Hygiena

Ako rozlíšiť menštruáciu od krvácania podľa povahy výtoku

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako rozlíšiť menštruáciu od krvácaniakeď krvácanie z pošvy je normou, a keď - patológia a vyžadujú lekársku pomoc, možno naliehavá?

Aby sme to pochopili, bude správne zvážiť najbežnejšie situácie, v dôsledku ktorých vznikajú takéto otázky.

 • príliš krátke obdobie od začiatku poslednej menštruácie, menej ako 21 dní, keď neboli žiadne gynekologické zákroky, operácie, hormonálne prípravky,
 • hojná menštruácia trvajúca viac ako 7 dní a so stratou krvi viac ako 120 gramov (vyžaduje výmenu podložiek častejšie 1 krát za 2-3 hodiny, zvlhčenie), ktorá začala včas alebo s oneskorením - to sa považuje za krvácanie. To je rozdiel.

Presne rovnaké príznaky odlišujú cyklické krvácanie od krvácania u žien počas menopauzy. Po menopauze (to je absencia menštruácie po dobu 12 mesiacov) nemôže nastať menštruácia. Vaječníky zmizli. A krvácanie je krvácanie z maternice, najčastejšie spojené s prekanceróznymi alebo rakovinovými ochoreniami.

Vypustenie po potrate alebo potrate možno považovať za menštruáciu a počítať od tohto dňa nový cyklus. Ďalšie kritické dni budú približne 1-1,5 mesiaca.

Krv počas tehotenstva

U tehotnej ženy nemôže nastať menštruácia. Pamätajte si to! Ak ste si istí, že nosíte dieťa a vykrvácali ste, alebo ste si všimli, mali by ste to považovať za patológiu.

 1. Hrozba potratov. Poruchy sa vyskytujú veľmi často v počiatočných štádiách. Aspoň každý ôsmy nastávajúci matka stráca dieťa v prvom trimestri. Vždy sa tomu nedá zabrániť. Niekedy pomáhajú lieky na progesterón. Ale ak má embryo závažné deformácie, potrat sa objaví v každom prípade. Je tak naprogramovaná prírodou, že najsilnejší prežijú.
 2. Mimomaternicové tehotenstvo. Okrem krvi, žena zaznamenáva bolesť z jedného z vaječníkov. Smrte nebezpečný stav, ak nemáte operáciu a odstráňte vajíčko. Možné prasknutie vajíčkovodu (najbežnejšie miesto lokalizácie vajíčka).
 3. Blednutie tehotenstva. Ak embryo uhynulo skôr alebo neskôr, ale dôjde k odmietnutiu vajíčka a krvácaniu. Ale čakať, aspoň v Rusku, spontánny potrat nebude. Žena bude poslaná na škrabanie, aby sa vyhla infekčnému procesu a psychickému pohodliu.

Po pôrode

Normálne po pôrode trvá 4-6 týždňov. Ihneď po narodení sú veľmi hojné. Ale po 3 až 5 dňoch sa stávajú podobnými menštruácii. Potom sa normálne ustupujú.

Je zlé, ak sa výtok zastavil po krátkom čase, zatiaľ čo je zrejmé, že maternica ešte nepreberá svoju pôvodnú veľkosť (bruško zostáva). To znamená, že v maternici je stále lochia, je to len „lenivý“, nechce sa uzatvárať zmluvy, a možno, že kanál krčka maternice je kŕčovitý a nevylučuje ich. Pomôže to pochopiť tento ultrazvuk. Často sa v takejto situácii stále objavuje krv, ale veľmi tmavá (pretože bola v maternici dlhú dobu, dokázala oxidovať - ​​stmavnúť), môžu byť veľké zrazeniny. To nie je mesačné, a nie normou. V prípade subinvolúcie maternice (spomalenie reverzného vývoja maternice) sú intramuskulárne injekcie oxytocínu zvyčajne postačujúce na tri dni, aj keď boli predtým vykonané v pôrodnici. S diagnostikovaným zápalovým procesom sa má užívať endometritída - antibiotiká.

Ďalšia situácia je, keď sa zdá, že sa maternica znížila, lochia sa takmer zastavila, ale zrazu sa naliala. A po pôrode uplynulo menej ako 5 týždňov. Toto je skutočné krvácanie. A je to s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené placentárnym polypom - časť placenty, ktorá zostala v maternici. Diagnóza sa vykonáva pomocou ultrazvuku a potvrdzuje sa histologickým materiálom. Užíva sa pri hysteroskopii alebo zoškrabaní. Nanešťastie bez nich nemôžeme urobiť.

Najskorší čas, kedy skutočná menštruácia môže začať po narodení je po 6 týždňoch. A bez ohľadu na to, či bol cisársky rez, alebo žena porodila prirodzene. Pri dojčení (HB) menštruácia zvyčajne začína neskôr ako s umelým alebo zmiešaným. Ale nie vždy.

Po 6-8 týždňoch môžete čakať na mesačne pre tých, ktorí dojčia deti podľa režimu, raz za 3-4 hodiny as veľkými nočnými prestávkami. Tí, ktorí kŕmia veľmi často, na požiadanie, očakávajú kritické dni po niekoľkých mesiacoch, po zavedení doplnkových potravín. Niekedy tam nie sú až do konca laktácie, aj keď trvá 2 roky alebo viac. Je to spôsobené hormonálnym pozadím.

Cervikálna biopsia

Po tomto postupe sa môže objaviť krvavý výtok alebo krvný výtok v priebehu 2-5 dní, ale nie viac ako mesačne. Trávia ho v stacionárnych podmienkach a niekoľko hodín nechávajú ženu pod dohľadom. Ak sa náhle objaví silné krvácanie, toto sa stane, ak sa dotkne veľkej cievy, koaguluje sa („spálené“) alebo sa na ženu umiestni hemostatická špongia (zastavenie krvi). Odstráňte to nie je nutné, to rieši sám do pošvy. Ale na vrchu špongie, aby ju udržali lepšie, vložte bavlnený tampón. Musíte ho dostať za pár hodín.

Biopsia krčka maternice sa zvyčajne vykonáva uprostred menštruačného cyklu. Po ňom je krvácanie, ktoré nesúvisí s prácou reprodukčných orgánov a hormonálnym pozadím. Mesačne, v skutočnosti nový cyklus, začína asi dva týždne odo dňa konania.

Erózia Moxibustionu

Mal by sa vykonávať ihneď po menštruácii, aby sa rana mohla pred ďalšou menštruáciou liečiť. Výpary po horení sú zvyčajne podobné krvi - to znamená, ako krv zriedená vodou. Niekedy je však ťažké krvácanie, potom lekári používajú hemostatické špongie, aby ho zastavili a koagulovali krvácajúce cievy.

Približne 10-14 dní po kauterizácii erózie sa môže opäť objaviť krv alebo špinenie. Ale zastavia sa za 1-2 dni (ak nie sú začiatkom menštruácie). Vystupujte kvôli oddeleniu chrastavy (kôra z rany).

Niekedy menšie špinenie pretrváva dlhšie ako 1-2 týždne. To je možné vysvetliť. Napríklad po diatermokoagulácii (kauterizácia elektrickým prúdom) sa krčka maternice zahojí 6-8 týždňov. Rovnaké množstvo je možné pozorovať a vypúšťať, ak nie je iný dôvod na ich vzhľad.

Konštrukcia krčka maternice

To je odstránenie postihnutej časti krčka maternice vo forme kužeľa. Intenzita a trvanie krvácania závisí od plochy povrchu rany. Zvyčajne sú svetlé červené výboje v priebehu niekoľkých týždňov.

Obvykle sa konizácia vykonáva bezprostredne po menštruácii, v prvej polovici menštruačného cyklu. To znamená, že mesačná potreba čakať na normálne dni cyklu. Ak v čase, keď začnú, zostanú výbery z konizácie, všimnete si ich zisk. Nebojte sa, všetko je normálne.

Aké krvné sekréty sú normálne

Krvácanie maternice je rozdelené na funkčné (normálne) a patologické. Normálne fyziologické sekrécie krvi u žien zahŕňajú:

 1. Mesačne. Ich trvanie je 3-5 dní, objem 50-80 ml. Vyskytujú sa pravidelne s odchýlkou ​​2-3 dni. Interval medzi nimi je 21-35 dní. Farba výboja je od červenej (na začiatku) až po vínovú alebo tmavohnedú (posledný deň), konzistenciu slizníc s zrazeninami koagulovanej krvi.
 2. Menšie krvácanie uprostred cyklu. Vyskytujú sa v čase prasknutia folikulu.
 3. Implantačné krvácanie. Zobrazí sa, ak sa vyskytne koncepcia. Sú spôsobené miernym poškodením endometria v čase pripojenia embrya na stenu maternice. Skorý výtok tohto druhu sa objavuje v deň 7 po oplodnení. Ak sa zvýšia, hovorí o oddelení vajíčka a hrozbe potratu. Ak sa žena teší na začiatok tehotenstva, potom by sa takéto sekréty mali upozorniť a urýchlene sa obrátiť na lekára.
 4. Porodnica - krvný výtok počas pôrodu.

Je dôležité vedieť, ako rozlíšiť menštruáciu od patologického krvácania, aby ste mohli včas konať a začať liečbu.

doplnenie: Akékoľvek odchýlky od normy, ako aj zvýšená morbidita menštruácie sú patológie. V zriedkavých prípadoch sú odchýlky spôsobené vlastnosťami organizmu a dedičnosťou. Najčastejšou príčinou je vážne ochorenie.

Dysfunkčné krvácanie

Toto krvácanie z maternice v dôsledku hormonálnej nerovnováhy spojenej s narušením fungovania vaječníkov, hypofýzy a nadobličiek. V závislosti od charakteru prejavu sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 1. Menorágia. Takzvané pravidelné dlhé a hojné obdobia s malou medzerou medzi nimi. Vylučovanie krvi trvá viac ako týždeň. Počas tejto doby je strata krvi 100-150 ml a viac, čo vedie k anémii.
 2. Metrorágia. Ide o nepravidelný výtok krvi medzi menštruáciou. Nemajú nič spoločné s procesmi menštruačného cyklu. Ich trvanie a objem sú variabilné.
 3. Menometrorrhagias. Nepravidelné dlhé obdobia.
 4. Polimenoreya. Časté obdobia s intervalom kratším ako 21 dní.

príčiny

Existujú funkčné, organické a iatrogénne príčiny.

Funkčnosť. Patria sem ochorenia vaječníkov, hypofýzy, štítnej žľazy, nadobličiek, ktoré vedú k narušeniu produkcie hormónov. Medzi ne patria zápalové ochorenia pohlavných orgánov, dysfunkcia vaječníkov, hypotyreóza a ďalšie.

Organic. Súvisí s chorobami, pri ktorých je narušená nielen produkcia hormónov, ale aj štruktúra orgánov (nádory, cysty, polypy, hyperplázia endometria, endometrióza, myóm, rakovina maternice a cirhóza pečene, pyelonefritída, zhoršená tvorba krvi).

Iatrogénna. Dôvodom sú lekárske manipulácie alebo lieky (hormóny, antidepresíva, antikoagulanciá).

Krvácanie mladistvých

Vyskytuje sa u dievčat počas puberty, keď sa tvoria hormonálne hladiny. Vývoj reprodukčných orgánov u adolescentov je ovplyvnený životnými podmienkami, emocionálnymi a fyzickými aktivitami a povahou výživy. Výskyt neobvyklých uterinných krvných sekrétov prispieva k podvýžive, nedostatku vitamínov, abnormalitám v štítnej žľaze, nadobličkám.

Prenosné infekčné ochorenia (osýpky, mumps, čierny kašeľ, rubeola), prítomnosť ochorení pečene a ďalších orgánov ovplyvňujú aj pubertu a reprodukčné zdravie. Juvenilné krvácania sú anovulačné, dajú sa rozlíšiť tým, že sa vyskytujú hlavne v zime a na jar.

Vlastnosti krvácania počas tehotenstva

Normálne, s nástupom tehotenstva, obdobie ženy by nemalo byť až do samého narodenia. Jedinou výnimkou je nedostatočné krvácanie z implantátu.

V zriedkavých prípadoch, v normálnych menštruačných dňoch, tehotné ženy môžu mať nahnedlý výtok v prvých mesiacoch, čo sa musí odlíšiť od menštruácie. Ich príčinou sú znížené hladiny progesterónu. Postupne sa stav normalizuje.

Vylučovanie krvi počas tehotenstva sa môže objaviť ako výsledok rôznych patológií.

Potrat. Sprevádzané silným krvácaním a kŕčovými bolesťami v dolnej časti brucha. Potrat sa považuje za spontánny potrat do 22 týždňov vrátane.

Mimomaternicové tehotenstvo. Tam sú hojné tmavé výtok s zrazeninami. Žena má ostré bolesti na jednej strane brucha, nevoľnosť a vracanie. V prípade prasknutia vajíčkovodov je nutná neodkladná operácia.

Kontaktné poškodenie malých plavidiel. Môže sa vyskytnúť pri pseudo erózii krčka maternice, sexuálnom kontakte, gynekologickom vyšetrení v dôsledku vaginálneho ultrazvuku.

Placenta previa. Krvácanie sa vyskytuje v 2 alebo 3 trimestroch kvôli príliš nízkej polohe plodu a placenty, čo vedie k tomu, že rastúci plod nie je držaný v maternici. Môže sa vyskytnúť exfoliácia, ktorá je sprevádzaná bohatou stratou krvi. Hrozí smrť dieťaťa.

Ruptúra ​​maternice. Vyskytuje sa v 2 alebo 3 trimestroch gravidity v dôsledku abdominálnej traumy, zvýšeného tonusu maternice alebo fetálnej aktivity.

varovanie: V každom prípade, keď sa objaví krvácanie, tehotná žena by sa mala okamžite poradiť s lekárom, aby sa eliminovala nebezpečná strata krvi a prípadne aj zachovanie tehotenstva.

Krvácanie po pôrode

Približne do 8 týždňov po pôrode sa maternica obnoví vo veľkosti, zbaví sa zvyškov krvi a placenty. V tomto momente má žena tzv. Lochia, červený výtok. Po 4 až 10 dňoch sa zosvetlia, stávajú sa menej hojnými, slizovitými. Celková strata krvi v prvých dňoch je približne 500 ml, s cisárskym rezom - približne 1000 ml. Čas výskytu obvyklej mesačnej dávky závisí od toho, ako dlho žena dojčí dieťa.

Krvácanie z menopauzy

Po 40 rokoch dochádza u žien k postupnému poklesu hladiny pohlavných hormónov. Hormonálne poruchy zvyšujú riziko vzniku nádorov a iných patológií v maternici. Je dôležité, aby ženy presne vedeli odlíšiť menštruáciu od krvácania počas tohto obdobia.

Akékoľvek vypustenie krvi, ktoré nastane po mesiaci chýba na 1 rok, nemôže byť menštruácia, pretože fungovanie vaječníkov prestalo. Špinenie teraz pôsobí len ako znak choroby. Čím skôr žena pôjde k lekárovi, tým je pravdepodobnejšie, že sa vyhne vážnym komplikáciám.

Ako odlíšiť menštruáciu od patologickej straty krvi

Existujú znaky, ktoré naznačujú, ako rozlišovať menštruáciu od krvácania patologického charakteru:

 • krvácanie je indikované vypustením krvi, ktorá sa nezastaví viac ako týždeň,
 • intenzita vypúšťania je taká, že tesnenie sa musí meniť každé 1-2 hodiny,
 • krv obsahuje veľa zrazenín
 • príznaky anémie (nauzea, slabosť, bolesť hlavy, búšenie srdca),
 • sú bolesti v spodnej časti brucha, ktoré majú trvalý alebo kŕčovitý charakter,
 • krvácanie po pohlavnom styku,
 • zvýšené krvácanie sa objaví po dlhom oneskorení alebo oveľa skôr, než je obvyklé, prípadne medzi menštruáciou,
 • špinenie začína niekoľko dní pred menštruáciou a pokračuje ďalšie 3 - 4 dni po ukončení menštruačného krvácania,
 • krvácanie môže spôsobiť zápach vo výtoku.

Povaha výtoku pomáha rozlíšiť krvácanie od menštruácie po pôrode. Keď po skončení lochie už uplynulo niekoľko týždňov a znovu sa objavil jasný červený výtok (kým žena dojčí), toto nie je menštruácia.

Ako postupovať v prípade silného krvácania alebo podozrenia

Ak sa objavia príznaky straty krvi, žena by sa mala bez problémov poradiť s lekárom av prípade závažného krvácania zavolať sanitku.

Pred príchodom lekára je potrebné si ľahnúť, vybrať vankúš pod hlavu. Nohy by mali byť nad hlavou. Ľad by mal byť umiestnený na spodnej časti brucha. Môžete piť odvar z žihľavy alebo riasy, ktoré majú hemostatický účinok.

Klasifikácia krvácania z maternice a ich symptómov

Krvácanie z maternice v lekárskej praxi možno rozdeliť do 3 typov:

 1. Normal. Lekári odkazujú na prirodzený fyziologický proces iba mesačne.
 2. Podmienene normálne krvácanie. Často sa vyskytujú počas alebo bezprostredne po ovulácii. V tejto skupine rad gynekológov zahrňuje typ krvácania u tehotných žien, ktorý sa dá rozlíšiť v čase nástupu - na 7 dní počatia a na nevýznamné množstvo vylučovanej krvi.
 3. Patológia. Vyskytujú sa v reprodukčnom veku, po nástupe menopauzy, u dievčat, ktoré nedosiahli pubertu. Zdieľať na:
  • funkcie, ktoré sa dajú rozlíšiť zlyhaniami hypofýzy a celého endokrinného systému,
  • organické (vaginálne, maternice) spôsobené neoplazmami: polypy, hyperplázia, endometrióza,
  • systémové, spôsobené autoimunitnými alebo chronickými ochoreniami.

Príznaky krvácania z maternice, ktoré nesúvisia s normálnym menštruačným cyklom:

 1. Množstvo sekrétov. Priemerná rýchlosť straty krvi v menštruácii nepresiahne 50-80 g počas celého cyklu. Nadmerné sadzby - spôsob odlíšenia menštruácie od krvácania.
 2. Frekvencia náhradných tesnení. Zmena hygienických výrobkov častejšie ako raz za hodinu je dôvodom na kontaktovanie gynekológa.
 3. Poruchy menštruačného cyklu. Náhly nástup menštruácie, oneskorenie môže byť spôsobené závažnými gynekologickými ochoreniami.
 4. Rozloženie straty krvi počas menštruácie. Pre normálnu menštruáciu sú počas prvých dvoch dní charakteristické malé „šmuhy“, potom sa zvyšuje množstvo krvi a proces je pozastavený až do ukončenia. Krvácanie sa dá rozlíšiť prítomnosťou jedného zo štádií: predĺženého chudobného výtoku, závažnej straty krvi (ako za 3-4 dni).
 5. Farba krvi. Počas menštruácie je krvácanie tmavo červené alebo hnedasté. Большинству кровотечений присущ алый цвет и присутствие характерного запаха.
 6. Сгустки. Во время менструаций в организме женщины образуются тромбы. Preto, ak sa počas mesiaca objavia krvné zrazeniny, nemali by ste sa báť. Lekári považujú takýto fenomén za štandard. Prítomnosť patológií naznačuje absenciu podobného javu.

dysfunkčné

Líši sa v dlhom časovom období alebo sa vyznačuje nezvyčajnou stratou krvi. Často sa vyskytuje u žien klimakterického veku, s pubertou dievčaťa. Deficit / nadbytok progesterónu alebo estrogénu, hormónov produkovaných endokrinným systémom, nevyhnutných pre fungovanie ženských pohlavných orgánov a normálny cyklus menštruácie, sú impulzom pre nástup. Vo väčšine prípadov je hormonálna liečba predpísaná na liečbu.

Dysfunkčné krvácanie sa delí na:

 1. Ovuláciou. „Abnormálny“ cyklus pomôže odlíšiť ich od menštruácie: dlhý, veľmi skromný výtok počas mesiaca a dlhšie alebo kratšie obdobia so stratou krvi 90 g a intervalom dlhším ako 35 dní.
 2. Anovulačné. Charakteristické vonkajšie znaky sú: veľká strata krvi, zlyhanie cyklu, slabosť, nechutenstvo, ospalosť. Uznanie tohto typu patológie v klinickej praxi je možné počas gynekologického vyšetrenia, na základe laboratórnych testov, ultrazvuku.

Čo hľadať?

Ak chcete rozlíšiť zlé obdobia od krvácania, mali by ste poznať príznaky straty krvi, ktoré nie sú spojené s normálnou menštruáciou:

 • Hlasitosti. Pri normálnej menštruácii nie je výtok väčší ako 50 g na všetky dni. Hojný výtok môže byť až 80 g. Mesačný objem viac ako tieto hodnoty je plný vývoja anémie z nedostatku železa. Ak je potrebné vymeniť podložku alebo tampon raz za hodinu - spôsob odlíšenia krvácania z maternice od menštruácie. V tomto prípade sa vyžaduje naliehavá žiadosť o lekársku starostlivosť.
 • Porušenie cyklu Náhla menštruácia môže indikovať prítomnosť gynekologického ochorenia. Bežný mesačný je skromný výtok na prvý a druhý deň, zvýšenie objemu na druhý alebo tretí deň a pozastavenie sumy v nasledujúcom - až do úplného ukončenia. Trvanie silného výboja alebo predĺženého výboja môže znamenať krvácanie z maternice.
 • Farbu. Ako odlíšiť mesačne alebo krvácanie u ženy? Môžete venovať pozornosť farbe. S menštruáciou, krv má tmavý odtieň, s krvácaním - farba je svetlá, šarlátová, nasýtená av kombinácii s hojnosťou.
 • Zrazeniny. Ak chcete rozlíšiť krvácanie z maternice od ťažkých období, mali by ste venovať pozornosť prítomnosti zrazenín. Počas menštruácie sa v dôsledku zrážania krvi tvoria krvné zrazeniny, preto je prítomnosť malých zrazenín normálna. Absencia zrazenín a čistá krv vo výtoku je už patológia.
 • Doba trvania. Mesačne trvá 3 až 7 dní. Výtok počas tohto obdobia môže byť krvácanie.

Po pôrode

Špinenie po pôrode je prirodzeným procesom obnovy ženského tela. Nazývajú sa lochia. Trvanie môže byť až 60 dní.

Žena by sa mala starať o nasledujúce príznaky:

 • zvýšenie telesnej teploty nad normálne
 • svetlé šarlátovej farby
 • žiadne zrazeniny
 • nepríjemný zápach
 • slabosť a pocit nevoľnosti.

Krvácanie implantátu

K tomuto typu výboja dochádza pri počatí. Vaječník po oplodnení prechádza do maternice, kde začína napadať jeho stenu. V dôsledku toho je tkanivo steny maternice zničené, objavia sa kapiláry, objaví sa krvavý výtok.

Implantačné krvácanie sa môže stanoviť nasledujúcimi príznakmi:

 • tomuto predchádzal nechránený sex,
 • Zjavili sa včasné príznaky tehotenstva - malátnosť, mierna nevoľnosť, ospalosť a opuch prsníkov.

Na potvrdenie, môžete vykonať tehotenský test, ktorý ukáže pozitívny výsledok.

dysfunkcia

Tento stav nastáva, keď hormonálne zlyhanie v ženskom tele.

Dôvodom poruchy funkcie vaječníkov a iných reprodukčných orgánov môže byť:

 • potraty
 • nástup menopauzy,
 • zdôrazňuje,
 • lieky,
 • nevyvážená výživa.

Spolu s krvácaním má žena súvisiace príznaky:

 • závraty a slabosť
 • bolesti v dolnej časti brucha a bolesti dolnej časti chrbta,
 • zníženie zárobkovej schopnosti.

Čo robiť s ťažkými obdobiami? Prečítajte si v článku o príznakoch a príčinách ťažkej menštruácie u žien, spôsoboch zníženia množstva výtoku, diagnostiky a liečby.

Môže byť v tehotenstve každý mesiac? Podrobnosti tu.

Väčšina krvných strát vyžaduje pohotovostnú lekársku starostlivosť.

Ak žena nevie rozlíšiť menštruáciu od krvácania z maternice, ale má podozrenie na patológiu a cíti charakteristické príznaky, musíte zavolať lekára a:

 • zaujmite polohu, položte si niečo pod nohy tak, aby boli vyššie ako telo,
 • piť teplý čaj, vodu, aby sa zabránilo dehydratácii,
 • Aplikujte „suchý“ chlad na žalúdok, aby ste znížili stratu krvi.

Liečba sa zvyčajne vykonáva v nemocnici. Tomu však predchádza úplné preskúmanie. Lekár diagnostikuje a predpíše potrebnú terapiu len podľa výsledkov testu.

Na zníženie straty krvi, vrátane ťažkej menštruácie, sa často používajú nasledujúce lieky:

 • Tranexam. Účinný liek má však niekoľko kontraindikácií a môže viesť k tvorbe krvných zrazenín v prípade problémov s cievami.
 • Dicynone. Tento liek je často predpísaný na prijatie pred začiatkom menštruácie s problémom ich hojnosti, asi 5 dní.
 • Vikasol. Aplikuje sa ako v tabletách, tak v injekciách. Najväčšia účinnosť sa pozoruje pri zavádzaní intramuskulárne.

Doma, s bohatou menštruáciou, môžete si vziať byliny, napríklad žihľava odvar. V tomto prípade však bude účinnosť nižšia ako pri užívaní liekov.

A je potrebné mať na pamäti, že samošetrenie je nebezpečné pre zdravie a život. Problémy s menštruáciou vyžadujú prístup k lekárovi, vyšetrenie a správnu liečbu.

Škrabanie alebo hysteroskopia

Sú vyrobené v posledný deň menštruačného cyklu, ale pred nástupom menštruačného krvácania, aby nedošlo k vyradeniu cyklu. Deň, kedy bol postup vykonaný, sa zvyčajne môže považovať za prvý deň nového cyklu. Výtok krvácania, hojnosť sú rovnaké ako normálna menštruácia, trvanie až 7 dní.

Ak sa postup uskutočňoval naliehavo, napríklad počas 10 - 14 dní cyklu, potom sa očakáva, že žena bude mať najskôr pooperačné špinenie (prírodou ako menštruácia) a potom po 2-3 týždňoch, ale teraz menštruáciou.

Výtok s antikoncepčnými tabletkami

V prvých mesiacoch užívania antikoncepcie (čo znamená normálnu, pravidelnú antikoncepciu s tabletkami) môžu ženy pocítiť slabé krvácanie predtým, ako sa tabletky vyčerpajú, to znamená pred prestávkou. Teda, telo "sa používa" na liek. Ak však trvá viac ako 3 - 4 mesiace, má zmysel zmeniť antikoncepciu na antikoncepciu, ktorá má iné zloženie.

Normálne u žien užívajúcich perorálnu antikoncepciu v režime, ktorý nie je priepustný pre tabletky, sa výtok začína počas prestávky medzi balením lieku. Toto nie je ani skutočná menštruácia, ale takzvané krvácanie z vysadenia alebo menštruácia. Avšak aj napriek strašnému názvu - „krvácaniu“, je strata krvi počas neho menšia ako počas normálnej menštruácie. Je to spôsobené hormonálnym účinkom piluliek, ktoré blokujú ovuláciu a nedovoľujú, aby endometrium rástlo príliš veľké.

Ak žena prestane piť pilulky bez dokončenia balenia, bude mať špinenie do 7 dní. Toto je tiež krvácanie z vysadenia, ktoré by sa malo považovať za menštruáciu. Aj keď to začalo 2 týždne po predchádzajúcom. Je to provokované vašimi činmi - predčasným ukončením užívania tabletiek. Ale zvyčajne trvá nie viac ako 5-7 dní, nie príliš bohatý.

Odpoveď gynekológa: „Spočiatku to bol výtok spojený s„ závislosťou “na drogách. Ale pretože žena prestala piť pilulky, mala krvácanie z vysadenia (začala menštruácia). Cyklus je teda stratený. Nezáleží však na tom, či sa v budúcnosti nebude opakovať. Ak od začiatku krvácania uplynulo najviac 5 dní, môžete začať užívať tabletky. Ale už ich nehádžte na koniec balíka, aj keď sa objaví mazanica. “

V prípade použitia núdzovej antikoncepcie (napríklad Eskapel alebo Postinor), krvácanie podobné menštruácii začína za 1-3 dni, čo gynekológovia považujú za nový menštruačný cyklus. Aj keď to začalo 2 týždne po menštruácii. Ak trvá viac ako 7 dní a je neobvykle hojné, je potrebné navštíviť lekára. Kvôli týmto porušeniam cyklu by sa mala používať čo možno najmenej núdzová antikoncepcia.

Ako zastaviť krvácanie

Vzhľadom k tomu, že vedie k chudokrvnosti nedostatku železa, okrem enormných ťažkostí, ktorým čelí žena, ktorá je nútená neustále meniť tampony a podložky, sú potrebné naliehavé opatrenia.

Spôsob zastavenia krvácania sa vyberie v závislosti od jeho príčiny. Skoršie v článku sme ich stručne zhodnotili, ako aj opatrenia, ktoré lekári prijímajú.

Zhrnieme všetky body a doplníme informácie.

Krvácanie počas menštruácie je normálne

Vylučovanie krvi počas normálneho menštruačného cyklu má svoje vlastné vlastnosti dobre známe každej dievčaťu:

 1. Mesačné trvanie je od 3 dní do 1 týždňa a nepresahuje stanovený čas.
 2. Mesačne prichádzajú po určitom časovom období (od 21 do 35 dní), ktoré je individuálne pre každé dievča individuálne.
 3. Menštruácia začína skromným, krvavým krvácaním. Pre 2-3 dni je silnejšie krvácanie, ktoré do konca mesiaca prichádza k ničomu.
 4. Farba krvavého výboja na začiatku je šarlátová, potom jasne červená. Na konci menštruácie sa krv stane hnedou alebo čiernou.
 5. Počas normálnej menštruácie však krvné zrazeniny odchádzajú v malom množstve a väčšinou počas 1-2 dní menštruácie.

Je to dôležité! Každé dievča je dôležité poznať rozdiel medzi normálnym menštruačným a patologickým krvácaním. Ak máte podozrenie na krvácanie z maternice, včas môžete navštíviť lekára.

Tiež je potrebné vedieť, že s normálnym mesačne na jeden deň nevyžaduje viac ako 4 podložky. V tomto prípade sú menštruácie považované za fyziologické objemy, nie hojné.

Symptómy bolesti sú prítomné len na začiatku menštruácie, potom bolesť a nepohodlie v spodnej časti brucha zmiznú. Bolesť sa ľahko zastaví použitím antispazmodík a liekov proti bolesti, nezasahuje do výkonu bežných, každodenných úloh.

Patologické krvácanie z maternice: príznaky

Ak chcete rozlíšiť krvácanie od menštruácie, dávajte pozor na povahu krvácania, ich počet a čas výskytu. Krvácanie maternice je charakterizované nasledujúcimi príznakmi:

 • Predčasný alebo neskorý nástup "menštruácie".
 • Nadmerné krvácanie. Denne sa vyžaduje až 10 alebo viac podložiek.
 • Vylučovanie krvi trvá viac ako týždeň, objem straty krvi sa neznižuje.
 • Počas menštruácie je veľký počet krvných zrazenín jasne červený.
 • Menštruácia sprevádzaná príznakmi slabosti, únavy. Tam je ospalosť, smäd a sucho v ústach, nadmerné potenie. Dievča sa spravidla sťažuje na intenzívnu bolesť v spodnej časti brucha, ktorá má klesajúci alebo ťahajúci sa charakter. Bolestivý syndróm môže byť tak bolestivý, že vás núti k nútenej pozícii: s kolenami privedenými do žalúdka. Bolesť zasahuje do výkonu denných činností.

Krvné testy u takýchto pacientov vykazujú anémiu v dôsledku straty krvi. Dievčatá strácajú vlasy, rozbíjajú nechty, každá fyzická námaha spôsobuje dýchavičnosť. Farba kože sa stáva mramorovým (porcelánovým) odtieňom. Koža je na dotyk vlhká.

Je to dôležité! Keď sa objavia vyššie uvedené príznaky, poraďte sa so svojím gynekológom, aby vykonal kompletnú diagnostiku reprodukčného systému. V opačnom prípade sa môže časom vyskytnúť neplodnosť alebo komplikácie, ako je infekcia.

Bohatý mesačne

Je tu ešte jedna podmienka, o ktorej musia dievčatá vedieť - hojné obdobia. Vyznačujú sa pravidelnosťou (prechádzajú cez rovnaké časové obdobie), avšak objem straty krvi prekračuje normálnu úroveň. Toto je variant normy, je však lepšie vidieť gynekológa. Faktom je, že ťažké obdobia často indikujú patológiu v maternici. Toto je varovná výstraha o vývoji patologického procesu.

Choroby spôsobujúce rozvoj ťažkých období zahŕňajú:

 1. Endometrióza.
 2. Maternice myómy.
 3. Polypy maternice a krčka maternice.
 4. Chronické infekcie maternice.
 5. Časté potraty v anamnéze.
 6. Nesprávna poloha maternice (antiflexia, retrofícia, ohyby a priečky).
 7. Systémové ochorenia systému zrážania krvi.

Na normalizáciu krvácania počas menštruácie stačí vyliečiť základné ochorenie, ak je to možné.

Ako rozlíšiť menštruáciu od krvácania po pôrode

Krvácanie po pôrode je normálny fyziologický proces. Za normálnych okolností má žena najmenej 4 týždne po pôrode, je tu uvoľnenie krvácania špinenia - lochia. Rozlišujúce krvácanie z lochia je veľmi jednoduché:

 • Krvácanie prebieha s veľkým výtokom krvi (lochia - scanty).
 • Farba krvi pri krvácaní je šarlátová, jasne červená (v lohii je hrdzavá, hnedá alebo bezfarebná).
 • Lochias má zvláštny zápach.
 • Lochia je oddelená bez krvných zrazenín.

Krvácanie po tehotenstve predstavuje osobitné ohrozenie života ženy. V sprievode príznakov celkovej slabosti, bolesti hlavy, nízkeho tlaku. Ženy sa sťažujú na bolesť brucha.

Prvá pomoc a liečba krvácania počas menštruácie

Ak máte podozrenie, že krvácanie začalo, okamžite poskytnite obeti úplný odpočinok. Cvičenie počas tohto obdobia je prísne zakázané. Dajte nachladnúť na spodnej časti brucha, nechajte pacienta piť veľa vody. Po príchode sanitky lekár určí taktiku manažmentu pacienta a indikácie pre hospitalizáciu v nemocnici.

Liečba môže byť buď konzervatívna (výlučne s pomocou hormonálnych a hemostatických liekov) alebo chirurgická (kyretáž maternice, laparotómia s ligáciou alebo embolizácia krvnej cievy).

Základné pojmy

Po prvé, musíte pochopiť pojmy, ktoré budú použité v článku. Čo je menštruácia? Toto je mesačné krvácanie, ktoré je nevyhnutnou súčasťou menštruačného cyklu každej ženy. V tomto čase prichádza spolu s krvou oddelený epitel, ktorý rozširuje maternicu v očakávaní počatia. Na druhej strane, krvácanie - najnebezpečnejšie javy, ktoré naznačujú patologické stavy ženského reprodukčného systému (hovoríme o krvácaní z maternice).

Príčiny krvácania

Pred zvážením, ako odlíšiť krvácanie od menštruácie, musíte povedať pár slov o tom, čo môže spôsobiť stratu krvi v maternici.

 1. Potraty a potraty.
 2. Zápalové procesy ženských pohlavných orgánov.
 3. Nádory a novotvary v maternici, vaječníkoch.
 4. Abscesy.
 5. Infekcia a intoxikácia.

Ostatné ukazovatele

Ako zistiť: mesačne alebo krvácanie u ženy? Je potrebné sledovať pocity. Čo sa stane s dámou počas menštruácie je jasné. Čo sa môže stať s dievčenským telom počas krvácania?

 1. V celom tele môže byť slabosť.
 2. Únava je možná aj z najjednoduchších aktivít.
 3. Komplex môže byť bledý.

Ak majú ženy počas menštruácie krvácanie, môžu byť pozorované aj nasledujúce znaky:

 1. Nechty sú krehké, bledé.
 2. Začni prepadávať vlasy.
 3. Mesačne sa stávajú nepravidelnými.
 4. Medzi jednotlivými obdobiami môže byť krvácanie.

Krvácanie a mesačne

Pochopenie toho, ako odlíšiť krvácanie od menštruácie, je potrebné tiež povedať, že v lekárskej praxi existuje pojem krvácania počas menštruácie. Takže, prideliť:

 1. Menorágia. Veľmi bohaté a pomerne dlhé obdobia.
 2. Metrorágia. Toto je nepravidelné krvácanie, ktoré sa môže objaviť medzi menštruáciou.
 3. Menometrorrhagias. Je to nepravidelný, ale skôr dlhý krvavý výtok.
 4. Polimenoreyu. V tomto prípade sa mesačný štart začína skôr ako 21 dní odo dňa skončenia predchádzajúceho prepustenia.

Po pôrode

Je tiež dôležité povedať ženám, ako rozlišovať menštruáciu od krvácania, ktoré sa môže vyskytnúť v období po pôrode. V prvom rade je potrebné povedať, že 60 dní po pôrode nemôže byť mesačne. Je tiež potrebné pripomenúť dámam, že bez ohľadu na to, ako sa pôrod deje - prirodzene alebo cez cisársky rez, mladá matka bude mať určité sekréty nazývané lochia. V prvých desiatich dňoch pôjdu s krvou, potom získajú krv podobnú farbe a na samom konci sa stanú žlto-biele. V tomto prípade by však každá žena mala vedieť, že lochia by mala byť odlíšiteľná od krvácania. Kedy by sme mali spustiť alarm a vyhľadať lekársku pomoc?

 1. Ak je lochia šarlátová dokonca aj na piaty deň narodenia dieťaťa.
 2. Ak existujú ďalšie príznaky, ako je zimnica, horúčka.
 3. Если гигиеническая прокладка только что родившей мамы пропитывается за час.
 4. Если с выделениями выходит много сгустков.
 5. Ak sa po konci lohii dámy opäť začali krvavý šarlátový výtok.
 6. Ak má popôrodný výtok nepríjemný zápach.

V každom prípade, ak sa žena v období po pôrode obáva o niečo, určite by ste sa mali poradiť s lekárom. To je jediný spôsob, ako zachovať zdravie.

drog

Po zvážení, ako rozpoznať krvácanie (líši sa od menštruácie tým, že časti krvi sú rovnaké), je tiež potrebné povedať, že je možné sa zbaviť tohto problému rôznymi liekmi. Čo sa teda odporúča použiť?

 1. Droga "Ditsinon." Najčastejšie sa predpisuje 5 dní pred začiatkom menštruácie, aby sa nezastavilo, ale aby sa zabránilo krvácaniu.
 2. Droga "Vikasol." Najčastejšie sa podáva intramuskulárne s liečivom "Oxytocin".
 3. Medicína "Tranexam". Droga je posledná generácia. Musí sa však používať opatrne, pretože môže spôsobiť určité krvné zrazeniny.

Je tiež dobré užívať niektoré vitamíny:

 1. Kyselina askorbová.
 2. Lieky, ktoré obsahujú železo (po tom všetkom je nedostatok krvi).
 3. Vitamíny skupín A a B.

Keď sa menštruačný tok považuje za normálny

Počas menštruácie sa u ženy začína uvoľňovať krv v strednom množstve (asi 50 ml). Prvé dni menštruácie sú charakterizované krvavými sekrétmi svetlej farby, potom v nasledujúcich dňoch sa výtok stáva tmavším a je rozdelený po častiach. Odtiene odchádzajúcej krvi sa tiež líšia od ženy k žene. Následné uvoľnenie môže nastať počas prudkého vzostupu alebo pohybu, fyzickej námahy.

Okrem toho sa v menštruačnom prúde objavujú hlien alebo krvné zrazeniny. Súčasne je prítomný aj zápach výboja. Menštruačná krv sa vyznačuje vôňou, ktorá pripomína čerstvé mäso.

Varovanie! Ak je výtok počas menštruácie atypický hnedý alebo špinavý, odporúča sa poradiť s gynekológom.

Krvácanie maternice a menštruácia: hlavné rozdiely

Aby ste identifikovali patológiu, mali by ste sa porozprávať s pacientom, ktorý dokáže ľahko charakterizovať typický menštruačný tok charakteristický pre ňu. Akékoľvek zmeny by preto mali ženu upozorniť. Povaha menštruácie sa môže dramaticky zmeniť, preto je potrebné venovať pozornosť takýmto výstražným značkám:

 1. Výrazne sa zvyšuje objem menštruačného toku.
 2. Vylučovanie krvi sa nevyskytuje po častiach, ale prebieha takmer nepretržite.
 3. Odchádzajúce výboje sa vyznačujú príliš tekutou konzistenciou.
 4. Žiadne krvné zrazeniny.
 5. Farba zvýraznenia sa nasýti červeno.
 6. Špecifický, charakteristický pre zápach krvi, chýba.
 7. Existujú príznaky anémie.
 8. Je tu silná slabosť.
 9. Možná bolesť v spodnej časti brucha.
 10. Pred začiatkom menštruácie počas pohlavného styku sa môže vyskytnúť bolesť.

Aký je rozdiel medzi menštruáciou a krvácaním?

Pozor! Ak sú uvedené príznaky pozorované, potom neváhajte navštíviť špecialistu.

Čo je menštruácia

Menštruácia je mesačný výtok krvi z ženských genitálií v dôsledku odmietnutia endometria maternice.

Menštruácia sa zvyčajne vyskytuje počas puberty 12-13 rokov, Ale veľa záleží na klimatických vlastnostiach, ako aj na telesnej hmotnosti, životnom štýle a mnohých ďalších faktoroch. Trvanie menštruácie je tiež odlišné pre každého, ale je považované za normu. 3-7 dní, Trvanie celého cyklu je 26-35 dní. Množstvo krvi, ktoré sa stratí počas menštruácie, je nekriticky okolo 50-70 ml a vo všeobecnosti to neovplyvňuje významne telo.

Príznaky skorého nástupu menštruácie

 1. Výkyvy nálady spôsobené hormonálnymi zmenami v tele.
 2. Zvýšená chuť do jedla.
 3. Prsné žľazy sa zväčšujú, ich bolestivosť je možná.
 4. Vzhľad akné.
 5. Zvýšenie matnej alebo pulzujúcej bolesti v spodnej časti brucha.

Bežne sa v maternici ženy vyskytuje cyklický proces, vďaka ktorému je možné otehotnieť a niesť dieťa:

 • Prvá fáza cyklu trvá od 3 do 7 dní, v tomto čase sa epitel endometria vylúči a opustí maternicu.
 • Druhá fáza - folikulárna trvá približne 14 dní, počas tejto doby dozrieva vaječná bunka a nový epitel postupne rastie na stenách maternice.
 • Tretia etapa - ovulácia trvá 2-3 dni, počas tohto obdobia sa môže vyskytnúť koncepcia.
 • Štvrtá fáza trvá približne 15 dní. Ak sa vyskytla koncepcia, oplodnené vajíčko sa pripojí k sliznici maternice. Ak sa koncepcia nevyskytla, potom endometrium začína postupne odumierať, po ktorom sa cyklus opakuje znova.

Menštruácia je teda súčasťou dobre zavedeného mechanizmu a ak sa vyskytnú nejaké zlyhania, môže to znamenať prítomnosť chorôb alebo patológií.

Lekári pôrodníci a gynekológovia vždy odporúčajú, aby ste si ich udržali mesačný kalendár, to pomôže špecialistovi v prípade čoho, zistiť, čo sa deje s cyklom a podniknúť ďalšie kroky.

Ako pochopiť, že začalo krvácanie, nie menštruácia

 1. Vypúšťanie začalo v deň odlišný od dátumu nástupu menštruácie.
 2. Objem výtoku je príliš veľký, netypický pre normálnu menštruáciu a hygienické vložky sa vymieňajú približne raz za hodinu.
 3. Odtieň krvi je svetločervený, šarlátový.
 4. Vypúšťanie trvá viac ako 7 dní.
 5. Teplota sa zvýšila, začal biť zimnicu, v bruchu bola ostrá bolesť, strata vedomia je možná.
 6. Po pohlavnom styku sa objavila krv.
 7. Počas tehotenstva sa objavila krv.

Ženy potrebujú poznať rozdiely medzi menštruáciou a krvácaním, pretože včasná diagnostika pomôže predísť vzniku komplikácií.

Aký je rozdiel?

Predtým, než pochopíte, čo sa deje so ženou, ťažkým mesačne alebo krvácaním, musíte tieto pojmy jasne oddeliť. Menštruácia nepredstavuje ohrozenie tela a je úplne prirodzeným procesom. Krvácanie je nebezpečný jav, ktorý poukazuje na závažné patologické stavy ženského reprodukčného systému. Môže sa vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • potrat alebo prirodzený potrat (potrat),
 • zápal genitálií
 • cisárskym rezom
 • zápal alebo ochorenie panvových orgánov,
 • hormonálnej nerovnováhy
 • nedostatok železa alebo nedostatok vitamínov
 • absces,
 • nádorových nádorov
 • intoxikácie tela v dôsledku konštantnej diéty,
 • ochorenia krvi
 • zvýšený výkon
 • infekciu.

Symptómy ťažkej menštruácie môžu byť nasledovné:

 • trojtýždňový rozdiel medzi mesačnou
 • potreba častej výmeny tesnenia (aj v noci),
 • bolesť v dolnej časti brucha, ktorá sa nikdy predtým nestala
 • slabosť
 • závraty a nevoľnosť.

Ak sa vynára otázka, ako rozlíšiť krvácanie od ťažkej menštruácie, mali by ste sa zoznámiť s množstvom charakteristických príznakov patologického odberu krvi.

 1. Veľký objem krvi sa vylučuje (viac ako 80 ml). To sa dá ľahko určiť počtom vymenených tesnení. Ak je množstvo väčšie ako 8, potom to znamená krvácanie.
 2. Výboje majú kvapalnú konzistenciu, bez zrazenín.
 3. Trvanie krvácania. Normálne by nemali trvať dlhšie ako týždeň. S patologickým charakterom krvného výtoku, niekoľko dní po začiatku menštruácie, sa intenzita zvyšuje.
 4. Atypickosť menštruačného cyklu (menej ako 3 alebo viac ako 5 týždňov).
 5. Postmenopauzálne prepustenie.
 6. Krv sa nepretržite vylučuje z tela.
 7. Výbery sú nasýtené červeno.
 8. K špineniu dochádza po pohlavnom styku.

Ak si žena všimne aspoň jeden z príznakov krvácania, musí okamžite vyhľadať pomoc špecialistu.

Neobvyklé príznaky

Okrem zrejmých a zrozumiteľných príznakov krvácania môže mať žena tiež príznaky spojené s jej zdravím. Počas tohto obdobia je potrebné počúvať vaše telo a zvýrazniť jeho vlastnosti. Pochopenie hojnej menštruácie u ženy alebo krvácania môže byť nasledovné:

 • celková slabosť v tele
 • únava,
 • zvracanie alebo nevoľnosť
 • synkopa,
 • rýchly alebo slabý pulz,
 • bolesť brucha
 • bledosť alebo modrosť tváre.

Ak sa krvácanie zhoduje s mesačným, potom môže byť určené nasledujúcimi znakmi:

 • krehkosť a bledosť nechtových platničiek,
 • silná a silná strata vlasov
 • nepravidelnosť menštruácie,
 • možnosť výskytu medzi mesačnou.

Krvácanie počas menštruácie

Niekedy sa vyskytne krvácanie počas menštruácie. Rozdeľuje sa na tieto odrody:

 1. Menorágia. Bohaté obdobia na dlhú dobu.
 2. Krvácanie z maternice. Vylučovanie krvi, ku ktorému dochádza medzi menštruáciou. Cyklus je v tomto prípade vždy rozbitý.
 3. Menometroragiya. Trvanie doby trvania nepravidelne.
 4. Polimenoreya. Škvrny sa objavujú pred 21 dňami od skončenia menštruácie.

Krvácanie v menopauze

V tomto čase žena zvyšuje riziko neoplaziem. Je to spôsobené zmenami hormonálnych hladín a poklesom hladín estrogénov.

Charakteristickými znakmi krvácania tohto charakteru sú bolesť pri pohlavnom styku a dlhý interval medzi obdobiami (viac ako 3 mesiace).

Krvácanie počas tehotenstva

Počas obdobia gravidity je akékoľvek krvácanie odchýlkou ​​od normy. Keď sa objavia, okamžite vyhľadajte lekára. Ak sú sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním, závratmi, bolesťou brucha a zvýšeným potením, potom je tento jav priamym ohrozením života dieťaťa.

Druhy krvácania

Lekári delia krvácanie z maternice do troch veľkých skupín:

 1. Normal. Každý mesiac sa prideľujú mesačne.
 2. Podmienene normálne. Alokácie sa vyskytujú pred alebo po ovulácii. Do tejto skupiny patrí aj krvácanie z implantátu.
 3. Patologická. Takéto krvácanie je možné v každom veku. Sú rozdelené na funkčné (vyplývajúce z chorôb endokrinného systému) a systémové (v priebehu novotvarov alebo patológií reprodukčného alebo imunitného systému).

Okrem rozdelenia do skupín odborníci rozlišujú aj niektoré typy krvácania:

mladistvý

V dôsledku hormonálneho narušenia sa nevytvorí corpus luteum. Tento jav sa často vyskytuje u adolescentov a žien s novotvarmi v panvových orgánoch. Niekedy krvácanie môže nastať sezónne.

Takéto krvácanie sa spravidla vyskytuje v dôsledku príjmu nesprávne zvolených perorálnych kontraceptív alebo v dôsledku poškodenia maternice špirálou. Na boj proti tomuto problému stačí odstrániť príčinu jeho vzniku.

Takéto krvácanie viac ako zvyšok menštruácie. Ich hlavné rozdiely sú objem výtoku a ich šarlátová farba.

Nadmerné krvácanie predstavuje hrozbu pre zdravie ženy a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Normálny výtok počas menštruácie

Zdravie ženy a jej schopnosť mať deti do značnej miery závisí od pravidelnosti jej menštruačného cyklu. Krvácanie počas menštruácie sa vysvetľuje tým, že v neprítomnosti tehotenstva sa maternicový epitel začne obnovovať a zvyšky starej membrány pochádzajú z maternice spolu s menštruačnou krvou.

Normálny cyklus je v priemere 28 dní, môže sa pohybovať od 21 do 35 dní a ak tento interval medzi mesačnými obdobiami zostáva konštantný, môžeme hovoriť aj o norme. Menštruačné sekréty okrem krvi obsahujú vaginálne sekréty, hlien a zvyšky epitelu maternice, ktoré vyzerajú ako krvné zrazeniny. Farba môže byť svetlá alebo tmavo červená a v rôznych dňoch v mesiaci sa môžu líšiť.

Trvanie menštruačného krvácania je zvyčajne 3 - 5 dní, pričom sa denne uvoľňuje najviac 100 ml krvi. Odchýlka v akomkoľvek smere, to znamená, keď je krv pridelená oveľa viac alebo veľmi málo, vyžaduje návštevu gynekológa.

Nasledujúce odchýlky sa považujú za odchýlku od normy:

 • nepríjemný zápach výboja
 • veľa krvných zrazenín
 • zmena farby na ružovú alebo hnedú,
 • pred menštruáciou je hnedý výtok,
 • namiesto krvavého výboja sa objaví hnedá látka,
 • po skončení menštruácie sa objaví ne-charakteristický výtok.

Akékoľvek odchýlky od normy vyžadujú konzultáciu s odborníkom, pretože môžu byť príznakom gynekologického ochorenia.

A tu viac o liečbe endometritídy.

Príčiny krvácania z maternice

Táto patológia je charakterizovaná viacerými faktormi výskytu, ktoré sa líšia v závislosti od veku ženy. Počas puberty a pred dovŕšením veku 18 rokov môžu byť príčiny patologického krvácania:

 • stresu, psychickej traumy alebo nadmerného cvičenia,
 • problémy s funkciou nadobličiek a štítnej žľazy,
 • nedostatok vitamínov, nesprávna a nevyvážená výživa, anorexia,
 • infekčné choroby prenášané v detstve, ako napríklad osýpky, ovčie kiahne, mumps, ťažké formy chrípky a iné,
 • zlé zrážanie krvi.

Hlavnou príčinou krvácania z maternice u žien v reprodukčnom veku je dysfunkcia vaječníkov, ktorá môže byť spôsobená nasledujúcimi dôvodmi:

 • konštantné nervové napätie, chronické prepracovanie,

 • ovariálne neoplazmy rôznych etiológií,
 • endometritída a endometrióza v chronickej forme,
 • presun do inej klimatickej zóny,
 • myómy a polypy v maternici,
 • problémy s väzivom hypotalamicko-hypofýznej žľazy, ktoré sa môžu objaviť v dôsledku nekontrolovaného príjmu určitých liekov,
 • obvyklý potrat, potrat a iné chirurgické zákroky, mimomaternicové tehotenstvo,
 • zlá ekológia, práca v nebezpečných odvetviach,
 • prenesené zápalové a infekčné ochorenia genitourinárneho systému.

Treba poznamenať, že ženy tejto vekovej skupiny sa menej často než iní sťažujú na dysfunkčné krvácanie.

Ženy sú najčastejšie vystavené tejto patológii, približujú sa obdobiu menopauzy. Je to spôsobené prirodzeným procesom vymiznutia procesu výroby hypofyzárneho gonadotropínu. Zmeny hormonálnych hladín vedú k narušeniu normálneho ovulačného cyklu a spôsobujú krvácanie z maternice.

Typy a funkcie

V medicíne existuje niekoľko klasifikácií krvácania z maternice, ale najčastejšie sa používa nasledovné:

 • Mladistvých. Väčšinou sa vyskytujú u dievčat na začiatku puberty a sú spôsobené infekčnými chorobami alebo závažnými psychoemotickými a fyzickými ťažkosťami, ktoré sa vyskytli v ranom detstve.
 • Výdatné. Ich rozdiel je v absencii bolesti s výraznou stratou krvi. Môže byť spôsobená mnohými dôvodmi: umelým ukončením tehotenstva, ložiskami zápalu v urogenitálnom systéme, hormonálnymi liekmi a inými. Často sa vyskytujú v dôsledku nesprávneho umiestnenia vnútromaternicového zariadenia a užívania perorálnych kontraceptív.
 • acyklický, v období medzi mesačným obdobím. Príčinou tohto typu krvácania môže byť endometrióza, myómy alebo cysta v maternici.
 • anovulačné, ktoré sú zvyčajne diagnostikované u mladých dievčat au žien v menopauzálnom veku. Ich príčinou je porušenie procesu dozrievania folikulov a nadmerná koncentrácia v tele progesterónu v neprítomnosti zrelých vaječných buniek.
 • dysfunkčné, spojené s patológiou vaječníkov. Tento typ krvácania z maternice sa vyznačuje tým, že sa objavujú spontánne po dlhej neprítomnosti menštruácie a môžu byť sprevádzané výraznou stratou krvi.
 • hypotonická, spojené so zníženým tonom myometria, najčastejšie sa objavujú po pôrode alebo potrate.

Hlavné rozdiely patológie od normálneho mesačného

Bežná menštruácia a krvácanie v dôsledku akéhokoľvek narušenia ženského reprodukčného systému sa líšia niekoľkými spôsobmi:

 • Cyklickosť - menštruácia začína pravidelne, v pravidelných časových intervaloch.
 • Množstvo uvoľnenej krvi - počas menštruácie počas prvých 2 - 3 dní, silné krvácanie, potom ustupuje.
 • Vek - pravidelná menštruácia začína počas puberty a končí počas menopauzy, ak sa krvácanie vyskytne pred alebo po určenom veku, mali by ste hovoriť o patológii.
 • Bolestivý syndróm - menštruácia je oveľa menej bolestivá.

Informácie o spôsobe počítania menštruačného cyklu a jeho trvaní sú normálne, pozrite si toto video:

Lochia alebo krvácanie - ako porozumieť?

V popôrodnom období sa ženy javia krvavým výbojom inej povahy, čo je fyziologická norma. Ihneď po narodení dieťaťa a placenty sa maternica začne aktívne sťahovať a zbaviť sa všetkého, čo zostane v jej dutine po tehotenstve. V tejto dobe, spolu s krvou, zrazeninami a zvyškami krvi sú vytlačené z neho, tento proces môže trvať niekoľko dní alebo dokonca týždňov.

Po zastavení popôrodného krvácania počas 5 až 8 týždňov sa z maternice uvoľní krvavá tekutina nazývaná lochia. Эти выделения продолжаются до того момента, пока полностью не восстановится эпителий.Za normálnych okolností by sa množstvo sekrécie lochia malo postupne znižovať z 500 na 100 ml za deň.

Trvanie lohii v závislosti od ich farby

Keď sa objavia nasledujúce príznaky, môžete hovoriť o krvácaní:

 • farba výboja sa nemení z jasnočervenej na hnedastú, ich intenzita sa neznižuje,
 • telesná teplota stúpa, žena sa sťažuje na zimnicu a slabosť,
 • výtok zápachu zlý
 • Každú hodinu sa musí vymeniť aj tesnenie s označením 5 kvapiek.

Tento charakter výtoku naznačuje, že maternica sa po narodení nezmáha a epitel sa nelieči. Okrem toho je to signál, že v maternici sú kúsky placenty alebo sa objavilo centrum zápalu. Ak sú tieto príznaky prítomné, lekári diagnostikujú popôrodné krvácanie a prijmú neodkladné opatrenia na jeho zastavenie.

Normálny výtok z implantátu

Niektoré ženy majú po implantácii vaječnej bunky slabé krvácanie, čo je skorý príznak tehotenstva. Je to úplne normálny fyziologický proces a nemá nič spoločné s menštruáciou:

 • Typicky takéto krvácanie začína týždeň pred očakávaným nástupom menštruácie a trvá najviac dva dni.
 • Pri implantácii krvácania je pridelené minimálne množstvo krvi, zvyčajne niekoľko kvapiek.
 • Farba výboja je jasne červená, bez charakteristického hnedého odtieňa.
 • Takéto krvácanie je úplne bezbolestné.

Nevyžaduje žiadny lekársky zásah a nepredstavuje žiadne ohrozenie zdravia ženy.

Nezávislé opatrenia na podozrenie na krvácanie

Krvácanie maternice je závažná patológia a vyžaduje okamžitý zásah. V prvom rade je potrebné zavolať sanitku a pripraviť sa na okamžitú hospitalizáciu. Pred príchodom sanitky sa musíte pokúsiť zastaviť alebo znížiť krvácanie, pretože by ste mali:

 • užívajte hemostatické lieky, napríklad Ditsinon alebo Etamzilat,

 • potom by si mala žena ľahnúť s nohami na nejakej nadmorskej výške,
 • dať niečo studené na spodnej časti brucha
 • merať krvný tlak, keď padá, musíte piť sladký horúci čaj.

Liečba gynekológom

Terapia krvácaním z maternice zahŕňa súbor opatrení zameraných na ich zastavenie, zaplnenie krvných strát a odstránenie patológií, ktoré spôsobili tento proces. Liečba sa vykonáva v nemocnici, kde sú k dispozícii všetky potrebné diagnostické nástroje.

Spôsob liečby závisí od príčin krvácania, jeho intenzity, veku pacienta.

Hlavnou diagnostickou metódou je kyretáž maternice, aby sa získal endometriálny škrabanec na histologické vyšetrenie.

Pre núdzové zastavenie krvácania, žena je ukázané použitie veľkých dávok hormonálnych liekov (hormonálna hemostáza), antikoncepčné pilulky s vysokou hladinou estrogénu sú zvyčajne predpísané.

Na zmiernenie príznakov sú indikované hemostatické lieky (Ditsinon, Vikasol), prípravky na posilnenie kontrakcií maternice (Oxytocin), produkty obsahujúce železo (Maltofer), vitamínové komplexy a prostriedky na posilnenie ciev.

A tu viac o liečbe algomenorea.

Krvácanie maternice je závažná patológia, ktorá môže ohroziť nielen zdravie, ale aj život ženy. Preto by ste sa pri prvých príznakoch mali okamžite poradiť s lekárom a dôsledne dodržiavať všetky jeho odporúčania.

Užitočné video

Informácie o tom, ako zastaviť krvácanie s myómom, nájdete v tomto videu:

V dôsledku oslabenej imunity, stresu a infekcií dochádza k akútnej salpingooporitíde, ktorá môže byť tiež subakútna a chronická. Štádium progresie závisí od zanedbávania choroby. Ako liečiť ochorenie?

Ak sa u dievčat zistí algodysmenorea, liečba sa má začať čo najskôr. Je primárny a sekundárny, adolescenti sú často diagnostikovaní so syndrómom typu NMC, ženy sú sekundárne. Symptómy - akútna bolesť počas menštruácie, zmeny v emocionálnom pozadí. Pomoc drogy, pilulky, cvičenie terapia.

Liečba kvapavky u žien v závislosti od formy - počiatočná, chronická. Niekedy sa naozaj zbavíte len jednej pilulky. V chronickej forme je schéma vybraná z rôznych antibiotík - ceftriaxónu, azitromycínu, bicilínu a iných liekov.

V dôsledku rôznych porúch sa môže vyvinúť parametritída, ktorej liečba môže byť významne oneskorená. Má niekoľko foriem, čo sa odráža v klasifikácii - chrbtová, predná, bočná a tiež akútna, chronická, popôrodná. Výber môže byť náznakom diagnózy.

Pin
Send
Share
Send
Send