Zdravie

Uteroidné myómy v menopauze: ako manifestovať, ako sa liečiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Menopauza sa často stáva hraničným obdobím medzi normálnou a patologickou. V tomto období sa znižuje imunita ženy a objavujú sa mnohé choroby po prvýkrát, alebo sa existujúce choroby stávajú akútnejšími. Mnoho žien, ktoré majú menopauzu ľahko, verí, že nič ohrozuje ich reprodukčný systém. Ale ani po ukončení menštruácie by ste nemali odkladať návštevy gynekológa. Mnohé choroby (napríklad myómy maternice) sa môžu náhle pripomenúť a stať sa aktívnejšími.

Ako sa táto choroba prejavuje

Močomový myóm je nádor benígnej povahy, ktorý sa tvorí v myometriu. Ochorenie je spojené s prirodzenou zmenou hormonálnych hladín a proliferáciou svalovej vrstvy maternice. Myocyty - jeho hlavné bunky - rastú, zväčšujú sa, a preto dochádza k neoplazme a tento proces ovplyvňujú hormóny ako estrogén a progesterón. Počas menopauzy sa ich pomer v krvi mení, a preto sa objavuje nádor. Niekedy myóm obsahuje bunky maternice v nezmenenom stave, ktorý sa môže stať spúšťačom rôznych malígnych procesov.

Hlavné príznaky myómy maternice

Malý nádor sa nikdy neobjaví. Zvyčajne sa nachádza na rutinnom vyšetrení gynekológom. Ak existuje niekoľko myómy alebo nádor je pomerne veľký, príznaky maternice myómy s menopauzou, ako je zápcha a bolesť pri pohybe čriev, krvácanie, časté močenie a tupá bolesť v spodnej časti brucha, môže objaviť. Niekedy je brucho zväčšené v oblasti pása alebo počas sexuálneho styku dochádza k nepríjemnému pocitu. Mnoho žien uvádza anémiu, únavu a znížený výkon. Váha môže klesnúť.

Hlavné príčiny ochorenia

Lekári veria, že hlavnou príčinou myómy maternice po menopauze - hormonálne zlyhanie. V tomto čase klesá produkcia hormónov, ktorá mení svalovú vrstvu maternice a môže viesť k nádoru. Nevyskytuje sa u všetkých žien a vyvíja sa, ak je ovplyvnený negatívnymi faktormi na zdravie. Po prvé - je to:

 • ľudský papilomavírus
 • poranenia maternice. Časté potraty, pôrod s komplikáciami, mimomaternicové tehotenstvo a kyretáž,
 • zápalové gynekologické ochorenia,
 • nadváha a cukrovka.

Čo ohrozuje myómy maternice s menopauzou

Niekedy sa môže samo rozpustiť, pretože hormóny, ktoré ho živia, postupne prestávajú byť produkované ženským telom. Ale to sa deje s normálnym priebehom menopauzy a neprítomnosťou komplikácií a súvisiacich ochorení. Ak je počas menopauzy veľké množstvo myómov, sprevádzané silnou bolesťou a krvácaním, komplikáciami, je jednoducho potrebné ju liečiť.

Niektoré nádory majú pohyblivú „nohu“, ktorá sa môže otáčať, čo spôsobuje nekrózu tkaniva. Takýto fibroid je veľmi nebezpečný a musí byť odstránený chirurgicky. Veľké myómy ovplyvňujú priebeh a pokračovanie menopauzy. Môže spôsobiť prechodné krvácanie, ktoré si žena môže pomýliť s menštruáciou.

Děložné myómy v starobe môžu vyvolať nebezpečné ochorenia. Jedným z nich je adenomyóza maternice, ktorá spôsobuje závažné krvácanie a môže spôsobiť anémiu. Ale najnebezpečnejšie ochorenie, ktoré môže spôsobiť myómy, je rakovina maternice. Predtým lekári verili, že myóm bez liečby sa zmení na onkologické ochorenie. Moderné lekári sú si istí, že samo o sebe sa zrodí veľmi zriedka a rakovina sa objavuje na jeho pozadí. Preto by ste mali pravidelne kontrolovať gynekológa a pokúsiť sa odstrániť myóm, najmä pri vysokom riziku rakoviny.

Diagnóza ochorenia

Vyšetrenie maternice myoma pomáha pri vyšetrení gynekológa a ultrazvuku. Podľa tejto analýzy môžete vidieť veľkosť myómov, uzlov a ich miesto pôvodu. Ale po ukončení menštruácie ženy zriedka chodia k lekárovi, dostávajú uterinný myóm v extrémne zanedbávanom stave. V niektorých situáciách lekári predpisujú aspiračné potrubie - biopsiu hornej vrstvy maternice.

V modernej diagnostike pomáha myóm maternice odhaliť vypočítanú a magnetickú rezonančnú tomografiu. Táto štúdia je však veľmi drahá, preto sa častejšie ako ženy posielajú na ultrazvuk.

Ako sa liečia maternicové myómy a či je nutná operácia

Ak je fibroid počas menopauzy malý, nemení sa ani sa množí, nie je nutné ho liečiť. Zvyčajne sa po ukončení menštruácie zmenšuje alebo značne znižuje veľkosť. Hlavnou vecou je absolvovanie gynekologických vyšetrení v čase a pozorovanie veľkosti nádoru.

V proliferujúcom nádore, keď sa objaví krvácanie z maternice, lekári predpisujú hormonálnu konzervatívnu liečbu. Je zameraný na zastavenie proliferácie, redukciu nádoru a zbavenie ženy krvácania. Zvyčajne je v tomto období korekcia menštruačného cyklu pred nástupom menopauzy.

Niekedy lekári predpisujú hormonálnu liečbu progesterónom. Lieky, ktoré obsahujú hormóny, sa nazývajú norkolut a medroxyprogesterón. Znižujú myóm a po ukončení menštruácie sa užívajú nepretržite šesť mesiacov. Ak má žena krvácanie, lekár vloží Mirenu helix s hormónom levonorgestrel do maternice. Účinok lieku trvá 5 rokov. Môže sa používať počas menopauzy.

Mnoho žien sa bojí chirurgie a sú úplne márne. Úplne vyliečiť maternice z myómov môže byť len pomocou chirurgie. Lekári však môžu ponúknuť žene 2 možnosti chirurgického zákroku: so zachovaním maternice alebo jej odstránením. Radikálna intervencia zahŕňa odstránenie maternice spolu s krčka maternice, ale to sa robí len v nasledujúcich prípadoch:

 • maternica má veľkosť približne 12 alebo 14 týždňov tehotenstva,
 • dochádza k aktívnej proliferácii nádoru,
 • nekróza uzla alebo poškodenie krvného obehu v ňom,
 • fibroid sa nachádza v krčku maternice,
 • existuje silné krvácanie, ktoré vedie k mdloby, veľkej strate krvi a ťažkej anémii.

Lekári predpisujú myomektómiu - odstránenie myómov so zachovaním tela maternice. Voľba ženy môže ponúknuť aj neoperačné metódy liečby myómov, ako sú:

 • embolizácia maternice, Uskutočňuje sa na premenopauzálnych ženách. Do uterinnej artérie sa zavádzajú špeciálne látky, ktoré prerušujú prietok krvi. Výživa nádorov sa zastaví a poklesne,
 • klemmirovanie, Ligatúry sa prekrývajú s maternicovou artériou a pôsobia rovnakým spôsobom ako pri embolizácii, ale s menšou účinnosťou.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo maternicovým myómy alebo sa ho zbavili v čase, žena po 40 rokoch by mala podstúpiť gynekologické vyšetrenie. Odporúča sa to urobiť raz za šesť mesiacov, pretože v počiatočnom štádiu je ochorenie ľahšie liečiteľné ako počas menopauzy.

Opaľovanie alebo návšteva solária kompenzuje nedostatok vitamínu D, ktorý môže vyvolať vývoj myómov maternice. Nie všetky ženy sú však slnkom dobre tolerované. Ak sa chcete zbaviť nepohodlia pri opaľovaní, je lepšie zvoliť si čas pred 12:00 a po 16:00. V tomto okamihu svietia slnečné lúče pod uhlom a znižuje sa aj riziko popálenia. V zime, ich náprotivky môžu byť sedenie v soláriu. Pomôžu nielen vašej pleti získať krásny vzhľad, ale aj doplnia nedostatok základných vitamínov a minerálov.

Dobrá prevencia myómy maternice sa stáva aktívny životný štýl, rekreácia v prírode a pravidelný sexuálny život s príjemným a pochopiteľným partnerom, Niektorí psychológovia sa domnievajú, že myómy, myómy maternice sú odpoveďou ženského tela na dotyk partnera, ktorému sa to nepáči. Z tohto dôvodu sa vyskytujú rôzne nádory v oblasti maternice, myómy, ak má žena žiť so „zlým“ partnerom, ktorý spôsobuje stres a odmietnutie.

Voľbou v takejto situácii by mohlo byť ukončenie vzťahov s ním alebo zosúladenie rodinného života. Preto, ísť do postele, snažte sa, aby spory, najmä na domácej pôde, relaxovať a naladiť na sexuálne potešenie. Použitie správnych antikoncepčných prostriedkov zníži riziko nielen zbytočného tehotenstva, ale tiež pomôže normalizovať hormonálnu úroveň. Tým sa nielen zachová zdravie a atraktívny vzhľad, ale tiež sa ľahšie zmierni menopauza a zníži sa riziko myómy maternice po nej.

Je možné použiť ľudové prostriedky na liečbu myómov maternice

Lekári neodporúčajú samoliečbu, hoci bylinky a potravinové doplnky pomáhajú niektorým ľuďom. Ale môžu byť použité nie na liečbu, ale na zmiernenie súčasného stavu. Ak sa vyskytne krvácanie, bolesť brucha alebo iné nepríjemné príznaky, okamžite vyhľadajte gynekológa. Zvyčajne, ak máte podozrenie na myómy maternice, píše smer pre ultrazvuk. Táto štúdia ukazuje nádor, kde sa nachádza, jeho veľkosť a počet uzlov. V závislosti od výsledku lekár predpíše správnu liečbu ochorenia. Byliny a tradičné spôsoby liečby by sa nemali používať na takéto ochorenie ako myómy, pretože neovplyvňujú jeho vývoj.

Pre prevenciu tejto choroby, môžete si vziať poplatky, ktoré normalizujú produkciu estrogénu pred menopauzou. V prvom rade ide o zeleninu a ovocie červenej a oranžovej farby, mäty a infúzie. Musia sa pravidelne užívať, aby sa zvýšila produkcia estrogénu. Predpokladá sa, že tieto hormóny nielen zvyšujú libido a ženskú príťažlivosť pre mužov na podvedomej úrovni, ale tiež bránia rozvoju myómy maternice.

Je obzvlášť dôležité brať bylinky pre ženy, ktoré zažívajú chlad počas intimity, nemôžu dostať orgazmus kvôli nedostatočnému množstvu hormónov. V takýchto situáciách môžu lekári predpísať hormonálnu terapiu, rôzne štúdie a testy. Užívanie prírodných estrogénov však umožňuje kompenzovať hormonálny deficit bez toho, aby sa zabránilo škodlivým účinkom na zdravie a aby sa zabránilo vzniku myómov po menopauze.

Pin
Send
Share
Send
Send