Vitálny

Vrchol Myoma: aké sú výhody a nevýhody takéhoto tandemu?

Pin
Send
Share
Send
Send


Dnes, myómy sa vyskytujú v spravodlivom sexe vo veku dvadsať až päťdesiatpäť. Veľkosť tesnenia nádoru sa môže pohybovať od niekoľkých milimetrov po desať centimetrov (lekári zaznamenali prípad detekcie fibroidov veľkosti melónu). Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u žien, ktoré sa približujú k menopauze (dôvodom je hormonálne zlyhanie). Po nástupe menopauzy sa niekedy pozoruje zníženie a vymiznutie benígneho nádoru. Ale čo robiť, keď sa maternice objavili počas menopauzy? Symptómy a liečba tohto ochorenia sú diskutované nižšie.

Všeobecné charakteristiky ochorenia

Myóm maternice môže byť reprezentovaný ako benígny nádor umiestnený na svalovom, spojivovom tkanive maternice. Tento uzáver vyzerá ako polkruhový alebo okrúhly myómový uzol. Choroba môže pokračovať bez bolesti, symptómov, ak je nádor malý. Ak sa vytvorí niekoľko uzlín, rast maternicových fibroidov sa zvyšuje, potom sa môžu objaviť charakteristické znaky (bolesť, krvácanie).

Podľa umiestnenia benígneho nádoru sa rozlišujú štyri typy:

 • subserous,
 • intramurální,
 • submukozálnej,
 • intraligamentarnaya.

V prvom prípade sa fibroidy tvoria na svalovom tkanive mimo maternice. Nazýva sa tiež subperitoneálne. Vyvíja, rastie do panvovej dutiny. Vzhľadom k tomu, čo sa deje tlak na príslušné orgány. Potom môže byť bolesť. Druhý typ nádoru, nazývaný intermuskulárny myómový uzol, sa vyvíja vo vnútri svalového tkaniva maternice, čo spôsobuje rast brucha. Tretí typ myómov sa vyvíja pod sliznicou maternice, pretože tento nádor sa nazýva submukóza. V druhom prípade hovoríme o vzniku benígneho nádoru medzi väzmi.

Toto ochorenie (maternicové myómy) zatiaľ neboli lekármi študované. Predpokladá sa, že príčinou jeho vzniku sú hormonálne poruchy, dedičné ochorenia, individuálna reakcia na poškodenie tkaniva (potrat, chirurgia), sexuálne prenosné infekcie, skorý menštruačný cyklus (menej ako desať rokov), nadmerné požívanie alkoholu, nepravidelné sexuálne vzťahy, genetický faktor, environmentálna situácia.

Myóm a rakovina maternice

Mnohé ženy po tom, čo sa dozvedeli, že majú benígny nádor, okamžite panikajú zo strachu zo smrti. Tvorba myomatóznych uzlín však nie je onkologickým malígnym nádorom. Rakovina maternice, sarkóm - to sú úplne iné ženské ochorenia. Gynekológia ako veda odhaľuje nasledujúce faktory, ktoré prispievajú k vzniku rakovinových buniek:

 • fajčenie,
 • diabetes mellitus
 • HIV,
 • porušenie menštruačného cyklu,
 • prítomnosť ľudského papilomavírusu,
 • pohlavne prenosných chorôb,
 • neplodnosť,
 • neskorá menopauza
 • predčasný pôrod
 • milostný vzťah,
 • perorálnu antikoncepciu
 • obezita
 • choroby žien.

Gynekológia stále neodhaľuje presnú príčinu rakoviny maternice, rovnako ako myómy. Ako vidíte z vyššie uvedeného zoznamu, mnohé faktory sú podobné príčinám výskytu myomatóznych uzlín, preto je potrebný starostlivý výskum s analýzami, ultrazvukovou diagnostikou a biopsiou.

Výskyt rakoviny maternice, ako aj myómy, je indikovaný predovšetkým nepravidelnou menštruáciou. To znamená, že krvácanie ide náhodne, rozmazáva sa, potom sa zastaví a po určitom období sa objaví viac, dlhotrvajúce. Ďalším znakom je bolesť vznikajúca počas sexuálneho aktu alebo po ňom, ťahanie nepríjemných pocitov v slabinách, dolnej časti chrbta. Žena rýchlo stráca váhu, rýchlo unavená.

Typy myomektómie pri liečbe myómových uzlín

Najúčinnejšia chirurgická liečba myómy maternice. Myomektómia je chirurgické odstránenie benígneho nádoru so zachovaním ženských orgánov. Existujú tri typy myomektómie:

 • brucha,
 • laparoskopická,
 • hysteroskopické,

V prvom prípade sa odstránenie myómových uzlín vyskytuje pri zachovaní maternice, ale ak ich počet nie je väčší ako štyri. Abdominálna myomektómia sa vykonáva v celkovej anestézii. V oblasti bikín sa vykoná incízia, nádory sa odstránia, potom sa každá vrstva striedavo zošíva. Nebezpečenstvo tejto metódy je zapojenie iných orgánov, infekcia, krvácanie, výskyt adhézií, riziko neplodnosti.

Druhá možnosť je vhodná na odstránenie podradných a intramurálnych uzlov. Pred operáciou je pridelený lekársky kurz na redukciu veľkosti uzlov. Potom sa prepichne oblasť pupka alebo peritoneum, uzly sa odstránia videokamerou a chirurgickými nástrojmi. V porovnaní s prvou metódou je tento typ myomektómie viac bezbolestný. Ale je tu aj nebezpečenstvo poškodenia priľahlých vnútorných orgánov, krvných ciev, tvorby hematómov, infekcie, výskytu prietrže.

Tretí variant myomektómie je pre nádory umiestnené na sliznici maternice. Operácia prebieha vo všeobecnej alebo spinálnej anestézii bez incízie. Cez vagínu sa do maternice vloží reshetoskop, nádor sa odstráni. Výhodou tejto metódy je minimálna strata krvi, kozmetický efekt, schopnosť niesť a niesť deti. Nebezpečenstvo môže byť infekcia, poškodenie ciev, popáleniny, opakovanie operácie. Ale najčastejšie sa príznaky myómov po takejto operácii neobjavujú.

Hysterektómia ako spôsob odstránenia maternice

Hysterektómia je operácia na odstránenie nádoru spolu s maternicou. Môže byť tiež vykonaná rôznymi spôsobmi: laparoskopicky, cez vagínu alebo otvorené. Prvé dve metódy sa vyznačujú kozmetickým účinkom, to znamená, že na tele nebude chirurgický steh. Voľba typu operácie však závisí od veku ženy, stupňa ochorenia.

Najčastejšie sa používa minimálne invazívna intervencia maternice. To znamená, že mikročastice sa vstrekujú do tepien, ktoré kŕmia nádor, čím sa zastaví kŕmenie myomatóznych uzlín a následne sa zastaví rast nádoru.

Počas tehotenstva, pri niektorých zápalových ochoreniach, umiestnenie nádoru na krčku maternice, v prítomnosti submukózneho uzla na tenkom kmeni, je táto operácia (myóm maternice) kontraindikovaná. Dôsledky sa prejavujú porušením menštruačného cyklu, amenorey, uvoľnenia tkaniva z rozpadajúceho sa nádoru. Najlepšou možnosťou je poradiť sa s lekárom a liečiť myomatózne uzliny v ranom štádiu vývoja. Potom môžu predpísať priebeh hormonálnych liekov, ktoré zabraňujú produkcii estrogénov, kvôli ktorým sa zmenšuje veľkosť myomatóznych uzlín.

Ako liečiť nádor bez chirurgického zákroku?

Lekári najčastejšie neliečia malé myómové uzliny, ale iba monitorujú ich rast. To platí pre ženy, ktoré majú myómy maternice s menopauzou. Symptómy a liečba budú mierne odlišné. Po prvé, pacient bude poslaný na biopsiu, aby sa vylúčila nukleácia rakovinových buniek. Po druhé, liečba bude komplexná, zameraná na myóm a negatívne účinky menopauzy. Po tretie, hormonálna terapia bude obsahovať iné hormóny (nie estrogén).

Liečba myómov pomocou liekov je možná, ak:

 • veľkosť myómových uzlín menej ako dva centimetre,
 • typ nádoru je intramurálny alebo subherný,
 • veľkosť maternice neprekračuje parametre 12-týždňového tehotenstva,
 • žiadne závažné porušenie klinického obrazu,
 • nie sú žiadne choroby blízkych orgánov,
 • pomalý rast tuleňov
 • nie je alergia na lieky.

Ak sa žena blíži k menopauze a veľkosť myómov je zanedbateľná, potom je možné pozorovať len rast nádoru. Pretože jeho vývoj závisí od hormónov progesterónu a estrogénu, ktorých počet sa znižuje s nástupom menopauzy. Avšak, ak žena používa tabletky na menopauzu, kde sú tieto hormóny, potom myómy rastú.

Hormonálna terapia sa najčastejšie vykonáva ako predoperačný priebeh, aby sa znížil rast myómových uzlín. Potom sa predpisujú lieky s hormónmi gonadotropín uvoľňujúcimi hormónmi (aGRH), mifepristonom. Nemôžu sa užívať dlhšie ako šesť mesiacov, pretože osteoporóza sa vyskytne v dôsledku obrovského nedostatku vápnika. S týmito liekmi však nie je možné vyliečiť veľký myóm, pretože účinok hormonálnej terapie je krátkodobý, po určitom čase pokračuje rast uzlov.

Je možné liečiť nádor ľudovými liekmi?

Väčšina ruských žien má tendenciu liečiť sa, keď majú myómy maternice s menopauzou. Symptómy a liečba sú študované na internete. V dôsledku toho sa niektorí uchýlili k bylinným nálevom, iní bežali k liečiteľom, čarodejniciam, čiernym mágom. Niekedy obe metódy aj iné metódy „berú“ vzácny čas, keď sa myóm môže vyliečiť bez operácie s pomocou kvalifikovaného špecialistu.

Aké bylinky sú vybrané na liečbu myómových uzlín? Súdiac podľa obľúbených receptov, rastliny sa vyberú tak, aby vyliečili benígny nádor, inhibujúc bunkové delenie. Recepty sú vyrobené zo zmesi jedovatých a ne-jedovatých rastlín (bajkalský a dzungarianský zápasník, imelo, jašterica škvrnitá, bradavičnatka, bažinatá, zyuznik, obyčajný šandra, propolis, liečivý lungwort, sporysh a ďalšie). Najčastejšie sa vyrobili tinktúry na použitie vo vnútri niekoľkých kvapiek, ale aj pripravená liečivá zmes na zavedenie tampónov do pošvy.

Kurz je určený na niekoľko mesiacov. Účinnosť ľudových prostriedkov však nie je oficiálne preukázaná. Preto sa nemusíte uchýliť k tradičným homeopatickým liekom bez odborného poradenstva, pretože myómy maternice s menopauzou majú podobné príznaky ako rakovina. Aj keď lekár diagnostikuje benígny nádor, čas sa môže stratiť v dôsledku samoliečby, potom sa uzly budú musieť odstrániť spolu s ženskými orgánmi.

Jediná vec, s ktorou lekári súhlasia, je organizácia správnej výživy. Keď myoma nemôže jesť slané, korenené potraviny, potraviny s vysokým obsahom tuku, cholesterolu, sacharidov. Ak sa v maternici vytvoria myomatózne uzliny, potom je potrebné použiť vitamíny (kyselina listová, B, E, C, D, železo, vápnik). Uprednostňujú sa surové ovocie, zelenina, ovsené vločky a pohánková kaša, jogurt, tvaroh, bielkovinové potraviny, varené hovädzie mäso. S touto chorobou, musíte menej byť na priamom slnečnom svetle, na odstránenie tepelných, fyzikálne, masážne účinky na umiestnenie uzlov.

Ak žena má vzhľad myómy s nástupom menopauzy, potom by ste mali brať vitamíny počas menopauzy: E, C, D, B6, B1, B12, B9, omega-3. Prvý vitamín tokoferol znižuje negatívne účinky menopauzy stimuláciou funkcie pohlavných žliaz. Ascorbic posilňuje cievy, znižuje výskyt opuchu v tkanivách. Vitamín D so súčasným príjmom vápnika pomáha posilniť kostné tkanivo.

B vitamíny podporujú prácu kardiovaskulárneho, nervového, imunitného systému, čo je dôvod, prečo sa úzkosť normalizuje, podráždenosť zmizne. Vitamínový komplex skupiny Omega-3 vám umožňuje aktivovať duševnú aktivitu, zlepšiť výkon, vyrovnať hormonálne zlyhanie, pomôcť s nadmerným nárastom telesnej hmotnosti.

Používajte potraviny, ktoré obsahujú tieto vitamíny a minerály, aby ste sa cítili lepšie s menopauzou a tvorbou myómov. Nezabudnite si vyšetriť, pretože lekár môže predpísať lieky na hormonálne použitie a tablety pre menopauzu pre vitamíny.

Myoma a menopauza

Predpokladá sa, že myomatózne uzliny sa objavujú u žien počas reprodukčného obdobia. Je to spôsobené prítomnosťou hormónov nevyhnutných pre rast plodu počas tehotenstva, ale zároveň ovplyvňuje rast nádorov. Okrem toho, ak má žena potraty, potraty a iné chirurgické situácie, jazvy na svalovom tkanive maternice môžu tiež viesť k výskytu myómov.

Počas menopauzy sa znižuje hladina estrogénu, a preto sa môžu zmenšiť malé uzliny do dvoch centimetrov. Niekedy môžu myómy maternice úplne zmiznúť (recenzie žien s takýmto zázračným liečením nie sú vedecky odôvodnené). Ale s použitím liekov s estrogénom, kŕmenie nádoru pokračuje, a preto sa môže zvýšiť. Takže bez ohľadu na menopauzu je potrebné sledovať gynekológa, podstúpiť ultrazvukové diagnostiky každé štyri mesiace s intenzívnym rozvojom myómov.

Všeobecne platí, že povaha výskytu myómových uzlín nebola doteraz študovaná lekármi. Ak skôr bolo veril, že po menopauze myóm nemohol objaviť, teraz ženy sťažnosti na tvorbu nádoru počas menopauzy sú stále častejšie. Potom je potrebné podstúpiť ultrazvuk, aby sa určila povaha tuleňov, ktoré sa objavili. Keďže pravdepodobnosť výskytu rakovinových buniek sa zvyšuje s vekom, myómy nemusia mať nič spoločné.

Účinky liečby nádoru: osteoporóza

Zníženie veľkosti myómov sa vyskytuje v dôsledku hormonálnych prípravkov. Ak má žena menopauzu, potom môže užívať tabletky s estrogénom, čo zvyšuje myómy maternice. Aké je nebezpečenstvo tejto choroby? Lekári predpisujú veľa piluliek s rôznymi hormónmi: niektoré z nich sú zamerané na zmenšenie veľkosti nádoru, iné sa stretávajú s negatívnymi príznakmi menopauzy. Dlhodobé užívanie týchto hormónov vedie k zníženiu koncentrácie vápnika, vzniku osteoporózy. To znamená, že v priebehu času sa znižuje hustota kostí, zvyšuje sa riziko zlomenín, dokonca aj pri miernom poklese.

Je to spôsobené nerovnováhou vo fungovaní kostných buniek. To znamená, že osteoklasty, ktoré obnovujú kostné bunky normálne prevažujú v porovnaní s osteoblastmi, ktoré ničia kosti. Pri osteoporóze sa rovnováha týchto buniek mení v smere zvyšujúcich sa deštruktívnych buniek. Jedným z dôvodov tejto disharmónie je pokles pohlavných hormónov počas menopauzy alebo užívanie liekov, ktoré znižujú množstvo estrogénu v myóme.

Dôsledky osteoporózy sú vyjadrené zlomeninami krčku stehennej kosti a stavcov. U žien starších ako päťdesiatpäť rokov sa takéto zlomeniny nemusia hojiť a to všetko preto, že nehybnosť vyvoláva intenzívny rozvoj osteoporózy. Ale najčastejšie sú takéto zlomeniny asymptomatické alebo sú vyjadrené bolesťami chrbta a po určitom čase dochádza k zakriveniu chrbta, hrbu.

Maternice myómy: čo je nebezpečné?

Myomatózne uzliny, rovnako ako menopauza, sú sprevádzané silným krvácaním, ktoré môže časom spôsobiť anémiu. V ženskom tele sa znižuje počet červených krviniek, znižuje sa hladina hemoglobínu, nedostatok kyslíka a železa. Žena má slabosť, únavu, bledú pokožku, dýchavičnosť, závraty, bolesť hlavy, tachykardiu, sucho v ústach.

Okrem anémie môže veľké miesto maternicového fibroidu v dôsledku konštantného tlaku na susedné orgány interferovať s ich prácou (napríklad konečník, obličky, ureter). To môže spôsobiť ochorenia, ako je napríklad hydroureter (akumulácia tekutiny v močovode), hydronefróza (expanzia šálok a panvovej panvy v dôsledku nadmerného hromadenia moču), pyelonefritída (zápal obličiek).

Ak sa počas tehotenstva vyskytnú myómy, jej intenzívny rast a veľké veľkosti môžu spôsobiť potrat, uvoľnenie a placentu previa. Najčastejšie však myómové uzliny neovplyvňujú úplný vývoj plodu, hoci koncepcia dieťaťa môže byť oneskorená.

Uteroidné myómy s menopauzou sa najčastejšie vyskytujú v dôsledku nerovnováhy hormónov, a preto môžu byť sprevádzané vzrušením. Prítomnosť infekcie môže zhoršiť zdravie ženy, a preto je potrebné poradiť sa s lekárom o komplexnej liečbe.

Preto by ste nemali vynechať každoročné gynekologické vyšetrenia, a to aj v prípade, že nie sú žiadne sťažnosti. Po dosiahnutí veku tridsiatich piatich rokov musí žena podstúpiť gynekológa, endokrinológa, praktického lekára, vaskulárneho chirurga, odborníka na výživu, mamológa, ultrazvukového vyšetrenia štítnej žľazy, prsnej žľazy, orgánov peritoneu a malej panvy. A tiež darovať krv na všeobecnú analýzu, biochémiu, skúmať cytologiu krčka maternice, EKG, lipidogram.

Ako preventívne opatrenie je potrebné sledovať imunitu, metabolizmus a endokrinný systém. Ak je to možné, požiadajte svojho gynekológa o predpísanie vitamínov počas menopauzy, nie hormónov. Pamätajte si, že v prítomnosti vyššie uvedených príznakov, je lepšie konzultovať s odborníkom, ale nemali by ste konkrétne hľadať myomatózne uzly. Stačí dvakrát ročne vyšetriť gynekológa.

Etiológia procesu, rizikové faktory tvorby počas menopauzy

Často sa pozoruje regresia myómov maternice počas menopauzy, ale nie vždy. Opačný proces je možný. Dôvody pre rast myómy maternice v menopauze boli študované nedostatočne, napriek množstvu empirických materiálov a údajov zo špecializovaných štúdií. Ak zhrnieme tieto informácie, môžete zvýrazniť nasledujúce body:

 1. Uteroidné myómy majú výraznú hormonálnu závislosť. Развитие неоплазии сопряжено с изменением баланса эстрогена и прогестерона в организме пациентки. Отмечают избыток первого и недостаток последнего.Možno, že porušenie príjmu buniek myocytov nádorov týchto účinných látok. Počas menopauzy hladiny estrogénu klesajú pomalšie ako hladiny progesterónu. Toto je spojené s pokračujúcim rastom neoplázie po určitú dobu po nástupe hormonálneho vrcholu. Primárne neoplazmy sa tvoria práve v tomto okamihu, keď je proliferačná aktivita buniek maximálna. Niektoré zdroje nepriamo indikujú karcinogénnosť estrogénu, čo nie je pravda. Zdá sa, že to nie je jediný patologický mechanizmus.
 2. Genetická predispozícia. Ak v línii rodičov bola počas menopauzy žena trpiaca myómnym myómom, pravdepodobnosť neoplastického procesu u potomstva sa zvyšuje. Presné čísla nie sú uvedené. Genetický determinizmus nie je dokázaný a zostáva hypotézou. Skutočnosť, že vplyv rodinnej histórie je však nepopierateľný.

Rizikové faktory sú určené:

 1. Stresové situácie. Emocionálny stres je spojený so zvýšením koncentrácie katecholamínov, kortikosteroidov. Inhibujú produkciu pohlavných hormónov a nepriamo ovplyvňujú rýchlosť vývoja patológie, pričom podporujú proliferáciu.
 2. Obezita. Porušenie rovnováhy lipidov vedie k generalizovaným hormonálnym poruchám. Dochádza k aromatizácii (transformácii) nahromadených androgénov v estrogénoch. Keď sa uvoľňujú, zvyšujú rýchlosť bunkového delenia a iniciujú ďalšiu progresiu ochorenia. Toto je obzvlášť zreteľné počas menopauzy.
 3. Neskoré tehotenstvo prvé dieťa, nedostatok pôrodu. Vplyv tohto faktora potvrdzujú výsledky dlhodobého pozorovania kontrolných skupín žien počas obdobia plodnosti a menopauzy.
 4. Včasný nástup menštruačného cyklu (indikuje vysokú saturáciu estrogénom).
 5. Patrí k negroidnej rase.

Ide aj o nerealizovaný potenciál tela ženy ako matky, nepriaznivú gynekologickú anamnézu s častými zápalovými patológiami panvovej oblasti, potratmi a nedostatočnou antikoncepciou.

Napriek tomuto všetkému nie je známe, ktorý faktor sa javí ako spúšťač. Vedci a odborníci poukazujú na polyetiológiu procesu. Najmä v období menopauzy, keď existuje kombinácia heterogénnych faktorov. Paradoxne, fajčenie znižuje pravdepodobnosť myomatózneho procesu.

klasifikácia

Neoplázia môže byť typizovaná z rôznych dôvodov. V závislosti od anatomickej polohy nádoru existujú: intramurálne, submukózne a submukózne myómy, cervikálne, intersticiálne neoplazmy. Klasifikácia tohto druhu hrá najväčšiu úlohu pri určovaní taktiky liečby.

Typy myómových uzlín

Podľa histologických vlastností sú určené: leiomyóm, leiomyoblastóm, malígny leiomyóm.

Lokalizačný proces: 95% prípadov, miesto vzniku nádoru - telo maternice. 5% - hrdlo orgánu.

symptomatológie

Intenzita symptómov v menopauze sa znižuje, čo súvisí so spontánnou regresiou vzdelávania. Počas menopauzy sú novo vytvorené neoplázie malé. To možno vysvetliť krátkym obdobím uchovania koncentrácie estrogénu s malým množstvom progesterónu. Rast je zaznamenaný aj po minimálnu dobu (do jedného roka).

Klinické prejavy závisia od lokalizácie, veľkosti myómového uzla.

Malé myómy sú asymptomatické, latentné. Možné sú izolované znaky v jednom množstve.

V období pred menopauzou sú príznaky maternicových fibroidov obzvlášť výrazné: menštruačný cyklus pretrváva určitý čas. Neskôr je klinika určená iba špecifickými prejavmi. Medzi nimi: intenzívna kŕčová bolesť v spodnej časti brucha (projekcia maternice). Dajte späť, slabiny, dolné končatiny. Pri vytváraní masového efektu, keď neoplázia tlačí na okolité tkanivá, je možná zvýšená bolesť. Povaha nepohodlia: boľavé, ťahajúce, balíkové.

Krvácanie s myómovým uzlom počas menopauzy je druhým najčastejším príznakom. Intenzita je iná. Existujú prípady akútneho krvácania nodulárnej štruktúry (so zvyšujúcim sa tlakom, infekčných chorôb) s vyliatím krvi do brušnej dutiny. Toto je hrozná, smrtiaca komplikácia. Iné krvácanie z maternice sa vyskytuje v 70% hlásených prípadov. V približne polovici situácií hovoríme o núdzových situáciách vyžadujúcich hospitalizáciu pacienta v gynekologickej nemocnici. Výtok zo sexuálnych pasáží s ostrým hnilobným zápachom alebo bez neho. V závislosti od prítomnosti infekčnej zložky. Farba exsudátu sa líši od priehľadnej po žltkastú alebo nazelenalú.

S veľkou veľkosťou vzdelávania sú príznaky pravdepodobne na strane močového mechúra a konečníka. V prvom prípade sa zvyšujú javy dyzúrie (úplný nedostatok močenia), pollakiúrie (časté, neproduktívne nutkania vyprázdňovať močový mechúr). V druhom prípade dochádza k porušeniu procesu defekácie až po zápchu, zmenám v reliéfu fekálnych hmotností (stužkové výkaly).

Často je tvorba sekundárnej hyperplázie endometria, adenomyózy, ktorá len zhoršuje priebeh patologického procesu a zvyšuje pravdepodobnosť malígnej transformácie.

Vlastnosti ochorenia u starších pacientov

U pacientov s myómom maternice nastáva menopauza o 1-2 roky neskôr ako u zdravých žien. Počas nasledujúcich dvoch rokov začína regresná fáza neoplázie. Ale nie vždy. Možný pokračujúci rast s následným poklesom veľkosti uzla. Každý druhý pacient má v anamnéze myómy, najmä tie veľké, ktoré spôsobujú závažný klimakterický syndróm s výrazným skokom v krvnom tlaku, osteoporózou, generalizovanými poruchami tela, zníženým výkonom a emočnou labilitou.

Ženy, ktoré nemajú reverznú progresiu ochorenia, podliehajú povinnému testovaniu onkológom pravidelne. Ďalšia ostražitosť je spôsobená: veľkými veľkosťami neoplázií, rekurentnou hyperpláziou endometria, 2-3 stupňami adenomyózy, lokalizáciou uzla v submukóze, nedostatkom pozitívnej dynamiky na pozadí dlhodobej involúcie štruktúr maternice. Všetky tieto faktory sú rizikové faktory pre degeneráciu maternicových fibroidov do sarkómu, pretože po nástupe menopauzy sú proliferačné procesy hormonálne nezávislé.

Prognóza a pravdepodobnosť transformácie na rakovinu

Prognóza myómy maternice v menopauze je takmer vždy priaznivá. Malignita sa podľa rôznych odhadov vyskytuje v 0,3-0,7% klinických prípadov. Riziká priamo korelujú s vekom pacienta: pri 60 rokoch sa pravdepodobnosť malignity zvyšuje o 40% a tak ďalej.

Diagnostické opatrenia

Prvoradým cieľom je identifikovať charakter nádoru, histologickú charakterizáciu, príznaky malígnej transformácie v skorých štádiách. Pacienti v menopauze absolvujú pravidelné gynekologické vyšetrenia (každých 6 mesiacov). Podľa svedectva konzultovaného onkológom. Zoznam potrebných štúdií je prezentovaný nasledujúcimi udalosťami:

 1. Rozhovor s pacientom o sťažnostiach. Objektivizáciu symptómov možno vykonať pomocou špeciálnych dotazníkov.
 2. História zberu. Dôležitú úlohu hrá obdobie menopauzy, gynekologický stav, prítomnosť potratov v minulosti, počet tehotenstiev, prítomnosť chirurgických zákrokov na reprodukčných orgánoch, ich počet, životný štýl, strava, zlé návyky atď.
 3. Ultrazvukové vyšetrenie maternicových štruktúr. To je považované za hlavný spôsob, ako diagnostikovať maternice myómy. Výsledky a stupeň informatívnosti postupu však priamo závisia od skúseností lekára, zručností diagnostika. Vykonáva sa pomocou transvaginálnych a abdominálnych senzorov. Umožňuje posúdiť povahu lokálnej hemodynamiky, proliferatívnu aktivitu myocytových buniek, štruktúru neoplázie. Rozlišovať proces od podobného charakteru. Ultrazvuk je tiež preukázaný pre dynamické pozorovanie u pacientov v menopauze, ktorí o svojej diagnóze často vedia.
 4. Ehogisterografiya. Kontrastná štúdia. Uskutočňuje sa na určenie lokalizácie neoplázie.
 5. Rádiologická diagnostika. Počas menopauzy je bezpečný, pretože už nie je potrebné starať sa o zachovanie plodnosti.
 6. Počítačová tomografia (CT). Nevyhnutné pre hodnotenie hemodynamiky, zásobovanie krvi novotvarom, čo je dôležité pri plánovaní chirurgického zákroku. Dlhodobé súčasné myómy maternice majú oblasti petrifikácie (akumulácie vápenatých solí), čo možno vidieť len na CT.
 7. MR. Presnejšia technika. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou poskytuje detailný obraz procesu. Umožňuje určiť veľkosť, lokalizáciu nádoru, urobiť predpoklady o jeho povahe. V priebehu štúdie sa deteguje hyperintenzívny alebo izointenzívny signál.
 8. Morfologická analýza biopsie (vzorka uzla). Ukončuje otázku typu neoplazmy. Po potvrdení dobrej kvality alebo vznikajúcej malignity procesu sa rozhoduje o otázke vymenovania terapie. Tkanivá sa odoberajú diagnostickou laparoskopiou.

Prípravky na liečbu myómov počas menopauzy sa neuplatňujú. Je indikovaný chirurgický zákrok. Takáto stratégia liečby je spojená s absenciou hormonálnej závislosti nádoru maternice po nástupe menopauzy.

V období pred menopauzou je účinnosť konzervatívnej liečby vyššia. Predpisuje sa protizápalový nesteroidný pôvod, kyselina tranexamová, progestogény, agonisty gonadotropínu, inhibítory aromatázy, antagonisty progesterónu. Názvy liekov, liečebné režimy určuje vedúci gynekológ. Liečba menopauzálneho hormónu sa vykonáva s opatrnosťou, je možné, že rast uzlín.

Je operácia vždy potrebná?

Takmer. Absolútne indikácie pre chirurgickú liečbu: rýchly rast vzdelania, prítomnosť závažnej panvovej bolesti, krvácanie akejkoľvek intenzity, zapojenie do patologického procesu panvových orgánov. U starších žien sa operácia vykonáva s negatívnou dynamikou ochorenia. Možné sú rôzne možnosti zásahu.

Operácie myómového myómu

Celková hysterektómia je považovaná za jedinú terapeutickú možnosť pre veľké veľkosti nádorov alebo submukóznu lokalizáciu. Spočíva v odstránení štruktúr maternice s tvorbou pňa. Pri malom nádore bez známok malignity je indikovaná myomektómia: operácia šetriaca orgán. Nemá to však zmysel. Šetrné liečebné metódy sa vykonávajú, keď pacient odmieta hysterektómiu.

Preventívne opatrenia

Prevencia progresie alebo tvorba myomatózneho procesu počas menopauzy nie je špecifická. Je potrebné zanechať zlé návyky, adekvátne vykonávanie reprodukčnej funkcie v prvých rokoch, starostlivé používanie perorálnych kontraceptív, včasnú liečbu zápalových a iných patológií sexuálnej sféry. Odporúča sa, aby gynekológ pravidelne sledoval pacientov po 45 - 50 rokoch veku na včasné vyšetrenie patologických procesov neoplastického rodu pomocou ultrazvuku, vyhodnotenie genitálneho traktu a fyzikálne vyšetrenie.

Na udržanie normálnej hladiny sa odporúča telesná hmotnosť. V neskorších rokoch hrá hlavnú úlohu periférna konverzia estrogénov aromatizovaných z androgénneho tukového tkaniva.

Ak sa zistia maternicové myómy, odporúča sa plánovaná liečba podľa šetriacej schémy (skorého veku) a radikálneho (neskoré roky, menopauza). Konzervatívna terapia je reprezentovaná liekmi na báze syntetických hormónov, ale nehrá veľkú úlohu. Vyžaduje sa úplná excízia tkaniva. Tým sa zabráni nepriaznivým dôsledkom v budúcnosti a zlepší sa kvalita života.

Príčiny myómov maternice počas menopauzy

Blednutie reprodukčnej funkcie u žien prebieha postupne a je rozdelené do troch fáz:

 • premenopauza - môže trvať 3 až 7 rokov a je charakterizovaná postupným znižovaním sekrécie ženských pohlavných hormónov,
 • menopauza - obdobie ukončenia menštruačného cyklu,
 • postmenopauza - úplné ukončenie funkcie vaječníkov.

Každá žena má čas a povahu menopauzy - jednotlivé faktory. Proces zmien vyskytujúcich sa v tele v tomto štádiu postihuje takmer všetky systémy tela, ale najmä endokrinnú a sexuálnu sféru. Ak žena v reprodukčnom veku mala rizikové faktory, ktoré viedli k myómom maternice, môžu sa počas menopauzy zhoršiť. Ak neboli zistené žiadne malé uzliny vo svaloch, submukóznej vrstve alebo medzi väzivami maternice, pozoroval sa významný rast myómov na pozadí hormonálnych transformácií. V niektorých prípadoch sa fibroidy naopak zmenšujú.

Určite názov príčiny myómy nemožné. Nedávne lekárske štúdie ukázali, že poruchy myómie sú jedným z rizikových faktorov. Menštruácia, napriek svojej prirodzenej povahe, tiež poškodzuje tkanivo myometria. Preto, v neprítomnosti alebo malom počte tehotenstiev, neskorý pôrod, riziko vzniku myómy rastie. Okrem toho sú nebezpečné okamihy:

 • časté potraty a škrabanie zo zdravotných dôvodov
 • zápalové a infekčné ochorenia panvových orgánov,
 • hormonálna nerovnováha (to je to, čo sa deje počas menopauzy),
 • vrodená predispozícia
 • skorej puberty
 • metabolické poruchy, obezita,
 • operáciu panvových orgánov.

Malé myómy sú zriedkavo diagnostikované v počiatočnom štádiu kvôli skutočnosti, že majú extrémne nízke symptómy a latentný priebeh. Na pozadí menopauzy sa môže urýchliť rast myómov, čo vedie k exacerbácii symptómov a zhoršeniu zdravia.

Vlastnosti toku menopauzy s myómom

Zánik reprodukčnej funkcie je sprevádzaný poklesom sekrécie ženských pohlavných hormónov, čo má vplyv na charakter reprodukcie slizničných buniek a svalových tkanív maternice. Väčšina žien má zhrubnutie myometria. Vlastnosti, ako menopauza začína s myómom, nie sú klinicky zistené. V niektorých prípadoch môže zvýšiť patogénne prejavy - návaly tepla, potenie, zvýšená únava, bolesti hlavy a závraty, poruchy spánku.

Keď menopauza začína s myómom, svedectvá špecialistov ukazujú, ako v prípadoch bez patológií, proces je čisto individuálny. Charakteristiky menopauzy, vývoja alebo regresie myómov sú spôsobené príliš mnohými faktormi, anamnézou prenesených chorôb a špecifickými procesmi tela každého pacienta individuálne. Spravidla myómy neovplyvňujú nástup menopauzy, ale môžu mať negatívny vplyv na jej vývoj.

U žien, ktoré sú náchylné k obezite alebo obezite, fibroidy majú tendenciu zvyšovať sa kvôli extra ženským hormónom, ktoré sú syntetizované tukovým tkanivom. Nadmerné ženské hormóny podporujú myómové uzliny, čo vedie k ich rastu. Bioaktívne doplnky alebo tradičné metódy liečby (bylinná medicína) môžu ovplyvniť zdravie ženy a vývoj myómov počas menopauzy. Neodporúča sa používať diétne doplnky, lieky a samoliečebné lieky, aby nedošlo k urýchleniu rastu formácií. Akékoľvek lieky a metódy liečby musia byť koordinované s gynekológom.

Uteroidné myómy s menopauzou - symptómy a liečba

V procese menopauzy sa príznaky myómov často nelíšia od priebehu ochorenia počas reprodukčného obdobia. Významné rozdiely, ako napríklad bolesti v myómovom maternici počas menopauzy, sa môžu prejaviť aktívnym rastom tvorby. Bolesti syndróm môže dať v bedrovej oblasti, dolných končatín. Často je prítomnosť myómových uzlín u ženy diagnostikovaná náhodne počas rutinného vyšetrenia, ultrazvukového vyšetrenia. Malé uzliny nemusia byť hmatateľné počas gynekologického vyšetrenia a nedávajú zjavné významné príznaky. Značky, ktoré stoja za to venovať pozornosť, sú:

 • Časté nutkanie na močenie. Tento príznak sa vysvetľuje tým, že rastúce uzliny sa dotýkajú a vyvíjajú tlak na močový mechúr, čím sa znižuje jeho prirodzený objem.
 • Výtok s myómom maternice počas menopauzy najčastejšie má malý objem. Nepravidelné špinenie nahnednuté alebo krvavé výtoky medzi obdobiami - dôvod na kontaktovanie gynekológa.
 • Porušenie črevnej aktivity vo forme častej zápchy a bolesti pri defekácii. Tento symptóm má povahu podobnú častému močeniu, len v tomto prípade môžu uzliny myóm vytvoriť bariéru pre defekáciu, ktorá vytvára tlak na konečník.

Pri veľkých veľkostiach alebo rýchlom raste myómov sa u žien môžu vyskytnúť bolesti spôsobené mechanickým tlakom na orgány a nervové zakončenia panvy. Tiež často výrazné zvýšenie veľkosti brucha. Vedľajšie účinky sú bolesť počas intimity, slabosť, únava, strata chuti do jedla, závraty, príznaky anémie.

Fibroids s menopauzou je to nebezpečné

Telo ženy v menopauze je slabé a citlivé na vonkajšie a vnútorné rizikové faktory. Mnohí pacienti majú závažné metabolické poruchy, ktoré ovplyvňujú vzhľad a telesnú hmotnosť. Znížená imunita vedie k náchylnosti na prechladnutie a vírusové ochorenia. Развитие миомы на этом фоне усугубляют патологические процессы и недомогания. Наружные миоматозные узлы приводят к нарушению естественных функций организма – мочеиспускания и дефекации.Vnútorné myómy vyvíjajú záťaž na reprodukčný systém, ktorý je už predmetom drastických zmien.

Odborníci tiež zaznamenávajú takýto rizikový faktor ako krvácanie. Pri veľkom množstve myómov sa u pacientov vyskytne krvácanie, ktoré sa môže zameniť za menštruáciu. V takejto situácii žena nevenuje pozornosť patologickým prejavom, pričom považuje krvácanie za normálne. Môžu však mať extrémne negatívny vplyv na telo v dôsledku silnej straty krvi a môžu sa vyvinúť závažné následky - anémia, zhoršená srdcová aktivita a strata účinnosti.

Najnebezpečnejším stavom, ktorým môže viesť myóm, je nekróza (smrť myometriálnej bunky). K tomu môže dôjsť pri skrútení nôh myómového uzla akejkoľvek lokalizácie. Na pozadí nekrózy sa vyskytujú zápalové a hnisavé procesy.

Uteroidné myómy s menopauzou: Potrebujete operáciu na radikálne odstránenie?

Nie je to tak dávno, jediný spôsob chirurgickej liečby myómov bol chirurgický zákrok na radikálne odstránenie maternice - hysterektómii. Táto metóda zahŕňa odstránenie nádorov organizmom. Takéto kategorické rozhodnutie bolo vysvetlené hrozbou transformácie nádorov na rakovinový nádor. Štúdie však ukázali, že myómy v extrémne zriedkavých prípadoch, ide do rakoviny, to sa deje len v prípade, že existujú ohrozujúce faktory. Bunková degenerácia je podporovaná infekciou určitými kmeňmi ľudského genitálneho papilomavírusu, ktoré majú vysokú úroveň rizika rakoviny.

Druhý chybný názor je tvrdenie, že po nástupe menopauzy stráca maternica svoj význam. Štúdie ukázali, že radikálne odstránenie má negatívny vplyv na prácu všetkých telesných systémov, najmä na funkcie panvových orgánov. S úplným odstránením maternice je veľmi vysoké riziko pooperačných komplikácií, endokrinných porúch.

Práca žliaz s vnútornou sekréciou - štítnej žľazy, hypofýzy, hypotalamu, nadobličiek a prsných žliaz - je vystavená patogénnej expozícii. Sleduje sa vzťah odstránenia maternice s vývojom rakoviny prsníka. Metabolické procesy ženy sú narušené, schopnosť buniek regenerovať sa významne znižuje, čo vedie k skorému starnutiu a starnutiu pokožky.

Liečba myómy maternice s menopauzou pomocou metódy EMA

Embolizácia maternicových artérií sa považuje za najúčinnejšiu a najmenej traumatickú metódu na odstránenie myomatóznych uzlín, pričom táto technika sa úspešne používa u žien v akomkoľvek štádiu menopauzy. Keď je myomektómia možnosť ponechať malé uzliny umiestnené medzi väzmi alebo vo svalovej vrstve maternice, pôsobí to ako hrozba pre ich ďalší rozvoj a rast.

Myoma je poháňaný výlučne veľkou uterinnou artériou, ktorá je konečná. EMA postup zahŕňa zavedenie do veľkých artérií embolizujúcej látky, ktorá obsahuje malé polymérne guľôčky. Dosiahnutie konca tepien, ktoré kŕmia nádory, embol upchať je. Teda fibroid stráca prívod kyslíka, čo vedie k jeho postupnému poklesu a smrti. Samotná maternica dostáva dostatok kyslíka a živín prostredníctvom rozsiahlej siete malých krvných ciev.

Najčastejšie sa embolizačné činidlo vloží pomocou katétra vloženého do femorálnej artérie. V niektorých prípadoch je vhodnejšie zaviesť priamo do uterinnej artérie punkciou v brušnej stene. Voľba technológie je určená individuálnymi indikáciami, lokalizáciou, veľkosťou a počtom myomatóznych uzlov.

Po zákroku sa redukcia a smrť myómov vyskytuje postupne a bezbolestne pre pacienta. V závislosti od parametrov novotvarov trvá proces ich redukcie niekoľko mesiacov až jeden rok. Podľa klinických pozorovaní niekoľko mesiacov, myómy sú znížené o 40%, za rok aj veľké formácie strácajú až 60% svojho objemu.

EMA sa vykonáva v lokálnej anestézii a neznamená žiadne vážne poškodenie tkaniva. Samotný postup trvá asi pol hodiny. Pooperačné obdobie nevyžaduje pozorovanie a náročnú rehabilitáciu. Po 1-2 dňoch môže žena viesť normálny život a prácu bez známok zhoršenia zdravia.

EMA postup vykonáva endovaskulárny chirurg na špecializovaných klinikách. Lekár musí mať vedomosti o vaskulárnej chirurgii a musí brať do úvahy špecifické vlastnosti krvného zásobovania ženského reprodukčného systému. Na našich klinikách EMA vedú kvalifikovaní odborníci kandidáta - med. Sciences B.Yu. Bobrov, pôrodník-gynekológ kandidát med. Sciences D.M. Lubnin. Naši lekári vykonali mnoho postupov EMA, majú rozsiahle skúsenosti, neustále zlepšujú svoje zručnosti, zlepšujú svoje vedomosti a zručnosti v oblasti endovaskulárnej chirurgie.

Vývojové funkcie

Menopauza v istom zmysle je bodom obratu. Zmeny v hormonálnych hladinách v niektorých prípadoch vyvolávajú zvýšenie nádorových tkanív, v iných spôsobujú úplnú resorpciu. V menopauze je vývoj ochorenia spojený so zvýšenými hladinami estrogénov a poklesom hladín progesterónu.

Okrem toho, odborníci hovoria, že riziko nádoru v menopauze výrazne zvyšuje s dedičným faktorom. Takže ak vo vašej rodine na materskej línii už boli prípady benígneho vzdelávania v menopauze, mali by ste byť opatrnejší na svoje zdravie a pravidelne navštevovať gynekológa na včasné odhalenie abnormalít.

Je to dôležité! Je dôležité, aby ste nepremeškali príznaky v menopauze, čo ich mätie s prirodzenými zmenami! Dávajte pozor na svoje zdravie.

Je táto odchýlka nebezpečná? Nebezpečenstvo zhutnenia v menopauze nie je také veľké. Choroba je dobre liečená a včasná liečba neohrozuje život pacienta. Ale ak nechcete liečiť chorobu, môže sa začať znovuzrodiť a potom už to nebude otázka benígnej odchýlky, ale rakoviny. Patológia tiež nesie nebezpečenstvo silnej straty krvi, ktorá v niektorých prípadoch vyvoláva závažné formy anémie.

Aké sú bolesti?

Bolesť priamo závisí od štádia vývoja odchýlky. V počiatočných fázach myómov s menopauzou nie je absolútne žiadna bolesť. S rozvojom ochorenia sa objavujú nepríjemné vyčerpávajúce bolesti v spodnej časti brucha. Keď modifikované tkanivá dosahujú veľké parametre, je možné narodenie uzla, ktorý je sprevádzaný prudkou akútnou bolesťou a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Rastie brucho?

Či už s týmto ochorením rastie žalúdok, je prvá otázka, ktorú pacient požiada, ak je podozrenie na odchýlku. Áno, žalúdok rastie, ale to sa stáva, keď vzdelanie už dosiahlo pôsobivú veľkosť. Je potrebné poznamenať, že rast brucha je podobný tehotenstvu. To znamená, že každý mesiac sa brucho zvyšuje. V lekárskej praxi existujú prípady, keď pacient s veľkým bruchom prichádza zaregistrovať u gynekológa, pričom si je istý, že je tehotná, ale v skutočnosti sa ukáže, že v nej nie je žiadny plod.

Zaujímavé! Veľkosť vzdelávania sa určuje v týždňoch tehotenstva. Tak napríklad v pacientovej karte je záznam: Novotvar zodpovedá 6 týždňom tehotenstva.

príčiny

Príčiny myómov počas menopauzy nie sú známe. Je len známe, že existujú faktory, ktoré prispievajú k výskytu tejto odchýlky u žien starších ako 45 rokov.

 • dedičnosť, Ak vaša rodina už zaregistrovala prípady fibroidov maternice počas menopauzy, je vysoká pravdepodobnosť, že vás choroba predbehne. Aby sa predišlo ochoreniu, odporúča sa, aby títo pacienti podstúpili každoročné vyšetrenie gynekológom aj v prípade absencie podozrivých príznakov.
 • Chirurgické potraty, Časté potraty sú tiež základom pre rozvoj ochorenia v menopauze. Dôvodom v tomto prípade je poškodenie štruktúry stien dutiny tela.
 • infekcie, Neléčené infekcie so zápalovým procesom tiež ovplyvňujú výskyt nádoru v menopauze. Podľa štatistík malo 30% pacientov s touto diagnózou chronické infekčné ochorenia.
 • Hormonálne zlyhanie, Hormonálne zmeny počas menopauzy sa často stávajú hlavnou príčinou myómov maternice počas menopauzy. Aby ste predišli zlyhaniu, musíte darovať krv pre hormóny 1 krát ročne, počnúc vo veku 40 rokov.
 • Nedostatok vitamínu D, Vitamín D je veľmi dôležitý pre normálne fungovanie bunky. Keď je nedostatok tohto prvku v tele, bunka už nevykonáva svoje funkcie, v dôsledku čoho sa vyvíjajú fibromatózne tesnenia.

Druhy myómy

V súčasnosti odborníci identifikujú tri hlavné typy myómov počas menopauzy. Klasifikácia je založená na umiestnení fibromatóznych tesnení:

 • Subserózna forma, Toto je benígna tvorba vo svalových vrstvách maternice. Nádor je hormonálne závislý. Táto patológia začína svoju formáciu na vonkajšej strane a postupuje do panvovej oblasti.
 • Submukózna forma, Vytvára sa pod sliznicou. Distribúcia prebieha do vnútromaternicovej dutiny. Táto forma ochorenia je charakterizovaná rýchlou progresiou a živým prejavom klinického obrazu.
 • Intramurálna forma, Miesto vzniku je svalová vrstva. Často sa vyskytujú intramurálne suberotické a intramurálne submukózne ochorenia poddruhov, ktoré kombinujú vlastnosti dvoch hlavných typov.

Najnebezpečnejší je považovaný za submukózny myóm maternice počas menopauzy. V počiatočných štádiách vývoja je stále možné jeho lekárske ošetrenie, avšak keď je patológia v pokrokovej forme a je komplikovaná hnisavými ložiskami alebo bohatou stratou krvi, je predpísaná operácia. To odstraňuje celý orgán a niekedy aj vaječníky.

Je to dôležité! Choroba sa môže správať nepredvídateľne a vyžaduje neustálu kontrolu špecialistom!

Diagnostické metódy

V súčasnosti nie sú k dispozícii presné údaje o tom, či sa benígny nádor v menopauze znovuzrodí na malígny. V tejto veci sa názory lekárov líšia. Niektorí ľudia sú presvedčení, že ložiská nekontrolovaného bunkového delenia sa niekedy objavujú v zhutnení a tieto bunky sa znovuzrodia do atypických. Iní sa domnievajú, že tkanivá sa neregenerujú na rakovinu a hlavným rizikom ochorenia je hojné krvácanie. Bez ohľadu na to, či existuje riziko rakoviny alebo nie, ochorenie musí byť diagnostikované včas, aby sa mohla začať včasná liečba. Diagnóza sa vyskytuje v niekoľkých štádiách:

 1. interview, V tomto štádiu sa gynekológ stretáva so všetkými sťažnosťami ženy, odhaľuje, či dochádza k porušeniu menštruačného cyklu, stretáva sa s dedičnosťou pacienta.
 2. Gynekologické vyšetrenie, V tomto štádiu sa subtermózny alebo submukózny uzol nachádza v maternici impozantnej veľkosti. Malé uzly môžu byť podozrivé len z typickej hustoty svalovej steny.
 3. ultrazvuk, S pomocou intrakavitárneho senzora lekár vyšetrí všetky steny orgánu a zistí akékoľvek, dokonca aj najmenšie zmeny v štruktúre tkanív.
 4. Doppler, Táto štúdia je nevyhnutná na posúdenie možnosti progresie nádoru. Zhutnenie, náchylné k rýchlemu rastu, má výrazný prietok krvi, a to ako v strede, tak na okraji tesnenia.
 5. hysteroskopia, Táto metóda sa používa na vizuálne posúdenie povrchu myómy maternice počas menopauzy. Hysteroskop je vybavený kamerou, ktorá vedie do dutiny maternice a prenáša lekárom všetok obraz toho, čo sa deje.
 6. škrabanie, Tento postup spočíva v zoškrabaní malého množstva tkaniva na histologickú analýzu. Štúdia pomáha posúdiť stupeň rizika rakoviny pre pacienta.

Je to dôležité! Čím skôr sa choroba zistí, tým väčšia je šanca na operáciu bez operácie!

Mnohé ženy, veriace, že ochorenie môže zmiznúť po ukončení menštruácie na vlastnú päsť, odmietajú terapiu, opierajúc sa o šancu. Nemôžete to urobiť, pretože keď sa napríklad 7 mm submukózny uzol zvýši o 5 mm na niekoľko centimetrov, uzol sa môže narodiť s výrazným príznakom bolesti. Tento fenomén vyžaduje okamžitú operáciu, a preto nie je možné odmietnuť terapiu, a to ani pri malých nádoroch.

Uteroidné myómy: príznaky a príznaky menopauzy

Myóm je benígny novotvar v myometriu (svaly ženskej maternice). Odrody sú fibróza a leiomyóm (bunkový). Dnes je najčastejšou chorobou gynekológie, ktorá sa vyskytuje v 12-25% prípadov v porovnaní s inými chorobami. Neoficiálne údaje hovoria, že tieto údaje môžu byť 2-3 krát vyššie. Väčšina prípadov sa vyskytuje v staršom veku, riziko myómov počas menopauzy je dostatočne veľké.

Foci sú vzájomné prepletenie vlákien hladkého svalstva v chaotickom, okrúhlom tvare, ktoré je dôsledkom nesprávneho delenia buniek. Veľkosti uzlov sa nachádzajú hlavne od niekoľkých milimetrov po niekoľko centimetrov. Existujú však prípady veľmi veľkých lézií. Vo svetovej lekárskej praxi je teda uzol s hmotnosťou 63 kg.

Ochorenie sa nie vždy prejavuje zjavnými príznakmi. Jej hlavnými prejavmi v menopauze sú krvácanie (inak menorágia), pocit tlaku, ťažkosť, bolesť v spodnej časti brucha. Zvýšenie veľkosti nádoru vedie k zvýšenému a dlhšiemu trvaniu menštruácie (to sa týka submukóznych foriem), čo zase vedie k sekundárnemu symptómu - vzniku anémie a anémie. Bolesť v myóme v vyvrcholení sa často prejavuje počas zvýšenej menštruácie (ak stále existujú), môže byť kŕčovitý alebo trvalý, niekedy rezný (v prípade komplikácií krútenie nôh brušného uzla). Tlak na konečník, zápcha a močový mechúr (časté močenie) sú veľmi zriedkavé.

Typy chorôb

Bez ohľadu na menopauzálne obdobie sa myómy odlišujú od jednotlivých a viacnásobných podľa počtu uzlov, ako aj podľa ich umiestnenia:

 • Submukus (zriedkavá forma). Formácie sa nachádzajú v submukóznej vrstve, niekedy na tenkej stopke.
 • Intersticiálna. Uzly sa nachádzajú vo svalovej vrstve steny maternice. Najbežnejšia forma je zaznamenaná v 50-60% všetkých prípadov ochorenia.
 • Subserous s ložiskami umiestnenými na vonkajšej strane maternice z peritoneum. Je na druhom mieste v prevalencii.
 • Intraligamentarnaya. V tejto forme sú uzly medzi zväzkami.
 • Krk.

Myoma má rôzne prejavy, liečba každého z nich vyžaduje individuálny prístup.

diagnostika

Nebezpečným myómom je jeho asymptomatický vývoj. Preto je také dôležité, aby ste neodkladali včasné návštevy gynekológa. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná počas profylaktických návštev gynekológa už počas vyšetrovania. V tomto prípade je hlavným nástrojom presnej detekcie útvarov ultrazvuk. Okrem ultrazvuku môže lekár predpísať:

 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (pre diferenciálnu diagnostiku),
 • krvný test na hormóny
 • kompletný krvný obraz (na zistenie zápalových procesov).

Ak sa v menopauze objavia príznaky myómov, musia byť podrobne opísané na recepcii. Prítomnosť takýchto látok významne ovplyvňuje následnú liečbu.

Drogová terapia

Medzi liekmi ich účinnosť potvrdilo niekoľko liekov. Ich vymenovanie však vykonáva iba lekár, ktorý vykoná ďalšie vyšetrenia, pozná celý klinický obraz choroby. Je prísne zakázané vyberať a prijímať akékoľvek finančné prostriedky. Takéto vyrážky môžu rozmazať symptómy a viesť k zhoršeniu stavu ženy.

Použitie perorálnych kontraceptív sa nepreukázalo ako účinné, preto sa už nepoužíva na účely liečby.

Ak potrebujete odstrániť myóm, môžete zasiahnuť viacerými spôsobmi:

 • Hysterektómii. Veľkou veľkosťou uzlín, závažným priebehom a prítomnosťou iných chorôb môže byť indikácia úplného odstránenia maternice. V súčasnosti sa metóda používa menej a menej, pretože existovali iné menej radikálne vysoko výkonné riešenia.
 • Laparoskopia. Presné odstránenie brušných lézií s malými rezmi v bruchu.
 • Hysteroskopia sa používa na odstránenie submukóznych hmotností vložením hysteroskopu cez vagínu. Najšetrnejší spôsob možných operácií.

Chirurgia má svoje výhody a niekedy zostáva najúčinnejšou metódou. Medzi indikácie pre jeho použitie:

 • Závažné symptómy (krvácanie, intenzívna bolesť, rozvoj anémie, narušenie práce susedných orgánov atď.).
 • Veľkosti od 12 týždňov (veľkosť uzlov sa porovnáva s obdobím gravidity).
 • Submukózna forma.
 • Rýchly rozvoj ochorenia s nárastom veľkosti po dobu 2-3 týždňov v šiestich mesiacoch.
 • Vysoké nohy podradné uzly.
 • Odumieranie myomatóznych ohnísk.
 • Myoma v pošve.
 • Ak hormonálna terapia neposkytla pozitívne výsledky.

embolizácie

V medicíne sa široko používa metóda embolizácie maternicovej artérie. Jeho význam je zastaviť prietok krvi artériou do nádoru. Vedie sa zavedením embolizačného materiálu cez femorálnu artériu do maternice. Materiál blokuje prietok krvi a formácie sú časom nahradené spojivovým tkanivom.

Manipulácia sa vykonáva v röntgenovom vyšetrení s hospitalizáciou pacienta na jeden deň.Použitie anestézie sa nevyžaduje.

FUS ablácia fibroidov

Metóda liečby v menopauze uznávaná v mnohých krajinách sveta, ktorá je vysoko účinná a nemá takmer žiadne kontraindikácie, je ablácia zameraná na ultrazvuk. Tento proces je cieleným intenzívnym zahrievaním bolestivých tkanív, po ktorých dochádza k ich tepelnej nekróze. Ultrazvuk sa prenáša cez brušnú dutinu, lokalizácia a teplota sa monitorujú pomocou MRI v reálnom čase. Výhody metódy:

 • žiadne poškodenie susedných tkanív
 • nevyžaduje hospitalizáciu
 • nástroje nie sú vložené do tela,
 • pacienti nepotrebujú úľavu od bolesti, t
 • riziko následných komplikácií je minimálne.

Jedinou vlastnosťou liečby FUS je starostlivý výber pacientov. pretože ak sa iba spojivové tkanivá zahrejú na požadovanú teplotu a následnú nekrózu, potom sa môžu odstrániť fibrózy. Ale leiomyómy alebo bunkové bunky sa nemôžu ohrievať v dôsledku bohatého zásobovania krvou a nedostatku zahriateho substrátu. Tento typ ošetrenia na zachovanie orgánov sa uplatňuje aj na účely: t

 • prevencia symptomatických prejavov (odmietnutie taktiky čakania),
 • príprava na operáciu (znižuje pravdepodobnosť komplikácií),
 • oneskorenie operačného riešenia problému.

Nepriame metódy liečby

Ženské telo je jediný organizmus, pretože liečba myómov s menopauzou vyžaduje integrovaný prístup. Preto by ste sa mali vyhnúť stresovým situáciám, ktoré vedú k porušeniu cyklu, výskytu mimomaternicového tehotenstva, pomocou špeciálnej diéty, aby sa zabránilo nadmernému hromadeniu telesnej hmotnosti. Okrem toho je potrebné včas opraviť hormonálne poruchy a liečiť zápalové a nezápalové ochorenia vaječníkov a maternice, ako aj akékoľvek iné ovplyvňujúce stavy tela a zníženú imunitu.

Existuje mnoho receptov týkajúcich sa ľudových metód a tzv. Viscerálnej terapie. Nemali by ste sa však spoliehať len na ne.

Liečba menopauzy myómom

Keď sa počas menopauzy zistia myómy, je potrebné pozorovať gynekológa aspoň 2-krát ročne.

pretože rast nezdravých uzlín je priamo závislý od hormónu estrogénu a choroba sa často vyskytuje u žien v reprodukčnom veku, nemala by byť spojená s nástupom starnutia. Liečba menopauzy vo väčšine prípadov nie je iná, okrem starostlivého prístupu k menovaniu hormonálnej substitučnej terapie.

Nahradenie hormónov je možné iba na základe poverenia kvalifikovaného odborníka, ktorý starostlivo preštudoval celkový zdravotný stav, pričom zohľadnil možné riziko zhoršenia situácie. V prípadoch, keď je takáto liečba stále predpísaná, lekár nevyhnutne udržiava neustály monitoring zmien vyskytujúcich sa v svalovom tkanive maternice.

Riadená symptomatická liečba je však celkom vhodná, zahŕňa:

 • Vymenovanie komplexov vitamín-minerál na udržanie normálnych metabolických procesov a celkového zdravia.
 • Užívanie sedatív na zmiernenie skokov pri skákaní nálady, zlepšenie spánku, zmiernenie bolesti hlavy.
 • Možné získať bylinné prostriedky zamerané na vyhladenie zložitého obdobia reštrukturalizácie tela.

Strava s myómom je rovnaká ako pri menopauze. Ide o odmietnutie ťažkých vyprážaných a tukových potravín, nahradenie masla rastlinným olejom, zvýšenie množstva zeleniny a ovocia v dennej dávke, mlieko a výrobky z kyseliny mliečnej, odmietnutie častého používania alkoholických nápojov, kávy, čierneho čaju. Pre normálne fungovanie všetkých vnútorných orgánov je potrebné vypiť 1,5-2 litrov tekutiny denne. Okrem vody, to zahŕňa polievky, bylinné čaje, kompóty a nesladené šťavy.

Životný štýl musí tiež prejsť zmenou. Ak ste predtým viedli veľmi aktívny život, možno budete musieť uvoľniť, odpočinúť si častejšie a nepreťažovať svoje telo a psychiku. To však neznamená nízku mobilitu. Pešia turistika, jazda na bicykli, jóga, ľahké fitness pod vedením inštruktora, exkurzie budú určite prínosom.

Pokiaľ ide o liečbu patológie, prognóza je nepriaznivá - myómy nemôžu zmiznúť počas menopauzy. Nepredstavuje ohrozenie života, správny prístup fibroid nie je nebezpečný. S prejavmi menopauzálneho syndrómu nie je spojený. Pravidelné gynekologické vyšetrenia skúseného lekára s cytologickým vyšetrením a ultrazvukom umožňujú včas odhaliť porušenia a aplikovať najvhodnejšiu liečbu. Získajte bezplatnú odbornú konzultáciu alebo si s ním dohodnite stretnutie na adrese http: //45plus.rf/registration/.

Príznaky počas menopauzy

Vývoj fibroidov môže začať u mnohých žien pred menopauzou. Ale vzhľadom na absenciu príznakov ochorenia, pacienti nie sú vedomí jeho existencie. Počas menopauzy sa začína prejavovať. Najčastejšie sa diagnóza robí, keď je vzdelanie veľké a komplikuje.

Menorágia myómu maternice

K príznaky výskyt myómov sa dá pripísať:

 1. Poruchy menštruačného cyklu. Mnohé ženy si myslia, že je to úplne normálne a je spôsobené blížiacou sa menopauzou, ale je lepšie sa chrániť a kontrolovať u gynekológa.
 2. Spotting v období.
 3. Bohatý výtok a bolesť počas menštruácie, samotná menštruácia trvá dlhšie ako obvykle.
 4. Bolesti brucha. Najčastejšie slabé, ale s obdobiami kŕčov, počas ktorých sa bolesť stáva akútnou a ťažkou.
 5. Problémy s trávením. Objavuje sa nadúvanie, zápcha.
 6. Veľkosť brucha sa zväčšuje.
 7. Časté nutkanie na močenie.
 8. V niektorých prípadoch sa príznaky anémie objavujú v dôsledku veľkej straty krvi. Prejavujú slabosť, únavu, závraty.

Klinické prejavy maternicových myómov

Všetky tieto príznaky sú často prijímané ženami pre obdobie pred menopauzou, nepripájajú im veľký význam a neobracajú sa na gynekológa. Tým vážne začína ochorenie.

Obdobie menopauzy je sprevádzané závažnou zmenou hormonálnych hladín. To je dôvod, prečo v tomto čase prejavujú mnohé choroby, vrátane myómy maternice. Medzi hlavné dôvody patrí:

 1. Zmeny hladín hormónov. Výskyt myómy je ovplyvnený hormónom estrogén, rovnako ako progesterón, ktorý sa zvyšuje počas menopauzy.
 2. Dedičná predispozícia
 3. Prítomnosť endokrinných ochorení.
 4. Infekcie sprevádzané zápalom.
 5. História potratov a iné operácie, ktoré traumatizujú maternicu.
 6. Beri-beri. Nedostatočný príjem vitamínu D vedie k narušeniu bunkových funkcií a tvorbe fibromatóznych uzlín na svalovej stene orgánu.

Rizikové faktory pre myómy maternice

Tip! Často je ochorenie pozorované u pacientov s diabetom a obezitou.

liečenie

Liečba liekmi môže byť použitá v nasledujúcich prípadoch:

 • neprítomnosť príznakov a prítomnosť menších príznakov ochorenia,
 • pomalý rast uzlov
 • mierne zväčšenie maternice
 • veľkosť žľazy menej ako 12 týždňov
 • podriadené alebo intramurálne usporiadanie uzlov
 • absencia chorôb susedných orgánov.

Spôsoby liečby myómov maternice

Samostatná hormonálna a nehormonálna liečba myómov s liekmi.

hormón

Hormonálna liečba je zameraná na zníženie veľkosti myómových uzlín, ako aj regresiu klinických symptómov. Na hormonálnu liečbu sa používajú nasledujúce liečivá.

Príčiny myómy maternice s menopauzou

Děložné myómy alebo myómy sú benígne ochorenie maternice, ktoré je sprevádzané vysokou proliferačnou aktivitou myometriálnych buniek s tvorbou objemnej štruktúry v dutine maternice. Toto ochorenie je závislé od hormónov, to znamená, že podnetom takejto aktívnej reprodukcie sú ženské pohlavné hormóny.

Hlavným dôvodom preto môže byť hormonálna nerovnováha, ktorá sa vyskytuje s nástupom menopauzy, preto je vývoj týchto ochorení typickejší pre menopauzu.

V patogenéze, hlavná úloha vo vývoji maternicových fibroidov v menopauze patrí k porušeniu hladín hormónov. Počas menopauzy klesá hladina estrogénu, znižuje sa ich regulačný účinok na prvú fázu menštruačného cyklu, čo je sprevádzané poklesom procesu proliferácie endometriálnych buniek. To má za následok kompenzačné zvýšenie proliferácie myometriálnych buniek, ktoré je sprevádzané hyperpláziou týchto buniek s vývojom rôznych typov myómových myómov. Ak vlákna spojivového tkaniva prevládajú v štruktúre benígneho nádoru, potom hovoria o pojme fibromyóm. Klinicky sa tieto dve formy nelíšia, takéto rozlíšenie je možné len podľa histologického vyšetrenia.

Existuje ďalší počet príčin spojených s rozvojom myómov počas menopauzy, skupiny nehormonálnych príčin. Základom všetkých týchto príčin je prirodzená fyziologická involúcia buniek myometria počas menopauzy u ženy, ktorá je sprevádzaná zmenami metabolizmu v bunkách myocytov, ich antigénnymi zmenami. Súčasne sa môžu narušiť normálne procesy bunkového rastu a reprodukcie so zvýšenou tendenciou ich proliferácie a vytvárať špecifické cytokíny a vaskulárne rastové faktory, ktoré navyše stimulujú patologickú nadmernú diferenciáciu týchto buniek. Výsledkom je nekontrolované delenie buniek, ich rozmnožovanie a zvýšenie objemu myometria, ktoré môže byť lokálne alebo difúzne. Ak vplyv etiologických faktorov pretrváva, potom myóm rýchlo rastie a zväčšuje sa veľkosť, čo vyžaduje určitú taktiku liečby. V závislosti od toho, kde sa nachádza primárne zameranie patologických buniek, ktoré začali ich abnormálne delenie, rast tumoru môže byť difúzny - po celom povrchu myometria s rovnomerným nárastom v celej maternici, ako aj lokálnym - potom sa tvorí myómový uzol. Toto miesto môže byť tiež umiestnené rôznymi spôsobmi - submukózne, subermatické a intramurálne, ktoré ovplyvňujú klinické znaky ochorenia v týchto rôznych formách. Môže existovať iný počet takýchto uzlín a v závislosti od toho sa rozlišuje jeden nodulárny myóm a mnohopočetný nodulárny myóm.

Toto sú hlavné patogenetické mechanizmy, ktoré ovplyvňujú vývoj myómy maternice počas menopauzy.

Symptómy myómy maternice s menopauzou

U žien pred začiatkom klimakterického obdobia môžu začať myómy maternice a s nástupom menopauzy sa môže klinika aktívne rozvíjať. Veľmi často existuje asymptomatický priebeh myómy maternice, až kým sa vzdelávanie nestane obrovským alebo sa nevyskytnú komplikácie. Preto sa často táto diagnóza uskutočňuje už na vrchole vývoja klinického obrazu.

Je známe, že vrchol v jeho kurze má niekoľko fáz:

 1. premenopauza - obdobie 45 rokov pred menopauzou,
 2. menopauza - obdobie poslednej menštruácie, priemerný vek je asi päťdesiat rokov,
 3. postmenopauza je obdobie od poslednej menštruácie do konca života ženy.

Ak sa fibroidy maternice začínajú v období pred menopauzou, môžu sa vyvinúť symptómy menštruačného cyklu, ktoré sú spojené s narušením štruktúry endometria v dôsledku prítomnosti uzlín alebo s počiatočnými zmenami hladín hormónov. V tomto momente, vzhľadom na vek, žena nemusí venovať takému stavu dostatočnú pozornosť, pretože tieto porušenia menštruačného cyklu ovária môžu byť vysvetlené nástupom menopauzy. Treba však pripomenúť, že v takomto prípade je naopak potrebné konzultovať s lekárom tak, aby potvrdil alebo vyvrátil myšlienky o vyvrcholení. Koniec koncov, včasná diagnostika myómov je omnoho lepšie liečená.

Prvé príznaky maternicových myómov s menopauzou sa môžu tiež líšiť - krvácanie, bolesť brucha alebo pocit ťažkosti v panve, narušený pohlavný styk, znížené libido, zhoršená funkcia močového mechúra alebo konečníka, sekundárna chronická anémia nedostatku železa. Tieto príznaky sa často objavujú už pri značných objemoch myómov práve preto, že priebeh je asymptomatický. Existujú niektoré vlastnosti kliniky myómy maternice s menopauzou, v závislosti na mieste a forme vzdelávania.

na nodulárna forma myómy maternice klinické prejavy sú priamo závislé od miesta miesta. S tvorbou podradných uzlín nie je zhoršená menštruačná funkcia, ak je uložená v premenopauze. Často sa pozoruje klinika akútneho brucha, pretože tieto uzliny sú vo svojej polohe veľmi nestabilné a môžu sa posúvať, čo spôsobuje torziu alebo nekrózu kmeňového uzla. Niekedy nie je bolesť ostrá, ale nudná, boľavá, konštantná, ak uzol dráždi peritoneum alebo nervové zakončenia, potom môže byť aj ťažkosť v bruchu. ak subomusný myómový uzol môže spôsobiť syndróm kompresie susediacich orgánov s ťažkosťami s činom defekácie počas kompresie konečníka, s problémami s močením alebo reaktivitou močového mechúra a kompresia môže narušiť odtok žilovej krvi a lymfy s tvorbou kongescie v panve a rozvoj hemoroidov. Pri zriedkavom umiestnení fibromatózneho uzla v myómom maternice počas menopauzy sa nepozorujú lokálne neurologické symptómy v dôsledku kompresie nervových štruktúr s rozvojom porúch, ako je parestézia alebo osteochondróza bedrovej chrbtice. Potom je veľmi dôležité správne diagnostikovať patológiu a nie liečiť tieto neurologické poruchy.

na submukóznom mieste klinika je menej výrazná z hľadiska symptómov kompresie, ale lokálne prejavy sú výraznejšie. Metakragia môže byť pozorovaná, aj keď nie sú žiadne mesačné obdobia pre menopauzu, potom sa takéto sekréty môžu objaviť v prípade myóm maternice počas menopauzy. Tieto sekréty sú bolestivé, sprevádzané bolesťou v dolnej časti brucha. Výtok s maternicovým myómom počas menopauzy môže byť tiež v prípade infekcie uzla, potom sa infekčný zápal vyvíja so žltozeleným výtokom s nepríjemným zápachom, ktorý je tiež sprevádzaný príznakmi intoxikácie.

Ďalšia častá lokalizácia maternicového myómového uzla počas menopauzy je intraligamentarnaya - medzi väzmi maternice a vaječníkov. V tomto prípade bude klinika takéhoto miesta sprevádzaná symptómami kompresie močovodov s možným vývojom renálnej koliky, hydronefrózy, pyelonefritídy. Diagnóza takéhoto uzla je veľmi problematická.

Pokiaľ ide o difúzna forma myómy maternicepotom je táto forma najčastejšie asymptomatická, vzhľadom na jej umiestnenie v hrúbke myometria a rovnaký nárast v celej maternici. Potom sa maternica zväčšuje a žena môže pociťovať zvýšenie brucha alebo nepríjemný tlak v panve. Takýto myóm najčastejšie dosahuje veľkú veľkosť a jeho liečba je potom radikálna. Preto je potrebné komplexné gynekologické vyšetrenie aj počas menopauzy.

Toto sú hlavné klinické prejavy myómy maternice v menopauze a pozornosť by mala byť venovaná všetkým podobným symptómom pre včasnú diagnostiku a liečbu.

Komplikácie a následky

Hlavnými komplikáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť v maternicovom myóme, sú krvácanie v submukóznej polohe myómového uzla, ktorý vyžaduje okamžitý lekársky zákrok, infekciu myómového uzla, ktorá vyžaduje protizápalovú liečbu. Komplikácie môžu vznikať aj vo forme „narodenia“ myómového uzla umiestneného submukózne alebo s jeho nekrózou, ktorá je sprevádzaná príznakmi akútneho brucha a vyžaduje okamžitú terapeutickú akciu a včasnú diferenciálnu diagnózu.

Diferenciálna diagnostika

Diferenciálna diagnóza myómy maternice s menopauzou v prípade klinického prejavu vo forme krvácania by sa mala vykonávať s malígnymi nádormi maternice - rakovinou endometria. Rakovina endometria sa vyznačuje výskytom krvácania len niekoľko rokov po nástupe menopauzy. Periodické krvácanie z maternice je charakteristické pre myómy maternice a vyšetrenie jasne definuje uzol. V prípade pochybností o povahe vzniku v maternici sa vykonáva diagnostická kyretáž maternicovej dutiny s histologickým vyšetrením tohto materiálu, čo umožňuje presne stanoviť benígnu alebo malígnu povahu vzniku. Diferenciálna diagnóza by sa mala vykonávať aj s cystou maternice. Ak má ultrazvuková cysta anechoickú štruktúru, oválny tvar, jasné okraje s tenkou kapsulou a jednotný obsah. Myomatózny uzol je tiež anechoický, ale je heterogénny a zodpovedá hustote myometria, často má nohu a je dobre zásobený krvou, na rozdiel od cysty, ktorá je avaskulárna.

Myomatózny uzol je tiež potrebné diferencovať s vnútornou endometriózou, ktorá môže byť tiež sprevádzaná tvorbou myomatóznych miest v dutine maternice. Ale s endometriózou je charakteristická anamnéza krvácania, ktorá zodpovedá menštruácii, a myóm maternice počas menopauzy nemá pravidelné krvácanie. Tieto dve diagnózy môžete presne overiť pomocou histológie, pretože často sa môžu kombinovať v tej istej maternici.

Учитывая период климакса, то есть не молодой возраст женщины, то необходимо тщательно проводить диагностику миомы матки и дифференциальную диагностику, поскольку возможны разные злокачественные процессы в этом возрасте, которые необходимо диагностировать как можно раньше с началом соответственного лечения.

prevencia

Metóda špecifickej profylaxie vývoja myómy maternice - prevencia vzniku hormonálnych homeostázových stavov, pri ktorých sa vyskytuje lokálny hyperestrogén:

 • prevencia mimomaternicového tehotenstva
 • neustála prevencia chronických stresových situácií, ktoré prispievajú k metabolickým poruchám a menštruačnému cyklu ovária,
 • včasná diagnostika a náprava zlyhania druhej fázy vaječníkov,
 • včasná a adekvátna liečba ochorení vaječníkov a maternice zápalovej a nezápalovej etiológie,
 • včasná korekcia hormonálnej nerovnováhy spojenej s narušením hypotalamicko-hypofyzárno-ovariálneho systému.

Aby sa zabránilo prekanceróznym ochoreniam a nádorom maternice, odporúča sa podstúpiť profylaktické vyšetrenia u žien mladších ako 30 rokov raz ročne, po 30 rokoch, dvakrát ročne s cytologickým vyšetrením obsahu krčka maternice, ultrazvukom, včasnou liečbou zistených ochorení.

Prognóza uterinného myómu na regeneráciu je nepriaznivá, pretože samotný fibroid nie je schopný úplnej regresie a priaznivý pre život, pretože nie je zhubný a nie je nebezpečný pri správnej liečbe.

Děložné myómy s menopauzou sú patológiou, ktorá je často asymptomatická, ale pravidelné prehliadky vám umožňujú včas diagnostikovať. Niekedy existujú závažné komplikácie, ktorým je potrebné predísť včasnou liečbou myómy maternice, najmä počas menopauzy. Liečba myómy maternice s menopauzou môže byť lekárska a operačná, ktorá je riešená individuálne v každom prípade. Niekedy sa používa zložitá liečba vo forme kombinácie niekoľkých metód. Ak máte akékoľvek sťažnosti, musíte sa postarať o svoje zdravie a včas kontaktovať lekára.

Prečo maternicové myómy s menopauzou sú častou patológiou

Fibromyóm, leiomyóm a myóm myómu sú synonymnými názvami pre benígny nádor, ktorý sa tvorí v myometriu (svalová vrstva maternice). Vedúci klasifikačný dokument medzinárodného zdravotníckeho systému ICD-10 (Medzinárodná klasifikácia chorôb) klasifikuje túto chorobu do triedy II „Novotvary“, podtriedy „Benígne tumory“, blok „Uterínový leiomyóm“.

Prevalenciou medzi formami nádorov zaujíma vedúcu pozíciu fibroid, Štatistiky ukazujú výskyt tohto typu patológie u 25-50% všetkých žien počas reprodukčného obdobia. Leiomyóm je jedným zo zriedkavých nádorov, ktoré sa vyvíjajú nezávisle. Tvorba novotvaru začína nekontrolovaným delením jedinej defektnej bunky, ktorá rastie do uzla s priemerom od niekoľkých milimetrov do impozantnej veľkosti.

Väčšina vedeckých výrokov je dôkazom neschopnosti myómov degenerovať do malígneho vzdelávania. Výsledky pozorovaní a štúdií ukazujú, že fibromyóm je nádor závislý od hormónov, čo potvrdzujú nasledujúce skutočnosti:

 • prítomnosť veľkého počtu receptorov, ktoré sú citlivé na biologicky aktívne látky produkované pohlavnými žľazami (hustota receptorov je výrazne vyššia ako v tkanivách normálneho myometria),
 • zvýšenie výskytu nádorového vývoja počas obdobia vysokých steroidných hormónov (estrogén) v krvi ženy,
 • regresia leiomyómu po znížení hladiny estrogénu na minimálne hodnoty (po menopauze),
 • schopnosť fibromyómu konvertovať androgény (mužské pohlavné hormóny, produkované v malom množstve vaječníkmi) na estrogény v dôsledku vysokého obsahu enzýmu aromatázy cytochrómu p450.

Fibroidy v období menopauzy boli predtým považované za zriedkavé v dôsledku zistenej asociácie vysokých hladín estrogénu a rizika tvorby vláknitých uzlín. Ukončenie produkcie hormónov v menopauze vo väčšine prípadov spôsobuje zastavenie rastu svalových buniek myometria a dokonca vymiznutie predtým vytvorených uzlín. V súčasnosti zvýšenie počtu žien, u ktorých sa počas menopauzy zistil leiomyóm, odhalilo potrebu prehodnotiť stanovený názor. Lekári spájajú riziko vzniku nádoru v menopauze s takýmito fenoménmi:

 • predmenopauzálne hormonálne poruchy,
 • oslabenie aktivity imunitných buniek,
 • prejavom zníženej imunity infekčných a zápalových ochorení, ktoré boli predtým v latentnom stave.

Rast myómových uzlín je stimulovaný hormónmi, ale nie sú katalyzátorom nádorového procesu. Jedna z teórií týkajúcich sa nadradenosti hormonálnych zmien vo vzťahu k myómu je, že závislosť týchto javov sa môže ukázať ako opačná. Presná identifikácia príčin vzniku chybných buniek počas menopauzy, moderná medicína ešte nie je schopná, ale počas mnohých rokov pozorovania etiopatogenézy ochorenia boli identifikované najpravdepodobnejšie faktory, ktoré potencujú nástup patológie.

Symptómy myómy maternice s menopauzou

Morfologické znaky myómov určujú povahu klinických prejavov ochorenia. Pri malých nádoroch a v počiatočných štádiách ochorenia môžu chýbať zjavné príznaky (približne 30% žien sa dozvie o prítomnosti patológie len počas gynekologického vyšetrenia), Hlavným príznakom leiomyómu u pacientov v reprodukčnom veku je porušenie menštruačného cyklu. Počas obdobia pred menopauzou môžu byť prejavy patológie vnímané ako zlyhania menštruačného krvácania, ktoré sú normálne pre súčasný stav.

Počas menopauzy a počas menopauzy sa príznaky ochorenia odlišujú od podobného stavu u pacientov v reprodukčnom veku. Hlavnými typickými prejavmi patológie sú:

 • ťažké krvácanie z maternice,
 • bolesť v dolnej časti brucha, ktorá môže vyžarovať do nôh a bedrovej oblasti,
 • porucha čriev (zápcha),
 • časté bolesti hlavy
 • dysurické poruchy (zvýšené močenie),
 • dysparinúria (bolesť pri pohlavnom styku).

Vo väčšine prípadov dochádza k pomalému rastu patologických stavov, čo vedie k postupnému návyku na nepohodlie a oneskoreniu návštevy u lekára. Rýchly rast nádoru vedie k rýchlemu zvýšeniu závažnosti symptómov ochorenia, ktoré sa prejavuje vo forme zvýšenej bolesti, vývoja anémie, zvýšenia objemu brucha s konštantnou telesnou hmotnosťou. Ak má vytvorený uzol „nohu“ - jeho skrútenie je možné, čo vedie k rozvoju nekrózy tela uzla a vzniku akútnych symptómov (ostrá bolesť, mdloba).

Klinické prejavy fibromyómu sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia nádoru, jeho veľkosti a počtu vytvorených svalových rastov. Povaha bolestivých pocitov sa môže líšiť aj pri rovnakom type ochorenia (závisí od individuálnych vlastností organizmu). Najcharakteristickejšie charakteristické znaky rôznych foriem myómov, ktoré sa vyvíjajú v období menopauzy a po menopauze, sú:

Porušenie funkcie panvových orgánov v dôsledku zvýšeného tlaku na ne z nádorov, neustála bolesť v dolnej časti brucha.

Hojné krvácanie (v niektorých prípadoch ustupujúce), anémia, bolesť sa prejavujú v kŕčoch v prírode. Pridanie infekcie vedie k vaginálnemu výtoku, ktorý má žltozelenú farbu a nepríjemný zápach.

Symptomatológia je podobná submukóznemu typu, líši sa vo väčšom množstve krvácania.

Syndróm akútnej bolesti spôsobený napätím väzivového aparátu maternice a podráždením nervových zakončení lokalizovaných v malej panve so zväčšujúcim sa nádorom. Bolestivé pocity sú zaznamenané v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta.

Stredne nepohodlný, bez výrazného syndrómu bolesti, zvýšenia objemu brucha bez zmeny telesnej hmotnosti.

Najčastejšími sťažnosťami sú renálna kolika, ktorá je spojená so stláčaním močových ciest a ťažkosťami s močením, rozvojom hydronefrózy (expanzia obličkovej panvy).

Liečba myómov s menopauzou

Pri predpisovaní liečby fibroidov u pacientov počas menopauzy sa berú do úvahy výsledky diagnózy a celkový stav pacienta. Pri pomaly rastúcom nádore, malej veľkosti uzlín (až do 12. týždňa tehotenstva) a neprítomnosti komplikácií sa špecifická liečba nevyžaduje. V tomto prípade sa systematicky pozoruje gynekológ s cieľom včasného zistenia patologických zmien.

Ak existuje výrazná symptomatológia a príznaky naznačujúce dynamiku rastu útvarov - taktika liečby je určená na základe veľkosti vláknito-svalových cievok a ich rastových rýchlostí., Terapia sa vykonáva jednou z dvoch metód - konzervatívnou alebo radikálnou (chirurgickou). Indikácie pre menovanie menopauzy sú: t

 • veľkosti neoplaziem nepresahujúce priemer 2 cm,
 • intersticiálny typ patológie,
 • intramurálne, podradné umiestnenie formácií, ktoré nemajú „nohu“,
 • nedostatok atypických buniek a komplikácií
 • pomalý rast nádoru,
 • prítomnosť kontraindikácií pre operáciu.

Symptomatická forma myómov vyžaduje použitie radikálnejších liečebných postupov. Ak ochorenie začne vykazovať rušivé príznaky - to znamená vážnu poruchu v tele a šírenie patologického procesu do iných orgánov. Keď nastane menopauza na pozadí hormonálnych zmien a zmien v práci mnohých systémov, môžu nastať situácie, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok, aby sa zachoval život a zdravie pacienta. Indikácie na liečbu operatívneho spôsobu fibroidov zahŕňajú:

 • hromadné nádorové formácie, ktoré narúšajú fungovanie susediacich orgánov,
 • typ submukóznej patológie,
 • rýchly rast defektných buniek (4 alebo viac týždňov v roku),
 • ťažké krvácanie z maternice,
 • torzia nodulárneho kmeňa, odumieranie tkanivového fibrózno-svalového rastu,
 • narodenie uzla v submukóznej vrstve maternice,
 • kombinácia ochorenia s endometritídou alebo endometriózou,
 • prítomnosť podozrenia na možnosť malignity nádoru.

Liečba liekmi

Základom nechirurgickej liečby myómy maternice je medikácia, ktorej účelom je inhibovať rast nádorových buniek a zabrániť rozvoju komplikácií. Moderná medicína zatiaľ nemôže ponúknuť liek, s ktorým môžete úplne vyliečiť leiomyóm, takže princípy farmakoterapie pre menopauzu sú nasledovné:

 • Úľava a prevencia zápalových a infekčných procesov,
 • aktivácia imunitnej obrany tela,
 • stabilizáciu endokrinného systému, t
 • normalizácia psycho-emocionálneho stavu pacientov,
 • zastaviť krvácanie,
 • prevencia a liečba anémie.

Úlohy sa dosahujú pomocou liekov hormonálneho a nehormonálneho pôvodu. Prvá kategória liekov je zameraná na zastavenie rastu, zníženie veľkosti nádorov a minimalizáciu závažnosti klinických prejavov ochorenia. Druhá skupina liekov sa predpisuje tak, aby normalizovala funkcie všetkých orgánov a systémov, zabránila vzniku komplikácií a zlepšila celkový stav pacienta. Medzi najčastejšie používané hormonálne lieky na liečbu leiomyómu patria:

Agonisty uvoľňujúce gonadotropné látky

Zníženie veľkosti nádorových útvarov v dôsledku potlačenia produkcie gonadotropných hormónov, zníženie pravdepodobnosti straty krvi, predoperačná príprava.

Intramuskulárne podávanie liečiva (3,75 mg) sa uskutočňuje mesačne počas najmenej 3 a nie viac ako 6 mesiacov.

Subkutánne podávanie liečiva (3,6 g) do prednej brušnej steny sa vykonáva raz za 28 dní počas šiestich mesiacov.

Intranazálne podanie (v nose) 1 dávka do nosovej dierky sa vykonáva ráno a večer. Priebeh liečby počas 6 mesiacov.

Antagonisty gonadotropných hormónov

Regresia nádorových ložísk potlačením produkcie hormónov hypofýzy (stimulácia folikulov, luteinizácia), inhibícia aktivity vaječníkov, potláčanie proliferácie lymfocytov. Má supresívny účinok na rast buniek endometriálnych tkanív (defektných aj normálnych).

Liek sa užíva perorálne v dávke 400-800 mg denne, trvanie liečby je 24 týždňov.

Progesterónové lieky

Antiproliferatívne činidlá, ktoré potláčajú uvoľňovanie gonadotropných hormónov. Prispievať k atrofii epitelu, čo vedie k poklesu myomatóznych uzlín.

Spôsob perorálneho podávania. Liek sa má užívať ráno a večer počas 5 - 10 mg počas 6 mesiacov.

Intrauterinálny systém Mirena (Levonorgestrel)

Úvod do maternice, účinnosť je zachovaná po dobu 5 rokov.

Perorálne alebo intramuskulárne podanie. Tablety odoberané 2-3 kúsky. dvakrát denne sa injekcie uskutočňujú 1-2 krát týždenne. Terapeutický kurz trvá 6 mesiacov.

Tablety sú predpísané v dennej dávke 5-10 mg, liek trvá až šesť mesiacov.

Modulátor progesterónového receptora

Esmia (ulipristala acetát)

Poskytovanie priameho účinku na endometrium a myómy, potlačenie proliferácie patogénnych buniek, indukciu programovanej smrti buniek (apoptóza).

Liek sa užíva perorálne na 1 tabletu denne, trvanie liečby nesmie prekročiť 3 mesiace.

Spolu s hormonálnou terapiou sa predpisujú lieky iných skupín, ktoré pomáhajú eliminovať symptómy ochorenia, predchádzať komplikáciám a liečiť sprievodné ochorenia, ktoré zhoršujú priebeh myómov. Nehormonálne lieky používané na liečbu benígneho nádoru zahŕňajú:

 • uterotonika - sú predpísané na zníženie straty krvi,
 • koagulačné látky - ukázané na zmiernenie krvácania,
 • antioxidanty - obnovujú metabolické bunkové procesy,
 • protidoštičkové látky - prispievajú k normalizácii krvného obehu, znižujú schopnosť krvných doštičiek a červených krviniek držať sa,
 • nesteroidné protizápalové lieky - majú analgetický účinok, zabraňujú vzniku zápalových procesov,
 • antispasmodiká - znižujú závažnosť bolesti uvoľňovaním spazmových tkanív,
 • vitamíny, prípravky železa - obnovenie hladiny hemoglobínu počas anémie, stimulácia regenerácie buniek, celkové posilnenie imunitného systému,
 • sedatíva - stabilizácia psycho-emocionálnej rovnováhy,
 • homeopatické prostriedky - komplexný účinok na telo, normalizácia práce všetkých orgánov a systémov, sa používajú ako pomocné metódy liečby.

Operatívny zásah

Myoma v menopauze vyžaduje individuálny prístup k liečbe patológie a nepretržité lekárske monitorovanie stavu pacienta. Uskutočniteľnosť radikálnych terapií by mala byť podporená všetkými potrebnými výskummi. Vedenie orgánov šetriacich orgánov pri liečbe leiomyómov u žien v reprodukčnom veku je spôsobené potrebou zachovať plodnosť. Počas menopauzy mizne schopnosť tela reprodukovať potomstvo, ale to neznamená, že odstránenie vnútorných pohlavných orgánov je pre pacienta bezpečné.

Excízia maternice je silným stresom pre ženské telo, čo môže negatívne ovplyvniť jej blaho a duševný stav. Použitie radikálnych metód liečby by sa malo vykonávať, ak je predpokladaná účinnosť iných metód veľmi malá. Najtraumatickejšie intervencie, pomocou ktorých sa dosiahne úplná eliminácia myómových uzlín:

 • supravaginálna amputácia maternice,
 • subtotálnej hysterektómii s vyrezaním krčka maternice,
 • vyhladenie,
 • pangisterektomiya.

Všetky typy radikálnych intervencií zahŕňajú povinnú prípravnú fázu pre operáciu a pooperačnú rehabilitáciu. V gynekologickej praxi sa resuscitácia orgánov uchýli k menej a menej preferovaným, minimálne invazívnym technikám zachovávajúcim orgány., Na odstránenie (exfoliačných) myomatóznych uzlín počas menopauzy sa takéto moderné chirurgické metódy používajú ako:

 • myomectomy,
 • embolizácia uterinnej artérie (EMA),
 • FUS ablácia,
 • hysterektómiu uzlín s abláciou endometria,
 • transabdominálna kryoterapia,
 • myolýza.

Výber jednej alebo inej metódy intervencie, lekár postupuje z prítomnosti indikácií a kontraindikácií manipulácie. Zohľadňujú sa želania pacienta, ale nie sú určujúcim faktorom pri menovaní spôsobu liečby. Charakteristiky rôznych typov chirurgických postupov na odstránenie nádorov v menopauze sú:

 1. Supravaginálna amputácia (subtotálna hysterektómia) - excízia maternice so zachovaním krčka maternice. Po odstránení orgánu sa na pahýl aplikujú stehy. Проведение операции целесообразно при отсутствии патологических процессов в шейке, при климаксе методом выбора является субтотальная гистерэктомия с удалением придатков.
 2. Субтотальная гистерэктомия с иссечением цервикального канала – операция по удалению тела и канала шейки матки. Метод предполагает выполнение манипуляций полостным или лапараскопическим способом. Toto je najtraumatickejší variant chirurgickej liečby myómov, sprevádzaný masívnou stratou krvi a silnou bolesťou v pooperačnom období.
 3. Extirpácia maternice - vyrezanie maternice krkom. Indikácie pre operáciu je nedostatok pozitívnej dynamiky prebiehajúcej konzervatívnej terapie.
 4. Panhysterektómia (alebo hysterosalpingovariectomy) je typ totálnej hysterektómii, ktorá zahŕňa amputáciu orgánu s vejcovody a vaječníkov.
 5. Myomektómia je operácia zachovávania orgánov, pri ktorej dochádza k exfolácii myómových uzlín, ale maternica je zachovaná. Manipulácie sa uskutočňujú s použitím hysteroskopu (na odstránenie submukóznych formácií), laparaskopu (s podkožnými alebo intramurálnymi uzlinami) alebo brušných rezov v bruchu a maternici.
 6. EMA je minimálne invazívny spôsob liečby nádoru v menopauze, založený na blokovaní prietoku krvi v cievach, ktoré zásobujú nádorovú hmotu. Postup zahŕňa podávanie špecifickej látky, ktorá upcháva tepnu a spôsobuje infarkt myokardu myokardu, cez femorálnu artériu.
 7. Ablácia FUS je nechirurgická metóda na deštrukciu myómov. Metóda je založená na diaľkovom ovládaní sústredených ultrazvukových vĺn. Výsledkom vysokej intenzity zahrievania lokálnych tkanivových oblastí je tepelná nekróza (vymiznutie nádoru). Táto technika je experimentálna, ale je veľmi populárna v mnohých krajinách kvôli minimálnej pravdepodobnosti komplikácií (menej ako 0,05%).
 8. Hysterektómia uzlín s abláciou endometria je typom intervencie, ktorá reaguje na submukózne uzliny vložením hysteroskopu. Metóda zahŕňa vykonávanie škrabania a pálenia sliznice, ktorá je plná komplikácií.
 9. Transabdominálna kryoterapia je experimentálna minimálne invazívna metóda založená na zavedení kryosample do patologických novotvarov (špeciálne ihly, cez ktoré vstúpi zmrazovacie činidlo). Keď je kryosystém aktivovaný, uzol je zničený. Manipulácie sa uskutočňujú pod kontrolou MRI.
 10. Myolýza, kryomiolyza - odstránenie myómov a kauterizácia ciev, ktoré ho kŕmia prúdom, laserom (myolýza) alebo tekutým dusíkom (kryomiolyzou) prostredníctvom laparoskopického prístupu. Táto metóda sa zriedka používa z dôvodu nedostatku informácií o jej dlhodobých účinkoch.

Ľudové recepty

Netradičné spôsoby liečby v prítomnosti vláknito-svalových formácií v myometriu počas menopauzy môžu byť použité len s malými veľkosťami myómov a absenciou výrazných symptómov. Opustenie tradičnej terapie v prospech populárnych metód je mimoriadne nebezpečné, ak existujú indikácie pre chirurgický zákrok alebo keď sa pozoruje dynamika rastu uzlín.

Cieľom netradičných liečebných metód je zabrániť zápalu a inhibícii nádorových procesov, ktoré sa dosahujú použitím liečivých rastlín s vhodnými vlastnosťami alebo včelími produktmi (propolis)., Najrozšírenejšie zložky ľudových receptov sú:

 • tonikum, tonikum - lastovička, lopúcha lopúcha, listy aloe, materský koreň, martinový koreň,
 • protizápalové - zemiaková šťava, nechtík,
 • hormonálne stabilizátory - jednostranne orthilia (maternica bóru), ľanové semená,
 • protinádorový - hemlock, aconit (zápasník), čemeřice (všetky vyššie uvedené rastliny sú jedovaté, preto sa neodporúča samopríprava bylinných prípravkov na ich základe),
 • hemostatikum - žihľava, pastierska kabelka, klinček, dráč, burnet.

Liečba myómov doma môže byť vykonaná vnútorným odberom liečiv, douchingom alebo zavedením tamponov namočených v lekárskej kompozícii do vagíny. Hirudoterapia je ďalším spôsobom, ako sa zbaviť vláknitých uzlín počas menopauzy súvisiacej s naturopatiou (metóda alternatívnej medicíny). Táto technika má množstvo kontraindikácií a spočíva v použití pijavíc na riedenie krvi v panvových žilách.

Na doplnenie tradičných metód liečby myómov a urýchlenie dosiahnutia požadovaného výsledku môžete použiť jeden z nasledujúcich receptov tradičnej medicíny:

 • Pivoňka tinktúra. Pivoňka (alebo marin root) má priaznivý vplyv na nervový systém, zlepšuje metabolické procesy a odstraňuje toxíny z tela. Rastlina bola široko používaná pre gynekologické problémy kvôli jej protizápalovým vlastnostiam. Na prípravu tinktúry by malo byť 50 g suchého koreňa naliať 0,5 litra vodky a trvajú na 1,5-2 týždňov. Je potrebné vziať liek na menopauzu v priebehu mesiaca na 3 lyžičky. denne (pred jedlom).
 • Tinktúra Kupchin. Spôsob navrhnutý fytoterapeutikom V. Kupchinom je založený na kombinácii takých užitočných vlastností zložiek, ktoré tvoria produkt, ako je zlepšenie funkcie tvorby krvi, normalizácia aktivity imunitných buniek, regulácia fungovania žliaz s vnútornou sekréciou. Terapeutická kompozícia je pripravená kombináciou farmaceutických 10% tinktúr (100 g každého) Befunginu, paliny, nechtíka, lastovičky, plantajnu a 0,5 litra vodky. K zmesi sa pridá 300 g aloe a malinovej šťavy. Vezmite 1 lyžičku. trikrát denne po dobu jedného mesiaca. Opakujte kurz 2 krát s 5-dňovou prestávkou.
 • Vývar z orilií jednostranne. Populárny názov pre byliny z rodiny vresovcov (maternice) je vďaka svojim vlastnostiam užitočným pri liečbe gynekologických ochorení. Vysoký obsah rastlinných hormónov v ortílii prispieva k obnoveniu narušenej hormonálnej rovnováhy počas menopauzy a taníny majú hemostatický a regeneračný účinok. Na prípravu odvar by mala byť naliata 2 lyžičky. sušené byliny s 1 šálkou horúcej vody a varte 5 minút vo vodnom kúpeli. Napätý roztok vziať 1 polievková lyžica. l. trikrát denne po jedle.

Štádiá menopauzy

Climax - komplex fyziologických zmien v tele ženy po 45 rokoch, sprevádzaný stratou reprodukčnej funkcie. V období menopauzy žena prechádza tromi štádiami:

I. Premenopause - trvá až 6 rokov. Začne sa oneskorenie menštruácie, cyklus sa skráti, stane sa nepravidelným, výtok klesá. Ako kompenzačná reakcia na pokles hormónu progesterónu sa môže vyskytnúť hyperestrogén - zvýšená produkcia estrogénov (ženských pohlavných hormónov).

II. menopauza - Stupeň úplného ukončenia menštruácie trvá až 3 roky.

III. Postmenopause. Včasná postmenopauza trvá 1–2 roky. Úroveň estrogénu klesá o viac ako polovicu, čo znamená:

 • strata ochlpenia,
 • zmenšenie veľkosti maternice
 • ukončenie sliznice z pošvy,
 • rast tukového a vláknitého tkaniva v prsníku,
 • zníženie vaginálnej steny

Počas menopauzy sa zaznamenávajú fyziologické a psychologické poruchy.

 • vegetatívny - pocit "návalu tepla" (pocity tepla), zvýšené potenie (hyperhidróza), hyperémia kože, palpitácie, závraty, skoky v krvnom tlaku, dyspeptické príznaky,
 • syndróm hyperventilácie (TÚV) - nedostatok vzduchu, pocit "hrudky v hrdle", ťažkosti v hrudníku,
 • časté, pretrvávajúce bolesti hlavy, zhoršené v dusných miestnostiach, únava a hlad,
 • poruchy spánku - dlhý spánok, plytkosť spánku, časté bdenie, ospalosť počas dňa,
 • osteoporóza je porušením metabolizmu vápnika a horčíka, ktorý sa prejavuje znížením sily kostí (riziko častých zlomenín), kostnej hmoty (znížený rast), podvýživy muskuloskeletálneho systému (bolesť, deformita),
 • zmeny kože - ochabnutosť, vekové škvrny, krehkosť a vypadávanie vlasov,
 • cystourethritis - časté a bolestivé močenie.

 • astenicko-neurotický syndróm - plač, časté zmeny nálady, podráždenosť, úzkosť,
 • depresia je častým príznakom menopauzy v dôsledku nespokojnosti s výskytom, zúfalstvom, túžbou po mladosti,
 • hysterická neuróza - neschopnosť ženy akceptovať jej stav, popieranie starnutia, vyjadrené výrazným jasným vzhľadom, predstieraním správania, túžbou pritiahnuť pozornosť.

Obdobie po menopauze pokračuje až do konca života.

Čo sa stane s myómom v menopauze

Menopauzálne myómy sú spojené s hormonálnou nerovnováhou. Hladina estrogénu je znížená, čo vedie k pomalšej proliferácii endometria maternice (proliferácia tkaniva prostredníctvom množenia buniek). Odpoveďou je kompenzačná proliferácia myometria - zhrubnutie svalovej vrstvy maternice, vzhľad uzlov v rôznych oddeleniach.

Fibroidy sú difúzne (rast pokrýva celé myometrium, maternica sa zvyšuje rovnomerne) a lokálne (tvoria sa samostatné uzly). Môže sa vytvoriť jeden myómový uzol (jeden myóm) alebo niekoľko (viacnásobný).

Myoma sa zvyčajne začína vyvíjať dlho pred menopauzálnym obdobím. Nanešťastie, nádor je diagnostikovaný iba s výrazným klinickým obrazom, keď je veľkosť významne zvýšená a existujú charakteristické príznaky.

Výskyt myómov počas menopauzy je spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

 • zníženie hladiny ženských estrogénových hormónov,
 • dedičný faktor - riziko, že sa choroba zvýši, ak by matka mala podobné problémy,
 • genetická teória - tvorba buniek, z ktorých sa uzol následne vyvíja, sa vyskytuje aj na embryonálnej úrovni,
 • časté manipulácie s genitáliami (potraty, operácie),
 • zápal panvových orgánov,
 • pohlavne prenosných chorôb,
 • zdôrazňuje,
 • poruchy metabolizmu, nedostatok vitamínov,
 • epizodický sexuálny život.

Príznaky a znaky

Každá fáza menopauzy zodpovedá určitým symptómom myómov.

 1. V období pred menopauzou je nepravidelnosti menštruáciespojené s hormonálnou nerovnováhou. Ak vek ženy zodpovedá klimakterickému stavu, tento príznak môžete užívať pri prejavoch menopauzy. Len počas vyšetrenia sa zistila skutočná príčina symptómu.
 2. Menopauza. Ak myóm počas menopauzy naďalej rastie, dosahuje značnú veľkosť, - je cítiť ťažkosť v panve, bolesť brucha, zápcha, časté močenie, silné krvácanie, slabosť v dôsledku straty krvi.
 3. Postmenopause. Fibroidy môžu byť asymptomatické, zistené náhodne, keď sa odvolávajú na gynekológa s iným problémom.

Symptómy myómy maternice s menopauzou závisia od času jej výskytu, typu a lokalizácie uzlov.

 • Subserózne uzly sú lokalizované v subperitoneálnej oblasti. V menopauze pokračuje menopauza. Ak je uzol podráždený nervovými zakončeniami, cíti sa bolesť brucha, ktorá je trvalá. Rastúci vedľajší uzol spôsobuje kompresiu močového mechúra (časté močenie), rekta (zápcha), poškodenie lymfatického a krvného prietoku (v dôsledku toho preťaženie panvy, hemoroidy).
 • Submukóza - nachádza sa pod sliznicou maternice. Rôzne krvácanie z maternice (metrorrhagia), a to počas menštruácie aj po nej. Charakterizované bolesťami brucha. Známky kompresie (kompresie) nervových zakončení sú menej výrazné.
 • Intraligamentálne - ligamentózne myómy. Symptómy v menopauze - kompresia uretrov. Ťažké diagnostikovať.
 • Difúzia - dlhodobo asymptomatická vďaka rovnomernému rastu maternice. Žena si všimne, že brucho je zväčšené v neskorších štádiách, keď sa myómy stávajú veľkými.

Čo ohrozuje stav

Myoma počas menopauzy môže poskytnúť množstvo komplikácií:

 1. Nepretržitá metrorágia (krvácanie z maternice) - so submukóznou lokalizáciou, ktorá vedie k prudkej anémii a smrti (pri absencii intenzívnej liečby).
 2. Nekróza (odumretie myomatóznych buniek) je výsledkom torzie nôh uzla akejkoľvek lokalizácie, čo má za následok zhoršenie krvného obehu (kongescia žíl, zvýšená trombóza, ischémia).
 3. Stav "akútneho brucha" spôsobeného nekrózou - ostrá bolesť, dyspeptické symptómy, horúčka, retencia moču, plyn.
 4. Symptómy bedrovej osteochondrózy v dôsledku kompresie nervových zakončení lumbosakrálnej chrbtice podradnými uzlami koreňov.
 5. Intoxikácia v dôsledku zápalového procesu v submukóznych uzlinách, sprevádzaná hnisavými sekrétmi.
 6. Patológia obličiek v dôsledku kompresie uretrov s intraligamentárnymi uzlami.
 7. Malignita - degenerácia na malígny novotvar (pacient by mal byť upozornený rastom brucha bez prírastku hmotnosti). Osobitne citliví sú pacienti so submukóznymi uzlinami.

Je možná regresia?

 • s hypoestrogenémiou (ak sa nevykonáva substitučná liečba týmito hormónmi),
 • ak sú uzly intramurálne alebo poddruhové (iné druhy sa nevrátia),
 • so zhoršením krvného obehu v tkanivách maternice, stimuláciou rastu myómov,
 • ak sú uzly malé.

Uznávajúc, že ​​myóm je redukovaný, je možné po opakovaných ultrazvukových vyšetreniach každých 6 mesiacov. S pretrvávajúcim poklesom v uzloch po niekoľkých vyšetreniach hovoria o regresii myómov.

Konzervatívna liečba je indikovaná pre:

 • intramurálna lokalizácia, difúzna forma uzlov s rozmermi najviac 6 cm,
 • podkožné, intramurálne uzliny bez sprievodných komplikácií,
 • pomalý rast nádoru,
 • neprítomnosť malígnych buniek
 • absencia patológie zo susedných orgánov, t
 • stav pacienta s rizikom intraoperačných komplikácií.

Použite hormonálnu a nehormonálnu liečbu.

Cieľom hormonálnej liečby je dosiahnuť redukciu fibrózy. Používajú sa progesterónové prípravky (ako estrogénová substitučná terapia), antagonisty gonadotropných hormónov. Liek rastlinného pôvodu "Chi-Klim" je predpísaný ako analóg estrogénu. S myómom závislým od estrogénu sa "Chi-Klim" predpisuje opatrne. Po použití hormónov a regresii nádoru je možný nový rast jeden rok po začiatku liečby.

Ďalšie procedúry:

 • hemostatiká, uterotoniká - na zastavenie krvácania,
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), antispasmodiká na syndróm bolesti,
 • terapia vitamínmi a mikroelementmi pre anémiu,
 • na stabilizáciu psycho-emocionálneho stavu žien
 • liečby súvisiacich chorôb.

Pri spájaní komplikácií sa v nemocnici prejavuje intenzívna starostlivosť, vrátane intravenózneho podávania detoxikačných roztokov, antibiotík (s intoxikáciou), dehydratačnej terapie, podávania antioxidantov, protidoštičkových látok (so stagnáciou, trombózou, ischémiou), hemostatických, proteínových, žľazových liekov s bohatou stratou krvi.

Spolu s drogovou liečbou aplikujte ľudové a homeopatické lieky po konzultácii s lekárom.

Ak sa vyvinul stav "akútneho brucha", torzia uzlových nôh, metrorrhia nekončí konzervatívnymi metódami, vyžaduje sa chirurgický zákrok .

Iné indikácie pre operáciu:

 • veľkosti myómu sú viac ako 6 cm,
 • myómy, sprevádzané intenzívnou bolesťou,
 • chronická posthemoragická anémia,
 • kompresia susedných orgánov
 • submukózny uzol, ktorý vyvoláva vznik komplikácií,
 • rýchly rast (zvýšenie veľkosti o 2 - 3 týždne za 6 mesiacov),
 • nekróza,
 • Intraligamentálne uzly
 • často poranené uzliny, ktoré rastú z vaginálnej časti maternice,
 • súvisiace gynekologické ochorenia - cysty vaječníkov, polypy, prolaps maternice,
 • nedostatok účinku hormonálnej terapie.

Chirurgické metódy:

 1. Zachovanie orgánov (myomektómia) - odstránenie uzla embolizáciou maternicových artérií, čo znižuje prietok krvi a vedie k regresii.
 2. Radikál. Odstránenie maternice.

Voľba metódy závisí od typu, veľkosti, umiestnenia a prítomnosti komplikácií.

Myoma po menopauze môže: t

 1. Miznú s malou veľkosťou, intramurálnou a podradnou polohou, včasnou diagnózou a zahájenou liečbou.
 2. Zostávajú nezmenené.
 3. V ostatných prípadoch dochádza k ďalšiemu rastu nádoru s krvavým výbojom.

Môže to byť spôsobené:

 • neskorý nástup menopauzy (po 50 rokoch),
 • hyperplázia, polypy maternice, cysta vaječníkov,
 • veľká veľkosť uzla
 • lokalizácia (submukózne, intraligamentárne uzly),
 • sprievodné ochorenia (diabetes, hypertenzia, obezita).

Rast postmenopauzálnych myómov je dôvodom na vykonanie inštrumentálnych štúdií, aby sa vylúčil malígny proces.

 • Ultrazvuk - odhaľuje inklúzie v maternici, ich zloženie, veľkosť, umiestnenie. S difúznou lokalizáciou - stupeň rastu orgánov,
 • Hysteroskopia - umožňuje vizualizáciu maternice a biopsiu na štúdium buniek.
 • Laparoskopia je chirurgický zákrok, pomocou ktorého sa skúmajú dutiny orgánov cez malé otvory.

Climax a myómy - žiaľ, často súvisiace pojmy. Každá tretia žena v menopauze odhalí tvorbu myómu jednej alebo inej lokalizácie.

S opatrným prístupom k zdraviu, pravidelným lekárskym vyšetreniam, dodržiavaním odporúčaní lekára, udržiavaním zdravého životného štýlu, môžete zabrániť rastu uzlín a prekonať ochorenie.

Čo je vyvrcholenie?

Climax - to sú zmeny súvisiace s vekom v ženskom tele, štádium ukončenia plodnej funkcie, zastavenie menštruačného cyklu. Inými slovami, žena v menopauze už nemôže mať deti. Период менопаузы наступает в возрасте от 35 до 65 лет, все зависит от индивидуальных особенностей организма и наследственной предрасположенности. Сам период климакса делится на три стадии:

 1. Premenopause - cyklus je rozbitý, mesačne prichádzajú s prerušeniami.
 2. Climax - Mesačne zmizne. Existujú príznaky menopauzy.
 3. Postmenopauza - hormonálne zmeny úplne. Existujú prirodzené zmeny veku. Symptómy menopauzy zmiznú. Menštruácia chýba.

Climax je pre väčšinu žien ťažké. Hormonálne zlyhanie sa vyskytuje v tele, čo spôsobuje nervozitu, depresiu, bolesti hlavy a tak ďalej. Hormonálna substitučná liečba pomáha znižovať negatívne účinky menopauzy. Menopauzálne obdobie a myómy môžu ísť ruka v ruke. Často novotvary a iné gynekologické progresie alebo regresie po nástupe menopauzy.

Čo sú myómy maternice

Ženy sa často obávajú menopauzy a myómov. Málokto vie, čo sa stane, keď sa vyskytne menopauza s vnútromaternicovým nádorom a o čom je všetko. Myóm je benígny nodulárny nádor v maternici. Môže byť veľmi malý, až do dvoch centimetrov a obrovský od 6 do 20 centimetrov. Typy myómov závisia od toho, kde sa nachádzajú:

 1. Subserous - umiestnený vo vonkajších svalových vrstvách reprodukčného orgánu, to znamená v oblasti pod peritoneom. Nádor rastie smerom k panve.
 2. Medzi svalovými vrstvami sa nachádza medzisvalová alebo intramurálna - rastie do peritoneu. Preto sa pri tomto type myómov začína rásť žalúdok.
 3. Submukózna alebo submukózna sa nachádza pod sliznicou maternice.
 4. Šité alebo intraligamentárne - rastú medzi väzivom maternice.

Príčiny myómy maternice môže byť úplne odlišné, niekedy existuje niekoľko faktorov, niekedy len jeden. Až do konca neboli študované faktory výskytu tejto patológie, ale lekári rozlišujú niektoré z najbežnejších:

 • hormonálnu nerovnováhu, zvyčajne počas menopauzy,
 • genetický faktor
 • komplikácie po gynekologických operáciách,
 • STI
 • zlé návyky
 • skorej puberty
 • zlá ekológia.

To všetko vedie k tvorbe myómových uzlín, ale najčastejšie sa objavujú počas menopauzy alebo predklimatického obdobia.

Má sama počas menopauzy

Či sa myóm môže vyriešiť počas menopauzy, závisí od príčin a obdobia jeho vzniku. Je kŕmený krvou, a môže sa objaviť z prebytku estrogénu v tele. Počas menopauzy klesá množstvo hormónu v krvi a existuje šanca, že myómy sa môžu vyriešiť alebo znížiť. Ale žiadny nádor nemôže zmiznúť, napríklad submukózne alebo vzájomne prepojené sa nemusia vôbec meniť. Takže zmiznutie nádoru je pravdepodobné, ale nie je zaručené.

Je to nebezpečné a nie

Uteroidné myómy s menopauzou sú častým javom, ktorý väčšina žien ignoruje, najmä ak sa príznaky neprejavujú tak jasne. Ale nádor nie je neškodný. To môže byť nebezpečné pre zdravie a dokonca aj pre život, napriek tomu, že je neškodné. Aké sú nebezpečenstvá myómov počas menopauzy:

 1. Chudokrvnosť. Silné krvácanie môže viesť k anémii. A to výrazne ohrozí zdravie a dokonca ohrozí život, ak sa choroba zanedbá.
 2. Smrť myómov. Inými slovami, nodulárna nekróza nastáva v dôsledku infekcie uzla blokujúceho prietok krvi alebo iného poškodenia. V dôsledku toho tkanivá vymiznú a môžu spôsobiť otravu krvi. Príznaky nekrózy: horúčka, krvácanie, slabosť. Ochorenie môže viesť k peritonitíde alebo sepsi.
 3. Inverzný uzol. Ak sa uzol drží na "nohe". Ak je to skrútené, potom tam sú otravné bolesti, ako počas kontrakcie, brucho stvrdne, môže byť zvracanie a ťažké krvácanie.
 4. Transformujte nádor. Z benígneho vzdelávania sa môže stať malígny. Toto je zriedkavé, ale možné, najmä pri genetickej predispozícii. V tomto prípade, rýchly rast nádoru, a to aj pri menopauze, krvácanie, hnisavý výtok s krvou.

Rastú myómy v menopauze?

Dôvody rastu myómov počas menopauzy sú spojené s rôznymi faktormi. Rast myómov počas menopauzy sa môže vyskytnúť počas hormonálnej substitučnej terapie, alebo v prípade vzniku malígnych alebo súvisiacich ochorení. Napríklad endometrióza, myometrióza, ovariálne tumory. Ak sa fibroidy začínajú zvyšovať po menopauze, keď hladina estrogénu v krvi klesá, potom to môže signalizovať proces transformácie na rakovinový nádor. Zistite, že rastúce myómy môžu byť vizuálne. Ak bruško rastie a hmotnosť zostáva nezmenená, potom je to rastúci fibroid.

Veľkosť maternicových fibroidov s menopauzou sa líši. Počas menopauzy sú zvyčajne častejšie tumory malej veľkosti a nepotrebujú liečbu. Ak je myóm stredný alebo veľký, má sa liečiť aj počas menopauzy. Klasifikácia veľkosti:

 1. Malé vzdelávanie - až do dvoch centimetrov alebo štyroch týždňov podľa pôrodníckych štandardov.
 2. Stredne veľké - od dvoch do šiestich centimetrov alebo desať až jedenásť týždňov
 3. Veľké vzdelávanie - od šiestich centimetrov a viac. Týždenne od dvanástich do štyridsiatich dvoch.

Pri výbere liečby sa berie do úvahy nielen typ, ale aj veľkosť nádoru.

Je operácia nevyhnutná?

Ak je menopauza menštruačná alebo nie, rozhodne sa, že je potrebné operovať myóm. Všetko závisí od veľkosti nádoru a jeho vývoja. Pre malé operácie nie je myóm potrebný. Stačí diagnostikovať pravidelne gynekológa. Ak je však viac ako šesť centimetrov, je krvácanie a riziko degenerácie do sarkómu, je potrebné chirurgicky odstrániť myóm.

Chirurgický zákrok - typy

Chirurgia je rýchly a účinný spôsob, ako sa zbaviť myomatóznych nádorov. Existuje niekoľko typov chirurgických zákrokov. Úplné odstránenie nádoru a maternice - hysterektómii. Odstránenie len myómu so zachovaním reprodukčných orgánov - myomektómia. Je rozdelená do troch typov:

 1. Brušné - keď formácie nie viac ako tri alebo štyri.
 2. Laparoskopický - vykonáva sa na odstránenie subperitoneálnych a intermuskulárnych myómov.
 3. Hysteroskopia - odstránenie submukóznych nádorov.

Ak je nádor v zanedbávanom stave, má veľkú veľkosť alebo existuje mnoho z nich, existuje riziko migrácie (degenerácia na rakovinu), potom je indikované odstránenie nádoru z maternice. Hysterektómia sa vykonáva buď minimálne invazívne cez vpich v brušnej dutine (laparoskopia) alebo cez otvorený rez v brušnej dutine.

Regresia myómu počas menopauzy

Fibroids môžu regres s menopauzou, ak je malý a je spôsobený nadbytkom estrogénu. Zároveň nemusíte podstúpiť priebeh liečby. Intramurálne a subnerózne neoplazmy môžu zmiznúť, zvyšok vyžaduje liečbu. Z niektorých iných dôvodov sa objavuje regresný nádor:

 1. Vedenie hormonálnej substitučnej terapie, potlačenie estrogénu.
 2. Poškodený krvný obeh v maternici.

Stupne regresie maternicových fibroidov počas menopauzy ešte neboli úplne preskúmané, ale v dôsledku tohto procesu nádor úplne zmizne a nezanechá žiadne stopy v endometriálnej vrstve maternice.

Mesiac počas menopauzy nejdú. Žena stráca schopnosť počať dieťa. Po prvé, menštruácia sa vyskytuje nepravidelne, s prestávkou jeden až dva mesiace, výtok môže byť bohatý alebo veľmi vzácny. To sa deje rok-dva pred nástupom menopauzy. Ale s myómom s nástupom menopauzy môžu stále existovať sekréty, ktoré sa môžu zameniť za menštruáciu. Ale toto je jeden zo symptómov myomatózy.

Čo môže byť výber

Myoma počas menopauzy môže dať takýto príznak ako výtok. Výtok s myómom je krvavý a veľmi hojný a môže byť sprevádzaný silnou bolesťou. Keď sa tieto príznaky vyskytnú, žena by sa mala poradiť s lekárom na diagnostiku. Čím skôr sa liečba začne, tým väčší je jej úspech. Okrem toho výtok vedie k anémii a celkovému zhoršeniu zdravia.

Je to šport a čo?

Lekári odporúčajú obmedziť ťažkú ​​fyzickú námahu v prítomnosti myomatóznych uzlín. Nezvyšujte hmotnosť svalov brušnej dutiny. Ale existujú športy, ktoré sú povolené a dokonca odporúčané, ak je fibroid malý a nie je krvácanie.

 1. Plávanie a aqua aerobik. Tento typ cvičenia uvoľňuje svaly, stimuluje črevá, pomáha redukovať myomatózne uzliny. Je zakázané zapájať sa do extrémnych vodných športov, skákania a potápania.
 2. Terapeutická gymnastika (cvičebná terapia) Ide o bezpečné a zdravé cvičenia, ktoré sa musia vykonávať pod kontrolou terapeutov terapeutickej terapie. Vyberajú sa individuálne.
 3. Kardio tréning. Bežecký pás, rotoped. Tréning posilňuje brušné svaly a svaly maternice.
 4. Preťahovanie. (jóga, pilates). Platí pre myómy do dvoch a pol centimetra
 5. Jóga a Pilates, ktoré sa v mnohých ohľadoch skladajú z strií, ale so stredne veľkými novotvarmi na nohe, sa neodporúča hrať šport.

Ľudové prostriedky

Liečba ľudových prostriedkov je pomerne účinná pre malé nádory. So stredne veľkými ľudovými liekmi, môže byť znížená. Ale ak je nádor veľký, potom je lepšie sa uchýliť k takýmto metódam ako všeliek.

 1. Tinktúra s aloe a medom. Aloe - 400 gr. med - 700 gr. Cahors - 700 m. Mleté listy, zmiešané s medom a vínom. Dôkladne premiešajte. Uchovávajte na tmavom mieste päť dní. Vezmite 15 gramov trikrát denne, pol hodiny pred jedlom.
 2. Borovoy Uterus tinktúra. Dve polievkové lyžice suchej trávy na pol litra vodky alebo alkoholu. Dôkladne premiešajte a nechajte na tmavom mieste 15 dní. Užívajte termín kvapky ráno, popoludní a večer hodinu pred jedlom. Môžete piť vodu.
 3. Liečba petrolejom. Urobte dvanásť bavlnených tampónov. Pre každý deň liečby. Tampón musí byť dobre navlhčený v petroleji, stlačený tak, aby nedošlo k vypusteniu kvapaliny a vstupu
 4. Tampony s bergéniou. Dve polievkové lyžice drveného bergenového koreňa zaplnia pol šálky vriacej vody. Trvajte na deviatich alebo desiatich hodinách. Potom kmeň kvapaliny, a od kašeľ do slepých bylinných tampónov. Kvapalinu nevylievajte. Posypte ráno a večer s vývarom Badanov, zriedte s pol pohárom vody (150 ml vody na lyžičku vývaru) a v noci položte bylinný tampón. Priebeh liečby je až osem týždňov.

Pred vykonaním liečby domácimi liekmi je potrebné poradiť sa s lekárom. V opačnom prípade môžu byť dôsledky zvrátené a namiesto prínosu spôsobíte poškodenie zdravia.

Ženy recenzia

Moja menopauza začala a lekári našli myóm. Bola niekde dva - dva a pol centimetra, takže sa jej nedotkli. Na zníženie príznakov boli predpísané len podporné lieky. Potom sa vyriešila.

Mám nádorovú chorobu. Spočiatku spanikárila, ale potom si prečítala recenzie iných žien na internete a upokojila sa. Bola mi predpísaná hormonálna liečba a o šesť mesiacov neskôr sa vrátila.

A môj nádor aktívne rástol, takže som mal laparoskopiu. Neodstránila maternicu, čo ma veľmi teší. Potom absolvovala kurz farmakoterapie, aby sa hormóny vrátili do normálu a doteraz neexistujú žiadne odchýlky. Kontrola prebieha pravidelne.

Pin
Send
Share
Send
Send