Hygiena

Etamzilat: návod na použitie

Pin
Send
Share
Send
Send


Počas menštruačného cyklu žena stráca každý deň približne 25 až 40 ml krvi. Presné číslo je určené predovšetkým hormonálnym pozadím, hmotnosťou a zdravím ženskej sféry. Zvyčajne takáto strata krvi nespôsobuje žiadne negatívne účinky a telo ju rýchlo dopĺňa.

Ak objem straty krvi prekročí stanovené hodnoty, je sprevádzaný zlým zdravotným stavom a menštruácia trvá viac ako sedem dní, potom možno máte jeden z porušení cyklu - menorágia.

Podľa štatistík je táto podmienka známa asi 30% žien. S jeho vývojom Vám lekár môže predpísať lieky, ktoré znižujú stratu krvi. Tieto zahŕňajú rôzne hemostatické činidlá, ako je etamzilat a jeho analógy.

Je to jedno z prvých liečiv používaných na liečbu menorágie, ako aj na iné stavy spojené so závažným krvácaním. K dispozícii v dvoch formách: tablety na perorálne podanie a roztok na intramuskulárne a intravenózne injekcie. Vzhľadom na rôzne formy uvoľňovania sa Etamzilat používa na ambulantnom základe av prípade núdze.

Liek patrí k liekom na predpis. Môžete si ho kúpiť v akejkoľvek lekárni, ak máte schôdzku s lekárom. Nezávisle tento nástroj nestojí za to.

Mechanizmus účinku

Jednou z hlavných výhod lieku je jeho mäkkosť. V tkanivách a orgánoch účinnej látky sa distribuuje v závislosti od toho, ako dobre dodávajú krv. Nevyvoláva vazokonstrikciu a hlavný účinok použitia poskytuje niekoľko mechanizmov:

 • Stimulácia tvorby krvných doštičiek - špeciálne krvné elementy, ktoré sú zodpovedné za redukciu krvácania, ako aj urýchlenie ich uvoľňovania z kostnej drene.
 • Zníženie tvorby prostatyklínu PgI2 v stenách ciev, čo naopak prispieva k rozvoju krvácania.
 • Posilňuje rýchlosť tvorby primárnej krvnej zrazeniny, ktorá je potrebná na zastavenie krvácania.
 • Zvyšuje odolnosť kapilár proti negatívnym účinkom, znižuje ich krehkosť. To znamená, že má angioprotektívny účinok.
 • Zlepšuje mikrocirkuláciu v telesných tkanivách.

Súčasne, etamzilat ovplyvňuje len patologicky zmenenú hemostázu. Vzhľadom k tejto kvalite, liek nespôsobuje tvorbu krvných zrazenín. Preto, aj keď s opatrnosťou, môže byť aplikovaný aj s tendenciou k ich formovaniu.

Samozrejme, etamzilat je ďaleko od jediného lieku, ktorý možno použiť na zastavenie krvácania. V medicíne všeobecne, a najmä v gynekológii, sa používajú rôzne analógy s podobnými účinkami. Môžu však mať rôzne zloženie a spôsob aplikácie, ale majú tiež rovnaký hemostatický účinok.

Najčastejšie gynekológovia s krvácaním predpisujú:

 • Ditsinon, liek, ktorý má vo svojom zložení rovnakú látku ako etamzilat. Dostupné v tabletách alebo injekčnom roztoku.
 • Tranexam obsahuje látku nazývanú kyselina tranexamová. Liek je dobrý, pretože okrem schopnosti zastaviť krvácanie má aj protizápalový a antialergický účinok. Dostupné v tabletách av injekčnom roztoku. V zriedkavých prípadoch sa aplikuje aj počas tehotenstva.
 • Vilate zahŕňa koagulačný faktor VIII a von Willebrandov faktor. Oba tieto prvky sú normálne obsiahnuté v ľudskej krvi a hrajú dôležitú úlohu pri zastavení krvácania. Liek je dostupný vo forme prášku na injekčný roztok a používa sa hlavne v nemocniciach.
 • Kyselina aminokaprónová sa spravidla vyrába v roztoku v malých fľašiach po 100 alebo 250 ml. Dnes sa v gynekológii používa zriedka a len v nemocniciach.
 • Vikasol, liek sa tiež podáva injekčne do tabliet a do injekčného roztoku. Obsahuje látku nazývanú bisulfit sodný. Inými slovami, ide o syntetický analóg vitamínu K, ktorý existuje aj v ľudskom tele a zúčastňuje sa na systéme zrážania krvi.

Napriek tomu, že analógy etamzilatu majú podobný terapeutický účinok, nemôžete zmeniť jeden liek na iný bez konzultácie s lekárom.

Vlastnosti liečby

Veľkou výhodou Etamzilatu, rovnako ako jeho náprotivky, je rýchly nástup akcie. V prípade tabliet je táto doba 30 minút a pre roztoky je úplne znížená na 5 - 10 minút po podaní. Na dosiahnutie maximálnej koncentrácie v tkanivách potrebuje Etamzilat dve hodiny.

Dávka liečiva v akejkoľvek forme uvoľňovania bude vybraná individuálne v závislosti od trvania a objemu straty krvi počas menštruácie. Trvanie užívania bude tiež závisieť od týchto faktorov, hoci v priemere je liek opitý v priebehu najmenej 10 dní.

Ak je pre vás známa silná, silná a dlhotrvajúca situácia krvácania, ktorá nie je spôsobená prítomnosťou iných patológií, lekár vám môže predpísať hemostatické lieky na profylaktické účely. V tomto prípade kurz zvyčajne začína jeden týždeň pred očakávaným prvým dňom v mesiaci. Je pravda, že plný efekt sa objaví len v nasledujúcom cykle.

Etamylát a jeho analógy sú zle kombinované s antibiotikami a antikoagulanciami. Nezabudnite varovať svojho lekára, ak pijete tieto lieky, aby mohol upraviť dávku a liečebný režim.

Závažné krvácanie počas menštruácie nie je jedinou indikáciou pre použitie hemostatických liekov v gynekológii. Docela často, lekári zahŕňajú etamzilat v režimoch liečby týchto patológií ako:

 • Endometrióza rôznych etiológií sprevádzaná krvácaním.
 • Maternice myómy.
 • Hormonálne poruchy, ktoré môžu tiež spôsobiť krvácanie.
 • V pred- a pooperačnom období, a to nielen v gynekológii, aby sa zabránilo riziku krvácania.
 • S bohatou menštruáciou, ktorá vznikla v dôsledku nastavenia námorníctva.

Okrem gynekológie možno Etamzilat používať aj v iných oblastiach, ako to predpisujú lekári:

 • S vaskulárnymi ochoreniami spojenými s diabetom.
 • Keď črevné, pľúcne krvácanie, v extrémnych prípadoch, rovnako ako mozgové krvácanie.
 • So zvýšeným krvácaním ďasien av niektorých prípadoch s krvácaním z nosa.

kontraindikácie

Napriek tomu, že väčšina hemostatických liekov obsahuje normálne látky syntetizované v ľudskom tele, existujú kontraindikácie pre ich použitie. Je to veľmi málo. Patrí medzi ne:

 1. Alergie na zložky zložiek liečiva, aj keď nie je hlavnou účinnou zložkou, a pomocné.
 2. Venózna alebo arteriálna trombóza alebo tromboembolizmus, najmä také závažné formy ako trombóza pľúcnej artérie, hlboké žily nôh alebo intrakraniálne cievy. V zriedkavých prípadoch môžu byť pre takéto diagnózy predpísané hemostatiká, ale zvyčajne v krátkom cykle av kombinácii s antikoagulanciami.
 3. Chronické zlyhanie obličiek v ťažkej forme.
 4. Akútna porfýria, detská hemoblastóza.
 5. Bronchiálna astma, pre niektoré lieky.

Kontraindikácie pre rôzne hemostatické lieky sa môžu mierne líšiť. Pred použitím sa preto poraďte so svojím lekárom a prečítajte si pokyny.

Etamzilat a jeho analógy sa používajú počas tehotenstva. Ale s opatrnosťou a len v prípade, že prínos lieku preváži nad možným rozvojom komplikácií.

Vedľajšie účinky

Etamzilat je dobrý, pretože pôsobí nielen rýchlo a efektívne, ale tiež zriedka spôsobuje nepríjemné následky po jeho užívaní. Má však vedľajšie účinky. Zvyčajne je to:

 • Nevoľnosť a ťažkosť v žalúdku, naštvaná.
 • Začervenanie kože, vyrážka a podráždenie.
 • Závraty a bolesť hlavy. Niekedy sa môžu vyskytnúť kŕče.

Zvyčajne všetky príznaky vymiznú samy po znížení dávky alebo vysadení lieku a nevyžadujú žiadnu ďalšiu liečbu.

Bezpečné používanie

Na to, aby liečba bola prospešná len pre pacientov, mala by sa Etamzilat pre menštruáciu, podobne ako iné hemostatické lieky, užívať len v prípade potreby. Príčiny silného krvácania môžu byť mnohé. Tieto lieky však môžu pomôcť len s problémami spojenými s krehkosťou kapilár, s nízkou aktivitou krvných doštičiek as malým porušením mikrocirkulácie v tkanivách.

 1. Nepite etamzilat, aby sa skrátilo trvanie normálnej menštruácie, napríklad z piatich dní na tri.
 2. Keď hormonálne zlyhanie alebo menopauza, ktorá niekedy môže tiež vyvolať silnú menštruáciu, môže byť Etamzilat použitý raz, v prípade núdze. Takéto stavy však vyžadujú komplexné riešenie.
 3. V prípade krvácania spôsobeného infekciami alebo zápalmi Vám lekár môže predpísať etamzilat vo všeobecnom liečebnom režime. Ale nemali by ste ho používať sami.
 4. S krvácaním vyvolaným mimomaternicovým tehotenstvom, alebo ak je podozrenie na potrat, tento liek, podobne ako jeho analógy, nemožno užívať. V tejto situácii je lepšie poradiť sa s lekárom alebo zavolať sanitku.

Ak sú lieky predpísané dojčiace matke, potom v čase ich prijatia dieťaťa je lepšie preniesť do umelej výživy. Hemostatiká môžu skutočne pomôcť s menorágiou a v týchto dňoch sa budete cítiť oveľa lepšie, ale len vtedy, ak krvácanie nie je spôsobené inou patológiou. Preto skôr, ako pôjdete do lekárne, navštívte svojho lekára.

Pin
Send
Share
Send
Send