Zdravie

Čo je metrorrhagia

Pin
Send
Share
Send
Send


Iba menštruačné krvácanie vyskytujúce sa v ženskom tele je normou, zatiaľ čo všetky ostatné krvné výboje z genitálií sa zvyčajne pripisujú patológiám. Metrorrhagia je krvácanie z maternice, odlišné intenzity a nesúvisiace s menštruáciou, ktorá sa vyznačuje acyklickosťou. Toto ochorenie môže narušiť mladé ženy aj tých, ktorí sú v starobe.

Metrorrhagia: Príčiny

Vo väčšine prípadov sa rozvoj metrorágie vyskytuje v prítomnosti pohlavných ochorení v ženskom tele. Môže to byť cervikálne polypy, submukózny fibromyóm, vaječníkové nádory produkujúce hormóny, bazálna endometritída, rakovina alebo erózia krčka maternice, sarkóm, adenomyóza, chorionepitheliom, a mnoho ďalších. Okrem toho sa môže vyskytnúť metrorágia s rôznymi komplikáciami tehotenstva (žlčník, mimomaternicové tehotenstvo, potraty atď.).

Zdrojom krvácania ako celku sú rôzne druhy patologických procesov sprevádzané tvorbou povrchu rany, následná deštrukcia krvných ciev stien maternice a výskyt vredov rôznych veľkostí a tvarov na nich. Hypertenzia, srdcové ochorenia, pľúcne ochorenia a endokrinný systém prispievajú k tomuto procesu, ako aj nedostatočný obsah vitamínu C v ženskom tele, ktorý dáva pevnosť a pružnosť stenám krvných ciev.

Dysfunkčné krvácanie

Metrorrhagia, ktorej príčiny, ako sa ukázalo, môže byť odlišné, je rozdelená do niekoľkých typov: nefunkčné, organické a pôrodnícke.

Dysfunkčné krvácanie v gynekológii nastáva v dôsledku porušenia sekrécie vaječníkových hormónov. V dôsledku hormonálnych porúch sa objavuje hyperplázia, čo je proliferácia vnútornej vrstvy maternice - endometria. Časom sa hyperplastické endometrium odmietne a je to tento dlhý proces, ktorý je sprevádzaný svojvoľným necyklickým krvácaním, ktoré trvá až niekoľko týždňov.

Fyzické preťaženie, ťažké stresy, užívanie určitých liekov a zmena klímy môžu vyvolať a dokonca zhoršiť dysfunkčnú metrorágiu. Pri dlhodobom dysfunkčnom krvácaní sa pravdepodobne vyvinie anémia. Ženy, ktoré trpia touto chorobou, pociťujú neustálu ospalosť, únavu a srdcové palpitácie, nízky krvný tlak a bledú pokožku.

Porodné krvácanie

Porodná metrorágia je spojená s tehotenstvom a pôrodom. Najčastejšími príčinami sú spontánny potrat, mimomaternicové tehotenstvo, predčasné odlúčenie a prevencia placenty.

Krvácanie maternice spôsobené potratom, sprevádzané bolesťou kŕčov, lokalizovaná v spodnej časti brucha. Krv má zároveň jasne červenú farbu a samotné krvácanie je veľmi intenzívne.

Krvácanie počas mimomaternicového tehotenstva je sprevádzané silnou pretrvávajúcou alebo paroxyzmálnou bolesťou v dolnej časti brucha. Metroragia, ktorej príznaky sú početné, je často sprevádzaná zvracaním, nevoľnosťou, studeným potom a niekedy dokonca mdloby. Tmavé škvrny sú heterogénne vo svojej konzistencii, s významným počtom zrazenín.

Krvácanie počas prevencie placenty sa môže vyskytnúť v 2. a 3. trimestri gravidity. Placenta previa je abnormálny stav, pri ktorom placenta, pretože je pripojená k stene maternice veľmi nízka, blokuje výstup z nej. Metroragia sa v tomto prípade môže vyskytnúť aj u úplne zdravej tehotnej ženy. Krvácanie nie

sprevádzaná bolesťou, ale najčastejšie je hojná, čo predstavuje vážne ohrozenie zdravia plodu a žien.

Krvácanie spojené s prerušením placenty môže byť diagnostikované v druhej polovici tehotenstva. Takáto metroragia môže prispieť k silnému stresu, úderu do brucha alebo nadmernému cvičeniu. Intenzita krvácania je iná.

diagnostika

Nestačí vedieť, metrorrhagia - čo to je, je potrebné spoľahlivo určiť príčinu jej vzniku. Na tento účel by mala žena podstúpiť gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk panvových orgánov a biochemický a úplný krvný obraz.

Ženy v reprodukčnom veku sú zoškrabané z krčka maternice a dutiny maternice s ďalším histologickým vyšetrením zoškrabaného. Táto metóda bude nielen diagnostikovať príčiny krvácania, ale bude mať aj liečivý účinok, pretože pri manipulácii sa odstránia krvné zrazeniny a poškodené endometrium.

Vlastnosti liečby

Pri diagnóze metrorágie je potrebné okamžite začať liečbu, ktorej cieľom je zastaviť krvácanie a zabrániť jeho výskytu v budúcnosti.

Ukončenie metrorágie sa dosiahne diagnostickou kyretážou maternice, ako aj podávaním hormonálnych liekov, ktoré zahŕňajú progesterón, androgény a estrogény. Táto operácia je nevyhnutná najmä u žien s menopauzou, ak predtým neboli zoškrabané. To pomôže zabrániť rozvoju rakoviny maternice.

Škrabanie v dospievaní sa vykonáva len vo výnimočných prípadoch, keď nie je možné zastaviť závažné, život ohrozujúce krvácanie inými prostriedkami. V iných prípadoch, látky, ktoré stimulujú kontrakcie maternice, posilňujú steny krvných ciev a hemostatické činidlá, prípravky železa, vitamíny, av niektorých prípadoch hormonálne lieky sú predpísané.

Ak je krvácanie z maternice spôsobené organickými ochoreniami reprodukčného systému, prvým krokom v boji proti metrorágii by mala byť ich liečba, ktorá môže niekedy spočívať v chirurgickom odstránení maternice.

Takže sme uvažovali o vlastnostiach takejto choroby ako metrorrhagia. Niet pochýb o tom, že ide o nebezpečnú chorobu. V prípade krvácania z maternice, ktoré nie je spôsobené nástupom menštruácie, by ste mali okamžite navštíviť gynekológa.

Čo to je?

Metroragia je výskyt sekrécie krvi, ktorá nie je spojená s menštruáciou. Patológia sa vyskytuje medzi menštruáciou, buduje sa na nich alebo je pokračovaním. Krvácanie môže trvať dlhú dobu, môže byť vzácne, alebo naopak hojné. V každom prípade, choroba nemôže byť ponechaná bez pozornosti, pretože dlhodobé krvácanie vedie k anémii, slabosti a iným príznakom nedostatku železa.

Menštruačný cyklus sa skladá z niekoľkých fáz, ktoré sa navzájom nahrádzajú. Prvá fáza je folikulárna. Počas tohto obdobia dozrieva folikul obsahujúci vnútrajšok vaječnej bunky. Zvyšuje sa produkcia rôznych hormónov, vrátane estrogénu. Keď folikulárna fáza končí, nastane ovulácia, vajíčko sa začne pohybovať do maternice a zbaví sa folikulu.

Druhá fáza sa nazýva luteálne. Namiesto vajca sa vyvíja corpus luteum, ktoré produkuje tehotenský hormón. Počas luteálnej fázy sa ženské telo aktívne pripravuje na možné oplodnenie po dobu 13 dní. Ak tehotenstvo neprišlo, vajcia zomrie, corpus luteum odumrie, vnútorná uterinná vrstva je odmietnutá, po ktorej dochádza k sekrécii. Spolu so sekrétmi žltého tela sa z tela odstráni.

Hormonálne zlyhanie spúšťa poruchy vo folikulárnej fáze a zvýšenie hladiny estrogénu vedie k problémom v endometriu, čo spôsobuje krvácanie. Množstvo vylučovanej krvi závisí od poškodenia funkcie endometria. Celý tento proces sa nazýva dysfunkčné krvácanie z maternice. Patológia je najčastejšia v puberte.

Príčiny vzniku porúch môžu byť stresové situácie, ochorenia štítnej žľazy a nadobličiek, poranenia, hypovitaminóza, zlá kvalita života. V reprodukčnom veku sa diagnóza uskutočňuje len v 4-5% prípadov. Krvácanie sa vyskytuje v každom období života. Naznačujú zlyhanie hormonálneho systému alebo prítomnosť akejkoľvek choroby. Pod metrorrhagia pochopiť krvácanie na pozadí menštruačné zlyhanie spôsobené vonkajšími faktormi.

Metroragia, ktorej príznaky sa môžu objaviť náhle, je vždy sprevádzaná porušením cyklu. Okrem hlavných príznakov sú často zjavné prejavy ochorenia, ktoré spôsobili krvácanie. Ak sa uvoľní krv, pacient sa cíti nevoľne, má veľkú únavu, závraty a celkovú slabosť. V niektorých prípadoch dochádza k rýchlej srdcovej frekvencii a poklesu krvného tlaku (krvný tlak).

Hlavným príznakom patológie je zmena rytmu menštruácie. Okrem toho môže nastať silná bolesť a horúčka, keď je strata krvi spôsobená mimomaternicovým tehotenstvom alebo vývojom submukózneho uzla. Vzhľadom k tomu, metrorrhagia je priamo súvisí s menštruáciou, môžu pretrvávať, začať skoro, ísť príliš dlho, alebo skončiť rýchlo.

Iné príznaky metrorágie:

 1. Srdcové palpitácie, tachykardia.
 2. Bledosť kože.
 3. Slabosť a ospalosť.
 4. Závraty.
 5. Intenzívne krvácanie s zrazeninami.
 6. Oneskorenie menštruácie na 1,5-3 mesiace.

Pri nádoroch v maternici, maternicovom alebo tubálnom tehotenstve je abnormálne krvácanie sprevádzané bolesťou brucha a hypertermiou. Narušenie menštruačného cyklu typom metrorágie má individuálne symptómy, to znamená, že každý pacient svoje pocity charakterizuje odlišne.

Hlavnými príznakmi patológie sú:

 • Obdobie medzi obdobiami je 2-3 mesiace,
 • Silné a dlhé krvácanie
 • Silná bolesť na začiatku krvácania a nepohodlie v iných obdobiach.

Ak si žena všimne aspoň jeden symptóm, gynekológ by ju mal okamžite vidieť.

príčiny

Metroragia sa vyskytuje u adolescentov au menopauzálnych žien. Napriek príčinám metrorágie je poškodenie endometria vždy príčinou krvácania. Môže to byť erózia, hyperplastické zmeny, vredy atď. V tejto dobe je dôležité rozlišovať medzi normálnou menštruáciou a krvácaním. Zmeny v endometriu spôsobujú hormonálne poruchy, ktoré menia povahu a rytmus menštruácie vo forme acyklického krvácania.

Poruchy vedú k tomu, že časť mozgu zodpovedná za produkciu ženských hormónov je nesprávne spojená s maternicou a vaječníkmi. Ak je identifikovaný tento typ metrorágie, lekári ho nazývajú nefunkčným. Dysfunkčná metrorágia je spojená s hormonálnou nerovnováhou. Táto forma je najčastejšia v puberte alebo menopauze. Dysfunkčné krvácanie sú ovulačné a anovulačné.

Prvý typ je charakterizovaný prítomnosťou ovulácie, ale postupuje nesprávne. V tomto prípade je cyklus dvojfázový, čas sa mení v závislosti od toho, koľko hormonálnej regulácie je poškodené. Anovulačné krvácanie je najčastejšie diagnostikované, keď je cyklus jednofázový a ovulácia chýba. Poruchy v dozrievaní vajíčka môžu spôsobiť metroragiu tohto typu.

Lekári identifikujú niekoľko hlavných dôvodov, kvôli ktorým sa vajce vyvíja nesprávne, to je:

 1. Smrť nie je úplne zrelý folikul s vajcom, z ktorého sa proces zastaví.
 2. Vaječný folikul dozrieva, ale jeho steny nie sú zničené, aby sa uvoľnilo zrelé vajíčko. V tomto prípade zomrie vaječná bunka a folikul stále existuje, zvyšuje sa, mení sa a vytvára sa cysta.

Oba procesy vedú k tomu, že cyklus sa stáva jednofázovým, endometrium sa rozširuje a dochádza ku krvácaniu.

Príčiny hormonálnej nerovnováhy:

 • Choroby nervového systému,
 • Stres, pravidelné vyčerpanie,
 • Otrava tela,
 • Duševné ochorenie
 • Akútne, chronické infekčné ochorenia,
 • Chronický zápal genitálií,
 • Nedostatok vitamínov a stopových prvkov potrebných pre život
 • Duševné ochorenie.

Počas menopauzy sa metroragia vyvíja na pozadí hormonálnej nerovnováhy, stagnácie v panve alebo prítomnosti onkologického procesu. Nebezpečné krvácanie, ktoré sa vyvinulo v postmenopauze pri ukončení hormonálnych funkcií, sa považuje za nebezpečné. Prečo sa to stalo? Je to spôsobené závažnou patológiou reprodukčných orgánov:

 1. Onkológie.
 2. Adenomyóza.
 3. Zničenie epitelu kožného výbežku.
 4. Myómy.
 5. Polypy sliznice.
 6. Nádor vaječníkov.

Krvácanie sa tiež vyvíja v dôsledku potratov, potratov, mimomaternicového tehotenstva atď. Existuje mnoho ne-gynekologických patológií, ktoré spôsobujú metrorágiu:

 • Diabetes mellitus
 • Kardiovaskulárne patológie,
 • Hypertenzia a tak ďalej.

Aby bola liečba účinná, je dôležité určiť príčinu krvácania. Až potom môžete začať liečbu, takže samoliečba je neprijateľná.

Terapeutické metódy

Liečba krvácania by sa mala vykonať na klinike. Je to spôsobené skutočnosťou, že choroba je veľmi vážna a má komplexnú štruktúru. Po stanovení diagnózy lekár predpíše liečbu, ktorá sa skladá z niekoľkých štádií:

 1. Zastavenie krvácania.
 2. Eliminácia patológie, ktorá spôsobila stratu krvi.
 3. Použitie liekov, ktoré znižujú maternicu a normalizujú hormóny.
 4. Prevencia recidívy.

Aby sa zabránilo anémii, je potrebné zastaviť stratu krvi. Liek je vybraný ošetrujúcim lekárom, zvyčajne injekciou. Okrem toho je predpísaná kvapka krvných náhrad na obnovenie straty.

Ak je výber vzácny, môžete piť pilulky alebo kvapky. Normalizovať hormonálne pozadie predpísané hormonálnej terapie. Terapia sa odporúča v reprodukčnom veku a len v neprítomnosti anémie alebo iných príčin vzniku patológie.

Perorálne kontraceptíva obsahujúce estrogén - rigevidon, ktoré sa zdali byť liečené, sa používajú na liečbu. Liečba je 21 dní. Na prvý deň, musíte vziať 4 pilulky, a potom je dávka znížená na 1-2 pilulky. Ak sa krvácanie zastaví, príjem sa nedá zastaviť.

Lieky v metrorrhagia len pomôcť, ak príčina nie je vážna. Pacienti starší ako 30 rokov majú predpísanú hysteroskopiu. Môže sa použiť na odstránenie poškodenej oblasti endometria, ako aj na detekciu súvisiacich patológií. Okrem toho ženy potrebujú piť nejaké lieky - diklofenak, naproxen, etamzilat atď.

Po zoškrabaní sa hormonálna terapia niekedy predpisuje pri metrorágii. Lieky sa vyberajú individuálne, pričom sa berie do úvahy príčina krvácania, vek, možné kontraindikácie a výsledky výskumu. Na obnovenie kontrakcie maternice sa používajú injekcie oxytocínu alebo Pituitrinu.

Ak je žena staršia ako 40 rokov a neplánuje porodiť, maternica je úplne odstránená, aby sa zabránilo rozvoju rakoviny. Pre efektívnu liečbu musíte včas konzultovať s lekárom a dodržiavať všetky pokyny. Počas liečby je žiaduce dodržiavať diétu, nezúčastňovať sa na tvrdých športoch, monitorovať svoje zdravie a vzdať sa zlých návykov.

Prevencia a obnova

Po úspešnom zbavení sa metrorrhagie je potrebné, aby ženské telo bolo podporované posilňujúcimi liekmi, dobrou výživou a včasným odpočinkom. Vďaka tomu sa obnovujú biochemické parametre krvi a zdravia vo všeobecnosti. U niektorých pacientov je užitočné piť vitamíny a minerály, medzi nimi aj železo, rutín, kyselinu askorbovú a vápnik.

Aby sa zabránilo relapsu, odporúča sa podstúpiť výskum 1-2 krát ročne. Ak sa zistia gynekologické patológie, je potrebné podstúpiť vhodnú liečbu. Je dôležité opustiť všetky zlé návyky a monitorovať psycho-emocionálny stav. Na prevenciu sa často používajú orálne antikoncepcie. Schéma príjmu:

 • Prvé 3 cykly - 5-25 dní,
 • Ďalšie 3 cykly - 16-25 dní,
 • 5-6 mesiacov, 16-25 dní užívajúcich progestínové lieky.

Perorálna antikoncepcia pomáha predchádzať hormonálnym poruchám, ako aj nástupu nežiaduceho tehotenstva, rakoviny prsníka, neplodnosti a iných chorôb. Počas obdobia zotavovania sa nemôžete preťažiť prílišnou prácou a je pod neustálym stresom.

Je žiaduce odstrániť všetky negatívne faktory, potom zotavenie príde oveľa skôr. Krvácanie nemožno ignorovať, pretože môže hovoriť o vývoji závažného ochorenia, ktoré sa nebude dať ľahko vyliečiť.

Operácie sa uplatňovali pri prerušenom tehotenstve tubusu.

Operácie sa môžu vykonávať laparotomicky aj laparoskopicky. Výhody laparoskopických techník zahŕňajú:

Znížte trvanie operácie.

Zníženie pooperačného obdobia.

Kratší pobyt v nemocnici.

Zníženie počtu cikarktických zmien v prednej brušnej stene.

Najlepší kozmetický efekt.

Salpingoovarikoektomiya. V minulosti, v prítomnosti nezmenených príveskov maternice z opačnej strany, bol tento typ chirurgického zákroku použitý, avšak v súčasnosti sa odstránenie normálneho vaječníka považuje za neodôvodnené.

Salpingektomie. V súčasnosti považovaný za najlepšiu liečbu mimomaternicového tehotenstva. Táto operácia je vhodná predovšetkým na liečbu prerušeného tehotenstva s tubusom s pridaním masívneho krvácania.

Operácie sa aplikovali na progresívne tehotenstvo.

Stláčanie. U pacienta s progresívnym tehotenstvom v tubeloch (ak sa fetálne vajíčko nachádza v ampulárnej časti skúmavky) sa môže plodové vajíčko vytlačiť opatrne. Táto metóda sa v súčasnosti nepoužíva kvôli skutočnosti, že pravdepodobnosť opakovaného výskytu tehotenstva tubusu je veľmi vysoká.

Salpingostomy. Vykonáva sa pozdĺžna salpingostómia. Po odstránení vajíčka nie je salpingostómia zvyčajne zošitá.

Segmentová resekcia vajíčkovodu. Odstráňte segment potrubia nesúceho vajíčko a potom vykonajte anastomózu dvoch koncov potrubia. Ak nie je možné vykonať salpingo-salpingoanastomózu, je možné spojiť oba konce a aplikovať anastomózu neskôr.

Konzervatívna liečba mimomaternicového tehotenstva.

V prípade progresívneho krátkodobého mimomaternicového tehotenstva sa úspešne používa metotrexát. metotrexát je antagonista kyseliny listovej. Blokuje metabolizmus tkanív s vysokou úrovňou metabolizmu, medzi ktorými je trofoblast. Komplikáciou použitia metotrexátu je akútne masívne krvácanie z miesta tehotenstva, 1-2 týždne po vysadení lieku.

mladiství

Výskyt krvácania, ktorý nie je spojený s menštruáciou u adolescentov, sa nazýva juvenilné krvácanie z maternice. Často sa vysvetľuje nezrelosťou hormonálnych štruktúr, ale boli identifikované skupiny faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku nepríjemného symptómu.

 • Antenatálne obdobie. Počas vývoja plodu, dievča začína kladenie genitálií a niekoľko miliónov vajec. Niektoré z nich budú ďalej redukované a zvyšok bude tvoriť rezervu vaječníkov na celý život. Na rozdiel od mužov, u ktorých sa produkcia spermií vyskytuje stále, sa u žien netvoria nové vajcia. Preto akékoľvek negatívne účinky počas prenatálneho vývoja môžu v budúcnosti viesť k patológii reprodukčného systému.
 • Duševné zranenie. Stres a ťažká fyzická námaha ovplyvňujú produkciu hormónov pozdĺž reťazca hypotalamus-hypofýza-nadobličky. To vedie k porušeniu vylučovania gonadotropných hormónov, pretrvávaniu folikulov a zmenám v syntéze pohlavných hormónov.
 • Vitamínové nedostatky. Ovplyvnené nedostatkom vitamínov C, E, K, čo vedie k krehkosti krvných ciev, zhoršenej hemostáze a sekrécii prostaglandínov, ako aj k zníženiu procesu lepenia krvných doštičiek počas tvorby krvných zrazenín.
 • Infekciu. U dievčat s NMC podľa typu metrorágie sa často pozoruje chronická tonzilitída, chrípka, akútne respiračné infekcie a iné infekcie. Tonzillogénne infekčné procesy majú špeciálny vplyv na hypotalamickú oblasť.
 • Zvýšená funkcia hypofýzy. Sekrécia FSH a LH u dievčat s krvácaním je promiskuitná. Maximálne uvoľňovanie môže nastať v intervaloch od jedného do ôsmich dní a koncentrácia je niekoľkokrát vyššia ako u zdravých ľudí. Krvácanie v tomto veku je častejšie anovulačné.
 • Poruchy zrážanlivosti krvi. Často sú to dedičné patologické stavy hemostatického systému. U nich sa pozoruje juvenilné krvácanie v 65% prípadov. Často je to trombocytopatia, von Willebrandov syndróm, idiopatická trombocytopenická purpura.

Krvácanie u adolescentov môže byť troch typov:

 • gipoestrogeniya,
 • normálny estrogén
 • giperestrogeniey.

Súčasne dochádza k charakteristickým zmenám vo vaječníkoch a endometriu ultrazvukom. Počas hypoestrogenizmu sa znižuje hrúbka endometria a vo vaječníkoch sú malé cystické zmeny. U hyperestrogénneho typu nemôže endometrium narásť na 2,5 cm, čo je oveľa viac ako normálne. V tomto čase sú vo vaječníkoch vizualizované cystické útvary od 1 do 3,5 cm.

Potenciálne matky

Metrorroria v reprodukčnom období môže byť spojená s nasledujúcimi stavmi:

 • hormonálne patológie,
 • nádor,
 • patologické stavy krčka maternice,
 • s tehotenskými komplikáciami.

Hormonálne patológie zahŕňajú nezápalové ochorenia reprodukčných orgánov:

 • hyperplázia endometria,
 • myóm,
 • endometrióza.

Súčasne sa zaznamenáva stav relatívnej hyperestrogénie. Výrazne narastá hrúbka endometria a v prípade podvýživy môže krvácanie začať uprostred cyklu. Pri endometrióze môže byť krvácanie spôsobené vyprázdňovaním ložísk endometria, ktoré tvoria dutiny v tele maternice.

V reprodukčnom období sa často vyskytujú dysfunkčné krvácania. Vyskytujú sa v rozpore s hormonálnymi funkciami vaječníkov. Východiskovými faktormi môžu byť:

 • infekcie
 • stres,
 • zranenia
 • nepriaznivom prostredí
 • metabolického syndrómu.

Metroragia sa zvyčajne objavuje po dlhom oneskorení menštruácie, niekedy až po troch mesiacoch. Krvácanie môže trvať až sedem dní, uvoľňuje sa veľké množstvo krvi s zrazeninami, čo vedie k anémii.

Vylučovanie krvi počas ovulácie môže mať fyziologický charakter. To je tiež nazývané "prielom" a vysvetľuje ostrý skok v pohlavných hormónov. Niekedy sa tiež objavuje krvácanie u žien, ktoré začali užívať kombinovanú perorálnu antikoncepciu. Za normu sa však považuje len v období adaptácie na liek v prvých troch mesiacoch.

Erózia krčka maternice môže byť sprevádzaná postkoitálnym krvácaním. Pri endometritíde sa tiež môže vyskytnúť vylučovanie krvi.

Na jej počiatočné tehotenstvo, žena nemôže uhádnuť. Najmä ak má nepravidelný menštruačný cyklus, často dochádza k oneskoreniam. Preto môže byť metrorágia spojená s predčasným potratom. Ale aj pri diagnostikovanom tehotenstve krvácanie z genitálneho traktu hovorí v prospech začiatku potratu.

Viac ako 45 rokov

Climacteric metrorrhage môže byť cyklické a acyklické. Jeho pôvod môže byť odlišný:

 • organický - spojený s patológiou krčka maternice, endometria, myometria, vaječníkov alebo vagíny,
 • anorganické - v dôsledku atrofických procesov v endometriu a anovulácii,
 • iatrogénny - kvôli medikácii na substitučnú liečbu,
 • extragenitálny - spojený s patológiou iných orgánov.

Premenopauzálna metrorágia je častejšie spojená s polypsmi endometria. U žien vo veku 45 - 55 rokov je hlavnou príčinou hyperplázia endometria. Podľa štrukturálnych zmien to môže byť bez atypických buniek a atypických, ktoré sa môžu premeniť na onkológiu.

Ženy vo veku 55-65 rokov majú vrchol výskytu rakoviny endometria. Preto postmenopauzálna metroragia vždy vyvoláva názor na nádor.

Pre predmenopauzálne a postmenopauzálne krvácanie charakterizované myómy, lokalizované submukózne (vo svalovej vrstve maternice), myozarkóm. Pred menopauzou môže byť príčinou adenomyóza. Patológia vaječníkov, krčka maternice, atrofické procesy vo vagíne vedú k metrorágii menej často.

Diagnostické metódy

Pri skúmaní teenager rozhovor sa vykonáva s matkou. Lekár upozorňuje na priebeh tehotenstva a pôrodu, prítomnosť diabetes mellitus u matky, endokrinné patológie, ktoré môžu ovplyvniť zdravie dievčaťa. Vonkajšie vyšetrenie odhalí nasledujúce príznaky, ktoré sú spojené s dysfunkciou hypotalamu:

 • ľahké strie na koži
 • nadmerný rast vlasov,
 • hyperpigmentácia v podpazuší, krku a lakte.

Dievčatá sú často obézne alebo majú nadváhu.

Laboratórne testy zahŕňajú:

 • biochemická analýza krvi - odráža stav metabolizmu proteínov, tukov a sacharidov,
 • hladina glukózy v krvi nalačno - tendencia k cukrovke,
 • pohlavné steroidy v moči - analýza metabolizmu hormónov,
 • krvné hormóny - LH, FSH, estriol, progesterón, testosterón, EDGEA, kortizol.

Okrem toho sa testujú TSH, T3 a T4. Stanovia sa tiež protilátky proti tyroidnej peroxidáze. V niektorých prípadoch sa používa registrácia denných rytmov LH, prolaktínu, kortizolu.

Metódy inštrumentálnej diagnostiky pre tínedžerov sú nasledovné:

 • Ultrazvuk cez vagínu,
 • MRI panvy
 • RTG mozgu,
 • osteometria rúk,

Pri výbere diagnostickej metódy pre ženy v reprodukčnom veku lekár odmieta existujúci klinický obraz. V prípade metrorágie spôsobenej prerušeným tehotenstvom nie je potrebné stanoviť hladinu pohlavia alebo hypofýzy. V takejto situácii postačujú všeobecné klinické krvné testy, ultrazvuk panvy.

U starších žien môže byť krvácanie príznakom mnohých gynekologických ochorení. Diagnóza je zameraná na stanovenie nielen príčin, ale aj miesta krvácania: z maternice, pošvy, vaječníkov, krčka maternice. Použite nasledujúce metódy vyšetrenia:

 • história,
 • hodnotenie straty krvi zo slov
 • v premenopauzálnej definícii beta-hCG, t
 • biochemický krvný test,
 • kompletný krvný obraz
 • koagulácia,
 • hormóny: LH, FSH, estriol, progesterón,
 • hormóny štítnej žľazy,
 • markery CA-125, SA-199,
 • Ultrazvukové vyšetrenie panvy
 • Dopplerovské mapovanie
 • MRI panvy
 • rozmazanie onkocytológiou,
 • biopsia endometria,
 • hysteroskopia,
 • samostatná diagnostická kyretáž.

Pre mladé dievčatá

V období dospievania sa častejšie uchyľuje k konzervatívnej hemostatickej terapii počas krvácania v čase liečby. Na tento účel použite kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, ale neužívajú sa v tabletách denne, ale podľa špecifickej schémy, ktorá môže zahŕňať štyri tablety denne. Aby sa zabránilo opätovnému výskytu krvácania, COC sa naďalej používajú po jeho zastavení, ale už v normálnom režime.

Škrabanie maternice u dievčat nepoužívajte. Manipulácia je povolená len v prípade ťažkej hyperplázie endometria alebo polypu. V tomto prípade je hymen odrezaný Lydasumom a všetky manipulácie sa vykonávajú so špeciálnymi zrkadlami pre deti.

V zrelých ženách

Pre kompetentné zastavenie krvácania, hlavná vec je identifikovať príčinu. Ak ide o potrat alebo nefunkčné krvácanie z maternice, hyperplázia endometria, potom hlavnou liečbou je kyretáž.

Môžu sa použiť aj lieky na zastavenie krvácania:

 • "Dicynone"
 • kyselina aminokaprónová,
 • glukonátu vápenatého.

Hormonálna hemostáza sa používa zriedkavo, len u žien mladších ako 30 rokov s miernym krvácaním v dôsledku dysfunkcie vaječníkov. Následne sa odporúča užívať monofázové hormonálne kontraceptíva "Yarin", "Janine", "Marvelon".

Na pozadí existujúcej endometriózy a fibroidov, ako aj hyperplázie endometria, sa odporúča, aby ženy, ktoré v najbližších rokoch nemajú v úmysle mať deti, nainštalovali hormonálny systém Mirena.

Zriedkavo sa používa odstránenie maternice ako metódy na zastavenie krvácania v reprodukčnom veku. Zvyčajne len v kombinácii s myómy, ťažkou endometriózou, s výraznými kontraindikáciami pre hormonálnu terapiu.

Počas menopauzy

Prvým štádiom liečby je zastavenie krvácania. Na tento účel použite škrabanie, hysteroskopiu, resektoskopiu. V ťažkých prípadoch, najmä ak je onkológia, vykonajte hysterektómiu.

Ďalšia liečba sa stanoví v závislosti od príčin krvácania.

 • Cancer. V prípade onkologického procesu je potrebné odstrániť nádor a niekoľko cyklov chemoterapie a radiačnej liečby, aby sa vylúčil relaps.
 • Myómy. Ak sa prejaví časté krvácanie, má sa odstrániť poškodená funkcia susedných orgánov. U žien v preklimakterickom veku sa vykonáva hysterektómia.
 • Endometrióza. Používa sa hormonálny systém Mirena, hormonálna liečba vo forme supresie funkcie vaječníkov sa môže použiť pred nástupom menopauzy.
 • Patológia krčka maternice. Liečba závisí od príčiny. Ak je formácia benígna, potom postačuje kauterizácia. Pri odhaľovaní prekanceróznych patológií sa uskutočňuje konizácia krčka maternice. V prípade rakoviny krčka maternice, chirurgické odstránenie orgánu.

Metroragia je príznakom mnohých chorôb. Je potrebné vykonať diagnostiku, berúc do úvahy, že príčinou nemusí byť gynekologická patológia. Potom sú lekári konzultovaní o profile základného ochorenia, ale krvácanie sa stále vykonáva, aby sa zabránilo vážnym komplikáciám.

Čo je metrorrhagia: metódy diagnózy a liečby

Metroragia je krvácanie do maternice spôsobené zápalovými procesmi v urogenitálnom systéme. Ženy ich často berú na menštruačné krvácanie a nehľadajú pomoc lekára.

Ak sa však takéto krvácanie vyskytne, musíte okamžite podstúpiť lekárske vyšetrenie.

Metroragia môže spôsobiť akúkoľvek infekciu, ktorá prenikla do maternice, ale často sa stáva pôvodcom rastu endometria (vnútorná vrstva maternice).

Krvácanie maternice, ktoré nesúvisí s menštruáciou, sa vyskytuje počas erózie krčka maternice, komplexnej formy endometritídy, sarkómu, adenomyózy, rakoviny.

symptomatológie

Toto ochorenie je ťažké. Symptómy metrorágie sú často zamieňané s obvyklou indispozíciou počas menštruačného cyklu, ale napriek tomu je možné rozlíšiť metrorágiu. Má:

 • Acyklické - prerušenie normálneho krvácania z maternice.
 • Bohatá alebo naopak malá strata krvi. Môžu byť tiež nerovnaké, to znamená, že prvý deň je krvácanie významné, nasledujúci deň - malé.

Okrem toho je ochorenie sprevádzané príznakmi iných zápalových procesov, ktoré spôsobili krvácanie z maternice:

 1. Bolesti hlavy.
 2. Slabosť.
 3. Nevoľnosť.
 4. Zvýšená únava.
 5. Veľká strata krvi (farba tmavo červená).
 6. Búšenie srdca.
 7. Zvýšenie teploty.
 8. Ťažká bolesť brucha.

Príčiny choroby

Metroragia sa môže vyskytnúť u dievčat a žien. Zdrojom ochorenia je vždy poškodenie vnútornej vrstvy maternice. Hlavné príčiny metrorragy sú nasledovné:

 • vred
 • erózia krčka maternice,
 • stres, depresia,
 • myómy maternice,
 • fyzické prepätie
 • mentálna únava,
 • nádor v maternici a vaječníkoch (myomatózna maternica),
 • hormonálne poruchy,
 • dlhodobý pobyt v negatívnom prostredí (napríklad zvýšené riziko pri práci).

Mierna bolesť môže byť prítomná v žalúdku.

Dysfunkčná metrorágia

Tento termín sa nazýva neuroendokrinné narušenie, ktoré ovplyvňuje prácu pohlavných hormónov. Keď takéto porušenie zmení povahu menštruácie, ktorá nakoniec spôsobuje acyklické krvácanie. Existujú 2 typy dysfunkčnej metrorágie: ovulačné a anovulačné.

 1. Ovuláciu - s týmto fenoménom dochádza k ovulácii, ale s výraznými odchýlkami. Vykazujú sa vo forme nepravidelných období menštruačného cyklu. Ak je ovulácia nedokonalá, žena nemôže mať dieťa.
 2. Anovulačná látka je najbežnejšou formou ochorenia. Ovulácia sa nevyskytuje, ale menštruácia s jednofázovým cyklom pokračuje ako obvykle. Príčiny tohto ochorenia sú nasledovné:
 • Smrť oocytu v dôsledku atrézie folikulov (zaostalosti).
 • Úmrtie vajíčka v dôsledku dozrievania folikulu a neschopnosti zrelého vajíčka uvoľniť sa. V tomto prípade folikul zostáva sám (perzistencia).

Oba javy spôsobujú silné krvácanie a proliferáciu vnútornej vrstvy maternice (endometria). Takéto hormonálne poruchy sa vyskytujú v dôsledku prepracovania, nedostatku vitamínov, chronických ochorení močového ústrojenstva, akútnych infekcií a nervových ochorení.

Premenopauzálna metrorragia

Premenopause je obdobie nižšieho estrogénu v dôsledku nízkej ovariálnej aktivity. Tento proces je typický pre ženy vo veku 40-50 rokov, ale môže sa dotknúť aj predchádzajúcich rokov. Premenopause je úplne normálny proces v ženskom tele, končí potom, čo vaječníky prestanú tvoriť vajíčka.

Premenopauzálna metrorágia naznačuje, že v maternici sa vytvorili polypy. Tieto benígne nádory často spôsobujú potrat, predčasný pôrod.

Kvôli polypy, oplodnené vajíčko nemôže fixovať v maternici. Počas týchto období je menštruačné krvácanie buď neprítomné alebo trvá dlhšie ako 7 dní, a v hojnej forme. V premenopauze môžu tieto javy znamenať patológie v maternici a ďalšie zápaly v reprodukčnom systéme.

Krvácanie maternice počas menopauzy

Metroragia v menopauze nastáva v dôsledku hormonálneho zlyhania alebo prítomnosti rakoviny v tele. Provokujúcim faktorom môžu byť rôzne nádory alebo formácie v panvovej oblasti.

Krvácanie v menopauze je sprevádzané prudkou, prudkou bolesťou v dolnej časti brucha. Prítomnosť takéhoto znaku indikuje vážne narušenie tela, preto by sa mala žena okamžite poradiť s lekárom.

V tom istom období majú ženy často veľa rôznych chorôb. Nový rast vaječníkov nie je zriedkavý u žien starších ako 50 rokov. Ak sa počas menopauzy zistí cysty vaječníkov, lekár vám predpíše operáciu. Len tak môže byť nádor eliminovaný.

Postmenopauzálna metroragia

Osobitná pozornosť si vyžaduje rozvoj ochorenia v období po menopauze. Toto je čas, kedy hormonálna funkcia takmer vymizla a menštruácia sa už nevyskytuje.Ak sa vyskytne postmenopauzálne krvácanie, znamená to, že v tele existujú závažné ochorenia vrátane rakoviny. Príčiny postmenopauzálnej metrorágie sú nasledovné:

 • polypy,
 • myómy maternice,
 • adenomyóza,
 • onkologických procesov
 • potrat, potrat,
 • diabetes,
 • kardiovaskulárnych ochorení.

Liečba a prevencia

Štandardná liečba metrorágie je komplexná. Po prvé, lekár robí všetko pre to, aby zastavil krvácanie.

Ak sa pacient otočil včas, stále v ranom štádiu ochorenia, lekár predpisuje všeobecnú posilňujúcu terapiu, vrátane eliminácie anémie, obnovenia zrážania krvi, procesu kontrakcie maternice. Nie je však vždy možné predpísať liečbu včas, pretože metrorágia sa nedá diagnostikovať okamžite.

Príznaky metrorágie

Krvácanie z maternice je normálne pre ženu. Zároveň existujú určité kritériá, ktoré umožňujú pripísať určité krvácanie patologickým procesom. Symptómy metrorágie sa môžu vyskytnúť v rôznom veku a sú vždy spojené so závažnými ochoreniami.

Stojí za to premýšľať o metrorágii, ak sa krvácanie rôznej intenzity objavuje medzi menštruačným obdobím alebo ich sprísňuje. Abnormálne sú krvácanie v menopauze a postmenopauze, keď dochádza k poklesu hladiny ženských pohlavných hormónov. Samotný výtok môže byť bohatý alebo skvrnitý, často sprevádzaný paroxyzmálnou bolesťou v spodnej časti brucha.

Laboratórne krvné testy u žien s metrorágiou často ukazujú pokles hladiny hemoglobínu, nedostatok železa, nerovnováhu pohlavných hormónov. Pri skúmaní a určovaní diagnózy lekár vždy venuje pozornosť psycho-emocionálnemu stavu pacienta.

Okrem toho metrorrhagia prejavuje svoje príznaky z iných orgánov a systémov. Takže s acyklickým maternicovým krvácaním sa môžu objaviť závraty, nevoľnosť, búšenie srdca a telesná teplota. Mnohé ženy si všimnú únavu, ospalosť, všeobecnú malátnosť.

Príčiny patológie

Narušenie menštruačného cyklu (nmc) sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Každá odchýlka od normy by mala ženu upozorniť. Ak existuje HMC v type metrorágie, vždy to bude znamenať vážne ochorenia genitourinárneho systému. Ignorovať takéto situácie nemôže.

Menometroragia (abnormálne uterinné krvácanie) je vždy výsledkom nezdravých procesov vyskytujúcich sa v ženskom tele. Bežné príčiny necyklického krvácania z maternice sú:

 • ulcerózny proces v maternici,
 • erózia krčka maternice,
 • poškodenia ciev
 • zápalové gynekologické ochorenia:
 • duševných porúch, stresu, prepracovania,
 • benígne a malígne novotvary panvových orgánov,
 • hormonálnej nerovnováhy
 • dlhodobé vystavenie agresívnym faktorom (škodlivá produkcia), t
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • potrat, potrat,
 • nedostatok základných vitamínov, makro a mikroživín.

Niekedy metrorrhagia je spôsobená použitím niektorých liekov. Je spravidla hormonálna alebo antikoncepčná. Krvácanie maternice sa môže vyskytnúť pri endokrinných ochoreniach (diabetes) alebo pri hypertenzii. Niektoré patológie krvi, akútne infekčné ochorenia môžu spôsobiť metrorrhagiu.

Dysfunkčná metrorágia je spôsobená nesprávnou produkciou pohlavných hormónov na pozadí psycho-emocionálnej nestability. Pod vplyvom duševných porúch a stresu, špeciálne centrá umiestnené v mozgu prestanú upravovať funkciu pohlavných žliaz. Nerovnováha hormónov spôsobuje krvácanie.

Dysfunkčné menometrorragia vo väčšine prípadov spôsobuje nepravidelné krvácanie z maternice.

Treba poznamenať, že v adolescencii, mladom veku a tiež na začiatku menopauzy je najčastejšie metrorrhagia, ktorej príčiny sú spôsobené duševnou nestabilitou, náchylná na progresiu. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť s čiastočne zachovaným ovulačným procesom (ovulačná metrorágia). Ale keď ovulácia nenastane, odborníci hovoria o anovulačné menometerorrhagia. Oba typy dysfunkcií môžu spôsobiť ženskú neplodnosť.

Pri zápalových ochoreniach sa môže objaviť krvácanie do maternice v akomkoľvek veku. Po nástupe menopauzy je metroragia najčastejšie známkou benígnych alebo malígnych neoplaziem.

Terapia Metrorrhagia

Samotná liečba pri metrorágii je vylúčená. Je to spôsobené tým, že choroba má komplexnú štruktúru vzhľadu a vyžaduje si komplexné profesionálne prístupy. Po určení diagnózy bude lekár stavať liečbu niekoľkými spôsobmi:

 • zastaviť krvácanie,
 • liečby základného ochorenia, ktoré spôsobilo metrorágiu, t
 • prevencia opakovaných prejavov patológie.

V dôsledku straty krvi sa u ženy môže vyvinúť anémia. Metrorrhagia, ktorej liečba vždy začína použitím hemostatických činidiel, teda zahŕňa pravidelnú kontrolu hladiny hemoglobínu. To zabráni vážnym komplikáciám.

Keď si stav ženy vyžaduje neodkladné zákroky, injekčné lieky sa používajú v nemocničnom prostredí. Kyselina aminokaprónová, tranexam, etamzilat, vikasol sú najúčinnejšie pri silnej strate krvi. Okrem toho môžu byť injekčne podané krvné náhrady, aby sa obnovil objem krvi.

Ak je krvácanie nevýznamné, je prijateľné použitie liečiv vo forme tabliet alebo kvapiek vo vnútri. Ditsinon, vikasol, extrakt z vodného korenia, tranexam rýchlo pomáhajú zastaviť krvácanie. Liečba sa vykonáva vždy s povinnou kontrolou krvného tlaku.

Ak neodstránite základné ochorenie, ktoré spôsobilo metrorágiu, liečba nebude korunovaná úspechom. Po určení príčin krvácania lekár predpíše liečbu. Môže to byť konzervatívna liečba s použitím liekov alebo chirurgického zákroku. To všetko závisí od závažnosti patológie.

Preventívne opatrenia a obnova

Po liečbe metrorágie a ochorenia, ktoré spôsobilo krvácanie, je dôležité podporovať ženské telo všeobecnými posilňujúcimi prostriedkami, správnym oddychom a výživou. To umožní obnoviť normálne biochemické parametre krvi, zlepšiť telo. Kúpeľná liečba pomôže vrátiť sa do zvyčajného rytmu života.

Bude užitočné absolvovať cyklus vitamínovej terapie. Železo, vápnik, kyselina askorbová a rutín musia byť prítomné v komplexoch vitamín-minerál na regeneráciu po metrorágii.

Aby sa zabránilo recidíve krvácania, ženy by mali pravidelne podstúpiť lekárske vyšetrenie a bojovať s faktormi vyvolávajúcimi ochorenie. Možno ako preventívne opatrenie, použitie sedatív na udržanie normálneho psycho-emocionálneho stavu. Vystavenie nebezpečným pracovným podmienkam by malo byť vylúčené.

Pochopenie toho, čo je to metrorrhage, bude pre ženu ľahké zistiť, či krvácanie z maternice, ku ktorému dochádza mimo cyklu, má znaky choroby. Je dôležité venovať náležitú pozornosť vášmu zdraviu a vyhľadať lekársku pomoc včas, presne podľa pokynov svojho lekára.

Čo je metrorrhagia u žien

NMC (porušenie menštruačného cyklu) podľa typu metrorágie je výskyt krvavého výtoku z pošvy, ktorý nemá žiadnu spojitosť s menštruáciou. Jeho výskyt je zaznamenaný medzi nariadeniami, možno "vrstvením" na nich. Krvácanie môže byť veľmi dlhé, ťažké alebo skromné. Takéto zmeny nemožno ignorovať. V dôsledku dlhodobého prepúšťania krvi sa vyvíja anémia, objavuje sa slabosť a množstvo ďalších nepríjemných príznakov.

Anovulačná metrorágia

Anovulačná metrorágia je najbežnejšou formou patológie. S jeho vývojom, ovulácia nie je pozorovaná, ale menštruácia sa objaví v normálnom režime. Pre takéto zmeny existuje niekoľko dôvodov:

 • vaječná bunka zomrie v dôsledku zaostávania folikulov,
 • smrť vajíčka sa zaznamenáva pri dozrievaní folikulu a neschopnosti zrenia vajíčka.

V oboch prípadoch dochádza k silnému krvácaniu a intenzívnemu rastu endometria. Spravidla sa takéto problémy vyskytujú s nadmernou únavou, nedostatkom vitamínov v tele, patológiami urogenitálneho systému, vyskytujúcimi sa v chronickej forme.

Tiež dysfunkčné metrorrhanie anovulačného typu sa prejavuje pri akútnych infekciách a nervových poruchách.

Viac informácií o cykloch bez ovulácie odporúčame prečítať v samostatnom článku na našej webovej stránke.

Vlastnosti ochorenia

Pod metroragiou by sa malo rozumieť krvácanie z maternice s rôznou intenzitou a frekvenciou, ktoré sa vyskytujú v intermenštruačnom období.

Takýto jav sa môže vyskytnúť v rôznych vekových obdobiach - u adolescentov, v reprodukčnom období, počas menopauzy a po menopauze.

Pre každú ženu budú príčiny metrorragy úplne odlišné a budú závisieť nielen od veku, ale aj od prítomnosti sprievodných ochorení v tele. Metroragia je charakterizovaná absenciou periodicity krvácania, to znamená, že sa môže vyskytnúť absolútne kedykoľvek.

Príčiny intermenštruačného krvácania

V každom vekovom období budú ženy spôsobovať túto chorobu medzi sebou. Hlavnými dôvodmi, prečo sa práve taká diagnóza v adolescencii robí, sú:

 • problémy so zrážaním krvi,
 • porušenie hormonálneho pozadia tela,
 • tvorba cyst na vaječníkoch s prejavom hormonálnej aktivity.

NMC v reprodukčnom období sa vyvíja z týchto dôvodov:

 • novotvary odlišnej povahy v maternici a vaječníkoch,
 • vývoj zápalových ochorení v oblasti genitálií,
 • vysoký krvný tlak
 • tvrdá práca, ktorá vyžaduje silnú fyzickú a psychickú záťaž,
 • stres a nervozita okolo ženy
 • Poruchy v tele endokrinnej a hormonálnej povahy.

Mnoho žien v období pred menopauzou prichádza k lekárovi kvôli sťažnostiam na výskyt acyklického krvácania.

Často sa v dôsledku endometriálneho polypu vyvíja premenopauzálna metrorrhagia, ktorú pociťujú najmä ženy v tomto veku.

Hlavnými dôvodmi pre rozvoj ženského ochorenia v tomto období sú hormonálne prípravky, endometriálna patológia a patologický stav krčka maternice a vaječníkov.

Metroragia v menopauze je signálom tela o prekanceróznom stave a môže tiež indikovať endometriálne lézie malígnej povahy., Krvácanie v menopauze môže naznačovať vývoj gynekologických ochorení, ako je patológia vaječníkov a krčka maternice, adenomyóza a myóm maternice.

Pre ženské telo sa vyznačuje postupným zánikom vaječníkov a výsledkom je postupné znižovanie počtu menštruácií a potom ich úplné zastavenie.

Absolútna absencia ženskej menštruačnej funkcie indikuje nástup postmenopauzy.

Vo väčšine prípadov je postmenopauzálna metrorágia symptómom takých nepríjemných ochorení, ako je rakovina maternice alebo krčka maternice, nádory vaječníkov malígnej povahy a ďalšie pohlavné orgány.

Príznaky ochorenia

Napriek tomu, že metrorágia sa môže objaviť v ktoromkoľvek štádiu ženského manželstva, príznaky jej prejavu sú takmer rovnaké. Je možné rozlíšiť nasledujúce príznaky metrorágie: t

 • časté bolesti hlavy
 • neustála slabosť tela
 • silná bolesť v dolnej časti brucha počas menštruácie,
 • menštruačné poruchy,
 • rýchla strata chuti do jedla a hmotnosti,
 • príliš veľké alebo veľmi malé množstvo menštruačnej straty krvi,
 • nízky krvný tlak.

lekár meria tlak

Metroragia, príznaky a príčiny ochorenia, zásady liečby

Bežným zdravotným problémom u žien je dnes metrorrhagia. Táto patológia sa môže objaviť ako u mladých dievčat, tak u starších žien. Preto je dôležité vedieť, čo je to metrorrhage, prečo vzniká a aké sú symptómy tohto stavu. Mali by ste tiež poznať vlastnosti liečby ochorenia.

Liečba metrorágie

Ako hlavnú a hlavnú podmienku úspešnej liečby ochorenia možno nazvať komplexným prístupom k liečbe. Druhým, rovnako dôležitým bodom je včasnosť začiatku liečby, t.

Veľký význam má včasná liečba ženy na gynekológa so sťažnosťou na vzniknutú malátnosť.

Dokonca aj v prípade, že výsledky vyšetrenia budú dôvodom na tvrdenie, že v zdravotnom stave nie sú žiadne osobitné odchýlky, je pre lekára to správne.

Pokiaľ ide o samotný proces liečby, pred určením terapeutických metód určujú hlavnú príčinu patologického stavu. Na tento účel vykonajte dôkladnú diagnostiku.

Ak žena začala krvácanie z maternice, posteľná bielizeň je povinná. Odporúča sa zvýšiť spodnú časť tela o 30 cm. Na podbrušku sa môžu aplikovať studené obklady.

Vo väčšine prípadov sa ženám odporúča liečba v nemocnici. Je dôležité poznamenať, že lekár predpisuje individuálny liečebný režim, berúc do úvahy vekové kritérium, príčinu ochorenia, povahu jeho priebehu a individuálne charakteristiky ženského tela.

Okrem toho existujú aj iné ciele liečby:

 1. Eliminácia anémie
 2. Normalizujte zrážanie krvi
 3. Obnovenie kontrakcie maternice
 4. Zmierniť príznaky patologického stavu

Tiež sa vykonáva posilňovacia terapia. Po odstránení krvácania sa taktika zameriava na liečbu ochorenia, ktoré vyvolalo metrorrhagiu. Napríklad, ak je patológia spôsobená hypertenziou, potom sú lieky predpísané na liečbu, ktorá normalizuje krvný tlak.

Metódy liečby sú nasledovné:

 1. Škrabanie maternice. Tento postup najčastejšie vykonáva žena s menopauzou na prevenciu zhubných nádorov maternice. U mladých žien sa táto metóda používa veľmi zriedka - v prípadoch, keď krvácanie ohrozuje život pacienta a nedá sa zastaviť liečbou drogami.
 2. Hormonálne látky. Predpísané lieky na báze progesterónu, estrogénu alebo androgénu.
 3. Hemostatiká.
 4. Lieky pôsobiace na kontrakciu maternice.
 5. Lieky, ktoré posilňujú steny ciev.
 6. Vitamínové komplexy.
 7. Lieky, ktoré zahŕňajú železo.

Bežné lieky na liečbu straty acyklickej maternice sú:

Na zlepšenie stavu sa odporúča špeciálna diéta, odpočinok na lôžku a použitie komplexov vitamínov a minerálov. Liečba metrorágie je primárne zameraná na elimináciu krvácania, potom na liečbu základného ochorenia.

Liečba metrorágie vyžaduje integrovaný prístup, ktorý zahŕňa zastavenie krvácania a spôsoby eliminácie základného ochorenia. Samoliečba nie je povolená, pretože môže len zhoršiť situáciu so zdravím ženy. Je dôležité poradiť sa s odborníkom, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu.

Nebezpečenstvo metrorágie v menopauze

Ľudské telo je harmonický, samoregulačný systém. Ak jeho fungovanie nie je narušené žiadnymi chorobami, potom všetky fyziologické javy prebiehajú včas a podliehajú určitým zákonom a cyklom.

Jedným z týchto cyklických procesov je mesačný menštruačný tok u žien. Vo veku 45-50 rokov vstupuje ženské telo do tzv. Klimakterického obdobia. Postupné znižovanie aktivity vaječníkov vedie k zániku reprodukčnej aktivity organizmu.

Počet folikulov je vyčerpaný, čo je poznačené postupným ukončením menštruácie. V tomto čase je aktívna hormonálna úprava. Produkcia estrogénových hormónov sa výrazne znižuje, čo nevyhnutne ovplyvňuje aktivitu všetkých systémov a orgánov.

Ak krvácanie opäť začne obťažovať ženu, potom odborníci hovoria o metrorrhagia počas menopauzy.

Uvažovať o menopauze ako chorobe alebo patologickom stave je v podstate nesprávne. Tento prirodzený biologický proces zabezpečuje samotná príroda. Jeho priebeh však negatívne ovplyvňuje viacero vonkajších a vnútorných faktorov.

Nahromadené počas života choroby a predtým ignorované prejavy ochorenia, ktoré sa predtým zdali bezvýznamné. Teraz sa môžu javiť ako mimoriadne akútne. Jedným z takýchto prejavov môže byť metrorrhagia - výskyt krvácania, ktorý nie je spojený s menštruačným cyklom.

Ide o alarmujúci symptóm, ktorý si vyžaduje starostlivé vyšetrenie a vhodnú liečbu.

Vzhľadom na vlastnosti fungovania tela žien v menopauze sa musia prejavy metrorágie liečiť veľmi starostlivo.

Bohužiaľ, v niektorých prípadoch môže jeho diagnóza indikovať prítomnosť malígnej patológie, najmä rakoviny vaječníkov, rakoviny krčka maternice alebo adenomatózy.

Stojí za zmienku, že úspech liečby týchto chorôb závisí do značnej miery na tom, ako rýchlo pacient vyhľadáva lekársku pomoc.

Hlavné dôvody vývoja

Akákoľvek choroba nevzniká sama o sebe, vždy existujú určité provokaty. Postmenopauzálna metrorágia nie je výnimkou. Aby mohol lekár zvoliť správnu taktiku liečby, je potrebné správne identifikovať príčiny ochorenia.

 • Choroby, vrátane chronických, v oblasti ženského genitálu možno pripísať k hlavným príčinám vývoja tejto patológie. Najčastejšou príčinou krvného výtoku sú problémy s integritou endometria, ako je výskyt polypov, vredov, erózií, myómov a prítomnosť onkologických procesov.
 • Veľmi často, na podporu hormónov počas menopauzy, ženy užívajú lieky s estrogénom. Ak ich koncentrácia prevyšuje potreby tela tejto konkrétnej ženy, potom sa objaví neočakávané krvácanie rôzneho stupňa intenzity.
 • V premenopauzálnom štádiu môže byť anovulácia často príčinou straty krvi maternice. Je to taká dyshormonálna porucha, ktorá spočíva v tom, že z nejakého dôvodu sa vajíčko znovu dozrieva vo vaječníkoch, ale nemôže ho opustiť.
 • Ďalšou príčinou ochorenia môže byť patológia iných orgánov a systémov. Najmä porušenie krvných zrazenín, porucha štítnej žľazy počas menopauzy (hypotyreóza), cirhóza pečene a ďalšie.
 • Jedným z faktorov spôsobujúcich ochorenie môže byť aj vážna únava, dlhodobý stres a všeobecné emocionálne utrpenie. Niet divu, že všetky choroby pochádzajú z nervov. Stres - najsilnejší provokatéri. Porušenie centrálneho nervového systému môže tento problém tiež zintenzívniť.
 • Nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C, môže tiež viesť k nepriaznivým zmenám v práci orgánov reprodukčného systému.
 • Intoxikácia organizmu môže tiež vyvolať ochorenie.

Typické príznaky metrorágie počas menopauzy

Hlavná vec, ktorá by mala si myslíte, že - výskyt abnormálne krvácanie. Ak hovoríme o premenopauzálnom období, akékoľvek krvácanie v období medzi menštruáciami, obzvlášť hojné a dlhotrvajúce, by sa malo upozorniť. Nie je variantom normy a stôp krvi po pohlavnom styku.

Sprievodné príznaky abnormálneho krvácania spôsobeného vnútornými zmenami a stratou krvi môžu byť nasledovné prejavy:

 • slabosť a únava,
 • bledosť kože,
 • emočná nestabilita, podráždenosť, slznosť,
 • prudký spontánny úbytok hmotnosti
 • bolesť v spodnej časti brucha,
 • bolesti počas pohlavného styku.

Vymenovanie správnej liečby v prípade metrorágie v klimakterickom období sa opiera o predtým diagnostikované a identifikujúce faktory, ktoré vyvolali problémy.

Na to, aby si lekár mohol vytvoriť správny a presný obraz o situácii, môže byť pacientovi predpísané nasledovné vyšetrenie: t

 • priame vyšetrenie gynekológom,
 • kompletný krvný obraz
 • krvný test na hormóny
 • oškrabanie endometria s cieľom vykonať histologickú štúdiu, t
 • ultrazvuková diagnostika panvových orgánov na identifikáciu možných patológií, ako aj určenie hrúbky vnútornej vrstvy maternice,
 • laparoskopia.

Možné možnosti liečby metrorágie

Manažérska taktika pacienta s príznakmi krvácania v období menopauzy závisí od závažnosti symptómov a celkového obrazu procesu. V niektorých prípadoch sa vykonáva prísne konzervatívna liečba, zatiaľ čo v iných prípadoch sa vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Ak je strata krvi vysoká, vyžaduje sa hospitalizácia a núdzové opatrenia, najmä chirurgické opatrenia, aby sa optimalizoval stav pacienta a zastavila sa strata krvi. Neskôr je žena predpísaná pooperačná lieková terapia na základe zozbieraných informácií o chorobe a striktnom lôžku. Celý komplex procedúr je určený a monitorovaný ošetrujúcim lekárom.

Ak celkový objem straty krvi nie je vysoký, dôvody, ktoré vyvolali výtok, nie sú nebezpečné pre život pacienta a nevyžadujú si operáciu a stav pacienta je trvalo uspokojivý, potom sa liečba môže vykonávať mimo nemocnice.

Ženy majú predpísané lieky, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi, zvyšujú funkciu maternice, stabilizujú hladiny hemoglobínu v krvi, hladiny hladín hormónov, ako aj vitamínové a minerálne prípravky.

Absencia onkológie a príznaky arteriálnej hypertenzie môžu byť dôvodom na vymenovanie fyzioterapeutických sedení. V každom prípade výber liečby závisí najmä od faktorov provokatérov.

Ak je ochorenie spôsobené užívaním liekov s estrogénovými hormónmi, potom sa vyžaduje buď ich úplné zrušenie, alebo výber iných možností a úprava dávkovania.

Akýkoľvek patologický proces je ľahšie predchádzať ako liečiť. Preto môže byť včasná prevencia kľúčom k zdraviu žien v každom veku. Skutočným pomocníkom v tomto smere bude udržanie zdravého životného štýlu s miernou fyzickou námahou, vyváženou výživou, elimináciou zlých návykov, harmonickou prácou a režimom odpočinku, minimalizáciou psychického nepohodlia.

Žena v období menostázy by mala byť mimoriadne pozorná na svoje zdravie. V žiadnom prípade by ste nemali odložiť návštevu lekára kvôli strachu alebo neochote všimnúť si problém. Koniec koncov, len zodpovedný postoj voči sebe a vášmu telu je istým spôsobom k plnému životu a aktívnej dlhovekosti.

Krvácanie u žien (metrorrhagia) - príčiny, taktika

Metrorrhagia je porušením vaječníkovo-menštruačného cyklu typu hyperpolymenorea, to znamená, že sa hojne krvácajú z genitálneho traktu. Môže sa vyskytnúť v rôznych vekových kategóriách - v mladistvom, reprodukčnom období, menopauze a postmenopauze. Príčiny metrorágie v týchto obdobiach života ženy sú však odlišné.

Príčiny metrorragy v období mladistvých sú nasledovné:

 • hormonálna nerovnováha (NMC sa často vyvíja v dôsledku nedokonalosti hormonálnej regulácie u dievčat),
 • poruchy zrážania krvi (vrodené a získané hemostázové defekty),
 • ovariálne cysty s hormonálnou aktivitou.

Metrorroria v reprodukčnom období sa vyvíja v dôsledku nasledujúcich príčinných faktorov:

 • maternicové myómy, najmä so submukóznym myómovým uzlom,
 • endometrióza,
 • zápalové ochorenia pohlavných orgánov,
 • hormonálne zmeny,
 • hyperplázia endometria,
 • vysoký krvný tlak
 • zvýšené krvácanie.

Príčiny metrorágie, ktorá sa vyvíja pri premenopauzálnom ochorení, sú zvyčajne spojené s prítomnosťou myómov maternice alebo hypertenzie. Môžu byť tiež vysvetlené hyperplastickými procesmi endometria, vrátane dysplázie.

Metroragia pozorovaná pri menopauze a postmenopauze by sa mala vždy považovať za klinický prejav prekancerózneho procesu alebo malígnej lézie endometria.

Samozrejme, v týchto vekových kategóriách môžu existovať aj iné príčiny metrorágie, je však potrebné vylúčiť tie najzávažnejšie.

Až potom sa vykoná diagnostika ďalších možných patologických procesov, ktoré sa prejavujú krvavými sekrétmi z genitálneho traktu a ich intenzita sa môže líšiť (od krvácania po ťažké krvácanie).

Kauzatívne faktory NMC podľa typu hyperpolymenorea môžu byť nielen čisto gynekologické, ale môžu byť aj extragenitálne (poruchy koagulácie, arteriálna hypertenzia atď.).

Lekárska taktika

Metroragia znamená konzervatívnu a operatívnu hemostázu. V prvom prípade sa spolu s uterotonickými liekmi môžu používať hormonálne prípravky aj hemostatické lieky. V druhom prípade hovoríme o kyretáži maternice.

Liečba metrorágie závisí od celkového stavu pacienta, jej veku a anamnézy. (obdobie medzi kyretážou maternice by malo byť najmenej 6 mesiacov). Takže v mladistvom období je hlavným miestom liečby konzervatívna hemostáza. V reprodukčnom veku, premenopauze, menopauze a postmenopauze je chirurgická hemostáza na prvom mieste.

NMC u dievčat by sa malo začať liečiť menovaním hormonálnych liekov. V prvom rade z hľadiska účinnosti sú kombinované perorálne kontraceptíva. Sú brané v určitom vzore. Prvý deň môžete užívať až 5 tabliet s intervalmi pol hodiny za hodinu medzi dávkami.

Každý deň musíte znížiť dávku lieku o jednu pilulku. Celkové trvanie prvého cyklu hormonálnej liečby by malo byť 21 dní.

Aby sa zabránilo recidivujúcim epizódam krvácania, hormonálne prípravky pokračujú počas 3-6 menštruačných cyklov, pričom prestávku medzi jednotlivými cyklami robia týždeň.

Metroragia u žien vo všetkých ostatných vekových kategóriách vyžaduje kinetiku maternice na terapeutické a diagnostické účely. Potom predpísané lieky na symptomatickú liečbu - uterotoniku a hemostatiká.

Ďalšia liečba závisí od výsledku histologického vyšetrenia. V niektorých prípadoch sa vyžaduje chirurgická liečba - odstránenie maternice alebo myómového uzla.

Objem operácie závisí od želania ženy realizovať reprodukčnú funkciu v budúcnosti.

Ak je príčinou krvavého výtoku z genitálneho traktu ženy arteriálna hypertenzia, potom sa vykonáva antihypertenzívna liečba. Od kyretáže po normalizáciu úrovne tlaku by sa malo zdržať hlasovania.

Na záver treba poznamenať, že metroragia je indikáciou okamžitej žiadosti o pomoc od pôrodníka-gynekológa. To je spôsobené tým, že to môže byť jeden z prejavov vážnych ochorení ženského reprodukčného systému, najmä ak sa vyskytuje v menopauze a postmenopauze.

Na určenie špecifickej príčiny tohto patologického stavu je preto potrebná diferenciálna diagnóza. Hlavné miesto v diagnostickom vyhľadávaní NMC podľa typu hyperpolymenorea je priradené k samostatnej diagnostickej kyretáži maternice a krčka maternice, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie.

Potom sa vypracuje individuálny liečebný program.

Čo je metrorrhagia a ako ju liečiť?

Metroragia v medicíne sa tiež nazýva dysfunkčné krvácanie z maternice - to znamená, že žena má krvácanie v intermenštruačnom období. Tento fenomén nie je považovaný za raritu, ale napriek tomu nie všetky ženy okamžite idú k lekárovi.

Každý by mal pochopiť, že ak čas nepomôže s metrorágiou, potom môžu vzniknúť závažné komplikácie, napríklad anémia z nedostatku železa.

Metroragia nie je nebezpečná choroba, ale príčiny vývoja sú rôzne.

Metroragia v pre-menopauze podľa štatistických údajov sa najčastejšie vyskytuje na pozadí psychogénnych faktorov, napríklad pri silnom strese.

Teraz zvážte, čo je to anovulačné metrorrhage. Ona, naopak, sa vyskytuje len v prípade, že pacient má endokrinné poruchy, rovnako ako v prítomnosti zápalových ochorení, ktoré ovplyvňujú genitálie.

Metroragia v reprodukčnom veku môže byť vyvolaná nielen chronickými ochoreniami obehového systému a srdcovými patológiami, ale často sa vyskytuje aj na pozadí beriberiho alebo urinárnej traumy.

Existujú aj bežné príčiny ochorenia:

 1. Duševná únava.
 2. Fyzické vyčerpanie.
 3. Škodlivé pracovné podmienky.
 4. Zmena klímy.
 5. Infekčné ochorenia príveskov.

Je to dôležité!Ak má žena v minulosti infekčné alebo zápalové ochorenie končatín, potom v 70% prípadov to vedie k narušeniu menštruačného cyklu.

Menometroragia sa môže vyskytnúť s polypy na krčku maternice, rakovine a erózii krčka maternice. Okrem toho, menometrorragia sa vyskytuje na pozadí rôznych komplikácií počas tehotenstva, napríklad: cystická šmyk alebo mimomaternicové tehotenstvo.

V gynekológii sa môže vyskytnúť niekoľko typov krvácania, preto je potrebné rozlišovať medzi menštruačným krvácaním (NMS) a metrorágiou.

Metrorrhagia sa zvyčajne vyskytuje po určitom čase a nezávisí od veku osoby.

Ak má žena náhle krvácanie, znamená to, že existuje akútny priebeh. Pri chronickej metrorágii je intermenštruačné krvácanie mimoriadne dlhotrvajúce.

Okrem toho, s týmto priebehom, ženská menštruácia je vždy narušená. Zvážte typy metrorágie.

anovulačné

Anovulačné metrorágie sa vyskytujú prevažne u dospievajúcich dievčat. Boli však prípady, keď sa tento problém vyskytol u žien v menopauzálnom veku. S takou diagnózou, ako je anovulačná metrorágia, nedochádza k ovulácii, takže MC (menštruačný cyklus) sa stáva jednofázovou.

Ak má žena pokles hladín hormónov, potom sa sliznica odmieta a to je ďalší dôvod vzniku anovulačnej metrorágie.

Postmenopauzálna metroragia

Každá žena by mala pochopiť, že s vekom zomiera funkcia vaječníkov, takže sa objaví nmz a časom sa úplne zastavia. V medicíne sa tento fenomén nazýva postmenopauza.

Hlavnými príčinami sú: zhubné nádory vaječníkov, rakovina krčka maternice alebo maternice.

Mnoho žien má otázku, čo je premenopauza a anovulácia? Takže, premenopauza je, keď žena má málo estrogénu v krvi pred menopauzou.

Kľúčové vlastnosti:

 1. Nepravidelná menštruácia.
 2. Návaly horúčavy (horúčka, potenie).
 3. Vaginálna suchosť av dôsledku toho pokles sexuálnej túžby.

anovulácia - diagnóza, ktorá predstavuje vážne nebezpečenstvo, a to silná porucha v tele, v dôsledku čoho sa vajcia už nevyrábajú. Klinický obraz:

 1. Vypadávanie vlasov
 2. Akné v tvári.
 3. Prsníka.

Ako vidíte, v týchto termínoch je ťažké pochopiť osobu, ktorá nemá lekárske znalosti. Preto, ak máte akékoľvek problémy v gynekológii, dokonca aj tie menšie, okamžite vyhľadajte lekára.

Obdobie prevencie a obnovy

Vzhľadom k tomu, že silné lieky sú predpísané ako liečba, žena musí neustále udržiavať svoje telo. Lekári odporúčajú užívať posilňovacie látky, dodržiavať diétu a tiež navštíviť sanatórium.

Aby sa obnovila rovnováha vitamínov a minerálov po liečbe, predpisujú sa vitamíny: železo, rutín, kyselina vápenatá a kyselina askorbová.

Teraz chápete, ako vyliečiť metrorrhagia. Pamätajte, že na prevenciu opätovného krvácania musíte pravidelne podstúpiť lekárske vyšetrenia.

Na záver je potrebné poznamenať, že sme napísali vyššie, že je ťažké pochopiť pojem metrorrgy, pretože špinenie sa vyskytuje mimo cyklu a o to viac majú príznaky choroby. Preto by mala každá žena starostlivo sledovať svoje zdravie av prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo klinických prejavov konzultovať s gynekológom.

Pozrite si video: Hysteroscopy (Septembra 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send