Zdravie

Namiesto menštruácie - hnedý mazanec

Pin
Send
Share
Send
Send


Účasť na predporodnej starostlivosti aspoň raz ročne je povinným opatrením prevencie všetkých druhov problémov. Ale vzhľad farebných (najčastejšie svetlohnedých alebo tmavohnedých, v závislosti od množstva krvi) sa okamžite vyplachuje. Nepanikárte, je lepšie pozorne sledovať, čo sa deje a ako.

Existuje mnoho prirodzených príčin tmavých škvŕn. Je však tiež nemožné nechať to, čo sa deje bez pozornosti. Koniec koncov, dôvody môžu byť veľmi vážne.

Neobvyklý výtok môže nastať v akejkoľvek fáze menštruačného cyklu. Čo si myslieť, ak sa objavia namiesto bežných zvyčajných období?

V ktorých prípadoch by ste sa nemali báť

Dospievajúce dievča nedávno začalo menštruáciu, zatiaľ nepreukázalo pravidelný menštruačný cyklus.

Reprodukčný systém ešte nevyzrel, koncentrácia hormónov v krvi nie je dostatočne vysoká, preto môžu byť periódy vzácne. Tento stav sa nazýva hypomenorea a v prvých mesiacoch sa považuje za normu. Ak cyklus netrvá príliš dlho, je to dôvod na návštevu gynekológa.

Žena dosiahla zrelý vek (40-45 rokov), ktorý sa blíži obdobiu menopauzy.

Normálna mesačná premena na mierne tmavohnedý výtok. Postupom času sa môžu stať svetlohnedými a potom úplne zmiznú. Climax - prirodzený proces zániku reprodukčnej funkcie. Koncentrácia ženských hormónov v krvi sa znižuje, a preto sa mesačne znižuje.

Hnedý výtok sa nachádza niekoľko dní pred menštruáciou a môže trvať niekoľko dní po ňom.

To je tiež celkom fyziologické. Ak obdobie "rozmazania" netrvá dlhšie ako tri alebo štyri dni, výtok nemá ostrý nepríjemný zápach a nie je sprevádzaný bolesťou, svrbením alebo inými poruchami pohody, potom nie je čoho báť.

Žena používa hormonálnu antikoncepciu.

Môžu to byť predformované lieky (OC), Mirena alebo Levonov vnútromaternicové zariadenie, vaginálny krúžok, náplasť. Ich použitie (najmä IUD) často vedie k hypomenorea: menštruácia sa stáva vzácnou a mení sa na tmavo hnedý výtok.

Ak sa výtok vyskytne počas ovulácie (uprostred cyklu), musíte sa poradiť s lekárom: možno budete musieť zmeniť antikoncepciu.

Žena dojčí dieťa, nie je menštruácia na niekoľko mesiacov, potom nie je ťažké hnedé prepúšťanie.

Po pôrode, ak matka vykonáva dojčenie, má nedostatok menštruácie (tzv. Laktačná amenorea). Je to preto, že uvoľňovanie hormónu prolaktínu inhibuje ovuláciu. Časom sa však krmivá stávajú zriedkavejšími a dopĺňajú sa doplnky. Prolaktín sa zmenšuje, takže menštruačný cyklus sa postupne obnovuje.

Avšak, tu žena niekedy číha prekvapenie: pod rúškom amenorea, nemusí si všimnúť nástup nového tehotenstva. Hnedý výtok môže byť len znakom tehotenstva. Preto, keď sa objavia, najmä ak sa nepoužíva antikoncepcia, uistite sa, že ste urobili tehotenský test. Negatívny test zruší prekvapenie.

Zlyhanie menštruačného cyklu v dôsledku vonkajšej vyššej moci.

Menštruácia nemusí prísť vôbec alebo drasticky znížiť objem, ak je telo vystavené značnému stresu. Môže to byť psychický šok, prudké prechladnutie alebo náhla veľmi silná fyzická námaha (napr. Zodpovedné športy), chirurgia alebo trauma, chemoterapia a žiarenie, prudká zmena hmotnosti v akomkoľvek smere, zmena klímy.

Všeobecné ochorenia a patologické stavy, vrátane endokrinných porúch.

Menštruačný cyklus môže byť narušený dekompenzovaným diabetes mellitus, poruchami funkcie štítnej žľazy, intenzívnym fajčením a zneužívaním alkoholu a drogovou závislosťou. Ďalšími faktormi môžu byť infekčné ochorenia s horúčkou, hypovitaminózou alebo anémiou, otravou (vrátane rizík pri práci).

To všetko, samozrejme, vôbec nie je normou a stojí za to sa obávať, ale gynekológ takéto problémy nevyrieši. Je potrebné spojiť príslušných špecialistov, ako aj zbaviť sa zlých návykov. Keď je všeobecný stav normalizovaný, cyklus sa obnoví.

V akej situácii sa musíte naliehavo obrátiť na gynekológa

Hnedý výtok pokračuje po ukončení menštruácie (desať dní alebo viac). Vypúšťanie sa neobjavuje namiesto menštruácie, ale uprostred cyklu, zatiaľ čo žena neberie hormonálne lieky.

Nanešťastie to môže byť príznak závažného ochorenia: endometritída alebo endometrióza, erózia alebo rakovina krčka maternice (často "rozmazané" po PA), nádory maternice, cysty a zápal vaječníkov.

Výtok je sprevádzaný množstvom nepríjemných pocitov: štipľavý zápach, žltý alebo nazelenalý odtieň výboja, prítomnosť hrudiek v nich, bolesť v spodnej časti brucha alebo počas pohlavného styku, bolesť pri močení, svrbenie a opuch vonkajších genitálií a zvýšenie telesnej teploty.

S najväčšou pravdepodobnosťou to indikuje infekciu niektorého pohlavne prenosného ochorenia (STD). Pohlavne prenosné choroby sa nepočítajú: kvapavka, trichomoniáza, chlamydia, syfilis a iné. Niekedy dochádza k exacerbácii existujúceho chronického ochorenia.

Žena už vstúpila do obdobia menopauzy, žiadne mesačné obdobia trvali viac ako rok - a náhle sa na spodnom prádle objavili tmavé škvrny.

Možný patologický proces v maternici alebo v končatinách (pozri krvácanie počas menopauzy).

Možnosť gravidity nie je vylúčená. V tomto prípade môže byť tmavo hnedý výtok znakom začiatku alebo hroziaceho potratu, vrátane mimomaternicového tehotenstva.

Naliehavá potreba urobiť test a poradiť sa s lekárom: je možné, že gynekológ predpíše ultrazvukové vyšetrenie a analýzu hCG. Stojí za zmienku, že menšie krvácanie v prvých dňoch po nástupe tehotenstva môže byť normálne a jednoducho signalizovať implantáciu embrya do dutiny maternice. V prvom trimestri majú niektoré tehotné ženy občasný výtok, ktorý zodpovedá dobe menštruácie, ale tento príznak si vyžaduje veľkú pozornosť. Naliehavá pomoc sa vyžaduje, ak sa v dolnej časti chrbta alebo dolnej časti brucha vyskytujú nepríjemné bolesti.

Hypomenorea je sprevádzaná horúčkou, ťahaním bolesti v bedrovej oblasti, vaječníkov, spodnej časti brucha. Často sa to deje po hypotermii s poklesom imunity.

V tomto prípade je potrebné podozrenie na zápalový proces vo vaječníkoch, skúmavkách alebo maternici (adnexitída alebo endometritída).

Žena sa blíži klimakterickému obdobiu, ale poruchy cyklu sa objavujú na pozadí nespavosti, bolesti hlavy, tlakových rázov, návalov horúčavy.

Takzvaný syndróm vyčerpania vaječníkov môže byť skorá menopauza. Gynekológ pomôže napraviť porušovanie a zlepšiť všeobecný stav.

Pin
Send
Share
Send
Send