Zdravie

Prečo bolesť počas menštruácie a ako ich zmierniť

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnoho dievčat a dievčat má problém s menšou bolesťou brucha.

Existuje dokonca lekársky termín pre bolestivú menštruáciu - dysmenorea (algomenorea).

DÔLEŽITÉ! Žena pokladníčka Nina: "Peniaze budú vždy v hojnosti, ak ich umiestnime pod vankúš." Prečítajte si viac >>

Aj keď sú kritické dni prirodzenou súčasťou života ženy, nemala by sa vyskytnúť normálna bolesť a výrazné nepohodlie.

Nie je potrebné zmierniť tieto príznaky, menštruačná bolesť môže byť účinne liečená. S veľmi bolestivé obdobie, zhoršenie zdravia je lepšie hľadať pomoc od gynekológa.

1. Prečo sa vyskytuje bolesť?

Každý mesiac rastie povrchová vrstva sliznice maternice a potom sa opäť odmieta, čo vedie k pravidelnému krvácaniu. Cykly sa opakujú, kým dievča nie je tehotné.

Rýchlo sa zbaviť časti endometria, svalov maternice zmluvu a relaxovať v nepravidelnom rytme. To pomáha sliznici obloženie vnútra maternice oddeliť a opustiť telo spolu s krvou cez kanál krčka maternice a pošvy.

Svalové kontrakcie sú zvyčajne neviditeľné a spôsobujú mierne nepríjemné pocity, ale niekedy ich aj dievča pociťuje ako bolestivé kŕče, akútnu kŕčovú bolesť.

Môžu sa vyskytnúť v prvých dvoch dňoch menštruácie a sú lokalizované v spodnej časti brucha, chrbta (dolnej časti chrbta a krížovej kosti), hrádze a nôh.

U niektorých žien sú tieto pocity sprevádzané nevoľnosťou, vracaním alebo hnačkou, ako aj bolesťami hlavy a celkovým nepohodlím. U dievčat so silným vylučovaním, s veľkým počtom zrazenín, je syndróm bolesti zvyčajne výraznejší.

2. Príčiny a rizikové faktory

Lekári rozlišujú medzi dvoma typmi bolesti a nazývajú ich primárny a sekundárny dysmenorea (algomenorea).

Ak je bolesť počas menštruácie spôsobená len kontrakciou svalov maternice, nazýva sa to primárna dysmenorea.

Stále nie je známe, prečo takáto bolesť vzniká u niektorých žien, ale to pravdepodobne súvisí s produkciou prílišného množstva prostaglandínov alebo nejakej špeciálnej precitlivenosti na ne.

Prostaglandíny sú biologicky účinné látky. Ovplyvňujú vnímanie bolesti a spôsobujú kontrakciu svalovej vrstvy maternice.

Niektoré dôkazy naznačujú, že fajčenie zvyšuje riziko menštruačných kŕčov.

Bolestivé obdobia, vyskytujúce sa na pozadí iných chorôb, sa nazývajú sekundárna dysmenorea.

Benígne (nekancerózne) neoplazmy v maternici, ako sú fibromy, polypy, často spôsobujú sekundárnu dysmenorea.

Endometrióza môže tiež spôsobiť silnú bolesť počas menštruácie. S touto patológiou rastie endometrium nielen v tele maternice, ale aj na inom mieste, napríklad v dutine brušnej.

Niekedy kontraceptíva (IUD: vnútromaternicové zariadenia), používané na antikoncepciu, tiež vyvolávajú výskyt bolesti, v tejto situácii sú odstránené.

3. Ako často je pozorovaná algodismenorea?

Menštruačná bolesť je veľmi častá: väčšina dievčat a dievčat v určitom okamihu svojho života má sťažnosti na bolesť.

V 10 zo 100 je závažnosť bolesti taká veľká, že nemôžu vykonávať svoju obvyklú prácu jeden až tri dni v mesiaci.

Mierna a závažná primárna dysmenorea je častejšia u dievčat mladších ako 20 rokov.

Bolesť zvyčajne slabne a úplne zmizne v priebehu niekoľkých rokov po menarche (prvá menštruácia u dospievajúceho dievčaťa). U mnohých žien mizne po narodení prvého dieťaťa dysmenorea.

Sekundárna algomenorea sa často vyskytuje po tom, čo mladá žena zaviedla pravidelné obdobia.

Môže sa tiež sťažovať na bolestivosť v iných časoch cyklu, často sa pozorujú ďalšie príznaky (krvácanie, menštruačné poruchy atď.). Nedostatok účinku analgetík najčastejšie indikuje druhotnú povahu patológie.

Na zistenie príčiny v tomto prípade je potrebné vykonať vyšetrenie panvy, ultrazvuk panvových orgánov a močový systém, šmuhy na flóre a onkocytológiu, laparoskopiu, kolposkopiu a hysteroskopiu.

4. Doprajte alebo nie?

Ženy a dievčatá dostávajú mnoho protichodných odporúčaní od lekárov a ich priateľiek. Indikáciou liečby však môže byť len mierna alebo závažná algodimenorea, pri ktorej nie sú možné obvyklé činnosti, štúdium, práca a kvalita života.

V súčasnosti bola vedecky dokázaná iba účinnosť dvoch skupín liekov: antikoncepčné tabletky (perorálne kontraceptíva) a lieky proti bolesti, ako je ibuprofén, diklofenak, nimesulid a paracetamol.

Lieky proti bolesti, známe ako nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), znižujú syntézu prostaglandínov, čím eliminujú nepríjemné pocity.

Hoci NSAID sú zvyčajne dobre znášané, pri ich používaní sa niekedy vyskytujú vedľajšie účinky, najmä ich negatívne účinky na žalúdok, pečeň a obličky.

Paracetamol (Efferalgan, Tylenol) a ibuprofen (Nurofen, MIG 200) sú pre tínedžerov najbezpečnejšie. Je lepšie si ich vziať na prvý deň alebo v predvečer očakávanej menštruácie, potom vám pomôžu rýchlo.

Perorálne kontraceptíva zabraňujú ovulácii. To znižuje množstvo produkovaného prostaglandínu, hrúbka endometria maternice sa zmenšuje, takže menštruácie sú ľahšie tolerované.

Užívanie antikoncepčných tabletiek môže byť tiež sprevádzané vedľajšími účinkami, ako sú bolesti hlavy, nevoľnosť. Zvyšujú tiež riziko venóznej trombózy. Prijatie NSAID a perorálnych kontraceptív by sa malo koordinovať s gynekológom.

Mnohé ženy znižujú bolesť doma:

 1. 1 Miestne teplo (fľaše s teplou vodou, ohrievacie podušky, teplá sprcha). Nie je potrebné teplo žalúdka s ťažkým krvácaním, bude to len posilniť to!
 2. 2 Špeciálne diéty a výživové doplnky (horčík, vitamíny E, B1, B6). Liečba horčíkom (Magnelis, Magne-B6) pomáha znižovať závažnosť bolesti.
 3. 3 Bylinné čaje, homeopatické lieky. Napriek nedostatku štúdií o ich účinnosti, niektoré bylinky s upokojujúcim účinkom (mäta, medovka, valeriánka, maternica) pomôžu odstrániť pocit nepohodlia a relaxu. Môžete piť čaj kedykoľvek počas dňa.
 4. 4 Postupy zamerané na elimináciu impulzu bolesti, ako je akupunktúra, akupresúra alebo TENS (transkutánna elektrická stimulácia).
 5. 5 Psychoterapeutické techniky (napríklad behaviorálna terapia).

5. Vplyv životného štýlu

Niekedy sa priatelia, príbuzní, kolegovia a dokonca aj lekári vážne pozerajú na stav ženy počas tohto obdobia. Ale silná bolesť, ktorá ovplyvňuje každodennú činnosť a dokonca zasahuje do práce, nie je niečo, čo by sa malo tolerovať.

Je dôležité nájsť efektívne spôsoby, ako sa vysporiadať s nevoľnosťou.

Mnohé ženy v kritických dňoch sa napríklad pokúšajú stratiť určitú váhu. Niektorí ľudia si myslia, že relaxačné techniky, dychové cvičenia zlepšujú svoju pohodu relaxačnými svalovými skupinami a pozitívnym postojom.

Gymnastika, jóga tiež pomôcť zmierniť menštruačné bolesti. V štúdiách sa zistilo, že pravidelné cvičenie a tréning prispievajú k normalizácii menštruačného cyklu a pomáhajú znížiť nepohodlie v kritických dňoch. Musia byť vykonávané neustále, pod dohľadom inštruktora.

Nie je potrebné cítiť vinu, hanbiť sa za zmeny, ktoré sa vyskytujú v tele. Niekedy aj úplné prijatie seba samého prispieva k zlepšeniu kvality života. Mimoriadne dôležité je mať partnera, príbuzných alebo priateľov, ktorí chápu a podporujú.

Keď sú bolesti počas menštruácie patologické

Menštruačné bolesti sú spôsobené odmietnutím endometria a kontrakciou svalov maternice. Nervové zakončenia sú stlačené a cievy sú stlačené. V tejto súvislosti mnohé ženy tvrdia, že menštruácia je bolestivá. Nepríjemné pocity v dolnej časti brucha av bedrovej oblasti sa objavujú u mnohých žien. Spravidla sa prejavujú v prvý deň menštruácie av predvečer ich vzhľadu.

Je abnormálne, ak sa podobné príznaky prejavujú nadmerne živo a sú sprevádzané ďalšími zmenami v tele. Takýto patologický priebeh kritických dní v medicíne sa nazýva dysmenorea. Takéto porušovanie vo väčšine prípadov vyžaduje dlhodobú liečbu.

Primárna dysmenorea

Menštruačné bolesti v prípade primárnej dysmenorey nie sú spôsobené ochorením. Nepravdepodobnosť počas menštruácie u dievčat je spravidla pozorovaná rok alebo dva po objavení sa menarche (prvá menštruácia), kedy je cyklus zavedený a ovulačný proces prebieha pravidelne. Po pôrode sa vo väčšine prípadov stanú menej výraznými.

Sekundárna dysmenorea

Ťažká bolesť počas menštruácie, ktorá sa objavuje v reprodukčnom veku, sa nazýva sekundárna dysmenorea. Sú provokované výskytom patologických zmien urogenitálneho systému a rôznych ochorení. Okrem bolesti menštruácie sa často pozorujú príznaky ako nadmerné potenie, arytmia a závraty.

Príčiny sekundárnej dysmenorey

Sekundárna dysmenorea je považovaná za znak ochorenia genitourinárneho systému a zápalových procesov. Jeho vzhľad je často spôsobený fibromatóznymi uzlinami, neuritídou, endometriózou, myómom a polypy. Následky chirurgického zákroku môžu spôsobiť takéto porušenia.

Akútna, neznesiteľná bolesť počas kritických dní je vyvolaná vnútromaternicovým zariadením. Kým tam sú hojné vypúšťanie.

Faktory spôsobujúce menštruačnú bolesť sú:

 • hormonálnej nerovnováhy
 • zvýšený prah citlivosti
 • poruchy štítnej žľazy,
 • nestabilný nervový systém
 • následky neúspešných činností a pôrodu, t
 • dedičnosť,
 • nedostatok vápnika a horčíka,
 • nesprávna organizácia stravy.

Viac informácií o príčinách dysmenorey a jej symptómoch si môžete prečítať v samostatnom článku na našich webových stránkach.

Aká je bolesť počas menštruácie

Hlavnou príčinou dysmenorey je zvýšenie hladín prostaglandínov. Hormonálna nerovnováha vyvoláva intenzívnu kontrakciu maternice a vazokonstrikciu. Zároveň dochádza k pocitu, že bolesť, ako kontrakcie počas menštruácie.

Ďalšou častou príčinou takýchto zmien je endometrióza. S vývojom tejto patológie začnú endometriálne bunky klíčiť v tkanive peritoneu a vaječníkov. Odmietnutie vrstvy vedie k opuchu postihnutých orgánov. Vzhľadom k tomu, tam sú kŕče, kolicy bolesti.

V dospievaní, telo nie je ešte úplne tvoril v čase, keď sa objaví menarche. Nie úplne dozretá maternica nie je schopná poskytnúť voľný výstup do krvného výtoku. To zase vedie k tomu, že počas menštruácie sú žalúdok a dolná časť chrbta boľavé. Prispieva k vzniku nepríjemných príznakov intenzívnej produkcie prostaglandínov.

Keď už hovoríme o tom, prečo je menštruácia bolestivá v dolnej časti chrbta, je vhodné vziať do úvahy nadmerné preťaženie a opuchy, pod ktorými sa v tejto oblasti objavujú predmenštruačné bolesti. Vertebrálne procesy začnú kopať do edematóznych svalov chrbta a poškodiť ich. Nervové impulzy sa šíria v dôsledku nepríjemných pocitov v celom tele.

Liečba bolesti spôsobenej menštruáciou

Ak má žena počas menštruácie silnú bolesť, čo by sa malo urobiť, gynekológ by to mal povedať. Potrebuje navštíviť lekára a spolu s ním určiť príčiny dysmenorea. V každom prípade je predpísaná vhodná liečba.

Existuje mnoho liekov proti bolesti, ktoré môžu zmierniť bolesť, ale užívanie týchto liekov bez súhlasu svojho lekára sa neodporúča. Iba špecialista vie presne, ako sa zbaviť menštruačnej bolesti a nepoškodiť zdravie.

V niektorých prípadoch lieky nestačia a potrebujete operáciu. Užívanie liekov súčasne len krátko pohlcuje nepríjemné symptómy, ale nepomôže odstrániť existujúci problém.

Na zmiernenie bolesti počas menštruácie pomôžu tieto lieky:

 1. Ibuprofen.
 2. Indometacín.
 3. Kyselina mefenamová.
 4. Naproxén.
 5. Ketoprofén.
 6. Drotaverinum.
 7. Nie shpa.

Počas menštruácie sa môžete zbaviť bolesti Ibuprofenom. Pomáha znižovať tlak v maternici a znižovať amplitúdu kontrakcií reprodukčného orgánu. Ak chcete odstrániť bolesť, lieky by mali byť prijaté po jedle až štyrikrát denne. Z kontraindikácií na jeho použitie sa rozlišuje zlyhanie pečene a obličiek, astma, hemofília, ako aj črevné a žalúdočné vredy. Tento liek je považovaný za jeden z najbezpečnejších medzi liekmi podobného účinku.

indometacín

Princíp liečiva je založený na inhibícii tvorby látok, ktoré vyvolávajú excitáciu nervových zakončení. Z tohto dôvodu je indometacín účinný z bolesti spôsobenej menštruáciou. Liek sa používa vo forme sviečok a absorbuje sa v čo najkratšom čase. V dôsledku toho sa silná bolesť uľaví už po štvrťhodine. Maximálna denná dávka sú dva čapíky.

Kyselina mefenamová

S pomocou tohto lieku môže znížiť prejavy dysmenorea. Princíp liečiva je založený na blokovaní produkcie prostaglandínov. Okrem toho sa odporúča použiť No-shpu alebo Ibuprofen.

Na oslabenie veľmi silných bolestí možno urobiť s naproxénom. Liek má analgetický účinok. Denná dávka sú dve tablety.

ketoprofén

Pri závažných menštruačných bolestiach počas kritických dní sa Ketoprofen často predpisuje vo forme kapsúl alebo tabliet. Liek potláča produkciu prostaglandínu a tým znižuje amplitúdu kontrakcií maternice. Ak chcete zastaviť nepohodlie, droga je prijatá až štyrikrát počas dňa.

Drotaverinum

Liek je schopný zmierniť bolesť počas menštruácie. Drotaverín zmierňuje kŕče vo svaloch panvových orgánov, čriev a urogenitálneho systému. Jeho účinok je zameraný na zásobovanie vnútorných tkanív kyslíkom, znižovanie prahu bolesti a stimuláciu vylučovania tekutiny.

Zníženie bolesti počas menštruácie pomôže No-shpa. Na tento účel musíte užívať 1-2 tablety trikrát denne. Liek pomáha relaxovať svaly maternice a eliminovať nepríjemné pocity. Na dosiahnutie najlepšieho účinku sa tento liek odporúča užívať v kombinácii s indometacínom, ktorý potláča tvorbu prostaglandínov v tele.

Tradičné metódy liečby

S cieľom znížiť bolesť brucha počas menštruácie, ktorá sa objavuje mesačne, sa používajú ľudové prostriedky:

 1. S bolesťou prispieva svalová relaxácia k aplikovaniu tepla na žalúdok. Odporúča sa, aby v tejto oblasti vydržala asi štvrtinu hodiny vykurovacia podložka alebo náplasť. Krátke kúpanie v kúpeľni alebo bazéne je tiež povolené, ale nie v prvých dňoch menštruácie. Plávanie má priaznivý vplyv na celkový stav a pomáha zmierniť kŕče.
 2. Dýchacie cvičenia, relaxácia pomáhajú znížiť bolesť počas menštruácie bez tabletiek. Dokonca aj jednoduchá komunikácia s priateľmi, čítanie kníh, sledovanie fascinujúcich filmov prispievajú k zníženiu nepohodlia. Preto sa pozornosť sústreďuje na nepohodlie, ale na príjemnejšie veci.
 3. Masáž pomôže vyrovnať sa s bolesťou a eliminovať príznaky PMS. Slabé lisovanie v bedrovej oblasti a bruchu vedie k zníženiu kŕčov a svalovej relaxácie. Vďaka tomu sa blahobyt výrazne zlepšuje. Hlavnou vecou nie je nadmerné úsilie a nepreháňanie.
 4. Zbavíme sa bolestivých období doma s bylinkami. Nápoje na báze medovky, harmančeka, čerešne, maliny a žihľavy prispievajú k odstráneniu nepríjemných príznakov. Pri absencii alergickej reakcie môže byť med pridaný do bylinného čaju, ktorý má upokojujúci účinok. Musíte ho piť vo forme tepla.

Keď už hovoríme o tom, ako zmierniť bolesť počas menštruácie, musíte si pamätať na studené obklady. Prispievajú k zúženiu ciev a znižujú bolesť.

Je pravda, že takéto manipulácie by sa mali vykonávať s maximálnou opatrnosťou. Existuje riziko hypotermie urogenitálneho systému a zhoršenie situácie.

Dysmenorea často poukazuje na vývoj patológie, ktorá vyžaduje neodkladnú liečbu. Pri objavení sa prvých príznakov je potrebné vykonať úplnú diagnózu a podstúpiť priebeh liečby. Len v tomto prípade bude možné vyhnúť sa nežiaducim komplikáciám. Je potrebné pripomenúť, že samoliečba môže viesť k zhoršeniu situácie.

Prečo je to bolesť v žalúdku počas obdobia - hlavné príčiny bolesti počas menštruácie

Každá žena (s ojedinelými výnimkami) zažíva pred alebo počas menštruácie aspoň nepohodlie. Hlavnou sťažnosťou je bolesť brucha.


Prečo sa to deje?

Po prvé by nemala panikaAk neexistujú sprievodné „signály“ a menštruácia nie je mimo rámca, ktorý načrtli lekári, potom sa nemusíte obávať. Естественный физиологический процесс (ежемесячное отторжение и выделение внутреннего слоя матки, которая, сокращаясь, вызывает боль) не требует срочного визита к докторам.

У болезненных месячных есть свое название – algomenorrhea:

 • Первичная альгодисменорея. Zvýšená kontraktilná aktivita myometria s tkanivovými hormónmi a v dôsledku toho kŕčové bolesti a vaskulárne kŕče. Zvláštne pre ženy vo veku 16-25 rokov. Symptómy zahŕňajú nevoľnosť, bolesti hlavy, rozrušenú stolicu a citlivosť v dolnej časti brucha deň alebo dva pred menštruáciou a prvé dva dni menštruácie. Patologické zmeny v panvových orgánoch sa nepozorovali. Zvyčajne sa úroveň bolesti znižuje po pôrode as vekom.
 • Sekundárna algomenorea. V tomto prípade existujú akékoľvek patologické stavy panvových orgánov a bolesť sa stáva príznakom anatomických zmien v maternici.


K príčiny bolestivej menštruácie (dysmenorea), ktoré nie sú spojené s ochoreniami ženského reprodukčného systému, zahŕňajú: t

Ak je bolesť počas menštruácie krátka, úroveň bolesti je tolerovateľná a každodenné veci sa neodkladajú - potom je všetko v poriadku a nie je dôvod na paniku.

10 najlepších receptov - ako sa zbaviť bolesti počas menštruácie

Na zníženie úrovne bolesti počas menštruácie (ak neexistujú vážne problémy so zdravím žien) môžu pomôcť tradičné ľudové metódy:

 1. Suché teplo, masáž a odpočinok
  Vrelo vám pomôže uvoľniť maternicu a znížiť silu jej sťahov, jemná masáž brucha (presne v smere hodinových ručičiek) uvoľní svaly.

 2. Zmierňovač bolesti
  1-2 tablety no-shpy pomôcť zmierniť kŕče. Ibuprofen, spasmalgon alebo ketonal pomôžu vyrovnať sa so silnou bolesťou. Pre bolesti spôsobené nadmernou stimuláciou nervového systému (stres, atď.) Môže pomôcť jednoduché sedatívum - dokonca aj normálny valerián.
 3. Perorálne kontraceptíva
  Antikoncepčné tabletky obsahujú hormóny, ktoré prispievajú k normalizácii hormonálnych hladín. Takéto tablety sú veľmi účinné na zmiernenie bolesti brucha a iných "účinkov" menštruácie. Samozrejme, bez rady gynekológa by ste nemali začať recepciu.

 4. Fyzická aktivita
  Samozrejme, nehovoríme o šokových zaťaženiach a najmä nie o brušných cvičeniach, ale tu sú náklony, rotácie tela, ľahké preťahovanie v poriadku. Pilates a jóga, čo naznačuje prácu na svalový tonus, je tiež vynikajúcim liekom na bolesť.
 5. Kompresory a kúpele
  Napríklad kúpeľ s morskou soľou (pred menštruáciou a po nej 15-20 minút denne). Vhodné sú tiež solídne kúpele (kontrastné) pred menštruáciou a obklady počas menštruácie. Po kúpeli alebo kontrastnej sprche sa teple obliekajte a aspoň hodinu si ľahnite.
 6. Bylinné čaje, nálev, odvar
  Patrí medzi ne harmanček a mäta čaj (med môže byť pridaný), petržlen alebo šťovík, minerálna voda, tansy, žalude, jahody, angelica, atď t

 7. masáž
  Odstránenie kŕčov prispeje k bedrovej masáži. Je žiaduce, s niečím pomôcť, aj keď to môžete urobiť sami. Dajte dva tenisové ponožky na tenisový loptičku, položte na ne chrbát tak, aby boli loptičky na úrovni dolných rebier na oboch stranách chrbtice. Jemne ich zatlačte späť a jemne otáčajte guľôčkami so svalmi.
 8. Éterické oleje
  Pred menštruáciou a prvými dňami môžete trieť zmes esenciálnych olejov do sakrálnej oblasti, ako aj do spodnej časti brucha. Zloženie: Hypericum olej (50 ml), majoránka (5 kvapiek), muškátový oriešok (4 kvapky), rebrík (5 kvapiek). Rub niekoľkokrát denne. Pred zákrokom, test na alergie, trochu rozmazanie zmesi, napríklad koleno ohyby. Svrbenie alebo začervenanie je známkou alergie.
 9. plávanie
  Najužitočnejší a najmenej traumatický spôsob, ako zmierniť bolesť. Hlavnými výhodami sú uvoľňovanie endorfínov (prírodné lieky proti bolesti), svalová relaxácia.
 10. Studený na bruchu
  „Zmrazenie“ bolesti je jednou z účinných metód. Na žalúdok by ste mali dať ľadový obklad (len v uteráku a na vrchole oblečenia!) 15 minút, nič viac.

Pokiaľ ide o prevenciu bolesti pred a počas menštruácie, pamätajte jesť potraviny s vysokým obsahom vápnika (nízkotučné mliečne výrobky), okrem aktivita (to platí aj pre sex - orgazmus znižuje úroveň nepohodlia), Udržujte korenené, korenisté a kávy vo vašej strave na minimum, prestať fajčiť a piť alkohol, neprepúšťať a vyhnúť sa stresu.

Kedy by som mal (a) konzultovať s lekárom, ak mám bolesť počas môjho obdobia?

Mali by ste byť opatrní a navštíviť svojho gynekológa, ak ...

 • Bolesť mení váš zvyčajný spôsob života (musíte si vziať deň voľna a ležať v posteli).
 • Silná bolesť trvá viac ako 2 dni.
 • Bolesť sprevádzaná nevoľnosťou, hnačkou, bolesťou hlavy.
 • Nadmerné krvácanie je sprevádzané uvoľňovaním krvných zrazenín a trvá viac ako 1-2 dni.
 • Silná bolesť je prítomná aj pri užívaní perorálnych kontraceptív.
 • Silná bolesť (u žien v strednom veku) sa objavila pomerne nedávno.
 • Ibuprofen, no-spa, analgetiká nepomáhajú.
 • Výtok je bohatší ako predtým (znáša 1-2 hodiny).
 • Cyklus sa zlomil a telesná hmotnosť sa znížila.


Takéto príznaky môžu naznačovať prítomnosť závažných dôvodov liečby. Tieto zvyčajne zahŕňajú:

 1. endometrióza (bolesť pri bolesti alebo kŕče s návratom do konečníka počas celého cyklu).
 2. Myóm, fibrom, polypy alebo rakovina maternice.
 3. Kŕčové žily.
 4. Anomálie v štruktúre maternice.
 5. Willebrandova choroba.
 6. Nedostatok krvných doštičiek.
 7. Zápalové procesy v urogenitálnom systéme.

Na zmiernenie bolesti počas menštruácie sa často používajú prírodné nehormonálne lieky, ako napríklad Menalgin. Znižuje bolesť, intenzitu, trvanie menštruácie a zmierňuje psycho-emocionálne preťaženie. Vstup Menalgina v "kritických dňoch" znižuje potrebu používania NSAIDs, čo nepriaznivo ovplyvňuje tráviaci trakt. S tendenciou k bolestivej menštruácii začať užívať liek sa odporúča v predvečer 1. deň menštruácie. Menalgín má komplexný účinok: analgetikum, antispazmodikum, sedatívum a anti-edém.

V žiadnom prípade by nemali trpieť a znášať silnú bolesť! Ak vás váš stav ruší - okamžite poraďte sa s lekárom, Štandardné vyšetrenie vás upokojí alebo vám pomôže začať liečbu včas, čo bude v každom prípade prínosom.

Pin
Send
Share
Send
Send