Zdravie

Čo je signalizované silnými bolesťami pred menštruáciou

Pin
Send
Share
Send
Send


Telo ženy je komplexný systém, rovnako ako jej charakter. Musíte pripustiť, že mnohí z nás skôr alebo neskôr majú notoricky známy predmenštruačný syndróm, počas ktorého sme na krátku dobu rozmarní, prežívame celý rad emócií a niekedy nemôžeme vysvetliť, prečo sa to deje. A ďalším častým spoločníkom predmenštruačného syndrómu je bolesť brucha. Podľa povahy tejto bolesti si žena uvedomuje, že je predchodcom menštruácie. Pre každého z nás, to sa deje inak, ale v určitom období života, každý aspoň raz zažil ťahanie a boľavé pocity v dolnej časti brucha. Odkiaľ pochádzajú a čo s nimi robiť: určite veľa mladých žien má záujem na riešení tohto problému. Budeme o tom hovoriť.

Bolí žalúdok pred menštruáciou: keď nie je panika?

Samo o sebe slovo "bolesť" spôsobuje určité nepohodlie. No, kto by to chcel zažiť každý mesiac, niekedy počas celého života. Pravda: bolesť nemusí vydržať. Je však nesmierne dôležité vedieť, odkiaľ táto bolesť prichádza a kedy stojí za to začať paniku, keď sa náhle objaví.

Ako zvyčajne, slabé otravné bolesti lokalizované v spodnej časti brucha, ktoré nie sú sprevádzané zhoršením stavu, by nemali zvlášť rušiť ženu. Niekedy sa bolesti pred menštruáciou môžu šíriť do oblasti hrudníka. Keď nie je predĺžená a prechádza rýchlo bez použitia antispasmodík, znamená to, že by ste nemali venovať pozornosť takémuto symptómu.

Bolesť pred menštruáciou je dôsledkom hormonálneho nárastu, ktorý sa vyskytuje v živote ženy každý mesiac. Telo sa pripravuje na odmietnutie funkčnej vrstvy endometria, teda sliznice maternice, takže hormonálna úprava je celkom logická. A bolesť, ktorá môže sprevádzať tento proces v prvých 12-24 hodinách pred a tiež v priebehu 24-48 hodín po jeho nástupe, sa nazýva dysmenorea. Vo všeobecnosti, dysmenorea by nemala priniesť žiadne nepríjemné pocity, ale bolestivé pocity nízkeho stupňa ju môžu sprevádzať.

Ak spozorujete nasledujúce príznaky:

• pocit zvýšenej únavy,

• bolesť pri dotyku prsných žliaz,

• Ťahavá bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta.

To môže znamenať, že sa blíži menštruácia. Hlavná vec je, že bolesť nie je neznesiteľná, inak môže znamenať funkčné poškodenie, ako aj zápalové procesy prebiehajúce vo vašom tele.

Nižšia bolesť brucha pred menštruáciou: čo ak sú príliš silné?

Nanešťastie sa niekedy stáva, že žena cíti silnú bolesť v spodnej časti brucha. Sú tak neznesiteľné, že je ťažké sa dokonca hýbať a bez liekov proti bolesti nie je možné. Tento faktor by vás mal upozorniť, pretože za bolesťou sa skrýva mnoho chorôb, vrátane závažných infekcií močových a genitálnych systémov, ako aj patológií, ktoré sa môžu premeniť na neplodnosť bez vhodnej liečby a v niektorých prípadoch dokonca spôsobiť smrť.

Takže, čo by ste mali venovať pozornosť:

1. Ak pociťujete silné menštruačné bolesti tesne pred menštruáciou a okrem toho dochádza k zvýšeniu telesnej teploty, poruchám cyklu a nepríjemným pocitom počas pohlavného styku, možno to možno považovať za príznaky adnexitídy alebo zápalu príveskov. Často sa táto choroba objavuje u milovníkov krátkeho sukňa v chladnom období po banálnej hypotermii, ale je tiež provokovaná baktériami, ako sú chlamýdie alebo gonokoky. Liečba zápalu je životne dôležitá, inak môže viesť k neplodnosti.

2. Proliferácia epitelu alebo endometriózy je tiež charakterizovaná bolesťou v dolnej časti brucha, ktorá predchádza nástupu menštruácie. Môžu byť lokalizované v dolnej časti chrbta a vzdať sa, a čas sa bolesti len zvyšuje. Okrem toho sa môžete cítiť slabý, menštruácia sa stáva príliš hojnou a medzi nimi sa objavujú niektoré výboje. Endometrióza sa často vyskytuje v latentnej forme, takže iba kvalifikovaný gynekológ na základe rôznych testov môže tento problém vyriešiť.

3. Príliš veľa menštruácie, sprevádzané bolesťou chrbta a dolnej časti brucha, porušením harmonogramu cyklu môže tiež naznačovať výskyt benígneho nádoru - myómu. Je nebezpečné, že sa nemusí nejaký čas prejavovať, ale potom sa môže zapáliť a prasknúť. V dôsledku toho žena vstupuje do nemocnice s ťažkým krvácaním, vysokou horúčkou a neznesiteľnou bolesťou.

Ak žalúdok bolí pred menštruáciou, môže ísť aj o močové infekcie, ktoré sú často charakterizované inými príznakmi, vrátane:

• vyrážka, svrbenie a pálenie genitálií,

• Zvýšená telesná teplota

• Bolesť chrbta a chrbta.

• sliznica alebo hnisavý výtok,

• bolesť pri močení alebo pohlavnom styku,

V žiadnom prípade nestrácajte zo zreteľa tieto príznaky, pretože každý z nich môže indikovať prítomnosť kvapavky, herpesu, trichomoniázy, mykoplazmózy a iných infekcií v tele, ktoré vyžadujú okamžitú liečbu.

Príznaky, ktoré sú nebezpečné pre život a zdravie: čo hľadať, ak je nižšia bolesť brucha

Existujú dve nebezpečné diagnózy, ktoré sprevádzajú bolesť v spodnej časti brucha u žien: toto je mimomaternicové tehotenstvo a potrat v skorých štádiách. Obaja predstavujú hrozbu pre dievča a vyžadujú okamžitú účasť lekárov.

Zapamätajte si najdôležitejšie faktory, ktorým je potrebné venovať pozornosť:

1. Ak dolné bruško po celý čas bolí a žiadna poloha neoslobodzuje, či už sedí, stojí alebo leží. Keď sa bolesť zvyšuje s ohýbaním a otáčaním časti tela, je lokalizovaná na jednej strane alebo uprostred brucha a je tu aspoň málo špinavých škvŕn, nehovoriac o krvácaní, čo je dôvod na okamžitú liečbu lekára. Všetky tieto príznaky môžu naznačovať prítomnosť mimomaternicového tehotenstva.

2. Ťahanie bolesti slabej povahy, ako aj trochu červeného alebo hnedého odtieňa s potvrdeným tehotenstvom povedie, že existuje riziko straty plodu alebo potratu. Ak zistíte, že je príliš veľa výtoku, sanitárna vložka sa musí meniť raz za hodinu a to všetko je sprevádzané akútnou bolesťou, čo najskôr zavolajte sanitku.

Okrem týchto diagnóz môže bolesť v dolnej časti brucha ísť ruka v ruke s apendicitídou. Len so všetkým ostatným musí byť naštvaná žalúdočná nevoľnosť, vracanie a vysoká telesná teplota. Bolesť počas zápalu slepého čreva môže byť lokalizovaná v spodnej časti brucha alebo môže byť putujúca. V každom prípade takýto symptóm vyžaduje volanie sanitky.

Čo robiť, keď bolesť brucha pred menštruáciou

Vzhľadom na početné príznaky, ktoré môžu byť prítomné u dievčaťa okrem bolesti v dolnej časti brucha, by sa malo vykonať dôkladné diagnostické vyšetrenie, aby sa zistila príčina nepríjemného pocitu a podľa možnosti ho odstránila.

Niekedy sú bolestivé obdobia normou a individuálnym znakom tela, často však tento faktor vyžaduje lekársku korekciu, najmä v prípade silnej bolesti. Aby ste zistili, prečo spodná časť brucha pred menštruáciou bolí a počas prvých niekoľkých dní po začiatku, musíte urobiť niekoľko jednoduchých bodov:

1. Po prvé, nezabudnite navštíviť gynekológa, vysvetlite dôvody sťažností,

2. Po druhé, podrobiť sa ultrazvukovej diagnostike panvových orgánov av prípade potreby aj iným častiam tela,

3. Absolvovať potrebné testy počnúc všeobecnou analýzou krvi a moču a končiac diagnózou infekcií urogenitálneho systému, ako aj stanovením hormonálnych hladín.

4. V prípade potreby vykonajte prieskum pomocou laparoskopie a hysteroskopie.

V zriedkavých prípadoch je bolesť pred menštruáciou neurologická, potom ako ďalšie vyšetrenie môže byť potrebné podstúpiť elektroencefalogram alebo MRI diagnózu.

Na liečbu bolestivej menštruácie sa používa:

• úľavu od záchvatov antispasmodík alebo analgetík,

• ako aj korekciu, ktorá sa vykonáva s použitím perorálnych hormonálnych kontraceptív.

Odstránenie bolesti je povolené lieky, ktoré sú povolené v mnohých krajinách po celom svete, napríklad ibuprofén alebo paracetamol. Ak ich vezmete nepravidelne, ale len čas od času nenesú žiadne škody na ich zdraví.

Jednoduchá fľaša teplej alebo dokonca teplej vody zabalená v uteráku vám pomôže z domácich liečiv. Stačí ho pripojiť k spodnej časti brucha a pokojne ležať pol hodiny. Ak je to možné, odpočiňte si v teplom kúpeli s prídavkom morskej soli alebo je povolené niekoľko kvapiek esenciálnych olejov z rozmarínu, levandule, ylang-ylangu alebo jalovca.

Pri silných bolestiach je povolené užívať bylinné čaje, ktoré pomáhajú znížiť prah bolesti. Môžu to byť:

Ako sa chrániť pred bolesťou pred začiatkom menštruácie?

Základné pravidlá prevencie bolesti v dolnej časti brucha pred menštruáciou sa obmedzujú na dodržiavanie správneho rytmu života a elimináciu zlých návykov:

1. Urobte si výber v prospech ukončenia a užívania alkoholických nápojov, najmä pred začiatkom menštruácie.

2. Pokúste sa správne rozdeliť pracovné zaťaženie, uistite sa, že máte dostatok spánku.

3. Pravidelná fyzická námaha, ktorá sa strieda s dobrým oddychom, môže prakticky eliminovať pravdepodobnosť bolesti.

4. Vezmite vitamíny. Aby sa predišlo nepríjemným pocitom a nepríjemným pocitom v dolnej časti brucha, je potrebné konzumovať v dostatočnom množstve vitamín E, A a skupina B. Okrem toho je vhodné zavádzať potraviny do stravy, v ktorej je obsah týchto vitamínov dostatočne veľký. Môžu to byť ryby a morské plody, sušené ovocie a orechy, špenát, ovsené vločky, ako aj syry a tvaroh.

5. So zvýšenou telesnou hmotnosťou musíte byť pripravení na to, že bolesť pred začiatkom menštruácie môže nastať pomerne často. To je dôvod, prečo by ste mali sledovať svoju váhu, vyhnúť sa obezite pri starostlivosti o svoje vlastné zdravie.

6. Obmedzte používanie slaných potravín, pretože soľ zadržiava tekutinu v tele, spôsobuje opuch a vytvára ďalšie nepríjemné pocity v dolnej časti brucha.

Obsah článku

 • Čo je signalizované silnými bolesťami pred menštruáciou
 • Prečo menštruácia s bolesťou
 • Prečo bolesť bedra pred menštruáciou

Ťažká predmenštruačná bolesť brucha a hrudníka by sa nemala ignorovať. Naliehavo na vyšetrenie!

Čo je dôležité venovať pozornosť

Výsledkom syndrómu bolesti sú gynekologické ochorenia:

1. Porušenie hormonálnych úrovní. Pred menštruáciou sa hladiny hormónov progesterónu a estrogénu zvyšujú v ženskom tele, čo spôsobuje bolestivú kontrakciu maternice. Hrudník bolí, pretože prúdenie krvi do prsných žliaz.
2. Cysty, myómy a fibromy. Novotvary porušujú prirodzenú veľkosť orgánov ženského reprodukčného systému. Z týchto dôvodov je narušený odtok krvi z maternice, tlak na nervové zakončenia chrbtových svalov v bedrovej oblasti. Bolesti chrbta, podbruška.
3. Vrodené rysy anatomickej štruktúry maternice (jej zakrivenie, ohyb) spôsobujú bolestivé sťahy maternice.
4. Poruchy vaječníkov sú výsledkom ochorenia štítnej žľazy. To uľahčuje obezita, drastické chudnutie, stresové situácie a fyzická námaha, prítomnosť cukrovky, prudká zmena klímy, príjem silných antibiotík.
5. Infekcie v genitourinárnom systéme (STD) podporujú zápalový proces, ktorý spôsobuje tvorbu cyst, bolesť v spodnej časti brucha a bedrovej oblasti.
6. Možné mimomaternicové tehotenstvo. Toto je priame ohrozenie života. Okamžite kontaktujte odborníka!
7. Nesprávne nainštalované vnútromaternicové zariadenie. Navštívte svojho lekára na druhú konzultáciu.

Ak sú počas vyšetrovania vylúčené všetky vyššie uvedené dôvody, problémy sú nasledovné.

Štátov, ktoré je možné upraviť

Beri-beri. V tele nie je dostatok vitamínov A, C, B a E. Pridajte k svojmu jedlu orechy, sušené ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, červené mäso, ryby, vajcia a celozrnný chlieb. Na objavenie sa bolesti a kŕčov v dôsledku napätia svalov vnútorných orgánov dochádza k nízkemu obsahu potravy K, Mq a Ca.

Oslabená imunita. Novo prenášané infekčné alebo vírusové ochorenie môže oslabiť organizmus.

Strach z čakania na nepríjemnosti, bolestivé pocity spôsobujú zhoršenie psycho-emocionálneho stavu u ženy. Žena dostane negatívne emócie kvôli odmietnutiu menštruácie. Odporúča sa vyšetrenie psychoterapeutom.

Ak chcete zabrániť bolesti, fyzickej terapie, aerobiku, jazda na bicykli, stúpanie po schodoch, striedanie práce a odpočinku, chodiť pred spaním, držať sa vyváženej stravy a užívať si viac. To prinesie vynikajúci výsledok.

Koreňové príčiny bolesti

Príčiny bolesti v dolnej časti brucha môžu byť odlišné. Potrebné skúšky môže predpísať iba kvalifikovaný odborník, aby zistil presné dôvody.

Ak je týždeň pred menštruáciou alebo tesne pred jej nástupom, spodná časť brucha je boľavá a neznesiteľne boľavá alebo boľavá, návšteva u lekára by sa nemala odkladať. To je odôvodnené skutočnosťou, že bolestivosť je častým častým príznakom toho, že s ženským telom je niečo v poriadku.

Včasná liečba a implementácia odporúčaní gynekológa zabráni možným komplikáciám a zachová reprodukčnú funkciu.

Tento článok pojednáva o najčastejších príčinách bolesti pred menštruáciou.

Algomenorea ako najčastejšia príčina bolestivej menštruácie

Algomenorea je bežná gynekologická porucha charakterizovaná menštruačnou dysfunkciou a bolestivou menštruáciou. Algomenorea sa vyskytuje takmer u každej inej ženy.

Toto porušenie sa prejavuje periodickou bolesťou v spodnej časti brucha pred nástupom menštruácie. Bolesť v spodnej časti brucha sa môže líšiť intenzitou a trvaním. Žena má pocit, že bolesť pokrýva črevá. Algomenorea vo väčšine prípadov začína jeden týždeň pred nástupom menštruácie a môže pokračovať počas celého menštruačného cyklu. Povaha bolesti charakteristická pre algomenorrhea môže byť opísaná ako kŕče, ťahanie, bolesť.

Existuje primárna a sekundárna algomenorea:

 1. Primárna algomenorea sa vyskytuje v dôsledku porušenia odtoku menštruačnej krvi a kŕčovitých kontrakcií maternice. Na otázku, prečo sa primárna algomenorea objavuje, je možné odpovedať nasledovne: abnormálna poloha maternice (napríklad jej zadné vychýlenie), endokrinné ochorenia, vnútromaternicová antikoncepcia (špirály atď.), Zvýšené prostaglandíny.
 2. Sekundárna algomenorea sa často objavuje v dôsledku zápalových procesov v panvových orgánoch alebo po gynekologických operáciách (vrátane potratov). Keď sa sekundárna algomenorea môže vyskytnúť horúčka, bolesť chrbta, nadúvanie.

Okrem bolestivých pocitov v spodnej časti brucha môže žena pociťovať slabosť, nevoľnosť, bolesť hlavy, depresívnu náladu. Intenzita bolesti pri algomenorey, spravidla nepriaznivo ovplyvňuje výkon, pohodu, náladu ženy.

V tomto ohľade je dôležité vedieť, prečo sa vyskytuje algomenorea. Príčiny tejto menštruačnej dysfunkcie sú odlišné. V prevažnej väčšine prípadov je algomenorea komorbidnou chorobou, ktorá sa vyskytuje pri iných gynekologických ochoreniach, ako je endometritída, zápalové procesy v maternici, zápal maternice, infekčné ochorenia urogenitálnej oblasti.

Liečba by mala byť zameraná na odstránenie základnej príčiny. Potom bude možné znížiť prejavy algomenorea.

Bolesť brucha v predvečer menštruácie: iné príčiny

Prečo inak môže byť bolesť v spodnej časti brucha, bude diskutované nižšie. Ak sa týždeň pred začiatkom mesačného ťahu a kňučania podbruška, to znamená, že niečo nie je v poriadku s telom.

Najčastejšie príčiny, popri algomenorey, v dôsledku ktorých je bolesť pred menštruáciou:

 • Nedostatočná luteálna fáza v dôsledku nízkych hladín progesterónu.

V tomto prípade podbruško neustále bolelo, zdá sa, že žalúdok praskne, v maternici a črevách môžu nastať adhézne procesy.

 • Redukované endorfíny.

Pred menštruáciou sa množstvo progesterónu a estrogénu v tele ženy výrazne zníži, čo vedie k zníženiu hladiny endorfínov. Taký ostrý hormonálny skok nemôže ísť bez povšimnutia tela.To je odpoveď na otázku, prečo si ženy pred kritickými dňami všimli nižšiu bolesť brucha, zvýšenie a citlivosť prsných žliaz, melanchóliu alebo podráždenosť av niektorých prípadoch dokonca aj črevnú poruchu.

PMS sa považuje za ďalší bežný dôvod, prečo sa bolesti môžu vyskytnúť pred nástupom kritických dní. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že premenštruačný syndróm postihuje najmä emocionálny stav žien, nie je tomu tak. PMS postihuje oveľa väčšiu oblasť vplyvu: zvyšuje sa chuť do jedla, zvyšuje sa abdominálna distenzia a črevná dysfunkcia a žalúdok sa ťahá. Žena môže pociťovať bolesť hlavy, nedostatok vzduchu, vysoký krvný tlak, ospalosť.

 • Zranenia, operácie v panvovej oblasti.

V tomto prípade sa žalúdok ťahá, bolesť v spodnej časti brucha sa vyznačuje spazmickým charakterom. V črevách môžu byť kŕče.

Bolesť pred menštruáciou môže byť výsledkom zápalových procesov v panvových orgánoch, vyplývajúcich z hypotermie alebo infekčných ochorení. Pocity bolesti lokalizované v spodnej časti brucha. Žalúdok môže veľmi ublížiť, kŕče a kŕče.

U žien s nepravidelnou menštruáciou môže ovulácia prísť príliš neskoro, dokonca aj pred očakávaným nástupom menštruácie. Preto môže byť spodná časť brucha zranená v dôsledku neskorej ovulácie.

V niektorých prípadoch ženy nemôžu správne určiť lokalizáciu bolesti. Často je ťažké pochopiť, či je žalúdok alebo črevá bolestivé. Preto je dôležité poznať rozdiely v bolesti pred menštruáciou od bolesti v črevách.

Premenštruačné bolesti sa vyznačujú bolestivými, ťahajúcimi, boľavými pocitmi v bruchu. Dolná časť brucha po celú dobu alebo pravidelne (pre všetky ženy rôznymi spôsobmi) bolí.

Keď črevo trpí, bolesť je väčšinou spazmická. S bolesťami v črevách, žalúdok môže napučať, rachot, tvorba plynu je zaznamenaný.

Bolesť pred menštruáciou a oneskorením

Niekedy ženy čelia situácii, keď žalúdok pred začiatkom kritických dní bolí a nie je menštruácia. Toto oneskorenie môže byť spôsobené nasledujúcimi dôvodmi:

 • porušenie menštruačného cyklu,
 • dysfunkcia vaječníkov,
 • zápal príveskov alebo maternice,
 • hormonálne zlyhanie,
 • tehotenstvo.

Po prvé, musíte určiť prítomnosť alebo neprítomnosť tehotenstva. Ak je tehotenstvo potvrdené, potom spodné brucho môže vytiahnuť kvôli zvýšenému tónu maternice. V každom prípade to nebude zbytočné navštevovať lekára, pretože bolesť v dolnej časti brucha a tón maternice počas tehotenstva sa môžu zmeniť na hrozbu potratu.

Ak nie je tehotenstvo, potom dolná časť brucha môže bolieť pred menštruáciou v dôsledku dysfunkcie vaječníkov, zápalu maternice, bolesti ovulácie v rozpore s menštruačným cyklom.

Acyklická bolesť pred menštruáciou

Pred menštruáciou môže brušná bolesť v dôsledku stagnácie krvi alebo kŕčových žíl v panvovej oblasti, s cystitídou, urolitiázou. Takéto bolesti sa nazývajú acyklické a neviažu ich na menštruačný cyklus.

Acyklické bolesti sú zvyčajne krátkodobé a nepravidelné. Často sú spojené s problémami, ktoré nie sú v gynekológii, ale v iných oblastiach. Je však dôležité rozlišovať medzi bolesťou a určiť jej príčiny, aby sa v prípade potreby liečili včas.

Fyziologické príčiny a charakteristiky

Každý mesiac prechádza ženské telo procesmi, ktoré pripravujú telo na možnú koncepciu a vytvárajú podmienky na oplodnenie zrelej vaječnej bunky. Počas ovulačného obdobia, ktoré sa vyskytuje v dňoch 14 - 16 cyklu, sú dominantné folikulové membrány roztrhané, aby uvoľnili vajíčko pripravené na oplodnenie do dutiny vajíčkovodu, kde sa môže stretnúť so spermiami. Z vajíčkovodu sa vajíčko pohybuje do tela maternice - svalového orgánu v tvare hrušky, ktorej hlavnou úlohou je niesť plod.

V maternici je vajíčko pripojené k sliznici (endometrium). Ak sa koncepcia nevyskytla, neoplodnená vaječná bunka je odmietnutá stenami maternice spolu s funkčným povrchom sliznice. Otvorená krvácajúca rana sa tvorí na povrchu maternice, ktorá pretrváva niekoľko dní po ukončení menštruácie. Všetky tieto procesy môžu spôsobiť miernu bolesť v dolnej časti brucha, kde sa nachádza maternica, a zvyčajne nevyžadujú použitie liekov proti bolesti.

Čo je menštruačný cyklus

Bolesti brucha niekoľko dní pred začiatkom regulácie sa považujú za normálne, ak sú sprevádzané nasledujúcimi charakteristikami:

 • celková pohoda ženy zostáva normálna,
 • telesná teplota je v normálnom rozsahu alebo na dolnom limite subfebrilu (nie viac ako 37,4 °), t
 • po nástupe menštruácie nie sú žiadne príznaky ťažkého krvácania z maternice.

Dávajte pozor! Menštruačná tekutina sa skladá nielen z krvi - obsahuje endometriálne tkanivo, ale aj sliznice vylučované žliazami pošvy a krčka maternice. Menštruačná krv nezráža a má tmavšiu farbu ako krv cirkulujúca krvnými cievami v dôsledku veľkého množstva enzýmov. Toto je hlavný príznak na odlíšenie menštruácie od krvácania z prieniku.

Fyziológia menštruačného cyklu

Premenštruačný syndróm: norma alebo patológia?

Premenstruačný syndróm je komplex príznakov, ktoré sa vyskytujú 3-5 dní pred reguláciou. Má psychosomatický charakter a je primárne spojený s emocionálnymi poruchami a zmenami. Mnohé ženy v tomto období sa stávajú podráždenými, slznými. Môže sa objaviť neprimeraná agresia, úzkosť, príznaky depresie, nespavosť. Približne 30% žien má príznaky PMS a fyziologické príznaky, napríklad:

 • bolesti hlavy (u žien s neurologickými poruchami, záchvaty migrény sa môžu zhoršiť), t
 • ťažké bolesti ťahového charakteru v spodnej časti brucha,
 • nevoľnosť, odpor k niektorým potravinám,
 • citlivosť prsníka,
 • zvýšené potenie.

Menštruačný cyklus a menštruácia

Napriek tomu, že mnoho žien trpí premenštruačným syndrómom, gynekológovia ho nepovažujú za normálny stav. Vo väčšine prípadov je patológia spôsobená nedostatočnou syntézou endorfínov - „potešených hormónov“, ktoré sú prírodnými analgetikami. Nedostatok tohto hormónu môže viesť k závažnej komplikácii - menštruačnej psychóze. Choroba je považovaná za veľmi vážnu a môže vyžadovať lekársku opravu v nemocnici, takže pre často sa opakujúce príznaky PMS musíte navštíviť lekára a skontrolovať endokrinný systém a fungovanie mozgu hypofýzy, ktorý je zodpovedný za syntézu endorfínov.

Vysoká intenzita bolesti 3-5 dní pred menštruáciou

Ak má syndróm bolesti vysokú intenzitu a žena nemôže vykonávať svoje obvyklé činnosti, je potrebné poradiť sa s pozorujúcim gynekológom. Takýto symptóm môže indikovať latentné zápalové procesy a iné patologické stavy urogenitálneho systému a reprodukčných orgánov, ktoré sa zhoršujú pred začiatkom regulácie v dôsledku zníženia imunity spôsobenej prirodzenými fyziologickými zmenami v tele.

Maternicový myóm

Myóm je druhým najčastejším miestom medzi ženskými benígnymi nádormi, druhý je len na fibroadenóme prsníka. Vzdelávanie má benígny charakter a skladá sa zo svalového tkaniva myometria - vrstvy pozostávajúcej z prepletených myocytov, ktoré sa neustále znižujú v ľubovoľnom poradí a rytme.

Myoma zvyčajne vyzerá ako malý uzlík. Môže byť jednoduchá alebo viacnásobná, ako aj odlišná v lokalizácii nádorových uzlín.

Typy myómov v závislosti od miesta

Svalová vrstva stien maternice

Bližšie k dutine maternice sa v zriedkavých prípadoch môže znížiť do vaginálneho traktu alebo maternicového krčka maternice.

Nižšie rozdelenie bočného rebra maternice

Druhy myómov maternice

Patológia má dva charakteristické znaky: bolesť v spodnej časti brucha a krvácanie z maternice, ktoré môžu prejaviť menorágiu (ťažká menštruácia trvajúca viac ako 7 dní) alebo prielomové krvácanie z maternice. Takmer vždy, s myómom, žena cíti ťažnú bolesť v spodnej časti brucha, ktorá sa zhoršuje pred začiatkom regulácie a uprostred menštruačného cyklu.

Na konzervatívnu liečbu myómov sa môžu použiť prípravky kyseliny tranexamovej, ako aj lieky, ktoré potláčajú produkciu hypofyzárnych gonadotropných hormónov. V prípade absencie terapeutického účinku sa lekár môže rozhodnúť chirurgicky odstrániť nádor.

Je to dôležité! Riziko vzniku fibroidov zahŕňa ženy užívajúce orálnu antikoncepciu a ženy staršie ako 40 rokov. Pre túto kategóriu pacientov sa odporúča aspoň raz ročne podstúpiť rutinné vyšetrenie gynekológom.

Endometriálna dysfunkcia

Jednou z najčastejších príčin bolesti dolnej časti brucha pred menštruáciou je ochorenie endometria. Ženy najčastejšie pociťujú prerastanie slizničnej vrstvy, ktorá sa nazýva hyperplázia endometria. Ak bunky sliznice začnú presahovať sliznicu, žena je diagnostikovaná s endometriózou.

Obidve patológie majú rovnaké príznaky a často sa vyskytujú súčasne. Na diagnostiku sa používa metóda ultrazvukového transvaginálneho vyšetrenia alebo hysteroskopie (zavedenie špeciálneho optického zariadenia do maternice). Nemenej dôležitá je zbierka lekárskej histórie. Pri patologických stavoch endometria sa ženy sťažujú na nasledujúce príznaky:

 • silná bolesť v dolnej časti brucha, ktorá sa objavuje každý mesiac a zvyšuje sa v strede a na konci menštruačného cyklu,
 • početné predpisy trvajúce viac ako jeden týždeň,
 • ožarovanie bolesti v bedrovej oblasti, kostrč, kostrový sval, zadok a stehná,
 • bolesť pri pohlavnom styku,
 • intermenštruačného krvácania.

Vo väčšine prípadov môže byť krvácanie z prieniku zastavené len chirurgickým zákrokom s použitím vákuovej aspirácie alebo kyretáže. Po operácii je pacientovi predpísaná antibakteriálna liečba so širokým spektrom liekov (“metronidazol") A hormonálna liečba progesterónom a estrogénmi ("Yarina», «Janine», «Diane-35»).

Miesta tvorby ložísk endometriózy

Je to dôležité! Ak sú príznaky endometriózy, musíte okamžite kontaktovať gynekológa, aj keď celkové zdravie zostáva normálne. Ak sa liečba nevyžaduje včas, môžu sa vyskytnúť závažné komplikácie, ako je zápal endometria (endometritída). Endometritída sa často vyskytuje na pozadí hnisavých infekčných procesov a môže viesť k infekcii krvi. U 20% žien spôsobuje hnisavá endometritída neplodnosť.

Urogenitálne ochorenia

Cystitída (zápal močového mechúra) je považovaná za jednu z najčastejších chorôb u žien. Príčinou patológie sa stáva pokles imunity v dôsledku hypotermie, katarálnych ochorení, zneužívania alkoholu a fajčenia. Keď sa baktérie alebo huby dostanú na sliznice urogenitálneho traktu a močového mechúra, vyvíja sa zápalový proces, ktorý sa prejavuje výraznou symptomatológiou.

Príznaky akútnej cystitídy zahŕňajú:

 • zvýšenie teploty (nad 38 °),
 • akútna bolesť s vysokou intenzitou v dolnej časti brucha, ktorá môže vyžarovať do bedrovej oblasti,
 • ťažké pálenie pri pokuse vyprázdniť močový mechúr,
 • časté (väčšinou falošné) močenie,
 • ostrá bolesť po močení.

Ak žena neliečila akútnu cystitídu v čase, patológia sa môže zmeniť na chronickú formu. V tomto prípade môžu byť závažné príznaky neprítomné a pomalý zápalový proces sa prejaví menšou bolesťou brucha a nepríjemným pocitom počas močenia. Pred menštruáciou sa symptómy zhoršujú v dôsledku poklesu aktivity imunitného systému.

Dávajte pozor! V niektorých prípadoch môže nižšia bolesť brucha indikovať zápal v obličkách. Napriek tomu, že sa renálny systém nachádza v bočných častiach brucha, môže do centrálnej a dolnej časti vyžarovať bolesť. Tento klinický obraz sa vyskytuje hlavne v glomerulonefritíde.

Silná bolesť sa objavuje každý mesiac.

Ak žalúdok bolí pred menštruáciou pravidelne, s inými príznakmi chýbajú, mali by ste sa poradiť s lekárom. Takýto obraz môže byť pozorovaný v zhubných nádoroch maternice a vagíny, ak je patológia v počiatočnom štádiu. Rakovina maternice môže byť nepriamo indikovaná aj inými príznakmi, ktoré môžu byť považované za symptómy onkologických procesov v agregáte.

Rakovina krčka maternice

Patrí medzi ne:

 • úbytok hmotnosti (zvyčajne rýchly),
 • periodický nárast teploty (vrátane bazálnych indexov),
 • bolesť v dolnej časti brucha počas pohlavného styku,
 • objemné sekrécie slizníc medzi predpismi,
 • krvácanie alebo krvácanie s rôznou intenzitou medzi periódami,
 • svrbenie genitálií.

Je dôležité! Tieto príznaky rakoviny sa ne vždy objavia. V niektorých prípadoch môžu všetky príznaky chýbať úplne, takže pravidelná bolesť brucha, zhoršená v predvečer menštruácie, je dôvodom vyšetrenia.

Bolesť žalúdka pred menštruáciou, ale menštruácia neprichádza

Najpravdepodobnejšou príčinou bolesti v tomto období pri absencii ďalšej menštruácie je tehotenstvo. Na diagnostikovanie tehotenstva môžete použiť domáce testy vo forme prúžkov potiahnutých činidlom alebo laboratórnymi metódami (stanovenie hladiny hCG v krvi a moči). Lekár môže diagnostikovať tehotenstvo pomocou transvaginálneho ultrazvuku, ale mali by ste vedieť, že táto metóda je pomerne traumatická av počiatočných štádiách môže spôsobiť potrat.

Bolesti brucha pred menštruáciou sú pomerne častým problémom, ktorému čelia takmer všetky ženy. Vo väčšine prípadov je syndróm bolesti výsledkom fyziologických procesov, ktoré sa vyskytujú v tele počas menštruačného cyklu, ale niekedy môžu vážne príznaky spôsobiť takéto príznaky, preto pri pravidelnej bolesti počas tohto obdobia by ste nemali odkladať návštevu gynekológa.

Páči sa vám tento článok?
Ušetrite, aby ste nestratili!

Aké ochorenia spôsobujú bolesť pred menštruáciou

Patologické bolesti pred nástupom menštruácie nie sú vždy sekundárne, môžu sa vyskytnúť bezprostredne po vytvorení cyklu. V týchto prípadoch hovorte o vrodených zdravotných problémoch. Zistenie skutočného dôvodu zhoršenia zdravia u adolescentov a mladých dievčat nie je jednoduché, najmä ak externé vyšetrenie a všeobecné laboratórne testy nenaznačujú prítomnosť porušení.

Časté ochorenia, ktoré môžu spôsobiť primárnu bolesť pred menštruáciou:

 • nedostatok endokrinnej aktivity vaječníkov, nadobličiek, hypofýzy,
 • dysplázia spojivového tkaniva.

V takýchto stavoch sa začína prejavovať bolesť týždeň alebo skôr pred zamýšľaným cyklom a pravdepodobne je prítomný závažný predmenštruačný syndróm s mnohými somatickými a nervovými symptómami:

 • závraty, bolesti hlavy, migrény,
 • zvýšenia krvného tlaku,
 • silné potenie
 • znecitlivenie prstov,
 • porušenie termoregulácie,
 • tachykardia,
 • všeobecný opuch,
 • vzhľad kíl navyše
 • zažívacie ťažkosti.

Často sa kosti a celé telo zranili, koža sa zmenila na bledú alebo červenú a na bruchu sa vyskytujú nepríjemné bolesti strednej alebo veľkej intenzity.

Pri endometrióze je typickým príznakom okrem bolestivých príznakov špecifická povaha výtoku: začínajú a končia tmavohnedými zrazeninami, čo indikuje prítomnosť endometriálnych buniek mimo maternice.

Je to veľmi nebezpečné, ak sa krátko pred menštruáciou náhle objavia ostré trhliny alebo kŕče. To môže znamenať progresívny myóm, mimomaternicové tehotenstvo alebo začiatok potratu.

Adhézie v panvovej oblasti, salpingo-ooporitída, cysta spôsobujú ťažkú ​​bolesť vaječníkov takmer vo všetkých prípadoch chorobnosti. Často je algomenorea sprevádzaná samotným porušením menštruačného cyklu - oneskorením nástupu menštruácie z niekoľkých dní na dva alebo viac týždňov.

Mnohé sexuálne prenosné infekcie sú skryté av pokročilých prípadoch ovplyvňujú maternicu a prídavky. Niekoľko dní pred začiatkom menštruácie je patogén aktivovaný pod vplyvom hormonálneho posunu, čo spôsobuje množstvo negatívnych symptómov: silné svrbenie a opuchy vonkajších pohlavných orgánov, pálenie, fyzické nepohodlie, prítomnosť podivných sekrétov - z týchto dôvodov sa môže objaviť aj bolesť brucha.

Choroby nesúvisiace s gynekológiou, pri ktorých sa v predmenštruačnom období objavujú silné bolesti:

 • akútna alebo chronická apendicitída,
 • črevnej obštrukcie
 • kŕčové žily panvy,
 • výstup z kameňa z močového mechúra alebo močovodu.

Ak sú tieto patológie spojené s PMS, bolesť brucha môže byť zamenená za ťažké kontrakcie maternice pred menštruáciou.

diagnostika

Ak chcete zistiť, prečo pred mesačnou bolesťou žalúdka, musíte podstúpiť podrobné vyšetrenie. Spravidla začína zbierkou anamnézy. Lekár rozhovor s pacientom zisťuje, počas ktorého obdobia sa objavili negatívne príznaky, ako aj:

 • pravidelné alebo príležitostné bolesti, aká je ich povaha,
 • sú nejaké iné príznaky
 • Používa pacient bariéru a iné druhy antikoncepcie?
 • sú nejaké problémy v sexuálnom živote, ak áno, ktoré
 • Či boli zistené zápalové alebo infekčné ochorenia, či boli tehotenstvo, potraty alebo pôrod.

Pre laboratórne a biochemické štúdie sú potrebné vzorky moču, krvi, zoškrabanie z sliznice pošvy a krčka maternice. Bakteriálna kultúra, ELISA, PCR sa môže vyžadovať, ak existuje dôvod domnievať sa, že bolesť v dolnej časti brucha je výsledkom infekčnej lézie.

Na určenie možných patológií vnútorných orgánov pre akúkoľvek povahu symptómov je predpísané ultrazvukové vyšetrenie. Lekár hodnotí umiestnenie a tvar maternice, stav endometria, vaječníkov, priechodnosť vajíčkovodov, odhaľuje príznaky zápalu alebo zmeny. V ťažkých prípadoch sa vykonáva diagnostická laparoskopia.

Ak existuje dôvod domnievať sa, že výsledná bolesť je dôsledkom chorôb a bolestí čriev, vykoná sa kolonoskopia alebo MRI.

Na stanovenie prahu bolesti sa môže testovať citlivosť ženského nervového systému na kožný záhyb pomocou algesimetra.

V niektorých prípadoch môže diagnóza trvať až niekoľko mesiacov.

Bolesť pred menštruáciou

Zvyčajný premenštruačný syndróm v neprítomnosti akýchkoľvek ochorení nespôsobuje výraznú bolesť. Nepohodlie charakteristické pre toto obdobie je pocit napätia alebo rozmazania, ktorý nemá jasnú lokalizáciu, stláčanie v spodnej časti brucha. Známky sa nezvyšujú počas pohybu alebo v určitej polohe, môžu byť sprevádzané slabou svalovou slabosťou, zmenami nálady a ospalosťou. Môže zvýšiť citlivosť bradaviek. Príznaky sa môžu vyskytnúť deň alebo niekoľko dní pred menštruáciou, každý mesiac v rovnakom období.

Patologické prúdenie PMS sa prejavuje rôznymi spôsobmi a je súčasťou algomenorea. Ťažké bolesti sa často objavujú nielen pred menštruáciou, ale aj dlho pred nimi, ako aj uprostred cyklu. Pocity sú kŕče alebo boľavé v prírode, pokrývajú celú brušnú dutinu, dávajú dolnej časti chrbta, konečníka, zadku, horných stehien. Bolesť slabo reaguje na analgetiká. Premenštruačná bolesť môže byť sprevádzaná nepríjemnými príznakmi: poruchou gastrointestinálneho traktu, nevoľnosťou, kŕčmi dolných končatín.

Bolestivá bolesť rezu v jednom bode, ktorá spôsobuje, že sa človek ohýba na polovicu alebo hľadá vhodnú polohu, nie je nikdy výsledkom predmenštruačného syndrómu. Môže to byť príznak apendicitídy, renálnej koliky, ruptúry cysty, myómov, vajíčkovodov.

Môžete si vziať akékoľvek lieky len vtedy, ak ste si istí príčinou bolesti, ktorá sa vyskytne, to znamená po absolvovaní diagnózy. Inak môžete zhoršiť fyzickú kondíciu.

Ak sú porušené endokrinné funkcie, ochorenia vaječníkov, štítna žľaza, hormonálna substitučná liečba a užívanie vitamínov skupiny B, A, E, kyselina askorbová v terapeutických dávkach sa zvyčajne predpisuje. Môžu to byť injekcie alebo vitamín-minerálne komplexy a špeciálne výživové doplnky.

Zápalové ochorenia urogenitálnej oblasti vyžadujú použitie antibiotík. Ak príčinou bolesti reznej alebo ostrej kŕčovitej povahy sú systémové alebo črevné ochorenia, nie je možné bez toho, aby sa obnovili normálne fungovanie chorých orgánov pomocou špeciálnych prípravkov.

Pre silne tečúce PMS je potrebný súbor opatrení, ktoré pomôžu napraviť narušenie toku menštruačnej krvi, zabrániť opuchom v oblasti genitálií a odstrániť symptómy. Na tento účel predpíšte priebeh fyzioterapie: elektroforézu, ultrafialové a laserové ožarovanie. Aplikujte analgetiká, antispasmodiká, s ktorými sa môžete zbaviť silných bolestivých útokov. Medzi odporúčania: terapeutické cvičenia, masáž, bylinné medicíny. Dobre zmierňujú predmenštruačné bolesti a zmierňujú ďalšie príznaky PMS odvarov šalvie, byliniek z uzlín, koreňov striebristých, rebríkov, ovčiakov.

Výborný liečebný účinok má plávanie, tanec, lyžovanie, aeróbne typy fyzickej aktivity.

Ktorí lekári sa obrátia, ak je pred menštruáciou bolesť

Bolesť pred menštruáciou je dôvod, prečo ísť do zdravotníckeho zariadenia, najmä ak je príznak prerušovaný. Prvým lekárom, ktorý ide na vymenovanie, je gynekológ. Podľa výsledkov vyšetrenia, sťažností a obdržaných analýz bude potrebná konzultácia s endokrinológom, neuropatológom, psychoterapeutom, pretože najčastejšie bolesti brucha pred menštruáciou sú závislé od hormónov alebo neurogénne. Počas vyšetrenia môže byť pacient odkázaný na osteopata, chirurga, gastroenterológa a genetiku.

záver

Veľmi silná bolesť pred nástupom menštruácie nie je normou, ale indikuje prítomnosť hormonálnych porúch, genetických abnormalít, defektov vo fyziologickom vývoji reprodukčného systému alebo skrytých ochorení. Ak sa chcete zbaviť utrpenia a predísť vážnym komplikáciám, musíte včas reagovať na akékoľvek zmeny vo vašej zvyčajnej pohode a vyhľadať pomoc od špecialistov.

V takom prípade by ste sa nemali báť?

Bolesť prináša žene nepríjemné pocity. A toto nepohodlie sa musí zažiť každý mesiac na dlhé roky života. Ale bolesť nie je vždy spojená s prítomnosťou ochorenia v tele.

Bolestivé bolesti, ktoré veľmi neohrozujú ženu a nespôsobujú zhoršenie všeobecného stavu, by nemali spôsobiť alarm. Zameranie bolesti sa sústreďuje v spodnej časti brucha, ale niekedy sa v hrudi cíti bolesť. Môžete si vziať spazmolytikum. Ak prejde bolesť, potom sa nemusíte báť.

Táto bolesť je spôsobená tvorbou veľkého množstva hormónov pred menštruáciou. Tento jav sa vyskytuje každý mesiac. Telo je v stave čakania na odmietnutie endometriálnej vrstvy. Bolesť, ktorá sprevádza tento proces, sa nazýva dysmenorea. Žena neprináša veľké nepohodlie, ale jeho nevýznamné prejavy sú možné.

Pred nástupom menštruačného krvácania žena často pociťuje tieto príznaky:

 • podráždenie,
 • nerozumné kňučanie,
 • nezvyčajná únava
 • bolesť pri dotyku prsných žliaz,
 • bolesť v dolnej časti brucha a bedrovej chrbtice.

Ak sa bolesť pred menštruáciou stane neznesiteľnou, znamená to, že telo začalo mať abnormality alebo zápaly v ženských pohlavných orgánoch.

Ak je bolesť silná

Niekedy žena zažije významnú bolesť. Sú také silné, že každý pohyb prináša utrpenie. Bez liečby bolesti nie je možné. Bolesť pred príčinami menštruácie je iná. Za nimi môžu byť všetky druhy chorôb. Niektoré z nich vedú k neplodnosti. Môžu byť prítomné urogenitálne infekcie. Existujú aj dosť závažné prípady, ktoré vedú k smrti.

Žena by sa mala začať báť v nasledujúcich prípadoch:

 1. Týždeň pred menštruáciou sú veľmi silné bolesti rezného charakteru. Zároveň sa zvyšuje telesná teplota. Sexuálny styk prechádza s nepohodlím. Cyklus je prerušený. Môže to byť choroba spojená so zápalom maternicových príveskov. Hypotermia k tomu prispieva - kvôli móde veľa žien nenosí teplé oblečenie počas chladného obdobia. Choroba môže spôsobiť a baktérie - chlamydia a gonokoky. Je potrebné liečiť zápalový proces, inak je zaistená neplodnosť.
 2. Pred menštruáciou s endometriózou môže poškodiť spodnú časť brucha. Bolesť sa netrápi len žalúdkom. Dávajú na chrbte a nohách. Každý mesiac silnejšia bolesť. Mesačné krvácanie sa postupne stáva hojnejším. Možné uvoľnenie krvi a uprostred cyklu. Endometrióza je diagnostikovaná lekárom. Na tento účel sa vykonáva mnoho testov a používajú sa ďalšie diagnostické nástroje.
 3. Bolesti brucha pred menštruáciou s menštruačnými nepravidelnosťami možno pozorovať u myómov. Zvyčajne sa už dlho neprejavuje. Ale môže byť zápal alebo prasknutie. V tomto prípade je žena hospitalizovaná s ťažkým krvácaním, silnou bolesťou a horúčkou.
 4. Bolesť žalúdka pred menštruáciou a infekčnými chorobami močových ciest. Okrem toho sú v ženských pohlavných orgánoch vyrážky, svrbenie, pocit pálenia. Sprievodné príznaky zahŕňajú slabosť v celom tele, bolesti hlavy, bolesti chrbta, výtok s hnisom a nepríjemný zápach z pošvy.

Všetky tieto stavy vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Kedy je ohrozené zdravie?

2 závažné stavy, pri ktorých je žalúdok silne boľavý ako pred menštruáciou, sú potraty na začiatku obdobia (potrat) a mimomaternicové tehotenstvo. Obaja sú smrteľné pre ženu, takže je potrebná okamžitá pomoc od lekára.

Nasledujúce znaky pomôžu žene pochopiť, že je čas poradiť sa s gynekológom:

 1. Nepretržitá bolesť v spodnej časti brucha. Pokúšajúc sa zmierniť stav, žena mení pozíciu tela. Ale nepomôže to. Bolesť sa začína zintenzívňovať pri otáčaní alebo nakláňaní trupu. Objavuje sa menšie krvácanie z pošvy alebo krvácania. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o mimomaternicové tehotenstvo.
 2. Nie je to tak silné bolesti, ale s povahou ťahanie, skromný nahnedlý výtok naznačuje, že potrat je možné. A ak to bolo potvrdené, mali by ste okamžite ísť do nemocnice. Ak ste začali s príliš silným výtokom s akútnou bolesťou, potrat sa už vyskytol. Je potrebné zavolať záchrannú brigádu.

Bolesti žalúdka v dolnej časti sa môžu vyskytnúť aj pri zápal slepého čreva. Ale v tomto prípade sú povinnými príznakmi vracanie a horúčka. V tomto prípade je však potrebné núdzové volanie.

Čo pomôže s nepohodlím

Bolesť brucha pred menštruáciou vyžaduje diagnostiku na identifikáciu príčiny jej vzniku. Žena by mala navštíviť gynekológa. Lekár Vám predpíše ultrazvuk, krv a moč. Diagnostikujú sa infekcie moču a hladiny hormónov. V prípade potreby vykonali prieskumnú metódu laparoskopie.

Ak príčiny bolesti sú neurologické problémy, potom sa vykoná MRI alebo elektroencefalogram.

Na odstránenie menštruačnej bolesti sa používajú nasledujúce metódy:

 • užívanie antispasmodík a liekov proti bolesti,
 • fyzioterapia,
 • akupunktúra,
 • užívanie perorálnych kontraceptív.

Môžete zmierniť bolesť s rôznymi liekmi, ktoré sú povolené ako lieky proti bolesti. Napríklad Ibuprofen. Nepravidelný príjem tohto nástroja nespôsobí poškodenie zdravia.

Ak začnete bolieť a bolieť v dolnej časti brucha, potom doma môžete použiť jednoduchý spôsob - na fľašku nasaďte fľašu teplej vody a ľahnite si s ňou na 30 minút v uvoľnenej atmosfére. Môžete sa kúpať s morskou soľou alebo s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja.

Bolesť v spodnej časti brucha pred menštruáciou sa zmierňuje tým, že sa odoberie odvar s liečivými bylinkami - jitrocel, harmanček, rebrík atď.

Metódy prevencie

Preventívne opatrenia zahŕňajú dodržiavanie správneho životného štýlu. Prvým krokom je vzdanie sa zlých návykov - fajčenie a pitie alkoholu. To je obzvlášť dôležité pred nástupom menštruácie.

Musíte riadne zorganizovať svoj deň: uistite sa, že máte dostatok spánku, rozdeľujte pracovné zaťaženia počas celého dňa. Môžete sa zbaviť bolesti pravidelným cvičením. Je potrebné vyzdvihnúť komplex gymnastiky a cvičiť ju denne. Nemali by sme však zabudnúť na zvyšok.

Musíte neustále brať vitamíny a minerály. Môžu to byť liečivá a výrobky obsahujúce vitamíny. Užitočné ryby, morské plody, bylinky, orechy, mliečne výrobky.

Pri zvýšení telesnej hmotnosti sa častejšie môže objaviť bolesť pred menštruáciou a iné príznaky predmenštruačného syndrómu. Aby ste tomu zabránili, mali by ste sledovať svoju hmotnosť. A ak je nadváha, potom ju musíte vrátiť späť do normálu. Je tiež nevyhnutné pre všeobecné zdravie.

Nezasahujte do príjmu slaných potravín. Soľ zadržiava tekutinu v tele. To vedie k vzniku edému, ktorý spôsobuje bolesť v spodnej časti brucha a chrbtice.

Príčiny bolesti pred menštruáciou

Premenštruačná bolesť môže byť spôsobená rôznymi faktormi, medzi ktorými sú individuálne charakteristiky ženského tela a patológia.

Príčiny bolesti pred menštruáciou sú nasledovné:

 • hormonálne - 7 dní pred nástupom menštruácie sú zaznamenané zmeny v hormonálnom pozadí. Druhá časť cyklu je charakterizovaná nadbytkom nedostatku estrogénu a progesterónu,
 • „Intoxikácia vodou“ - obsah melatonínu a serotonínu sa zvyšuje v krvi počas aktivácie systému renín-angiotenzín-aldosterón (kontrolný tlak a objem krvi). Takéto zmeny, ako aj hladina estrogénu pod vplyvom aldosterónu vedú k procesu akumulácie vody a sodíka v tele,
 • prostaglandínové poruchy - príčina mnohých nepríjemných príznakov. Zmeny aktivity mozgu so zvýšením prostaglandínu E sú pozorované u ľudí so schizofréniou,
 • porušenie metabolizmu neuropeptidov (serotonín, dopamín, norepinefrín atď.) - sa vyskytuje na úrovni centrálneho nervového systému, má vzťah s neuroendokrinnými procesmi. Záujem lekárov je spôsobený biologicky aktívnymi zlúčeninami intermediárnej hypofýzy. Bolo zistené, že melanín stimulujúci hormón hypofýzy v kombinácii s beta-endorfínom ovplyvňuje náladu. Endorfín zase zvyšuje obsah prolaktínu, vazopresínu a tiež spomaľuje účinky prostaglandínu E v črevnom prostredí, čo spôsobuje nadúvanie, zápchu a tiež „liatie“ prsných žliaz.

Bolesť pred menštruáciou sa vyvíja v dôsledku potratov, manipulácie vajíčkovodov, nevhodných liekov obsahujúcich antikoncepčné hormóny, infekčných chorôb, patologického priebehu tehotenstva.

Existuje predpoklad o vzťahu bolesti, sprevádzajúcom nástup menštruácie, s dysfunkciou štítnej žľazy, psycho-emocionálnymi poruchami, zlyhaniami v bežnej rutine, chronickým nedostatkom spánku.

Príznaky bolesti pred menštruáciou

V rámci premenštruačného syndrómu (PMS) rozumieme bežným patológiám, ktoré sa objavujú pred menštruáciou a prechádzajúc s nástupom krvácania. Syndróm je primárne spôsobený dysfunkciami centrálneho nervového systému, vegetatívno-vaskulárnymi alebo metabolicko-endokrinnými patológiami.

PMS sa vyznačuje: bezdôvodným podráždením, slabosťou a závratmi, nevoľnosťou, depresiou, slznosťou, prejavmi agresívneho správania, zármutkom, nepohodlím na hrudi a dolnej časti chrbta, opuchom, plynatosťou, dýchavičnosťou. Niektoré ženy majú nevhodné správanie.

Symptómy bolesti pred menštruáciou sú rozdelené na neuropsychické, edematózne, cefalgické a ostré prejavy.

Neuropsychiatrická forma inherentná depresívnym stavom, podráždenosť, agresivita, slabosť a slznosť.

Zápal premenštruačného syndrómu zahŕňa prekrvenie a zväčšenie prsníkov. Opuch môže čeliť, nohy, prsty. Ženy často vykazujú zvýšenú odozvu na zápach, zvýšené potenie, nadúvanie.

Kefalgické zmeny zahŕňajú intenzívnu, pulzujúcu bolesť hlavy, často siahajúcu do oblasti očí. Pozorovaná bolesť v oblasti srdca, nevoľnosť, vracanie, nadmerné potenie alebo znecitlivenie končatín.

Krízová forma ICP je charakterizovaná sympaticko-nadobličkovými krízami. Známkami tohto procesu je zvýšenie tlaku, utláčajúci pocit v oblasti hrudníka, sprevádzaný strachom zo smrti a palpitácií. Patológia sa objavuje častejšie v tme, pretože dochádza k stresu, silnej únave spôsobenej infekčným ochorením. Koniec krízy je často sprevádzaný aktívnym močením.

Frekvencia, sila a trvanie príznakov rozlišujú mierny alebo závažný predmenštruačný syndróm. Mierna forma nemá viac ako 4 príznaky, z ktorých 1-2 sú jasne vyslovené (vyskytujú sa v 2-10 dňoch). Závažný syndróm má od 5 do 12 nepríjemných stavov a 2-5 z nich sa najviac prejavuje (maximálne 14 / najmenej 3 dni pred zistením menštruačného krvácania).

Bolesť na hrudníku pred menštruáciou

Väčšina spravodlivého pohlavia je oboznámená s pocitom preplnenosti, zvýšenou citlivosťou prsných žliaz pred nástupom menštruácie. Hrudník zväčšuje objem, tkanivá tela sa stávajú hustšími. Je to spôsobené prietokom krvi a opuchom žliaz. Príčinou bolesti na hrudníku pred menštruáciou je zmena hormonálnej rovnováhy.

Periodická bolesť na hrudníku alebo mastodynia je prirodzený proces. Prsné žľazy sú orgány závislé od hormónov. Vaječníky, progesterón a estradiol vedú k mesačným zmenám v žľazách. Druhá časť cyklu sa vyskytuje pod vplyvom progesterónu, ktorý zvyšuje množstvo glandulárneho tkaniva v prsníku (príprava na tehotenstvo a laktáciu), spôsobuje jeho konsolidáciu. Нормой является небольшая болезненность в области груди.

Mastodia sa kombinuje s inými príznakmi - bolesťami hlavy, skokom krvného tlaku, silným opuchom končatín, psycho-emocionálnymi poruchami atď. Pri zohľadnení závažnosti bolesti, vrátane: t

 • dodržiavanie diéty bez soli s obmedzeným uvoľňovaním a vylučovaním produktov, ktoré spôsobujú nervový systém (káva, korenie, silný čaj, alkoholické nápoje, čokoláda atď.),
 • správneho režimu spánku a odpočinku
 • povinné prechádzky
 • postupy kalenia,
 • vykonávať kontrolu,
 • expozičné metódy psychoterapie,
 • protidrogovej liečby.

Bolesti hlavy pred menštruáciou

Reakcie vyskytujúce sa v tele na hormonálnej úrovni, spôsobujú bolesti hlavy pred menštruáciou. Výskyt bolesti s rôznou intenzitou pred a po vymiznutí po menštruácii sa považuje za normálny fyziologický proces.

Biochemické zmeny v tele ovplyvňujú cyklické hormonálne zmeny. V dôsledku toho sa často vyskytujú bolesti v hlave rôznej intenzity, vyžarujúce do očnej buľvy, poruchy spánku, závraty, mdloby.

Estrogénový hormón zohráva vedúcu úlohu pri zvyšovaní citlivosti žien na stresové faktory, čo zase vyvoláva vývoj menštruačnej migrény. Tento proces je obzvlášť bolestivý na pozadí obehových porúch, zvyčajne so zvracaním, akútnou citlivosťou na svetlo a hlukom. Akútne záchvaty sa môžu vyskytnúť v dôsledku užívania antikoncepcie obsahujúcej estrogén.

Čo bolí pred menštruáciou

Aj pri správnom fungovaní reprodukčného systému, často pred nástupom menštruácie, sa objavuje bolesť. Jeho lokalizácia a intenzita závisia od individuálnych charakteristík organizmu, od reakcií vyskytujúcich sa na hormonálnej úrovni. Ženy sa často sťažujú na to, že pred menštruáciou ťahali bolesť brucha. Zobrazia sa ako výsledok:

 • tvorba rán pri odmietnutí vajíčka zo sliznice maternice,
 • retencia tekutín,
 • kŕčové žily,
 • zvýšenie veľkosti maternice, stláčanie jej susediacich orgánov, nervových zakončení, zhoršený prietok krvi.

U žien sa niekedy pozoruje bolesť pred menštruáciou týždenne v dôsledku zmien hormonálnych hladín. Môžu mať nasledujúcu lokalizáciu:

 • Hlava, okcipitálna oblasť, chrámy. Bolesť je iná pulzácia, intenzita.
 • Prsné žľazy. Bolestivý syndróm sa vyskytuje v dôsledku opuchu, zvýšenia tkaniva žľazového prsníka, prietoku krvi, vyklenutia.
 • Žalúdok. Krátko pred menštruáciou dochádza k kontrakciám maternice, čo spôsobuje exacerbáciu vredu, gastritídy.
 • Kĺbov. Bolesť môže byť spôsobená zvýšením progesterónu alebo zápalovými procesmi v panvových orgánoch.
 • Bedrá. Bolestivosť sa prejavuje, keď sa poloha maternice zmení, vznik edému, svalové napätie. Často vyžaruje z podbruška.

Výskyt bolesti týždeň pred nástupom menštruácie je spôsobený fyziologickými zmenami v ženskom tele. Počas tohto obdobia, vývoj niekoľkých procesov. Pred menštruáciou sa uvádza:

 • nadmerný estrogén, nedostatočná produkcia progesterónu, ktorá vyvoláva kontrakcie maternice,
 • zvýšenie hladiny serotonínu, melatonínu v krvi, čo prispieva k akumulácii tekutín, t
 • zníženie hladiny endorfínov, čo spôsobuje rozvoj bolesti.

Príčiny bolesti sú často nasledovné faktory:

 • myómy maternice, cysty vaječníkov, ktoré porušujú odtok krvi, čo vedie ku kompresii nervových zakončení,
 • infekčné ochorenia genitourinárneho systému, t
 • vrodené patologické stavy maternice,
 • hypotermia,
 • nesprávne použitie vnútromaternicového zariadenia ako antikoncepčnej metódy, t
 • dysfunkcia vaječníkov spôsobená ochorením štítnej žľazy, stresom, používaním antibiotík,
 • mimomaternicové tehotenstvo.

Bolesť krátko pred nástupom menštruácie môže spôsobiť takéto patologické stavy:

 • algomenorea - menštruačná porucha,
 • panvová trauma,
 • neskorý nástup ovulácie
 • cystitída - zápal močového mechúra,
 • endometritída - ochorenie sliznice maternice,
 • antikoncepčné hormonálne lieky
 • vývoj zhubných nádorov,
 • predmenštruačný syndróm
 • psycho-emocionálne poruchy
 • adhézie ovplyvňujúce maternicu,
 • kŕčové žily panvy,
 • odložené potraty
 • znížená imunita.

prevencia

Aby sa predišlo vzniku bolesti pred menštruáciou, gynekológovia odporúčajú dodržiavanie viacerých pravidiel. Prevencia zahŕňa jednoduché aktivity, ktoré môžu vykonávať všetky ženy s podobnými problémami. Môžete použiť tieto tipy:

 • eliminovať stresové situácie.
 • Nedovoľte fyzické preťaženie.
 • organizovať plný spánok.
 • striedať prácu a odpočinok.
 • normalizovať výživu - odstrániť nadbytok soli, alkoholu, čokolády, orechov.
 • vytvárať a udržiavať pozitívne emócie.

Prevencia bolestivého syndrómu pred nástupom menštruácie zahŕňa nasledujúce aktivity: t

 • odvykanie od fajčenia
 • kurzy gymnastiky,
 • prechádzky prírodou
 • regulácia hmotnosti, zbavenie sa kíl,
 • využívanie telesnej aktivity - fitness, plávanie, jóga, nordic walking, cyklistika,
 • použitie postupov temperovania
 • cvičenie psychoterapie,
 • liečba akupunktúrou
 • užívanie vitamínových komplexov
 • odstránenie chorôb, ktoré spôsobujú bolesť.

Fyziologické procesy

Ženské telo je oveľa citlivejšie na bolesť ako muž. Cyklické zmeny sa objavujú každý mesiac v ženskom tele, čo je spojené s výraznými rozdielmi v hladinách hormónov. To všetko ovplyvňuje celkový zdravotný stav a stav orgánov, ktoré sú týmito hormónmi postihnuté.

Prírodné príčiny bolesti pred menštruáciou, charakteristické pre zdravé dievčatá:

 • Vysoká citlivosť na bolesť. Počas menštruácie sa maternica uzatvára a môže tlačiť na blízke nervové receptory. Nie každý to cíti, ale so zvýšenou citlivosťou sa bude cítiť mierna nepríjemná bolesť.
 • Počas tohto obdobia pôsobenie hormónov hypofýzy mierne narúša prácu systému renín-angiotenzín-aldosterón, ktorý je zodpovedný za obsah tekutín v tele. Môže sa vyskytnúť menší edém, vrátane oblasti vnútorných orgánov panvy, čo tiež spôsobuje pocit ťažkosti a malej bolesti.
 • Nedostatok endorfínov. Pred menštruáciou prudko klesá hladina hormónov, ktoré stimulujú syntézu tohto prírodného lieku proti bolesti. Endorfín je „hormón radosti“, preto sa pri menštruácii zvyšuje nielen citlivosť na bolesť, ale často sa nálada tiež ľahko zhoršuje.
 • K bolestivosti môže dôjsť v prípade, keď je črevo plné kvôli nadmerne bohatému jedlu deň predtým. V tomto prípade vytvára tlak na maternicu a bráni jej normálnemu uzatváraniu.
 • Inštalované vnútromaternicové zariadenie. Obvykle to vyvoláva silnejšie kontrakcie, takže sú jasnejšie cítiť.
 • Emocionálne alebo psychické preťaženie, najmä ak sa to stalo počas posledného týždňa menštruačného cyklu.

V žiadnom z týchto prípadov, kde nedôjde k porušeniu, nebude bolesť neznesiteľná. Odstraňuje sa, ak si ľahnete, aplikujete teplo, pijete ľahký liek proti bolesti. Ak nepohodlie počas obdobia menštruácie bráni v plnom živote, potom je lepšie poradiť sa s lekárom, aby zistil, čo je nesprávne.

Príznaky patológie

Bolesť počas menštruácie môže byť spôsobená veľkým množstvom dôvodov, vrátane non-gynekologických. Je to spôsobené tým, že telo je v tomto čase oslabené a najviac náchylné na exacerbácie chronických ochorení. Ale najčastejšie sa prejavujú zlyhania v endokrinnom systéme a ochoreniach genitourinárneho systému. Často to môže spôsobiť nepríjemný pocit týždeň alebo viac pred nástupom krvácania.

Najčastejšie zdravotné problémy, ktoré môžu spôsobiť nadmernú bolesť počas menštruácie:

 • Zápalové procesy v orgánoch urogenitálneho systému v dôsledku podchladenia, pohlavne prenosných chorôb alebo iných infekcií.
 • Prenesené potraty.
 • Nesprávna hormonálna antikoncepcia.
 • Prítomnosť zrastov stien maternice s okolitými orgánmi a tkanivami po operácii alebo v dôsledku chronického zápalového procesu.
 • Nesprávna činnosť štítnej žľazy.
 • Nedostatok luteálnej fázy. Je to stav, keď je narušená hladina hormónov, ktoré sú zodpovedné za procesy vyskytujúce sa v genitáliách po ovulácii, tj zmeny potrebné na prípravu na tehotenstvo. V tomto prípade sú často ťažkosti pri pokuse otehotnieť.
 • Prebytok estrogénu. V tomto mesiaci bude nielen bolestivé, ale aj hojné.
 • Vysoká hladina prostaglandínov, čo spôsobuje, že sa maternica príliš kontrakuje. Stáva sa to častejšie u nedávajúcich dievčat.
 • Prítomnosť rôznych útvarov (rakovina, myómy, cysty, polypy) v maternici a vaječníkoch. Zasahujú do správneho prietoku krvi a výstupu z vonku, čo vyvoláva zvýšenie kontrakcií.
 • Nesprávne umiestnenie maternice.
 • Vrodené chyby urogenitálneho systému.
 • Mimomaternicové tehotenstvo.
 • Endometrióza.
 • Kŕčové žily panvy.

Všetky vyššie uvedené problémy môžu spôsobiť nielen bolestivú menštruáciu, ale aj rôzne závažné porušenia, takže by sa nemali ignorovať. Preto sa určite poraďte so svojím lekárom, ak sa cítite veľmi zle pred alebo počas kritických dní.

Lokalizácia bolesti

Mnohé ženy sa sťažujú, že v období kritických dní skoro všetko bolí: nohy, najmä horná časť, bedrá, dolná časť brucha, žalúdok, hlava a dokonca oblasť srdca. S čím môže byť spojený?

V skutočnosti sú takéto pocity celkom pochopiteľné, ak sa pozriete na niektoré procesy, ktoré sa vyskytujú v týchto dňoch, a na vzájomné pôsobenie orgánov. Nižšie sú uvedené dôvody najčastejších sťažností týkajúcich sa miesta bolesti počas menštruácie.

Dolné brucho

Zvyčajne, bolesť v dolnej časti brucha pred menštruáciou prekvapenie nikto. Koniec koncov, je to miesto, kde sa nachádza maternica, a preto sa sťahy cítia na rovnakom mieste.

Kvôli zvýšenej veľkosti maternice v panvovej oblasti môže byť narušený prietok krvi, a preto sú priľahlé orgány stlačené. Rovnaké účinky majú za následok retenciu tekutín v tele pred nástupom menštruácie. Žalúdok sa preto môže mierne zväčšiť, vyzerať nafúknutý a ťažký.

Aspoň každá štvrtá žena sa sťažuje na bolesť chrbta. Niektorí sa cítia niekoľko hodín, iní týždeň pred menštruáciou. Takéto pocity môžu byť spojené s fyziologickými príčinami aj so zdravotnými poruchami.

Možné príčiny bolesti chrbta:

 • Edém panvových orgánov.
 • Svalové napätie.
 • Naklonenie chrbta maternice. Obyčajne je v tomto smere mierne odmietnutá, pretože v kritických dňoch môže dolná časť chrbta a krížovka ťahať, ale ak je silne naklonená, nepohodlie sa zvýši.
 • Zápalové procesy v panvových orgánoch.
 • Sexuálny infantilizmus (zaostávanie genitálií).

Okrem toho môže dochádzať k ožarovaniu bolesti v dolnej časti chrbta s ťažkou bolesťou v spodnej časti brucha.

Skutočnosť, že žalúdok bolí počas kritických dní, sa môže zdať divná, pretože tento orgán je dostatočne ďaleko od panvy. Ale stále existuje nejaké spojenie.

Dva hlavné dôvody, prečo môže žalúdok pred menštruáciou ublížiť:

 1. Napriek zdanlivo veľkej vzdialenosti od maternice je žalúdok veľmi citlivý na kontrakcie, najmä ak sú nadmerné. To sa stane, ak má dievča zvýšenú hladinu prostaglandínov. Okrem silnej bolesti sa často vyskytuje nevoľnosť a v niektorých prípadoch vracanie.
 2. Pretože počas kritických dní a pred nimi je telo oslabené, existuje veľké riziko exacerbácie žalúdočných ochorení, ako je gastritída alebo peptický vred. To môže spôsobiť silnú bolesť.

Ak sa takéto pocity vyskytujú pravidelne, je potrebné navštíviť lekára, skontrolovať stav žalúdka a hladinu prostaglandínov. Po objasnení príčiny bude možné nájsť správnu liečbu.

Príčiny ťažkej bolesti brucha pred menštruáciou

Ako rozlíšiť normu od patológie, pretože každá žena má svoj vlastný individuálny prah bolesti. Ako pochopiť, kedy je abdominálna bolesť s PMS normou, a keď je závažná bolesť dolnej časti brucha na ľavej alebo pravej strane príznakom patologického problému, ochorenia. Ťažká bolesť pred menštruáciou sa môže interpretovať odlišne v závislosti od toho, koľko žena pociťuje zhoršenie celkového stavu. Telo žien s nízkym prahom bolesti sa nedokáže vyrovnať ani s miernym bolestivým pocitom a potrebuje dostávať lieky proti bolesti, ale existujú ženy, ktoré naďalej žijú a pracujú obvyklým spôsobom, napriek prítomnosti bolesti intenzívnej povahy, trpiacu trpezlivo a bez akýchkoľvek opatrení. Táto situácia dáva lekárom v ťažkostiach, keď musia počuť sťažnosti na silnú bolesť pred menštruáciou, takže sa zameriavajú na komplex všetkých symptómov.

Najčastejšie príznaky nástupu predmenštruačného syndrómu, je ťahanie a boľavá bolesť v spodnej časti brucha, ktorá môže dať na ľavej alebo pravej strane, niekedy bolesť v dolnej časti brucha pred menštruáciou môže dať v dolnej časti chrbta, dolnej slabiny, pubis alebo oblasti chrbtice. Ale táto bolesť pred nástupom menštruácie by nemala byť závažná, v ideálnom prípade by mala žena pociťovať mierny nepohodlie alebo miernu bolesť. Niekoľko faktorov môže negatívne ovplyvniť blahobyt ženy v predvečer začiatku nasledujúcej menštruácie:

1 Nadmerná fyzická námaha spôsobená ťažkými pracovnými podmienkami alebo intenzívnym cvičením v posilňovni, najmä v zariadeniach na silový tréning, môže spôsobiť veľmi silnú bolesť brucha. Niekedy po vážnom tréningu môže žena cítiť doslova neznesiteľnú bolesť v bruchu, ak v tom čase začne menštruácia. Silové cvičenia pred menštruáciou často zvyšujú bolesť a bolesť, zvyšujú iné príznaky PMS (predmenštruačný syndróm).

Príčiny zvýšenej bolesti pred menštruáciou môžu byť zahrnuté do dlhodobého pobytu v chladnom prostredí, čo vedie k hypotermii. Vzhľadom k tomu, že telo sa zasekne, najmä nohy, môžu sa vyskytnúť kŕče v cievach panvových orgánov, ktoré zvyšujú pocit bolesti v predvečer menštruácie. Takže pred menštruačným obdobím sa môže známa a mierna bolesť v bruchu premeniť na veľmi slabú, ťahajúcu alebo boľavú bolesť v bruchu.

3 Prečo sa pred mesačnou bolesťou brucha len zhoršuje? Syndróm predmenštruačného napätia alebo jednoducho predmenštruačný syndróm (PMS). Nie každý má nepríjemný stav niekoľko dní pred nástupom menštruácie, pre niektoré ženy je to oveľa skôr, 5-7 dní. Charakteristickými príznakmi sú opuchnuté tupé bolesti v spodnej časti brucha, kombinované s vegetatívnymi a neurologickými príznakmi (tachykardia, bolesť hlavy, potenie, necitlivosť končatín). PMS nie je klasifikovaná ako samostatná patológia, ale ako samostatný komplex symptómov s rôznymi klinickými formami priebehu, v závislosti od závažnosti prejavov, ktoré môžu narušiť obvyklý spôsob života a obmedziť pracovnú kapacitu ženy.

Čo môže byť, ak je v týchto obdobiach žalúdok oveľa väčší ako zvyčajne pred menštruáciou? Nedostatok dostatočnej motorickej aktivity. Hypodynamia, vďaka "sedavému" princípu práce a neaktívneho odpočinku, prispieva k rozvoju obehových porúch panvových orgánov a vedie k stagnujúcim javom. To vyvoláva zvýšenú bolesť, bolesť brucha sa stáva výraznejšou v predvečer menštruácie.

Nadváha spôsobuje veľa problémov v tele, len niektoré z nich sú menštruačné oneskorenie alebo skoré obdobia, príliš veľa alebo veľmi vzácny výtok počas menštruácie, veľmi ťažká bolesť brucha pred začiatkom kritických dní. Pre mnohých je skutočnosť, že samotné tukové tkanivo vykonáva okrem iného endokrinnú funkciu, málo známe, to znamená, že vylučuje hormóny do krvného obehu, ako je estrogén. Významný prebytok tukového tkaniva môže významne ovplyvniť rovnováhu hormonálnych indikátorov a hormonálne poruchy často sprevádzajú bolestivú menštruáciu.

6 Choroby tráviaceho systému môžu spôsobiť veľmi bolestivý premenštruačný syndróm. Kvôli patológiám žalúdka a čriev sa často pozorujú spazmy a nadúvanie (flatulencia), podráždené črevné slučky vyvíjajú tlak na maternicu a prívesky, čím zvyšujú bolestivé pocity počas menštruácie.

7 Použitie vnútromaternicového zariadenia (IUD). U niektorých žien je IUD nežiaducou formou antikoncepcie, pretože môže byť jednou z príčin dysmenorey. Ak po inštalácii iného typu vnútromaternicového zariadenia má žena bolesť v spodnej časti brucha a bolesť nezmizne, ak je táto bolesť v spodnej časti brucha po inštalácii PMS pravidelná, objavuje sa pravidelne, vždy by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Počet gynekologických patológií, najmä tých, ktoré sa týkajú stavu maternice.Bolesť rôznej intenzity sa môže vyskytnúť na pozadí patologických zmien v svalových tkanivách maternice alebo s abnormálnou anatomickou štruktúrou, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje kontraktilné schopnosti orgánu alebo voľný tok menštruačného toku. Jedná sa o prítomnosť v tkanivách maternice myomatóznych uzlín, ktoré deformujú dutinu maternice, zaostalosť jej štruktúry, zúženie krčka maternice, posunutú polohu v panvovej oblasti, endometriálnu proliferáciu epitelu maternice za hranicami orgánu. Všetky tieto odchýlky vyvolávajú rôzne bolesti pred menštruáciou a počas menštruácie.

9 Dôsledky gynekologických chirurgických zákrokov, komplikované v období po pôrode. Cicatricial a ďalšie zmeny v tkanivách pohlavných orgánov, najmä maternice a príveskov, po operáciách môže spôsobiť predmenštruačné bolesti.

10 Zápalové procesy v orgánoch urogenitálneho systému. Na začiatku menštruácie sa často exacerbuje chronicky prebiehajúca pyelonefritída, cystitída a iné ochorenia, ktoré zvyšujú syndróm predmenštruačnej bolesti.

Diskutovateľná otázka, či sa predmenštruačná bolesť môže vyskytnúť u celkom zdravých žien, je vyriešená všeobecným názorom odborníkov, že ich fyziologický charakter sa prejavuje nízkou intenzitou a rozmazaním syndrómu bolesti. Prítomnosť rezných, ostrých, kŕčovitých bolestí pred začiatkom kritických dní je dôvodom na hľadanie príčiny v gynekologickej alebo inej patológii.

Gynekologické ochorenia ako príčiny ťažkej a neznesiteľnej bolesti

Zhoršenie pohody pred menštruáciou možno pozorovať s vrodenými anomáliami štruktúry maternice a iných pohlavných orgánov, potom hovoria o primárnych bolestiach. Aké choroby môžu byť, pri ktorých sú možné sekundárne a veľmi silné bolesti pred menštruáciou? Tieto typy bolesti sú častejšie u dospievajúcich dievčat počas obdobia menštruačného cyklu au mladých dievčat počas prvých dvoch rokov menštruácie.

Aké choroby môžu byť, pri ktorých sú primárne a veľmi ťažké bolesti možné pred menštruáciou, kvôli čomu sa žena môže dostať do žalúdka pred začiatkom prepustenia? Prečo pred mesačnou bolesťou v žalúdku? Sekundárne bolesti sa vyskytujú na pozadí nasledujúcich ochorení:

1 dysplázia spojivového tkaniva

2 zaostávanie maternice, ohybov a deformácií krčka maternice,

3 nedostatočnosť endokrinnej funkcie väziva hypofýzy a nadobličiek.

Takéto ochorenia môžu vyvolať stav závažného premenštruačného syndrómu v predvečer menštruácie s prejavmi rôznej závažnosti:

1 závraty, bolesti hlavy s bolesťami podobnými migréne,

2 dysfunkcia termoregulácie, nadmerné potenie,

3 náhly pokles krvného tlaku,

4 pocit necitlivosti v hornej a dolnej končatine,

5 búšenie srdca,

6 poruchy trávenia

7 výskyt edému v rôznych častiach tela,

8 striedavo ostrým sčervenaním alebo blanšírovaním kože,

9 intenzívna bolesť v spodnej časti brucha.

Endometriálna patológia sa okrem bolesti môže prejaviť ako špecifický charakter vaginálneho výtoku, ktorý si vyžaduje pozornosť. Mesačne s endometriózou často sprevádza výskyt nahnedlých zrazenín, ktoré sú pozorované na začiatku a na konci menštruácie. Ak má žena náhlu bolesť pred menštruáciou, vyznačuje sa prudkou intenzitou a kŕčmi, možno predpokladať vývoj mimomaternicového tehotenstva, hrozbu potratu alebo prudký rast rastu myomatóznych maternicových uzlín.

Premenštruačná bolesť je charakteristická pre gynekologické zápalové ochorenia, napríklad adnexitídu, salpingooforitídu, ako aj cystické lézie tkanív príveskov a adhézií v panvových orgánoch. Fenomény dysmenorey sprevádzajú často poruchy pravidelnosti období, kedy dochádza k oneskoreniam na 10-14 dní.

V niektorých prípadoch majú STI latentný charakter a pokračujú v počiatočných štádiách bez výraznej symptomatológie. Zmeny v maternici a príveskoch spôsobené pôsobením patogénov pred začiatkom menštruácie v dôsledku hormonálnych skokov sa môžu zhoršiť, čo sa prejavuje silnou bolesťou a inými príznakmi vo forme netypických vaginálnych sekrétov, pocitu svrbenia, pálenia a opuchu vonkajších genitálií. Aké choroby, ktoré nesúvisia so sexuálnou sférou, môžu viesť k tomu, že ťahanie, boľavé, akútne alebo matné bolesti v bruchu budú silnejšie, než tomu bolo v minulosti s PMS? Pred nástupom menštruácie sa môže vyskytnúť bolesť, ktorá úplne nesúvisí s gynekologickými problémami v dôsledku:

1 črevné patológie (syndróm dráždivého čreva, zápcha, črevná obštrukcia),

2 exacerbácie chronického priebehu zápalu slepého čreva,

3 vaskulárne poruchy s kŕčovými žilami v panvových orgánoch,

4 ochorenia močových ciest alebo močového mechúra.

Ak sa počas ICP vyskytla exacerbácia týchto chorôb, bolesť je vnímaná ako bolesť v maternici, v končatinách a vo vaginálnej oblasti.

Povaha bolesti v PMS, typy a typy bolesti

Fyziologický priebeh PMS vo väčšine prípadov nemá výraznú bolesť. Napätie vznikajúce v spodnej časti brucha, nemá žiadnu špecifickú lokalizáciu, pocity pocitu rozmazanej bolesti. Pri motorickej aktivite alebo v dôsledku zmeny polohy tela nie sú zosilnené, ale zostávajú na rovnakej úrovni. PMS bolesti sú sprevádzané ďalšími príznakmi, vrátane:

1 slabosť, ospalosť,

2 podráždenosť,

3 výkyvy nálady,

4 senzibilizácia v prsných žľazách,

Frekvencia takýchto príznakov môže byť jasne viditeľná v súlade s menštruačným cyklom, začínajúc väčšinou 3-5 dní pred nasledujúcou menštruáciou. S patologickým charakterom ICP sú jeho príznaky zaznamenané nielen v predvečer menštruácie, ale aj v rôznych fázach mesačného cyklu. Bolesť pred menštruáciou má výraznejšiu intenzitu a tiež často vyžaruje do lumbosakrálnej, gluteálnej oblasti. Je slabo zastavený analgetikami.

Čo sa týka veľmi silných, rezných bolestí s jasnou lokalizáciou, keď pacient hľadá pohodlnú polohu na ich zmiernenie, znamená to inú patológiu, ale nie syndróm premenštruačnej bolesti. Je potrebné rozlišovať tieto bolesti od príznakov akútneho zápalu slepého čreva, torzie nôh alebo prasknutia cystického útvaru alebo vajíčkovodov. To môže urobiť len lekár, takže v takýchto situáciách je lepšie, aby pacient zavolal sanitku.

Čo robiť, ako liečiť veľmi silnú bolesť pred menštruáciou

Čo by sa malo urobiť, aby sa určil dôvod, prečo žalúdok bolí pred menštruáciou a neochvejná alebo boľavá bolesť sa nezastaví? Po prvé, musíte navštíviť gynekológa, ak existuje jasná závislosť výskytu bolesti pred menštruáciou. Výsledky gynekologického vyšetrenia, histórie zozbieraných údajov a laboratórnych testov určia budúci priebeh činnosti. Nie je vylúčené, že bude potrebná konzultácia s endokrinológom, neuropatológom, gastroenterológom, psychiatrom.

Liečba predmenštruačnej bolesti by sa nemala liečiť až do výsledkov diagnostiky a odporúčaní lekárov. Identifikované endokrinné abnormality v práci vaječníkov, nadobličiek, štítnej žľazy vyžadujú korekciu hormonálnymi liekmi, ktoré môže predpísať len lekár. Naviac predpísaná vitamínová terapia, ktorá sa vykonáva perorálnymi alebo injekčnými prípravkami alebo s pomocou doplnkov stravy.

Problémy zápalovej povahy sa riešia užívaním antibiotík alebo antibakteriálnych látok, ktoré predpisuje gynekológ. Čo robiť, keď je bolesť pred menštruáciou, ako sa zbaviť ťažkej bolesti brucha s PMS, ako zmierniť predmenštruačné bolesti brucha, ktoré pilulky pomôže? Úľava od bolesti sa dosahuje užívaním antispasmodík a analgetík. Na zlepšenie odtoku menštruačného toku sa vykonáva komplex liečebných opatrení zameraných na zlepšenie krvného obehu a odstraňovanie opuchov tkanív, napríklad kurzov elektroforézy, masáže, terapeutickej gymnastiky. Je užitočné aktivovať úspornú pohybovú aktivitu, bez zaťaženia energiou, navštevovaním bazéna alebo tanca.

Bylinná medicína je dobrým pomocníkom pri zmierňovaní predmenštruačnej bolesti. Na zníženie intenzity bolesti môže byť použitie odvarov takých bylín ako rebrík, koreň Potentilla, šalvia, uzol. Pamätať. Nezávislá identifikácia príčin syndrómu premenštruačnej bolesti je nemožná. Okrem toho sa pacient musí najprv uistiť, že bolesť je dôsledkom PMS, a nie špecifickej gynekologickej alebo inej patológie. A to možno urobiť len s pomocou lekárskych špecialistov.

Pin
Send
Share
Send
Send