Zdravie

Ako vitamíny pomáhajú obnoviť menštruačný cyklus

Pin
Send
Share
Send
Send


Každý vie, že ľudské telo by malo dostať potrebnú dávku vitamínov, minerálov. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je konzumácia jedla, nákup hotových komplexov v lekárňach. V gynekológii sa vitamíny používajú na normalizáciu menštruačného cyklu, znižujú nepríjemné príznaky PMS. Potom, čo žena absolvovala potrebné vyšetrenia, lekár vidí, ktoré vitamíny sú pre ňu nevyhnutné, individuálne vyberá komplexy, dáva odporúčania o výžive.

Príčiny porušenia

U žien sa často vyskytujú menštruačné poruchy. Môže nastať oneskorenie, menštruácia začne skôr. Každá žena nájde povrchnú výhovorku, obviňujúcu únavu, skúsenosti. Niet pochýb, že sú čiastočne vinní z porušenia menštruačného cyklu, ale nie úplne. Gynekológovia nazývajú príčiny porušenia:

 1. Patológie: polycystická, endometrióza, cysty vaječníkov. Každá z týchto chorôb nepriaznivo ovplyvňuje menštruačný cyklus, pričom ju porušuje.
 2. Hormonálna nerovnováha - príčina porušenia obvyklého cyklu kritických dní. Problém si vyžaduje štúdium, vykonávanie diagnostických činností, absolvovanie testov.
 3. Dysfunkcia štítnej žľazy.
 4. Nadmerná hmotnosť spôsobuje zvýšené hladiny estrogénov. Ženy čelia nezrovnalostiam v cykle. Mesiac môže byť bohatý.
 5. Stresové situácie, zmena časových pásiem, klíma ovplyvňujú tok kritických dní.
 6. Nadmerné cvičenie. Keď žena dramaticky mení hmotnosť, celé telo trpí, reprodukčný systém nie je výnimkou. Niektorí hrajú nielen šport, ale aj steroidné hormóny.

Nestabilita menštruačného cyklu u adolescentov sa považuje za normálnu. Postupne sa vytvorí všetko, ak sú iné nepríjemné príznaky, mali by ste podstúpiť gynekologické vyšetrenie.

Úloha vitamínu pre ženské telo

Mnoho ľudí márne podceňuje účinok vitamínov na stabilnú prácu reprodukčných orgánov. Lekári vyvinuli zoznam užitočných látok, ktoré by mali nasýtiť telo. S ich pomocou môžete ušetriť nielen zdravie, ale aj krásu, obnoviť menštruačný cyklus (MC), zabudnúť na nepríjemné zlyhania.

Vitamín A je pre organizmus mimoriadne dôležitý pod jeho vplyvom aktualizované sliznice. Je nevyhnutný v procese výroby progesterónu. Jeho účinok zvyšuje silu hormónov, reguluje normálny vývoj prsných žliaz.

Nezabudnite, že je to antioxidant, ktorý sa podieľa na metabolických procesoch hormónov sexuálnej sféry. Jeho nedostatok spôsobuje pokles sexuálnej túžby. Porušil proces ovulácie, menštruácie. Jeho nedostatok môže spôsobiť mastopatiu.

Skupina vitamínov B je dôležitá pre fungovanie organizmu, najmä reprodukčného systému. B6 je zodpovedný za normálne fungovanie pohlavných žliaz. Jeho nedostatok provokuje porušenie pravidelnosti menštruácie.

Pre rýchlu aktualizáciu tkanín potrebujú B9. S jeho nedostatkom sa v maternici vyvíjajú hyperplastické procesy, pozorujú sa pravidelné oneskorenia. Užitočné B12 sa podieľa na tvorbe krvi, pričom tvorí aktívnu formu retinolu. Ovplyvňuje imunitný systém tela. B12 sa aktívne podieľa na proteíne, metabolizme uhlíka, syntéze enzýmov, aminokyselinách.

Vitamín C je silným antioxidantom, ktorý pomáha telu vyrovnať sa so škodlivými metabolickými produktmi, voľnými radikálmi a vďaka svojim vplyvom vnútorné systémy a orgány ľahšie tolerujú stresové situácie. Pomáha rýchlejšie a úspešne sa prispôsobiť novým životným podmienkam.

Telo začína aktívne používať túto zložku v obdobiach silného emocionálneho zmätku, boja proti chorobám. Jeho nedostatočná prítomnosť v tele vedie k narušeniu menštruačného cyklu. Strata sily, stabilita stien krvných ciev, zvyšuje tendenciu k tvorbe hematómov.

Zvýšený príjem kyseliny askorbovej prispieva k rýchlemu rastu vnútornej vrstvy maternice (endometrium), menštruácia začína skôr. Denná dávka pre ženu je 60 mg kyseliny askorbovej. Je možné ho získať zo zdravých produktov alebo kúpiť hotový výrobok v lekárni. Ďakujeme jej:

 1. Zlepšenie metabolizmu sacharidov.
 2. Váha je normalizovaná.
 3. Počet cholesterolových plakov, ktoré sa tvoria na stenách ciev, sa zníži.

Uistite sa, že príjem kyseliny askorbovej je určený pre tých, ktorí boli diagnostikovaní s chudokrvnosťou, pomáha zlepšovať stav krvi. Žena, ktorá má potrebnú zásobu tejto látky, je menej náchylná na depresiu.

Hlavný vplyv tejto zložky sa prejavuje v hustote, štruktúre kostného tkaniva, pretože je zodpovedný za proces metabolizmu vápnika. S jeho nedostatkom pokračujú negatívne syndrómy PMS a menštruácie oveľa dlhšie.

Bez vitamínu E nie je možný kompletný proces tvorby pohlavných hormónov. Ovplyvňuje produkciu progesterónu, potrebnú na zabezpečenie úplnej druhej fázy menštruačného cyklu. Jeho obrovskú úlohu, rovnako ako hormón pri udržiavaní tehotenstva. To je predpísané pre hrozbu potratu, mastopatia, 2 krát denne v celkovej dávke 200 mg.

Keď je nedostatok vitamínu E, oneskorenia začínajú kvôli nedostatku druhej fázy cyklu. Žena má nepravidelnú menštruáciu, zatiaľ čo sú hojné. Vitamín E sa má užívať v množstve odporúčanom gynekológom na stabilizáciu stavu. Nepríjemné príznaky PMS zmiznú. Počas tehotenstva povedie nedostatok tejto zložky k riziku žltačky u dieťaťa, k iným intrauterinálnym abnormalitám, v niektorých prípadoch k úmrtiu plodu.

Kyselina listová

Význam kyseliny listovej v ženskom tele nemožno podceňovať, stav celého reprodukčného zdravia závisí od jej množstva. Bez neho je normálne fungovanie všetkých vnútorných systémov nemožné. Zúčastňuje sa na:

 1. Tvorba nových krvných buniek.
 2. Metabolické procesy proteínov, aminokyselín.
 3. Prevencia aterosklerózy.
 4. Normálny gastrointestinálny trakt.
 5. Správna tvorba DNA, RNA.
 6. Prenos informácií na úrovni génu.
 7. Prevencia vývojových abnormalít u dieťaťa počas obdobia vnútromaternicového vývoja.
 8. Správny priebeh tehotenstva.

Kyselina listová sa nemôže hromadiť v tele vo veľkých množstvách, je aktívne spotrebovaná všetkými systémami, takže jej nedostatok je cítiť veľmi rýchlo. Najjednoduchšie je naplniť spotrebované zásoby zavedením potrebných produktov do stravy, nákupom farmaceutických komplexov pomocou doplnkov stravy. Existuje niekoľko príčin nedostatku kyseliny listovej:

 • nevyvážená strava
 • Patológia GI,
 • zlé návyky
 • vedľajšie účinky KOKOV.

Nedostatok látok vedie k oneskorenej menštruácii. Normalizovať štát pomôže jeho príjem. Potrebné dávkovanie, trvanie liečby predpísané gynekológom. Vlastné ošetrenie nie vždy pomáha vyriešiť problém, ignorovanie situácie negatívne ovplyvňuje stav tela. Kyselina listová sa predpisuje v menštruačnom období, pričom sa rozlišuje medzi glandulárnymi prípravkami. To neumožní rozvoj anémie.

Užívanie lieku podľa rozvinutej schémy môže nahradiť používanie produktov obsahujúcich hormóny. Trvanie liečby je približne 3 mesiace. Schéma je vyvinutá individuálne s prihliadnutím na stav pacienta.

Vitamíny v potravinách

Plnohodnotná diéta, ktorá priamo ovplyvňuje fungovanie vnútorných systémov. Dostupné, známe produkty - sklad potrebných vitamínov:

 • v tvarohu, petržlenu a mrkve je vitamín A. Obsahuje hovädziu pečeň, ryby,
 • mlieko, hrach a fazuľa - zdroj B1,
 • sójový olej, bravčové mäso, tvaroh, ovsené vločky, krmivo pre ryby na B2,
 • červené citrusové plody obsahujú vitamín C. Je to súčasť hrachu, karfiolu,
 • u kuracieho žĺtka, hovädzieho mäsa a rýb veľa vitamínu D,
 • pšeničný klíček, rastlinný olej - naplnený vitamínom E.

Farmaceutické komplexy

Na liečbu porúch menštruačného cyklu je aplikovaný farmaceutický komplex. Vyberá sa individuálne pre každú ženu, berúc do úvahy látky, ktoré jej telo najviac potrebuje. Súčasťou komplexu je:

 1. Vitamín A, C, E, D, B.
 2. Stopové prvky
 3. Dodatky.
 4. Výťažky z liečivých rastlín.

Tieto látky sú vyvážené a pomáhajú v určitých situáciách. Gynekológovia najčastejšie predpisujú nasledovné komplexy:

Drogy nemožno užívať samostatne. Sú určené pre konkrétnu fázu cyklu. Liečebný režim predpisuje iba gynekológ.

Liečba fázovým cyklom

Obnovenie menštruačného cyklu, gynekológ predpisuje príjem určitej skupiny vitamínov v nevyhnutnej fáze. Najčastejšie používaná schéma:

 1. Užíva sa 1 krát denne od 5-14 dní MC:
 • 400 mcg kyseliny listovej,
 • 0,1 g vitamínu E,
 • 1 mg roztoku B6 5%.
 1. 3-krát denne musíte užívať kyselinu glutámovú v množstve 0,25 g.

Môže byť predpísaná iná schéma, kde od 16. do 25. dňa MC bude žena užívať 1 g vitamínu E a kyseliny askorbovej. Schéma sa opakuje po dobu 3 mesiacov, po ktorej nasleduje 1 mesačná prestávka.

Podľa inej schémy potrebujete:

 1. Vezmite 500 mg vitamínu C denne. Od 1 do 7 denných cyklov potom opakujte všetko od 21 do 28 dní MC.
 2. Od 15 do 28 dní MC je predpísaný vitamín E v dávke 200 mg denne (môže byť predpísaný komplex AEvit).
 3. Počas celého cyklu žena denne užíva kyselinu listovú. Dávkovanie 1 mg sa opakuje 2-3 krát.

Nezávisle vyberať, upravovať liečebný režim je zakázané. Najprv musíte prejsť úplným vyšetrením, identifikovať príčinu oneskorenia, zlyhania menštruácie.

Čo zvážiť

Žena môže naplniť vôňu esenciálnych vitamínov len z potravy, ale treba zvážiť individuálnu neznášanlivosť určitých produktov. Príjem lekárne je realizovaný na základe odporúčania lekára. Nedostatok liečby - obsah konzervačných látok, syntetických látok, ktoré môžu spôsobiť alergie. Regulácia menštruačného cyklu vyžaduje individuálny výber lieku, pomôže zabrániť predávkovaniu, vedľajším účinkom.

Reprodukčné zdravie ženy vo veľkej miere závisí od komplexu vitamínov získaných z produktov, farmaceutických prípravkov. V prípade nepravidelnej menštruácie sa poraďte s lekárom. Vlastná liečba, ignorovanie problému povedie k vážnym následkom pre celý organizmus.

Pin
Send
Share
Send
Send