Vitálny

Fyzioterapia endometriózy: typy, účinnosť, kontraindikácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometrióza je považovaná za jednu z najčastejších chorôb ženského genitálneho traktu. Liečba tohto ochorenia patrí medzi prioritné otázky gynekológie. Fyzioterapia endometriózy je dôležitým aspektom boja proti tejto chorobe. Podľa WHO sa najčastejšie vyskytuje patológia u mladých žien, čo sa odráža v raste pôrodnosti v mnohých krajinách sveta. Okrem toho, napriek svojej benígnej báze, choroba je mnohými odborníkmi považovaná za prechodné obdobie pre výskyt problémov s rakovinou.

Vlastnosti priebehu ochorenia a jeho typov

Keď pacient vykazuje rýchly rast endometria mimo maternice, hovorí o vývoji endometriózy u pacienta. Moderná medicína zatiaľ nemá jasné vysvetlenie príčin tejto patológie. Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že rozvoj endometriózy je založený na zlyhaní ženského imunitného systému. Genetická zložka tohto ochorenia nie je vylúčená: ak matka mala v minulosti abdominálnu proliferáciu, potom v 15–18% prípadov bude mať dcéra rovnakú patológiu.

Gynekológovia zdieľajú chorobu na genitáliách, ktorými sú vzrušujúce ženské genitálie a extragenitálna endometrióza. Najčastejšie v praktickej medicíne je externý proces a vnútorný rast epitelu v hrúbke stien maternice nie je väčší ako 3-5% prípadov.

Na základe klasifikácie patológie a liečby je predpísané, čo zahŕňa celý rad opatrení na boj proti tejto chorobe.

Ako sa endometriálny rast lieči v oblasti ženských pohlavných orgánov

Moderný pohľad na liečbu patológie zahŕňa kombináciu farmakoterapie, chirurgických zákrokov a rôznych ďalších liečebných metód. Fyzioterapia endometriózy sa zvyčajne používa na zmiernenie zápalu a urýchlenie regenerácie tkaniva po operácii.

Na liečbu tohto ochorenia existuje niekoľko vektorov:

 • Väčšina odborníkov presadzuje rýchle riešenie problému s následným použitím hormónov a biostimulancií.
 • Technika na kombinované použitie metód fyzioterapeutickej liečby, hormonálnych liekov a hyperbarickej oxygenácie má právo na život.
 • Oddeleným smerom v liečbe nadmerného rastu endometria je kombinované použitie biostimulancií, proteolytických enzýmov a hormonálnych činidiel. V tomto prípade sa fyzioterapia odporúča aj pre endometriózu v špeciálnych strediskách.
 • Jedným z najnovších trendov v liečbe tohto patologického procesu sa nazýva komplementárna terapia, to znamená široké použitie tradičných liečiv, liečivých rastlín a homeopatie.

Všetky vyššie uvedené spôsoby liečby tohto ženského ochorenia sú zamerané na obnovenie reprodukčnej funkcie pohlavného styku. Okrem toho je veľmi dôležité zabrániť prechodu benígneho procesu na malígnu rakovinu. Fyzikálna terapia je zahrnutá v takmer akomkoľvek liečebnom režime pre endotelový rast v brušnej dutine.

Odporúčame prečítať si článok o liečbe endometriózy u žien. Z neho sa dozviete o chorobe a priebehu drogovej terapie, hormonálnych a nehormonálnych drogách, ktoré lekár predpisuje žene.

V akých prípadoch predpisovať fyzioterapiu

Fyzikálna terapia sama o sebe má mnoho pozitívnych vlastností na liečenie akéhokoľvek ochorenia, a najmä takých rastov endometria. Už dlho je známe, že tento spôsob liečby je prakticky bezpečný, nedáva pacientom žiadne bolestivé pocity a pôsobí priamo na mieste patologického procesu v tele.

Pamätajte však, že to nie je samostatný typ lieku. Fyzikálna terapia je neoddeliteľnou súčasťou celého komplexu účinkov na telo pacienta, zvyšuje alebo zvýrazňuje účinok iných liečebných metód.

Fyzioterapia sa najčastejšie používa ako doplnok k hormonálnym liekom u pacientov s počiatočnými štádiami tejto patológie. Zvyčajne sa predpisuje po chirurgickej liečbe na zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalu a prevenciu adhézií.

Fyzioterapeutické metódy sú široko používané u dievčat a mladých dievčat, keď je endometriálny rast diagnostikovaný v mladom veku. Chirurgický zákrok je v tomto prípade mimoriadne zriedkavý, takže konzervatívna liečba, najmä fyzikálna terapia, môže dlhodobo odložiť operáciu a stabilizovať duševný stav mladého pacienta.

Existujú aj iné indikácie na použitie tejto bezpečnej a užitočnej metódy liečby:

 • Fyzická terapia prichádza do popredia, ak pacient netoleruje hormóny kvôli rôznym komorbiditám.
 • Tento spôsob liečby sa ukázal ako prevencia zrastov v brušnej dutine v pooperačnom období.
 • Terapeutické rehabilitačné opatrenia sú vynikajúce pre chronický syndróm panvovej bolesti, najmä v kombinácii s liekmi.

Všetky indikácie na použitie sprievodných techník pre endometritídu vystavujú pacienta ošetrujúcemu lekárovi, musia tiež vysvetliť potrebu a význam použitia jednej alebo inej metódy fyzioterapeutických účinkov na ženské telo.

Krátkovlnné UV žiarenie a laserové žiarenie

Jednou z moderných metód liečby endometriózy je použitie elektromagnetických vĺn v rozsahu od krátkych po dlhé vlny. V prítomnosti krátkeho optického rozsahu sa získa ultrafialové žiarenie, ktoré sa úspešne používa na liečenie pooperačnej rany.

Výrazný antimikrobiálny a antibakteriálny účinok, schopnosť zvýšiť rast fagocytov v krvi pacienta, stimulujúci trofizmus kompromitovaných oblastí má pozitívny vplyv na proces hojenia rán po odstránení nadmerného epitelu.

Ak je vlnová dĺžka žiariča okolo 1000 nm, potom špecialisti dostanú laserový efekt na postihnutú oblasť. V tomto prípade je okrem baktericídneho účinku možné dosiahnuť úľavu od syndrómu bolesti s pomerne vysokou aktivitou.

Magnetická terapia pre endometriózu

Magnetická terapia pre endometriózu

Ďalším spôsobom liečenia rastu endometria je použitie rôznych magnetických polí. V medicíne aplikujte konštantné, pulzujúce, pulzné a iné polia, ako aj pole elektromagnetického pôvodu.

Magnetická terapia v endometrióze má takmer rovnaký účinok na tkanivá postihnutých orgánov ako KUV-žiarenie, avšak v prípade použitia magnetov prakticky neexistuje žiadny tepelne poškodzujúci faktor. Dôležitý je aj mechanizmus účinku magnetického poľa na bunkovú membránu, ktorý umožňuje rýchlo odstrániť opuch postihnutých tkanív, čím sa znižuje pravdepodobnosť zápalu.

Okrem toho, nízkofrekvenčné magnetické polia môžu preniknúť prakticky do akejkoľvek hĺbky telesného tkaniva pacienta, čo má pozitívny vplyv na účinnosť liečby.

Nízkofrekvenčné impulzné prúdy

V lekárskej praxi sa používa veľký počet pulzných nízkofrekvenčných prúdov. Ich zoznam je zaujímavý len pre špecialistov alebo ľudí blízkych fyzike vodivosti.

Tieto metódy liečby často používajú elektroforézu na endometriózu. Použitím tejto techniky sa do tkaniva pacienta zavádzajú rôzne liečivé látky, ktoré majú lokálne aj všeobecné účinky.

Príkladom by mohla byť elektroforéza jódu v tele pacienta. Tento typ liečby umožňuje, aby sa liečivá látka akumulovala a jemne ovplyvňovala pacienta bez toho, aby spôsobovala alergické reakcie a predávkovanie.

Ďalšou metódou použitia pulzných prúdov je perkutánna elektrolieurostimulácia. Táto technika je vhodná na zmiernenie bolesti, pričom v krvi pacienta nie je riziko rastu estrogénu.

Negatívnymi faktormi týchto liečebných metód je potreba ich použitia počas 3 - 6 mesiacov, aby sa dosiahol správny účinok.

Použitie terapeutických kúpeľov

Na liečbu endometriózy moderná medicína úspešne využíva terapeutické kúpele, ktoré sa v závislosti od zložky nazývajú balneoterapia a hydroterapia.

Keď sa kúpele s rhodonom, jódom a brómom používajú na komplexnú liečbu, tento typ liečby sa vzťahuje na balneoterapiu. Teplota by mala zodpovedať človeku, to znamená, že nesmie prekročiť 37 stupňov. Rodon má najväčší vplyv na ženskú hormonálnu sféru. Znižuje hladinu estrogénu v krvi pacienta, stimuluje rast progesterónu a vedie hormonálnu rovnováhu k normálnym pomerom. Okrem toho je veľmi dôležitý protizápalový účinok tejto látky. Schopnosť rhodonu stabilizovať arteriálny a venózny tlak v panvových cievach nebude ignorovaná.

Vane, ktoré kombinujú jód a bróm, majú podobný účinok. Na rozdiel od rhodonu však tieto lieky môžu znížiť prah bolesti a upokojiť pacientov. Aplikujte terapeutické kúpele výhodne v kombinácii s mikroklystrom a vaginálnym výplachom.

Liečba hydroterapiou alebo borovicovými kúpeľmi poskytuje takmer rovnaké výsledky. Okrem všetkých vyššie uvedených terapeutických prejavov majú ihly a bishofit pozitívny vplyv na metabolizmus žien, čo znižuje obsah sacharidov v krvi a vedie k zníženiu rastu endotelu v panvovej a abdominálnej oblasti.

Niekoľko slov o rizikách

Okrem pozitívnych aspektov používania fyzioterapeutických terapií pre endometriózu existuje mnoho faktorov, ktoré spôsobujú zvýšenie hladiny estrogénov a zvýšenie patologického procesu. Predovšetkým ide o rôzne tepelné účinky na ženské telo.

Aby sa predišlo takýmto komplikáciám, existuje časť fyzioterapie - klimatická terapia, to znamená odporúčania na pobyt pacientov s určitými chorobami v špecifickej klimatickej zóne. Pre pacientov s endometriózou sú krajiny s horúcim a vlhkým podnebím kontraindikované, pobyt na pláži zostáva veľkou otázkou, použitie bahna na vonkajšie použitie je možné len po konzultácii so svojím lekárom.

Ženské telo, najmä hormonálna a sexuálna sféra, je taký jemný mechanizmus, že akékoľvek prudké výkyvy teploty a iných parametrov vonkajšieho prostredia môžu negovať všetky liečebné snahy. Ošetrujúci lekár je povinný poskytnúť pacientovi všetky odporúčania týkajúce sa možného odpočinku a každodenného života.

Endometrióza v neskorších štádiách je tiež kontraindikáciou pre takúto liečbu, pretože použitie fyzioterapie môže len zhoršiť stav pacienta alebo urýchliť možnosť procesu malignity. Hlboké mentálne a nervové poruchy, ktoré často sprevádzajú pokročilé formy patológie, nie sú indikáciami pre sprievodnú fyzickú terapiu.

Fyzioterapia, rovnako ako každá metóda liečby, má svoje pozitívne a negatívne stránky. Avšak v rukách skúsených špecialistov sa tento spôsob liečby môže stať spoľahlivým asistentom v boji proti skôr nepríjemnej patológii ženskej genitálnej sféry - endometriózy.

Využitie fyzioterapie pre endometriózu

Endometrióza je jednou z najčastejších patológií ženského reprodukčného systému. Pri jeho liečbe sa používajú účinné a bezpečné metódy, ktoré môžu znížiť bolesť, zlepšiť kvalitu života pacienta. Fyzioterapia endometriózy je považovaná za najlepšiu možnosť pre ďalšiu liečbu komplexnej patogenetickej terapie. Táto metóda je dobrá, pretože zvyšuje účinok hlavnej metódy liečby.

Kedy je predpísaná fyzioterapia?

Fyzikálna terapia má mnoho pozitívnych vlastností, vďaka ktorým je liečba akejkoľvek patológie, vrátane rastu endometria, pohodlná a bezbolestná. Tento spôsob liečby endometriózy je najbezpečnejší, pacienti necítia nepohodlie a bolesť počas zákroku.

Zariadenia majú vplyv priamo na časť tela, v ktorej prebieha patologický proces. Fyzioterapia však nie je nezávislým typom zdravotnej starostlivosti. Je súčasťou celého zdravotníckeho komplexu, pomáha zvyšovať účinok iných metód liečby.

Vo väčšine prípadov je fyzioterapia endometriózy predpísaná ako dodatočná metóda liečby hormonálnych liekov pre ženy s počiatočným štádiom tohto ochorenia. Typicky je takýto spôsob nevyhnutný po chirurgickom zákroku na zníženie bolesti, odstránenie zápalu a zabránenie procesu adhézií. Zvláštnosťou striedajúcich sa fyzioterapeutických postupov a hormónov je, že pomáha znižovať hormonálnu záťaž ženského tela.

Fyzioterapia je široko využívaná v prípadoch, keď lekári zistia rast endometria v mladom veku. Chirurgická liečba v takýchto situáciách sa vykonáva veľmi zriedka a postupy umožňujú dlhý čas oddialiť operáciu a normalizovať psychický stav pacienta.

Existujú aj iné indikácie, pri ktorých sa používa táto neškodná a účinná metóda liečby. Patrí medzi ne intolerancia k ženskému telu hormonálnych liekov, v dôsledku čoho sa fyzioterapia dostáva do popredia. Takáto intolerancia sa môže vyskytnúť v dôsledku prítomnosti sprievodných patológií u ženy.

Fyzioterapeutické postupy sú vynikajúcou pomôckou pri prevencii procesu adhézie v brušnej dutine počas pooperačného obdobia. Robia tiež vynikajúcu prácu s chronickým syndrómom panvovej bolesti. Zvyčajne pre tento postup v kombinácii s liekmi.

Iba ošetrujúci lekár môže presne určiť, či pacient má indikácie na liečbu endometriózy fyzioterapeutickými postupmi. Okrem toho musí vysvetliť, prečo je jeden z nich potrebný a ako ovplyvňuje ženské telo.

Súčasná liečba

Existujú prúdy, ktoré majú nízku frekvenciu, čo umožňuje zmierniť bolesť a vyvolať upokojujúci účinok. Táto metóda fyzioterapie nespôsobuje tvorbu estrogénu, preto je jeho použitie pre ženy s endometriózou neškodné.

Použitie elektroforézy pri endometrióze, vykonávanej pulzným prúdom, pomáha akumulovať účinné látky liečiv a postupne ich distribuovať v malých dávkach po celom tele. Hrá obrovskú úlohu pri liečbe chronických procesov.

Túto metódu postupov možno vykonať pre všetky ženy, okrem tých, ktoré majú:

 • obličkové kamene a žlčník,
 • podozrenie na vznik malígneho nádoru.

Magnetoterapia

Biologické tkanivá ľudského tela sa vyznačujú vysokou magnetickou permeabilitou. To dáva magnetickému poľu šancu preniknúť takmer do akejkoľvek hĺbky. Spôsob nevyvoláva tepelné účinky a neprispieva k produkcii estrogénu pri endometrióze.

Magnetická liečba endometriózy u žien pomáha:

 • eliminovať proces zápalu a opuch tkanív,
 • znížiť spazmus a pocit bolesti,
 • normalizovať krvný obeh
 • stimulujú trofizmus a výživu tkanív, krvných ciev.

Ak pacienti pravidelne aplikujú liečbu pomocou fyzioterapeutických postupov na endometriózu, bude mať výrazný upokojujúci účinok na ženské telo v dôsledku stabilizácie krvného obehu centrálneho nervového systému. Magnetoterapia sa často predpisuje po operácii, aby sa urýchlil proces regenerácie ženského tela.

balneoterapia

Táto metóda liečby endometriózy znamená užívanie radónových a brómových kúpeľov. Radón má špeciálny účinok na centrálny a periférny nervový systém, ktorý umožňuje žene prekonať pocit bolesti. Ošetrenie radónovými kúpeľmi sa uskutočňuje v kombinácii s radónovými mikroklystrami a vaginálnym výplachom pomocou radónovej vody.

Kúpele sú tiež naplnené jódom-brómovou vodou, v dôsledku čoho sa znižuje tlak, aktivita štítnej žľazy je normalizovaná, zápalový proces je eliminovaný a upokojujúci účinok. Pri ošetrovaní kúpeľov je potrebné dodržiavať teplotný režim, ktorý by nemal byť vyšší ako 35-36 stupňov. Je to nevyhnutné, pretože v prípade endometriózy je vystavenie teplom zakázané.

Krátkovlnné ultrafialové a laserové žiarenie

Krátkovlnné ultrafialové žiarenie u žien s endometriózou sa používa po operácii. Его воздействие направляется на область раны. В результате физиотерапия помогает бороться с болезнетворными бактериями, активизирует деятельность лейкоцитов, приводит к кратковременному спазму капилляров, способствует быстрому процессу зарастания раны.

Laserové žiarenie, nasmerované priamo na ranu, eliminuje proces zápalu a opuch tkanív, odstraňuje škodlivé mikroorganizmy, zmierňuje bolesť, zabezpečuje stabilnú mikrocirkuláciu krvi, aktivuje proces metabolizmu v centre zápalu.

Lekári tiež často kombinujú laserové ošetrenie s magnetickou terapiou pre endometriózu. Vďaka tejto kombinácii sa vytvára dvojitý liečivý účinok, lúče prenikajú hlbšie do tkanív orgánu. Typicky sa tento spôsob liečby endometriózy používa prvýkrát po operácii.

vodoliečba

Tento fyzioterapeutický postup je liečba endometriózy ihličnatými a bishofitovými kúpeľmi. Ovplyvňujú receptory kože, čo spôsobuje tepelné, mechanické a chemické podráždenie. Ich vplyv je tiež založený na reflexných zmenách v cievach v tele.

Liečivé kúpele pre endometriózu u žien prispievajú k relaxácii, zmierneniu bolesti, eliminácii kŕčov. Takéto účinky sa dosahujú vďaka tomu, že sa voda používa s látkami, ako je napríklad ihličnatý extrakt alebo bischofit.

Pri liečbe endometriózy využívajú fyzioterapeutické postupy indiferentné kúpele, ktorých voda má teplotu 33 - 36 ° C. Majú menší vplyv na metabolické procesy, tepelnú rovnováhu a termoreguláciu. Terapeutický účinok po nich trvá 3-4 mesiace.

Negatíva fyzioterapie

Využitie fyzioterapie v endometrióze má niektoré negatívne aspekty, ktoré vedú k zvýšeniu hladín estrogénov a zvýšeniu vývoja ochorenia. Jedným z nich sú rôzne tepelné účinky na ženské telo.

Celá časť fyzioterapie, nazývaná klimatoterapia, pomáha ženám vyhnúť sa takejto expozícii. Obsahuje odporúčania, čo by sa malo zvážiť u pacientov so špecifickými patológiami v špecifickej klimatickej zóne.

Ženy trpiace endometriózou sa neodporúčajú žiť v krajinách s horúcim a vlhkým podnebím. Mali by ste tiež odmietnuť návštevu pláže, a pre použitie pri liečbe bahna musíte konzultovať so svojím lekárom.

Hormonálna a sexuálna sféra ženského tela sú veľmi chúlostivým mechanizmom, ktorého aktivita sa môže vypnúť kvôli náhlym poklesom teploty a iným environmentálnym faktorom. Je zvlášť dôležité, aby sa to počas fyzioterapie nestalo, inak môže byť účinok liečby znížený na nulu. Preto je ošetrujúci lekár povinný informovať svojich pacientov o tom, ako môžu relaxovať a čomu sa treba v každodennom živote vyhnúť.

Niektoré fyzioterapeutické postupy pre endometriózu môžu viesť k hyperestrogenizmu u žien. Patrí medzi ne:

 • terapeutické bahno
 • parafín,
 • kúpele so sírovodíkom a terpentínom, t
 • prúdov subtotovej frekvencie, ultrafrekvencií a superfrekvencií, t
 • diatermia a indukčná terapia,
 • kúpele a sauny,

Fyzická terapia sa nevykonáva u žien, ktoré trpia patologickými stavmi vyžadujúcimi okamžitý chirurgický zákrok. Zvyčajne sú to rôzne endometriálne cysty, ako aj silná proliferácia endometria v brušnej dutine, sprevádzaná bolesťou a čiastočnou obštrukciou.

Ak je žena diagnostikovaná s neskorým štádiom endometriózy, potom jej tiež nie je dovolené podstúpiť liečbu fyzioterapiou. Je to spôsobené tým, že takéto postupy môžu len zhoršiť zdravie pacienta alebo zvýšiť pravdepodobnosť vzniku malignity. Tiež nepredpisujte takúto liečbu pre ženy s hlbokými duševnými poruchami, nervovými poruchami. V podstate tieto patológie sprevádzajú pokročilú formu endometriózy.

Odporúčania na liečbu a prevenciu chorôb

Počas fyzioterapie pri liečbe endometriózy by ženy mali prehodnotiť svoj životný štýl. To pomôže rýchlo sa vyrovnať s patológiou a zlepšiť zdravie. Na to potrebujete:

 • viesť aktívny životný štýl. Fyzická aktivita pomáha znižovať hladiny estrogénu u žien, čo pomáha predchádzať ďalšiemu progresiu ochorenia,
 • odmietnuť použitie tamponov, pretože môžu narušiť krvný obeh v ženskom tele, zvýšiť bolesť počas menštruácie, prispieť k injekcii krvi do trubíc maternice s endometriálnymi bunkami,
 • upravte si dennú stravu. Potraviny by mali poskytovať všetky potrebné prvky. Musíte jesť čo najviac ovocia a zeleniny, ako je to možné, ale musíte obmedziť kávu, čaj, nápoje s plynom.

Ženy môžu nielen pomôcť svojmu telu zbaviť sa choroby, ale aj zabrániť výskytu patológie. Postupujte podľa nasledujúcich preventívnych opatrení:

 • pravidelne navštevujte gynekológa aspoň raz za šesť mesiacov,
 • nemať sex počas menštruácie,
 • nemajú potrat,
 • Včasné liečenie chronických patologických stavov súvisiacich s gynekológiou,
 • prijať opatrenia na boj proti obezite, ako napr.
 • uprednostňujú hormonálnu antikoncepciu, aby sa zabránilo nechcenému tehotenstvu.

Preventívne opatrenia endometriózy by mali vykonávať nielen ženy, ktoré netrpeli endometriózou, ale aj tí, ktorí sa s týmto ochorením vyrovnávali.

Fyzioterapeutické postupy sú účinnou liečbou endometriózy. Majú pozitívne aj negatívne stránky. Ale so správnou kompetenciou skúsených lekárov môže byť tento spôsob terapie spoľahlivým asistentom v boji proti patológii žien. Najdôležitejšou vecou je, že liečba by sa mala začať včas a potom bude prognóza zotavenia priaznivá.

Aká fyzioterapia sa používa na endometriózu?

Takýto častý gynekologický problém, ako je endometrióza, vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Za týmto účelom, lieky, chirurgia.

Fyzioterapia endometriózy je doplnkom oboch metód na konsolidáciu výsledku a urýchlenie zotavenia. Používa sa tiež na predĺženie remisie pri chronickom priebehu ochorenia a pomáha zmierniť závažnosť vedľajších účinkov hormonálnych liekov.

Súčasné použitie

Nízkofrekvenčné prúdy pomáhajú zmierniť bolesť a upokojiť nervový systém ženy. Neprispievajú k produkcii estrogénu, čo môže spôsobiť zhoršenie priebehu ochorenia.

Pulzné prúdy pre elektroforézu tiež pomáhajú pri všeobecnej liečbe endometriózy. S ich pomocou môžete drogu akumulovať s maximálnou účinnosťou priamo v oblasti jej činnosti s minimálnym príjmom v iných orgánoch. Často sa používa na chronickú patológiu.

Použitie prúdov je kontraindikované v prípade detekcie kameňov v obličkách alebo pečeni, ako aj v prípade podozrenia na prítomnosť nádoru.

Použitie radónových kúpeľov

Použitie radónových kúpeľov umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 • Hormonálna rovnováha je normalizovaná obnovením práce CNS (hypofýzy a hypotalamu), čo má pozitívny vplyv na vaječníky,
 • Odstraňuje sa zápalový proces a vzniká antialergický účinok.
 • Úľava bolesti sa vyskytuje na úrovni mozgu a miechy,
 • Normalizácia zrážania krvi a redukcia chronickej straty krvi, prevencia anémie.

Radónové kúpele s endometriózou sa užívajú každý druhý deň, každá procedúra trvá 10-15 minút. Kurz sa zvyčajne skladá z 10-14 takýchto kúpeľov. Za jeden rok musí žena prejsť jedným alebo dvoma cyklami takejto terapie. Súčasne sa vykonáva zavlažovanie radónovou vodou, niekedy sa predpisujú terapeutické mikroklystre.

Laserová terapia

Laserová terapia pomáha riešiť takéto problémy:

 • Stimulovať obnovenie normálneho tkaniva,
 • Zvýšiť účinok farmakoterapie,
 • Urýchliť hojenie a zmierniť opuchy po operácii
 • Znížiť bolesť.

Kombinácia magnetoterapie pre endometriózu a laserové ošetrenie vám umožní dosiahnuť výsledok rýchlejšie a hlbšie do oblasti poškodenia. Takáto liečba je kontraindikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Onkopatológia a benígne neoplazmy,
 • Akútny hnisavý proces
 • Výrazné formy diabetu a hypertyreóza,
 • Zlyhanie srdca a obličiek.

Laserová terapia vám umožní znížiť dávkovanie hormonálnych liekov a predĺžiť intervaly medzi liečbami.

Magnetoterapia a ozónová terapia

Liečba pomocou elektromagnetických polí môže zmierniť bolesť, zlepšiť prekrvenie orgánov, zastaviť kŕče, opuch a zápal. Pretože mikrocirkulácia s touto technikou sa zlepšuje vo všetkých orgánoch, vrátane centrálneho nervového systému, znamená to, že magnetická terapia má všeobecný upokojujúci účinok.

Použitie ozónu pomáha zlepšiť trofizmus tkanív a mikrocirkuláciu, ako aj eliminovať účinky patogénnych mikroorganizmov na vnútorné pohlavné orgány.

Ozónová terapia je prostriedkom na urýchlenie zotavenia ženskej sexuálnej funkcie, liečby neplodnosti, vrátane po operácii.

Existuje niekoľko spôsobov použitia ozónu v závislosti od stavu pacienta a prítomnosti iných gynekologických patológií, ktoré sú predpísané:

 • zavlažovanie,
 • Rektálne podávanie, t
 • Intravenózne podávanie
 • Tampóny na stúpanie a trenie s ozonizovaným olejom.

Zvyčajne sa po piatom zasadnutí objaví výrazné zlepšenie, zmizne bolesť, odstránia sa ďalšie negatívne symptómy a obnoví sa celé telo.

Ozónová terapia nie je indikovaná v prípade hypertyreózy, krvácania, konvulzívneho syndrómu, trombocytopénie.

Fyzioterapia je dobrou pomôckou, pokiaľ ide o urýchlenie zotavenia z endometriózy alebo predĺženie remisie, ak je proces chronický. Ich vymenovanie však vykonáva iba odborník.

Fyzioterapia endometriózy - fyzioterapia.ru

Podľa najnovších odporúčaní SOGC a ESHRE, na liečbu endometriózy používajú akúkoľvek účinnú a bezpečnú terapiu na zmiernenie bolesti, tehotenstva alebo menopauzy, zlepšenie kvality života pacienta. Najúčinnejšou a najvhodnejšou liečebnou možnosťou je komplexná patogenetická terapia, pri ktorej je účinok jednej terapeutickej metódy doplnený a posilnený pôsobením iných.

Treba poznamenať, že fyzioterapia nie je samostatnou možnosťou liečby endometriózy, ale ak sa používa podľa indikácií, je to účinná dodatočná metóda na zvýšenie účinku liekovej terapie, zvýšenie intervalu medzi cyklami hormonálnej terapie a tým zníženie závažnosti jej vedľajších účinkov, zníženie výskytu pooperačných komplikácií, zlepšiť stav pacienta, riešiť reprodukčné problémy.

V Rusku sa už dlho používajú prírodné a predtvarované fyzikálne faktory na liečbu endometriózy, a to vďaka prítomnosti unikátnych prírodných zdrojov radónu a overených metód jeho lekárskeho použitia v našej krajine, ako aj existencii zavedenej školy prístrojovej fyzioterapie. Naše literárne rešerše o použití akýchkoľvek fyzikálnych faktorov na liečbu endometriózy, uvoľnených v posledných 10 rokoch, ukázali, že vo svete sa fyzikálna terapia prakticky nepoužíva na liečbu gynekologických ochorení, najmä endometriózy, hoci fyzikálne faktory sú široko používané v neurológii, kardiológii a traumatológii. účinné pri rehabilitácii pacientov. V súčasnosti neexistujú výsledky randomizovaných kontrolovaných štúdií o používaní fyzikálnych faktorov v iných oblastiach medicíny, a to z dôvodu značných ťažkostí, s ktorými sa stretávame pri ich správaní spojenom s využívaním fyzioterapie (rôzne zariadenia, použitie rôznych techník, nemožnosť zjednotenia prírodných faktorov, ťažkosti pri získavaní účinku fyzioterapie). vyhodnotenie výsledkov komplexnej liečby) a vysoké náklady na takéto štúdie. Napriek tomu Rusko získalo rozsiahle klinické skúsenosti s efektívnym využívaním prírodných a predtvarovaných fyzikálnych faktorov pri liečbe endometriózy, čo nám umožnilo poskytnúť tento materiál na použitie v klinickej praxi.

Preformované a prírodné fyzikálne faktory používané na liečbu pacientov s endometriózou: 1. Nízkofrekvenčné impulzné prúdy - diadynamické, sínusové modulované, fluktuujúce, interferenčné, obdĺžnikové (elektrotranquilizácia), transkutánna elektrolieurostimulácia. Impulzné prúdy majú výrazný analgetický a sedatívny účinok, pričom nemajú účinok stimulujúci estrogén. Elektroforéza liečiv, najmä jódu, pomocou pulzných prúdov umožňuje zadávať malé dávky lieku, v malých dávkach pomáha ukladať ho do kože až 3 týždne. a postupný vstup do krvi, jej akumulácia v panvovej oblasti, má veľký význam pri chronických ochoreniach, pretože akumulácia v zápale, ióny jódu inhibujú zmenu a exsudáciu, stimulujú reparatívne regeneračné procesy (spojivové tkanivá vytvárajú kolagén a elastické vlákna). Pod vplyvom jódu sa normalizuje rovnováha uvoľňujúcich hormónov hypofýzy a pohlavných hormónov. Impulzné prúdy však nemožno použiť, ak má pacient urolitiázu alebo ochorenie žlčových kameňov. Liečba sa začína 5. - 7. dňom menštruačného cyklu (aby sa predišlo nedostatočnej reakcii vo forme acyklického krvácania, zvýšenej bolesti) na pozadí mechanickej antikoncepcie kondómom alebo COC. Obdobie následných účinkov pri spracovaní impulzných prúdov je najmenej 2 - 4 mesiace.

2. Magnetické a elektromagnetické polia s nízkou frekvenciou s rôznymi charakteristikami - magnetická terapia (konštantná, striedavá, pulzujúca, pulzná, pohyblivá magnetická oblasť), pulzné elektromagnetické pole. Magnetoterapia v neprítomnosti tepelných a estrogén-stimulačných účinkov má výrazný lokálny protizápalový, hypokoagulačný, desenzibilizačný, analgetický, vazoaktívny, stimulujúci účinok na metabolizmus, v dôsledku obnovenia membránovej permeability buniek zapáleného tkaniva, eliminácie edému a ním spôsobenej bolesti. Vysoká magnetická permeabilita biologických tkanív umožňuje prenikanie magnetických polí prakticky do akejkoľvek hĺbky, čo je veľmi dôležité pre veľké objemy chirurgického zákroku (pri použití magnetického poľa s frekvenciou 50 Hz a indukčnosti od 35 mT). Použite lokálne (na zóne malého povodia) a všeobecnú magnetickú terapiu, ktorá má všeobecný sedatívny účinok. Pulzné elektromagnetické pole normalizuje stav centrálneho a vegetatívneho nervového systému, zlepšuje mikrocirkuláciu. Magnetická terapia sa vykonáva hlavne v skorom pooperačnom období.

3. Elektromagnetické oscilácie optického (svetelného) rozsahu - krátkovlnné ultrafialové žiarenie (KUV žiarenie), laserové žiarenie (s vlnovou dĺžkou 620 - 1300 nm). Lokálny účinok žiarenia KUF na pooperačnú oblasť rany poskytuje výrazný baktericídny účinok, stimuluje fagocytovú aktivitu leukocytov, spôsobuje krátkodobý spazmus kapilár a potom expanziu subkapilárnych žíl urýchľuje proces epitelizácie rán. Priamy krátkodobý účinok na ranu laserovým žiarením má baktericídny, protizápalový, analgetický, výrazný biostimulačný účinok na reparatívne procesy v dôsledku normalizácie mikrocirkulácie, redukcie edému tkaniva, aktivácie metabolických procesov v zápale. S kombinovaným účinkom magnetickej laserovej terapie dochádza k sčítaniu a zosilňovaniu fyziologických a terapeutických účinkov, zvyšuje sa hĺbka prenikania laserového žiarenia. Najvhodnejšie je použiť tieto faktory v skorom pooperačnom období.

4. Balneoterapia - všeobecné radónové a brómové kúpele. Na liečbu endometriózy sa používa voda s priemernou koncentráciou radónu 40 až 200 nCi / l (1,5–7,5 kBq / l), často v kombinácii s mikroklystrom a vaginálnym výplachom s radónovou vodou (s retrocervikálnou endometriózou). Používajú sa ľahostajné kúpele - voda s teplotou 33 - 36 ° C. Hlavným klinickým účinkom radónu je účinok na nervový systém na všetkých úrovniach regulácie - inhibícia, sedatívne a výrazné analgetické účinky. Radón normalizuje pomer pohlavných steroidných hormónov a gonadotropínov, znižuje úroveň hyperestrogenizmu, zvyšuje obsah progesterónu. Poskytuje výrazný antiadhézny účinok, normalizuje centrálnu a regionálnu hemodynamiku v panvovej oblasti. Je to najsilnejší a najúčinnejší faktor pri vplyve na endometriózu s dlhou, najmenej 6-mesačnou dobou následného účinku, čo umožňuje predĺženie intervalov medzi cyklami hormonálnej terapie. Иодобромные воды (концентрация иода не менее 10 мг/дм3 и брома не менее 25мг/дм3) также используют в виде ванн и влагалищных орошений в индифферентном тепловом режиме (33–36°С). Они оказывают выраженное седативное и противовоспалительное действие, влияют на функцию щитовидной железы, снижают АД, подавляют гиперэстрогению.Jód-bromové vody zvyšujú prah bolesti a hmatovej citlivosti, spôsobujú dlhodobé zníženie závažnosti bolesti. Doba následného pôsobenia týchto kúpeľov je až 4 mesiace.

5. Vodoliečba - ihličnany, bishofitové kúpele, ktorých pôsobenie je založené na tepelných, mechanických a chemických stimuloch kožných receptorov a zmien cievnych reflexov. Terapeutické kúpele poskytujú sedatívny, analgetický, antispastický účinok, ktorý je zosilnený pridaním rôznych látok do sladkej vody (borovicový extrakt, bischofit). Pri endometrióze sa používajú indiferentné kúpele (teploty vody 33 - 36 ° C), ktoré majú najmenší vplyv na tepelnú bilanciu, tepelnú reguláciu a metabolizmus. Obdobie následného pôsobenia hydroterapie po dobu najmenej 3-4 mesiacov.

6. Klimatoterapia. Je potrebné poznamenať, že prirodzené nadmerné slnečné žiarenie má stimulujúci účinok na vývoj a progresiu endometriózy, ktorá by mala byť varovaná pacientov, vzhľadom na súčasné zmeny v poveternostných podmienkach a túžbu pacientov relaxovať v ich neobvyklých klimatických zónach. Absolútne kontraindikované použitie pri liečení endometriózy fyzikálnych faktorov spôsobujúcich giperestrogeniey: peloidné vyhrievaný piesok, parafín, sírovodík, chlorid sodný, terpentín, sulfid kúpeľa estrogenstimuliruyuschih predtvarované fyzikálnych faktorov (ultrazvukové, nadzvukový frekvenčný prúdy, diatermia, indutotermiya prúdov ultra a ultra-vysoká frekvencia), masáž lumbosakrálnej chrbtice, kúpeľa a sauny. Súkromné ​​postupy elektrických procedúr, balneoterapia a hydroterapia sú popísané v referenčných knihách.

Priaznivé vlastnosti použitia fyzikálnych faktorov by mali zahŕňať aj: • fyziológiu, pretože fyzikálne faktory sú prvkami prírodného prostredia, ktoré neustále ovplyvňuje organizmus, • bezpečnosť, • nedostatočná toxicita, vedľajšie účinky a alergické reakcie, • bezbolestné postupy, • miesto pôsobenia, • individualizácia podľa dozimetrických parametrov a metód, • dlhé obdobie po účinku, • dobrá kompatibilita s inými terapeutickými látkami, možnosť využitia fyzikálnych faktorov v terapeutických komplexoch rôzneho zamerania so zosilnením účinku liekov,

Hlavné indikácie pre použitie fyzikálnych faktorov pri liečbe endometriózy: • Endometrióza štádium I - II distribúcie, potvrdená okamžite, prestávka s predĺženou hormonálnou liečbou. Fyzioterapia v tomto prípade dopĺňa hlavnú možnosť liečby - hormonálnu terapiu. Cieľom fyzioterapie je redukcia bolesti, trofických, protizápalových, antiadhéznych účinkov. Využíva sa elektroliečba: terapia pulzným nízkofrekvenčným prúdom alebo elektroforéza jódu s použitím pulzných prúdov. Postupy sa vykonávajú denne 1-3 krát denne, počas 20-30 procedúr. Odporúča sa kombinovať elektroliečbu s terapeutickými kúpeľmi (jódbróm, borovica, bischofit). Je však potrebné mať na pamäti, že na pozadí takejto liečby pri používaní COC existuje riziko krvácania. Riziko takejto nežiaducej reakcie sa môže znížiť prepnutím na elektromagnetické a magnetické polia. Fyzioterapia sa najčastejšie vykonáva v intervaloch medzi cyklami hormonálnej terapie. Striedanie hormonálnych a izioterapeutických kurzov umožňuje nepoužívať (alebo oddialiť začiatok podávania) hormónov druhej línie a vykonávať liečbu gestagénmi alebo COC.

• Mladý vek pacientov. Fyzioterapia pri liečbe adolescentov sa môže použiť viacerými spôsobmi, najmä pri dysmenorey ako empirickej terapii. Fyzikálne faktory neposkytujú možné vedľajšie účinky pri používaní NSAID a hormónov. S potvrdenou diagnózou endometriózy a hormonálnej terapie môže byť fyzioterapia použitá ako adjuvantná možnosť, ktorá zníži hormonálnu záťaž (av niektorých prípadoch ju nahradí) a závažnosť negatívnych účinkov, zvýši intervaly medzi liečbami, prípadne oddiali čas operácie, normalizuje psycho-emocionálny stav dievčatá. Sú znázornené elektroliečba, bežné ihličnaté, bishofitové kúpele. Jód-brómové kúpele a radónová terapia sa môžu vykonávať len pri liečbe pacientov starších ako 18 rokov s pravidelným menštruačným cyklom.

• Alternatívna liečba intolerancie na lieky (hormonálne) a somatické zhoršenie, najmä u starších pacientov. Zriedkavo, ale existujú situácie buď neznášanlivosti hormónov v dôsledku rôznych somatických patológií, závažnosti vedľajších účinkov, alebo zlyhania z osobných dôvodov na prijímanie hormónov. V týchto prípadoch môže byť voľba pri liečbe pacienta voľbou použitia fyzikálnych faktorov. Je znázornená elektropulzová terapia alebo elektroforéza jódu s použitím pulzných prúdov, ktoré majú výrazný anestetický účinok. Odporúča sa kombinovať elektroliečbu s terapeutickými kúpeľmi (jódbróm, borovica, bischofit). Radónová terapia môže byť pre takýchto pacientov možnosťou.

• Adjuvantná liečba chronického syndrómu panvovej bolesti. Fyzikálna terapia s CTB je vždy adjuvans, pretože nemôže poskytnúť analgetický účinok porovnateľný s účinkom hormonálnej terapie. Vzhľadom na rôzne patogénne mechanizmy bolesti pri tvorbe endometriózy je použitie fyzikálnych faktorov možné len na pozadí hormonálnej terapie, v intervaloch medzi cyklami príjmu hormónov, po operácii. Vplyv pulzných prúdov, jódová elektroforéza, hydro a balneoterapia sa využívajú. Takýto komplex (2-3 procedúry denne a všeobecný terapeutický kúpeľ) poskytuje výrazný anestetický a všeobecný sedatívny účinok s obdobím po účinku 2 až 4 mesiace. Súčasne sa pri používaní hormónov nepozorujú žiadne vedľajšie účinky. Bolestivý syndróm je hlavnou indikáciou na podávanie rhodonoterapie vo forme všeobecných kúpeľov a vaginálnych výplachov. Doba následného pôsobenia radónovej terapie je najmenej 6 mesiacov.

• Prevencia adhézií a možných zápalových komplikácií v skorom pooperačnom období pri chirurgickej liečbe endometriózy. Fyzikálna terapia zabraňuje oneskoreniu a prehlbovaniu prvej fázy procesu rany - fáza zápalu, zaisťuje nekomplikované pooperačné obdobie v dôsledku ukončenia prvej fázy procesu rany v najskorších fyziologických obdobiach, umožňuje obmedziť štandardnú lekársku terapiu, pomáha redukovať dĺžku pobytu pacienta v nemocnici. Liečba sa odporúča začať už 1. deň po operácii. V intenzívnom režime používajte predtvarované fyzikálne faktory (nízkofrekvenčná magnetoterapia, laserová terapia, magnetická laserová terapia, KUV žiarenie). Pri absencii krvavého výtoku z genitálneho traktu sa odporúča použiť intrakavitárne vodiče energie, ktorých účinnosť je vyššia ako kožné.

• V neskorom pooperačnom období v komplexnej liečbe adhézií v panve, chronickej panvovej bolesti, klinických prejavov progresívnej endometriózy. Vzhľadom na multifaktoriálny charakter patogenetických mechanizmov tvorby klinického obrazu ochorenia, chirurgickej liečby vykonávanej pacientom skôr, hormonálnej terapie, sa ako adjuvantná terapia používa aj fyzioterapia. Je to možné ako ambulantná elektroliečba v kombinácii s využívaním rezortných faktorov v neorezortných podmienkach a liečba v špecializovaných sanatóriách, kde sa využívajú predformované fyzikálne faktory, prírodné rezortné faktory (klíma, balneoterapia a hydroterapia), psychoterapia a kinezioterapia. Primeraný chirurgický zákrok poskytuje pozitívny klinický efekt v 84,4% prípadov, miera tehotenstva je 23,1%, incidencia recidívy ochorenia je 20,5%. Po kombinovanej terapii s použitím chirurgickej, hormonálnej a rezortnej liečby sa klinický účinok dosahuje v 83,8% prípadov, miera tehotenstva je 26,1%, frekvencia recidívy ochorenia je 16,2%.

Kontraindikácie použitia fyzikálnych faktorov pri endometrióze: • cystické formy endometriózy - endometriózne cysty vaječníkov, • všetky formy endometriózy, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu, • štádiá III a IV šírenia endometriózy, pretože fyzioterapia nemôže byť účinná od začiatku a mala by byť vyradená,

• hlboké psycho-emocionálne poruchy, neurotizácia pacienta na pozadí základného ochorenia, korigovaná psychotropnými liekmi.

Rezyume1. Fyzikálna terapia môže byť použitá ako dodatočný typ liečby alebo časť komplexu v bezprostrednom a vzdialenom pooperačnom období, v kombinácii s hormonálnou terapiou alebo inými typmi liečenia liečivami, ktoré zosilňujú ich terapeutický účinok. Odporúča sa začať fyzioterapiu u pacientov s endometriózou v nemocničnom štádiu, pokračovať v liečbe v ambulancii a liečebných zariadeniach. Fyzioterapia je bezpečná, sústredená, bezbolestná a môže byť mnohokrát použitá.

4. Menovanie fyzioterapie sa vykonáva po konzultácii s ošetrujúcim lekárom - pôrodníkom-gynekológom.

Výhody fyzioterapie pre endometriózu

Proces fyzioterapie má mnoho výhod. Bolo vedecky dokázané, že tento postup je neškodný, pôsobí priamo na problémovú oblasť v tele a sotva spôsobuje akúkoľvek bolesť. Preto sa fyzioterapia používa pri liečbe mnohých ochorení, vrátane endometriózy.

Fyzioterapia endometriózy nie je náhradou za hlavnú liečbu, ale len jej doplnok. Takéto terapie sú najčastejšie predpisované súbežne s hormonálnou terapiou.

Fyzioterapia liečby endometriózy sa používa v nasledujúcich prípadoch:

 • Individuálna neznášanlivosť hormónov
 • Ako prevencia zrastov brušnej dutiny v dôsledku chirurgického zákroku,
 • Je potrebné zastaviť bolesť v panvovej oblasti.

Fyzioterapia sa predpisuje aj pacientom, ktorých vek neumožňuje chirurgicky odstrániť endometriózu - dievčatám a veľmi mladým dievčatám.

Varovanie! Ak chcete vymenovať pacienta jeden alebo iný spôsob fyzioterapie pre endometriózu môže len ošetrujúci lekár.

kontraindikácie

Procedúra fyzioterapie nie je ukázaná všetkým. Neodporúča sa používať, ak:

 • Endometrióza vstúpila do poslednej fázy. V tomto prípade fyzioterapia iba zhorší stav pacienta,
 • Pozoruje sa proliferácia endometria v brušnej dutine. Takýto proces je najčastejšie sprevádzaný bolesťou a vyžaduje len chirurgický zákrok.
 • Duševné alebo nervové poruchy prítomné u pacienta.
na obsah ↑

Elektromagnetické oscilácie optického (svetelného) rozsahu

Táto metóda zahŕňa krátkovlnné ultrafialové (KUF) a laserové žiarenie. Táto terapia sa aplikuje po chirurgickom odstránení endometriózy.

 1. EUV žiarenie. Lúč ide priamo do oblasti rany. Podporuje rýchle hojenie rán, má baktericídny účinok.
 2. Laserové žiarenie. Laserový lúč nasmerovaný do oblasti rany zmierňuje opuch a zápal, zmierňuje bolestivé mušty. Toto žiarenie tiež ničí škodlivé mikróby v rane a zlepšuje mikrocirkuláciu.

Náklady na jedno sedenie vaginálneho laserového žiarenia sa pohybujú od 150 do 2500 r.

klimatoterapia

Tento typ fyzioterapie zahŕňa prítomnosť pacienta v určitých klimatických podmienkach. Vplyv klímy na telo v dôsledku blízkosti mora, teploty vzduchu, jeho vlhkosti a ďalších faktorov. Najbežnejšími spôsobmi klimatickej terapie sú vzduchové kúpele, spanie pod šírym nebom a na brehu mora, kúpanie.

Voľba miesta odpočinku by mala byť koordinovaná s lekárom, pretože horúca a vlhká klíma je kontraindikovaná pre ženy s endometriózou. Ostrá zmena klimatických podmienok sa tiež neodporúča u pacientov s podobnou diagnózou.

Možné následky a komplikácie

Ako pri každej terapeutickej intervencii, fyzioterapia môže spôsobiť nepríjemné následky pre telo. Aby ste tomu predišli, musíte vedieť o možných rizikách a prediskutovať ich so svojím lekárom. Vzhľadom na individuálne charakteristiky tela pacienta si lekár zvolí optimálny typ fyzioterapie.

Ženské telo je niekedy veľmi rozmarný a nepredvídateľný mechanizmus. Jeho stav môže závisieť od kolísania teploty alebo iných faktorov prostredia. Toto všetko je potrebné zvážiť pri vykonávaní akejkoľvek fyzioterapie. Ak nie sú dodržané všeobecné pravidlá pre endometriózu, celý pozitívny účinok fyzioterapie môže byť znížený na nulu.

Pri endometrióze sú kontraindikované nasledujúce typy fyzioterapie:

 • Parafínová terapia
 • Liečba bahna,
 • Terpentínové a sirovodíkové kúpele, t
 • Ošetrenie ultra a superfrekvenčnými prúdmi.

Včasné začatie fyzioterapie môže zmierniť príznaky endometriózy v ranom štádiu. S kompetentným prístupom lekárov a pozitívnym postojom pacienta je prognóza zlepšenia zdravia žien veľmi vysoká.

Skutočné fyzioterapeutické techniky

Fyzioterapia endometriózy sa zvyčajne používa ako pomocná časť terapie. Používa sa súčasne s korekciou hormonálneho pozadia ženy. To vám umožní znížiť dávkovanie liekov, čo má pozitívny vplyv na stav pacienta a pomáha predchádzať vedľajším účinkom. Po chirurgickom zákroku fyzioterapia urýchľuje regeneráciu, minimalizuje riziko komplikácií a odstraňuje bolesť.

Fyzioterapia je východiskom, ak existujú kontraindikácie hormonálnej liečby. Pomáha obmedziť rozvoj patológie u mladých dievčat, pre ktoré si chirurgia vyžaduje veľké riziká.

Ale najväčšia účinnosť postupu priniesla komplexný účinok na telo, vrátane iných techník.

Ako fyzioterapeutická liečba sa vykonáva niekoľko typov procedúr:

 • Magnetoterapia - umožňuje odstrániť bolestivé prejavy, vytvoriť krvný obeh, zvýšiť účinok liekov na telo počas ich podávania, odstrániť opuchy a príznaky zápalu.
 • Elektroforéza - účinok na telo prúdu umožňuje zvýšiť stupeň asimilácie liečivých látok a zvýšiť plochu ich vplyvu, ako aj zmierniť nervové napätie pacienta.
 • Balneoterapia - zahŕňa radónové a brómové kúpele, ktoré odstraňujú bolesť, znižujú krvný tlak, zmierňujú zápal a majú tiež pozitívny vplyv na štítnu žľazu.

 • Laserová terapia a UV žiarenie sa predpisujú až po chirurgickom zákroku na urýchlenie hojenia a prevenciu možných komplikácií vo forme sekundárnej infekcie.
 • Hydroterapia sa používa ako dodatočný prostriedok vo forme kúpeľov s ihlami, ktoré majú upokojujúci účinok, ako aj relaxačné svaly, zmierňujú kŕče a bolesť.
 • Klimatoterapia - liečba v strediskách stredného pruhu s klímou v blízkosti miesta bydliska (sanatóriá Pyatigorsk, Novorossiysk, územie Krasnodar). Súčasne sa neuskutočňujú štandardné fyzioterapeutické postupy, celý účinok sa dosahuje vďaka čerstvému ​​vzduchu, relaxačnej atmosfére a zmene typu aktivity od práce k odpočinku.

Najúčinnejšími metódami sú elektroforéza, balneoterapia a liečba magnetickými vlnami. Pred vykonaním postupov je potrebné sa s každým z nich podrobnejšie zoznámiť.

elektroforéza

Tento postup sa vykonáva pomocou zariadenia, ktoré generuje pulzné prúdy s nízkou frekvenciou. Elektroforéza v endometrióze poskytuje niekoľko efektov naraz:

 • zmierňuje bolesť
 • upokojuje a odstraňuje vnútorný stres,
 • zvyšuje účinok injekčne podávaných liekov.

Pôsobenie prúdu nespúšťa produkciu estrogénu, čo sa týka pozitívnych účinkov pri liečbe endometritídy. Zvýšením účinku prichádzajúcich látok sa dávka zníži, čo je potrebné na vytvorenie požadovanej terapeutickej koncentrácie. V tomto prípade sú aktívne zložky zadržané v tele, odkiaľ každý deň vstupujú do krvného obehu.

Akumulácia lieku v maternici vám umožní efektívnejšie ovplyvniť problém a odstrániť ho. Táto vlastnosť je obzvlášť dôležitá pri chronickom priebehu ochorenia. Ale elektroforéza má množstvo kontraindikácií:

 • prítomnosti JCB, t
 • kamienky v močovom systéme,
 • onkologické ochorenia akejkoľvek povahy.

Terapia je predpísaná na 5-7 deň cyklu, pretože neskorší nástup môže spôsobiť zvýšenú bolesť, ako aj výskyt výtoku z krvi mimo menštruácie. Obzvlášť často sa to deje s ochranou kombinovaných perorálnych kontraceptív.

Priebeh elektroforézy sa musí opakovať každé 2-4 mesiace.

В связи с этим пациентки с хроническим, длительно протекающим эндометриозом покупают аппараты для домашнего использования. Это позволяет проводить процедуру в комфортных условиях с частотой, назначенной лечащим врачом.

Показания и противопоказания к физиолечению

Физиотерапевтические процедуры назначаются не всем пациентам. Они имеют чёткие показания:

 • Endometrióza v počiatočnom štádiu spojená s pauzou v prijímaní hormonálnych liekov (elektroforéza + balneoterapia).
 • Dospievanie, nedostatok porodu v histórii (elektroforéza + borovicové kúpele).
 • Nemožnosť liečby hormónmi alebo prítomnosť kontraindikácií v dôsledku sprievodných patológií (elektroforéza, radónové kúpele).
 • Prítomnosť syndrómu chronickej bolesti v panvovej oblasti (elektroforéza, balneoterapia, vrátane použitia radónu).
 • Obdobie po operácii ako preventívne opatrenie adhézií (laserová terapia, UV žiarenie, ošetrenie magnetickým poľom).
 • Prítomnosť adhézií a konštantnej bolesti v panvovej oblasti (hydroterapia, klimatická liečba, kúpele rôznych typov).

Napriek veľkému počtu indikácií a relatívnej bezpečnosti metódy sa fyzioterapia nie vždy používa. V niektorých prípadoch je jeho použitie nemožné. Patrí medzi ne:

 • prítomnosť cyst vo vaječníkoch,
 • indikácie pre chirurgický zákrok,
 • posledné štádiá endometriózy,
 • používanie psychotropných látok pacientom v súvislosti s ochorením.

Liečba endometriózy fyzioterapeutickými metódami prináša dobré výsledky len so správnym predpisom. Preto by sa mal vykonávať len po uzavretí lekára o potrebe a bezpečnosti tohto spôsobu expozície. Ak sú postupy zvolené správne, je často možné preniesť pacienta z hormonálnych prípravkov len na fyzioterapiu. To výrazne zlepšuje celkový stav ženy.

Výhody a kontraindikácie

Liečba endometriózy sa uskutočňuje prostredníctvom liekovej terapie, chirurgického zákroku a pomocných opatrení. Fyzikálna terapia je nevyhnutná na odstránenie zápalu, odstránenie bolesti a urýchlenie procesu regenerácie po operáciách. Správne zvolená kombinácia metód zabezpečuje zachovanie reprodukčnej funkcie žien.

Fyzioterapia predpísaná pre endometriózu sa vyznačuje mnohými výhodami. Metóda je úplne bezpečná a neškodná, môžete postihnúť určitú časť tela, napríklad spodnú časť brucha, procedúry neposkytujú nepríjemné pocity, bolesť alebo nepohodlie. Maximálny účinok je možné dosiahnuť kombináciou hormonálnej a fyzioterapeutickej liečby. Fyzioterapeutické postupy sa predpisujú samostatne v mnohých prípadoch, a to:

 • neznášanlivosť hormonálnych liekov,
 • mladý vek pacienta,
 • zmiernenie bolesti v panve,
 • prevencia adhézií.

Liečba endometriózy fyzioterapiou nemusí byť vždy vykonaná. Ak je rast endometria zahrnuté v poslednej fáze, nemôžete vykonávať alebo termálne procedúry. Sú tiež zakázané vo vývoji endometria v brušnej dutine, takéto indikácie sú dôvodom operácie. Duševné a nervové poruchy sú tiež zahrnuté v zozname kontraindikácií.

Druhy fyzioterapie pre endometriózu

Fyzioterapeutické procedúry sú rozdelené do dvoch veľkých skupín - prírodné (hydroterapia, klimatoterapia a balneoterapia) a umelé (ultrazvuk, fototerapia, magnetoterapia atď.). Voľba smeru závisí od veku pacienta, povahy problému, prítomnosti kontraindikácií. Najčastejšie používané dnes:

 • Magnetoterapia. Telo ženy je ovplyvnené striedavými magnetickými poľami s nízkymi frekvenciami. Výsledkom je zrýchlenie krvného obehu, obnovenie biochemických reakcií a normalizácia metabolizmu. Priebeh magnetoterapie pre endometriózu vám umožní vytvoriť menštruačný cyklus, zmierniť bolesť, odstrániť opuchy.

 • Elektroforéza v endometrióze. Teleso je ovplyvnené nízkofrekvenčnými impulznými prúdmi. Taktiež sa do tkanív, ktoré nespôsobujú alergie, zavádzajú špeciálne prípravky, ale majú lokálny a všeobecný posilňujúci účinok. Elektroforéza s Lidasou alebo hydrokortizónom stimuluje regeneráciu a obnovu hormonálnych hladín.
 • Laserové a ultrazvukové ošetrenie. Tento typ terapie je mimoriadne účinný pri rehabilitácii po chirurgickom zákroku na odstránenie endometriózy. Laser a účinok ultrazvukového prúdenia zastavujú bolesť, zmierňujú opuchy, odstraňujú zápalové procesy. Táto technika má tiež vynikajúci baktericídny účinok.
 • Balneoterapia. Jód-bróm a radónové kúpele s endometriózou majú veľký vplyv na stav nervového systému, zvyšujú imunitu a zmierňujú bolesť. Majú tonický, sedatívny a hypotenzívny účinok.

 • Vodoliečba. Ihličnaté kúpele a bischofit na endometriózu sa používajú v kurzoch trvajúcich 4 mesiace. Majú relaxačný účinok, zmierňujú bolesti a kŕče, upokojujú.
 • Cvičenie terapia. Fyzickú aktivitu pri endometrióze by mal vybrať skúsený fyzioterapeut. Triedy fyzikálnej terapie sa môžu vykonávať v ranom štádiu vývoja patológie. Veľmi obľúbené sú cvičenia Kegel, ktoré posilňujú panvové dno a spodnú časť brucha.

Aby fyzioterapia nepoškodzovala zdravie, je potrebné vopred študovať všetky možné riziká, následky a komplikácie a prediskutovať ich so svojím lekárom. Nedodržanie jednoduchých pravidiel môže znížiť celý pozitívny efekt na nulu.

Názory žien na fyzioterapiu endometriózy

Aby sme pochopili, ako je efektívna fyzioterapia v gynekologických patológiách, najmä endometrióze, je potrebné študovať prehľady tých, ktorí už sami zažili ultrazvuk, balneológiu, elektroforézu a ďalšie oblasti fyzioterapie na sebe:

„Mám 27 rokov. Začal som sa starať o bolesť, vaginálny výtok, nepohodlie počas pohlavného styku. Išiel som k lekárovi, boli predpísané testy a ultrazvuk. V dôsledku toho bola diagnostikovaná endometrióza štádia 2. Najprv som mal predpísanú hormonálnu liečbu. Po 6 mesiacoch liečby sa situácia nezmenila. Potom sa rozhodlo, že operáciu vykonáme. Potom, aby sa urýchlilo zotavenie, lekár odporučil ultrazvukové vyšetrenie. Práve som to urobil. Pri následnej patológii nebola detegovaná. Teraz plánujeme tehotenstvo s manželom. “

„Bol som diagnostikovaný s endometriózou vo veku 22 rokov. Choroba sa vyvinula, takže lekár predpísal pilulky a ultrazvuk. Liečba nepomohla, ale choroba sa nevyvinula. Keď som mal 25 rokov, rozhodol som sa na operáciu, pretože som naozaj chcel dieťa, a choroba bránila počatiu. Po operácii som sa opäť uchýlil k fyzioterapii. Tentokrát som sa zúčastnil elektroforézy s prípravkami zinku. Tentokrát všetko fungovalo. Po 4 mesiacoch sa mi podarilo otehotnieť. “

„Pokiaľ ide o mňa, fyzioterapia je strata času a peňazí. Po odstránení ložísk endometriózy som necítil žiadny pozitívny účinok magnetickej terapie. Obnova a rehabilitácia trvala približne dva mesiace. Bolesť a výtok ma neobťažovali, ale nespájam ju s vplyvom magnetického poľa. Niekoľko rokov sa situácia opakovala. Proliferácia endometria mi opäť spôsobila fyzické nepohodlie. Nakoniec som sa rozhodol úplne odstrániť maternicu s príveskami. V tom čase som mal 37 rokov. Neľutujem rozhodnutie. Cítim sa dobre.

záver

Po prečítaní článku sú navrhnuté tieto závery:

 • postupy nie sú jediným a nie hlavným spôsobom, ako sa zbaviť endometriózy,
 • používanie fyzioterapie v kombinácii s farmakologickými látkami zvyšuje účinnosť liečby, ako aj predlžuje remisiu,
 • v dôsledku fyzioterapie je možné znížiť závažnosť negatívnych prejavov, ku ktorým hormonálna liečba vedie,
 • Existuje vedecký dôkaz, že postup je neškodný, nie je bolestivý, má lokálny účinok priamo na postihnutú oblasť.

Druhy fyzioterapie pre endometriózu

Fyzioterapeutické postupy sú rozdelené do 2 skupín:

Tieto dve skupiny majú viac poddruhov. Prírodné procedúry zahŕňajú klimatoterapiu, hydroterapiu, balneoterapiu. Elektroforéza, magnetoterapia, ultrafialové žiarenie, laserová terapia sa považujú za umelé.

O každej zo skupín budeme hovoriť podrobnejšie.

Označenia na vymenovanie

Endometrióza je ochorenie ženského reprodukčného systému. S tým sa endometrium (vnútorná vrstva epitelu maternice) neodstráni počas menštruácie a nevylučuje sa v zložení krvácania, ale zostáva v tele a začína rásť do orgánov panvy a brušnej dutiny. Choroba má 4 štádiá, líši sa v počte a hĺbke fokusov. Od štádia do štádia sa príznaky zvyšujú.

Fyzioterapeutické procedúry sú predpísané pre endometriózu 1 alebo 2 stupne (s vážnejšími stupňami ochorenia, keď postihuje brušnú dutinu, fyzioterapia je neúčinná, je nutná operácia). Hlavnými úlohami v tomto prípade sú:

Keď sú pacienti mladí, fyzioterapia môže čiastočne a úplne nahradiť hormonálnu liečbu, čo môže byť nebezpečné pre tínedžera.

V prípade individuálnej intolerancie na hormonálnu terapiu sa kladie dôraz aj na použitie fyzioterapeutických metód liečby.

V skorom pooperačnom období fyzioterapia prispieva k rýchlejšiemu uzdraveniu, pričom jej použitie zápalových procesov je ukončené skôr. Pooperačné obdobie je jednoduchšie, šanca na obmedzenú minimálnu farmakoterapiu sa zvyšuje. Fyzikálne postupy zabraňujú tvorbe adhézií.

V neskorom pooperačnom období sa na liečenie adhézií používajú fyzikálno-terapeutické metódy, ktoré zabraňujú opätovnému výskytu ochorenia.

Hlavné indikácie pre použitie fyzikálnych faktorov pri liečbe endometriózy

Endometrióza štádia I - II šírenia, potvrdená okamžite, prestávka počas predĺženej hormonálnej terapie. Fyzioterapia v tomto prípade dopĺňa hlavnú možnosť liečby - hormonálnu terapiu. Cieľom fyzioterapie je redukcia bolesti, trofických, protizápalových, antiadhéznych účinkov. Využíva sa elektroliečba - nízkofrekvenčné impulzné prúdy alebo jódová elektroforéza s použitím pulzných prúdov. Procedúry sa vykonávajú denne 1-3 krát denne, kurz - 20-30 procedúr. Odporúča sa kombinovať elektroliečbu s terapeutickými kúpeľmi (jódbróm, borovica, bischofit). Je však potrebné mať na pamäti, že na pozadí takejto liečby pri použití kombinovaných perorálnych kontraceptív existuje hrozba krvácania z prieniku. Riziko takejto nežiaducej reakcie sa môže znížiť prepnutím na elektromagnetické a magnetické polia. Fyzioterapia sa najčastejšie vykonáva v intervaloch medzi cyklami hormonálnej terapie. Striedanie hormonálnych a fyzioterapeutických kurzov nám umožňuje nepoužívať (alebo odložiť začiatok podávania) hormóny druhej línie a liečiť gestagénmi alebo kombinovanými perorálnymi kontraceptívami.

Fyzioterapia pri liečbe adolescentov sa môže použiť viacerými spôsobmi, najmä s dysmenoreou ako empirickou terapiou. Fyzikálne faktory neposkytujú možné vedľajšie účinky pri použití nesteroidných protizápalových liekov a hormónov. S potvrdenou diagnózou endometriózy a vykonávaním hormonálnej terapie môže byť fyzioterapia použitá ako ďalšia možnosť, ktorá zníži hormonálnu záťaž (av niektorých prípadoch ju nahradí) a závažnosť negatívnych dôsledkov, zvýši intervaly medzi liečebnými cyklami, prípadne oddiali čas na operáciu, normalizuje psycho-emocionálne stav teenagera trpiaceho endometriózou. Sú znázornené elektroliečba, bežné ihličnaté, bishofitové kúpele. Jódovo-brómové kúpele a radónová terapia sa môžu vykonávať len pri liečbe pacientov starších ako 18 rokov so zavedeným pravidelným menštruačným cyklom a potvrdenou endometriózou.

Zriedkavo, ale existujú situácie buď neznášanlivosti hormónov v dôsledku rôznych somatických patológií, závažnosti vedľajších účinkov, alebo zlyhania z osobných dôvodov na prijímanie hormónov. V týchto prípadoch môže byť použitie fyzikálnych faktorov možnosťou liečby pacientov s endometriózou. Je znázornená elektropulzová terapia alebo elektroforéza jódu s použitím pulzných prúdov, ktoré majú výrazný anestetický účinok. Odporúča sa kombinovať elektroliečbu s terapeutickými kúpeľmi (jódbróm, borovica, bischofit). Radónová terapia môže byť pre takýchto pacientov možnosťou. Fyzikálna terapia chronickej panvovej bolesti spojenej s endometriózou je vždy dodatočná, pretože nemôže poskytnúť analgetický účinok porovnateľný s účinkom hormonálnej terapie. Vzhľadom na rôzne patogenetické mechanizmy bolesti pri tvorbe endometriózy je možné použitie fyzikálnych faktorov len na pozadí hormonálnej terapie vykonávanej v intervaloch medzi hormonálnou terapiou, po operácii. Vplyv pulzných prúdov, jódová elektroforéza, hydro a balneoterapia sa využívajú. Takýto komplex (2-3 procedúry denne a všeobecný terapeutický kúpeľ) poskytuje výrazný anestetický a všeobecný sedatívny účinok s obdobím po účinku 2 až 4 mesiace. Súčasne sa pri používaní hormónov nepozorujú žiadne vedľajšie účinky. Syndróm bolesti je hlavnou indikáciou pre radónovú terapiu vo forme všeobecných kúpeľov a vaginálnych výplachov. Doba následného pôsobenia radónovej terapie je najmenej 6 mesiacov.

Fyzikálna terapia zabraňuje oneskoreniu a prehlbovaniu prvej fázy procesu rany po chirurgickej liečbe endometriózy - fáza zápalu, poskytuje nekomplikovaný pooperačný priebeh v dôsledku ukončenia prvej fázy procesu rany v najskorších fyziologických termínoch, umožňuje obmedziť štandardnú liekovú terapiu, redukuje pobyt pacienta v nemocnici. Liečba sa odporúča začať už 1. deň po chirurgickej liečbe endometriózy. V intenzívnom režime používajte predtvarované fyzikálne faktory (nízkofrekvenčná magnetoterapia, laserová terapia, magnetická laserová terapia, KUV žiarenie). Pri absencii krvavého výtoku z genitálneho traktu sa odporúča použiť intrakavitárne vodiče energie, ktorých účinnosť je vyššia ako kožné.

Vzhľadom na multifaktoriálny charakter patogenetických mechanizmov tvorby klinického obrazu ochorenia sa ako adjuvantná liečba používa aj chirurgická liečba, ktorú pacient predtým vykonal, hormonálna terapia a fyzioterapia. Je to možné ako ambulantná elektroliečba v kombinácii s využívaním rezortných faktorov v mimo- rezortných podmienkach a liečba v špecializovaných sanatóriách, kde sa využívajú predtvarované fyzikálne faktory, prírodné rezortné faktory (klíma, balneoterapia a hydroterapia), psycho a kinezioterapia. Primeraný chirurgický zákrok pre endometriózu poskytuje pozitívny klinický efekt v 84,4% prípadov, miera tehotenstva je 23,1%, incidencia recidívy ochorenia je 20,5%. Po kombinovanej terapii s chirurgickou, hormonálnou a rezortnou liečbou sa klinický účinok dosahuje v 83,8% prípadov, miera tehotenstva je 26,1%, frekvencia recidívy ochorenia je 16,2%.

Kontraindikácie použitia fyzikálnych faktorov pri endometrióze:

 • cystické formy endometriózy - endometrioidné cysty vaječníkov,
 • všetky formy endometriózy, ktoré vyžadujú chirurgickú liečbu
 • Fázy III - IV šírenia endometriózy, pretože fyzioterapia nemôže byť spočiatku účinná a mala by byť zrušená,
 • hlboké psycho-emocionálne poruchy, neurotizácia pacienta na pozadí základného ochorenia, korigovaná psychotropnými liekmi.

Alina, 27 rokov

Po mnoho rokov som bol sužovaný bolesťou, prepustením a nepohodlím počas intimity. Po návšteve lekára a testovaní som bol diagnostikovaný s endometriózou 2ST. Po polročnej hormonálnej liečbe nedošlo k žiadnemu účinku, bola vykonaná operácia. Po zákroku lekára sa odporúča ultrazvuková terapia. Po absolvovaní predpísaného kurzu sa už patológia necítila, teraz žijeme so svojím manželom aktívnym sexuálnym životom bez akýchkoľvek ťažkostí. Čoskoro plánujeme tehotenstvo.

Naděžda, 27 rokov

Počul som o mojej diagnóze od lekára vo veku 22 rokov. Keďže choroba bola schopná zistiť v ranom štádiu, lekár odporučil ultrazvukové ošetrenie. Fyzioterapia však nepomohla, hoci choroba sa prestala vyvíjať aktívne. Keď som mala 25 rokov, musela som ísť na operačný stôl, po ktorom som znovu podstúpila fyzioterapiu - zinkovú elektroforézu. Táto liečba bola úspešná. O šesť mesiacov neskôr som otehotnela.

Svetlana, 24 rokov

Už 1,5 roka som bol „šťastným majiteľom“ diagnózy endometriózy. Podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára zažila rôzne fyzioterapeutické postupy - pozitívny výsledok nie je pozitívny. Môj názor je, že fyzioterapia je plytvanie drahocenným časom a peniazmi. Po viac ako roku strávenom v kúpeľoch, pleťových vodách a iných neúspešných zákrokoch som čakal, kým som úplne neodstránil maternicu a prívesky.

Pin
Send
Share
Send
Send