Zdravie

Nebezpečenstvo metrorágie v menopauze

Pin
Send
Share
Send
SendAk sa však takéto krvácanie vyskytne, musíte okamžite podstúpiť lekárske vyšetrenie. Metroragia môže spôsobiť akúkoľvek infekciu, ktorá prenikla do maternice, ale často sa stáva pôvodcom rastu endometria (vnútorná vrstva maternice).

Krvácanie maternice, ktoré nesúvisí s menštruáciou, sa vyskytuje počas erózie krčka maternice, komplexnej formy endometritídy, sarkómu, adenomyózy, rakoviny.

symptomatológie

Toto ochorenie je ťažké. Symptómy metrorágie sú často zamieňané s obvyklou indispozíciou počas menštruačného cyklu, ale napriek tomu je možné rozlíšiť metrorágiu. Má:

 • Acyklické - prerušenie normálneho krvácania z maternice.
 • Bohatá alebo naopak malá strata krvi. Môžu byť tiež nerovnaké, to znamená, že prvý deň je krvácanie významné, nasledujúci deň - malé.

Okrem toho je ochorenie sprevádzané príznakmi iných zápalových procesov, ktoré spôsobili krvácanie z maternice:

 1. Bolesti hlavy.
 2. Slabosť.
 3. Nevoľnosť.
 4. Zvýšená únava.
 5. Veľká strata krvi (farba tmavo červená).
 6. Búšenie srdca.
 7. Zvýšenie teploty.
 8. Ťažká bolesť brucha.

Príčiny choroby

Metroragia sa môže vyskytnúť u dievčat a žien. Zdrojom ochorenia je vždy poškodenie vnútornej vrstvy maternice. Hlavné príčiny metrorragy sú nasledovné:

 • vred
 • erózia krčka maternice,
 • stres, depresia,
 • myómy maternice,
 • fyzické prepätie
 • mentálna únava,
 • nádor v maternici a vaječníkoch (myomatózna maternica),
 • hormonálne poruchy,
 • dlhodobý pobyt v negatívnom prostredí (napríklad zvýšené riziko pri práci).

Mierna bolesť môže byť prítomná v žalúdku.

Dysfunkčná metrorágia

Tento termín sa nazýva neuroendokrinné narušenie, ktoré ovplyvňuje prácu pohlavných hormónov. Keď takéto porušenie zmení povahu menštruácie, ktorá nakoniec spôsobuje acyklické krvácanie. Existujú 2 typy dysfunkčnej metrorágie: ovulačné a anovulačné.

 1. Ovuláciu - s týmto fenoménom dochádza k ovulácii, ale s výraznými odchýlkami. Vykazujú sa vo forme nepravidelných období menštruačného cyklu. Ak je ovulácia nedokonalá, žena nemôže mať dieťa.
 2. Anovulačná látka je najbežnejšou formou ochorenia. Ovulácia sa nevyskytuje, ale menštruácia s jednofázovým cyklom pokračuje ako obvykle. Príčiny tohto ochorenia sú nasledovné:
 • Smrť oocytu v dôsledku atrézie folikulov (zaostalosti).
 • Úmrtie vajíčka v dôsledku dozrievania folikulu a neschopnosti zrelého vajíčka uvoľniť sa. V tomto prípade folikul zostáva sám (perzistencia).

Oba javy spôsobujú silné krvácanie a proliferáciu vnútornej vrstvy maternice (endometria). Takéto hormonálne poruchy sa vyskytujú v dôsledku prepracovania, nedostatku vitamínov, chronických ochorení močového ústrojenstva, akútnych infekcií a nervových ochorení.

Premenopauzálna metrorragia

Premenopause je obdobie nižšieho estrogénu v dôsledku nízkej ovariálnej aktivity. Tento proces je typický pre ženy vo veku 40-50 rokov, ale môže sa dotknúť aj predchádzajúcich rokov. Premenopause je úplne normálny proces v ženskom tele, končí potom, čo vaječníky prestanú tvoriť vajíčka.

Premenopauzálna metrorágia naznačuje, že v maternici sa vytvorili polypy. Tieto benígne nádory často spôsobujú potrat, predčasný pôrod.

Kvôli polypy, oplodnené vajíčko nemôže fixovať v maternici. Počas týchto období je menštruačné krvácanie buď neprítomné alebo trvá dlhšie ako 7 dní, a v hojnej forme. V premenopauze môžu tieto javy znamenať patológie v maternici a ďalšie zápaly v reprodukčnom systéme.

Krvácanie maternice počas menopauzy

Metroragia v menopauze nastáva v dôsledku hormonálneho zlyhania alebo prítomnosti rakoviny v tele. Provokujúcim faktorom môžu byť rôzne nádory alebo formácie v panvovej oblasti.

Krvácanie v menopauze je sprevádzané prudkou, prudkou bolesťou v dolnej časti brucha. Prítomnosť takéhoto znaku indikuje vážne narušenie tela, preto by sa mala žena okamžite poradiť s lekárom.

V tom istom období majú ženy často veľa rôznych chorôb. Nový rast vaječníkov nie je zriedkavý u žien starších ako 50 rokov. Ak sa počas menopauzy zistí cysty vaječníkov, lekár vám predpíše operáciu. Len tak môže byť nádor eliminovaný.

Akákoľvek cysta počas menopauzy sa chirurgicky odstráni. Je to nevyhnutné na prevenciu rizika vzniku rakoviny.

Postmenopauzálna metroragia

Osobitná pozornosť si vyžaduje rozvoj ochorenia v období po menopauze. Toto je čas, kedy hormonálna funkcia takmer vymizla a menštruácia sa už nevyskytuje. Ak sa vyskytne postmenopauzálne krvácanie, znamená to, že v tele existujú závažné ochorenia vrátane rakoviny. Príčiny postmenopauzálnej metrorágie sú nasledovné:

 • polypy,
 • myómy maternice,
 • adenomyóza,
 • onkologických procesov
 • potrat, potrat,
 • diabetes,
 • kardiovaskulárnych ochorení.

Liečba a prevencia

Štandardná liečba metrorágie je komplexná. Po prvé, lekár robí všetko pre to, aby zastavil krvácanie.

Ak sa pacient otočil včas, stále v ranom štádiu ochorenia, lekár predpisuje všeobecnú posilňujúcu terapiu, vrátane eliminácie anémie, obnovenia zrážania krvi, procesu kontrakcie maternice. Nie je však vždy možné predpísať liečbu včas, pretože metrorágia sa nedá diagnostikovať okamžite.

Diagnóza ochorenia

Ak chcete správne určiť prítomnosť choroby, je potrebné zamerať sa nielen na príznaky. Ak zistíte, krvavý výtok z pošvy, ktorá v súčasnej dobe by nemala byť, mali by ste okamžite poradiť s lekárom. Už v nemocnici budú prijaté ďalšie opatrenia:

 1. Stanovenie hladiny hemoglobínu a krvných doštičiek v krvi.
 2. Meranie hrúbky endometria a vyšetrenie veľkosti maternice.

Detekcia NMC typom metrorágie (menštruačné poruchy) nastáva aj v štádiu užívania histórie. V tomto prípade bude mať pacient nasledujúce charakteristiky:

 • trvanie menštruácie menej ako 3 alebo viac ako 7 dní, t
 • menštruácie, ktoré sa prejavujú v menštruačnom cykle,
 • prudká bolesť dolnej časti brucha.

NMC v reprodukčnom období (od 20 do 35 rokov) je častým a normálnym javom. Ak sú však abnormality spôsobené metrorágiou, ochorenie môže vyvolať zníženie schopnosti ženy otehotnieť.

Liečba metrorágie začína elimináciou ochorenia, ktoré spôsobilo krvácanie. Ak sa zistí patológia maternice, pacientovi je predpísaná kyretáž maternice.

Ak sa zistí dysfunkcia vaječníkov, upravia sa nadobličky a mozgová kôra. Potom - jedlo, žena tvorí špeciálnu diétu, ktorá naplní telo základnými prvkami.

Čo je nebezpečné metrorrhagia s menopauzou?

Uvažovať o menopauze ako chorobe alebo patologickom stave je v podstate nesprávne. Tento prirodzený biologický proces zabezpečuje samotná príroda. Jeho priebeh však negatívne ovplyvňuje viacero vonkajších a vnútorných faktorov. Nahromadené počas života choroby a predtým ignorované prejavy ochorenia, ktoré sa predtým zdali bezvýznamné. Teraz sa môžu javiť ako mimoriadne akútne. Jedným z takýchto prejavov môže byť metrorrhagia - výskyt krvácania, ktorý nie je spojený s menštruačným cyklom. Ide o alarmujúci symptóm, ktorý si vyžaduje starostlivé vyšetrenie a vhodnú liečbu.

Vzhľadom na vlastnosti fungovania tela žien v menopauze sa musia prejavy metrorágie liečiť veľmi starostlivo. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch môže jeho diagnóza indikovať prítomnosť malígnej patológie, najmä rakoviny vaječníkov, rakoviny krčka maternice alebo adenomatózy. Stojí za zmienku, že úspech liečby týchto chorôb závisí do značnej miery na tom, ako rýchlo pacient vyhľadáva lekársku pomoc.

Hlavné dôvody vývoja

Akákoľvek choroba nevzniká sama o sebe, vždy existujú určité provokaty. Postmenopauzálna metrorágia nie je výnimkou. Aby mohol lekár zvoliť správnu taktiku liečby, je potrebné správne identifikovať príčiny ochorenia.

 • Choroby, vrátane chronických, v oblasti ženského genitálu možno pripísať k hlavným príčinám vývoja tejto patológie. Najčastejšou príčinou krvného výtoku sú problémy s integritou endometria, ako je výskyt polypov, vredov, erózií, myómov a prítomnosť onkologických procesov.
 • Veľmi často, na podporu hormónov počas menopauzy, ženy užívajú lieky s estrogénom. Ak ich koncentrácia prevyšuje potreby tela tejto konkrétnej ženy, potom sa objaví neočakávané krvácanie rôzneho stupňa intenzity.
 • V premenopauzálnom štádiu môže byť anovulácia často príčinou straty krvi maternice. Je to taká dyshormonálna porucha, ktorá spočíva v tom, že z nejakého dôvodu sa vajíčko znovu dozrieva vo vaječníkoch, ale nemôže ho opustiť.
 • Ďalšou príčinou ochorenia môže byť patológia iných orgánov a systémov. Najmä porušenie krvných zrazenín, porucha štítnej žľazy počas menopauzy (hypotyreóza), cirhóza pečene a ďalšie.
 • Jedným z faktorov spôsobujúcich ochorenie môže byť aj vážna únava, dlhodobý stres a všeobecné emocionálne utrpenie. Niet divu, že všetky choroby pochádzajú z nervov. Stres - najsilnejší provokatéri. Porušenie centrálneho nervového systému môže tento problém tiež zintenzívniť.
 • Nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C, môže tiež viesť k nepriaznivým zmenám v práci orgánov reprodukčného systému.
 • Intoxikácia organizmu môže tiež vyvolať ochorenie.

Typické príznaky metrorágie počas menopauzy

Hlavná vec, ktorá by mala si myslíte, že - výskyt abnormálne krvácanie. Ak hovoríme o premenopauzálnom období, akékoľvek krvácanie v období medzi menštruáciami, obzvlášť hojné a dlhotrvajúce, by sa malo upozorniť. Nie je variantom normy a stôp krvi po pohlavnom styku.

Je to dôležité! Ak je menopauza už stabilizovaná, potom je akékoľvek krvácanie nebezpečné a vyžaduje okamžitú liečbu na klinike. Každé oneskorenie môže viesť k nezvratným následkom a vývoju nebezpečných podmienok.

Sprievodné príznaky abnormálneho krvácania spôsobeného vnútornými zmenami a stratou krvi môžu byť nasledovné prejavy:

 • slabosť a únava,
 • bledosť kože,
 • emočná nestabilita, podráždenosť, slznosť,
 • prudký spontánny úbytok hmotnosti
 • bolesť v spodnej časti brucha,
 • bolesti počas pohlavného styku.

Diagnóza krvácania z maternice

Vymenovanie správnej liečby v prípade metrorágie v klimakterickom období sa opiera o predtým diagnostikované a identifikujúce faktory, ktoré vyvolali problémy.

Na to, aby si lekár mohol vytvoriť správny a presný obraz o situácii, môže byť pacientovi predpísané nasledovné vyšetrenie: t

 • priame vyšetrenie gynekológom,
 • kompletný krvný obraz
 • krvný test na hormóny
 • oškrabanie endometria s cieľom vykonať histologickú štúdiu, t
 • ultrazvuková diagnostika panvových orgánov na identifikáciu možných patológií, ako aj určenie hrúbky vnútornej vrstvy maternice,
 • laparoskopia (o tom, prečo sa po laparoskopii objavuje špinenie, prečítajte si jeden z našich článkov).

Možné možnosti liečby metrorágie

Manažérska taktika pacienta s príznakmi krvácania v období menopauzy závisí od závažnosti symptómov a celkového obrazu procesu. V niektorých prípadoch sa vykonáva prísne konzervatívna liečba, zatiaľ čo v iných prípadoch sa vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Ak je strata krvi vysoká, vyžaduje sa hospitalizácia a núdzové opatrenia, najmä chirurgické opatrenia, aby sa optimalizoval stav pacienta a zastavila sa strata krvi. Neskôr je žena predpísaná pooperačná lieková terapia na základe zozbieraných informácií o chorobe a striktnom lôžku. Celý komplex procedúr je určený a monitorovaný ošetrujúcim lekárom.

Ak celkový objem straty krvi nie je vysoký, dôvody, ktoré vyvolali výtok, nie sú nebezpečné pre život pacienta a nevyžadujú si operáciu a stav pacienta je trvalo uspokojivý, potom sa liečba môže vykonávať mimo nemocnice.

Ženy majú predpísané lieky, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi, zvyšujú funkciu maternice, stabilizujú hladiny hemoglobínu v krvi, hladiny hladín hormónov, ako aj vitamínové a minerálne prípravky.

Absencia onkológie a príznaky arteriálnej hypertenzie môžu byť dôvodom na vymenovanie fyzioterapeutických sedení. V každom prípade výber liečby závisí najmä od faktorov provokatérov.

Ak je ochorenie spôsobené užívaním liekov s estrogénovými hormónmi, potom sa vyžaduje buď ich úplné zrušenie, alebo výber iných možností a úprava dávkovania.

Akýkoľvek patologický proces je ľahšie predchádzať ako liečiť. Preto môže byť včasná prevencia kľúčom k zdraviu žien v každom veku. Skutočným pomocníkom v tomto smere bude udržanie zdravého životného štýlu s miernou fyzickou námahou, vyváženou výživou, elimináciou zlých návykov, harmonickou prácou a režimom odpočinku, minimalizáciou psychického nepohodlia.

Žena v období menostázy by mala byť mimoriadne pozorná na svoje zdravie. V žiadnom prípade by ste nemali odložiť návštevu lekára kvôli strachu alebo neochote všimnúť si problém. Koniec koncov, len zodpovedný postoj voči sebe a vášmu telu je istým spôsobom k plnému životu a aktívnej dlhovekosti.

Postmenopauzálna metroragia

Postmenopauzálna metroragia môže byť charakterizovaná cyklicky aj acyklicky. Príčiny takéhoto krvácania môžu byť zmeny vo vaginálnom endometriu súvisiace s vekom alebo závažnejšie ochorenia, takže samo liečba je neprijateľná.

Postmenopauzálna metrorágia sa prejavuje takýmito klinickými prejavmi ako predĺžené krvácanie z maternice, trvajúce 7 alebo viac dní. Často sa vyskytujú po oneskorení menštruácie, sú nepravidelné a môžu spôsobiť anémiu.

Metrorrhagia, príčiny

Pred predpisovaním liečby je potrebné presne určiť príčinu krvácania z maternice. Na tento účel sa vykonáva séria laboratórnych štúdií, ktoré pomáhajú identifikovať chorobu, ktorej dôsledkom je metroragia. V niektorých prípadoch môže byť takýmto dôvodom predávkovanie liekmi s vysokým obsahom estrogénu.

V tomto prípade sa odporúča prestať používať liek, nahradiť ho iným liekom alebo úplne opustiť takúto liečbu. Niekedy je objavenie sa krvácania z maternice v postmenopauzálnom období spôsobené výskytom rakoviny tela a krčka maternice.

Ak sa pozoruje anovulácia, potom sa na diagnostické účely vykoná kyretáž z tela maternice, aby sa dosiahol terapeutický účinok. Ihneď po kyretáži je predpísaný hormonálny terapeutický komplex. Ak takáto liečba nie je účinná a krvácanie sa opakuje, lekár predpisuje chirurgické odstránenie maternice.

Krvácanie maternice s menopauzou môže byť tiež spôsobené výskytom polypov, zápalom v endometriu maternice, hormonálne aktívnymi neoplazmami vo vaječníkoch, hyperpláziou, hypertekózou, techomatózou.

Čo robiť

Ak sa k zápalovému procesu pridá stafylokoky, k tejto zmesi sa pridá alkoholický roztok chlorofylitu. Ide o dlhodobú liečbu, ktorej trvanie trvá viac ako 1 000 procedúr. Prognóza liečby závisí od povahy zápalového procesu. Postmenopauzálna metrorágia sa lieči elimináciou anovulačnej dysfunkcie, elimináciou metabolicko-endokrinných porúch a použitím hormonálnej antikoncepcie.

Okrem liečby príčiny krvácania z maternice je pacientovi poskytnutý kompletný odpočinok, odpočinok na lôžku, chlad aplikovaný na spodnú časť brucha, výhodne zvýšená poloha panvy 25-30 cm nad úrovňou polohy tela. Je teda možné zmierniť stav, znížiť stratu krvi.

Krvácanie maternice v menopauze môže byť významne znížené použitím rastlinných prípravkov, ktoré môžu znížiť alebo zastaviť krvácanie, ale pamätajte, že toto sú len pomocné metódy kontroly a nemôžu byť použité ako hlavná liečba. Zlepšenie po fytoterapii sa pozoruje po 2-3 týždňoch. Pred použitím je potrebné starostlivo preštudovať zloženie, kontraindikácie a prítomnosť vedľajších účinkov.

Fyziológia a patológia postmenopauzálneho obdobia

Postmenopauza je obdobie života ženy po nástupe menštruácie.Stav menopauzy sa môže vykonať na základe analýz hladiny estradiolu (menej ako 30 pg /) a zvýšenia FSH o viac ako 40 IU / l v sére. Priemerný vek menopauzy je 51 rokov. V súvislosti s poklesom hladiny estrogénu predstavuje toto vekové obdobie najväčší počet onkologických ochorení pohlavných orgánov.

Zmeny vo vaječníkoch a nadobličkách začínajú pred menopauzou. Zníženie hladiny progesterónu, estrogénu a estrónu spôsobuje v organizme mnoho porúch. Na jednej strane ide o normálny fyziologický proces a na druhej strane môže spôsobiť značné poškodenie zdravia ženy. Približne 70% žien je náchylných k takýmto ochoreniam spojeným s poruchou normálnej ovariálnej aktivity.

Symptómy menopauzy a ich liečba

Staršie ženy sú častejšie náchylné na urogenitálne poruchy 2-5 rokov od začiatku postmenopauzálneho obdobia. Pod vplyvom poklesu hladiny estrogénu, príznaku takých ochorení, ako je atrofická vaginitída, dyspareunia, pokles lukriatívnej funkcie a pistouretritída, pollakiúria, dochádza k inkontinencii moču. Počas tohto obdobia sa môže objaviť aj prolaps genitálií.

V súvislosti s výskytom nedostatku estrogénov sa zvyšuje počet kardiovaskulárnych ochorení spôsobených aterosklerózou. Pomoc pri boji s takýmito príznakmi môžu byť preventívne opatrenia: športové a zdravé, výživné jedlá. Choroby tohto druhu sa liečia na lekársky predpis a pod prísnym lekárskym dohľadom.

Staršie ženy majú problémy s nechcenými vlasmi na tvári. Riešením môže byť jej depilácia a hormonálna substitučná liečba.

Strata pružnosti pokožky vedie k ochabnutým prsiam, kontúram tváre a tela. Na záchranu prídu masáže, šport, zdravá výživa, produkty starostlivosti o pleť a kurzy hormonálnej terapie.

Ďalším z najvážnejších následkov postmenopauzy je osteoporóza, ktorá robí kosti krehké a tenké skelety. Okrem hormonálnej substitučnej liečby je predpísaná diéta s vysokým obsahom vápnika, horčíka, opaľovania a gymnastiky.

Steny atrofie pošvy, tenké, svrbenie. S týmto problémom je potrebné zaoberať sa krémy s estrogénom, použitie umelých mazív. Dobrým opatrením bude pokračovanie sexuálneho života.

Zvýšené riziko artritídy sa znižuje pravidelným cvičením, pričom sa užívajú lieky proti bolesti pľúc, aplikujúc masti na kĺby. Ťažkú bolesť možno liečiť len pod dohľadom špecialistu.

Postmenopauza je často sprevádzaná infekčnými chorobami močových ciest a enurézy. Infekcie sú "usmrtené" antibiotikami. Enuréza sa lieči hormonálnou terapiou v kombinácii s posilnením svalov panvy a diétou s vysokým obsahom vlákniny.

Vaginálny výtok v postmenopauzálnom období nemení jeho konzistenciu, farbu a vôňu - to je norma. Postmenopauza tieto indikátory neovplyvňuje. Okrem množstva, ktoré je výrazne znížené. Ale ak sa výtok po menopauze zmenil, môže to byť prvý príznak vývoja patológií. Príčinou môže byť buď infekcia alebo hormonálne zlyhanie.

Počas menopauzy sa môžu vyvinúť urogenitálne poruchy. V závislosti od rýchlosti progresie hormonálneho deficitu sa objavujú sťažnosti na suchosť v pošve, svrbenie, pocit pálenia a extrémne nepohodlie. Na pozadí týchto príznakov sa môže pripojiť sekundárna infekcia. Vypúšťanie získava nepríjemný, zvláštny zápach, zmenu farby, zvýšenie objemu.

Na pozadí všetkých zmien, ktoré charakterizujú postmenopauzálnu liečbu, sú exkrécie jedným z prvých zdrojov informácií pre ženu, že v jej tele došlo k zlyhaniu, ktoré vyžaduje okamžitú liečbu.

Hormonálna nerovnováha, ktorá nastane počas tohto obdobia, môže tiež viesť k krvavému prepusteniu, čo by malo byť dôvodom pre naliehavú výzvu gynekológovi. Problémy tohto charakteru sú riešené tak lekárskymi, ako aj chirurgickými metódami.

Postmenopauzálne syndrómy bolesti

Bolesti menopauzy sa vyskytujú u väčšiny žien. Charakter a umiestnenie lokality sa môže líšiť.

Bolesť na hrudníku sa vyskytuje v dôsledku nahradenia žľazových tkanív vláknitými a tukovými tkanivami. Ak nie sú žiadne choroby prsných žliaz, príčinou takejto bolesti môže byť ťažké psycho-emocionálne napätie.

Bolestivé pocity v bruchu naznačujú prítomnosť problémov v urogenitálnom systéme alebo črevách, ktorých príčinou môže byť pokles hladiny estrogénu.

Bolesti hlavy - konštantné menopauzy satelity. Sú to obvyklá reakcia tela na stres a depresiu. Liečba bude odstránenie príčin a prijatie analgetík.

Bolesť chrbta, dolnej časti chrbta a kĺbov by sa nemala zmierniť len s liekmi proti bolesti, pretože sú prejavom nových chorôb, ako sú artritída a artróza, osteoporóza. Potrebujete komplexnú liečbu pod dohľadom špecialistov.

Ak sa bradavky poškodia počas menopauzy alebo sa objavia podivné výtoky z nich, môže to byť príznakom závažných ochorení, ako je napríklad duktálny papilomavírus, mastopatia, mastitída, galaktorea, ekzázia dýchacích ciest, rakovina. Nevyhnutné sú konzultácie a vyšetrenie cicavca.

Bolesť na hrudníku počas menopauzy je často zamieňaná s bolesťou srdca. Cardialgia je jedným zo satelitov menopauzy. Svedčí o tom zimnica, zvýšené potenie, nával krvi do hlavy. Tieto príznaky sú horšie v noci. Výskyt takýchto príznakov by mal byť dôvodom návštevy kardiológa a reumatológa.

Fytoterapia pre postmenopauzu

Bylinný liek na liečbu postmenopauzálnych prejavov má veľmi účinný účinok na celkový stav pacienta. Nemôže však byť náhradou za hormonálnu liečbu predpísanú ošetrujúcim lekárom.

V prírode existujú rastliny, ktoré sú organickými náhradami estrogénu. Patrí medzi ne:

 • Hypericum stmavol. Používa sa na liečbu klimatických neuróz, znižuje frekvenciu a silu návalov horúčavy.
 • Ženšen. Znižuje únavu a znižuje stres.
 • Sladkého drievka. Spôsobuje estrogénnu aktivitu organizmu, zlepšuje stav kostného tkaniva.
 • Angelika Sinensis. Zlepšuje kvalitu spánku, zmierňuje úzkosť a podráždenosť
 • Sage. Výrazne znižuje potenie, ako aj nespavosť, nervové vyčerpanie, búšenie srdca. Rovnaké vlastnosti majú ziziphus a astragalus.

Životný štýl počas postmenopauzy

Významne uľahčiť prejavy postmenopauzy pomôže všetkým slávnym "tromi veľrybami" zdravého života.

 • Zmeňte svoju stravu v prospech zdravého. Je absolútne nevyhnutné prejsť na správnu výživu, berúc do úvahy vekové potreby tela pre vitamíny a stopové prvky.
 • Športovanie a pohybová aktivita nikomu nepoškodzuje a v období postmenopauzy tiež pomáha znižovať riziko ochorení kĺbov, ako aj zvyšovať energiu.
 • Stresujúce a depresívne stavy pomôžu prekonať plný, zdravý spánok, poradenstvo psychológovi.
 • Je absolútne nevyhnutné vzdať sa zlých návykov, ako je fajčenie a prejedanie. Nadmerná hmotnosť vedie k zníženiu produkcie estrogénov, ktoré sú v tomto čase už nedostatočné. Preto sa zbavenie týchto návykov pomôže telu cítiť sa lepšie.

definícia

Metroragia je krvácanie z maternice. Môže byť rôznej intenzity a môže mať rôzne príčiny. Negatívnym znakom takéhoto krvácania je to, že ženy ich často berú na menštruačný tok a včas nehľadajú pomoc. S týmto prístupom môže choroba, ktorá ich spôsobila, postupovať veľmi silno. Preto je veľmi dôležité poznať príznaky metrorágie a odlíšiť ju od menštruačného krvácania.

Ako sa prejavuje?

V akomkoľvek období, či už reprodukčnom alebo menopauzálnom, je pomerne ťažké rozlíšiť takéto krvácanie od menštruačného krvácania. Súčasne je v období hormonálneho zlyhania v dôsledku prispôsobovania sa ešte ťažšie, pretože menštruačný cyklus je narušený a stáva sa extrémne nepravidelným. V tomto prípade nie je možné zistiť, či je krvácanie menštruačné alebo acyklické.

V premenopauze

Premenopauzálna metrorágia je trochu ľahšie diagnostikovaná. Pretože počas tohto obdobia je menštruačný cyklus viac-menej pravidelný. Preto nie je možné pozorovať výskyt acyklického krvácania. Navyše, ak je strata krvi veľmi významná, potom sa žena obráti na lekára, zvyčajne včas. Ale aj pri malom acyklickom krvácaní sa musíte poradiť s lekárom.

V menopauze

Menopauza je vlastne posledná menštruácia. Ak sa v tomto okamihu, v rovnakom čase ako mesačný, začal prejav metrorrhage, potom je veľmi ťažké ho odlíšiť. Hlavným diagnostickým príznakom môže byť veľmi silná bolesť a silné krvácanie. Okrem toho, ak sa výtok nezastavil po 6 dňoch a stále si udržal vysokú intenzitu, mali by ste sa poradiť s lekárom.

V perimenopauze

Počas vyvrcholenia musíte nasledovať cyklické sekréty. Dôvodom na získanie lekárskej starostlivosti by mal byť značne acyklický výtok. Sprievodnými príznakmi môžu byť bolesti hlavy, asténia, slabosť, anémia, nevoľnosť, palpitácie. Niekedy je v dolnej časti brucha silná bolesť. Teplota tela sa môže zvýšiť.

v menopauze

Po absolvovaní poslednej menštruácie by mala byť najmenej jeden rok. Ak počas tejto doby nedošlo k žiadnemu krvácaniu, potom môžeme povedať, že došlo k postmenopauze. Počas tohto obdobia a po ňom vôbec nemôže dôjsť k žiadnemu vaginálnemu krvácaniu. Akýkoľvek výskyt krvácania sa preto považuje za odchýlku od normy a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože postmenopauzálna metroragia môže naznačovať závažnú patológiu.

Metrorrhage môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

 1. Prítomnosť nádorov v maternici,
 2. endometrióza,
 3. Poškodenie slizníc,
 4. Infekčný alebo zápalový proces,
 5. adenomyóza,
 6. potrat,
 7. polypy
 8. Kardiovaskulárne ochorenia.

Správne stanovenie príčiny je základom úspešnej liečby.

prevencia

Prevenciu ako takú je ťažké uskutočniť. To je spôsobené tým, že fenomén metrorrhagia nie je choroba, ale symptóm. A to môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi. Prevencia je preto obmedzená na všeobecné pravidlá pre udržanie zdravia reprodukčného systému a zdravého životného štýlu:

 • Vyvážená strava znižuje kaloriu. Vyhnúť sa slané, korenené, vyprážané, mastné, konzervačné látky, rovnako ako farbivá. Frakčná výživa najmenej päťkrát denne v malých porciách, t
 • Udržiavať hygienu genitálií. Použitie bariérovej antikoncepcie počas pohlavného styku,
 • Odmietnutie zlých návykov - alkohol, fajčenie,
 • Pravidelné vyšetrenia u gynekológa,
 • Vyhnutie sa hypotéze. Mierne cvičenie, bez nadmerného, ​​najmä silného, ​​zaťaženia,
 • Normalizácia denného režimu.

Dodržiavanie týchto pravidiel povedie k tomu, že metrorrhage v menopauze je nepravdepodobné.

Podstata patológie

Čo je metrorrhagia a ako sa líši od menorágie? Menorágia je vždy spojená s menštruačným cyklom. Metrorrhagia je akékoľvek krvácanie z maternice, ktoré sa nevyskytuje v čase menštruácie, častejšie prebieha spôsobom hyperpolymenorea. Krvácanie môže nastať z rôznych dôvodov v každom veku. Táto patológia nemá periodicitu, má rôznu intenzitu, trvanie, ale je to vždy indikátor porušovania ženského reprodukčného systému.

Takéto krvácanie môže nastať z rôznych dôvodov, spontánne, kedykoľvek, nemôžu byť predpovedané. Pred nástupom menopauzy počas celého fertilného veku dominuje menštruačný cyklus života žien, ktorých pravidelnosť je ukazovateľom zdravia. Normálny cyklus má vždy dve fázy:

 • v prvej fáze dochádza k aktívnej produkcii estrogénov v dôsledku aktívnej práce vaječníkov, vyvíja sa sliznica maternice, pripravuje sa na prijatie oplodneného vajíčka,
 • v druhej polovici cyklu prevláda progesterón, jeho účelom je zachovať tehotenstvo, ak neprichádza, klesá hladina progesterónu, odmieta sliznica maternice, nastáva menštruácia - to je koniec cyklu.

Pri metrorágii je takýto proces v maternici narušený z rôznych dôvodov.

Existuje ovulačná a anovulačná metrorágia. Druhý prípad je bežnejší, nedochádza k ovulácii, vajíčko nevychádza z folikulu, menštruačný cyklus pokračuje, ale v jednej fáze. Ďalším typom je ovulácia, keď dochádza k ovulácii, ale vyskytuje sa s rôznymi odchýlkami, periódy menštruačného cyklu sú nerovnomerné. V takýchto prípadoch sa vyvíja ženská neplodnosť.

Príčiny ochorenia

Keď je žena diagnostikovaná s metrorrhage, problémy môžu byť gynekologické aj extragenitálne. Ak sa vyskytne patológia v mladom veku, t.j. pred pubertou to môže byť spôsobené:

 • neformované hormonálne pozadie,
 • ovariálne cysty vykazujúce hormonálnu aktivitu
 • rôzne poruchy systému zrážania krvi, vrodené aj získané (trombocytopénia, leukémia, zvýšené krvácanie).

Reprodukčný vek má v metrorágoch inú etiológiu:

 • erózia krčka maternice,
 • adenomyóza, endometrióza,
 • polypy, cysty, myómy a myómy maternice, najmä submukózne, t.j. rastie v submukóznej vrstve
 • infekcie a zápalové ochorenia genitálnej sféry - endometritída, adnexitída, salpingooporitída (v 50% prípadov všetkých metrorágií), ulcerózna kolpitída,
 • hormonálne zmeny v patológiách žliaz s vnútornou sekréciou (diabetes mellitus, hypotyreóza, dysfunkcia nadobličiek, dysfunkcia vaječníkov),
 • arteriálna hypertenzia, hyperplázia endometria,
 • rakovina alebo sarkóm maternice,
 • TBI
 • atóma maternice a jej poškodenie pri rôznych manipuláciách alebo nehodách,
 • akákoľvek patológia tehotenstva - mimomaternicové tehotenstvo, keď je placentárna prezentácia, akýkoľvek potrat (liek, potrat, potrat).

V premenopauze (45-55 rokov) sa spájala metrorágia:

 • s myómy v tomto veku, polypy, diabetes mellitus, poruchy nadobličiek, vaječníkov, hypertenzie, kardiovaskulárnych ochorení a pľúcnych abnormalít, malígnych nádorov štítnej žľazy, mozgu, obličiek a pľúc,
 • s intoxikáciou a prácou v nebezpečnej výrobe, neustálymi vibráciami na pracovisku (krajčírka, textilná výroba, sypké nákladné dopravníky, práca s ortuťou, acetónom, lakovými farbami, benzínom),
 • stagnácia a spomalenie krvného obehu v panvových orgánoch, hormóny.

V tomto veku sa často vyvíja hyperplázia endometria.

Postmenopauzálna a postmenopauzálna metroragia môže byť spôsobená rozvojom onkológie. Až po jeho vylúčení sa môžu zvážiť iné príčiny: stres, obezita, endokrinné patologické stavy, polypy, infekcie, intoxikácie, adenomyóza, endometrióza, atď. Klimatické zmeny a časové pásmo, stres, fyzické a psychické preťaženie, hypovitaminóza môžu byť provokatívne faktory nezávislé od veku. Metroragia sa niekedy objavuje v kombinácii s menštruačným cyklom, na pozadí (zatiaľ čo menštruácia je bohatá a bolestivá), môže sa vyskytovať nezávisle, je nepredvídateľná v dĺžke trvania, čase vzhľadu a pravidelnosti.

Symptomatické prejavy

Symptómy patológie sa objavujú takto:

 • bolesti v spodnej časti brucha,
 • hojný krvavý výtok
 • nevoľnosť, vracanie, mdloby,
 • studený pot
 • slabosť
 • strata chuti do jedla
 • hypotenzia,
 • ospalosť,
 • závraty,
 • bolesti hlavy
 • únava,
 • tachykardia,
 • podráždenosť.

Niekedy teplota stúpa, môže nastať bolesť pri sexuálnom kontakte. Menštruačný cyklus sám je tiež rozbité: menštruácia môže pretrvávať, byť príliš dlhá alebo krátka, často sú bolestivé. Ak je príčinou ochorenia krvi, môže byť krvácanie v iných orgánoch.

Diagnostické opatrenia

Metrorragia - čo to je? Podobná otázka sa obáva mnohých. V ordinácii lekára sa žena zvyčajne sťažuje na nezrovnalosť menštruácie a jej výskyt mimo cyklu. Zozbiera sa podrobná anamnéza, vykoná sa všeobecné a gynekologické vyšetrenie, vykoná sa bimanálne vyšetrenie maternice. Zároveň sa hodnotí veľkosť maternice, stav krku a príveskov.

Keď sa zistí hyperplázia, neoplazmy, vykoná sa diagnostická kyretáž maternice, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie alebo sa odoberú vzorky na biopsiu. Uistite sa, že sa analýza biochémie, kompletný krvný obraz a moč. Pri všeobecnej analýze sa stanovia hemoglobín a krvné doštičky. Uskutoční sa ultrazvuk maternice a jej prívesky, stanoví sa hrúbka steny a rozmery. Uskutočňuje sa hysterosalpingografia, stanoví sa hormonálne pozadie. Nezabudnite zaznamenať hodnoty krvného tlaku a tepovej frekvencie, aby ste odstránili extragenitálne príčiny.

Liečba patológie

Zásady liečby - komplexnosť a včasnosť. Voľba taktiky je určená etiológiou metrorágie. Terapia s 3 hlavnými cieľmi:

 1. Hemostáza - zastavenie krvácania.Na tento účel sú predpísané uterotoniká a hemostatiká: Ditsinon, Etamzilat, Vikasol, kyselina aminokapronová, Ergotal, Tranexam, hormonálne prípravky podľa výberu gynekológa, ak je metroragia hormonálna. Pri absencii účinku týchto predpisov sa vykonáva chirurgický zákrok - kyretáž maternice, alebo sa extruduje, ak je to potrebné, ožarovanie alebo chemoterapia.
 2. Prevencia recidívy krvácania. K tomu je potrebné normalizovať menštruačný cyklus. Použité hormóny s obsahom estrogénu, progesterónu a androgénov.
 3. Obnovujúca liečba a regenerácia tela. Na pozadí krvácania možno pozorovať pokles hemoglobínu, preto sú predpísané prípravky železa: Sorbifer, Hemofer, Totem, Fenuls, vitamíny, vitamín C - bez zlyhania. Je nevyhnutné normalizovať zrážanlivosť krvi, korigovať poškodenú kontraktilitu maternice, odstrániť príznaky patologického stavu. Je predpísané nutne posilňujúce terapiu.

Ak neexistuje organický dôvod, je predpísaná hormonálna hemostáza. Keď dysfunkcia vaječníkov koriguje prácu nadobličiek a mozgovej kôry, skontrolujte správnu výživu. Povinná liečba vitamínmi v kombinácii s cvičebnou terapiou.

Liečba metrorágie do značnej miery závisí od veku, histórie, stavu. Pacientom mladistvého veku sa predpisuje hlavne hormonálna liečba, najčastejšie je to KOKI - Regulon, Janine, Non-ovlon, Progesterón, Biseurín, atď. Spôsob liečby je pol roka. Škrabanie u mladých dievčat sa nevykonáva len vtedy, ak nepomôžu iné metódy. Zastavuje krvácanie, ale menštruačný cyklus sa zastaví na niekoľko mesiacov, takže je potrebná hormonálna liečba.

U žien počas obdobia menopauzy sa vykonáva použitie zoškrabávania, po ktorom nasleduje histológia zozbieraného materiálu. Ak sa nájdu atypické bunky, otázkou je amputácia maternice. Ak existujú len hyperplastické procesy, predpíšte hormóny. Zároveň sa berú do úvahy dve možnosti: 17-OPC (hydroxyprogesterón capronate) sa predpisuje na zachovanie cyklu, zatiaľ čo žena postupne vstupuje do menopauzy. S cieľom potlačiť cyklus, je predpísaný testosterón. Ak je hormonálna terapia neúspešná, vykoná sa chirurgická liečba.

Preventívne opatrenia

Ako profylaxia metrorágia by sa mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • pravidelné návštevy u lekára 2 krát ročne
 • monogamné, chránené pohlavie,
 • nepoužívajte OK a IUD,
 • vyhnúť sa preťaženiu a nervovému napätiu
 • zabrániť nechcenému tehotenstvu
 • obliekať sa v teple a vyhnúť sa podchladeniu.

S vekom sa zvyšuje percento onkologických ochorení, takže keď sa objaví krvácanie, je potrebné ísť k lekárovi. Sto sa nedá urobiť s náhlym krvácaním z maternice:

 • aplikovať na žalúdok vyhrievaciu podložku, len studenú,
 • vyrábať douching
 • teplý kúpeľ, parný kúpeľ,
 • užívajte lieky znižujúce uterín bez poradia lekára.

Je potrebné dodržiavať pokoj na lôžku, nachladnúť na spodnej časti brucha, kompenzovať stratu tekutín bohatého nápoja. Môžete si vziať hemostatiká (Vikasol, Etamzilat) a potom okamžite konzultovať s lekárom.

Príčiny Metrorrhagia

Metroragia je inherentná pre ženy rôznych vekových skupín - od dievčat v puberte až po staršie ženy. Bez ohľadu na príčinu intermenštruačného krvácania je jej zdrojom vždy poškodený povrch endometria, ktorý nie je spojený s cyklickým odmietnutím bazálnej vrstvy. To môže byť vred, erózia, narušenie integrity krvných ciev, hyperplastické procesy endometria a tak ďalej. V takejto situácii je veľmi dôležité rozlišovať dlhé obdobia spojené s fyziologickým procesom v endometriu od sprievodného krvácania odlišného pôvodu.

Neuroendokrinné poruchy vedú k nesprávnej produkcii pohlavných hormónov av dôsledku toho k zmene rytmu a charakteru menštruácie vo forme acyklického krvácania. Tento proces je založený na rozpade spojení medzi centrami mozgovej kôry zodpovednými za produkciu pohlavných hormónov (hypofýzy a hypotalamu) s vaječníkmi a maternicou. Nie sú identifikované žiadne iné príčiny metrorágie. Ak hovoríme o takomto krvácaní, používa sa termín „dysfunkčný metrorrhage“. Pretože systém hormonálnej regulácie je počas obdobia tvorby a počas extinkcie viac nestabilný, najväčší počet prípadov dysfunkčného metrorrhania sa vyskytuje počas puberty a počas menopauzy. Ak sa vyskytne metrorrhagia u dievčat mladších ako 18 rokov, nazýva sa juvenilnou.

Dysfunkčná metroragia vedie v celkovom počte prípadov všetkého krvácania z maternice. Má dva typy - ovulačné a anovulačné. O ovulačnej metrorágii sa hovorí v prípade, že proces ovulácie existuje, ale pokračuje s odchýlkami. Cyklus zostáva dvojfázový, ale trvanie každej fázy sa mení v závislosti od toho, ktorá väzba hormonálnej regulácie je poškodená. Všetky porušenia nastávajú podľa typu skrátenia fázy I alebo II alebo typu predĺženia fázy II menštruačného cyklu. Chybná ovulácia počas takýchto porúch spôsobuje neplodnosť.

Anovulačné metrorrhage sa vyskytuje oveľa častejšie. V skutočnosti je to menštruácia bez ovulácie s jednofázovým cyklom. Príčinou anovulačnej metrorágie je narušenie procesu dozrievania vajec:

- ak folikul s nezrelými vaječnými bunkami podlieha reverznému vývoju (atresia folikulu), vaječná bunka s ňou zomrie, bez toho, aby ukončila proces zrenia,

- ak folikul dozrieva, ale nenastane ničenie jeho steny následným uvoľnením zrelého vajíčka, vaječná bunka zomrie a folikul stále existuje vo vaječníku (pretrvávanie folikulu) sa zvyšuje a mení sa podľa typu cysty.

Oba mechanizmy vedú k predĺženiu proliferačnej fázy (v skutočnosti sa cyklus stáva jednofázovou), rastu endometria a silnému krvácaniu.

Anovulačné metrorágie medzi dysfunkčným maternicovým krvácaním sa vyskytujú pomerne často vo všetkých vekových skupinách.

Príčiny hormonálnych porúch v tele môžu byť:

- stresujúce situácie a preťaženie,

- nedostatok vitálnych vitamínov a iných biologických látok,

- choroby duševnej sféry,

- chronické ochorenia genitálií zápalového charakteru, t

- ochorenia žliaz s vnútornou sekréciou,

- akútne a chronické infekcie,

- Choroby a poranenia nervového systému.

Metroplasty v menopauze môžu mať hormonálnu povahu alebo indikovať patológiu rakoviny. Niekedy môže vyvolať stagnáciu v panvovej oblasti.

Postmenopauzálna metrorágia si zaslúži veľkú pozornosť, keď už uplynulo obdobie vymiznutia hormonálnej funkcie. Príčinou krvácania môžu byť závažné ochorenia, vrátane zhubných procesov genitálnej sféry.

Choroby maternice a príveskov môžu spôsobiť metrorrhagiu. Najčastejšie z nich sú:

- polypy sliznice maternice,

- vaječníkov produkujúcich hormóny,

- myómy maternice (najmä submukózna lokalizácia),

- ochorenia krčka maternice, sprevádzané porušením integrity epitelu kryštalického tkaniva, t

Krvácanie maternice môže byť výsledkom potratu, potratu, mimomaternicového tehotenstva, pôrodov a niektorých ďalších podmienok.

Neternekologické ochorenia môžu tiež vyvolať metrorágiu. Zoznam takýchto ochorení zahŕňa diabetes mellitus, ochorenia srdca a ciev, patologické stavy obehového systému, hypertenziu a ďalšie.

Ak chcete účinne liečiť krvácanie z maternice, musíte najprv presne určiť ich príčinu.

Príznaky metrorágie

Metroragia je charakterizovaná acyklickosťou, nepravidelnosťou a nerovnakou stratou krvi. Okrem krvácania z maternice mimo menštruácie sa u metrorágie môžu vyskytnúť príznaky ochorenia, ktorým je spôsobená.

Ak dôjde k výraznej strate krvi, ženy pociťujú celkovú slabosť, závraty, nevoľnosť, únavu. Niekedy dochádza k poklesu krvného tlaku, tachykardii (rýchly tep srdca).

Metroragia sa môže vyskytnúť pri silnej bolesti a horúčke, ak je krvácanie spôsobené akútnymi stavmi, ako je submukózny (submukózny) myómový uzol alebo mimomaternicové tehotenstvo.

Dysfunkčná metrorágia je spojená s menštruačným cyklom a prejavuje sa v rôznych variantoch odchýlky od normy, ktorá je obvyklá pre každú ženu. Menštruácia môže začať predčasne alebo môže byť oneskorená, má rôznu dobu trvania a intenzitu.

Nedostatok ovulácie spôsobuje, že cyklus je jednofázový - fáza proliferácie trvá dlho, funkčná vrstva sa časom neodmieňa, ale pokračuje nekontrolovateľne. Pri anovulačnej metrorágii prichádza ďalšia menštruácia s oneskorením (niekedy aj viac ako jeden mesiac) a je sprevádzaná bohatým predĺženým krvácaním. U malého počtu žien sa menštruácia nevyskytuje, ale trvanie krvácania sa zvyšuje.

Postmenopauzálna metroragia môže byť vzácna aj významná. Bez ohľadu na množstvo straty krvi by si mali zaslúžiť osobitnú pozornosť z dôvodu rizika zhubného procesu. Až po vylúčení najhorších chorôb sa môže začať hľadať iné, menej nebezpečné príčiny. Zvlášť nebezpečné sú postmenopauzálna metrorágia.

Diagnostika metrorrhagi kvôli prítomnosti jediného hlavného príznaku obtiažnosti nie je. Je ťažšie zistiť príčinu krvácania z maternice, čo je obzvlášť dôležité v prípade dysfunkčnej metrorágie.

Diagnóza dysfunkčnej metrorágie sa nazýva "diagnóza vylúčenia". V počiatočnom štádiu diagnostiky sa postupne vylučujú všetky možné príčiny krvácania, v prípade potreby sa to robí v spolupráci s praktickými lekármi, hematológmi, chirurgmi a inými úzkymi špecialistami. Z hľadiska diagnózy sa vykonávajú tieto činnosti:

- anamnéza (prehľad) pacienta, ktorá obsahuje informácie o povahe menštruácie, plodnosti, prítomnosti gynekologických a iných ochorení atď.,

- gynekologické vyšetrenie, špecifikujúce veľkosť a štruktúru maternice a príveskov, charakter výtoku atď., t

- klinická analýza krvi na prítomnosť anémie a poruchy zrážanlivosti, biochemický krvný test,

- ultrazvuk, ktorý umožňuje určiť veľkosť maternice a príveskov, ako aj odhadnúť hrúbku endometria,

- na vylúčenie mimomaternicového tehotenstva sa vykonávajú hormonálne vyšetrenia, t

- diagnostická kyretáž endometria s následným histologickým vyšetrením,

- v zriedkavých prípadoch sa môže vykonať hysteroskopia alebo diagnostická laparoskopia.

Rozsah diagnostických opatrení a ich poradie určuje individuálne ošetrujúci lekár.

Liečba metrorágie

Liečba metrorágie je vždy zložitá. Hlavnou a primárnou úlohou lekára je zastaviť krvácanie. Spôsoby hemostázy závisia od objemu straty krvi a stavu pacienta. Ak je strata krvi malá a celkový zdravotný stav pacienta je uspokojivý, môže sa obmedziť na ambulantnú liečbu pomocou konzervatívnych metód liečby:

- normalizácia systému zrážania krvi,

- obnovenie kontraktilnej funkcie maternice,

Ak nie je pozitívny účinok, vykonajte hormonálnu hemostázu (stop) krvácanie pomocou hormonálnych liekov. Aplikovať hormóny na princípe naplnenia chýbajúceho článku v hormonálnej regulácii. Spektrum hormonálnych liekov je veľmi široké. Liek sa vyberá podľa výskumných údajov hormonálnych porúch u každej konkrétnej ženy, aby sa kompenzovali jej odchýlky. Ako komplexná hemostáza sa používa kombinácia hormonálnych prípravkov s imitáciou normálneho menštruačného cyklu alebo kombinovaných perorálnych kontraceptív s vhodným zložením hormónov.

Keď juvenilné krvácanie z maternice po 12 rokoch veku, estrogén je predpísaný.

Ak je krvácanie hojné, sprevádzané zhoršením celkového zdravotného stavu pacienta, vyžaduje sa hospitalizácia. Pacientova liečba metrorágie môže spočívať v použití hormonálnej liečby, ak je účinok negatívny, vykonáva sa chirurgická liečba - kyretáž maternice, alebo (veľmi zriedka) jej odstránenie.

Po zastavení krvácania začnú eliminovať príčinu jeho vzniku. Je potrebné obnoviť normálny menštruačný cyklus, odstrániť anémiu, liečiť ochorenia, ktoré spôsobili krvácanie. Liečebný plán je vypracovaný pre každého pacienta individuálne.

Dysfunkčná metrorágia má sklon k relapsu, takže všetky ženy s touto patológiou podliehajú sledovaniu.

Prítomnosť cyklickosti

Pretože je známe, že menštruačný cyklus je jav, ktorý prebieha podľa určitého algoritmu, žena vo fertilnom veku a vo fertilnom veku si zvykne na pravidelné krvácanie z maternice - menštruáciu. Ukazujú, že s individuálnou cyklickou povahou sa maternica pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka do pripravenej sliznice.

V neprítomnosti tehotenstva sa celá akumulovaná hmotnosť vnútromaternicového epitelu - endometria - vylučuje prirodzenými spôsobmi. Toto je menštruácia, v ďalšom cykle sa všetko deje presne to isté. Keď sa pridávajú údaje súvisiace s vekom, plodná funkcia začína blednúť, prestávky medzi menštruáciou sa predlžujú, krvácanie sa stáva nepravidelným a potom sa úplne zastaví. Pochádza obdobie menopauzy alebo menopauzy.

V menopauze, období dozrievania folikulu, sa jeho rast predlžuje.

Nesmie dôjsť k ovulácii - dozrievaniu vajíčka, čo vedie k nedostatočne úplnému vytvoreniu luteálneho tela. V dôsledku toho je nedostatočná produkcia progesterónu so súčasnou nadmernou koncentráciou estrogénu.

Všetky tieto procesy vedú k hyperplastickému zväčšeniu vrstvy vnútromaternicového endometria. Je potrebné poznamenať, že nadmerná tvorba buniek vnútromaternicovej sliznice v období menopauzy je oveľa bežnejšia ako v reprodukčnom veku.

Krvácanie je v prvom rade pravidelné, sú brané na predčasnú menštruáciu alebo na pokračovanie tejto menštruácie. Postupom času je acyklická povaha týchto javov čoraz zrejmejšia, čo je spojené so zvýšením hyperplastických procesov v endometriu a poškodením hlbších vrstiev.

Príčiny metrorrhagia

Príliš aktívna proliferácia endometria s vyhynutím plodných schopností súvisiacich s vekom je umocnená komorbidnými ochoreniami zodpovedajúcimi veku. To možno pripísať predovšetkým imunitnej depresii. Rozvíja sa bez ohľadu na podmienky života, ale hĺbka supresívnych javov závisí od stupňa vplyvu negatívnych faktorov.

Oslabenie schopnosti tela odolať javom, ktoré vedú k tvorbe malígnych mutácií v bunkách, nepriaznivo ovplyvňuje abnormálne procesy proliferácie endometria. Hyperplázia prispieva k vzniku onkologických ochorení ženskej genitálnej oblasti. Ukazuje sa, že je to začarovaný kruh.

Je potrebné pripomenúť, že metrorrhage v období zániku funkcie pôrodov môže indikovať patologické procesy nielen v slizničnej vrstve maternice, ale aj v svalovej vrstve - myometriu, ako aj v hypotalame štruktúry mozgu zodpovednej za centrálnu reguláciu menštruačného cyklu.

Riziko krvácania v menopauze

Výskyt nepravidelného krvácania so symptómami všeobecnej malátnosti v období po štyridsiatich piatich až päťdesiatich rokoch na pozadí ukončenia plodnosti je nesporným dôvodom na konzultáciu s gynekológom.

Nebezpečenstvo takýchto stavov nie je len v strate krvi, rozvoji anémie alebo celkovom oslabení tela. To indikuje prítomnosť hyperpláznych procesov, nadmernú tvorbu vnútromaternicovej alebo svalovej vrstvy orgánu. Užitočné bude pripomenutie najkomplikovanejšieho zariadenia menštruačného cyklu, ktoré má nielen lokálnu, ale aj centrálnu kontrolu.

Výskyt metrorágie v neprítomnosti dozrievania vajec môže hovoriť o malígnych proliferatívnych procesoch maternice, vaječníkov, krčka maternice, prípadne hypotalamu.

Vlastnosti ochorenia

Metroragia je krvácanie z maternice, ktoré nie je spojené s menštruáciou. Takýto patologický stav môže nastať v akomkoľvek veku. Často diagnostikovaná metrorágia u žien po menopauze. U zdravej ženy sa trvanie menštruačného cyklu pohybuje od 26 do 30 dní. Menštruačný cyklus je komplexný proces, v ktorom dochádza k reštrukturalizácii tela. Počas tohto obdobia sa staré endometrium odmietne a nahradí sa novým. Tento proces sa prejavuje krvácaním.

Všetky zmeny sú zamerané na prípravu na koncepciu a nosenie dieťaťa. Cyklus pozostáva z dvoch fáz. V prvej fáze dochádza k zmene endometria maternice. Potom nastane ovulácia. Toto je proces uvoľňovania zrelej pohlavnej bunky do brušnej dutiny. Если в этот период не происходит оплодотворения, происходит отторжение поверхностного слоя эндометрия, что проявляется кровотечением. При метроррагии цикл нарушается.Metroragia nie je nezávislé ochorenie, ale klinický syndróm. Môže sprevádzať rôzne choroby. Táto sťažnosť je veľmi bežná u dievčat a dospelých žien, keď sa odvoláva na gynekológa. Metroragia je ovulačná a anovulačná.

Etiologické faktory

Príčiny metrorrhagia sú rôzne. Tento stav možno pozorovať pri nasledujúcich ochoreniach a patologických stavoch:

 • erózia krčka maternice,
 • myómy maternice,
 • myómový uzol,
 • ovariálny nádor
 • hormonálne poruchy,
 • duševnej choroby
 • poranenie mozgu,
 • akútnych a chronických infekčných chorôb, t
 • endokrinnej patológie.

Bežnou príčinou tohto ochorenia je stres, prepracovanie, vystavenie organizmu škodlivých výrobných faktorov. Krvácanie môže vyvolať chronické zápalové ochorenia pohlavných orgánov. Polovica pacientov s chronickou salpingooporitídou tvorí metroragiu. Môže sa kombinovať s menorágiou (ťažká menštruácia). Častou príčinou je chronická endometritída. Menej časté, atóma maternice, jej mechanické poškodenie a zhoršené zrážanie krvi spôsobujú krvácanie.

Klinické prejavy

Pri metrorágii sa môže zhoršiť všeobecná pohoda. Tento stav je charakterizovaný nasledujúcimi príznakmi:

 • slabosť
 • bolesť hlavy,
 • všeobecná malátnosť,
 • hojný alebo rozmazaný krvavý výtok z genitálií,
 • bolesť brucha
 • tachykardia,
 • horúčka.

Často sa pozoruje nauzea. Niektoré choré ženy krvácajú na menštruáciu, pričom sa neodvolávajú na lekára. Samotný menštruačný cyklus je tiež zlomený. Menštruácia môže byť predĺžená alebo oneskorená. Na diagnostiku v takejto situácii môže byť len lekár. Ak sa objaví krvácanie, okamžite vyhľadajte špecialistu a vyšetrte. Pri absencii liečebných opatrení môže metroragia spôsobiť masívnu stratu krvi a ťažkú ​​anémiu. Ak sa pozoruje krvácanie z maternice na pozadí krvných ochorení, druhá žena môže byť narušená iným krvácaním (gastrointestinálne, krvácanie z ďasien).

Formy ochorenia

Veľmi často sa zistí anovulačná metrorágia. To sa vyvíja častejšie ovulácie. V tejto situácii sa nevyskytuje uvoľňovanie vajíčka u žien a cyklus pokračuje vo fáze 1. Tento stav je možný s atresiou folikulu alebo s ťažkosťami pri uvoľňovaní vajíčka. Funkčné krvácanie z genitálií nie je spojené s organickými ochoreniami. Príčinou môže byť prepracovanie, stres, nedostatok vitamínov. U žien vo veku 40 - 50 rokov sa často vyvinie premenopauzálna metrorágia. Počas premenopauzálneho obdobia sa hormóny menia. Dochádza k poklesu syntézy estrogénu. Vaječníková aktivita je znížená.

Ak je v premenopauze krvácanie maternice, môže to znamenať polyp. Krvácanie sa vyskytuje aj u starších žien. Ide o metrorágiu v menopauze. Hlavnými príčinami sú hormonálne zmeny a nádory genitálií. Najčastejšou príčinou je nádor vo vaječníkoch. Pri menopauze je menštruácia normálna. Špinenie v tomto prípade je alarmujúce znamenie. Takýto stav môže naznačovať adenomyózu, polypy, rakovinu.

Krvácanie so zápalom končatín

Krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruačným cyklom, môže byť príznakom chronického zápalu maternice (adnexitis). Choroba je inak označovaná ako salpingooforitída. Vo väčšine prípadov má choroba infekčnú povahu. Hlavnými patogénmi sú stafylokoky, streptokoky, enterokoky, vírusy, gonokoky, E. coli. Vo väčšine prípadov sa sliznica vajíčkovodov spočiatku zapáli a potom sa do procesu zapájajú vaječníky. Mikroorganizmy sú schopné preniknúť orgánmi cez krv, vonkajšie pohlavné orgány, lymfu alebo črevo.

Chronická adnexitída sa vyznačuje nasledujúcimi vlastnosťami:

 • menorágia,
 • metrorágia,
 • nepríjemné pocity počas pohlavného styku,
 • horúčka,
 • bolestivej menštruácie.

Oligomenorea je menej časté (krátke krvácanie). Chronická adnexitída (salpingo-oophoritis) môže viesť ku kolitíde, cystitíde, pyelonefritíde, neuróze, potratom a mimomaternicovému tehotenstvu. Najhroznejšou komplikáciou je rozvoj neplodnosti.

Diagnostické a terapeutické opatrenia

Aby sa eliminovalo krvácanie, je potrebné identifikovať základné ochorenie. Liečba bude smerovaná na neho. Diagnostika zahŕňa zbieranie histórie ochorenia a histórie života, vykonávanie dvojručného gynekologického vyšetrenia, ultrazvuku maternice a príveskov (vajíčkovodov a vaječníkov), vykonávanie hysterosalpingografie, analýzy moču, rozkladu, všeobecnej a biochemickej analýzy krvi, stanovenia pohlavných hormónov v krvi. Keď sa zistí neoplazma, môže sa vyžadovať biopsia, po ktorej nasleduje histologické a cytologické vyšetrenie. Na stanovenie funkcie vaječníkov sa môžu vykonať funkčné testy.

Veľmi dôležitý je zber anamnézy. Počas nej sa určujú hlavné sťažnosti. Možné rizikové faktory pre metrorágiu (použitie vnútromaternicových pomôcok, prítomnosť chronických zápalových ochorení, endokrinná patológia, používanie hormonálnych látok) môžu byť tiež identifikované. Taktika liečby závisí od nasledujúcich faktorov:

 • veku pacienta
 • majú deti
 • závažnosť ochorenia
 • prítomnosť komorbidít.

Najčastejšie sú mladým dievčatám predpísané hormóny. Liečba závisí od základného ochorenia. Pri chronickej salpingooporitíde sú predpísané antibiotiká, infúzna terapia a vitamíny. Po ústupe môžu byť hlavnými príznakmi autohemoterapia, fyzioterapia. Pacienti by mali dodržiavať diétu. Ak sa zistí chronická endometritída, uskutoční sa antibiotická liečba. V prípade potreby sa môže vykonať hysteroskopia a hormonálna terapia. Detekcia polypov a nádorov maternice je indikáciou chirurgickej liečby. Polypy sa odstránia a potom sa zorganizuje zoškrabanie.

Ak je metrorágia spôsobená benígnym nádorom (myómom), liečba môže byť konzervatívna a chirurgická. Posledná možnosť je najefektívnejšia. Môžu byť vykonané nasledujúce typy chirurgických zákrokov: t

 • odstránenie uzlov
 • liečenie myomatóznych uzlín
 • odstránenie maternice,
 • minimálne invazívne operácie (embolizácia artérií).

Liečba je organizovaná len po konzultácii s lekárom. Nie je potrebné sa snažiť zbaviť metrorrhagia na vlastnú päsť. Samoliečba môže poškodiť.

Ako zabrániť chorobe

Aby ste zabránili krvácaniu z maternice, ktoré nie je spojené s menštruačným cyklom, musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • návštevu gynekológa najmenej 1 krát za šesť mesiacov,
 • vykonávať ultrazvukové vyšetrenie panvy každý rok,
 • nemať príležitostný sex
 • nepoužívajú vnútromaternicové zariadenia,
 • dodržiavať pravidlá intímnej hygieny,
 • prestať užívať hormonálnu antikoncepciu
 • viesť zdravý životný štýl
 • jesť správne
 • eliminovať možnosť nechceného tehotenstva
 • mať jedného stáleho sexuálneho partnera
 • eliminovať stresové situácie
 • obliekať teple v chladnom počasí
 • užívajte vitamíny
 • jesť plné.

Zápalové ochorenia pohlavných orgánov u žien sú často spôsobené pohlavne prenosnými infekciami. V tejto situácii musíte použiť bariérovú metódu antikoncepcie. Metrorrhagia sa teda môže vyskytnúť u mladých dievčat aj u starších žien. Čím je pacient starší, tým vyššia je pravdepodobnosť vážnej patológie. Aby sa zabránilo komplikáciám, krvácanie by sa malo poradiť s gynekológom.

Metroragia: symptómy a charakteristiky ochorenia

Pod slovom "metrorrhagia" odborníci znamenajú maternicové krvácanie spojené s porušením jeho fungovania a často nie je závislé od zápalových procesov, ktoré sa v ňom vyskytujú. Zároveň toto krvácanie nemá žiadny vzťah k malígnym alebo benígnym formáciám a možno ho rozpoznať len vtedy, ak sa to nestalo na samom začiatku menštruačného cyklu. Metrorrhage nemá žiadne zvláštne príznaky, čo komplikuje jeho diagnózu.

 • Najjednoduchšie je rozpoznať metrorrhagia, ak sa výtok nachádza oddelene od menštruačného cyklu. Ak sa krvácanie zhodovalo s tým, potom môžeme hovoriť o metrorágii, keď trvanie krvácania presiahne 7 dní.
 • Hlavným "príznakom" krvácania z maternice - nedostatok systematického, Nastáva nielen v ktorýkoľvek deň cyklu, ale aj u žien všetkých vekových kategórií. Zároveň však existujú „rizikové skupiny“, v ktorých je pravdepodobnosť výskytu metrorágie oveľa vyššia ako u ostatných: menopauzálny vek a dospievanie.
 • Anovulačná metrorágia je druh zlyhania menštruačného cyklu, počas ktorého stráca aktívne fázy, pretože nedochádza k ovulácii, ale endometrium (maternicová membrána) rastie, čo je následne odmietnuté a odstránené z tela. V prvej fáze menštruačného cyklu sa tento proces zvyčajne uskutočňuje v priebehu 24 hodín, ale s anovulačnou metrológiou sa rozprestiera na takmer rovnaké obdobie ako normálne menštruačné krvácanie. V 80% prípadov spôsobuje anovulačná metrorágia oneskorenie menštruačného cyklu. Tento proces je príznačný pre adolescentov, ako aj pre ženy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti menopauzálnej zóny, a preto sa im zriedka venuje osobitná pozornosť.
 • Juvenilná metrorrhagia je zvláštnym poddruhom anovulačnej, ale inherentnej len pre dievčatá, ktoré vstupujú do puberty. Nepotrebuje liečbu, pretože je to prirodzený proces vznikajúci v dôsledku nestability hypotalamu.
 • Po menopauzálnej metrorágii dochádza v dôsledku silného poklesu aktivity vaječníkov, čo vedie k úplnej absencii menštruačného krvácania. Normálne by mali úplne zmiznúť a ak sa objaví výtok z pošvy, signalizuje vážne poruchy v reprodukčnom systéme: najmä výskyt rakovinových buniek v maternici alebo v neštandardných formáciách. Táto situácia si vyžaduje lekársku starostlivosť.

Samostatne by sa malo uviesť, že diagnóza "metrorrhagia" môže byť špecifikovaná akútnou alebo chronickou formou: táto je vykonaná, ak takéto krvácanie z maternice porušuje stanovený harmonogram menštruačného cyklu, akútna forma metrorágie je situačná, často sa to stáva len raz za rok. Žiadny z týchto prípadov nevyžaduje neodkladnú liečbu, pretože najčastejšie sa stav tela obnovuje samostatne, pokiaľ sa krvácanie nevyskytlo u žien po menopauze.

Pokiaľ ide o proces diagnostikovania metrorágie, v 95% prípadov sa zistí iba na základe sťažností ženy a len zriedka sa vykoná analýza, ktorá poškrabáva bunky z dutiny maternice. To umožňuje nielen stanoviť diagnózu, ale tiež určiť príčinu výskytu krvácania mimo cyklu.

Je možné vyrovnať sa s metrorrhagiou na vlastnú päsť?

Liečba metrorágie by mala byť predpísaná gynekológom, ale ženy by sa mali zoznámiť s niektorými pravidlami, ktoré im umožňujú zlepšiť zdravotný stav počas krvácania z maternice a tiež zvýšiť pravdepodobnosť ich ukončenia.

 • Žena, ktorá má metrorrhage, je povinná zaujať vodorovnú polohu, mierne zdvíhajúc panvu vzhľadom na jej telo. Na spodnej časti brucha môžete dať chladný (nie studený!) Mokrý uterák.
 • Môžem byť užitočné vývary, ktoré majú hemostatický účinok: tento účinok môže dosiahnuť kôru kalina, listy bergenia a rebríka, nechtíka. Šťava z granátového jablka je užitočná na doplňovanie krvi a hladina železa umožňuje zvýšiť kakaové bôby a špenát.

Dysfunkčné krvácanie z maternice, najmä u žien po menopauze, sa odporúča, aby ho lekár videl v ten istý deň, keď bol zaznamenaný, ak nebol situovaný. V tejto situácii je nežiaduce zapojiť sa do samoobsluhy, ak neexistuje spoľahlivá dôvera v dôvod, ktorý vyvolal podobnú reakciu na strane organizmu.

Spojenie s možnosťou mať deti

Normálny menštruačný cyklus - nevyhnutný predpoklad na prípravu maternice na znášanie možného tehotenstva.

Metroragia nesúvisí s menštruáciou, ale môže to byť spôsobené hormonálnymi poruchami, rôznymi chorobami reprodukčného systému, ktoré môžu viesť k neplodnosti. Preto sa liečba ochorenia, najmä v reprodukčnom veku, musí začať ihneď po zistení prvých príznakov.

Chirurgická liečba

Ak metrorágia nie je prístupná liečbe metódami liekovej terapie, krvácanie pokračuje a významne ovplyvňuje blaho pacienta, operácia je predpísaná. S ťažkým bolestivým krvácaním môže pomôcť kyretáž maternice. V extrémnych prípadoch, jeho odstránenie.

Pri dysfunkčnej metrorágii nie sú relapsy nezvyčajné, preto by mal byť pacient po liečbe pravidelne monitorovaný gynekológom určitý čas.

Pin
Send
Share
Send
Send