Hygiena

Biely výtok po menštruácii: norma a patológia

Pin
Send
Share
Send
Send


Aká by mala byť alokácia po menštruácii? Ako rozlíšiť normu od patológie? Takmer každá žena sa pýta na tieto otázky. Ale bez istých vedomostí, nie každý je schopný podozrievať, že je niečo v jeho tele nesprávne. Výtok z pošvy (Beli) je jedným z hlavných príznakov akejkoľvek gynekologickej patológie, a často jediná sťažnosť. Menštruácia je spravidla provokujúcim faktorom pre zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov, preto je potrebné rozlišovať medzi patologickým a normálnym vaginálnym výtokom, vaginálnym výtokom po menštruácii.

Hlavným zdrojom výtoku je nepochybne vagína. Vagína sa denne čistí, vrátane patogénnych mikroorganizmov. Tajomstvo vaginálnych bielkov pozostáva z deskvamovaných epiteliálnych buniek, hlienu a mikroflóry, ktorých hlavným predstaviteľom je Doderleinov bacil (baktérie kyseliny mliečnej). Normálne, po menštruácii a do 7-8 dní cyklu, objem vypúšťania je asi 0,06 - 0,08 gramov za deň. Vaginálna leucorrhoea je transparentný a slizničný vzhľad, bez výrazného zápachu a nespôsobuje úzkosť. V prípade infekcie (drozd, trichomoniáza a iné) sa vaginálny výtok dramaticky mení v farbe aj konzistencii, ako aj v množstve.

Okrem toho veľké a malé žľazy vestibulu vagíny, krčka maternice a maternice hrajú úlohu pri produkcii sekrétov. Odnímateľný tiež obsahuje kontinuálne aktualizovaný epitel, mikroflóru a malý počet bielych krviniek. Ak sa vyskytne zápal vo vajíčkovodoch, hovoria o tzv. "Trubicových" sekrétoch, ktoré tiež prispievajú k zloženiu vaginálneho sekrétu.

Zloženie a množstvo sekrétov sú ovplyvnené celkovým stavom tela, psychogénnymi faktormi (vzrušenie), prítomnosťou chorôb a používaním antikoncepčných metód.

Patologický výtok po menštruácii

O patologických sekrétoch po menštruácii sa hovorí, keď majú ne-charakteristickú farbu (krvavé, žltkasté, zelené), konzistenciu a nepríjemný zápach. Súbežne s pásmi sú možné svrbenie a pálenie vo vonkajších pohlavných orgánoch, bolesť po pohlavnom styku a močenie. Možné možnosti:

Konštantný, číry výtok slizníc Mukozálny výtok - čo je normou pre zdravú ženu, ktorá sa počas cyklu nemení, je charakteristický pre ženy, ktoré trpia neplodnosťou alebo užívajú hormonálne antikoncepčné tabletky.
Jasný červený výtok ihneď po ukončení menštruácie alebo po pohlavnom styku indikuje prítomnosť cervikálnej erózie alebo endocervicitis.
Biely syrový výtok alebo podobný kefír, v kombinácii s bielymi filmami alebo rozkvitnutím medzi veľkými a malými stydkými pysky, je vzhľad chleba alebo vône kyslého mlieka príznakom urogenitálnej kandidózy (drozd).
Biela a mierne nazelenalá, sivastá farba výboja, ktorá sa odlupuje filmami, často v kombinácii s rybím zápachom - bakteriálna vaginóza (vaginálna dysbakterióza).
Pohlavne prenosné infekcie (trichomonas colpitis, kvapavka a ďalšie) sú sprevádzané prebublávanými sekrétmi žltej alebo zelenej farby s nepríjemným zápachom.
Akútny zápal príveskov, akútna bakteriálna infekcia vo vagíne je charakterizovaná žltkastými alebo nazelenalými sekrétmi.
Erózia krčka maternice, kolpitída, chronická adnexitída Chronická adnexitída: nebezpečné následky - skromný nazelenalý alebo žltkastý výtok.
Zelený, hustý a hnisavý výtok v kombinácii s hlienom, ktorý sa po napätí zvyšuje po defekácii, sa nachádza v hnisavej cervicitíde.
Krvavý výtok Je dôležité vylúčiť nahnedlú patológiu, ktorá pretrváva po menštruácii, čo naznačuje patologický proces v maternici (endometrióza, polyp alebo endometriálna hyperplázia).
Výtok z krvi, naružujúci vo forme „mäsového bahna“, sprevádzaný nepríjemným zápachom, vyskytujúci sa pred a po menštruácii indikuje chronickú endometritídu alebo chronickú endocervicitídu.

S výskytom nezvyčajné prepustenie by nemal odložiť návštevu u lekára. Pomôže určiť príčinu patológie a predpíše vhodnú liečbu.

Miera vypúšťania

Výtok u žien po menštruácii je spojený so zmenami množstva progesterónu a estrogénu. V maternici sa vytvára hlien - je to hlavná zložka výtoku. Ihneď po menštruačnom období majú hlienové sekréty hustú konzistenciu, vzhľadom na ich hustotu, spermie nemôžu preniknúť dovnútra do oocytov a oplodniť ich. Tieto hlieny tiež chránia maternicu pred baktériami a mikroorganizmami.

Normálne nie sú hojné, belavo žltej farby, vôňa je mierne kyslá kvôli vysokému obsahu laktobacilov v pošve. S prístupom ovulácie, hlien sa stáva tenšie a nepotiahne toľko, ako vaječný bielok.

Na konci ovulácie sa obsah vagíny zvyšuje a konzistencia sa stáva vzácnejšou. Je to nevyhnutné pre proces hnojenia.

Príznaky normálneho výboja po menštruácii:

 • ich objem sa pohybuje od 1 ml do 4 ml za deň,
 • farba by mala byť z priehľadnej až bielej farby s sotva žltkastým odtieňom,
 • vôňa by sa sotva mohla cítiť, môže byť kyslá,
 • musí vyzerať ako želé.

Leucorrhea po menštruácii nespôsobuje svrbenie a nepríjemné pocity v genitáliách. Každý organizmus je však individuálny, takže povaha vaginálneho hlienu vo farbe a objeme sa môže mierne líšiť.

tolerancia

Z tolerancií je možné rozmazanie hnedého hlienu od dvoch do štyroch dní. Môžu byť spôsobené používaním antikoncepcie alebo inštaláciou špirály. Prejavia sa v priebehu troch cyklov. S riadnym výberom drogy daub pass. Ak nie, potom musíte kontaktovať svojho gynekológa a zmeniť nástroj na niečo iné.

Malé odchýlky od krvi po dobu 10-14 dní po kritických dňoch sa tiež nepovažujú za odchýlku., Ovulačné nečistoty nie sú nebezpečné, vstupujú do vagíny z folikulu, ktorý explodoval počas cyklu.

U mladistvých sa za normu považuje juvenilné krvácanie. Keďže len pár rokov bude cyklus obnovený a bude pokračovať podľa plánu.

Príčiny patológií

V prípade, že sa slabé krvácanie vyvinulo na krvácanie, je potrebná pomoc lekára. V opačnom prípade sa proces vyvinie do anémie.

Príznaky prítomnosti patológie sú:

 • Ak sa po konci kritických dní objavila pena, tvaroh alebo tekutý leucorrhoea.
 • Množstvo pravidelného objemu sa výrazne zvýšilo.
 • Je tu veľmi nepríjemný zápach.
 • Farba podkladu je zelená, hnedá, šarlátová alebo sivá.
 • Výskyt silného svrbenia, podráždenia alebo pálenia v hrádzi.

Takéto znaky obťažujú celý cyklus. Príčiny môžu byť poruchy súvisiace s hormonálnymi, reprodukčnými a endokrinnými ochoreniami. Rovnako ako stres, pocity a zranenia. Hormonálne zlyhania sa vyskytujú počas liečby neplodnostikomplikácie spôsobené ťažkou menopauzou, ako aj menštruačné problémy, ochorenie štítnej žľazy a hypofýzy.

Zápalové ochorenia môžu vyvolať traumu a infekciu genitálií počas potratu alebo pôrodu. Ohniská zápalu sú možné pri pohlavne prenosných chorobách.

Beli a ich znamenia

V týchto patológiách sa vyskytuje leukorrhea:

 • Kandidóza. Počas drozdu huba mení normálny výtok. Stávajú sa tekutou konzistenciou a podobajú sa hmote tvarohu. To spôsobuje silné svrbenie a kyslé pachy.
 • V dôsledku dysbakteriózy dochádza k zlyhaniu v zložení mikroflóry v dôsledku zlého sprchovania, zlej hygieny a príjmu antibiotík. Bieli dostanú zhnitý zápach, sivý vzhľad, penu.
 • Cukrovka, problémy s pankreasom a štítnou žľazou. Keď sú metabolické procesy narušené, objavujú sa lepkavé biele sfarbené sekréty, ktoré dráždia reprodukčné orgány.
 • Ak sú v maternici alebo v krčku maternice diagnostikované zrasty, potom sa hlien začne zhromažďovať, zatiaľ čo sa v nich množia baktérie a stúpa hladina bielych krviniek. Z tohto dôvodu po menštruácii dochádza k silnému výtoku zakalenej a bielej farby s veľmi nepríjemným zápachom.
 • Príčinou hnisavého výtoku po menštruácii môže byť zápal vaječníkov, endometritída a vulvitída.

Pre akékoľvek neštandardné vyprázdňovanie stojí za to poradiť sa s lekárom a určiť dôvod ich výskytu. Je obzvlášť dôležité venovať pozornosť vzhľadu peny, zrazenín alebo hnisu. Keďže ide o príznaky patológie. Čím skôr začnete liečbu, tým väčšia je šanca na rýchle uzdravenie.

Normálny vaginálny výtok

1. pred ovuláciou (uprostred cyklu) - sliznica, strečing, priehľadná, podobná vaječnému bielku, môže byť hojná,
2. v druhej polovici cyklu - sklovité, želé alebo krémové,
3. pred menštruáciou - vyprázdnenie krémovej alebo želé, ktoré sa stáva intenzívnym ako prístup kritických dní,
4. počas prvých niekoľkých hodín po úplnom pohlavnom styku, keď sperma vstupuje do pošvy, je priehľadná, biela alebo mierne žltkastá, s konzistenciou zrazenín,
5. ráno po nechránenom sexe - tekutý, bohatý, biely,
6. po pohlavnom styku bez ejakulácie v pošve alebo pomocou kondómu - krémovej, bielej, nie bohatej (tzv. Vaginálne mazivo),
7. počas nástupu menštruácie - šarlátovej červenej, so zvyšujúcim sa charakterom,
8. počas ovulácie (uprostred cyklu) - sliznice s krvavými žilami,
9. počas tehotenstva - tekuté, ľahké, podobné mlieku, bez nepríjemného zápachu a podráždenia genitálií. Intenzita takýchto sekrétov sa spravidla zvyšuje so zvyšujúcim sa gestačným vekom,
10. po pôrode - ružovkastý velúr, pripomínajúci zriedenú krv,
11. pri užívaní hormonálnej antikoncepcie - nahnedlý výtok počas prvých mesiacov.

A teraz hovorme podrobnejšie o sekrétoch v rôznych dňoch cyklu.

Vyprázdnenie pred menštruáciou

Brown škvrny, ktoré sa objavia niekoľko dní pred menštruáciou sú považované za normálne. Ak špinenie predchádza nástupu menštruácie na viac ako dva dni, znamená to ochorenie ženských pohlavných orgánov.

Môžu byť príznakom hormonálnych porúch, infekcií, hematologických ochorení, adiomyózy. Veľmi často sa tento jav vyskytuje pri hyperplázii endometria, endometriálnych polypoch. Endometrióza je indikovaná prítomnosťou predmenštruačného hnedého výtoku v spojení s bolestivou a dlhotrvajúcou (viac ako týždeň) menštruáciou, s prítomnosťou krvných zrazenín.

Prítomnosť hnedých sekrétov uprostred cyklu môže signalizovať nedostatok progesterónu alebo syndróm polycystických vaječníkov. Hrozí neplodnosťou a je potrebné ju liečiť.

Mesačné absolutórium

Ak je počas obdobia menštruačného krvácania hojné, potom je potrebné podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie, ktoré pomôže posúdiť stav vnútorných pohlavných orgánov. Takéto krvácanie môže indikovať prítomnosť myómy maternice, endometriózu.

Ak je sliznica maternice normálnej hrúbky, potom sa nevyžaduje kyretážny postup. Ak krvácanie bolo spôsobené hypertrofiou (zvýšenie hrúbky) endometria, endometriálnych polypov alebo cervixových polypov, potom s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť podstúpiť kyretážny postup.

V budúcnosti bude potrebné podrobiť sa histologickej štúdii, aby sa vylúčila možnosť výskytu patológií závažnejšieho charakteru.

Pin
Send
Share
Send
Send