Zdravie

Endometrióza v menopauze u žien: príznaky a liečba

Pin
Send
Share
Send
Send


S nástupom menopauzy sa v ženskom tele vyskytujú niektoré nepríjemné zmeny. Je to však plus - niektoré choroby závislé od pohlavných hormónov zmiznú. Ale aj tu sa niektoré ženy neočakávajú najpríjemnejším okamihom - vznikom nových chorôb, ako je endometrióza maternice počas menopauzy. O príznakoch a liečbe tohto ochorenia, prečítajte si nižšie.

Príčiny endometriózy

Climax je niektoré z hormonálnych zmien, ktoré sa vyskytujú s vekom. V ženskom tele sa všetky metabolické procesy spomaľujú, imunitný systém je slabší, telo „vzplanie“, stáva sa nepredvídateľným, v dôsledku toho sa namiesto redukcie vnútornej vrstvy maternice (v dôsledku poklesu hladiny estrogénu v krvi) stáva opak.

Hlavné príčiny ochorenia:

 • Vysoká hladina progesterónu a estrogénu v krvi - zdá sa, že hladina pohlavných hormónov by mala klesať s vekom, ale hormonálne zlyhanie vo všetkých postupuje inak,
 • obezita - keď telo nemá pohlavné hormóny, začína kompenzovať tento nedostatok tukových zásob. Avšak samotný tuk nemôže produkovať progesterón, v dôsledku čoho rastie tkanivo endometria,
 • starých, neliečených infekcií,
 • diabetes - v tejto patológii, pohlavné žľazy fungujú zle. Tento faktor môže vyvolať endometriózu počas menopauzy,
 • genetická predispozícia - ďalšia príčina endometriózy v menopauze,
 • chirurgia - chirurgia genitálií, viacnásobné potraty.

Ako sa prejavuje choroba

Symptómy menopauzálneho syndrómu sa môžu líšiť. Veľa závisí od prevalencie a povahy lézií. U niektorých žien sú príznaky silne vyslovované, v iných sa takmer necítia.

Symptómy ochorenia počas menopauzy:

 • nadmerná podráždenosť,
 • časté závraty,
 • nevoľnosť a zvracanie
 • špinenie vagíny (niekedy s krvou),
 • opakovaná bolesť brucha,
 • nespavosť,
 • krv vo výkaloch alebo v moči (zriedkavý príznak).

Čo hrozí

Mnohé ženy nevenujú pozornosť prejavu ochorenia, považujú akúkoľvek malátnosť za bežný príznak počas menopauzy. A márne, pretože nie je diagnostikovaná v čase endometriózy počas menopauzy môže priniesť:

 • ťažká anémia - časté krvácanie vedie k zníženiu hladiny hemoglobínu,
 • peritonitída - keď sa endometriálne tkanivá šíria za reprodukčný systém, môžu sa vyskytnúť zápalové procesy v brušnej dutine,
 • rakovina - ak nechcete liečiť endometriózu, môže viesť k rozvoju nádorov.

Prognóza liečby závisí od včasného postúpenia špecialistom.

Možné liečenie endometriózy u postmenopauzálnych a premenopauzálnych žien. Zaobchádzajte hlavne s použitím:

 • drogová technika,
 • chirurgický zákrok.

Požadovaný spôsob a dávkovanie liekov predpísané ošetrujúcim lekárom. Liečiť túto chorobu môže aj ľudové prostriedky.

liečenie

Použité hormonálne lieky. Veľmi často predpisujú kombinované lieky s nízkymi hladinami progesterónu a estrogénu. Napríklad:

Ak sa endometrióza zmenila na malígny nádor, lekár predpisuje lieky obsahujúce progesterón:

Androgény sa tiež používajú na zníženie hladiny estrogénu v krvi:

Okrem drogovej terapie, musíte jesť vyváženú stravu, konzumovať veľa vitamínov. Žena by mala monitorovať stav kostného tkaniva, krvných ciev a srdca, môže počas liečby trpieť. Aby sa tomu zabránilo, musia poskytnúť dodatočnú podporu.

prevádzkové

Mnohí lekári po diagnostikovaní endometriózy počas menopauzy odporúčali operáciu. Táto liečba je však indikovaná, pokiaľ ide o:

 • endometrióza vo vaječníkoch,
 • extragenitálna forma patológie.

V takýchto prípadoch nie je liečba liekmi veľmi účinná, riziko komplikácií je vysoké.

Lekár predpíše potrebné testy, až potom rozhodne o operácii.

Laposkopia je ďalším účinným riešením. Ide o prepichnutie v bruchu laporoskopom. Brušné tkanivá nie sú rozrezané. Obdobie zotavenia po zákroku je malé. Stojí za zmienku, že po laparoskopii môže byť nejaký druh prepustenia, toto by ste mali oznámiť svojmu lekárovi.

Často sa používajú aj lieky na liečbu endometriózy. Tento typ liečby však nezachráni ženu pred patológiou. Má ďalší charakter a len. Pred použitím byliniek by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Sú populárne:

 • Infúzia maternice bóru - 2 polievkové lyžice. lyžica sušené listy nalejte pol litra vriacej vody. Obal celý obsah, zabaliť panvicu s uterákom. Počkajte pätnásť minút a namáhajte. Vezmite si to: 1 polievková lyžica. lyžicu hodinu pred jedlom 3 krát denne. Trvanie - do 30 dní. Odporúča sa opakovať o mesiac neskôr.
 • odvar z koreňa červenej kefy - 1 polievková lyžica. Lyžica koreň s vriacou vodou a varíme pätnásť minút. Obsah nechal variť asi 45 minút. Pite tento vývar je potrebné pol hodiny pred jedlom trikrát denne,
 • propolis pre douching - do klystír 2 krát denne.

Byliny môžu byť škodlivé, ak sa používajú nesprávne. Nie je potrebné používať bylinné látky, ak nie sú potrebné. Okrem toho zdravie žien závisí od životného štýlu. Ak žena v období menopauzy prestane starať o svoje zdravie, môže ukázať niektoré gynekologické ochorenia, ktoré sú spojené s reštrukturalizáciou tela.

Prečo endometrium rastie u žien s menopauzou?

Nadmerná proliferácia endometriálnych buniek počas menopauzy u žien sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Endometrióza počas menopauzy môže vyvolať nasledujúce zmeny v tele:

 • V období vymiznutia funkcie vaječníkov dochádza k hormonálnym zmenám, čo vedie k nerovnováhe hormónov. V tomto štádiu prevažujú estrogény nad progesterónom, čo dáva impulz k rastu buniek.
 • Pri nedostatočnej produkcii ženských pohlavných hormónov sa v tele žien vyskytuje proces nedostatočnej náhrady lipidovými tkanivami (obezita). Pretože tuk nie je schopný nahradiť progesterón, množstvo estrogénu je mimo rozsahu, čo vedie k rastu endometria.
 • Vysoký obsah glukózy v krvi v premenopauze vyvoláva aktívny rast endometria. V dôsledku zániku funkcií gonád vedie aj minimálne množstvo estrogénu k intenzívnemu zvýšeniu počtu buniek v tkanive sliznice maternice.
 • Pri chronických, zanedbávaných formách infekčných ochorení, neskorej liečbe zápalových procesov, v dôsledku nadmerného stresu na reprodukčných orgánoch, dochádza k zmene štruktúry endometria, ktorá je výraznejšia počas vyvrcholenia.
 • Akákoľvek manipulácia, liečba, ktorá vedie k zraneniam genitálií, chirurgickému zákroku, hysteroskopii, chirurgickému potratu. Scar tkanivo je vynikajúcou pôdou na bunkové delenie.
 • Nie je potrebné vylúčiť dedičný faktor, pretože je možné vysledovať spojenie medzi chorobami starších príbuzných a mladšou generáciou.

Skutočné príčiny endometriózy v menopauze u žien nie sú úplne pochopené. Veda by mala zistiť, prečo sa pri redukcii funkcie reprodukčných orgánov objavuje intenzívne delenie endometriálnych buniek.

Príznaky endometriózy

V období menopauzy je ťažké diagnostikovať ochorenie, pretože príznaky endometriózy v menopauze sprevádzajúce fyziologický proces navrstvené na komorbiditách. Porušenie integrity tkaniva spôsobuje krvácanie, prispieva k tvorbe jaziev so zápalovými procesmi.

Závažnosť symptómov sa líši v závislosti od intenzity lézie a umiestnenia vytvorených lézií. Najčastejšie si žena môže všimnúť nasledujúce zmeny v tele:

 • Poruchy menštruačného cyklu (tento príznak zavádzajú ženy, pretože je podobný začiatku menopauzy). S lokalizáciou endometriózy vo vaječníkoch, tvorbou cyst, ktoré vedú k poruchám v ovariálnom menštruačnom cykle.
 • Bolesť v spodnej časti brucha a ostré brucho v dôsledku proliferácie endometria v peritoneu. Keď krv vstúpi do pobrušnice, dochádza k podráždeniu, ktoré často vedie k chirurgickej liečbe.
 • Endometrióza v menopauze u žien sa prejavuje pľúcnym krvácaním, s kašľom a krvným spútom. V takýchto prípadoch vylúčte pľúcny edém.
 • Otrava toxínmi v dôsledku uvoľnenia endometria, sprevádzaná zimnicou, nevoľnosťou a vracaním, slabosťou, stratou sily, hypertermiou.
 • Výskyt krvácania, striedanie s intenzívnymi sekrétmi a vplyv tohto faktora na štruktúru krvi (anémia).
 • Keď endometrióza dochádza k porušeniu psycho-emocionálny stav, tendencia k depresii, podráždenosť, poruchy spánku.
 • Pri menších léziách prebieha priebeh ochorenia bez zjavných klinických príznakov. V takýchto prípadoch žena vyzerá bledo a unavene, s nedostatkom chuti do jedla.

Často sa endometrióza u postmenopauzálnych prejavov neprejavuje. Stojí za zmienku, že to nie je dôvod na vzrušenie. Endometrióza, obdobie menopauzy u žien, sa objavuje hlavne z dvoch hlavných dôvodov: v dôsledku poklesu bariérových funkcií v tele a hormonálnej nerovnováhy. Estrogén sa vytvára počas vývoja vajíčka, ktoré sa nevyskytuje počas menopauzy, a dobrá imunita podporuje prirodzené odstránenie nežiaducich buniek z tela. Redukcia estrogénu počas postmenopauzálnej liečby podporuje diagnózu endometriózy bez liečby.

komplikácie

Mnohé ženy s nástupom menopauzálnych gynekologických ochorení zmiznú samy, ale nie všetky. V niektorých prípadoch sa príznaky endometriózy s menopauzou stávajú výraznejšími a vyžadujú urgentnú liečbu. Prvé príznaky ochorenia sa často objavujú súčasne s nástupom reštrukturalizácie tela vekom, nachádzajú sa v liečbe iných závažných patológií a nemajú vždy priaznivú prognózu:

 • Strata krvi sa môže vyvinúť po hemoragickej anémii. Ako dlho bude proces straty krvi závisieť od hladiny progesterónu. Nedostatok hormónov neumožňuje skončiť krvácanie a po ukončení sekrécie sa na zotavenie podáva málo času, čo vedie k tomu, že séria krvácania vedie k vyčerpaniu tela.
 • Proliferácia endometria v menopauze vedie k tomu, že bunky sú vyhodené do dutiny peritoneu a vedú k vzniku vnútorného krvácania. Tvorba adhézií v dôsledku zápalového procesu môže viesť k akútnemu zápalu, ešte viac adhézii a ďalej k peritonitíde.

Zväčšené endometrium je príčinou vzniku novotvarov, ktoré sa bez správnej liečby transformujú na rakovinové ochorenie.

Počas menopauzy v ženskom tele dochádza ku globálnym zmenám a neidentifikovaná diagnóza spôsobuje komplikácie s vážnymi následkami, ktorých prognózu je ťažké predvídať.

diagnostika

Ženské gynekológka diagnostikuje ochorenie u žien na základe výsledkov zozbieranej histórie, klinických príznakov, ako aj výsledkov lekárskeho vyšetrenia a inštrumentálnych testov. Len potom môže byť predpísaná adekvátna liečba. Mapa s históriou ochorenia a vyšetrením gynekológa - informatívne diagnostické metódy.

Pochybnosti spôsobené vizuálnou kontrolou, potvrdením alebo vylúčením ultrazvukom. Je však potrebné pochopiť, že týmto spôsobom nie je možné identifikovať malé ložiská rastu endometria. Na stanovenie hrúbky endometria sa uvádza štúdia transvaginálneho ultrazvuku. Keď sa v období menopauzy prekročí hrúbka 5 mm, v priebehu 6 mesiacov sa vykoná niekoľko kontrolných meraní. Endometrium viac ako 8 mm je dôvodom chirurgickej liečby (kyretáž).

Škrabanie maternice s diagnostickým účelom sa vykonáva v celkovej anestézii. Postup má súčasne terapeutický účinok. Po manipulácii je krvácanie eliminované. Všetok obsah odstránený z maternice sa posiela na histologické vyšetrenie na stanovenie alebo vylúčenie rakovinových buniek.

Ak endometrium rastie globálne po celom povrchu maternice, biopsia pomôže určiť správnu hrúbku tkaniva. Takáto štúdia tiež ukazuje vývoj patologických procesov a pravdepodobnosť onkológie u žien.

Niekedy lekári predpisujú invazívny postup s použitím kontrastu - röntgenové vyšetrenie maternice a vajíčkovodov. Je teda možné určiť prítomnosť polypov, neoplaziem, vývoj adhéznych procesov vo vajíčkovodoch.

Hormonálna liečba

Konzervatívna metóda je prvá vec, ktorú odborníci predpisujú na liečbu endometriózy. Je založený na používaní hormonálnych liekov:

 • Antikoncepčné prostriedky na perorálne použitie sú účinné v období po menopauze s abnormálnymi hladinami hormónov. Dĺžku liečby určuje vedúci špecialista.
 • Deriváty norsteroidov. S endometriózou, dlhý život špirály pomáhajú dobre. Výhodou tohto spôsobu liečby pri lokálnom pôsobení.
 • Deriváty androgénov sa používajú počas šiestich mesiacov až 9 mesiacov.
 • S príznakmi, ktoré zhoršujú kvalitu života, predpísané lieky určené na zmiernenie príznakov (sedatíva, antispasmodiká, enzýmové látky).

Kombinovaná liečba

Po chirurgickom zákroku sa kombinovaná terapia používa na normalizáciu hormonálneho pozadia. Aby sa zabránilo rozvoju adenomyózy po chirurgickej manipulácii, používa sa hormonálna terapia, ktorá zastavuje rast endometria a neumožňuje jej rast do maternice.

Je to dôležité! Pozornosť si zasluhujú symptómy, ktoré indikujú ochorenia, ktoré sa prejavujú v období menopauzy u žien. Okamžite by ste sa mali skontrolovať u lekára, skontrolovať hormóny a odstrániť nebezpečné ochorenia.

prevencia

Jediným účinným spôsobom, ako sa vyhnúť menopauze, sú preventívne opatrenia:

 • Návšteva gynekológa by mala byť raz za 6 mesiacov. V tomto prípade by sa inšpekcia nemala obmedzovať len na predsedu. Pacient musí podstúpiť ultrazvukové vyšetrenie a musí byť testovaný na hormóny. Udržiavajte hladiny hormónov pod kontrolou.
 • Mali by ste si prečítať diétu a dávať prednosť zdravej vyváženej strave. Odstránením škodlivých a zbytočných produktov môžete pozitívne ovplyvniť hormóny a udržať váhu v normálnych medziach.
 • Vyberte vhodnú antikoncepciu, aby ste zabránili potratom a pohlavným chorobám. Je dôležité nezačať zápalové procesy a infekčné ochorenia.

V prítomnosti vnútromaternicového zariadenia ženy neustále monitorujú ošetrujúceho lekára.
Krvácanie, bolesť, nervové napätie by sa nemali ignorovať. Včasné obrátenie sa na špecialistu pomôže vyhnúť sa komplikáciám a zlepšiť kvalitu života.

Pin
Send
Share
Send
Send