Hygiena

Prečo u adolescentov nie sú žiadne mesačné obdobia: príčiny oneskorenia alebo úplná absencia menštruácie u dievčat vo veku 13 - 15 rokov

Pin
Send
Share
Send
Send


Nástup mesiaca pre dievča - nie je to najradostnejšia udalosť. Musíme sa vzdať bežných záležitostí, meniť zdravie. Ale ak z nejakého dôvodu nastane oneskorenie menštruácie, mnohí ľudia začnú prepadať panike. Prečo sa to deje? Pozrime sa, čo robiť v tejto situácii.

Vytvorený menštruačný cyklus trvá 21-36 dní. Prvé dva roky po menarche (prvá menštruácia), cyklickosť sa len formuje, zmeny sa objavujú v tele dievčaťa, takže prestávka medzi mesiacmi sa môže zvýšiť alebo znížiť. Ak špinenie prichádza každý mesiac s veľkým intervalom, potom by ste sa nemali báť. Porušenie je pozastavenie menštruácie na viac ako šesť mesiacov.

Ak chcete vedieť, čo robiť v prípade cyklického porušenia pravidiel, musíte najprv určiť príčinu oneskorenia:

 • fyziológie,
 • stav nervového systému, emocionálny stav,
 • hormóny,
 • intenzívne cvičenie,
 • porucha príjmu potravy,
 • zmena klímy,
 • prudký prírastok hmotnosti alebo úbytok hmotnosti
 • zranenia alebo chyby genitálií.

Prináša duševný stav do normálu

Porušenie menštruačného cyklu úzko súvisí s emocionálnym stavom. Zaťaženia v školách a v extra triedach, skúsenosti z opačného pohlavia, konflikty s rodičmi a rovesníkmi vedú k stresovým situáciám. Dospievajúce telo prudko reaguje na tieto zmeny a zahŕňa ochrannú funkciu. Z toho môže byť oneskorenie menštruácie.

Je potrebné venovať viac času aktivitám, ktoré dávajú radosť, nájsť koníček, ktorý odvráti pozornosť od problémov.

Snažiť sa viac oddychovať, spať aspoň 8-10 hodín denne a aspoň 6 hodín by sa malo spať v noci.

Obnovenie hormonálnej rovnováhy

V dospievaní je dievča v procese reštrukturalizácie hormonálneho pozadia. Hormón estrogén sa aktívne produkuje - je zodpovedný za nástup ovulácie a začiatok menštruácie. Ak telo teenagera nedostatok hormónov, potom ďalšie menštruácia nemusí začať včas.

Ak má dievča podozrenie na zlyhanie hormónov, návštevu gynekológa nemožno odložiť. Prečo dôjde k oneskoreniu, lekár zistí, kto bude lieky predpisovať. Zvyčajne sa po ukončení hormonálnej terapie obnoví menštruačný cyklus.

Racionálne mierne športy

Fyzická aktivita má pozitívny vplyv na vývoj tela v dospievaní. Tu je však dôležité pozorovať opatrenie - ak športové aktivity poškodzujú telo, potom je narušená cyklická povaha menštruácie.

Zaťaženie na tele by nemalo viesť k únave, ale dávať obvinenia z veselosti.

V čase vzniku menštruačného cyklu je lepšie odložiť výkon zvýšenej zložitosti. Dosť v dopoludňajších hodinách na cvičenie a nie na vynechanie hodín telesnej výchovy v škole.

Správny vývoj

Puberta u dievčaťa začína medzi 8 a 10 rokmi. V tomto čase sa telo začína prudko rásť a objavujú sa sexuálne znaky:

 • zväčšenie prsníkov
 • rast ochlpenia a pažeráka,

Proces sexuálneho vývoja trvá približne päť rokov. Počas tohto obdobia sa zobrazujú mesačne. Vo veku 15-16 rokov sa dievča považuje za sexuálne zrelé. Ak menarche nedôjde pred dovŕšením veku 16 rokov, dôvodom je oneskorenie vývoja.

Je dôležité poznamenať, že v tejto situácii krvácanie úplne chýba. Táto porucha sa nazýva amenorea.

Rodičia by mali byť prvý, kto vydá poplach, ak ich dcéra nemala menarche vo veku 16 rokov. Včasná návšteva u lekára a identifikácia príčiny pomôže zabrániť následkom s koncepciou v budúcnosti.

správna výživa

Dospievajúci sú často nešťastní z ich vzhľadu a postavy a dievčatá chodia na diétu. Telo už nedostáva potrebné vitamíny a minerály. Ak čas nezačne kompenzovať stratu, potom mesačný stop. Ďalším nebezpečenstvom je oneskorenie duševného vývoja v dôsledku nedostatku živín potrebných pre mozog.

Obezita môže tiež spôsobiť oneskorené menštruácie. V tomto prípade správna výživa a diéta upraví menštruačný cyklus.

Čo robiť?

 1. Škodlivé triesky by sa mali nahradiť rybami, mäsom, horúcimi jedlami, zabudnúť na občerstvenie.
 2. V strave sa vyžaduje zelenina a ovocie.
 3. Jedzte lepšie často, ale v malých porciách.

Nedostatok hemoglobínu označuje aj dôvod absencie menštruácie. Problém môžete vyriešiť tým, že si vezmete železo a kyselinu listovú, ktorú Vám lekár predpíše.

Včasná liečba chorôb

Vyššie uvedené príčiny oneskorenej menštruácie vo väčšine prípadov zmiznú bez symptómov bolesti. Ak dievča v 13, 14, 15, 16 rokov v neprítomnosti menštruácie cíti bolesť v bruchu alebo v dolnej časti chrbta, potom je potrebné navštíviť gynekológa. Liečbu môže predpísať len lekár po vyšetrení - v tomto prípade je samoobsluha nebezpečná.

Infekčné ochorenia, lieky môžu viesť k narušeniu cyklu - to je ďalší dôvod, prečo došlo k oneskoreniu.

Sedenie na studených plochách vedie k podchladeniu pohlavných orgánov, vzniká infekčné ochorenie, a preto je narušená cyklická povaha menštruácie. Všetky tieto problémy vyrieši kvalifikovaný lekár.

Detekcia a liečba syndrómu polycystických ovárií

Ide o pomerne častý problém žien, často sa vyskytujúci v období dospievania. Ochorenie je prejavom vážnych porúch v práci vaječníkov, hypofýzy a nadobličiek.

Produkcia hormónov tela sa spomaľuje a menštruačný cyklus sa môže alebo nemusí zastaviť. Ak je čas začať liečbu, môžete sa vyhnúť neplodnosti v staršom veku.

Eliminácia iných faktorov

Existujú prípady, keď je menštruačné oneskorenie spojené s dedičnosťou. Toto nie je choroba alebo abnormalita, ale odkazuje na fyziologické vlastnosti organizmu.

Výlety do mora alebo výlety do iných krajín môžu viesť k narušeniu cyklov. Na pláži po kúpaní by ste sa mali vždy prehodiť do suchého oblečenia, aby nedošlo k jeho prekrytiu. Fajčenie, pitie by sa malo úplne vylúčiť.

Tehotenstvo ako príčina oneskorenej menštruácie by sa nemalo ignorovať. Puberta dievčat je rýchlejšia ako chlapci. Sexuálny život môže viesť k tehotenstvu, dokonca aj za 14 rokov. Rodičia v tejto situácii by nemali stáť stranou, ale všimnúť si zmeny čo najskôr a vziať dievča do gynekológa.

Ak dospievajúce dievča nemá žiadne mesačné obdobia alebo menštruačný cyklus je nepravidelný, potom by ste nemali hľadať príčinu oneskorenia sami. Keď si najprv všimnete odchýlku od normy, musíte sa dohodnúť s gynekológom, ktorý vám povie, prečo došlo k oneskoreniu. S príchodom prvej menštruácie by každé dievča malo pravidelne navštevovať gynekológa.

Bulgakova Olga Viktorovna

Lekársky gynekológ, Stavropol, absolvent Lekárskej fakulty Stavropol s vyznamenaním. Sídlo v pôrodníctve a gynekológii. Pokročilý tréning pre liečbu neplodnosti.

2. september 2016

Čo robiť, keď oneskorené dospievanie

Kedy dievča začína svoje obdobie?

Napriek obrovskej dĺžke Ruska, ktorej územie sa tiahne bezprostredne do 4 klimatických zón, nie je veľký rozdiel v načasovaní nástupu prvej menštruácie medzi obyvateľmi arktických a subtropických zón. Dôvodom je skutočnosť, že v posledných desaťročiach sa populácia v dôsledku medzietnických manželstiev stala homogénnejšou a medzi mladistvými sa prejavujú charakteristické znaky skorej alebo neskorej puberty, ktoré boli vlastné rodičom.

Normálny dátum začiatku prvej menštruácie je 12 - 14 rokov. Odchýlka 2-3 rokov v dospievaní sa nepovažuje za patológiu. Dôvodom návštevy lekára je extrémne skorý príchod menštruácie - až 9, alebo dlhé oneskorenie, napriek tomu, že dievčenské telo tvorené ženským typom - neskôr ako 17 rokov (okrem prípadu skorého tehotenstva).

Dôvody absencie menštruácie u 12 - 16-ročných dievčat

Proces zrenia je spojený s hlbokými zmenami v dievčenskom tele, ktoré sa vyskytujú pod vplyvom ženských pohlavných hormónov - estrogénu. Prvé príznaky charakterizujúce nástup sexuálnej zrelosti sa objavujú v 8-9 rokoch. V tomto veku sa pod rukami a na pubisoch objavujú chĺpky. Prsné žľazy sú zväčšené v oblasti bradavky. Glandulárne tkanivo napučiava a začína sa tvoriť prsník.

U dievčat hypersthenickej fyziky začína od 14 rokov ukladanie podkožného tuku ženského typu. Počas tohto obdobia vaječníky už produkujú špecifické hormóny, ale stále nie sú dostatočné na začatie dozrievania folikulov s vajcom.

Činnosť produkcie hormónov nie je ovplyvnená iba miestom bydliska dievčaťa, ale aj viacerými ďalšími faktormi:

 • dedičnosť,
 • typ tela,
 • povaha moci,
 • pohybová aktivita, šport,
 • zdravotného stavu (prítomnosť chronických alebo akútnych infekčných chorôb).

Dôležitým faktorom je psychologický stav dospievajúceho dievčaťa, jej vnímanie seba ako ženy. Adolescenti s detským typom osobnosti, neskoro v akceptovaní reality dospelého života, zvyčajne zaostávajú za svojimi rovesníkmi v puberte. Nedostatok záujmu o opačné pohlavie v dôsledku náboženských zákazov alebo prísnej domácej výchovy odkladá aj začiatok menštruácie.

Ako dlho trvá pravidelný menštruačný cyklus?

Príchod prvého menštruačného obdobia nenaznačuje pripravenosť dievčenského tela vykonávať reprodukčnú funkciu. Prečo to zvyčajne trvá 2-3 roky medzi prvou menštruáciou a nástupom puberty vo fyziologickom zmysle? Počas tohto obdobia, vytvorenie tela teenager na ženský typ. Plne vytvorené sekundárne sexuálne charakteristiky. Produkcia hormónov u žliaz s vnútornou sekréciou je normalizovaná a individuálne trvanie mesačného cyklu je stanovené (od 21 do 36 dní).

Stáva sa, že medzi prvou menštruáciou a následným sledovaním majú niektoré dievčatá pomerne významné obdobie. Druhá menštruácia sa môže vyskytnúť za jeden a pol až dva mesiace alebo dokonca po šiestich mesiacoch.

Ak od 13 do 15 rokov sa mesačný cyklus normalizuje a nestáva sa pravidelným, sprevádzaný miernou indispozíciou a menšou stratou krvi, existuje dôvod na obavy a apelovať na detského gynekológa. Odstráňte príčiny, ktoré môžu spôsobiť oneskorenie.

Symptómy úzkosti sú:

 • dlhodobá intenzívna bolesť v spodnej časti brucha, predchádzajúca menštruácia a ich sprevádzanie,
 • nevoľnosť a vracanie počas menštruácie,
 • dlhotrvajúce bolesti hlavy
 • závraty a mdloby,
 • nadmerné krvácanie, ktoré nie je charakteristické pre mesačný výtok.

Príčiny oneskorenej menštruácie u adolescentov

Hlavným dôvodom oneskorenia menštruácie je hormonálna porucha. Hormonálne pozadie je výsledkom aktivity endokrinných žliaz, ktoré úzko súvisia s aktivitou vaječníkov a ovplyvňujú intenzitu produkcie pohlavných hormónov. Niektoré faktory ovplyvňujú frekvenciu menštruácie u dospievajúcich dievčat vo veku 12 - 16 rokov:

 • zlá výživa,
 • nadmerné cvičenie
 • Urogenitálne ochorenia,
 • duševných a genetických chorôb, t
 • emocionálna nestabilita v psychike teenagera,
 • iných náhodných faktorov okrem tehotenstva.

Kŕmenie adolescentov je dôvodom neustáleho záujmu rodičov. Hlavným problémom je nezrovnalosť a nerovnováha. Široká distribúcia rôznych rýchleho občerstvenia a nápojov, ktoré zahŕňajú syntetické sladidlá a príchute. Ich poškodenie je už dlho dokázané, ale možno nie je žiadne dieťa, ktoré by tieto nápoje radšej nedávalo matkinmu kompótu.

Deti od prvých rokov života zvyknú konzumovať výrobky, ktoré doslova zničia ich imunitný systém, spôsobujú alergie a závažnejšie ochorenia. Rýchle občerstvenie obsahuje veľké množstvo tukov, hormónov, antibiotík. Ich pravidelné užívanie nevyhnutne vedie k obezite a dysfunkcii pohlavných žliaz.

Druhým extrémom je dodržiavanie adolescentných dievčat prísnou diétou. Fyziologický proces transformácie tela tínedžera na ženské formy s tukovými zásobami, ktoré sú v tomto type obsiahnuté, vnímajú dievčatá ako nástup obezity. Ak chcete znovu získať harmóniu, uchýliť sa k technikám, ktoré sú nakreslené na internete alebo od priateľov. Odmietnutie potrebnej potravy vedie k anorexii a úplnému zániku funkcie vaječníkov.

Profesionálne športy, dnes populárne, nie sú možné bez intenzívneho denného tréningu. Všetky sily rastúceho tela idú budovať svalovú hmotu a udržiavať ju v dobrom stave. Oneskorené menštruácie (vo veku 17 rokov) a nepravidelnosť menštruačného cyklu, spôsobené nadmernou námahou, sú známe takmer všetkým dievčatám, ktoré sú viac či menej vážne zapojené do športu v detstve.

Oneskorenie nástupu menštruácie môže byť tiež spôsobené chronickými chorobami urogenitálnej oblasti. Orgány umiestnené v panve, susediace s vaječníkmi, ovplyvňujú ich činnosť nepriamo. Zvlášť, pokiaľ ide o zápalový proces. Toxíny vylučované patogénmi narušujú funkciu vaječníkov a frekvenciu ovulácie.

Silný vplyv na čas výskytu a frekvenciu menštruačných cyklov zlé návyky: užívanie drog, alkohol, fajčenie. Narušujú metabolické procesy v tele teenagera, v dôsledku čoho sa spomaľujú procesy puberty.

Čo robiť, ak nie je mesačne v čase?

Neskorý nástup menštruácie vo veku 13 až 16 rokov je dôvodom na kontaktovanie gynekológa a endokrinológa. Ak menštruácia nenastane dlhšiu dobu po jej nástupe, alebo sú extrémne nepravidelné v prírode viac ako dva roky v rade, je potrebné identifikovať a odstrániť dôvod - zmeniť potravinový systém, životný štýl, zotaviť sa z choroby alebo sa zbaviť zlých návykov.

Faktory ovplyvňujúce menštruačný cyklus

V priemere menštruácia začína u dospievajúcich dievčat Vo veku 11-13 rokov.

To neznamená, že ak je vaša dcéra už 13 rokov a nie sú žiadne obdobia, musíte vydať alarm.

Ale choď rutinnú konzultáciu s detským gynekológom je to možné.

Čas nástupu menštruácie ovplyvňuje niekoľko faktorov:

 • fyzický vývoj dieťaťa,
 • genetika,
 • choroby z detstva
 • bydlisko dieťaťa, t
 • emocionálny stav
 • pôvod.

Napríklad dievča vo fyzickom vývoji od mladého veku predbehne rovesníkovJe vysoká, vysoká. S najväčšou pravdepodobnosťou, že a jej mesačné začať skôr.

Genetická predispozícia je tiež braná do úvahy: ak matka sama, babička bola neskoro, napríklad menštruácia, potom je pravdepodobné, že dievča to začne relatívne neskoro.

Príčiny nezrovnalosti

Prečo dochádza k oneskoreniu menštruácie u dievčat?

Ak mesačný príde, ale cyklus je nestabilnýpotom prvé dva roky sa nemusia obávať veľa - jednoducho sa vracia do normálu.

Ďalšia otázka, ak menštruácia nezačne.

Dôvodom môžu byť niektoré choroby endokrinné alebo neurologické. Psychoemotický stres je dôležitým faktorom, ktorý zabraňuje prirodzenému priebehu udalostí.

Môžu "spomaliť" obdobia, ak je dievča taky venuje veľa času športu. Nakoniec, existuje taká vec - oneskorený sexuálny vývoj, ale len lekár môže urobiť takúto diagnózu a len on v tomto prípade poskytne liečbu a odporúčania.

Redakčná rada

Existuje množstvo záverov o nebezpečenstvách kozmetických prípravkov na detergenty. Bohužiaľ, nie všetky novo vyrobené mamičky ich počúvajú. V 97% detských šampónov sa používa nebezpečná látka nátriumlaurylsulfát (SLS) alebo jeho analógy. Veľa článkov bolo napísaných o účinkoch tejto chémie na zdravie detí i dospelých. Na žiadosť našich čitateľov sme testovali najobľúbenejšie značky. Výsledky boli sklamaním - najviac propagované spoločnosti preukázali prítomnosť týchto najnebezpečnejších zložiek. Aby sme neporušili zákonné práva výrobcov, nemôžeme pomenovať konkrétne značky. Spoločnosť Mulsan Cosmetic, jediná, ktorá prešla všetkými testami, úspešne získala 10 bodov z 10. Každý výrobok je vyrobený z prírodných zložiek, úplne bezpečný a hypoalergénny. Určite odporučiť oficiálny online obchod mulsan.ru. Ak máte pochybnosti o prirodzenosti vašej kozmetiky, skontrolujte dátum exspirácie, nemal by presiahnuť 10 mesiacov. Príďte pozorne na výber kozmetiky, je to dôležité pre vás a vaše dieťa.

Aké príznaky sprevádza?

ovulácie u dievčat sa nevyskytuje v každom cykle, čo ovplyvňuje jeho pravidelnosť.

Ale ak menštruácia nie je len oneskorenie, ale ešte neprišiel vôbec, musíte kontaktovať pediatrického gynekológa a endokrinológa.

Oneskorenie je často sprevádzané ďalšími príznakmi. V niektorých prípadoch ovplyvňujú psycho-emocionálnu sféru - dieťa sa stáva podráždeným, rozmarným, alebo naopak pomalým, apatickým.

Иногда девочка заметно отстает от сверстниц, нет и намека на растущую грудь, она маленькая, худенькая, словно не взрослеет. На всякий случай нужно обследоваться.

Prečítajte si o príznakoch a liečbe gynekomastie u chlapcov tu.

Aké je oneskorenie považované za normálne?

V dospievaní žiadna norma rýchlosti pre trvanie cyklu.

Odpočítavať prvé dva roky od začiatku menštruácie, a sledovať, a lepšie s dieťaťom, aby kalendár mesačne.

Niekedy je rozdiel medzi dvoma cyklami 20-45 dní, av tomto žiadny veľký problém.

Ale ak mesačný zmizol na niekoľko mesiacov, a ich trvanie je veľmi odlišné: napríklad v januári - 3 dni, a vo februári - 9, to by malo byť oznámené lekárovi.

Amenorea - čo to je?

Primárna amenorea nie je len nedostatok menštruácie dospievajúce dievča, ale aj nedostatok puberty.

Takáto diagnóza môže urobiť dievča pri 14 ° Cak nie je vegetácia v podpazuší, ochlpenie tkaniva, prsné žľazy sa nezvyšujú a nie je menštruácia.

Ak je dievča už 16 rokov, a tam sú sexuálne príznaky zrenia, ale jej obdobie ešte nie je, amenorea je tiež diagnostikovaná.

Táto patológia je spojená s alebo genetické abnormality alebo s endokrinnými, neurologickými a duševnými poruchami. Možno, že problém spočíva v anatomickej patológii štruktúry a fungovania genitálií.

Kedy potrebujem navštíviť lekára?

Čo ak má dievča mesačné oneskorenie?

Algoritmus je jednoduchý: ak má dievča 14 rokov, nie sú žiadne menštruácie, chýbajú aj známky puberty, konzultujte s detským gynekológom.

On vás nasmeruje k iným úzkym špecialistom na vyšetrenie.

Ak sú príznaky puberty, ale menštruácia neprichádza, a dievča má 15-16 rokov návštevu špecialistu.

Niekedy je to len záležitosť podvýživy a nadmernej fyzickej námahy alebo genetickej predispozície k neskorému príchodu menštruácie.

Môžu však existovať vážne endokrinné patologické stavy alebo poruchy štruktúry reprodukčných orgánov - preto je vyšetrenie určite nevyhnutné.

Môže to byť spôsobené chorobami?

Môže byť oneskorenie menštruácie príčinou ochorenia? Dôvodom nie je, je to takmer nemožné, Ale výsledok niektorých patológií určite môže.

Na meškanie mesačného teenagera ovplyvniť:

 1. Nedostatočná alebo nadváha.
 2. Hormonálna patológia.
 3. TBI.
 4. Ťažká fyzická námaha.
 5. Stres a psycho-emocionálna trauma.

 6. Časté prechladnutie.
 7. Patologická štruktúra pohlavných orgánov.
 8. Nesprávna výživa.
 9. Zlý spánok.
 10. Infekcie pohlavných orgánov.
 11. Zápal mandlí v chronickej forme.
 12. Hypertenzia, VSD.

Ak od začiatku menštruácie uplynuli dva roky, ale cyklus ešte nebol stanovený - Táto odchýlka od normy. Nevoľnosť, mdloby, bolesť počas menštruácie, príliš krátky cyklus - menej ako tri dni, príliš dlhé - viac ako 10 dní, ťažké bolesti hlavy počas cyklu.

Musíme pochopiť, že dospievajúce dievčatá - už nie sú deťmi, ale ženamibez ohľadu na to, ako rýchlo rastú alebo sa vyvíjajú. Poruchy emocionálneho mentálneho faktora - riziko, z ktorého nie je poistené jedno dievča.

Napríklad dospievajúci s poruchami príjmu potravy, ktorí sa snažia schudnúť, môžu skryť skutočnosť, že menštruácia neprichádza. A toto je príznak porušenia, ktoré sa môže stať nezvratným.

Pretože to nie je len právo, ale aj povinnosť rodičov kontrolovať menštruačný cyklus dieťaťa, ako kontrolovať všetky ostatné aspekty zdravia.

Diagnóza a liečba

Spočiatku musí dievča prejsť diagnostika.

Lekár vykoná prieskum, zistí sťažnosti, určí históriu vzniku / nezavedenia menštruácie.

Potreba identifikovať faktoryktoré môžu ovplyvniť hormonálne hladiny.

V tomto prípade bude mať lekár štandard. gynekologické vyšetrenieako aj predpísať laboratórne testy. Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov je tiež potrebné na určenie možných patológií alebo ich vylúčenie.

liečenie liečba môže byť nasledovné:

 1. Hormonálna terapia je len individuálnym prístupom, neustálym monitorovaním hladiny hormónov v krvi dievčaťa.
 2. Vitamínová terapia - vitamínové komplexy môžu kompenzovať ich nedostatok v tele, čo ovplyvňuje aj menštruačný cyklus.
 3. Bylinné prípravky s miernym účinkom.

Ak bol dôvod infekcieje liečená. Ak je dieťa preťažené športom alebo napríklad v tanečných triedach, potrebujete znížiť zaťaženie.

Ak má dieťa nedostatok alebo nadváhu, je potrebné najprv pracovať na normalizácii hmotnosti.

Kedy bude cyklus pravidelný?

V priemere trvá dva roky. To však neznamená, že počas týchto dvoch rokov môžu mesačné obdobia zmiznúť niekoľko mesiacov naraz - to je už problém, ktorý musí vyriešiť lekár.

Dievča pre normálny, zdravý, dobre zavedený mesačný cyklus sú potrebné:

 • normálny denný režim s plným nočným spaním,

 • pokles fyzických aktivít,
 • vyhnúť sa stresovým situáciám
 • časté prechádzky na čerstvom vzduchu
 • vhodné obohatené potraviny.

Niekedy to dievča potrebuje v priebehu štúdia s psychológom, Nie každý je relatívne pokojný v puberte a emócie, mentálny stav, sebapozorovanie môže byť na úrovni extrémov.

Na pomoc špecialistovi v tomto prípade je potrebné opatrenie, užitočné, vrátane normalizácie fyzického zdravia.

Akonáhle dievča malo svoje prvé obdobia, ona povedzte to mamea mala by jej vysvetliť podstatu tohto fenoménu, aké hygienické metódy môžu zmierniť stav v týchto dňoch.

Tiež je potrebné mať mesačný kalendár, ktorý vždy pomôže v prípade zistenia príčin patológií a popísania možných problémov.

Môže existovať osteoporóza u detí a ako ju liečiť? Zistite odpoveď práve teraz.

O príčinách nepravidelnej menštruácie u adolescentov v tomto videu:

Prosíme ťa, aby si sa nerozviedol. Zaregistrujte sa u lekára!

Porušenie cyklu v dôsledku prechladnutia

Oneskorená menštruácia u dievčaťa vo veku 12 - 17 rokov sa môže vyskytnúť v dôsledku endokrinného narušenia alebo prechladnutia. Častá hypotermia prispieva k rozvoju patogénnej mikroflóry, čo zase vedie k výskytu zápalových procesov v orgánoch reprodukčného systému.

Pre prevenciu takýchto javov musíte sledovať svoje zdravie, vždy nosiť sezónne šaty a raz ročne navštíviť lekára na prevenciu.

Emocionálna depresia

Dôvody oneskorenia menštruácie u adolescentov môžu byť súčasný životný štýl - neustále pobavenie. Moderné adolescenti sú v škole veľmi zaneprázdnení a vo svojom voľnom čase ich mnohí navštevujú kruhy a sekcie. Preťaženie, nedostatok spánku, konflikty s rovesníkmi, nešťastná láska - to všetko môže spôsobiť psycho-emocionálny stres. Dlhšia depresia vedie k spusteniu prirodzených obranných mechanizmov tela. Aktivuje sa práca epifýzy a zvyšuje sa tvorba jej hormónu, melatonínu, čo inhibuje ovuláciu. V dôsledku toho dochádza k porušeniu a oneskoreniu menštruácie.

Aby sa predišlo porušeniu cyklu, dievčatám sa odporúča, aby sledovali režim práce a odpočinku, aby nepopierali prechádzky a nočný spánok. Rodičia by nemali stratiť zo zreteľa osobný život detí a byť pripravení pomôcť v ťažkých životných situáciách.

Šport a strava

Teenageri sú často príliš znepokojení svojím vzhľadom. Z televíznych obrazoviek sa neustále objavuje štíhlosť a veľa dievčat trávi všetok svoj voľný čas v posilňovni alebo sa vyčerpáva diétou a snaží sa byť ako modely. Rastúce telo sa s nákladmi nezaoberá a v dôsledku toho začína porušovanie cyklu.

Pre úspešnú realizáciu funkcie pohlavných žliaz je potrebné mať dostatok telesného tuku. S jeho nedostatkom ovulácie je potlačená a menštruácia sa nevyskytuje.

Šport by sa mal konať pod dohľadom trénera. Prípustnú úroveň zaťaženia určí skúsený odborník. V prípade náhleho ochorenia by ste nemali vykonávať cvičenie prostredníctvom sily. Šport by mal priniesť pocit vitality a radosti.

Jesť tínedžer potrebuje vyvážené jedlo je najlepšie urobiť v rovnakom čase. Nemôžete úplne opustiť sladké, ale je lepšie nahradiť sladkosti a pečenie ovocia alebo čokolády. Ak sa vyskytne anorexia nervosa, dievča môže potrebovať pomoc špecialistu.

Včasné tehotenstvo

V posledných niekoľkých desaťročiach bolo pozorované zrýchlenie medzi školákmi - zrýchlený vývoj vrátane sexuálneho vývoja. Desaťročné dievča už má vaječníky, vyvinuté ako dospelá žena. Dievčatá navyše fyzicky dozrievajú na intímne vzťahy rýchlejšie ako chlapci, takže rodičia by nemali znižovať možné tehotenstvo svojej dcéry.

Dokonca aj so skromnými a vzdelanými tínedžermi je potrebné hovoriť o sexe a antikoncepčných metódach. Dôverné vzťahy pomôžu rodičom varovať dieťa pred chybami.

Oneskorený sexuálny vývoj

Pravdepodobne oneskorený sexuálny vývoj u adolescentov 4-15 rokov je charakterizovaný nielen absenciou menštruácie, ale aj množstvom ďalších znakov: nedostatkom ochlpenia a axilárnych vlasov, hypoplazie prsných žliaz, anomálií štruktúry tela. Príčiny tohto javu sú poranenia pri narodení, infekcie, poruchy hormonálneho stavu, patológie vývoja maternice a vaječníkov, chromozómové abnormality. 30% dievčat s oneskorenou menštruáciou je zaregistrovaných u neuropatológa.

CRA môže mať dedičný základ - v niektorých prípadoch začína obdobie dievčaťa, podobne ako jej matka, vo veku 15-16 rokov, ale neskôr sa reprodukčný systém vyvíja bez narušenia.

Ak chcete zistiť príčinu porušenia alebo oneskorenia menštruácie, je potrebné konzultovať nielen gynekológa, ale aj psychiatra, špecialistu na genetiku, neuropatológa a endokrinológa. Uskutočňuje sa ultrazvuk panvových orgánov, žliaz s vnútornou sekréciou, MRI mozgu, hormonálne testy.

Príčiny DSS, diagnostika, liečba

Amenorea sa môže vyskytnúť v dôsledku zhoršeného fungovania hypotalamu a hypofýzy a v dôsledku nedostatočného rozvoja alebo oneskorenia maternice alebo vaječníkov.

V prvom prípade nedochádza k porušeniu rastu a osifikácie chrupavky, ale vnútorné a vonkajšie pohlavné orgány sú nedostatočne vyvinuté, hladina folitropínu a luteotropínu je znížená, ich vylučovanie do krvi je acyklické. Porucha tropickej funkcie hypofýzy vedie k inhibícii funkcie vaječníkov Toto ochorenie sa nazýva Kalmanov syndróm a má dedičné predispozície.

Na identifikáciu potenciálu vaječníkov sa používa choriogonín, ktorý stimuluje ich aktivitu. Ak sú vaječníky nedostatočne vyvinuté, stimulácia ich neovplyvňuje.

Na objasnenie diagnózy je test s hormónom uvoľňujúcim hypotalamus. S jeho zavedením v priebehu niekoľkých hodín sa zvyšuje hladina hypofýzy LH a FSH. Aj na existencii porušovania hypotalamicko-hypofyzárnej kontroly naznačujú vyšetrenie mozgu.

Liečba vyžaduje komplex: okrem liečby, ktorá má normalizovať stav mozgových štruktúr, by sa mali prijať hormóny na stimuláciu funkcií vnútorných a vonkajších pohlavných orgánov.

Ak je príčinou oneskorenia sexuálneho vývoja ovariálna dysfunkcia, potom bude pozorovaná hyperprodukcia gonadotropínov. Predpokladá sa, že táto patológia sa vyskytuje pri vývoji plodu v dôsledku porážky plodu parotitídou alebo rubeolou. Pacienti majú tiež geneticky určené porušenie syntézy estrogénov a rast kostry sa spomaľuje.

Vaječníky nereagujú na stimuláciu, ultrazvuk indikuje zníženie ich veľkosti, liečba pozostáva z hormonálnej substitučnej terapie.

Príčinou porušovania menštruačného cyklu môže byť genetická patológia. U dievčat so syndrómom Šereshevského-Turnera (karyotyp 45, X) je absencia menarche sprevádzaná radom porúch telesného a duševného vývoja: zakrivením kostí rúk a nôh, krátkym vzrastom, ťažkými malformáciami vnútorných orgánov. Vaječníky sú často úplne neprítomné.

Možné porušenie anatomickej štruktúry, keď dievča s rozvinutou maternicou nemá vagínu alebo dieru v hymen. Neexistuje žiadny odtok menštruačnej krvi a tínedžer môže trpieť bolesťou dolnej časti brucha. V takýchto prípadoch sa vyžaduje chirurgický zákrok.

Neignorujte neprítomnosť menštruácie alebo oneskorenia v teenageri 14-15 rokov. Táto porucha je ukazovateľom vážnych zdravotných problémov a je často sprevádzaná neplodnosťou. V tomto ohľade môže dievča trpieť pocitmi menejcennosti. Liečbu musí predpísať lekár po dôkladnom vyšetrení. Spôsob liečby závisí od príčiny poruchy v reprodukčnej sfére.

Pin
Send
Share
Send
Send