Zdravie

Akú farbu má byť krv počas menštruácie: normálne možnosti

Pin
Send
Share
Send
Send


Mesačná farba - jedným z faktorov, na základe ktorých možno posudzovať normálne fungovanie ženského reprodukčného systému, Je takmer nemožné určiť štandard, ktorému by mal menštruačný tok u všetkých žien bez výnimky zodpovedať. Charakteristiky mesačníka závisia od individuálnych charakteristík organizmu, ale existuje niekoľko ukazovateľov, pomocou ktorých je možné posúdiť prítomnosť alebo neprítomnosť odchýlok v organizme.

Akú farbu svedčí

Zloženie menštruačného toku nielen krv (javí sa ako dôsledok mikrotraumat vyplývajúcich z odmietnutia vnútornej vrstvy maternice), ale aj tajomstva vnútorných žliaz, endometriálnych buniek a ďalších zložiek. Ženský reprodukčný systém je citlivý na akékoľvek narušenie v tele, a preto zmení farbu krvi počas menštruácie a jej ďalších vlastností - stmavne sa alebo naopak rozjasní.

Akú farbu možno považovať za normálnu

Normy farby mesačnej krvi určeného dňom cyklu - počas prvých 1-2 dní počas menštruácie, ružového alebo šarlátového výtoku, ktorý má dostatočne tekutú konzistenciu, niekedy nečistoty hlienu a malé množstvo zrazenín. Mesačné oranžové farby sú pozorované od 3. do 4. dňa - zmeny v odtieni sú spojené s oxidáciou krvi pod vplyvom vzduchu. Výtok môže mať mierny zvláštny zápach, ale bez zápachu.

V posledných dňoch môže menštruačná krv zmeniť odtieň burgundskej alebo hnedastej, čo sa tiež považuje za variant normy.

Najprv zvýraznite položku Farba

U dospievajúcich dievčat počas obdobia menštruačného cyklu sa v tele vyskytujú rôzne zmeny, preto je ťažké určiť, ktoré periódy budú považované za normu.

Pri puberte môže byť výtok hnedastý, čierny, oranžový alebo ružovkastý.

Ak sa dievča cíti a vyvíja normálne, odtieň výboja by nemal vyvolávať obavy. Jediné, čo je v tomto prípade potrebné, sú pravidelné prehliadky u gynekológa a pozorný zdravotný dohľad.

Kedy by sa mala zmena farby zmeniť?

Odpovedz na otázku, aká farba by mala byť mesačne u zdravej ženy, dosť ťažképreto by mala byť znepokojujúca každá dramatická zmena. Ak sa menštruačná krv náhle zmení na čiernu, hnedú alebo bledú, mali by ste sa poradiť s gynekológom - osobitná pozornosť by sa mala venovať vášmu zdraviu v prípadoch, keď je neprirodzené prepúšťanie sprevádzané bolesťou, slabosťou, horúčkou alebo inými príznakmi.

Anna Ponyaeva. Absolvoval Lekársku akadémiu v Nižnom Novgorode (2007-2014) a rezidenciu v klinickej laboratórnej diagnostike (2014-2016).

Patológie a choroby

Spolu s odpoveďou na otázku, čo by mala byť menštruácia normálna, každá žena by mala vedieť, čo tento alebo ten odtieň výboja indikuje - niektoré patológie, ktoré spôsobujú zmeny v charakteristike menštruácie, vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Čierny výtok s mesačnou môže mať fyziologický dôvod - tak vyzerá ako stará krv, ktorá sa už dostala do kontaktu s kyslíkom a oxidovala. V malom množstve môže opustiť vagínu v čase, keď žena sedí alebo leží na dlhú dobu. Znak patológie je považovaný za veľký počet zrazenín, ktoré sú prítomné vo výtoku, silná bolesť v spodnej časti brucha a dolnej časti chrbta, horúčka, slabosť a iné rušivé symptómy.

Môžu indikovať benígne alebo malígne neoplazmy, zápaly, infekcie a iné patologické procesy v reprodukčných orgánoch.

Vzhľadom na otázku, aká farba by mala byť krv počas menštruácie v prvých dňoch menštruačného krvácania, gynekológovia dávajú jednoznačnú odpoveď - svetlý šarlátový odtieň svedčí o tom, že reprodukčný systém ženy funguje úplne normálne. Približne tretí deň by sa mali exkrementy znižovať a stmavnúť. Ak sa tak nestane, je možné, že sa v ženskom tele vyvinú patologické zmeny.

Scarlet farba môže byť znakom vynechaného alebo potrateného tehotenstva, polypov, pooperačných komplikácií a hormonálnych porúch. Najvýraznejším príznakom je hojný výboj svetlej farby, ktorý je sprevádzaný závratmi, slabosťou, bledosťou kože. V takýchto prípadoch nejde o menštruáciu, ale o krvácanie z maternice, ktoré vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Jasne červená

Jasne červená farba menštruačnej krvi za variant normy na začiatku menštruácie, ak nie je príliš silná a po určitom čase preberá tmavší odtieň. Ak hovoríme o patologických príčinách, potom tento jav možno pozorovať pri endometrióze, malígnych nádoroch, zápalových procesoch, nesprávnom výbere perorálnych kontraceptív.

Okrem toho je jasná červená krv často jediným príznakom problémov s použitím vnútromaternicového zariadenia - napríklad ak rastie do tkaniva maternice.

Mesačný oranžový odtieň považovaný za variant normyak sa objavia na 2-3 dni po nástupe menštruačného krvácania, keď sa dostanú do styku so vzduchom, exkrecie sa oxidujú, čo je dôvod, prečo získavajú takýto odtieň. Možno, že výtok tejto farby a po potrate alebo pôrode - normálne by nemali trvať dlhšie ako niekoľko týždňov a zastaviť sami. Ak má krv nepríjemný zápach a žena cíti svrbenie, pálenie a nepohodlie vo vaginálnej oblasti, môžete mať podozrenie na infekciu močového traktu.

Pri užívaní perorálnych kontraceptív môže tento jav znamenať hormonálne zmeny a odumieranie endometriálneho tkaniva, čo je signál, že liek musí byť nahradený.

Ak žena dodržiava prísnu diétu, nepravidelné menštruačné oranžové farby sú znamením, že príliš nízke množstvo vitamínov a živín v strave nepriaznivo ovplyvňuje prácu reprodukčného systému.

hnedý

Hnedastá farba výtoku je normou len pre dospievajúce dievčatá a ženy na prahu menopauzy - zmena farby nastáva v dôsledku hormonálnych zmien. V iných prípadoch tento jav hovorí o rôznych patológiách, počnúc zápalovými a infekčnými procesmi a končiac nesprávnym priebehom tehotenstva.

Ak je hnedý výtok sprevádzaný svrbením, nepohodlie pri močení, horúčka, pohlavne prenosné choroby - kvapavka, chlamydia, trichomoniáza atď. Pri silných bolestiach v spodnej časti brucha a dolnej časti chrbta môže byť podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo alebo na začiatok potratu, najmä v prípadoch, keď neprirodzenej farbe menštruácie predchádzali známky počatia.

Ďalšou častou príčinou hnedastého výtoku je endometrióza alebo ochorenie, ktoré je charakterizované patologickou proliferáciou tkaniva endometria.

Ďalšie príznaky - nepríjemné pocity v dolnej časti brucha, ktoré sa zhoršujú počas pohlavného styku, nepohodlie pri močení a defekácii, zhoršenie celkového zdravia.

Ďalšie možnosti

Svetlo ružová, sivastá alebo príliš bledá, skromný výtok je tiež alarmujúcim symptómom.

Najčastejšie signalizujú príliš nízke množstvo hemoglobínu v krvi, čo môže byť prejavom rôznych chorôb, ako aj pozorovaných pri konštantnom strese, nepravidelnej strave, nadmernej fyzickej námahe.

Okrem toho príčiny tohto javu zahŕňajú zápalové ochorenia reprodukčných orgánov a mimomaternicové tehotenstvo.

Určenie, ktorá mesačná farba je absolútna norma pre všetky ženy, je dosť ťažká, preto, keď sa zmení povaha prepúšťania, mali by ste venovať pozornosť sprievodným symptómom a pozorne počúvať svoje telo.

Ak máte podozrenie na poruchu reprodukčného systému, je potrebné čo najskôr sa poradiť s gynekológom: ignorovanie symptómov a samošetrenie môže viesť k nepríjemným následkom pre zdravie žien.

Akú farbu má mať krv počas menštruácie?

Pravidelná menštruácia v dôsledku zmien v hormonálnom pozadí a povahe krvácania niekedy spôsobuje u ženy úzkosť: nie je tu veľa krvi na stratu? Ale sú také sekréty normálne ako moje?

Akú farbu má mať krv počas menštruácie? Keď sa nemôžete báť, alebo naopak, keď by som mal navštíviť lekára, ak sa zmenila farba alebo množstvo výboja?

Pokojné alebo podráždené, nedotknuté alebo imúnne voči akémukoľvek javu, láskyplnému alebo sužovanému - všetky tieto inkarnácie ženy sa môžu navzájom nahrádzať v tej istej osobe. A zmena týchto nálad bude vyžadovať presne hormóny. Hladina estrogénu a progesterónu počas menštruačného cyklu sa veľmi líši, nasledované správaním dievčaťa. Nepridávajte pokoj a akékoľvek zmeny v povahe menštruácie.

Ďalšia normálna možnosť, keď menštruácia začne okamžite s červeným výbojom a rýchlo (za 3-4 dni) končí.

Malé zmeny v tieni krvi vylučované - to je normálne. Tento proces nastáva kvôli intenzite krvácania v maternici a chemickým transformáciám hemoglobínu, ktoré dávajú krv do červenej farby. Pri interakcii s biologickými tekutinami (vaginálne sekréty, kyslík) sa môže meniť farba krvi uvoľnenej z maternice. Čím dlhšie je krv v kontakte s nimi, a čím menšie množstvo sa uvoľní, tým tmavšie sa výtok stane. Preto je možné odpovedať na otázku, akú farbu by mala byť krv počas menštruácie: na začiatku a na konci menštruácie sa krv stane tmavším odtieňom, čím sa získa charakter krvácania. A to je normálne. Počas 2-3 dní odmietnutia endometria, keď najväčší počet krvných ciev ešte nespal (nie je zúžený), množstvo uvoľnenej krvi sa stáva maximálnym, prúdi rýchlejšie a nemá čas stmavnúť. Vôňa výboja je kyslá.

Ak je normálne, že menštruačná krv je tmavšia, čo by malo byť trvanie krvácania?

  • Na začiatku menštruácie, počas prvých dvoch dní,
  • Na konci, keď je mesačný mesiac takmer u konca,
  • S dlhým pobytom v polohe na bruchu alebo sedení (dlhá práca bez prerušenia, spánok).

Rýchlosť sa považuje za cyklické krvácanie 21-35 dní (zvyčajne 28). Uistite sa, že sledujete trvanie menštruácie. Vo väčšine prípadov by sa krvácanie malo ukončiť do 4-6 dní. Veľké krvácanie by nemalo trvať dlhšie ako 2-3 dni. Súčasne, ak je potrebné vymieňať obloženie (s maximálnym stupňom absorpcie) častejšie ako raz za hodinu, niekoľkokrát za sebou, je potrebné poradiť sa s lekárom.

Patológie, pri ktorých môže dôjsť k hnedému výtoku, zrazeninám alebo nepravidelnostiam v množstve uvoľnenej krvi

Hormonálne poruchy. K posunom v normálnej hladine hormónov môže dôjsť v dôsledku ochorení vaječníkov, nadobličiek, hypofýzy, hypotalamu. Dokonca aj nadmerná emočná alebo fyzická námaha („hrubá sila“ v športe), stres môže ovplyvniť normálny priebeh cyklu.

Zápalové, infekčné ochorenia ženských pohlavných orgánov. Extrémne nebezpečná choroba, pri ktorej dochádza k hnedému výtoku, je tuberkulóza genitálií. Pohlavne prenosné choroby (sexuálne prenosné choroby) môžu tiež spôsobiť nezvyčajný výtok. Zároveň majú často nepríjemný zápach.

Benígne nádory maternice alebo krčka maternice. Polypy a cysty môžu mechanicky interferovať s normálnym prietokom krvi z maternice. Farba výboja a ich trvanie sa líši. Akú farbu má mať krv počas menštruácie? V maternicovom myóme s veľkou veľkosťou sa môže šarlatová krv uvoľniť a predĺžiť, pretože uzol môže interferovať s normálnou kontrakciou maternice a zastaviť krvácanie.

Hyperplázia endometria.

Endometrióza (adenomyóza). Často, v prípade vnútornej endometriózy, uprostred cyklu, 10-15 dní po začiatku zvyčajných období, si ženy všimnú hnedého, tenkého a krátkodobého výboja.

Mimomaternicové tehotenstvo. Na diagnostiku môžete použiť rýchly tehotenský test predávaný v pravidelných obchodoch. Ak je výsledok pochybný, aj keď je druhý pás zle viditeľný, okamžite vyhľadajte lekára.

Hrozba potratov. Krv môže nastať s čiastočným uvoľnením placenty.

Pin
Send
Share
Send
Send