Zdravie

Čo je to dysmenorea a ako ju správne liečiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Väčšina zástupcov spravodlivého pohlavia sa skôr alebo neskôr musí zaoberať rôznymi chorobami sexuálnej sféry. Takže to môže byť amenorea, dysmenorea, maternicové myómy, hormonálne abnormality, spôsobujúce patologické procesy a tak ďalej. Ženy, ktoré nevedia o jednom z týchto ochorení počas svojho života, majú veľké šťastie. Tento článok bude diskutovať o tom, aký druh liečby zahŕňa dysmenorrhea (to, čo to je, bude tiež diskutovať). Dozviete sa o príčinách patológie a jej symptómoch.

Dysmenorrhea: čo to je?

Špecialisti často prirovnávajú túto patológiu k výraznému predmenštruačnému syndrómu. Takýto fyziologický proces je však rozpoznaný ako nezávislé ochorenie. Ak ste diagnostikovaný s "dysmenorrhea", čo to je, špecialista povie. Ženy, ktoré sa s takouto patológiou nikdy nestretli, by sa mali naučiť, že dysmenorea sa nazýva menštruačná porucha.

Dysmenorrhea - čo to je? A je choroba nebezpečná? Spravidla áno. Každý prípad však stojí za zváženie. Ak patológia jednej ženy môže čeliť vážnym následkom, potom iní predstavitelia spravodlivého pohlavia nespôsobujú žiadne iné problémy ako fyzické nepohodlie.

Dysmenorea je veľmi zákerná choroba. Počas celého menštruačného cyklu nemusí dávať žiadne príznaky, ale s nástupom menštruačnej patológie jednoducho zrazí ženu z rutiny. Väčšina spravodlivého pohlavia, trpiaceho touto patológiou, sa počas exacerbácie ochorenia stáva invalidnou. Ženy sú nútené vynechať prácu a školu niekoľko dní. Patológia neumožňuje žiť normálne a dokonca ani spať.

Stojí za zmienku, že ženy počas menopauzy a menopauzy netrpia takýmto ochorením. Ochorenie postihuje len tých, ktorí sú v reprodukčnom veku. Tiež choroba je obísť dievčatá, ktoré už majú menarche, ale stále nemajú ovuláciu.

Ako sa prejavuje choroba?

Symptómy dysmenorrhea majú nasledovné:

 • bolesť brucha niekoľko hodín pred a počas menštruácie,
 • nevoľnosť alebo zvracanie, ktoré neprináša úľavu,
 • podráždená stolica (najčastejšie riedenie výkalov alebo hnačky),
 • bolesti hlavy a nervové napätie
 • znížený výkon v dôsledku slabosti
 • zvýšenie telesnej teploty na 38 stupňov.

Stojí za zmienku, že každá žena môže prejaviť ochorenie inak. Niektoré ženy sa sťažujú na neznesiteľnú bolesť, zatiaľ čo iní hovoria, že sú mučení zvracaním a horúčkou.

Dysmenorea: príčiny ochorenia

V závislosti od toho, aký typ patológie žena musela čeliť, príčiny ochorenia možno identifikovať rôzne. Na začiatok stojí za to povedať, že dysmenorea má dve formy. V súvislosti s nimi sa príčiny ochorenia delia na prirodzené a patologické.

Primárna forma: príčiny

Mladé ženy, ktoré nedali pôrod, majú formu ochorenia nazývaného primárna dysmenorea. V tomto prípade je choroba náchylná k reprezentantom slabšieho pohlavia, u ktorých sa začala hormonálna úprava a menštruačný cyklus bol nedávno zavedený.

Primárna dysmenorea má v tomto prípade hormonálne príčiny. V dôsledku nesprávnej produkcie hormónov prevláda estrogén nad progesterónom. V tomto prípade má maternica elastickú štruktúru. Počas menštruácie preteká krv a reprodukčný orgán sa začína silne zmenšovať. To všetko spôsobuje ťažké kŕče v dolnej časti brucha, poruchy trávenia a celkové zhoršenie zdravia.

Príčinou tohto typu patológie môže byť aj abnormálna štítna žľaza. V tomto prípade je tiež zhoršená produkcia hormónov. Najčastejšie sa zvyšuje uvoľňovanie prostaglandínov. Ovplyvňujú genitálny orgán, zvyšujú jeho kontraktilnú aktivitu počas menštruácie.

Sekundárna forma: príčiny

Ženy, ktoré porodili alebo ženy staršie ako 30 rokov majú patológiu nazývanú sekundárna dysmenorea. Lieky však poznajú prípady, keď sa choroba zistila u mladých dievčat.

Príčina ochorenia je v tomto prípade získaná počas života ochorenia. Medzi ne patrí endometrióza, adenomyóza, endometritída, zápal a pohlavne prenosné choroby.

Ak je sekundárna forma sprevádzaná endometriózou, príčinou ochorenia je nesprávna produkcia estrogénu. Súčasne rastie endometrium v ​​peritoneu a začína jeho normálne fungovanie. V tomto prípade uvoľnenie krvi do brušného priestoru spôsobuje neznesiteľnú bolesť, horúčku a zhoršenie zdravia.

Pri zápalových alebo infekčných ochoreniach je dysmenorea fyziologická. V tomto prípade telo začne uvoľňovať ochrannú tekutinu, ktorá rýchlo vedie k tvorbe adhézií.

Liečba patológie

V závislosti od toho, aká forma ochorenia je zistená u ženy, metódy úpravy sa môžu líšiť. Stojí za zmienku, že liečba môže byť konzervatívna, populárna, chirurgická alebo manuálna. Zvážte, ako sa pacienti s dysmenorouou liečia. Za zmienku stojí aj drogy.

Primárna forma: korekcia

Keďže väčšina žien s podobnou patológiou je v reprodukčnom veku, ale ešte neplánujú porodiť deti, lekári odporúčajú používanie hormonálnych liekov, ktoré potláčajú ovuláciu. Takéto prostriedky obnovujú cyklus a znižujú objem menštruačnej krvi. Hormonálnymi liekmi z tejto akcie sú: "Janine", "Novinet", "Logest", "Diane-35" a ďalšie.

Patologické ošetrenie sa môže uskutočniť potlačením vysokej produkcie estrogénu. K tomu, predpísané lieky, ktoré je potrebné vziať od stredu cyklu. Medzi ne patria nasledujúce lieky: Duphaston, Utrozhestan, Progesterón a ďalšie lieky.

Primárna liečba dysmenorea môže tiež naznačovať symptomatickú. V tomto prípade sú ženám predpísané lieky na potlačenie bolesti. Lieky sú predpísané nasledovne: "No-Shpa", "Papaverin", "Drotaverin", "Spazmalgon" a ďalšie.

Takmer všetky ženy trpiace primárnou dysmenoreou sú predpísané sedatívami. Medzi takéto lieky patrí "Valeriana", "Motherwort", "Novopassit" a ďalšie lieky.

Okrem medikácie, liečba vyžaduje lôžko odpočinku. Pacientovi sa odporúča oddýchnuť si a mať plný spánok. Lekári tiež predpisujú obklady vo forme pripevnenia teplých predmetov do spodnej časti brucha. Keď teplota stúpa, je potrebné užívať tablety Paracetamolu alebo Ibuprofen. Ak je zvracanie alebo hnačka, potom je predpísaná určitá diéta.

Sekundárna forma: korekcia

V tomto prípade má liečba patológie takmer rovnakú schému ako v primárnej forme ochorenia. Pridáva sa však niekoľko ďalších liekov, bez ktorých bude korekcia jednoducho neúčinná.

Ak je dysmenorea sprevádzaná endometriózou, liečba vyžaduje vážnu hormonálnu korekciu. V tomto prípade sa používajú lieky ako Zoladex a iné. Liečba môže byť tiež uskutočnená chirurgicky. Najčastejšie sa používa laparoskopia.

V prípade, že patológia je spôsobená zápalovým procesom, používajú sa prostriedky na jej odstránenie. Takže tablety "Vilprofen", liek "Doxycycline", sviečky "Terzhinan" a ďalšie sú často predpísané.

Lekár okrem všetkých týchto liekov odporúča použitie nástrojov, ktoré znižujú pravdepodobnosť adhézie. Patrí medzi ne liek "Longidase" (alebo "Lidaza"). Lekári tiež predpisujú fyzioterapiu, ktorá je zameraná na elimináciu výsledných filmov medzi panvovými orgánmi.

Dôsledky ochorenia

Takže teraz viete, čo je dysmenorea u žien. Dôsledky patológie môžu byť úplne neočakávané. Ak primárna forma najčastejšie prechádza bez stopy, sekundárna dysmenorea môže byť veľmi nebezpečná. Pri absencii včasnej liečby zameranej na odstránenie príčin patológie môže byť žena v budúcnosti neplodná. V prítomnosti endometriózy začína porážka nových orgánov. Ak je patológia spôsobená zápalom alebo infekciou, vzniká proces adhézie, ktorý môže viesť k mimomaternicovému tehotenstvu. Táto komplikácia môže byť život ohrozujúca pre ženu.

Aby sa predišlo vzniku následkov, je potrebné okamžite chorobu napraviť. Nikdy sa nespomínajte. Obráťte sa na skúsených lekárov, ktorí po diagnostike predpíšu vhodné lieky.

Dysmenorické znaky

Bolesť počas menštruácie je považovaná za jednu z najbežnejších. Takmer 90 percent všetkých žien na svete pociťuje bolestivé pocity v jednom alebo druhom stupni s alebo priamo z vaginálneho výtoku. Toto sa však nepovažuje za patológiu. Ďalším nebezpečenstvom je, že syndróm bolesti môže byť taký výrazný, že povedie k dočasnej strate schopnosti pacienta pracovať.

Tento stav sa nazýva dysmenorea. Má najvyššiu prevalenciu medzi mladými dievčatami, s vekom je stále menej a menej častá. Dôvodom je skutočnosť, že bolesti súvisiace s vekom sú oveľa častejšie spojené s rôznymi ochoreniami reprodukčných orgánov.

Závažnosť problému závisí od okolitých faktorov. Ženy sú vystavené riziku dysmenorey, ak: t

 • podvýživené, nedostávajú dostatok zdravých mikroživín a minerálov s jedlom,
 • vystaviť telo významnej fyzickej námahe
 • trpia neustálym vystavením negatívnym environmentálnym faktorom, ako sú t
 • podstúpili operáciu genitálií
 • náchylné k depresii a stresu
 • majú rôzne infekčné ochorenia genitourinárneho systému,
 • utrpel zranenia a iné mechanické poškodenie panvy.

Medicína vie, že dysmenória môže byť zdedená.

Takmer 40 percent žien, ktorých matky trpeli touto patológiou, je tiež náchylných na jej rozvoj. Existuje aj psychologický faktor - predstavitelia krásnej polovice ľudstva, ktorí sú z času na čas ponorení do ťažkých depresií, častejšie trpia bolestivou menštruáciou.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, na rozlíšenie dysmenórie, ako patologického stavu, od zvyčajnej bolesti počas menštruácie, je to celkom jednoduché. V druhom prípade sa svalové tkanivo maternice aktívne redukuje, čím sa zbaví menštruačných produktov. Z tohto dôvodu má žena pocit ťahania bolesti v spodnej časti brucha. Takéto bolesti však nie sú charakterizované stálosťou, navyše ich intenzita je relatívne slabá, čo znamená, že v žiadnom prípade neovplyvňujú schopnosť osoby pracovať a pravdepodobnosť vedenia normálneho, plného života.

Príznaky ochorenia

Čo je to dysmenorea? Nie je to len ťažká panvová bolesť. Toto ochorenie sa vyznačuje aj inými príznakmi, ktoré sa v niektorých prípadoch môžu prejaviť veľmi silno. Symptómy patológie sú vo všeobecnosti nasledovné:

 • mierne predbiehajúce bolesti v predvečer začiatku menštruácie a prvý deň prepustenia. Neexistujú žiadne vegetatívne poruchy, ktoré sú veľmi dôležité, pretože pacientova schopnosť pracovať zostáva. Takéto príznaky naznačujú, že žena má počiatočné štádium dysmenórie. Ona je jednoducho liečená, ale len vtedy, ak je venovaná náležitá pozornosť. V prípade neexistencie náležitej liečby sa situácia môže výrazne zhoršiť,
 • mierna systémová bolesť, ktorá trvá niekoľko dní po nástupe menštruácie. Príznaky sú oveľa výraznejšie - ide o nervové poruchy, funkčné poruchy gastrointestinálneho traktu, bolesti hlavy, nevoľnosť a vracanie, kŕče, stratu vedomia, nespavosť atď. Ak chcete viesť relatívne normálny život, pacient bude musieť pravidelne užívať vhodné lieky,
 • ťažké menštruačné bolesti, ktoré sú sprevádzané celým radom rôznych porúch a problémov. Posledné takmer celé obdobie menštruácie, charakterizované ich agóniou, vyčerpávajúce už oslabené telo ženy. Treba poznamenať, že prakticky každá pracovná kapacita pacienta sa úplne stratí a dokonca ani silné lieky proti bolesti nedokážu situáciu napraviť.

Ak pociťujete príznaky dysmenorey, napríklad, že menštruačné bolesti sa náhle zvýšia a objavujú sa pravidelne, mali by ste okamžite navštíviť špecialistu.

Primárna dysmenorea

K dnešnému dňu existujú dve formy tejto patológie - primárna, ktorá sa tiež nazýva spastická a sekundárna. V druhom prípade hovoríme o rôznych komorbiditách a nielen o orgánoch reprodukčného systému, ale aj o ďalších rovnako dôležitých častiach ženského tela. Primárny je vyvolaný nasledujúcimi faktormi:

 • fyziologické vlastnosti pacienta, t
 • psychologickým dôvodom je to, že žena na úrovni podvedomia očakáva od svojho mesačného života výrazné bolestivé pocity
 • hormonálne poruchy.

Prvé charakteristické symptómy tohto patologického stavu sa objavujú už jeden alebo dva roky po začiatku menštruačného cyklu. Prirodzene, pôvodne sa vyskytujúca bolesť nie je príliš intenzívna, a preto sa ľahko eliminuje pomocou konvenčných liekov proti bolesti. V každodennom živote dievčaťa nie sú žiadne výrazné nepríjemné pocity. Avšak nedostatok náležitej pozornosti na tento problém zo strany rodičov môže nakoniec viesť k tomu, že patológia je výrazne zhoršená, a do dospelosti bude oveľa výraznejšie.

Čo je primárna dysmenorea? Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, bolestivá menštruácia v ranom veku nie je spojená so štrukturálnymi zmenami v pohlavných orgánoch, to znamená v rôznych chorobách. V tomto prípade sú vinníkmi biologicky aktívne látky. Zvýšená produkcia určitého hormónu - napríklad estrogénu, progesterónu alebo dokonca mužského testosterónu - spôsobuje nadmerné vzrušenie tela a jedným z prejavov tohto stavu je príliš časté a silné kontrakcie svalov maternice - hlavná príčina bolesti.

U žien vo vyššom veku (do 30 rokov) môže mať spastická dysmenória nielen hormonálny alebo psychologický pôvod, ale aj fyziologické. Spravidla sú provokujúce patológie spojené s maternicou. Môže mať napríklad zakrivený krčok alebo jeho príliš úzky kanál. To všetko môže byť spôsobené vrodenými vlastnosťami, ako aj dôsledkami minulých chorôb.

Vzhľadom na fyziologické problémy s maternicou môže byť prechod sekrétov cez ňu výrazne ťažký. Výsledkom je, že tkanivá maternice zažívajú silné napätie a žena to cíti ako bolesť.

Ťažké menštruačné bolesti, ktoré spôsobili veľa trápenia dievčaťu, ju takmer vždy vštepia strachom s pravdepodobnosťou jej opakovania. Preto môže psychika umelo zintenzívniť obvyklý syndróm bolesti, ktorý je charakteristický pre takmer akékoľvek obdobie, pričom ich berie do tejto ťažkej patológie.

Lieky na liečenie dysmenorea

V súčasnosti sa liečba tejto patológie uskutočňuje pomocou troch hlavných skupín farmakologických liečiv:

 1. Progestin. Navrhnuté na normalizáciu hormonálnych hladín. Do tejto skupiny patria lieky vyvinuté na základe prírodných biologicky aktívnych látok alebo ich syntetických analógov. Ich účinok je, že zvyšujú hladinu chýbajúceho hormónu, čím stabilizujú stav pacienta. Na pozadí normalizácie hormonálneho pozadia je pozorovaný významný pokles frekvencie kontrakcie uterinného svalu, v dôsledku čoho je tiež eliminovaný syndróm bolesti. Tieto lieky tiež slúžia na normalizáciu menštruačného cyklu, ktorý sa stáva predvídateľnejším.
 2. Hormonálna antikoncepcia. Takéto prostriedky zahŕňajú antikoncepciu obsahujúcu estrogén - reálnu aj syntetickú. Môžu byť injikovateľné alebo orálne. Ich použitie je dôležité, ak sa pacient snaží dosiahnuť plný sexuálny život. Суть их действия аналогичен вышеописанным препаратам.Pravidelné užívanie hormonálnej antikoncepcie významne zníži riziko krvácania z maternice, mimomaternicového tehotenstva, výskytu benígnych a malígnych nádorov. Tieto nástroje tiež prispievajú k účinnej eliminácii kozmetických problémov, ako je akné, ktoré sa veľmi často objavujú počas menštruácie.
 3. Protizápalové účinky. Lieky, ktoré majú protizápalové účinky a ktoré sú nesteroidné, sú vynikajúce na významné zníženie závažnosti bolesti. Ich pôsobenie trvá v priemere od štyroch do šiestich hodín, v závislosti od intenzity syndrómu bolesti.

Takéto liečivá sú vynikajúce pre pacientov, ktorí sú kontraindikovaní v hormonálnej terapii alebo ktorí ich nechcú používať z osobných dôvodov.

Všetky vyššie uvedené spôsoby liečby sa týkajú výlučne primárnej dysmenorey. Sekundárne bude vyžadovať počiatočnú elimináciu provokatívneho faktora, to znamená základného ochorenia.

Čo je to dysmenorea a ako liečiť túto patológiu, podrobne vám povie ošetrujúci lekár. Je potrebné mať na pamäti, že vydržať takýto stav, pomocou obrovské množstvo liekov proti bolesti a iné prostriedky, je absolútne neodporúča. Pomôcť tu môže len odborník, ktorý sa dobre orientuje na vlastnosti bolestivej menštruácie.

Čo spôsobilo príčiny?

Príčiny ochorenia sú často spojené s dedičným faktorom, ústavnými znakmi ženského tela. Porucha primárneho cyklu sa zvyčajne zistí pri príchode ovulácie, ktorému predchádza:

 • zápalového procesu v panvových orgánoch,
 • neustály stresový stav ženy, strach z bolestivých období,
 • kŕčové žily,
 • hormonálne poruchy v súvislosti s inštaláciou vnútromaternicového zariadenia, t
 • viesť promiskuitný sexuálny život s rôznymi partnermi,
 • vývoj endometriózy, klíčenie endometriálneho epitelu vo vnútri maternice,
 • podobné ženské choroby, ktoré sa vyskytli u príbuzných v priamej línii (mamičky, babičky),
 • pitie kávy vo veľkých množstvách.

Ako rozpoznať chorobu?

Prvé príznaky dysmenorey sa zvyčajne začínajú prejavovať u dievčat s príchodom menarche a potom po dobu 2 rokov je menštruácia nepravidelná až do úplného regulovania ovulačného cyklu. U dievčat dochádza k bolesti bezprostredne po príchode menštruácie alebo krátko pred nimi.

Prejav predmenštruačného syndrómu, často na pozadí iných príbuzných patológií: flatfoot, skolióza, prolaps mitrálnej chlopne, vegetataskulárna dystónia, krátkozrakosť. Patológia má vegetatívny alebo psycho-emocionálny charakter. V mladšom veku dievčatá trpia migrénou, zvýšeným potením, srdcovou bolesťou srdca, dysfunkciou močového mechúra a čriev. S príchodom menštruácie, niektoré dievčatá, kvôli zadržiavaniu tekutín v tkanivách maternice, začínajú rýchlo pribúdať na váhe, ich tvár a končatiny sa zväčšujú. V ťažkom priebehu primárnej choroby sú možné mdloby.

Ak sú dievčatá psychopati, majú astenickú fyziku, potom s príchodom menštruačnej agresie, úzkosti, podráždenosti, straty spánku, apatie, straty chuti do jedla. Pokožky kože sa blednú a cievna sieť sa pozoruje cez tenkú kožu v dôsledku riedenia ciev. Vzhľadom na nedostatok pleti, starostlivosť v tieni na pozadí týchto patológií, porušenie držania tela, rozvoj kyfózy, skoliózy a lordózy sú možné.

Prvým a hlavným príznakom primárnej dysmenorey je bolestivý tok menštruácie, ale nie je ochorenie pohlavných orgánov. Zvyčajne sa prejavuje po prvej menštruácii u dievčat.

Sú rušené bolesťou v brušnej dutine s odporom, nevoľnosťou, vracaním, poruchou spánku, prítomnosťou úzkosti, možnými črevnými poruchami. Dyspeptické a cerebrálne poruchy naznačujú, že menštruačná bolesť je spojená so zmenami v hladine prostaglandínov, ale pri pohľade z patologických procesov v orgánoch nie sú sledované.

S veľkým uvoľňovaním hormónov do krvi: adrenalín, norepinefrin, serotonín, dopamín, žena sa obáva:

 1. Zápcha.

 2. Zvýšenie teploty na subfebrilné značky.
 3. Symptómy arytmie (znížená srdcová frekvencia).
 4. Nespavosť.
 5. Ťahanie ostrých bolestí

servis je

Po prvé, gynekológ rozhovor s pacientom o tom, ako dochádza k menštruácii. Potom cíti žalúdok, predpisuje krv a moč. Pre laboratórne štúdie bude analýza biochémie určovať hormonálnu rovnováhu (nerovnováhu) pacienta. Vedenie ultrazvuku identifikuje faktory, ktoré spôsobili rozvoj dysmenorey. Podľa výsledkov testov sa predpisuje rozhodnutím lekára, reoencefalografie, hysteroskopie, laparoskopie.

Ako liečiť dysmenorea?

Primárna dysmenorea u dospievajúcich dievčat vedie medzi všetkými ostatnými gynekologickými ochoreniami. Frekvencia prípadov do 90%. Choroba sa často vyvíja na pozadí zlyhania nervového, endokrinného a metabolického systému. Spolu s bolestivými záchvatmi je hnačka, vracanie, nevoľnosť, slabosť.

Ak je stupeň dysmenorea mierny, potom príznaky a bolesť sú menšie. Lekár nepredpisuje lieky. S primárnou dysmenoreou, ktorá neviedla k porušeniu mesačných dievčat, stačí zrevidovať svoj životný štýl, diétu, psycho-emocionálny stav. Odporúča sa užívať antioxidanty, vitamín E.

Mnohé dievčatá s príznakmi dysmenorey majú nedostatok horčíka. Predkladajú sa horečnaté soli, napríklad horčík B6.

Priebeh liečby závisí od hormonálneho pozadia pacientov. Keď dysfunkcia nie je dostatočná luteálna fáza v tele. Lieky na progesterón sú predpísané s nadbytkom sekrécie estradiolu - hormonálnymi liekmi. Na zníženie bolesti lekár predpíše lieky proti bolesti nesteroidnými liekmi: diklofenak, ibuprofen, nimesulid, no-spa, papaverín, drotaverín. Sedatívne lieky na primárnu dysmenorea: motherwort, Novo-Passit, Valerian. Pri teplote: paracetamol, ibuprofen. Pri zvracaní hnačka - špeciálna diéta.

Ak je podozrenie na dysmenorea, je žiaduce začať užívať drogy 2-3 dni pred príchodom menštruácie. Takže úľava od nepríjemných symptómov bude efektívnejšia.

Symptómy zvracania a nevoľnosť zvyčajne ustupujú, keď spazmy ustupujú. Na zmiernenie tohto stavu môžu byť predpísané antiemetiká. Na potlačenie ovulácie s dysmenorrhea, prevrátenie z obvyklého rytmu života, sú predpísané perorálne kontraceptíva: estrogén, progestín. Žena sa v týchto dňoch odporúča, aby si oddýchla, aby cvičila v miernej forme.

Dospievajúce dievčatá s dysmenoreou sa odporúča užívať homeopatické lieky. Ak neexistuje žiadny účinok, predpíše sa laparoskopia dutiny brušnej, aby sa objasnila príčina, ktorá viedla k ochoreniu. Pri komplexnej liečbe sa vykonáva bylinná medicína, elektroforéza, hypnóza, akupunktúra. Možný chirurgický zákrok na rozšírenie maternicového kanála v prípade nadmerného zúženia. Čo očakávať neskôr?

Primárna dysmenorea je patológia a následky sú rôzne. Táto forma sama o sebe často ustupuje so stabilizáciou hormonálnych hladín a korekciou výživy. Ale lekári sú si vedomí prípadov prechodu primárnej formy na sekundárnu, u žien, ktoré porodili po 30 rokoch.

Sekundárna dysmenorea je nebezpečnejšia s rozvojom endometriózy na pozadí zápalu alebo infekcie. Ovplyvnia sa endometriálne vrstvy, vytvoria sa adhézie. Komplikácie sú nebezpečné pre zdravie žien, vedú k mimomaternicovým tehotenstvám a nakoniec k neplodnosti. Je dôležité včas napraviť vzniknuté ochorenia, aby ďalšie smutné následky nevedeli prekvapením. Vlastná liečba, hrubý úvod do hormonálneho krehkého pozadia ženy je neprijateľná. Liečbu predpisuje len lekár.

V súčasnosti je primárna dysmenorea diagnostikovaná rýchlo. Lekár stanoví formu dysmenorea, včasná liečba poskytuje pozitívne výsledky. Dievčatá s príchodom menštruácie alebo nástup sexuálnej aktivity by nemali zabúdať na preventívne opatrenia. Pravidelné návštevy gynekológa na vyšetrenie, inštaláciu vnútromaternicových pomôcok pred narodením prvého dieťaťa, potraty, akékoľvek iné mechanické účinky na sliznicu maternice sú nežiaduce. Vedie k menštruačným poruchám, iným závažným zápalom, ktorých liečba môže trvať príliš dlho.

Dysmenorea: moderná klasifikácia patologického stavu

Rozlišujte medzi primárnou a sekundárnou dysmenoreou.

Pri primárnej dysmenorey nie sú na strane ženského reprodukčného systému žiadne patologické stavy, tento stav je funkčný. Sekundárna dysmenorea sa vyskytuje na pozadí organických patológií panvových orgánov.

Najčastejším príznakom dysmenorey je bolesť brucha, ktorá je v mnohých prípadoch sprevádzaná nevoľnosťou a dokonca vracaním. Zriedkavo, ale dosť často, sa ženy sťažujú na všeobecnú slabosť, bolesti chrbta, závraty, bolesti hlavy a hnačku.

Klinický obraz a patogenéza vývoja primárnej dysmenorey

Pri primárnej dysmenorey sa zvyčajne vyskytuje bolesť v prvý deň menštruácie, je lokalizovaná v spodnej časti brucha a môže vyžarovať do bedrovej oblasti a stehien. Trvá asi 24-48 hodín, po ktorých zmizne sám. Primárna dysmenorea je cyklická. Základom patogenézy tohto patologického stavu je nadprodukcia prostaglandínov sliznice maternice.

Prečítajte si nás v Telegrame

Tieto biologicky aktívne látky spôsobujú spazmus hladkého svalstva, znižujú prietok krvi a spôsobujú ischemickú bolesť maternice. Pri vstupe do krvného obehu vykazujú prostaglandíny aj systémový účinok, čo spôsobuje pocit všeobecnej slabosti, nevoľnosti, vracania, bolesti hlavy a ďalších symptómov.

Liečba primárnej dysmenorey: súčasné prístupy a odporúčania

Liečba primárnej dysmenorey zahŕňa poradenstvo pacientovi o povahe výskytu bolesti počas menštruácie, ako aj o vymenovaní nesteroidných protizápalových liekov. Posledne uvedené inhibujú účinok cyklooxygenázy a v dôsledku toho znižujú syntézu prostaglandínov.

Kombinovaná perorálna antikoncepcia Môže byť tiež účinný pri odstraňovaní symptómov primárnej dysmenorea. Ich pravidelný príjem pomáha redukovať hrúbku endometria a následne znižuje produkciu prostaglandínov.

Pri liečbe primárnej dysmenorey sa môže kombinovať použitie kombinovaných perorálnych kontraceptív a analgetík.

Stojí za to uistiť sa, že pacient nemá kontraindikácie na predpisovanie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Alternatívou k predformovaným hormonálnym liečivám môžu byť hormonálne vnútromaternicové systémy. Súčasne lokálne pôsobenie hormónov prakticky nespôsobuje systémové účinky v ženskom tele.

Ďakujeme Vám za pobyt s estet-portal.com. Prečítajte si ďalšie zaujímavé články v sekcii "Gynekológia". Možno vás bude zaujímať. Perorálna antikoncepcia a krásna koža - existuje nejaká závislosť

Príčiny dysmenorea

Takýto normálny stav pre dospelú ženu ako menštruáciu sa môže stať nielen nepríjemným zdravotným problémom, ale aj spoločenským významom. Zhoršenie kvality života spojené s dysmenoreou vedie k dočasnej invalidite v 80-85% ženskej populácie, ktorá začína v škole. Medzi mladistvými sa prejavuje výrazný syndróm bolesti počas menštruácie v 40-75% prípadov a každoročne rastie. Takmer každá druhá žena v mladom veku má prejavy dysmenorey, ktorá sa postupne znižuje s vekom alebo úplne zmizne po pôrode. V dospelosti sa menštruačná bolesť najčastejšie spája so získanou patológiou genitálií.

Závažnosť prejavov ochorenia závisí od životných a pracovných podmienok. Ženy, ktoré nedostávajú primeranú výživu a sú zapojené do ťažkej fyzickej práce, vrátane športovkýň, trpia menštruačnou bolesťou oveľa častejšie ako iné. Nepriaznivé vonkajšie faktory môžu tiež viesť k rozvoju patologického procesu. Hypotermia, infekčné ochorenia, zranenia, stresové situácie, operácie na genitáliách často prispievajú k výskytu ochorenia. Škodlivé návyky, najmä závislosť na nikotíne, viackrát zvyšujú riziko dysmenorey v mladom veku.

Existuje genetická predispozícia k rozvoju menštruačných porúch, u asi 30% žien s dysmenorrhea, dcéra trpí rovnakým ochorením. Dôležitú úlohu pri výskyte menštruačnej bolesti zohráva emocionálna zložka. Dievčatá a ženy náchylné na ťažkú ​​depresiu trpia väčšou pravdepodobnosťou dysmenoreou a premenštruačným syndrómom.

Klinické formy

Menštruačné krvácanie veľmi často mení rytmus každodenného života. Niekedy sú „kritické“ dni také kritické, že nútia ženu stráviť niekoľko dní v posteli a trpia bolesťou. V závislosti od intenzity bolesti existujú tri formy ochorenia:

 • Ľahké menštruačné bolesti rušia ženu len prvý deň od začiatku menštruácie, nie sú sprevádzané poruchami autonómie a nevedú k narušeniu vitálnej aktivity. Táto forma ochorenia je najčastejšia u ženskej populácie a napriek pomerne miernemu priebehu, pri absencii náležitej pozornosti na svoje zdravie, sa môže časom zhoršiť.
 • Mierne menštruačné kŕče sú pozorované niekoľko dní od začiatku menštruácie a sú sprevádzané systémovými poruchami (bolesti hlavy, mdloby, kŕče, nevoľnosť, vracanie, hnačka, časté močenie, nadúvanie, nervozita, nespavosť). Výkonnosť je výrazne znížená a zvyčajne je potrebná medikácia na udržanie plnej aktivity.
 • Ťažké menštruačné bolesti sa vyvíjajú od začiatku menštruácie a trvajú až 5-7 dní, majú výrazný oslabujúci charakter, sprevádzaný celým radom systémových porúch. Účinnosť sa zvyčajne úplne stráca, dokonca aj pri užívaní liekov proti bolesti.

V klinickej praxi sa rozlišuje primárna (spastická) a sekundárna (organická) dysmenorea, ktorá sa vyznačuje vývojovým mechanizmom. Pri primárnej dysmenoree zvyčajne chýba organická gynekologická patológia. Príčinou panvovej bolesti pri sekundárnej dysmenorey sú zápalové alebo neoplastické ochorenia pohlavných orgánov: endometrióza, cysty vaječníkov, chronická salpingitída, oophoritída, adnexitída, adenomyóza, polypóza, cervikálna stenóza, genitálne malformácie, bakteriálne, vírusové a plesňové infekcie. Často tiež vyvoláva vnútromaternicovú antikoncepciu.

Sekundárna dysmenorea

Najčastejšími príčinami sekundárnej dysmenorey sú genitálna endometrióza a chronické zápalové ochorenia reprodukčných orgánov (adnexitis, salpingoophoritis). Mechanizmus bolesti pri sekundárnej dysmenorea nie je veľmi odlišný od mechanizmu primárnej. Hlavným rozdielom je zhoršenie priebehu ochorenia pôsobením morfofunkčných porúch orgánov reprodukčného systému.

Pri zápalových ochoreniach sa uvoľňujú zápalové mediátory, ktoré navyše ovplyvňujú nervové zakončenia počas menštruačného cyklu. So zapojením okolitých orgánov do patologického procesu, adhéznou formou dochádza k fibróze tkaniva, ktorá spôsobuje bolestivosť počas ich vytesňovania a napätia. Počas nádorových procesov a cystických zmien sa okolité tkanivá stláčajú rastúcimi rastmi. Tvorba prekážok v ceste menštruačnej krvi prispieva k jej akumulácii v maternici a spätný tok prebieha cez vajíčkovody s výtokom do dutiny brušnej. Obdobie menštruačného krvácania môže sprevádzať pocit prasknutia, pálenie v dolnej časti brucha a vo vonkajších pohlavných orgánoch, zvýšená bolesť pri zmene polohy tela, ožarovanie dolnej časti chrbta, obličiek, močového mechúra, epigastria, a dokonca aj niekoľko dní po ňom. Mesačne zvyčajne hojné, s veľkým počtom zrazenín, dlhé. Bolesť je častejšie acyklického charakteru a počas celého cyklu sa obáva, zvyšuje sa počas ovulácie as nástupom menštruácie. Vo zvyšku času, neustále ťahanie bolesti v dolnej časti chrbta a dolnej časti brucha, sprevádzané abnormálnymi sekrétmi z genitálneho traktu, do značnej miery vyčerpávajú ženu a pomáhajú znižovať prah bolesti. Jedným z prejavov sekundárnej dysmenorey môže byť dyspareunia (bolesť pri pohlavnom styku), ktorá nepriaznivo ovplyvňuje nielen fyzické, ale aj duševné zdravie ženy.

V prípade chronického recidivujúceho zápalu sa syndróm bolesti môže v predmenštruačnom období mnohonásobne zvyšovať a ustupovať s nástupom menštruácie. Okrem bolesti môže byť pacient znepokojený zvýšením telesnej teploty a účinkami intoxikácie spojenej s exacerbáciou zápalového procesu.

У женщин в зрелом возрасте, страдающих дисменореей, сопутствующие симптомы зависят от ее физического состояния и чаще всего касаются сердечно-сосудистой и нервной систем. Okrem toho sú tieto ženy náchylnejšie na depresívne poruchy a majú výraznú nestabilnú psycho-emocionálnu náladu.

Liečba dysmenorrhea

Liečba bolestivej menštruácie je hlavne farmakologická a je zameraná na korekciu hormonálnych porúch. Bolesť pri dysmenorey je účinne eliminovaná použitím inhibítorov syntézy prostaglandínov a perorálnych kontraceptív. Kombinované hormonálne lieky vytvárajú potrebné zvýšené hladiny progesterónu, ktoré blokujú syntézu prostaglandínov počas menštruačného krvácania. Použitie perorálnych kontraceptív má pozitívny vplyv na rôzne porušovanie menštruačného-ovariálneho cyklu, prispieva k jeho normalizácii, znižuje silu a frekvenciu kontrakcií maternice, znižuje vnútromaternicový tlak, na pozadí ktorého sa zlepšuje prietok krvi do panvových orgánov a dysmenorea zmizne alebo sa stane menej výraznou. Pri predpisovaní liečby mladým ženám však zvážte túžbu otehotnieť v blízkej budúcnosti.

Patogénne liečivá na liečbu dysmenorey sú nesteroidné protizápalové liečivá. Ich pôsobenie je založené na prerušení hlavného spojenia syndrómu bolesti - blokády tvorby prostaglandínov a prozápalových cytokínov. Účinnosť užívania liekov v tejto sérii dosahuje 80%. Okrem toho sa osvedčili celkom dobre ako integrovaná liečba chronických zápalových ochorení. Nedávno sa uprednostňujú selektívne blokátory cyklooxygenázy (nimesulid) pred neselektívnymi blokátormi. Dávkovanie a trvanie liečiva závisí od závažnosti ochorenia a závažnosti symptómov, liečba je predpísaná na prevenciu (niekoľko dní pred nástupom menštruácie) alebo na zmiernenie symptómov (s výskytom bolesti).

Na zníženie kontraktilnej aktivity myometria sa používajú antispazmodiká (no-spa), blokátory kalciových kanálov (verapamil) a horčíkové prípravky (horčík B6). K uvoľneniu hladkých svalov pôsobením týchto liečiv dochádza nielen v maternici, ale aj v iných orgánoch, najmä v žalúdku a črevách, čo vedie k oslabeniu sprievodných príznakov dysmenorey a pozitívneho polysystémového účinku. Vitamíny B majú pozitívny vplyv na nervový systém, zvyšujú odolnosť voči stimulom bolesti.

Metódy psychoterapie a psychocorrection sú pomerne účinné, ovplyvňujú emocionálnu sféru a eliminujú psychologický faktor bolesti. Fyzioterapeutické metódy sú tiež veľmi populárne.

Pri liečení sekundárnej dysmenorey je okrem všetkých vyššie uvedených spôsobov nevyhnutné, aby sa prijali terapeutické opatrenia týkajúce sa základného ochorenia.

Pre prevenciu dysmenorea, mali by ste správne organizovať režim spánku a odpočinku, vyhnúť sa ťažkej fyzickej námahe v druhej polovici menštruačného cyklu, vzdať sa zlé návyky, nie preťaženie, vyhnúť sa nadmernej fyzickej a psychickej záťaži. Dobrá výživa s prevahou potravín obsahujúcich vitamíny B1, B6 a E je jednou z dôležitých zložiek prevencie dysmenorey. Počas mesiaca by sa mali zdržať používania tonických nápojov, čokolády a ťažkých tukových a slaných potravín. Niekoľko dní pred menštruáciou, môžete variť bylinné diuretiká a upokojujúce čaje, oregano, medovka, mäta a harmanček majú dobrý účinok. Triedy s miernou fyzickou námahou, ako je jóga alebo tanec, prispievajú k harmonickému telesnému vývoju, zvyšujú krvný obeh v panve a zabraňujú vzniku hypoxie.

Pin
Send
Share
Send
Send