Zdravie

Kedy začína ICP a ako dlho trvá

PMS je veľmi častým syndrómom u žien a dievčat a jeho prejavmi často trpia nielen jeho majitelia, ale aj ich blízke okolie. Niektorí ľudia si myslia, že pri vysvetľovaní ich nevzhľadného správania sa s týmto syndrómom, ženy len hľadajú ospravedlnenie pre ich zlú náladu, ale v skutočnosti to nie je pravda. Ako zmierniť nepríjemné príznaky PMS môžete zistiť v tomto článku.

Ako PMS znamená

Skratka PMS má pomerne jednoduché dekódovanie - hovoríme o predmenštruačnom syndróme. Tento jav je charakterizovaný súborom symptómov, ktoré sa prejavujú u dievčaťa krátko pred nástupom menštruácie. Samozrejme, nehovoríme o samostatnej chorobe, ale približne polovica žien pociťuje v tomto období určité zmeny vo svojich orgánoch.

Čo znamená PMS

Ako už bolo spomenuté, PMS sa vyznačuje niektorými prejavmi a teraz ich budeme podrobnejšie zvažovať.

 • Hnev a podráždenosť, bez zvláštneho dôvodu.
 • Častá zmena nálady - od úplnej depresie až po agresiu.
 • Úzkosť, ktorá nemá základ.
 • Strata záujmu o obvyklé denné záležitosti.
 • Zvýšená únava.
 • Problémy so spánkom (môže byť ospalosť alebo nespavosť).
 • Bolesť hlavy, opuch, bolesť brucha.
 • Zvýšená chuť do jedla.
 • Exacerbácia infekčných procesov a alergických reakcií organizmu.

Ak pozorujete aspoň polovicu týchto príznakov vo vašej domácnosti krátko pred nástupom menštruácie, potom môžeme povedať, že máte do činenia s PMS.

Ako starý je ICP

Keďže PMS je jav, ktorý sa vyskytuje krátko pred menštruáciou, môže byť diagnostikovaný u dievčaťa z prvej menštruácie. Hoci, samozrejme, každý organizmus je individuálny, a ak ste nezistili žiadne príznaky tohto syndrómu vo vašej mladej mladosti, potom je celkom možné, že sa prejavia vo vyššom veku. Treba však poznamenať, že ženy vo veku od 20 do 40 rokov najčastejšie pociťujú obavy.

Koľko dní pred menštruáciou začína PMS

Nástup PMS u každej ženy prebieha individuálne. Väčšinou sa príznaky začínajú objavovať 2-3 dni pred začiatkom menštruácie. Treba však poznamenať, že niektoré dievčatá majú „šťastie“ oveľa menej - začínajú pociťovať podráždenosť, hnev a iné príznaky oveľa skôr - asi týždeň alebo dokonca desať dní pred príchodom „menštruácie“. Počet dní sa však môže líšiť.

Koľko dní PMS u žien?

Aj keď máte PMS začatý týždeň pred menštruáciou alebo dokonca desať dní - nie je vôbec nevyhnutné, aby sa jeho syndrómy prejavili po celú dobu. Len pár dní pred menštruáciou sa môže zastaviť agresia, apatia, úzkosť a iné „kúzla“ ICP. V tomto prípade sú samozrejme aj časté prípady, keď syndróm trvá až do menštruácie.

Ako pochopiť, že máte PMS

Jedným z prvých príznakov nástupu PMS sú náhle výkyvy nálady. V takýchto prípadoch môže žena na pozadí všeobecného blaha náhle pociťovať úzkosť a depresiu. Môže byť aj mimo rovnováhy a priniesť do agresívneho stavu niektoré úplne bezvýznamné problémy, ktorým by v inom čase s najväčšou pravdepodobnosťou nevenovala osobitnú pozornosť. Samozrejme, že nielen žena trpiaca PMS, ale aj ľudia, ktorí s ňou v tomto období mali kontakt, často trpia podobnými výkyvmi nálady.

Fyziologické zmeny v tele

Nástup PMS je najčastejšie charakterizovaný zmenami nielen v psychickom stave ženy, ale aj niektorými fyziologickými zmenami.

Uvažujme podrobnejšie o niektorých formách syndrómu.

 • V tomto prípade prevládajú bolesti hlavy, pri ktorých celkový arteriálny tlak nesmie prekročiť limity normy. Môže sa tiež vyskytnúť necitlivosť v rukách, potenie a brnenie v srdci.
 • Existuje aj edematózna forma PMS, ktorá postihuje predovšetkým mladé dievčatá. Hlavnými príznakmi tejto formy sú opuch prsníkov, keď sa dotkol, dievča sa cíti dosť boľavo. Okrem toho môže dôjsť k opuchu nôh, rúk a tváre. Možné zvýšenie potenia a bolesti brucha.

Čo robiť, keď máte PMS

Poradenstvo gynekológa

Lekári radia dievčatám, ktoré trpia PMS, aby zvýšili fyzickú aktivitu tým, že začnú cvičiť v posilňovni alebo sa zaregistrujú na jogu. Môžete sa však rozhodnúť aj pre beh, cyklistiku a mnoho ďalšieho.

Ak máte nadváhu, je lepšie ju znížiť. V prípade chýbajúcej hmotnosti musí byť stroj napísaný. Okrem toho, nezneužívajte sladkosti - sladkosti, koláče, pečivo, sýtené nápoje a tak ďalej. Všimnite si, že PMS môže byť obzvlášť výrazný u žien užívajúcich antikoncepčné lieky.

Zbavte sa zlých návykov, ak nejaké existujú. Odmietnutie ľahkých alkoholických nápojov a fajčenie často znižuje príznaky PMS a dokonca ich eliminuje.

Možno jedným z najdôležitejších tipov je zistiť, či majú endokrinné alebo infekčné ochorenia. Ak ich stále máte, určite by ste sa ich mali zbaviť.

Venujte pozornosť skutočnosti, že PMS priamo súvisí s cyklickými výkyvmi ženských hormónov a mala by byť eliminovaná. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, potom lekári odporúčajú užívať perorálnu antikoncepciu. Správnym výberom dávky liekov sa môžete vyhnúť náhlym výkyvom hormónov. Liečba liekmi by sa mala začať až po konzultácii s lekárom.

Určite chápete, že váš emocionálny stav môže ovplyvniť rovnováhu hormónov v tele, a preto stres výrazne zvyšuje nepríjemné príznaky PMS. Je dôležité odstrániť príznaky nervového napätia a bylinné čaje, relaxáciu a dychové cvičenia vám môžu pomôcť. Skúste rôzne techniky, a nakoniec budete môcť vybrať ten, ktorý pomôže zmierniť váš stav. Je tiež dôležité získať dostatok spánku a nie prepracovania - najmä krátko pred nástupom menštruácie.

Ako vysvetliť mužovi alebo priateľovi, čo je PMS

Počas obdobia ICP mnohé dievčatá a ženy často zhoršujú vzťahy s partnermi. Dôvodom je často nestabilný psychologický stav ženy - stáva sa nervóznou a podráždenou, občas sa „odtrháva“ od svojej milovanej osoby. Nie každý vie, že existuje taký jav ako PMS. Ak pochopíte, že to je syndróm, ktorý má negatívny vplyv na vás, a kvôli tomu váš vzťah trpí, všetkými prostriedkami povedať vášmu milencovi o tom. Snažte sa mu vysvetliť, že v týchto dňoch nie ste vždy schopní kontrolovať svoje emócie, ktoré ste neskôr veľmi ľutovali. Povedzte mužovi, že vynaložíte maximálne úsilie, aby ste nepodľahli výkyvom nálady. Mimochodom, nech vaše slová nesúhlasia s prípadom.

Ak máte pocit, že sa na vás vlieva zlá nálada, snažte sa vyhnúť stresu vo vašom vzťahu so svojím partnerom - choďte do inej miestnosti, čakajte tam na vrchol svojho stavu. Odporúčame tiež, aby ste človeka vopred varovali, aby vás v týchto chvíľach nepokúšal vyprovokovať, aby ste vyslovili vyrážkové slová, ktoré sú často spôsobené iba PMS a nemajú nič spoločné s vašimi skutočnými myšlienkami.

Aký je rozdiel medzi PMS a mesačnou

Odpoveď spočíva v dešifrovaní skratky PMS (predmenštruačný syndróm). Toto je obdobie, ktoré predchádza začiatku menštruácie (menštruácia). Po ICP začnú samotné menštruačné obdobia, počas ktorých môže žena tiež pociťovať určité nepríjemné pocity, ale súčasne sú zaznamenané hlavné symptómy PMS alebo ich úplné vymiznutie.

Príznaky PMS

Symptómy predmenštruačného syndrómu sú omnoho širšie ako len zmeny v emocionálnom stave. Za tie dni, ako dlho PMS trvá až do menštruácie, dievča má čas zažiť nielen duševnú poruchu, ale aj fyzickú indispozíciu.

Symptómy trvajú 3 až 14 dní pred nástupom menštruácie. Záleží na mnohých faktoroch, vrátane

pravidelnosť a trvanie cyklu. Avšak ani pri pravidelnej menštruácii nie je vždy jasné, či sa ICP stane, ako dlho bude trvať a kedy skončí.

Je manifestácia PMS závislá od veku?

Odborníci na vedomie, že s vekom zvyšuje trvanie

a počet súčasne sa vyskytujúcich prejavov PMS. Dospievajúci vo veku 13-17 rokov, ako aj tí, ktorí sa naučili, že takéto obdobia spravidla nemajú psychofyzické poruchy. Alebo nie sú tak vyslovené, že dievča ich môže jednoducho ignorovať.

Symptómy u starších žien sú výraznejšie a trvajú dlhšie. Pre tých, ktorých vek sa blíži menopauze, je PMS obzvlášť dlhá a vyčerpávajúca.

Prejav mladých dievčat

Či a ako dlho PMS trvá pre dievčatá, závisí od viacerých faktorov. Mesačné vo veľmi mladých dievčatách majú stále nepravidelný charakter, niekedy začínajú náhle a trvajú 2 až 7 dní. A emocionálny stav každého adolescenta počas puberty je veľmi nestabilný, takže dievčatá jednoducho nemajú čas pochopiť, či existuje PMS a či priniesla aspoň nejaké nepríjemnosti.

Možné prejavy PMS v mladom veku:

 • opuch prsníkov,
 • akné na tvári
 • bolesť brucha.

Vo vhodnom čase môže dievča tieto príznaky definovať, keď začne menštruácia. Zvyčajne sa prejavujú 3-4 dni pred menštruáciou a trvajú až do konca menštruácie.

Samice PMS

Vo veku od 18 do 25 rokov dochádza k prestavbe ženského tela;

vyzerajú jasnejšie a vydržia oveľa dlhšie. Napríklad, niekedy bolesti hlavy v čase, keď PMS trvá u žien, vyvinúť do ťažké migrény, čo neprináša optimizmus a vplyv na emocionálny stav. Ale po ukončení PMS, bolesť sama zmizne. V tejto dobe, menštruačný cyklus, spravidla normalizované, žena môže už predvídať začiatok ďalších kritických dní. Ale pochopiť, kedy začne ICP, často nie je silný.

Symptómy syndrómu u žien sú oveľa širšie:

 • výkyvy nálady
 • podráždenosť, niekedy sa mení na agresiu,
 • plačlivosť,
 • bolesti v celom tele
 • opuch,
 • akné na koži.

PMS u žien trvá 7-10 dní a prechádza po nástupe menštruácie. Existujú však prípady, keď sa príznaky objavia 14 dní pred nástupom menštruácie a trvajú až do konca menštruácie. Ak vezmeme do úvahy, že cyklus je asi 28 dní, potom žena riskuje, že sa nikdy nezbaví manifestácií PMS.

PMS u žien vo veku 40+

Štyridsať rokov je približný vek, kedy začína menopauza. V tomto čase, keď začínajú príznaky PMS a ako dlho symptómy vydržia, nezávisí to vždy od menštruačného cyklu.

 • nadmerné potenie
 • dýchavičnosť
 • opuch,
 • nevoľnosť,
 • závraty,
 • nadmerná únava
 • výkyvy nálady.

Žena zažíva oslabujúcu fyzickú bolesť, ktorá trvá až do konca menštruácie. Opäť je telo prestavané, menštruačný cyklus sa stráca, takže pani často nevie, kedy začne nasledujúca menštruácia a ako dlho bude trvať.

Vo veku približne 50 rokov začína menopauza, po ktorej sa môžu objaviť niektoré príznaky PMS, ale toto všetko netrvá dlho a postupne sa stráca.

PMS u adolescentov

Živé prejavy PMS v dospievaní by sa nemali prehliadať, pretože sa v budúcnosti zvyčajne zhoršujú. V tomto prípade by ste sa mali čo najskôr obrátiť na svojho gynekológa, aby dieťaťu vysvetlil princíp premenštruačného syndrómu, koľko dní pred začiatkom menštruácie a kedy končí. Okrem toho je možné identifikovať skoré štádium patológie iných systémov. Rodičia by mali byť veľmi pozorní, pretože príznaky PMS je ťažké odlíšiť od puberty a nestabilného emocionálneho stavu všetkých adolescentov.

PMS po pôrode

Prvých 6-8 týždňov po pôrode nie je nič, čo sa nazýva desiaty mesiac tehotenstva. Počas tohto obdobia prechádza telo matky proces involúcie - opačný vývoj všetkých orgánov, ktoré sa zmenili počas vývoja plodu. Prax ukazuje, že menštruačný cyklus sa stáva nepravidelným a nepredvídateľným. Mnohé ženy v tomto období po prvýkrát pociťujú premenštruačný syndróm. Ako dlho je zotavenie nemožné vypočítať, ale zvyčajne sa reprodukčný systém vracia do normálu za rok.

PMS v menopauze

Oneskorenie menštruácie v menopauze je prirodzeným javom, pretože ženské telo je prestavané a pripravuje sa na prácu v nových podmienkach. Vzhľadom na pokles produkcie estrogénu sa mení charakter PMS. Koľko dní pred menštruáciou začína, teraz je veľmi ťažké počítať, pretože existuje niekoľko možností pre nástup menopauzy. V ideálnom prípade bude každá nová menštruácia slabá a bude oneskorená o niekoľko dní. Existujú však prípady ako ostré skoky v pláne a jednorazové zastavenie cyklu. ICP sa preto vyznačuje aj nepredvídateľnosťou a nekonzistentnosťou.

Trvanie PMS ovplyvňujú aj ďalšie faktory.

Genetická predispozícia. Ak príbuzní ženskej línie ICP trvajú dlhšie ako 7 dní, potom je vysoká pravdepodobnosť, že budete mať tento problém. Táto patológia je nedostatočne prístupná na korekciu liekmi. Preto je potrebné zorganizovať plnohodnotnú stravu a správny spôsob práce a odpočinku.

Choroby. V tele je všetko prepojené, takže ochorenia pod vplyvom PMS sa zhoršujú a zvyšujú počet dní predmenštruačného syndrómu. Včasná diagnóza pomôže identifikovať skryté ochorenia a správna liečba zmierni ochorenie a vyhladí príznaky PMS.

Prísne diéty a nedostatok odpočinku. Správna výživa, osemhodinový spánok a mierna fyzická aktivita prispievajú k celkovej podpore zdravia a regulácii procesov všetkých orgánov a systémov. Preto prechod na zdravý životný štýl pravdepodobne zníži počet dní a vyhladí všetky prejavy PMS.

Zdĺhavý stres. Stresové situácie sú pre telo prospešné, pretože mobilizujú všetky jeho funkcie a využívajú skryté rezervy. Na rozdiel od toho je však nepretržitý dlhodobý stres mimoriadne škodlivý. Uvoľňujú nervový systém, oslabujú imunitný systém, prijímajú moc a zvyšujú počet kritických dní.

Ako skrátiť trvanie PMS

Po prvé, musíte navštíviť gynekológa a spolu s ním určiť, koľko PMS začína. Potom musíte podstúpiť diagnostické vyšetrenie, aby sa vylúčil vývoj všetkých druhov ochorení. Potom špecialista predpisuje komplexnú liečbu.

Zostavuje sa individuálne v závislosti od povahy symptómov. Okrem vyhladenia príznakov predmenštruačného syndrómu môžu predpísať hormonálnu substitučnú liečbu, najnovšiu generáciu antikoncepčných prostriedkov, homeopatických liečiv. Okrem toho štát zlepšuje kvalitu výživových doplnkov, bylinných čajov, komplexov vitamínov. Pri výpočte dávky liekov nemôžete použiť recepty alebo rady priateľiek, pretože každý organizmus je jedinečný a vyžaduje osobný terapeutický prístup.