Vitálny

Hyperplázia endometria v menopauze - prehľady kyretáže

Pin
Send
Share
Send
Send


Liečba hyperplázie endometria po kyretáži závisí od príčin tohto stavu. Hyperplázia - nadmerný rast vnútornej výstelky maternice. Endometrium sa neustále mení pod vplyvom hormónov, ktorých koncentrácia je určená jednou alebo inou fázou cyklu. Sliznicu maternice tvorí spojivové tkanivo, dvojvrstvový epitel a krvné cievy. Vonkajšia (funkčná) vrstva je zodpovedná za menštruáciu.

Hyperplázia endometria je bežné gynekologické ochorenie, počet nakazených žien sa z roka na rok rýchlo zvyšuje. Je to spôsobené zhoršením environmentálnej situácie, zvýšením očakávanej dĺžky života žien. To ovplyvňuje reprodukčné zdravie krásnej polovice ľudstva. Najčastejšie sa endometrióza vyskytuje počas vzniku menštruačného cyklu u mladých dievčat a premenopauzy u starších žien. V tomto čase sa v tele vyskytujú najvýznamnejšie hormonálne zmeny.

Aký je vzťah medzi hyperpláziou endometria a ženskými hormónmi?

Normálne sa menštruačný cyklus skladá z 3 fáz: rastu hornej vrstvy, dozrievania endometria a jeho odmietnutia. Odpočítavanie nového cyklu začína prvým dňom menštruácie. Približne v 15. deň cyklu nastáva ovulácia. Ak nedôjde k oplodneniu, vajíčko sa odstráni spolu s hornou vrstvou endometria. Všetky tieto procesy prebiehajú pod kontrolou pohlavných hormónov. Estrogény sú nevyhnutné na tvorbu a dozrievanie hornej vrstvy endometria, progesterón prispieva k udržaniu tehotenstva, ak sa vyskytne. Vo fáze maturácie endometria dochádza k naprogramovanej bunkovej smrti, ktorá neumožňuje, aby endometrium rástlo viac, než je nevyhnutné.

Podobné procesy sa vyskytujú len vtedy, ak má žena ovuláciu. V jeho neprítomnosti existuje dlhodobý účinok estrogénu na výstelku maternice, čo vedie k jeho nadmernému rastu. Vývoj endometriózy je spôsobený zvýšením koncentrácie estrogénu v krvi, ktorá sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov. Po prvé, dochádza k zmenám v množstve produkovaných ženských hormónov, hormonálnych porúch, ovariálnych nádorov, ktoré produkujú hormóny, polycystických vaječníkov. Hormonálne poruchy sa môžu vyskytnúť, keď sa antikoncepčné lieky neberú správne, po umelom ukončení tehotenstva, diagnostickej kyretáži, zápalových ochoreniach vnútorných pohlavných orgánov.

Komplikované patológie môžu zhoršiť priebeh ochorenia: mastopatia, hypertenzia, diabetes, nadváha. Podľa prevalencie a typu štruktúry sa endometriálna hyperplázia delí na: glandulárne-cystické, fokálne, glandulárne-fibrózne a adenomatické. Glandulárne typy hyperplázie sú charakterizované zvýšením počtu glandulárnych buniek, ktoré tvoria cysty. Glandulárna a cystická hyperplázia majú rovnaké príznaky.

Keď adenomatózne tvoria výrazné zmeny v štruktúre buniek a ich zrýchlené delenie. Atypická hyperplázia sa považuje za prekancerózny stav, takže jej liečba sa má začať okamžite. Výskyt malígnych buniek je pozorovaný v približne 35% prípadov. Časté prípady glandulárnej hyperplázie môžu byť spojené s metabolickým syndrómom, v ktorom imunitný systém nie je schopný zničiť malígne bunky. Toto ochorenie je charakterizované prítomnosťou obezity, diabetes mellitus a absenciou ovulácie.

Hlavné príznaky hyperplázie endometria

Hlavným príznakom endometriózy je krvácanie z maternice. U mnohých pacientov sa vyskytujú dlhé obdobia menštruácie, po ktorých sa pozoruje hojná menštruácia. V niektorých prípadoch nedochádza k porušeniu cyklu, menštruácia začína včas, ale je dlhšia a hojnejšia. Na pozadí zlomeného cyklu sa často vyskytuje intermenštruačné krvácanie. V niektorých prípadoch sa vyskytne amenorea.

Metabolický syndróm často sprevádza hyperpláziu endometria. V takýchto prípadoch sa k krvácaniu pridajú také príznaky ako nadváha, rast vlasov mužského typu, chrapot a iné symptómy spojené s účinkom mužských hormónov. Hyperplázia endometria často vedie k neplodnosti, potratu, mastopatii. Okrem toho sa môže vyskytnúť kŕčová bolesť v bruchu, krvácanie po pohlavnom styku.

Pri diagnóze by mal lekár poznať všetky vlastnosti menštruačného cyklu ženy: trvanie cyklu, menštruácia, či sú nejaké oneskorenia. Transvaginálny ultrazvuk sa uskutočňuje v 5-7 dňoch cyklu. S ním určte hrúbku endometria, najmä jeho štruktúru. V patológii má endometrium hrúbku viac ako 8 mm. Pri hrúbke väčšej ako 2 cm môže lekár podozrenie na prítomnosť malígnych buniek. Keď sa ultrazvuk maternice vykoná v ktorýkoľvek deň cyklu.

Škrabanie na hyperpláziu endometria sa uskutočňuje na diagnostické aj terapeutické účely. Krvný test hladiny hormónov pomáha identifikovať metabolické poruchy a polycystické vaječníky. Mamografia sa predpisuje na identifikáciu mastopatie a zhubných nádorov prsníka.

Spôsoby liečby hyperplázie

Voľba liečby pre túto patológiu závisí od vlastností cyklu, štruktúry endometria a veku ženy. Hormonálne lieky sú predpisované individuálne, kontraindikácie na ich použitie sú: diabetes, cholelitiáza, tromboflebitída, alkoholizmus a fajčenie. Pred menovaním je potrebné vykonať krvný test a monitorovať imunitný systém. Odstránenie endometria môže viesť k recidíve ochorenia, preto sa nepoužíva pri liečbe atypických foriem hyperplázie.

Hysterektómia je indikovaná neúčinnosťou hormonálnej terapie a kyretáže, prekanceróznych stavov, počas menopauzy.

Liečba hyperplázie endometria sa zvyčajne uskutočňuje v 2 štádiách. Pri 1 sa endometrium zoškrabáva pod kontrolou hysteroskopu. Pri čistení sa funkčná časť odstráni spolu so všetkými patologickými neoplazmami. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, hysteroskop vám umožňuje plne sledovať priebeh zákroku, čo ho robí účinným a menej traumatickým. Čistenie sa vykonáva pomocou kyrety, v niektorých prípadoch sa vyžaduje použitie mechanizmu, ktorý zastaví krvácanie. Odstránený obsah dutiny maternice sa posiela na histologickú analýzu, čo nám umožňuje určiť charakter patologického procesu a schému ďalšieho spracovania.

Po kyretáži sa predpisuje liečba drogami, aby sa zabránilo opätovnému výskytu ochorenia. K tomu predpíšte hormonálne lieky, ktoré sa užívajú podľa špecifickej schémy. Na liečbu hyperplázie u mladých žien sa najčastejšie používajú kombinované antikoncepcie. Je výhodné použiť jednofázové liečivá, ktoré majú konštantný účinok na endometrium a inhibujú jeho rast. Je potrebné prijať 3-6 mesiacov. Pri správnej liečbe sa hyperplázia glandulí zvyčajne nevyskytuje.

Pri liečbe žien starších ako 40 rokov sa používajú progestogény. Príjem liekov začína od 15. dňa menštruačného cyklu a pokračuje až do nástupu menštruácie. Priebeh liečby trvá šesť mesiacov. Pri hyperplázii endometria v postmenopauzálnom období sa liečba predpisuje až po dôkladnom vyšetrení. Ak nie sú zistené nádory, lekár predpisuje 17-hydroxyprogesterón caproate každé 3 dni počas 8 mesiacov. Po ukončení priebehu liečby sa vykoná diagnostická kyretáž, výsledný materiál sa pošle na histologické vyšetrenie.

Liečba atypickej formy hyperplázie zahŕňa podávanie agonistov hormónu uvoľňujúceho gonadotropín. Niektoré lieky sa musia užívať raz každých 30 dní, niektoré denne. Šesť mesiacov po začatí liečby sa vykonáva opakované čistenie.

Pacient by mal každý mesiac podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie, ktoré monitoruje model rastu endometria.

Potrebné sú aj pravidelné lekárske vyšetrenia, krvné testy na cholesterol a cukor.

Vlastnosti diagnózy - hyperplázia endometria

Hyperplázia endometria je ochorenie, keď endometrium rastie (vnútorná vrstva, ktorá pokrýva maternicu). Zároveň sa zväčšuje a zahusťuje. S normálnym mesačným cyklom, pod pôsobením hormónov, endometrium exfoliates a reprodukčný orgán je odstránený. Ak má žena hormonálne zlyhanie, tento proces sa nevyskytuje.

Škrabanie (kyretáž) je chirurgický zákrok, ktorý odstraňuje endometrium. Škrabanie sa považuje za terapeutickú aj diagnostickú manipuláciu, pretože po zákroku sa odstránené endometrium vyšetrí pod mikroskopom, po ktorom gynekológ predpíše správnu taktiku liečby.

Hyperplázia endometria je ochorenie, ktoré sa vyskytuje u žien v krásnej polovici ľudstva, bez ohľadu na vek. Vo väčšine prípadov sa však takéto ochorenie objavuje v období dospievania a menopauzy, keď sa v tele vyskytujú zmeny hladiny hormónov.

Podľa lekárov je endometriálne škrabanie počas menopauzy jedinou liečbou tohto ochorenia.

Recenzia pacientov o kyretáži pre hyperpláziu endometria

Keďže telo každej dievčatá je iné, dnes farmakológia a moderná medicína nevyvinuli univerzálne prostriedky a metódy, ktoré by rovnako pomohli ženám zbaviť sa choroby.

Napriek tomu sú hodnotenia kyretáže pre hyperpláziu endometria väčšinou pozitívne. Mnohé dievčatá tvrdia, že postup je veľmi efektívny.

Môžete tiež vidieť recenzie, že po čistení došlo nielen k pozitívnym zmenám v stave endometria, ale aj k zlepšeniu pohody, hormonálny fond sa vrátil do normálu, menštruácia sa stala pravidelnou a menej hojnou a bolestivou.

Bohužiaľ, sú tu aj takí pacienti, ktorí pochybujú o účinnosti kyretáže. V takýchto prípadoch dievčatá tvrdia, že nedôverujú procedúre tým, že po prvom zoškrabaní po určitom čase musíte znova zopakovať manipuláciu.

Natalia, 35 rokov

„Keď som mal 33 rokov, gynekológka diagnostikovala hyperpláziu endometria, predpísala hormonálny prípravok a odporúčala kyretáž. Hormóny strávené na pitie, postup bol vykonaný, ale po 8 mesiacoch endometrium začal opäť rásť. Obrátila sa k gynekológovi a povedala, že sa to stane. Ide teda o to, aby sme takýto postup vykonali, pretože od toho času ho musíte znova prežiť? Možno by mali byť lekári informovaní o iných metódach liečby s takou diagnózou? “.

Valeria, 57 rokov

„Keď som mal 49 rokov, začala moja menopauza, moja menštruácia sa zastavila. Ale v 54 rokoch ma krvácanie začalo trápiť, obrátila sa na gynekológa. Po vyšetrení, lekár predpísal testy a piť hormóny, potom škrabanie, aby sa uchýliť k odstráneniu maternice. Po zákroku sa telo rýchlo zotavilo, po návšteve u lekára sa nezistili žiadne formácie a zápaly. Okrem toho sa zlepšila pohoda. Vďaka škrabaniu sa nielen zbavili príznakov, ktoré sprevádzajú endometriózu, ale aj vyliečili chorobu. “

Daria, 27 rokov

„Od začiatku menštruácie som mal zlyhanie cyklu. Ale kvôli nedostatku vedomia tomu nevenovala dostatočnú pozornosť a vynechala príležitosť začať včasnú liečbu. Pred rokom, po tom, čo sme sa vydali, môj manžel a ja sme začali plánovať tehotenstvo, v dôsledku čoho všetky pokusy skončili sklamaním. Po konzultácii s gynekológom, radila vyčistiť maternicu. Po zákroku, vo veku 26 rokov, bola diagnostikovaná hyperplázia. Gynekológ predpísal antibiotiká, potom Jeanine. Po 6 mesiacoch zmenila liek na Duphaston, ktorý bol tiež takmer pol roka rezaný. Po takejto liečbe sa po 1,5 roku moje telo vrátilo do normálu, menštruácia sa stala pravidelnou a menej bolestivou. Naozaj dúfam, že čoskoro bude v našej rodine doplnenie. “

Príčiny hyperplázie endometria

S rozvojom akejkoľvek choroby je vždy príčinná súvislosť, ktorá znamená nezvratné patologické zmeny v práci ľudských orgánov a systémov. Hyperplázia endometria nie je výnimkou.

Príčiny hyperplázie endometria sú nasledovné:

 • hormonálne zlyhanie (prebytok estrogénu, premenopauzálny stav),
 • hypertenzia, ochorenia nadobličiek, ochorenia štítnej žľazy, diabetes mellitus alebo iné patologické stavy endokrinného systému,
 • zápal reprodukčného systému,
 • polycystické vaječníky, myómy alebo nádory (benígne a malígne),
 • genetická predispozícia
 • potraty a potraty,
 • používanie perorálnych kontraceptív.
 • obezita, metabolické poruchy v tele.

Aby sa zabránilo hyperplázii endometria v dôsledku exacerbácie chronických ochorení, je potrebné pravidelne navštevovať gynekológa na vyšetrenie, viesť zdravý životný štýl.

Príznaky ochorenia

Hlavným znakom hyperplázie endometria je prítomnosť nepravidelností v menštruačnom cykle. Dievča sa môže sťažovať na nezvyčajné prepustenie pred alebo po menštruácii a počas kritických dní vo veľkých množstvách. Aj počas tohto obdobia môže dôjsť k narušeniu:

 • bolestivosť žalúdka
 • slabosť
 • zvýšenie teploty
 • zažívacie ťažkosti,
 • všeobecná malátnosť,
 • bolesti hlavy, atď.

Niekedy dochádza k hyperplázii endometria bez príznakov, ale žena nemôže dlho otehotnieť. Preto, ak sa pri absencii sťažností a pravidelnom sexuálnom živote, tehotenstvo sa nevyskytuje po celý rok - mali by ste vážne zvážiť a byť dobre vyšetrené vysoko kvalifikovaných špecialistov.

Diagnostické metódy

Diagnostika hyperplázie endometria nie je zložitá. Najprv musíte zozbierať anamnézu, počas ktorej pacient rozpráva všetky informácie o svojej menštruácii: keď to začalo, koľko dní trvá, aké sú početné výtoky, aký je jej zdravotný stav počas menštruácie, existujú nejaké oneskorenia, sú medzi mesiacmi nejaké výtoky.

Gynekológ tiež objasňuje, či má pacient špecifické sťažnosti a predispozíciu k vývoju genetických patológií.

Uistite sa, že ultrazvuk vaginálny senzor. Vykonáva sa v prvej fáze menštruácie na stanovenie endometria v hrúbke, štruktúre, uniformite. Ak je prítomné dlhotrvajúce krvácanie, ultrazvuk sa vykonáva bez ohľadu na fázu cyklu. Ak je hrúbka vrstvy 7 mm alebo viac, znamená to hyperpláziu, a ak 20 mm - o malígnom procese.

Informatívna bude aj analýza hladiny hormónov, ktoré určia zlyhanie. Okrem toho sa vykonáva mamografia.

Čo presne sa odstráni zoškrabaním a ako to pomôže

Vnútorná vrstva maternice má dve vrstvy - funkčnú a bazálnu vrstvu. Prvý je zodpovedný za pripútanosť a rozvoj dieťaťa. Ak tehotenstvo neprišlo, potom sa počas menštruácie odlupuje a vylučuje vo forme hlienu. Medzi vrstvami sú nádoby a keď je prvá vrstva (utratená) odmietnutá, praskne a krv sa uvoľní.

S hyperpláziou endometria je funkčná vrstva zväčšená a menštruácia sa prirodzene stáva nadmerne hojnou. Preto pri tomto ochorení existuje veľmi vysoké riziko otvorenia krvácania.

Nebezpečenstvo hyperplázie endometria spočíva v skutočnosti, že medzi zväčšenými bunkami môžu vzniknúť malígne neoplazmy. Škrabanie v diagnóze hyperplázie endometria je odstránenie všetkého zarasteného tkaniva.

Súčasne sa počas kyretáže odstráni vrstva, v ktorej môže postupovať onkológia a eliminovať príčinu krvácania.

Je možné robiť bez škrabania

Malo by sa okamžite poznamenať, niekedy sa môžete vyhnúť kyretáži endometria.

Ak žena pred menopauzou nemala ťažký výtok alebo sťažnosti na blaho počas kritických dní, podľa ultrazvuku alebo počítačovej tomografie sa nevyskytujú žiadne patologické zmeny, cytologický náter z krčka maternice nemá atypické bunky, potom sú na liečbu predpísané hormonálne látky.

Žena teda môže byť liečená liečivom, ale pod prísnou kontrolou hrúbky funkčnej vrstvy a analýz cervikálnych náterov.

Ale v období menopauzy je potrebné škrabanie. S jeho pomocou sa eliminuje strata krvi a presná diferenciácia endometriálnej hyperplázie, onkológie a zápalu.

Ak sa počas kyretáže karcinómu endometria zistí, ochorenie bude diagnostikované v ranom štádiu. To vám umožní okamžite priradiť správnu, a čo je najdôležitejšie, včasnú liečbu.

Prípravok na zoškrabovanie

Keďže endometriálna kyretáž je chirurgický zákrok, vyžaduje si starostlivú prípravu (okrem prípadov, keď sa vykonáva núdzové čistenie).

Po prvé, musíte si uvedomiť, že postup sa vykonáva v určitých dňoch menštruačného cyklu. Во-вторых, нужно пройти обследование у кардиолога, невропатолога, терапевта и сдать полный список необходимых анализов.

К списку обязательных анализов перед выскабливанием эндометрия относятся:

 • kompletný krvný obraz (odber vzoriek prstov) a moč,
 • stanovenie vlastností zrážanlivosti krvi (odber žily),
 • biochemický krvný test,
 • test na protilátky proti hepatitíde, HIV, syfilis (analýza RW),
 • mikroskopia čistoty vaginálneho náteru
 • nádrž sekanie sekrétov
 • stanovenie hladiny ženských hormónov,
 • elektrokardiogramu (EKG).

Potrebujeme tiež dve ultrazvukové vyšetrenia v dvoch rôznych cykloch, ktoré naznačujú, že hrúbka endometria je väčšia ako 1,5 cm Manipulácia sa vykonáva pred nástupom zamýšľanej menštruácie, keď je hrúbka funkčnej vrstvy maximálna na odstránenie.

14 dní pred zákrokom sa pacientovi odporúča, aby prestal užívať lieky alebo potravinové doplnky okrem tých, ktoré predpisuje ošetrujúci lekár. Pred kyretážou je potrebné dôkladné očistenie tela, aby sa rehabilitácia mohla uskutočniť rýchlejšie a efektívnejšie.

Je to dôležité! Je nevyhnutné zrušiť používanie antikoagulancií, aby sa zabránilo silnému krvácaniu počas manipulácie. Týždeň pred operáciou je pohlavný styk obmedzený alebo úplne eliminovaný, najmä ak je prítomné kontaktné krvácanie. Taktiež je zrušené douching. 12 hodín pred zákrokom by ste mali upustiť od používania jedla a 6 hodín vypiť. Večer, v predvečer zákroku, sa vykoná očistná klystír.

Jediný prípad, keď sa zoškrabanie vykonáva bez testovania a predchádzajúcej prípravy, ak je pacient dodaný ambulanciou s ťažkým krvácaním.

Vlastnosti kyretáže s hyperpláziou

Ženy sa vždy obávajú, ako sa tento postup uskutočňuje, aké sú dôsledky a riziká. Kyretáž je chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva na operačnej sále. V tomto prípade je pacient v pohodlnej polohe na gynekologickej stoličke.

Vo väčšine prípadov je žena podaná anestézia. Je to spôsobené tým, že čistenie je bolestivý a nepríjemný postup. Anestézia sa nepoužíva len po pôrode alebo potrate, pretože krčka maternice je už dosť rozšírená.

Gynekológ si osobne vyberie spôsob, akým bude vykonávať operáciu - kyretáž v slepom alebo pomocou hysteroskopu (ide o videokameru so svetlom, ktorá má aj kanál na prívod sterilného vzduchu).

Blind Scraping

Po anestézii, keď pacient prestane cítiť vnútorné orgány, gynekológ postupuje. Ale nie sú žiadne rezy.

Najprv musíte rozšíriť krk, aby ste získali viac miesta na chirurgické zákroky. Na tento účel sa dilatátor vloží do vagíny, zriedených stien a získa sa prístup do krčka maternice.

Potom pomocou špeciálnych sond s rôznymi priemermi postupne otvoria krk. Keď sa dosiahne požadovaný výsledok, maternica sa skontroluje na ohyb a dĺžku.

Ďalej, s kyretou (chirurgická lyžica), funkčná vrstva je zoškrabaná pozdĺž stien organu, zvláštna pozornosť je venovaná rohom.

Po očistení sa krvné cievy, ktoré krvácajú, kauterizujú a odstránená sliznica sa otrávi na histologické vyšetrenie.

Škrabanie endometria trvá približne 30 minút. Potom je pacient odvezený na oddelenie, kde ju anesteziológ pozoruje, kým prebudí a normalizuje svoju pohodu.

Kyretáž s hysteroskopom

Rovnako ako pri slepom zoškrabaní, počas procedúry je pacient v gynekologickej stoličke v spánku pre lieky. Gynekológ nainštaluje dilatátor, vloží hysteroskop a pomocou vzduchu postupne rozširuje maternicu do práce.

Kyreta sa vloží do ďalšieho kanála zariadenia a pred odstránením sa vyhodnotí stav, hrúbka, reliéf a farba odstránenej vrstvy.

Po odstránení sa umiestni do nádoby (jedného alebo viacerých) a tiež sa pošle na histologické vyšetrenie. Do hysteroskopu sa zavádza špeciálny prístroj, s ktorým sa spália cievy na zastavenie krvácania. Prevádzka sa zvažuje.

Samostatné zoškrabanie

Stále je tu niečo ako samostatné škrabanie. Inými slovami, ide o diagnostickú kyretáž, ktorú používajú gynekológovia v prípadoch, keď je potrebné zistiť presnú príčinu patologických zmien alebo ťažkostí (nepravidelné, predĺžené obdobia, uvoľňovanie krvi v menopauze, podozrenie z neplodnosti).

Postup sa vykonáva podobne ako vyššie uvedené schémy s úplnou predoperačnou prípravou.

Je to dôležité! Diagnostická kyretáž sa vykonáva len v nemocnici! Ako pri každom chirurgickom zákroku, aj tento postup má niekoľko kontraindikácií:

 • opakovaného výskytu infekčných, bakteriálnych alebo vírusových ochorení (chlamýdie, kvapavka),
 • akútne ložiská zápalového charakteru v panvových orgánoch,
 • exacerbácia chronického ochorenia srdca, obličiek alebo pečene.

Liečba hyperplázie endometria pomocou liekov

Po chirurgickom zákroku chirurga musí liečba hyperplázie nevyhnutne pokračovať na úkor liekov, prvé 3 až 5 dni sa musia predpisovať hemostatické prípravky.

Gynekológ odporúča podstúpiť cyklus antibiotík (5-7 dní), aby sa zabránilo pridaniu infekcie. V prípade potreby predpíšte aj analgetiká a protizápalové látky.

Ďalšie vymenovania závisia od histologického vyšetrenia. Ak nie je v skúmanom materiáli žiadna malígna alebo patologická zmena, pacientovi je predpísaná štandardná hormonálna liečba. Všetko však záleží na niektorých nuanciách:

 • Ak sa patológia nachádza u dospievajúceho dievčaťa alebo u ženy mladšej ako 35 rokov, potom sa používajú kombinované orálne kontraceptíva (COC), medzi ktoré patrí estrogén a gestagén.

Podľa recenzií gynekológov, často predpísané tablety s progesterónom. Zastavuje patologický rast funkčnej vrstvy, pretože ju neustále ovplyvňuje. Ak je hormonálna terapia zvolená správne a trvanie príjmu lieku je od troch do šiestich mesiacov, potom je pravdepodobné, že k relapsu nedôjde.

 • Progestíny odporúčajú pacientov po 35 rokoch a pred začiatkom menštruácie. Užívajú sa v druhej fáze menštruačného cyklu alebo dva týždne po zoškrabaní. Duphaston a Utrozhestan - najobľúbenejšie drogy.
 • Ženy počas menopauzy a v období postmenopauzálneho liečebného režimu sa maľujú až po dôkladnom vyšetrení, pretože v tomto veku sa choroba najčastejšie vyskytuje v dôsledku nádorov vaječníkov.

Je veľmi dobré pridať fyzioterapiu k liečbe drogami - použitie ozónu, reflexológia, akupunktúra, elektroforéza.

Ak sa však potvrdia zhubné nádory, onkológ určí ďalšie odporúčania.

Tradičná medicína

Uplatňujú sa aj ľudové prostriedky na hyperpláziu. Rastlinná medicína má prvé miesto v tradičnej medicíne. Lopuch, žihľava, borovicový les, plantejn zvláda túto chorobu veľmi dobre.

Ženy, ktoré zažili účinok "babičkiných fondov", si všimli, že po ľudovom hojení sa zlepšuje ich zdravie, krvácanie sa stáva menej hojným, menštruačný cyklus sa obnovuje a bolesť pri menštruácii sa znižuje.

Vo väčšine prípadov použite alkoholické tinktúry, ktoré sú pripravené doma, je veľmi jednoduché. Borovaya maternice sa suší a vloží do sklenenej nádoby, kde sa naleje alkohol 40 stupňov, vodka alebo brandy 0,5 l. Infúzia sa má podávať dva týždne, uchovávať na mieste, kde nie je žiadne svetlo a pretrepávať sa každý deň.

Vezmite jednu čajovú lyžičku 2-3 krát denne so pohárom vody. Priebeh liečby trvá tri mesiace a podľa posudkov si pacienti všimnú dobrý účinok od výplachu s odvarom z tejto rastliny.

Lopuch je potrebné pripraviť vopred. Zhromaždite ju na konci jesene alebo skoro na jar. Na prípravu lieku je potrebné stlačiť šťavu z čerstvých koreňov. Vezmite dve čajové lyžičky ráno a večer pred jedlom. Kurz trvá šesť mesiacov.

Kopřiva je veľmi dobre známa svojimi hemostatickými vlastnosťami. Na liečbu hyperplázie, musíte variť odvar: nalejte dve polievkové lyžice rastliny s vriacou vodou (1 šálka) a varte 15 minút, nalejte vodu na pôvodný objem. Take ¼ šálka vývar 3-4 krát denne.

Okrem toho môžete použiť bylinky-antagonisty ženských hormónov. Patrí medzi ne fireweed, repka a yarutka.

Ženy, ktoré zažili prostriedky tradičnej medicíny, hovoria pozitívne o ich účinkoch na telo. Ale napriek pozitívnym hodnoteniam, nemali by ste sa vzdať tradičných metód liečby, liečba by sa mala vykonávať komplexne pod dohľadom ošetrujúceho lekára.

Väčšina pozitívnej spätnej väzby možno nájsť o bylinné odvar a douching, ktorý používa borovy maternice. Pacienti tvrdia, že nástroj je úplne bezpečný, vysoko účinný, nespôsobuje vedľajšie účinky.

Hirudotherapy

Pozitívna spätná väzba pri liečbe hyperplázie endometria pri pijaviciach je tiež zistená. Ak máte problémy s gynekológiou, pijavice sa nachádzajú v oblasti rozkroku, dolnej časti chrbta, konečníka a pošvy.

Hirudoterapeutka len pijavice na nevyhnutnú časť tela, a oni sami presunúť do akupunktúrneho bodu a "držať" na neho. Pijavice vstrekujú živiny do krvi svojej „obete“ a všeobecne hladiny hormónov.

Ale hirudoterapia nie je pre každého. Nie je možné vykonať, ak:

 • existujú zhubné nádory,
 • hemofília je diagnostikovaná,
 • nízky tlak
 • dievča je tehotné
 • sú alergickí na pijavice.

Obdobie rehabilitácie

Po chirurgickom vyčistení, po kyretáži endometria, pacient pociťuje normálny pocit slabosti a ospalosti. Po takejto manipulačnej bolesti sa tiež považuje za normu, pretože počas menštruácie môže trvať pomerne dlhú dobu (4-5 dní).

Pretože po manipulácii maternice je považovaná za veľkú ranu, výtok je spočiatku hojný a krvavý. Postupom času sa stanú sukrovitsy, a potom sú vodnaté v prírode.

Je to dôležité! Ak krvácanie trvá viac ako 11 dní a objem sa neznižuje, mali by ste sa obrátiť na svojho gynekológa na vyšetrenie na stoličke.

Lekárske poradenstvo! Ak sa vyskytnú sťažnosti na ťahanie bolesti v bruchu alebo v dolnej časti chrbta, teplota stúpne - okamžite kontaktujte svojho lekára.

Ak chcete, aby bola obnova efektívnejšia a rýchlejšia, musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • dva týždne po zoškrabaní, ktoré nemá sex,
 • nepoužívajte vaginálne tampóny,
 • nie douching
 • zrušte intenzívne termálne procedúry (môžete urobiť s hygienickou sprchou),
 • znížiť fyzickú aktivitu a nezvyšovať ťažké predmety
 • Neužívajte lieky, ktoré riedia krv.

Mesačne po očistení sa objavujú 4-5 týždne a môžu byť veľmi zriedkavé a stručné. Ultrazvuk sa odporúča vykonávať každý mesiac, aby sa kontrolovala hrúbka funkčnej vrstvy, ktorá by nemala prekročiť 0,5 cm.

Je to dôležité! Ak je meškanie mesiaca dlhšie ako 3 mesiace - musíte kontaktovať gynekológa.

Možné komplikácie

Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj kyretáž endometria môže viesť ku komplikáciám. Počas operácie, s použitím kyrety, je možné poškodiť maternicu, je možné prasknutie dilatátorom alebo sondou. Po zákroku môže byť:

 • krvácanie (často sa to stáva, ak lekár vykonal nekvalitné čistenie),
 • zápal,
 • infekcie,
 • hromadenie krvi
 • neplodnosť (v rozpore s druhou bazálnou vrstvou).

Anestézia počas čistenia v takmer všetkých prípadoch je všeobecná (intravenózna). Keďže manipulácia nie je dlhá, taká anestézia veľmi zriedkavo poskytuje komplikácie. Ale kým nie je žiadna bolesť, pacient sám dýcha a spí zdravo.

Škrabanie a tehotenstvo s hyperpláziou endometria

Tehotenstvo po kyretáži je veľmi reálne. Ak neužívate lieky s hormónmi, potom sa tehotenstvo môže objaviť do 4-5 týždňov po zákroku. Ak pacient dodržiava hormonálnu terapiu, dodržiava odporúčania lekára, potom po ukončení liečby po približne 1-2 mesiacoch liečby môžete otehotnieť.

Aby tehotenstvo mohlo prísť a ísť dobre, je nevyhnutné, aby bola vnútorná membrána reprodukčného orgánu dostatočne obnovená. Gynekológovia radia, aby sa z tehotenstva po dobu 3-6 mesiacov.

Pravdepodobnosť relapsu

Bohužiaľ, pravdepodobnosť recidívy hyperplázie endometria aj po kyretáži je pomerne vysoká. Po zoškrabaní sa zistí presná príčina choroby a samozrejme budete musieť pracovať na jej odstránení.

Aby ste to mohli urobiť, musíte pravidelne užívať lieky, pozorovať menovanie gynekológa, správne sa stravovať, športovať - ​​potom sa riziko relapsu výrazne zníži.

Riziko ochorenia v menopauze

Všetci počuli príslovie: „hormóny sú nemravné“ a počas menopauzy skutočne začínajú zlyhávať v našom tele. Normálne fungovanie hormonálnej gule udržiava v poriadku všetky telesné systémy ženy, a to nielen sledovaním nášho zdravia, ale aj našich emócií a schopnosti užívať si.

A keď sa hormón, ako je estrogén, začne zbytočne hromadiť v ženskom tele, zatiaľ čo progesterón klesá, môže skončiť v menopauze s takýmto nebezpečným ochorením ako hyperplázia endometria. Rizikom sú ženy s dlhotrvajúcou menopauzou pred menopauzou, s myómy, zápalom endometria alebo so vzdelávaním v hrudi.

Z oblasti anatómie

Maternica je svalnatý vak, určený na nosenie dieťaťa, spojeného s vaječníkmi, v ktorom vajíčka rastú pred vstupom do tohto ženského orgánu. Vnútri maternice je lemovaná sliznica s názvom endometrium. Endometrium je určené na to, aby sa stalo prvou kolískou pre život, ktorý začal, na ochranu a výživu plodu.

Bazálna slizničná vrstva je hrubšia a hustšia, je základom funkčnej vrstvy. Vo funkčnej časti sa nachádzajú žľazy, ktoré vylučujú sliznicu, ktorá nedovoľuje, aby sa vnútornosti ženského orgánu držali pohromade. Spája tieto dve vrstvy vrstvy buniek vo forme mriežky nazývanej stroma. Od adolescencie sa mesačne uskutočňujú nasledujúce procesy vo vnútornej vrstve sliznice maternice:

 1. Jeho hrúbka po konci mesiaca je iba 1 mm.
 2. Pred ovuláciou pôsobia estrogény na sliznicu, čo spôsobuje jej zahusťovanie, jej rast vo veľkosti buniek dosahuje 0,4 - 0,5 cm.
 3. Keď dôjde k ovulácii, vajíčko pripravené na rozmnožovanie opúšťa vaječník a vstupuje do spermií počas pohlavného styku, na jeho mieste narastá dočasný corpus luteum, progesterón sa uvoľňuje do maternice, núti endometrium zvyšovať hrúbku a produkovať špeciálnu látku. Pohyblivá zvlnená podobnosť rias narastá na ciliárnych bunkách na vnútornom hladkom povrchu funkčnej vrstvy a podporuje vajíčko na miesto, kde sa pripája a rastie. Endometrium rastie až do hrúbky 0,8 cm.
 4. V prípade neúspešného oplodnenia sa funkčný úsek začína tenčiť, odumierať a dochádza k jeho uvoľňovaniu, čo spôsobuje krvácanie, s ktorým vybuchne z maternice. Toto je menštruácia.
 5. Bazálna vrstva začína rásť vnútorne pomocou stromatu až do ďalšej menštruácie.

Čo je hyperplázia endometria?

Keď je hladina estrogénu vysoká a progesterón je malý a nedokáže sa vyrovnať s ženskými hormónmi, sliznica začne nekontrolovateľne rásť. Funkčná vrstva sliznice rastie vo vnútri bazálu a neodchádza počas menštruácie. Keď sa musí urobiť hyperplázia endometria, dochádza k zoškrabaniu, pretože hormonálne a endokrinné procesy sú narušené, čo vedie k nemožnosti tehotenstva.

Typicky sa tento proces vyskytuje v premenopauze, hoci hormonálne poruchy sa vyskytujú aj v plodnom veku.

Táto choroba sa často prejavuje neskoro, je asymptomatická, zvyšuje sa, ustupuje a opäť pripomína sama seba. Hyperplázia endometria v menopauze nie je zriedkavo prvýkrát detekovaná s predĺženým tvarom.

Typy hyperplázie a liečba

Štatistika uvádza, že toto ochorenie sa nachádza u každého piateho gynekologického pacienta. V posledných rokoch s tým narastá počet žien. Zvýšili sa aj komplikácie tohto ochorenia, vrátane rakoviny.

Zvážte typy hyperplázie:

 • hyperplázia žliaz - nie malígna forma, jej glandulárne bunky sa množia, hromadia sa v skupinách a nie v celej sliznici. Tvar žliaz sa mení, zvyšuje sa, ale pokračuje v plnení svojich funkcií, v závislosti od stavu orgánu sa vždy neuskutočňuje škrabanie.
 • glandulárnej formy - dôsledok nerovnováhy pohlavných hormónov, ktoré môžu byť dôsledkom mastopatie, ochorenia štítnej žľazy, cukrovky, vyskytujúcej sa u žien v premenopauzálnych ženách. Choroba je podobná predchádzajúcej chorobe, ale okrem expandujúcich buniek žliaz rastú bunky v ich otvoroch a nedovoľujú vylučovanie. Podobné bubliny vyrastajú vo vnútri hlienu. Okrem maternice sa takéto cysty môžu objaviť vo vaječníkoch. Vyžaduje sa čistenie.
 • cystická adenomyóza: podobné prejavom predchádzajúcej formy, ale na rozdiel od toho sa žľazy silno rozširujú s normálnou vnútornou vrstvou týchto žliaz. Výskyt nádorov v mieste ložísk bunkovej proliferácie je častým dôsledkom cystickej hyperplázie. Škrabanie je nevyhnutné,
 • fokálna hyperplázia - zmeny v spojivovej časti, v ňom rastú benígne polypy, lézie sa vyskytujú v miestach, ložiskách, častejšie v hornej časti ženského orgánu. Гиперплазия эндометрия в постменопаузе в данной форме чаще заканчивается раком, чем в молодом возрасте.Je potrebná práca so škrabkou,
 • atypická hyperplázia líši sa od ostatných vo vzhľade atypických buniek v hypertrofovanom endometriu, ktorý imunitný systém nemôže ovplyvniť, a zložky funkčnej vrstvy sa začínajú mutovať. Zmeny vnútornej aj bazálnej vrstvy. Choroba v polovici prípadov ide na rakovinu a nie je potrebné len kyretáž, ale odstránenie ženského orgánu,
 • najvzácnejší typ hyperplázie je základnécharakterizované zhrubnutím bazálnej vrstvy sliznice.

Hyperplázia endometria v menopauze nenastáva ani tak kvôli silnému rastu estrogénu, ale kvôli dĺžke nárastu jeho množstva. Na začiatku menopauzy, keď cykly menštruácie začínajú prechádzať, obchádzajú ovuláciu, počiatočný segment cyklu sa časom zvyšuje a pokles progesterónu neumožňuje vyrovnať sa s jeho funkciou.

Postmenopauzálna endometriálna hyperplázia sa javí relatívne zriedkavo, pretože funkčná vrstva sliznice vysychá a nerastie. Mnohé gynekologické problémy, ako sú myomatické prejavy, endometrióza, formácie v hrudníku, nespôsobujú adenomyózu, ale sú ukazovateľmi zvýšeného ženského hormónu, a tým aj rizika vzniku hyperplázie.

S včasnou menopauzou, do 45 rokov veku, je diagnostikovaná a liečebná kyretáž predpisovaná aj v súvislosti s možným ochorením. To vedie k záveru, že pred koncom mesiaca je potrebné pravidelne vykonávať pravidelnú prehliadku u gynekológa dvakrát do roka a vykonávať raz ročne ultrazvukové vyšetrenie. Takmer vždy odstrániť patológiu musí vykonať postup kyretáž.

V takom prípade sa vykonáva škrabanie?

Ak žena má krvácanie - to je hlavný signál nebezpečenstva, v ktorom nemôžete ťahať s výletom k lekárovi. Krv v menopauze je abnormálny jav, pretože vaječníky prestanú pracovať.

Odborník odošle pacienta na ultrazvukové vyšetrenie, aby zistil, aká hustá sliznica maternice a veľkosť ženského orgánu.

Normálne, endometrium dosahuje hrúbku 0,5 cm, a v postmenopauze - 0,4 - 0,5 cm, s nárastom na 0,7 cm, je žena predpísaná druhá ultrazvuk o tri mesiace neskôr, a po šiestich mesiacoch. S nárastom sliznice na hrúbku 0,8 cm je pacient poslaný na kyretáž, pretože tento symptóm je považovaný za nebezpečný pre zdravie. S hrúbkou väčšou ako 1 cm sa maternica vnútri vyčistí podobne, ale krčka maternice a ženský orgán sa oddelene zoškrabujú a odstránený epitel sa vyšetrí na patológiu.

Kontrola sa vykonáva pomocou špeciálnych zrkadiel. Vykonajte hysteroskop bioptického a kontrolného prístroja, ako aj diagnostické čistenie. Keď nastane menopauza, maternica je normálne redukovaná, epitel je modifikovaný, vysušený, krčka maternice je zúžená a nie elastická.

Študuje sa aj štruktúra endometria, ktorá sa tiež mení s menopauzou. Ak sa hlien nachádza v maternici, jeho zloženie sa nevyhnutne skúma.

Škrabanie Essence

Ide o lekársku manipuláciu, ktorá sa vykonáva po zavedení anestézie do žily. Endometrium je zoškrabané z vnútra maternice špeciálnym nástrojom zvaným curette a prirodzene je zranená ženská dutina. Táto operácia je považovaná za terapeutickú a diagnostickú vzhľadom na to, že odstránené endometrium a polypy, ak sú prítomné, spadajú na laboratórny stôl, kde sú vyšetrené na presnú diagnózu. Čistenie sa preto často vykonáva nielen s presnou diagnózou, ale aj v prípade, keď existuje len podozrenie z nejakého ochorenia.

To naznačuje, myslenie: možno nie je potrebné robiť toto čistenie? Možno je to možné s injekciami a tabletkami, fyzioterapiou? Ale, ako sme videli vyššie, choroba, ako je hyperplázia endometria v menopauze, sa vo väčšine prípadov lieči okamžite: buď zoškrabaním, alebo laserom, alebo kreoapparamentom, a niekedy je potrebné odstrániť celý orgán.

Bez ohľadu na skúseného lekára, ale zranenia počas tejto operácie sú nevyhnutné, je dobré, že po menopauze nie je pochýb o riziku neplodnosti. Upratovanie sa vykonáva a ženy mladého veku a potraty sú tiež prítomné. Takže čistenie v mladšom veku môže viesť k adenomyóze v menopauze, a, paradoxne, musíte urobiť tú istú kyretáž znova.

Takýto postup ako hysteroskopia pomáha pri riešení tohto problému. S pomocou hysteroskopu, lekár môže vidieť vnútro maternice na monitore, a diagnostické čistenie nebude potrebné, pretože všetky patológie sú zrejmé.

Diagnostická kyretáž môže byť tiež nahradená biopsiou endometria, keď sa do vnútra vloží tenká trubica a odsaje tkanivo na analýzu. A nie je potrebné robiť čistenie "len v prípade." Keď hysteroskopia má všetky podmienky na čistenie škrabania tkaniva, bez zanechania časti sliznice vo vnútri, a ukážte na odstránenie polypov alebo cyst. Tak strašne šťastné sú ženy, ktoré žijú v oblasti, kde sú nemocnice vybavené týmto novým vybavením, aby sa odstránili ženské patológie.

Ako je žena pripravená na škrabanie?

Bez prípravy sa operácia nevykonáva, pokiaľ žena nekrváca, a je potrebné okamžite zasiahnuť. Pred zoškrabaním sa pacient odošle na okresného terapeuta a úzkych špecialistov, aby sa naučili kontraindikácie postupu. Vykonávajte aj analýzy:

 • pokročilý krvný obraz
 • test hepatitídy
 • pomôcky
 • pre pohlavne prenosné choroby,
 • srdcový elektrokardiogram,
 • vaginálny náter,
 • Pred operáciou je nevyhnutné vykonať ultrazvuk ženského orgánu, moderné zariadenia dokonale dokazujú stav endometria a nie je potrebné predpisovať čistenie, aby sa urobila diagnóza.

V prípade zistených ochorení sa najskôr odstránia zápalové procesy a infekcie.

Liečba endometria v premenopauze

 • Keďže u premenopauzálnych vaječníkov nefunguje správne, lekár najprv predpisuje hormonálne formy, ktoré pomáhajú aplikáciám pôsobiť a inhibujú rast estrogénov a tiež zabraňujú vývoju tkanív v rakovinových tkanivách.
 • vitamínové prípravky A, E a Ca,
 • škrabanie postihnutých častí endometria,
 • Ak sa príznaky opakujú, lekár musí odstrániť celú maternicu.

Liečba hyperplázie endometria v menopauze

 • vykonáva sa diagnostická kyretáž,
 • po analýze materiálu z maternice, gynekológ si vyberie súbor hormónov potrebných na stagnáciu hyperplázie, počas procesu liečby, pozoruje zmeny v slizniciach a stav hormonálnej rovnováhy,
 • anomálie nachádzajúce sa v maternici sú zoškrabané laserom na niektorých miestach bunkovej proliferácie,
 • v chirurgii sa vykonáva kombinácia hormonálnych a chirurgických foriem expozície, hormóny znižujú zahusťovanie epitelu a počas operácie sa musí očistiť menšia plocha,
 • keď sa ochorenie opakuje, orgán sa odstráni, potom sa opäť vykoná priebeh hormónov.

Liečba postmenopauzálnej endometriálnej hyperplázie

 • kyretáž je počiatočná fáza liečby
 • lekár predpíše progestín, ktorý musí trvať 1 rok, hormóny ovplyvňujúce hypotalamus,
 • Ošetrenie sa vykonáva pod kontrolou pravidelných ultrazvukov.

Ak sa choroba vráti, alebo lekári nájdu atypické formácie u žien, použite extrémnu metódu - odstránenie ženských orgánov.

Po zoškrabaní

Ak žena podstúpila túto operáciu, nemali by ste na problém zabudnúť a podstúpiť vyšetrenie gynekológa av prípade, že sú vymenovaní, vyšetrenie ultrazvukom štyrikrát ročne od okamihu zákroku. Škrabanie má určité zdravotné následky: tri až desať dní môže nastať vylučovanie krvi a táto skutočnosť by nemala pacienta vystrašiť. To ponecháva zvyšné častice endometria. Po šiestich mesiacoch, lekár musí urobiť diagnostické čistenie, aby sa ubezpečil, že choroba nebola obnovená, a predpísať žene lieky, ktoré lekár považuje za potrebné v tomto období.

Musíte vedieť, že s ťažkým krvácaním, použitie hemostatických liekov nevyrieši problém, ale bude len oneskorenie, a budete musieť ísť na škrabanie. Ale môžete stratiť drahocenný čas, vyčerpať vaše telo od straty krvi, rovnako ako dostať rakovinu, čo vedie, vo väčšine prípadov, smrť.

Na záver by sme vás chceli upozorniť, že pri menovaní gynekológa sa ho môžete opýtať, či naozaj potrebujete kyretáž, či je to možné urobiť s biopsiou alebo s liekmi vo vašom prípade. Toto je vaše zdravie a váš život a nepochybný chirurgický zákrok je nevyhnutný len pre závažné krvácanie alebo opakovaný výskyt ochorenia. Požehnaj ťa!

Zaujímavé video na túto tému:

Hyperplázia endometria, liečba kyretážou

Hyperplázia endometria (zhrubnutie glandulárnej vrstvy epitelu maternice) vyžaduje včasnú a vhodnú liečbu bez ohľadu na vek, štádium a formu ochorenia pacienta.

Účinným spôsobom odstránenia patologicky zmenených oblastí sliznice je diagnostická kyretáž.

S ním sa môžete nielen zbaviť postihnutého endometria, ale aj viesť histológiu odobratého materiálu.

Endometriálne škrabanie zvyčajne vykonáva gynekológ pod kontrolou hysteroskopu.

Ide o optický systém, ktorý je vybavený svetelným zdrojom a má špeciálny kanál na vloženie chirurgických nástrojov do dutiny maternice.

Použitie hysteroskopu v diagnostickej kyretáži umožňuje vysoko kvalitné čistenie endometria s úplným odstránením patologicky zmenených oblastí a polypov, čím sa zabraňuje opätovnému rastu žľazovej vrstvy.

Po chirurgickom zákroku sa odstránené endometrium odošle na histologické vyšetrenie.

Podľa výsledkov analýz, ako aj pri zohľadnení formy hyperplázie, veku pacienta, prítomnosti sprievodných ochorení a túžby zachovať reprodukčnú funkciu, gynekológ predpisuje liečbu.

Udržiavacia liečba po operácii potláča opätovný rast patologicky zmenenej glandulárnej vrstvy a stabilizuje hormóny ženy.

Hormonálna liečba po kyretáži

Hormonálna terapia po operácii kyretáže zahŕňa vymenovanie nasledujúcich liekov:

 1. Perorálne kontraceptíva (KOK) sa predpisuje najmenej šesť mesiacov podľa individuálneho režimu pre samostatné liečivo.

Tieto lieky na báze hormónov sa spravidla predpisujú pacientom mladším ako 35 rokov. Niekedy pre hormonálnu hemostázu v adolescencii predpisuje gynekológ aj kombinovanú perorálnu antikoncepciu. Priebeh podávania je 21 dní s postupným znižovaním dávky. Ak sa krvácanie nezastaví, pacientovi sa ukáže operácia.

 1. Prípravky skupiny gestagénu predpísaný kurz od 3 do 6 mesiacov. Táto skupina hormonálnych liekov má zjavnú výhodu - môžu byť použité bez ohľadu na vek, formu a štádium hyperplázie pacienta.

Mnohí pacienti, okrem progestínov, gynekológovia odporúčajú inštalovať vnútromaternicové zariadenie obsahujúce gestagén. Ten má lokálny regeneračný účinok na choré endometrium.

V prvých šiestich mesiacoch môže zavedená špirála spôsobiť krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruáciou. Ďalšou nevýhodou je termín používania (najmenej 5 rokov).

Preto je vnútromaternicové zariadenie obsahujúce progestín vhodné pre pacientov, ktorí neplánujú tehotenstvo v blízkej budúcnosti.

 1. Agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín - Najúčinnejší spôsob regulácie syntézy pohlavných hormónov vo vaječníkoch.

Prípravky poskytujú stabilnú pozitívnu dynamiku pri liečení akejkoľvek formy a štádia hyperplázie endometria po 35 rokoch, ako aj počas menopauzy.

Pri užívaní agonistov v ženskom tele sa vyskytuje hypogonadotropná amenorea, ale po ukončení liečby je funkcia vaječníkov úplne obnovená.

Nevýhodou tejto skupiny liekov - zvýšené návaly horúčavy a zvýšené potenie počas menopauzy.

Udržiavacia liečba

Po zoškrabaní hyperplázie spolu s hormonálnou liečbou sa pacientovi predpíše:

 • antispasmodiká, napríklad bez sila (s výrazným syndrómom bolesti) Znižujú bolesť a zabraňujú hromadeniu krvných zrazenín v maternici,
 • antibiotiká (na ochranu tela pred rôznymi infekciami v tele),
 • v priebehu injekcií oxytocínu (na prevenciu ťažkého a dlhodobého krvácania po operácii),
 • vitamínová terapia (vitamíny skupiny B, C, železo a iné stopové prvky), t
 • sedatíva (napr. valeriány, maternice vo forme tabliet alebo tinktúr),
 • fyzioterapeutické postupy.

Pre rýchle zotavenie po operácii sa u ženy prejavuje kompletná a vyvážená strava, dodržiavanie cvičenia, odpočinku a spánku. Počas 2 - 3 týždňov sú kontraindikované sex, douching a použitie hygienických tampónov.

Šesť mesiacov po operácii, ako aj priebeh hormonálnej a podpornej liečby sa vykoná opakovaná diagnostická kyretáž. Tento postup je nevyhnutný pre stabilný pozitívny výsledok a pre prevenciu opakovaného výskytu ochorenia.

Liečba hyperplázie endometria po kyretáži by sa mala starostlivo vybrať. Je tiež dôležité, aby pacient spĺňal všetky odporúčania týkajúce sa životného štýlu.

Dokonca aj pozitívna dynamika liečby hyperplázie po operácii vyžaduje pravidelné návštevy gynekológa (2-3 krát ročne).

Včasné odvolanie na špecialistu varuje mnoho komplikácií a zdravotných problémov.

Škrabanie pre hyperpláziu endometria: vlastnosti metódy

Patológia uterinnej výstelky, pri ktorej dochádza k zvýšenému rastu buniek, sa vyskytuje u 50% žien.

Pri absencii kontroly nad stavom maternice môže choroba viesť k negatívnym následkom (anémia, rakovina maternice).

Lekár si zvolí metódu liečby na základe veku, hmotnosti ženy, existujúcich chronických ochorení. Jedným z liečebných postupov je zoškrabanie hyperplázie endometria.

Indikácie na zoškrabanie s hyperpláziou

Pri hyperplázii endometria sa horná vrstva epitelu maternice rozširuje. Existuje niekoľko typov ochorenia:

 • rast buniek rovnomerne po celom vnútornom povrchu maternice vedie k vzniku glandulárnej hyperplázie,
 • nerovnomerný rast, s tvorbou zhrubnutých oblastí - endometriálna cystická hyperplázia.
 • často sa vyskytuje glandulárna cystická hyperplázia,
 • rast buniek všetkých vrstiev, rýchlejšie ako normálne, prispieva k rozvoju atypického typu ochorenia, ktoré sa môže premeniť na rakovinovú formu.

Porušenie normálneho fungovania bunkových procesov v maternici sa prejavuje charakteristickými znakmi. Vykonajte zoškrabanie s nasledujúcimi príznakmi:

 • ťažké krvácanie, ktoré nezmizne dlho
 • nepravidelného obdobia s trvaním cyklu viac ako 40 dní, t
 • neschopnosť ženy otehotnieť viac ako šesť mesiacov, t
 • špinenie krvi počas celého cyklu
 • syndróm bolesti lokalizovaný v spodnej časti brucha, ktorý je sprevádzaný vysokou horúčkou, poruchami trávenia, malátnosťou.

Či už je potrebné robiť kyretáž pre hyperpláziu endometria alebo použiť inú stratégiu liečby, lekár rozhodne. Na tento účel sa vykonáva úplné preskúmanie, pričom sa určujú laboratórne testy.

Diagnostická kyretáž maternice, keď sa endometriálna hyperplázia vykonáva pri každom spôsobe liečby. Odobratý biologický materiál sa podrobí histologickému vyšetreniu, ktoré vám umožní určiť typ ochorenia, riziko vzniku alebo existujúcej rakoviny maternice. A po zoškrabaní predpísať účinný priebeh liečby.

Prípravok na zoškrabovanie

Starostlivá príprava ženy na čistenie je nevyhnutná a vyhýba sa komplikáciám po operácii. Pozostáva z týchto činností:

 • zrušenie všetkých liekov na dva týždne pred operáciou.
 • sexuálny odpočinok niekoľko dní pred zákrokom.
 • Konzultácia terapeuta a úzko špecializovaných lekárov (neurológ, kardiológ), ktorí dávajú odporúčania, či je možné vykonať kyretáž a či existujú nejaké kontraindikácie.
 • drží EKG.
 • darcovstvo krvi pre všeobecnú analýzu a biochemické zloženie.
 • testovanie pohlavne prenosných chorôb.
 • náter na prítomnosť dysbiózy, infekcií.
 • vyšetrenie maternice na ultrazvuku, ktoré je určené hrúbkou zväčšenej vrstvy endometria.
 • chirurgia sa vykonáva nalačno a vyčistené črevo.

Len v neprítomnosti zápalových a infekčných ochorení sa maternica čistí.

Liečba sa vykonáva na konci menštruačného cyklu, keď dochádza k prirodzenej zmene epitelu, bunky funkčnej vrstvy sú ľahšie oddelené a zaťaženie ženského tela je menšie.

Škrabanie kyrety, slepo

Po nástupe anestetického účinku lekár rozširuje krčok o gynekologický prístroj. Potom pomocou kyrety (špeciálna škrabka vo forme slučky na rukoväti) vykonáva čistenie. Lekár odstráni vrstvu epitelu zo všetkých stien maternice, pričom venuje osobitnú pozornosť rohom. To môže poškodiť zdravé oblasti povrchu, bazálnu vrstvu a svalové tkanivo maternice.

Na ďalšie vyšetrenie sa malá vzorka umiestni do sterilnej nádoby a odošle do laboratória.

После процедуры поверхность матки представляет собой открытую рану. При сильном кровотечении осуществляют его остановку, прижигая поврежденных сосудов. Процесс лечения занимает около получаса.

Čistenie hysteroskopom

Hysteroskop je optické zariadenie s osvetlením ošetreného povrchu as prívodom plynu na rozšírenie maternice.

Liečba začína po strate citlivosti tkaniva na anestéziu. Urobte expanziu krčka maternice, zadajte hysteroskop, cez ktorý sa dodáva vzduch. Steny maternice pod tlakom vzduchu sa oddelili. Lekár pod vizuálnou kontrolou zariadenia čistí kyretu.

Použitie hysteroskopu vám umožní posúdiť stav sliznice, kontrolovať proces kyretáže.

Proces spracovania trvá približne pol hodiny. Hysteroskopická kyretáž je vhodnejšia ako slepé čistenie (kyretáž), pretože existuje menšia šanca na poškodenie zdravého tkaniva.

Schémy operácií

Pri hyperplázii endometria sa uistite, že ste urobili diagnostickú kyretáž maternice s umiestnením vzorky do nádoby na laboratórny výskum.

Po zoškrabaní

Obnova je približne mesiac. V tomto prípade má endometriálna hyperplázia po kyretáži nasledujúce dôsledky:

 • krvácanie v priebehu niekoľkých hodín po operácii, ktorá sa mení na menšie krvácanie. Rýchle ukončenie prepustenia by malo ženu upozorniť, pretože označuje spazmus krčka maternice a hromadenie krvi vo vnútri.
 • bolesť ako spazmus počas menštruácie. To môže trvať asi týždeň, kurz liekov proti bolesti je predpísaný na zmiernenie syndrómu bolesti. Ibuprofen je účinný.
 • slabosť, ospalosť a celkovú malátnosť.

Hyperplázia endometria po kyretáži, ktorá má nasledujúce príznaky, si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc:

 • zvýšenie teploty
 • vznik nepríjemného zápachu vo výboji,
 • ukončenie akéhokoľvek vypúšťania
 • prudkého zhoršenia pohody.

Prečo a kedy robiť škrabanie

Kyretáž maternice, keď existuje podozrenie na hyperpláziu endometria, je štandardný postup, ktorý sa vykonáva, ak sú príznaky patológie. Jeho nevyhnutnosť spočíva v:

 • To je jediný spôsob, ako potvrdiť diagnózu a stanoviť typ hyperplázie. To umožňuje vybrať si čo najviac racionálnu liečbu: hormonálnu terapiu alebo radikálnejšie možnosti, vrátane chirurgického zákroku.
 • Škrabanie pomáha vyvrátiť prítomnosť zhubného procesu. Takmer vždy, rakovina maternice postupuje presne rovnako ako hyperplázia endometria s jej najvýznamnejším symptómom - bohatou menštruáciou. Je možné stanoviť presnú diagnózu a detegovať atypické bunky len po histologickom vyšetrení po kyretáži.
 • V niektorých prípadoch je zoškrabanie jediným účinným spôsobom, ako zastaviť krvácanie z maternice, najmä u premenopauzálnych žien.

Štruktúra endometria je normálna

Škrabanie sa vykonáva s nasledujúcimi indikáciami:

 • v prípadoch krvácania z maternice,
 • ak sa žena sťažuje na konštantné ťažké obdobia s zrazeninami,
 • ak existuje podozrenie na hyperpláziu a polypy, ktoré sa objavili po ultrazvukovom vyšetrení v 3. až 7. dni cyklu,
 • na kontrolu liečby hyperplázie.

A tu je viac o tom, kedy je nutná operácia brucha pre myóm maternice.

metodika

Škrabanie maternice sa môže vykonávať na núdzovom základe alebo podľa plánu. V druhom prípade je potrebné minimálne vyšetrenie (testy krvi a moču, krvná skupina a Rh faktor, EKG, vyšetrenie terapeutom, výtery na vaginálnej flóre).

Škrabanie sa môže vykonávať v nemocnici za prítomnosti anestéziológa, ktorý aplikuje lieky s anestetickým účinkom. Žena zaspí bez pocitu bolesti. V tomto čase gynekológ vykonáva zoškrabávanie špeciálnou sadou nástrojov. Kroky činnosti sú nasledovné: t

 1. Vagína a krčka maternice sú ošetrené antiseptickým roztokom.
 2. Cervix je zachytený špeciálnymi nástrojmi.
 3. Súbor dilatátorov krčka maternice sa mierne zvyšuje pre následný voľný prechod nástrojov.
 4. Kyrety rôznych veľkostí, lekár striedavo stiera všetky steny maternice a snaží sa úplne odstrániť funkčnú vrstvu endometria. To má zvláštny terapeutický účinok, a po nejakom čase po zákroku, žena si všimne, že jej obdobia nie sú tak hojné. Bez adekvátnej hormonálnej liečby sa však príznaky určite vrátia.

Namiesto obvyklej diagnostickej kyretáže sa často vykonáva hysteroskopia. Počas zákroku umiestni lekár do uterinnej dutiny špeciálny prístroj, ktorý je vybavený kamerou, ktorá umožňuje zobraziť celý obraz toho, čo sa deje v dutine maternice na obrazovke monitora. Takže lekár nemôže slepo, ako pri normálnej kyretáži, ale pod kontrolou, odhaliť patologické oblasti a odstrániť ich presne. To zvyšuje účinnosť liečby.

Liečba po prekrvení endometriálnej hyperplázie

Ihneď po kyretáži je predpísaná lekárska terapia, ktorá by mala zabrániť komplikáciám po zákroku. To zahŕňa:

 • Hemostatiká: Etamzilat, Tranexam, Vikasol,
 • lieky proti bolesti: „Analgin“, „Ibuprofen“, „Ketorolac“ a ďalšie,
 • antibiotiká na prevenciu infekčných komplikácií,
 • ak je to potrebné, oxytocín sa môže podávať na zlepšenie kontraktility maternice.

Akonáhle je výsledok histologického vyšetrenia pripravený, lekár predpíše ďalšiu liečbu. Vo väčšine prípadov ide o rôzne hormonálne lieky:

 • Perorálne kontraceptíva na nekomplikovanú hyperpláziu mladé dievčatá. Predpisujú sa pomocou štandardného antikoncepčného režimu na jednu tabletu denne v stanovenom čase. Často menovaný "Midiana", "Dimia", "Jeanine", "Klayra", "Regulon", "Diana" a ďalšie.
 • progestíny, Táto skupina sa uprednostňuje pri liečbe žien súvisiacich s vekom, ako aj mladých ľudí, ktorí nepotrebujú spoľahlivú ochranu (pretože nechránia pred tehotenstvom). Patrí medzi ne „Duphaston“, „Utrozhestan“, „Norkolut“ a ďalšie. Môže byť tiež použité námorníctvo Mirena. Poskytuje tak antikoncepčný účinok, ako aj rezervoár, ktorý je udržovaný v tele určitou hladinou hormónov, dostatočnou na terapeutický účinok.

S neefektívnosťou predchádzajúcich liekov možno predpísať silnejšie, sú tiež drahší agonisti gonadotropných hormónov. Potláčajú funkciu vaječníkov na úrovni hypofýzy a hypotalamu. Sú to „Buserelin“, „Diferelin“, „Zoladex“ a ďalšie.

Pozri toto video o liečbe hyperplázie endometria po kyretáži:

Ak čistenie zlyhalo

Samotné zoškrabanie sa nevykonáva s lekárskym účelom, často s diagnostikou. Preto hovoriť o úspešných a nie veľmi úspešných pokusoch nie je úplne správne. Ak sa po kyretáži a následnej liečbe hyperplázia opakuje, to znamená, že uskutočnená liečba nepriniesla výsledky, potom by sa mali zvážiť iné roztoky. Napríklad, možno aj držanie:

 • ablácia endometria: kauterizácia počas hysteroskopie celého vnútorného povrchu maternice,
 • odstránenie maternice, Navrhuje sa, aby pacient pri detekcii atypických buniek vo výsledkoch histológie, ako aj pri kombinácii hyperplázie a iných ochorení, ako sú myómy maternice, adenomyóza, cysty vaječníkov.

Účinky kyretáže pri hyperplázii endometria

Škrabanie je štandardný diagnostický postup, vo väčšine prípadov prebieha hladko a bez komplikácií. Okrem toho sú okamžite po jeho zavedení predpísané lieky, aby sa predišlo nežiaducim dôsledkom.

Ihneď po zoškrabaní sa žena môže cítiť:

 • Ťahanie bolesti v bruchu, ktoré sú spôsobené kontrakciou maternice.
 • Spotting, ktorý sa spravidla postupne znižuje a mizne v priebehu týždňa.
 • Ihneď po kyretáži je povolená slabosť a závraty, ktoré sú spôsobené anestéziou a samotným zákrokom.

Nasledujúce príznaky by mali upozorniť a spôsobiť návštevu lekára alebo akéhokoľvek zdravotníckeho personálu v blízkosti:

 • horšia bolesť brucha
 • progresívna slabosť až do straty vedomia,
 • výtok s nepríjemným zápachom
 • zvýšenie telesnej teploty,
 • hojný výtok.

Medzi najčastejšie komplikácie po kyretáži patrí perforácia dutiny maternice kyretou (často vyžaduje následnú chirurgickú liečbu), oneskorenie zrazenín vo vnútri (hematometer), zápal (endometritída).

A tu viac o dôsledkoch hysteroskopie pri odstraňovaní endometriálneho polypu.

Škrabanie je štandardný postup pre podozrenie na hyperpláziu endometria. Vykonáva sa v stacionárnych podmienkach v anestézii. Po zákroku sa všetok materiál získaný z maternice pošle na histologické vyšetrenie, ktoré pomáha vybrať najvhodnejšiu liečbu v budúcnosti. Postup spravidla prebieha rýchlo a nie je sprevádzaný komplikáciami, ale v prípade sťažností je lepšie dodatočne konzultovať s lekárom.

Označenia postupu

Škrabanie je terapeutický a diagnostický postup, ktorý je predpísaný pre rôzne gynekologické ochorenia. Ukazuje sa pri hyperplázii endometria. Počas kyretáže lekár odstráni funkčnú maternicovú vrstvu hysteroskopom alebo jednoduchou kyretou, ktorá sa do budúceho mesiaca úplne uzdraví. Iné tkanivá nie sú ovplyvnené.

Niekedy je zaznamenaná liečivá hyperplázia bez kyretáže, ale takéto prípady sú veľmi zriedkavé. Preto gynekológovia trvajú na vykonávaní tohto postupu.

Na diagnostické účely je v takýchto prípadoch uvedená metóda:

 • zlyhanie menštruačného cyklu,
 • dlhé a nadmerne hojné predpisy,
 • acyklické špinenie,
 • výrazná bolesť počas kritických dní,
 • nemožnosť koncepcie,
 • podozrenie na onkológiu.

Ošetrenie škrabaním je indikované pre nasledujúce problémy:

 • myómy maternice,
 • endometritída,
 • polypy v dutine reprodukčného orgánu a krčka maternice,
 • mimomaternicové tehotenstvo
 • smrť plodu v maternici,
 • komplikácií po pôrode
 • spontánne potraty.

S rozvojom hyperplázie v období menopauzy sa postup vykonáva bez zlyhania. Je to spôsobené zvýšeným rizikom degenerácie buniek na rakovinu.

Technika škrabania

Chirurgický zákrok sa môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi: použitím hysteroskopu alebo slepým pokusom s použitím kyrety. Bez ohľadu na to, ktorá možnosť je zvolená, žena bude musieť byť hospitalizovaná na krátku dobu a potom podstúpiť liečbu. V prípade opätovného vývoja patológie alebo mutácie buniek na malígne sa používajú metódy hysterektómie a genitálny orgán je úplne odstránený.

hysteroskopické

Diagnostická intervencia sa vykonáva pod vizuálnou kontrolou, ktorú možno dosiahnuť špeciálnym zariadením - hysteroskopom. Je to trubica vybavená osvetľovacím zariadením, komorou a kanálmi, cez ktoré sa privádza plyn alebo kvapalina a zavádza sa kyreta.

V počiatočnom štádiu sa vykonávajú rovnaké činnosti ako pri slepej metóde. Najprv sa podá anestézia a vloží sa dilatátor. Hysteroskop je umiestnený v priechode, ktorý sa vytvoril v tomto prípade, a cez jeho kanál sa zavádza plyn, ktorý prispieva k expanzii stien genitálneho orgánu.

Do druhého kanála sa zavedie kyreta a vyhodnotí sa endometrium. Časť maternice pri pohľade na monitore vo zväčšenej forme. Potom sa vykoná čistenie. Výsledné tkanivo sa umiestni do nádoby a odošle na histologické vyšetrenie.

V poslednom štádiu sú nádoby, ktoré krvácajú, spálené a všetky nástroje sú odstránené.

Komplikácie po zákroku

Vymytie reprodukčného orgánu sa vzťahuje na operácie so zvýšeným rizikom poškodenia. Krvácanie potom, čo je považovaný za nebezpečný symptóm. Takéto uvoľnenie môže naznačovať vývoj nasledujúcich komplikácií:

 • endometritída,
 • trhlina krčka maternice,
 • prenikanie infekcie
 • perforácia postihnutých stien,
 • nemožnosť koncepcie.

Nie je tiež vylúčená opakovaná recidíva patológie. Preto je mimoriadne dôležité dodržiavať všetky lekárske odporúčania v pooperačnom období, obnoviť činnosť vaječníkov a normalizovať hormonálne pozadie.

Výskyt hyperplázie

Glandulárna cystická hyperplázia endometria sa často vyvíja po kyretáži. Je to spôsobené tým, že v dôsledku jej implementácie sa môžu vyskytnúť nasledujúce zmeny v ženskom tele, ktoré prispievajú k výskytu patológie:

 • hormonálnej nerovnováhy. Existuje nadmerná koncentrácia estrogénu a nedostatočné množstvo progesterónu,
 • endokrinné, kardiovaskulárne a urogenitálne poruchy,
 • zápalových procesov v genitáliách,
 • myómy, polypy v maternici,
 • polycystických príveskov a adenomyózy.

Príčiny relapsu môžu tiež spočívať v nedodržaní lekárskych odporúčaní a nedostatku účinku hormonálnej liečby.

Škrabanie hyperplázie endometria: znaky, indikácie a účinky

Ženy kvôli štruktúre svojich tiel často čelia chorobám. Patologické procesy môžu mať odlišný charakter. Niektoré z nich je dosť ťažké odhaliť. Takže si neskúšajte lakte, musíte včas navštíviť lekára. Gynekológ vykoná vyšetrenie, vypočúva vaše sťažnosti av prípade potreby vás požiada o ďalšiu diagnostiku.

Je zistená približne polovica zástupcov slabšieho pohlavia v menopauze a po jej hyperplázii endometria. Bez kyretáže maternice môže byť patológia porazená len za špeciálnych podmienok. Dnešný článok vám povie o pôvode tohto ochorenia a predstaví vám jeho typy. Dozviete sa tiež, či je potrebné vykonať kyretáž v prípade hyperplázie endometria a čo s tým súvisí.

Čo je to?

Nie každá žena musí vydržať takúto manipuláciu ako gynekologická kyretáž. Pri hyperplázii endometria sa často predpisuje, ale nie vždy. Než sa dozviete o vlastnostiach manipulácie, musíte získať predstavu o samotnej chorobe.

Hyperplázia endometria sa vyvíja v dôsledku proliferácie vnútorného povrchu svalového reprodukčného orgánu. Každý cyklus ženského tela nastáva v hormonálnych zmenách. Počas menštruácie sa endometrium vylúči a odchádza s krvou. Potom prichádza čas estrogénu.

Prispievajú k rastu folikulov a obnoveniu sliznice maternice. Ďalej, po ovulácii, progesterón prispieva k správnej sekrécii endometria, pripravuje reprodukčný orgán na tehotenstvo (pripojenie vajíčka).

Ak sa koncepcia nevyskytne, hladina progesterónu klesá, čo spôsobuje ďalšie krvácanie. Všetko je veľmi jednoduché.

Ale ak z nejakého dôvodu má žena hormonálne zlyhanie, potom endometrium nie je odmietnuté alebo vôbec nie je vystavené progesterónu. Z tohto dôvodu začína nekontrolované delenie buniek, ich proliferácia. Vtedy lekári diagnostikovali hyperpláziu endometria.

Typy hyperplázie a znaky jej korekcie

Existuje niekoľko druhov tejto patológie. Niektoré z nich nie sú také nebezpečné a môžu podľahnúť hormonálnej korekcii. Iní volajú po operácii. V niektorých situáciách je indikované odstránenie maternice. Čo môže byť hyperplázia endometria?

 • Žliaz. To je považované za jeden z najľahších, často prístupné pre lekárske ošetrenie. Povrch sliznice rastie rovnomerne bez toho, aby sa medzi nimi tvorili stromálne bunky.
 • Cystická. Táto forma je podobná glandulárnej, ale s ňou povrch vnútorného obalu rastie po častiach, pričom vytvárajú bubliny, ktoré vyzerajú ako cysty. Lieči sa hormonálnymi liekmi.
 • Fokálne alebo difúzne. Povrch sliznice rastie rovnomerne (s difúziou) alebo po častiach (s ohniskom). V zobrazených oblastiach sa tvoria cysty a polypy. Existujú prípady vývoja takejto hyperplázie na rakovinu.
 • Atypické. Táto forma je považovaná za najnebezpečnejšiu. Keď rastie, sliznica sa vyskytuje nielen na povrchu vnútornej vrstvy. Bunky sa aktívne delia, prenikajú do bazálnej vrstvy. Škrabanie tejto endometriálnej hyperplázie je často neúčinné. Pre niektoré indikácie je potrebné odstrániť maternicu.

Príznaky ochorenia, čo poukazuje na potrebu kyretáže

Hlavnými príznakmi tohto ochorenia sú rôzne poruchy menštruačného cyklu. Žena sa môže sťažovať na meškanie, ťažké krvácanie, mazanie pred a po menštruácii.

Aj počas tohto obdobia sú príznaky indispozície: bolesti brucha, poruchy trávenia, zlé zdravie, horúčka a tak ďalej. Hypertrofiu často sprevádza neplodnosť.

V ktorých prípadoch je predpísané škrabanie? Pri hyperplázii endometria majú byť indikácie nasledovné: t

 • bolesť v spodnej časti brucha,
 • dlhodobé krvácanie,
 • čas cyklu viac ako 40 dní,
 • neplodnosť trvajúca viac ako šesť mesiacov
 • krvácania počas celého cyklu
 • laboratórne potvrdenie hyperplázie.

Príprava na manipuláciu: funkcie

Škrabanie maternice s hyperpláziou endometria sa vykonáva až po príprave. Predtým by mal byť pacient vyšetrený takýmto lekárom ako neurológ, kardiológ, terapeut.

Odborníci dospeli k záveru, že neexistujú žiadne kontraindikácie manipulácie. Súčasne sa uskutočňujú štúdie ako všeobecné a biochemické krvné testy, stanovenie protilátok proti hepatitíde, HIV a syfilis.

Uistite sa, že skúmate srdce cez EKG.

Potom bude pacient musieť navštíviť gynekológa. Lekár predpisuje ďalšie vyšetrenia, medzi ktoré patrí ultrazvuková diagnostika, náter na stanovenie čistoty vagíny. Je zakázané manipulovať so zlými výsledkami. Ak je zápalový proces, potom je potrebné ho najprv odstrániť.

Vykonanie postupu: postup

Škrabanie maternice počas hyperplázie endometria sa uskutočňuje len v stenách zdravotníckeho zariadenia. Samotný postup trvá maximálne 20 minút. Manipulácia vyžaduje intravenóznu anestéziu.

Počas kyretáže pacient spí alebo je napoly bdelý: necíti žiadne nepríjemné pocity. S pomocou dilatátorov lekár odhalí krčný kanál, spadajúci do dutiny reprodukčného orgánu.

Kyreta sa odstráni zarastenou vrstvou, ktorá sa bude ďalej skúmať.

V procese škrabania sa vykonajú naraz dve pozitívne činnosti: lekár vyčistí nahromadenú vrstvu a môže ďalej určiť jej zloženie a nebezpečenstvo (pomocou histológie). Po vyčistení je pacient pod dohľadom zdravotníckeho personálu ďalších 2-4 hodín. Ak nie sú žiadne komplikácie, potom žena môže ísť domov.

Zápalové procesy

Ak máte hyperpláziu endometria (liečba po kyretáži nebola vykonaná), potom je vysoká pravdepodobnosť zápalu.

Prejavuje sa nasledujúcimi príznakmi: bolesť brucha, nezvyčajný výtok s nepríjemným zápachom, zvýšená telesná teplota. Vo všetkých situáciách sa zobrazí urgentná korekcia.

Lekári obyčajne predpisujú dlhý priebeh antibiotík na perorálne, intravenózne a vaginálne podávanie.

Ak zápal, ktorý vznikol v dôsledku kyretáže, nie je liečený, potom sa patológia môže rozšíriť do susedných orgánov: vaječníkov, vajíčkovodov a tak ďalej. To všetko je spojené s jeho následkami.

Perforácia maternice alebo rednutie stien orgánu

Liečba hyperplázie endometria bez kyretáže sa vykonáva zriedkavo. Ak sa v priebehu jedného mesiaca hormonálna terapia nezlepší, potom je nevyhnutné vykonať čistenie. Počas manipulácie sa môže vyskytnúť komplikácia, ako je perforácia steny maternice. Táto patológia vyžaduje núdzový chirurgický zákrok.

Dôsledkom manipulácie môže byť aj stenčenie stien reprodukčného orgánu. V budúcnosti to vedie k komplikáciám. Napríklad počas tehotenstva sa môže vyskytnúť ruptúra ​​maternice. Často, keď je tenkej stene pridelený plánovaný cisársky rez.

Hyperplázia endometria: kyretáž. Spätná väzba o účinkoch konania

Aký názor majú pacienti na tento postup? Mnohí ľudia hovoria, že hyperplázia endometria nezmizne po kyretáži. Po niekoľkých cykloch sa sliznica opäť zahusťuje a vytvára cysty, polypy.

Ak pacientovi nie je predpísaná vhodná terapia, samotný chirurgický zákrok ju nezbaví choroby. Škrabanie neodstraňuje príčinu hyperplázie, ale iba koriguje jej účinky.

Preto je dôležité načúvať predpisu a po operácii, aby ste dodržiavali predpísanú liečbu.

Aby sme to zhrnuli

Z článku sa dozviete, že liečba hyperplázie endometria bez kyretáže je možná, ale len vo výnimočných prípadoch. Na reálne posúdenie stavu pacienta je potrebné vykonať biopsiu alebo kyretáž. Iba týmto spôsobom bude možné zvoliť účinnú liečbu, ktorá vám ušetrí od existujúceho problému.

Diagnostická kyretáž s hyperpláziou endometria: charakteristika postupu, prehľady

Mnoho gynekologických patológií vyžaduje zásah s použitím špeciálnych nástrojov. Čistenie sa používa ako diagnostická metóda a ako spôsob liečby. Jednou z chorôb, pre ktorú je indikované čistenie, je hyperplázia endometria.

Podobná diagnóza sa robí, keď hrúbka vrstvy endometria presahuje 16 mm. Lekári často predpisujú diagnostickú kyretáž maternice s hyperpláziou endometria.

Je to tento postup, ktorý vám umožní urobiť presnú diagnózu, vziať biomateriál pre histológiu, nájsť správnu liečbu.

Existuje niekoľko typov patológie, ale najčastejšou možnosťou je endometriálna glandulárna cystická hyperplázia.

Vyskytuje sa u žien rôzneho veku. Po dlhú dobu môže byť choroba asymptomatická. Podozrivé odchýlky môžu byť iba nezrovnalosti v menštruačnom cykle.

Dievčatá si všimnú, že výtok sa stal hojným, môžu sa objaviť uprostred cyklu, často sa vyskytujú zmeny menštruácie, objavujú sa zrazeniny. Ak sa takéto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekára.

Predpíše testy a rôzne typy vyšetrení a tiež objasní, či je potrebné vykonať kyretáž pre hyperpláziu endometria.

Vlastnosti škrabania

Maternica je dutý orgán lemovaný endometria. Táto tkanina sa skladá z dvoch vrstiev - funkčných a základných. Prvá rastie a rozvíja sa, vytvára priaznivé prostredie pre oplodnené vajíčko. Ak sa tehotenstvo nevyskytlo, je spolu s menštruáciou odmietnuté a odstránené z tela. Hyperplázia spôsobuje proliferáciu hyperplastických buniek endometriálnej funkčnej vrstvy.

Najčastejšou príčinou patológie je hormonálne zlyhanie. Ak sa choroba nelieči, bude to znamenať vážne komplikácie, ako je neplodnosť a rakovina. Zabránenie takýmto dôsledkom umožňuje integrovaný prístup k liečbe.

Lekári často používajú osvedčený režim liečby - očistu a priebeh hormónov. Hyperplázia endometria po kyretáži a liečbe vo väčšine prípadov prechádza.

Ak liečba nepomohla alebo krvné testy odhalili prítomnosť atypických buniek, v gynekológii sa používa radikálna metóda - hysterektómii (odstránenie maternice).

akcie Postup

Endometriálna kyretáž sa dnes vykonáva jedným z dvoch spôsobov - kyretážou alebo hysteroskopiou. Prvá možnosť sa používa stále menej a menej, pretože operácia sa vykonáva slepo a existuje vysoké riziko poškodenia zdravého tkaniva. Postup sa vykonáva v celkovej anestézii. Netrvá dlhšie ako pol hodiny. Výber po kyretáži môže trvať 1-2 týždne.

Hysteroskopia je inovatívna metóda. Do dutiny maternice sa vloží optické zariadenie a nástroje. Fotoaparát zobrazí obraz na obrazovke, ktorý vám umožní ovládať celý proces.

Po zoškrabaní hyperplázie hysteroskopom trvá rehabilitácia oveľa menej času. Poslednou fázou operácie je kauterizácia krvných ciev, takže výtok po kyretáži týmto spôsobom trvá len 3-7 dní.

Bez ohľadu na to, ako sa maternica čistí, pred zákrokom musí pacient prejsť sériu testov, obmedziť pohlavie, urobiť klystír. Musíte tiež vziať do úvahy existujúce kontraindikácie: je zakázané čistiť v prítomnosti infekcií, exacerbácie chronických ochorení, výrazných zápalových procesov.

Terapeutická terapia endometria

Ako obnoviť endometrium po kyretáži pacient oznámi lekárovi. Žena má ťažkú ​​cestu. Prvé dni po manipulácii musíte piť hemostatické lieky, pretože steny maternice sú úplne zranené. Potom prichádza fáza užívania antibakteriálnych liekov určených na prevenciu komplikácií.

Liečba hyperplázie endometria po zákroku kyretáže lekári často dopĺňajú enzýmami. Sada špeciálnych enzýmov pomáha zlepšovať imunitu, urýchľuje proces hojenia, zvyšuje účinnosť liekov. Súčasne musíte brať vitamíny a minerály. Nasleduje priebeh hormónov.

Glandulárno-cystická patológia je liečená estrogénom a gestagénmi. Trvanie medikácie je 3-6 mesiacov. Súbežne s liečebnou terapiou bude potrebná fyzioterapia. Je dôležité držať sa diéty, cvičiť mierne cvičenie. Ako pomocné opatrenie sú účinné recepty tradičnej medicíny - odvar a infúzia byliniek, výplach s roztokom perhydrolu atď.

Mesačne po kyretážnej glandulárnej cystickej hyperplázii pôjde o 28-35 dní. Ak v určenej dobe menštruácie neprišiel, poraďte sa s gynekológom.

Lekár vykoná ultrazvukové vyšetrenie, určí veľkosť maternice, hrúbku endometria, určí príčinu oneskorenia a v prípade potreby predpíše liek, ktorý stimuluje výtok po kyretáži. Tiež bude potrebná odborná pomoc, ak mesačne pôjde dlhšie ako obvykle, majú nepríjemný zápach, zvláštnu textúru.

Obnovenie endometria po kyretáži je dlhý proces, ktorý si vyžaduje zodpovedný prístup a prísne lekárske predpisy.

Aká je asociácia hyperplázie endometria a ženských hormónov?

Za normálnych okolností sa mesačný kurz skladá z 3 fáz: rastu horného plášťa, vývoja endometria a jeho obsadenia. Účet nového cyklu začína v prvý deň kritických dní. Príkladom na 15. deň cyklu je ovulácia. Keď inseminácia nie je výsledkom, vajíčko sa odstráni naraz hornou výstelkou endometria.

Všetky tieto procesy podliehajú moci pohlavných hormónov. Estrogény sú potrebné pre vývoj a zrenie hornej endometriálnej membrány, hormón pomáha udržiavať tehotenstvo, keď začína.

Vo fáze dozrievania endometria nastáva programovaná bunková smrť, ktorá neumožňuje, aby endometrium rástlo viac, ako je potrebné.

Podobné procesy sa vyskytujú len v tomto prípade, keď má dievča ovuláciu. Keď to chýba, dlhodobý účinok estrogénu na výstelku maternice je označený, ponorený do jeho nadmerného dozrievania. Zvýšenie koncentrácie estrogénu v krvi, ktoré sa objavuje v mnohých príčinách, vedie k vzniku endometriózy.

V prvom rade ide o zmeny v počte produkovaných ženských hormónov, hormonálnych porúch, ovariálnych nádorov, ktoré produkujú hormóny, polycystických vaječníkov.

Rozpad hormónov bude schopný zistiť pomocou nesprávnej metódy antikoncepcie, po neskutočnom potrate, diagnostickú kyretáž, zápalové ochorenia vnútorných sexuálnych organizácií.

Sprievodné patológie budú schopné zhoršiť pohyb ochorenia: mastopatia, hypertenzia, diabetes mellitus, pridaná hmotnosť.

Podľa prevalencie a typu konštitúcie možno endometriálnu hyperpláziu rozdeliť na: glandulárne-cystické, fokálne, glandulárne-fibrózne a adenomatické.

Glandulárne typy hyperplázie sú charakterizované zvýšením počtu glandulárnych buniek produkujúcich cysty. Glandulárna a cystická hyperplázia majú rovnaké príznaky.

Keď adenomatózne číslo označilo konfiguráciu v štruktúre buniek a ich rýchlu fragmentáciu. Atypická hyperplázia je považovaná za prekancerózny kapitál, pretože jej hojenie vytečie, aby pokračovalo okamžite.

Vzhľad tenkých buniek je označený približne v 35% situácie. Opakované epizódy glandulárnej hyperplázie môžu byť často spojené s metabolickým syndrómom, v ktorom imunitný systém nemôže zabíjať chudé bunky.

Pre toto ochorenie sa vyznačuje prítomnosťou plnosti, diabetes mellitus a absenciou ovulácie.

Hlavné príznaky hyperplázie endometria

Hlavnou vlastnosťou endometriózy je krvácanie z maternice. Vo väčšine pacientov sa vyznačujú dlhé oneskorenia v kritických dňoch, po ktorých dochádza k bohatým menštruáciám.

V niektorých prípadoch nie sú prerušenia cyklu označené, menštruácie začínajú včas, aj keď sa stávajú dlhšími a hojnejšími. Na pozadí trestného cyklu sa často zisťuje intermenštruačné krvácanie.

V niektorých prípadoch začína amenorea.

Metabolický eunuchoidizmus často sprevádza hyperpláziu endometria.

V takýchto prípadoch sa podobné krvácanie pridáva k podobným symptómom, ako je prítomnosť pridanej hmotnosti, rast telesných vlasov pomocou mužského vzhľadu, chrapot hlasu a ďalšie príznaky spojené s vplyvom mužských hormónov.

Hyperplázia endometria často vedie k neplodnosti, potratu, mastitíde. Okrem toho, byť schopní zistiť kŕče bolesti v bruchu, krvácanie po sexuálnom akte.

Pri diagnóze je lekár povinný poznať všetky vlastnosti mesačného cyklu dievčaťa: trvanie cyklu, menštruácia, sú tam nejaké oneskorenia. Transvaginálne Štúdie podvádza 5-7 dní cyklu.

S jeho podporou sa zistí hrúbka endometria a zvláštnosti jeho textúry. V patológii má endometrium hrúbku väčšiu ako 8 milimetrov. S hrúbkou viac ako 2 cm Lekár bude schopný premýšľať o prítomnosti tenkých buniek.

V prípade krvácania z maternice štúdia zomrie v ďalší deň cyklu.

Separácia v hyperplázii endometria sa spomaľuje tak v cieľoch výskumu, ako aj v oblasti liečenia. Krvný test na obsah hormónov pomáha odhaliť metabolické poruchy a polycystické vaječníky. Mamogramy sa predpisujú na identifikáciu mastopatie a tenkých nádorov snehových okov.

Metódy liečby hyperplázie

Výber spôsobu liečenia tejto patológie sa modlí za nezvyčajný cyklus, konštitúciu endometria a vek dievčaťa.

Hormonálne látky sú predpísané osobne, kontraindikácie ich zápisu sú: cukrovka, cholelitiáza, zápal, opilosť a fajčenie. Pred smerom hojenia by mal byť krvný test a schopnosť kapitálovej imunity.

Eliminácia endometria je spôsobilá viesť k sekundárnemu pôvodu ochorenia, preto sa nevyužíva pri liečení atypických stavov hyperplázie.

Hysterektómia je znázornená neúčinnosťou hormonálnej terapie a kyretáže, prekanceróznych stavov, počas menopauzy.

Liečba hyperplazie endometria sa bežne študuje v 2 krokoch. Na 1, otdraivanie endometrium podľa pravidla hysteroskopu. Pri čistení sa multifunkčná časť okamžite odstráni všetkými bolestivými nádormi.

Operácia prebieha v celkovej anestézii, hysteroskop umožňuje absolútne vysledovať priebeh zákroku, ktorý je lepší a menej traumatický. Čistenie sa vykonáva pomocou kyretového prostriedku, v niektorých prípadoch sa vyžaduje aplikácia zariadenia, ktoré zastaví odtok.

Vzdialený obsah maternice je poslaný na histologickú analýzu, len to vám umožní stanoviť charakter procesu ochorenia a schému budúceho hojenia.

Po kyretáži je predpísané liečivé liečenie určené na prevenciu sekundárneho pôvodu ochorenia. Na tento účel určte hormonálne látky, ktoré sa prijímajú podľa určitej schémy.

Pri liečbe hyperplázie u mladých dievčat sa častejšie používajú len kombinované antikoncepcie. Je lepšie používať monofázové látky, ktoré majú systematický účinok na endometrium, čo bráni jeho rastu. Musia dostávať 3-6 mesiacov.

Pri správnom vyliečení glandulárna hyperplázia zvyčajne nezistí znova.

Pri ošetrovaní dievčat starších ako 40 rokov sa progestogény likvidujú. Príjem látok začína od 15. dňa mesačného cyklu a trvá až do začiatku menštruácie. Priebeh hojenia pokračuje.

S hyperpláziou endometria v postmenopauzálnom období sa hojenie predpisuje až po starostlivom výskume. Ak nie sú uvedené nádory, lekár nastaví 17-hydroxyprogesterón caproate 3 dni počas 8 mesiacov.

Po dokončení hviezdy hojenia sa diagnostika otdraivanie spomaľuje, získaný zdroj sa posiela na histologickú štúdiu.

Liečba atypická na to, aby sa stala hyperpláziou, zahŕňa užívanie hormónov uvoľňujúcich gonadotropín. Osobitné látky sa musia prijímať každých 30 dní, niektoré - každý deň. Po následnom zahojení podvádza podvádzanie sekundárneho čistenia.

Pacient je povinný postupovať mesačne so štúdiou, na ktorej sa sleduje temperovanie endometria.

Potrebné sú aj neustále vyšetrenia cicavca, krvné testy na obsah cholesterolu a púšte.

hyperplázia endometria po kyretáži

Health-ua.org je zdravotný portál pre online konzultácie pediatrických a dospelých lekárov všetkých špecialít. Môžete položiť otázku na túto tému. „hyperplázia endometria po kyretáži“ a získajte bezplatnú online lekársku pomoc.

Opýtajte sa na vašu otázku

Som 35 rokov, mám deti, neplánujem porodiť. Pred niekoľkými mesiacmi som bol diagnostikovaný s ultrazvukom a diagnostikovanou hyperpláziou endometria, po kyretáži, diagnóze endometriálneho polypu, ale môj gynekológ sa zdržal liečby, pretože Mám kŕčové žily. Hovorí, že s touto chorobou sú COCI kontraindikované. Ako sa môžem liečiť? Existujú iné možnosti? Vďaka vopred.

24. marec 2014

Ostrovorh Elena Ivanovna odpovedá:

Pri hyperplázii endometria a endometriálnom polype nie sú liekmi voľby pri liečbe týchto stavov COCI, ale gestagény. Jeden zo zástupcov tejto skupiny liekov - Orgametril. Take 1t. raz denne od 5 do 25 dní cyklu počas 6 mesiacov. Но через каждые 3 месяца после менструации делать УЗИ матки для контроля. Будут вопросы-пишите.

Здавствуйте, мне 47 лет, ставили диагноз гиперплазия эндометрия. После выскабливания — полиповидные фрагменты эндометрия гиперпластического типа. Врач назначила норколут с 15 по 25 день цикла в течение 3-х мес.

, затем УЗИ, но принимать гормоны что-то не хочется …

Akonáhle som sa pokúsil vziať hormonálnu antikoncepciu, aj keď si nepamätám, ktorý z nich pre zamýšľaný účel nefungoval, po niekoľkých dňoch užívania sa začalo vážne krvácanie, potom bola takáto antikoncepcia kategoricky zakázaná. Čo poradiť?

03.08.2010

Demisheva Inna Vladimirovna odpovedá:

Takéto vymenovania je potrebné uskutočniť iba v rámci osobnej konzultácie, čo je vážna záležitosť.

Vitajte! Mám 43 rokov. V decembri bol menštruačný cyklus diagnostikovaný typom metrorágie, endometriálnej polypózy a po hysteroskopii bola vykonaná diagnóza: komplexná hyperplázia endometria. Po zoškrabaní sa krvácanie nezastavilo úplne.

Lekár predpísal injekcie oxyprogesterónu capronate, 4 ml trikrát týždenne - 4 týždne a potom 4 ml - dvakrát týždenne počas 2 týždňov. Po 10 injekciách sa objavila alergická reakcia, ktorá bola zrušená. O týždeň neskôr začala menštruácia, ktorá je taká bohatá, že je podobná krvácaniu a miernej bolesti v spodnej časti brucha.

Je to normálne alebo nie? Oznámte, čo máte robiť? Ďakujem veľmi pekne vopred.

12. február 2010

Victoria Vengarenko odpovedá:

Gynekológ pôrodníctva

Odpovede všetkých konzultantov

Elena, samozrejme to nie je normálne, musíte vyzdvihnúť iný liek, existuje mnoho liekov na liečbu hyperplázie: 17 OPK, buserilín, zoodex, ale tieto lieky by mali byť predpísané len pod dohľadom lekára.

Vitajte! Mám 54 rokov. Po menštruácii nebola 10 mesiacov a potom prešla skenerom a predĺžená, endometriálna hyperplázia bola diagnostikovaná.

Po diagnostickom kyretáži bolo predpísané dlhodobé podávanie dvakrát denne, aby sa menštruácia zastavila. Ale na pozadí prijímania duphastonu začali pravidelne prichádzať.

Mal by som naďalej dostávať duphaston, vzhľadom na svoj vek?

Marec 01, 2016

Julia Vasilievna Bosyak odpovedá:

Dobrý deň, Alla! Po diagnostickej kyretáži bol získaný biomateriál odoslaný na histologické vyšetrenie? Vymenovanie v nepretržitom režime dufaston ste skutočne spôsobil mesačne.

Zvyčajne sú ženy vo veku, ako je ten váš, podané injekcie 17-hydroxyprogesterón-capronátu.

Nepretržitý príjem duphastonu pre Váš vek nie je racionálny, možno v tomto prípade zvážte užívanie HSL po konzultácii s gynekológom?

Mám 49 rokov, premenopauzálny, diagnostikovaný s hyperpláziou endometria, kyretážou, normálnou histológiou, predpísaným oxyprogesterónom capronat za deň a omnidrenom po 25 dňoch, prepichnutím liekov tri mesiace, celé obdobie liečby bolo veľmi zlé, ale trvalo 10-12 dní , tam boli tiež vedľajšie účinky akné a konštantné podráždenosť, lekár povedal, že je úplne normálne dosiahnuť menopauza, po troch mesiacoch liečby z ultrazvuku, diagnóza - fibromatóza maternice, endometriálna vrstva 6 mm, lekár odporúča Môžem pokračovať v liečbe ďalšie tri mesiace (užívam aj antiepileptiká denne). Povedzte mi, ako postupovať?

02.02.2016

Juščenko Tatyana Aleksandrovna odpovedá:

Omnadren ma vo všeobecnosti prekvapil ... Nie je to pre tlač. Vybral by som si úplne iné lieky na zavedenie menopauzy. Rovnaké agonisty uvoľňujúce hormóny, ktoré som spomenul vyššie. Ale nevidím dôvod na zavedenie menopauzy. Fibromatóza maternice s normálnym zoškrabaním vyžaduje iba pozorovanie

Ahoj, mám 54 rokov, P / m je o niečo viac ako rok, menopauza, na ultrazvuku endometrium ukazovalo 0,65 cm, lekár si dal pozor na hyperpláziu endometria.

Výsledok štúdie: v oboch bioptických bunkách, vláknito-svalovom tkanive s jednoduchými vdychovými inklúziami (pravdepodobne z uzla? Alebo polypu) H / s na jeden a pol mesiaca na ultrazvuku, endometrium je opäť 0,65 cm s nezreteľnými kontúrami non-single-stroma. ,

Lekár mi predpísal opakované zoškrabanie, povedzte, je možné vykonať opakované zoškrabanie po 2 mesiacoch a čo by sa malo predpísať v mojom prípade?

6. január 2015

Dikaya Nadezhda Ivanovna odpovedá:

Faina, dobré popoludnie! Musíte znovu diagnostikovať kyretáž a následne adekvátnu liečbu. Liečba: jej objem a variant - záleží na výsledku histopatologického vyšetrenia zoškrabania maternicovej dutiny.

Mám 28 rokov, 1 dieťa. Pred dvoma mesiacmi našli endometriálnu hyperpláziu, urobili kyretáž a menovali 3 mesiace na to, aby si zobrali duphaston zo 16 na 25 DC, ako povedal gynekológ, aby normalizovali cyklus. Jeden cyklus duphaston propyl, 2 periódy prešli po zoškrabaní, cyklus sa nezmenil. Musím piť duphaston na 3 mesiace? Plánujeme 2 deti. Ďakujem

3. október 2014

Dikaya Nadezhda Ivanovna odpovedá:

Oksana, dobré popoludnie! Podľa tejto schémy, dufaston nepoškodzuje, ale pomáha otehotnieť. Prítomnosť hyperplastického procesu naznačuje, že v druhej fáze M.C. je nedostatočná hladina progesterónu.

Aby ste mohli vydržať tehotenstvo, potrebujete adekvátnu hladinu progesterónu. Dufaston sa preto používa počas tehotenstva s hrozbou potratu alebo hrozbou predčasného pôrodu.

Doprajte si s úctou, podstúpte liečbu, pripravte sa na tehotenstvo. Veľa šťastia!

Vitajte! Pred rokom robila kyretáž Diagnóza: glandulárna hyperplázia, v súčasnosti je ultrazvuk na 7. deň cyklu 6 mm endometria, po kyretáži nebola liečená. Mám 44 rokov, po škrabaní som nebola liečená, aby som si vzala hormóny, Mirenu atď. Nechcem, a všetko sa zdá byť normálne, čo iné je prevencia hyperplázie (šport? Tráva?). A aké postupy v mojom prípade možno vykonať v sanatóriu?

20. február 2013

Korchinskaya Ivanna Ivanovna odpovedá:

Situácia sa musí dodržať v dynamike. Ak nechcete hormonálnu liečbu, môžete užívať Tazalok. Je indikovaná kúpeľná liečba s výnimkou termických procedúr.

Mám 48 rokov. Po 3 mesiacoch oneskorenia prišla menštruácia, ktorá sa nezastavila na 2 týždne, veľmi hojne. Išiel som na ultrazvuk: endometrium 1.4 je drobivý, dĺžka maternice je 6,9, predné-zadné 5,9, myometrium je hmogénne, pravý vaječník 2,9x1,7 je rovnomerne definovaný obrys s jednotlivými folikulami s priemerom 0,5, ľavý je 2,6x1,6. zadný oblúk voľný.

C: Hyperplázia endometria. Išiel som na škrabanie, prešiel som analýzou - Dr .: Glandulárna hyperplázia endometria. Po očistení krvácanie trvalo 14 dní. Potom sa zastavil na 14 dní, potom sa raz mesačne vracal a už to trvá 9 dní. Išiel som k lekárovi, bolo mi povedané, aby som pila len Lindinet-20. Lieči hyperpláziu? Má veľa kontraindikácií. Niečo povedzte.

31. január 2013

Gritsko reaguje na Marthu Igorevnu:

Lindinet-20 vo všeobecnosti nie je vhodný pre vašu situáciu. Ak už menujeme COC, potom aspoň Regulon. Najlepšou možnosťou je injekcia oxyprogesterónu capronate po dobu 3 mesiacov. Na KOKah je vysoká pravdepodobnosť opakovaného krvácania, čo sa stalo vo vašom prípade.

Čo je endometriálna hyperplázia - príčiny a príznaky ochorenia

Endometrium je vnútorná výstelka maternice, presnejšie, sliznica sliznice maternice. Vytvára potrebné podmienky pre implantáciu vajíčka, jeho normálny vývoj.

Inými slovami, sliznica „drží“ oplodnené vajíčko v maternici, poskytuje mu výživu, podieľa sa na tvorbe placenty.

Endometrium sa skladá z podporného spojivového tkaniva (strómy), z ktorého sa nachádzajú žľazy maternice a početné krvné cievy.

Všetky štruktúry uterinnej výstelky sa vyvíjajú a fungujú pod „vedením“ pohlavných hormónov. V prvej polovici menštruačného cyklu (vo fáze estrogénového vplyvu) rastú maternicové žľazy a funkčná vrstva endometria.

V druhom - pod vplyvom progesterónu - sa tento rast zastaví. Endometriálna stroma napučiava, akumuluje prospešné látky. Žľazy maternice začnú vylučovať výživnú sekréciu. Každý mesiac sa endometrium pripravuje na „odber“, „kŕmenie“ a uchovanie oplodneného vajíčka v maternici.

Ak sa tehotenstvo nevyskytne, „prezretá“ funkčná vrstva endometria je zničená a odmietnutá menštruačnou krvou.

V nasledujúcom mesačnom cykle sa podľa vyváženého vplyvu pohlavných hormónov obnoví sliznica maternice z bazálnej "zárodočnej" platničky.

Umiestnenie výstelky maternice - endometrium

S "rozpadom" vážených hormonálnych účinkov, presnejšie estrogéniou, sa maternicové žľazy nadmerne množia a maternicová sliznica zhrubne.

Príčinou hyperplázie endometria je všeobecná alebo lokálna hormonálna nerovnováha: nadmerný účinok estrogénu na sliznicu maternice s nedostatočným účinkom progesterónu.

Nebezpečné účinky hyperplázie:

 • Krvácanie maternice vedúce k anémii
 • neplodnosť
 • zlomyseľnosť
Príznaky a symptómy hyperplázie endometria:
 1. Rozmazanie krvavého výtoku z genitálií, ktoré nie je spojené s menštruáciou.
 2. Narušenie menštruačného cyklu:
  • amenorea,
  • giperpolimenoreya,
  • nepravidelný menštruačný cyklus.
diagnostika
 • Ultrazvuk - ultrazvuk maternice odhaľuje príznaky hyperplázie endometria zvýšením veľkosti M-echo.
 • Hysteroskopia so samostatnou diagnostickou kyretážou endometria - potvrdzuje alebo vyvracia ultrazvukovú diagnózu.
 • Histologické vyšetrenie odstránených tkanív - stanovuje konečnú diagnózu.
Presná diagnóza hyperplázie endometria a stanovenie jej tvaru (typická benígna alebo atypická prekanceróza) sa môže vykonať len histologickým vyšetrením tkanív získaných kyretážou výstelky maternice.Späť na obsah

Indikácie pre kyretáž sliznice maternice

 1. Podozrenie na hyperpláziu endometria pomocou ultrazvuku:
  • V reprodukčnom veku: hodnota M-ozveny prvých 7 dní menštruačného cyklu je viac ako 7-8 mm.
  • V postmenopauzálnom období: hodnota M-echo 6 mm alebo viac.
 2. V plodnom veku: krvácanie z maternice, krvácanie nesúvisiace s menštruáciou.
 3. Postmenopauzálna: krvácanie z genitálií akejkoľvek povahy.
 4. Niekedy sa vykonáva kyretáž maternice na posúdenie účinnosti hormonálnej liečby hyperplázie endometria alebo inej patológie maternice.
Účelom samostatnej diagnostickej kyretáže sliznice krčka maternice a tela maternice je vyhodnotiť stav sliznice pri rôznych benígnych a / alebo malígnych procesoch v maternici.

Škrabanie stien maternice hyperpláziou endometria je diagnostickým aj terapeutickým postupom.

Liečivý účinok škrabania:

 • Odstránenie nezdravého endometria s možnými patologickými formáciami (žľazové polypy atď.)
 • V niektorých prípadoch: núdzové zastavenie krvácania z maternice.

Stieranie maternicovej výstelky alebo „čistenie“ hyperplázie endometria by sa malo vykonávať pod kontrolou hysteroskopie. „Blind“ (bez vizuálnej kontroly) kyretáž v podmienkach moderného vývoja operatívnej gynekológie nie je odôvodnená.

Čo je hysteroskopia?

Pod vizuálnou kontrolou hysteroskopie sa vykonáva mnoho terapeutických chirurgických zákrokov, vrátane kyretáže stien maternice.

Vykonáva sa hysteroskopia škrabania:

 • v nemocnici
 • v špecializovanej prevádzkovej miestnosti
 • vo všeobecnosti, väčšinou intravenózna anestézia,
 • bez jediného rezu na tele pacienta: prístroj je hysteroskop a chirurgické nástroje sa vkladajú do dutiny maternice cez kanál krčka maternice.

hysteroskopia

Optimálne načasovanie hysteroskopie s kyretážou pre endometriálnu hyperpláziu:

 • So zachovaným rytmom menštruácie: 3-4 dni pred očakávanou menštruáciou.
 • Keď oligomenorea s metrorrhages: v prvý deň výskytu acyklického krvného výboja.

Kontraindikácie hysteroskopie s kyretážou pre hyperpláziu endometria:

 • Akútny zápalový proces v genitáliách.
 • "Zlý škvrna": 3-4 stupeň čistoty vagíny.
 • Akútne všeobecné infekčné ochorenie.
 • Závažná ne gynekologická patológia.
Späť na obsah

Príprava na hysteroskopiu so zoškrabaním endometria

Aké testy by sa mali vykonať:

 • Vaginálny náter "na flóre": štúdia výtoku vagíny na stupni čistoty.
 • PAP test: cervikálny cytologický náter.
 • Rozbor moču.
 • Stanovenie krvnej skupiny a Rh faktora.
 • Kompletný krvný obraz s leukocytovým vzorcom.
 • Biochemický krvný test:
  • celkový proteín
  • kreatinínu,
  • močovina,
  • ALT, AST
  • celkový bilirubín, priamy, nepriamy,
  • PTI
 • Krvné markery pre vírusy hepatitídy: HBsAg, Anti-HCV.
 • HIV test.
 • Krvný test na syfilis: PB / ORS.
 • Koagulácie.
 • FLO (fluorografia).
 • EKG (elektrokardiografia).
 • Transvaginálny ultrazvuk panvových orgánov.

 • Terapeut kardiológ.
 • Anestéziológ (informujte svojho lekára o prípadoch alergií na lieky).
 • V prípade potreby vyšetrenie inými špecialistami.

Osobná hygiena pred predpísanou operáciou:

 • Ráno (v deň operácie) si vezmite hygienickú sprchu, vyčistite si zuby, umyte, dôkladne oholte oblasť genitálií.

Jedlá v deň operácie:

 • Sutra nepiť, nepiť (4-6 hodín pred anestéziou nemôže jesť jedlo a žiadnu tekutinu).
 • Ak stále užívate akékoľvek lieky, informujte o tom vopred svojho anestéziológa. Ráno sa musia povolené tablety prehltnúť, zapiť vodou.

Bezprostredne pred operáciou (v prípade potreby):

 • Uvoľnite ústa: odstráňte zubné protézy, piercing.
 • Odstráňte kontaktné šošovky, načúvací prístroj.
 • Odstráňte šperky.
Späť na obsah

Ako sa vykonáva endometriálne škrabanie?

Úľava od bolesti:
Výhodná je intravenózna anestézia.

Trvanie prevádzky:
Celkový čas celého postupu: približne 20 minút.

Po registrácii v nemocnici a potrebnom zaškolení zdravotnícky pracovník pozve pacienta na operačnú sálu.

Žena je umiestnená na gynekologickej stoličke pre vnútromaternicové operácie.

Dezinfekcia vonkajších pohlavných orgánov a vagíny činidlom obsahujúcim jód. Moč je zatiahnutý katétrom. Zmeria sa krvný tlak, vykoná sa počítanie impulzov.

Podáva sa anestézia (krátkodobá všeobecná intravenózna anestézia).

Kyrety maternice - chirurgický nástroj na zoškrabanie endometria

Vagína je rozšírené gynekologické "zrkadlo". Cervix je fixovaný špeciálnymi nástrojmi. Cervikálny kanál sa postupne „otvára“ Gegarovými dilatátormi. Potom sa maternicová kyretika č. 1-2 podrobí kyretáži (škrabaniu) povrchu krčka maternice.

Škrabanie krčka maternice

Výsledné zoškrabanie krčnej sliznice sa umiestni do samostatnej fľaše s formalínom.

Potom sa pomocou hysteroskopického prístroja vykoná diagnostická hysteroskopia.

Hysteroskopia. Hyperplázia endometria: zhrubnuté endometrium vo forme záhybov

Po vizuálnom hodnotení slizníc maternice. 4 sa zavedie do dutiny maternice a vykoná sa kyretáž stien maternice: postupné jemné zoškrabanie funkčnej vrstvy endometria zo všetkých vnútorných povrchov maternice a maternicového uhla.

Endometriálne zoškrabanie

Dôkladnosť odstránenia endometria sa hodnotí hysteroskopiou.

Všetky tkanivá zozbierané zo stien maternice sa umiestnia do druhej fľaše s konzervačným činidlom.

Po ukončení kyretáže a kontroly hysteroskopie sa endoskopické zariadenie a chirurgické nástroje odstránia. Vagína sa čistí suchým vatovým tampónom z krvi a tkanivových zvyškov. Cervix sa lieči tinktúrou jódu. Vaginálne "zrkadlá" odstránené.

Na spodnú časť brucha pacienta je umiestnený ľadový obklad. V prípade potreby (v prípade zníženého tonusu maternice) sa podáva injekcia oxytocínu, ktorá redukuje maternicu.

Obe nádoby s endocervikálnymi a endometriálnymi vzorkami sú označené a odoslané do histologického laboratória.

Pooperačné obdobie

Po ukončení operácie je pacient pod lekárskym dohľadom v nemocničnom oddelení 2 hodiny. Potom, po posúdení všeobecného stavu a prijatí individuálnych odporúčaní ošetrujúceho lekára, môže byť poslaná domov.

Škrabanie maternice - norma pooperačného obdobia

 • Bolesť: nepohodlie ťahového charakteru v bruchu počas prvých hodín po operácii. Menšia bolesť pripomína menštruačnú bolesť.
 • Výtok: krvavé, neintenzívne, špinenie ciev - možno pozorovať do 5-10 dní po operácii.
 • Telesná teplota: v prvých troch dňoch po operácii sa normálne považuje zvýšenie telesnej teploty na 37,3 stupňa.
 • Antibakteriálna terapia: antibiotiká, protizápalové lieky, lieky proti bolesti po kyretáži maternice predpisuje lekár podľa individuálnych indikácií.
 • Menštruácia po operácii: nastane po 28-31 dňoch (v stanovenom čase) alebo s krátkym (týždenným) oneskorením.
Kedy okamžite navštíviť lekára
 • Telesná teplota sa zvýšila nad 38 stupňov.
 • Otvorilo sa veľké krvácanie z maternice.
 • Bola silná bolesť v spodnej časti brucha a / alebo výtok s nepríjemným zápachom.
Ochranný režim po zoškrabaní
 • Jazda: po použití anestézie je zakázané viesť vozidlo v priebehu 24 hodín.
 • Fyzická aktivita: obmedziť zdvíhanie závažia nad 3 kg - na 1 mesiac.
 • Sexuálny život je zakázaný 2-3 týždne.
 • Nepoužívajte hygienické tampóny, sprchu, ísť do sauny, vane, bazéna - na 1 mesiac.
 • Vymeňte vaňu za hygienickú sprchu - 2 týždne.
S dobrými histologickými výsledkami je tehotenstvo po oddelenej diagnostickej kyretáži povolené po 2-3 mesiacoch.Späť na obsah

Endometriálna kyretáž - efekty

Správne vykonaná diagnostická kyretáž dutiny maternice s hyperpláziou endometria nenesie žiadne negatívne dôsledky.

Táto malá operácia neovplyvňuje plodnosť ženy av niektorých prípadoch zlepšuje reprodukčnú prognózu.

Ale rovnako ako každá operácia, kyretáž a hysteroskopia pre hyperpláziu endometria v zriedkavých prípadoch nevylučuje komplikácie.

Možné komplikácie kyretáže maternice:

 • Infekčné zápalové procesy endometria, krčka maternice.
 • Exacerbácia chronických zápalových ochorení genitálnej oblasti.
 • Mechanická trauma maternice, perforácia maternice.
 • Krvácanie maternice.
 • Hematometra.
 • Chirurgické komplikácie spojené s anestéziou atď.
 • Tvorba vnútromaternicových adhézií.

Ak pacient spĺňa všetky odporúčania ošetrujúceho lekára, primeranú predoperačnú prípravu a primeranú kvalifikáciu zdravotníckeho personálu, riziko nepriaznivých účinkov diagnostickej kyretáže maternice je zanedbateľné.

Ako obnoviť endometrium po kyretáži

Sliznica maternice po „čistení“ sa spravidla obnovuje nezávisle, bez ťažkostí.

Ak endometrium nerastie po kyretáži alebo nie je dostatočne kompenzované, aby účinne stimulovalo jeho opravu, aplikujte:

 • Konjugované estrogény: Hormplex, Premarin, Estrofeminal - podľa individuálnej schémy.
 • Monofázické COC: Logest, Mersilon, Lindinet-20, Microgenon, Rigevidon atď. - 21 dní.
Späť na obsah

Glandulárna cystická hyperplázia endometria - liečba po kyretáži

Neexistuje jednotný algoritmus pre liečbu pacientov mladších ako 48 rokov s typickou glandulárno-cystickou hyperpláziou.

V niektorých prípadoch, po kyretáži, sa vykonáva dynamické pozorovanie s ultrazvukovou kontrolou, pretože samotná endometriálna kyretáž je liečebným postupom.
V iných je predpísaná hormonálna liečba monofázickými COC alebo progestogénmi.

Medzinárodné odporúčania pre liečbu endometriálnej glandulárnej cystickej hyperplázie po kyretáži Prečítajte si podrobne: Endometriálna glandulárna cystická hyperplázia.

Cieľom taktiky liečby hyperplázie v období perimenopauzy je dosiahnuť stabilné zastavenie menštruácie pomocou preparátov A-GnRH alebo injekčných progestogénov (Depo-Provera).

Staršie ženy trpiace obezitou, hypertenziou, cukrovkou, glandulárno-cystickou hyperpláziou endometria (po kyretáži a histologickom potvrdení) sa liečia okamžite.

hysteroskopia

Najlepší čas na vykonanie zákroku je koniec menštruačného cyklu - 3-4 dni pred začiatkom krvácania. Pri 3 - 4 stupňoch čistoty vagíny nespôsobujú zápalové procesy panvových orgánov, akútnej infekčnej alebo ťažkej gynekologickej patológie hysteroskopiu.

Operácia zahŕňa uvedenie ženy do krátkodobej celkovej anestézie, ktorá sa uskutoční do 30-45 minút po kyretáži. Počas manipulácie je vagína expandovaná gynekologickým vzorom Cusco a krčka maternice je fixovaná špeciálnymi nástrojmi.

Na otvorenie cervikálneho kanála sa používajú predlžovače Gegar a malé škvrny sa používajú na zoškrabanie sliznice. Ak je predpísaná samostatná kyretáž, potom je výsledný biomateriál z krčka maternice rozptýlený vo fľaši s formalínom, zanesený, označený a odoslaný do laboratória oddelene od slizníc maternice.

Potom sa do ženy vstrekne hysteroskop a vykoná sa diagnostická hysteroskopia. Po ukončení vizuálnej kontroly endometria začnite postupné odstraňovanie funkčnej vrstvy pod dohľadom videokamery.

 • kontrola hrúbky odstránenej vrstvy,
 • eliminuje neúmyselné poškodenie maternice,
 • krátke pooperačné obdobie,
 • minimálne komplikácie.

Po zákroku sa žena prenesie na oddelenie, aby sledovala jej stav a zotavila sa z anestézie. Za dobrých okolností môže po 5-6 hodinách opustiť nemocnicu.

rehabilitácia

Aby nebola potrebná re-curettage s hyperpláziou endometria, žena by mala dodržiavať nasledujúce odporúčania na 14-18 dní:

 • vylúčiť pohlavie a používanie tampónov,
 • vyhnúť sa nadmernej fyzickej námahe
 • odmietnuť užívať lieky na riedenie krvi (aspirín, heparín),
 • vylúčiť termálne procedúry (kúpeľ, sauna).

V normálnom priebehu pooperačného obdobia sa u žien vyskytnú slabé, ťahajúce sa bolesti v spodnej časti brucha, ľahké špinenie (5-7 dní), mierne zvýšenie teploty na 37,2 ° C (1-2 dni) počas prvých 2-3 dní.

Ak je nutná neodkladná výzva na lekársku pomoc:

 • bola horúčka (teplota nad 38 ° C),
 • zvýšená bolesť v spodnej časti brucha, kŕče, podkolenie alebo dolná časť chrbta,
 • výtok má nepríjemný hnilobný zápach alebo zmenil svoju farbu,
 • výtok sa náhle zastavil na 2-3 dni.

Škrabanie, bez komplikácií, vyžaduje následnú ultrazvukovú diagnózu 10-14 dní po zákroku.

Taktika liečby po kyretáži závisí od typu hyperplázie, celkového zdravotného stavu pacienta, jej veku a túžby následne mať deti. Liečba po kyretáži maternice pri stanovení hyperplázie endometria na základe výsledkov histologického vyšetrenia.

Často žena potrebuje hormonálne lieky, ktoré obnovujú normálny vaječníkovo-menštruačný cyklus. Patrí medzi ne:

 • antiestrogénne činidlá (Proveron),
 • progestín (Duphaston, Utrozhestan),
 • estrogén-progestínová antikoncepcia (Divina, Janine),
 • inhibítory gonadotropínu (Zoladex, Nemestran).

Priebeh liečby je od 3 do 6 mesiacov. Účinnosť vybraných liekov je riadená ultrazvukom alebo pipetovou biopsiou. Okrem toho sú ženám predpísané posilňujúce látky, imunomodulátory, komplexy vitamín-minerál.

Odpoveď na otázku, či je škrabanie nevyhnutné pre hyperpláziu endometria, možno poznamenať, že niektorí gynekológovia sa najprv snažia obnoviť hormonálne pozadie pomocou liekov. Len s neúčinnosťou ich činov sa uchýlili k zoškrabaniu. Prax však dokázala, že komplexná terapia (drogy + kyretáž) umožňuje žene zotaviť sa rýchlejšie a obnoviť svoje reprodukčné schopnosti.

Pin
Send
Share
Send
Send