Zdravie

Liečba chronickej a akútnej metroendometritídy

Pin
Send
Share
Send
Send


Chronická metroendometritída, čo to je? Endometritída vo všeobecnom zmysle slova je zápalová lézia funkčnej a / alebo bazálnej vrstvy endometria (vnútorná výstelka maternice).

Čo znamená častice "metro" v mene patologického procesu? To indikuje ďalšie zapojenie do patologického procesu myometria, strednej svalovej vrstvy uterinných štruktúr.

Metroendometritída je teda komplexná lézia maternice, ktorá zahŕňa vnútornú a strednú vrstvu dutého orgánu v procese ochorenia. Ochorenie sa môže vyskytnúť v akútnej, subakútnej aj chronickej fáze. Čo potrebujete vedieť o tejto chorobe?

Vo väčšine prípadov je ochorenie infekčné v prírode a je vyvolané vírusmi a bakteriálnou flórou. Avšak maternica slabšieho pohlavia je dokonale chráneným systémom. Patogénny mikroorganizmus sa na svojej ceste nachádza nielen s celkovou imunitou, ale aj s celým komplexom tkanív, ktoré majú podstatnú ochranu:

Vrstva endometriálnej funkcie. Je to on, kto je každý mesiac odlupovaný a je zodpovedný za menštruačné krvácanie. Vo svojej štruktúre má mnoho žliazových buniek, ktoré produkujú zvláštne tajomstvo. Na jednej strane má baktericídne vlastnosti, na druhej strane mechanicky odstraňuje vírusy, baktérie a ich metabolické produkty.

Bazálna vrstva endometria. Hlbšia štruktúra, ktorá aktívne obnovuje funkčnú vrstvu. Bohato sa dodáva s krvou, vďaka čomu má podstatnú ochranu pred imunitou.

Myometrium. Myoméria sa považuje za strednú, svalovú vrstvu orgánu.
Bohužiaľ, dobré prekrvenie hrá krutý vtip s telom slabšieho pohlavia. Ak je telo oslabené, blízkosť všetkých tkanív maternice vedie k takmer neobmedzenému prenikaniu patogénnych látok hlbšie a hlbšie.

V extrémnych prípadoch môže byť do patologického procesu zapojená aj serózna membrána (peritoneum). Je plná peritonitídy, sepsy a smrti. Pretože je tak dôležité podstúpiť vhodnú liečbu.

Celkovo existujú tri skupiny patologických vývojových faktorov. Prvá skupina je takzvaná vírusová príčina. Spôsobujú priamy prienik patogénnych mikroorganizmov a vírusov do pohlavnej štruktúry.

Najprv musíte zistiť, aký druh flóry môže spôsobiť také ťažké ochorenie. Podľa údajov z výskumu sa najčastejšie uvádzajú títo agenti:

 • Herpes vírus. Od prvého až po šiesty typ. Najčastejšie je ochorenie spôsobené vírusom herpes simplex (kmeň prvého typu), genitálnym herpesom (vírus druhého typu), látkou Varcelle-Zoster (tretí typ), cytomegalovírusom, vírusom Epstein-Barr.
 • Ľudský papilomavírus. Celkovo existuje viac ako 500 typov špecifikovaného agenta. Metroendometrita môže spôsobiť každý.
 • Stafylokoky. Zástupcovia pyogénnej (pyogénnej) flóry. Príčinou sú komplexné formy metroendometrity s exsudáciou, silnou intoxikáciou tela.
 • Streptokoky. Streptokoky sú podobné mikroorganizmy.
 • Baktérie, ktoré sú sexuálne prenášané, ako aj žijú v tele pacienta niekoľko rokov. Takzvaná patogénna a podmienene patogénna flóra. Nemôže prejaviť žiadnu agresiu až do poklesu imunity a koexistovať s pacientom roky. To zahŕňa mykoplazmy, rôzne ureaplasmy, chlamýdie a iné mikroorganizmy podobného typu.

Tieto činidlá a vírusy sa transportujú tromi spôsobmi: lymfocytárnymi, hematogénnymi a mechanickými. Mechanické, naopak, môžu byť buď vzostupné (z prostredia do močovej trubice a pohlavných ciest) alebo zostupne (z vajíčkovodov do dutých orgánov). Prvá je oveľa bežnejšia.

Všeobecne platí, že vírusy a baktérie sú schopné spadnúť do pohlavných ciest rôznymi spôsobmi. Hlavnou sexuálnou cestou však zostáva. Vrátane orálnych pohlavných a klasických sexuálnych kontaktov. Preto je dôležité dodržiavať bariérové ​​antikoncepčné opatrenia.

Tvorba patológie priamo súvisí so znížením aktivity telesnej obrany pacienta. Aké sú dôvody na zníženie miestnej a všeobecnej imunity:

 • Časté podchladenie. Ovplyvnenie zdravotného stavu nie je najlepší spôsob, ktorý spôsobuje vaskulárnu stenózu a inhibíciu produkcie buniek imunitného systému.
 • Pravidelné akútne respiračné vírusové ochorenia, iné infekcie chronickej povahy.
 • Stres, psycho-emocionálne preťaženie a iné podobné faktory. Vyvolávajú uvoľnenie veľkého množstva kortikosteroidov v krvnom obehu. Výsledkom je získaná imunodeficiencia (v širšom zmysle slova bez ohľadu na vírus s rovnakým názvom).
 • Zneužívanie alkoholických nápojov.
 • Časté fajčenie Fajčiari s veľkými skúsenosťami riskujú, že si takéto komplexné ochorenie „dostanú“ častejšie. Okrem toho, fajčiari menopauza nastáva 3-5 rokov skôr ako obvykle. Ďalší dôvod, prečo prestať fajčiť.

Faktory spúšťania sú treťou skupinou príčin. Priamo spúšťajú mechanizmus tvorby patológie. Hlavným spúšťacím faktorom je spravidla prítomnosť rôznych typov poškodenia sliznice endometria. Medzi dôvodmi tohto druhu rozlišovania:

 • Vedenie diagnostickej kyretáže na veľkej ploche. Celkovo, po zákroku, celá maternica z vnútra je jeden veľký povrch rany. To je priamy spôsob vzniku infekcie. Takýto postup bez následkov môže tolerovať len veľmi trvalé telo. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ženy, ktoré podstúpili traumatickú intervenciu, užívali krátkodobé antibakteriálne lieky.
 • Traumatické intervencie diagnostického typu, ako je hysteroskopia, snímanie, odber materiálu na histologické vyšetrenie atď.
 • Vykonávanie akýchkoľvek manipulácií vo vnútri uterinných štruktúr. Po prvé, porušenie pravidiel antiseptického spracovania nástrojov a banálne nedodržiavanie hygienických pravidiel špecialistom.
 • Porušenie mikroflóry sexuálnych pasáží. Ovplyvňuje najviac negatívny spôsob. Po prvé, keď množstvo patogénnej flóry prevyšuje množstvo užitočnej flóry. Takáto nerovnováha vyvoláva prenikanie škodlivých mikroorganizmov do maternice. Ako výsledok, pravdepodobný vývoj metroendometritis.
 • Ťažká práca. Znížená imunita matky a ďalšie faktory tohto typu.
 • Poranenia pôrodného kanála. Ide o ruptúry štruktúr maternice, ruptúry pošvy, čiastočné slzy anatomických štruktúr.
 • Akumulácia krvi v štruktúrach maternice. Aj počas procesu narodenia.

To sú príčiny vzniku chronickej metroendometritídy. Iba v komplexe iniciujú patologický proces. Chronická forma ochorenia sa zriedkavo vyvíja izolovane. Spravidla mu predchádza akútna fáza rôzneho trvania.

Symptómy chronického ochorenia opísaného typu sa vyvíjajú pomaly, ale spravidla sú oveľa početnejšie a predstavujú jediný klinický obraz. Charakteristické prejavy ochorenia zahŕňajú nasledujúce symptómy.

Endometritídu vždy charakterizujú bolestivé pocity. Keď proces ovplyvňuje sliznicu orgánu, bolesť je relatívne tichá a pacient ich môže ľahko zmierniť jednoduchými protizápalovými liečivami nesteroidného pôvodu alebo analgetikami.

Len čo sa však mikroorganizmy dostanú do svalovej vrstvy, nepohodlie sa stáva mimoriadne intenzívnym. Až v tomto štádiu pacienti začínajú vidieť špecialistu. Intenzita bolesti je extrémne vysoká. Nepríjemný pocit sa dáva slabinám, dolnej časti chrbta, nôh, brucha. Postupom času sa nepohodlie stáva difúznym. Nie je možné určiť presné umiestnenie bolesti.

 • Serózny alebo serózny hnisavý výtok zo sexuálnych pasáží.

Ich povaha priamo závisí od hlavného pôvodcu ochorenia. Takže, keď sa gonokoková invázia najčastejšie prejavuje hnisavým exsudátom, dráždi steny pohlavných ciest a spôsobuje sekundárny patologický proces (kolleitída).

Pri plesňovej invázii prideľovania syrový, biely, s kyslou vôňou. Ak je výtok jasný, s nečistotami krvi a má ostrý nepríjemný zápach, má zmysel hľadať E. coli, Trichomonas, atď. Vo všetkých prípadoch nejde o špecifický príznak ochorenia, ktorý môže naznačovať jednoduchý zápal stien maternice.

 • Intenzívna bolesť pri pohmate.

Toto je špecifický znak metroendometritídy. Pri vonkajšom fyzickom vyšetrení maternice napäté, bolestivé. Toto je alarmujúci príznak, ktorý indikuje zapojenie svalových štruktúr do procesu ochorenia. V priebehu bimanálnej štúdie je možná ešte intenzívnejšia bolesť, ktorá jasne indikuje vhodnú diagnózu.

 • Poruchy menštruačného cyklu.

Je oneskorený o niekoľko dní a začína nezvyčajným spôsobom. Zvyčajne nastáva lavinový začiatok menštruácie. Proces je sprevádzaný intenzívnym krvácaním. Možno je to tvorba sekundárnej anémie.

Tiež pozorované príznaky ako:

 • hypertermia,
 • slabosť
 • ospalosť,
 • bolesť brucha na úrovni epigastrie, v epigastriu,
 • pocit slabosti.

To všetko sú symptómy všeobecnej intoxikácie tela. Chronická metroendometritída môže byť asymptomatická. Toto je zriedkavé, ale stále má miesto. To značne komplikuje diagnózu ochorenia.

diagnostika

Metroendometrit je pomerne ťažké diagnostikovať. Ešte ťažšie je overiť diagnózu. Vyšetrenie pacientov s podozrením na zodpovedajúcu chorobu zahŕňalo gynekológov. Môže vyžadovať konzultáciu infekčných chorôb. Je nevyhnutné vykonávať príslušné výskumné laboratóriá a inštrumentálne typy:

 • Štúdium kapilárnej krvi. Kompletný krvný obraz poskytuje klasický obraz zápalového procesu s vysokou mierou ESR, leukocytov.
 • Rozmazanie a pohlavný trakt a kanál krčka maternice. Ukazuje vysokú koncentráciu leukocytov a prítomnosť patogénnej flóry.
 • Bakteriologické očkovanie sekrétov zo sexuálnych pasáží na živných médiách. Ukazuje typ patogénu, ako aj charakteristickú citlivosť na antibiotiká jedného alebo druhého typu. Umožňuje vytvoriť jasný terapeutický model.
 • Ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov, panvových orgánov.

Tieto štúdie poskytujú najpresnejšie výsledky. Metroendometritída je tiež diagnostikovaná na základe vykonaných štúdií fyzického typu.

Vo všetkých prípadoch sa odporúča hospitalizácia. Bohužiaľ je možné efektívne zvládnuť metroendometritídu len v počiatočných štádiách ochorenia, v prvých 7-10 dňoch od začiatku procesu. Potom vyriešiť krehký problém je oveľa ťažšie. Po celú dobu liečby je predpísané lôžko, prísne dodržiavanie všetkých odporúčaní špecialistu.

Komplexná liečba sa vykonáva s použitím špeciálnych prípravkov niekoľkých farmaceutických skupín:

 • Protizápalový nesteroidný pôvod. Ketroprofen, Ketorolac, Nise, Ibuprofen. Zastavte zápal.
 • Kortikosteroidy. Prednizolón, Dexametazón a ďalšie. Uvoľňujú zápal, bolesť, opuch, zastavujú krvácanie.
 • Antibiotiká. Alfa a Omega kompetentné liečenie opísaného ochorenia. Vymenovaný na základe výsledkov špeciálnych testov citlivosti flóry.
 • Tiež používa imunomodulátory, vitamín-minerálne komplexy.
 • Prípravky môžu byť predpísané vo forme čapíkov na vaginálne podanie alebo tablety na orálne podávanie.

Metroendometritída je mnohostranná, komplexná patológia. Dokonca aj v chronickej fáze vyžaduje povinnú a komplexnú liečbu. Riešenie tejto formy ochorenia je oveľa ťažšie. Ale je to možné. Pomoc gynekológa je nevyhnutná.

Čo je metroendometrit

Metroendometritída je zápalový proces vo svalovej a endometriálnej vrstve maternice. Zápal nastáva, keď infekčné patogény vstupujú do maternice alebo po mechanickom pôsobení. (pôrod, potrat, potrat alebo inštalácia antikoncepčných cievok).

Samozrejme, reprodukčný orgán ženy má vlastnú prirodzenú ochranu proti vniknutiu rôznych infekčných patogénov. Vagína obsahuje špeciálne kyseliny, takže väčšina mikroorganizmov umiera už tam. Ďalšou ochrannou hladinou je sekrécia krčka maternice, ktorá sa skladá z imunoglobulínov, ktoré chránia maternicu pred patogénnymi mikroorganizmami. Tretia bariéra, ktorá chráni telo, je jeho sliznica, ktorá tiež ničí kauzatívne baktérie. Preto, ak sa infekcia stále dostala do maternice a začala sa metadetritritída, potom dôvody sú:

 1. Imunitné oslabenie.
 2. Mechanické poškodenie steny maternice.
 3. Cudzie telieska v maternici.

Infekcia môže byť spôsobená nasledujúcimi faktormi:

 • operácie v panve,
 • pôrod alebo cisársky rez, počas ktorého fragmenty placenty zostávajú vo vnútri maternice, plod zostáva dlhú dobu bez vody, krvácanie po pôrode),
 • umelé ukončenie tehotenstva, mechanické čistenie po potrate, zvyšky vajíčka v maternici,
 • odstránenie vnútromaternicového zariadenia skôr alebo neskôr
 • STI
 • krvácanie,
 • colpites,
 • krvná stáza v panvových orgánoch,
 • príliš veľa douchingu,
 • poškodenie panvovej oblasti (poranenie),
 • prítomnosť mycobacterium tuberculosis v tele, t
 • črevný alebo záškrtový bacil v krvi,
 • streptokokovej alebo stafylokokovej infekcie.

Všetky tieto faktory môžu viesť k rozvoju akútnej alebo chronickej uterinnej metroendometritídy.

Formy chorôb

Metroendometrit sa vyvíja v akútnej a chronickej forme. Každý z nich má svoje vlastné príznaky a liečbu. Akútna forma prebieha s ostrými príznakmi, ale v niektorých prípadoch sa môže zmeniť na chronickú.

Akútna metroendometrita sa vyvíja dramaticky. Po prvé, teplota stúpa na 39-40 stupňov, pocit slabosti a závraty. Nedostatok chuti do jedla, vťahuje sa do spánku. To znamená, že došlo k intoxikácii tela. Neustále ťahá a bolí dolné brucho. Tam sú krvavé alebo hnisavý výtok z pošvy s charakteristickou vôňou. Ak sa infekcia začala po narodení, potom popôrodné krvácanie neklesá, ale skôr sa zvyšuje. Ak sa neléčí, zápal pokračuje do ďalších vrstiev maternicových stien, pyometra (to znamená hnisavého zápalu), peritonitídy, obštrukcie žíl v malej panve, vynáša sa abscesy. Stupne exacerbácie sa striedajú so štádiami odpočinku, patológia prechádza do subakútnej metroendometritídy. V subakútnej forme sa príznaky stávajú menej výraznými. Intenzita výtoku sa znižuje, znižuje sa bolesť. Zápalový proces ustupuje a mení sa na chronickú formu. Potom sa môže znovu objaviť exacerbácia chronickej metroendometritídy.

Ako diagnostikovať

Na stanovenie metroendometritu a typu patogénneho patogénu je potrebné vykonať diagnózu. Metódy stanovenia metroendometritídy:

 1. US. Najprv siedmy deň menštruačného cyklu, potom dvadsiateho prvého dňa. S metroendometritis, maternice je rozšírená, štruktúra endometria je nerovnomerná, steny maternice nie sú symetrické, objavia sa plynové bubliny.
 2. Hysteroskopia. Konajú sa v desiaty deň cyklu. Môžete vidieť zmenu v hrúbke endometria, objavia sa polypy, povrch má ohniská začervenania, endometrium je krvácanie. To však nie je veľmi informatívna metóda výskumu, zmeny v sliznici maternice nie sú vždy viditeľné.
 3. Histológie. Jedna z najpresnejších štúdií v metroendometrióze. Uskutočňuje sa v prvej polovici menštruačného cyklu. Podľa analýzy sú prítomné plazmatické bunky a lymfocyty, fibróza, sklerotické zmeny v cievach.
 4. Imunohistochemická analýza. Zobrazuje stupeň citlivosti receptora na estrogén a progesterón. Podľa tohto kritéria lekár určí priebeh liečby.
 5. Krvný test Ak je v tele zápal, potom sú leukocyty v krvi zvýšené.

Metroendometritis prechádza tromi štádiami:

 1. Prvá etapa. Infekcia sa dostáva len na sliznicu, ktorá spadne a na oddelené časti endometria. Kde je infekčné ohnisko endometria zapálené a prečervenáva sa. V svalovej vrstve maternice chýbajú infekčné patogény.
 2. Druhá etapa. Infekcia preniká hlbšie a ovplyvňuje svalové vrstvy maternice. Zachytáva myometrium a tkanivá nachádzajúce sa v jeho blízkosti.
 3. Tretia tretia infekcia sa šíri do maternicovej výstelky svalovej vrstvy, ako aj do perimetrie a parametria. Ak sa infekcia dostane do seróznej vrstvy maternice, formy zápalu. Perimetritídu komplikujú zápalové procesy v seróznych vrstvách brušných orgánov, ktoré sú blízko maternice. Priebeh ochorenia je komplikovaný panvovou peritonitídou. Niekedy môže infekcia ísť do oblasti obehového tkaniva. Potom nastane parmerit. Súčasne sa môžu vyvinúť obe komplikácie. Aby ste predišli komplikáciám, musíte venovať pozornosť symptómom ochorenia.

Chronická metroendometritída sa nevyvíja tak jasne ako akútna forma ochorenia. Často sú asymptomatické alebo príznaky rozmazané. Hlavné príznaky patológie:

 • krvavé, hnisavé, sliznice so sivastým nádychom,
 • bolesť v spodnej časti brucha a krížovej kosti,
 • zvyšuje sa reprodukčný orgán, pri stlačení prstom sa prejavuje bolesť,
 • cyklus sa vypne, ide nepravidelne, príliš veľké krvácanie,
 • Ťažkosti s koncepciou, predčasným ukončením tehotenstva.

Na pozadí infekcie, cystických útvarov, adhézií, zápalu vo vaječníkoch a vajíčkovodoch sa vyvíja chronická bolesť panvy.

Liečba metroendometritídy sa predpisuje po diagnostike, stanovení patogénu. Liečba chronickej metroendometritídy:

 • lieky,
 • fyzioterapia,
 • ordinácie.

Metroendometritídu je potrebné liečiť komplexným spôsobom pomocou fyzioterapie a antimikrobiálnych látok. To dáva rýchlejší efekt.

 1. Lieky predpísané antibiotiká antispasmodiká desenzibilizátory imunomodulátory a vitamíny. Antimikrobiálne činidlá sa injektujú do endometriálnej vrstvy maternice vyluhovaním antiseptikami a antibiotikami. Na zníženie zaťaženia pečene sa používajú vaginálne čapíky s antimikrobiálnymi a protizápalovými účinkami.
 2. Fyzioterapia. Určený kurz UHF, elektroforéza a liečebné kúpele.
 3. Ordinácie. Ak sú časti maternice ponechané v maternici, sú zoškrabané, aby zastavili ďalší zápal.

Po úplnom priebehu liečby sa majú pozorovať profylaktické opatrenia, aby sa zabránilo novej infekcii.

Metroendometritída počas tehotenstva a po pôrode

Môžete otehotnieť s metroendometritom, ale vývoj tehotenstva sa zastaví. Plody miznú. Stáva sa však, že choroba sa vyvíja už po nástupe tehotenstva, tehotenstvo komplikované metadetometritídou nepostupuje veľmi dobre. Patológia provokuje:

 1. Predčasný pôrod.
 2. Placentárna dysfunkcia.
 3. Hladina kyslíka a oneskorený vývoj plodu.

Žena môže porodiť samostatne aj cez cisársky rez. Počas pôrodu sa môže vyskytnúť hypotonické krvácanie a iné komplikácie, takže ak je tehotná žena chorá na toto ochorenie, mala by byť pozorovaná najmä lekárom. Vývoj postpartum metroendometritis začína piaty alebo ôsmy deň po narodení. S núdzovým cisárskym rezom sa riziko infekcie niekoľkokrát zvyšuje. Žena cíti bolesť pri prehmataní maternice, maternice sa zvyšuje, teplota stúpa, srdcový tep sa zrýchľuje, krvavý výtok s vôňou, nespavosťou.

prevencia

Aby ste predišli infekcii, mali by ste pravidelne absolvovať vyšetrenia gynekológom a ultrazvukom. Dôležitá včasná liečba zápalových ochorení, ochrana pred nechceným tehotenstvom. Pri inštalácii špirál alebo inej vnútromaternicovej intervencie je dôležité, aby sa plne pozorovala sterilita, aby sa infekcia nedostala do dutiny genitálneho orgánu.

Ak nechcete liečiť chronickú metroendometritídu, potom sa vyvinie neplodnosť, potraty alebo mimomaternicové tehotenstvo. Pracovná aktivita je komplikovaná, krvácanie z maternice môže začať po narodení. S včasnou liečbou je reprodukčná funkcia plne obnovená a do jedného roka môže žena otehotnieť a porodiť zdravé dieťa.

Príčiny metroendometritídy

Berúc do úvahy príčiny významné faktory, rozlišujú sa dve etiologické formy metroendometritídy - infekčné a aseptické. Väčšina prípadov ochorenia je spôsobená podmienečne patogénnou flórou alebo aeróbne-anaeróbnymi komplexmi, ktoré často pôsobia synergicky. Podľa mikrobiologických štúdií sú najvýznamnejšími patogénmi stafylokoky, streptokoky, Proteus, črevné a Pseudomonas aeruginosa, anaeróbne baktérie (bakteroidy, peptostreptokokki, peptokokkki). Polymikrobiálne asociácie sa zasiali u mnohých pacientov s metastetometritídou: Staphylococcus aureus v komplexe s hemolytickým streptokokom, Escherichia coli alebo enterobaktériami. Spolu s nešpecifickou mikroflórou sa v plodinách vyskytujú gonokoky, mykoplazmy, bacil Koch a bacil záškrtu.

Infekcia sa vo väčšine prípadov realizuje vzostupne: od pošvy a krčka maternice do dutiny maternice. Toto je uľahčené rôznymi gynekologickými manipuláciami - expanziou cervikálneho kanála, potratom, pôrodom, inštaláciou námorníctva, hysteroskopiou, hysterosalpingografiou, RFE. Zdrojom šírenia infekcie smerom nadol môžu byť vajíčkovody, kontaktný zápalovo modifikovaný apendix, hematogénny drift patogénov - vzdialené hnisavé ložiská v ORL orgánoch.

Vývoj metroendometritídy infekčnej etiológie je podporovaný podmienkami, ktoré uľahčujú prenikanie patogénov do maternice: menštruácia, krvácanie z maternice, venózna kongescia v panvovej dutine, nešpecifická a špecifická kolpitída a endocervicitída. Metroendometrit po potrate sa spravidla vyskytuje na pozadí neúplného odstránenia vajíčka. Rizikové faktory pre puerperálne (postpartum) metroendometritídu sú slabosť pracovnej aktivity, dlhé bezvodé obdobie, oneskorené rezíduá placentárneho tkaniva v maternici, popôrodné krvácanie. Pôvod aseptickej metroendometritídy úzko súvisí so zraneniami a podliatinami maternice, vystavením fyzikálnym a chemickým faktorom (kryoterapia, ablácia endometria, douching). Infekčný zápal v týchto prípadoch sa spája druhýkrát.

Infekčný proces s metadetometritídou začína v bazálnej vrstve endometria. Absencia jasnej anatomickej hranice medzi ňou a myometiom spôsobuje rýchle rozšírenie infekcie na svalovú membránu. Endometrium zhustne, uvoľní, stane sa edematóznym a hyperemickým, pokrytým hnisavým kvetom. Mikroskopicky vizualizovaná infiltrácia leukocytov, degenerácia a deskvamácia glandulárneho epitelu. Myometrium je tiež opuchnuté, infiltrované lymfocytmi a segmentovanými neutrofilmi. V závažných prípadoch je zaznamenané zapojenie sa do zápalových zmien v seróznej membráne maternice, čo vedie k rozvoju perimetritídy.

Pri chronickej meta-metometometri sú edémy a hyperémia menej výrazné, v zápalovom infiltráte prevažujú lymfocyty a plazmatické bunky. Myometrium je zhrubnuté v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva. V dôsledku sklerotických procesov v cievach a fibróznych transformáciách stromatu získava endometrium nerovnomernú hrúbku, objavujú sa na ňom oblasti hyperplázie a polypoóznych výrastkov. Dystrofické zmeny žliaz vedú k narušeniu sekrečnej transformácie endometria a porúch menštruačnej funkcie (anovulácia, zlyhanie cyklu).

Akútna metroendometrita

Príznaky akútneho zápalu sa zvyčajne objavujú 3-4 dni po potrate, pôrode, lekárskych a diagnostických manipuláciách na maternici. Tento stav sa rýchlo zhoršuje: telesná teplota dosahuje 38,0–39,0 ° C, objavuje sa chlad, výrazná malátnosť, tachykardia, syndróm intoxikácie. V dolnej časti brucha av krížovej dutine sú bolestivé pocity, s hmatom, maternica je zväčšená a bolestivá. Charakteristický je bohatý tupý leucorrhea, serózny hnisavý, hnisavý, niekedy s hnilobným zápachom.

Prítomnosť prekážok odtoku hnisavých sekrétov z maternice (submukózne myómy, maternicové polypy, cicatricial zmeny krčka maternice, atď.) Môže spôsobiť výskyt pyometry. V tomto prípade sa stav pacienta stáva ťažším, v dolnej časti brucha sa vyskytujú kŕče. S popôrodnou metroendometritídou je lochia oneskorená v dôsledku zlej kontrakcie maternice, ohýbania alebo blokovania krčka maternice krvnými zrazeninami, je možný vývoj lohiometra.

Akútna metroendometritia v priemere trvá 5-7 až 8-10 dní. Rozmazané formy (napríklad na pozadí antibiotickej terapie) sa vyskytujú pri subfebrilnej teplote. V zhoršených prípadoch sa zápalový proces s metadetometritídou môže šíriť do panvového peritoneum alebo serózneho krytu brušnej dutiny (pelvioperitonitída, peritonitída). Gangréna maternice a sepsa sa považujú za najprognostickejšie nežiaduce udalosti.

Liečba Metroendometritídou

Liečba akútnej metroendometritídy by sa mala začať čo najskôr a mala by sa vykonávať v plnej miere. Zobrazený odpočinok, odpočinok na lôžku, položenie fľaše s teplou vodou s ľadom na spodnej časti brucha. Na ovplyvnenie čo najširšieho spektra mikrobiálnych patogénov sú predpísané polosyntetické penicilíny (ampicilín, karbenicilín), cefalosporíny v kombinácii s metronidazolom. Po získaní výsledkov mikrobiologickej analýzy sa vykoná korekcia antibiotickej liečby.

V prípadoch závažného syndrómu intoxikácie je predpísaná infúzia koloidných a kryštaloidných roztokov. Komplex všeobecnej liekovej terapie zahŕňa desenzibilizáciu, lieky proti bolesti, uterotonické činidlá, antispasmodiká, vitamíny, imunomodulátory. Hmatateľný pozitívny účinok pri liečbe akútnej metroendometritídy sa pozoruje počas intrauterinného výplachu - odkvapového zavlažovania maternice pomocou antiseptických roztokov a antibiotík. Keď časti vajíčka alebo placenty zostanú v dutine maternice, odstránia sa vákuovým odsatím alebo kyretážou. S rozvojom septických komplikácií sa môže vyžadovať chirurgický zákrok - supravaginálna amputácia maternice alebo hysterektómii (odstránenie maternice krčka maternice).

Pri chronickej meta-metometometrii sa spolu s intramuskulárnou antimikrobiálnou terapiou uskutočňuje cielené podávanie antibiotík do sliznice maternice. Lekárske sprchovanie, fyzioterapeutická liečba (UHF terapia, laserová terapia, intrakavitárna elektroforéza, parafínová terapia, bahenná terapia atď.), Liečebné kúpele (sírovodík, radón). Korekcia hypofunkcie ovárií sa vykonáva predpísaním hormonálnych liekov (COC). V prípade tvorby vnútromaternicových adhézií sa ich separácia uskutočňuje pod hysteroskopickou kontrolou.

Prognóza a prevencia metroendometrity

Priebeh a prognóza metroendometritídy závisí od virulencie patogénov a telesnej rezistencie pacienta. Výsledkom akútnej endometritídy môže byť liečba aj chronické ochorenie. Výsledné septické komplikácie ohrozujú nielen ďalšie reprodukčné plány, ale aj život. Dôsledky chronickej metroendometritídy nevyhnutne ovplyvňujú plodnosť, spôsobujú mimomaternicové tehotenstvo, potraty, predčasné pôrody, abnormálne umiestnenie placenty, slabosť pôrodu, popôrodné krvácanie atď.

Výstražný systém pre metroenometritídu pozostáva z opatrení osobnej prevencie a lekárskej kontroly. Prevencia a včasná liečba zápalových ochorení genitálií, upustenie od potratov, racionálne zvládnutie porúch, sterilita pri vykonávaní vnútromaternicových pomôcok, gynekologické vyšetrenia a ultrazvukové vyšetrenia sa vyhnú metroendometritíde a súvisiacim komplikáciám.

Formy ochorenia

Existujú tri formy patológie:

 1. Akútna metroendometritída - vyvíja sa s výskytom infekcie v endometriu a vyskytuje sa endometritída. Ak začnete liečbu v čase, pretože patológia ovplyvnila len funkčnú vrstvu, potom môžete byť vyliečení bez komplikácií, ľahko, s liekmi. Ale najčastejšie sa cez krvné cievy infekcia rýchlo šíri cez ostatné vrstvy a liečba sa stáva ťažšou a dlhšou. Aj v akútnej forme nie je možné samoliečbu, snaží sa odstrániť príznaky, - to vedie len k komplikáciám.
 2. Subakútna metroendometritída - forma, v ktorej sú symptómy skryté, ťažko diagnostikovateľné a je známkou exacerbácie chronickej formy.
 3. Chronická - zatiaľ čo v latentnej forme sa neprejavuje. Chronická metroendometritída je komplikáciou akútnej patológie.

V akejkoľvek forme je hlavná vec včas odhaliť symptómy, konzultovať s gynekológom, podstúpiť vyšetrenie a liečbu.

Každá forma a štádium má svoje vlastné príznaky. Napríklad chronická metroendometritída sa vyvíja takmer bez známok.

Patológia má aktívnu a latentnú fázu. Chronická forma sa teda nemusí objaviť vôbec, najmä ak nie sú žiadne iné zápalové infekcie orgánu.

V aktívnej fáze exacerbácie sa objavia nasledujúce príznaky:

 • Ťažká bolesť počas menštruácie.
 • Bolestivosť počas pohlavného styku.
 • Bolesti brucha.

Počas gynekologického vyšetrenia sa môžu zistiť aj príznaky ochorenia. Palpácie možno nájsť pečať a zvýšiť veľkosť tela.

Interné vyšetrenie ukazuje adhézie a vredy na endometriu vaginálneho speculum.

V latentnom období alebo v období remisie sa chronická forma prejavuje odlišne. A dievča by si malo tieto prejavy všimnúť včas a obrátiť sa na gynekológa.

Príznaky latentného obdobia:

 • Vypúšťanie krvi z pošvy mimo menštruácie.
 • Zlyhanie menštruačného cyklu.
 • Mesačne veľmi dlhá a silná bolesť.
 • Môže sa objaviť vybitie hnisu.
 • Ochabnutosť, únava a slabosť.
 • Mierny nárast teploty.

Zvláštnosťou chronickej formy je, že pri správnom priebehu liečby môže žena otehotnieť a bezpečne porodiť.

V období tehotenstva je potrebné neustále monitorovanie zo strany ošetrujúceho lekára.

Liečba sa vykonáva pomocou liekov alebo ľudových prostriedkov, aby sa neutralizoval zápalový proces vyvolaný infekciou a príznaky metroendometritídy sa nevyjadrujú.

Najčastejšie príznaky môžu byť nasledovné:

 • Bolesti počas menštruácie.
 • Nepohodlie počas intímneho vzťahu.
 • Všeobecná malátnosť.

Liečba liekmi

Liečba patológie potrebuje komplex a postupné:

 1. Predpisuje sa antibiotický kurz na neutralizáciu zdrojov infekcie. Na tento účel použite perorálne tablety. Existujú aj vnútromaternicové infúzie liečiva. Takže účinok lieku prichádza rýchlejšie. Imunostimulanciá sa podávajú spolu s antibiotikami, takže imunitný systém tela môže odolať infekcii.
 2. Ďalej predpíšte metabolické lieky na okysličovanie vnútornej vrstvy maternice a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Zároveň sú predpísané fyzikálne postupy na zlepšenie krvného obehu a rozpustenie adhézií. Účinný profylaktický a restoratívny zákrok je odpočinok v rezorte alebo v sanatóriu. Zároveň je potrebné dodržiavať správnu výživu a zdravý životný štýl.
 3. Tiež používa syntetické hormonálne lieky, ktoré pomáhajú obnoviť prácu maternice a ďalších pohlavných orgánov. Zároveň zlepšiť emocionálne pozadie.

Aplikácia ľudových metód

Rovnako ako pri liečbe iných chorôb, ľudové prostriedky veľmi často prinášajú pozitívny účinok. Ale skôr, ako ich použijete, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Keď patológia používa tinktúry a odvar byliniek pre douching - harmanček, husa strieborná, žihľava, dubová kôra, rozmarín, šalvia.

Ak by sa bujóny dostali dovnútra, potom použite:

 • Odvar Hypericum.
 • Skorocel.
 • Calendula tinktúra.

Účinnú liečbu však možno kombinovať len s liečbou. Neodporúča sa zúčastňovať sa na samoliečbe bez dohľadu gynekológa.

komplikácie

Keď samoliečba, alebo ak nechcete ísť k lekárovi na dlhú dobu, komplikácie nebudú vás čakať. Infekcia vstupuje do krvných ciev, lymfy, teda je infikovaná krv - objaví sa sepsa.

Ak liečba bola, ale bola nesprávna alebo nebola úplne dokončená, vyskytli sa tieto následky:

 • Zlyhanie pravidelného menštruačného cyklu.
 • Neplodnosť maternice.
 • Ťažká bolesť v panvovej oblasti.

Ak sa neobrátite na gynekológa, objavia sa nasledujúce komplikácie:

 • Patológia sa stáva chronickou a príznaky sa budú pravidelne objavovať počas života. A bez liečby je šanca na otehotnenie veľmi malá.
 • Akumulácia hnisu v tele.
 • Infekcia sa šíri do priľahlých orgánov - vaječníkov, pohlavných žliaz a vajíčkovodov, čo tiež výrazne znižuje možnosť otehotnenia.
 • Hnis sa šíri do panvovej dutiny.

Tieto komplikácie nie sú limitom. Existuje množstvo ďalších účinkov, ktoré zvyšujú riziko neplodnosti.

Pri včasnej liečbe infekčných komplikácií sa takmer nikdy neobjaví. Ak choroba nie je úplne vyliečená, potom sa zmení na chronickú formu a bude sa pravidelne prejavovať.

Riziko tehotenstva a gravidity sa teda znižuje.

Ak sa choroba vôbec nelieči a nepôjde k lekárovi, potom to vedie k závažným komplikáciám, ako je sepsa a neplodnosť.

Metroendometrit a tehotenstvo

Charakteristickým znakom metroendometritídy počas tehotenstva je, že sa objavuje počas tehotenstva aj po pôrode.

V prvom prípade existuje vysoké riziko potratu v dôsledku infikovaného vnútorného tkaniva maternice, ku ktorému sa embryo nemôže pripojiť.

V druhom prípade sa infekcia vyvíja bezprostredne po pôrode a prejavenie sa prejavuje až po týždni.

V chronickej forme sa potraty často vyskytujú vo fáze pripútania na stenu, niekedy dievča nemá ani čas dozvedieť sa o tehotenstve.

Odráža to, že toto je len neúspešný pokus mať dieťa. Preto by ste mali v prípade zlyhania tehotenského plánovania vyhľadať pomoc lekára.

Ak sa vám ešte podarilo otehotnieť s chronickou metroendometritídou, potrebujete neustály lekársky dohľad a pravidelné vyšetrenia. Часто будут класть на сохранения. А рожать нужно будет лишь с помощью кесарева сечения.

Metroendometritída je infekčný zápal, ktorý sa rýchlo a akútne vyvíja a pri nesprávnej terapii alebo bez liečby sa objavuje chronická forma.

Patológia je nebezpečná pre jej následky, vrátane neplodnosti a sepsy. Ale s včasné a správne zaobchádzanie, je možné sa ho zbaviť bez komplikácií.

Príznaky ochorenia nie sú vždy vyslovované, takže musíte pravidelne navštevovať gynekológa.

Zoznámte sa s koncepciou metraendometrita

Toto ochorenie je charakteristické len pre spravodlivý sex. Celý problém je, že v niektorých prípadoch, v dôsledku vplyvu mnohých faktorov, sa v maternici vyvíja zápalový proces. Zároveň sa zachytáva nielen epitelová vrstva, ale aj svalová.

Dôvody výskytu choroby. Najdôležitejšie je včas ho rozpoznať a začať účinnú liečbu. Len v tomto prípade si môžete byť istí, že chronická metroendometritída nepovedie ku komplikáciám.

Táto choroba je dosť závažná pre ženy, ktoré sa práve chystajú stať matkami. Zápalový proces v maternici vedie k zrastom, ktoré sú vážnou prekážkou pre pripojenie plodu.

Príčiny ochorenia

Ženské telo je navrhnuté tak, aby každý mesiac, pod vplyvom pohlavných hormónov, boli vytvorené vhodné podmienky pre oplodnenie a tehotenstvo budúceho dieťaťa. Plod sa vyvíja v maternici, je to jednoducho ideálne miesto s najlepšími podmienkami.

Implantácia plodu sa vyskytuje vo vnútornej výstelke maternice. V zdravom tele je absolútne sterilný, má zásobu živín a je schopný vytvoriť všetky podmienky pre vývoj plodu.

Bohužiaľ, nie vždy je všetko tak dokonalé. V modernom svete ženy často trpia zápalovými ochoreniami pohlavných orgánov, čo znamená vysoké riziko infekcie, ktorá sa dostane do maternice. Ak žena znížila imunitu alebo nebola vykonaná liečba zápalových procesov alebo nebola dokončená, infekcia sa ľahko usadí na vnútornej sliznici maternice a tam sa cíti dobre.

Zápalový proces môže vyvolať mnohé faktory, medzi ktoré patria:

 • Chirurgický zákrok.
 • Komplikované obdobie po pôrode.
 • Ťažký pôrod.
 • Časté douching.
 • Vyšetrenie maternice alebo vajíčkovodov.
 • Potrat.
 • Kyretáž maternice pri rakovine.
 • Chirurgické postupy pri ochoreniach maternice.

Rôzne infekčné ochorenia môžu vyvolať chronickú metroendometritu, najmä tie, ktoré sú sexuálne prenosné, napríklad:

 • Črevný alebo záškrtový bacil.
 • Streptokoky.
 • Chlamydia.
 • Mycobacterium tuberculosis.
 • Chlamydia.
 • Kvapavka.
 • Mykoplazmózy.

Všetky tieto dôvody môžu nielen dať podnet k rozvoju zápalového ochorenia, ale aj pomerne rýchlo prispieť k šíreniu infekcie v dutine maternice.

Stojí za zmienku: ak metroendometritída, ktorá sa prvýkrát objavila o sebe, nie je účinne liečená, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou zmení na chronickú formu a bude sa pravidelne pripomínať.

Rizikové faktory pre rozvoj ochorenia

Okrem týchto dôvodov, ktoré môžu spôsobiť zápal, existujú aj niektoré rizikové faktory. Patrí medzi ne:

 • Bakteriálna vaginóza, najmä ak sa s ňou nepokúša vyrovnať.
 • Rádioterapia panvových orgánov.
 • Deformácia maternice.
 • Antikoncepcia, ako napríklad vnútromaternicové zariadenie.

Moderné lieky vám umožnia vyrovnať sa so zápalovými a infekčnými chorobami, čo je najdôležitejšie, že žena by sa mala včas poradiť s lekárom o vhodnej pomoci.

Príznaky metroendometritídy

Príznaky manifestácie ochorenia sa môžu líšiť. Ak je chronická metroendometritída, príznaky môžu byť úplne neprítomné. Prejav ochorenia závisí od formy a štádia. Metroendometritída je charakterizovaná aktívnou fázou, ale existuje aj obdobie remisie.

Príznaky chronickej metroendometritídy sa nemusia objaviť, najmä ak nie sú príznaky iných zápalových ochorení maternice. Počas obdobia zhoršenia metroendometritídy to jednoducho nie je nemožné všimnúť si, ako sa zdá:

 • Bolesti brucha.
 • Bolesť pri pohlavnom styku.
 • Pomerne bolestivá menštruácia.

Počas vyšetrenia gynekológ zistí pečať a zvýšenie veľkosti maternice. V gynekologickom zrkadle sú viditeľné zrasty a vredy na sliznici.

Počas remisie, chronická metroendometritis prejavuje príznaky inak, ale musí upozorniť ženu a prinútiť ho navštíviť lekára. Medzi tieto funkcie patrí:

 • Škvrny z maternice počas intermenštruačného obdobia.
 • Mesačný cyklus je prerušený.
 • Menštruácia trvá dlho a je veľmi bolestivá.
 • Hnisavý výtok.
 • Všeobecná slabosť tela.
 • Pravidelné zvyšovanie telesnej teploty.

Ženy sa často pýtajú gynekológa, ak je možné otehotnieť po chronickej metastometróze. Ak je žena stále podstupuje liečbu, a choroba je v neaktívnom štádiu, potom je šanca otehotnieť. Ale stojí za to vedieť, že počas nosenia môže mať svoje vlastné určité ťažkosti.

Terapia metastometritídou

Vyrovnanie sa s akoukoľvek chorobou nie je také jednoduché. Chronická metroendometrit, ktorej spracovanie je dôkladné a dlhé, nie je výnimkou. Terapia zahŕňa komplexný a postupný prístup. Liečbu možno rozdeliť do nasledujúcich krokov:

 1. Najprv je dôležité použitie antibakteriálnych liekov, ktoré pomôžu neutralizovať pôvodcov ochorenia. Najčastejšie predpisované lieky sú zo skupiny sulfónamidov, napríklad "sulfadimethoxín", "sulfalén", "furadonín". Je možné urobiť aj vnútromaternicovú infúziu liekov, čo poskytne najúčinnejší a rýchly výsledok. Ukázalo sa tiež, že príjem imunostimulantov pomáha telu vyrovnať sa s infekciou. Najobľúbenejšie sú "Kagocel", "Imudon", "Transfer Factor".

 2. Druhá fáza liečby zahŕňa:
 • Lieková metabolická terapia, zvyšuje prísun endometria kyslíkom a zvyšuje lokálnu imunitu. Často sa používa na tieto účely "Actovegin", "Solcoseryl".
 • Fyzioterapia. Posilniť zásobovanie krvou, podporovať resorpciu adhézií. Zobrazené: elektroforéza, infračervená laserová terapia, ultrazvuková terapia.
 • Kúpeľná liečba.

Liečba ochorenia sa často vykonáva aj pomocou hormonálnych prípravkov, aby sa obnovila poškodená sliznica endometria. Už dlho je známe, že množstvo a produkcia estrogénu v ženskom tele ovplyvňuje nielen jej vzhľad, náladu a celkový stav, ale aj jej reprodukčné zdravie.

Ak je diagnóza chronická metroendometritída, predpisovanie prírodných estrogénov môže tiež zmierniť stav pacienta.

Prírodné estrogény - pomocníci pre ženské telo

Prírodné estrogény nie sú horšie ako syntetické, schopné obnoviť nedostatok hormónov v ženskom tele. Existuje mnoho produktov, v ktorých sú obsiahnuté, tu je malý zoznam:

Väčšina týchto látok je však obsiahnutá v pive. Je to pod ich vplyvom, že pomerne často muži, ktorí zneužívajú tento nápoj, získajú pivo. Stojí za zmienku, že pivo z tohto hľadiska je nebezpečné pre mužské telo, môže dokonca vyvolať neplodnosť, pretože sa zvyšuje obsah ženských pohlavných hormónov.

Boli sme trochu rozptyľovaní silnejším pohlavím, ale keď sa vrátim k pivu, musím povedať, že je vyrobený na základe chmeľu. Moderné možnosti farmaceutického priemyslu umožňujú extrahovať užitočné fytoestrogény z chmeľu a vyrábať lieky na ich základe.

Prijatie takýchto liekov umožňuje na krátku dobu obnoviť hormóny v tele. Jedným z takýchto nástrojov je Menomax.

Na to, aby chronické metroendometrické vplyvy po sebe nezanechali zlé následky, je potrebné pristupovať k liečbe veľmi vážne. Liečba musí byť úplne ukončená podľa všetkých odporúčaní lekára.

Príčiny ochorenia

Vzhľadom na mnohé faktory odborníci rozlišujú dve etiologické formy ochorenia - infekčné a aseptické. U väčšiny pacientov sa ochorenie prejavuje v dôsledku podmienene patogénnej flóry alebo aeróbnych anaeróbnych komplexov. Najčastejšie infekcie podľa výsledkov mikrobiologického výskumu sú spôsobené:

 • stafylokok,
 • streptokok,
 • tečeme,
 • E. coli.

Polymikrobiálne asociácie (Staphylococcus aureus s enterobaktériami) sú detegované u niektorých pacientov s metroendometritídou. Okrem nešpecifickej mikroflóry sa počas štúdie môžu detegovať mykoplazmy, difterický bacil a gonokoky.

Infekcia sa vo väčšine prípadov vyskytuje vzostupne, to znamená od vagíny a krčka maternice do dutiny maternice. To uľahčuje gynekologická manipulácia:

 1. Rody. Malo by sa objasniť, že po cisárskom rezu je šanca na infekciu oveľa vyššia ako po pôrode, ktorá sa vykonáva prirodzene.
 2. Expanzia krčka maternice.
 3. Potrat.

 4. Inštalácia vnútromaternicového zariadenia (IUD).
 5. Hysteroskopia.
 6. Gisterosalpinografiya.
 7. RDV (oddelená diagnostická kyretáž).

Zdrojmi zostupného driftu pôvodcu ochorenia sú vajcovody, kontaktne zápalovo modifikovaný apendix a hematogénna infekcia ochorenia - vzdialené hnisavé ložiská v ORL orgánoch.

Pokrok v metroendometritíde infekčnej etiológie je uľahčený stavmi, ktoré uľahčujú prenikanie mikroorganizmov do dutiny maternice. Patrí medzi ne:

 1. Menštruácie.
 2. Krvácanie maternice.
 3. Venózna kongescia v panvovej dutine.
 4. Špecifická a nešpecifická kolpitída.
 5. Endotservitsitah.

Post-abortový typ ochorenia sa vyskytuje hlavne v dôsledku neúplného odstránenia vajíčka. Dôvody pre rozvoj popôrodnej metroendometritídy sú slabosť pracovnej aktivity, predĺžené bezvodé obdobie a oneskorené rezíduá placentárneho tkaniva v dutine maternice. Aseptický typ patológie sa vyskytuje na pozadí rôznych poranení a poranení maternice, mechanických alebo fyzikálnych účinkov. V takýchto prípadoch sa infekčný zápal vyskytuje len sekundárne.

Charakteristické príznaky

Chronická metroendometrita. Symptómy ochorenia závisia od povahy zápalového procesu a faktorov jeho vzhľadu. V prvom štádiu vývoja patológie sa ženy s podozrením na toto ochorenie sťažujú na tupé a bolestivé bolesti, ktoré sú lokalizované v spodnej časti brucha, nedostatok chuti do jedla, ospalosť, závažné poruchy v menštruačnom cykle (menštruácia sa stáva príliš hojnou alebo naopak krátka), prejavy infekčnej intoxikácie (nevoľnosť a vracanie).

Pri dôkladnom vyšetrení gynekológ zaznamenáva patologické zväčšenie maternice, zmenu tvaru (ak nie je včas liečený, stáva sa sférickým), ako aj výraznú bolesť pri pohmate. Pomocou ultrazvuku (ultrazvuku) môžete identifikovať nepriame príznaky chronického zápalového procesu:

 1. Intrauterinálna synechia.
 2. Rozpor medzi hrúbkou maternicovej fázy menštruačného cyklu.
 3. Heterogénnosť štruktúry myometria.

Akútna metroendometritída: klinické prejavy akútneho zápalu sa vo väčšine prípadov vyskytujú niekoľko dní po potrate, pôrode a rôznych manipuláciách na maternici.

Stav pacienta sa začína rýchlo zhoršovať: telesná teplota dosahuje 38-39 ° C, mierna chilliness, ťažká malátnosť, tachykardia, príznaky intoxikácie. Okrem toho, pacienti majú bolesť v spodnej časti brucha a v krížovej dutine, s hmatom sa zistí zvýšenie maternice. Pre akútny typ ochorenia je charakteristický zakalený výtok - serózny-hnisavý, v zriedkavých prípadoch s hnilobným zápachom.

Prítomnosť bariér odtoku hnisavých sekrétov z dutiny maternice je spôsobená výskytom pyometry. V takejto situácii dochádza k exacerbácii ochorenia, pri ktorej sa zhorší zdravotný stav pacienta, v dolnej časti brucha sa vyskytujú kŕče. Pri postpartum metroendometritis je lochia oneskorená kvôli nedostatočnej kontrakcii maternice, jej ohýbaniu alebo upchávaniu krčka maternice krvnými zrazeninami, je možný progres lohiometra.

Akútny typ ochorenia trvá v priemere 5-10 dní. Vymazaná forma prúdi spolu s subfebrilnou telesnou teplotou. V ťažkých prípadoch sa zápalový proces môže šíriť do panvového peritoneum a serózneho krytu brušnej dutiny. Najnepriaznivejšie komplikácie sú gangréna maternice a infekcie krvi.

Subakútna metroendometrita. Hlavné príznaky subakútneho štádia vývoja patológie: krv, hnisavý a slizničný výtok. Hnis v tejto forme je oveľa menší v porovnaní s akútnou fázou. Vzhľadom na slabý prejav prejavov ochorenia sa môže nepozorovane vyvinúť do chronickej formy, ktorej liečba je zložitejšia a trvá dlhšie.

Bolesť v bruchu s subakútnou metroendometritis menej intenzívna a je charakterizovaná ako ťahanie, ktoré niekedy siaha až do bedrovej oblasti a slabín.

Ďalším charakteristickým prejavom subakútneho štádia je predĺžená a hojná menštruácia, v niektorých prípadoch môžu pacienti dokonca zaznamenať menorágiu. S obzvlášť rýchlym priebehom ochorenia prispievajú zápaly zápalu k deštrukcii myometriálnych tkanív, čo vedie k ich nahradeniu spojovacími vláknami.

Tradičná medicína pre túto chorobu

Samoliečba tohto ochorenia pomocou ľudových prostriedkov je mimoriadne nebezpečná, pretože nedostatok adekvátnej antibakteriálnej a hemostatickej liečby vedie k vážnym následkom, ale počas remisie lekári radia pacientom, aby používali niektoré recepty z alternatívnej medicíny.

 1. Ľubovník bodkovaný. 1 polievková lyžica. l. Táto rastlina by mala byť naliata pohárom vriacej vody a potom ponechaná 30 minút na parnom kúpeli. Výsledná kvapalina by mala byť prefiltrovaná a spotrebovaná 50 g pred jedlom.
 2. Skorocel. Ak chcete, aby liek z plantajne doma, je nutné nasekať listy rastliny a zalejeme vodou tak, že 200 g vriacej vody bolo 1 polievková lyžica. l. tráve. Po varení sa musí bujón ponoriť 2 hodiny. Vezmite nástroj by mal byť 1 polievková lyžica. l. denne pred jedlom.
 3. Med. Z tohto produktu si môžete urobiť malé sviečky na odstránenie zápalu. Pre ich prípravu je potrebné zmiešať 1 lyžičku. med s kuracie žĺtok a pridajte trochu múky tak, že hmota vyzerá ako cesto. Z cesta by mali urobiť malé sviečky a nechať v chladničke. Tento nástroj sa aplikuje 4 týždne, sviečky sa vyberajú a vymieňajú vždy po pohybe čriev.
 4. Nechtík. Ak chcete vyrobiť špeciálnu tinktúru z kvetov tejto rastliny, 20 g by sa malo naliať 70% roztokom etylalkoholu a potom nechať kvapalinu stáť na mieste neprístupnom pre priame slnečné lúče po dobu 14 dní. Na varenie sa používa varená infúzia. Calendula môže spôsobiť alergické reakcie, takže pred aplikáciou je potrebné urobiť malé vzorky v oblasti zápästia. Ak sa v priebehu jednej hodiny nezaznamenalo začervenanie, potom sa zariadenie môže začať používať na určený účel.

Hlavné príznaky

Symptómy a liečba metroendometritídy do značnej miery závisia od formy patológie. Choroba prebieha v niekoľkých štádiách:

 1. Infekcia preniká do orgánovej dutiny a ovplyvňuje iba určité časti endometria. Ohniská zápalu v maternici sa stanú červenými. Svalová vrstva ešte nebola ovplyvnená patogénmi.
 2. Zápalový proces sa šíri do svalovej vrstvy, ovplyvňuje myometrium a okolité tkanivá.
 3. Infekcia sa šíri do svalovej vrstvy, preniká do perimetrie a parametra. Prechod na seróznu uterinnú vrstvu nie je vylúčený. K zápalu môže dôjsť v peritoneálnych orgánoch, cirkulujúcom tkanive. Aby ste sa vyhli takýmto komplikáciám, musíte starostlivo sledovať symptómy a zvoliť vhodnú liečbu.

Vývoj chronickej metroendometrity je často asymptomatický. Medzi jeho hlavné klinické prejavy patria:

 • krvácanie z maternice,
 • sekréciou sivým sfarbením, môže byť prímesou hnisu,
 • syndróm bolesti, lokalizovaný v krížovej a dolnej časti brucha,
 • zvýšenie veľkosti maternice
 • mesačné zlyhanie cyklu. Prichádzajú nepravidelne a sú nadmerne hojné,
 • problémy s koncepciou a spontánnymi potratmi v raných štádiách.

V dôsledku nástupu zápalového procesu sa v dutine reprodukčného orgánu vytvárajú cysty a adhézie.

Opis ochorenia

Akonáhle sa infekcia dostane do dutiny maternice, začne sa vyvíjať zápal sliznice - endometritída. V priebehu času poškodená sliznica stráca schopnosť udržať patogény a začnú prenikať hlbšie. V dôsledku toho infekcia vstupuje do svalovej vrstvy maternice, čo spôsobuje také zápalové ochorenie ako metritída. V tomto štádiu sa prejavujú klinické prejavy metroendometritídy.

U zdravej ženy je maternica spoľahlivo chránená takými fyziologickými bariérami, ako je endometrium, maternicové žľazy, krčka maternice. Preto je minimalizované riziko preniknutia infekcie do dutiny.Vývoj patológie je možný s mechanickým poškodením sliznice a zlyhaním imunitného systému. Metroendometrit sa preto často rozvíja po pôrode, potratoch alebo gynekologických operáciách.

Okrem toho, na podporu prenikania infekcie hlbšie, možno, self-lieky. Nezávislý pokus o zbavenie sa choroby vedie len k zmierneniu symptómov, ale nie k zničeniu zdroja infekcie.

Zápalový proces s metadetometritídou môže byť akútny, subakútny a chronický. V prvom prípade sú klinické prejavy ochorenia celkom jasné a objavujú sa do 3-5 dní od okamihu infekcie. Subakútna forma sa vyznačuje vyšším klinickým obrazom, je ťažšie diagnostikovať a častejšie indikuje prítomnosť chronického procesu.

Chronická forma sa vyvíja, keď sa liečba metroendometritídy neuskutočnila včas. Príznaky v tomto prípade sú prakticky neprítomné, s výnimkou okamihov exacerbácie ochorenia.

Príčiny metroendometritídy

Jediným dôvodom pre rozvoj metroendometritis v dutine maternice je infekcia. V medicíne sa choroba zvyčajne delí na 2 typy: špecifické a nešpecifické. V prvom prípade vyvolávajú zápal patogénne mikroorganizmy, ako sú gonokoky a trichomonády. V druhom prípade sa infekcia vyvíja v dôsledku streptokokov, stafylokokov, Escherichia coli a mnohých ďalších mikroorganizmov. Existujú však aj negatívne faktory, ktoré môžu v určitom bode prispieť k rozvoju ochorenia. Patrí medzi ne:

 1. Rôzne poranenia po diagnostických manipuláciách. Dokonca aj malá rana v dutine maternice môže byť vynikajúcou živnou pôdou pre baktérie.
 2. Dôsledky potratu. Počas tohto postupu sa odstráni sliznica, namiesto ktorej sa vytvorí otvorený povrch rany. A cez poškodené cievy mikroorganizmy ľahko prenikajú svalovou vrstvou maternice. Okrem toho, nahromadená krv v neprítomnosti sliznice sa stáva ideálnym miestom pre reprodukciu baktérií.
 3. Úvod do dutiny vnútromaternicového zariadenia. Mikroorganizmy sú schopné preniknúť cez svoje vlákna.
 4. Promiskuitné sex.
 5. Nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny, najmä v období po pôrode.
 6. Chirurgia v dutine maternice.
 7. Nie sú včas odstránené polypy. Spomaľujú sekréciu maternice, čím vytvárajú priaznivé prostredie pre reprodukciu mikroorganizmov.

Rizikovými faktormi v popôrodnom období sú komplikované dlhotrvajúce práce, zlá práca, krvácanie z maternice a zvyšky placentárneho tkaniva v dutine maternice. Menštruácia, bakteriálna vaginóza, kolpitída, endocervicitída a venózna kongescia v panvových orgánoch môžu prispieť k rozvoju metroendometritídy.

Klinické prejavy ochorenia

Príznaky metroendometritídy priamo závisia od príčiny jej vzniku. Existuje však množstvo spoločných klinických prejavov. Patrí medzi ne:

 • zlyhania menštruačného cyklu
 • boľavá bolesť brucha,
 • príznaky intoxikácie (nevoľnosť, vracanie).

Počas gynekologického vyšetrenia lekár zistí zmenu veľkosti a tvaru maternice. V závislosti od stupňa zápalu môže byť pri palpácii prítomná bolesť.

Hlavnými príznakmi akútnej metroendometritídy sú silná bolesť v oblasti ohanbia, prudký nárast teploty a výskyt hnisavého výtoku s charakteristickým nepríjemným zápachom. Akútna forma ochorenia sa najčastejšie vyvíja 3 - 5 dní po intrauterinnej intervencii (potrat, pôrod, umiestnenie špirály).

Symptómy chronickej metroendometritídy zahŕňajú krvácanie z maternice, silnú bolesť s tlakom v maternici a jej výrazné zvýšenie veľkosti. Podľa pozorovaní gynekológov možno nepriamu klinickú manifestáciu ochorenia považovať za akékoľvek poškodenie reprodukcie u ženy. Napríklad neschopnosť počať a potratiť.

V chronickej forme ochorenia sa často pozorujú menštruačné poruchy, ako je anovulačný cyklus a menorágia. Spoločníkmi chronickej metroendometritídy môžu byť cysty, vnútromaternicové synechie, adhézie v panvových orgánoch a chronická adnexitída.

Diagnostické metódy

S cieľom diagnostikovať metroendometrit gynekológ najprv skúma maternicu a vagínu. Potom lekár vypíše pokyny pre laboratórnu a inštrumentálnu diagnostiku:

 1. Krvný test na detekciu leukocytov a ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov). Ich zvýšený počet priamo indikuje zápalový proces v tele.
 2. Ultrazvuk (ultrazvuk).
 3. Bakposev výbery. Umožňuje nielen identifikovať pôvodcu infekcie, ale aj určiť, ktoré antibiotikum bude počas liečby najúčinnejšie.
 4. Vyšetrenie vaginálneho steru pomáha posúdiť závažnosť zápalového procesu a mikrobiálneho zloženia.
 5. Transvaginálny ultrazvuk. Pomocou tejto metódy môžete pochopiť stav nielen maternice, ale aj ďalších orgánov malej panvy.

Na identifikáciu asociovaných ochorení u pacienta môžu byť potrebné ďalšie výskumné metódy. Ak je diagnóza metrodometritis ťažké, lekár sa uchyľuje k laparoskopii.

Metódy spracovania

Ženy s podozrením na metroendometritídu by mali byť urýchlene hospitalizované. Nedostatok včasnej liečby môže vyvolať krvácanie z maternice av dôsledku toho aj smrť.

Základom farmakoterapie v tomto prípade sú antibakteriálne lieky. Pred liečbou vykonajte štúdiu o citlivosti patogénu na antibiotikum. Ak takýto postup nie je možný, lekár predpisuje širokospektrálne lieky. Jedným z najbežnejších antibiotík pre metroendometritídu je penicilín. V prípade intolerancie na liek podľa uváženia gynekológa je nahradený makrolidmi, tetracyklínmi alebo cefalosporínmi tretej generácie.

V každom prípade, lekár predpisuje lieky individuálne pre každého pacienta, niekedy to môže byť celá skupina liekov. Priebeh liečby trvá v priemere 10-14 dní. Na odstránenie toxínov a nahromadenia hnisu sa dutina maternice premyje antiseptikami. Okrem toho, na posilnenie imunitného systému predpísaný príjem vitamínového komplexu.

Nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, indometacín) pomáhajú zastaviť zápalový proces v dutine maternice. Oni nielen zmierniť bolesť, ale aj znížiť opuch tkanív. Po zastavení zápalového procesu je pacientovi predpísaný fyzioterapeutický postup. Patrí medzi ne elektroforéza, fonoforéza, parafín a laserová terapia.

Pamätajte si, že obnovenie sexuálnej aktivity nie je možné skôr ako jeden menštruačný cyklus po ukončení liečby. Takéto preventívne opatrenia sú potrebné na úplné obnovenie endometria, inak je riziko opätovnej infekcie veľmi vysoké.

Príčiny

Čo je metroendometrit? Toto zápalové ochorenie svalovej a epiteliálnej vrstvy maternice, vyplývajúce z prenikania infekčného patogénu, ktorý sa začína rýchlo vyvíjať pod vplyvom provokujúcich faktorov.

Metroendometritída nastáva v dôsledku poranenia dutiny maternice. Porušenie integrity maternicových vrstiev (svalov a epitelu), prenikanie infekcie, výskyt nádorov sa vyskytuje u žien v nasledujúcich prípadoch:

 1. Lekárske manipulácie zahŕňajúce kyretážnu procedúru, vykonávané na diagnostické alebo terapeutické účely, nesú vysoké riziko infekcie v dutine maternice.
 2. Potrat je potratový postup, počas ktorého je vnútorná vrstva maternice vážne zranená.
 3. Porod - svalová uterinná vrstva prechádza radom zmien počas prirodzeného pôrodu.
 4. Vývoj metroendometritídy môže viesť k prítomnosti polypov na stenách maternice, ktoré neboli okamžite odstránené. Takéto nádory narúšajú odtok sekrétov z dutiny maternice a spôsobujú akumuláciu patogénnej infekčnej mikroflóry, čo spôsobuje zápal.
 5. Inštalácia antikoncepcie vaginálnej bariéry.
 6. Vývoj sepsy.

Akútna metroendometritída sa nevyskytuje vždy po pôrode alebo kyretáži. Je to všetko o prítomnosti provokujúcich faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vývoja zápalového procesu vrstiev dutiny maternice. Medzi ne patria:

 • prítomnosť infekčných ohnísk lokalizovaných v iných vnútorných orgánoch v tele, t
 • nedostatok osobnej intímnej hygieny,
 • vývoj ochorení imunodeficiencie,
 • sex počas menštruácie,
 • aktívny intímny život s mnohými partnermi
 • chorôb prenášaných počas nechráneného pohlavia, t
 • ožarovanie panvových orgánov počas rádioterapie, t
 • prítomnosť bakteriálnej vaginózy.

Príznaky patológie

Symptómy metroendometritídy v skorých štádiách vývoja zápalového procesu môžu chýbať alebo môžu byť mierne. Vyjadrený symptomatický obraz je inherentný u žien so sprievodnými infekčnými alebo zápalovými ochoreniami orgánov urogenitálneho systému.

Akútna forma a chronická metroendometritída sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť brucha
 • vážne nepohodlie počas pohlavia,
 • zvýšenie intenzity bolesti počas menštruácie,
 • zlyhania menštruačného cyklu
 • slabosť a letargia
 • zvýšená telesná teplota
 • výtok z pošvy.

Bolesť v spodnej časti brucha je matná, bolestivá v prírode, prejavujúca sa útokmi. Intenzita syndrómu bolesti sa zvyšuje po fyzickej aktivite, sexuálnej intimite. Teplota tela sa periodicky zvyšuje, indikátor je 37-37,5 °, čo indikuje vývoj zápalového procesu v tele.

Problémy s menštruáciou - silné krvácanie, ťažká, dlhotrvajúca bolesť brucha počas menštruácie - to sú symptómy spojené s remisiou chronickej metroendometritídy.

Keď nastane exacerbácia, prejaví sa symptomatický obraz všeobecnej povahy - bolesť, hnisavý výtok z pošvy, zlý zdravotný stav, horúčka.

Formy zápalu

V závislosti od príčin výskytu a povahy symptomatického obrazu sa rozlišuje akútna a chronická forma patológie. Akútny zápal je charakterizovaný náhlym výskytom. Celkové zdravie ženy sa dramaticky zhoršuje, teplota stúpa, sú prítomné známky intoxikácie. V dolnej časti brucha je ťahová bolesť. Povaha výboja - hnisavý, krvavý.

Ak bola choroba diagnostikovaná pred tehotenstvom, potom po pôrode sa lochia, ktorá by sa mala postupne znižovať, naopak zvyšovala a stav zdravia sa prudko zhoršoval.

Chronická metroendometritída sa vyskytuje ako dôsledok neošetreného akútneho zápalu. Ak na začiatku príznakov ochorenia žena na ne neodpovedá a nehľadá lekársku pomoc, akútna forma veľmi rýchlo prúdi do chronického štádia. Chronický proces je charakterizovaný celkovým šírením zápalu s hnisavými ložiskami.

Dokonca aj v prípadoch, keď žena vyhľadala lekársku pomoc včas a zápal maternice bol zatknutý, chronická forma ochorenia sa môže vyskytnúť v dôsledku skutočnosti, že príčina nebola vyliečená.

Subakútna metroendometrita - hraničná transformácia akútneho štádia ochorenia na chronickú formu. Charakterizovaný akútnym symptomatickým obrazom. Nebezpečenstvo tohto stavu spočíva v tom, že príznaky choroby vymiznú samy o sebe počas niekoľkých dní a žena sa upokojí, pričom si myslí, že sa zotavila.

Terapeutické metódy

Liečba metroendometritídy sa uskutočňuje v nemocničnom zariadení. Terapia je komplexná, zameraná na zastavenie symptomatického obrazu a liečbu ochorenia - koreňových príčin zápalu maternice. Liečba ochorenia začína príjmom antibakteriálnych liekov, aby sa potlačila životne dôležitá aktivita patogénnej mikroflóry a rýchlejšie sa znížil zápal.

Predpísané antibiotiká majú široké spektrum účinku:

 • tretia generácia cefalosporínov - cefixím, ceftriaxón,
 • lieky na aminoglykozidovú skupinu - Amikacin, Netilmicin, t
 • antibiotiká - makrolidy - spiramycín,
 • penicilínová skupina - ampicilín, tazobaktám,
 • fluorochinolónové antibakteriálne liečivá - Ofloxacín.

Aké antibiotické lieky sa používajú pri liečbe metadetometritídy, lekár na základe výsledkov krvných testov a rozterov rozhodne o type patogénnej mikroflóry v biologických tekutinách.

V prípade predĺženého priebehu ochorenia, vzniku komplikácií a výrazného symptomatického obrazu je možné súčasne priradiť niekoľko liekov s antibakteriálnym spektrom účinku.

3 dni po začiatku liečby antibiotikami sa vykonávajú opakované laboratórne testy, aby sa sledovala pozitívna dynamika z predpísanej liečby. Aj keď sa príznaky a príznaky metroendometritídy znížili počas prvých 2 dní po užití lieku, liečba pokračuje. Trvanie terapeutického priebehu antibiotík je od 10 do 14 dní.

Terapia metroendometritídy tiež zahŕňa taký postup, ako je premytie dutiny maternice prípravkami antiseptického spektra. To je nevyhnutné na vymytie patogénnej mikroflóry z orgánu a zabrániť ďalšiemu šíreniu zápalového procesu.

Antiseptické umývanie maternice prispieva k zmierneniu príznakov všeobecnej intoxikácie, pričom sa dobre zlepšuje jej pohodlie. Tento typ liečby nie je vždy predpísaný, lekár rozhoduje o vhodnosti tejto manipulácie. Zakázaná liečba tejto metódy metroendometrita a počas tehotenstva.

Spolu s antibiotikami sú predpísané vitamíny. Je predpísaná vysoká dávka kyseliny askorbovej, ktorá posilňuje krvné cievy a vitamíny skupiny B. Vitamínová terapia je zameraná na potlačenie negatívnych účinkov antibiotík na gastrointestinálny trakt a na posilnenie imunitného systému tak, aby sa telo dokázalo vyrovnať s patogénnou mikroflórou.

Po zastavení symptomatického obrazu sa k liekovej liečbe pridajú fyzioterapeutické postupy:

 • laserová terapia
 • fonoforéza s použitím hydrokortizónu,
 • elektroforéza horčíkom a draslíkom.

V prípade, že ochorenie pokračuje s komplikáciami, ktoré sa pozorujú pri endometritíde a iných súvisiacich ochoreniach, terapia sa uskutočňuje infúziou medicínskych roztokov detoxikačného spektra účinku. Účelom tejto lekárskej manipulácie je odstrániť patogénnu mikroflóru z krvi, rýchlo zastaviť zápalový proces. Ak je rozvoj metroendometritídy vyvolaný pohlavnou chorobou, obom partnerom sa poskytne vhodná liečba.

Na urýchlenie procesu hojenia a na zníženie intenzity symptómu bolesti sa u ženy predpisujú nesteroidné protizápalové lieky vyrobené vo forme rektálnych čapíkov - Ibuprofén, indometacín.

Počas liečby je potrebné upustiť od pohlavného styku. Sex môžete mať až po ukončení menštruácie, po ukončení terapeutického kurzu.

Preventívne opatrenia

Ak poznáme nebezpečenstvo metroendometritídy, čo to je a čo spôsobuje vznik zápalového procesu svalovej a epiteliálnej vrstvy maternice, môžeme rozlíšiť niekoľko preventívnych opatrení, ktorých dodržiavanie pomôže zabrániť výskytu tohto ochorenia:

 1. Každá žena by mala starostlivo dodržiavať intímnu hygienu, je potrebné umývať, ak je to možné, po každej ceste na záchod.
 2. Pri sexe s neznámym, netestovaným partnerom sa odporúča používať kondóm. Takéto opatrenie pomôže predísť infekcii pohlavne prenosnými chorobami, proti ktorým často dochádza k metadetometritíde.
 3. Vzhľadom na to, že choroba sa dlhodobo neprejavuje ako symptomatická, je možné včas diagnostikovať a vykonávať vhodnú liečbu len vtedy, ak sa podrobí pravidelnej prehliadke u gynekológa.
 4. Je potrebné navštíviť lekára a vykonať testy raz za 6 mesiacov. Ak žena má v minulosti predtým prenesené zápalové a infekčné ochorenia genitourinárneho systému, príďte na vyšetrenie častejšie.
 5. Ak žena zavedie takúto metódu antikoncepcie ako špirálu maternice, odporúča sa raz za prvý mesiac po jej inštalácii navštíviť gynekológa, potom raz za 2-3 mesiace, napriek absencii alarmujúcich príznakov. Prítomnosť vnútromaternicového zariadenia je bežnou príčinou metroendometritídy.

Chronická metroendometritída môže spôsobiť množstvo závažných komplikácií, spôsobiť neplodnosť, vyvolať rozvoj zápalových procesov až po peritonitídu. Prevencia výskytu chronického zápalu v maternicovej vrstve je možná len včasnou diagnostikou a správnym liečením akútneho priebehu ochorenia.

Pin
Send
Share
Send
Send