Zdravie

Prípravky na liečbu endometriózy

Pin
Send
Share
Send
Send


Pre každú chorobu lekár vyberie najefektívnejší liečebný režim, platí aj endometrióza.

Endometrióza je jednou z patológií tela spojených s rýchlym rastom sliznice v maternici. Zvyčajne sa rozširujúca sa vnútorná výstelka maternice počas vývoja tohto ochorenia začína prenášať do iných tkanív, ktoré nemajú žiadne spojenie s týmto pohlavným orgánom. Endometrióza, ako jedna z patológií genitálií, sa prejavuje bolesťou panvy. Pacienti sa na ne často sťažujú v ordinácii gynekológa. Najčastejšie ženy, ktoré nedosiahli vek štyridsať, trpia endometriózou. Toto ochorenie je nebezpečné v jeho následkoch, počas ktorých ženy strácajú schopnosť mať deti.

Diagnóza ochorenia

Pred liečbou je povinnou diagnózou stanovenie rozsahu poškodenia tela týmto ochorením.

Hlavné metódy modernej diagnózy endometriózy:

 1. Hysteroskopia. Pod týmto názvom je štúdium maternicovej dutiny hysteroskopom. V tomto prípade lekár vizuálne z obrazovky monitora vidí stav tkanív maternice, vďaka práci hysteroskopu.
 2. X-ray vyšetrenie genitálneho traktu s kontrastom. Predškrabaná dutina maternice sa naplní kontrastnou zlúčeninou a potom sa zhotoví röntgenová fotografia. Výsledný obraz ukazuje stav vnútorných tkanív maternice.
 3. US. Týmto spôsobom lekár skúma panvové orgány, kde sa nachádza maternica.
 4. Gynekologické vyšetrenie zrkadla. V dôsledku tejto diagnostickej metódy gynekológ starostlivo skúma krčka maternice s vagínou.

Všetky prezentované diagnostické metódy vo väčšine prípadov umožňujú identifikovať vývoj endometriózy v tele. Pre účinnosť budúcej liečby sa niekedy používa niekoľko spôsobov, ako určiť ochorenie.

Ako vyliečiť?

K dnešnému dňu existujú rôzne spôsoby liečby endometriózy. Poďme sa zoznámiť s najúčinnejšími z nich.

Takáto liečba je založená na tom, že pacient dostáva predpísané hormonálne lieky.

Na liečbu endometriózy používajte tieto lieky:

Vo svojom zložení existujú špeciálne zlúčeniny, ktoré pomáhajú zastaviť rast výstelky maternice. Tradičný režim liečby tejto patológie je určený výlučne lekárom a používa sa pod jeho prísnym dohľadom.

Prevádzkové metódy

Endometrióza môže byť tiež liečená chirurgicky. Je menovaný v prípade neúčinnosti tradičnej verzie alebo výskytu niektorých komplikácií. Na liečbu tejto metódy možno použiť kauterizáciu zarasteného tkaniva laserom. To sa tiež označuje ako laparoskopia.

Pre účinnosť liečby endometriózy sa často používajú prvé dve metódy. To vám umožní dosiahnuť skvelé výsledky v krátkom čase.

Túto patológiu je možné liečiť ľudovými metódami. Zvážte niektoré z nich.

№1. Bylinné liečby.

Medzi rozmanitosťou rastlinného sveta je najužitočnejšou rastlinou na zbavenie sa osoby tejto choroby infúzia maternice bóru. Tento liek môžete pripraviť doma. Berieme asi dve polievkové lyžice tejto rastliny v čerstvej alebo sušenej forme, a potom zalejeme pol litra vodky. Odstráňte tinktúru na tmavom mieste po dobu dvoch týždňov, aby sa roztok obohatil o estery rastlín. Je lepšie piť výsledný liek pred jedlom, tridsať kvapiek asi trikrát denne.

№2. Fyzioterapeutická liečba.

Je založený na použití magnetickej terapie a podobných možností na boj proti patológii.

Liečba zápalového procesu slinami, ktorá sa vyznačuje lekárskymi pijavicami.

№4. Akupunktúra možnosť.

S touto liečbou pacient robí akupunktúru, ktorú kontroluje gynekológ.

Hormonálne lieky na endometriózu

Hormonálne tablety na endometriózu prispievajú k blokovaniu produkcie estrogénu. Ide o progestogény a lieky zo skupiny agonistov gonadoliberínu:

 1. Gestrinone. Spomaľuje proces tvorby hormónov vaječníkov.
 2. Danazol. Podporuje zastavenie menštruácie, potláča ovuláciu.
 3. Mifepriston. Znižuje bolesť, zabraňuje vzniku krvácania v ložiskách endometria.

Perorálne kontraceptíva, ako je napríklad Zhanin, Regulon, môžu normalizovať hormóny a zastaviť vývoj ochorenia.

Nehormonálne lieky

Na zníženie bolesti brušnej dutiny, zastavenie krvácania z maternice, ako aj na boj proti iným príznakom sa na endometriózu používajú nehormonálne lieky. Často menovaný Cyclodinone, Endoferin. Prispievajú k normalizácii hormonálnych hladín. Účinné látky v ich zložení negatívne ovplyvňujú tkanivá endometria a zastavujú ich rast.

Menovanie je tiež priradené:

 1. Imunomodulátory (Ronkoferon).
 2. Antispasmodiká (No-Spa, Spazmalgon).
 3. Prípravky zo železa (Ferroplex, Fenüls) na prevenciu anémie.
 4. Vitamíny na posilnenie tela.

Rektálne čapíky na báze NSAID - indometacínu, voltarenu, ketoprofénu - pomáhajú znižovať aktivitu patologického procesu. Na odstránenie silnej bolesti môžete použiť sviečky s belladonnou.

V počiatočnom štádiu ochorenia, vaginálne čapíky Terzhinan, Fluomizin pomôže odstrániť nepríjemné príznaky. Vaginorm a Bifidumbacterin čapíky pomáhajú obnoviť vaginálnu mikroflóru.

Zabraňujú tvorbe adhézií, zintenzívňujú proces ich resorpcie, zvyšujú lokálnu imunitu, potláčajú zápal sviečky Longidase. Podávajú sa rektálne a vaginálne.

Môže byť endometrióza vyliečená bez chirurgického zákroku?

Endometrióza je gynekologické ochorenie. Jeho vývoj je spojený so zhoršenou hormonálnou rovnováhou v tele ženy. S včasnou diagnózou a detekciou patológie v počiatočnom štádiu je predpísaná farmakoterapia, vrátane hormonálnej terapie a protizápalových liekov, ktoré môžu normalizovať funkciu vaječníkov.

Hormonálna terapia je najúčinnejším spôsobom, ako odstrániť symptómy patológie pri zachovaní reprodukčnej funkcie ženy.

Účelom tejto liečby je dočasne zastaviť menštruáciu. To pomôže zastaviť vývoj patológie, pretože endometriálne bunky začnú krvácať práve počas menštruácie. Po ukončení výboja prichádza obdobie odpočinku. A v tomto čase je telo schopné ich samostatne odstrániť.

Ďalšou dôležitou oblasťou hormonálnej liečby je zníženie množstva hormónov estrogénu a udržanie hypoestrogénneho účinku.

Na začiatku liečby je predpísaná antikoncepcia. Ich účinné látky nielenže inhibujú proces ovulácie, ale majú aj terapeutický účinok: znižujú bolesť, normalizujú hormóny, potláčajú zápal a zabraňujú vzniku krvácania. Vezmite pilulku by mala byť v priebehu niekoľkých mesiacov. Aj keď sa môžete rýchlo vyrovnať s príznakmi ochorenia, užívanie liekov by malo pokračovať v úplnom priebehu liečby. Tým sa zabráni recidívam a možným komplikáciám.

Po skončení liečebného cyklu endometrium prestane rásť. Znížená závažnosť jeho zmien po ovulácii. Pravidelnosť menštruačného cyklu sa obnoví do 3 - 4 mesiacov.

Terapia neskoršieho štádia patológie, ako aj prítomnosť endometrioidnej ovariálnej cysty, bohatá strata krvi, adhézne procesy vyžadujú chirurgický zákrok.

Prijatie hormónov v tomto štádiu ochorenia je menej účinné, ale používa sa ako adjuvans. V dôsledku toho sa vývoj patológie v priľahlých orgánoch a tkanivách spomaľuje, bolestivý syndróm sa podstatne znižuje. Okrem toho je eliminované krvácanie z maternice charakteristické pre toto ochorenie.

Ak nie je možné užívať hormóny, liečba sa vykonáva nehormonálnymi liekmi, vrátane imunomodulátorov. Ich účel je vysvetlený tým, že rozvoj patológie je spojený nielen s nerovnováhou hormónov, ale aj s poruchou imunitného systému. S normálne fungujúcou imunitou by zarastené endometriálne tkanivá mali eliminovať lymfocyty.

S rozvojom ochorenia ich počet klesá a aktivita klesá. To prispieva k proliferácii endometriálneho tkaniva a jeho šíreniu do iných orgánov. Imunomodulátory obsahujúce interferón aktivujú ochranné funkcie tela, zastavujú zápal, bránia rozvoju ochorenia.

Vymenovanie liekov na liečbu endometriózy u žien, dávkovanie a stanovenie frekvencie príjmu by mal byť riešený lekárom. Liečebný režim je založený na výsledkoch štúdie, pričom sa berie do úvahy vek pacienta, celkový stav a závažnosť ochorenia.

Agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín

U zdravých žien je tento hormón produkovaný bunkami hypotalamu. Látka je určená na stimuláciu tvorby hormónov hypofýzy, ktorá neutralizuje aktivitu vaječníkov.

Ak užívate lieky s endometriózou s takýmito účinkami, stav sa vyskytuje ako v menopauze. Výsledkom liečby je zastavenie produkcie estrogénu a ochorenie ustupuje. Nová vrstva už nie je schopná rásť a patológia sa môže vyliečiť.

Nie všetci pacienti používajú túto konzervatívnu metódu. Má svoje vlastné charakteristiky. Trvanie liečby je dlhšie ako šesť mesiacov. Príjem liečiv sa uskutočňuje injekciou. Injekcie sa môžu umiestniť do svalu, do brucha alebo pod kožu. Tento postup často vyžaduje kvalifikovaný odborník.

Na pozadí takejto hormonálnej terapie sa v priebehu času prejavujú negatívne symptómy menopauzy. Kosti oslabujú, čo zvyšuje riziko zlomenín.

Hormonálne lieky na liečbu endometriózy sa vyberajú individuálne. To, čo pomáha jednej žene, môže byť pre iného úplne nevhodné. Dávkovanie, rovnako ako samotný liek, sa určuje na základe charakteristík tela.

Inhibítory gonadotropných hormónov a antihestagény

Tieto liečivá na liečbu endometriózy u žien sú schopné spomaliť proces rastu vrstvy sliznice. Na pozadí účinkov liekov sa funkcia vaječníkov zastavuje, a preto sa estrogén už nevyrába.

Mifepriston, Danazol, Novinet s endometriózou a inými prostriedkami - lieky v tejto kategórii. Je dôležité mať na pamäti, že liečba touto metódou môže vyvolať nasledujúce vedľajšie účinky:

 • rýchly rast ochlpenia
 • akné,
 • prírastok hmotnosti.

Ani správny výber dávky týchto liekov nie vždy chráni pred výskytom nežiaducich účinkov.

Liečba endometriózy hormónmi sa často vykonáva pomocou gestagénov. Účinok týchto liečiv je podobný mechanizmu progesterónu. Liek potláča patologickú proliferáciu sliznice maternice.

Viszanne s endometriózou sa používa dlhodobo. Recepcia - raz denne. Pôsobenie látky začína po zastavení ochorenia. Zastavenie mesačne, fungovanie vaječníkov.

Potreba zbaviť sa choroby povzbudzuje ženy, aby užívali závažné hormonálne lieky s veľkým zoznamom vedľajších účinkov v prípade endometriózy. Lekár môže predpísať Duphaston, Orgametril a iné prostriedky. Použitie lieku by sa malo vykonávať striktne v súlade s pokynmi výrobcu, lekárskymi predpismi a zohľadnením príčin ochorenia.

Hormonálne perorálne kontraceptíva

Často sa používa KOK s endometriózou. Tieto lieky môžu byť použité na rôzne ochorenia pohlavných orgánov a môžu súčasne plniť niekoľko funkcií.

Ak sa liečba vykonáva pomocou OK, okrem terapeutického účinku sa dosiahne vysoká ochrana proti nástupu tehotenstva. Mesačný cyklus je regulovaný, obnovuje sa stabilné hormonálne pozadie.

Antikoncepčná tabletka obsahuje progestogény a estrogény. To nielenže zaručuje antikoncepciu, ale tiež zastavuje tvorbu hormónov v tele, v dôsledku čoho dochádza k rastu endometria.

Endometrióza a Yarin sú koncepty, ktoré mnohí gynekológovia idú ruka v ruke. Lekár môže odporučiť užívať Novinet a niektoré iné prostriedky. Spolu s lekárom je potrebné zvoliť spôsob liečby. Odborník vám presne povie, aký účinok má táto droga, a pomôže vám urobiť správne rozhodnutie.

Antibakteriálne lieky

Antibiotiká na endometriózu sa predpisujú len vtedy, keď je to potrebné. Táto liečba sa odporúča:

 • v prítomnosti infekčného sprievodného ochorenia,
 • zápalových patológií reprodukčného systému v histórii,
 • silné mykotické infekcie, ktoré môžu spúšťať aktivitu baktérií.

Antibiotická liečba endometriózy sa vykonáva len v extrémnych prípadoch. Ak zneužívate tieto tabletky, existuje vysoké riziko, že patológia bude pokračovať.

Antibakteriálne lieky silne inhibujú imunitný systém, čo vedie k rozvoju endometriálneho tkaniva nielen v maternicovej dutine, ale aj mimo reprodukčného orgánu.

Aké sviečky možno použiť

Sviečky na endometriózu maternice sa používajú nielen na spomalenie rastu sliznice. Trvá istý čas, kým predpísané hormóny účinkujú. Počas tohto obdobia môže žena pociťovať bolesť spojenú s ochorením.

Nasledujúce sviečky neliečia endometriózu, ale zmierňujú príznaky patológie:

Tieto lieky sa používajú na zmiernenie bolesti bez použitia nesteroidných protizápalových liekov vo forme tabliet. To znižuje negatívne účinky chemikálií na organizmus a zároveň zachováva účinok.

Výhody a nevýhody hormonálnej liečby

Ak sa žena rozhodne liečiť endometriózu liekmi obsahujúcimi hormóny, mala by zvážiť výhody a nevýhody takejto liečby.

Hormonálna liečba má nasledujúce výhody:

 • bolesť a krvácanie
 • zastavenie rastu ohnísk chorôb,
 • schopnosť reprodukcie,
 • je zabezpečená spoľahlivá antikoncepcia s aktívnym sexuálnym životom, t
 • po vysadení liečby sa obnoví prirodzený menštruačný cyklus.

Hormonálne prípravky na endometriózu maternice však majú negatívne stránky, napríklad:

 • liečba môže byť neúčinná
 • trvanie liečby niekedy dosahuje niekoľko rokov,
 • tam je návyková,
 • Nevynechávajte liek na prevenciu krvácania z maternice,
 • existuje riziko opakovaného výskytu.

Hormóny sa často používajú na liečbu endometriózy. Hlavným znakom toho, že lieky prichádzajú, bude absencia alergickej reakcie na použité lieky.

Agonisty gonadoliberínu

Hoci hormóny pre endometriózu sa môžu predávať v rôznych formách uvoľňovania, lieky tejto skupiny liekov sa častejšie podávajú ako injekcie. Môžu to byť nasledovné:

 • Zoladex,
 • Diferelin,
 • Dekapeptil Depot,
 • Lyukrin Depot.

Niektoré výrobky, ako napríklad Duphaston, Bezanne, by mali byť opité v tabletkách. Môžete vyliečiť patológiu. Je však dôležité presne dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.

Hormonálna antikoncepcia

Tieto lieky predpisuje lekár po obdržaní výsledkov krvných testov. Jess sa má užívať 28 dní, 1 tableta v rovnakom čase. Môžete začať čerpať finančné prostriedky od 3. až 5. dňa menštruačného cyklu.

Ako ukazujú mnohé recenzie žien, Regulon s endometriózou je ďalším účinným liekom. Nielenže zvláda symptómy, ale tiež zabraňuje ďalšiemu rastu tkanív výstelky maternice.

Novaring sa tiež používa pri endometrióze. Toto je krúžok, ktorý je nainštalovaný vaginálne. Uvoľnená látka obnovuje normálnu štruktúru endometria a zlepšuje pohodlie.

Použitie lieku Duphaston

Duphaston sa často používa ako hlavný liek na endometriózu maternice. Liek sa má užívať od 5. do 25. dňa menštruačného cyklu.

Terapeutická hormonálna liečba Duphaston má úsporný účinok. Účinok je priamo na tkanivo endometria. Ostatné štruktúry zostávajú nedotknuté.

Metódy komplexnej liečby: použitie Wobenzym

Komplexná liečba patológie môže zahŕňať hormonálne činidlá, imunomodulačné a analgetické liečivá. Pomerne málo žien vyskúšalo prostriedky Wobenzymu.

Zbaviť sa endometriózy pomocou tohto lieku je nemožné. Táto liečba neovplyvňuje endometriálne tkanivo a hormóny. V skutočnosti je liek určený na obnovenie črevnej mikroflóry.

Ďalšie lieky pri liečbe endometriózy

Okrem hormónov a nesteroidných protizápalových liekov, s lekárskym ošetrením, môže lekár predpisovať žene ďalšie lieky, vrátane liekov, ktoré majú prirodzený rastlinný pôvod.

Extrakt z ovocia Prutnyak sa osvedčil pri liečbe ochorenia. Táto rastlina je schopná aktivovať včasné odmietnutie tkaniva endometria. Priebeh liečby je dlhý.

В некоторых случаях эндометриоз лечат, используя биологически активные добавки. Важно учесть, что эти средства оказывают поддерживающий, а не лечебный эффект. Lekár niekedy odporúča lieky, ktoré je potrebné zriediť a vstreknúť do vagíny injekčnou striekačkou.

Odporúčame Vám, aby ste sa zoznámili aj s metódami homeopatie liečby endometriózy a zoznamom liekov, ktoré sa v tomto prípade používajú.

Komplikácie s liečbou endometriózy

Liečba endometriózy hormonálnymi liekmi môže vyvolať vývoj vedľajších účinkov. Možné sú nasledujúce komplikácie:

 • alergické reakcie
 • zmena vlasov na tele,
 • krvácanie,
 • kožná vyrážka,
 • návykové.

Aby ste nezískali hmotnosť z hormónov, je dôležité užívať len tie lieky, ktoré Vám lekár predpísal. Nemôžete ich používať dlhšie ako je určené obdobie.

Je možné sa zbaviť endometriózy pomocou liekov. Je dôležité, aby ste dôsledne dodržiavali odporúčania lekára a boli dôkladne liečení.

Liečba endometriózy maternice hormonálnymi liekmi

Účinná liečba endometriózy maternice je podľa mnohých lekárov nemožná bez použitia hormonálnych liekov. Hlavným účelom ich príjmu je normalizovať fungovanie hypotalamicko-hypofyzárneho systému tela pacienta. Majú silný účinok na receptory, ktoré sú v tesnej blízkosti endometriálnych foci. To zase pomáha znížiť heterotopiu, a tiež pomáha zbaviť sa nepríjemných príznakov endometriózy.

Najčastejšie a najvhodnejšie pri liečbe tohto ochorenia je použitie takýchto skupín hormonálnych liekov:

 • Perorálne kontraceptíva.
 • Progestíny, medzi ktorými stojí za zmienku Duphaston.
 • Hormóny s anti-progestogénnymi vlastnosťami.
 • Agonisty gonadoliberínu (Nafarelin).
 • Lieky vykazujúce antiestrogénnu aktivitu.
 • Androgény.
 • Steroidné anabolické steroidy.

Všetky tieto liečivá sú dostupné vo forme tabliet, roztokov na intramuskulárne injekcie, sprejov, čapíkov na intravaginálne podávanie. Dávka a dávková forma liečiva je určená výhradne ošetrujúcim lekárom a iba ak je indikovaná.

Čo sú nebezpečné hormonálne lieky?

Napriek vysokej účinnosti liekovej liečby endometriózy maternice pri používaní hormonálnych liekov má svoje negatívne stránky. Aby sa zabránilo vážnym komplikáciám, každý pacient by si ich mal byť vedomý.

 1. Hormonálne lieky, aj keď zlepšujú fungovanie maternice a vaječníkov, môžu spôsobiť závažné alergické reakcie.
 2. Takéto lieky môžu významne zvýšiť zrážanie krvi.
 3. Liečba endometriózy hormónmi môže viesť k rozvoju rôznych patologických procesov v prsných žľazách.
 4. Ak sa endometrióza maternice dlhodobo lieči hormonálnymi liekmi, môže sa u pacienta vyskytnúť závažné problémy s pečeňou.
 5. Táto terapia vedie k významnému zníženiu hladiny krvných doštičiek a leukocytov v krvi.
 6. Vývoj dysplázie krčka maternice tiež nie je neobvyklý pri lekárskej liečbe endometriózy.
 7. Hormonálna terapia ochorenia môže vyvolať vznik rakoviny v maternici a vaječníkoch.

Na základe vyššie uvedených negatívnych faktorov vzniká celkom rozumná otázka: ako liečiť, ale bez hormónov, liečiť endometriózu a je takáto možnosť možná a priori? To je absolútne realistické, a ďalšie typy liekov, ktoré sú nielen bezpečné, ale aj celkom účinné pri liečbe endometriózy budú ďalej zvažované.

Alternatívne možnosti liečby endometriózy maternice

Je tiež možné liečiť chorobu pomocou pomocných liečiv, ako aj fyzioterapeutických postupov. Táto liečba zahŕňa použitie liekov z nižšie uvedeného zoznamu.

 1. Lieky s imunokorekčným účinkom. Takéto lieky môžu aktivovať imunitný systém alebo znížiť jeho aktivitu (v závislosti od stupňa endometriózy).
 2. Lieky zamerané na udržanie oxidačného stresu v tele.
 3. NSAID, ktoré pomáhajú zmierniť zápal maternice a vaječníkov (ak boli postihnuté patologickým rastom), ako aj zmierniť bolesť v spodnej časti brucha. Jedným z týchto liečiv sú vaginálne čapíky Artrokol, avšak len ošetrujúci lekár môže na základe výsledkov získaných počas diagnostických aktivít posúdiť potrebu ich použitia.
 4. Tablety na sanie, ktoré majú komplexný účinok. Liečba endometriózy maternice pomocou takýchto liekov by sa mala vykonávať pod prísnym dohľadom lekára.

Ak všetky lieky na lekárske ošetrenie tejto patológie boli vybrané správne, potom zbaviť sa ho bez použitia hormónov je celkom reálne. Vašou hlavnou úlohou je prísne dodržiavať všetky pokyny gynekológa. V opačnom prípade liečba nemusí priniesť očakávané výsledky a všetko úsilie bude zbytočné.

Kritériá pre výber liekov

Aby bolo možné liečiť gynekologickú patológiu drogami, je potrebné vedieť, podľa akých kritérií sú vybrané niektoré lieky. V tomto procese sa hrá obrovská úloha:

 • Veková kategória pacienta.
 • Plánovanie tehotenstva. Ak sa žena chystá porodiť po absolvovaní liečby, potom Dewaston bude určite zaradený do liečebného režimu.
 • Lokalizácia ložísk patologických výrastkov.
 • Závažnosť symptómov a závažnosť ochorenia.
 • Prítomnosť individuálnej neznášanlivosti alebo alergické reakcie na určité lieky.
 • Povaha bolesti a intenzita krvácania.
 • Princíp medikácie: konštantný alebo cyklický.
 • Prítomnosť patológií prsných žliaz. Najčastejšie sa u pacientov nachádza sprievodné ochorenie, ako je mastopatia. V tomto prípade je potrebné liečiť liekmi nielen endometriózou, ale aj ňou, pretože ide o veľmi nebezpečnú chorobu, ktorá môže viesť k vzniku benígnych a niekedy zhubných nádorov v prsníku.
 • Pristupová infekcia.
 • Vývoj zápalových procesov.

Pamätať! Teoreticky by každá žena, ktorá čelila tomuto problému, mala vedieť, ako správne liečiť endometriózu maternice, avšak o potrebe používať tento liek by mal rozhodnúť len lekár.

Počas tejto doby budete musieť pravidelne navštevovať ordináciu gynekológa a podstúpiť vyšetrenie. Lekár tak bude schopný zhodnotiť dynamiku zotavenia, ako aj poskytnúť čo najpresnejšie predpovede o výsledku liečby.

Pin
Send
Share
Send
Send