Zdravie

Formy glandulárnej hyperplázie endometria a znaky liečby

Pin
Send
Share
Send
Send


Endometrium s glandulárnou hyperpláziou sa nachádza u 6,6% pacientov mladších ako 45 rokov, ktorí sa prihlásili do zdravotníckych zariadení na reprodukčné poruchy a medzi ženami s polycystickými vaječníkmi podľa rôznych zdrojov sa riziko vzniku hyperplázie sliznice maternice pohybuje od 75 do 90%.

Napriek mnohým štúdiám v oblasti skúmania mechanizmov vývoja tejto patológie ešte neboli vyriešené mnohé otázky jej prevencie a liečby.

Glandulárna hyperplázia endometria - čo to je?

Je jednou z hlavných foriem patologických benígnych zmien proliferatívneho charakteru, charakterizovaných proliferáciou, najmä glandulárnej zložky endometria a v menšej miere jej stromatu, ktorá je sprevádzaná zhrubnutím a zvýšením objemu sliznice maternice.

Proliferácia je aktívnym procesom bunkovej proliferácie a môže byť fyziologická (cyklické zmeny v maternicovej výstelke) a patologická. Je to patologický stav, ktorý sa nazýva „glandulárna hyperplázia proliferatívneho typu endometria“, ktorá nie je nebezpečná ani tak kvôli svojej širokej prevalencii, ale skôr so schopnosťou transformovať sa na zhubné nádory orgánu.

Porušenie hormonálnej regulácie a spätnej väzby v systéme hypotalamus - hypofýza - vaječníky sa považuje za najvýznamnejšiu príčinu vývoja patologického procesu, v dôsledku čoho je v tele relatívny alebo absolútny prebytok estrogénov. Tieto hormonálne poruchy sú sprevádzané absenciou alebo nedostatočným antiestrogénnym účinkom progesterónu.

Príčinou hyperplastických porastov je však nielen hyperestrogénia. Molekulárna biológia, klinická imunológia a lekárska genetika nám umožnili rozšíriť chápanie bunkových interakcií a intracelulárnych procesov. Napríklad sa zistilo, že na regulácii bunkovej proliferácie sa podieľajú nielen estrogény, ale aj cytokíny, produkty metabolizmu kyseliny arachidónovej, rastové faktory, humorálne a bunkové imunitné systémy, nerovnováha medzi apoptózou buniek a bunkovou proliferáciou, poškodeným aparátom receptora maternice atď.

Hlavnými rizikovými faktormi, ktoré určujú vývoj patologického procesu sú:

 • skorý výskyt prvého menštruačného krvácania a neskorý nástup menopauzálneho obdobia, absencia pôrodu,
 • hormonálna nerovnováha v tele ako dôsledok dysfunkcie hypotalamu, funkcie gonadtropnej hypofýzy, funkcie štítnej žľazy alebo hyperplázie kôry nadobličiek,
 • hyperprolaktinémia, psycho-emocionálne stresové stavy, pôst, atď., ktoré prispievajú k dysfunkcii hypotalamicko-hypofyzárneho systému,
 • nedostatok ovulácie v dôsledku pretrvávajúcich alebo atretických folikulov,
 • nádory vaječníkov, ktoré produkujú estrogény, sú bunkové a granulové bunky, stromálna hyperplázia atď.
 • poruchy imunity, chronické infekčné zápalové procesy vnútorných pohlavných orgánov, opakované potraty a diagnostická kyretáž, vnútromaternicové zariadenia, antikoncepcia, fajčenie - to všetko porušuje príjem tkaniva sliznice maternice,
 • nesprávnym a dlhodobým užívaním tamoxifénu, estrogénových a antiestrogénnych látok, glukokortikoidov, t
 • hyperlipidémia a obezita, diabetes mellitus, metabolický syndróm, inzulínová rezistencia,
 • ochorenia pečene a tráviaceho traktu, vrátane žlčového systému, ktoré vedú k zhoršenému metabolizmu pohlavných hormónov, t
 • arteriálna hypertenzia a antihypertenzíva, koronárna choroba srdca.

Spravidla nie jeden, ale niekoľko faktorov sa podieľa na vývoji patologickej hyperplázie endometria.

Klinická a histologická diagnostika glandulárnej hyperplázie

S cieľom systematizovať patológiu a univerzálnosť terminológie bola v roku 1978 navrhnutá klasifikácia (O. Topchieva), ktorá zohľadnila stupeň prevalencie hyperplázie.

V súlade s tým sa patologický proces líšil ako difúzna a fokálna glandulárna hyperplázia endometria. Pod posledne menovaným sa spravidla odkazuje na polypy. V medzinárodnej klasifikácii sa izoloval polyp maternice, endometriálny polyp.

Hlavnou metódou primárnej inštrumentálnej diagnostiky tohto patologického stavu je transvaginálny ultrazvuk, ktorý umožňuje určiť heterogenitu akustickej hustoty, rozdiel medzi hrúbkou endometria a fázami menštruačného cyklu, heterogenitou jeho štruktúry, prítomnosťou malých glandulárnych cyst alebo formácií rôznych veľkostí.

Diagnostické škrabanie

Súčasne tento spôsob neumožňuje určiť charakter morfologických a štrukturálnych zmien sliznice a spôsobuje značné ťažkosti pri identifikácii žliazových polypov. Na tieto účely sa používa metóda diagnostickej separátnej kyretáže krčka maternice a dutiny maternice, po ktorej nasleduje laboratórne-morfologické štúdium získaných strát.

V závislosti od morfologických zmien Medzinárodnej histologickej klasifikácie sa rozlišuje hyperplázia:

 1. Jednoduchá bez atypických buniek a atypických buniek.
 2. Komplikované alebo komplexné, tiež s atypiou buniek a bez nich.

Jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria bez atypie

V 1% prípadov sa transformuje na malígny nádor. Vyznačuje sa zvýšeným objemom endometria, ktorého štruktúra sa líši od normálnej sliznice nerovnomerným usporiadaním žliaz s rovnomerným rozdelením ciev. Časť žliaz sa rozširuje vo forme cystických útvarov. Aktívne sú žľazy a strómy, medzi ktorými je zachovaná rovnováha rastu. Aktivita sa prejavuje významným počtom mitóz v epitelových bunkách. Bunková atypia v tejto forme chýba.

Komplikovaná glandulárna hyperplázia endometria

Vyznačuje sa výraznejšou proliferáciou žliaz a nerovnováhou medzi glandulárnymi a stromálnymi zložkami, štrukturálnym poškodením žliaz a nedostatkom atypických buniek a ich jadier.

Atypická glandulárna hyperplázia endometria

Jednoduché - frekvencia malignity, ktorej bez liečby v priemere 3 - 8%, a komplikované - postupuje k rakovine v 29%. Má rovnaké vlastnosti ako zodpovedajúce (opísané vyššie) formy, ale s prítomnosťou charakteristických znakov bunkovej atypie, ktorá je exprimovaná v bunkovom a jadrovom polymorfizme.

Posledný je:

 • nesprávne rozdelenie buniek a ich rôzne veľkosti,
 • strata polarity buniek
 • nadmerné farbenie bunkových jadier a zvýšenie ich veľkosti,
 • červené farbenie cytoplazmatických granúl a zvýšenie jeho vakuol,
 • zvýšenie pomeru jadro-cytoplazma.

Okrem toho má obrys vnútornej epiteliálnej výstelky dutiny žliaz nerovnomerný charakter, ktorý vytvára vnútorné výrastky vo forme vankúšikov alebo úsekov podľa typu prítomnosti „žľazy v žľaze“.

V praxi je najbežnejšou formou atypickej hyperplázie, pri ktorej sa veľký počet nepravidelných žliaz nachádza tesne vedľa seba bez prenikania do strómy, čo odlišuje túto formu od adenokarcinómu.

hysteroskopia

Ďalšou (pomerne informatívnou) metódou je hysteroskopické vyšetrenie. S jeho pomocou sa nachádzajú nasledujúce príznaky jednoduchej transformácie žliaz:

 • hrúbka sliznice 15 mm,
 • ústa vajíčkovodu vo väčšine prípadov zadarmo,
 • ostrá závažnosť cievneho vzoru,
 • nerovnomerný povrch endometria s prítomnosťou početných záhybov bledoružovej alebo (zriedka) žiarivo červenej farby,
 • rovnomerné umiestnenie vylučovacích kanálov žliaz.

Keď je glandulárna cystická hyperplázia:

 • hrúbka endometria presahuje 15 mm
 • výrazný cievny vzor, ​​ktorý má nerovnomernú hrúbku,
 • povrch sliznice má prehnutý reliéf a jasne červenú farbu,
 • vizuálne v projekcii endometriálnych ciev umiestnených povrchovo, sa stanoví veľký počet cystických dilatovaných glandulárnych dutín a vylučovacích kanálov.

Atypické formy pri vykonávaní hysteroskopie nemajú žiadne charakteristické znaky. Pripomínajú obyčajnú glandulárno-cystickú hyperpláziu. V závažných prípadoch je možná vizualizácia rastov žliaz vo forme polypov so sivastou alebo matnou žltkastou farbou.

GM Savelyevoy a iní autori izolovali polypiformnú glandulárnu hyperpláziu endometria ako samostatnú formu patologického stavu sliznice, v ktorej:

 • jeho hrúbka je menšia ako 15 mm,
 • povrch je nerovný, pokrytý cystami, jamami a drážkami rôznych veľkostí,
 • dutina maternice po celej jej dĺžke je vytvorená z bledoružových porastov, ktoré vyzerajú ako polypy a synechie (adhézie), bubliny sú niekedy viditeľné na povrchu polypoidných útvarov,
 • výrazne výrazný cievny vzor
 • kanály železných výlučkov nie sú zistené,
 • zmeny v dolnej časti maternice a pozdĺž jej zadnej steny sú výraznejšie, a preto sú ústia vajíčkovodov ťažko viditeľné.

Počas hysteroskopického vyšetrenia, najmä pred nástupom menštruácie, sa forma polypiformu sotva odlišuje od stavu endometria, ktoré je v neskorej sekrečnej fáze.

Všeobecné informácie o patológii nájdete v článku "Hyperplázia endometria".

Klinický obraz a možnosť tehotenstva

Hlavnými klinickými príznakmi patologických zmien endometria sú krvácanie a neplodnosť.

Krvácanie sa môže vyskytnúť po oneskorení menštruácie, zhodovať sa s nimi alebo sa objaviť v intermenštruačnom období (metrorrhagia). V druhom prípade môžu mať charakter neuskutočneného krvavého výboja. Krvácanie počas menštruácie, spravidla dlhé (viac ako 7 dní) a ťažké (menorágia), s krvnými zrazeninami. U malého počtu žien môže byť patológia asymptomatická.

Možnosť tehotenstva

Tehotenstvo s endometriálnou glandulárnou hyperpláziou nie je možné a nežiaduce, vrátane umelého oplodnenia in vitro (IVF). Je to spôsobené tým, že hnojenie sa spravidla nevyskytuje v dôsledku zhoršenej ovulácie. V niektorých prípadoch, keď nastane ovulácia a vajíčko je oplodnené, patologické abnormality vo výstelke maternice bránia jej implantácii.

Aj napriek tomu, že sa napriek tomu vyskytne tehotenstvo, najmä s fokálnou formou hyperplázie, jeho výsledok je zvyčajne nepriaznivý - je možné ukončiť tehotenstvo v skorých štádiách alebo tvorbu vrodených vývojových defektov plodu. Okrem toho, tehotenstvo v prítomnosti benígnych nádorov maternice môže viesť k ich rýchlemu rastu a malígnej transformácii (v dôsledku prudkej zmeny hormonálnych hladín). Z týchto dôvodov sa tehotenstvo odporúča len po nevyhnutnej liečbe.

Liečba glandulárnej hyperplázie endometria

Liečba je dosť komplikovaný problém. Voľba taktiky a metód sa vykonáva s prihliadnutím na vek a obdobie života ženy, klinické príznaky a formu patologických zmien, prítomnosť sprievodných ochorení, metabolického syndrómu a inzulínovej rezistencie, kontraindikácie používania určitých liekov a ich tolerancie atď.

Princípy liečby sú:

 1. Krvácanie a menovanie finančných prostriedkov, ktoré pomáhajú telu obnoviť stratu krvi, bez ohľadu na vek.
 2. Obnovenie menštruačného cyklu v reprodukčnom veku alebo zrýchlenie zmien atrofickej povahy sliznice v perimenopauzálnom období.
 3. Prevencia recidívy.

V dospievaní

Oxytocín alebo metylergometrín (na kontrakciu maternice), Vikasol, Ditsinon, kyselina aminokapronová, komplex vitamínov v kombinácii so stopovými prvkami, lieky obsahujúce železo sa predpisujú ako hemostatická a posilňujúca liečba. Ak je to potrebné, hormonálna stopa krvácania sa vykonáva pomocou liekov ako Marvelon, Rigevidon, Femoden (až do zastavenia krvácania). S neúčinnosťou týchto metód je terapeutická a diagnostická kyretáž.

Ak chcete zastaviť krvácanie a znížiť maternice, môžete použiť liečbu ľudových prostriedkov, medzi ktorými sa používa odvar z žihľavy, výťažky pivonky, koreň lopúch, manžety drog a ďalšie. Liečivé rastliny však nemajú žiadny terapeutický účinok priamo na patologické zmeny endometria a dôvody, ktoré ich spôsobili.

V reprodukčnom veku

Po hysteroskopickom vyšetrení, oddelenej kyretáži (na terapeutické a diagnostické účely) s ďalším histologickým vyšetrením v neprítomnosti atypických buniek sa predpisuje hormonálna liečba - Noretisterón, Didrogesterón, Medroxyprogesterón, perorálne kombinované antikoncepčné lieky. V prítomnosti bunkovej atypie sa používajú Diferelin, Buserelin, Danazol atď.

V prípade neúčinnosti terapie alebo v prípade recidívy atypických alebo polypoóznych foriem glandulárnej hyperplázie sa odporúčajú chirurgické metódy liečby - resekcia vaječníkov počas ich polycystiky, odstránenie príveskov v prítomnosti vaječníkov produkujúcich hormóny alebo hysterektómii.

V menopauze

V počiatočnom štádiu liečby sa tiež vykonáva hysteroskopické vyšetrenie s oddelenou kyretážou. V závislosti od výsledkov histologického vyšetrenia a keď má žena záujem o zachovanie menštruačného cyklu, sú hormonálne lieky predpísané podľa príslušných schém. Trvanie liečby sa stanoví individuálne.

V prítomnosti kontraindikácií pre hormonálnu terapiu, ako aj v prípade opakovaného výskytu netypických foriem endometriálnej hyperplázie je možná chirurgická hysteroskopická endometriálna ablácia. Kombinácia relapsov s vnútornou endometriózou alebo myómami je indikáciou pre realizáciu hysterektómii.

V období po menopauze

Hormonálna terapia je možná v prípade novo diagnostikovanej hyperplázie glandulí. V prítomnosti hormónov-produkujúcich nádorov alebo relapsov, ako aj vzniku bunkovej atypie, sa odporúča, aby sa maternica extirpovala spolu s príveskami.

Abnormálna proliferácia žliaz je teda komplexný biologický proces, ktorý zahŕňa mnoho častí regulácie aktivity tela, najmä endokrinné, nervové, imunitné a tráviace systémy. Určenie povahy patologického stavu endometria, správne pochopenie kauzálnych a provokujúcich faktorov v každom jednotlivom prípade závisí vo veľkej miere od toho, ako liečiť tento patologický stav a ako zabrániť jeho transformácii na malígny nádor.

Príčiny hyperplázie glandulárnej endometria

Výskyt endometriálnej glandulárnej hyperplázie sa môže objaviť v akomkoľvek veku. Ženy však najviac podliehajú tomuto procesu v prechodných štádiách ich vývoja. Takéto poruchy sú spôsobené hormonálnymi zmenami, napríklad počas puberty alebo menopauzy.

Spôsobuje glandulárnu hyperpláziu endometria a rôzne patologické stavy ženských pohlavných orgánov - polycystické vaječníky, vaječníkové nádory, ovariálnu dysfunkciu, myómy maternice, endometritídu a endometriózu. Tieto patológie sú výsledkom nerovnováhy hormónov v tele - zvýšenie produkcie estrogénu a zníženie množstva progesterónu.

Príčiny glandulárnej hyperplázie endometria sú zakorenené v potratoch, diagnostickej kyretáži a ďalších gynekologických operáciách. Patologické zvýšenie endometria môže byť tiež spôsobené umelým ukončením tehotenstva, odmietnutím hormonálnej antikoncepcie, nedostatočným pôrodom a neskorým nástupom do menopauzy.

V mnohých prípadoch sú takéto patologické procesy v endometriu vyvolané rôznymi chorobami, a to obezitou, diabetes mellitus, hypertenziou, mastopatiou, ochoreniami pečene, obličiek a štítnej žľazy. Tieto ochorenia vedú k metabolickým poruchám ženského tela a nerovnováhe hormónov. Silný vplyv na zvýšenie endometria má hyperestrogenizmus - zvýšenú produkciu estrogénu, ktorá sa vyskytuje v periférnych tkanivách - v koži a v tukovom tkanive.

Príznaky hyperplázie glandulárnej endometria

Symptómy hyperplázie glandulárnej endometria sa objavujú nasledovne:

 • Porušenie menštruačných funkcií vo forme objavenia sa maternicového krvácania patologického charakteru.
 • Отклонения в менструальном цикле проявляются и в качестве меноррагии – периодических интенсивных и длительных кровотечениях, которые появляются циклически.
 • Porušenie menštruačnej funkcie sa prejavuje formou krvácania metrorágie s rôznym stupňom intenzity a trvania, ktoré prebieha náhodne a acyklicky.
 • Výskyt krvácania sa pozoruje v období medzi menštruačným krvácaním alebo bezprostredne po oneskorení menštruácie.
 • V adolescencii sa glandulárna hyperplázia endometria prejavuje vo forme krvácania z prieniku s vyprázdňovaním zrazeniny.
 • Pretrvávajúce a dlhodobé krvácanie vyvoláva anémiu, rôzne ochorenia, slabosť a závraty.
 • Glandulárna hyperplázia endometria spôsobuje vznik anovulačného cyklu, ktorý vedie k výskytu neplodnosti.

Jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria

Jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria je porucha fungovania sliznice vnútorného povrchu maternice. To sa prejavuje zvýšením počtu glandulárnych buniek endometria, ako aj zvýšením ich veľkosti bez patologických zmien v štruktúre. Súčasne môžu mať bunky žliaz iný tvar a môžu byť usporiadané odlišne. V tejto forme hyperplázie dochádza k separácii medzi funkčnými a bazálnymi vrstvami endometria, pri zachovaní hraníc medzi endometrium a myometrium.

Endometriálne bunky expandujú do svojich možných maximálnych veľkostí a po vyčerpaní všetkých dostupných bunkových zdrojov dochádza k odmietnutiu endometriálneho tkaniva. Existujú teda acyklické krvácanie z maternice, ktoré prechádzajú medzi menštruačným krvácaním a charakterizujú porušovanie menštruačných funkcií tela.

Niekedy sa počas pravidelnej menštruácie vyskytne acyklické krvácanie, ale vždy sa vyskytujú rozdiely oproti pravidelnému krvácaniu počas menštruácie. Vylučovanie krvi môže byť silné alebo slabé. V krvi, ktorá sa uvoľňuje počas patologického krvácania, môžete nájsť rôzne zrazeniny a zhluky, ktoré sú endometriálnymi odliatkami. Odsuny endometria sú vrstvy nezrelých buniek vnútornej sliznice maternice. Potom neexistuje úplná normalizácia fungovania endometria. Pretože nezrelé bunky nie sú úplne odmietnuté a nie je oddelená funkčná vrstva endometria od bazálnej membrány. V niektorých miestach sú oblasti akumulácie nezrelých buniek, ktoré rastú po celú dobu krvácania a po jeho zastavení.

V akejkoľvek forme hyperplázie endometria u chorej ženy neexistuje prakticky žiadny menštruačný cyklus. Existujúce krvácanie nie je uvoľnením z procesu bunkového rastu a rastu tkaniva. Zodpovedajúce procesy v maternici sa tiež netýkajú reprodukčných funkcií žien, pretože nie je možný výskyt tehotenstva s hyperpláziou endometria. Je to spôsobené tým, že vajcia sa nestanú zrelými, v dôsledku čoho sa nevyskytujú z vaječníkov.

Jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria je pomerne zriedka transformovaná na rakovinu tela maternice (približne jedno percento zo sto).

Jednoduchá glandulárna cystická hyperplázia endometria

Ďalšia fáza patologických zmien v endometriu je jednoduchá glandulárna cystická hyperplázia endometria. Vo vnútornej sliznici maternice dochádza k tvorbe endometriálnych cyst z buniek žliaz slizničnej vrstvy maternice. Sú to malé dutiny naplnené tekutinou, ktorá obsahuje nadbytok estrogénu.

Tento proces je spôsobený narušením fungovania glandulárnych buniek endometria, ktoré nie sú schopné absorbovať zvýšené množstvo hormónov. V dôsledku tejto anomálie sa nestrávený estrogén stláča bunkami do extracelulárneho priestoru.

Umiestnenie cyst pri hyperplázii endometria sa vyskytuje vo funkčnej vrstve maternice. Forma vytvorených cyst môže byť strom alebo racem. Takéto malé cysty sa môžu detegovať len pod mikroskopom počas histologického vyšetrenia zoškrabaných tkanív. Keď sa spája niekoľko dutín, môžu sa diagnostikovať patologické útvary pomocou ultrazvuku.

Fokálna glandulárna hyperplázia endometria

Pretože endometrium nemá jednotnú štruktúru, glandulárna hyperplázia sa nevyskytuje po celom jeho povrchu. Po prvé, hyperplastické procesy sa nachádzajú na tých častiach endometria, ktoré sa vyznačujú určitým zahusťovaním s normálnou štruktúrou a pôsobením v obvyklom zdravom stave vnútornej vrstvy maternice. Takéto procesy charakterizujú tvorbu fokálnej hyperplázie endometria. Na týchto miestach sa tvoria enometriálne polypy - výrastky kryštalických a žľazových vrstiev endometria spolu s tkanivami pod nimi.

Fokálna glandulárna hyperplázia endometria je charakterizovaná výskytom procesov bunkovej proliferácie v oblasti dna a rohov maternice. V týchto miestach endometriálne bunky prechádzajú najväčšími zmenami. Iné povrchy tohto orgánu nemôžu prejsť silnými zmenami (alebo ich podstúpiť oveľa menej často) kvôli zvláštnostiam štruktúry maternice.

Transformácie ovplyvňujúce povrch endometria mimo rohov maternice a jej dna sa označujú ako jednoduchá fokálna glandulárna hyperplázia endometria. Procesy hyperplázie vyskytujúce sa na sliznici dna a rohov maternice, nazývanej cystická forma fokálnej glandulárnej hyperplázie. Vďaka tomu je možný výskyt podobných alebo zmiešaných foriem fokálnej glandulárnej hyperplázie.

Fokálna forma glandulárnej hyperplázie je taká forma ochorenia, v dôsledku čoho sa zmenené bunky môžu transformovať na patologické a spôsobiť výskyt onkologických procesov.

Ohnisková jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria

Jednoduchá fokálna glandulárna hyperplázia endometria sa vyskytuje na vnútorných plochách endometria, ktoré neovplyvňujú dno maternice a jej rohy. Iný názov pre fokálnu hyperpláziu je lokálny, pretože v tomto prípade hyperplastické procesy neovplyvňujú celú oblasť vnútorného povrchu maternice. A v postihnutých oblastiach sa tvorí polyp alebo niekoľko polypov, ktoré sa tvoria z epitelu vrstiev a žliaz, ktoré ovplyvňujú tkanivá pod nimi.

V srdci vytvorených polypov sú nezrelé zarastené bunky endometria, ktoré nie sú odmietnuté a nie sú vyvedené z maternice pomocou krvácania. Na začiatku prechádzajú jednoduchou hyperpláziou a na tomto mieste sa tvoria polypy. Hrúbka endometriálneho tkaniva na tomto mieste sa môže zvýšiť na päť až šesť centimetrov.

Polypy sú telá zaobleného alebo mierne pretiahnutého tvaru, ktoré sú pripevnené na stonku. Základom polypu sú vláknité a žľazové bunky. Polyp môže byť vytvorený v množstve jedného alebo niekoľkých kusov. Niekedy sú fokálne formy glandulárnej hyperplázie, ktoré sa skladajú z klastrov veľkého počtu polypov.

Vonku majú polypy hladký povrch a ružovočervenú farbu. Ale niekedy dochádza k ulcerácii polypu v dôsledku defektov krvného obehu v dôsledku periodického odmietnutia tkaniva endometria. V štruktúre polypu sa pozorujú žľazy rôznych veľkostí, ktoré čiastočne prenikajú do strednej svalovej vrstvy maternice. Tiež v štruktúre polypu existuje mnoho zložiek spojivového tkaniva a krvných ciev rozšírených sklerotizovaných druhov.

Ohnisková jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria v mnohých prípadoch môže vyvolať výskyt rakoviny v maternici.

Aktívna hyperplázia endometriálnej žľazy

Stáva sa, že glandulárna hyperplázia endometria je asymptomatická. Takýto priebeh ochorenia charakterizuje pasívnu (alebo pokojovú) formu ochorenia - procesy hyperplázie majú pomalú chronickú formu. Je spojená s nízkou úrovňou aktivity hormónu estrogénu dlhodobého charakteru. Súčasne sú mitózy pomerne zriedkavé, jadrá a cytoplazma žliazových buniek sú intenzívne sfarbené.

Aktívna forma hyperplázie endometria má akútny priebeh prúdenia. Pri aktívnej forme ochorenia je glandulárna hyperplázia endometria charakterizovaná množinou výrazných symptómov. Predovšetkým prítomnosť určitých symptómov naznačuje, že patologické procesy v endometriu sa začali už dávno. Výskyt dysfunkčného krvácania, oneskorená menštruácia, bolesť, predĺžené krvácanie počas menštruácie - to všetko znamená aktívnu formu hyperplázie.

Aktívna endometriálna glandulárna hyperplázia má charakteristické znaky vo forme výskytu významného množstva bunkového delenia (mitózy) v glandulárnom epiteli a stromálnych bunkách. V cytoplazme je v tomto procese bledá farba ako v epitelových jadrách. Žľazy sa vyznačujú veľkým počtom svetelných buniek, čo je známkou silnej estrogénnej aktivity.

Atypická glandulárna hyperplázia endometria

Atypická glandulárna hyperplázia endometria sa prejavuje výskytom adenomatózy - reorganizácie bunkovej štruktúry a výskytu dostatočne silnej proliferácie, spočívajúcej v redukcii stromálnych elementov a polymorfizme jadier. Proces tvorby adenomatózy charakterizuje výskyt lézie zmenenej sliznice maternice, v ktorej sú bunky s atypiou štruktúry a fungovania pozorované v malých alebo silných stupňoch.

Procesy adenomatózy sa vyvíjajú buď vo funkčnej vrstve endometria, alebo v jeho bazálnej vrstve, alebo v oboch týchto vrstvách. V druhom prípade sa tkanivová degenerácia do nádoru vyskytuje rýchlejšie ako v dvoch predchádzajúcich prípadoch.

Atypická glandulárna hyperplázia endometria je prekancerózny stav, ktorý sa často mení na zhubné nádory. Približne desať percent prípadov adenomatózy vedie k rakovine endometria.

Procesy adenomatózy sa môžu vyskytovať nielen v hyperplastickom tkanive, ale aj v zriedenom a atrofickom tkanive.

Atypická glandulárna hyperplázia endometria má dve formy: bunkové (so zmenami v stromálnych a epiteliálnych bunkách) a štrukturálne (ovplyvňujúce zmeny tvaru a umiestnenia žliaz).

Existuje niekoľko stupňov vývoja tohto typu glandulárnej hyperplázie - nízkej, strednej a ťažkej.

Nízky stupeň adenomatózy sa prejavuje v rôznych veľkostiach žliaz, ktoré sú oddelené viacjadrovým a valcovitým epitelom. Separácia buniek nastáva aj pomocou tenkých vrstiev strómy.

V miernej forme ochorenia sa mení tvar žliaz. Ťažká forma adenomatózy je charakterizovaná silným rastom žliaz a tvorbou ich blízkej fúzie, pričom medzi nimi je úplná absencia strómy. V tomto štádiu existuje silný polymorfizmus viacfarebného epitelu žliaz.

Niekedy sa takéto patologické procesy vyskytujú v polype (s fokálnou formou endometriálnej hyperplázie), potom sa modifikovaný polyp nazýva adenomatózny a forma endometriálneho fokálneho atypického endometria.

Difúzna atypická hyperplázia endometria sa líši od fokálnej v tom, že sa objavuje rovnomerne na celom povrchu endometria maternice.

Glandulárna hyperplázia endometria bez atypie

Glandulárna hyperplázia endometria bez atypie zahŕňa nasledujúce formy tohto ochorenia:

 1. Jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria.
 2. Glandulárna cystická hyperplázia endometria.
 3. Fokálna (inak lokálna) glandulárna hyperplázia endometria.
 4. Fokálna cystická glandulárna hyperplázia endometria.

V týchto formách ochorenia samotná bunka rastie do svojho maximálneho stavu bez zmeny vnútornej štruktúry. V takýchto bunkách nie sú žiadne procesy proliferácie, charakterizované poklesom stromálnych elementov a výskytom výrazného polymorfizmu bunkových jadier.

Podrobnejšie o každej z týchto foriem glandulárnej hyperplázie endometria sa diskutovalo vyššie v príslušných častiach.

Glandulárna hyperplázia proliferatívneho typu endometria

Glandulárna hyperplázia proliferatívneho typu endometria je ďalším názvom pre proces patologického zvýšenia počtu buniek a ich rastu, ktorý sa nazýva rozdielne „glandulárna hyperplázia endometria“. Tieto dva názvy sa používajú pri diagnostike gynekológmi a patológmi.

Proliferácia je proces proliferácie tkaniva endometria, ku ktorému dochádza v dôsledku aktívneho bunkového delenia. S proliferáciou endometria nedochádza len k zvýšeniu celkového počtu buniek, ale aj k zvýšeniu ich objemu v dôsledku patologických hormonálnych porúch v tele. Tento proces môže byť charakterizovaný dvoma stavmi:

 • fyziologické - to znamená, že sú v normálnom rozsahu,
 • patologický - prechod do stavu ochorenia.

Podľa klasifikácie WHO z roku 1994 je glandulárna hyperplázia endometria charakterizovaná tromi formami:

 • jednoduchá hyperplázia,
 • komplexná hyperplázia,
 • vznik polypov.

Ak budeme postupovať z tejto klasifikácie, potom hyperplázia proliferatívneho typu endometria by sa mala nazývať jednoduchá hyperplázia. Jednoduché delenie buniek nie je charakteristické pre jednoduchú hyperpláziu. Zvýšenie endometriálneho tkaniva nastáva proliferáciou buniek žliaz. Ich zmeny štruktúry - žľazy sa zväčšujú, ich kanály sa silne vinú, je tu nerovnomerné usporiadanie žliaz medzi bunkami sliznice maternice. Zároveň sa nezvyšuje celkový počet žliaz.

Taktiež dochádza k vytesňovaniu epiteliálnych buniek a stromálnych ciev, nervov, spojovacích prvkov a tak ďalej zvýšenými žľazami a vďaka tomuto procesu ich celkový objem klesá.

Tiež, s jednoduchou hyperpláziou, nie sú žiadne bunky, ktoré by zmenili svoju štruktúru a môžu ďalej vyvolať výskyt nádorov.

Komplikovaná glandulárna hyperplázia endometria

Komplikovaná glandulárna hyperplázia endometria - charakterizovaná nehomogénnou akumuláciou zväčšených žliaz v endometriu.

Komplexná glandulárna hyperplázia endometria má dva typy:

 • komplexná hyperplázia bez atypie bunkových jadier,
 • komplexná hyperplázia s atypiou bunkových jadier.

Atypia - proces zmeny štruktúry buniek žliaz, v ktorom dochádza k deformácii štruktúry bunkového jadra.

S komplexnou hyperpláziou bez atypie jadier je možnosť karcinómu maternice na jej pozadí tri percentá všetkých prípadov ochorenia. S komplexnou hyperpláziou s atypickými jadrami asi dvadsaťdeväť percent prípadov ochorenia vyvoláva vznik rakoviny maternice.

Existuje aj ďalšia klasifikácia komplexnej glandulárnej hyperplázie endometria:

 1. Fokálna hyperplázia endometria (lokálna) - charakterizovaná výskytom ložísk hyperplastických lézií v niektorých oblastiach endometria, až do veľkosti šesť centimetrov.
 2. Polypózna hyperplázia endometria - charakterizovaná tvorbou polypov, v rozsahu od 1 do 1,5 cm v niektorých oblastiach endometria. Majú zaoblený tvar a rad farieb - od ružovej po fialovú.
 3. Atypická hyperplázia (adenomatózna) je charakterizovaná prítomnosťou atypických buniek - buniek s modifikovanou štruktúrou a patrí k prekanceróznym formám ochorenia. Vzniká atypická hyperplázia na pozadí jednoduchej glandulárnej alebo glandulárno-cystickej hyperplázie endometria.

Endometriálna glandulárna polyplasia

Hyperplázia endometriálneho glandulárno-polypózneho typu je typom komplexnej hyperplázie endometria, ktorá je charakterizovaná tvorbou polypov. Iný názov pre túto formu hyperplázie je fokálna glandulárna hyperplázia endometria. Podrobnosti o tejto forme hyperplázie endometria boli opísané vyššie.

Hyperplázia žľazových vláken v endometriu

Hyperplázia glandulárnej fibrózy endometria je charakterizovaná tvorbou polypov z glandulárneho a fibrózneho endometriálneho tkaniva. Vyzerajú ako lokálne ohniská rastu z bazálnej vrstvy endometria a obsahujú veľké množstvo spojivového tkaniva a významné množstvo žliaz. Keď sa vyskytne glandulárna fibrózna forma endometriálnej hyperplázie, pozoruje sa veľký počet žliaz rôznych tvarov a dĺžok, ako aj zahusťovanie sklerotizovaných stien krvných ciev.

Na základe lekárskej štatistiky je táto forma ochorenia najbežnejšia.

Zmiešaná glandulárna hyperplázia endometria

Zmiešaná glandulárna hyperplázia endometria sa vytvára ako výsledok vzhľadu viacerých foriem hyperplázie súčasne. Existuje jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria a cystická forma glandulárnej hyperplázie endometria, ktorá bola opísaná vyššie. Keď sa glandulárna forma hyperplázie vyvíja v niektorých oblastiach maternice a žľazová cystická v rohoch a spodnej časti maternice, nazýva sa to zmiešaná forma endometriálnej glandulárnej hyperplázie.

Existujú tiež kombinácie jednoduchej, typickej glandulárnej hyperplázie endometria s fokálnou formou. To znamená, že v niektorých častiach vnútornej maternice je pozorované jednoduché zvýšenie endometriálnych buniek a ich proliferácia, a na niektorých miestach napríklad glandulárne alebo glandulárne fibrózne polypy sa tvoria na dne maternice.

Железистая гиперплазия эндометрия и беременность

Железистая гиперплазия эндометрия и беременность – понятия несовместимые. Яйцеклетки просто не вызревают, поэтому не покидают пределы яичников. Такие нарушения являются следствием гормонального дисбаланса в женском организме.

Ak však dozrievanie vajíčka nastalo a opustilo hranice vaječníkov, tehotenstvo sa nebude môcť vyvinúť. K procesu oplodnenia dôjde, ale vajíčko nebude schopné implantovať do chorého endometriálneho tkaniva maternice pre ďalší vývoj embrya a odmietnuté organizmom.

Existujú zriedkavé prípady tehotenstva s diagnózou endometriálnej glandulárnej hyperplázie. Takéto tehotenstvo však môže skončiť spontánnym prerušením - potratom. V závažnejších prípadoch dochádza k vážnym odchýlkam vo vývoji plodu, ktoré sú nezlučiteľné s budúcim normálnym životom budúcej osoby.

Ak sa pred nástupom tehotenstva, ochorenie vyvinulo počas dlhého obdobia, môže sa objaviť výskyt nádorov maternice, ktoré neboli diagnostikované pred tehotenstvom. Tieto nádory rastú v zrýchlenej miere paralelne s plodom av prípade ťažkej malígnej povahy vystavujú život dieťaťa a matky významnému ohrozeniu.

Pre úspešné tehotenstvo je preto potrebné podrobiť sa komplexnému vyšetreniu a liečbe hyperplázie endometria. Reprodukčná funkcia sa obnovuje takmer u všetkých žien vo fertilnom veku. Koncepcia sa však môže plánovať len od jedného do troch rokov po ukončení lekárskych postupov.

Glandulárna hyperplázia endometria a IVF

Glandulárna hyperplázia endometria je charakterizovaná výskytom neplodnosti u ženy. Hormonálne zmeny v ženskom tele vedú k tomu, že vajíčko nevyzrel a preto neopúšťa hranice vaječníkov.

Navyše, v patologicky modifikovanom endometriu sa ani oplodnené vajíčko nebude môcť v budúcnosti konsolidovať a rozvíjať. Preto je najprv nevyhnutné normalizovať fungovanie endometria a potom sa zapojiť do reprodukčných postupov.

Po absolvovaní liečebného postupu a zlepšení stavu endometria u chorej ženy je možné použiť prirodzené aj IVF koncepčné metódy.

IVF - koncepčná metóda alebo mimotelové oplodnenie - metóda koncepcie, ktorá sa vykonáva mimo ženského tela. Synonymá pre IVF - koncepcia je termín "umelé oplodnenie".

Postup aplikácie umelej koncepcie je nasledovný. Z ženského tela sa vyberie vajíčko, ktoré sa umiestni do skúmavky a umelo oplodní. Embryo, ktoré sa objaví po oplodnení, sa nachádza v inkubátore, kde sa nechá vyvíjať počas dvoch až piatich dní. Potom sa pestované embryo umiestni do maternice ženy na neskorší vývoj.

Diagnóza hyperplázie glandulárnej endometria

Vykonávanie diagnostických postupov má veľký význam pri diagnostike endometriálnej glandulárnej hyperplázie. Pretože klinický obraz prejavov tohto ochorenia je podobný symptómom mnohých patologických procesov.

Diagnóza glandulárnej hyperplázie endometria sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 • Zber údajov v štúdii o pacientovej anamnéze a sťažnostiach. Gynekológ musí objasniť otázky súvisiace s nástupom objavenia sa krvácania z maternice, trvania krvácania, frekvencie ich výskytu, sprievodných príznakov krvácania atď.
 • Analýza pôrodnícko-gynekologických údajov - všeobecné a gynekologické ochorenia, rôzne operácie, pohlavne prenosné ochorenia, tehotenstvá v minulosti a výsledky z rezolúcie, stav reprodukčných funkcií pacienta, dedičnosť, použité metódy antikoncepcie.
 • Zber údajov a analýza vlastností menštruačného cyklu pacienta - vek nástupu menštruácie, trvanie a pravidelnosť cyklu, hojnosť krvácania a bolesť menštruácie, atď.
 • Ošetrujúci lekár vykonáva gynekologické vyšetrenie pacienta pomocou bimanálneho (dvojručného) vaginálneho vyšetrenia.
 • Použije sa postup gynekologickej sterilizácie mikroskopom.
 • Používa sa metóda transvaginálneho ultrazvuku, ktorá môže určiť hrúbku endometriálnej vrstvy maternice, ako aj prítomnosť polypoóznych výrastkov.
 • Diagnostika pomocou ultrazvuku skúma kategóriu žien, ktoré musia podstúpiť biopsiu endometriálnej aspirácie na potvrdenie diagnózy.
 • Diagnózu možno potvrdiť aj samostatným diagnostickým kyretážnym postupom. Túto metódu je možné využiť pred nástupom menštruačného krvácania alebo bezprostredne po ich objavení pomocou kontroly hysteroskopie - kontrola stien maternice hysteroskopickým prístrojom. Procedúra hysteroskopie pomáha vykonávať úplnú kyretáž (kyretáž) a úplne odstráni patologicky modifikované endometrium.
 • Endometriálne šroty sa podrobia histologickému vyšetreniu, počas ktorého sa stanoví typ hyperplázie a stanoví sa morfologická diagnóza.
 • Platnosť a informatívna diagnostická hysteroskopia je 94,5%. Transvaginálna ultrazvuková procedúra má nižšie percento informačného obsahu - 68,6%.

Pomocou postupu laparoskopie - zavedenie optického zariadenia do brušnej dutiny cez niekoľko malých rezov v prednej brušnej stene. Súčasne sa vyšetrujú orgány malej panvy a brušnej dutiny av prípade potreby sa vykonávajú lekárske zákroky.

 • So zavedenou diagnózou endometriálnej glandulárnej hyperplázie sa pacient podrobí diagnostickému postupu na štúdium hladiny hormónov progesterónu a estrogénov v krvi v prvej a druhej fáze menštruačného cyklu, ako aj množstva hormónov nadobličiek a štítnej žľazy.
 • Niekedy sa ako diagnostická pomôcka používa hysterografia a skenovanie rádioizotopom.
 • Postup stanovenia hladiny nádorových markerov v krvi - látok, ktoré vykazujú prítomnosť nádorov v tele, ako napríklad CA 125, CA 15-3.

Diferenciálna diagnóza endometriálnej glandulárnej hyperplázie sa vykonáva súčasne so symptómami mimomaternicového tehotenstva, trofoblastickým ochorením, polypy, eróziou krčka maternice, rakovinou maternice, myómami maternice.

vlastnosť

Hyperplázia endometria je patológia, ktorá ovplyvňuje celý urogenitálny systém. S jeho vývojom rastú tkanivá maternice, sú hrubšie a hustejšie, čím sa zvyšuje riziko transformácie buniek na malígne. Najmä v prípadoch, keď je detekovaná atypická alebo komplexná hyperplázia. Diagnostikujte patológiu u žien rôznych vekových kategórií.

Zvláštnosťou tejto choroby je, že ovplyvňuje nielen reprodukčné, ale aj imunitné, nervové, endokrinné systémy.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo začína patologický proces. Najdôležitejšie z nich - hormonálne poruchy. Choroba sa vyvíja pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

  • skorý alebo príliš neskorý regulačný nástup,
  • absencia porodu v histórii
  • poruchy fungovania endokrinného systému, t
  • strata komunikácie medzi hypofýzou a hypotalamom,
  • vystavenie stresu
  • ovariálna cysta
  • vykonávaním neúspešných činností, t
  • depresia imunity
  • prítomnosť infekčných ochorení v urogenitálnom systéme, vyskytujúcich sa v chronickej forme, t
  • použitie vnútromaternicového zariadenia, t
  • majú zlé návyky
  • nadmernej telesnej hmotnosti
  • ochorenia žlčových ciest, pečene a gastrointestinálneho traktu,
  • hypertenzia,
  • nekontrolovanej perorálnej antikoncepcie.

Tieto faktory majú osobitný vplyv na nástup menopauzy, ale v mladšom veku nie sú ženy imunitné voči rozvoju patológie.

Glandulárna hyperplázia je patológia, pri ktorej dochádza k abnormálnemu rastu endometriálnych buniek. Najčastejšie sa pozoruje po 40 rokoch. Vzhľadom na to, že nástup patologických zmien je vyvolaný hormonálnym poškodením, ochorenie je charakterizované nasledujúcimi klinickými prejavmi:

 • silné krvácanie nielen počas regulačného obdobia, ale aj v ďalších fázach cyklu,
 • výrazný syndróm bolesti počas kritických dní,
 • závraty a celkové poškodenie,
 • prudký pokles telesnej hmotnosti
 • menštruácia s zrazeninami
 • zlyhanie cyklu.

klasifikácia

Existuje niekoľko typov ochorenia:

 • jednoduchá hyperplázia žliaz bez atypie,
 • cystická žľaza,
 • cystická,
 • suterén,
 • atypický,
 • difúzna,
 • alopécia,
 • endometriálne polypy.

Bez ohľadu na typ patológie sa obdobie menštruácie stáva bolestivejším, vznikajú problémy s koncepciou. Na určenie typu hyperplázie sa vykonáva komplexná diagnostika ochorenia. Diagnóza sa vykonáva na základe získaných údajov.

Glandulárny cystic

Toto ochorenie sa začína vyvíjať v dôsledku nadmerných koncentrácií estrogénu a nedostatku progesterónu. Podobné poruchy sa vyskytujú pri cytoze vaječníkov, neprítomnosti ovulácie a prítomnosti nádorov produkujúcich hormóny v prívesekoch. Priechodky prestanú fungovať normálne.

Pre glandulárno-cystickú patológiu charakteristickú cystickú cysty glandulárneho tkaniva. Novotvary sú malé, hromadia tekutinu, ktorá obsahuje veľa estrogénu.

S vývojom tejto patológie sa zväčšujú veľkosť a objem žliaz, ale nie v množstve, po ktorom sa transformujú na cysty. Bazálna vrstva nie je oddelená od funkčnej. Vypúšťanie vo forme krvi sa stáva patologickým, objavuje sa acyklické krvácanie, ruší sa menštruačný cyklus a reprodukčná funkcia.

Táto patológia je zriedkavo diagnostikovaná. Príčinou jej vývoja sú často zápalové procesy vo vagíne alebo maternici. Ochorenie vedie k prerastaniu žliaz bazálnej vrstvy a vzniku pomerne veľkých polymorfných jadier stromálnych buniek.

Pôvodne patológia prebieha bez sekrécií mimo regulačného obdobia. Ďalej sa objavuje dlhodobá a bolestivá menštruácia a acyklické krvácanie.

Endometriálne polypy

Polypy endometriálneho tkaniva sú zrazeniny, na ktorých sa objavujú svetloružové bubliny. Rovnako ako myómy maternice, táto patológia v počiatočnom štádiu je asymptomatická. Novotvary môžu mať rôzny tvar a veľkosť.

Maternicové tkanivo nadmerne rastie. Polypy majú často tenkú nohu, ale môžu vyrastať priamo z samotného endometria.

Patológia je náchylná na časté recidívy, najmä u žien po 50 rokoch, kedy sa významne znižuje koncentrácia pohlavných hormónov.

Schopnosť otehotnieť

Dokonca aj s jednoduchou glandulárnou hyperpláziou je otehotnenie veľmi problematické a vysoko nežiaduce. Ovulácia vo vývoji patológie je narušená, trvanie menštruačných zmien. V dôsledku nadmernej proliferácie slizníc reprodukčného orgánu nemôže vajíčko implantovať a dochádza k sterilizácii. Aj keď sa koncepcia stala, výsledok bude nepriaznivý. Často to všetko končí spontánnym potratom. Možné sú aj závažné abnormality vo vývoji plodu.

Tehotenstvo s hyperpláziou môže viesť k aktívnemu rastu polypov vo vaječníkoch a maternici, ako aj k ich mutáciám na zhubné nádory.

Diagnostické metódy

Na identifikáciu hyperplázie a určenie jej typu sa vykonáva rad diagnostických opatrení:

Až po presnom stanovení diagnózy je možné nájsť optimálny priebeh liečby.

Štúdia sa uskutočňuje transvaginálnou metódou medzi periódami. Zároveň je možné identifikovať zmeny v tkanivách maternice, určiť ich závažnosť a rozsah. Ultrazvuk poskytuje presný obraz o stupni zhrubnutia reprodukčného orgánu, prítomnosti uzlín, cyst a polypov. V dôsledku toho sa patológia nielen deteguje, ale objavujú sa aj informácie o stave blízkych orgánov.

škrabanie

Uskutočnením ultrazvuku nie je možné identifikovať štrukturálne a morfologické zmeny, ktorým prešla sliznica maternice. Z tohto dôvodu sa uchýliť k diagnostické škrabanie. Do vaginálnej dutiny sa vloží špeciálna slučka alebo kyreta a potom sa uskutočnia všetky potrebné manipulácie v krčku maternice a dutine reprodukčného orgánu. Výsledné biomateriály sa prenášajú na následný laboratórny výskum.

Liečebný režim

Voľba taktiky na liečbu glandulárnej hyperplázie endometria závisí od mnohých faktorov, vrátane veku ženy, klinických znakov, histórie asociovaných patológií a formy ochorenia. Výber liekov by mal vykonávať výlučne lekár. V niektorých prípadoch, bez chirurgického zákroku nemôže urobiť.

Medzi základné princípy liečby patria:

 • používanie špeciálnych prostriedkov na zastavenie krvácania z maternice, t
 • obnovenie menštruačného cyklu alebo urýchlenie procesu atrofických zmien,
 • prevencia relapsov.

V prípade zistenia patológie v období sexuálneho vývoja je schéma liečby nasledovná:

 1. Restoratívna a hemostatická liečba (Oxytocin, Vikasol, komplexy vitamín-minerál a prípravky obsahujúce železo).
 2. Hormonálne lieky (Rygevidon, Marvelon).
 3. V neprítomnosti riadneho účinku farmakoterapie sa kyretáž vykonáva vo vnútri krčka maternice a reprodukčného orgánu.

Ak sa u ženy v reprodukčnom veku začala vyvíjať patológia, potom po všetkých diagnostických opatreniach sa hormonálna terapia predpisuje takými liekmi ako Norethisterone alebo Danazol. V neprítomnosti požadovaného účinku sa uchýlili k operácii. V prípade polycystických lézií sa resekcie resekujú a keď sa detegujú nádory produkujúce hormóny, odstránia sa vaječníky. Tehotenstvo v budúcnosti sa stáva nemožným.

V období menopauzy vykonávajú predovšetkým hysteroskopiu. V závislosti od toho, aké výsledky boli získané v priebehu štúdie, môžu byť predpísané hormonálne lieky alebo chirurgický zákrok.

Patológia, ktorá sa vyvinula počas menopauzy, sa zvyčajne lieči vypršaním genitálneho orgánu a vaječníkov. Hormonálna liečba je možná len v prípade primárnej hyperplázie žliaz.

Glandulárna hyperplázia je nebezpečné ochorenie, ktoré vyžaduje urgentnú liečbu. Problémom je, že je často asymptomatický v počiatočnom štádiu vývoja a je diagnostikovaný skôr neskoro, keď je rozsah lézie už dosť veľký. Závažné komplikácie, ktoré patológia vyvoláva, sú neplodnosť a transformácia na malígny nádor. To je dôvod, prečo je potrebné rýchlo odstrániť patologický proces. Pri včasnej a správne zvolenej terapii je reprodukčný systém najčastejšie úplne obnovený.

Opis choroby

Lekári hovoriaci o tom, čo je glandulárna hyperplázia endometria maternice (LGE), venujú pozornosť štrukturálnym zmenám v tkanive žliaz.

Pod vplyvom objektívnych dôvodov sa jeho bunky začínajú deliť a aktívne sa množia, dochádza k rastu opísaných štruktúr, sliznica maternice sa stáva silnejšou.

Tento proces sa vyvíja nerovnomerne, niektoré prvky, zväčšujúce sa veľkosť, začínajú sa uhniezdiť a ukotviť medzi sebou, pričom majú krivočarý tvar, ich lumen sa stáva hrubším.

Pri absencii liečby u žien v rokoch (po 50 rokoch) sa významne zvyšujú riziká, ktoré prispievajú k znovuzrodeniu benígneho novotvaru.

Stáva sa malígnym, vzniká rakovinový nádor, ktorý sa rýchlo metastázuje. Preto je také dôležité vedieť rozpoznať príznaky patológie a včas reagovať na špecialistov.

Ohnisková forma

Keď bunková proliferácia nie je rovnomerná, ale je lokalizovaná v určitých oblastiach, je diagnostikovaná fokálna glandulárna hyperplázia. Jeho vývoj vedie k tvorbe elevácií na stene maternice, pripomínajúcich cysty.

Oblasť lézie je iná: mizivá (niekoľko milimetrov) a veľká (niekoľko centimetrov).

Včasná detekcia fokálnej glandulárnej hyperplázie endometria pomáha predchádzať znovuzrodeniu a malignite postihnutých patológií tkaniva.

Ak sú lézie rozložené po celej oblasti vnútorných stien reprodukčného orgánu, hovoria o vzniku difúznej formy ochorenia.

Keď sa vyvinú procesy, pri ktorých sa diagnostikuje komplexná hyperplázia endometria bez atypie, deteguje sa zoskupenie patologicky zmenených žliaz s heterogénnou štruktúrou. 3% týchto prípadov končia rakovinou.

Na rozdiel od jednoduchej typickej glandulárnej hyperplázie endometria, komplexná forma vyvoláva nerovnováhu medzi zložkami stromatu a tubulárnych žliaz, ale nevedie k zmene štruktúry jadier buniek.

Keď sa vyvíja jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria, zistí sa významné zvýšenie množstva glandulárneho tkaniva, pričom sa zachová štruktúra štruktúry samotných žliaz, pravdepodobnosť regenerácie poškodených tkanív je veľmi nízka (len 2%).

Proces aktívneho delenia, ku ktorému dochádza na bunkovej úrovni, vedie k zvýšeniu hrúbky slizničnej vrstvy, sú zoskupené modifikované žľazy s jednoduchou glandulárnou hyperpláziou endometria bez atypie, ale pod nimi je aktívna stróma.

Tajomstvo hlienu z tubulárnych žliaz sa vylieva celkom voľne, takže jednoduchá hyperplázia neporušuje funkčnosť genitálneho orgánu, nedovoľuje, aby sa jeho steny držali pohromade.

liečenie

Na liečenie glandulárnej hyperplázie endometria sa používa hormonálna terapia.

V prípade, že patológia je diagnostikovaná u žien pred a po 40 rokoch, lekár vyberá lieky a dávku, ktorá môže minimalizovať riziká vedľajších účinkov (prírastok hmotnosti, výskyt nadmerného rastu vlasov a akné).

Hlavným cieľom protidrogovej terapie je zastaviť stratu krvi, aby telo stratilo zdroje.

Liečebný režim preto nevyhnutne zahŕňa:

 • Perorálne kontraceptíva, ktoré zahŕňajú estrogén aj progesterón ("Regulon"). Priebeh liečby sa predlžuje na šesť mesiacov. Počas tejto doby sa vďaka drogám telo ženy učí produkovať progesterón v správnom množstve.
 • Syntetické analógy progesterónu ("Norkolut", "Duphaston"). Ich príjem stimuluje obnovenie menštruačného cyklu a inhibuje rast jednoduchej hyperplázie endometria bez atypie. Kurz recepcie - od 3 do 6 mesiacov.
 • Angonisti uvoľňujúci gonadotropín (Leuprorelin, Goselerin) inhibujú produkciu estrogénu, ktorý stimuluje rast sliznice maternice. Spomaľujú delenie buniek a znižujú hrúbku sliznice maternice. Existujú podobné lieky vo forme nazálneho spreja („Buselerin“ alebo „Nafarelin“). Sú predpísané pri užívaní tabliet je nežiaduce zo zdravotných dôvodov. Trvanie kurzu od 4 do 10 týždňov.

Okrem hormonálnej terapie je potrebné liečiť jednoduchú glandulárnu hyperpláziu endometria pomocou vitamínových komplexov, fyzioterapiou (elektroforézou) a korekciou anémie, ktorá vždy sprevádza opísanú chorobu.

Je dôležité vykonávať ultrazvukové vyšetrenie každých šesť mesiacov po ukončení užívania predpísaných liekov.

konzervatívny

Pretože hlavnou príčinou ochorenia je vymiznutie ovulácie, účelom konzervatívnej liečby je eliminácia patológií, ktoré spôsobujú opísaný stav (nádor hypofýzy, reumatizmus, metabolický syndróm, polycystický vaječník).

Terapeutická schéma je vyvinutá s prihliadnutím na komplexnú liečbu identifikovaných komorbidít.

chirurgický

Chirurgická liečba sa vykonáva rôznymi spôsobmi, výber špecifického smeru závisí od identifikovanej formy, závažnosti ochorenia.

 • Kryodestrukcia je operácia, pri ktorej sa „zamrznutie“ postihnutých oblastí vykonáva kvapalným dusíkom. Pri pôsobení chladu, bunky zapojené do patológie umierajú, potom sa odmietajú a evakuujú nezávisle von.
 • Laserová ablácia je operácia, pri ktorej sa postihnuté bunky rozkladajú tepelným spracovaním a potom gravitačne prechádzajú cez vagínu von. Po kauterizácii laserom sa sliznica obnoví prirodzeným spôsobom, obnovenie sa vykoná rovnako ako po menštruácii, pričom endometria žliaz plne získa svoje funkcie.
 • Hysterektómia maternice je operácia, ktorá zahŕňa odstránenie orgánu spolu s príveskami. Takáto radikálna metóda liečby sa používa vtedy, keď predbežná štúdia postihnutých tkanív odhalila prítomnosť onkologických procesov. Hysterektómia maternice sa nevyhnutne vykonáva v prípade diagnózy adenomatózy u žien po menopauze.

Po každom type chirurgickej liečby je potrebná hormonálna liečba. Pomáha zlepšovať celkový stav, pri zachovaní maternice, aby sa zabránilo riziku opätovného výskytu ochorenia.

Ľudové metódy

Dosiahnutie najlepších terapeutických výsledkov poskytuje kombináciu tradičnej a obľúbenej liečby.

Príroda sama dala ľudstvu množstvo liečivých rastlín, medzi ktoré patria analógy ženských hormónov.

Nasledujúci univerzálny komplex sa považuje za najúčinnejší v boji proti opísanej patológii:

 • V prvých 30 dňoch ľudovej terapie je potrebné vypiť pol pohára šťavy z červenej repy na prázdny žalúdok každé ráno a potom pred večerou vypiť šťavu zo žltej mrkvy. Pred každým jedlom vnútri lyžice ľanového oleja. Raz za sedem dní, výplach, pomocou infúzie bylín celandine. Ak chcete pripraviť, aby čerstvé listy rastliny. 50 gramov surovín sa naleje na dva litre vriacej vody a naplní sa dvanásť hodín. Pred procedúrou vyplachovania sa liečivá infúzia zahreje na príjemnú teplotu pre telo.
 • Počínajúc 32. dňom sa aloe tinktúra pridáva do už opísanej schémy. Pripravuje sa takto: 400 gramov čerstvej šťavy zmiešanej v rovnakom pomere s kvetinovým medom, nalejte fľašu "Cahors" (0,7 litra) a trvajte na zmesi získanej počas polmesiaca. Každý deň musíte vypiť 150 ml. V tomto štádiu vstúpte a prijímajte tinktúru pripravenú na báze bórovej maternice. Pripravuje sa denne (na 20 gramov suchej suroviny pohár horúcej vody, liek je pripravený do troch hodín) a počas dňa je opitý.
 • V treťom mesiaci sa odoberú všetky šťavy a tinktúry, výplach sa zruší.
 • Keď príde štvrtý mesiac, preberie sa týždňová prestávka, po ktorej sa obnoví len príjem ľanového oleja a infúzia z maternice bóru.

Takáto liečba sa vykonáva na posilnenie imunitného systému, zlepšenie stavu urogenitálneho systému, normalizáciu hormonálnych hladín.

Možné komplikácie

Je potrebné urobiť prognózy založené na identifikovanej forme ochorenia. Netypická forma sa považuje za najnebezpečnejšiu. V 50% prípadov sa mení na rakovinu.

Iné formy môžu viesť k neplodnosti. Odmietnutie liečby často vedie k rozvoju ťažkej anémie.

Jednoduchá forma nie je náchylná na malignitu, ale často sa opakuje, čo spôsobuje poruchu celého močového systému.

Lekári, opisujúci etiológiu ochorenia, dávajú pozor na skutočnosť, že výskyt abnormalít sa vyskytuje na pozadí reštrukturalizácie hormonálneho pozadia u dievčaťa počas jej puberty, u ženy počas tehotenstva alebo menopauzy.

Polycystóza vaječníkov, potraty, ochorenia spôsobené metabolickými poruchami, dysfunkcia obličiek a pečene a hypertenzia môžu vyvolať túto chorobu.

Rizikom sú ženy, ktoré umelo ukončili tehotenstvo, užívajú hormonálnu antikoncepciu s náhlym vysadením takýchto liekov.

prevencia

Pravidlá prevencie chorôb sú veľmi jednoduché. Aby sa zabránilo rozvoju ochorenia, je dôležité, aby sme nemali potrat, aby sme sa chránili pred stresovými situáciami, viedli aktívny životný štýl, navštívili gynekológa každé dva roky na rutinné vyšetrenie.

Je dôležité dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, včas liečiť infekčné a zápalové ochorenia, odmietnuť užívať alkohol. Má vždy pozitívny vplyv na prácu urinogénneho systému.

Symptómy a formy

V mnohých prípadoch je ochorenie diagnostikované náhodne počas rutinného vyšetrenia. Je to spôsobené tým, že jednoduchá hyperplázia glandulárnej endometria často nie je sprevádzaná výraznými príznakmi, je veľmi skrytá, najmä v počiatočných štádiách.

Keď sa choroba aktívne vyvíja, žena si všimla nasledujúce príznaky:

 • Poruchy menštruačného cyklu.
 • Bohatá menštruácia alebo menorágia.
 • Acyklické krvácanie z maternice alebo metroragia. Vyskytujú sa v období medzi normálnou menštruáciou.
 • Ťahanie a trhanie v spodnej časti brucha, často siahajúce až k dolnej časti chrbta.
 • Chudokrvnosť.
 • Veľká slabosť, indispozícia, všeobecná letargia.

Prítomnosť týchto príznakov je základom pre okamžitú liečbu lekárskej starostlivosti, pretože iba rýchly začiatok liečby môže zabezpečiť normálne fungovanie ženského tela a zachovať schopnosť otehotnieť, znášať tehotenstvo a porodiť zdravé dieťa.

Hyperplázia endometria existuje v dvoch formách - jednoduchých a cystických.

Možno tvrdiť, že obe tieto formy sú etapami vývoja toho istého procesu. Glandulárna hyperplázia sa nazýva v dôsledku zmeny tvaru a rastu endometriálnych žliaz. Kvôli rozdielu v štruktúre rôznych častí sliznice maternice sa nevyskytuje glandulárna hyperplázia na celom povrchu, ale je rozdelená ako oddelené oblasti - ohniská. Po prvé, choroba postihuje tie časti maternice, kde je endometriálna vrstva spočiatku hrubšia ako na iných miestach. Táto forma hyperplázie sa nazýva fokálna.

Zostávajúce časti vnútornej dutiny maternice sú menej náchylné na rast, preto sa tu často vyskytuje cystická forma hyperplázie. Tam, kde sa prekrývajú oblasti s rôznymi formami problémov, existuje zmiešaná forma ochorenia.

Komplikácie a prognóza

Hyperplázia maternice môže byť sprevádzaná polycystickými vaječníkmi, čo predstavuje priamu hrozbu pre plodnosť ženy.

Jednoduchá hyperplázia endometriálnej glandulózy často nesie nebezpečenstvo náhleho krvácania z prieniku, ktoré môže byť riskantné aj pre život pacienta. Faktom je, že krvácanie z maternice je zvyčajne veľmi ťažké a je dosť ťažké zastaviť ich kvôli veľkému počtu ciev v stenách maternice. V kritických situáciách, aby sa zachránil život ženy, človek sa musí uchýliť k radikálnej metóde - odstráneniu maternice. To je dôvod, prečo len včasné odvolanie na lekársku pomoc môže zachrániť pôrodnú funkciu.

Okrem náhleho krvácania zahŕňa rad nebezpečných komplikácií vysoké riziko endometriózy a myómy maternice. Tieto ochorenia ďalej zvýšia možnosť koncepčných problémov, ako aj vážne zhoršia zdravotný stav žien.

Hoci sa predpokladá, že glandulárna hyperplázia zriedkavo degeneruje do malígnych novotvarov, stále existuje riziko rakoviny.

Čím neskôr žena vyhľadáva lekársku starostlivosť, tým vyššie je riziko vzniku onkológie. Ak sa v počiatočných štádiách zistí hyperplázia, odporúča sa použiť konzervatívnu liečbu a žena musí byť neustále pod lekárskym dohľadom.

S riadnou liečbou a dodržiavaním požiadaviek zo strany ženy so všetkými požiadavkami môže choroba ustúpiť, čo jej zachráni možnosť otehotnieť a produkovať dlho očakávané a trpiace dieťa.

Obsah

Glandulárna hyperplázia endometria je proces patologickej povahy, ktorý je sprevádzaný rastom sliznice reprodukčného orgánu. Dôvodom pre vývoj takéhoto patologického javu je zvýšenie objemu glandulárnych buniek v dôsledku ich štrukturálnych zmien. Charakteristické príznaky tohto ochorenia sú silná menštruácia, anovulačné krvácanie a anémia.

Hyperplázia endometria vyžaduje povinnú liečbu, pretože jej progresia v ženskom tele môže dlhodobo spôsobiť nedostatok tehotenstva a rozvoj malígnych novotvarov. Mnohí pacienti uprednostňujú liečbu patológie ľudovými liekmi.

Príčiny ochorenia

Najčastejšie toto ochorenie začína jeho vývoj v dôsledku zmien hladiny hormónov v tele pacienta. V reprodukčnom veku existujú rôzne cyklické zmeny, medzi ktorými sú najvýraznejšie problémy s fungovaním vaječníkov a endometriózou.

Glandulárna hyperplázia endometria sa môže vyvinúť v dôsledku nasledujúcich dôvodov:

 • Tvorba myómov v dutine reprodukčného orgánu,
 • Vývoj syndrómu polycystických vaječníkov,
 • Progresia endometriózy,
 • Diagnóza endometritídy.

Okrem toho sa toto ochorenie môže vyvinúť v dôsledku:

 • Gynekologické operácie inej povahy, t
 • Diagnostická kyretáž endometriálneho tkaniva,
 • Vykonávanie potratov.

Nepriaznivé faktory, ktoré môžu spôsobiť vznik endometriálnej hyperplázie maternice, môžu byť:

 • Neprítomnosť pacienta
 • Menopauza v neskorších štádiách
 • potrat,
 • Odmietnutie používať hormonálnu antikoncepciu.

Hyperplázia endometria je sprevádzaná progresiou rôznych extragenitálnych patológií, medzi ktorými sú najčastejšie:

 • Patológovia štítnej žľazy,
 • Poruchy orgánov, ako sú pečeň a nadobličky,
 • Rýchly prírastok hmotnosti
 • Zvýšenie tlaku
 • Diabetes mellitus
 • Vývoj mastopatie.

Okrem toho je izolovaný genetický faktor, to znamená, že patológia môže byť zdedená z matky na dcéru.

Príznaky ochorenia

Progresia endometriálnej glandulárnej hyperplázie u slabšieho pohlavia je sprevádzaná rozvojom určitých symptómov.

Väčšina pacientov si všimne porušenie menštruačného cyklu, čo sa prejavuje nasledovným:

 • Cyklus sa stáva jednofázovým a hladina estrogénu výrazne prevyšuje povolenú mieru,
 • Po oneskorení nasledujúceho mesačného obdobia sa môže vyskytnúť anovulačné krvácanie z maternice,
 • Strata krvi je zvyčajne hojná a krvné zrazeniny sú prítomné,
 • Pretrvávajúce silné krvácanie vyvoláva rozvoj anémie.

Okrem toho je narušená všeobecná pohoda ženy, čo sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Koža sa stáva bledou,
 • Časté závraty a bolesti hlavy,
 • Všeobecná slabosť.

Krvácanie z maternice počas intermenštruačného obdobia sa zvyčajne vyskytuje zriedkavo a nie je príliš hojné. V prípade, že patogenéza je zistená v postmenopauze a dôvodom jej vývoja je fyziologický pokles obsahu estrogénu v tele, potom je výtok rozmazaný.

Niektorí pacienti nevenujú pozornosť vzniku krvácania s hyperpláziou a vnímajú ich pre dlhodobú menštruáciu. Najčastejšie sa ženy obrátia na špecialistu, keď začnú plánovať tehotenstvo, ale všetky pokusy sú neúspešné. V prípade, že vývoj hyperplázie v maternici nastane na pozadí ovulácie, neplodnosť sa stáva charakteristickým príznakom takéhoto ochorenia.

V niektorých prípadoch sa u pacientov s glandulárnou hyperpláziou endometria môže vyskytnúť bolesť. Príčinou ich výskytu sa stáva veľký polypy v dutine reprodukčného orgánu a kŕčové bolesti sa stávajú prirodzenou reakciou tela. S rozvojom nekrózy v oblasti tela polypu alebo v prípade porušenia príjmu živín sa prejavujú bolestivé pocity.

Tehotenstvo v patológii

Bohužiaľ, tehotenstvo je úplne nekompatibilné s glandulárnou hyperpláziou a toto sa deje z nasledujúceho dôvodu: pri tejto patológii samičie zárodočné bunky jednoducho nedokážu dozrieť a preto neopúšťajú vaječník. K rozvoju tejto patológie dochádza v dôsledku zmien hladiny hormónov v tele.

Napriek tomu existujú prípady, keď vajíčko dozrieva, opúšťa vaječníky a otehotnie. V tejto situácii dochádza k procesu oplodnenia, avšak v budúcnosti sa tehotenstvo jednoducho nemôže rozvíjať. Keď vstúpi do dutiny reprodukčného orgánu, oplodnené vajíčko jednoducho nemôže preniknúť do chorej sliznice maternice a potom je ženským telom odmietnuté.

Niekedy s touto chorobou, tehotenstvo stále dochádza, ale končí potrat. V závažnejších prípadoch sa diagnostikujú rôzne abnormality vyvíjajúceho sa plodu, ktoré môžu ohroziť jeho život.

V prípade, že tehotenstvo nastane potom, čo pacient dlhodobo ochorel, spôsobuje to vznik nádorov inej povahy v maternici. Takéto nádory začínajú rýchlo rásť s plodom a so svojou malígnou povahou zvyšuje riziko pre matku a dieťa.

Z tohto dôvodu je dôležité uskutočniť komplexný prieskum pred plánovaním tehotenstva. Pri diagnostikovaní hyperplázie je predpísaná účinná liečba na obnovenie reprodukčnej funkcie tela. Dokonca aj po lekárskej terapii možno tehotenstvo naplánovať len niekoľko rokov po ukončení liečby.

Vlastnosti liečby ochorenia

Ak sa zistí glandulárna hyperplázia endometria, liečba je nevyhnutne predpísaná, pretože existuje nebezpečenstvo jeho malígnej transformácie. V prípade, že žena nebude dlho otehotnieť, potom len odstránenie hyperplastického procesu pomôže obnoviť reprodukčný systém.

Liečebných patológov možno vykonávať rôznymi metódami a ich voľba je určená nasledujúcimi faktormi:

 • Vek pacienta
 • Povaha hormonálnych zmien
 • Prítomnosť komorbidít.

Cieľom liečby glandulárnej hyperplázie endometria reprodukčného orgánu nie je len eliminácia ochorenia, ale aj eliminácia príčin a možných komplikácií.

Spočiatku sa vykonáva operácia a jej hlavným cieľom je odstrániť patologické oblasti sliznice genitálneho orgánu.

Takéto ošetrenie sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód: t

 • Vedenie kyretáže dutiny maternice,
 • Hysteroskopia.

Eliminácia patologického procesu nemôže zaručiť úplnú liečbu pacienta. Je dôležité pochopiť, že akonáhle je tkanivo endometria obnovené, patológia sa začne opäť vyvíjať.

Po odstránení patologického procesu pomocou chirurgického zákroku sa liečba vykonáva pomocou hormonálnych prípravkov. Hlavnou úlohou hormonálnej terapie je potlačenie nekontrolovanej proliferácie endometriálneho tkaniva reprodukčného orgánu.
Pri tomto type ochorenia sa často predpisujú perorálne kontraceptíva:

Okrem toho sa ošetrenie vykonáva s použitím gestagénov a najúčinnejšími z nich sú:

Moderná medicína vám umožní zbaviť sa glandulárnej hyperplázie endometria a zabrániť vzniku rakoviny.

Po tom, čo sa mnohé ženy dozvedeli o svojej chorobe, začali hľadať odpoveď na otázku, či hyperplázia endometria môže byť liečená ľudovými liekmi. V skutočnosti je možné liečiť túto patológiu, a to tak chirurgickým zákrokom, ako aj ľudovými prostriedkami. Pred použitím tradičnej medicíny je potrebné poradiť sa s odborníkom, ktorý pomôže vyhnúť sa vzniku mnohých komplikácií.

Eliminácia patológie ľudových prostriedkov nie vždy prináša pozitívny účinok, pretože s ich pomocou je možné sa zbaviť len symptómov ochorenia.

Tradičná medicína ponúka nasledujúce recepty na boj s hyperpláziou endometria s bylinkami:

 1. Dobrým účinkom je infúzia bórovej maternice, ktorá môže byť pripravená nasledovne: do malej nádoby nalejte 10 polievkových lyžíc suchej trávy a nalejte 500 ml vodky.

  Výsledná hmota musí byť niekoľko dní udržiavaná na tmavom mieste. Vezmite tento liek sa odporúča 2-3 krát denne, 5 ml na niekoľko mesiacov.

 2. Mnohí pacienti používajú tinktúru žihľavy. K tomu 200 g suchých rastlín nalejte 500 ml vodky a trvajte na výslednej zmesi 14 dní. Výsledný liek sa odporúča užívať 5 ml dvakrát denne.
 3. Môžete použiť recept tradičnej medicíny, ktorý sa pripravuje nasledovne: šťava z koreňových koreňov sa zmieša so šťavou zo zlatého fúzu a výsledná tekutina sa užíva v 10 ml niekoľkokrát denne. Priebeh liečby trvá 6 mesiacov.

Eliminácia glandulárnej hyperplázie sa môže uskutočniť rôznymi spôsobmi, vrátane ľudových prostriedkov. Je dôležité si uvedomiť, že takáto patológia vyžaduje povinnú elimináciu, pretože sa môže transformovať na onkológiu.

Prínos a poškodenie zemiakovej šťavy v maternicovom myóme

Súvisiace články

 • Oligomenorea, čo to je: zistíme ...

 • Vaginálna dysplázia: ...

 • Prečo sa zobrazuje ...

 • Vegetatívna vaskulárna dystónia s ...

 • Vaginitída: čo je toto ochorenie a ako ...

 • Výkaly čierne, keď

 • Vlastnosti liečby kašľa, keď ... t

 • Gestos: čo je to choroba a ako ...

 • Laparotomické vaječníkové cysty: ...

 • Tehotenský test s ...

 • Čo môžete brať tehotná ...

Zdravie> Ja a vy> Zdravie žien> Jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria: príčiny, príznaky, liečba ochorenia

Príčiny choroby

Tento patologický stav môže byť diagnostikovaný u ženy bez ohľadu na jej vek.

Takéto porušenia v tele vznikajú v dôsledku hormonálnych zmien. Patrí medzi ne puberty dievčatá alebo menopauza.

Choroba sa môže vyskytnúť na pozadí patologických procesov pohlavných orgánov:

 • endometrióza
 • Ovariálna dysfunkcia
 • Polycystický vaječník
 • Maternicový myóm
 • Nádor vaječníkov
 • endometritída

Tieto patologické stavy vznikajú v dôsledku toho, že rovnováha hormónov v ženskom tele je narušená. Počas tohto obdobia sa estrogén produkuje v nadmerných množstvách a progesterón sa redukuje.

Doteraz vykonávané potraty u ženy môžu tiež viesť k výskytu tohto ochorenia.

Hyperplázia sa môže vyskytnúť v dôsledku diagnostického zásahu. Príčinou tohto ochorenia môže byť akákoľvek gynekologická operácia.

Ak žena umelo prerušila tehotenstvo, môže tiež viesť k výskytu tohto ochorenia.

Riziková skupina zahŕňa ženy, u ktorých bola diagnostikovaná obezita alebo hypertenzia. Diabetes mellitus často vedie k progresii ochorenia. Príčinou tohto ochorenia môže byť ochorenie obličiek alebo pečene. Vo väčšine prípadov sa hyperplázia vyskytuje na pozadí ochorenia štítnej žľazy.

Príčiny vzniku choroby sú mnohé. Preto musí byť zástupca slabšieho pohlavia čo najviac opatrný voči svojmu zdraviu.

Symptómy hyperplázie

Glandulárna hyperplázia - proliferácia endometriálnych buniek v sliznici maternice

Patologický stav je charakterizovaný pomerne výraznými príznakmi.

V prvom rade je poškodená menštruačná funkcia ženy. Výsledkom je krvácanie z maternice, ktoré má patologický charakter. Toto ochorenie sa tiež prejavuje menorágiou. Ide o periodické intenzívne a dlhodobé krvácanie, ktoré je charakterizované cyklickým.

Hyperplázia sa veľmi často prejavuje krvácaním metrorágie. ktoré majú rôzny stupeň intenzity. Tento stav je charakterizovaný rôznym trvaním, nedostatkom konzistencie a acyklickosti. Pri adolescentnej glandulárnej hyperplázii sa u adolescentov môže vyskytnúť krvácanie okamžite po oneskorenej menštruácii alebo medzi jednotlivými obdobiami. S rozvojom ochorenia sú často pozorované krvácanie z prieniku, v ktorom sú zrazeniny.

V dôsledku konštantného a dlhodobého krvácania je u ženy diagnostikovaná anémia. Pacienti sa tiež sťažujú na malátnosť, závraty a slabosť. Keď endometriálna glandulárna hyperplázia často nastane anovaskulárny cyklus, ktorý je vo väčšine prípadov príčinou neplodnosti.

Konzervatívna liečba glandulárnej hyperplázie

Liečba ochorenia sa uskutočňuje pomocou konzervatívnych alebo chirurgických liečebných metód.

S konzervatívnou liečbou slabšieho pohlavia boli predpísané kombinované hormonálne antikoncepcie, ktoré patria do hormonálnej formy.

Lekári sa najčastejšie stretnú:

Pacient musí mať tiež čisté gestagény - progesterónové lieky. S pomocou týchto liekov sa znižuje produkcia pohlavných hormónov ženskými vaječníkmi. Vo väčšine prípadov sa odporúča, aby zástupcovia slabšieho pohlavia užívali Utrozhestan, Duphaston. Priebeh liečby týmito liekmi je 3-6 mesiacov. Predpis tradičných liekov sa vykonáva bez ohľadu na vek pacienta.

Na liečbu ochorenia môže byť u ženy inštalovaná vnútromaternicová pomôcka obsahujúca gestagén Mirena. Pacient ho musí nosiť päť rokov. Toto nastavenie je charakterizované lokálnymi účinkami na mieste ochorenia. Použitie prístroja musí vykonať lekár.

Konzervatívny spôsob liečby vyžaduje podávanie antagonistu gonadotropínu. Medzi najúčinnejšie lieky patria Zoladex a Buserelin. Sú to najúčinnejšie lieky, ktoré sú predpísané pre ženy, ktoré majú viac ako 35 rokov. Priebeh liečby tradičnými liekmi je 3-6 mesiacov. Pri ich používaní môžete dosiahnuť trvalý pozitívny liečebný účinok.

Vedľajšie účinky týchto liekov zahŕňajú nadmerné potenie a návaly tepla. Aj žena sa môže objaviť skoré príznaky menopauzy.

Pri liečbe hyperplázie sú predpísané progesterónové lieky.

Počas liečby glandulárnej hyperplázie sa pacientom odporúča, aby užívali posilňujúce lieky. Ženy potrebujú používať vitamín-minerálne komplexy. Vo väčšine prípadov sú predpísané vitamíny skupiny B a vitamínu C. Potrebné sú aj lieky na báze železa. Patrí sem Maltofer, Sorbifer atď. S pomocou týchto liekov sa eliminuje možnosť anémie.

Na liečbu glandulárnej hyperplázie sa často používa sedatívna terapia - tinktúry liečivých rastlín, ako je valerián a maternica. V niektorých prípadoch ide o vymenovanie fyzioterapie - akupunktúru, elektroforézu atď.

Liečba glandulárnej hyperplázie konzervatívnymi metódami spočíva v komplexnom podávaní liekov, ktoré musí lekár predpísať.

Chirurgická liečba

Ak žena požiadala o pomoc v neskorších štádiách ochorenia alebo nemá pozitívny terapeutický účinok po aplikácii konzervatívnej liečby, je preukázaná operácia.

Pri liečbe tohto ochorenia sa často vykonáva postup kyretáže v dutine maternice. Môže sa tiež použiť hysteroskopia.

Chirurgický zákrok sa vykonáva len u tých pacientov, ktorí majú schopnosť vykonávať reprodukčné funkcie tela.

Obdobie menopauzy je výhodné pre chirurgický zákrok. Ak je prípad vážny a naliehavý, potom je nevyhnutné vykonať operáciu. Ak sú polypy diagnostikované v dutine maternice v súlade s výsledkami ultrazvuku, bude to vyžadovať chirurgický zákrok.

Po kyretáži sa vykoná laboratórne vyšetrenie postihnutého endometriálneho tkaniva. Na tento účel sa používa histologická analýza materiálu získaného ako výsledok chirurgického zákroku. Podľa jeho výsledkov lekár predpisuje určité lekárske prípravky.

Jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria, ktorej liečba sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi, je sprevádzaná veľkým množstvom symptómov. Na určenie najúčinnejšej terapeutickej metódy je potrebné podrobiť sa príslušnému výskumu v zdravotníckom centre.

Vo videu - príbeh špecialistu:

Všimli ste si chybu? Vyberte ju a kliknite na ňu Ctrl + Enter, dajte nám vedieť.

Formy ochorenia

Hyperplastické zmeny v tkanivách nie sú jednotné. Vzhľadom na nerovnakú štruktúru glandulárnej zmeny sliznice maternice sa rozlišuje niekoľko foriem ochorenia.

Tieto zahŕňajú také varianty hyperplázie.

 • Jednoduchá glandulárna hyperplázia endometria. Táto forma ochorenia je relatívne benígna. Charakteristické zmeny sa týkajú len povrchových žliaz vnútornej vrstvy maternice. Aj keď sú bunky charakterizované prítomnosťou proliferatívneho rastu, glandulárna transformácia sa nepresúva na myometrium. Jasné hranice oboch vrstiev maternice sú zachované. Typická poloha žliaz je však výrazne narušená, výrazne sa zväčšuje, čo vedie k hrubým funkčným zmenám. Malignita táto forma ochorenia prakticky nie je ovplyvnená, stupeň rizika nie je väčší ako 1 percento.
 • Glandulárna cystická hyperplázia endometria. Táto forma je klasickým pokračovaním vývoja miernej jednoduchej hyperplázie. Vyskytuje sa v prípade deformácie žliazových buniek nielen proliferatívneho charakteru, ale aj tvorby cystických dutín. Sú prezentované vo forme nepravidelného tvaru naplneného kvapalnými bublinkami obsahujúcimi estrogén. Glandulárna cystická hyperplázia endometria vedie k zavedeniu cysticky modifikovaných štruktúr do myometria, čím sa vyhladia prirodzené hranice vrstiev maternice. Táto forma však veľmi zriedka vedie k reštrukturalizácii rakoviny.
 • Aktívna glandulárna hyperplázia endometria. Ide o zanedbávanú formu ochorenia. Jasné klinické prejavy sú typické na pozadí aktívneho proliferatívneho rastu žliazových buniek. Táto progresia je sprevádzaná silnými estrogénovými účinkami na ženské telo. Vďaka intenzívnemu rastu sa môže proces bunkového delenia pokaziť. To povedie k vzniku závažných dysplastických zmien a potom sa rýchlo objaví rakovina.

 • Atypická glandulárna hyperplázia endometria. Táto forma sa vyznačuje vysokým stupňom proliferatívneho rastu žliaz. Zároveň sa vytvárajú hyperplastické adenomatózne zmeny, ktoré vedú k úplnej štrukturálnej deformácii vnútornej vrstvy maternice. Adenomatóza sa rýchlo šíri do myometria, sú príznaky atypického rastu, čo predstavuje priamu hrozbu malignity. Táto forma ochorenia môže mať difúzny charakter, to znamená, že sa šíri po celej maternicovej výstelke, pričom v týchto zónach je možný fokálny proces s prítomnosťou uzlín.
 • Hyperplázia glandulárneho polypusu endometria. Tento proces je ohniskom. V sliznici dochádza k nerovnomernému množeniu žliaz. Hyperplastické procesy sú tvorené foci na pozadí relatívne priaznivej štruktúry susedných tkanív. Z vonkajšieho hľadiska sa exofytický rast glandulárnych štruktúr podobá polypu. Vo foci je významná koncentrácia estrogénu. Polypeptid je charakterizovaný prísne exofytickým rastom bez prenikania do endometriálnej vrstvy maternice. Poruchy mitotických procesov sa často vyskytujú v ložiskách. Výsledkom je, že polyp predstavuje vážnu hrozbu transformácie rakoviny.

V niektorých situáciách nie je možné stanoviť presnú formu ochorenia. Na pozadí jednoduchej glandulárnej hyperplázie sú zaznamenané ohniská atypického rastu, ktoré sú sprevádzané adenomatóznym polypom. Táto forma ochorenia nezapadá do typického obrazu hyperplázie, preto sa nazýva komplex.

Príčiny ochorenia

Presný spúšť ochorenia nie je nainštalovaný. Táto úloha je náročná, pretože nie je možné určiť časové obdobie, kedy nastala hyperplastická deformácia prvých žliaz. Proces zvyšovania endometriálnych buniek závisí výlučne od jedného faktora - nadbytku estrogénových účinkov v tele.

Existujú predispozičné faktory, ktoré prispievajú k hyperplázii žliaz. Patrí medzi ne:

 • akékoľvek ochorenia vaječníkov, najmä cystické a neoplastické procesy,
 • viacnásobné potraty,
 • chlamýdie,
 • myómy maternice,
 • hormonálnej antikoncepcie, najmä vo veku nad 30 rokov, t
 • pred menopauzou
 • nekontrolovateľná zmena sexuálnych partnerov.

Príčina ochorenia je zvyčajne komplexná, multifaktoriálna, pozostávajúca z niekoľkých spúšťacích prvkov medzi predispozičnými stavmi. Niektoré somatické ochorenia nepriamo exacerbujú hyperestrogenémiu. Môžu byť uvedené nasledovne:

 • hypertenzia,
 • venózneho preťaženia panvy
 • diabetes mellitus
 • obezita
 • zlyhanie srdca
 • hypotyreózy.

Príznaky ochorenia

Klinické prejavy závisia od stupňa poškodenia endometria. Pri difúznych procesoch sú príznaky výraznejšie, s ohniskom, ak je jeden polyp, bez povšimnutia. Existuje však množstvo príznakov, ktoré neustále sprevádzajú glandulárnu hyperpláziu. Tieto príznaky môžu byť znázornené nasledovne:

 • ťažké intermenštruačné krvácanie,
 • mierne ťahové bolesti nad pubis,
 • krvácanie v menopauze,
 • „Prielomové“ krvácanie - ostré, veľmi hojné uprostred cyklu, typické pre mladých ľudí,
 • slabosť, únava,
 • sekundárny pokles hemoglobínu.

Hlavným príznakom, ktorý sa bude liečiť, ktorý je typický pre všetky formy glandulárnej hyperplázie, je krvácanie z ženského genitálneho traktu. Kvôli povahe hyperplastických procesov a veku pacienta môže byť výtok krvi mierny alebo veľmi silný.

Ak je proces difúzny, potom v dôsledku nadbytku produkcie estrogénov a žliaz reagujúcich naň bude pozorovaná polymenorea. Ak je jeden polyp, potom ako rastie, môže sa v ňom vytvoriť arróza veľkej cievy. To povedie k náhlemu neočakávanému krvácaniu. Ten istý polyp, ale malý, sa nemusí prejaviť vôbec dlho.

Osobitným záujmom nie je samotné krvácanie, ale následky vo forme anémie, ktorú spôsobujú. Žena, dokonca dostávajúca špecifickú liečbu, má závraty, prudkú slabosť. Symptómy sú vyjadrené do tej miery, že trápenie pacienta je pripútané k posteli kvôli nízkemu hemoglobínu. V tejto situácii nepomôže liečba bez transfúzií červených krviniek.

V atypickej forme sa môže vyskytnúť malignita. K tomu môže viesť aj jeden polyp, ktorý sa v žiadnom prípade neprejavil. Degenerácia rakoviny je vždy smrtiaca udalosť. Nástup reštrukturalizácie rakoviny je navyše vždy nepostrehnuteľný, až potom sa zvyšuje krvácanie a objavujú sa príznaky intoxikácie. Ak sa teda v endometriu nachádza polyp, mal by sa odstrániť čo najskôr.

Diagnóza ochorenia

Hlavným spôsobom preukázania prítomnosti hyperplastického procesu je histologické vyšetrenie. Materiál môžete získať dvoma spôsobmi - diagnostickou kyretážou a priamou biopsiou pri vizuálnej kontrole počas hysteroskopie. Tieto dve metódy môžu najpresnejšie diagnostikovať ochorenie.

Okrem toho sa pred vykonaním invazívnych zákrokov môžu použiť nasledujúce štúdie: t

 • Všeobecný krvný test - jednoduchá skríningová metóda, ktorá vám umožní identifikovať hladinu krvných buniek,
 • analýza biochemických parametrov - sérové ​​železo, proteíny akútnej fázy,
 • ultrazvuk - môžete zistiť polyp a nepriamo posúdiť hrúbku endometria,
 • Tomografia pomocou počítačových orgánov v panve.

Ďalšie neinvazívne metódy odhaľujú iba nepriame príznaky.Aj keď sa zistí polyp, je potrebné histologické overenie na objasnenie jeho štruktúry.

Liečba ochorenia

Existujú dve možnosti liečby ochorenia - konzervatívne a operatívne. Prvá metóda zahŕňa liečbu hormonálnou terapiou, druhou je radikálne odstránenie maternice.

Pred začatím konzervatívnej liečby je potrebné vykonať histologické vyšetrenie sliznice maternice. To sa dosahuje diagnostickou kyretážou. Táto diagnostická metóda súčasne kombinuje detekciu ochorenia a liečby. V čase zákroku sa odstráni časť sliznice. Niekedy to stačí na odstránenie krvácania.

Liečba drogami zahŕňa tieto kategórie liekov: t

 • hormonálna terapia gestagénmi - Norkolut, Duphaston,
 • kombinovaná antikoncepčná terapia - Divina, Siluet, častejšie používaná u mladých žien,
 • hormonálna substitučná liečba - Divitren, Tibolon, používaný v menopauze,
 • inhibítory hormónu hypofýzy - Buserelin,
 • prostriedky na boj proti chudokrvnosti - prípravkom železa, v závažných prípadoch transfúzii zložiek krvi.

Drogová liečba prináša len dočasný účinok, pomáha vyrovnať sa s rýchlym problémom - normalizovať menštruačný cyklus, odstrániť nedostatok železa alebo prekonať neplodnosť. Avšak, choroba spomalí progresiu, ale nezastaví sa úplne.

Radikálna liečba zameraná na elimináciu hyperplázie je chirurgické odstránenie maternice.

Pin
Send
Share
Send
Send