Zdravie

Kedy môžem po očistení naplánovať tehotenstvo?

Pin
Send
Share
Send
Send


Škrabanie, ktoré sa nazýva aj čistenie, je gynekologická operácia, ktorá sa vykonáva v nemocnici. Počas kyretáže lekár odstráni vrchnú vrstvu sliznice (endometrium) obloženia maternice.

Prečo škrabanie?

Z niekoľkých dôvodov. Po prvé, pre nejaký výskum. Vzatý materiál je veľmi cenný pre diagnózu, najmä ak máte podozrenie na niektoré choroby. V tomto prípade môžu vykonávať nielen kyretáž maternice, ale aj kanál krčka maternice. Po druhé, zoškrabanie sa vykonáva za účelom odstránenia patologických útvarov, napríklad polypov. Po tretie, táto operácia je niekedy potrebná na odstránenie komplikácií po potrate, potrate alebo (nevyvinutom) nevydarenom potrate.

Škrabanie sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi. Prvá metóda zahŕňa vykonanie operácie slepo. Druhý spôsob zahŕňa použitie špeciálneho zariadenia, s ktorým je možné kontrolovať steny maternice, a to pred aj po manipulácii.

Ako je postup zoškrabávania?

Táto operácia nie je dlhá: trvá približne 15-25 minút. Vykonáva sa v celkovej anestézii: anestéziológ vstrekuje liek intravenózne. Po zavedení ženy okamžite zaspí. Lekár vloží gynekologické zrkadlo do vagíny a fixuje ho špeciálnym nástrojom. Ďalej je expanzia krčka maternice, a potom priamo škrabanie s nástrojom s názvom kyreta. Po ukončení procedúry sa krčka maternice a pošvy ošetria antiseptickým roztokom a na brucho sa umiestni ľad, aby sa vážne zmenšila maternica a zastavilo sa krvácanie.

Kedy môžem otehotnieť po vyliečení?

Ak žena dostala umelý potrat, ktorý spočíva v odstránení vajíčka a súčasne zoškrabaní stien maternice, potom by sa malo naplánovať ďalšie tehotenstvo, pričom sa zohľadnia mnohé aspekty. Čím dlhšie je obdobie tehotenstva, tým závažnejšie je zranenie spôsobené na tele. Z toho, ako aj od zdravia ženy, záleží na tom, ako rýchlo sa zotaví. V dôsledku potratu je možný vývoj zápalových ochorení, ako aj vyčerpanie funkčnej vrstvy maternice, čo môže viesť k neplodnosti a v prípade nástupu tehotenstva k rôznym komplikáciám. Patrí medzi ne hrozba ukončenia tehotenstva v dôsledku cervikálnej insuficiencie alebo zmeny hormonálnej regulácie. Okrem toho, kyretážny postup poškodzuje a oslabuje endometrium (vnútornú vrstvu maternice), čo môže viesť k nesprávnej tvorbe placenty, k tvorbe zrastov a tým k pripojeniu vajíčka v dolnej maternici. To všetko môže spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo alebo placenta previa.

Na základe vyššie uvedeného, ​​lekár dá "dobré" pre tehotenstvo 3-6 mesiacov po manipulácii.

Ak sa škrabanie uskutočnilo kvôli spontánnemu potratu, tj potratu alebo v dôsledku zamrznutého tehotenstva, potom pred začatím nových pokusov je potrebné nielen čas na rehabilitáciu, ale aj na početné vyšetrenia. Faktom je, že v tomto prípade je veľmi dôležité určiť dôvod, ktorý viedol k potratu, takže v ďalšom tehotenstve by bolo možné vyhnúť sa opakovaniu situácie. Obdobie vymáhania je v tomto prípade spravidla o niečo dlhšie od 6 do 12 mesiacov. Počas tejto doby, nielen ženské telo spočíva, ale obaja manželia môžu prejsť všetky potrebné testy. Obaja - pretože dosť často príčinou potratu môže byť porušenie zdravotného stavu mužov. Ak sa v prieskume zistí choroba, ktorá sa musí dlhodobo liečiť špeciálnymi účinnými liekmi, môže byť načasovanie ďalšieho tehotenstva odložené o požadovaný čas. Pokiaľ ide o non-vyvíjajúce sa tehotenstvo (tzv. Vnútromaternicová smrť plodu až 28 týždňov), zvyčajne existuje niekoľko dôvodov: genetické, infekčné, endokrinné a autoimunitné. Na odstránenie týchto príčin je potrebný dostatočný čas.

Prečo sa škrabanie a ako sa to deje?

Kyretáž maternice sa nazýva gynekologická manipulácia, počas ktorej sa jej obsah vrátane povrchovej slizovej vrstvy odstráni. Upratovanie sa vykonáva v nemocnici s lokálnou alebo celkovou anestéziou. Škrabanie sa považuje za kompletnú operáciu, ktorá vyžaduje vhodnú prípravu.

Pred zákrokom musí lekár presne poznať účel kyretáže a prítomnosť kontraindikácií operácie u pacienta. Čistenie sa vykonáva pomocou špeciálnych gynekologických nástrojov: vaginálne speculums, tupé a ostré kyrety, sondy maternice, dilatátory krčka maternice atď.

Pred manipuláciou sa pacientovi podá anestézia, vonkajšie pohlavné orgány sa ošetria antiseptickým roztokom a potom sa vykoná zoškrabanie. Na konci procedúry sa tkanivá opäť ošetria antiseptikami, lekár dá ľad na spodnú časť brucha pre lepšiu kontrakciu maternice.

Čistenie má nasledujúce ciele:

 • umelé prerušenie neplánovaného tehotenstva
 • odstránenie vajíčka na pozadí zmeškaného potratu, t
 • odstránenie zvyškov plodu po potrate,
 • zastaviť krvácanie z maternice - metroragia,
 • neúplné oddelenie placenty po pôrode,
 • patológia krčka maternice,
 • endometrióza, adhézie.

Nekomplikovaná kyretáž maternice nemá nepriaznivý vplyv na reprodukčnú schopnosť žien.

Ako dlho trvá proces obnovy po vyčistení?

Zotavenie po kyretáži maternice trvá 6 až 12 mesiacov v závislosti od príčiny zákroku. Počas pooperačnej fázy by mala žena starostlivo sledovať zmeny v tele.

V prvom rade ide o sekréty z genitálneho traktu, ktoré môžu ako prvé signalizovať vývoj komplikácií. Krvácanie maternice po zákroku s kyretážou trvá najviac 10 dní, čo sa podobá menštruácii so sprievodnými nepríjemnými bolesťami v bruchu.

Ak sa krvácanie zastaví skôr, ako sa očakávalo, to znamená, že výtok netrvá dlhšie ako 2 dni alebo sa vôbec neobjaví - musíte o tom okamžite informovať svojho lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o hematometri - porušení prepustenia z dutiny reprodukčného orgánu, spôsobeného kŕčom krčka maternice. Pozornosť by sa mala venovať výberu, ktorý má nepríjemný zápach a farbu. V tomto prípade môžeme hovoriť o pristúpení k infekcii.

Po kyretáži musí žena prejsť testami, ktoré diagnostikujú príčiny spontánneho potratu alebo zmeškaného potratu.

Zoznam týchto štúdií zahŕňa:

 • stanovenie hladiny hormónov (estrogén, progesterón),
 • potrite mikroflóru pošvy, aby ste potvrdili alebo vylúčili infekcie genitálií,
 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • histologické vyšetrenie tkaniva získaného počas kyretáže.

Často, po čistení žena cíti bolesť v panvových orgánoch počas menštruácie. Ide o pomerne častý jav, ktorý je spôsobený preťažením maternice. Antispazmodiká, ako napríklad No-shpa, im pomôžu varovať. Účinne uvoľňuje steny reprodukčného orgánu a krčka maternice, čo prispieva k ľahšiemu vypúšťaniu nahromadeného krvného výtoku.

Po zákroku kyretáž sa zvyčajne predpisuje antibakteriálna terapia, aby sa zabránilo infekcii genitálneho traktu a maternice. Ak sa po očistení žena obáva silného krvácania, špecialista môže predpísať injekcie Oxytocinu a priebeh liečby tinktúrou vodného korenia. Do 14 dní po kyretáži je zakázané mať sex.

Aby bola rehabilitácia po očistení rýchlejšia a aby sa znížila pravdepodobnosť ukončenia následného tehotenstva, odporúča sa, aby žena dodržiavala tieto pravidlá:

 • vzdať sa zlých návykov, ktoré bránia zdravému počatiu a noseniu dieťaťa,
 • vziať multivitamín, jesť správne,
 • Nestresujte sa fyzicky ani psychicky.

Je tiež dôležité psychicky naladiť sa na šťastný výsledok, pretože negatívne myšlienky a zlá nálada môžu negatívne ovplyvniť všeobecnú pohodu ženy.

Kedy môžem naplánovať tehotenstvo?

Plánovanie tehotenstva ihneď po očistení sa neodporúča. Vnútorná vrstva maternice po zoškrabaní je podobná povrchu rany, ktorý sa práve začína hojiť. Je potrebné dať telu trochu času na zotavenie. Počas rehabilitačného obdobia je potrebné brať antibiotiká a antimykotiká, aby sa sex aspoň 3 týždne vzdali.

Následné plánovanie tehotenstva po kefovaní je úplne závislé od dôvodu zoškrabania. Napríklad, ak bolo čistenie zamerané na odstránenie zmrazeného tehotenstva alebo častí vajíčka po potrate, potom si môžete naplánovať novú koncepciu v šiestich mesiacoch alebo 6 cykloch po operácii. To je dôležité pre rehabilitáciu hormonálneho pozadia ženského tela, ktoré utrpeli vážny šok v dôsledku spontánneho potratu.

Pred plánovaním tehotenstva je dôležité zistiť príčinu zlyhania, zistiť, prečo došlo k prerušeniu. Príčiny môžu byť infekčné-zápalové faktory, stres, genitálne infekcie, hormonálne poruchy a mnoho ďalšieho. Pred plánovaním nového tehotenstva je dôležité odstrániť negatívne faktory predchádzajúce predchádzajúcej koncepcii.

Ak bola vykonaná kyretáž na odstránenie hyperplázie polypu alebo endometria, tehotenstvo môže byť plánované skôr - 2 mesiace po operácii. V tomto prípade ženské telo nezažilo závažný hormonálny stres, takže účinky čistenia by mali byť minimálne.

Koncepcia po zoškrabaní

Podľa lekárov, nové tehotenstvo po očistení môže dôjsť pomerne rýchlo. Už v prvom cykle po intervencii môže mnoho žien počať dieťa. Ale lekári neodporúčajú ponáhľať sa s tehotenstvom, pretože telo potrebuje čas na rehabilitáciu.

Väčšina lekárov dodržiava štandardné odporúčania pre ženy, ktoré prešli očistou: vylúčiť sexuálne vzťahy počas prvého cyklu, používať antikoncepciu počas 6 mesiacov, aby sa zabránilo tehotenstvu. Ďalej môžete plánovať koncepciu.

Najväčšie šance na nástup tehotenstva po očistení sú ženy, ktoré boli zoškrabané kvôli nevyvinutému alebo zmrazenému tehotenstvu. Ak sa čistenie vykonávalo na prerušenie nechceného tehotenstva, potom sa musíte chrániť pred prvým pohlavným stykom, inak sú šance na počatie po potrate vyššie ako pri iných príčinách kyretáže.

Ak sa tehotenstvo vyskytlo v prvých dvoch cykloch po očistení, situácia môže pre ženu priniesť veľa problémov, pretože potrat v takejto situácii je kontraindikáciou. Potrebujete poradiť s lekárom. Existuje mnoho príkladov úspešného rodenia po kyretáži, ale existuje aj mnoho známych prípadov, keď sa tehotenstvo stalo príčinou vážnych komplikácií za rovnakých podmienok.

Vlastnosti priebehu tehotenstva

Každé tehotenstvo vyžaduje monitorovanie gynekológom.

Tehotenstvo po očistení nie je výnimkou, ktorá má svoj vlastný počet funkcií, ktoré ohrozujú narodenie dieťaťa.:

 1. Tehotenstvo bezprostredne po očistení je nebezpečné z dôvodu zvýšeného rizika spontánneho potratu a prevencie placenty. Je to spôsobené tým, že po operácii prešlo príliš málo času a endometrium v ​​maternici nemalo čas na úplné zotavenie. V tejto situácii si nastávajúca matka vyžaduje nepretržité monitorovanie a podpornú liečbu zameranú na zachovanie tehotenstva.
 2. Ak sa čistenie vykonáva u ženy, ktorá nikdy predtým nedala pôrod, lekár môže počas operácie poškodiť svalové vlákna krčka maternice. Táto komplikácia porušuje jeho retenčnú funkciu, čo vedie k potratu v 2. trimestri tehotenstva. Bohužiaľ, je veľmi ťažké rozpoznať túto patológiu vopred, preto je možné prijať vhodné opatrenia len počas nasledujúceho tehotenstva.
 3. Dôležitú úlohu zohráva aj psychologický faktor ako znak tehotenstva po očistení. Žena, ktorá sa obávala minulých neúspechov s neúspešným materstvom, sama sa stáva provokatérkou pre rozvoj patologických stavov. Niekedy problém potratu nie je anatomický, ale psychologický faktor, ktorý si vyžaduje pomoc psychológa.

Škrabanie je fyzická a psychická trauma pre telo, najmä ak bola predpísaná z dôvodu neúspešného tehotenstva. Bez ohľadu na to, koľko chcete rýchlo otehotnieť, nemusíte sa ponáhľať. Telo potrebuje čas a energiu na rehabilitáciu, ktorá by mala trvať najmenej 6 mesiacov. Počas tohto obdobia môžete nielen relaxovať, ale aj podstúpiť potrebný výskum a liečbu. Ak to bude potrebné.

Autor: Olga Rogozhkina, lekár,
špecificky pre Mama66.ru

Schopnosť otehotnieť po zoškrabaní

Škrabanie sa vzťahuje na malú gynekologickú operáciu, počas ktorej lekár odstráni sliznicu z maternice. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá najviac 20 minút.

Napriek invazivite takéhoto zásahu je kyretáž nevyhnutná pre niektoré patologické stavy tehotenstva.

Vykonáva sa:

• počas zmeškaného prerušenia tehotenstva,

• na čistenie po potrate,

• ako lekársky potrat v prípade patologických stavov a porúch plodu alebo v prípade ohrozenia života matky,

• zbaviť sa nechceného tehotenstva,

• s komplikáciami po pôrode.

Pre odstránenie patologických útvarov v maternici, ako aj pre diagnostické štúdie, dnes existujú bezpečnejšie metódy vo forme hysteroskopie a laparoskopie. Na riešenie týchto problémov sa však lekári často uchyľujú k škrabaniu.

Počas chirurgického zákroku sa krčka maternice rozširuje lekárskymi nástrojmi, menej bežne u liekov. Potom sa do maternice vložia nástroje, ktoré odstraňujú obsah a endometrium.

Nekomplikované zoškrabávanie nenarušuje reprodukčný výkon. Preto je žena schopná otehotnieť doslova v priebehu nasledujúceho mesiaca.

Treba však mať na pamäti, že postup čistenia výrazne zmenšuje vrstvu endometria a poškodzuje dutinu maternice. Preto je tehotenstvo bezprostredne po kyretáži spojené s významnými problémami tehotenstva. Okrem toho táto operácia vyvoláva hormonálne poruchy, ktorých obnova si vyžaduje určitý čas.

Aby tehotenstvo po kyretáži mohlo pokračovať bez komplikácií, vyžaduje sa kompetentná konzultácia s gynekológom, ktorý odporučí prijateľné termíny založené na stave ženy a dôvodoch, ktoré viedli ku kyretáži:

1. Po potratoch s použitím zoškrabania sa odporúča, aby sa obdobie zotavovania trvalo najmenej tri mesiace. Trvanie zotavenia ženského tela závisí od času, kedy došlo k prerušeniu. Pri neskoršom vykonaní kyretáže sa endometrium zmenší. Bez úplného zotavenia endometria počas nového tehotenstva môžu vzniknúť problémy s pripojením vajíčka, ktoré je spojené s mimomaternicovým tehotenstvom alebo placentou previa.

2. Škrabanie na odstránenie polypov si vyžaduje nielen obdobie regenerácie, ale aj čas na získanie histologických výsledkov. Byť presvedčený o dobrej kvalite extrahovaných materiálov, môžete začať plánovať tehotenstvo po kyretáži.

3. Čistenie endometriózou a hyperpláziou významne porušuje sliznicu. Po zákroku je potrebný dodatočný čas na ošetrenie a regeneráciu.

4. Škrabanie po potrate a zmeškanie potratu si vyžaduje starostlivé vyšetrenie av prípade potreby ošetrenie. Len po vylúčení príčiny patológie môže byť riziko jeho opätovného výskytu minimalizované počas následného tehotenstva po kyretáži.

5. Popôrodná kyretáž ďalej vyčerpáva silu ženy. Lekári odporúčajú prideliť obdobie obnovy až 18 mesiacov.

Pohoda tehotenstva po kyretáži priamo závisí od fyzického a emocionálneho stavu ženy, ako aj od stability hormonálneho pozadia. V niektorých prípadoch sa vyžaduje ďalšie vyšetrenie a závažná liečba. Preto lekári rozhodujú o realizovateľnosti tehotenstva po zoškrabaní individuálne. Чаще всего на восстановительный период отводится не меньше полугода.

Подготовка к беременности после выскабливания

Выскабливание является огромным стрессом для организма, как в физическом, так и в эмоциональном плане. До момента нового зачатия после чистки женщине придется:

• dodržiavať odporúčania týkajúce sa pooperačnej rehabilitácie,

• monitorovať a monitorovať lekára, aby sa vylúčili komplikácie,

• byť vyšetrení na nežiaduce patológie a abnormality, ktoré ohrozujú budúce tehotenstvo,

• absolvovať rehabilitačný, terapeutický a prípravný kurz.

Pooperačná rehabilitácia

Rehabilitácia po kyretáži je veľmi dôležitá a eliminuje pravdepodobnosť komplikácií, urýchľuje zotavenie. Okamžite po zoškrabaní odporúčame:

• vylúčiť cvičenie až na šesť týždňov,

• vytvoriť sexuálny odpočinok až mesiac, aby sa zabránilo prenikaniu infekcií,

• užívajte hormonálnu antikoncepciu po dobu až troch mesiacov, čo umožní, aby sa reprodukčný systém zotavil a zotavil,

• vykonávať kontrolné vyšetrenia gynekológa a ultrazvukové vyšetrenia s cieľom vylúčiť pooperačné komplikácie.

Škrabanie vykonávali lekári v najmenšom detaile. Keďže však akýkoľvek chirurgický zákrok nevylučuje komplikácie. Žena musí starostlivo sledovať svoj zdravotný stav a konzultovať s lekárom, ak sa vyskytnú akékoľvek odchýlky.

Lekárska starostlivosť po zoškrabaní vyžaduje:

• s predĺženým zvýšením teploty,

• ak nezmizne bolesť v oblasti brucha a bedrovej oblasti

• v prípade neprirodzeného výtoku a krvácania,

• v neprítomnosti mesačne počas dvoch mesiacov.

Liečba po kyretáži môže zahŕňať:

• antibiotickú liečbu vo forme doxycyklínu, azitromycínu, trihopolu, makropénu, aby sa zabránilo možným zápalovým procesom,

• užívanie hemostatík ako sú Ditsinona, Vikasola, chlorid vápenatý,

• antivírusová liečba Aktsiklovirom, t

• hormonálne lieky ako Duphaston,

• sedatívne lieky a antidepresíva vo forme Phenazepamu, Adaptolu, Melitoru, Fluoxetínu sa používajú na liečbu psycho-emocionálneho stavu.

Prieskumy pri plánovaní tehotenstva po kyretáži

Ďalšie vyšetrenia sú obzvlášť dôležité, ak sa škrabanie uskutočnilo kvôli vynechaniu potratu, potratu alebo abnormalitám vo vývoji plodu.

Prvé a hlavné vyšetrenie sa vykoná bezprostredne po čistení. Na tento účel je výsledný materiál poslaný do histológie, čo umožňuje identifikovať patológie vo forme mutácií, genetických abnormalít, hormonálnych porúch, infekčných a chronických ochorení žien.

V budúcnosti budú po primárnej rehabilitácii potrebné ďalšie diagnostické vyšetrenia vo forme: t

• gynekologické vyšetrenia a ultrazvukové vyšetrenia ženských pohlavných orgánov,

• vyšetrenia na skryté infekcie,

• krvné testy na stanovenie hormonálnych abnormalít,

• spermie pre mužov

• škvrny na flóre.

Lekár môže poslať pár na ďalšie konzultácie príslušných špecialistov: genetika, špecialistu na infekčné ochorenia, urológa, kardiológa, endokrinológa.

Na základe výsledkov získaných údajov je v prípade potreby predpísaná individuálna liečba. Treba mať na pamäti, že liečba môže byť potrebná nielen pre ženu, ale aj pre jej sexuálneho partnera.

Odporúča sa vrátiť sa k otázke tehotenstva po zoškrabaní až po úplnom priebehu liečby. Nezabudnite, že niektoré lieky sú odstránené z tela do dvoch mesiacov, takže otehotnieť v tomto období je tiež nežiaduce.

S priaznivými prognózami sa tehotenstvo vyskytne do jedného roka. Ak nie je možné otehotnieť, sú potrebné hlbšie vyšetrenia na zistenie dôvodov.

Vedenie tehotenstva po zoškrabaní

Každé tehotenstvo vyžaduje monitorovanie gynekológom a starostlivé monitorovanie. Ak žena po zoškrabaní dodržala všetky odporúčania lekárov, výskyt recidivujúcich patológií počas tehotenstva je minimálny. Existuje však niekoľko funkcií, ktoré ohrozujú tehotenstvo:

1. Keď sa tehotenstvo objaví okamžite po kyretáži, keď sa endometriálna vrstva v maternici úplne nezotaví, je pravdepodobnosť placenty a riziko potratu vysoká. V tomto prípade, okrem neustáleho pozorovania, môže byť potrebná podporná liečba na udržanie tehotenstva.

2. Ak sa škrabanie uskutočnilo na nenarodenej žene, riziko poranenia krčka maternice je vysoké, čo porušuje jeho schopnosť zadržať a počas tehotenstva môže spôsobiť potrat.

3. V neposlednom rade je to psychologický faktor. Žena, ktorá sa obáva opätovného výskytu problémov s tehotenstvom, sama vyvoláva patologické stavy. V ťažkých prípadoch, aby sa zabránilo zvyčajnému potratu, musíte sa uchýliť k pomoci psychológa.

Ako sa vyhnúť poruche počas tehotenstva po zoškrabaní?

Pri príprave na novú koncepciu po kyretáži je potrebné dbať nielen na hlavnú terapiu zameranú na obnovu ženského tela a liečbu patológií, ale aj na všeobecnú podporu zdravia. To pomôže:

• chôdza vo vzduchu

• prípustnú fyzickú aktivitu,

• užívanie odporúčaných komplexov vitamínov.

Psychologický stav ženy je niekedy obnovený oveľa dlhšie ako fyzické. Domáce porozumenie a účasť počas tohto obdobia sú preto veľmi dôležité a niekedy pomáhajú rýchlejšie ako poradenstvo psychológov a sedatív.

Aby ste predišli zlyhaniu počas tehotenstva, musíte:

1. Pri plánovaní a počas tehotenstva konajte v tandeme s lekármi.

2. Pred počatím začnite užívať kyselinu listovú, čím sa zníži riziko abnormalít plodu.

3. Zbavte sa zlých návykov, ktoré poškodzujú dieťa.

4. Vážený postoj k metódam liekov, ktoré môžu ovplyvniť stav plodu.

5. Zabráňte kontaktu s nosičmi vírusových a bakteriálnych infekcií.

6. Postupujte podľa odporúčaní týkajúcich sa režimu a zaťaženia.

Škrabanie v žiadnom prípade nenarúša reprodukčné schopnosti. Možnosť otehotnenia po kyretáži je veľmi vysoká.

Dodržiavanie odporúčaní pre plánovanie koncepcie a nosenia, môžete znížiť riziká opakovania negatívnych skúseností na minimum a porodiť veľké dieťa.

Kedy by mala byť maternica vyčistená?

Škrabanie je odstránenie funkčnej vrstvy zo stien maternice, ktorá sa zvyčajne pri menštruácii sama o sebe odmietne. Uskutočnenie tohto vyšetrenia je indikované tak na účely diagnostiky, ako aj na odstránenie vajíčka (počas vynechaného potratu alebo počas potratu).

Škrabanie nie je veta

Počas tejto manipulácie, ktorá sa zvyčajne vykonáva pri krátkodobej celkovej anestézii, sa do dutiny maternice zavedú špeciálne nástroje, s ktorými sa opatrne zoškrabáva celá sliznica. Obnovuje sa počas jedného menštruačného cyklu, preto by táto manipulácia nemala spôsobiť poškodenie ženského tela. Lekári sa však k tomuto zásahu neochotne uchýlili, pretože v praxi ho sprevádzajú rôzne nepríjemné následky:

1. Počas vkladania nástrojov do dutiny, je poškodená sliznica a niekedy svalová vrstva krčka maternice a vzniká skutočná erózia. To môže spôsobiť rozvoj chronického pseudo-erózie, zlyhanie krčka maternice a následnú infekciu maternice po kyretáži.

2. Steny dutiny maternice trpia najviac počas kyretáže a po nej. Faktom je, že lekár, ktorý vykonáva tento postup, aby sa uistil, že sa sliznica úplne odstráni, najmä počas kyretáže zmeškaného tehotenstva a lekárskeho potratu, pokračuje v procedúre až do objavenia sa tzv. keď sa kyretka pohybuje pozdĺž svalovej vrstvy maternice. To znamená, že v praxi sa nielen odstráni funkčná vrstva, ale aj čiastočne svalnatá. To znamená, že zotavenie bude oveľa dlhšie a v niektorých prípadoch jazvy zostanú na maternici. Tieto jazvy môžu spôsobiť porušenie procesu uchytenia vajíčka.

3. Uzdravenie maternice po kyretáži sa neuskutočňuje vždy normálne, niekedy pooperačné obdobie je sprevádzané komplikáciami, ktoré permanentne zbavujú ženu pracovnej kapacity.

Vzhľadom na všetky potenciálne problémy sa lekári snažia namiesto diagnostickej kyretáže použiť inú manipuláciu - hysteroskopiu. Jedná sa o vyšetrenie dutiny maternice pomocou špeciálneho endoskopického zariadenia, ktorého sonda je vložená cez krčka maternice vnútri. Počas hysteroskopie, môže lekár nielen starostlivo preskúmať steny, ale tiež berie kus podozrivého tkaniva pre laboratórne testovanie v prípade potreby.

Po hysteroskopii žena nepotrebuje dlhú dobu zotavenia, najmä ak sa počas štúdie zistí obraz fyziologického stavu dutiny maternice. V niektorých prípadoch po hysteroskopii vznikajú rovnaké komplikácie ako po kyretáži, ale pravdepodobnosť ich výskytu je extrémne nízka.

Na to, aké problémy môžu nastať v štádiu hojenia maternicovej dutiny po kyretáži, je potrebné získať predstavu o jej fyziologickom priebehu.

Pooperačné obdobie: norma a patológia

Fyziologický priebeh pooperačného obdobia je zameraný na prirodzené čistenie maternice zo zvyšných fragmentov sliznice, vaskulárnej trombózy a hojenia povrchu rany. Ak bola tehotná maternica zoškrabaná (počas lekárskeho potratu alebo za účelom odstránenia zmeškaného tehotenstva), potom je po tejto manipulácii redukovaná na jej prirodzenú veľkosť a hormóny sa postupne normalizujú v tele ženy. Navonok sa tieto procesy prejavujú nasledovne:

 1. Niekoľko dní po zoškrabaní žena cíti bolesť v spodnej časti brucha, za ňou. Môžu to byť ťahanie, boľavé alebo kŕče. Bolesť bude horšia, ak žena dostane liečbu liekmi redukujúcimi uterín (najmä oxytocín). Takže sa maternica vracia do svojej pôvodnej veľkosti. Bolesť v prvých hodinách, bezprostredne po manipulácii - to je tiež dôsledok poškodenia steny maternice.
 2. Z vagíny sa javí krvavý výtok. Po curetting môže byť výtok veľmi tmavý, s zrazeninami, alebo šarlátový. Potom, ako sa cievy hojia, výtok po kyretáži sa stáva viac a viac hnedý a po asi týždni - sliznica alebo úplne zmizne. Dlhší a intenzívnejší výtok po diagnostickom kyretáži, ktorý sa vykonáva na odstránenie maternicového polypu. Výtok po potratoch je vzácnejší, zrýchľuje sa rýchlejšie, pretože je už odstránená celá sliznica.
 3. V prvých dňoch po chirurgickom zákroku sa môže mierne zvýšiť telesná teplota (v subfebrilných limitoch, tj až na 37,5 ° C). Ide o prirodzenú reakciu tela na prítomnosť rozsiahleho povrchu rany, ktorým je dutina maternice. Ale aj nízka teplota po 3 - 4 dňoch je alarmujúcim príznakom indikujúcim zápal.

Všeobecný zdravotný stav ženy po škrabaní zvyčajne netrpí. Bezprostredne po kyretáži je možná nevýznamná slabosť alebo pokles krvného tlaku, čo je vysvetlené krvácaním.

Kedy sa tento proces pokazí?

Ak sa zotavenie po prenesenej manipulácii odchyľuje od jej normálneho priebehu, žena môže cítiť alebo vidieť nasledujúce zmeny:

 1. Úplne chýba po kyretáži, niekedy zmizne ihneď po operácii. To môže byť znakom vývoja hematometrov - akumulácie krvi v maternici v dôsledku kŕče krčka maternice alebo ochabnutosti maternice. Ak nebudete konať včas, po niekoľkých dňoch sa zvýši telesná teplota - infekčný proces sa pripojí. Ošetrenie hematometrov spočíva v odstránení zvyškov krvi z dutiny pomocou vákuového odsávača.
 2. Ťažká bolesť po kyretáži, ktorá sa objavila o niekoľko dní neskôr, sa nachádza v spodnej časti brucha. Na ich pozadí sa zvyšuje telesná teplota. Tak sa prejavuje zápal tela maternice - endometritídy. Liečba - konzervatívna, obsahuje antibakteriálne lieky a protizápalové lieky.
 3. Krvácanie v pooperačnom období. Môže to byť dôsledok poškodenia veľkej cievy, zníženia zrážanlivosti krvi alebo rozlíšenia hematometrov. Predpisujú sa hemostatické činidlá a činidlá redukujúce maternicu.

Preto pozorovanie vlastnej pohody po kyretáži je spôsob, ako sa vyhnúť veľmi vážnym komplikáciám.

Kedy začať nový život?

Môžete otehotnieť po kyretáži v nasledujúcom menštruačnom cykle. Nemalo by sa to však robiť kategoricky: telo matky nie je vôbec pripravené prijať a rozvíjať budúce dieťa. Ak vezmeme do úvahy, aký závažný zásah sa vyskytol vo vnútorných pohlavných orgánoch a aké komplikácie môžu byť, nemali by ste sa ponáhľať na počatie.

Ak je zotavenie po kyretáži normálne, lekári sú oprávnení len po 6 mesiacoch naplánovať nástup nového tehotenstva.

Počas obdobia zotavenia odporúčajú užívať kombinovanú perorálnu antikoncepciu, ktorá pomáha obnoviť hormonálne hladiny. Okrem toho, týchto šesť mesiacov možno stráviť s maximálnym prínosom, ako sa pripraviť na vznik nenarodeného dieťaťa vo vnútri. To je dôležité najmä vtedy, ak sa zoškrabanie uskutočnilo pri ukončení zmrazeného tehotenstva.

 1. Je potrebné podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu všetkých orgánov a systémov, aby sa v prítomnosti somatickej patológie prijali opatrenia na jeho odstránenie alebo na výber účinnej podpornej liečby. Je obzvlášť dôležité, keď trpí zmrazené tehotenstvo, ktoré majú byť vyšetrené endokrinológ, pretože to je hormonálna patológia, ktorá môže zastaviť vývoj dieťaťa.
 2. Musíte sa obrátiť na kvalifikovaného gynekológa, aby ste zistili možné gynekologické príčiny zmeškaného potratu. Môžu to byť skryté infekcie (cytomegalovírus, ureaplazma atď.). Musia sa liečiť pred nástupom nového tehotenstva, aby sa zabránilo smutnému výsledku, pretože liečba po počatí poškodí dieťa. Konzultácia s gynekológom vo fáze plánovania tehotenstva je tiež potrebná, ak sa škrabanie uskutočnilo na iný účel. Lekár vyšetrí genitálie, uistite sa, že v maternici a vaječníkoch nie je zápal. Potom sa nemôžete báť otehotnieť, pretože viete, že telo je pripravené stretnúť sa s dieťaťom.
 3. Je potrebné posilniť vaše telo, venovať pozornosť správnej výžive, zdravému životnému štýlu, športu. Často, po kyretáži zmeškaného tehotenstva, žena klesá do depresívnej nálady. To je ľahké pochopiť. V tomto prípade by sme však nemali myslieť na stratené dieťa, ale na budúcnosť: potrebuje silnú, energickú, zdravú matku, ktorá ho môže niesť a porodiť zdravú matku.

Niekedy po kyretáži zmeškaného tehotenstva, lekári odporúčajú, aby ste šli do genetického centra, než otehotniete znova. To je vysvetlené skutočnosťou, že genetická patológia môže byť jedným z dôvodov zastavenia vývoja plodu. Genetici ju vypočítajú a ak žena znova otehotnie, budú ju pozorovať pred nástupom pôrodu.

Príčiny chirurgického zákroku

Existuje niekoľko typov kyretáž (čistenie maternice alebo kyretáž).

Diagnostická kyretáž sa vykonáva v takýchto prípadoch:

 • zlyhania menštruačného cyklu
 • špinenie po menopauze,
 • pravdepodobnosť ochorenia, ako je rakovina maternice
 • neplodnosť neznámeho pôvodu.

Terapeutická kyretáž sa vykonáva s nasledujúcimi diagnózami:

 • endometritída (patológia v hornej vrstve endometria),
 • hyperplázia endometria (abnormálna zmena a jej rast),
 • krvácanie z maternice (čistenie na jeho odstránenie),
 • následky potratu (neúplné prerušenie, zápaly vyvolané ním).

Príčiny kyretáže môžu byť aj priamo potraty, zmeškané potraty, následky potratu (odstránenie zvyškov placenty).

Postup pri chirurgickom zákroku pri čistení maternice

Mnoho žien sa zaujíma o to, ako robiť škrabanie. Moderná medicína sa postarala, aby bol postup pre pacienta v anestézii bezbolestný. Jedným z najlepších anestetík je propofol, ktorý poskytuje mäkký a pohodlný výsledok. Technika potratov a kyretáž je takmer rovnaká: krčka maternice sa rozširuje a jej vnútorná vrstva sa čistí.

Škrabanie: Účinky a komplikácie

Opísaný postup je považovaný za celkom bezpečný. Existuje určité riziko komplikácií, ale sú pomerne zriedkavé:

 • komplikácií po anestézii
 • infekcie po operácii
 • prasknutie steny maternice.

S riadnou kyretáž vykonáva skúsený lekár a anestéziológ, tam sú zvyčajne žiadne negatívne dôsledky.

Liečba kyretážou

Na zmiernenie bolesti sa odporúčajú antispazmodiká (napríklad tableta bez šupky trikrát denne). Также необходим прием антибиотиков для избежания развития инфекции.

Половой покой на протяжении двух недель после операции – гарантия снижения риска осложнений. При гиперплазии эндометрия врач пропишет курс лечения гормонами, чтобы устранить вероятность повтора рецидива.

S ľudovými liekmi, musíte byť tak opatrní, ako je to možné, pretože najmenej 2 týždne je zakázané sprchovať s bylinné infúzie a odvarov, ktoré sú inak užitočné.

Plánovanie tehotenstva po očistení maternice

Je možné otehotnieť po kyretáži? Nie sú s tým prakticky žiadne problémy: žena môže otehotnieť dva až tri týždne po operácii. Konzultácia s lekárom bude potrebná len vtedy, ak nie je možné otehotnieť po dlhšom čase. Je spravidla šesť až deväť mesiacov. Odborník tiež odporučí vhodný čas na počatie, keď je telo pacienta úplne obnovené.

Mimomaternicové tehotenstvo: príčiny, šanca stať sa mamou

Ak vznikla otázka, ako otehotnieť po mimomaternicovom tehotenstve, potom v tomto prípade budete musieť vynaložiť viac úsilia. Treba si uvedomiť, že príčinou patológie je porušenie alebo zablokovanie vajíčkovodu. V dôsledku toho sa plod nevyvíja v tele maternice, čo predstavuje vážnu hrozbu pre život ženy. Keďže riziko re-čeliť situácii je pomerne vysoké, stojí za to pripraviť sa na koncepciu vopred.

Aby ste predišli mimomaternicovému tehotenstvu, mali by ste čo najskôr kontaktovať gynekológa a odstrániť faktory, ktoré vyvolávajú patológiu umiestnenia plodu, medzi ktoré patria:

 • infekcie genitourinárneho systému
 • pooperačné zmeny panvových orgánov,
 • celkové hormonálne zmeny.

Mrazené ovocie: koniec snov alebo smrteľná nehoda?

Existuje mýtus, že po zmeškanom tehotenstve sa žena nikdy nemôže stať matkou. Pravidelné návštevy gynekológa, starostlivé štúdium nebezpečných príznakov zabráni problémom. Medzi tieto príznaky, ktoré by mali upozorniť nastávajúcu matku, patria:

 • špinenie,
 • slabosť a vysoká horúčka
 • rozdielov veľkosti maternice s očakávanou dĺžkou tehotenstva.

Nesprávny životný štýl, ktorý môže vyvolať smrť plodu, je jedným z prvých provokatérov patológie.

Lekárske potraty: účinky a prognózy

Na rozdiel od zvyčajného chirurgického potratu (do 12 týždňov od počatia) a vákua (do 5 týždňov po oplodnení) sa lekársky potrat považuje v skorých štádiách tehotenstva za benígnejší. Prerušenie, zastavenie vývoja plodu a potom jeho smrť sa uskutočňuje pomocou miopropolu, mifepristonu, postinoru a pencroftonu.

Je potrebné pripomenúť, že časté užívanie týchto liekov je neprijateľné a povedie k neplodnosti alebo opakovaným potratom. Je to extrémna metóda, ktorá by sa v žiadnom prípade nemala stať známou praxou, ktorá skončí neschopnosťou ženy stať sa matkou.

Po lekárskom potrate môžete otehotnieť za pár týždňov, ale to nestačí na úplné obnovenie tela. Šesťmesačná ochrana od ďalšej koncepcie je povinnou podmienkou, ktorú lekári odporúčajú. Tehotenstvo po ukončení tehotenstva je celkom možné s prísnym dodržiavaním všetkých pravidiel.

Starostlivá pozornosť k vášmu zdraviu pred plánovaním pridania do rodiny a počas nosenia dlho očakávaného dieťaťa, pravidelné konzultácie s odborníkmi sú kľúčom k šťastnému materstvu v budúcnosti.

, preto, aby sa zabránilo nepriaznivým účinkom, je potrebné maternicu očistiť (kyretáž reziduálnych plodových plodov, ktoré bude indikovať ultrazvuk).

Škrabanie maternice. Postup je veľmi podobný manuálnej skúške, ale vykonáva sa špeciálnym nástrojom.

Môžem otehotnieť po vyliečení a kedy? Endokrinné neplodnosti u žien. Zápcha po cisársky rez: čo robiť?

Indikácie škrabania

Na otázku, či po otieraní môžete otehotnieť, by sa mal každý zástupca slabšieho pohlavia osloviť zodpovedne. Lekári sa domnievajú, že teoreticky je možné počať okamžite s nástupom cyklu, ale reprodukčné orgány ešte nie sú pripravené na nosenie plodu.

Po kyretáži sa zmenia hormonálne zmeny, o čom svedčí aj absencia normálnych časov dlhších ako 35 dní. Ak chcete obnoviť, bude to trvať takmer 2 mesiace.

Bežné nekomplikované čistenie umožní žene rýchlo otehotnieť, ale aby sa predišlo ohrozeniu zdravia matky a dieťaťa, nemali by ste sa ponáhľať. Ak vezmeme do úvahy faktory, ktoré viedli k kyretáži, lekár vám odporučí, kedy plánovať koncepciu:

 1. V prípade potratu trvá obdobie regenerácie najmenej tri mesiace. Čím neskôr sa tehotenstvo muselo ukončiť, tým dlhšie je obdobie na zotavenie, pretože endometrium sa stáva oveľa tenším a nastane problém so zavedením embrya.
 2. Ak by sa musela vykonať kyretáž na odstránenie polypov, získanie histologických analýz bude vyžadovať určitý čas. Ak sú normálne, môžete si naplánovať dieťa.
 3. Čas na liečbu a zotavenie bude potrebný po chirurgickom zákroku na endometriózu a hyperpláziu, čím sa naruší sliznica.
 4. Patológia tehotenstva, ktorá viedla k čisteniu, vyžaduje starostlivé štúdium. Jej riziko musí byť minimalizované a premýšľať o budúcom koncepte.
 5. Existujú komplikácie po odstránení zvyškov vajíčka, keď fragment zostáva v maternici. To je sprevádzané horúčkou, krvavým výbojom, zvýšením reprodukčného orgánu. Lekári odporúčajú zdržať sa tehotenstva aspoň ďalších šesť mesiacov.
 6. Keď potraty zistia ich príčinu (infekcia, tvorba nádorov, endokrinné problémy, imunologická nekompatibilita, stres) a plánujú novú koncepciu, eliminujú ju.

Ako sa škrabanie

Kyretážny postup maternice sa vykonáva niekoľko dní pred nástupom menštruácie, čo znamená menšiu stratu krvi a včasnú rehabilitáciu. Kyretáž predchádza testovanie:

 • krvný
 • na infekciu
 • vaginálny náter,
 • koagulogram (na zrážanie krvi).

Niekoľko týždňov pred očistou maternice prestanú piť tabletky, 2 - 3 dni odmietajú mať sex, nepoužívajú výrobky na chemickú hygienu. 8 hodín pred operáciou sa zdržte konzumácie.

Samotný proces trvá 30 - 40 minút a vykonáva sa v ženskej stoličke v anestézii. Genitálne orgány sa liečia antiseptikami. Lekár vykoná dilatáciu krčka maternice a vloží do nej sondu, pričom vykoná hysteroskopiu (vyšetrenie vnútorného povrchu maternice) alebo začne kyretáž. Manipulácia sa vykonáva kyretou, ktorá oškrabáva vrchnú vrstvu sliznice. Materiál v skúmavke sa prepravuje na histologické vyšetrenie do laboratória.

Obnovené po zoškrabaní zo šiestich mesiacov na rok. Po celú dobu je potrebné vyšetrenie lekárom a sledovanie zdravia.

Koncepcia po kyretáži

Po očistení nie je možné obnoviť sexuálne vzťahy skôr ako v mesiaci, až kým sa cervikálny kanál neuzavrie, maternica sa nezníži a sliznica sa neobnoví.

V praxi sa tehotenstvo môže objaviť okamžite po kyretáži. Existuje však niekoľko podmienok, za ktorých sa zdržia bezprostredného poňatia:

 1. Cystická šmyk, polypóza, adenomatóza, hyperplastický proces - pre tieto ochorenia, ktoré vyžadujú čistenie, je potrebná ďalšia liečba a lekárske pozorovanie.
 2. Škrabanie so zamrznutým tehotenstvom, potrat - v takýchto prípadoch žena zvyčajne pociťuje silný emocionálny šok, takže neponáhľajte k novej koncepcii.

Ako dlho sú po operácii rehabilitované? Cvičenie je eliminované až na 6 týždňov, tabu na sex je uložená v priebehu mesiaca, aby sa zabránilo zraneniu krčka maternice a ďalších orgánov, a hormóny prípravky sú predpísané na relaxáciu a obnoviť reprodukčné funkcie. Žena by mala byť pravidelne vyšetrovaná gynekológom.

Plánovanie tehotenstva by malo byť založené na dôvodoch, pre ktoré došlo k čisteniu. Termín zdržania sa od koncepcie sa pohybuje od 2-3 mesiacov do šiestich mesiacov alebo viac. Lekár pravidelne vyšetruje krčka maternice a ďalšie reprodukčné orgány, aby poskytol radu o počatí.

Možné komplikácie

Tehotenstvo po vyčistení maternice je okamžite nežiaduce, pretože povrch orgánu vyzerá ako otvorená rana a je mimoriadne zraniteľný.

Ak sa mesačne po kyretáži nezačne do mesiaca, je potrebné bezodkladne kontaktovať nemocnicu. Pravdepodobne je úplná absencia výtoku spôsobená spazmom krčka maternice a akumuláciou krvi v jeho dutine.

Ak má výtok nepríjemný zápach a nezvyčajnú farbu, môžeme hovoriť o preniknutí infekcie.

Niekedy po očistení dochádza k silným bolestiam počas menštruácie. Sú spôsobené stagnáciou v maternici. Odstránia kŕče proti bolesti ako No-shpy.

Lekár predpisuje antibiotickú liečbu a iné lieky na obnovenie reprodukčnej funkcie.

Pretože operácia je vykonávaná slepo lekárom, nikto jej nemôže zaručiť jej 100% úspech. Ak je poškodená rastová vrstva endometria, je možná neplodnosť.

Po vyčistení dochádza ku komplikácii - krvácaniu. Bežne trvá najviac 10 dní. Ak sa toto obdobie zvýši, telo by malo hľadať infekciu.

Neplodnosť po zoškrabaní

Neplodnosť sa stáva jedným z účinkov kyretáže. Môže byť výsledkom čistenia v skorých štádiách tehotenstva, spolu s chronickými zápalovými procesmi, dysfunkciou vaječníkov, ektopickou koncepciou, anomáliami a krvácaním počas následných pôrodov.

Lekár môže pomocou chirurgických nástrojov narušiť integritu maternice až do jej perforácie - prenikajúcim poranením. Následne na stene orgánu zostávajú jazvy, ktoré bránia uchyteniu vajíčka plodu.

Neschopnosť vydržať dieťa sa pozoruje u žien s abnormalitami maternice. Zabraňujú implantácii oplodneného embrya a zvyšujú riziko potratu. Neplodnosť maternice sa kombinuje s ochoreniami na krku - hypertrofiou, atresiou a polypy.

Zmrazenie tehotenstva a proces čistenia často vedie k tomu, že koncepcia sa nevyskytuje kvôli rozvoju zápalového procesu - endometritíde. Mechanické účinky na sliznicu nepriaznivo ovplyvňujú imunitný systém, infekcia môže preniknúť do maternice. Ak odložíte návštevu u lekára, môžete natrvalo stratiť šancu stať sa matkou.

Obnovenie menštruácie

Zvyčajne sa prvé menštruácie objavujú 4-5 týždňov po operácii. Cyklus je regulovaný počas 3 - 6 mesiacov.

Možné lieky na obnovenie reprodukčnej funkcie - perorálne kontraceptíva, ktoré sa užívajú podľa schémy.

Fyzioterapia je široko používaná:

 • EHF (prevencia endometritídy),
 • ultrazvuk (proti adhézii v maternici),
 • fototerapia (protizápalový účinok).

Liečba krčka maternice sa vykonáva vo forme sorpčnej terapie, pričom sa cervikálny kanál ošetruje špeciálnym riešením, ktoré kombinuje vlastnosti sorbentu a antiseptika.

Na obnovenie hormonálneho pozadia ženy sú predpísané antikoncepcie, vitamín E, horčík a zinok.

Ak chcete naplánovať tehotenstvo po očistení, ženský menštruačný cyklus sa musí úplne obnoviť. Správne správanie a dodržiavanie všetkých nariadení znižuje riziko komplikácií na nulu.

Príznaky zmeškaného potratu

Aké sú príznaky vyblednutia plodu a možné tehotenstvo po zmrazenom tehotenstve? Zmrazenie tehotenstva, ako jednej z možností neúplného tehotenstva, znamená, že vývoj plodu v maternici sa z nejakého dôvodu zastaví. To sa môže stať z rôznych dôvodov, a bohužiaľ, to sa stáva pomerne často.

Môžete diagnostikovať zmeškané potraty rôznymi príznakmi: neprítomnosť toxémie, náhle zmiznutie príznakov tehotenstva, ktoré mučili len pred pár dňami, zastavenie rastu prsníka.

V niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj príznaky ako krvavý alebo krvný vaginálny výtok, bolesť v brušnej dutine alebo malé kontrakcie. V tomto prípade je potrebné konzultovať s lekárom vyšetrenie, počúvať srdcový tep plodu.

Ak je diagnóza potvrdená, môžu existovať dve možnosti: buď materské telo odmietne plod a vyskytne sa potrat, alebo plod bude pokračovať vo formálnej existencii v zmrazenom stave, a potom nie je možné urobiť takzvanú očistu - kyretáž maternice alebo špeciálne lieky na lekársky potrat.

Ale tehotenstvo po zamrznutom tehotenstve je možné, pretože to potrebuje správne plánovanie, ktoré začína zistením príčin vyblednutia plodu.

Je tehotenstvo možné po kyretáži zmeškaného potratu?

Lekári sa domnievajú, že aj tehotenstvo po kyretáži zmeškaných potratov môže bezpečne skončiť pôrodom, napriek tomu, že tento postup sa rovná potratu a môže viesť k vzniku sekundárnej neplodnosti, alebo skôr k slabosti krčka maternice.

V tomto prípade bude šitá na podporu maternice počas nasledujúceho tehotenstva. Preto vo väčšine prípadov by ste nemali báť, tehotenstvo po kyretáži zmeškaného tehotenstva je normálny jav.

Je však potrebné zistiť, prečo plod zomrel, aby sa predišlo relapsom. Ak je zdrojom problému spočíva v dočasnej genetickej anomálie (ktorá sa niekedy stáva), potom sa situácia nemôže opakovať, to sa stane, ale nie často.

Bohužiaľ, plod s genetickými abnormalitami nie je životaschopný a bolo jednoducho nemožné vydržať takéto tehotenstvo.

Ak sa tehotenstvo vyskytlo mesiac po zmrazení

Lekári neschvália tehotenstvo mesiac po zmrazení, čo sa často stáva kvôli tomu, že ženské telo je doslova pripravené na nosenie a následné tehotenstvo sa môže vyskytnúť pomerne rýchlo.

Je to však práve intímne vzťahy medzi manželmi, ktoré by sa malo zachovať, nie je v ňom nič zlé a navyše rodinné zotavenie sa z psychologickej traumy je najľahšie dosiahnuteľné, keď sa obaja manželia navzájom prijímajú bez zbytočných komplikácií. Po incidente musíte prejsť veľa nepríjemných chvíľ, ale nemali by ste si dať na seba kríž.

Plánovanie tehotenstva po vynechaní potratu

Takže plánovanie tehotenstva po vynechaní tehotenstva začína diagnostikovaním príčin tragédie.

Ak problém potratu spočíva v nedostatku progesterónu alebo nadmernom udržiavaní mužských hormónov, potom budete musieť podstúpiť adekvátnu liečbu tejto patológie a potom bude zdroj problému odstránený.

Ak je zmeškaný potrat výsledkom infekčného ochorenia, stačí ho vyliečiť. Následné plánovanie tehotenstva po vynechaní potratu by sa malo začať po vyšetreniach a čakaní na zotavenie, ktoré je približne šesť mesiacov. Najlepšie je, ak dôjde k plánovaniu, keď organizmus nemá „spomienky“ na to, čo sa stalo, a keď sa vyliečia všetky patológie, ktoré vedú k vyblednutiu, ak vôbec nejaké, boli pozorované.

Ako možno vidieť, vo veľkom počte prípadov neexistujú žiadne kontraindikácie pre plánovanie tehotenstva po vynechaní potratu.

Prečo a ako robiť škrabanie?

Škrabanie alebo čistenie u bežných ľudí je postup na čistenie dutiny reprodukčného orgánu špeciálnymi nástrojmi. Kyretáž maternice sa vykonáva na diagnostické alebo terapeutické účely. Hlavnou úlohou chirurgickej manipulácie je uvoľnenie maternice z funkčnej vrstvy a príprava biomateriálu na ďalšie skúmanie. Dutina maternice je zoškrabaná nasledujúcimi indikáciami:

 • odstránenie nevydareného potratu alebo reziduálneho vajíčka po spontánnom potrate, t
 • dlhodobé krvácanie po potrate,
 • nadmerné zhrubnutie endometriálnej vrstvy - hyperplázia,
 • zápalového procesu vo funkčnom segmente maternice - endometritíde,
 • podozrenie na rakovinu myómov maternice alebo iných nádorov, t
 • krvácanie po menopauze,
 • nepravidelná menštruácia,
 • neplodnosť neznámeho pôvodu.

Technika kyretáže pre akúkoľvek indikáciu. Vykonáva sa v celkovej alebo lokálnej anestézii. Voľba závisí od zložitosti chirurgickej liečby a rozsahu problému. Potom sú vonkajšie genitálie ošetrené antiseptickým roztokom, krk sa rozširuje a vykonáva sa kyretáž. Trvanie procedúry je variabilné, zvyčajne však nepresiahne 40-60 minút.

Ako sa zotaviť zo škrabania?

Po očistení potrebuje žena čas na úplné zotavenie tela, aby mohla otehotnieť. Pohoda sa môže vrátiť dosť rýchlo, ale to neznamená, že všetky funkcie sa vykonávajú obvyklým spôsobom. Vo väčšine prípadov je po operácii pacientovi predpísaná antimikrobiálna terapia, aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Ak bol postup kyretáže liečebný, vykoná sa séria testov, ktoré pomôžu určiť príčinu problému:

 • výskum infekcií
 • stanovenie hormonálnych hladín, t
 • histologická analýza získaného biomateriálu, t
 • Ultrazvuk panvovej dutiny.

Na základe získaných výsledkov môže gynekológ odporučiť žene dodatočný príjem hormónov, antibiotík, protizápalových a regeneračných látok. Pre telo "prišiel k jeho zmyslom," musíte prísne dodržiavať odporúčania.

Po očistení môžete otehotnieť skôr ako šesť mesiacov. Это временное ограничение дается большинству пациенток. Для некоторых женщин срок увеличивается до 9-12 месяцев. Если требуется масштабное лечение гормональными препаратами, то срок еще больше.

Počas 2-3 týždňov po kyretáži by mal pacient vylúčiť sexuálny kontakt. Počas tohto obdobia je sliznica citlivá na rôzne mikroorganizmy. Nechránený sex môže spôsobiť infekciu. Pre rýchle zotavenie, musíte opustiť kúpanie vo verejných vodách a vírivkách, vyhýbať sa slnečným lúčom a neopaľovať sa v soláriu, nevypierať ani používať tampony. Po dobu 7-10 dní sa pacientovi odporúča, aby znížil fyzickú aktivitu a nezdvíhal váhy.

Ak krvácanie po kyretáži trvá dlhšie ako 7 dní, alebo sa objaví nepríjemný zápach, a je tu aj horúčka sprevádzaná akútnou bolesťou brucha, potom je potrebné poradiť sa s lekárom. Príliš rýchle ukončenie prietoku krvi (1-2 dni) tiež vyžaduje pozorovanie gynekológom.

Kedy plánovať tehotenstvo po vyčistení?

Nie je možné povedať to pre všetky ženy naraz, keď je dovolené začať plánovať tehotenstvo po kyretáži. Veľa bude závisieť od toho, čo vyvolalo operáciu. Ak bolo čistenie vykonané s diagnostickým účelom študovať možné príčiny neplodnosti, potom môžete začať počať v ďalšom cykle.

Tento mesiac je lepšie odmietnuť otvorený pohlavný styk, aby sa infekcia nevyskytla. Odporúča sa tiež, aby žena čakala na výsledky histologického vyšetrenia, čo môže naznačovať potrebu ďalšej liečby. Ak nie sú žiadne problémy v maternici, potom tehotenstvo po čistení je možné plánovať okamžite.

Pacient, ktorý má vynechaný potrat alebo nezávislý potrat, chcem rýchlo otehotnieť. Takáto túžba je celkom prirodzená, ale nemôžete sa ponáhľať. Najprv je potrebné zistiť príčinu neúspešného tehotenstva a odstrániť ho. Bude to trvať 3 až 6 mesiacov. Žena nemôže byť tehotná okamžite po očistení, pretože jej telo sa úplne nezotavilo. Hormonálne pozadie sa vráti do normálu v priebehu 1-2 mesiacov, ale maternica nemusí byť pripravená prijať plod až jeden rok.

Priemerná odporúčaná doba abstinencie od koncepcie je 6-12 mesiacov.

Je možné otehotnieť po zoškrabaní?

Po očistení maternice môžete otehotnieť. Správne vykonaná operácia nespôsobuje neplodnosť. Ak žena predtým mala problémy s otehotnením, potom zvyčajne zostane po kyretáži. Bez predchádzajúcej liečby bude ťažké otehotnieť.

Je chybou veriť, že tehotenstvo po očistení nemôže prísť rýchlo. Koncepcia sa môže stať hneď po obnovení hormónov. Obvykle to netrvá dlhšie ako tri mesiace. Dôkazom správneho fungovania pohlavných žliaz je pravidelná menštruácia a stabilné cykly.

Akonáhle telo zapne reprodukčnú funkciu, vaječníky začnú produkovať folikuly s vajcami a funkčná vrstva maternice dozrie. Tehotenstvo po kyretáži endometria môže nastať budúci mesiac. Existujú prípady, keď k ovulácii dôjde v priebehu 2-3 týždňov po operácii a v dôsledku nechráneného kontaktu sa vytvorilo oplodnené vajíčko.

Žena je väčšia pravdepodobnosť, že čoskoro otehotnie, ak kyretáž bola vykonaná z dôvodu neúplného potratu alebo ukončenia tehotenstva. Telo takýchto pacientov zvyčajne nemá žiadne ďalšie prekážky pri oplodnení. Tehotenstvo po hysteroskopii s kyretážou diagnostického charakteru môže tiež nastať, ale zvyčajne sa tak nestane tak rýchlo, pretože v tele sú ďalšie problémy, ktoré bránia oplodneniu.

Bezprostredne po čistení je náhodné koncepcie nebezpečné?

Existujú prípady, keď pacientka okamžite po očistení otehotnela. Prognóza takéhoto prenosu môže byť sklamaním. Opakovaná kyretáž po takom krátkom čase je nebezpečná. V závislosti od individuálnych charakteristík organizmu sa preto zvolí vhodná taktika pôsobenia.

Ak sa vám podarí otehotnieť po očistení skôr ako po 3 mesiacoch, okamžite kontaktujte svojho gynekológa. Títo pacienti zvyčajne vyžadujú udržiavaciu liečbu, pretože produkcia vlastného progesterónu je nedostatočná. Často je gestacia komplikovaná hrozbou prerušenia v skorých štádiách a placenta previa v neskorších obdobiach. Príčinou takýchto problémov je zlyhanie endometria, ktoré nemalo čas na úplné zotavenie.

Vzhľadom na vysokú pravdepodobnosť infekcie po kyretáži je pacientovi predpísané antibiotiká a antiprotozoálne lieky. Ich príjem je zvyčajne nezlučiteľný s tehotenstvom. Ak žena ešte nevie, že otehotnie a používa takéto lieky, potom môže ovplyvniť proces tvorby plodu, ktorý má teratogénny účinok. Preto je v prvých mesiacoch také dôležité byť chránený.

Psychologický faktor hrá dôležitú úlohu. Ak žena otehotnie po kyretáži, ktorá sa vykonáva pri príležitosti spontánneho potratu, stalo sa to okamžite, potom sa bude báť opakovania situácie. Ďalšie emocionálne zážitky majú negatívny vplyv na priebeh tehotenstva.

Je tehotenstvo možné po zoškrabaní?

Môžem po očistení otehotnieť? Čistenie alebo škrabanie je chirurgický zákrok, počas ktorého odborník odstraňuje celý obsah orgánu a jeho slizničnú vrstvu z dutiny maternice. Tento postup je zobrazený:

 • po potrate alebo tehotenstve, ktoré skončilo plodom,
 • so závažnými vadami dieťaťa,
 • ak potrebujete odstrániť neočakávané tehotenstvo,
 • po ťažkom pôrode,
 • s niektorými gynekologickými ochoreniami.

Keďže takáto chirurgická manipulácia neprispieva k zhoršenej reprodukčnej funkcii, žena môže znovu otehotnieť.

Tento postup robí endometrium oveľa tenším, poškodzuje dutinu maternice, ktorá sa musí brať do úvahy pri plánovaní koncepcie. Okrem toho, čistenie môže viesť k hormonálnej nerovnováhe a normalizáciu trvá určitý čas. To všetko značne komplikuje proces tehotenstva.

Pre normálny priebeh tehotenstva, po kyretáži, musíte podstúpiť dôkladné vyšetrenie a konzultovať koncepciu so skúseným špecialistom. Zohľadní sa dôvod manipulácie a stav žien.

Dôsledky pre tehotenstvo?

Škrabanie je stresujúci stav pre telo fyzicky a emocionálne. Niekedy je možné vytvorenie spec, ktorý zabráni vzniku následného tehotenstva. Žena sa môže stať neplodnou.

Aby ste predišli takýmto vážnym následkom, mali by ste pred vykonaním tejto operácie premýšľať 100 krát. Ak nie je iná cesta, potom je dôležité vybrať kvalifikovaného špecialistu s rozsiahlymi skúsenosťami. Najprv musí byť diagnostikovaná žena.

Po vyčistení budete potrebovať:

 • vykonávať všetky lekárske predpisy,
 • pravidelne navštevovať gynekológa,
 • pred plánovaným preskúmaním koncepcie, t
 • Podstupujú terapeutický kurz, ktorý zabraňuje rozvoju zápalového procesu,
 • zabudnúť na fyzickú námahu najmenej šesť mesiacov,
 • nemajú mesiac pohlavia,
 • chrániť sa po dobu určenú lekárom tak, aby sa koncepcia nevyskytovala (telo potrebuje odpočinok a čas na zotavenie).

Akákoľvek abnormalita po kyretáži môže spôsobiť nedostatok tehotenstva v budúcnosti, preto by ste pri prvých ochoreniach mali kontaktovať gynekológa.

Vlastnosti tehotenstva a pôrodu po čistení

Ženy, ktoré predtým podstúpili očistu maternice, musia byť obzvlášť opatrné pri nosení plodu.

Ak pani nečakala dlho a otehotnela okamžite po zoškrabaní, riskuje stratu dieťaťa alebo placenta previa. Je to spôsobené tým, že endometrium nemalo čas na zotavenie sa z operácie. Takéto ženy sú zvyčajne pod dohľadom lekára po celú dobu, a môžu zostať v nemocnici na dlhú dobu. Nezabudnite vymenovať lekára podporujúceho lieky.

Ak sa dievča nedalo porodiť a bola očistená, krčka maternice mohla byť zranená. V tomto ohľade nebude schopná udržať rastúci plod, čo povedie k potratu. V takýchto prípadoch je krk pred dodaním zošitý.

Niektoré ženy nemôžu psychicky akceptovať stratu predchádzajúceho dediča (ak dôvodom na čistenie bol potrat alebo zmeškaný potrat). Neustále skúsenosti udržujú maternicu v dobrom stave, čo môže tiež viesť k strate dieťaťa. Tu budete potrebovať pomoc psychológa a podporu blízkych.

Aby bolo tehotenstvo a pôrod čo najúspešnejší, potrebujete:

 • jesť vyvážené
 • chodiť viac pod holým nebom,
 • Po otieraní neponáhľajte otehotnieť,
 • nezdvíhajte ťažké
 • menej nervózny
 • používať vitamíny
 • užívanie akýchkoľvek liekov by sa malo koordinovať s gynekológom,
 • pri prvých abnormalitách choďte do nemocnice.
na obsah ↑

Kedy je najlepší čas naplánovať si tehotenstvo?

Kedy môžem po očistení maternice otehotnieť? Premýšľanie o koncepcii po čistení sa neodporúča okamžite. Obnovenie povrchu rany, hormonálneho a emocionálneho pozadia trvá 6-12 mesiacov. Je tiež dôležité pochopiť a odstrániť dôvod, pre ktorý bola operácia vykonaná. Je potrebné vopred odstrániť všetky negatívne faktory.

 1. Ak sa škrabanie uskutočnilo za účelom potratu spojeného s neplánovaným tehotenstvom, potom sa žena musí zotaviť aspoň 3 mesiace, niekedy šesť mesiacov alebo viac. Priamo záleží na tom, ako dlho sa vykonáva čistenie. Ak je perióda významná, riedenie sliznice je silné. Ak nie je dovolené zotaviť sa, oplodnené vajíčko sa môže pripojiť mimo maternice alebo sa objaví placentárna prezentácia.
 2. Ak boli polypy odstránené z dutiny maternice, potom môžete uvažovať o počatí v priebehu niekoľkých mesiacov, pretože bola ovplyvnená malá plocha endometria. Počas tejto doby vykoná histologické vyšetrenie získaného materiálu. Ak je nádor malígnej povahy, potom sa musí v čase liečby zabudnúť na tehotenstvo. Môže to trvať 1 rok alebo viac.
 3. Tehotenstvo po vyčistení, ktoré bolo vykonané s hyperpláziou alebo endometriózou, nebude fungovať hneď, alebo skôr, je to nežiaduce. Je potrebné počkať, kým sa sliznica neobnoví na pol roka alebo viac, pretože po takomto chirurgickom zákroku existuje významný povrch rany.
 4. Ak je dôvodom na očistenie spontánny potrat alebo zmeškaný potrat, potom pred plánovaním následného vyšetrenia je potrebné ho dôkladne preskúmať. Po odstránení príčiny, starostlivom zaobchádzaní so všetkými dysfunkciami sa dá hovoriť o počatí. Po zoškrabaní by malo trvať najmenej šesť mesiacov. Ak sa domnievame, že liečba závažných patológií niekedy trvá viac ako jeden rok, potom zvyčajne ženy otehotnejú po 1-5 rokoch.
 5. Popôrodná kyretáž vyčerpáva ženské telo. Aby sa všetko vrátilo do normálu, musíte čakať aspoň 1-1,5 roka.

Je potrebné premýšľať o tehotenstve, keď neexistovalo len fyzické zotavenie, ale aj emocionálne. Ak nie je psychika ženy stabilná, často sú nervové poruchy, alebo naopak pasivita, potom musíte najprv navštíviť psychoterapeuta. Dôležité je hormonálne pozadie. Obnovenie trvá najmenej 6 mesiacov. Mali by ste tiež zohľadniť individuálne charakteristiky každej ženy. Ak je človek dosť na šesť mesiacov, potom ďalší a rok nebude stačiť.

Tehotenstvo po vyčistení maternice by malo byť vždy vopred naplánované. V tomto prípade sa nemôžete ponáhľať, pretože telo sa musí uzdraviť fyzicky aj psychicky. Pred otehotnením sa odporúča poradiť sa s gynekológom, preskúmať a vyliečiť všetky patológie, ktoré budú zasahovať do oplodnenia a plodu.

Je dôležité počúvať rady ošetrujúceho lekára, pretože neuvážené tehotenstvo môže skončiť potratom alebo predčasným pôrodom so smrťou plodu. Je dôležité odstrániť príčinu predchádzajúceho potratu (ak bol).

Pin
Send
Share
Send
Send