Hygiena

Silné obdobia s zrazeninami: čo robiť, aké sú dôvody

Pin
Send
Share
Send
Send


03/07/2018 Komentáre vypnuté Silné menštruačné obdobia s zrazeninami: čo robiť, aké dôvody sú deaktivované 159 pozretí

Mesačne - obdobie v menštruačnom cykle, keď sa telo zbaví neoplodnených vajíčok a prerastenej sliznice maternice. Trvá asi týždeň a je sprevádzaná stratou až 100 ml krvi. Spolu s krvácaním môžu vyjsť aj malé pečate - jedná sa o epitelové bunky endometria, nemalo by ich byť príliš veľa. Dievčatá sa niekedy obávajú silných období zrážok, čo robiť v takejto situácii a prečo k tomu dôjde?

Prečo sú silné obdobia s zrazeninami

U zdravej ženy by menštruácia nemala trvať dlhšie ako 8 dní, strata krvi v tomto období sa pohybuje od 60 do 100 ml, môžu sa vyskytnúť bolestivé pocity v dolnej časti brucha av mliečnych žľazách, pri výtoku je malé množstvo malých zhlukov.

Výskyt intenzívneho krvácania jasne menštruovanej počas menštruácie a veľké množstvo zrazenín, zvýšené nepohodlie v dolnej časti brucha a slabosť sú príznakmi odchýlok v zdraví ženského reprodukčného systému, ktoré nemožno ignorovať. Zvýšená menštruácia má niekoľko dôvodov:

 • endometrióza,
 • polypy v maternici a vajcovodoch,
 • zotavenie z potratu alebo potratu,
 • nádory maternice
 • zápalové procesy.

endometrióza

Endometrióza je patologický stav, ktorý je sprevádzaný rastom sliznice maternice. Menštruačný cyklus pri tomto ochorení sa môže skrátiť a menštruácia - je hojnejšia a má veľa pečatí.

Zrazenina je epitelová bunka endometria, pri endometrióze sa zvyšuje veľkosť sliznice v maternici, takže v sekrétoch sa objavuje veľké množstvo tuleňov, ich farba je o niečo tmavšia ako farba krvi - môžu byť vínové alebo nahnedlé.

Hlavné príznaky endometriózy:

 • hojná menštruácia s veľkým počtom veľkých zrazenín,
 • zníženie menštruačného cyklu na 20-25 dní,
 • mesačne môže ísť až 10 dní
 • krvácanie je sprevádzané ťažkým diskomfortom v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta
 • počas menštruácie sa výrazne zhoršuje pohoda,
 • znížené hladiny hemoglobínu.

Bežná endometrióza je nebezpečná, táto choroba nespôsobuje len veľké straty krvi, čo ďalej spôsobí anémiu, ale tiež vyčerpáva sliznicu maternice a v skutočnosti hrá dôležitú úlohu pri pripájaní oplodneného vajíčka.

Polypy v maternici a vajcovodoch

Polypy sú benígne novotvary v slizničnej vrstve maternice, ktoré sa môžu nazývať „miestna endometrióza“. Ich výskyt je vyvolaný mnohými faktormi: hormonálna nerovnováha, užívanie perorálnych kontraceptív, problémy s hmotnosťou, genetická predispozícia, časté chirurgické zásahy do reprodukčného systému a potraty, infekcie. Polypy rastú nielen v maternici, ale aj vo vajcovodoch.

Vzhľad polypov sprevádza:

 • veľké krvácanie počas menštruácie, veľké množstvo hnedých zrazenín,
 • bolestivá a predĺžená menštruácia (do 10 dní),
 • sekréty s zrazeninami nielen počas menštruácie, ale aj v inom období cyklu,
 • krvácanie z tuleňov aj u žien s menopauzou.

Polypy v maternici a vajcovodoch nepriaznivo ovplyvňujú nielen menštruačný cyklus, spôsobujú pretrvávajúcu neplodnosť u žien, ale tiež zvyšujú pravdepodobnosť vzniku zhubných nádorov.

Zotavenie z potratu alebo potratu

V období zotavenia po potrate alebo potrate sa niekedy v období zotavenia vyskytnú 1-2 krát časté obdobia s veľkým počtom zrazenín.

Potrat - zoškrabanie pripojeného vajíčka zo sliznice maternice, tento postup porušuje integritu endometria, existujú malé rany, ktoré sa hoja niekoľko mesiacov, a počas menštruácie sa z nich vylučuje veľké množstvo krvi. Pri potratoch je narušená aj integrita maternicovej sliznice, pretože plod je od nej ostro oddelený a telo na to nemá čas sa pripraviť.

Zvyčajne v takýchto prípadoch sa hojná menštruácia s zrazeninami zastaví po 2 až 3 cykloch, ale ak sa tak nestane, mali by ste sa poradiť s lekárom, pretože to naznačuje zlé hojenie rán alebo nesprávny chirurgický zákrok. Keď sa tkanivá liečia po dlhú dobu, môže v nich začať zápal, objaví sa jazvové tkanivo, ktoré znižuje plasticitu maternice, čo sťažuje prenášanie dieťaťa.

Nádory maternice

Pri neliečených polypoch, častých potratoch, endometrióze, hormonálnych poruchách alebo genetickej predispozícii sa u žien môže vyvinúť nádor v maternici - zhubné novotvary sliznice. Tento stav je život ohrozujúci, pretože neplodnosť sa vyvíja v prvých štádiách a neskôr môžu nádorové bunky metastázovať a rakovina sa bude šíriť.

Nádory maternice sa v príznakoch silne podobajú polypom alebo endometrióze, takže ich nemožno rozlíšiť bez špeciálneho vyšetrenia a ultrazvuku panvových orgánov.

Zápalové procesy

Mnoho zápalových procesov v reprodukčnom systéme žien môže spôsobiť ťažké obdobia s veľkými zrazeninami a krvácanie medzi obdobiami.

 1. Endometritída je zápal sliznice maternice spôsobený bakteriálnou infekciou.
 2. Adnexitída je bakteriálny alebo vírusový zápal vaječníkov a vajcovodov.
 3. Colpitis je infekčný zápal sliznice pošvy spôsobený baktériami, hubami alebo protozoami - chlamydiami.
 4. Ektopia - patologické premiestnenie tkanív cervikálneho epitelu vo vaginálnej oblasti, sprevádzané zápalom, ktorý sa ľahko spája s infekciou.
 5. Erózia maternice - fokálna deštrukcia slizničnej vrstvy maternice, ktorá je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy, poškodenia endometria počas potratu alebo potratu, s nesprávnou inštaláciou vnútromaternicovej antikoncepcie.
 6. Cervicitída je zápal krčka maternice bakteriálnej alebo vírusovej povahy.

Väčšina týchto zápalových procesov nielen zvyšuje krvácanie a oddeľovanie zrazenín, ale môže byť sprevádzaná veľmi silnými bolesťami v spodnej časti brucha, v slabinách a spodnej časti chrbta, hnisavými výbojmi počas menštruácie, konštantnou slabosťou a chudnutím. Bez liečby mnoho z nich vedie k úplnej sterilite a menštruačným poruchám.

Čo robiť

Bohaté obdobia s veľkými zrazeninami nemožno v žiadnom prípade ignorovať, pretože v ohrození môžu byť nielen zdravie, ale aj život dievčaťa. Prvým krokom je kontaktovať gynekológa, ktorý vykoná základné vyšetrenie. Externé vyšetrenie a anamnéza často nestačí na diagnózu, takže lekár môže predpísať ďalšiu diagnostiku.

diagnostika

Diagnostické opatrenia zahŕňajú niektoré postupy.

 1. Kolposkopia - hĺbkové externé vyšetrenie pošvy a krku pomocou špeciálneho zariadenia - kolposkopu.
 2. Ultrazvuk panvových orgánov - určí prítomnosť polypov a nádorov v maternici, ako aj oblasti zhutnenia endometria.
 3. Cytologia - pri odbere malého počtu buniek z maternice vám táto analýza umožňuje prekonať prítomnosť metastáz a rakovinových buniek.
 4. Náter na mikroflóru, ktorý sa musí urobiť, ak existuje podozrenie na zápalový proces infekčnej povahy v reprodukčnom systéme.
 5. Krvný test na hormóny je postup, ktorý vám umožní sledovať účinok narušenia účinných látok v krvi.

Všetky tieto postupy pomôžu objasniť diagnózu a pomôžu pri výbere liečby hojnej menštruácie zrazeninami.

Populárne metódy na zníženie hojnosti krvácania počas menštruácie sú odvar žihľavy a studeného obkladu, ale každá dievčina by mala pochopiť, že tieto domáce prostriedky neodstránia príčinu menštruácie a nadmerné chladenie môže situáciu len prehĺbiť.

V závislosti od príčiny je predpísaná odlišná liečba: pre infekčné choroby - antibiotiká, antivírusové alebo protiplesňové lieky, pre nádory alebo polypy - chirurgický zákrok, pre endometriózu - hormonálnu liečbu a na zlepšenie regenerácie po potratoch alebo potratoch sú predpísané protizápalové a regeneračné lieky.

Mnohé obdobia s zrazeninami nemožno ignorovať, pretože signalizujú zdravotné problémy ženského reprodukčného systému. Akékoľvek domáce prostriedky odstránia iba príznaky, ale nie príčinu, takže ak máte zvýšené menštruačné krvácanie, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send