruáciu. Najčastejšie sa to deje u žien po 45-50 rokoch. Ale existuje skorá menopauza, ktorá sa udeje skôr ako 45 rokov a predčasné, skôr ako 40 rokov.

Ako dlho premenopauza tiež individuálne. Normálne to môže trvať až 5 rokov. V prípade patologického priebehu sa trvanie zvyšuje až na 10 rokov, zatiaľ čo nepríjemné symptómy sa zvyšujú.

Dátum poslednej menštruácie sa nastaví spätne. Ak nie sú žiadne mesačné obdobia po dobu 12 mesiacov, potom sa predpokladá, že mala menopauzu pred rokom.

Hormonálne zmeny

Transformácie, ku ktorým dochádza v tele počas tohto obdobia, sú geneticky naprogramované. Počas života žije žena v stave cyklických zmien hladín hormónov. Ale po 40 rokoch sa funkcia vaječníkov začína strácať. Vaječníková rezerva klesá - zostáva menej a menej vajíčok, ich kvalita sa zhoršuje. Preto môžu existovať anovulačné cykly. Výsledkom je nedostatok funkcie corpus luteum, čo znižuje koncentráciu progesterónu.

Dochádza k zmene pomeru rôznych frakcií estrogénu. Vaječníky produkujú tri typy tohto hormónu:

Majú štrukturálne podobnosti, ale cieľové orgány na ne reagujú odlišne. Estradiol sa syntetizuje vo vaječníkoch v dominantnom folikule a corpus luteum v malom množstve v iných folikuloch. Estradiol má najväčšiu biologickú aktivitu, jeho predchodcom je testosterón.

Ďalšia estrogénová frakcia, estrón, je menej aktívna, produkovaná z androstendiónu v skorom období dozrievania folikulov a v tukovom tkanive. Do určitej miery môže pôsobiť ako náhrada estradiolu.

Estriol je metabolit dvoch ďalších typov estrogénu. Jeho aktivita je minimálna, nie je schopná produkovať rovnaké biologické účinky ako vysoko kvalitný estradiol. Jeho vzťah s receptormi je krátkodobý, takže účinok môže byť antiestrogénny.

5 rokov pred menopauzou dochádza k postupnému poklesu koncentrácie estrogénu. Hypofýzová žľaza na to reaguje zvýšením koncentrácie FSH. Jeho hladina zostáva vysoká počas postmenopauzy.

Inhibícia ovariálnej funkcie nezastavuje iné orgány schopné produkovať estrogény. Preto po menopauze zostáva hlavným hormónom cirkulujúcim v krvi estrón, ktorý sa produkuje v tukovom tkanive. Postupne sa zvyšuje syntéza LH.

Ako sa prejavuje premenopauza

Cieľové orgány reagujú na zvyšujúci sa nedostatok estrogénov:

 • genitálie,
 • endokrinný systém
 • mliečne žľazy,
 • močového systému
 • pečene
 • kosti,
 • svaly
 • spojivového tkaniva (steny ciev),
 • kože a jej príveskov
 • črevné sliznice, dýchacie cesty,
 • nervového systému.

Ale reakcia sa nepozoruje súčasne vo všetkých systémoch, ale postupuje postupne. Podmienky, ktoré sprevádzajú nedostatok estrogénu, sú rozdelené do niekoľkých skupín:

 1. Včasné: vazomotorické a psycho-emocionálne poruchy.
 2. Stredný čas: urogenitálny a kožný.
 3. Neskoré: kardiovaskulárne, osteoporóza, Alzheimerova choroba.

Čas výskytu a závažnosť symptómov sú individuálne. Bolo zistené, že u žien trpiacich závažným PMS sú príznaky blížiacej sa menopauzy výraznejšie a majú tiež negatívnejší priebeh.

Plavidlá a nervový systém ako prvé reagujú na zmeny hormonálnych hladín. V centrálnom nervovom systéme pôsobením estrogénu dochádza k tvorbe neuropeptidov a mení sa elektrická vodivosť. Pri nedostatočnom príjme hormónov je narušený prenos impulzov, uvoľňovanie neurotransmiterov, zhoršuje sa spojenie neurónov. Dochádza k zmene rovnováhy dopamínu a norepinefrínu smerom k druhej. To vysvetľuje výskyt návalov horúčavy a iných cievnych porúch.

Ako pochopiť, že premenopauza začala?

Stav je potrebné dodržiavať večer. V 85% žien sú prvé návaly horúčavy a nočné potenie.

Príliv začína pocitom tepla, ktorý sa objavuje v hornej časti trupu a postupne sa šíri na krk a tvár. Ich spoločníkmi sú tachykardia a potenie. Trvanie prílivu od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút. Môžu byť častejšie v noci, čo vedie k poruchám spánku. Mechanizmus vzhľadu nie je úplne pochopený, ale hlavný dôvod je považovaný za porušenie vegetatívnej regulácie cievneho tonusu v dôsledku nedostatku estrogénu. Pri primárnom nedostatku hormónov sa takéto prejavy nevyskytujú.

Viac informácií o príznakoch návaly horúčavy, ako aj metódy na ich zmiernenie nájdete na tejto stránke.

Vazomotorické poruchy zahŕňajú nasledujúce príznaky:

 • bolesť hlavy,
 • závraty,
 • pokles alebo zvýšenie tlaku
 • tachykardia,
 • žiaľ.

Výskyt srdcových symptómov sa musí odlišovať od vývoja koronárnych srdcových ochorení a arteriálnej hypertenzie.

Psycho-emocionálne poruchy sa prejavujú nasledovne:

 • ospalosť,
 • nedostatok energie,
 • úzkosť,
 • podráždenosť,
 • strata pamäte
 • nepozornosť,
 • zníženie libida.

Expresivita a trvanie závisia od rezervnej kapacity nervového systému, počiatočného psycho-emocionálneho stavu, sociálnych a genetických faktorov. Vazomotorické poruchy nie sú život ohrozujúce, ale ich liečba sa vykonáva len vtedy, ak znižujú kvalitu života.

Nedostatok estrogénu a zníženie funkcie vaječníkov neznamená ich úplné vypnutie. V perimenopauzálnom období má žena stále niekoľko tisíc vajec, čo je dôvod, prečo sa niekedy vyskytuje ovulácia. Preto je možné otehotnieť v premenopauzálnom období, záleží na rezerve vaječníkov. Niektoré ženy sa rozhodnú nepoužívať antikoncepciu, čo vedie k otehotneniu.

Aké patologické stavy sa môžu vyvinúť

Počas premenopauzálneho obdobia sa zvyšuje počet gynekologických patológií a somatických porúch, ktoré sa vyskytujú na pozadí nerovnováhy hormónov. Ženy v tomto období sa s väčšou pravdepodobnosťou obrátia na gynekológa s rôznymi chronickými procesmi alebo sú hospitalizované v prípade krvácania.

Choroby iných orgánov sú výsledkom ich nosenia a životného štýlu, čo môže viesť k funkčným alebo organickým zmenám. Preto je potrebné rozlišovať progresiu ochorenia alebo vývoj menopauzálnych symptómov. Premenopauza sa často stáva debutným obdobím diabetu 2. typu. Znížený bazálny metabolizmus, hormonálne zmeny vedú k nárastu telesnej hmotnosti. To zhoršuje citlivosť buniek na inzulín, ktorý sa stáva nevyhnutným predpokladom zhoršenej glukózovej tolerancie a potom sa vyvinie diabetes.

Zmeny v tomto období súvisia s menštruačným cyklom. Anovulačné menštruačné cykly vedú k tomu, že dlhé obdobia premenopauzy sa stávajú častými. Vzhľadom na nedostatočnosť corpus luteum sa zvyšuje hrúbka endometria, nezískava potrebnú štruktúru. Preto v čase menštruácie trvá odmietnutie endometria dlhšie a je sprevádzané silným krvácaním.

Ale niekedy sú pozorované opačné javy. Charakteristiky mesiaca sú, že môže dôjsť k zmene ich intenzity. Pri udržiavaní pravidelného cyklu alebo pri zmene intervalu medzi menštruáciami je možné pozorovať zníženie objemu výtoku.

Hyperplastické benígne procesy

Nestabilita hormonálneho pozadia v prechodnom období vedie k zvýšeniu počtu benígnych procesov v genitáliách. V premenopauzálnej fáze sa zvyšuje incidencia nasledujúcich patológií:

S nástupom menopauzy však tieto patologické stavy ustupujú, okrem nádorov vaječníkov. To neznamená, že si nevyžadujú liečbu. Neočakávaná taktika môže byť pravdivá len vtedy, ak hyperplastické procesy nepostupujú a neovplyvňujú celkový stav. Ale to je zriedka pozorované. Častejšie u žien začína aktívny rast myómov. Vedie k kompresii susedných orgánov, zhoršenej funkcii močového mechúra a čriev. Abnormálne krvácanie z maternice sa objavuje na jeho pozadí.

Endometrióza vedie k porušeniu cyklu, vzniku dlhodobého špinenia v období pred menopauzou, čo je dôsledok odmietnutia tkanív endometriálnych foci. Bolesť znižuje kvalitu života, vedie k rozvoju dyspareunie a ešte väčšej depresii libida. Endometrióza nie je onkológia a nezmení sa na rakovinu, ale vyžaduje liečbu kvôli možným komplikáciám.

Ovariálna cysta má zvyčajne benígny charakter a objavuje sa kvôli nestabilite hormonálneho pozadia. Húštiny všetkých, pochádza z neposkladaného folikulu. To tiež vedie k porušeniu cyklu, bolesť, niekedy - na vzhľad reflexnej nevoľnosti.

Hyperplázia endometria je bežná u žien vo veku 45-55 rokov. Môže mať inú histologickú štruktúru. Nebezpečenstvo spočíva v možnosti prechodu na zhubný proces. Hyperplázia preto podlieha povinnej diagnóze a liečbe.

krvácajúce

Až 30% premenopauzálnych žien má metrorágiu. Spotting môže byť cyklický a acyklický, druhý typ je bežnejší. Príčiny krvácania môžu byť nasledovné:

 • organický, ako dôsledok myómov, endometriózy, hyperplázie endometria, patológie vaječníkov a vagíny,
 • anorganické - spojené s hormonálnym poškodením, napríklad nedostatok ovulácie, atrofia endometria,
 • iatrogénny - vplyv liekov, hormónov,
 • v dôsledku extragenitálnej patológie: koagulopatia, ochorenie pečene.

Hyperplázia endometria je najčastejšou príčinou metrorágie. Môže byť atypická a bez atypie. Výskyt krvácania môže nastať s rôznou frekvenciou. Preto je dôležité ich odlíšiť od častých období.

Výskyt krvácania v dôsledku cysty ovárií, cervikálnej patológie je zriedkavý. Atrofické procesy v endometriu, ktoré sa vyvíjajú u starnúcich žien, majú tiež za následok krvavý výtok. Nedostatok hormónov vedie k zhoršenej angiogenéze a správnemu vývoju endometria. Jeho cievy sú hustejšie a endotel - priepustný. Častejšie sa vyskytujú mikrovaskulárne ruptúry sliznice, zatiaľ čo lokálna fibrinolýza sa stáva aktívnejšou a neumožňuje zastaviť krvácanie v skorom štádiu.

Premenopauza je viac charakteristická pre menometrorágiu - dlhotrvajúce a nepravidelné krvácanie, ku ktorému dochádza po dlhom oneskorení menštruácie.

Riziko onkológie

Premenopauza a nasledujúce obdobie je vrcholom rakoviny. Najvyšší výskyt rakoviny je nasledovný: t

 • rakovina krčka maternice - 51 rokov,
 • karcinóm endometria - 62 rokov,
 • Malígne nádory vaječníkov - 60 rokov.

Ale už vo veku 45-50 rokov existuje presvedčenie: akákoľvek hyperplastická choroba pohlavných orgánov sa odlišuje od rakoviny. To umožňuje ich včasné odhalenie a primeranú liečbu, ktorá môže predĺžiť život.

Existuje tiež vysoké riziko vzniku rakoviny prsníka. Zvyšuje sa u žien, ktoré odmietli dojčiť alebo v minulosti mali veľký počet potratov. Preto je potrebné upozorniť na bolesť v prsných žľazach, zhutnenie, zmeny tvaru a farby, stratu symetrie, výskyt vdýchnutia a výtok z bradavky. Často sú to prvé príznaky rakoviny prsníka.

Potrebná diagnostika

Ženy, ktoré sa blížia k menopauze, by sa mali pravidelne vyšetrovať. Ak existujú hyperplastické procesy (myómy, cysty vaječníkov), odporúča sa vykonávať ultrazvukové vyšetrenie panvy dvakrát ročne.

Vyšetrenie gynekológom by sa malo uskutočniť aspoň raz ročne, ak nie sú podané sťažnosti. Ak existuje patologický výtok, krvácanie, cyklus je zlomený, potom je potrebné hľadať pomoc častejšie.

Vyšetrenie zahŕňa povinný rozter pre onkocytológiu. To umožní včasnú detekciu atypických buniek a vykoná hĺbkové vyšetrenie a liečbu.

Symptómy premenopauzy sa musia odlišovať od ochorení srdca a ciev. Preto v prípade výrazných vegetatívnych reakcií sú potrebné ďalšie EKG a ultrazvuk srdca. V prípade potreby sa poraďte s kardiológom.

Na rozlíšenie blížiacej sa menopauzy s abnormalitami štítnej žľazy sú potrebné hormonálne a ultrazvukové testy.

Hormonálne pozadie u žien po 45 rokoch je variabilné. Zaznamenali sa tieto zmeny:

 • FSH - 30-40 mIU / l,
 • estradiol - 11-95 pg / ml,
 • Pomer FSH / LH menší ako 1,
 • normou hCG hormónu - menej ako 5,3 mIU / l.

S dostupnými indikáciami na vymenovanie hormonálnej substitučnej terapie je potrebný biochemický krvný test, koagulogram.

Spôsoby zlepšenia stavu

Pri miernych prejavoch menopauzálneho syndrómu sa niektorí pokúšajú riešiť problém sami. Na tento účel používajte metódy bez liekov, tradičná medicína. Ale s výrazným porušením dobrých životných podmienok, častých a dlhotrvajúcich prílivov, depresívnych stavov je potrebná pomoc lekára.

Liečba sa vyberá individuálne v závislosti od symptómov, súvisiacich patológií a súhlasu ženy s hormonálnou terapiou.

Bezdrogové metódy

Psychologické problémy sa musia riešiť spolu s psychológom. Lekár vám pomôže pochopiť váš stav, nájsť pozitívne aspekty života a dostať sa z depresie. V ťažkých formách môžu byť predpísané antidepresíva.

Bylinná medicína a homeopatia môžu pomôcť tým, ktorí nechcú brať hormonálne prípravky. Sú to rastliny, ktoré obsahujú látky zo skupiny fytoestrogénov (o ktorých sme už hovorili). Sú to sójové bôby, granátové jablká, dátumy, kapusta, slnečnicové semená. Nehormonálne lieky majú menej kontraindikácií a považujú sa za bezpečnejšie. Účinok liečby sa postupne zvyšuje a je menej výrazný. Často sa používajú kvapky alebo tablety Klimadinon.

Neléčebná terapia zahŕňa mierne cvičenie, zvýšený záujem, aktívny životný štýl a nutričnú korekciu. Odporúča sa tiež prestať fajčiť a piť alkohol.

Liečba liekmi

Prípravky na hormonálnu substitučnú terapiu v období pred menopauzou patria do rôznych skupín a sú vybrané individuálne. Používajú sa rôzne režimy:

 • estrogénová monoterapia,
 • liečba len gestagénmi,
 • kombinácia estrogén + gestagén
 • kombinácia estrogénu s androgénmi.

Liečba len estrogénom sa podáva ženám, ktoré podstúpili odstránenie maternice. V iných prípadoch to zvyšuje riziko rakoviny endometria. Lieky sa prijímajú vo forme tabliet vo vnútri a tiež sa aplikujú vo forme gélu na kožu alebo vo forme neodstrániteľnej náplasti.

Progestín sa môže užívať v kontinuálnom a cyklickom režime. Duphaston menovaný od 5 do 25 dní cyklu, alebo od 16 do 25, ako vo vnútri, tak aj do vagíny. U žien s myómom, endometriózou, hyperpláziou a bohatou menštruáciou sa odporúča intrauterinálny systém Mireny, ktorý obsahuje levonorgestrel a uvoľňuje ho do krvi počas celého obdobia používania. Poskytuje sa aj antikoncepčný účinok.

Liečba kombináciou hormónov sa uskutočňuje s dvoj- a trojfázovými estrogén-progestínovými liekmi. Často menovaný hormonálnu orálnu antikoncepciu Klayra v kontinuálnom režime.

Kontraindikácie hormonálnej terapie sú akékoľvek malígne procesy. Ale v ťažkých prípadoch premenopauzálneho syndrómu, po úspešnej liečbe a koordinácii s onkológmi, 1-2 roky po operácii, je možné predpísať kombinovanú hormonálnu liečbu.

Dlhodobá substitučná liečba zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Môžu sa vyskytnúť trombotické komplikácie, takže je potrebné kontrolovať zrážanie krvi a ak je to indikované, predpisovať antikoagulanciá.

Vitamíny a potravinové doplnky pomáhajú kompenzovať zvýšenú potrebu. Gynekológovia odporúčajú vybrať špeciálne komplexy pre staršie ženy.

Chirurgický zákrok

Progresia myómov, endometrióza v premenopauze, atypická hyperplázia endometria môže byť indikáciou chirurgického zákroku. Vzhľadom k tomu, že ženy po 45 rokoch málokedy plánujú mať deti, možno vykonať radikálnu operáciu na odstránenie maternice, ale so zachovaním príveskov.

Такой подход используется при крупной миоме, которая сопровождается анемизирующими кровотечениями, нарушением функции соседних органов.

Všetky malígne nádory podliehajú povinnému chirurgickému odstráneniu, po ktorom nasleduje radiačná a chemoterapia.

Aké sú štádiá menopauzy?

Prirodzená fyziologická fáza života zrelej ženy, počas ktorej dochádza k prirodzenému vymiznutiu reprodukčnej funkcie, sa nazýva menopauza.

Pozostáva z týchto fáz:

 1. Premenopause - štádium začína prvými prejavmi špecifických symptómov a končí poslednou nezávislou menštruáciou. Hlavnou udalosťou tohto štádia je dysfunkcia vaječníkov. Štyridsaťpäťročná dáma spĺňa akceptovanú rýchlosť nástupu premenopauzy.
 2. Menopauza je posledný v živote ženy. Gynekológ uvádza, že žena začala menopauzu, keď po menštruácii celý rok nešla mesačne. Normálny je nástup menopauzy vo veku 50 rokov.
 3. Postmenopauza - v tomto štádiu, dáma nejde mesačne. Vaječníky už dokončili svoju prácu a začali atrofovať. Znižujú veľkosť.

Preto sa reprodukčná funkcia u žien nezastaví cez noc, ale trvá dlhú dobu. Menopauzálne obdobie pre všetky spravodlivé pohlavie má individuálne vlastnosti.

S dôverou môžete odpovedať len na otázku: ako dlho trvá menopauza? Všetky ženy budú mať presne 12 mesiacov. Rozhodne odpovedať, ako dlho premenopauza a postmenopauza nebude fungovať. Všetky ženy sú iné. Takže premenopauza trvá u žien od 2 do 10 rokov. Postmenopauza bude pokračovať až do konca života ženy.

Čo sa stane počas premenopauzy

V štádiu menopauzy prestávajú vaječníky pracovať, ktoré syntetizujú hlavnú časť pohlavných hormónov - estrogénu a progesterónu. Malá časť týchto hormónov je syntetizovaná kôrou nadobličiek a tukového tkaniva. Pohlavné hormóny ovplyvňujú nielen orgány reprodukčného systému, ale podieľajú sa na takmer všetkých metabolických procesoch vyskytujúcich sa v ženskom tele.

Preto sa hladina hormónov postupne znižuje, aby sa telo mohlo prispôsobiť novému stavu a obnoviť svoju prácu. Hormonálna funkcia vaječníkov je kontrolovaná hypotalamom a vyskytuje sa pod vplyvom hormónov hypofýzy: folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) a luteinizačného hormónu (LH).

Počas premenopauzy u žien začínajú vaječníky postupne zaspávať a syntetizovať menej pohlavných hormónov. Hypofýza reaguje na zníženú hladinu hlavného ženského hormónu estrogénu v krvi produkovaním veľkého množstva FSH. V tele sa vyskytuje hormonálna nerovnováha, ktorá vyvoláva symptómy menopauzy.

Prvé prejavy premenopauzy

Ženy čelia týmto príznakom:

Dokonca aj väčšina "desivé" menopauzy môže byť porazený doma! Len nezabudnite dvakrát alebo trikrát denne.

 1. Poruchy menštruačného cyklu.
  Vzťahujú sa na všetky parametre cyklu. Môže sa stať dlhším alebo kratším. Omeškania sa vyskytujú častejšie. Najprv niekoľko dní, potom týždňov a mesiacov. Množstvo výtoku sa mení. Môžu sa stať hojnými, ale častejšie sa stávajú vzácnymi. Ovulácia sa nevyskytuje pri každom cykle, ale stále sa deje. Preto by mali byť ženy u premenopauzálnych žien chránené tak, aby nedošlo k neplánovanému tehotenstvu.
 2. Návaly horúčavy sprevádzané zvýšeným potením.
  Pri prílivu, tvár, krk a hrudník dámy zčervená v dôsledku ostrého zhonu krvi. Trvanie záchvatu sa pohybuje od pol minúty do 3 minút. Potom žena cíti zimnicu a slabosť. Počas útoku žena pokrýva bohatý studený pot. Príliv môže byť vo dne iv noci. Niekto má 3-4 bledé epizódy počas dňa, niekto môže mať až 50 z nich.
 3. Porucha spánku
  Slečna je narušená kvôli zníženej hladine estrogénu. Ďalším dôvodom prerušenia nočného odpočinku sú prílivy a odlivy. Potenie lady musí vstať, aby sa osprchovať, meniť oblečenie a meniť posteľné oblečenie. Časté nočné horúce záblesky vyvolávajú nespavosť. Pani nemá dostatok spánku a cíti sa zle.

Iné príznaky prvej fázy menopauzy

Porušenie hormonálneho pozadia vyvoláva takéto prejavy:

 1. Nestabilný psycho-emocionálny stav. Panna začína dramaticky meniť náladu a od eufórie do depresie. Môže sa vyvinúť depresia. Žena sa stáva nervóznou, podráždenou, niekedy plačúcou a niekedy neodôvodnenou agresiou.
 2. Pamäť sa zhoršuje. Pre dámu je ťažšie sústrediť pozornosť a zvládnuť nové informácie.
 3. Je tu rýchla únava a konštantná únava. Vzhľadom k tomu, čo znižuje výkon.
 4. Libido sa znižuje - sexuálna túžba.
 5. Môžu sa vyskytnúť časté bolesti hlavy, ktoré niekedy majú charakter migrény.
 6. Jazdí krvný tlak.
 7. Všeobecná slabosť a závraty.
 8. Koža sa stáva suchou a na nej sa objavujú vrásky.
 9. Vlasy a nechty matné. Vlasy vypadávajú hojne a na nich sa objavujú sivé vlasy. Nechtové platničky sa odlupujú a ľahko sa lámu.
 10. Nevyvoláva sa dostatočné množstvo maziva, a preto počas pohlavného styku žena pociťuje nepohodlie alebo bolesť.

Ako vidíte, príznaky sú identické s prejavmi mnohých nebezpečných chorôb: chorôb štítnej žľazy, cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a vývoja novotvarov, a to benígnych aj malígnych.

Čo zahŕňa diagnóza

Doteraz neexistuje jednotná metodika na diagnostikovanie premenopauzy. Ak sa u ženy vyskytne jeden alebo viac symptómov opísaných vyššie, mala by sa poradiť s gynekológom, aby zistila, či indikujú začiatok menopauzy alebo sú prejavmi tehotenstva alebo začiatku ochorenia.

Diagnostika bude obsahovať:

 1. Lekár bude zhromažďovať informácie o toku menštruačných cyklov a rušivých symptómoch.
 2. Vykoná gynekologické vyšetrenie.
 3. Vykonajte kolposkopický zákrok, ktorý vám umožní preskúmať stav krčka maternice.
 4. Palpations prsné žľazy identifikovať možné pečate.
 5. Pošle do ultrazvuku panvových orgánov s cieľom odhaliť objavujúce sa patológie.
 6. Bude dávať smer krvných testov na hormóny a nádorové markery.

Aby sa skúmali zmeny hormónov počas premenopauzy, je potrebné niekoľkokrát absolvovať krvné testy. Na základe výsledkov krvných testov, výskumu a vyšetrenia bude lekár schopný stanoviť premenopauzu a predpísať liečbu symptómov. Ak žena neurobí nič, potom príznak neprejde sám, ale stáva sa ešte jasnejším a môže viesť k rozvoju komplikácií.

Ako liečiť prejavy premenopauzy

Počas premenopauzy sa liečba symptómov uskutočňuje niekoľkými spôsobmi:

 1. Prideľte príjem vitamínových komplexov, špeciálne navrhnutých pre ženy v tomto období.
  Obsahujú nielen vitamíny a stopové prvky, ale aj rastliny obsahujúce fytoestrogény v ich zložení - látky identické s pohlavnými hormónmi. Medzi takéto rastliny patria: cicicifuga, šalvia, ďatelina červená, sója a iné. Komplexy pomáhajú predĺžiť hormonálnu funkciu vaječníkov zlepšením prekrvenia v panvovej oblasti. Okrem toho sú schopné podnietiť mnohé chemické procesy, ktoré sú dôležité pre zdravie žien, ktoré spomaľujú uprostred redukovaného množstva estrogénov. Populárne sú nasledujúce lieky: Menopace, Ladysov vzorec, menopauza, Dopelgertz Menopauza.
 2. Phytopreparácie a homeopatické lieky sú predpísané, keď menopauzálne prejavy nie sú príliš narušené pani.
  Fytopreparácie sa skladajú z fytoestrogénov a homeopatické lieky, okrem fytoestrogénov, zahŕňajú hadí jed a včelí jed. Osvedčené: Estrovel, Klimakt-Khel, Remens, Klimadinon a Klimaktoplan.
 3. Hormonálna substitučná liečba je predpísaná pre ťažký priebeh premenopauzy.
  Účinné kombinované lieky: Cyclo-Proginova, Divina, Klimene a Klimonorm.

Všetky lieky a ich dávky má predpisovať len lekár. Nemôžete samostatne upraviť dávkovanie alebo zrušiť príjem finančných prostriedkov, aby nedošlo k zhoršeniu situácie.

Premenopauza je prirodzeným obdobím života ženy, počas ktorej začína ovariálna dysfunkcia pred ukončením práce.

Pre všetky ženy to trvá iný čas, ale má rovnaké príznaky a liečba sa vykonáva tromi spôsobmi, ktoré sú zvolené v závislosti od intenzity prejavov. Prajeme Vám veľa zdravia!

A čo viete o premenopauze?

Najlepší nehormonálny liek na menopauzu Čaj na menopauzu Tento liek zmierni príliv, časté zmeny nálady a zvýši hladinu estrogénu vďaka 30 bylinkám! Povedzte na vrchol - STOP!

Ako všetko začína a ako dochádza k menštruáciám?

Premenopauza je začiatkom reštrukturalizácie veku, čo vedie k ukončeniu plodnej funkcie. Prvá fáza menopauzy je bez povšimnutia. Dokonca aj minulý mesiac, žena mohla mať normálne obdobia, ale zrazu neprišli včas. Doba oneskorenia sa môže pohybovať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov. V tomto štádiu si mnoho pacientov okamžite neuvedomuje, že menopauza nie je ďaleko. Odpíšu oneskorenie únavy alebo stresu, ale príroda je nemilosrdná a po prvom oneskorení bude druhá vždy nasledovať.

V tomto prípade môže byť mesačný ako hojný a vzácny. Najväčšie nebezpečenstvo je ťažké krvácanie. Nie vždy sú menštruáciou a môžu indikovať prítomnosť určitých patológií, ako je endometrióza, myómy, atď.

Avšak zlyhanie menštruačného cyklu nie je jediným znakom počiatočného štádia menopauzy. V období pred menopauzou môžu byť symptómy dosť rôznorodé. Po prvé, pacienti si začínajú všimnúť nestabilitu emocionálneho pozadia. Náhle, keď sa zdá, že je všetko v poriadku, začnú sa valiť slzy, alebo sa objavia hnev a podráždenosť na akejkoľvek maličkosti. Tieto emócie vznikajú v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, ktorá sa vyvíja na pozadí deplécie vaječníkov.

Aj o prístupe menopauzy môže signalizovať zmeny vzhľadu. Vlasy začínajú vypadávať, nechty sa odlupujú, objavujú sa nové vrásky. Okrem toho jedným z hlavných príznakov menostázy je zvýšenie hmotnosti. Pre ženu je ťažšie udržať si svoju obvyklú hmotnosť, valce na bokoch, tukové usadeniny na bokoch a brucho sa začínajú objavovať.

Je to dôležité! Príznaky a príznaky premenopauzy môžu byť podobné príznakom nebezpečných patológií, takže keď máte prvé abnormality, je dôležité navštíviť lekára.

Ako si všimnúť nástup predclimaxu?

V skutočnosti, na vedomie, prístup menopauzy nie je tak ťažké. Pacienti, ktorí pravidelne navštevujú gynekológa, nikdy tento problém nenarazia náhle. Pri pravidelných prehliadkach lekár vyhodnocuje prácu vaječníkov av prípade podozrenia z menopauzy predpisuje testy na hormóny.

Samotní pozorujúci pacienti si však môžu všimnúť, že v ich tele dochádza k zmenám. Existujú také príznaky premenopauzy:

 • Menštruácia v premenopauze, Najčastejšie mesačne prichádzajú s oneskorením, ale existujú prípady, keď je cyklus opačný, skracuje sa. Aby ste si to všimli, odporúča sa dodržať kalendár menštruácie, podľa ktorého sú okamžite viditeľné akékoľvek poruchy.
 • Zmeny v množstve krvi počas menštruácie, Tak ako cyklus, aj množstvo krvi sa môže meniť smerom nahor aj nadol. Súčasne sa v období prvej fázy menopauzy takmer vždy stáva bolestivým a nepríjemným.
 • Opuch a ťažkosť v hrudi, Ženský prsník je orgán závislý od hormónov. Reaguje na akékoľvek zmeny hormonálnych hladín. Preto v období pred menopauzou prsia začínajú bolieť a opuch, niekedy bez ohľadu na menštruačný cyklus.
 • Hormonálna nerovnováha, Negatívne emócie sa objavujú bez zjavného dôvodu. Pacient môže pociťovať úzkosť, neistotu, chce plakať alebo zvracať škandál. Stojí za to venovať pozornosť emóciám v okamihu, keď sú pozitívne pocity nahradené negatívnymi. Premenopauza je čas, kedy sa vyvíjajú depresie.
 • Znížené libido, Akonáhle sa žena cíti, že sex prestal byť pre ňu zaujímavý, mali by ste byť testovaní na hormóny. Ak nezmeníte hladinu hormónov v čase, vaginálna sliznica sa stane tenšou a pohlavný styk spôsobí bolesť.
 • Porucha spánku a znížený výkon, Tieto javy sú spojené s poruchami centrálneho nervového systému. Nedostatok riadneho odpočinku vedie k únave, zníženej koncentrácii a poškodeniu pamäte.
 • vzhľad prílivov, Tento príznak nemožno zamieňať s inými ochoreniami. Ostré záchvaty tepla so zvýšeným potením sú najzávažnejším príznakom menopauzy.

Je to dôležité! Premenopauzálne symptómy u žien sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Ak je prítomný jeden alebo viac symptómov, je to dôvod, prečo ísť do gynekológa.

Krvácanie maternice v preclimaxe

Na pozadí hormonálnej nerovnováhy sa krvácanie z maternice pozoruje u 30% pacientov v počiatočnom štádiu menopauzy. Počas tohto obdobia, keď obdobia nie sú stabilné, je veľmi ťažké všimnúť si krvácanie. Najčastejšie ich dámy zamieňajú s menštruáciou počas prvej fázy menostázy. Určenie dysfunkčného krvácania môže mať charakter menštruácie. V prípade odchýlky dochádza k veľkej strate krvi, ktorá trvá viac ako 7 dní. Nebezpečenstvo takéhoto krvácania je rozvoj anémie a ďalších nebezpečných patológií.

Dlhé periódy v premenostáze vyžadujú vyšetrenie a liečbu. Voľba liečby závisí od dôvodov odchýlky. V tomto bode je veľmi dôležité diagnostikovať krvácanie z maternice a včas ich vyliečiť, pretože neskorá liečba môže viesť k rozvoju onkológie tela a krčka maternice.

Vlastnosti premenopauzy

Vznik takejto zmeny ako menopauza je prirodzeným stavom ženského tela. Premenopauzálne obdobie začína vo veku 40 rokov. Existujú však ženy, ktoré sa s takýmto problémom stretávajú skôr, alebo o tom nevedia skôr ako 50 rokov. Je dôležité si uvedomiť, že takéto hormonálne zmeny sú dedičnou vecou, ​​takže musíte vedieť, kedy začali s príbuznými v ženskej línii. Ďalším dôležitým faktom je rakovina, fajčenie, ktoré urýchľuje proces premenopauzy.

Trvanie tohto obdobia je 2-3 roky, je charakterizované nepravidelným nástupom menštruácie, po ktorom nasleduje ukončenie. Potom, čo príde menopauza. Je to obdobie ako postmenopauza - je charakterizovaná prítomnosťou krvácania. Toto je patologický stav, ktorý vyžaduje včasnú diagnostiku.

Pri premenopauze je zhoršená produkcia hormónov. Takže folikuly stimulujúci hormón bude v prebytku a estrogén v chýbajúcom množstve. FSH hrá dôležitú úlohu pri určovaní menopauzy. Tiež treba poznamenať, že v krvi ženy na začiatku menopauzálneho obdobia sa pozorujú androgény (mužské hormóny). Ich počet je mierne vyšší ako u žien a potom ženy začínajú rýchlo pribúdať na váhe.

Tam je tiež taký stupeň vyvrcholenia ako perimenopause. Čo je to? - Toto obdobie trvá celé obdobie premenopauzy a 1. rok menopauzálnej fázy.

Ako sa prejavuje

Príznaky premenopauzálnych žien

 • Porušenie cyklu. Pre toto obdobie premenopauzy sa vyznačuje porušením pravidelnosti a trvania menštruácie. Sú hojné, alebo naopak vzácne, trvanie sa tiež líši. Ovulácia sa spravidla nevyskytuje, ale v zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť tehotenstvo. Oneskorenie je 3 mesiace.
 • Tides. V tejto dobe žena cíti záchvaty tepla, ktoré sú nahradené zimnicou. To všetko je kvôli nerovnomernému stavu hormónov v tele. Vo veľkých množstvách však bude potenie.
 • Tento stav často sprevádza zlý spánok.
 • Schopnosť nálady. Veľmi ostro sa mení z dobrého na zlý a naopak.
 • Bolesť na hrudi, preto sa stáva mimoriadne citlivou.
 • Bolestivé pocity pri sexe. Je to kvôli zlej produkcii vylučovaného hlienu.
 • Zmizne záujem o sexuálneho partnera.
 • Bolesť pri močení v dôsledku infekcie močového mechúra.
 • Pokles krvného tlaku.
 • Kosť sa stáva krehkejšou a náchylnejšou k deformácii. Stav zubov, nechtov a vlasov sa tiež dramaticky zhoršuje.

Napriek tomu, že premenopauza je fyziologický proces, nie je možné ju liečiť frivolózne. Koniec koncov, predčasná návšteva gynekológa môže mať za následok množstvo závažných ochorení. Preto, ak máte vyššie uvedené príznaky premenopauzy, okamžite vyhľadajte lekára.

Ako dlho je premenopauza

Ako je uvedené vyššie, tento proces začína vo veku 40 rokov. Jeho trvanie je 2 až 10 rokov. Existujú však ženy, ktorých premenopauza začína skôr a ich trvanie je maximálne 2-3 roky. Všetko závisí od vlastností organizmu, dedičnosti a faktorov, ktoré môžu prispieť k urýchleniu tohto procesu.

Liečba symptómov

Hlavná vec je začať liečbu menopauzy v čase, pretože na tom závisí budúcnosť ženy.Toto obdobie môže byť dlhé a dosť bolestivé, takže by ste ho nemali nechať unášať. Individuálny liečebný režim je vhodný pre každú ženu, preto je dôležité, aby ste sa poradili s lekárom, nie s liečbou. Existuje mnoho liekov, ktoré môžu normalizovať hormóny ženy.

Hormonálna terapia

V prípade ťažkej menopauzy sú predpísané hormonálne prípravky. Pretože je potrebné obnoviť normálne fungovanie vaječníkov, inak stratia svoj výkon. Hormóny sú priradené niektorými schémami:

 • Gestagény. Táto skupina zahŕňa nasledujúce lieky: Norkolut, Pregnin, Turinal. Hlavná účinná látka týchto liečiv je schopná oddeliť bazálnu vrstvu endometria stimuláciou výskytu druhej fázy. Hormonálny cyklus sa tak vráti do normálu. Výtok po premenopauze sa zníži a príznaky sa nebudú obťažovať. Priebeh takejto liečby je 2 až 3 mesiace.
 • Kombinovať. Lieky obsahujú estrogény a gestagény, ktoré sú schopné regulovať hladinu bežných hormónov. Môžu tiež zabrániť tehotenstvu. Medzi tieto nástroje patria: Janine, Celeste, Marvelon. Na zlepšenie priebehu premenopauzy sú vhodné nasledujúce liečivá: Divina, Klimene, Klimonorm. Užívajú hormóny v cykloch, medzi ktorými budú pozorované malé krvácania.

Nehormonálna liečba

 • Homeopatické a bylinné prípravky. Je potrebné poznamenať, že syntetické hormóny majú niekoľko kontraindikácií, takže ak existuje možnosť dosiahnuť požadovaný výsledok iným spôsobom, je lepšie zvoliť si ho. Napríklad hormonálna rovnováha je dokonale zosúladená s takými liekmi: Remens, Klimadinon, Klimaktoplan, Klimakt-Khel, Estrovel. Tieto lieky sú vyrobené zo šťavy sójových rastlín, ďateliny a tsimifugy. Rastlinné prípravky sú pre ženy oveľa jednoduchšie, ale ich účinok je pomalý. Môžu ich užívať ženy trpiace rakovinou a srdcovými chorobami.
 • Vitamíny. Prvými príznakmi premenopauzálneho prejavu sú ospalosť, únava, nezdravý vzhľad. To je spôsobené tým, že telo nie je dosť určitých látok. To je dôvod, prečo prvý liek v tomto období sú vitamíny. Pomôžu obnoviť stratené životne dôležité komponenty. Medzi tieto lieky patria: Menopace, Climafite, Abeceda 50+, Femikaps ii light a Formula Women. Obsahujú všetky potrebné látky, ktoré môžu pomôcť normalizovať hormóny. Vitamíny ovplyvňujú tieto procesy v tele:
 • Zlepšujú krvný obeh, čím zlepšujú funkciu vaječníkov,
 • Sú spúšťačom mnohých životne dôležitých funkcií tela.
 • Posilniť telo.

Je tehotenstvo možné?

Možné je premenopauzálne tehotenstvo. To je typické pre počiatočné štádiá, keď je ženský systém takmer normálny a je schopný produkovať potomstvo. Napriek tomu však teraz budeme diskutovať o určitých obmedzeniach.

Počas premenopauzálneho obdobia je ženské telo mierne oslabené kvôli nedostatku hormónov, ktoré sú počas tehotenstva nevyhnutné. Z tohto dôvodu to môže byť ťažšie, a to zase hovorí o hrozbe pre mamu. Dieťa absorbuje veľa materských látok, ktoré sú v jej chýbajúcich množstvách. Preto môžete otehotnieť, ale nie je žiaduce. Tiež, ak nebola menštruácia viac ako rok, pravdepodobnosť otehotnenia je 0.

Premenopauza je pomerne dôležité a ťažké obdobie v živote každej ženy. Je dôležité včas si všimnúť zmeny vo Vašom tele a vyhľadať pomoc od špecialistov. Koniec koncov, so správnou taktikou liečby môžete dosiahnuť dobré výsledky.

Čo je premenopauza?

Hormóny produkované vaječníkmi sú akýmsi katalyzátorom pre mnoho vzájomne súvisiacich fyziologických procesov vyskytujúcich sa v reprodukčnom systéme ženy a iných orgánov.

Postupom času sa estrogén a progesterón vyrábajú čoraz menej, metabolizmus sa prestavuje na úplne inú úroveň fungovania, telo vstupuje do fázy menopauzy. Bez ohľadu na to, či žena má deti, genetický program dokončí obdobie pôrodov a hormóny zodpovedné za úplné počatie a počas tehotenstva už nie sú také potrebné.

Počiatočná fáza menopauzy je premenopauza. - Obdobie, počas ktorého dochádza k deplécii vaječníkov. Začiatok tohto obdobia pripadá na 40-45 rokov a zánik reprodukčnej funkcie môže trvať niekoľko mesiacov až desať rokov.

Tento proces trvá v priemere 2-3 roky. Dátum posledného menštruačného obdobia znamená, že obdobie pred menopauzou je u konca a menopauza začala - v ďalšom štádiu menopauzy.

Existujú podmienky a ochorenia, keď je skorý príchod menopauzy spôsobený dedičnosťou, toxickými účinkami nikotínu, účinkami ožiarenia pri liečbe patológií rakoviny.

Nástup premenopauzy a dátum prvej menštruácie (menarche) sú vzájomne prepojené - čím skôr začnú vaječníky intenzívnu aktivitu, tým skôr nastane ich vyčerpanie. Výskumníci nestanovili vzťah medzi počtom tehotenstiev a pôrodom a nástupom menopauzy, stres a fyzické vyčerpanie sa približujú jeho skorému príchodu.

Aké zmeny sa vyskytujú v ženskom tele počas premenopauzy?

Vaječníky sú hlavnou hormónovou žľazou ženy v reprodukčnom veku. Vykonávajú niekoľko funkcií naraz:

Produkujte vajcia na reprodukciu potomstva.

Ovplyvňujú tvorbu primárnych a sekundárnych ženských pohlavných znakov.

Hormóny sa syntetizujú na vykonávanie reprodukčnej funkcie a na reguláciu aktivity rôznych orgánov a systémov.

Hypotalamus, ktorý sa nachádza v mozgu, kontroluje aktivitu vaječníkov, vrátane sekrécie estrogénu a progesterónu. Tieto hormóny poskytujú dvojfázový menštruačný cyklus, oplodnenie vajíčok a gestáciu.

Keď štruktúry hypotalamu "veku", začnú strácať regulačnú úlohu, takže vaječníky produkujú menej estrogénov. Folikuly už nemôžu dosiahnuť požadovanú zrelosť, ovulácia sa nevyskytuje. Tak sa začína predmenopauzálne obdobie, charakterizované zmenou ovulačných cyklov na anovulácii.

Aby sa kompenzoval nedostatok estrogénu, hypofýza intenzívne produkuje folikuly stimulujúci hormón (FSH), ale hormonálna rovnováha je stále nestabilná.

Cieľom týchto zmien sú nielen reprodukčné orgány. V ženskom tele sú štruktúry, ktoré sú závislé od estrogénov a hormonálnej nerovnováhy. Zo syndrómu najviac ovplyvneného predklimakmi:

 • Prsné žľazy,
 • Mozog, hypofýza a hypotalamus,
 • Kardiovaskulárny systém
 • Muskuloskeletálny systém
 • Močový systém,
 • Spojivové tkanivo
 • čriev,
 • Vlasy a pokožka.

S nedostatkom estrogénu v týchto orgánoch a tkanivách dochádza k zmenám, čo prináša žene značné nepohodlie. Závažnosť prejavov hypoestrogenizmu závisí od kompenzačných schopností organizmu. Tento životný štýl a dedičnosť, prítomnosť alebo neprítomnosť somatických ochorení a mnoho ďalších faktorov.

Zdravé ženy prechádzajú premenopauzálnym obdobím bez akýchkoľvek problémov a negatívnych symptómov, najmä na začiatku tohto procesu, keď sú účinky estrogénu stále prítomné.

S prístupom k nástupu menopauzy sa hormóny stávajú čoraz menej a ich neprítomnosť takmer nie je kompenzovaná použitím FSH. Ale v tomto prípade časť žien žije normálny život, necíti výrazné zmeny.

Ak dôjde k porušeniu endokrinných, kardiovaskulárnych systémov, gynekologických ochorení, žena trpí vážnym fyzickým a duševným stresom, má zlé návyky, príznaky premenopauzy sú vyslovované a nie vždy sa s nimi žena môže vyrovnať bez pomoci špecialistu.

Tieto prejavy sú rozdelené do dvoch skupín: prvým je symptóm spojený so zhoršenou menštruačnou funkciou, druhý je príznak spojený s nedostatkom estrogénu.

Príznaky premenopauzálneho začiatku:

 • Nerovné menštruačné cykly s rôznym trvaním a objemom straty krvi,
 • Dysfunkčné krvácanie,
 • Zvýšenie a citlivosť prsných žliaz pred menštruáciou,
 • Vývoj mastopatie,
 • Jednotlivé "prílivy", charakterizované pocitom tepla, zvýšeným potením, sčervenaním kože tváre a krku,
 • Znížené libido,
 • Zvýšená únava
 • Podráždenosť a zvýšená emocionalita,
 • Poruchy spánku - nespavosť alebo ospalosť,
 • Vaginálna suchosť, ktorá spôsobuje nepohodlie pri pohlavnom styku,
 • Zhoršenie vlasov a nechtov,
 • Zvýšenie telesnej hmotnosti
 • Časté bolesti hlavy,
 • Zvýšenie srdcovej frekvencie
 • Skoky krvného tlaku.

Okrem gynekologického vyšetrenia a ultrazvuku panvových orgánov lekár skúma hormóny ženy. Môže to byť nestabilné, takže výskum sa vykonáva niekoľkokrát a porovnáva výsledky.

Ako sa menštruácia mení v premenopauze?

Keď menopauza začína prejavovať svoje príznaky, ovulačné cykly prechádzajú s nedostatočnosťou corpus luteum a progesterónu. Potom sa stále častejšie prijímajú cykly, počas ktorých nedochádza k ovulácii.

Takéto hormonálne "swing" nie je najlepší spôsob, ako ovplyvniť endometrium. Je stále pod vplyvom zostávajúceho minimálneho množstva estrogénu, teda prerastania.

Na pozadí hyperplázie endometria môžu byť menštruačné obdobia v premenopauze hojné, diagnostikované je krvácanie medzi menštruáciou. Menorágia niekedy trvá viac ako 7-9 dní, sprevádzaná uvoľňovaním zrazenín.

Keď nastane premenopauza a menštruácia je výrazne odlišná od zvyčajného charakteru, je dôležité rozlišovať abnormálne krvácanie od symptómov nasledujúcich ochorení:

 • myómy,
 • Polyp maternice a krčka maternice,
 • Novotvary reprodukčných orgánov, t
 • Poruchy žliaz s vnútornou sekréciou,
 • Hyperplázia endometria,
 • Porucha zrážanlivosti krvi.
Je dôležité si uvedomiť, že v období pred menopauzou, napriek meniacej sa povahe menštruácie, sú možné cykly s normálnou ovuláciou. To znamená, že pravdepodobnosť tehotenstva nemožno úplne vylúčiť.

Vzhľadom k tomu, že hladina progesterónu - hlavného hormónu tehotenstva, je extrémne nízka, bude v tomto prípade veľmi ťažké nosiť dieťa. Ďalší rizikový faktor nemožno vylúčiť: vzhľadom na nestabilné hormonálne pozadie sa môže oplodnené vajíčko začať rozvíjať vo vajíčkovodoch, objaví sa mimomaternicové tehotenstvo.

Ako vyhladiť prejavy nadchádzajúcej menopauzy?

U približne 10% žien sa počas premenopauzy vyskytuje menopauzálny syndróm s negatívnymi príznakmi, ako sú návaly horúčavy, dysfunkčné krvácanie z maternice, bolesti hlavy a prejavy hyperhidrózy.

Hoci nie je možné odložiť nástup menopauzy pomocou liekov, je možné zmierniť ťažkosti pri prechode z reprodukčného obdobia do nového stavu tela prostredníctvom komplexnej terapie. Na tento účel používajte lieky rôznych farmaceutických skupín.

Na stabilizáciu menštruačného cyklu sa používajú až do úplného zastavenia fungovania vaječníkov. Typy hormonálnych liekov:

Progestogény - Norkulot, Turinal, Pregnin.

Stimulujte nástup druhej fázy cyklu s odmietnutím endometria. Výsledkom príjmu je zníženie objemu výtoku, zníženie negatívnych symptómov.

Intrauterinálna pomôcka Mirena.

Predlžuje pôsobenie progesterónu, čo znižuje intenzitu krvácania z maternice.

Obsahujú gestagény a estrogény, hladinu hormonálnej rovnováhy, ochranu pred nežiaducim tehotenstvom (Silest, Janine, Marevelon), zmierňujú negatívne príznaky (Divina, Klimonorm, Klymene, Cyclo-Proginova).

Prostriedky miestnej aplikácie.

Krémy a sviečky Ovestin, Estriol, Estrokad, Ovipol Clio na korekciu stavu vaginálnej sliznice a poškodenia močenia.

Všetky hormonálne prostriedky predpísané lekárom, samoliečba môžu viesť k nežiaducim komplikáciám.

fytohormóny

Ak existujú kontraindikácie použitia syntetických hormónov vo forme neoplaziem a patológií srdca a krvných ciev, používajú sa analógy rastlinných analógov na vyrovnanie hormonálnych hladín:

Tieto produkty obsahujú fytohormóny sóje, šalvie, ďateliny červenej, mučenky, tsimitsifugy a iných rastlín, ako aj extraktov včelieho a hadieho jedu. Treba mať na pamäti, že účinok ich použitia sa nevyskytuje okamžite, ale po dlhodobom používaní.

Na zlepšenie prekrvenia panvových orgánov, podporu biochemických reakcií, zachovanie imunity a obnovenie ochranných síl sa odporúča použiť vitamínové komplexy s vysokým obsahom minerálov:

 • Doppelgerzova menopauza,
 • Ladys Formula Menopause,
 • Abeceda 50+,
 • Menopace,
 • Klimafit.

V dôsledku ich použitia sa zastaví vypadávanie vlasov, poškodenie kože a slizníc, regeneruje sa epiderma, hormonálna rovnováha sa ustupuje.

Používanie liekov odporúčaných lekárom, zdravý životný štýl, odmietnutie zlých návykov, správna výživa pomôžu ľahko preniesť obdobie pred menopauzou ženy.

Fázy menopauzy

Neexistuje jasný vek, v ktorom sa menopauza vyskytuje u žien, všeobecne sa uznáva, že je to 45-50 rokov, ale vzhľadom na intenzitu a stres moderného života sa tieto procesy môžu začať v skoršom období.

Je dôležité nenechať si ujsť prvé príznaky klimatických zmien a poradiť sa s odborníkom.

Menopauza sa vyskytuje v niekoľkých štádiách, z ktorých každá je charakterizovaná vlastnými príznakmi:

 • pred menopauzou. Jeho začiatok sa považuje za prvé prejavy menopauzy, trvá pred menopauzou až do posledného menštruačného cyklu. Na určenie, ako dlho toto obdobie trvá, nie je možné, pre každú ženu je toto obdobie individuálne,
 • menopauza. Toto je úplné zastavenie menštruácie. Aby bolo možné rozlišovať medzi týmto obdobím menštruačnej dysfunkcie, je obvyklé čakať rok, ak počas tejto doby menštruačné obdobie neprišlo, to znamená, že žena má skutočne menopauzu. Nedávne štúdie ukazujú, že obdobie pozorovania možno zmeniť až na 2 roky,
 • perimenopause. Toto je zjednocujúci názov pre premenopauzu a prvý rok menopauzy,
 • Postmenopause. Trvá od poslednej menštruácie po 65-69 rokov. Prvých 5 rokov - skorá postmenopauza, druhá - neskoro.

45-ročný vek sa považuje za podmienený začiatok premenopauzy, v tomto čase sa začínajú objavovať prvé symptómy menopauzy. Len u 3% žien sa obdobie pred menopauzou vyskytuje v 43 rokoch a skôr. A v 1 z 5 hormonálnych zmien sa môže vyskytnúť až po 55 rokoch.

Čo určuje čas premenopauzy?

Najlogickejšou odpoveďou na túto otázku môže byť dočasné spojenie medzi posledným a prvým menštruačným obdobím, teda čím skôr začnú fungovať vaječníky, tým rýchlejšie bude ich život vyčerpaný a ženské hormóny už nebudú produkované.

Čas manifestácie prvých príznakov premenopauzy ovplyvňuje množstvo faktorov:

 • dedičnosť,
 • extragenitálne poruchy,
 • neuropsychiatrické poruchy,
 • fyzické preťaženie
 • infekčných chorôb
 • fajčenie (pre fajčiarov, menopauza v priemere začína o tri roky skôr ako obvykle).

Ak stále nerozumiete tomu, čo je premenopauza, potom to jednoducho povedieme - toto je začiatok menopauzy, vyvolanej zmenami v cykle sekrécie hormónov vaječníkov.

Prvé príznaky premenopauzy

Postupom času sa množstvo hormónov produkovaných vaječníkmi postupne znižuje. Významne sa tiež znižuje množstvo látky, ktoré je produkované hypofýzou na stimuláciu produkcie ženských hormónov. Tieto hormonálne poruchy sú dobre označené v krvnom teste. V tejto dobe žena významne znižuje produkciu progesterónu a estrogénu, ale FSH sa naopak zvyšuje.

Vaječníky v premenopauzálnom období naďalej vylučujú folikuly, ale v oveľa menšom počte, ešte menej prechádza štádiom dozrievania. Žľazové tkanivo je prístupné zmenám, spojivové tkanivo postupne rastie. Ďalej existujú také príznaky premenopauzy:

 • nepravidelná menštruácia. Postupne sa zvyšuje časový interval medzi menštruáciou, niekedy môžu ísť oveľa dlhšie a niekedy aj kratšie. Predpovedanie dátumu nasledujúceho cyklu je nemožné,
 • prílivy. Toto je pre premenopauzálne symptómy najväčšej intenzity, pripomínajúce "lámanie" v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Niekedy má žena ostrý prietok krvi na tvár, hrudník a krk, sprevádzaný pocitom tepla v týchto oblastiach. Trvanie prílivu môže byť rádovo niekoľko minút a po jeho dokončení sa uvoľní veľké množstvo potu, môže sa objaviť bolesť hlavy alebo silná únava.
 • konzistencia výtoku počas menštruácie v premenopauzálnom období sa líši, v dôsledku zmien hormonálneho pozadia sa endometrium vyvíja rôznymi spôsobmi. Jeden môže byť pridelený bohatší, druhý - slabší, potom s zrazeninami, potom bez nich,
 • je tu pocit napätia v hrudi. Bolestivosť v prsných žľazách indikuje hormonálne zmeny a nezávisí od dňa cyklu,
 • je nestabilita nálady a emocionality.Žena môže byť striedavo podráždená, kňučka, depresia, úzkosť a všetko bez akéhokoľvek dôvodu. Existujú výrazne menej pozitívnych emócií ako negatívne.
 • počas premenopauzálnych žien spánok je narušený a rýchlo prichádza únava. Je to spôsobené zmenami v centrálnom nervovom systéme. Spánok je tiež ovplyvnený návaly tepla v noci,
 • výkon klesá, pamäť a vynaliezavosť sa zhoršuje,
 • znížené libido. Strata záujmu o sex, a niekedy je tu nechuť kvôli bolesti, ako je znížená sekrécia vaginálneho a cervikálneho hlienu,
 • vyskytnú poruchy funkcie močového systému. Môžu sa vyskytnúť časté cesty na toaletu "malým spôsobom" a niektorí ľudia pociťujú inkontinenciu moču aj pri miernej fyzickej námahe,
 • mení rovnováhu mnohých látok v tele najmä hladiny cholesterolu v krvi sa môžu zvýšiť, metabolizmus sa spomaľuje, zhoršuje sa zdravotný stav a zvyšuje sa telesná hmotnosť.

Povaha menštruácie na začiatku menopauzy

Nestabilné menštruačné obdobia sú najviac diskutovaným symptómom v premenopauzálnom období a liečba predpísaná gynekológom do značnej miery závisí od ich povahy a trvania. Toto obdobie je charakterizované nielen nepravidelnosťou cyklu, ale aj bolestivosťou samotného procesu.

Menštruačný cyklus sa zvyčajne skladá z 2 období: vaječníkov a maternice. Po prvé, folikul sa tvorí vo vaječníku, ktorý dozrieva do vaječnej bunky, zatiaľ čo maternica je pripravená na tehotenstvo. Tento proces je riadený hormónom estrogén. V čase dozrievania je významne znížená koncentrácia estrogénu. Keď folikul dozrie, praskne a vajíčko sa presunie do vajíčkovodu, na jeho mieste zostáva corpus luteum, je zodpovedný za hladinu progesterónu.

Tento hormón umožňuje ženám znášať tehotenstvo. Ak vajíčko nie je oplodnené, potom zomrie, čo spôsobuje nástup menštruácie. Keď k ovulácii nedôjde v dôsledku nedostatočného množstva ženských hormónov v tele, potom nie je potrebné začať druhé obdobie cyklu. Preto počas premenopauzy môže oneskorenie trvať pomerne dlho.

Veľmi zriedka, ale stáva sa, že menštruácia sa naopak zvyšuje. A tiež tam sú menorágia, hojné a dlhotrvajúce obdobia.

Nebezpečné symptómy začínajúcej menopauzy

30% pohlavného styku v období pred menopauzou je vystavených takému nebezpečnému javu, ako je dysfunkčné krvácanie z maternice (DMC). Tento príznak sa často opakuje a je charakterizovaný hojnými sekrétmi. Doplniť obraz porušovania neuroendokrinnej povahy.

Počas premenopauzálnej liečby sa má vykonávať komplexne, najmä v prítomnosti komplikovaných stavov. Mali by ste sa poradiť nielen s gynekológom, ale aj s návštevou neurológa a endokrinológa. Žena s DMK najčastejšie diagnostikuje kyretáž a obnovuje funkčnosť centrálneho nervového systému. V tomto prípade môžu byť predpísané nielen hormonálne prípravky, ale aj železo spolu s vitamínmi.

Je možné otehotnieť počas začiatku menopauzy?

Tehotenstvo sa v tomto čase môže vyskytnúť úplne prirodzeným spôsobom, ale pravdepodobnosť počatia je významne znížená v dôsledku porúch ovulácie.

V počiatočnom štádiu menopauzy je ťažšie znášať tehotenstvo z týchto dôvodov:

 • hormonálnej nerovnováhy
 • znížené hladiny progesterónu
 • vysoké riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva
 • veľké zaťaženie zdravia matky, pretože dieťa vezme väčšinu živín z jej už vyčerpaného tela.

Musím liečiť prejavy premenopauzy?

Premenopause, skúmali sme, čo to je, aké sú príznaky, nebezpečenstvá a vlastnosti, ktoré prináša. Zostáva len zistiť, aké metódy môžu uľahčiť tento prirodzený stav ženského tela.

V 10% žien začína počiatočná fáza menopauzy náhle a bolestivo, ale v zostávajúcich 90% tento proces nezostáva bez povšimnutia.

Nemali by ste tolerovať a snažiť sa nevenovať pozornosť nepríjemným príznakom premenopauzálneho obdobia, je lepšie kontaktovať svojho gynekológa a získať kvalitné rady. Netrvá dlhšie ako hodinu a výsledok užívania predpísaných liekov nebude trvať dlho.

Bylinné prípravky

Vzhľadom k tomu, syntetické hormóny majú rad kontraindikácií, môžete sa uchýliť k použitiu homeopatických liekov na zníženie vplyvu nadchádzajúcej menopauzy.

S cieľom vyrovnať rovnováhu látok a odstrániť nepríjemné príznaky premenopauzy, môžete použiť lieky Klimadinon, Remens, Klimakt-Heel, Estrovel a Klimaktoplan. Sú založené na prírodných hormónoch ďateliny červenej, čierneho cohosh a sóje, niektoré používajú včelí jed a hady. Účinok liečby týmito liekmi sa nevyskytuje tak rýchlo ako hormonálna terapia, ale ani z týchto liekov nevznikajú kardiovaskulárne a onkologické ochorenia.

Vitamínová terapia

V akomkoľvek veku premenopauza nenastane, je dôležité pomôcť telu vyrovnať sa s hormonálnou reštrukturalizáciou, preto je potrebné zvoliť správny komplex vitamínov. Budú mať nasledujúci účinok:

 • zlepší krvný obeh v panvových orgánoch, čo spôsobí vymiznutie funkcie vaječníkov menej bolestivým a viditeľným,
 • zintenzívniť chemické reakcie v tele ženy na vytvorenie dôležitých látok pre neho,
 • aktivovať a zlepšovať imunitu.

Komplex musí obsahovať kyselinu listovú, karotén, beta alanín, vápnik, železo, horčík, pyridoxín a tokoferol acetát. Takéto zložky sú v vitamínoch Abeceda 50+ (pre ženy vo veku 50 rokov), Klimafit, Doppelgerts Menopauza, Menopace a ďalšie.

Vitamíny priaznivo ovplyvňujú vzhľad, zlepšujú stav pokožky a zastavujú vypadávanie vlasov. V akomkoľvek veku máte premenopauzu, pamätajte, že sa musíte starať o svoje zdravie, jesť správne, pohybovať sa viac a včas sa poradiť s lekárom.

Menopauzálna fáza

Climax je prirodzený proces zlyhania vaječníkov.

Existujú tri fázy vývoja menopauzy:

 1. Pred menopauzou. Dĺžka počiatočnej fázy je v priemere štyri roky. Počas tohto obdobia majú ženy nepravidelnú menštruáciu a prvé príznaky menopauzy.
 2. Menopauza. Druhá fáza začína 12 mesiacov po poslednej menštruácii. Jeho vrchol sa vyskytuje vo veku 50 až 52 rokov. Najzávažnejšie sú klimakterické symptómy.
 3. Postmenopause. V poslednej fáze žena zastaví prácu reprodukčnej funkcie a začne proces starnutia. Výrazné príznaky menopauzy v tomto prípade chýbajú. Tehotenstvo počas tohto obdobia nie je možné.

Príznaky premenopauzy

Zmeny v reprodukčnom systéme sú sprevádzané množstvom charakteristických znakov. Každá žena má inú intenzitu svojho prejavu. Medzi hlavné príznaky premenopauzy patria:

 • migréna,
 • porušenie pravidelnosti,
 • bolesti na hrudníku
 • nervové poruchy
 • prírastok hmotnosti
 • znížené libido
 • prílivy,
 • osteoporóza,
 • bolesť brucha,
 • urogenitálne ochorenia
 • porušenie gastrointestinálneho traktu.

Psycho-emocionálne zdravie

Hormon skoky primárne ovplyvňujú stav nervového systému. Počas tohto obdobia sú ženy označené výkyvy nálady, degradácie a úzkosti, Ak nevenujete pozornosť symptómom, môžu sa vyvinúť. psychosomatické ochorenia, Dôsledky takejto podmienky zahŕňajú problémy s obchodovaním s blízkymi.

Nepravidelne mesačne

Narušenie menštruačného cyklu spôsobené poklesom hormónov. Pri premenopauze sú kritické dni odlišné. chaotický charakter, Sú vzácne a hojné. Trvanie menštruačného obdobia trvá 50-60 dní. Anovulačné cykly sú častejšie ovulačné.

Špecifickým znakom nástupu menopauzy sú prílivy a odlivy. Vyplývajú z porušenia termoregulácie s poklesom hladiny estrogénu. Tieto pocity sa môžu objaviť kedykoľvek. Sú sprevádzané sčervenanie tváre, potenie a zimnica, Tento stav ovplyvňuje náladu a výkon ženy.

bolesti hlavy

Za príčinu tohto príznaku sa považuje hrotmi krvného tlaku, Sú provokované akumuláciou krvi v určitých častiach mozgu. Je to kvôli narušenie rovnováhy vody a soli na pozadí hormonálnych zmien, Tento stav môže byť sprevádzaný fibrilácia a ďalšie príznaky kardiovaskulárnych porúch.

Bolesť dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta

Bolesť v panvovej oblasti je spôsobená funkčnými poruchami pohlavných orgánov. Okrem toho sa počas premenopauzálneho obdobia zvyšuje pravdepodobnosť neoplázie odlišný charakter pôvodu. Patologické procesy bolesť môže vyžarovať na kríž alebo nohu, Nepohodlie v dolnej časti chrbta môže byť vyvolané znížením sily kostí v dôsledku nedostatku vápnika.

Problémy s tráviacim traktom

Na pozadí poklesu hormónov hypofýzy sa mení fungovanie gastrointestinálneho traktu. Tento stav spôsobuje zápcha a poruchy trávenia, Nepríjemné pocity v žalúdku môžu byť sprevádzané nadúvaním. V dôsledku toho sa tlak na genitálie zvyšuje, čo zvyšuje nepohodlie.

Po 45 rokoch veku sú ženy náchylnejšie na zvýšenie telesnej hmotnosti. Tento proces je výsledkom metabolickej poruchy. Stresová nestabilita situáciu zhoršuje a vyvoláva závislosť od jedla. Podobný príznak sa môže vyvinúť v akomkoľvek štádiu menopauzy.

Nízka kvalita sexuálneho života

Intímne problémy sú založené na pokles sexuálnej túžby, Je to dôsledok zníženia počtu estrogénov. Výsledkom je zníženie množstva vaginálneho sekrétu, čo vedie k nepríjemnému pocitu počas pohlavného styku. Môžu existovať bolestivé pocity.

Cystitída a uretritída

Choroby genitourinárneho systému sa vyvíjajú v dôsledku nedostatočnej produkcie slizníc, ktoré chránia pred prenikaním patogénnych mikroorganizmov. V dôsledku toho sa močový mechúr stáva zraniteľnejším. V procese pozorovania deurinácie pálenie a krvavý výtok, V tomto prípade sa musíte poradiť s lekárom.

Tehotenstvo počas premenopauzy

Schopnosť počať sa zachováva len v počiatočnom štádiu vývoja menopauzy. Počas tohto obdobia sa ovulácia vyskytuje zriedka, ale to nezabraňuje oplodneniu. Pre mnoho žien je premenopauzálne tehotenstvo prekvapením. Možné komplikácie zahŕňajú:

 • nedostatok progesterónu,
 • umiestnenie ektopického embrya
 • zdravotného stavu žien
 • hrozba ukončenia tehotenstva.

Ako vyhladiť prejavy premenopauzy

Nie vo všetkých prípadoch sa príznaky menopauzy vyskytujú akútne. Niektoré ženy si všimli len malé zmeny v ich stave. S výraznými príznakmi odporúča konzultovať s gynekológom, Vyberie lieky, ktoré eliminujú príznaky menopauzy.

fytopreparáty

Homeopatické lieky neodstraňujú príčiny nepríjemných príznakov, ale znižujú ich prejavy. Je založený na prírodných zložkách, ktoré sú svojou štruktúrou podobné ľudským hormónom. Medzi najúčinnejšie zložky zeleniny patria extrakt ďatelinového, sója a čierny cohosh, Najobľúbenejšie lieky sú:

Fytopreparácie pomáhajú vytvoriť spánok a eliminujú nervovú podráždenosť. Prispievajú tiež k zlepšeniu fungovania vylučovacieho systému. Zvyšuje sa tvorba prirodzeného mazania, čo má pozitívny vplyv na sexuálny život. Pri použití homeopatických liekov sa znižuje pravdepodobnosť metabolickej poruchy.

záver

Dodržiavanie odporúčaní lekárov umožní prežiť krízové ​​obdobie bez komplikácií. Ak sa vyskytnú príznaky premenopauzy, žena by sa mala poradiť s gynekológom. Ak existujú sťažnosti na zdravotný stav, vykonávajú dôkladné vyšetrenie, pretože existuje riziko vzniku závažných gynekologických ochorení.

Rovnako dôležitý je postoj žien a podpora blízkych v čase krízy.

Symptómy a príznaky premenopauzy

Zdá sa, že chcieť poďakovať žene za zachovanie a pokračovanie druhu, povaha pre-menopauzálne jej dal možnosť vstúpiť do tohto zložitého obdobia postupne, aby si zvykli na nové podmienky nielen fyziologicky, ale aj psychologicky. Povedať však, že zmeny, ku ktorým dochádza v orgánoch a systémoch klimakterickej povahy, sú úplne neškodné, by bolo nesprávne. Ktorýkoľvek z "normálnych" symptómov môže byť transformovaný na závažnú patológiu, s ktorou sa pacienti nemusia vždy vyrovnať. Práve táto zvláštnosť klimakterických zmien implikuje potrebu „správne“ sa pripraviť na nadchádzajúcu novú životnú fázu. V prvom rade je dôležitý správny psychologický postoj, keď si žena uvedomuje zvláštnosti svojho veku a prináša s nimi svoj obvyklý spôsob života. Vyčerpávajúca fyzická aktivita, prísna diéta, nedostatočné trvanie spánku a zlé návyky nepomáhajú žene zachovať si nielen svoje zdravie, ale aj jej vonkajšiu príťažlivosť. Je tiež potrebné okamžite odstrániť existujúce "ženské" choroby, pretože závislosť závažnosti menopauzy a gynekologickej patológie je zrejmá.

Etragenitálna patológia, najmä endokrinný a kardiovaskulárny, tiež zhoršuje priebeh menopauzy. V premenopauzálnom období sa zvyčajne zhoršuje.

Premenopauza často nemá široký rozsah klinických prejavov, pretože hormonálna funkcia vaječníkov je nedostatočná, ale stále je prítomná, takže postupný vývoj štrukturálnych a funkčných zmien umožňuje telu prispôsobiť sa. Výnimkou je premenopauza na pozadí umelej menopauzy, najmä po bilaterálnom odstránení vaječníkov, keď je ich funkcia prerušená takmer súčasne a telo zostáva bez možnosti adekvátnej adaptácie. V takejto situácii sa obdobie pred menopauzou prakticky spája s menopauzou, čo vyvoláva výrazné patologické príznaky.

Včasná (do 40 rokov) premenopauza je extrémne zriedkavá (1-2%) v súlade s fyziologickým stavom. Ak vaječníky prestanú fungovať príliš skoro, termín „skorá menopauza“ nadobúda iba podmienený charakter, pretože sa nevyvíja v dôsledku prirodzeného zániku hormonálnej funkcie. Odborníci ho popisujú ako syndróm predčasnej deplécie vaječníkov, keď príznaky premenopauzy začínajú vo veku 37 alebo 38 rokov. Zvyčajne sa objavujú príznaky hormonálnej dysfunkcie: menštruačné nepravidelnosti a neplodnosť a ďalšie prejavy sa spájajú neskôr. Príčiny skorej menopauzy nie sú dobre známe. Spoľahlivo sa zistili iba faktory, ktoré ho provokovali, medzi ktoré patrilo autoimunitné patologické stavy, závažné psycho-emocionálne prevraty a vedenie vnútromaternicových vaječníkových patológií.

Opačná situácia nastáva vtedy, keď klimakterické prejavy sú neskoro a u 50-ročnej ženy, napriek zavedeným „normám“, pokračuje pravidelná menštruácia. Neskorá menopauza, ktorá je podmienená absenciou patológie, umožňuje telu dlhšie udržiavať estrogénový účinok, preto postupuje priaznivejšie. Nie je však nezvyčajné, že pôvod neskorej premenopauzy má patologický proces spojený s hyperestrogenizmom (myómy, endometrióza, hyperplastické procesy a podobne), ktoré musia byť včas korigované.

Prakticky všetky symptómy vedúce v období fyziologickej premenopauzy sú rozdelené do dvoch skupín. Prvá je spojená so zmenou menštruačnej funkcie a druhá s negatívnym účinkom hypoestrogenizmu na telo.

V premenopauzálnych menštruačných cykloch nie sú ekvivalentné a líšia sa v dĺžke trvania aj v charaktere menštruačnej straty krvi. Keďže vaječníky sú stále „funkčné“, pravidelné obdobia s ovuláciou sú stále možné, ale zriedkavo. Prevládajú anovulačné (skrátené) cykly so striedavým dlhým oneskorením a / alebo menorágiou. Premenopauzálne krvácanie je častejšie nefunkčné, to znamená, že nie je spojené s organickou patológiou.

Hormonálne „výkyvy“ môžu vyvolať symptómy, ktoré sa podobajú pred-medzigeneračným: ťažkosti alebo boľavé bolesti v spodnej časti brucha, prekrvenie prsných žliaz a podobne.

V premenopauze sa môžu objaviť prvé „slávne“ menopauzálne prílivy. Príčina návalu horúčavy v menopauze je skrytá v dysfunkcii centrálnych regulačných častí nervového systému. Tento príznak dostal svoje meno z charakteristického pocitu pravidelných pocitov, ako je teplo a teplo, často v kombinácii so sčervenaním kože tváre a / alebo krku a potením.

Prsné žľazy, ktoré sú vysoko citlivé na hormonálne zmeny, ako prvé reagujú na premenopauzu. Často je počas tohto obdobia diagnostikovaná mastopatia rôznych typov.

Z psychologického hľadiska je pre ženu ľahšie akceptovať príznaky menštruačnej dysfunkcie, ako je výskyt autonómnych porúch (prílivov), hoci sú všetky súčasťou jedného procesu. Zásadný význam má zjavne vytvorená nesprávna predstava väčšiny žien, že prílivy sú spojené so starobou a strata atraktivity žien. Medzitým, od začiatku premenopauzy až po skutočný vek, veľa rokov prechádza, pretože menopauza je ukončená vo veku 65 - 69 rokov.

Diagnóza menopauzálnych porúch začína podrobným vyšetrením sťažností, ktoré častejšie umožňujú predbežnú diagnózu. Bohužiaľ, u pacientov s ťažkými neurovegetatívnymi poruchami sa často vyskytujú v terapeutických nemocniciach, kde sa liečia na neexistujúce ochorenia.

Laboratórna diagnostika a ultrazvukové vyšetrenie panvovej dutiny umožňujú dokončenie diagnózy. Stav mliečnych žliaz u tých, ktorí prekonali 40-ročnú hranicu, sa monitoruje mamograficky.

V prípade patologického priebehu premenopauzy je potrebný rozšírený individuálny zoznam diagnostických opatrení.

Premenopauzálna liečba

Pretože fyziologická premenopauza ako počiatočná fáza menopauzy nemá výrazné patologické príznaky, často nepotrebuje závažnú liečbu. Lieky na premenopauzu sú častejšie predpisované, aby sa zabránilo potenciálnym poruchám u pacientov s patológiou genitálií.

Stretnúť dve ženy so symetrickými príznakmi menopauzy, možno ťažké. Preto akékoľvek ošetrenie vyžaduje individuálne odôvodnenie.

Pojem "menopauza" mnoho žien interpretuje ako ochorenie. Medzitým pre patologický priebeh menopauzy existuje vlastný koncept - menopauzálny syndróm. Môže sa vyvinúť už v premenopauze, ale najneskôr 2 roky po ukončení menštruácie je zriedkavý neskorší nástup menopauzálneho syndrómu.

Climacteric syndróm - to je "veľmi menopauza", ktorá prebieha neprirodzene a určite vyžaduje opravu. Pri premenopauzálnom ochorení sa spravidla objavujú skoré príznaky syndrómu, a to:

- vazomotorické poruchy (návaly, potenie, migrény, zimnica, palpitácie a podobne),

- porušenia v psycho-emocionálnej sfére (podráždenosť, náladovosť, slznosť, úzkosť, zábudlivosť a iné).

Tiež sa objavuje dysfunkčné krvácanie z maternice.

Závažnosť menopauzálneho syndrómu je zvyčajne určená počtom návalov za deň. Prítomnosť menej ako 10 prílivov je v súlade s miernym priebehom menopauzy, s miernym priebehom, nie je viac ako 20 a ťažký priebeh znamená viac ako 20 prílivov denne.

Ťažký a stredne ťažký klimakterický syndróm je často diagnostikovaný. Liečba v takejto situácii má niekoľko cieľov: eliminovať patologický účinok hypoestrogenizmu na telo, obnoviť prácu "postihnutých" systémov a posilniť ochranné mechanizmy imunitného systému.

Základom liečby patologickej menopauzy je hormonálna terapia založená na princípe substitúcie, keď umelo vytvorená prirodzená hormonálna rovnováha pomáha obnoviť správne fungovanie všetkých orgánov a systémov a tiež eliminuje silné návaly horúčavy.

Hormonálne látky sa predpisujú v troch režimoch:

- mono, ak sa používa iba jeden typ hormónu - estrogén alebo gestagén,

- kombinácia estrogénu s progestínom v cyklickom (s prerušeniami) av nepretržitom rytme,

- Kombinované použitie estrogénu s androgénmi.

Neexistujú žiadne univerzálne liečebné režimy, individuálny režim hormonálnej terapie je zostavený pre každého pacienta podľa údajov z prieskumov.

Niekedy sa pacienti zaujímajú o to, ako Duphaston pôsobí počas premenopauzy a prečo je predpísaný. Tento liek je ekvivalentný progesterónu v akcii, to znamená, že kompenzuje jeho zlyhanie. Na začiatku menopauzy na pozadí výraznej hormonálnej dysfunkcie estrogény často vyvolávajú nadmerné proliferatívne procesy v endometriu, čo zase spôsobuje krvácanie z maternice. Duphaston počas premenopauzy potláča podobnú negatívnu aktivitu estrogénu.

Niekedy však môžu byť negatívne príznaky porazené bez účasti hormónov, najmä ak bola žena zdravá pred nástupom premenopauzy. Zmeny životného štýlu a výživy, telesnej aktivity, vitamínov, bylinnej medicíny a homeopatických liečiv úspešne eliminujú negatívne symptómy.

Príčiny skorej premenopauzy

Premenopauza sa vyskytuje u väčšiny slabších pohlaví, ktoré prekročili štyridsaťročný míľnik. Kvôli určitým faktorom je možná včasná premenopauza - vo veku 33-37 rokov a niekedy až do 30 rokov. To je podporované pasívnym životným štýlom, zlými návykmi, nezdravou stravou. Včasná premenopauza sa pozoruje najmä u žien so syndrómom deplécie vaječníkov a problémami so štítnou žľazou. Ďalšími faktormi sú:

 • poruchy krvácania,
 • vystavenie organizmu radiácii, napríklad pri liečbe rakoviny,
 • predchádzajúce operácie vrátane odobratia orgánov orgánov reprodukčného systému - vaječníkov, maternice, t
 • neskorá liečba gynekologických ochorení, vzniknuté komplikácie,
 • diabetes mellitus
 • patologické poruchy štítnej žľazy, chirurgické zákroky na nich vykonávané, t
 • zneužitia antikoncepcie
 • zneužívanie alkoholu
 • používanie tabakových výrobkov, drog, t
 • fyzické, psychické vyčerpanie,
 • dedičný faktor - ako priťažujúci.

Menštruácia v premenopauze

Prvým príznakom premenopauzy je nezvyčajná povaha menštruačného cyklu, výtok. Charakteristickým znakom tohto obdobia je nepravidelnosť a prevaha anovulačných cyklov. V normálnom ovulačnom cykle dozrieva vo folikule vaječná bunka, nasledovaná výstupom do vajíčkovodov a na jej mieste tvorí luteum corpus luteum, ktoré produkuje hormón progesterón nevyhnutný na rast endometria - obdobie maternice cyklu.

Pri anovulačnom cykle je produkcia progesterónu nedostatočná: po ukončení ovariálneho obdobia je potrebný dlhší čas na vytvorenie a odmietnutie endometria, prasknutie folikulov a uvoľnenie vajíčka. Dôsledkom je oneskorenie maternicovej časti cyklu, čo spôsobuje, že sa posunie na veľkú stranu a dlhé obdobia v premenopauze.

Dochádza k zmene nielen frekvencie, ale aj množstva menštruácie. Takmer všetky ženy sa stretávajú s výskytom menorágie - zvýšenou stratou krvi - viac ako 85 ml rýchlosťou 35 ml. Hojné obdobia sú často sprevádzané uvoľňovaním krvných zrazenín a sú bolestivejšie. Zriedkavo sa u žien vyskytuje pokles krvných strát a dni medzi menštruáciou.

diagnostika

Nie je možné určiť s presnosťou jeden rok, kedy nastane premenopauza. Aby sa predišlo tomu, že sa to stane nepríjemným prekvapením, je potrebné najprv pravidelne, aspoň raz za šesť mesiacov, navštíviť gynekológa. Lekárske metódy na diagnostiku premenopauzy pomôžu predchádzať vzniku patológií, vrátane vývoja onkológie:

 • história menštruačných cyklov,
 • vyšetrenie na gynekologickej stoličke,
 • ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov,
 • Štúdia palpácie prsných žliaz, s palpovanými orgánmi sa tiež študuje pre onkológiu, aby sa odhalila v ranom štádiu,
 • kolposkopia krčka maternice, pošvy,
 • krvný test na hormóny.

Liečba v období pred menopauzou

Premenopause nie je choroba, takže nie je potrebné ju liečiť, ale veľmi málo pohlavného styku môže robiť bez liekov, keď nastane predklimatizácia. Aby sa odstránili príznaky charakteristické pre toto obdobie, používajte lieky, ktoré zlepšujú psycho-emocionálny stav, lieky proti bolesti atď. Nesmieme zabúdať, že pred použitím akéhokoľvek lieku by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Kvalifikovaný špecialista môže predpísať vhodnú liečbu pre konkrétny prípad:

 1. Hormón. Aby sa eliminovala nerovnováha hormónov v tele, ako výsledok zlepšenia celkového zdravia, lieky obsahujúce hormóny pomôžu s premenopauzou. Estrogénová substitučná liečba sa podáva takmer každej žene pred menopauzou.
 2. Hemostatický. Ak existuje nebezpečenstvo otvoreného krvácania, aby sa zabránilo nadmernej strate krvi a vzniku patológií, špecialista môže predpísať lieky tohto spektra, napríklad "Ditsinon", "Tranexam" atď.
 3. Upokojujúce. Na zmiernenie stresu, podráždenosť, skúsenosti môžu byť použité sedatívne lieky, prášky na spanie.
 4. Psychoterapia. Niekedy môže byť potrebné predpísať antidepresíva, pomoc psychológa na obnovenie psychologického a emocionálneho pozadia.
 5. Vitamínová terapia. Vitamínové prípravky zlepšia stav pokožky, vlasov, nechtov, podporia silu tela počas hormonálnej úpravy. Často sa predpisuje multivitamínový komplex, ale v tomto okamihu sú obzvlášť potrebné vitamíny A, B, D, E, kyselina listová.
 6. Strave. Odporúča sa jesť potraviny bohaté na vyššie uvedené vitamíny, okrem vyprážaných, korenistých, slaných.
 7. Na zmiernenie príznakov premenopauzy môžete použiť homeopatické lieky alebo bylinné prípravky.

Neléčebná terapia

Okrem odporúčaní predpísaných lekárom by ste nemali zabúdať na zdravý životný štýl. Je ľahšie presunúť premenopauzu a následnú menopauzu pomôže:

 • časté prechádzky,
 • mierne cvičenie, podporujúce normálny priebeh metabolických procesov,
 • udržiavanie rovnováhy vody a soli v tele: optimálne množstvo vody spotrebovanej za deň je 2 litre, ale mali by ste byť opatrní, aby ste sa vyvarovali edému,
 • Dodržiavanie denného režimu, 8-hodinový spánok pomôže obnoviť silu
 • odmietnutie nápojov obsahujúcich alkohol, cigariet, t
 • začlenenie čerstvého ovocia a zeleniny do stravy ako doplnok k vitamínom, t
 • Bylinné čaje sú dobrým antidepresívom, upokojujú, posilňujú imunitný systém,
 • udržanie optimálnej telesnej hmotnosti.

Premenopause - čo to je?

Málo žien si je vedomých toho, čo je premenopauza, ako sa prejavuje a ako ovplyvňuje stav tela. Premenopauza sa tiež nazýva premenopauzálne obdobie. Toto obdobie, ktoré zvyčajne trvá 2 až 3 roky, je počiatočným štádiom menopauzy, predchádzajúcej menopauze.

Počas tohto obdobia dochádza k zmene hormonálneho pozadia, je narušený menštruačný cyklus, menštruácia sa javí menej a menej, zvyšuje sa počet dní medzi menštruačným krvácaním. V období pred menopauzou sa objavujú prvé príznaky poruchy funkcie reprodukčného systému. Vaječníková funkcia klesá, čo vedie k zhoršeniu reprodukčnej schopnosti.

Vlastnosti premenopauzy

Koncentrácia pohlavných hormónov v ženskom tele začína pomaly klesať aj niekoľko rokov pred premenopauzou. A 2 - 3 roky pred menopauzou klesá množstvo estrogénu v krvi takmer na nulu. Tak začína predmenopauzálne obdobie sprevádzané zmenou frekvencie nástupu menštruácie a ďalších symptómov menopauzy.

V ženskom tele nie sú len estrogény, ale aj androgény - mužské hormóny. Počas premenopauzy sa koncentrácia androgénov neznižuje tak rýchlo ako estrogény, takže v tomto období môže byť v ženskom tele viac mužských hormónov ako u žien. Tento jav vedie k tomu, že žena rýchlo začína zvyšovať telesnú hmotnosť.

Mnohé ženy sa zaujímajú o otázku, či je tehotenstvo možné v období zániku reprodukčnej funkcie. Tehotenstvo v tomto období je problematické, ale stále možné. Schopnosť vaječníkov produkovať estrogény a progesteróny je zhoršená, avšak zatiaľ čo ovulácia je možná, zvyšné vajíčka periodicky opúšťajú folikuly a môžu sa stretávať so spermií.

Symptómy premenopauzálnych žien sú poruchy nielen pohlavných žliaz, ale aj:

 • maternica,
 • prsné žľazy
 • mozog,
 • pečene
 • črevný trakt,
 • pankreas
 • slezina,
 • srdca a krvných ciev
 • močového systému
 • kostí a kĺbových tkanív.

Premenopauza končí, keď počas uplynulého roka nedošlo v žiadnom mesiaci k žiadnemu menštruačnému krvácaniu. Potom začína druhá fáza - menopauza. Vo vaječníkoch už nie sú žiadne vaječné bunky, koncepcia sa stáva nemožnou. Počas menopauzy a po menopauze by nemalo dôjsť k žiadnemu prepúšťaniu krvi, ak sú prítomné, potom je to patológia vyžadujúca okamžitú lekársku pomoc.

Nástup a trvanie premenopauzy

V priemere sa reprodukčná funkcia začína strácať v priebehu 40 - 50 rokov. Niektoré ženy majú predčasnú premenopauzálnu liečbu, ktorá sa nemá ignorovať. Včasný zánik reprodukčnej schopnosti je vážny patologický jav pozorovaný od 30 rokov, sprevádzaný hlavnými príznakmi menopauzy: návaly horúčavy, návaly horúčavy trvajúce niekoľko minút, závraty, emočná nestabilita.

Otázku, ako dlho trvá menopauza, nemožno jednoznačne odpovedať. Pre väčšinu žien trvá toto obdobie najmenej jeden rok, maximálne 4 roky. Ale pre niektorých zástupcov slabšieho pohlavia trvá obdobie až 10 rokov a ešte viac.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú predčasný výskyt symptómov menopauzy:

 • genetická predispozícia
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie, užívanie drog,
 • porucha krvácania,
 • zneužitia antikoncepcie
 • radiačnej terapie v boji proti zhubným nádorom, t
 • odstránenie maternice alebo príveskov, t
 • pokročilých gynekologických ochorení
 • diabetes mellitus
 • dysfunkcie štítnej žľazy.

Prvé príznaky premenopauzy

Hormonálne zmeny spôsobené vyhynutím reprodukčnej schopnosti, jasne viditeľné v analýze krvi. Hladina krvi u pacienta je nízka v estrogéne a progesteróne a zvyšuje sa koncentrácia hormónu stimulujúceho folikuly.

Vo vaječníkoch v malom počte folikulov aj naďalej tvoriť, ale málo zrelé. V tkanivách genitálnych žliaz sa mení proliferácia spojivového tkaniva.

Rozlišujú sa nasledujúce počiatočné príznaky predmenopauzálneho obdobia: t

 1. Porušenie menštruačného cyklu. Časový interval medzi periódami sa predlžuje. Trvanie vylučovania krvi sa môže znížiť a môže sa zvýšiť. Nie je možné určiť, kedy začne ďalší cyklus.
 2. Tides. Tento príznak na začiatku obdobia je veľmi intenzívny. Žena pravidelne spúšťa krv do hlavy, krku a hornej časti tela, tento jav je sprevádzaný teplom. Príliv trvá niekoľko minút, po čom výdatne vyniká pot, niekedy bolesť v hlave.
 3. Menštruácia v premenopauze má inú konzistenciu. Hormonálne zlyhanie spôsobuje nerovnomerný vývoj endometria. Počas menštruácie sa preto krvácanie môže stať hojné a môže sa stať vzácnym a príliš tekutým.
 4. Pocit napätia v prsných žľazách. Pretože hormonálne skoky, hrudník je napätý, môže dokonca spôsobiť nudné bolesti. Nepohodlie nie je spojené s cyklickou menštruáciou.
 5. Emocionálna nestabilita. Ženská nálada sa mení niekoľkokrát denne. Podráždenosť a nervozita sú nahradené depresiou a únavou. Emócie sú väčšinou negatívne, dobrá nálada je zriedkavá.
 6. Porucha spánku Často sa zaznamenáva nespavosť a prepracovanie. Je to spôsobené narušením nervového systému. Dokonca aj spať v noci zabrániť návaly horúčavy, sprevádzaný silným potom.
 7. Zhoršenie fyzickej a psychickej výkonnosti. Strata pamäte
 8. Znížené libido. Žena prestáva mať záujem o sexuálne vzťahy. Samotné sexuálne akty sa môžu stať nepríjemnými a bolestivými, pretože steny vagíny už nevytvárajú dostatočné množstvo mazacieho hlienu.
 9. Porušenie močových orgánov. Časté návštevy toalety. U mnohých žien je zaznamenaná močová inkontinencia, dokonca aj pri miernej fyzickej námahe.
 10. Zvyšuje sa koncentrácia cholesterolu v krvi. Metabolizmus sa zhoršuje. Telesná hmotnosť rýchlo rastie.

Príznaky premenopauzy

Keď začne premenopauza, príznaky každej ženy majú individuálnu závažnosť. Fyzická kondícia a charakteristika organizmu určujú intenzitu symptómov preclimaxu, avšak v počiatočnom štádiu sú vrcholy v absolútne všetkých predstaviteľoch slabšieho pohlavia charakterizované nasledujúcimi príznakmi:

 • zmena cyklickej povahy menštruácie, zvýšenie intervalov medzi mesačnými obdobiami, t
 • zníženie množstva menštruačnej krvi,
 • návaly krvi do hlavy a hornej časti trupu, pozorované 10 až 20-krát denne, väčšinou v noci,
 • senzibilizácia prsníka,
 • tvorba stredne veľkých tuleňov v prsných žľazách, podobná malígnym nádorom, ale nie taká,
 • znížené libido, neochota mať sexuálny život,
 • častá únava, ku ktorej dochádza aj pri vykonávaní jednoduchých fyzických a intelektuálnych úloh,
 • zmeny duševného a emocionálneho stavu, výskyt agresie, podráždenosť, úzkosť a iné negatívne znaky charakteru,
 • bolestivé pocity počas pohlavného styku, vyvolané suchosťou vaginálnych stien,
 • ospalosť vo dne a nespavosť v noci,
 • oslabenie a hojnosť vypadávania vlasov,
 • riedenie a stratifikácia nehtových platní, t
 • rýchly nárast telesnej hmotnosti
 • časté a dlhotrvajúce depresie,
 • bolesti hlavy rôznej závažnosti,
 • tachykardia a iné poruchy srdcového rytmu,
 • časté nutkanie vydávať moč, neschopnosť zadržať moč, keď sa smeje, kašeľ, rýchle pohyby tela a iné náhle akcie.

Všetky vyššie uvedené symptómy premenopauzy nie sú patológiou, sú spôsobené vstupom ženského tela do nového štádia existencie. Symptomatický stav pred klimaxom však nie je vždy neškodný. Niektoré príznaky premenopauzy signalizujú vývoj patológie a potrebu okamžitého prístupu k gynekológovi. Medzi takéto nebezpečné znaky patria:

 • nie zvýšenie, ale zníženie časového intervalu medzi menštruáciami,
 • výstup z pošvy počas menštruácie veľkých krvných zrazenín,
 • príliš dlhý menštruačný tok,
 • výskyt špinenia krvi z pošvy nie je v menštruačných dňoch,
 • prítomnosť krvi na bielizni po intímnom čine.

Existuje potreba liečiť príznaky premenopauzy?

Pri premenopauzálnych symptómoch sú prirodzené a liečba sa nevyžaduje. Existujú však metódy na zlepšenie stavu ženy, normalizáciu cyklickej povahy menštruácie, odstránenie chorôb a problémov reprodukčného systému.

U 10% slabších žien sa vyhynutie reprodukčnej funkcie vyznačuje ostrým a bolestivým začiatkom a u 90% žien sú príznaky charakterizované slabou alebo strednou závažnosťou. V každom prípade, trpieť a znášať nepríjemné príznaky by nemali byť. Každá žena, ak si to želá, môže sa poradiť s lekárom, aby mohol predpísať lieky, ktoré pomáhajú normalizovať sexuálny život a cyklickú povahu menštruácie, eliminovať choroby a vekové problémy pohlavných orgánov.

Kombinovaná liečba zahŕňa:

 • hormonálne látky, ktoré normalizujú hormóny,
 • hemostatické lieky, ktoré pomáhajú eliminovať ťažké a dlhodobé krvácanie spojené s hormonálnymi poruchami a ochoreniami maternice,
 • lieky, ktoré zvlhčujú steny vagíny,
 • antidepresíva a sedatíva, ktoré normalizujú duševný a emocionálny stav,
 • hypnotiká, ktoré pomáhajú normalizovať spánok,
 • vitamíny a bylinné prostriedky, ktoré zmierňujú príznaky.

Žena môže používať uvedené lieky iba po súhlase lekára. Ak je protidrogová terapia kontraindikovaná, pacient sa bude musieť samostatne angažovať v zlepšovaní svojho zdravia.

prevencia

Ak chcete normalizovať fyzický a emocionálny stav bez medikácie, môžete:

 • robiť každý deň mierne cvičenie
 • vzdanie sa alkoholu, fajčenia a iných zlých návykov,
 • pozorovanie režimu odpočinku a spánku, spanie a vstávanie zakaždým v rovnakom čase,
 • udržanie optimálnej váhy pre váš vek,
 • vrátane stravy v potravinách bohatých na vitamíny, minerály, biologicky aktívne látky,
 • každý deň vypijú najmenej 2 litre vody
 • každodennej chôdze na čerstvom vzduchu.

S pomocou týchto opatrení môže výrazne znížiť príznaky premenopauzy. V dôsledku toho žena ľahšie prežije počiatočné štádium zániku reprodukčných schopností, bez následkov, vstúpi do ďalšej fázy - menopauzy.

Pozrite si video: VLOG#1: Interbeauty, Svadobný veľtrh 2017, Salón Wedding Elegance (December 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send