Zdravie

Vaginálna bolesť

Pin
Send
Share
Send
Send


Väčšina žien zažila rôzne obdobia svojho života. vaginálnej bolesti, symptóm sa môžu vyskytnúť pri ochoreniach ženskej genitálnej sféry, ako aj pri patologických stavoch blízkych orgánov. Preto by sa táto bolesť nemala ignorovať, ale mali by ste sa pokúsiť zistiť príčiny ich výskytu a pokiaľ možno nie bez pomoci lekára.

Vaginálna bolesť môže byť:

 • rôzneho charakteru, intenzity, t
 • sprevádzané svrbením a pálením,
 • sekrécie z genitálneho traktu (sliznice, sérum, hnisavé, krvavé),
 • so špecifickým zápachom alebo bez neho.

Vaginálna bolesť počas tehotenstva

Telo ženy počas tehotenstva je v stave imunosupresie (nízka imunita). Toto je druh fyziologickej adaptívnej reakcie, ktorá prispieva k normálnemu vývoju tehotenstva a narodenia zdravého dieťaťa. Zároveň je tehotná žena vystavená rôznym mikroorganizmom, ktoré môžu spôsobiť rozvoj zápalových ochorení, vrátane pohlavných orgánov.

 • Jednou z príčin vaginálnej bolesti počas tehotenstva je coleitis, Táto patológia už bola spomenutá vyššie. Treba však poznamenať, že počas tehotenstva sú všetky príznaky výraznejšie. Včasný prístup k lekárovi a riadne predpísaná liečba zabraňujú ďalšiemu šíreniu infekcie na placentu a plod, čo je dôležité pre narodenie zdravého dieťaťa.
 • Príčinou vaginálnej bolesti počas tehotenstva môže byť na sebe pôrodnícky pesar, Zavádza sa do pošvy tehotnej ženy s menejcenným maternicovým čapom - tzv. Ischemicko-cervikálnej insuficiencie. Je zavedený v druhom trimestri, aby sa zabránilo predčasnému pôrodu. Pesar pevne fixuje krčka maternice a tým zabraňuje jeho odhaleniu. Podobne ako akékoľvek cudzie teleso, aj pôrodnícky pesar môže spôsobiť nepohodlie a bolesť v pošve.
 • V tehotenstve na plný úväzok, alebo takmer na plný úväzok, v období 35-36 týždňov, by sa objavila bolesť v pošve, aby upozornila ženu a jej lekára - pôrodníka-gynekológa. Bolesť môže byť spôsobená štrukturálne zmeny krčka maternicepríprava na pôrod. V tomto prípade je potrebné jasne poznať stav krčka maternice, porovnať ho s obdobím tehotenstva a na tomto základe určiť budúcu taktiku správania tehotnej ženy.
 • Tehotné ženy môžu pociťovať vaginálnu bolesť počas mať sex, v dôsledku zmeny polohy panvových orgánov v rôznych obdobiach gravidity.

Prečo sa vaginálne bolesti vyskytujú počas alebo po sexe?

Bolestivý pohlavný styk môže byť vo forme akútnej bolesti, pálenia, brnenia, poškriabania atď.

Akútna bolesť bezprostredne po pohlavnom styku, s pocitom tlaku na konečník na pozadí narušenej celkovej pohody, je príznakom ruptúry ovariálneho tkaniva.

Extrémnou formou bolestivého styku je vaginizmus. Je to nedobrovoľná kontrakcia vaginálnych svalov. Súčasne je prenikanie penisu ostro bolestivé alebo takmer nemožné.

Prítomnosť bolesti v pošve by preto mala ženu upozorniť a obrátiť sa na gynekológa. Nepoliehajte sa na seba alebo dúfajte, že táto bolesť pominie. Je potrebné zistiť dôvod a včas ho odstrániť.

Ktorý lekár by som mal kontaktovať na vaginálnu bolesť?

Pre akúkoľvek vaginálnu bolesť, pozri gynekológ (prihlásiť sa)je to práve tento špecialista, ktorý je zodpovedný za diagnostiku a liečbu rôznych pohlavných ochorení u žien. Okrem toho, v prípade traumy genitálií by ste mali naliehavo kontaktovať gynekológa, zavolať sanitku alebo vlastnou dopravou, keď sa dostanete do najbližšej nemocnice, kde je gynekologické a chirurgické oddelenie. Okrem toho je naliehavé zavolať sanitku a byť hospitalizovaný na gynekologickom oddelení v prípade podozrenia na ovariálnu apoplexiu (náhla prudká bolesť v spodnej časti brucha, siahajúca do pošvy a stlačenie konečníka v kombinácii so zhoršením celkového zdravotného stavu). Vo všetkých ostatných prípadoch by mala byť vaginálna bolesť (okrem podozrenia na ovariálnu apoplexiu a traumu genitálií) plánovaná na gynekológa plánovaným spôsobom na kliniku.

Je však potrebné vedieť, že existuje niekoľko výnimiek z pravidiel, keď v prípade bolesti v pošve je potrebné kontaktovať nie iných gynekológov, ale lekárov iných špecialít. Ne-gynekológ by mal byť označený, ak je podozrenie na cystitídu, uretritídu, proktitídu a paraproktitídu.

Ak je teda podozrenie na cystitídu alebo uretritídu, do vagíny prechádza bolesť a je lokalizovaná v spodnej časti brucha alebo v dolnej časti chrbta, v kombinácii s poruchami moču (časté cestovanie na toalety, bolestivé močenie, nečistoty z zakalenia, krv, hnis v moči atď.). V tomto prípade by ste mali kontaktovať urológ (zaregistrovať sa)av jeho neprítomnosti chirurg (zaregistrovať sa).

Ak je podozrenie na proktitídu alebo paraproktitídu, keď je bolesť lokalizovaná v konečníku a konečníku a vzdáva sa v pošve, v kombinácii so zlým celkovým zdravotným stavom, hlienom, krvou alebo hnisom z čreva, bolestivým pohybom čriev a možnou vysokou telesnou teplotou, mali by ste kontaktovať na proctologist (prihlásiť sa).

Aké testy a vyšetrenia môže lekár predpísať na vaginálnu bolesť?

Pre bolesti v pošve, lekár predpisuje rôzne testy a vyšetrenia, ktorých zoznam v každom prípade závisí od toho, čo je podozrenie na ochorenie na základe klinických príznakov. Preto je zrejmé, že zoznam testov a vyšetrení vždy závisí od symptómov spojených s bolesťou v pošve, pretože pomáha lekárovi navrhnúť diagnózu.

Ak sa žena obáva bolesti v dolnej vagíne, v oblasti vchodu do nej, v kombinácii s nepohodlím pri chôdzi, ako aj v prítomnosti hmatateľného bolestivého tesnenia v blízkosti vchodu do pošvy, prípadne horúčky, lekár má podozrenie na Bartholinitis a predpisuje nasledujúce testy a vyšetrenia:

 • Vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánov na prítomnosť výčnelkov, hnisu atď.
 • Pocit oblasti Bartholínovej žľazy prstami,
 • Kolposkopia (zápis),
 • Bakterioskopia a bakteriologické očkovanie oddeliteľnej Bartholinovej žľazy na stanovenie pôvodcu zápalového procesu a jeho citlivosti na antibiotiká.

V niektorých prípadoch môže byť bakteriologické očkovanie nahradené stanovením patogénu v oddeliteľnej Bartholinovej žľaze metódou. PCR (zápis)ak má zdravotnícke zariadenie samozrejme technickú spôsobilosť na vykonanie týchto analýz.

Ak je bolesť lokalizovaná hlavne v dolnej časti brucha vpravo alebo vľavo a vo vagíne, ktorá sa spája s abnormálnymi vaginálnymi sekrétmi, zlým všeobecným zdravím, bolesťou pri pohlavnom styku, prípadne menštruačnými poruchami, lekár má podozrenie na zápalové ochorenie maternice (obličky), obehový systém tkaniva (parametritis) alebo maternicové prívesky (adnexitída) a predpisuje nasledujúce testy a vyšetrenia: t

 • Všeobecný krvný test
 • rozbor moču,
 • Vaginálny náter na mikroflóre (zapísať),
 • Bakteriologické očkovanie výtokovej uretry, pošvy a krčka maternice,
 • Bakteriologická kultúra moču,
 • Ultrazvuk panvových orgánov (zaregistrovať sa).

Zvyčajne sú všetky tieto vyšetrenia predpísané, pretože umožňujú nielen diagnostikovať zápalové ochorenia maternice, vaječníkov a obehových tkanív, ale tiež hodnotiť rozsah procesu, objem poškodených tkanív a identifikovať pôvodcu zápalu.

Keď má žena neustálu boľavú bolesť vo vnútri vagíny, v kombinácii s mukózno-seróznymi sekrétmi z genitálneho traktu, lekár má podozrenie na cervicitídu a eróziu krčka maternice av tomto prípade predpisuje nasledujúce testy a vyšetrenia:

 • Všeobecný krvný test
 • rozbor moču,
 • Vaginálny náter na flóre,
 • kolposkopia,
 • Cytomorfologické vyšetrenie cervikálneho steru, t
 • Bakteriologické očkovanie odnímateľnej vagíny a krčka maternice na identifikáciu infekčného agens a jeho citlivosť na antibiotiká, t
 • Analýza krvi, výtok z pošvy, močovej trubice a krčka maternice za prítomnosti pôvodcovia infekcií genitálií (zaregistrovať sa) pomocou ELISA alebo PCR.

Zvyčajne musia gynekológovia predpísať všeobecné testy krvi a moču, vaginálny náter na mikroflóre, cytomorfologické vyšetrenie steru z krčka maternice a kolposkopiu. Okrem týchto metód prieskumu, ktoré umožňujú posúdiť stupeň poškodenia tkaniva a závažnosť patologického procesu, vyberte jednu metódu určovania pôvodcu zápalu - to je buď bakteriologická kultúra, alebo ELISA, alebo PCR. Každá metóda identifikácie patogénu má klady a zápory, ale PCR je najpresnejšia a najspoľahlivejšia, preto, ak je to možné, odporúča sa použiť túto konkrétnu diagnostickú techniku.

Ak má žena recidivujúcu vaginálnu bolesť pred, po a počas menštruácie, ktorá je kombinovaná s bolesťou brucha a hrádze, tmavými krvavými alebo kávovými sekrétmi z pošvy, menštruačnými poruchami, zvýšením po pohlavnom styku, potom je podozrenie na endometriózu a lekár predpíše Nasledujúce skúšky a analýzy:

 • Bimanálne vaginálne vyšetrenie,
 • Vaginálny náter na mikroflóre,
 • Kolposkopia s plotom biopsia (zápis),
 • Hysterosalpingografia (zápis) s odberom vzoriek z biopsie,
 • Hysteroskopia (zápis),
 • Ultrazvuk brušných orgánov (zaregistrovať sa) a malá panva
 • Špirálový počítač alebo zobrazovanie magnetickou rezonanciou (zápis),
 • Laparoskopia (zápis),
 • Krvný test pre nádorové markery CA-125, CEA a CA 19-9 a RO-test (enroll),
 • Krvný test na pohlavné hormóny (folikuly stimulujúce, luteinizačné hormóny, estradiol atď.).

V praxi, gynekológovia nepredpisujú, ak máte podozrenie, endometrióza naraz všetky vyššie uvedené testy, ale vykonávať priebežné vyšetrenie. To znamená, že na prvom mieste sa vykonávajú a vykonávajú jednoduché skúšky, ktoré umožňujú získať celkový obraz o chorobe. V závislosti od výsledkov počiatočnej štúdie sú potom určené ďalšie metódy vyšetrenia, ktoré umožňujú objasniť všetky znaky patológie.

Lekár preto najprv predpisuje gynekologické vyšetrenie, vaginálny náter na mikroflóre, kolposkopiu s biopsiou podozrivých oblastí a ultrazvuk panvových a brušných orgánov. Tieto vyšetrenia nám umožňujú diagnostikovať prítomnosť endometriózy a približne odhadnúť, v ktorých častiach tela sa nachádzajú ektopické ložiská. Ďalej, ak je adenomyóza (ložiská endometriózy sa nachádzajú v hrúbke steny maternice), lekár predpisuje hysteroskopiu, ako aj zobrazovanie špirálovo vypočítanej magnetickej rezonancie, aby sa objasnil počet a lokalizácia endometriálnych foci. Ak sa ložiská endometriózy nachádzajú na maternici alebo v skúmavkách, potom je hysterosalpingografia určená na určenie ich počtu a presnej lokalizácie.

Laparoskopia môže byť predpísaná namiesto tomografie, hysteroskopie a hysterosalpingografie, pretože umožňuje určiť počet, povahu a umiestnenie endometriálnych foci. Laparoskopia môže byť čisto diagnostická, keď sa vyšetrujú len orgány a detegujú sa endometriálne ložiská, alebo môže byť diagnosticko-liečebná, keď sú všetky identifikované ektopické ložiská okamžite zničené. V súčasnosti väčšina gynekológov s endometriózou uprednostňuje predpísať laparoskopiu namiesto hysteroskopie, hysterosalpingografie a tomografie, pretože táto metóda umožňuje simultánnu diagnostiku a liečbu. A hysteroskopia, hysterosalpingografia a tomografia sa používajú vtedy, keď žena nechce chirurgický zákrok a chce podstúpiť liečebný cyklus s konzervatívnymi metódami (lieky).

Štúdia nádorových markerov môže byť určená, keď žena odmietne inštrumentálne vyšetrenia (ultrazvuk, kolposkopia atď.), Pretože ich hladina je zvýšená pri endometrióze. V iných prípadoch sa analýza nádorových markerov zvyčajne nepredpisuje, pretože nemá diagnostickú hodnotu, ale jednoducho duplikuje výsledok iných vyšetrení, čo poukazuje na prítomnosť endometriózy.

Krvné testy na hormóny sa zvyčajne predpisujú na určenie hormonálnej nerovnováhy, ak sa plánuje liečba endometriózy hormonálnymi liekmi. V tomto prípade vám znalosť hladín pohlavných hormónov umožňuje vybrať najlepší liek na liečbu ochorenia.

Ak má žena pretrvávajúce bodavé bolesti v oblasti vaginálneho otvorenia s oslabujúcim svrbením, zhoršeným trením na spodnom prádle alebo vankúšoch, v kombinácii s miernou zraniteľnosťou vonkajších pohlavných orgánov, lekár pozastaví vulvárny Kouros a predpíše nasledujúce vyšetrenia a analýzy:

 • Všeobecný krvný test
 • Krvný test na cukor
 • Šmu a pošvy na mikroflóre,
 • kolposkopia,
 • Analýza výtoku pošvy a krčka maternice na prítomnosť rôznych typov ľudského papilomavírusu (registrácia) PCR metóda
 • Imunogram (zápis),
 • Vyšetrenie cytologického rozkladu (zápis) a výtlačky z vulvovej sliznice,
 • Vulvarová biopsia s histologickým vyšetrením získanej vzorky tkaniva.

Zvyčajne gynekológ predpisuje všetky uvedené vyšetrenia a testy na podozrenie na kriurózu z vulvy, pretože sú potrebné na objasnenie diagnózy, rozlíšenie ochorenia od iných patológií, ktoré sa vyskytujú s podobnými klinickými príznakmi (leukoplakia, dysplázia, vulvitída, diabetes, atď.), tiež na zistenie možných pred rakovinových alebo rakovinových zmien v tkanivách ženských pohlavných orgánov.

Ak žena cíti matnú bolesť v pošve počas pohlavného styku alebo gynekologické vyšetrenie (kniha), potom je podozrenie na jazvovú zmenu vaginálneho tkaniva a v tomto prípade lekár vykoná dôkladné vyšetrenie na určenie lokalizácie jazvy a stupňa zmeny normálnej štruktúry vagíny. Zvyčajne sa po odložení šitia pohlavných orgánov, napríklad po prestávkach v práci, po úrazoch a operáciách, zaznamenajú cikarktické zmeny vagíny.

Ak sa žena neustále cíti ako nepríjemná bolesť vo vagíne alebo sa vyskytne počas pohlavného styku, gynekologické vyšetrenie, pokus o vloženie tamponu, môže byť kombinovaný s dlhými obdobiami, patologickými sekrétmi z genitálií - lekár má podozrenie na benígne alebo malígne nádory pošvy orgánov v zrkadlách, kolposkopia s odberom vzoriek z novotvarov. Niekedy môže byť priradené aj ďalšie vaginálny ultrazvuk (na registráciu), Ostatné vyšetrenia a testy spravidla nie sú pridelené, pretože diagnóza je už jasná. Predtým, ako podstúpite chirurgický zákrok na odstránenie nádoru, môže lekár predpísať šmouhu z pošvy do flóry, krvný koagulačný test (koagulogram) (zápis) a kompletný krvný obraz.

Ak žena cíti pretrvávajúcu, miernu bolesť v pošve, ktorá môže byť kombinovaná s močovou inkontinenciou a zápchou, lekár pozastaví prolaps vaginálnych stien alebo prolaps maternice. V takejto situácii je priradené gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvových orgánov, čo je dosť dosť na diagnostiku patológie. Ak je indikovaná plastická chirurgia pre prolaps maternice alebo vagíny a súhlasí s operáciou, naplánujú sa a vykonajú sa nasledujúce dodatočné vyšetrenia:

 • Hysterosalpingografia (na posúdenie stavu maternice a vajíčkovodov, ako aj na určenie ich anatomickej polohy a kontúr),
 • Diagnostická kyretáž maternice (na posúdenie prítomnosti hyperplázie endometria, polypov atď.) (Registrácia),
 • Ultrazvuk panvových orgánov,
 • Vaginálny náter na flóre,
 • Bakteriologický vaginálny náter,
 • Cytologický cervikálny ster na stanovenie prítomnosti atypických buniek
 • Bakteriologická kultúra moču a analýza moču na vylúčenie infekcií močových ciest,
 • Urografia (zápis) na odstránenie zúženia močových ciest,
 • Vyhodnotenie stavu zvierača močového mechúra a análneho otvoru.

Tieto ďalšie štúdie sú potrebné na identifikáciu možných stavov a ochorení, ktoré sú kontraindikáciou plastickej chirurgie. Napríklad, ak sa v dôsledku hysterosalpingografie alebo diagnostickej kyretáže maternice zistí hyperplázia endometria, potom sa žena odporúča najprv liečiť túto patológiu a až potom podstúpiť plastickú operáciu. Ak sa podľa výsledkov cytologického steru z krčka maternice zistia atypické bunky, potom lekár môže navrhnúť odstránenie maternice krčka maternice, pretože v tomto prípade existuje riziko malígneho nádoru av takejto situácii je plastická chirurgia nežiaduca.Ak výsledky bakteriologického očkovania vaginálneho alebo močového náteru odhalili patogénne mikróby, potom by sa operácia mala liečiť, inak po operácii je riziko infekcie veľmi vysoké.

Ak sa po vložení predmetu do nej objaví vaginálna bolesť (napr. Maternicový krúžok, masturbačné zariadenia, tampóny atď.), Má sa vykonať gynekologické vyšetrenie, počas ktorého lekár odstráni obťažujúci predmet a predpíše potrebné liečenie. ošetrenie tkaniva.

Ak dospievajúce dievča s nástupom menštruácie má bolesť vo vagíne klenby prírody, ktorá je prítomná počas celého cyklu, a počas obdobia menštruácie sa stávajú akútnymi a veľmi silnými, potom je podozrenie na anomáliu vývoja vagíny. V tomto prípade musí lekár predpísať vyšetrenie pohlavných orgánov dievčat, ultrazvuku panvových orgánov a tomografiu na objasnenie anatomickej polohy a štruktúry rôznych štruktúr (pošvy, maternice, vaječníkov, hrubého čreva, močového mechúra atď.).

Ak má žena pretrvávajúcu bolesť v oblasti vonkajších pohlavných orgánov a pošvy, ktorá nie je kombinovaná s inými príznakmi, a jej charakter môže byť najrozmanitejší - lekár pozastaví vulvodyniu. V tomto prípade je predpísaná široká škála vyšetrení na identifikáciu možnej patológie genitálií, močových orgánov a hrubého čreva (ultrazvuk, hysteroskopia, diagnostická kyretáž, kolposkopia, cystoskopia (zápis), vylučovacia urografia, sigmoidoskopia (zápis)tomografia atď.). Ak nie je identifikovaná patológia týchto orgánov, potom sa vykoná diagnóza vulvodynie.

Ak sa bolesť vyskytuje len v pošve a je lokalizovaná v spodnej časti brucha alebo v dolnej časti chrbta, v kombinácii s poruchami moču (časté návštevy toaliet, bolestivé močenie, nečistoty z zakalenia, krv, hnis v moči atď.), Potom je podozrenie na cystitídu alebo uretritídu a V tomto prípade lekár predpíše nasledujúce testy a vyšetrenia:

 • Všeobecný krvný test
 • Biochemická analýza krvi (močovina, kreatinín, bilirubín, celkový proteín, AsAT, AlAT, alkalická fosfatáza, amyláza atď.),
 • Rebergov test (zápis),
 • rozbor moču,
 • Vzorka moču podľa Nechyporenka (zaregistrujte sa),
 • Vzorka moču podľa Zimnitského (na registráciu),
 • Bakteriologická kultúra moču,
 • Ultrazvuk močového mechúra (zapísať), obličky (zapísať) a uretre cez prednú brušnú stenu alebo konečník,
 • cystoskopia,
 • Histologické vyšetrenie biopsie odobratej počas cystoskopie
 • Cystografia (zápis) (nemusí sa vykonať).

V tomto prípade lekár najskôr predpíše a vykoná všetky tieto vyšetrenia, s výnimkou cystoskopie, cystografie a histológie biopsie. Cystoskopia, cystografia a histológia biopsie sa používajú ako doplnkové metódy vyšetrenia, keď je potrebné objasniť pochybné údaje získané počas predchádzajúceho vyšetrenia.

Ak sa bolesť dostane do pošvy, ale je cítiť hlavne v konečníku a konečníku, je akejkoľvek povahy, v kombinácii s inými príznakmi (napríklad zvýšená telesná teplota, zlé celkové zdravie, hlien, krv alebo hnis z čreva, bolestivé pohyby čriev a e)), potom je podozrenie na patológiu črevného alebo intestinálneho tkaniva (proktitídy alebo paraproktitídy). V tomto prípade lekár predpíše nasledujúce testy a vyšetrenia:

 • Inšpekcia tkaniva hrádze, anusu a tkaniva v blízkosti kanála s okom, t
 • Všeobecný krvný test
 • Scalologická analýza výkalov (s reakciou na okultnú krv),
 • Výkaly na červách vajec,
 • Anoscopy (zapísať),
 • Ultrazvuk čriev (zaregistrovať sa) a tkanivo hrubého čreva,
 • Rektoromanoskopia s odberom biopsie postihnutých oblastí čreva,
 • Irrigoskopia (zápis),
 • Fistulografia (zapísať sa).

Po prvé, je nevyhnutné, aby bol vyšetrený proktológom, kompletný krvný obraz, skrologická analýza výkalov, výkaly na vajciach červa a ultrazvuk sú predpísané, pretože tieto vyšetrenia umožňujú určiť najpravdepodobnejšiu diagnózu. Ďalej, v prípade podozrenia na proktitídu sa predpisuje rektoromanoskopia s biopsiou postihnutej črevnej časti. Ak sa na pozadí proktitídy nachádza zúženie čreva, potom sa navyše predpíše irigoskopia, aby sa určil rozsah a umiestnenie striktúry. Ak je podozrenie na paraproktitídu, anoskopia, predpíše sa sigmoidoskopia, a ak je fistula, fistulografia je tiež priradená (na určenie dĺžky, krivosti fistuly a prítomnosti jej komunikácie s črevom alebo inými orgánmi).

Príčiny vaginálnej bolesti

Príčiny bolesti v pošve sú veľmi rôznorodé a pohybujú sa od najnevinnejších až po veľmi vážne.

Medzi najčastejšie príčiny vaginálnej bolesti patria:

- Poranenia vonkajších pohlavných orgánov. Bolesť v pošve môže nastať po poškodení vaginálnej sliznice na pozadí nesprávneho výplachu alebo agresívneho sexuálneho styku. Traumatické gynekologické manipulácie (potraty, diagnostická kyretáž, kauterizácia krčka maternice a iné) môžu tiež vyvolať bolesť vagíny.

Niekedy neúspešný pád (napríklad z bicykla) alebo podobná okolnosť vedie k modrine vonkajších pohlavných orgánov. Výsledkom je traumatický opuch alebo hematóm, stláčajú nervové zakončenia a spôsobujú bolesť.

- Často môže byť bolesť v pošve po pôrode zapríčinená predchádzajúcimi zlommi genitálií vo vulve, vagíne alebo krčku maternice. Ak sú tieto prestávky nesprávne zošité, na ich mieste sa nakoniec vytvorí hrubé jazvové tkanivo a bolesť vo vaginálnej oblasti ženu ruší mnoho rokov po pôrode.

- Malformácie pohlavných orgánov: zamorenie panenskej membrány, neprítomnosť alebo zaostalosť vagíny a tak ďalej. Bolesť na pozadí abnormálneho vývoja vonkajších pohlavných orgánov sa spravidla objavuje v detstve alebo na začiatku prvej menštruácie.

- Cudzie telieska v pošve sú najčastejšou príčinou vaginálnej bolesti u detí. U žien sa vaginálne bolesti objavujú na pozadí príliš veľkého vaginálneho tampónu alebo maternicového krúžku.

- Vynechanie vaginálnych stien, úplné alebo neúplné prolapsy maternice vyvolávajú bolestivé pocity v oblasti genitálií.

- Tehotenstvo a jeho komplikácie môžu spôsobiť bolesť v oblasti genitálií. Takmer 60% žien, ktoré porodili, uviedlo bolesť v pošve po pôrode neznámeho pôvodu.

- Vzácnou príčinou vaginálnej bolesti môžu byť veľké benígne lézie v dutine vagíny - fibromy a cysty.

- Vaginizmus - nedobrovoľná kontrakcia vaginálnych svalov ako odpoveď na pokus o sexuálny kontakt a gynekologické vyšetrenie.

- gynekologické ochorenia príbuzných oblastí: uretritída, cystitída, proktitída a podobne.

- Gynekologické ochorenia nezápalového charakteru: endometrióza, vulvarová Krauróza, erózia krčka maternice.

- Zápalové a infekčné ochorenia vonkajších pohlavných orgánov: bartholinitída, vulvovaginitída, plesňové a špecifické infekcie.

- Dysbiotické stavy vulválnej a vaginálnej sliznice - bakteriálna vaginóza, dysbakterióza.

- Neurotické poruchy. Niekedy bolesť v pošve nemá organickú príčinu a je spojená so stresom alebo strachom.

- Onkologické ochorenia pohlavných orgánov.

- Vaginálna bolesť s neznámou príčinou sa nazýva vulvodynia. Takáto diagnóza je stanovená po nepresnom dôkladnom hľadaní skutočnej príčiny bolesti vagíny.

Ťažkosti s diagnostikovaním príčin vaginálnej bolesti spočívajú v tom, že takmer všetci pacienti nemôžu určiť presné miesto bolesti, a to nielen kvôli zlej znalosti anatómie. Oblasť vonkajších pohlavných orgánov obsahuje veľké množstvo nervových zakončení, ktoré prenášajú jeden na druhý alebo na koniec susedných oblastí akékoľvek „signály“ problémov.

Povaha bolesti môže naznačovať najpravdepodobnejšiu príčinu jej výskytu. Veľmi silná bolesť v pošve indikuje rozvoj akútneho zápalového procesu alebo poranenia a pulzujúca bolesť v pošve sprevádza tvorbu hnisavého zápalu. Prudká bolesť v pošve alebo rezná bolesť vo vagíne často indikuje stav vyžadujúci pohotovostnú lekársku starostlivosť.

Vaginálna bolesť

Keď pacient hovorí, že má bolesť „niekde v spodnej časti pošvy“, môže to znamenať, že je v bolesti v vulve, v počiatočnej časti vagíny, ktorá zahŕňa stydké pysky, predvečnicu pošvy, klitoris a močovú trubicu. Najčastejšie príčiny bolesti v dolnom segmente pošvy sú rôzne infekčné a zápalové ochorenia - vulvitída.

Izolovaný zápal v oblasti vulvy sa vyskytuje prevažne u detí, u dospelých žien sa všetky zápalové štruktúry podieľajú na zápalovom procese a vyvíja sa vulvovaginitída. Zápal vulvy môže byť sprevádzaný výrazným opuchom slizníc a patologickými sekrétmi. Pacienti sa obávajú boľavej bolesti v pošve periodickej alebo trvalej povahy. V prítomnosti bohatých sekrétov sa môže vyskytnúť pocit pálenia (dráždi zapálenú sliznicu) a so zapojením sa do zápalového procesu močovej trubice sa vyskytujú poruchy močenia.

V oblasti podkožného tukového tkaniva veľkých genitálnych pier sú dve (jedna na každej strane) Bartholinove žľazy - veľké žľazy vestibulu vagíny. Keď patogénne mikroorganizmy vstupujú do vylučovacieho kanála žľazy, v ňom sa vyvíja zápal - Bartholinitída. Klinický obraz Bartholinitídy závisí od toho, aké mikroorganizmy sú spôsobené, stavom imunitného systému pacienta a štádiom ochorenia, o ktoré požiadala. Počiatočné štádiá ochorenia sú spravidla sprevádzané tupou bolesťou vagíny a jednostranným edémom v oblasti stydkých pyskov. Patologické sekréty sú prítomné, ak sa zápal vyvinie na pozadí kolpitídy (často špecifickej etiológie). V ďalšom štádiu zápalu dochádza k zvýšeniu príznakov zápalu Bartholinovej žľazy. Tam je ostrá bolesť v pošve pri pohybe a chôdzi, pocit horšie, môže zvýšiť teplotu. Niektorí pacienti jasne naznačujú, kedy sa v pošve vyskytuje rezná bolesť alebo len v postihnutej oblasti a namiesto opuchlých stydkých pyskov sa objaví bolestivý náraz.

Ak nie je Bartholinitída liečená v počiatočných štádiách, v postihnutej oblasti sa vyvíja hnisavý zápal - absces Bartholinovej žľazy. Pulzujúca bolesť v pošve, typická pre hnisavý proces, sa objavuje spolu so zvýšením telesnej teploty a zhoršovaním pohody. Možno spontánne otvorenie abscesu s uvoľnením veľkého množstva žltozeleného hnisavého obsahu a zlepšením zdravia. Ak však nebola adekvátna liečba, infekcia môže zostať v tele, čo spôsobuje opakovaný výskyt bartholinitídy.

Chronická bartholinitída nespôsobuje žiadne jasné príznaky. Môže sa objaviť pravidelná tupá bolesť v pošve a unilaterálny edém v oblasti stydkých pyskov.

Dlhodobá chronická Bartholinitída vedie k tomu, že dutina žľazy je naplnená tekutinou, takže sa tvorí cysta Bartholinovej žľazy.

Menej časté príčiny bolesti v spodnej časti vagíny zahŕňajú traumu a opuch.

Vaginálna bolesť počas tehotenstva

Tehotenstvo je normálny fyziologický proces naprogramovaný prírodou. Niektoré ženy sa mylne domnievajú, že akékoľvek nové pocity v tele spojené s prenášaním dieťaťa sú nepriaznivé. Medzitým je väčšina zmien a pocitov v tele budúcej matky spojená s celkom fyziologickými dôvodmi a nezaslúžia si to. Niekedy sa tehotná žena môže vyskytnúť menšie vaginálnej bolesti, ktorá nie je patológia. Takmer vždy je táto bolesť spojená s pravidelným zvýšením veľkosti maternice a hormonálnymi zmenami v tele. Sú krátkotrvajúce, nie sú sprevádzané inými rušivými príznakmi, prechádzajú sami, neovplyvňujú zdravie a nemajú žiadne následky.

Počas tehotenstva sa vaginálna sliznica pripravuje na nadchádzajúce udalosti: zväčšuje sa hrúbka, stáva sa voľnejšou a pružnejšou. S nástupom tehotenstva sa mení aj zloženie vaginálnej mikroflóry. Normálne je zdravá vagína 95% „kolonizovaná“ baktériami kyseliny mliečnej. Zvyšných 5% pochádza z oportúnnej mikroflóry, ktorá v dôsledku malého množstva nepoškodzuje zdravie žien. Laktobacily poskytujú správnu kyslosť vaginálneho prostredia, čo neumožňuje množenie nežiaducich baktérií. Hormonálne zmeny počas tehotenstva vyvolávajú pokles počtu laktobacilov vo vaginálnej sliznici a zaujmú ich oportúnne patogény. Na jednej strane tieto zmeny zabezpečujú správny priebeh budúceho pôrodu, na druhej strane zvyšujú pravdepodobnosť zranenia a zápalu. Patologická bolesť v pošve u tehotnej ženy sa objavuje spolu s výtokom, pocitmi svrbenia, pálením, nepohodlím a poruchami močenia.

Tehotenstvo niekedy mení nielen fyzickú kondíciu ženy, ale ovplyvňuje aj jej psychiku: stáva sa príliš podozrievajúcou, niekedy slznou. Na pozadí zvýšenej psychickej zraniteľnosti môžu tehotné ženy vyvinúť zvýšenú úzkosť a strach zo straty dieťaťa. Vaginálna bolesť v takýchto podmienkach je psychogénna a nemá žiadnu fyzickú príčinu. Takýto stav, napriek absencii patológie, nie je neškodný, pretože môže vyvolať predčasný pôrod. Včasná konzultácia s psychoterapeutom a adekvátna sedatívna terapia pomáhajú eliminovať psychogénnu bolesť vagíny.

Vaginálna bolesť u tehotných pacientov môže byť niekedy dôsledkom odrazenej bolesti v maternici s hroziacim potratom alebo predčasným pôrodom. Tieto stavy spolu s vaginálnymi bolesťami sú sprevádzané ďalšími rušivými príznakmi: intenzívna bolesť v dolnej časti brucha a krvácanie.

Samodiagnostika pre akúkoľvek bolesť v pošve tehotnej ženy by sa nemala angažovať.

Bolesť sa dostáva do pošvy

Vaginálne bolesti neznamenajú vždy ich skutočný zdroj. Každá oblasť susediaca s vagínou môže do nej premietnuť bolesť. Najčastejšie sú vaginálne bolesti výsledkom projekcie patologických procesov v panvovej dutine. Močový trakt a konečník v blízkosti vagíny majú s ním spoločný systém nervových zakončení, takže bolesť z týchto orgánov môže prúdiť do pošvy.

Niekedy sa do vagíny premietajú bolesti počas lumbosakrálnej osteochondrózy.

Charakteristickým znakom ne gynekologickej vaginálnej bolesti je ich kombinácia s inými prejavmi, ktoré môžu byť podozrivé zo skutočnej príčiny bolesti. Napríklad pri poruchách močového mechúra je poškodené močenie a rektálne ochorenia sú sprevádzané zmenami v povahe stolice.

Ak gynekologické vyšetrenie pacientov s bolesťou v pošve neodhalí žiadnu patológiu, terapeut ďalej vyhľadáva príčiny bolesti vagíny.

Stabilizujúca bolesť v pošve

Najčastejšími príčinami vaginálnej bolesti sú zápalové ochorenia, kolpitída, vaginitída atď. Spravidla sú sprevádzané bodnými vaginálnymi bolesťami s rôznym trvaním a intenzitou, pričom sú kombinované s inými príznakmi zápalu. Zápalové procesy vo vagíne zvyčajne nespôsobujú ťažkú ​​a dlhodobú vaginálnu bolesť, oveľa viac pacientov sa obáva symptómov spojených s bolesťou.

Patologický vaginálny výtok - najčastejší satelit zápalových ochorení vagíny. Druh belšieho zápalu kolpitídy závisí od zdroja zápalu. Bolesť v pošve s kolpitídou je spojená s podráždením nervových zakončení patologickými sekrétmi a lokálnym zápalom.

Pri bakteriálnej vaginóze je v zložení vaginálnej mikroflóry veľmi málo laktobacilov a mnoho podmienečne patogénnych mikróbov. Bohaté serózne sekréty majú charakteristický "rybí" pach a tekutú konzistenciu. Charakteristickým znakom bakteriálnej vaginózy je absencia znakov lokálneho zápalu počas gynekologického vyšetrenia.

Pri kandidálnej vulvovaginitíde (candida) sú príčinou zápalu kvasinkové huby Candida. Výtok bohatý a hrubý, majú špecifický "tvaroh" vzhľad. Výrazný je zápal sliznice pošvy s kandidózou, takže vaginálna bolesť môže byť výraznejšia a sprevádzaná intenzívnym svrbením v oblasti vagíny a vulvy.

Špecifické infekčné procesy vo vagíne spôsobujú veľmi silný zápal, ktorý môže vystúpiť do maternice a močového mechúra. Poruchy močenia, pocit pálenia a výtok bohatý na hnis sprevádzaný bolesťami pichania pri pohlavne prenosných infekciách.

U starších žien sa môže objaviť bolesť v pošve. Атрофические изменения слизистых оболочек вульвы и влагалища на фоне завершения гормональной функции яичников приводят к появлению болей, ощущения сухости и дискомфорта и увеличивают риск появления микротравм.

Иногда кратковременные колющие боли во влагалище могут появиться на фоне эрозии шейки матки.

Traumatické poranenia pošvy spôsobujú ostré bodné bolesti v kombinácii s krvácaním.

Ťahanie bolesti v pošve

Vaginálne bolesti ťahovej prírody sú vo väčšine prípadov spojené s porušením elasticity vaginálnych tkanív, ich nadmerným napínaním alebo abnormálnym vývojom vonkajších pohlavných orgánov.

Štrukturálne zmeny v stene pošvy s následnou stratou jej elasticity sa môžu vyvíjať na pozadí rastu jazvového tkaniva. Ak predchádzajúce dodávky boli sprevádzané závažnými rupturami v pošve, na ich mieste po narodení, môžu sa tvoriť hrubé jazvy neelastického spojivového tkaniva. Bohužiaľ, nie vždy ťažké poškodenie tkanív vagíny počas pôrodu možno odstrániť bez následkov, niekedy ťahanie bolesti v pošve po traumatickom pôrode, obťažovať pacienta takmer celý život.

Anomálie vývoja pohlavných orgánov signál ťahanie bolesti v pošve počas puberty. Najčastejšie, fúzia hymen, zúženie alebo upchatie pošvy. Keď príde čas prvej menštruácie, vytvorená krv nemôže opustiť vagínu, hromadí sa tam a spôsobuje zvýšenú bolesť.

Najčastejšou príčinou bolesti v pošve je vynechanie vaginálnych stien. Svaly panvového dna „starnú“ so ženou a strácajú svoju pôvodnú silu a pružnosť. Za nepriaznivých podmienok strácajú schopnosť držať genitálie na svojich vhodných miestach a začínajú sa posúvať smerom nadol, ťahajúc steny vagíny a maternice. V ťažkých klinických situáciách, s maternicou priľahlých orgánov sú nahradené - močového mechúra a konečníka.

Vynechanie vaginálnych stien spôsobuje ich preťaženie, ťahanie vaginálnej bolesti. Ak je maternica zapojená do procesu vysídlenia, žena môže pociťovať pocit cudzieho tela. Vytesnenie genitálií často vyvoláva lokálne zápalové procesy - kolpitis, cervicitídu a tak ďalej. Okrem ťahania bolesti sa pacient obáva patologického výtoku a nepohodlia, ako aj bolesti pri pohlavnom styku.

Pin
Send
Share
Send
Send