Hygiena

5 spôsobov, ako určiť dátum doručenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnoho žien, keď sa dozvedia o svojom tehotenstve, začnú zažívať rôzne pocity - niektoré sú ohromené radosťou, iní sa cítia zmätení. A samozrejme, každá budúca matka má mnoho otázok. Zaujímajú sa najmä o deň narodenia ich dieťaťa.

Existuje mnoho spôsobov, ako vypočítať odhadovaný dátum dodania. Zvážte ich.

Vypočítajte pôrod podľa dátumu počatia

Bolo zistené, že koncepcia je možná len počas ovulácie, keď zrelé vajíčko opúšťa folikul, aby sa stretlo so spermií. Ovulácia sa zvyčajne vyskytuje na 14. deň menštruačného cyklu (obdobie začínajúce prvým dňom začiatku menštruácie a končiace prvým dňom začiatku nasledujúcej menštruácie). Trvanie menštruačného cyklu pre každú ženu je odlišné. Môže to byť 28-35 dní. V priemere trvá 28-29 dní.

Žena, ktorá plánuje tehotenstvo alebo po jej cykle, môže presne určiť deň ovulácie. Okrem toho, v tomto období sú príznaky charakteristické pre ňu.

Stojí za zmienku, že deň pohlavného styku sa nemusí zhodovať so dňom počatia, pretože životaschopnosť jednotlivých spermií v ženskom tele môže byť až 3 dni.

Takže, s vedomím, deň ovulácie, môžete celkom presne vypočítať dátum narodenia dieťaťa. Musíte len pridať k tomuto dňu 280 dní (priemerné trvanie tehotenstva). Zvážte, že týmto spôsobom môže žena vypočítať len obdobie narodenia dieťaťa s konštantným menštruačným cyklom.

Vypočítajte dátum doručenia mesačne

Zvyčajne gynekológovia používajú túto metódu, nazýva sa pôrodnícky termín. Pri registrácii sa lekár určite opýta ženy, keď mala poslednú menštruáciu. Na výpočet dňa narodenia použije vzorec, ktorý vyvinul nemecký pôrodník FK Negele: od 1. dňa začiatku poslednej menštruácie sa odoberú 3 kalendárne mesiace a pridá sa 7 dní. Je dôležité poznamenať, že ak menštruačný cyklus nie je 28 dní, potom je táto metóda výpočtu skôr orientovaná.

deň narodenia plodu

Táto metóda nie je presná. Chyba môže byť až 2 týždne. Budúca matka však bude mať nápad, keď sa jej dieťa narodí. Takže žena môže pocítiť prvý pohyb plodu pri prvom tehotenstve po 20 týždňoch, druhý po 18 týždňoch. Je známe, že trvá 40 týždňov. Ukazuje sa, že na zistenie približného dátumu narodenia je potrebné pridať k dátumu prvého miešania 20 týždňov alebo 22 týždňov.

S pomocou všetkých vyššie uvedených metód je nemožné spočítať detské narodeniny. Môže to ovplyvniť mnoho faktorov. Patria sem rôzne ochorenia (polyhydramnios, diabetes mellitus, preeklampsia, mnohopočetné tehotenstvá, genetické znaky, nepravidelnosti menštruácie a iné). Podľa štatistík sa v tom čase narodí len 10% detí, ktoré lekár určil pri registrácii. Preto nie je možné presne vypočítať dátum narodenia, môžete prísť len na to, kedy sa dieťa narodí.

Metóda 1. Metóda stanovenia dátumu narodenia do dátumu poslednej menštruácie

Toto je najbežnejší spôsob výpočtu DA. Ak chcete vypočítať dátum narodenia od dátumu začiatku poslednej menštruácie, musíte odpočítať tri mesiace. Do výsledného dátumu je potrebné pridať 7 dní - toto číslo je veľmi predpokladaný dátum dodania. Pôrodníci a gynekológovia pri výpočtoch DA touto metódou zvyčajne používajú špeciálne pôrodnícke kalendáre, ktoré výrazne zjednodušujú výpočty.

Nie je však vždy možné presne vypočítať DA len pomocou tejto metódy. Toto sa deje v prípadoch, keď má žena nepravidelnú menštruáciu alebo u pacientov, ktorí majú pravidelný, ale dlhý menštruačný cyklus. Napríklad, ak má žena typickú dĺžku cyklu 35 dní (namiesto 26–28, podobne ako väčšina iných), potom, s najväčšou pravdepodobnosťou, jej koncepcia bude možná až v 21. deň cyklu (a nie na 14. deň). ako pri 28-dňovom cykle). V súlade s tým bude DA vypočítaná pre menštruáciu o týždeň skôr, ako je skutočný odhadovaný dátum dodania.

Metóda 2. Metóda stanovenia dátumu narodenia, dátum ovulácie alebo dátum počatia

Ak je spoľahlivo známy dátum počatia, potom je možné vypočítať predpokladaný dátum narodenia nezávisle, pridaním 266 dní - to je, koľko je priemerná doba tehotenstva. Ale tu sú nejaké nuansy. Musíte pochopiť, že aj keď žena vie s istotou dátum ovulácie alebo dátum pohlavného styku, po ktorom došlo k tehotenstvu, neznamená to, že ona úplne pozná dátum počatia. Spermická bunka, ktorá vstúpila do ženského tela, je schopná oplodniť v priemere 4 až 5 dní, niekedy aj počas týždňa, a zrelé vajíčko si zachováva schopnosť otehotnieť do 2 dní po ovulácii. Preto, aj keď vieme presne dátum pohlavného styku alebo ovulácie, nie je možné s istotou povedať, že v tento deň došlo k oplodneniu. Môže sa to stať neskôr. Preto termín vypočítaný ovuláciou alebo dátumom koncepcie nemožno považovať za úplne presný.

Metóda 3. Spôsob stanovenia dátumu narodenia pri prvom výskyte na predporodnej klinike

Lekár pri registrácii na tehotenstvo zvyčajne počíta dátum nástupu a obdobie tehotenstva. Lekári hovoria tento spôsob výpočtu - na "prvý vzhľad v predporodnej klinike." Gestačný vek, resp. Dátum narodenia v tomto prípade je určený nasledujúcimi parametrami - veľkosť maternice a hladina ľudského choriového gonadotropínu v krvi. Preskúmanie ženy v gynekologickej stoličke, pôrodník-gynekológ používa dve ruky na určenie veľkosti maternice. Najpresnejšie, táto metóda "funguje" na začiatku tehotenstva, až asi 12 týždňov. Najskoršie obdobie, ktoré môže byť určené veľkosťou maternice, je 5 týždňov tehotenstva. Do tejto doby sa maternica mierne zvyšuje, zjemňuje a zaobľuje. V neskorších obdobiach sa veľkosť maternice môže mierne líšiť v závislosti od veľkosti plodu, množstva plodovej vody a panvovej štruktúry ženy.

Krvný test na hCG (ľudský choriový gonadotropín) pomáha určiť trvanie tehotenstva a vypočítať približný dátum podania v skorých štádiách. Začne sa produkovať v tele budúcej matky s nástupom tehotenstva a postupne, približne do 11. týždňa tehotenstva, sa jej počet zvyšuje a potom sa mierne znižuje. Stanovenie koncentrácie hCG v krvi na začiatku tehotenstva pomáha presne poznať jej trvanie. Po získaní výsledkov krvného testu na hCG stojí za zmienku, že laboratórne tabuľky, ktoré určujú súlad hladiny hormónov s gestačným vekom, často indikujú embryonálne obdobie. To znamená, že na určenie obvyklého pôrodného obdobia tehotenstva k získanému výsledku sa pridajú 2 týždne.

Metóda 4. Spôsob stanovenia dátumu narodenia ultrazvuku

Pri vykonávaní ultrazvuku v skorom tehotenstve, meraní veľkosti vajíčka a embrya, môže byť dĺžka tehotenstva stanovená s veľkou presnosťou. V 4 - 5 týždňoch je malý „čierny kruh“ určený ultrazvukom v maternici - toto je vajíčko, v ktorom sa embryo objaví o niečo neskôr. Približne 6 - 7 týždňov sa embryo objavuje vo forme malého „prúžku“ a jeho srdcový tep je viditeľný. Termín vypočítaný meraním CTE embrya je považovaný za presnejší (CTE je kostrová veľkosť kostrče, to znamená maximálna vzdialenosť od hlavy plodu po jeho kostrč). Po 12 týždňoch sa trvanie gravidity s ultrazvukom určuje meraním rôznych veľkostí hlavy a brucha plodu, dĺžky jeho ramien, nôh atď.

Až do 9 - 10 týždňov tehotenstva rastie embryo v pomere a jeho veľkosť u všetkých žien s rovnakým gestačným vekom bude približne rovnaká. V budúcnosti sa budú tieto ukazovatele líšiť v budúcich matkách rôznych národností, s rozdielnou telesnou hmotnosťou, hmotnosťou matky a otca pri narodení bude záležať, a tak ďalej. To znamená, že v neskorších štádiách tehotenstva môžu mať normálne sa vyvíjajúce deti toho istého „veku“ rôzne veľkosti (kolísanie môže byť približne 2 týždne a niekedy dokonca viac) a v takomto prípade nie je možné spoľahlivo určiť vek gestačných údajov ultrazvukových údajov.

Metóda 5. Metóda stanovenia dátumu narodenia prvého pohybu plodu

Ihneď si všimneme, že táto metóda určovania DA sa v poslednej dobe stáva čoraz vzácnejšou. Je založená na skutočnosti, že ženy, ktoré nesú svoje prvé dieťa, začínajú pociťovať svoje prvé pohyby v priemere približne 20 týždňov tehotenstva a tehotné ženy druhý alebo viackrát - o niečo skôr, o 18 týždňov. To je dôvod, prečo lekári pôrodníci a gynekológovia odporúčajú nastávajúcej matke zapamätať si dátum prvého pohybu plodu a zapísať tieto údaje do výmennej karty. Ak chcete vypočítať predpokladaný dátum narodenia pre ženy, ktoré sa chystajú stať sa matkou prvýkrát, musíte pridať 20 týždňov k dátumu prvého pohybu plodu a 22 týždňov pre tých, ktorí čakajú na druhé dieťa.

Tento spôsob určovania dátumu nadchádzajúcej dodávky je však často chybný. Čo sa deje? Problém je v tom, že čas, keď žena môže cítiť prvé pohyby plodu, je veľmi individuálny a závisí od jej citlivosti, postavenia, ako aj od zamestnania a skúseností. Takže niektoré budúce matky pociťujú prvé pohyby už v 15-16 týždňoch a niekto až po 20. Štíhle ženy ich spravidla začínajú cítiť skôr ako plné. Budúce mamičky, ktoré vedú aktívny životný štýl, veľa pracujú, zvyčajne pociťujú pohyb plodu neskôr ako tí, ktorí sú zamestnaní menej a majú viac možností počúvať svoje vnútorné pocity. Tehotné ženy už druhýkrát a viackrát vedia, ako presne sa deti pohybujú, a preto spravidla rozpoznávajú omrvinky pred „neskúsenými“ prvorodičkami, ktoré často prijímajú pohyby plodu na zvýšenie črevnej motility a plynov.

Všetky vyššie uvedené metódy umožňujú vypočítať odhadovaný dátum dodania. Musíme však pamätať na to, že to samozrejme nie je úplne presné. Často dochádza k odkladu alebo predčasnému tehotenstvu. Odchýlky vo vývoji plodu, patologické procesy v tele budúcej matky, stresové situácie, dedičné faktory a mnohé ďalšie dôvody môžu vyvolať predčasný pôrod. Preto je veľmi dôležité si uvedomiť, že výpočet dátumu narodenia je veľmi podmienený koncept, bez ohľadu na použitú metódu a nie je možné presne predpovedať, kedy sa dieťa narodí.

Aký je predpokladaný dátum doručenia pre IVF?

V prípade IVF (in vitro fertilizácia), oplodnenie vajíčka spermatozoonom sa vykonáva „in vitro“ embryológom. Embryá sa vyvíjajú v laboratóriu 3 - 5 dní, po ktorých sa prenesú do maternice. Lekári počítajú skutočné trvanie tehotenstva, ku ktorému dochádza po IVF od dátumu vpichu vaječníkov, to znamená, že keď sa folikulárna tekutina a folikuly nachádzajúce sa v nej odoberajú so špeciálnou ihlou na oplodnenie in vitro a pridajú sa 2 týždne na určenie „obvyklého“ pôrodníckeho obdobia. k dátumu vpichu vaječníkov.

Ak sa embryo prenesie do maternice pred tým, ako sa kryokonzervuje (t. J. Zmrazenie v kvapalnom dusíku), lekári pridajú 5 dní do dátumu prenosu (to je počet dní, počas ktorých sa embryo vyvíja pred zmrazením), a určiť pôrodnícke obdobie, 2 a vypočítajte dátum doručenia.

Pin
Send
Share
Send
Send